IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - ЕУгеника ТРАНСхуманизам НАучно ДИКтаторство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕУгеника ТРАНСхуманизам НАучно ДИКтаторство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ЕУгеника ТРАНСхуманизам НАучно ДИКтаторство
    Испратена: 03.Мај.2019 во 05:15


на почеток една типографска поука: во нишкава (нека ми простат админите) користам латинично писмо меѓу редои или пасуси за да апострофирам кој абер е посклет во однос темата, а за да не ви натежнат на прва сите предожби би рекол поубаво е за почеток да ги читнете цитираните и вовлечените пасуси во постовите, а дури потоа може да се навратите на се останато напишано попрво како прилог рецензија за посочените книги линкови или видеа, можеби и неопходно бидејќи во прилог-пасусите има дополнително еден куп фусноти кои се надополна на од мене изнесените теории, аберите пак за Христијанството разберете ги како мое лично искуство како екс-пагански наштиман кој се ослободил од стапицата на непознание на Вистината а бидејќи така и сум почнал да се ослободувам од еугеничарките фатаморгани т.е. сум увидел дека е делотвoрно Благодатно да се ослободувам низ Воцрковен Светотаински Живот та и постојано тоа го посочувам како излез, но не за да некого индоктринирам дека мора да биде насила продуховен или како да делува, туку посочам дека штом и ги увиди Човек стапиците да има акал дека попаметно би му било да се сврти кон Бога без предрасуди и така се огради со Божја Благодат, можеби ви е познато или јасно тоа, но дефакто дури ако се одважите за Живот во Подвиг бар и за миг, ко што беше случај со мене, дури тогаш ќе сконтате дека падни стани отпор не е решение туку треба постојаност најчесто бидејќи откако почнете сами да се ослободувате почнувате тоа да го посакувате и за Ближните, што морам да признаам е ризично ако не и меч со две острици бидејќи ќе се фатите во стапицата колку арно е арно и дали товарејќи му го арното некому упорно така и ќе го прими, јас тоа сум си го расчистил но повторно и мал расчекор многу ме чини за да се одржам во намерата да стојам Праведно пред Бога како би бил достоен за да си спасам душа, сепак и да паднам во грев заради одредени околности на гревот не гледам доблесно или со уживање туку го разбирам како немоќ заради омлитавеност залутаност или Не Дај Боже прелест кога ќе се соблазнам паганизмот дури и од спунт да го чешлам како нечија пракса а кога сакал или нејќел си ја сркам месонската помија за така малку по малку наместо да се преокупирам со своето Спасение се бафтам со туѓиот пад, иако за миг може оправдано бидејќи во таквиот пад се повлечени повеќе луѓе денеска а не се свесни за тоа, донекаде среќа сум лично свесен за тоа па и не се нурнувам во такви теми ко некогаш туку површно ги анализирам сега, имајќи го однапред знаењето дека станува збор за нечија испрелестена духовна наука, затоа не ми се лутете што на некој начин и сам себе вака се потсетувам кој ми е излезот како би си задржал фокусот та расфрлам постојано Христијански дигресии на разни склет теми па и во оваа ...Туку, додека вие се плашите од рфид и биометриски документи чиј потенцијал го знаете а не го користите, на пат се технологии кои никогаш нема да ги сконтате како се може да се злоупотребат но ќе си ги прегрнете како мајка детево пелени, ќе ве нанкаат технократски а вие ќе се кезите глобалистички, за ова веќе постирав две нишки врзани за темава, првата нов'светски'поредок и надоврзани постови во втората за да се запази ред на форумов та да не отворам нова тема во продолжение на постојната тема за масони каде ги етикетирам како месони, а таму во првата нишка е посочена агендата на ''меѓународната'' евроатланска елита, а во втората кој стои зад кулисите, тук-таму во раце на истите ги етикетирам како пиони удбашите и технократите, но еве за овие вториве засебна тема односно за научнта елита кај која на врвот се еугеничарите, удбашана пак воопшто не се ни замарам да ги есапам бидејќи тие како и војската се инструмент без идеолошка позадина туку законски врзани ботови кои и да сакаат нешто да променат не можат долгорочно освен да се повијат на агендата на елитите и за нив да ги контролираат процесите од општествена подобност виа удбалитичари до општествена функционалност виа бизнисот т.е. економијата, најчесто и самите жртви на рат-рејс центрифугата и можеби неправедно од мене етикетирани како тумор во општеството а попрво сателити на матрицата, та еве нишка за нејзината плацента технократите и нивниот врв еугеничарите кои го диктираат темпото за н'с'п агендата бар во однос технологиите и делувањето, иако разбира се месонските елити го имаат главниот збор кога што треба да биде! инаку фуснотирани абери во контекст оваа нишка од другите две ќе најдете и тука, а не се лутете ако некаде се повторуваат, туку најдете го контекстот во предочената фуснота апропо постираниот пост, имајте разбирање дека овие абери не се резултат на некакво долгогодишно истражување туку во од а во рок од една година склопен мозаик (за она што во јавноста најчесто се смета за конспиративно табу) та и можеби не се најконцизно срочени или пак имаат доста простор да се надополнуваат, но каков, нормал од лични сведоштва или пак свиркачи и демистификатори па се до филозофски подлошки зошто-затоа, иако јасно упатувам постојано на една главна теорија за борба за Човечките Души низ призма Слободна Волја наспроти нечив елитистички детерминизам, логично тоа го чинам за да упатам дека излез има бар еве јас сведочам дека стравот од биг'брадер'реалност така најлесно в себе ќе го ресетирате, а посекако можете да станете и одвраќачи на нивните месонски агенди, САМО И САМО АКО ДЕЛУВАТЕ МОЛИТВЕНО ТАКА ЗАУЗДУВАЈЌИ ГО злото СО БОЖЈА ПОМОШ, во спротивно залудна ви е каква и да е секуларна дума дека нешто на арно ќе смените ако некако удрите уличарски по системот или пак да се понадевате дека одвнатре ќе го смените, ова сега откако македонците се отанизирани серво-маусдонски можам и слободно да го кажам дека најделотворно е да се делува така бидејќи поинаку би било недоносено сред евроатланската жабокречина онаа која и Трамп се понадева дека ќе ја пресуши, иако за волја на вистина и го ресетира моментумот, и секоја чест за тоа, дури веднаш и го испофалив jавно само и како волја за промена [1]

psihodelija vs kiberdelija - kje reche KreshoM za voljata na tehnokratite - na edno predavanje vo Belgrad, no aludirajki na duhovnost vs materijalizam, iako od negov rakurs kazhano paganska duhovnost vs tehnokratski kult na teloto, eugenicharskiot ideal za super choveshtvo preku tehnonolshki razvoj, poednostaveno jas bi rekol izvornost vs novokomponiranost, bidejki i paganskoto e novokomponirano vo odnos Izvornata Duhonosna Vistina, konechno tehnokratite bidejki se manipulirani od paganski mesonski eliti toa eugenicharsko super choveshtvo kje go shtimaat i za psihodelichna astralna realnost verojatno dostapna za onie koi se podobni egzemplari na klonovi kako nauchna elita, a ostanatite logichno bi bile kasta na botovi koi bi go opsluzuvale nwo sistemot za koi plafon bi bila virtuelnata realnost, vo sekoj sluchaj i ednite i drugite sigurno zrtvi na kiborgizacijata koja bi bila nus efekt od mas-eksperimentiranje so razni tehnologii i energii shto normalno bi predizvikalo degradacija na okolinata a sledstveno i potreba od bionika za da se nadminat razni bioloshki iskushenija, pod pretpostavka deka od mesonite zavisi dali i kolku ja kontroliraat chovekata volja, no znaeme deka onoj moment koga plevelot kje ja zagushi slobodata deka na nivata doagjaat Pravite Domakini i jas ochistuvaat a shto e za vo ogan vo ogan kje bide frleno, toptan i paganizmot i eugenikata, pred se' zaradi vozgordenosta i zaboravot vo odnos Vistinata deka Chovek e Chovek ne onaka najsluchajno, vo vreme koga chovechkata volja biva zloupotrebena elitistichki od anatemago, vo koj sluchaj vekje nema prostor za Bozja Milost tuku samo Bozja Pravda ...

>> ona shto e strashno e ladnokrvniot pristap na eugenicharite za prochisteno choveshtvo po cena i na masoven haos, makar toa go brkaat chisto od nauchen poriv, no kamo da beshe samo takva pozadinata, vprochem ushte postrashno shto takvata agenda za super-choveshtvo se potpira ili poprvo e krenata na mesonskite fatamorgani za nova atlantida koi se izvitopereni ili poprvo isprelesteno usvoeni paganski svedoshtva za pred'potopniot pad na choveshtvoto a post'rajskoto izgonuvanje, pri shto prelesta na lugjeto da prodolzat da opshtat so padnati duhovi a taka steknat nekakva sila vlast ili znaenje povtorno sakaat mesonite da go poseat, ko shto velat nekoi taka doprinelo do napredno kralstvo na atlantite, no koe zaboravaat deka tokmu zaradi toa propadnalo, od koe mesonite smetaat deka recidiv bile "arijancite", ta deneshnite evroatlanski eliti se resheni (zatoa i deterministi koi takov arshin imaat predeterminirano) da stignat po sekoja cena do vozobnoveno atltansko kralstvo na zemjata niz nov"svetski'poredok, shto upatuva deka i tie se nechii zamorchinja [1][1] teorija koja nekoi ja proshiruvaat do tamu da na atlantite gledaat kako titani a lugjeto nivni botovi [2][2[url">">[2][3] interesna zabeleshka ako i voenite vidovnjaci t.n. remote viewing soldiers bi go potvrdile istoto, megju koi nekoi pak velat nlo-ata i nlo-ovcite se voedno i frendli, no koi ko shto se prashuva rabniot nauchnik nekoj doprinel za specifichen eneolitski razvoj na del od togashnata chovechka civilizacija [4] a mnogumina takvata nechija svoevremena nadgradba ja smetaat za mit ili pak najsluchajna iako defakto e rezultat na astralna komunikacija ili vizii preku koi im e taka rechi shepnat razvojot [5] no kolku i da ima Chovek dobri nameri koga bara preku Leb pogacha normalno nekoj toa kje go zloupotrebi, a toj nekoj mesonite go prepoznavaat kako prometej [6][6][6] vo sekoj sluchaj i porano i denes elitite bile tokmu toa zamorchinja bidejki alchi za preku Leb pogacha da dobijat, ta normalno imalo/ima i koj kje duma kako elitnite botovi nalik mesoni i slichnite na niv kako da gi izluftira gledajki sigurno na nv i kako mutanti, no vo osnova stanuva zbor za obzemeni eliti koi go turkaat choveshtvoto ko shto ni e posvedocheno nam Hristijanite kon nwo zaradi kleknuvanje toptapn na kolena pred anatemago, zoshto za ova ne se svesni mnozina Pravoslavni ne mi e jasno, no samo i zaradi tehnokratskite rizici od nemanjeto etichka uzda posredi genetskata nauchna revolucija treba da eskiviraat kakva i da e globalizirachka agenda, a tie ko slepci se evropeiziraa iako jasno e deka - eu e part (ako ne i art) of the nwo process, koja mora da bidne federalna za da ekonomski prezivee a toa e inercija za okrupnuvanje so sAd i vostolichuvanje taka na evroatlanskata utopija za nov svetski poredok, prvata faza, za potoa ona shto porano beshe sssr treba stane oOn (UNo) a pod izgovor na milion podmetnati globalni spinovi kako ekonomski i ekoloshki kolapsi a sledstveno i seopsht glad ako ne im poagja lesno od raka agendata, prosto da sakaat ushte sega mozat se' da izbalansiraat preku agrarna samoodrzlivost namesto industriska getoizacija na masite, no taka nema da mozat so lesno da go kontroliraat i vozat Narod, taka kje nemaat dovolno rat-race robovi, taka mokjta kje im bide osuetena bidejki poteshko bi gi igrale samostojnite, za niv samo zavisno chovestvo od svetskite eliti e pozelno choveshtvo, na strana shto nivniot nauchen determinizam na site nivoa gleda na lugjeto kako resurs i statistika, empatijata vo nivnite agendi e samo agitprop-spin koga sakaat da koloniziraat nekoja drzava prikazuvajki ja kako diktatura, a tie neli kako otanizirano megjunarodni glumejki svetski policaec imale obvrska tamoshniot narod da go oslobodat od diktatorskata mizerija, zar ne e toa super zamena na tezi volkot da glumi pastir, eh ko shto toa sega go storija vo SA posle jemenskiot egzodus, kakvi licemeri se toa a na koi sega lokalnive pak sakaat da ve sh*tnat za da vash*te sinovi i kjerki im bidat botovi vo nivnite imperijalni agendi, no paradoksot da bide pogolem begavme od teleslavija zaradi samostojnost za da sega se letame po volonwo ko za pochetok otstapuvajki go napola svojot suverenitet na eu koja vekje se sprema da stane sEd odnosno ona shto beshe eks-ju, kockite se poslozeni samo ne e jasno koj i shto kje bide udba vo takvata federacija mnogu verojatno orveloviot panoptikum, ajde teshete se vie ja imate chesta kako makedonci megju prvite da gi pochustvuvate nivnite dobri nameri via erga-omnes siluvanjeto i kako istoto beshe izrezirano turkano so lagi a na kraj isterano na sila bar znaete shto ve cheka koga kje si donesat utre nekoja regulativa vo ev.kom. a vie se odvazite da ne ja sledite, vakcina, hm, koga kje vi rechat skokni po chip vie kje mora da rechete kolku visoko za da poziveete tro podolgo ko uchipeni iako na toa sigurno i kje ve stimuliraat soodvetno preku sklet uceni ko potpushteni bolesti ako im remetite nekako prosek, slobodata e fatamorgana koga vlasta e tolku centralizirana osobeno ako istata e nauchna diktatura kapak pa i masonsko=paganski instalirana! ne sakam da zamislam kakvo izmachuvanje kje bide toa za slobodoumnite! <<

za taa nauchna ropaganski poseana elita slednite aberi se rechisi zadolzhitelno chetivo za sekoj Produhoven Chovek koj bi trebalo da vnimava na determinizmot na ea-elitite!

[1] http://ironshow.com/IRON-SHOW-FIFTEEN.mp3 [1]

vo ironshow intervjuvo PhillipC upatuva kon krajot na 16-tata minuta za idealot na deneshnite eugenichari naturalizmot, odnosno deka materijalnoto za niv e bog, prethodno pak gi posochuva zachetocite na "humanizmot" i roger bejkon kako negov inicijator, shto poplastichno kako inercija kje vi go dolovi primer dr.PetarM [1] koja inercija e vsuhnost ko shto veli vo 23-tata minuta od intevjuvo gore PhillipC tokmu nominalizam na deistite [2][3] одете на крајот од третава фуснота за линкови во однос номинализмот што ќе ви помогне да ја разберете предожбата кои научни елити денес дрмаат како детерминисти а чии агенди топтан на сите им се ''меѓународно'' наметнати за следење и стандардизирање, што чинам е погрешно за Хриатијаните беспоговорно да следат такви светски елити, смешно но Ватикан кумувал на нивниот развој во минатото кога дозволил научни монашки редови како језуитите коои дмале катафатички наместо апофатички како духовници а што дефакто им дало закрила така на неопаганите скриени роварејќи одвнатре во католичката Црква, сетне нормално ваделе таму изуми како пиво ликери џинои, нели малку им било Вино и Леб па морале да бркаат прогресивизам што ги довело и до световна музика на Мисите во форма на оргуљи а денес и оркестри ... interesno e kakvo objasnuvanje ima vo intervjuto vo odnos kauzalnosta ko nauchnik na kauzalnosta, pobarajte vo polovicniov transkript od intervjuto causality na slednata fusnota [1] no vnimavajte kako nabljuduvachi koga ja nemate cela slika pred sebe da ne izbrzuvate so zakluchoci ta sekogash barajte vtoro mislenje , prosto od mnogu varijabili iako chorbata vkusna gledajte da ne se zagrcnete i vo paranoi da pagjate, sekogash imajte na um deka dushata ne mozat da vi ja zemat tehnokratite, edinstveno da ve teraat sami da si ja zarobite svojata slobodna volja! tehnokratite via eugenicharskite bihejvoristi pak chudno (ko shto veli FilipK vo ironshow intervjuto) ja resetiraat slobodnata volja zaradi nwo-realnost a kako fascinirani od hierarhijata kaj insektite shto bi rekol KreshoM atomizacija zaradi sistemska spoenost namesto chovechna splotenost [1] shto konechno moze bi bilo korisno kako centralizacija ako humanosta namesto egoto e centar, no proturen determinizam od strana na satanisti zad kulisite ne e na arno kako nwo-svetska-nadvlada sistem i postoenje, a dali toa se mesonite koi gi drzat vo race eugenicharite a ovie im diktiraat tempo na tehnokratite megju redovi kje razberete i vo ovaa nishka, shto pak e pouchno za da skontate kako da istraete vo ili se izbavite od stapicite vo koi se' povekje glavite kako lugje sred postojnite i idnite sklet vreminja!   

во овој пост нема да ги закачам еугеничарите особено, но подолу ќе наидете и на пост со екстра разобличување, тука е битно да се апострофира преку трудов дека постојната научна мисла воопшто е потпрена на склет темели и оградена од зорт ѕидои, a кровот на истата како збир е наказување на човекот до ниво на пуш'д'батн муле кое алгоритамски ќе стрви за нтелект без граници по цена да си скоцка свеста и во тенеќе, еу'ген'исти каде бе со тој памет тенеќиња месонски!?

Цитирај The Ascendancy Of the Scientific Dictatorship

        DISCLAIMER

Although this book presents an indictment of the Masonic Lodge as part of a
Luciferian conspiracy, it does not present an indictment of individual Freema-
sons. The authors realize that there is a distinct difference between Masonry as a
fraternity and Masonry as a religion. Many Freemasons are good people who
have no idea that the higher Adepts adhere to a secret occult doctrine and are
Luciferians. In fact, some Masons are even misled Christians who believe they are
part of a God-fearing brotherhood. Such was the case with many of America's
Founding Fathers.

Moreover, it is important for readers to realize that the conspiracy of which these
authors speak does not find its epicenter exclusively within the Masonic Lodge.
No single entity alone constitutes this conspiracy. Many different organizations
and individuals comprise it. At times, they appear to be in opposition. At other
times, they appear to be in concord. However, their ultimate goal remains the
same. Do not lay all of the blame on Communists, Nazis, liberals, conservatives,
Republicans, or Democrats. Absolutely do not follow bigoted and racist voices
that seek to exclusively indict Jews or other ethnicities. This is a deception and
one that has allowed the conspirators to insulate themselves.
Finally, realize that, with or without these groups and individuals, there will
always be a conspiracy to fight. The conspiracy is within. Writing under inspira-
tion of the Lord's Holy Spirit, the Apostle Paul identified this conspiracy:

For we wrestle not against flesh and blood, but against principalities,
against powers, against the rulers of the darkness of this world, against spir-
itual wickedness in high places (Ephesians 6:1 1 - 1 2).

Ultimately, the war must be fought in the minds and the spirits of all mankind.

"Yet, in holding scientific research and discovery in respect, as we should, we must
also be alert to the equal and opposite danger that public policy could itself become
the captive of a scientific-technological elite."
—Eisenhower's Farewell Address to the Nation - January 17, 1961
   


        CONTENTS

Foreword
CHAPTER I .......... THE BIRTH OF SCIENTIFIC DICtATORSHIPS .... 1
CHAPTER 2 .......... THE CLASH OF SCIENTIFIC DICTATORSHIPS .... 123
CHAPTER 3 .......... THE FUTURE OFNTHE COMING GLOBAL ScDic .... 171
Sources Cited ....... 217
About the Authors ... 231        FOREWORD

H.L. Mencken, who witnessed the Scopes trial, wrote:

There is, it appears, a conspiracy of scientists afoot. Their purpose is to
break down religion, propagate immorality, and so reduce mankind to the
level of the brutes. They are the sworn and sinister agents of Beelzebub who
yearns to conquer the world... "

Hyperbolic though they may sound, Mencken's words were closer to the truth
than, perhaps, even he realized. Few are not acquainted with the timeworn adage:
"Knowledge is power." In the original Latin, the word "science" meant "know-
ing" or "knowledge." The "conspiracy of scientists" to which Mencken referred
is, more succinctly, a conspiracy of knowledge. It is a conscious effort to monop-
olize, manipulate, distort, and exploit knowledge to the most evil of ends. H.G.
Wells called this conspiracy the "Technocracy." Aldous Huxley, who was Wells'
protégé, more succinctly characterized it as a "scientific dictatorship. "

From the dawn of antiquity to the twilight of the twentieth century, the hid-
den manipulators of mankind have sought to perfect their methods of control.
These shadowy puppeteers have been assigned numerous appellations. Perhaps
die most common name ascribed to them is the "Illuminati," which is Latin for
"those who are illumined." Irrespective of whatever name is assigned to them,
some of their members and agentur comprise a portion of the Technocracy.
Other members of the Technocracy are either self-initiates (i.e., individuals who
recognized the esoteric doctrine underpinning their belief system and initiated
themselves into Illuminism) or just foolish pawns who have helped to transform
science into a whore for the elite. The Technocracy has also been further divided
by factionalism within its own ranks. For instance, there is division amongst vari-
ous fascist and communist variants of the Technocracy. However, despite their
disagreements, all of the Technocracy strives towards a singe goal.. .a global "sci-
entific dictatorship" (i.e., a New World Order).

Before the birth of the Technocracy, the Illuminati's primary combatants in
its epistemological war against humanity were priests and philosophers. Initially,
control was maintained through religious institutions. Historically, these oli-
garchs have been Luciferians, believing themselves to be the corporeal vessels of
an angelic dissident who was unfairly assigned the defamatory stigma of "Satan."
For them, Lucifer is an impersonal force that they must harness in order to con-
summate their process Of "becoming" and achieve apotheosis. In truth, they are
the pawns of the Adversary himself. Motivated by an insane and maniacal desire
to depose the one true God, the Illuminati initiated the abortive attempt to con-
Struct the Tower Of Babel. Their philosophical scions pursue the same goals
today.

Man's estrangement from God, which was the natural consequence of his act
of disobedience in the Garden of Eden, made this form of manipulation even eas-
ier. The clergymen of the elite disseminated propaganda, citing various deities as
the sources of their knowledge. Ignorant of their own Creator, the masses
accepted the state-sanctioned religions of the ruling class. Yet, this apparatus Of
control eventually lost its effectiveness. Simply lying to the masses was not suffi-
cient for the maintenance Of their deception. There always seemed to be a rem-
nant Of independent thinkers who would stir up dissent within the population.
Even the polemical trickery Of sophists could not delay the inevitable dissolution
Of the elite's illusion.

This intrinsic deficiency within the elite's control apparatus was openly
exposed for all to see when a certain carpenter from Nazareth suddenly appeared.
Speaking words that no other tongue had uttered, He dismantled the lies of the
elite's fraudulent priesthood. Those who heard Him and knew Him were well
aware of the fact that He was no mere carpenter. Through this man, humanity
could once again touch and commune with the God that religion had obfuscated.
Recognizing this miraculous person as a threat to their power, the elite had Him
executed. Yet, not even death could conquer the Nazarene carpenter. To this very
day, the tomb of Jesus Christ remains empty. Desperate to save their declining
hegemony, the ruling class modified their strategy.

The overt promulgation Of fictions abandoned in favor Of a more subtle
method of control. If the ruling class could wield an illusory form of control over
knowledge, then they could claim exclusive awareness Of its true nature. After
achieving this illusory control, the elite would promulgate concepts within
academia and other officially accredited institutions. Contaminated by virulent
strains of thought, the ability of the average person to independently reason
would be effectively sabotaged. Gradually, the elite began to co-opt the newly
emergent methodology of truth discernment.. .science. Initially, this new form of
"knowledge" appeared to be antithetical to religion. However, beneath its veil of
materialism and naturalism lurked the very same occult mysticism practiced in
Babylon. The following is an examination of the elite's epistemic autocracy, a
"conspiracy of scientists" that epitomizes the words of Paul the apostle:

For the invisible things of Him from the creation of the world are clearly seen,
being understood by the things that are made, even His eternal power and
Godhead; so that they are without excuse. Because that, when they knew God,
they glorified Him not as God, neither were thankful; but became vain in
their imaginations, and their foolish heart was darkened. Professing themselves
to be wise , they became fools.
(Romans 1:20-22)


Ch 1 - The Birth Of Scientific Dictatorship

https://www.bookdepository.com/Ascendancy-Scientific-Dictatorship-Paul-David-Collins/9781419639326https://www.conspiracyarchive.com/category/scientific-dictatorship/page/3/


Филип и Пол Колинс упатуваат на значајна врска меѓу месонството како луциферијанство и научниот импулс во светот кој денес изнедрил удбалитичари кои се возени од агендите на еугеничарите, a слично и јас се обидов да им влезам во мал мозок барајќи им го балансот помеѓу елитизмот и агендите, но она што тие во книгата на прва го предочуваат јас во темата за месони низ 30-тина поста пополека го изведувам како заклучок, но моите анализи се апансаз срочени на прва без пообемно истражување туку жонглирање со аберите до кои претрчувајќи во еден здив по нет ги бев фтасал, та би рекол ако барате подетална екпликација читнете ја книгава, иако јас би се задржал на интервјуво од ironshow од кое веќе погоре издвоив неколку битни поенти, но една сите Колинсови абери во истото ја гледам и продуховно пр. точно Протагора го земаат научниците како мерка за својот антропоцентричен модел на разбирање на епистимолошките-почетните и есхатолошките-крајните перспективи на Човештвото, но тоа не значи дека античките абери на Протагора се конечно антропоцентрични, според мене можат да се гледаат и како Христоцентрични доколку на неговата теорија ставите Крст однапред, тој филозофски ја објаснил Христовата Парабола дека ќе ни биде по нашата Вера т.е. во што веруваме тоа и ќе ни биде, иако самото Воплотување на Бога на земјата е доволнен патоказ за да не застрануваме по беспаќите на паднатиот човечки разум и сите милиони комбинации од мудрости кои можат да прозилезат егоцентрично од него а така да завршиме како плен на поглеми од нас созданија кои би не навлекле на нивна воденица заради своето слепило за Апсолутната Вистина дека Еден Е Господ и дека како Образ Божји ние Луѓето не можеме да станеме Бог но може да заедничариме со Бога, да станеме богови по Благодат но не и по суштина, за жал оние кои управуваат денес со светот се уверени себе (а пробуваат и останатите да ги уверат) дека е возможно да станат она што не се и тоа ни помалку ни повеќе како атеисти бидејќи така не би имале ниту морална ниту логична одговорност во однос Слободната Волја за да што полесно истата злоупотребувајќи ја научно да си дозволат и деволуција за сметка на некоја утописка фатаморгана за подигање рај на земјата, иако предупредени сме од Христа дека тоа не е возможно а да не паднеме во канџи на анатемаго, за конечно така да бидеме повлечени во пекол, но што е пекол, дали ни е јасно дека негативна вечност постои, подобро и да не ни е, но би требало да се поучиме од искуствата на Христијанските Светители дека овој Живот е заради наше ескивирање на таквата вечност, а повикани сме преку Богоугоден Живот да стекнеме Блажена Вечност, дури во Православието и ретко да се обрнува внимание на казната и амбисот од другата страна, освен што се укажува кој ќе ги заслужи, без притоа да се дава екстра опис или пак да се нурнува во таквите длабочини на негативното, бидејќи фокусот треба да се задржи кон Небесата а интересирајќи се за паднати абери Човек посекако бар се дефокусира од Љубовта како најбитна пропусница за Спасение а неретко и биднува судија кој треба или не треба на овој свет да постои, од спунт станува егоцентричен а така и самиот загинува бидејќи никој Човек ниту ги разбира ниту ги знае Божјите Судови [1] но во времиња на празноверие атеизам и површност нормално мнозина ќе се соблазнат да бркаат вештерки наместо да си спасуваат душа, та би рекол Внимавајте едно е да се заинтересирате дали месоните забегале а сосем друго да земете по нив да трчате да ги сотрувате, понекогаш доволно е и лош збор кон нив за да повлече омраза во вашето срце а така да си губите Благодат, затоа не ги напаѓајте Луѓето што се или биле прелажани туку демистифицирајте го знаењето дали е спасително или погубно, лично сметам дека енергиите и знаењата како и се' на овој свет се од Бога, но како ние како Луѓе ги употребуваме или попрво злоупотребуваме тоа е веќе друга работа и резултат на прелеста дека можеме да си дозволиме секаква слобода а притоа да немаме никаква одговорност, илити колку е доволно отстапка за да застраниме и добрите намери станат зијан, ете јас мислам земната наука како има затерано и кој е нејзин мецена од ренесансата навака претежно носи страдања како конечен резултат, а технологиите и знаењата пречесто се експлоатираат посесивно а неретко и злоупотребуваат да аир имаат Луѓето привремено а склет постојано иако на сето тоа кумуваат елитите и како управуваат со масите односно на сите ни се удираат од глава нивните агенди за развој власт и моќ, за на крај да си најдат оправдување дека тие не се криви сместувајќи ја одговорноста во туѓи дисаги, речиси лагата како да им е вродена особина по линија на елитистичка подобност, но чим се насадени од алчност низ вековите тоа е и разбирливо, прашање е зошто Човештвото си дозволува да им биде заложник учипувајќи се во нивните шеми те научни те лихварски те автократски, толку ли Луѓето не сеспособни да се отштопаат од зависта кон центрифугите и да се потрудат да бидат Самоодржливи, немаат ли воопшто простор да одбијат на фатаморганата да и скубнат, хм, како одминува време се помалку и помалку бидејќи секој еден Слободоумен Човек е како таков опасност за системот, а неговото страдање норма доколку се одважи и други да освестува, иако денес методите на притисок се далеку пософистицирани него животинско мачење, та поарно е да си ќутите свиркате и од матриксот отштопувате него да пробувате истиот да го демонтирате, таа борба не е на Луѓето туку е во Божји Раце а вам ви останува да се Смирувате како Душа би Спасиле, имајте разбирање дека Господ сака ако може секоја една душа да Го познае та вие и не сте судијата кој ќе одлучи кога што треба или не треба да биде, а оние кои тегнаат по револуционерниот акал треба да знаат дека така го подражаат анатемаго кој е татко на револуциите како што е татко на лагата, затоа кога се информирате на вакви теми не се гневите кој бил или не крив туку простувајте а тоа ќе го сторите штом почнете да Трпите и се Смирувате, што не значи дека волците треба да ги гушкате но ништо немате од тоа во секој човек да ги барате, а доколку и воочите најцелисходно е низ Молитва да ги изгонувате т.е. повторно да се препуштите на Божјата Волја а не на човечкиот суд, во спротивно сте налик оној кој ветер брка мавајќи со камен по дрва, така и да земете да чистите се' пред себе тогаш кое фајде со кого на крај ќе живеете, вие сотрете еден човек а веднаш на негово место доаѓа нов обземен и до каде така додека да изгубите веднаш потоа Благодат за и вие да си отворте врата заради маловерност за да биднете поробени од властите на поднебесието, која е логиката болен човек да удрите а не пак така и сами да се разболите, најдобро клонете се нанстрана штом е јасно дека болеста е општествено метастазирана како што е во овие времиња, Блазе си им на оние кои тоа можат да си го дозволат и во Мир да поживејат како отштопани од центрифугите!

епп - престанете конзумеристички да голтате се' на прва, прочитајте бар една книга ако некоја тема ве засега! ова важи и за мене, но навистина не сум засегнат толку од темава па доволбо е и само една книга да прочитам ко оваа за да сконтам колку е саат површно, иако би си дозволил плус минус уште по некоја за да не им земам за зло на еугеничарите зошто низ ''хуманистичка'' инерција бркаат супер човештво а така и утописко-научен рај на земјата т.н трансхуманизам!

темите кои се врзани за трансхуманизмот не се малку, но една од побитните е манипулација на Моќ и Власт во случајов кој ги контролира технологиите информациите и меѓународните процеси тој ја диктира играта или ритамот на кој се игра, problemot e sto igrata e stilski postavena od deterministi koi bihejvotizmot go zemaat kako ravenka a opstestvoto i negovite clenovi kako nepoznati pomnozeno ili podeleno so agendite na elitite za "podobro" utre niz nwo, zaboravaat samo na varijabili kako slobodna volja ili individualizam kaj lugjeto a ne pak deka postojat i drugi volji освен Божја и човечка isto taka i na anatemago, а дали и каде ја приклонуваме ние својата [1] taka mnogu svetski eliti normal bidejki samite se dozivuvaat kako bogovi terajki nasilno svoja chovechka volja taka prirodno gi doveduva do sklet voljata na padnatite duhovi anatema na niv, za taka da si postavat celi koi opravduvaat i nihilisticki sredstva koi iznedruvaat deterministi kako evroatlanskite nwo utopisti koi so mirna eugenicharska sovest sakaat da opstanat na kormiloto na hedonistickiot tredmil, no mnozina od niv svesni za trite osnovni volji vo ovoj svet kormiloto veke go prepushtaat vo race na povisoki za niv avtoriteti, a taka kon nivnata tehnokratska singularnost choveshtvoto go turkaat padnatite duhovi anatema~na~niv koi ne mozat da deluvaat poinaku osven preku svoite robovi, a kako so niv da se spravime, se lazete ako mislite deka reshenie et da udrite so satar bidejki toa meso kje vi zavrshi na trpeza ta i vie taka kje stanete porobeni indirektno od nivnata obzemenost, kako Hristijani za da odoleete na takvoto iskushenie edinstveno Blagosloveno e da udrite samo vo odbrana ako ste napadnati, a i togash no i vo sekoja druga situacija ako so svoi sili mislite deka nekogo od elitite kje resh*te ste zgreshile, vo najdobar sluchaj vie trgnete eden duhovite vednash naogjaat nova zrtva za kuklarenje, zaradi shto popametno e da udirate so Blagodat t.e. prizivajki Bozja Blagodat za i sebe i drugite da gi chistite no taka i svetot da go obnovuvate bidejki se shto postoi samo Gospod pravedno moze da go ispravi ili popravi, a nie trgnavme li samovolno iako mnogu shto moze da opravime no popt na kauzalnosta simbiozata i nusefektite da zaboravime, a taka navidum prvata sklet situacija da stane potoa i posklet iako sme imale najdobri nameri, zaradi shto najbitna rabota koja treba da ja ima Chovek na um e deka ovoj svet ne e sozdaden za da bide sovrshen nitu pak za da vo nego uzivame beskonechno tuku istiot et otskochna daska koja so ekstra zateganje nema da ne otfrli povisoko tuku kje pukne i kje zamineme taka toptan udole, та поарно делувајте Молитвено него воинствено до последен момент, а и во тој миг подобро е да се препуштите на божјата Волја коа како доатојни во Верата нема нешто од бога да побарате а да не ви биде услишено, но како што сме поучени од Христа прво барајте го Царството небесно а се' останато ако е за ваше Спасение и ќе ви се придаде ... no dali e vozmozno vo Blagodat da se utvrdite ako ideal vo zivot vi e mamonizam kako idolopoklonstvo kon parite i negovo ritualno podrazavanje niz konzumerizam ziveejki nesamoodrzlivo za da shtom taka zavozite vekje ne ste ni kadarni da se fokusirate kon pogolemi sushtini na postoenje ta duri nitu zemnite ideali vi se vekje mili kako poopiplivi a ne pak povisoki kako duhovnite, a takvi i da svrtite na nekoj duhoven ideal toa kje bide niz banalno pregrnuvanje na tradicijata vo najdobar ili spiritistichki trendovi vo polosh sluchaj koga se raspaluvate po shareno spakuvaniot paganizam vo celofan kako ruza frlena pod pernica za da koshmarot vi bide bar aromatichen, skletot e shto koshmarot e jave a vie ste javnati od eugenicharite i nivnite bihejvoralno-egzistencijalni eksperimenti shtimani zaradi nwo utopija, koga nacionalnoto treba da bide zameneto so nadnacionalno zaradi polesno menadziranje na samostojnite samoupravni zaednici od strana na globalni eliti chii arshini povekje od jasno e deka se paganski a povekje od sigurno e deka ne se humani tuku sebichni kako bi si odrzale prigrabenata mokj i vlast, chudno e kako nedogleduvame deka kolnichenje pred istite nema da ni osigura posebnost tuku asimilacija, zhalno e shto nie kako Makedonija i Makedonci preku zajkovci via gruevci i bankovci im stanavme prvi podobni botovi koi bespogovorno kje se povijat po voljata na duhot od ovoj svet - duh na bogoborstvo hedonizam mamonizam imperijalizam, iako seushte ne sme zdravo popareni od negovite vibracii, no ramnodushni vo odnos voljata za pripadnost kon zemnite ideali na svoite Predci onie idei za samostojnost i posebnost vekje nemame sila da odoleeme na pritisokot i vo evroatlanskite centrifugi kako motor na duhot od ovoj svet bezglavo se frlame, iako Gospod ni gi beshe dal grcite za da na toj pat ne zauzduvaat kako bi imalo prostor shto povekje dushi da se Spasuvaat, no defakto nerazumniot koruptiven tabiet na lokalnite eliti n beshe frlil vo ochaj zaradi nivnite besperspktivni politiki ta i pochnavme da se odnesuvame rezignirano kade kako i zoshto sme se upatile odnosno ne frlaat, bitno e samo da se ima a ne kakvo e, imame drzava i toa globalistichki podobna no ne ni e jasno kakva idnina taa kje ni donese bez razlika shto ne uveruvaat dekataka otvoreni samo med i mleko ne chekalo, jademe hrana vo izobilstvo no istata ne ni dava nasitka, zakachenni sm site sistemski a sekoj za sebe zivee, a na toa se nadevame zemnata nauka kje dade zakrpa, tochno samo daleku od humana i prilichno gnasna i kako eksperimentalna a ne pak kako standardizirana, ushte sega somlen ni e pametot od agitprop kako indirektna kontrola na masite a shto pak koga taa kje bide direktna, koga nema da vi kazat shto e potrebno da pravite tuku na toa kje bidete prinudeni bez pravo na Slobodna Volja zaradi globalistichki grejter gud, ako krastavicata e pogolema od standardot vie ushte sega ste disidenti, a ne pak utre koga zaradi slichna postapka kje ve proglasuvaat za zlostornici bidejki ste vnesuvale smut vo nwo harmonijata, vam izgleda i togash nema da vi se veruva deka do tamu zabegale eugenicharite robovladetelski, vistinata e deka ushte sega mozokot vi e opran pravovremeno (iako subliminalno agitpropovski) a shtom malku i se rasonite od fatamorganata preku inducirani stravovi ve vrakjaat i drzat vo kolosek, primer ve prisilija na odroduvanje kako bi ve militarilizarale pod otaniziran chador a pod uceni za vojna dokolku sekirata ne vi e dovolno oshtra za korenot da si go skastrite po merka na komshiite kako bi ve asimilirale imperijalistichki otanovci neli so vasha nasmevka deka konechno taka ve integrirale, no ako se osvestite nemate ni komu da se pozhalite a ne pak da ve soslusha, ta chim i pravoto na zalba go nemate shto pak pravdata nekogash da ja dochekate i taka vo air da pozhiveete, zatoa i mora da ste svesni deka bespredmetno e da si go gubite vremeto so zemni ideali a svoite sili da gi nasochite kon nebesni kako Pravoslavnata Vera, no ko za ironija udole dlaboko ste zaglavile ta ugore mnogu visoko vi e da se upatite, ta zatoa i ne prigovarajte zoshto ste na ova deredze, shto ste si drobile toa si srkate, gledajte samo naskoro da ne pochnete da se zagrcnuvate shtom pochne silno da ve pregrnuva duhot od ovoj svet, sega nemate vekje pravo da rechete ne blagodaram kje si imame svoj arshin za rast i sloboda, tragichno e shto sega i na drugi kako globalizirani takvata iskluchivost i vie kje im ja tovarite, radost kje vi bide bidejki ste im mileniche na ea-deterministite, no ne zaboravajte tie na Makedonija i Makedoncite vo sekakva varijanta gledaat kako opasnost zaradi kauzalniot potencijal za Slobodoumnost, a toj potencijal sigurno nema da ostavat ni sluchajno da viree, ta ochekuvajte deka vo kontinuitet kje si tera eksperimentiranjeto so vas kako zaednica podobna od povekje aspekti za otvoren opstestven ginipig labos, ajde se nadevam prognozive mi se greshka, a vie i nataka zakotvuvajte se vo evroatlanskata udbalitcharska zhabokrechina pa kje doznaete, mozhebi neopravdano shiram pesimizam i sum onaka od razonoda lichno depre, hm, od lichno iskustvo kako eks-paganski zavozen mozam samo kazham so vas vladeat lokalni paganski eliti (bar se potpiraat i na paganski shemi odnosno ne se dvoumat paganski da deluvaat) a so niv pak upravuvaat mesonski paganski globalni centri na mokj, ta vie uzivajte si vo med&mleko fatamorganata, tie pak si imaat svoj opravdan strav zoshto so nas vaka si igraat ako toa vi e uteha zoshto toa da se aklimatizirate dolgorochno na takvata igra bidejki istata e daleku pogolema nego sotruvanje na nacionalniot chalam, vo sprotivno bi trebalo da razmisluvate agresivno revolucionerno shto pak e pogreshno bidejki taka vo najdobar sluchaj (dokolku vi se moze) bi go zazele nivnoto mesto kako masha na anatemago, заради што попаметно е да се освестувате Христијански Светотаински Воцрковено та да удрите Благодатно т.е. со Божја Сила врз кукларите кои стојат зад евроатланските детерминисти, со што би им врзале раце во однос нивните агенди а не би станале џелати!

како Луѓе со потенцијал да стануваме Ангели во тело, за жал качени или закачени од центрифугите на индустриската револуција и сите нејзини филозфски темели како нихилистички хуманизам или лихварски егалитет илити енлајтмент даркизам, така ние луѓето стануваме фасади со потенцијал за општествени заморчиња чија Слободна Волја за креативен и весел раст се сведува на предетерминирана фатаморгана за бркање утописки рај на земјата која како свет не ни е веќе баш јасно зошто постои и каква улога имаме ние во тоа постоење, па наместо истата да ни е отскочна даска за повисоки неба таа ни станала шипка за спуштање кон бездна и се поголем притисок кој на душата не и гарантита Слобода туку се поголемо скоцкување и се помалку радости, така можеби единствена привремена радост би заплиснала за миг од спознанието дека не е само овој живот за живеење т.е. дека душата е бесмртна но во исто време ужасно освежување дека нема веќе отскочна даска каде пак би имале можност да се вивнеме кон висините на Вистински Радосен и Нераспадлив Живот кон кој сме повикани најнапред Монотеистички мистично старозаветно постпотопно, а кога и тоа ни било малку како втора шанса сме добиле и трета преку Божјо Човечко Воплотување кога Самиот Господ како Исус Христос доаѓа за да не исправи и повика повторно кон Себе но ние повторно пополека успеваме да се самоизмамиме дека преку слободната волја може и друг пат да втасаме до подобро утре иако ова небо овој свет оваа димензија (кој како милува) не постојат како вечни туку како отскочна даска за оние души кои залутале а сега се ниваму нитаму меѓу висоите и понорите на постоењето, Даровите Божји како Божји Атрибути кои ни се дадени за правилен отскок очигледно ги ристиме со погледот свртени удолу а така и логично сами си го предетерминираме крајот не кон Рај туку кон пекол, бркајки сенки наместо Сјај, Светлина барајќи во темнина, сето тоа како резултат на злоупотребата на љубопитсвото и креативноста за да како созданија глумиме создатели без одговорност односно како програми глумиме програмери со неограничени можности, за таквата безумност да не дотурка до отворени врати кон пропаст која за жал е идеал на еугеничарите чиј детерминистичко-стерилен трансхуманизам ветува мед и млеко а ќе испорача чемер и јад и тоа не како кулминација туку уште на самиот свој почеток според еугеничаеите неопходна катарза за да се прочисти човештвото од неподобни елементи како nwo реалноста уште одма би засветела за што конц. логорите на ww2 ќе бидат играчка во одонос мирнодобските резервати за неподобни, конечно еугениката не застанала во цутот со нацистите туку технократски продолжува да цвета и потоа но под нови имиња за што добра анализа ќе најдете и во книгата Ascedancy of Technocratic Dictatorship а би препорачал како загревање за неа да го послушате интервјуто на авторот за ајроншоу, едноставна експликација за тоа кои им се корените на современите "хуманисти" и колку истите имаат метастазирано неопагански сред овој свет заменувајќи го подло Христијанството со секуларизам како би можеле своите неетички пориви да ги распалат во што повеќе срца како би доспеале час поскоро до својот утописки идеал за возобнова на пратехнократската атлантида заради која како човештво и не втасало потоп [1][2][2][2] иако истиот не се должи заради технолошката инерција туку волјата на луѓето да општат со паднатите духови анатема~на~нив оној прометеј кој им го дава оганот на знаењето за како и отфрлени на земјата пак да си дозволуваат да бидат намамени уште подлабоко кон амбисот сакајќи нели да станат "богови" а всушност ќе станат така боргови и робови, како мали деца не имаат полакомено со бомбончиња наказите кои така сакаат да ние како созданија да бидеме во непослушание кон Бога и да барајќи преку Леб погача да се загрцнеме во сопствената ненаситност, но да не бевме (и сеуште сме) за тоа предупредувани ајде, но дури смешно е колку и силно да ни е предочено сопственото научно клептоманство нам не ни доаѓа памет да на елитите им речеме каде со тој памет, но затоа нема да ни пречи како поробени подоцна да бараме излез од логорите ко што го чиниле ерманците во источен Берлин, невозможно смешно да бегајќи некогаш од марксистичкото бунило аега всушност во него да завршиле бидејќи денес западот од демократија свртел кон плутократија за да стигне до апостолутно научно диктаторство, кое ако во ссср било аналогнони технолошки порудементирано, сега на запад ќе замине фантастично невозможно непоимливо болно, што ќе биде по ниедна цена можно да се ескивира а не пак да му се избегадоколку трансхуманистите биднат целосно неопагански учипени, но тоа би било така само доколку ега амижиме целосно на прогресијата со која агендите на месонските елити за nwo непречено им е дозволено да се тркалаат, ете кој би рекол Трамп е таква аномалија во нивниот моментум во однос ордо-аб-чао капислата како ww3 неопходност за почеток на еугеничарската катарза да просто навистина и кога најмалку се надеваме сепак има надеж, но есоните не мируваат и тогаш и работат во позадина постојано ако не оперативно тогаш тактички, вече му сместиле активирање на SPAceWAR агенда која е само проширување на капацитетите на постојните позиции и нова трка за усовршување на што посулуди оружја за контрола и манипулација, просто едно цвеќе нњ прави пролет та и тој не може се' да заузда или прочисти сам сред хоророт на глобалистите кој далекуодамна е изрежиран а сега само се снима и штима, проекција дури допрва но пуканките нема да пукаат во тавче туку ќе ви крчкаат во мозок а вие така ќе треба во филмот да уживате Не Дај БожеИзменето од Zelenikovo - 03.Мај.2019 во 05:51
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2019 во 04:04

можете да ги рипнете првите два пасуса од овој пост ако ви е познато сегашното Агитпроп делување на еа-детерминистите, иако за волја на вистината соодветно делуваат и останатите светски империјалисти освен западните, но склетот е што западните имаат отворена н'с'п агенда побајаги време па и разобличувајќи ја неа ги разобличувам дефакто така и нив, што не значи дека како месони тие не можат да ја распалат истата и од исток, но ако и до сега технолошки беа на завидно ниво во однос пропагандата виа медиумски посредници, каков абер има подоле очигледно е дека ако не набрзо во поблиска иднина ќе здрмаат и далеку пософистицирано односно директно програматорски кога интерфејс ќе биде самиот човечки мозок, а за што еве во овој пост предочувам Лик кој вели дека како инсајдер баш и не е СФ муабетот на емф таргетираните жртви ширум светот кои приговараат дека мора да му се обзнани вистината на Народ за нонлетал оружјата за така и да се донесе некаква конвенција како истите не би се злоупотребувале и сега и понатака, но кој е тој што има миксер а пасира со раце овошје, бадијала се трудат искрено ќе речам, та зар касетните бомби не се забранети па пак во сите војни ги употребуваат отановци, навидум утеха е дека како отанизирани нема да бидат Македонците таргетирани со вакви оружја, но поредокот каде утре ќе треба да го одржуваат во форма отановци ако не меѓу учипените, логиката е дека живееме во времиња на Слобода но дефакто 'меѓународните' се иживуваат врз слободните иако за сега експериментално , а дека нема експериментираното да се употреби масовно, хм тоа е налик да имаш кола да ти треба а пеш да одиш, а дека и сега им треба таква технологија заради ботирање слободоумни т.е. неподобни за еа-детерминизмот луѓе, тоа е повеќе од очигледно бидејќи лицемерието на запад дека се демократија е јасно па и гледаат империјализмот што повеќе да го замаскируваат заќутувајќи ги сите кои истото го табаат некако, но што кога тоа нема да можат веќе да го спинуваат, нормал ќе удрат на мас-бреин-вош техники виа емф-еег играчки, онака да ви спуштат колективно волја за каков и да е отпор кон јавашлукот на еа-елитите, мислам ако имаат таква технологија тоа недвојбено во даден момент и ќе го чинат, зар не!?

vo posledniot pasus od gorniot post velam: "vistinata e deka ushte sega mozokot vi e opran pravovremeno iako subliminalno agitpropovski, no ova treba i da se potkrepi za onie neupatenite i skeptichnite da bidat na chisto deka toa i navistina e taka! eve kratok aber na shto mislam "While we hate to admit it, we are influenced by what we see on TV, yet the effects are subliminal and we're not aware of it," [1] pa taka vam potsvesno ve programiraat propagandno [2] odnosno vi e programirano odnesuvanjeto - ko shto e posocheno na fotkata od slednata fusnota: Your entire reality is an Elaborate Manipulation ... Culture is reshaped via Programing then Perception is altered via Psyop and your Behavior is shaped via Social Engineering [3] ta koga ushte polovinata na minatiot vek propagandata dobila novi teorii i alatki kako televizija i nejzina psyop upotreba, kolku pak denes - “The will of the subject can be brought into play; he can, for instance, consciously and with effect resist or give way to the emotions and hallucinations engendered by the flicker, a matter of no little interest as well as enlightenment on the question of self-discipline.” [4][4] koga namameni sme informativno zabavno pred e-tenekinjata odnosno e-mediumite da drememe pri shto ni se sugeriraat potsvesni (subliminalni) poraki koi ne drzat ili turkaat kon odredeno svesno odnesuvanje - ta sred vojna ste opushteni a sred mir izludeni [5][5] dali [5] shto preku aktiven t.e seprisuten agitrpop se postignuva so prosti psyop tehniki [6][6][6] what we see around us is just what we interpret as being what we then believe it to be. We have constructed reality and believe in this construction; have accepted a certain fixation on what we perceive and what we are told to be perceiving [7] no show'mast'go'on, mozebi ne, z'sh od vas zavisi dali kje si go krkate agitpropot [8] za sega kombinacija od konzumerizam mamonizam i geopolitika koi se preduslov za postojniot svetski kashatalistichki poredok svetskite eliti da si go odrzat pod kontrola [9] od koj aspekt osvesten narod im e kurshlus, a sigurno vo pozadina e i posklet agenda kako neopaganskite eliti da odvratat shto povekje narod od Hristijanstvo, bar kako se natura seksot kako norma (no i homeseksualnosta vo posledno vreme) toa nedvojbeno upatuva na dekadencija zaradi nechij nwo grejter gud [10] (vo najdobar sluchaj davajki im na masite mas-igrachka za da se ashkaat kako ne bi im zemale za kusur i za mig na elitite) shto veli KreshoM niski chakri nizok um [10] no interesno e deka postojniot poredok ea-deterministite go odrzuvaat vo zivot so agitprop spinovi - ne samo kako tekovno bi glumele dobrotvorci - tuku kako bi imale i tradicija potprena na istoriski agitprop niz koj masite kje se uveruvaat odmosno programiraat deka se' si e onaka kako shto treba nalik - postojnite ea-eliti se onie koi donele razvoj mir i blagosostojba vo svetot, shto e daleku od vistinata [11][11][11] bitno vie ste uvereni deka ste se prikluchile na stranata na pravednite pobednici a bidejki navodno prirodno tamu ste pripagjale dali zaradi geografski dali zaradi geopolitichki okolnosti, vavilonska logika nema shto, a cresha na tortata e fatamorganata deka bez evroatlansko uchipuvanje vie kje bidete siromashni bidejki ekonomski ste bile zavisni od zapad, neli ste nemale drug izbor ili pak ste unikatno za tamu standardizirani iliti ako ste neutralni vas kje ve sankcioniraat, tuku ve vozat lokalnite eliti bidejki si imaat kompleks od niza vrednost koja e bildana servilno vo teleslavija a sega neznaat kako poinaku tuku da se zakachat na nekoja slichna dojka, iako za toa da bide sluchaj treba da ja izgazite (vi ja gazat) vashata Slobodna Volja vo odnos Identitetot iskalen istoriski kako posebnost i politichki kako samostojnost zaradi ramnopravnost so ostanatite drzavi i onoj standard koj vo svetot denes znachi nacija, ogolem ideal sega treba da vi bide militaristichka i korporativna zavisnost nego Pravoto na Sloboda za koja smo sonuvale generacii i generacii Makedonci a vie iako na gotovo ste a imale ste sinja sh*tnale via udbaliticharski spinovi i udbashki patki, navidum zaradi mir vo kukja, no zar e mozno da se zacari mirot a mnozinstvoto e ugneteno prelazano izvozeno sotreno ideoloshki, no shto e vechno na ovoj svet ta raduvajte se bidejki ste imale bar i za mig prilika za nekolku deceniski samosvesen otpor vo odnos lobotomirichkiot genociden tabiet na ea-deterministite isturen na razni nachini niz svetot niz ponovata istorija, fatamorganata e deka od vas neshto zavisi deka vashiot glas odluchuva individualno kako stojat elitistichki zatvoreni procesite, duri i da ne sme zrtva na globalistichko geopolitichki zagovor kje bideme na koruptivnosta na lokalnite eliti i nivnata spremnost zaradi mamonizam da ve sh*tnat, ne deka i sega taka ne bea otkupeni i toa poodamna samo chekaa den koga kje ve isporachaat za da im ostane kozichkata zdrava i ne ja zamenat ea-deterministite so druga za nim podobna, ko shto velam neretko ako zajkovci ne vi chinea kuznaj kakvi kje vi isporacha podocna, ovie bar za globa ve sh*tnale a nekoi drugi moze zaradi danok vo krv toa kje go chinea, iako toa se si ima svoja kauzalna tradicija od crvenkovci pa se do kolishevci kako lokalni agi koi sonuvale samo kako da mu ugodat na balkanskiot pasha ili pak denes evroatlanskite sultani, prosto nemaat akal kako da se sprotivstvat na odreden globalen imperijalizam kako ateisti ili vona bi hristijani, ta shto im ostanuva drugo nego da padnat na kolena!? vi oprale mozok, brej dobro shto ne vi go somlele, no strpete se i toa kje dojde na menito dokolku nekako ja odrzuvate slobodoumnosta na ramena sred centrifugata, za shto chudno-paranoichen aber sledi vo ovoj post ... no eve kolku za zagrevanje link bez kompas!

https://youarenotmybigbrother.blog/2017/02/17/beamed-high-tech-synthetic-alzheimers-dementia-brains-aneurysms-and-strokes/


i ajde subliminalno agitprop perenje mozok shto si terat globalistite, pochekajte holografski tv-a da vi izvadat ta toptan da ve operat, bar imate seushte kakva takva Slobodna Volja dokolku sakate da i skubnete na centrifugata, tuku shto doprva kje vadat tehnologii od bunker so koi kje bidete ekstra izmanipulirani ogranicheni macheni sotruvani, kamo da sum greshka no chitnete go i ovoj post za moment bez fejk skepsa ... сето ова како инерција, односно зошто науката се злоупотребува од елитите, просто речено е заради нивните стравови и не само од противници туку од обични луѓе знаејќи дека за лавина не треба многу, просто тие жеднејат за апсолутна власт контрола моќ а низ таква призма ја гледаат среќата и опстанокот станувајќи заложници низ стравови на својата суета, cигурно си велат дадено им е па мораат, но забораваат дека и над нив има поголем закон од човечкиот, арно ама секуларизам та заслепени се за таа Вистина а така стануваат лесна мета на злото, на крај нормал ќе се правдаат и само тоа ќе им биде утеха, истото важи за сите само разликата е во одговорноста пред Бога та и на сите нема да им се суди на крај со иста мерка бидејќи колку поголема слобода толку и поголема одговорност, а знаејќи дека технократите прилично заминале со својата слободна волја но без одгворност нормално постапките им се неетички а така и осудата која ја примиле врз себе каузално која уште на овој свет им се удира од глава на сите заради што ако Човек не разбере дека страдањето е спасителна норма во овој живот ризикува да не се Спаси, мислејќи дека нешто е возможно да се идеализира од земните хоризонти за така дефокусиран од Спасение пополека да заборави дека постои отскочна даска која за нас луѓето денес е Црквата како Ологосена Заедница, а бидејќи денес Црквата е истуркана нанкултурните маргини опптествено та и никој не се труди низ Благодат да се Исправа и Спасува, a takvite dostreli gi cheka od postojnite zemni avtorite, tehnokratite i zemnite nauki, shto e ochajno smeshno bidejki tie samo niz trajal end eror uspevaat neshto za mig da stabiliziraat na strana shto nusefekti kako ziceri ima vo nedogled, тоа не значи дека треба Човек да е рамнодушен туку да биде Трпелив без да очајува или си зема за права насила да делува, за Христијаните ако тоа беше норма така од Христа и ќе бевме поучени, во вакви времиња така навистина очајно е Човек да бара од/во Овој Свет рајски наслади совршенство или вечност штом знае дека ризиците не само што се намножиле туку веќе К*ршлусите роварат не бидејќи се нусефект на ризиците туку бидејќи системот преку нив се одржува во живот и расте та и самиот ги продуцира, бар така го возат еугеничарите чија месонско-елитистичка nwo мантра е ordo-ab-chao, кој е тој што мисли дека тоа е случајно, кој е тој што мислиндека со човечки сили ќе излезе на крај со духовно искорумпираните елити, кој е тој што се надева дека тие ќе му гарантираат мир и безбедност, таквите се благо речено наивни, уште побетер како во нашиот случај кога и покрај тоа што Господ нашол начин како да не спречи да не отанизираат ние сами си дозволуваме по цена на себекастрација да се отанизираме, а сега надевајте се дека нема да продолжат да ве третираат како експериментална зона, hm, naprotiv sega eksperimentite kje se usloznat i multipliciraat, zoshto, prosto sega ste im vo kafez, a kako pomala kontrolna grupa i polesno kje ve menadziraat zaradi pobrzi rezultati i premeruvanje efekti od eksperimentite, duri doprva od vas kje pravat push'd'button botovi, duri doprva kje doznaete shto znachi da vi gine na angro Blagodatta shtom shirum si otvorite vrati za napliv na slastoljubija srebroljubija i slavoljubija, a morate ste se integrirale evroatlanski, сетне не ги обвинувајте удбалитичарите зошто ве заглавиле, сетете се дека вас ве мрзело да им ги блокирате небулозите лагите спиновите ескивирајќи ги нивните зицери бар апснитирајќи изборно ако веќе немате капацитет да извадите демократски партии и претставници, а за што супер ви оди и понатака сркајќи ги нивните агитпропо ветер и магла од вона-би-транспаретност вона-би-еднаквост вона-би-агилност, за после некое време си станете рамнодушни и си легнете на брашно дека ништо не сте можеле да сторите, сте можеле, но сте сакале на полесниот начин со преврати со улици со сила, а не ви текнало дека можело со Молитвена Волја ако не легално политички да делувате за ефектите да се што подолгорочни, но како некој да се наштима Молитвено кога е сотрен хедонистички, нели ниту има три чисти ниту пак волја заради слепилото од научна ароганција како духовноста била затуцана работа, но затоа тривијално пагански без проблем и приоѓате 24/7 суеверно астролошки на истата т.е. ви е подметната по сите страни њуејџерски чекајќи надеж од гатачи на ѕвездите, но знаете ли така во чии раце сте паднале!? еве поучетесе [1] ta aj shto duhovite si igraat potem kako sakaat so vas, tuku bidejki site ste stanale takvi ta i vodachite proizlezeni od celoto vi se takvi, a na kraj samo se cheka mig koga na eugenicharite kje im se namestite globalno da si eksperimentiraat, sudbina da ste imale mnogu a seto toa da go otfrlite za da na kolena im padnete na sekularistite i paganite skrieni zad niv megju svetskite eliti, vam ne vi e mnogu dadeno no vie sami mnogu ste si rasprodale i toa za badijala, pa bar neshto da ste ushukjarile ta kje ja razberev bezumnosta niz pohoti da ste ja steknale! mislam gi razbiram albancite zoshto im se predale na megjunarodni pagani so niv da si eksperimentiraat ochekuvajki preku Leb megali pogacha, no vashevo servo-mausdonsko ne im e jasno .... no nemojte kako lugje i koga kje vi stanat jasni rabotite da si gubite vreme i naogjate opravduvanje deka ne ste mozele da si spasuvate dusha, menuvajte se pomagajte se zaboravajte na konzumerizmot osloboduvajte se samoodrzlivo, toa vo gradot da go postignete ne e vozmozno a da ne vi zagine empatijata srekjata zaednishtvoto, sred centrifuga cvekje ne moze da procveta, a i da bidne toa sluchaj nekako, i si zadrzi izvornata ubaina, kje zavrshi vo celofan na rasprodazba! dodeka seushte imate kolku tolku Slobodna Volja fokusirajte se so vreme kon Spasenie na Dusha kako zaterale tehnokratite moze nabrzo i toa da vi e nevozmozno, no i togash izlez ima za onoj koj go bara, za pochetok dovolno i da go posakuva, a kako ochekuvate da trgnete kon toj pat koga televizrot vi e gazda kade na angro vi omlitavuva voljata za revnost kon Spasenie, brej duri i simbolichno kolku i da ste svesni vie za toa na Krstovar na Vrv na Vodno televiziska kula duplo go nadvisnala Krstot ta kauzalno i simbolikata ve zakachuva i potsetuva deka vi e somlen ne samo umot tuku i dushata bidejki vremeto za Spasenie ste im go poklonile na e-mediumite, opran mozok oprana dusha oprani ideali, za nagrada zaradi servilnost kje ve dosckockaat nataka i vo povirtuelen odnosno porealen holodek za da si rechete nishto strashno - we got new expirience - i kje bidete expirienced kako izbotirani eugenicharski shutkajki ve ko topchinja vo pinball koi chekaat red vo bezdnata da propadnat, posedete ushte malku vie pred e-tenekinjata od razonoda ili zaradi grejterngud informiranost i kje dochekate brojche za nwo podobnost, оние пак кои ќе се одважат уште сега од еугеничарско бихејвористички центрифуги да се отштопаат и кон самоодржливост да поитаат нека не забораваат дека како ризични ќе бидат и засебно тагирани набљудувани мрцварени, а зошто, просто бидејќи ќе можат ко отштопани да размислуваат и послободоумно а така всушност стануваат опасни за постојниот но и идниот еугеничарски систем кој нели веќе е глобализиран односно стандардизиран, та затоа и глобално сме таргетирани од наднационални елити, заради што морате и поусрдно да се предадете на Молитвен Подвиг за да се заштитите низ Воцрковен Светотаински Живот како низ екстра Божја Благодат го Истрпите притисокот и се Спасувате полесно растејќи во Верата Христова а кој Претрпи до крај тој и ќе се Спаси, лесно да се рече но не баш и да се изведе - доколку земното ви е помило од небесното илити доколку страстите ви се норма а не Подвигот Христијански, odete vie fokusirajte se na Spasenie a mozok ste si pregorele so hedonizam, a ne pak nekako na seto toa i da ve frlile vo edikoja przhavka kako slednata na koja treba po mene ozbilno da i prijdete a ne ko sf-lektira, bar ona iskustvo i znaenje koe go imam mi dava za pravo da kazam deka ne e beletristika nitu pak laichka pretpostavka, prashanje e samo intenzitetot na aberot i kolku istiot e taman za bide dovolno jasen ili treba i da se doobjasnuva za da i skeptik podotvori usta, samo shto ne sekoj ima kapacitet da gi razbere predozbite a vo kostec svoeto znanje i svoite dogdi megju koi edna od poosnovnite za povekjeto e deka naukata se koristi vo humani celi, airlija na pametot naiven i sklon da im veruva na sekularnite avtoriteti za koi denes etikata e bankarski reosigurana, bi vi preporachal i sebe da ne si veruvate, a ne pak na onie koi imaat atlanski utopiski ideali!
za pochetok dovolno e da gi razgledate i naslovite, vo predochenava kniga a potoa dzirnete gi izdvoenive opshti poenti vo citatite koj gi imam izvadeno, eventualno poglavje dve potchitnete vo linkovite bidejki istitete vo knigata se kratki, a ete ima i po nekoj moj komentar vo odnos citiranoto, no bi preporachal da si nemate plazherski tuku domakinski pristap ako ja chitate knigata, bidejki sigurno od elf eeg emf tehnologija i ne se razbirate ta mora i dopolnitelno da se pouchuvate za bar povrshno vi potstane jasno do kade i kon kade navistina zaminale tehnokratite i dali toa vo nwo okolnosti nema navistina da stane farmerska-bigbrader realnost! nadevajte se na obratno-polarna solarna bura kako risit ta moze kako vo sluchajot so potopot da dobie Choveshtvoto ushte edna shansa bar za mig da vdishe chist vozduh vo vijugi, no ushte sega naviknuvajte se na ruralen i skromen da nerecham siromashen zivot, no se plasham deka kako risit toa ne go posakuvate ta i prashanje e dali kje se sluchi, barajte i kje dobiete poucheni sme, no lugjeto baraat tehno a ne analog realnost ta i tehnokratija gi zakachuva, digitalna revolucija koja shifta kon kvantna devolucija [1] bidejki e vo kandzi na eugenicharite a ne na Narodot, nemu zatoa nishto drugo ne mu ostanuva nego da go ochekuva najloshoto dodeka tie mu vetuvaat nwo raj na zemjata, iako kje ve kurazat vo odnos novitetite “The Only Thing We Have to Fear Is Fear Itself” no vie koristete go pogovorliviov antistrav aber vo odnos elitite i ne im se plashete da gi opomenuvate so vreme - preispituvate pred vreme - i prezrete na vreme nivnite sklet postapki tehniki i tehnologii za koi ne dale nikakov javen otchet, a vi gi tovarat apansaz kako zemi ili ostavi odnosno nuzni reshenija za opstanok, kamo da mozea da se poglednat vo ogledalo i da vidat vo shto se pretvorile ta i sami da se uplashat od kjorsokakot na bigbrader tabietot bez oset zateran a zaradi svoite elitistichko tehnokratski kaprici za koi nemale nikakov naroden legitimitet dobieno kako globalno taka i lokalno, bitno ol'inkluziv'eufemizmi kje vi sh*tkaat agitpropovski nalik kade site turci tamu i mujo moralo davtera odozgora nadolu, do koga!?

оваа книга најелоквeнтно ќе ви даде одговор, како Човек од село значи исчеличен, плус дoмакин имајќи предвид дека koнтинуирано градоначалник не се останува само заради коруптивност, ем Верник макар и традиционален, како успеал иако јавно се колнел во се' најмило за 360 степени да го смени мислењето, си мислев прво го прождреле тоа месонските аждаи духовно, но дефакто думал порано антимесонски а дури пост ергаомнистичниот дил се прошета до малтешката пријавница за елитно учипување послушни удбалитичари, та после книгава може ќе биде појасно дека ботирањето денес оди и виа технолошки направии, но можеби и појасно зошто немаше и никаков макар и бастун отпор во Македонија а сред нејзино инстант понижување виа асномско сотрување и вештачко моделирање, ако сте технолошки полуписмени чунки ќе вимдржи вода аберов, а неписмените што да кажам нека си верваат дека се' онака најслучајно (та не бар и експеримнтално иако очигледно предетерминирано) се случувало како специјална војна против Македонија од страна на оние кои ви се прават пријатели и добротвори, точно тие тоа се но како мачители кон заморче, а после послушен експеримент следи по некое жетонче за да бидете потикнати и на поголеми евроатлански експериментални подвизи со она во што сте се претвориле, прв само-анационализиран глобалистички експримент кој сега веројатно ќе го играат до максимум во однос своите потенцијали, просто е, зар не сме им идеални како контролна група која ако до сега беше мултикултурна, сега ќе треба да биде амалгам помеѓу граѓанска и мултикултурна, плус на сето тоа се покажа дека сме доволно пасивни за да можат да ни донакалемат и ред други сценарија пример колку како вакви можеме да седиме во еу чекалната а потоа откако истата мине од унионистичка во федералистичка пак во неа да подремеме, чунки нема бидејќи така се коцкаат еа-детерминистите со уцените од мегали-фолклористи по комшилук кои недвојбено заржаа дека им било тесно во своја кожа, веројатно и нив пуздер ги прават, само забораваат еа-детерминистите дека нивната беса е поголема од нивните машини, веројатно и тоа би било подобно за експеримент онака да видат која и каква им е точката на топење на ултра традиционални мафијаши, но да се само технократи зад експериментирањето арно, туку во игра се и разни месонски идеалисти, дури чув рокфелер имал замок на Крф в комшилук, но да видиме, комбинации многу а нам само еден сигурен излез како Православно Христијанство за да можеме да дотрпиме а така и се Смируваме како би се Спасиле и колективно и индивидуално, но исто така и преку Исламот кој се надевам нема пак еа-детерминистите да им го спинуваа да кај нас гледаат либерална безбожечка опасност комшиите, прво нека се потрудат нека ја бараат кај своите мецени и натоварените од нив агенди за нов светски поредок и какво место би имале тие како Муслимани во него, еве сите поучете се на што замирисует таквиот наголемо најавуван шифт, не се ни трудете да думате како би изгледало, иако јас ќе се обидат да фрлам тро зарзават заради себемотивација за истрајност, а ако тоа не ви е по мерак просто заобиколете го како абер, претпоставувам не сте озрачени та имате трпение да читате, оние кои немаат пак ќе повторам ѕирнете ги цитатитиве и евентуално читнете ги последните 50-тина страни ...

напомена: многу луѓе патат од духовни напади, но обземеноста има поинакви манифестации најчесто за време сон или полусон значи астрално се нападнати од нечисти духови па и души на упокоени [1] оние кои пак општат со паднати духови како целосно обземени тоа не им се случува како јасна комуникација ко што велат сведоштва потшепнуваат духовите а после некое време претпоставувам биваат искривени дали од згрченост дали од излуденост, додека тука во книгава се наведува за јасна манипулација при будност а чоекот не делува на избеган со паметот, но кој знае со точност што е посреди, поучно дури и да станува збор само за духовни напади, но демоните-анатема-на-нив ќе гледт да ве фрлат во секакви гревови не само гневни туку и сексуални и завидливи итн. но немајќи претстава каков е човеков единствена поткрепа за од него изнеено е постоењето на цела невладина структура во ЕУ која се бори против нонлетал вепонс со иста симптоматологија а од страна научници и жртви на истите [1] ем во сред европски парламент имаат туркано и гласано соодветна резолуција за забрна на вакви оружја, но за тоа потоа читнете ги прво извлечените цитати ...


prviov citat e miks za Idealot kako Imperativ vo nash*te zivoti sklepan od pasusi vo razlichni poglavja, a slichni aberi se citatot za kauzalnost i onoj za magneten nakit, dodeka se' ostanato od citati se samo zasebni delovi od poglavja vo knigata The Matrix Deciphered od Robert Duncan
Цитирај How can you expect someone who barely tasted freedom to value it as much as those who have? The government organizations are not democratic by nature and free speech certainly is not tolerated. Someone who you want to lead this country to its agreed upon future should only come from the culture that represents those ideals.

Through our trust in our government officials‟ truthfulness and competence, we have allowed our country and its ideals to be turned into the very thing that we used to fear from communism or an autocracy.

And I offer this advice for those lucky enough to be patriotic flag waving ignorants like I was only two years ago, enjoy the delusion and pray you're number or loved ones‟ are not the next to be drawn. Showing support for an ideal is good, but supporting a façade system that has taken those same colors will help destroy those very ideals.
Why do the NATO countries have the illusion of freedom with fascism behind it, a facade government and a shadow government? It can best be illustrated with a child. If you want the child to rake the leaves in the yard, you could order him and pay him to do the task. He/she will begrudgingly do it and call it a chore.

We have traditionally been taught to think of this approach as communism or dictatorship. But, if you allow the child the privilege to rake the leaves in the pile so he and his friends can jump and play in the pile, he/she is grateful and will do it for free. It is the illusion of choices and freedom that can increase productivity of the military/industry complex.

Similarly, if a country were to draft people into an army like in Vietnam, people begrudgingly do it. They will fight half heartedly. Give them an imaginary ideal where they are willing to die for their principle and cause, they will sign up and fight righteously.

It is this layer of lies that has given the United States an edge over other forms of government in order to control and motivate the minds of the masses more efficiently.

This method of rule turns out to be a double edge sword. It relies heavily on the ability to control information streams so that the illusion doesn't come crashing down. The backlash of a population, who believed they were free, will also be willing to overthrow a fascist shadow government just as fervently if the knowledge reached critical mass. Simply the lies needed to discount everyone as crazy would start falling apart as people became more aware of the cover ups. This is their Achilles heel. Knowledge is power and an informational civil war is how they can be destroyed.


Цитирај “Scalar” Weapons - Creating High Intensity ELF Magnetic and Electric Fields through Heterodyning High Frequency Directed Energy Weapons
...
Let's simplify the model to get a better grasp of it. If you created two beams from two beam steered phased array fields which bounce their very intense UHF beams off the ionosphere to intersect at an area the size of a small neighborhood block, you would have roughly 10 Gigawatts of energy to work with. You can only create tight beams with high frequencies. Raw low frequencies emitters create very wide beams. This is true for sound waves as well. But you can create a mixed or heterodyned intersection point that has very low frequencies if the high frequencies are exactly canceled out. This is how directional ultrasonic heterodyning sound projection is done to project a voice into one person's head with sound waves without the person next to them hearing it.

So one high powered UHF beam contains the very low frequency information and the other just contains the same UHF carrier without the low frequency component but it is 180 degrees out of phase at the intersection point. What is left is an extremely low frequency, high intensity, magnetic and electric field that seems to come out of thin air and be directionless, i.e. a scalar field. But in fact is does have direction it just can't easily be measured. If airplanes still used compasses rather than laser gyroscopes to fly, they could be disoriented and made to crash this way or ships to go off course. But the Bermuda Triangle seems to have quit taking lives once GPS and gyroscopic navigation instrument have been the common instrumentation method. Of course, GPS signals could be fooled by these kind of signal attacks too. Gyroscopes are immune to these directed energy attacks
...
https://archive.is/UrfiS#selection-3271.0-3271.135


[qoute]Directed Energy
There is a medical instrument called “The Gamma Knife” used to focus x-rays from all angles around the head to burn tumors in the brain without cutting open the skull. At the intersection of these gamma rays, the energy is intense enough to kill the tumor cells while harmlessly passing through the other brain matter. Only at the intersection is the combined energy deadly. GPS (global positioning system) works on the same principle except one calculates position from the timing of the satellite pulses which arrive at slightly different times.

2MW * 100 satellites * (a beam width of 1/100 of 360degrees) = 454 mw of pulse peek power over a large area. Shrink the beam width to 1/1000 of 360degrees) = 45 watts of power over that area.

This is more than plenty to affect neurons.

The Russian radio electronics institutes published back in the 70's that with only 10mwatts up to 100 mw/cm^2 of microwave energy, they observed all kinds of different effects on the firing groups of neurons. Again this back of the envelope calculation says it is quite possible to have satellite based neurological weapons. At first blush it sounded like Star Wars science fiction, didn't it? However, this was just an exercise. Satellites are better sensors than powerful emitters. It would make more sense to use giant radar fields known as ionospheric heaters to bounce their phased 10 gigawatt energy fields off the atmosphere back to spots on Earth.

Similarly, one could use extremely high powered directed energy weapons from satellites to converge their energy onto one point using phased array beam steering or high powered masers. Ignoring the obvious assassination application, it can be used to increase the resolution of MRI/ESR and other imaging techniques. At the intersection, the phase/frequency/amplitude is calculated such that the full energy for a duration of time is maximized in the magnetic field by modulating a very low sideband and destructively heterodyning the beams high frequency carriers.

...

EM or microwave pulses. Destructive interference mode beams like in the laser example above create “scalar” waves that can travel tremendous distances with high intensity fields without burning the object of interest and reflect back with tremendous signal to noise ratio.

https://archive.is/UrfiS#selection-3099.0-3099.15[/quote]

Цитирај Synthetic Telepathy and Microwave Hearing Effect
...
Synthetic telepathy uses both the direct stimulation of the audio cortex and word association brain areas for brain to brain communication. It is a far more accurate and efficient way to convey ideas and thoughts without misinterpretations. The pulsed microwave audiograms are heard as sound but usually needs background noise to be heard giving the illusion that the source of the background sound is the source of the pulsed audiogram transmission.
...
"Communicating Via the Microwave Auditory Effect." is the title of a small business contract for the Department of Defense. Communication initial results are: "The feasibility of the concept has been established" using both low and high power systems.

A Freedom of Information Act (FOIA) request as to the project's outcome met with denial on the part of the Air Force, on the grounds that disclosure "could reasonably be expected to cause damage to national security."

Though the Air Force denied this FOIA disclosure, such a contract's purpose is elaborated by the Air Force's "New World Vistas" report: "It would also appear possible to create high fidelity speech in the human body, raising the possibility of covert suggestion and psychological direction.... If a pulse stream is used, it should be possible to create an internal acoustic field in the 5-15 kilohertz range, which is audible. Thus it may be possible to 'talk' to selected adversaries in a fashion that would be most disturbing to them."

Robert O. Becker, whose eminence was enough to have been twice nominated for the Nobel Prize in biological electromagnetic fields research, is explicit regarding clandestine use: "Such a device has obvious applications in covert operations designed to drive a target crazy with "voices" or deliver undetectable instructions to a programmed assassin."

A microwave voice transmission non-lethal weapon is referenced in the thesaurus of the Center for Army Lessons Learned, which is a military instruction website (Vide infra for discussion of the analogously listed "Silent Sound" device.) 19

An article from a magazine that publishes notably non-mainstream views details microwave inner voice device demonstration by Dr. Dave Morgan at a 1993 classified Johns Hopkins sponsored non-lethal weapon conference, manufacture by LockheedSanders, and used by the CIA, who call the process 'voice synthesis' or 'synthetic telepathy.'
...
https://archive.is/UrfiS#selection-3309.0-3309.47


Цитирај Amazing how much human suffering these military surveillance systems are causing and have caused. Even the magnetic jewelry craze and negative ion generators that make people feel better can be linked to these Radar signals and human surveillance techniques of bioelectric field modulation and reading.

Magnetic jewelry has become quite popular because of its lessening of pain effects. And quartz crystals work for some people. It turns out that quartz disrupts scatter radar fields due to the wavelengths at which they operate. So much pain and suffering throughout the world can be explained by the electromagnetic pollution of these stealthy scalar scatter radar systems tracking life forms.


Цитирај Silent Assignations - Car Crashes

The psychic soldier or CIA brain damaged warriors can place shadows of children in the road so that you will swerve to avoid hitting them. Luckily, I was aware of the technology while they were performing their tests. People that were more susceptible to the visual cortex stimulation could easily see holographic like images of children or people to avoid. If they were unaware of this military capability, they would swerve if they were good people. I found this to be absolutely amusing and astounding that they can create shadow like figures, especially ones that “haunt”, running outside your peripheral vision. Useful if you want to get someone to follow the imaginary shadows, like lead a guard aware from his post.

https://archive.is/UrfiS#selection-3551.0-3555.11


Цитирај The Psychic Wars
...
In a near sensory deprivation setting, the heterodyned attacker sees in his mind's eye the same visual scene as the target. By focusing on bringing objects into the foreground that are normally in the background causes a parallax visual perception error in the target. This can be devastating while driving since only road markers can be seen as cues to stay on the road at night. Flying at night like JFK Jr. did would pose another serious risk of disorientation.
...
https://archive.is/UrfiS#selection-2703.1-2703.17


PLAUSIBLE DENIAL AND SILENT ASSASINATION TECH - значи не е безопасна и од спунт а не пак директно аплицирана како технологија

Цитирај Uses of EEG Heterodyning by the DoD

Other than random experimentation, many individuals are targeted to be silenced or discredited. I know of a Colonel who witnessed the Army unloading bags of cocaine from a transport. He became a victim shortly after expressing concern. An FBI special agent for international terrorism became a victim after he testified that the FBI was perjuring itself at a trial. The former head of the LA FBI has become a target. Journalists who have written about these topics have been punished with the system. Anyone who has worked for the DoD and then later leaves, may be subject to this covert type of assassination years later to silence potential security leaks.

I have interviewed several families, where they had a relative who went crazy and got locked up in a sanitarium after that member started talking about that they were an assassin for the U.S. The doctors always said, “Don't listen to what they say. They are delusional.” This diabolical, systematic method of silencing potential leaks has been employed by the DoD for many decades and usually carried out by the CIA known as the slime balls of the (sub)intelligence community.
...
http://archive.is/7lpJN#selection-2123.414083-2123.414118


///

Цитирај Psychology of Torture

Torture is a tool used to achieve several goals during depatterning, programming, and interrogations. Especially with the group in the DoD that is experimenting with Manchurian creation. How do you create attack dogs or vicious animals? You mistreat them.
...
How will these experiments on creating bitter, angry dissidents be used? They can turn other countries citizens against their own government. The technique all hangs on making the torture victim believe that a particular group did it to them. So stage a kidnapping, torture the victim with accents from the patsy organization, set up a chance meeting with a CIA agent and they will be happy to help destroy those that the victim believes to be hind it. Creating spies and espionage agents out of people of their own kind is the goal of many of the CIA mind control technologies.

Their experiments are reckless and careless as to the lives of the practice victims and society at large. They often try to make the victim believe that their neighbors, family, or ex-lover is behind their mental anguish somehow connected to the conspiracy of field agents that execute these programs. One man I interviewed was convinced that President Clinton was behind his psychotronic torture because they used voice transformation technology to project Clinton's voice utilizing the electronic warfare units capability of overpowering radio transmissions and faked a broadcast specifically to him. People who are unaware of these techniques used in warfare will be left confused and feeling insane, which is the ultimate goal of covering up the human mind control experimentation program.

http://archive.is/7lpJN#selection-2123.451840-2123.451861


Цитирај Politics of Psychotronics

I want to know what went on behind the scenes with the Regan/Gorbachev meetings that caused the nuclear missile reduction treaties but instigated the Star Wars Defense Initiative. Could it be that they created a treaty to co-develop mind control weapons as others have stated ? Did the U.S. purchase the mind control weapons technology to bail the Soviet Union out of financial collapse and then develop it under the Star Wars Defense budget as several historian's have surmised? Many have speculated that Regan's senility was a CIA menticization to keep him quiet about the technology.
...
http://archive.is/7lpJN#selection-2123.466696-2123.466723


Цитирај The United States is the only major country not to sign international treaties to ban the use of these weapons, clearly because they enjoy torturing their own population too much. Even Russia tried to get these weapons banned at a UN conference and the United States refused.
...
Apparently, Defense is not about saving lives, it's about killing other people more efficiently. They don't get metals or more power by saving American lives through technological discovers, they get more power by instigating wars and killing effectively. They are selfish, sub optimal decision makers. Clearly there is a problem with intellectual meritocracy in the culturally unevolving military upper ranks since they were raised with good old fashioned fascism.

http://archive.is/7lpJN#selection-2123.416107-2123.416128


Цитирај After having experienced the potential of this weapon to be used to torture entire populations without end, I assure you that I rather die in a nuclear blast than endure pure pain without relief of death for years. The U.S. will not sign the U.N. ban on mind control weapons nor other international treaties. Russia even proposed the ban. If the U.S. doesn't have these weapons then why not sign the treaties? Who is the real threat to the world? Who has more weapons of mass destruction than any other nation? And we somehow justify invading other countries out of fear they have them. It's pretty easy to see the shell game.
...
http://archive.is/7lpJN#selection-2123.503619-2123.503670


[qouote]Think what the United States has done - true global tyranny with satellite and over the horizon radar based neurological weapons. There is no sanctuary on Earth that one can just say, I give up, I will leave and be done with you. You will be tortured til the end of the Earth by which ever corrupt General, Colonel, or CIA director decides your fate. Are you scared yet! You are just beginning to understand the situation the people of Earth are faced with.
...
http://archive.is/7lpJN#selection-2123.429498-2123.429517[/quote]

shto e knigava DeMiSTIFIKACIJA ILI VIETNAMsKA AKliMATIZACIJA, SePAK STRAV GENERATOR, NO VO KOI VREMINJA ZIVEEME, KOGA SAMO BESTRASNI SE sAMO ONIe KOI NEMA shTO DA IZGUBaT OSVEN SVOETO TELO, A aKo TOA MU e nekomu POMILO OD DUSHA AIRLIJA STRAVOPOChITTA KON TEHNOKRATITE, vo sekoj slucaj knikagava moze da se zeme kako ozbilno prilagoduvanje i kako resistance is futale nwo inercija, iako toa poprvo kje go storat elitite so vojni i bolesti otkolku vaka, a ova moze slobodno da se rece e sf demistifikacija za tehnokratskoto ludilo za nehumana slobodna volja kon brojlerska podobnost, problemot e shto toa ne e zaradi sloboda tuku kontrola i manipulacija, normal kako chas poskoro mesonskite eliti bi dospeale do svoite atlantski utopiski ideali, mislam nepotrebno moze povtoruvam edna ista dilema povekje pati vo postov t.e. kakov efekt ima pisanievo, no samo bidejkji znam kolku paranoichno tersene e da si svesen za odredeni zort okolnosti a ne mozesh nishto vo vrska so toa da prevzemesh, ta ako ste bile nekako sistemski nepodobni vakvata demistifikacija e povekje ekstra gajret otkolku osloboditelna pouka, vakvata moja zagrizhenost e pred se' za onie koi ne se svesni deka kako Vocrkoveni mozat da steknuvaat se pogolem shtit zavisno od posvetenosta vo Pravoslavniot Podvig, onaka da zaboravish na site rizici i stravovi kako polesno bi se utvrduval vo Verata Hristova, no eve i jas znam zaradi ekstra udbashko podmetnuvanje da se zapletkam i se podopushtam i shto da kazam odma zrachenjeto e poneizdrzlivo, no bi ve posovetuval dvizete se, nemojte da dozvolite da se zakrzlavite bidejkji normalno vo zdravo telo zdrav duh biva, sepak bez da raschistite so svetot ne ni moze da stane zbor za rastrchuvanje kon Sloboda onaa duhonosna koja kje v e odrzi vo trpenieto a taka smirenieto koe ragja konechno Spasenie shtom uspeete da se sovladate i pred site nepravdi se smiruvate prifakjajki deka se' e Bozja Volja t.e. kako i zoshto Gospod gi trpi ozlobenite ili zabeganite svetski eliti i nivnite horor agendi, imajte razbiranje deka tie se kako kidnaperi koi go ucenuvaat Boga deka ako ne im e neshto po keif kje frlat mnozina vo instant pogibel, a shto e rezultat na vekovno chovechko vozgordejuvanje da niz zloupotreba na Slobdnata Volja kako Bozji Dar popoleka stignale do nivo na ludilo od agendi za zhal pri shto pod svoe stavile mnogu lugje koi gi manipuliraat na mal miilion nachini a eve gledame sega si imaat i ultimejt kontrol igrachki, kamo da im gi sotrevme nekako shto poskoro!

Цитирај An interesting note about the movie “The Matrix” is that Neo, played by Keanu Reeves, lived in room 101. Room 101 was where people were taken to be reprogrammed and tortured by their worst fears by the big brother society of George Orwell's “1984”. You suffer in your own private purgatory, a personalized hell. Sound familiar?
...
http://archive.is/7lpJN#selection-2123.442449-2123.442498


///

Цитирај my mind manipulation data collectors. They even pointed out that the United States flag is Satanic and has an unlucky 13 prison stripes representing imprisonment of the 50 pentagrams on it. I suppose they were trying to break down my patriotism. ...

imajki predvid deka gornava sugestija e tocna a upotrebena kako negativen stimulans pri eeg-pogramiranjeto strav i paranoja kaj eksperimentalniot glushec ili poprvo mobing bidejki im gi provalil tehnikite za eeg tortura, moze da se kaze deka ea-udbashana se koristat so demonski tehniki na zaplasuvanje vo sluchajov, no so tehnokratski pristap odnosno pomagala, razlikata e samo shto za da chovek bide kompatibilen za da e obzemen od nechisti duhovi a taka otvoren za izmachuvanje treba da bide prilichno zloben nechovechen ili grevovno ramnodushno udaven, dodeka maltretiranjeto so eeg-emf "nonlethal weapons" moze da se aplicira i bez toa ako ne ste zdravo natopeni postojano vo Blagodat, koja posekako ja imate duri i koga ne ste Vocrkoveni Svetotainski, no koja ziveejki po duhot od ovoj svet brzo ja gubite, dovolno e i shto neretko pred televizor bi bezdelnichele nasladuvajki se so fantazii, shto ako vi e trajna navika ne samo shto kje ve napravi otvoreni za indirektno perenje mozok ili programiranje preku subliminalni tehniki po vesti reklami i zabava, tuku ako ne se ograduvate redovno so Bozja Blagodat i direktno kje bidnete podobni za tehnokratsko (za sega) eksperimentiranje, dokolku ste im na ea-udbashana podobni ili nepodobni, a (utre) Ne Daj Boze koga vakvata tehnologija odluchat da ja upotrebat po ww3 za nwo realnost elitite prashanje e dali kje moze i so Blagodat da se ogradite so ogled deka nema da se koristi samo edna tehnologija za botiranje tuku sigurno povekje kombinirano, eeg-emf nanobotovi genetika hemija psiholoshka distrakcija itn. odete taka zivejte molitveno, no molete se za Solarna Bura pa da izbegnete vakov sklet i shto poskoro ... realnosta e deka stigna li nwo agendata do kreshendo dovolno e i eden 100% obzemen avtoritet od mesonite za da palkata bide predadena vo race na anatemago pretpostavuvam, no od pretpostavki ne se zivee pa ne se ni zamarajte, сега и тука како знаете и умеете Живејте Благодатно и Спасувајтс се, бидејќи и малку зијан е многу зијан ако се знае дека за Живот во Подвиг не треба големо олабавување za istiot da go zaginete, a sred pozar so padni stani tabiet nitu od centrifuga kje skubnete a ne pak pozar da zemete da gasite, a najgolEmoto iskuseniE na pospanosta za spaseniE na dusha e na vash*tE blizni da odoleete, obichno vistinata osloboduva no znae i da vE zarobi dokolku stE zaslepeni od materijalnoto deka samo vlEchEjki nEkogo za nos raka noga kjE go izvlechEtE na sigurno, taka kjE vE zamrazat, затоа молете се за да се освестат а дури потоа подтурнете ги или надевајте се на Божја Милост ако сте далеку од нив, конечно прво вие станете а потоа на Друг рака подајте, во спротивно (ко мене) и од ближните постојано ќе се сопнувате, оние пак кои се одважиле да бидат Пожарникари нека разберат дека Службата не е за оние службеници кои сред пожар се спремни на неа да заборават заради страв што е со Ближните, колку поголема Служба толку поголема Одговорност за Жртва и лична и Ближна, но пожарникарот секогаш има начин како да им остави спасителни излези на Ближните, а ако тие тераат со глава во ѕид тоа нема да ги спаси и цело време врз нив да бдеете, kje otidat azdisani po bomboni no ete ti na benzinska, i koe ochajanie setne e pogolemo, da si spasil bar nekoj ili nikoj!?

ova se izdvoeni aberi do 200-ta strana, bar drugoto ne bi trebalo da vi e problem da go svarite kako posledna 5-tina kolku i da ste akusticno-optoelektronicki neupateni, imajte samo predvid deka dosegashnite crni budzeti za razvoj na eeg-emf nonlethal weapons sega so aktivacijata na SPAceWAR (starwars) programata vleguvaat vo faza na aktivna upotreba shto bi znachelo mudar chalam ne frlajte dali po fejkbuk ili drugde! ne zaboravajte ovaa tehnologija im e 50 i 30 godini stara kako eksperkmentalna i operativna posiroko, mozete samo da nagagjate kakva imaat denes po vizbite, sinkir nanotehnologija nanorobotika i hologramska (realna) virtuelizacija kako potencijalni "magijski"acilibuciliba" voeni tehnologii moze da vi bidat patokaz za brkanje veter i magla, bidejki samata svest za pojavite ne e i dovolna za da se izvlechete na sigurno, osven da si gubite vreme vo prazno dodeka chekate red za globalistichki nektar vo koj med im e mad a milk znachi molk, ne se zalazuvajte deka vekje ne vi e podisturen istiot promotivno i te kako no preku veke zastareni tehnologii kako e-mediumski agitprop i udbashko-udbaliticharski pritisoci spinovi udari, koj kolku slobodoumno si zasluzil!

def.matr. aberive stanuvaat i porealni ako se chue svedoshtvo na ex-fbi shefd eka cia znaele za oklahomskiot kasap normalno tie se voeno razuznuvanje, a kako da reagiraat ako toa e blek-ops eksperiment na pentagon!?


koga e veke spomnata kauzalnosta vredi da se napomene deka i kaj nas se sluchuvaat slichini shemi, samo shto nash*te udbashi gi nemaat celosno pod kontrola procesite pa taka i ne se zapira kauzalniot efekt samo lokalno tuku ima i globalni implikacii, tie i porano i sega (iako sega svesni za toa) se vo kandzi na ea-udbash*te i odrabotuvaat za niv kolku i da glumat suverenost, verojatno ne e lesno da im odoleat, a ako ochekuvate deka na takviot oktopod nekoj lokalen kadija kje udri sekira airlija na pametot toa kaj amerite e mission imposible a ne pak tuka! [1] - moze samo da pretpostavam deka gruevci imale takva namera da se osamostojat no megjunarodnite prijateli so nasmevka im go osuetile planot, ova e edno pretpostaveno scenario, a drzi i ona deka neshto vetile a ne isporachale, otkako so svojot klan gruevci se instaliraa na site nivoa po prvite dve godini vladeenje a potoa se oslobodija od stegite na mmf, em zaradi ekonomski arshin po svetskata ekonomska kriza iako toptan so site balkanci no prvi megju niv otvorija ekonomski prostor za sorabotka togas na prva so rusite i kinezite, ta ea-deterministite ne deka se uplashija no pochnaa da kombiniraat kako da ne spushtat na zemja i go zaprat rastot, a potencijalno i ni skrshat kichma za shto treba preduslovi shto i pochnaa da go teraat ushte odma kako plan koga via "izraelcite" im dadoa na gruevci na poklon sovremen sistem za nadzor na telekomunikacii znaejki deka kolku i nezavisno i napredno da e nekoe politichko rakovodstvo posekako kje mu najdat ako ne mu smestat korupcija, a posredi investciskiot bum na gruevci prostor za toa imashe duri samiot grujo ne sakal ni denar da pikne vo dzeb, no toj do nego kje posaka, ta sakal ili ne kje si legne na brashno porano ili podocna, no gruevci bea zaslepeni deka ne e mozno da gi targetiraat bidejki imaa jasni prozapadni aspiracii em odrabotuvaa za ea-deterministite red kovert operacii pa bea strogo fokusirani kon vnatreshni podmetnuvanja otkolku megjunarodni, a verojatno koga stanale svesni za obratnoto pochnuvaat pojako da shuruvaat so istok i politichki, no sepak zaglaveni so zapad toa e nalik molotov koktel koj potencijalno moze da vi go turne nekoj pred noze, i trgna rabotata, sorosoidite vednash POCHNAA na toa da rabotat se razbudija i sliperite vo dbk koi se spremni na globalistite da si prodadat i dushata, a na kraj se zapnaa i udbaliticharite poagilno da odrabotuvaat rokada, no gruevci imaa momnetum kakov nitu edna dotogashna vlada go imashe a koj veshto agitpropovski go koristea za ostanuvanje na vlast, i op se premina na aktivno portokalovo (shareno) scenario po globalistichki recept i se splete plan kako so eden udar nekolku raboti da se reshat so i okolu Makedonija, od edna strana vo race na zajkovci padnaa alo-bombi, od druga uceni za balkanska vojna, od treta shansa ako ne za morkov za stap scenario, i vo dvata sluchai povolno za ea-deterministite koi na Makedonija i Makedoncite od sekogash gledale strogo kako eksperimentalni zamorchinja no i potencijalni rizichni elementi dokolku krenat glava, gruevci go izbraa morkovot koj beshe isporachan via zajkovci, sekoja chest poarno da se povlechesh nego zaradi nechie ludilo site da gi frlish vo ogan, vo najmala raka ne e moment za da nie kako narod izigruvame namesteni potpaluvchi NA REGIONALNI SHEMI ZARADI GLOBALNI KURSHLUSI koi pod mototo ordo-ab-chao si gi teraat evroatlanskite-deterministi, gi zabole uvo niv dali i kako kje ne izvozat, ako im se namestish moze voznjata da trae beskonechno, ve pozdravi otanizacija, neshto pak za shto ne bea moze svesni zajkovci no si legnaa na brashno ta sega nek se vozat, samo kaj kje stignat so takov pamet neznam, interesno e da se pretpostavi deka ea-udbashana na kraj od nivnata shema imaat upotrebeno apliciranje na eeg-emf na pogolema populacija (jas mislev deka e zbor za dvb-t lobotomija) vo odnos isteruvanje na nasilno integranje prvo vrz udbaliticharite otkako gi pozicioniraa vo fotelja kako podobni za frekfenciski napudreni da mozat za 360 stepeni da napravat salto vo odnos svoite predizborni zakletvi, a potoa i vrz Narod za da mnogu ne se dziliti pri nacionalnoto harikiri, prosto Makedonija im se namesti na globalistite kako idealen urnek kolku ete ne boli da se odrodish zaradi povisoki federalistichki ideali ushte vo normalni okolnosti a ne pak vo uslovi od globalni rizici utre koi se preduslov za so lesno nacionalnite vo eu da bidat leganati na anacionalno odnosno nadnacionalno federalistichko brashno, zaradi shto dobro e da se ima vo predvid deka povtorno kje ima svetska ekonomska kriza za shto polesno evropeite da se aklimatiziraat na federalizam kako bi mozele ea-deterministite da si teraat so svojata nwo agenda, taka da so vreme osiguruvajte si sejfhaus nadvor od grad ako ne drugo za pomalku da pagjate vo paranoi nataka od neizvesni idnina i site rizici lokalno koi taka odat raka podraka so nea, shto e pretpostavka koja se temeli na normalni geopoltichki okolnosti, a moze da zavozi muabetot i pozabrzano ta istovremeno da zdrmaat i svetska ekonomska kriza i megjunarodni geopolitichki kurshlusi od pogolem obem, iako seto toa kje bide kontroliran haos za shto polesno da si isteraat nwo agendata ea-elitite, vo koi uslovi kolku posamoodrzliv e chovek tolku i povesel kje bide bidejki, taka ne samo sebe si shto bi si go sochuval mirot tuku kje moze i na drugi da pomogne, osoben gajret ushte sega da se ima vo predvid bidejki menuvanjeto na zivotni naviki ne e prosta rabota i koga toa moze da si go dovolite a ne pak shaltanje od grad vo selo vo zort okolnosti ...
super veselo pak e shto sledi post nwo realnost, hm, knigava mnogu fino go dollvuva virtuelnoto uchipuvanje, a teshko na tie dushi koe istoto kje go prifatat kako korisno bez zadrshka, normalno na shto kje bidat povlecheni za nos zabavno-medicinski a vsuhnost kje stanat push-d-batn brojleri, vekje i sega za fejkbuk se najavuvaat hologramski interfejsi, posekako toa kje bide gachka i za filmovi igri i muzika, a sigurno postarite kje gi legnuvaat na brashno via medicinski inovacii onaka reshavajki vi go problemot ultrazvuchno na spieenje samo treba dobro ucipuvanje vo sistemot za da neman greshki koga laserite kje rabotat - za ovaa pretpostavka od knigata eve nekolku fusnoti [1][2][3][4]

najinteresnoto dopolnuvanje na ovaa kniga bi bilo nejzino "sf" prodolzenie nalik ZOSHTO ili OD KADE-ZOSHTO-ZATOA, na koja tema kako prodolzenie moze da ima 1001 odgovor iliti kombinacii od scenarija koi moze da se so zemna ili natprirodna nauchnost elaborirani ko pretpostavki, neli kako bi razbrale pochitko zoshto tolku ne gi boli glava dipstejtovci zaradi svoeto mengelevsko povedenie apropo svoite agendi, a sovesta posekako si ja smiruvaat sakajki da imaat opravduvanje za svoeto postoenje kako agencii koi dale zbor pred zakon tu srv end protekt d sitizens, iako toa go chinat nezakonski, neli za dzombata nema odnosno ne postojat zrtvi ili zlostavuvani samo dobrovolci koi sluzat kako zamorchinja zaradi haer kouz, prosto toa ne se humanistichki bezbednjaci tuku tehnokratski chaushi koi se vo dzeb na ea-deterministite chij pak spektar na deluvanje se prostira od opshtestveni preku prirodni i "nadprirodno-paganski" nauki pa se do silikonska ili virtualna geneoloshka nauchnost kako navoden konzervans za chovechkata civilizacija vo odnos site rizici so koi istata se soochuva a za shto ne se kolebaat da koketiraat i so padnati duhovi i so nivni tehnologii ili pak znaenja, no za shto imaat i kurazh bidejki kako bonus tie anatema-na-niv im vetuvaat vlast i mokj vo izobilstvo, shto pak gi pravi nivni robovi bidejki padnatite duhovi ne si gi pokazuvaat svoite rogovi osven otkako ne zaposednat celosno se' od umstvenite lokomotornite i odbrambenite mehanizmi vo eden organizam odnosno sistem po shto mnogu polesno pak tie anatema-na-niv kje si ja isteraat svojata agenda za porobuvanje shto povekje chovechki dushi za vo pekol otkako nivnite postojni ea-deterministi im odrabotat cela shema za mas-nwo-stapica, defakto dobar del od elitite se uchipeni a kje gi poznaeti po nivniot ispien prazen pogled kade obzemenosta ne e na polovichno nivo kako kaj onie na koi im svetat ochite tuku celosna pri shto napolno se domakini na duhovnite paraziti mislish gledash niz niv koga kje gi zagledash, no postojat maski i shminka ta denes nema shto ne moze da se relativizira kako simptom, ta logichno vakva eeg-emf tehnologija ili slichna bi bila od pomosh vo takvi sluchai, samo shto istata ne e vo race na Slobodoumniot Narod tuku na obzemenite eliti, za srekja ne samo vo nivni race, zatoa i pred se' vojnata denes se odviva za manipuliranje i pridobivanje naklonost t.n. vojna na 5-tata dimenzija kako Narod ne bi se svrtel protiv elitite masovno bidejki istite ne celosno i ne sekade imaat odrzliv plan ili procenka za svojata dolgovechnost, no koga kje se osiguraat deka nema prostor za slobodarski domino efekt posekako kje preminat na pogolemo nivo na kontrola i manipuliranje zaradi nivniot utopiski grejter kouz za nova atlantida, takvite evroatlanski utopisti ko za belja ne se taze ispileni tuku si imaat i tradicija i religija i klanovska srodnost kolku i fantastichno na "ultra-racionalnite" ova da im zvuchi [1] bitno nishto ne e tolku komplicirano za da se skonta, no e teshko da se eskivira kako zort okolnost dokolku so svoi chovechki sili se borite da demistificirate ili navjasate elitistichki agendi, заради што секогаш треба да сте во Божја Закрила низ Воцрковен Светотаински Живот но не како фанатицитуку како Смиреноумни Верници кои знаејќи дека војуваат со силите на поднебесието борбата ќе ја водат преку Бога т.е. делуваат што повеќе Духоносно Благодатно призивајќи што повеќе Благодат на и околу себе а така чистејќи го злото и ослободувајќи ги луѓето и местото, navistina zaludno e so podnebesnite sili poinaku da se fatite na megdan, dzabe izgubeno vreme vo najdobar sluchaj, vie sotrete eden obzemen vednash po nego padnatite anatema-na-niv si nashle novo podobno zamorche a vie ste steknale ugled na dzelat kolku i da ste imale dobri nameri taka devalvirajki ja i demistifikacijata a i gubejki go navjasuvanjeto na "megjunarodnite" eliti, доволно е да ви се јасни појавите за да одолеете на подметнувањата штом сте се оградиле со Благодат и Благодатно Молитвено чистите околината, lesno da se kaze teshko da se odrzi chim i malku zadremete opushtajki se vo ovoj svet shto potem ako padnete vo ochaj shto vi zaginala ili olabavila Blagodatta se svrtite fanatichno da barate nepodobni neprijateli dushmani ili dzverovi nebare vie ste kadii, kadilak likoite so takov tabiet ni do carina (mitarstva) nema da stignat a ne pak nekoja da minat no ne se samo gajret mitarstvata (aerialtollhouses) tuku shto kako obzemeni mnozina drugi kje frlite vo ogan a ne samo sebe si, zatoa ne veruvajte na sonishta i vizii a ne pak na potshepnati glasovi za shto ovaa kniga bar jasno za vtoriot sluchaj ko (audio-vizii) i vo najava za prviot (kako holodek-sonishta) vi svedochi deka toa denes e ochajno glupo za sekoj eden Pravoveren Duhoven Voin iako logichno sekoj eden mora ushte odma da znae shto i koga e dozvoleno da se sopnuva na sodzerdzatelni vizii, no navistina slobodni strelci se problem dali kako vonabi monasi ii pak monasi shaltachi, bidejki nikoj ne znae kade trgnale so svojot pamet, dali se iskreni i kolku se revnosni za da eskiviraat kako asketi, но не ги судете оние кои забегале туку и нив гледајте Спасувајте ги бидејќи и ним не им е лесно како најизложени на напади а потенцијално и најопасни ако репер е програмирањето манџуриски ботови кои како гуруа и факири би станале и поголема соблазна за демотивирање Народ да бара засолниште во Праволавната Црква, no shto e fanatik, revnosen uplashen vernik, а што ќе/може да му помогне да се смири и отстраши, просто разбирањето за Божјите Судови и постоењето Божја Промисла над нашето разбирање на околностите, како поука Црквата денес тоа го прави но прилично на изворен начин низ Параболи како би се задржал континуитетот, а можеби треба и низ дебати т.е. теолошки трибини емисии медиуми низ кои Трпението и Смирението на разни начини ќе се апострофира како е изводливо и достижно бидејќи тоа е сигурен излез кон Осигурано Спасение Душа, samo kako da im objasnish na lugje deka najgolemiot katalizator za seto stradanje na svetot e materijalizmot sred ovie kashatalistichki okolnosti, nenasitna norma i za siromashnite vo forma na pozajmen komfor, nenadmninlivo iskushenie kako sme trgnale nesamoodrzlivo da barame preku Леб pogacha integracija megju bankor hieni so evroatlanski shtembil koi za da si osiguraat pogolemi opcii kje ve uspivaat se poveke so bezrbetnichki raspalen hedonizam i rbetnichka ladnokrvna individualnost kako nikoj ne bi imal kapacitet da im giba vo registri na agendite tro podolgo, neshto ko shto rekov shto e najdelotvorno da se chini Blagodatno Molitveno sotruvajki im ja silata vo temel a ne fasadno, go pravite li pak toa osameno bidnuvate povekje smeshka nego motivacija, no sekoj neka svedochi kako znae i umee deka ziveeme vo poslednite vreminja koga i treba pousrden fokus za da se izbori Chovek za Spasenie, kamo Crkvata kako Zaednica da beshe glasna deka najgolemite napadi doagjaat neprimetno kako pozar od liberalizam hedonizam individualizam koi pak se protnati lazno ili poprvo kako lazna humanistichka merka za srekja, na toa i sekularizam kako verskoto bi se frlilo na margini, ta konechno treba chinam i crkoven agitprop za da se povekje i posilno se dosegne do pregorenite sogragjani koi na pozarot gledaat denes kako steknato demokratsko pravo na nenasitnost via konzumerizam zaradi veshtachki gradsko getoiziran ekonomski razvoj na svest deka se shto leta se jade ili pie pr. kerozin, kamo oktanite da im davaa zivot tuku se rezultat na ostatok od nekogashen natalozen zort shto normalno kje si ima i svoja kauzalnost, slichno kako shto prevzemenite agendi za eeg-emf eugenicharski mengelistan sega si imaat, a otkako evroatlanskite deterministi gi vpregnale kako eden od motorite na svojata voena mashinerija!

kako sizhe za knigava bi bilo ushte ednash da napomenam kade tehnokratijata go nosi choestvoto so svojot nauchen impuls = kontrola i hedonizam zaradi nwo idealizam, hedonizmot posekako e mamka za polesno prifakjanje na nwo realnosta [1][2][3][4][5][6] - no zaradi elitistichka strvnost kontrolata aplicirana niz policiski i osigurana proshirena i nadgradena niz voen potencijal kje dovede da nauchniot impuls ja nasochi chovechkata civilizacija nepovratno kon duhoven i materijalen ambis [1][2][3] - edinstveno shto ne e najaveno vo knigava e holodek virtuelizacijata preku koja treba da stanete zavisni i dobrovolno do eden uchipeni vo nwo sistem koj kon srekja treba da ve stimulira kibernetski vo eden hivemind, neshto shto primer do sega so paganite go chinat demonite astralno odnosno vo/so astralnata ramnina, a deka tehnokratite ne mapiraat tamu prostor toa ne se dvoumete, no za tamu da osiguraat kontrola toa hm ne mi se veruva deka kje im bide dopushteno, iako vlezi izlezi si pravat posekako eksperimentirajki prilichno dolgo i na toa pole kako psiwar [1], no taka stanuvajki plen na padnatite duhovi anatema~na~niv duri imale i najdobri nameri, a nemaat, bidejki za toa posekako nemaat Blagoslov od apsoluten avtoritet kako shto e Gospod, no zatoa mecenite na eugenicharite koi se paganski nashtimani kako mesonska zbirshtina nema da se dvoumat da za smetka na shto poveke lugje frleni vo prelest i pogibel baraat prostor i za ova od svoite gospodari padnatite duhovi anatema~na~niv (bidejki za niv tie se avtoriteti) za taka zateraat slobodno i vo podnebesieto t.n. astralna ramnina pa za mnozina toa kje bide i pogolem bonus nego virtuelniot holodek, no zdobieno bez maka bidejki si prodale dusha, slichno ko i sega shto paganski odrodenite ja imaat taa privilegija, razlikata e shto toa im bila nivna slobodna volja deneska, a utre kje bide toa prinudno sprovedeno otkako prethodno si zaginete Blagodat niz razni virtuelni i holodek iskushenija i programiranja za odalechuvanja od i otfrlanje na Hrista dokolku tehnokratite istrajat i opstanat na ovoj eugenicharski momentum koj go imaat od industriskata revolucija navaka zaterano ea-deterministite, koja revolucija samo se nadgraduva vo svojot potencijal, iako povekjeto kako shto sme predupredeni vo Otkrovenieto ochigledno spored aberive niz mas halucinacija mnozina Hristijani kje nasednat na pojava na lazen mesija a taka i da imaat Blagodat i kje ja zaginat, po shto i kje se nablizi krajot, ta za sega paralelno no defektno Chovestvoto e na udar te od eugenichari te od duhovi, a vo mas-VR uslovi udarot sigurno kje bide sinhroniziran pretpostavuvam kako najzort scenario, што пак и од на Луѓето зависи и дали и во последен миг ќе успееме да повикаме кон Христа , но не треба Човек да им се плаши бидејќи борбата не е негова во однос властите на поднебеието туку Господ е Тој кој ја предодредува и зошто тоа Го чини та како Луѓе и не ни треба да ги преиспитуваме Божјите Судови, а којзнае не сум најповикам за тоа да говорам но чинам сведочејќи за ќорсокаците така треба да даваме пасивен отпор на технократите кои ги тераат еугеничарските nwo агенди одбивајќи да земеме учество во нивните хедонистички и "безбедносни" стапици за души, пред се' вртејќи се кон Изворни Духоносни и Културни добри практики како Православие и Народна Виртуозност, за што треба свест дека мора на технолошките искушенија секогаш не да се приоѓа млако со скепса туку појако со страв бидејќи денес а утре уште повеќе биоетичките и екоетичките искушенија не постојат ниту во земната наука ниту кај елитите т.е. pregrnuvanjeto na tehnologijata kako motor za razvoj i srekja samo pobrzo kje ne turka kako chovestvo vo aut bez shansi za vrakjanje, a shto konechno kje dovede do eugenicharskiot ambis za nehuman nwo sistem za koj ideal e arievska rasa prochistena od nekompatibilni "vishoci" a nashtimana za shiftanje na povisoko nivo na svest spored nekoja metafizichka epistimiologija od 4-to na 5-to nivo na evolucija onaa majanska fatamorgana za raj na zemjata, se chudam samo dali sami nasednale na takvite vizii toltecite spletkani vo svoite halucinacii ili pak izmamata kako lazna nadez im e poseana direktno od padnatite duhovi anatema~na~niv, za zal denes vo takva fatamorgana ziveat mesonskite eliti, no zaboravaat da se svrtat i da poglednat kako zavrshila prelesta na maite verojatno bidejki pred se' se potpreni na istochni paganski misticizmi kade zrtvuvanjeto na lugje ne e tolku ochigledno а е razbirlivo samo za vrhushkata na elitite koi pak moraat i go krijat toa veshto kako i podredenite no i narod ne bi se odvratil od melozvuchnosta so koja go uspivaat tehnokratski vetuvajki mu med i mleko a isporachuvajki mu chemer i jad na kraj, no sekularizam pa ne znae nabljuduvachot da zakluchi koj e poslep vo anegdotata slepi slepci vodat zedni preku voda do edikoja zemja nedojdija, zhalosno e shto ne samo shto taka ja zloupotrebuvaat slobodnata volja koja im e od Boga dadena tuku shto mnozina nasila prinuduvaat na nektarski paganski lagi samo sega spakuvani vo celofan od futurizam, zoshto kako Makedonci toa na angro si go dozvoluvaat mnozina nema da mozam da si go objasnam logichno, но ќе речам се' е Божја Промисла , a mozam samo da zamislam kolku zabegani bi bile dokolku vo vakvi uslovi sme na postojniot vrv od trkaloto na choveckata istorija kako shto nekogash toa bilo sluchaj vo antikata znaejki deka apsolutna vlast posekako kje ne iskorumpira, а за земја која е Извор на Словенството и еден од Столбовите не само на Православието туку и Христијанството воопшто toa bi znachelo deka od tuka bi bila taka poseana duhovnata prelest za univerzalizam kako lepilo za opstanok na nwo realnosta, lichno bi rekol ne fala, ta poprvo bi trpel vo siromashtvo i shikaniranje nego da si go baram svoeto a taka i da ne mu bidam poplochuvach na anatemago do svojot lazen i osuden na propast zemen prestol, poprvo bi zamizal i na rimjanite bi im go prepushtil toa zaslepeno zadovolstvo nego na nivnoto bezumie denes kako Pravoslaven da udram i taka nivnoto da go nasledam i prodolzam, единствено што можам е да им застанам на пат и да ги зауздувам Христијански што би рекле народно , а борбата на Бога да ја препуштам бидејќи само Тој е Праведен Судија ...

инаку морам да напоменам дека моето духовно искуство не е нусефект бидејќи удбашки сум бил наведен или бегал од удбашки стапици, до душа подоцна сконтав дека имале таква намера за да ме манипулираат, сепак лично се Воцрковив заради вакум во својот пагански табиет, а при што Господ нашол начин претпоставувам по Молитвите на Мајка ми но и Ближни Браќа бидејќи бев вовлечен бар во однос астралните техники во толтечкиот мистицизам, а штом настана вакум заради спортско дефокусирање некаде на 22/23 години онака заради здравје завозев бодибилдинг и пополека стигнав по неколку години до Светотаински Живот, но и тој процес не одеше подмачкано, битно на паганизмот не му бев дал особено внимание за и да се заглавам здраво туку експериментирав наивно опуштено па и имаше простор за полесно преумување, та никому не би му препорачал слично поигрување со душата ете макар и површно, потем мислев дека бидејќи сум ниваму ниту со некакво духовно знаење та како необработен камен сакаат службите да ме земат под свое, што го одбив јасно иако директно џандарски не се осмелија да седнат со мене на маса и нешто ми понудат но одвспунт пробуваа на мал милион начини да ме учипат, но дури сега гледам дека сум им станал трн во око бидејќи Божјата Благодат ме закрилила та сето она нивно удбашко поведение порано што си го имаа да и насила се обидуваат да ме фатат за гуша преку местења стапици и мрцварење сега им се удира од глава како зрак одбиен назад од огледало, а бидејќи тие се ујдисани со еа-удбашите та тоа се рефлектира и нанив! уште побитно вакво еег-емф мрцварење немамсетено значи гласовни халуцинации, но емф пржавка за спуштање или кревање на волја, но и астрални напади од секаква природа, да, и те како бев таргетиран, среќа ко што вели аберџијава во книгата не сум трипал да се шилдам со алу-фолија за да не амплифицирам сето тоа, но и сега сеуште думам каков ефект би имала оловна фолија но прекршувана површински но и формално наредена како армоника заради изолациски ефект но бадијала да глумите робијаш, попаметно ќе ви биде здраво да се воцрковите за низ Славословија да полните батерии а низ Светотаински Живот душа да раскрили ... pretpostavuvam tehnokratite vakva zavrzlama kako eeg-emf oruzje zaterale ne samo zaradi shpionski arshin, tuku bidejki posredi e edikoja daleku poopasna paganska sklet rabota, primer da tekeravat kolku i kakvi obzemeni lugje ima od padnati duhovi anatema~na~niv, no igranjeto so shkorchiinjja znae i katastrofalen pozhar da predizvika, plus koj e garantot deka edna vakva tehnologija nema da padne vo pogreshni race, ete moe mislenje e deka ushte sega e pod vlijanie na svetskite mesonski eliti a koi kako paganski zabegani kje ja svrtat protiv Hristijanite, butnete vo glava deka sekularizmot e samo fatamorgana na paganite za polesno da ja resetiraat Hristovata Crkva i Hristijanskata Etika, teshete se vie deka ban'kor i mesonskite eliti se humani em polni empatija i samo chekaat da se stanardizirate evroatlanski za da ve obleat so pari i nasladi, znajte koga toa vi e veteno deka obratnoto kje go dochekate, i toa na site nivoa! berete akal, no ne sudete, shto mozete povekje osamostojuvajte se od sistemot samoodrzlivo za i malku od malku kako Lugje zdivnete ... zhalnoto e shto kako Narod nie sme zamorchinja uste od teleslavija iako togash vakvata tehnologija globalno pretezno se koristela zaradi ELF sklet [1] a sega se koristi i za eeg-emf targetiranje na angro, chudno i smeshno no vo odnos poslednata fusnota i kako tamu se chudam dali Skopje 63'ta ne bilo eksperimentalno meato za elf-zemjotres odnosno deka taa godina e pushten vo optek elf sistemot a logichno ushte togASH SIGURNO IMALE ABER KAKO DA GO KORISTAT KO SHTO VELI MATRIKS-DESHIFRIRACHOT takviot eeg-emf sistem via elf branovi za botiranje veroјatno vekje prethodno i labaratoriski e dokazan, TA ETE SMESHNO bi bilo no istata godina se pojavuva prvpat i dr.xavier kako marvelov x-man koj telepatski gi kontrolira lugjeto [2] navistana koma digresija no nekako fino si legnuet na muabetot zoshto toj taka produciral mnozina sinoi shizici, a deka marvel i pentagon si go imaat nati go dajmi go i prethodno toa e tochno [3] da ne ti se veruva deka i seir terale generalite ostavajki im na kreativci da si igraat so stripuvana superhuman logika kako bi imale motivacija za svoite nwo filmoi vo ovoj sluchaj orvelova panoptikup shema via radari i sateliti, vprochem niz razni sf zanrovi dal filmski ili knizni popoleka populacija e shtimana taka bihejvoralno za da se soochi ili naviknuva potencijalno na novi okolnosti, porano takov spin terale niz noveli [1][1][2][2] kade magijsko-paganskoto se stimuliralo poetichno-nauchno dodeka denes taka gi programiraat lugje televizski odnosno filmski polakomeni za tehnoloshka singularnost - propagated through SF to condition the masses virtuelna singularnost koja vsushnost na kraj kje im bide samo vrata do pekolot, definitivno post-ww2 samo se taktizira koj pat kje go zavozi choveshtvoto a vo race na ''megjunarodnite'' mesonski eliti, za niv ne e problem pravecot nitu spremnosta tuku podrshkata za da nekoj odvnatre ne im go sabotira muabetot ta zatoa moze i tolku trud okolu sviena najava na kombinaciite na nwo realnost, za shto mozebi gachka e i knigava, mozebi da vidat kako narod bi reagiral kako strav kon nepoznatoto i kolku skepsata bi se relativizirala za da ne predizvika ko takva instant shok, shokot pak moze nema da bide voopshoto golem ako alutruizmot e norma vo svetov, no bidejki ne e, ta stravoi ko moive shto se' choveshtvoto od sklet moze da docheka se opravdani bidejki za niv - mesonite kako zaslepeni od vlast i mokj nema prostor mnogu mnogu za bioetichkite i ekoetichkite iskushnija koi proizleguvaat od dadena nivna fatamorgana za vozobnova na utopiskata atlantida via sovremen eugenicharski nwo "raj" na zemjava, za koj moze da se predochi ushte edna zabavna sf digresija - In Star Trek: Armada, a Borg starbase is called a Nexus [1] a ko za belja i vo stargate kako vo x-men Patrik Stjuard e glavna uloga dobra analogija deka nexusost na zemnive tehnokrati im e borgovski matrix, mozebi samo umetnichka kauzalnost no defakto nataka tera rabotata, a toa e taka verojatno z'sh si prodale dush*te mesonite, a taka i zloupotrebena naukata chii meceni se kako ban'kor eliti [2] dali na istite (taka ne se samo sh*tnati tuku i obzemeni) mozete da si dozvolite da im veruvate odnosno vi vetuvaat raj, a vie takvata fatamorgana da ja srkate, neznam - vasha rabota, chunki denes pismenosta e na zavidno nivo ta ne mozete da bidete prelazani, no malku marketing malku military psayop ta i pismeni kje ve lobotomiraat dokolku toa im e neophodno, ete sega i so eeg-emf tehnologija, koja ete rusite ja posochuvaat kako psihotronichna vo ovoj kontekst znachi potencijalno ima koj da vi ponudi zashtita, ako vlog e Slobodata koja sega vi ja grabaat i kako Pravoslavni toa ea-neopaganite iako toa go chinat niz unijatsko chipuvanje, no otvorete Otkrovenie videte kako toa kje zavrshi, ne e moe da sudam, no mozam da predupredam deka so nikakva sobornost edna po edna Crka od Istokot ve pribiraat i duhovno vo zapad, sega so kalendar i priznanie na papata za bezgreshen na zemjata, a sigurno potem i kako ogmatski apostati ako mene me prashuvate ni neopaganite ne se tolku naivni, no si imate teolozi i avtoriteti ta od niv barajte za ova odgovori, no imate dve Arhiepiskopii pa birajte i neochajuvajte ako edna od niv se pounijatchi, bitno imajte razbiranjw deka i tie kako avtoriteti se napadnati shtom treba nekoja ea-agenda da se istera, ta ne sudete, ako mozete da pomognete pomognete, ako ne togash ne odmagajte ...
Цитирај Russian literature describes psychotronics as high frequency pulsed ELFs. That means that the resonance frequencies of the brain as described in the Malech and Stocklin patents could use precisely timed pulses at these neural synaptic junctures to add energy to the synaptic firing decisions

на крајот од видеото линкувано во горниот нецитиран пасус propagated through SF to condition the masses укажува деконспираторката фино ova vi go pravat denes dipstejtpvci via eugenichari preku socijalnite mrezi, a vi veselo uzivajte si i ponataka! t.n. lideri na slobodniot svet ne se ni svesni kakvi agendi imaat ea-deterministite kako mesonska vlada vo senka na zapadot, a i koga bi bile kako udbalitichari dokolku sakaat neshto da promenat toa bi im go raslabilo chadorot dali geopolitichki voen ekonomski pa i kululturen, ta teshko e da se poveruva deka neshto na poarno kje se smeni, no nikogash ne veli nikogash :) ete izborot na Tramp e chudna ako ne neverojatna pojava, zar nekoj veruvashe deka i pokraj cela meinstrim agitprop mashinerija em zaposednata vlast em mesonska aklamacija za HiKli deka e vozmozno nezavisen kandidat i toa via republikanska trambolina kje stigne do ovalnata soba vo WH, a toa e rechisi kako kkPartizan da osvoi fiba titula i da gi zakopa site euforichni istochni i zapadni kosharkarski timovi, neverojatno dali ...

RADAR Reflective surfaces
Dispelling Myths
Super Shields

kako parcijalno ili ne celosno demistificirana i potvrdena eeg-emf gachka lichnoto iskustvo na zemen naucnik ne dava celishoden odgovor za cela ovaa tehnologija, iako ochigledno kako insajder poprilichno demistificira eden aspekt od tehnokratsko-eugenicharskiot lavirint, no navistina muabetot moze da se gleda i kako tehnokratska patka za aklimatiziranje popoleka na masite za full-raund-big-brader nwo realnost, shto veli na krajot od knigata - To bring a little humor to this odd concept, you've been mind copulated with while reading this book - no posekako zaradi izvedenite analizi i sugestii ova e opravdano svedoshtvo kade zabegala ea-udbashkata kontrola i manipulacija, sepak od druga strana "saintov" zaradi nemanje duhonosno iskustvo vo najdobar sluchaj frla nesmasen agitprop deka duhovniot svet e fatamorgana iliti postoenjeto na postari brakja t.n. ejlieni kako pojava e iskluchivo ea-udbashki prank odnosno fora, hm, koj ne probal med kako moze da kaze shto e med a vkusil sheker!? moze i svedoshtvta na Svetiteli pred vekovi isto se samo ea-udbaska zavrzlama, dushata za nego e veli mapiran um, dodeka za mene toa e lichnost kako dusha i duh kako motor vo pozadina, iako pametno ukazuva deka teloto e sofisticirana naprava kako domakin, no da go simplificira postoenje na nivo na mozok toa e smeshno, kako kje gi objasni chudata pr. chovechka sila da pomestuva planini t.e. predizvikuva zemjotresi, no komu kolku mu sechi znae i konechno mu e dadeno, no da bidesh iskluchiv apropo odredena vistina e nalik neupatenite vo negovata da go otpishat kako sf-zongler koj si nashol super logichna tema za zongliranje, eh, vistinata e nekade posredi, posekako sekogash imalo ima i kje ima koj da saka da manipulira so vistinata, no mi se chini nikogash kako vo ovie vreminja koga treba da se shifta od kashatalistichko robobladetelstvo kon tehnokratska (nauchna) diktatura, no ima i beter, time will tell .... inaku ona shto e voochlivo vo odnos duhovnosta e deka kako nauchnik deluva agnostichki, a pri kraj str.256 ima turbo deistichko programiranje koe go otfrla Hrista a posle egzaltacijata od cela prochitana kniga posocheno vi e da si rechete jas sum sam svoj bog str.256, mozebi obid seto ova da e samo edna ateistichka patka, no chisto se somnevam, porpvo mi lichi na insajder od kakva i da e priroda koj so svoi sili se obiduva da srushi eden podmolen tehnokratski sistem za kontrola i manipulacija, shernuvajki gi svoite dobri praktiki koi mu pomoognale da opstane sred eeg-emf eksperimentiranjeto, tuku suludo neverojatno e shto go ostavile ziv, arno ama shtom si vo javnost eksponiran navistina toa e zashtita vo odnos blek-ops intervencija dokolku ne ste dovolno upaten za da svedoshtvata imaat instant implikacija, a samoto shikaniranje na sistemot kao "saintot" go ima raspaleno vo knigata defakto ukazuva deka stanuva zbor za sloboden strelec, mislam ne e vo prashanje edikoja lokalna raspaljtka tuku ozbilno drmanje na ea-udbash*te i toa ednonasochno iako na momenti gi spomnuva rusite kako slichen pandan no fokusiran e strogo na svojot dvor, defakto interesno koncizno i nasteganoso so info chetivo, pouchno posekako da i polupismen Chovek (ko mene) vo odnos dostrelite na akustikata optoelektronikata i kompjuterite kje go svari bez problem, a edinstven problem e shto istoto deluva kako konechna vistina, no vistinata e daleku postrashna bidejki i zloto ima svoja forma i moze ako mu e otvorena vrata da se vgnezdi ne samo vo tehnokrati tuku i produhoveni i kulturni i slabi i mokjni i da si gi krshi kako mu e milo dokolku nemaat duhonosen sh*t, pa bi rekol zemnata nauka kolku i da napreduva nema nikakvi garancii deka nema da bide taka zloupotrebena, i kako ne bi, koga samite nauchnici vo najdobar sluchaj kako agnostici a vo najlosh kako ateisti se podlozni tokmu na obzemanje od ponapredni entiteti na postoenje, ko shto gi velam jas postari brakja t.e. angeli, no nekako i samiot toj nasetuva deka ima povekje posredi koga govori na kraj kolku svesta mora da ja ima i nad egocentrichnite razbiranja na choveka ~ str. 251 ~ iako ne moze da donese deduktiven zakluchok kako bi bilo vozmozno da se komucira so drugi svesni bitija, ah, vo poluson na premin megju astralniot i ovoj svet mnogu shto moze Chovek da go iznenadi bar mene me ima iznenadeno bidejki togash gi imam potfateno za mig insektite primer kolku se svesni, iako ostavam prostor deka sum bil isprelesten nekako, no znaejki deka togash ama asli Blagodatno ziveev i ne ni obrnuvav nikakvo vnimanie nitu na sonishta nitu pak istrazuvav neshto paganski prosto i sam se zaprepastiv da ne e privid, a soblaznitelno znaejki deka ne e voopshto nepoznato za Starci vo Pravoslavieto da razgovaraat so zivotni, ta moze i jas ne sum se prelazal taka zemeno, no edno e neshto da potfatish edikoja komunikacija a sosem drugo da komunicirash, shto realno za Hristijanite e opasno bidejkji taka se izlozuvaat na napadi od duhovi, osoben gajret i za nekoj koj e i' Molitveno Utvrden, a ne pak za turni me da kinisam Vernici ko mene, чиј подвиг не е ни на нормален Мирјанин, но Надежта последна умира, битно имам вкусено што значи Посветен Живот во Подвиг бар и за миг, што пак ми е навистина утешна поука дека со Искрени Намери ем потпрен на добрата духоносна православна пракса Супер Брзо Човек се Очистува Исправа и Спасува, колку пофокусиран и упорен да се одржи во Чистота и Славословија толку Човек побрзо и Зацелува Расте и се Ослободува ...                    

tuku svesta, from point of observer without clue what is behind the mirror of our reality, stuck in the reflextion of the echoes of infinite transgresion, sure u can say hello to the bacteria on the mirror in front of u!
Цитирај Will the atom absorb the EM energy or let it pass by? Truly unknowable given the Heisenberg uncertainty principle. This would be perceived by the function and system of which it is part as pure choice and free will. Not only is freedom necessary for the perceived experience of living. But I submit that this is evidence for much higher order conscious entities. Mankind first came to the egocentric faulty conclusion that the Earth was flat, then the sun revolved around us, that we are the only life in the Universe, and that consciousness exists only at our level of complexity. This is only a thought experiment though, because communicating with any other form of intelligent systems would be almost impossible.
     
efektot od knigava tochno et ~ truth will set u free ~ no i kje te o(t)pushti ako nemash nachin na zashtita, ta nemajki adrenalin da go barash nachinot i kje krenesh race, shto e i poochajno nego koga si bez kompas, a izlez (bar sega) posekako ima na pretek, priogjanjeto na duhovnite soblazni kako na chovechki kurshlus zaradi ochigleden tehnokratski potencijal bi bilo krajno pogubno, bidejki duhovnite napadi imaat daleku pogolem zijan i efekt ako im prijdete nonshalatno, osobeno ako nemate dobar shtit direktno ili indirektno pri shto zamenuvajki gi padnatite duhovi so psihotronichki machiteli e krajno rizichno, iako nitu duhovite nitu udbash*te neshto chinat а тоа да не е по Божја Промисла и Правда та не ни треба да се плаши Човек ако стои во правда туку да се Смирува и Кае (преумува/менува) како би придобил поголема Благодат ... оние пак кои се истревожиле, а не пак улаво паднале во очај, тие за да стекнат Смирение нека се дефокусираат од системот без да се избезумуваат зошто истиот е терсене или злоупотребен, во најмала рака знаејќи дека живејат на каузален свет та ako toa im e nekakva uteha deka od ogledaloto kje im se vrati nazad sklet na sitnite (tehnokratski) machiteli, туку радувајте се бидејќи низ ситни мачења доколку сте се труделе низ Живот во Подвиг да принесете плодови за откуп или се трудите да сте Праведни (по Преминот од овој Свет) заради страдањето и трпението (кои исто ќе ви се земат за Подвиг) ќе им скубнете na golemite (duhovni) machiteli po carinite i na vechnite po niv vo pekolot!

PAMETNO BI BILO DA NE PAGJATE DEPRE AKO VE ZAKACHI PARANOJA od aberive kako onie od knigava taka i moive digresii apropo istata , a toa ke vi trgne od raka dokolku imate trezvenoumen akal, SEKOGASH SEKJAVAJTE SE DEKA NE STE NA OVOJ SVET ZA VECHNO DA UZIVATE TUKU DA ZASLUZITE PROPUSNICA DOZVOLA VIZA (kako miluvate) ZA POVISOKA I POUBAVA REALNOST, ta zar i tuka na ovoj svet dokolku ne ste kompatibilni za nekade tamu so lesno kje stignete, kolku povekje ako sakate da se upatite KON SVETLITE VISINI kade nishto prljavo ne stignuva, ta stravovite paranoite depresiite zamenete gi so Radost bidejki dadena vi e moznost preku Trpeliv Zivot vo Empatija da otskoknete od postojnata gravitacija so lesno imajki razbiranje i otpovekje i za sitnite machiteli, ta i prilika i nim da im pomognete dokolku uznaete kako toa da go chinite duri i koga ve povlekle za noga raka nos koga i najteshko e da se priberete i gnevot v sebe da go sovladate, no za toa pouchno e deka sekogash ima nechie stradanje pogolemo od vasheto za taka i da se smirite, samo kolku deca deneska umiraat od glad zed ili nemanje osnovni uslovi za Zivot, ta zatoa i ne ochajuvajte, imajte sekjavanje taka i za kauzalnosta deka nishto ne e sluchajno na ovoj Svet ta i stradanjeto deka e nekakov nusefekt od nekoja prethodna nedonosenost, shto ne znachi da ste ramnodushni kon svoeto a ne pak tugjoto stradanje, туку така да сте мотивирани да барате излез низ Христијански Живот во Подвиг заради осигуран премин кон Блажена Вечност за која сме и од Бога потсетувани но и од сите Богоугодни Подвижници, но ако не го презрете духот од овој свет накалемен низ ниските посесивни страсти тоа е невозможно, та што повеќе намалувате на земното стекнувате во духовното пр. во однос одврзување од технологиите и зависноста од системот за сметка на Самоодржливост на телото и Слобода на Духот а како Душа и сега би се зарадувала но и Вечно би се Радувала во Царството Небесно Заедничарејќи со Бога ...Изменето од Zelenikovo - 25.Мај.2019 во 20:22
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2019 во 14:28

цитат од стр. 226 - The Matrix Deciphered - Robert Duncan - Чоеков дури и како сф автор би бил еа-детерминистички неподобен а не пак како научник инжињер инсајдер кој работел за DoD а како ги таба научно, иако не е и единствен, интересно она зуењето во уши т.н. tinitus елат е нусефект дека од elf=eeg-emf таргетирање дали одредена област реон или личност [1]
Цитирај Someone needs to teach other governments to deprogram the CIA mind control assassins, to flush out double agent that are using hypnosis, split personalities, and EEG Heterodyning to pass their polygraphs and brain printing technologies. Hopefully designs of zero emission Tempest standard labs and shelters will proliferate. If the state of the art remote mind melding and CIA interrogation tactics and psychic defenses against them are known by everyone perhaps this technology will be turned over to the people and regain constitutional controls ...

... The goal is to make this weapon useless through education thereby accelerating the timeframe that the military/CIA will declassify and release the information to the public, so all the beneficial uses of the technology can come to fruition. According to Air Force scientists working on the weaponization of the technology, they plan to keep it secret until the year 2030.


дека ќе се застане на пат на ваквата технологија откако се демистифицира тоа е логичнопо што би морало да се стандардизира истата, иако секогаш ќе има простор да се злоупотребува, ем експериментирањето нема да запре само би добило нови околности и потреби, една од тие е како тајните служби да ја користат ваквата технологија и во околности кога има џемери за одвраќање или штитови, во кој случај тактика би било локализирање мета преку наноботови како biotelemetric implants, GPS chips or chemical markers како полесно би ве пржеле и манипулирале, што пак е и попрактично бидејќи таргетирањето може да оди по генетска линија на одредена популација при што само одредени ботови би биле ресивери а е озрачена цела област, или пак заради нечија спремност да одолее на еег-емф ''нонлетал'' оружја мрцварењето или програмирањето ќе оди парцијално, уште побитно бидејќи со наноботови можат да се предизвикуваат разни нус ефекти со далеку попредетерминиран резултат, но наноботовите можат да се бараат в себе како и да биле таму пуштени додека зрачењето од јоносфера оди фтасај го, претпоставувам оловна фолија и комбинација на други анти-емф методи би го изолирале во дадена точка човека, но како да се реши од наноботови ако тие станат нужна метода за дресура или шпионажа доколку се обзнани стандардизира и ограничи употребата на еег-емф оружја!? кратко Благодат рулз во секој случај што лично можам да го потврда иако во мојот случај ресетирајќи склет болести или пак прегорување сијалици бојлери компјутери, логично така закачени и наноботови нема да додржат, но еве да речеме наноботовите станат префериран начин за далечинско контролирање и таргетирање групи или поединци, тогаш да претпоставиме како тоа би можело да се прави, иако има и сега абери дека муабетот постои [1][1][2][2][3][4][5][5][6] во последниве две фусноти аберите упатуваат дека со ласер може да се вклучуваат и исклучуваат нанороботина клеточно ниво а во последната дека доколку истите се направени со посебна форма како такви да се детектираат од сателит и по потреба засебно активираат, комбинации во недоглед и на вакво дигитално ниво, но подоле има линкувано и далеку посклет абери па и ова толку не ме тревожи, штета што ваквите технологии се злоупотребуваат од воената индустрија инаку посекако ако елитите имаа екоетички и биоетички осет во однос човештвото ако не природата ќе видевме и колективно аир од ваквите технологии, за жал тоа не е случај бидејќи до сега многу пати е докажано дека ние сме им само статистичка грешка на патот до нивната суперхјуман н'с'п атлантска фатаморгана!значи ова е технологија од 90-тите и веќе 30-тина години се усовршува, што мислите веќе не се користи експериментално од еа-удбашите, посекако прашање е како колку и зошто, но кога ќе стигне на стандардизација, хм, веројатно паралелно со еег-емф ќе стане тоа случај, само дека ќе ги отворат сите карти воените лабараторски центрифуги или остават простор некој да ги разобличи одвнатре то ТЕШКО too many secrets and too little wistlebloeers The secrets that lie in the bowls of unmarked government labs are repulsive to say the least ќе рече РобертД , но дека демистикацијата а евентуално кога и да е декласификацијата на склет технологиите кои ги користат тајните служби ќе ви донесе мир не се залажувајте, дури тогаш елитите и технократите ќе распалуваат поопуштено во однос својата nwo агенда, та ако кон нешто треба заради мир да се фокусирате во демистификација тоа е тој процес, иако треба да ви е јасно декаа истиот ќе ви го подметнат преку контролиран хаос како со боринче би си го барале новиот светски поредок, вистината е дека сакале или не истиот е неминовен како самите ''меѓународни'' елити си го завозеле кашатализмот, но тој нов светски поредок нема да биде заради мир и аир на Луѓето туку идила на банкор метузалемите во костец идеалите на еугеничарите, а кога сегашните удбалитичари ќе ги заменат асли технократи, но тие нема да му ја мислат како да ве касапат бркајќи земен рај, дури тогаш ќе ви биде тесно во човечка кожа натоварени со разни експериментални закрпи за тело и психа под превезот на хуманизам подобро здравје почиста околина и повесела средина, Господ Да Ни Е На Сите Напомош од широкиот и со добри намери поплочен пат кон амбисот за душите на кој уште сега сме намамени со спинови за тоа колку земната наука ветува подобро утре, точно едно ќе поправи десет други работи ќе расипи, почнувајќи од фармација па се до едукација а в среде како баланс фамозната безбедност, логично кој не сака подобро, но брзината со која ве заарнуваат има премногу простор за грешки а премалку за среќен самоодржлив живот, дури и кога би сакале да завозите рурално аналогно-здраворазумски системот не ве пушта бидејќи нема други заменски бројлери за своите центрифуги, кај нас тоа и толку не беше очигледно па и неопходно, но сега како отанизирани влегуваме фино во таквата шема на глобалистите! а дали истата ќе ја осуетите како Заедница хм веројатно и навистина од самите вас зависи, но се додека клановските удбалитичари ве возат жедни преку вода да видиш да неверуваш дека тие ќе се опаметат некогаш за така вие од нив да дочекате разумни политики, сеуште ве фаќаат за жал на мед ни млеко фори, а вие само од депре во депре заборавивте и на малите нешта живот што значат додека чекате на некоја светла глобалистичка иднина, камо да можевте до вчера да се радувате што бевте заради грците заглавени имајќи така оправдување ем свои на своето да останете ем да не си отворите порти за бунилото на глобалистите, штета што бевте во транс фрлени дека алтернатива нема, а алтернативата бевте самите вие себе си само требаше да се свртите кон рурална реемиграција и кренете на самоодржлив живот во костец непосредна демократија, дека тоа ќе беше лесно тнко, но еве надевајте се дека иднината вака виа технократите ќе ве усреќит, што дурyго ви останува него да се самозалажувате!?

2008 - https://bioethicsbytes.wordpress.com/2008/01/09/the-manipulation-of-matter-visions-of-the-future-3/

2010 - DNA-like robotic nanoscale assembly devices - https://www.nano.gov/timeline

http://www.immortality.foundation/nanorobots

2016 - https://www.newscientist.com/article/2102463-mind-controlled-nanobots-could-release-drugs-inside-your-brain/

znachi ona shto e predocheno vo knigata posochena vo minatiot post e ESR/EPR (electron spin resonance/electron spin polarity resonance) technique is one of the major methods of monitoring citizen's brain activity - no ima ete opcii kako shto posochuvam za nanotehnologijata koja moze slichno [1][1] da se koristi za chitanje i implantiranje misli [2] odnosno programiranje individui, no doagjaat ushte pozort noviteti koi voenata industrija kje gi zloupotrebuva kako fotonska manipulacija, odnosno bukvalno kje ve programiraat kako da ste robot a samo so fotonsko zrachenje, znachi ne frekvenciski mobing ili halucinacii zaradi indirektno manipuliranje, iliti nanobotovi zaradi specifichno targetiranje individiu ili zaednici koi nekako se ogradile od eeg-emf mobing, tuku direkten svetlosen remote control pristap za shto interesni za dumanje se linkovite pod pasusov, ta toa segashnosta e sklet a ne pak bliskata idnina pri nWo realnost, a deka nema eugenicharite i nivnite evroatlanski meceni da gledaat kako da napravat arievski men-mashin toa tnko! dali vie kje se opulite deka toa im e agenda vo pazuvi neznam, tie kako vladeteli bez strav od Boga samite se obzemeni od strasta da glumat bogovi kako ultramoderni faraoni a vie nivni robovi, a koj rob za niv e korisen, samo onoj koj mozat da go kontroliraat, iako i so nego i so onie koi otpor davaat si eksperimentiraat vo nedogled bidejki nivnata glad za ultimejt vlast nema nasitka a na shto vie zaslepeni ateistichki-sekularno od spunt im davate prostor da slobodno si teraat taka dodeka ne go navlechat Gnevot Bozji za da vekje ne ostane dusha zaradi koja svetot kje bide otskochna daska za Spasenie ta i Gospod se' da resetira, da se nadevame kje izmolime nekakva umerena nova shansa preku solarna bura koja mnogu shto kje olabavi od postojnata nauchna diktatura za da ne go ftasa choveshtvoto ushte pogolem zijan i sega! interesno ona shto shto eugenicharite na zapad go teraat tajno na istok go zateruvaat javno eksperimentalno bar se iskreni [1] iako daleku od globalna shema, a dokolku evroatlanskite deterministi bi sakale da gi zdruzhat silite taka rizikuvaat samite kako zapadni eliti rizik od ispushtanje na globalnata mokj i vlast koja ja bildaat vekje dva veka kontinuirano, sepak strepat od rizicite pa zatoa so vreme gledaat da si ja zateraat ordo-ab-chao mesonskata agenda za nwo via ww3 a taka samite da ostanat na vrvot od zemniot elitizam koj kako e denes vo najdobar sluchaj sekularno ispraven a vo najlosh mesonski zaglaven kako eliti gi vodi kon antorpocentrichna ako ne okultna togash deistichka fatamorgana [1][1] koja e nusefekt na humanizmot [2][2][2] a koj pak e rezultat na nominalizmot [3][3] nejse deistichka fatamorgana niz koja tie se gledaat kako polubogovi na koi nekoj nivni univerzalen arhitekt im go dal toa pravo, prosto e, univerzalisti sakaat da zavladejat so Hristijani, a bidejki vo toa ne im trgnuvalo do sega od raka celosno se nadevaat iako opravdano deka via sovremen tehnokratski pristap toa kje go storat, navistina nemashe volku sklet da imam vo misli zaradi eugenicharite i nivnite mesonski meceni ako do sega na angro ne ja bea zloupotrebuvale tehnologijata za da manipuliraat i kontroliraat imperijalno se shto im e na dofat od chovechki do zemni resursi zaradi svoi elitistichki porivi, verojatno i jas kje gledav rozevo na brejv'nju'vorld, no duri i togash pak kje imam opravdani stravovi bidejki zaradi slobodnata volja mnozina kje gledaat pak niz tehnologijata da stignat do nekoj transhumanistichki super chovek nalik kiborg, verojatno onaka hedonistichki zaradi super naslada so ekstra stimulirani zhlezdi kako seks ili dope plagini zaradi narodna srekja bez granici, i da ne se elitite kako liberalizmot drma vo najdobar sluchaj zaradi neetichkiot nauchen trend ne ni gine pak nekoe nwo ko zemen utopiski raj a kako borgovska hologramska utopija odnosno transhumanistichki matrix, transhumanizmot pak mnogu lesno zaminuva se znae kade pak vo neprirodno choveshtvo nalik sovremen satanizam [4][5]

mislite nanotehnologija e sklet, chitne gi slednive fotonichni aberi i raduvajte se na svetov vo koj Narod seushte skroz ne zaminal so pametot! uzivajte edna strumka i kje vi pomine :) a edinstven ideal kje vi ostanat meurhinjata vo chashata, bidejki sami sok od krusha nema da zasukate rakai da napravite ...

Light offers read-and-write access to brain cells - https://www.photonics.com/Article.aspx?AID=40632

http://www.biorezonanca.hr/bicom/povijest-biorezonance/

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1730&PID=174775#174775 [1]

Изменето од Zelenikovo - 04.Мај.2019 во 15:18
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2019 во 16:33


i da recheme tehnologijata e ushkopena za voena efektivnost i turnata kon elitistichka decentralizacija, dali toa garantira spokojna idnina, iako vakvata pretpostavka se granichi so nevozmoznoto ako se znae deka elitite nikogash so lesno ne bi se otkazale od mokjta i vlasta duri i koga bi ja isterale svojata atlantska utopija, normal kje si rechat kako takva mora da ja osiguraat, a toa kje go prepushtat na od niv izbazdharenite mashini odnosno algoritmi za na kraj da zavrshi choveshtvoto kako rob na mashinite odnosno ViaR samovilite namesto tehnokratite ili pak nekoj bionichki men-mashin eliti koi bi go odrzuvale vo zhivot borgovskiot atlantski ideal, iako ushte sega tehnokratite eksperimentalno probuvaat da ne ubedat deka nema nishto losho ako algoritmi ni go odrzuvaat nachinot na zhivot, primer od onie poznati eksperimenti fejkbuk dresurata [1] od eeg-emf demistifirachkata kniga vo vtoriot post eve izvadok vo toj kontekst
Цитирај We will become the Borg. Now the question is will it be designed with a centralized intelligence or be like the internet, a free forming and evolving self organizing distributed intelligence? Elements in the government obvious prefer the former, which is clearly suboptimal according to evolution and optimization theory.

Mankind is Obsolete

The futurists all predicted that we would have our own robot slaves by now doing our work for us while we relaxed and could do anything we wished due to the prosperity. In a twist of fate, we humans turned out to be the robots with the machines enslaving us. As long as we don't become too aware of the inconsistencies of the system and keep our minds on our little job, work hard for the machines in exchange for points, hopefully we can live our entire lives without being pulled out of the delusion. We are the land of the free and brave, with people afraid of their own government.

spomnatite futuristi se eugenicharite koi go diktiraat tehnokratskoto tempo i potencijal, a od spunt vekje si imaat fanovi koi eugenicharskite agendi gi sveduvaat teoriski kako Transhumanizam motivirajki gi taka da se odvazat za men-mashin scenarioto shto pobrzo, ap moze da se kaze deka toptan nwo realnosta e Transhumanistichka vo koja chovekot i mashinata se edno a logichno zaradi strvnost po se pogolemi moznosti za rast , evolucijata defakto ako ne elitite nekoj ekstremist bi ja zbrchil od homosapiens toptan kon homosilikon [6][6][6] iako ovaa predozba i bash kako etiketa ne drzi bidejki jasno e ushte sega deka silikonskite chipovi kje bidat zameneti so ponapredni materijali, no moze da se kaze deka zaradi pochit kon silikonskite bi se zadrzala istata etiketa teoretski, vo praksa binarniot kje bide zamenet so trinaren sistem kvantno a silikonot so metamaterijali koi bi bile najpodobni za kvantnite kompjuteri, proekcija koja iskreno se nadevam deka obratno-polarna solarna bura kje ja zbrishe ushte pred i da dobie poopiliva inercija, no verojatno tehnologiite kje prezivejat po dlabokite labosi, no bar kje bide resetiran nivniot razvoj i zaletot koj sega go imaat eugenicharite brkajki ja nivnata borgovska singularnost trchajki po hedonistichkiot tredmil za antropogen raj na zemjata, iako takvata solarna bura bi znachelo seopsht haos sistemski, no posekako shansa Choveshtvoto da ostane svoe na svoeto imajki kakva takva shansa za Spasenie na Dusha nego nejzino zarobuvanje od ea-deterministite vo nivnite fatamorgani, prosto ako ve prashaat sakate kafez ili bolest ubeden sum deka bi izbrale bolest a da ste Slobodni ... no postrashnoto e shto proekciite na eugenicharite se svedeni na 2 milijardi zemjani, iako nauchnicite velat i so 5 kashatalizmot kje preziveel [1] zoshto togash veruvate deka tie medicinata kje verglaat zaradi dolgovechnost na Chovekot!? hm, dali toa znachi deka treba da se raduvate na tehnokratskite noviteti, nikako, ta dali od nusefekti od solarna bura ili pak od kontroliran haos kje izginete ne e ni bitno, no bar vo prviot sluchaj kje imate moznost da se nadevate deka Gospod kje gi vrazumi zavojuvanite, dodeka sred eugenicharski kontroliran haos (onoj za koj postojat odnosno treba da im bide shift kon nwo-utopija (popoznat masonski niz vekovite kako ordo-ab-chao)) shansata za mir kje zavisi od samite eliti a tie si imaat agendi ta dodeka ne gi zaokruzhat teshko deka kje se uspokoi Choveshtvoto a i pred i potoa tehnologijata kje gi zakachi site toptan po vijugi, a Slobodnata Volja kje bide svedena na muzejsko eho od minatoto, ili, moze kje dopushtat slobodni demokratski izbori i volja na narodot bar togash!? nadevaj se pile na pijana kokoshka! no shto poprvo kje ne zakachi ne e vozmozno da se pretpostavi, mozhebi asteroid da bide risitot dokolku za solarna bura ne sme dostojni kako risit nasproti eugenicharskite filmoi bidejki na angro ramnodushno im gi ischekuvame kako nem auditorium, no asteroid privremeno bi go zatemnilo neboto a taka i hive-mind shemata, pod pretpostavka deka bi bil kataklizmichen, druga opcija e kinezite ili rusite da upotrebat soodvetno emf oruzje i ja sprzhat seta elektronika na zemjata i vo orbita, no istoto nema celosno se' da resetira, no bi go podzauzdal planot na ea-deterministite i nivnite eugenichari, a prashanje e dali toa kje go storat dokolku se potkupeni za nwo dil so nekakva shered pozicija, та би рекол Сонцето некако ни е сигурна и последна шанса по Божја Промисла ...

Orvel i Haksli ni go imaat najaveno eugenicharskiot raj од поодамна бркан како агенда [2][1] zar ne e ochigledno deka muabetot e pilotiran [3] no najavi koi se verojatno povekje od chalam nego predupreduvanje dokolku se znae deka i dvajcata se fabijanci [1][1] ko shto posochuvam pogore niz sf-beletristika i filmoi i nauchnicite i lugjeto gi aklimatizirale za da ne im dojde naglo premnogu kako iznenaduvanje, iako dovolno hrabro za da se smeta za nwo demistifikacija nalik pofalbite za trudot na RobertD tuka nafrlen, bitno haksli samouvereno ne pouchuva deka nema beganje od takvata inercija, dodeka Orvel ne uveruva deka sekogash bekstvoto e osudeno na zrtva, koja pak kaj haksli e samiot zivot, ah kolku mi e milo shto se nemam nasrkano od takvite inventivni predozbi a samo sum gi goltal kako recenzii koi prilichat na sklepanata kniga kako shto e desajfering d matriks od insajder kako RobertD, no sepak intenzitetot vo istata e ogranichen vo odnos cela lepeza na tehnokratski moznosti i realnost, fokusirajki se na mid-kontrol kako ultimejt problem odnosno psihotronichki tehniki i tehnologija za cognitive modeling, neural programming, computer/brain interfacing, wireless brain modulating i slichno, dodeka kaj fabijancite bar pokoncizno se elaborira mesonskiot son za new world order i kako go gledaat megjunarodnite elitistichki metuzalemi [1] no ona shto ne mozele da go predvidat e do kade se' tehnologijata moze da zabega, sigurno ne ni bile svesni za dnk manipuliranje iako im bilo istoto poznato do nekade zaradi eugenicharskite dostreli vo wwI i wwII, no deka kje se miksaat geni pomegju lugje i zivotni rastenija i ribi toa ni na son ne pretpostavuvale, a deka seto toa i kibernetski kje bide donashtimano teshko da im bilo logichno, iako robotite kako pojava ushte vednash po industriskata revolucija bile beletristichka fora kako deus-ex-makina [1][1] no kako i da se duma fakt e deka mesonskite eliti shto i da pravat pravat zaradi grejter ivl a ne grejter gud, zato od niv vozdignatite eugenicharski agendi nemaat nitu ekoloshka nitu bio.oshka etika posredi, a na Choveshtvoto ne mu ostanuva nishto drugo tuku da se nadeva na Bozja Milost samo shto toa go pravi davejki se vo dekadencija [1][1] kade e frleno tokmu od ea-deterministite kako ne bi bile dostojni nitu za gram Milost i si dochekame nwo kafezarium ko shto velat Svetitelite ushte na ovoj svet da si ja primime nagradata za svojata malovernost i neblagodarnost za zhivotot koj na poklon ni e daden prosto shto sme si drobele toa i si srkame, vo poslednata fusnota pak ima aber deka segashnatadekadencija ima za cel da go resetira Hristijanstvoto, no za da nwo funkcionira kje mu treba jaka ideologija a koja posekako kje bide univerzalizam pri shto sekoj dovolno samosvesen kako poseben kje mora instant totalitarno da se lobotomira, ta vie i ponataka trchajte si po ea-deterministite chekajki za brojche vo redot na parkiranite nektardzii!

http://www.mindcontrol.se/?cat=99


moze uteha e deka na evroatlanskite deterministi ima pandan, no deka SeMa im e sega vo dvor ta toa nema ni da e od pomosh, begajki od zijan na zijan udbaliticharive narod nasadile, no da e samo ovoj rizik tuku mal milion predizvikale so svoeto koruptivno odnesuvanje, no nikogash ne moze da znaeme dali ne e se' samo eden fin son za da na ea-fatamorganata ne i obrnuvame vnimanie, ne davajki mu postor na sklet vo misli, makar eve kako mene nonstop glava buchit t.e. zujat ushi, iliti kako kaj "emf svetitelon pogore" mu pravat muabet razni borgovi, mislam sakale vie ili ne da go razberete ozbilno chovekot fakt e deka ne e edinstven koj si ima takov gajret [1][2][2][3][4][4]

pandan ~ http://whitetv.se/en/historiefoerfalskning/33-historiefoerfalskning/1760-russia-won-the-scalar-wave-war-and-stopped-ww3.html

no da pretpostavime site tehnologii za sledenje kontrola i manipulacija koi sega se vo eksperimentalna ili upotrebna faza , primer cena i broj na sateliti koi se neophodni za da se osigura odredena aplikacija na reshenija, nemaat dovolno lufta za da cela svetska populacija ja stokmat vo nwo chador, zaradi shto ima dve pretpostavki deka (vo sluchaj da nema solaren risit) chovechkata populacija na zemjata treba da se reducira do podobno za menadziranje nivo, iako sigurno kje ostavat vishoci neli kolku uchipenite da imaat urnek shto gi cheka ako sakaat sloboda, no vtorata mozebi ushte posklet pretpostavka e deka elitite kje pribegnat na dum-tehnologii so koi vo dadeni okolnosti od groto chovechka populacija bi napravile izbotirani tenekjinja via bionika ili nanobotovi, no dali se za toa sposobni, hm, ako sakaat preku nokj moze da vpregnat fabriki za da izvadat na masa mas-oruzja pochnuvajki od sateliti pa nataka, zar ww2 bilo neshto porazlichno vo sAd, dodeka im terale nacistite nwo agendata na ea-deterministite amerite glumele neutralnost, a duri koga videle deka rusite pochnuvaat da gi gazat ta instant preku nokj ban'kor elitite vpregnuvaat voena centrifuga za da se zapre napredokot na bolshevicite vo evropa, neli tie bi prifatile i sssr da im ja terashe agenda ako stalin beshe nivni bot ko shto beshe lenin ili trocki, vo sprotivno im se zakanuvalo nim kako mastermajnd zad nwo agendata onaka kako evroatlanska ujdurma da im potone vo pacifik, taka i za vreme ww3 ova shto tuka vo nishkava e predocheno kako rizichna tehnologija vo race na rizik-free-eliti kje spuka do ako ne i vo plafon, a toa sigurno nema da bide pomalku machno nego ww2, ta zemeno vaka neznae Chovek koe od dvete scenarija eve kako osnovni pretpostavki kje bide posklet, ona dilemata shto e pobolno da otepash chovek ili da go osakatish nevozmozno za do kraj na zivot da se machi, normalno smrtta za povekjeto sekogash e pogolem zijan, no da si vo konc.logor i mengele stail eugenichari da si testiraat na tebe tehnologii, chinam vo takvi okolnosti samo ochaj drma, a srekja za onie koi imaat dovolno nadez vo Boga za vrz sebe da ne krenat raka tuku bar niz bekstvo da isprovociraat da bidat od machitelite sotreni, iako najpametno e kako Machenicite vo prvite vekovi so Asketski Podvig niz Molitva i Post da steknat trpenie niz koe kje go poznaat izlezot ... vo sprotivno neka se spremaat ushte sega embrionalno za bezizlez!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2019 во 20:33


verojatno 2 milijardi vo nwo sistem bi bile podobna kasta dodeka drugi 2 do 3 robovska, za shto eugenicharite kje si najdat odnosno isturat nekoja podobna prichina bidejki konechno nivnite meceni t.n. evroatlanski deterministi vekje 2 veka aktivno iznedruvaat nekoja, da bile altruisti nemalo da go sotrat ami podrzat Nikola Tesla kako ne bi bile denes na ova deredze zaradi kashatalizmot, a sigurno mnozina kje si rechat nou elitite kje svrtat na human sozivot, hm, shto bi bilo koga bi bilo, samo kako e povlechena inercija kon avtomatizacija i robotika za toa nema izlegdni okolnosti, shto vo najdobar sluchaj ako ne go skastrat choveshtvoto masovno kje go izbotiraat 100% vo forma na bionichki-lugje odnosno kiborzi zaradi shto pogolema nivna produktivnost, neli tro titanium vo koski i zglobovi a i nekoe servo motorche za da rabotat so lesno odnosno otpovekje, a dali teraat elitite eugenicharski kon toa ne treba mnogu akal za da se skonta [1][2][3][4][5][6][6][6][7][8][8][9][9][9]

no verglam li verglam eugenika, a ne obrazloziv vo nishkava shto e toa, taman ko za predposledno iako prvo vo naslovot, taman za da znaete deka denes tie vi se alfa i omega vo vash*te zhivoti bidejki svojata Slobodna Choveck Volja nim ste im ja poklonile bezuslovno kako na tehnokratski svetski eliti vo senka, tie vi stanale proksi kon sklet realnost, наместо да сте како Луѓе трансцедентни преку Божја Волја до Царството Небесно , a znaejki deka istite ne se Bogobojazni naprotiv arogantni samoljubivi nauchni eliti ta jasno e na kogo taka mu ja priklonile vashata slobodna volja bidejki ste im ko "slobodni" zamorchinja na patot do nwo oz's (operativen zlostornicki sistem) kje reche nekoj fashisti, nou fashizam e merger pomegju vlasta i korporaciite, dodeka eugenikata е pure scientific dictatorship koj ako porano go raspalile nacistite sega go prodolzuvaat i nadgraduvaat evroatlanskite-deterministi koi ne se nishto drugo nego mesonski elitii sred "globalni" strukturi koi im sluzat kako mashi za treniranje poslushnost i kompatibilnost, otan - usA - usE naskoro ~ UN one world government potoa, tuku cnn bbc dojchevele a1 n1 24teve i slichnite naniv kje bidat li bar za mig iskreni i kazhat deka se transatlanski ili lokalni globalistichki agitprop centrifugi, kolku treba da se otkacheni za da prestanat da glumat nezavisno novinarstvo, neli svesni se deka nwo fatamorganata ja naturaat kako med i mleko na rati, kolku treba da se samite opieni od istata za da ne mozhat da go prepoznaat nadnacionalniot kjorskak na ea-globalizmot, kako toa do vchera verglaa ua sssr a sega so nasmevka go ischekuvaa usssr, bar neka ne pouchat kako toa i kolku toa nema da bide totalitaren kako transnacionalno anacionalen logor vo koj eugenicharite kje si teraat eugenikata kako da e rosa napladne za koja vo pustinata mesonska site zednejat, ne mi e jasno kako uspevaat induciranoto samoslepilo takvite novinski starinari da go opravduvaat kako idnina bez konkurencija retorichki prashuvajki koja e alternativata, e de koja e ako ne svoi na svoeto kako Chovestvo namesto zarobeni kako brojleri pred kolenje sred eugenicharskite nwo agendi, mozebi nas makedoncite ne izbraa prvi da ne udrat anacionalno za da se pofalat deka se rimski vnuci i deka kako ea-deterministi od ona shto najmnogu se plashat po toa i najdrsko udiraat, histori ripiting, samo ushte chekame vo razlichni temi da ne shetkaat, ili to vekje go storile a sega se na nivo na bildanje nov "rimski" (evroatlantski) mashtab kaj podvlastenite strashila - koi im se nokjna mora vo nwo sonot - koi pak ako se obedinat mozat da im srushat nwo agendata ta zatoa i vo minatiot vek raskarani se megjusebno a sega uchipuvani eden po eden vo nivnite centrifugi kade danokot vo krv denes odi po linija na intelekt bidejki dovolno dobro gi iskorumpirale lokalnite poslushnici za da ni koga ima prostor za razvoj da ne mozhat da go zavozat i mora odma takvata inercija da se resetira, neznam samo zoshto voopshto glumat sloboden pazar sloboden svet sobodna volja za nezavisnost vo zapadniot svet a se centraliirani na site nivoa ograduvajki se od narodnata volja preku lobi grupi koi se vo race na ban'kor eliti, plutokratija kako sovremen fashizam koj treba da shalta kon eugenicharski nwo komunizam, socijalsti bile tie velat, tochno socijalna programa za elitite kako i bez morkovi bi mozhele da go teraat narod pak ko stoka so new world osten, ah filozofi kade zaginavte chim i FeridM nema protiv pak jugoslovenstvoto da go gleda kako podobno ko evropejski novokomponirano (logichno treba da e svesen da eu se federalizira) a pritoa da glumi seushte boshnjak komu ne mu prechi resetiranjeto na makedonecot [1] ta koga i toj kako filozof ima koska vo grlo shto ponataka, chim i onie koi treba da bidat etichki avtoritet si gi prodale svoite ideali kako misliteli, shto pak da merite po udbaliticharite, ne se ni zamarajte, push$d$button eliti stanale no za mesonski a ne naroden air!

kako neophodno vo ovoj post moze da posocham za pochetok na edno pokoncizno intervju so brakjata Kolins vo odnos tehnokratite kako nauchna sovremena kasta koja go brka sonot za "prirodna" selekcija na patot do arievski super chovek, sepak ko za intro na slednoto radio intervju, moze bi trebalo da imate aber chie maslo e arijanzimot kako teza i kako od nea si razvile teorii primer eugenicharite iznedredni niz angliskite mesonski kuloari na prosvetlenite za koi pivot bil darvinizmot, a koi pragmatichno se zdruzeni i vo tavitstok institut kako naslednik na "rojalnite" nauchni kruzoci podzakacheni vo ironshow intervjuto vo prviot post od nishkava, koj pak institut vlijael na eugenikata [1] i na zapad [2] no i na istok lebensbaum eugenicharskata programa na nacistite [2][2][3][4] popoznata po svoite mengelovski dostreli via konc.logori, inerecija koja post wwII dobiva samo nova forma niz bihejvorezmot i genetikata

https://archive.org/details/collins_freemasonsonry sphinx interview


vo ova intervju ima navistina interesni aberi, poednostaveno Hristovata Crkva vs prosvetlenite eugenichari od anatemago, a navistina super poenta e deka ateistite konechno stremejki kon superchovek tie vprochem konechno veruvaat vo emerging diety i.e. man can become god through science, навратете се на цитататот од Свети Апостол Павле во првиот пост за мудрите кој е предочен во воведот од книгата на браќата Колинс за надоѓањето на научната диктатура како подлошка за н'с'п, konechno cela elaboracija vo intervjuvo na sphings radio e ekstra pouchna, no bi izdvoil moja razmisla vo odnos aberot na voditelot deka Hristijanstvoto bilo korupirano zaboravajki da posochi deka korupcijata e vo instituciite na katolichkata Crkva predi se, a zaradi napushtanjeto на добрата христијанска пракса која ја стандардизирале Светите Отци во првите векови, како Мистицизам Идеологија и Теологија, навистина денес таквата пракса е мит за мнозина, no defakto Katolichkata Crkva kako super-centralizirana no i katafatichki sklona stanala vo dadeni momenti i teokratska centrifuga pa i navlegle razni zemni koruptivni iskushenija shto dovelo popoleka i do indulgencii a shto pak mesonite go iskoristile za nejzino fragmentiranje via protestantvo, iako seto toa e poprvo renesansna neopaganska inercija bidejki logicno ako se pokaele zaradi zastranuvanjata i kje se zacelile Blagodatno, no kako koga pontifite bidnale izbotirani pa i seeni od renesansnite zapadni eliti, na seto toa pak kako Crkva odgovorile so zateganje na sveshtenichkiot poredok da poveruvale deka ako vo svetot pushtat monasi Narod da rakovodat po site strani zaradi pogolema iscelitelna Blagodat deka taka kje ja zadrzat pastvata i odvratat od naletot na neopaganizmot turkan via "humanistite" renesansno, no zar e vozmozno shleperi da pushtish sred maldziski ulichki, jasno deka site kje zaglavat, na strana shto ne sekoj moze da ponese monashki tovar bidejki toa kaj katolicite stanalo norma da sveshtenstvoto e strogo monashka kategorija, zicer koj otstapil od izvornata dobra praksa koj gi chini ete i naezda od pedofilski iskushenija, prosto ako doktor specijalist slezi vo primarno zdravstvo toj kje se opushti popoleka da vekje fokusot nema da mu bide kon teshki bolesti tuku sekojdnevni nastinki, logichno pogreshen pristap, smeshno zaradi koj i dosta neupateni Pravoslavni mislat deka i vo Pravoslavie sme na slichno deredze, no da ne gresham dusha ne e se' idealno vo Pravoslavie normalno virusite gi napagjaat i tuka onie koi nekako elitistichki se opushtile [1] no da se generalizira deka sme slichno popareni ko kaj katolicite bi bilo ko dageneraliziram deka zaradi tersene razbiranjeto na darvinizmot od strana na mesonskite nauchni eliti deka site nauchnici se satanisti [2] sepak duri i da ne se na kraj kje im ja kidnapiraat dobrata volja takvite eliti spinuvajki gi nivnite izumi i znaenje zaradi brkanje na svojot utopiski ideal za odgleduvanje superlugje, a deka nekoj kje gi zapre, hm, kako koga vo nivi rqce kako evroatlanski deterministi e i "svetskata" ekonomija i "megjunarodnata" politika, koj kje im stapne na opash koga agendata za nwo si ja teraat aktivno vekje dva veka od francuskata revolucija navaka, zar mislite deka so lesno kje se otkazat od steknatoto, edinstveno se plashat kauzalno da ne gi zakachi nekakva narodna revolucija bidejki samite se tronisale soodvetno , no znaejki koj e tatkoto na revoluciite toa e nevozmono biejki tie kako eliti se negovi milenici, a onoj koj pak kje se odvazi taka da gi smeni i samiot kje stane negov rob, super filmska predozba za toa se ona ridikovite hroniki, конечно она што треба е револуција во Срцата на Луѓето за повторно да се обратат кон Христа подвижнички а така да измолат Господ за нив да ја извојува победата што побезболно пример преку соларна бура која би ја спржила сета електроника на земјата, prosto resetiranjeto na eden vakov nauchno-neopaganski sistem koj pushtil dlaboki korenja niz sekularizmot po site strani nema logika deka kje se iskoreni so kakva i da e nasilna revolucija a ne pak teokratski nekoj da veruva deka kje izleze na kraj nekako samo kje stane nova masha vo racete na anatemago, zar e vozmozno za Hristijani da svrtat protiv zloto so zlo, никако имаат право само да се бранат доколку како заедница се нападнати а и тогаш најнапред треба да се исцрпат сите средства за човечки братски да се најде компромис доколку е возможно ...


Изменето од Zelenikovo - 04.Мај.2019 во 20:48
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2019 во 22:12


kako trgnalo neznam shto e polosho kiborg ili matrix realnost koja ochigledno kje bide nusefekt od nwo proekt, vo prviot sluchaj eugenicharite pravejki niz gmo bionika i psihotronika kiborg rasa, a vo vtoriot transhumanistite brkajki virtuelna singularnost da ja skockaat chovechkat\ svest virtuelno, iako i vo dvata sluchai toa se veshatchki idealisti koi se vo kandzi na anatemago i negovite mesonski kukli megju zemnite eliti, zoshto go velam ova bidejki imam iskustvo vo borba so nivnite kuklari koi ushte sega si imaat astralen matriks vo podnebesieto, onie paganski predanija za shambala thule avalon itn., zhalno e shto kako Pravoslavni nevozmozno ili poprvo neverojatno smeshno e kolku voopshto ne go praktikuvame Hristijanstvoto vo polnota Svetotainski ta duri taka i beter sme od ateistite koi ne ni imaat prilika da go poznaat Preminot, no deka e lesno ne e, duri i da e otshtopan Chovek od tv ne e od internet ili obratno, ili pak centrifugata go mele zaradi siromashtvo opkruzen so sebichluk i nesamoodrzlivost, a kako takov Chovek ne e ni kadaren da se fokusira na Dushevno Spasenie usrdno, onie pak koi nekako se obogatile se vo ushte pogolema stapica bidejki vo najmala raka se zatrupale so razni igrachki koi sred kashatalizmot moraat da gi pazat glancaat krijat a koga gi upotrebuvaat sakaat so istite da nadminat nedostizni momenti za barajki preku Leb pogacha i pokraj toa se' shto imaat pak da im e malku sonuvajki i fantazirajki za noviot model ili trend so koi kje bidat chekor poblisku do srekjen zivot spored prosta zivotna matematika, i vo dvata sluchai ona shto go srozuva duhonosniot potencijal na Choveka e samodovolnosta sebchilukot posesivnosta suetata vo kakva i varijanta ili okolnosti da go zakachuvaat, velat moralo gmo zoshto mnogu gladni imalo a toa pola hrana shto e proizvedena na svetsko nivo zavrshuva vo otpad, kogo samo lazat dodeka izigruvaat bogovi eugenicharite i nivnite mesonski eliti so se' site nivni neiskreni ako ne skrieni agendi za depopulacija i arievska rasa, da ne e pomalku konspirativno turkaat religiski univerzalizam politichki, shto duri i koga bi go isterale istiot nema da bide odrzliv osven ako site teoloshki pismeni ne bidat lobotomirani a gledame za toa imaat napravii makar i peshtera Chovek e povlechen, no ako neshto bide sklet toa kje bide nusefekt od labaratoriski bolesti i ekperimentalni lekovi za niv, taka voljata za Sozivot a ne pak Evharistija kje bi ozbilno iskushana, toa i sega lugje maloverno se plashat od ista chasha da se Prichestat a ne pak ako zdrmaat epidemii, ete katolicite go reshile toa so hostija, no chim poche Narod da otstapuva od izvornata tradicija taka malku po malku i pochnuva da gubi kompas, toa istoto i sega pochnuva vo zapadnite Crkovni Prvaoslavni Hramovi da se sluchuva so klupi vo Naosot za taka Sluzbata da se sveduva na teatar namesto Sveta Cereminija, no pochnete od sebe doma kolku pred i po pojadok ili pak rabota nekoj Blagodari niz Molitva a toa pak da gomchini fokusira smerno ispravno, nemame ni trpenie ni vreme a Spasenie bidejki zivotot ni e skockan od uzivanja ili stravovi iliti ezidejnost kako rezultat na ramdushnost koja pak e nusefekt dali zaradi sebichlukot ili chalamot a tie pak se uhraneti ox rat-race lihvarlukot i konzumerizmot kako stolbovi na kashatalizmot natovareni so krovot na dekadentniot macho ili seksi trend za posebnost pa i globalisticka pripadnost vo zaednicata na idolopoklonici na kultot na teloto, no ima i pobeter onie koi se realizirale ili isforsirale taka nenaogjaki radost vekje na toa nivo mechtaat za vechna zemna mladost, najnapred istata brkajki ja farmaciski, utre genetski, a zaradi nusefektite od e-sinergichen pritisok vrz teloto normal veshtachko eugenicharsko zateganje nema da bide kusur tuku glavnica, kiborg navistina ne e daleku od realnosta kako sogragjanin, posekako moze opravdano zaradi invalidite, no nikako zaradi mesonite i trkata po super chovek a taka super choveshtvo via eugenika, shto bi rekol Asimov rob-ot e robot, no komu!?

za sega od ona shto ne go krijat odnosno ne mozat da vekje da go skrijat elitite tehnokratite i udbash*te e gmo agendata - t.n. genetski modifikuvani organizmi kako bioloshki inzinjering za fitest spicies among us an them, se chudam dali onie mutanti od pola chovek pola zhaba pred dvaesetina godini shto gi naogjaa po deponii ne se labaratoriski kvanten skok na onie koi eugenicharite ko mengele vo ww2 gi pravele, za ili spored takvite nema greshen genetski pristap tuku samo pogreshni nusefekti, taka ako jadete gmo hrana toa ne e strashno samo moze da se javat nesakani posledici eventualno, a se' bidejki ban'kor elitite si imaat svoj stravoi kako centrifugata da im se odrzi vo zivot, no i vas da ve odrzat na gotovs za da im ja vrtite kako robovi, neli mora da mislat za robovite shto kje jadat bidejki ne se samoodrzlivi, no da recheme bile altruisti filantropi dobronamerni bez nikakvi lebensbaum agendi kako eu'genics technocratic dictatorship, zoshto togash dogovaraat vekje cel vek shemi zad zatvoreni vrati kako ''megjunarodni'' eliti, da ne gi zdobolelo usta od zborenje!? ne, vas kako lugje ve tretiraat ko resursi ako ne stoka ili pak zamorchinja, koga kako im treba, a demokratijata e samo fatamorgana za da ve vozat polesno bez da si pokazat rogoite ako im sripate, bidejki ako si pokazat rogoite rizikuvaat da se pojavi aktiven otpor koj kje trcha da im gi soseche, no jas znam i velam toa e pomalku delotvorno, a najizdrzhano e da deluvate Hristijanski niz Molitva prizivajki Bozja Blagodat a kolku pouporni ste kako Molitvenici tolku i pogolemi chuda se sluchuvaat ...

sepak najnapred treba da ste zapoznaeni so rizicite , a eve vo odnos eugenicharskata gmo agenda nekolku aberi koi kje vi pomognat da gi uvidite bioetichkite i ekoetichkite iskushenija koi se nusefekt od GMO fatamorganata koja vekje na angro go unishtuva i biodiverzitetot na zemjata, no i predizvikuva novi patogeni mutacii, slichno ko shto farmacijata so forsiranjeto antibiotici izvadi superbakterii, ta uzivajte narode dodeka se namnozuvaat rizici a vas ve tapshaat po ramo lokalni globalistichki pioni kako toa moralo i nie da sme alajned so agendite na eugenicharite, shirum zatvorete si neli ochite bidejki sega i tuka toa bilo neophodno za vasha srekja, med&mleko via chemer&jad, airlija na pametot servo-mausdonski!

no ok ve razboram site, od edna strana ispran vi e mozok dekadentno i mediumski, ta samo ako nema bombonchinja sripuvate na ulica onaka bez pogolem ideal od prazen stomak, a chekajki na gotovo normal ve tretiraat i ko brojleri (who can count but cant think) chija slobodna volja mora da e predeterminirana od eliti bez odgovornost za svoite eksperimenti od kakva i priroda da se istite, ta moeto razbiranje e i ushte pogolemo bidejki aj shto nemate nitu zemni chovechki ideali koi se poopiplivi na prva, a ne pak duhonosni za koi treba tro fokusiran zivot vo Sotiroloshki Podvig t.e. Etichki da dumate ne od aspekt na telo tuku dusha, iako deluvanjeto vaka kje vi bide daleku poefektivno vo namerite da im stapnete na opash na eugenicharite nego da terate so nivno povrshno demistificiranje tabanje i sotruvanje via hartija sukala i tupanici, iako i toa kje gi pecne vo sueta no nema da gi sotre vo koren, za shto chunki kje dochekame obratnopolarna solarna bura ako toa sme kadarni da go izmolime od Boga ...
vo sprotivno uzvivajte ushte sega vo eugenicharskiot raj na mesonite koj vekje e vlezen vo tretata faza na svoite niski vajboi odnosno podvlegue kako i se gleda, pa posle industriskata i elektronskata na red e genetskata revolucija, ta ako do sega ve drmaa logorski na dvojka pochekajte da vidite kako toa kje izgleda na trojka a vi krchka eugenicharsko maslo vo mozok krvotok a sledstveno i dusha bidejki istata ste ja upatile da se nadeva na tehnokratite deka kje vi najdat za neshto chare, ve oslepeja niz mamonizam na kulturen nachin, ta sega samoodrzlivi ste samo kako zabordzeni, a ko rat-race djanaci i svoite deca gi frlate vo zalog pred mesonskite stapici za arievska rasa na chelo so anatemago, shto moze vam ne vi e jasno no imajte predvid deka apsolutno mokjni lugje najlesno se korumpiraat od silite na podnebesieto, prosto kako vozgordeani samite stanuvaat kompatibilni so centrifugata na gordosta a bidejki ne se nad nea bivaat nejzini bezbozni bezblagodatni robovi!    

1.2.3. gmo + homogenetika + bionika = eugenika
slichno kako so vakcinite taka i genetikata vo daden moment zaradi x-okolnosti kje vi ja protnat kako neophodna, a potem veruvajte im na eugenicharite deka imaat chisti nameri so prochisteni geni, sred kashatalizam sega gajretot e od biznis interesi, a sred nwo utre gajretot kje bide povekje od ego - samobendisanost, eugenukata e kako kibritche vo racete na malo dete ushte da podzasushi naokolu malku povekje i eto ga pepel posekako ako ne zavrne ...

1. eve gmo-aber kako go imav potfrleno na fb koga vletav da pozdrav prijateli i rodnini bidejki drugde teshko i Chovek da gi najde ...
- hm ea-determinist rushing for lust for power control and slaves .. throne assured by technocracy + plutocracy leading to pure eugenics .. and yes technocracy is most liable approach for this goal through tools like d social platforms nowadays ..
Цитирај in his book, ‘’Battlefield of the Future,’’ Lt. Col. Robert Kadlec of the US Air Force, described GMOs as the most ‘’cost-effective’’ and cheapest weapons of mass destruction ever in America’s hands, when ‘’compared with other weapons of mass destruction.’’ Concurring, Prof. Steven Block, a biophysicist with many years working experience with classified Pentagon documents, put it this way, ‘’We’re tempted to say that nobody in their right mind would ever use these things. But not everybody is in their right mind.’’)
http://www.punchng.com/business/global-finance/gmo-food-push-it-down-their-throats-2/
gmo-food-push-it-down-their-throats-1/">https://web.archive.org/web/20130808014852/http://punchng.com/business/global-finance/gmo-food-push-it-down-their-throats-1/


History Of Codex Alimentarius: Nazi Connections Run Deep Within - https://stevenjohnhibbs.wordpress.com/2010/11/18/history-of-codex-alimentarius-nazi-connections-run-deep-within/
   http://zaoduh.blog.rs/blog/zaoduh/generalna/2007/10/21/codex-alimentarius
   https://www.pijanitvor.com/threads/codex-alimentarius-zlocin-protiv-covjecanstva.11647/page-2#post-271290

Codex Alimentarius and New World Order - Fool Me Once, Ian Crane - https://web.archive.org/web/20080320030829/http://www.foolmeonce.co.uk/
   http://www.ianrcrane.com/index.php?route=product%2Fsearch&keyword=codex

CODEX ALIMENTARIUS GLOBAL FOOD IMPERIALISM - https://web.archive.org/web/20080720113358/https://www.thenhf.com/codex/codex_87.htm
    Anti-Codex Campaign | The Dr. Rath Health Foundation - http://www4.dr-rath-foundation.org/THE_FOUNDATION/Events/anti_codex.html

Health Freedom Threats: Codex, FDA, Vaccinations, GMOs ::… - https://web.archive.org/web/20080722101410/http://www.healthfreedomusa.org/index.php
   Former Army Intelligence General Warns Americans May Lose Healthcare Freedom - http://www.prweb.com/releases/2006/1/prweb336786.htm

Цитирај And then, as US Secretary of State Albright said, "What good is this marvellous military force if we can never use it?"

http://web.archive.org/web/20040427224215/http://www.swans.com:80/library/art6/sumner01.html
   http://www.attackonamerica.net/riseofthefourthreich.htm
   https://books.google.ie/books?id=du5CBAAAQBAJ&pg=PT183&lpg=PT183&ots=pz-HJrbaYK&sig=vmiBHtP5dEzHr0kwJxTIyTj-YLw
ova na archive.org da se pobara http://www.vaseljenska.com/english/the-european-union-is-based-on-the-nazi-plans-published-in-berlin-in-1942/[/quote]2. na vakviot postoen genetski rizik vo odnos hranata, ushte pogolem rizik e bioetichkiot galimatijas za chovechka modifikuvana genetika napudrena so geni od razni rbetnici i bezrbetnici, em seto toa bez nikakva vasha soglasnost [1][2] a rizicite koi proizleguvaat od genetika vo eugenicharski race mornici bi im strkalale i na genocidni generali, za nas avionite se uba rabota no vo nivni race i bash ne ni izgledaat ubo, no voenite bandibgi gledame znaeme zapazuvame, dodeka nauchnite ni od blisku nemame aber za shto se' i na shto se' se spremni, shto veli na krajot od intervjuto vo vtoroto video dr. Petar Mitrikeski to zavisi od moralnost drushtva, eh bash zatoa romantichno kje si legnuvate na brashno ...

... najchesto bez akal deka mnogu nauchnici a ne pak eugenichari nemaat etichki bushoni, za srekja ima mnogu i koi imaat, duri i Hristijanski se osvesteni kako Vocrkoveni primer dr.PetarM, no dali nivniot glas nekogo kje odvrati da glumi zemen-bog shto glumat eugenicharite neznam, se nadevam nema vo komshii da moram nabrzo da zhivejam so zmii ili skakulci na dve chovechki noze a vraboteni vo administracija, zamislete deteto da moze da go ragjaat zeni vo kompjuterki inkubator a nashtimano od tastatura neli bolno bilo ragjanjeto, no zoshto da troshat pari za tenekjina ta moze kje im napravat kengurski torbi za vo stomak za ushte dodeka raste da si go galat, chinam paranoichno preteruvam, a se nadevam ne e do tolku zaminat muabetov, no od kaj da znam ne sum genetichar nit pak sum se zainteresiral osobeno za temata, a dodeka jas se opismenam vekje si krkam gmo hrana i chekam da izvadat rezervna jetra kako prilog za stalni mushterii na johny'walker 2050-ta, koga nema vo samata nauchnz fela koj bi dumal zz ekstremite i rizicite, toa e kje si nagagjaat ko mene polupismeni ...

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2019 во 01:16

што е тоа Утопија сигурно преносно знаат повеќето, но од каде е дојден зборот можеби и не, та да не е и тоа покусо еве [1] веројатно критика за хуманистичкиот порив на своите современици koi togash sigurno i bile raspalile so antichkite aberi na Platon za atlantida [1] a koi konechno ideoloshko-gnostichki eshto podocna gi promovira knigata nova-atlantida [2] elita koja vo senka ja vodi drzavata, i kamo da beshe humana takvata elita, tuku humanistite potpirajki se strogo na padnatiot chovechki razum stanuvaat plen na antichkite ezoterii brkajki alhemiski preku Leb pogacha za toa da gi dovede do neopaganizam instant a taka i da pochnat da sonuvaat za rajna zemjata, iako e jasno deka ova mesto e zaradi nasha kazna каде можеме да се корегираме и повторно да се вивнеме во Висините, no dali e toa vozmono ako nemavme izbor, ako se' e predeterminirano, ili dokolku se frlime na uzivanje 100%, Можеби ако не Го отфрлиме Христа како Бог, no dali bogatiot stegnatiot moze da ima takvo smirenoumie predaden na niskite i visokite strasti, no da recheme bidnala utopijata mesonska realnost, dali taa nema taka da se vozgordee i si rechat lugjeto toa e raj i tie se tamu bogovi, samoizmama koja na prvata vrata vednash po upokojuvanjeto na teloto bolno kje gi otrezni, no komu kolku mu e dadeno odnosno posakuva da poznae deka na ovoj svet ne moze da se zivee rajski nitu pak kje docheka chovek nekogash vistinska sloboda, greota e shto denes ucheni no bidejki spletkani strogo po zemni mudrosti pa i si ginat prilikata mnozina koja im e pokloneta t.e. Да Си Спасат Душа, колку малку треба, најнапред да се нема предрасуди, потоа и да се бара Вистината, а на крај и да се има опит во нешто за да се изведе здрав заклучок ... еве тро абер за оние научно скептичните во однос духовноста наспроти науката ...навистина за восхит кога ќе чуеш а не пак запознаеш не само продуховен туку и Воцрковен Праославен Верник како др.ПетарМ кој воедно е и микробиолог просто ја познал Христовата Вера правилно а си ја тера земната наука етички внимавајќи на ризиците како Човек а не кашаталист, веројатно и други би имале таков табиет ако имаат среќа или се одважат да земат учество во Православие низ Славословија и Светотански Живот ... i ne e za lutenje, onie koi ne eksperimentirale taka vo Pravoslavie isto kako i produhovenite shto nemale iskustvo vo nekoj nauchen labos ni od blisku nema da im bide poznata materijata a ne pak da stignat do sodzercuvanje na vistinata vo dadena oblast e sega dali jas imam iskustvo vo eugenicharskite filmoi, hm, donekade kako nekoj koj na svoja kozha osetil i povrshno paganizam i povrshno totalitarizam a na toa ksmet da nurnam i vo farmakoloshki filmoi i eto ga тро Среќа та им скубнав онака Православно заради почит кон своите Предци ... srekja da kurtulam i od zemnite mudruvanja bez da se spletkuvam vo nivnite teorii na mlaka voda vo odnos eshatologijata a ne pak sotirologijata t.e. shto za zemnata nauka e krajjno neophodno i spasitelno, spored nea liberalistichki zhivot no so elitistichki predeterminirana Slobodna Volja onaka chim ti rechat ne si Makedonec ti da im kazhesh taka e bidejki darvin ti go vrzale vo krpche makar paradoksalno [1]

ona shto e konechen zakluchok od poslednovo video e deka eugenicharskite eliti gledaat na lugjeto kako stokaона, a тоа se ima potvrdeno kako lokalno taka i globalno, avo nivnata zhivotinska farma bitno e samo koj e na vrvot, spored niv izbrana elita, секуларно антропоцентричен модел не ни има, туку станува збор за паганоцентричност бидејќи посекако си имаат елитите свој идол, на сето тоа одговор е само Христоцентричност при што центар на нашиот Живот е Спасението на Душа, но како до тој идеал кога сме дефокусирани од Вистината низ разни тривијални теории на млака вода за развој и раст виа гетоизирање како бројлери во градови какде самоодржливоста зависи од индустријализацијата конзумеризмот и светската економија, зар е толку недофатливо дека излез од тоа е Самоодржливост преку Аграријанизам, земја и вода има на претек иако ве убедуваат дека нема а зошто бидејќи постојниот начин на експлоатација на ресурси човечки и материјални како е срочен е еколошко и биолошко искушение не само по Човештвото туку воопшто Земјата, на што решение си имаат елитите виа еугениката глумејќи богови кои си го зеле правото да одлучуваат кој треба или не да постои, за тоа да им оди од рака спинуваат појава на разни лабараториски болести и зорт кашаталистички навики како би имале согласност и од масите да забегуваат се повеќе со ариевско-генетско-стерилен табиет, не дека науката по дифолт е грешна работа, туку зијанот е како и кој истата ја завозел, ете има многу навистина човечни научници кои без задни намери а свесни за ризиците приоѓаат на проблемите, ќе го земам социолошки за пример др.Маслов и неговата Хиерархија на Потреби каде едноставно се поставени општествените релации кои допринесуваат до посреќен исполнет Живот, но како по истата да растеме кога ние сме заложници на елитите уште на првото ниво што преку лихварлук што преку бројлерлук, логично се додека не почне Народ да се отргнува од таквите канџи преку Самоодржлив Рурален Живот нема ни да стигне до инерција кон рајатлук а не пак Спасение во Мир, а прашање е и кога тоа би станало случај дали тие како светски елити ќе седат мирни, напротив и така но и без тоа тие ќе гледаат со контролиран хаос да стигнат до својот идеал за еугеничарски утописки рај на земјата, mislam ushte na chelo shto ne si go tetoviraat ordo-ab-chao mototo, a koj misli deka istoto e samo ukras vrz mesonskite lozhi kako premisa a od tamu i agenda toj se lazhe, haosot za niv e kultna potreba duri i koganema uslovi za toa, kakov im e korenot takvi im se grankite a plodovi taka im se grchlivi, za niv srekja e da se vladee po cena na krv od glava do petici, duri spored niv neopaganski i pozhelno ako se znae deka taka prinesuvaat zhrtvi na svoite idoli za smetka na shtompogolema obzemenost, a se lazhete deka so takvite eliti nekako kje izlezete na kraj drmate didaktichki so mozok, udrete po niv i nivnite meceni со Божја Сила Благодатно за така и нив да ги очистувате а нивните мецени сотрувате ... но хипотетички да речеме не се забегани светските елити и само најслучајно човечката цивилизација удрила со кашатализмот во ќорсокак зошто тогаш форсираат бројлерлук, од една страна форсираат неконтролиран економски раст потпрен на индустријализација постојано окрупнувајќи го банк'корп секторот така, а од друга страна неподносливо е бремето за сите зависни од таквата центрифуга да бидат правовремено сервисирани, наместо да се стимулираат локално самоодржливо и рурално Луѓето, заради еколошки и биолошки здрав Живот, вака како стојат работите од една страна на места има експлозија на природен прираст на одредени места од друга недостиг и на одржлив прираст а така назадување на скалата на економска конкyретност што пак отвора простор за се поголемa гетоизација и распалување на технологиите дигитално индустриски, машините стануваат неопходни а Луѓето терет бидејќи несразмерна или непогодна е алокацијата на човечки ресурси во однос економијата меѓусебно зависни до степен да самите заедници почнуваат да гледаат излез само во глобализмот чекајќи на елитите да им изнедрат решенија, но за елитите ние сме само статистика та и смешно е да се очекува дека нема да има сред нивните математики екстра колатералки, а на сето тоа кога ќе се додадат и нивните елитистички стравови од појава и на спорадични демистификатори а не пак трајни дисиденти кои ќе ги есапат нивните неодржливи технократски агенди и оп мрцварењето е загарнтирано сеопшто дуpи и кога нема потреба од истото, просто ние денес живееме во нeкој вид на концентрациски логори кои имаат привид на слобода, во истите пак иако се помалку ќе има граници се повеќе ќе се ограничуваат индивидуалните права за сметка на технократските агенди, а не ни останува ништо друго туку да се надеваме дека надприродно Господ ќе го ресетира ваквиот технократски ќелеперлук час поскоро што поозбилно, но дека ќе дочекаме ресетирање на системот спиејќи на уши тоа тешко, барајте и ќе добиете ни е речено, а ние што бараме, не излажаа секуларно дека треба да го посакуваме бројлерлукот а среќата да ја чекаме на банките и корпорациите, па чекајте тие некогаш под товарот на својата тежина да се струполат, но дека таквиот бан'кор пад ќе биде дочекан со радост тешко, кој колку е спремен да ги амортизира нусефектите со лесно, дали имаме спремно алернатива, дали и сега можеме да прешалтаме со лесно рурално самоодржливо како основните потреби би ги задоволиле за безбеден кров над глава и залихи на храна, тогаш прекaсно ќе биде за да чекаме од Бога преку Леб погача, бидејќи тоа треба и да се заслужи, бидејќи уште сега на овој свет го добиваме она што сме си го барале со време, а за жал ние најчесто ги бараме бунилото и тривијалноста за така нормално и очај да не фтасува порано или подоцна ако не од друго од зачмаеност на духот, лично дури одбивам да бидам некако дел од таквиот систем, но еве така пак се зачмајува Човек доколку задремал и не се тргнал од истиот макар не бил учипен во него, но секој со својот памет, бар Човек да е свесен каде му е а каде не му е место, а штом се укаже прилика нека тера каде мисли дека Слободата му е загарантирана, за мене онаму каде заедништвото постои, денес уште по Манастирите, каде посекако Слободата не е неограничена а залогот е повисоко постоење низ духовна пракса, слично ќе сакаат да ве насочат сред nwo реалност но дострелот таму не е кон висините на духот туку амбисот на мозокот ушкопен од еугеничарски агенди, но сите Монаси не можат да бидат, а ниту пак елитите би им дозволиле, сепак низ рурални комуни како што живееле нашите предци во Братски Куќи посреди фамилирајни Маала илити Клановски Села возможно е да се осигура некаква слобода и денес и утре, само проблем е што без цврста духоносно лепило таквото заедништво може да биде климаво па и помалку самоодржливо т.е. измачувачки недоносливо, а може да распали здраво но да стане заложник на неопагански вајбои што пак ќе биде и попогубно него постојниот конзумеристички дезориентиран индивидуализам, ајт еднаш се живее па не губете времe и пробувајте да се осободувате од центрифугите кaко знаете и умеете без премногу да се тревожите кој модел е одржлив, а падни стани ќе си дојдете на свое, но секогаш имајте на ум дека Моралот Смиреноумие но и Страв Божји мора да ви се норма, без нив ќе си искорумпирате табиетот и малку по малку пак ќе си се вратите на центрифугите!
Изменето од Zelenikovo - 05.Мај.2019 во 02:26
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2019 во 20:04

си реков минатиот е последен пост е на темава, но се излагав, мислев доволно е што ќе отидам денес на Литургија и ќе ставам капаче и на идивиди форумсково блогирање, НО кабает телевизор да имам по дома та да се изреметам ако не претпладне тогаш попладне, и таман Спокој троа насобрав, но малку со прејадување се подуспав за доручек, а сега и со тв распаљотка за време на ручекот, и еве мотивација одма да посведочам колку беспредметно е да очекувате дека Душа ќе си Спасите ако тв по дома ви е куќна помошничка за разонода, погрешно хоби дури и ако спортски или филмски го милувате, а не пак ако политички или сензационалистички си го гушкате!

повод за постотв е на прва воочувањето колку постлитургиски Мир одма ви гине ако тв ви е вклучен, денес во Недела попладневно по грешка склет тема кај ВаскоЕ вЦентар едикоја пинк'пантерка како интервју за промоција на разбојничка автобиографија, а бидејќи станува збор за жена нормал соблазнително интересно нели малку убаина малку истурен склет муабет низ бисерни заби, та дури и само што ја слушав како вергла за своето разбојничко минато веќе и циркулација заминала во погрешен дел од мозок, оној кој е задолжен за активирање адреналин, само што убо е кога тие вијуги се активираат при спорт можеби, работа посекако или пак наука некако, но само и ако само тоа е во живо а не пред е-тенеќе, бидејќи пополека така бивате испрограмирани, во случајов колку криминалот е нормална работа а така и пополека да си отворите рамнодушен прозор во срце кон гревот ако не злото, што вели Татко ми тој би цензурирал одма ваква сензационалистичка емисија бидејќи за млади невести им отвора чекрк ут глава пардон чакра во мал мозок за да се закачат на таква криминална вајбоина, веројатно но каде кој да повлече во кашатализмов граница, но не е тоа случај само сега, навистина како клинец и јас бев се мотивирал на криминал вака но пред се филмски, а бидејќи беше фора во транзицијата онака детски кој повеќе чоколада украл од некоја продавница па и стана норма потоа кој може и' повеќе, а со доволно добри тв и малџиски мотиватори криминал-мајнд не ви гине, фракинг либерализам виа тв навистина го расипа Народ тогаш и само со сателитска и видеотеки, а сега со воа кабловската интернетот и живот на лихва хм можам да замислам од Деца не социопати туку психопати прави, бреј пред некое време ми каменуваат од разонода гајбата, а за малку не ги превоспитав онака ко што треба малџиски за да не им текне веќе никогаш да се дрзнат на нечии такво малтретирање, но некако се соземав кога видов дека се малолетни, а капак ми вели Командирот на локалната ПС спушти топка денес малолетници ко бели мечки се заштитени та и за закана може зандана да те пикнат а не пак да ги истресеш, му велам или вие приберете ги или јас ќе ги превоспитам, мислам во мое време се правеа тешки глупости, но да малтретираш невин Народ од разонода тоа не било никогаш, хм сигурно имало исклучоци ако некој некако некого мрцварел или пак чопорско-тифоски кому иде да надрља, НО ето ту'мач виртуелен свет а премалку реален та гневот наместо постојано да им е канализиран некако уметнички друштвено тој се насобира а сетне кога ќе пукне пукнало, Слава Богу дури и кога овците не ми се на број со самото тоа што се Воцрковив бар и за миг во животов успевам да се сетам дека овој свет е минлив и распадлив та не вреди во истиот да бркам чалам или пак се тревожам зошто е натопен во неправда, АКО Човек има разбирање за околностите така и ќе ги ескивира со лесно стапиците, во спротивно ќе си глави се повеќе и повеќе, прва стапица така е телевизорот, а потоа реалполитика која иако е посеана од лошо семе ем култивирана на терсене начин Народ мисли дека ќе и фати крај и низ информираност ќе впрегне промена, можеби ако има прилика некако да е вклучен во системот наместо телевизорот та наместо да си разговора со него да разговара со надлежните ...
но да се вратам на вцентарената пантерка, Васко може виа удбашка линија морал да пренесе некому порака, незнам, топтан и гостувањето на пантерката (в Скопје колку што разбрав) и емисијата онака за на тв в Недела лично мислам не е случајно, но може тоа така да го наредат и духовите ако не удбашите, во секој случај склетот е што за време Светлата Недела а спомен на Светиот Апостол Тома како неверен за Воскресението ете нам ни влетует разбојнички сензационализам на една од најгледаните локални телевизиски емисии, што е нусефект на либерализмот наспроти запоставеноста на Традиционализмот и колку трчањето по евроатланската жабокречина се повеќе ќе го гуши изворниот убав македоски табиет заради либерализам без граници, онака таман ресетирани сте на хартија сега е на ред да бидете и во срцата, но за тоа чинам ВаскоЕ има помал гајрет него локалните удбалитичари кои претседателски или порано парламентарни избори организираат за време Великиот Пост, мислам ок ако не сте свесни дека така буквално на Христа се ругате ако не ви е битен Мирот низ Воцрковеност т.е. не сте свесни за делувањето на Благодатта, но залог не е само изгубениот мир туку и програмираниот агитпроп-гнев или попрво отворените порти така за паднатите духови да си роварат без задршка, па бар од почит кон своите Предци ако не заради Христијанство вакви зицери да не правеа удбалитичарите, но очигледно е дека не само земно идеолошки туку и духоносно идеолошки тие ви погазиле Честа и Благодатта, дали тоа значи дека сте шитнати или сотрени - нагаѓајте сами, прашањето е кому, а тоа мислам е очигледно - на евроатланските детерминисти и нивните мецени!

ајде за сега имате бар избор и може да посакате да се отштопате од е-тенеќињата, но утре односно наскоро еа-детерминистите и без да сакате ќе ве програмираат ако навистина haarp-elf технологијата може да се користи за eeg-emf таргетирање, што велам ни во пештера да сте тогај нема на рајат да ве остават, но пак ќе повторам ако навистина Благодатно Светотаински т.е. Воцрковено Живеете можам да посведочам и демони-анатема-на-нив од земја трескате а не пак човечки технологии, но ваша работа дали ќе се освестите за тоа, ако не друго поучно од емисијата ет дека злото не бира во кого ќе се всели и како ќе распали, онака да внимава Човек кога ќе му се смести некоја невеста со убава насмевка дали како и зошто го обработува, јас би рекол сами себе сте се обработиле ако не сте Воцрковени Христијани а од каде како ќе ви падне врз глава измама робство или погибел тоа и толку не е битно!

раслабеноста на духот доаѓа од она со што душата ја храните, та хранете ја со убаи работи за да ви биде убаво [1] а што повеќе со склет информации или тривијалност се изврзувате толку повеќе и сила немате и за секојдневен Живот а не па Христијански Живот во Подвиг, а ако на тоа имате и одредени здравствени семeјни или општествени проблеми ем им ги берете гајлињата и на пропагандни центрифуги та на крај и се' да ви е јасно прашање е дали ќе најдете волја за излез од овие времиња на смут, така и на Село да скубнете ако таму пак информативно-градски си терате бадијала евентуално Чист Воздух што би дишеле (каде како) и еветуално Чиста Храна што би јале (ретко каде), но тоа нема да ве ослободи од современиве дигитални а утре и холограмски стапици, та прв чекор кон Слобода ќе ви биде телевизорот во шифуњер (ако не подрум) да го заклучите!
Цитирај St. Paul admonishes us in Philippians 4:8:

"Finally, brethren, whatsoever things are true, whatsoever things are honest, whatsoever things are just, whatsoever things are pure, whatsoever things are lovely, whatsoever things are of good report; if there be any virtue, and if there be any praise, think on these things."

http://orthochristian.com/106437.html


навистна битна поента која може да ја извлечете од овој пост е дека демоните-анатема-на-нив делуваат опуштено виа телевизија интернет радио, просто имате меѓу вас - и одредена информација - медиум, ако таа информација е ложечка а претежно заради сензационализам медиумите оставаат или отвораат простор за секакви утвари па и си ги сркате нивните вајбои, интернет е можеби помало зло на прва бидејќи е мрежа во која имате некаков избор кај ќе заскитате, но ако сте социјално пример фејкбуковски учипени интернетот е 1000 пати поголем зијан и од визијата на телето, но зар некому му е битно што го пржат душевно и програмираат негативно, битно му е да е забавно, да му исполни времето во дигиталната е-самотија, може на почеток не толку отворен кон зло но капка по капка езеро, туку тешко на Децата кои денес се прегоруваат со отворени сатанистички видео игри, навистина имав среќа што бев забегал како адолесцент астрално та и сконтав колку реални и впрегнати во однос погибелта на Душите се силите на поднебеситео анатема на нив, та искрено подоцна и избегнував каква и да е видео игра тук таму фубалче на пс1 но повеќе како малџиска табла партија кај комшии отколку дома да си заробам слободата тилтајќи електрофизиолошки по џојстици, а кога долетаа софистицираните компјутерски видеоигри прво бев дефокусиран од нив виа аналог-уметност а потоа и Христијанство, тук таму сега што главам комерцијално виа дигитална уметност или пак вака блогерско-форумски бидејќи никој нема веќе по општи-форуми, но тоа е искушение на денгуба и бар се тешам дека не се спржувам на фејкбук жабокречината каде ве заплиснуваат астрално секакви склет енергии, во тој контекст еве можеби пореален осврт дека медиумите не се само портал за елитна пропаганда туку и поднебесна стапица за неупатени или опуштени!ако порано демоните-анатема-на-нив морале да се мачат некого да соблазнуваат а не пак натераат на грев, денес тоа со лесно си го тераат виа е-медиуми пред кои срцето си го отворате а така и склет насобирате, доволно е и расеаност за да сетне Христијанскиот Подвиг ви стане релативен во најдобар случај со изговор не сега има време ќе се спасувам подоцна, и штом така човек сам си ја врзи својата волја за тенеќињата нему ниту Светител да дојде да го тегне за уши нема да му помогне да стане од калта, заради што и Христијанството не е насилно бидејќи просто нема логика да очекуваш дека сосила убаина бидува, а кога ќе тресне од земја самиот ќе поита да се менува и бара излез, но лесно е ако не сте загадени духоносно а само со Православие сте запознаени, проблемот е што мнозина свесно или не синкретизираат разни пагански абери, а така и евреите во среден век стигнале до кабала, сетне нека се тешат дека така се спасуваат, иако тоа не било тренд кај семитските туку ашкенази евреите оние хазари кај кои имале неуспешна мисија Свети Кирил и Методиј бидејќи каганот барал за својот народ монотеизам кој би синкретизирал со нивните претходни магијски навики, впрочем хазарите терале окултно на ангро веројатно маздаизам во некоја форма, иако ова го претпоставувам, а може имале и шабански примеси од централна азија, битно тие хазари кои го примиле јудаизмот повеќе како политичка доктрина го измиксале со кабала како паганска езотерија, тие пак влијаеле и на месоните подоцна, а интересно е да се види како тоа влијаело на античкиот култ на телото кој во ренесансата повторно е востоличен во европа, односно кабалата од евреите направила хиндуистички монотеисти на кои тантра филмои им изглегаат божествено, се прашувам ако ниските страсти се стапица за душите да можат да се надраснат над земното, кому тогаш тие така во сексуален транс му коленичат, веројатно не им е јасно дека можеби токму и заради сексот дека отпаднале од рајот [1] смешното е што сексуалната екстаза колку и да е до плафон удрена сепак никогаш нема да може да допре блиску до Бога бидејќи нема нешто нечисто што ќе влезе во Царството Небесно, а нека се тешат вона-би-христијаните дека со живот по страсти ќе си спасат душа, не дека тоа значи колку сите мора да се монашки наштимани, но мора да се умерени во насладувањето како мирјани а истовремено постојано низ Воцрковеност да се очистуваат за да не се случи да бидат обземени од многу демони-анатема-на-нив кои ко што гледаме во овие времиња влегуват во срце и низ телевизија индиректно или пак фејкбук војаерски директно, како да им објасни Чоек на попарените односно зависните од ниски страсти дека со таков памет подалеку од патос нема да се кренат, фракинг кашатализам и либерализам па и да се свесни дека треба на себе и околу себе да внимаваат оди нека додржат, во рква по хеланк млади им шетаат ајт во најдобар случај стегнати фармерски, а неретко фини деколтеа или сукњи штикли а прозирни маички, нели битно ошле си се помолиле, хм порано соблазна била и шарен фустан или марама илити зјапање, а сега тоа е толку нормална работа, е баш така сте си подобни за нов'светски'поредок во кој кабалистите ќе дрмаат на врвот а така и вас ќе ве фтасува трендот, не дека тоа сега не е случај мас-културно, но што кога ќе биде зздолжително!?

и како тоа кабалистите се склет вака, еве тантрале дечките и тоа култно [1] а дека вие како Христијани сте имуни на нивните филмои тнка работа, хм, додека да ви влезат сега како евроатлански-предетерминирани и тро отповеќе, а после со оглед дека сте традиционални а не Воцрковени Верници па и ќе ве фтаса она што ги фтасувало опуштени христијани во америка некогаш [2] за сега може не, додека не здрма некоја нова светска економска криза, но потоа кога ќе бидете приморани да живеете во комуни а при што ако немате озбилен Православен светоглед посекако ќе завршите како адамити односно апокалиптични епикyрејци, но дури и да е тоа менаџиран односно контролиран економски колапс заради што побрза ново'атлантидска утопија, посекако подоцна пак ќе ве закачи таква вајбоина, тоа и сега сме избезумени од сексуално програмирање по сите страни, а не пак ако утре онака тв-фармерски сe присетите дека тоа помалку ќе боли кога би имале заеднички кров над глава па си глумите ван'лов њу'ворлд'ордер, ништо страшно и пред вас некоj хриатијани така си избегале со паметот [2] мислите не е хистори рипитинг муабетов демек сега сме подопраени и нема да дочекаме сеопшто содома&гомора, камо да ви биде слепилото што помалo за да бар малку од малку останете присебни кога утре обземени топтан невести почнат да ве бркаат ко да се лавици, но зар уште сега не е тоа случај, кому како до каде ја заглаил! нека ми извинат постарите за склет дрмањево, но чунки и ним им е јасно за каков промискуитет говорам кој и во титоизмот тука дрмал, иако далеку помалку него во другите републики, веројатно бидејќи на ангро биле гетоизирани македонските селани во Скопје па и се држело колку толку до моралот, но сега од транзиција навака пополека почна истиот низ канализација да си оит, иако до пред некое време беше главна поговорка дека скопјанки само пред странец си отвораат душа бидејќи нели стереотипно општество па ќе ги оговарале, но сега веќе со фејкбук војаеризмот замината е работа скроз либералистички, ги боли уво кој како ќе им дрма во суета, напротив колку поисфуран ликои толку повеќе можности за контрола бизнис чалам, зар не е така, уште топлес во Охрид што е табу, среќа има Живи Манастири па ги јаде јанѕа изгледа плажерки, но зар тангите се помалку склет за распалување ниски страсти, напротив уште подрско бидејќи ко покриено парче месо ет и попривлечно, а вие удирајте се во гради дека денес Охрид е Словенски Ерусалим кому на диџеиите и оние бекстејџ што ред чекаат [1]

нејсе, многу думи не се на арно, иако ако одам поедноставено тешко некој да ме сконта, налик Со ѓуле на нога Народ сака да полета во Висини, онака преку земнни страсти да стигне до душевна слобода, НО додека јас дробам и мене ме дробат, та овие Сведоштва Анализи и Поуки како Универзални треба ко сапун да ги употрeбaм за пак себе почнам да се очистувам, бидејќи сега не сум ништо поразличен од останатите, може тро малку подосвестен и позауздан во однос стапиците во овој свет, сепак Вера без дела не е делотворна, а празнословие знае да го излаже човека дека така тој делува, напротив само суетата си ја шмиргла, затоа велиме во Православие дека апофатички молитвено далеку повеќе арно Чоек ќе стори и види него катафатички вака да клеса информативно нечии срца, просто оние кои се обземени аберот им влегува во едното а излегува низ другото уво долгорочно, па и празен е овој муабет, иако имал за цел некого да окyражи, туку пред се' заради себе си го верглам за да се потсетам колку нема логика да се фрлам да живејам ''нормално%% во овој свет денеска онака градски весело ревносно, а дека потсетен ќе се одважам за на центрифугава да и скубнам тоа е сигурно, та може и не грешам што вака главам во неа наместо да се вплеткам низ бизнис логика, бидејќи за сластољубијата секогаш ќе се најде заменски клин, но за среброљубието ех Параболата за Богатиот и Камилата навистина ме плаши озбилно, та поубо сиромав а фокусиран на Спасение, него богат и соблазнат да се удавам така во овој свет бидејќи парата полесно ќе го вози во барата т.е. душевната жабокречина по духот од овој свет, така мислејќи дека со ѓуле на нога ќе раскрилам, а всушност тоа е и донекаде практичен дуализам, за пополека да стигнам така и до идеолошки како би си нашол оправдување за живот во прелест, онака во најдобар случај да го омразам овој свет а сепак во него да живејам, што е погрешно бидејќи овој Свет е Устроен за наше Спасение, само треба Човек да е свесен за ризиците и решенијата Христијански а не хуманистички, но како кога денес секуларизмот виа хуманистите се' има спржено наоколу, оди биди умерен оди соземи се оди дедигитализирај се, возможно, но потребна е ревносна Воцрковеност заради што поголемо Трпение како Човек и сред оган би бил смирен за со лесно да ги надминува душевните и материјалните стапици ... денес за жал мнозина попрво би думале анархистичко богомиски, но така забораваат дека ќе фрлаат дрзок суд по секој што им боде очи и тоа од разонода како би си лечеле фрустрации, што до некаде е случај и со мене но ги тимарам појавите вака јавно како склет не бидејќи некого сум омразил туку бидејќи треба да се потсетам на што треба да внимавам за да не ме закачи онаа - со кој си таков си!

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=373&PID=161087#161087
Изменето од Zelenikovo - 07.Мај.2019 во 17:47
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2019 во 13:31


Горе говорам за моето лично искуство од призма на Верник кој живее во атеистички свет во кој како Христијан за мене велам (бидејќи сум свикнал на неумереност) е речиси невозможно да се одржам како продуховен а не пак така да раснам во Верата до Обожување т.е. соѕерцување на Божјите Енергии за така и станам подобен спремен компатибилен за повисоко и вечно Постоење низ Бога во Царството Небесно, не дека за тоа нема простор денеска ете за мене сметам тоа е Природата Пештерата Манастирот, што за некој друг е возможно во Градот ако стекнал домакински табиет а бил уште од млад Воцрковен како би се клонел од уличарски боемски ризични навики, сепак бркање Духовна Слобода и Душевен Спас сред либерализам е како одење по јајца бидејќи од една страна треба и себе да се Спасувате од друга одговорни сте и за оние околу себе а како да не бидете повлечени од духот на овој свет кога денес речиси сите стремат да да бркаат комформизам ако не друго, па ако фармациски апчињата така се норма за секоја една болка по линија на ским си такав си Човек може да се соблазни така да почне да Трпи а тоа посекако ќе го доведе до бесчувствителност ако не зачмаеност отупеност депресија, нормал зошто да сте под стрес кога нема потреба но зошто да бидам сред центрифуга каде стресот е уште од старт утринска норма заради будилникот и потребата од итање до работа бидејќи нели заради е-медиумите сите закаснето одмараме, и ајде како Самец немам одговорност за Семејство па сум иземен од овој стрес т.е. живеејќи во сиромаштво се лишувам да морам да сум работно учипен во центрифугата иако за волја на вистината и не можам бидејќи заради икс причини на извршител сум трајно заглавен та единствено печалбарлук ми е чаре а да се вработам, но ве уверувам поголем стрес е да си заглавен дома или така заскитан безрабтно него да имаш функционален Живот и да им скубнеш на тв-агитпроп и медиокритети ако не склети и распаљотки односно од виртуелен стрес или виртуелни зависности, ако на тоа уште бев атеист и се фрустрирав за својата положба без свест дека по Божја Промисла сум на такви искушенија заради лично Спасение тогаш и посклет би ми било и не само што нема да Трпам и да се Смирувам пред своите избори или снајдените околности туку и ќе се гневам, а по што нормал утеха би побарал во алкохол или хемии, на што пак ако им се препуштам ојдов роб на некои терсене сподоби-анатема-на-нив, а оди после сконтај ако не си Воцрковен како од нив да се ослободиш, хм ќе си тераш клин со клин да избиваш додека не се најде некој одржлив иако најчесто тие и за богатите се дупка на дното во џебот, и ајде зависности од стимуланси, но што ако ве закачат бихејворални зависности како коцкање тв-манинија или лајкохолизам а така си заглавите неприметно и среќата и паметот и времето, за претходните бар ќе барате чаре додека овие дури кога ќе ве прегорат некому ќе му текне да ви подаде рака кога најчесто е прекасно за Чуда, освен ако не се свртите озбилно кон Бога низ Светотаински Живот и Воцрковеност а и тогаш ако не сте се тргнале од жариштетото на зависноста ефектот е речиси неодржлив налик падни стани извлекување, јас само од спунт што си дозволив да подгледнам телевизија бидејќи останатите в куќа ја тинтраат па и без да сакам си се поднавлеков, а ко што велам во првиот пасус од постов така и дополнително губејќи си го Мирот иако него бидејќи го загинав заради други причини сега и Трпението ми намалува, со ваква анамнеза за мене секое понатамошно главење во скотскава центрифуга е душепогубна, макар хуманитарно сум делувал! а зошто дигресииве, за да укажам дека ако сега ви е тесно во ваша кожа што кога ќе распалат бионичките бигбрадеровските еугеничарските искушенија, ако сте паметни уште сега ќе гледате како од центрифугата преку рурална самоодржливост да се отштопате!

и навистина секуларизмот е таков склет што ни Верниците не се свесни, бидејќи што повеќе Луѓе во градот толку и повеќе демони-анатема-на-нив, та радувајте се што имате Молитвеници кои бесплатно за вас ви ја чистат околината, колку се толку се бидејќи без нив топтан ќе му бидат отворени вратите на злото, НО како тргнало а младите уште од старт се растат со рамнодушност за Сотиролошки Подвиг се помалку ќе има простор во градот Човек да си зачува Трпение ако не Мир, мислам Децата бе ги стимулирате на фејкбук војаеризам што очекувате ќе растат како морални, од друга страна Црквата е сигурно уточиште но кој е свесен за тоа, уморни сме и дома на ручек да кажеме Mолитва и на Бога за наситката да му Благодариме а не пак да бидеме Воцрковени т.е. редовни на Литургиите бар еднаш неделно ... но зошто вака песимистички верглам во однос Градот како море на блудот односно неумереноста,     бидејќи денес контролата врз процесите во општеството ја имаат технократи кои под изговор на секуларизам моралот го приклонуваат кон постојниот светски поредок односно кашатализмот, тој пак како што вели во предоченото видео пост погоре др.ПетарМ како постоен поредок изнедрува без осет науки кои пак посекако некој од позиција на власт може да ги злоупотреби, а знаејќи дека во светов денес главни фараони се месоните кои пак се кабалистички наштимани јасно е дека тие ко такви ќе ги злоупотребат и технологиите и науките, ете заради бркање на нивниот утописки идеал за супер'човештво, стапица која иако може да произведе физички па и разумски напредни генерации тие така ќе ја ограничат Слободната Волја на останатите директно или индиректно од проста причина бидејќи ќе ги сметаат оние кои нема да го следат тој тренд како инфериорни, од кој аспект тие би станале земни-богови, но така дали нема да посакаат да биднат и отповеќе, нормално, жедта за моќ и развој нема граници како ненаситност притоа без биоетички или екоетички ограничувања, до ниво да и на биониката се гледа многу нормално, но и на генетските манипулации како неопхoдни, еугеничарите токму на овие два правца ќе го бркаат нивниот ариевец, а како резултат ќе изнедрат боргои и дронои како елита и робови, што посекако ќе ви го спакуваат дека е неопходно откако виа ордо-аб-чао месонската максима ви го загорчат постоењето заради спинувана за нов'светски'поредок ww3, зошто би се мачеле постапокалиптично од болести и радијација кога за тоа ќе имате бионички закрпи, што е едно сценарио како може да затера и заврши еугеничарскиот филм, друго е сред мирнодобски н'с'п на тоа да ве дотераат виа биолошки тероризам, додека трето сценарио е долгорочно да ве гетоизираат во конц.логори заради еколошки колапс налик потоп, во секој случај ако сте свесни дека еугениката е сеуште меинстрим тренд во светот и пикрај цела своја зорт историја, вие нема да двоите да ги ескивирате нејзините филмои од фармација преку бихејворално пропагандно програмирање па се до лихварска зависност од банките, ЗНАЕЈЌИ ДЕКА ИАКО СТРАДАЊЕТО Е НОРМА НА ОВОЈ СВЕТ ЗАРАДИ ПРАРОДИТЕЛСКИ ГРЕВ СЕПАК ИМАТЕ ИЗБОР ДАЛИ ТОА ЌЕ БИДЕ СРЕД ОЧАЈНО ИНДИВИДУАЛИСТИЧКИ ЗАГЛАЕНИ ЦЕНТРИФУГИ ИЛИ ПАК ВО ПРИРОДА НА СЕЛО каде сакале или не индивидуализмот морате да си го закопате во бавча!

всушност повод за постов постсемафорски ми е епизодата за Човечкото Страдање од емисијата 5-ти Дан на ХТВ до која налетав барајќи други абери од др.ПетарМ, а во која всушност закачени се и еугеничаритеи оп на прва колку неопасно звучи претпоставката на гостинката дека медицински може да се надградува човештвото во однос етиката, точно со апче или некоја технологија може да се сподоби индивидуа или општество што ќе го разберев ако е резултат виа Слободна Волја ко што е сега, но ако е тоа норма која ја диктираат еугеничарите заради едикојси нивни агенди тоа е погрешно - пример можеби наметната вакцинација која не е проверена дали и навистина е прочистена, за која некои велат дека има екстра жива во составот [1] претпоставувам ако е така сигурно тоа е за да би регулирале прираст глобално преку демотивација на младите да прават деца, потенцијално apeal to fear агитпроп, зар не распали од скоро пред деценија две аутизмот а зар таквата појава не влијае на репродуктивни трендови, но сигурно имз и други сценарија кои сеуште не се активирани а кои можат депопулационо да распалат, супербактерии, вируси, имуни болести итн. а, дали и кога би биле впрегнати истите од еа-детерминистите нема до сега инсајдерски абер, но може да се претпостави дека имаат таква агенда во ракав, бар како бихејвористи постојано најавуваат дека е неопходно запирање ако не сотрување на цивилизацискиот природен прираст - за такво нешто логично е дека се неопходни лабараториски вируси, тие пак еугеничарите како научни елити нема да се двоумат да превземат такви мерки, што вели третиот говорник во првиот круг ако станува збор централизирани (автократски) наднационални општества како што бил болшевизмот или пак во најава новиот'светски'поредок утре тие најдалеку заминуваат со еугениката, што треба да ви е потсетник дека истата ако како н'с'п почне да се актуелизира така и посилно ќе распалуваат еугеничарски шеми за расна бихејворална и генетска подобност, а што сигурно нема да ви ги шернуваат со најава туку молчешкум онака во сирењето јогуртот млекото можеби павлаката, мислам на мајтап или не стравоите од еугеничари во раце на месонски куклари или пак вајс-верса не гарантираат идила туку ужас ко што вели АлексоЈованов во документарецот ЕндГејм

инаку емисијата тро поучна, во однос Слободната Волја и Страдањето, како прв и втор дел од емисијата, а би дал и мое објснување за таа дилема зошто и од каде страдење во светов т.е. дали истото може да се надмине, та др.ПетарМ тивко потспомна (без особено нагласување веројатно бидејќи тоа теолошки се подразбира) дека на овој свет сме дојдени како под Казна, значи во својот пад каузално врз себе сме ја здобиле и распадливоста, таа пак како појава е зависна или во костец Слободната Волја која ја има Човек, а кога на неа ќе се придодадат и двете други Волји кои постојат во светов Позитивната Божја и негативната на анатемаго, јасно е дека како Луѓе зависно од изборот слободно одлучуваме какви ќе станеме, а од таму и Страдањето се намножува или намалува, интересно е да се забележи дека световната поделба на Добро и зло не е бидејќи дуализмот е закон туку бидејќи Господ Благоволил да имаме втора шанса за да се искупиме за нашиот земен пад т.е. дадена ни е втора шанса преку која ќе докажеме дека сме се преумиле а заради што и сме подложни на искушенија, тој избор сепак ни е олеснат односно со Божја Помош имаме прилика доколку сакаме да растеме и се ослободуваме од овој свет на прогонство, а само кога својата Волја ќе приклониме на Божјата нам не ни е тешко да Трпиме сред неправдите и воопшто страдањето, налик Волјата наша е укрепена и намножена кога е потпрена низ каузалност заради Славословија на Божјата т.е. призивајќи и опонирајќи ги Божјите Атрибути како што се Милост и Правда нам Благодатта ни се зголемува, воопшто на свет каде каузалноста е закон нормално дека чинејќи добро ни се враќа со добро, а Славејќимго Бога ни се враќа Благодатно, а Верен Човек единствено страда екстра кога тоа е заради негово Сспасение како со едно зло би се надминало друго поголемо заради некој ќорсокак кој би не затекнал доколку не сме биле спречени да тргнеме по некој пат ... и навистина за науката е смешно да се дојде до заклучок што е Божја Помош кога истата не може дидактички да се дофати а не пак измери, та и неразбирливо им е на детерменистите како тоа секој има ем Слободна Волја ем може силата на својата волја да ја намножува со Божјо Содејство низ Молитва т.е. сплотеност со Бога , та тоа излудени доаѓале на себе а не пак некој напола обземен од страсти да не биде очистен, прашање е дали сакаме да бидеме очистени, дефакто со доаѓањето на овој свет земајќи на себе гревовна телесна природа ние сме и Болни т.е. анималното не следи во чекор уште одма додека почнуваме да ја спознаваме Совеста, значи сме паднале од повисоко ниво а низ добра совест се приподобуваме по заминувањето од овој за Вечен Живот, така надминувајќи го падот, би поедноставил уште повеќе, та индивидуалистички колку и да има Човек добра совест онака бланко како Човечка Волја штом наиде искушение пр. поплава земјотрес пожар тој рефлексно (ако нема никакви идеали) ќе се сврти на животински инстикт а така и животно ќе стане - тука сигурно на ова ќе срипаат еволуционистите аха значи животни сме, на што ќе ги подосвестам каде е алката од мајмунот до Човекот ја најдовте ли, толку современа форензика и не стигнаа детерминистите до оправдување за својата намера да глумат богови, и никогаш нема ни да стигнат бидејќи духовното не им е познато, а тоа е дека ние Лѕѓето како Души не сме од овој свет туку изгонети или попрво дојдени сме тука како по казна но со шанса да се исправиме пак Доблесно за да се Спасиме од овој пад, што е со детерминистите и "главното разидување, Земната науката вели свеста е сплет на околности кои ете сосем случајно си дошле на место додека Веронауката вели ние сме духовни битија односно души чиј храм на овој свет им е телото..." "инаку не се работи дали мајмунот скокал или не по дрва туку дали и како развил Разум, земната наука вели спонтано, додека духовната вели Од Бога Вдахновени Души Со Разум паднаа на овој свет" [1][2] ова ќе ни биде јасно теолошки ако знаеме дека рајот не е од овој свет [3] иако во Постанокот парабола е предоченото за Адам од земја створен, што не значи Адам на планетата земја створен, но падот на овој свет протерувањето од повисоко небо не е осуда на смрт т.е. сами сме избрале пониско ниво преку вкусното јаболче иако на тоа сме биле соблазнати та и сме се насладиле а так станале некомпатибилни за повисоки реалности од земнава, Но Господ Не Не' Напушти напротив Божјата Милост е врз нас само треба ние во својот пад да се разбудиме во каква позиција сме и бидејќи Душата Човечка им Слободна Волја како создание оставено и е да избере дали ќе се врати на повисоко ниво или сега ко што е ниваму-нитаму да замине удоле впрочем прелажани сме токму како некому би му биле храна бидејќи не сме ангели како битија но оние ангели кои отпаднале преку нас некако се насладуваат со нашите стравови и болка кои им се храна за нивниот пад, А зошто Ние за тоа не се освестуваме хм како кога сме сплеткани во нивни атеистички стапици протнати од луѓе ''хуманисти'' кои својата слободна волја ја приклониле кон волјата на анатемаго, конечно за тоа тие може не се криви како немоќни и во непознание за Вистината, но да се следи нивната испрелестена неопаганска филозофија и пракса тоа е навистина смешно, држеле конците денес во светот, бреј држат тие само фатаморгани од стапици кои анатемаго преку нив ги распослал, но кои сепак ние со своја совест а не пак сред либералистичко индивидуалистички времиња тешко да ги изескивираме со лесно, ОСВЕН ако својата Човечка Волја ја приклонуваме кон Божјата Волја т.е. да живееме во Чистата Правда Мир Разбирање Милост но што ако не сме здружени воедно е и тешко, некој упорно работел на тоа Црквата како Заедница да ја маргинализира секуларно а во исто време да го промовира индивидуализмот како пожелен тренд капак материјализмот како главен чивот во човечкиот живот за тој некој трансцеџеталност е само животиснките инстикти удрени колку се може повеќе во плафон, само што тој плафон е патос, а Патос доаѓа од ПАТ а пат е Патење, па колку повеќе одите по тој пат толку повеќе и ќе си патите, аирлија кому колку му е дадено или пак си одземал од УМот ... но што е тоа е, кој ја познал Божјата Вистина нека се држи до неа, нека стои во Правда, што не значи дека нема да налета на стапици бидејќи ако стекнал Божја Љубов тој и ќе гледа да помогне и спаси колку може повеќе од своите Ближни а така нормално дремејќи меѓу нив и ќе биде повлечен во Градот-Морето-на-Блудот заради што треба претпазливост или попрво свест каде се наоѓа за да не загине, еве лично јас како имам растено хедонистички за мене тоа е голем ризик, особено ако заради недостојност се одалечувам од Светотаински Живот а заради гордост сум се сплеткал во однос Воцрковеност та бар присутен на Литургиите да се оградувам ако веќе не се чистам преку Божјата Благодат за да можам и на стапиците полесно да им одолеам, заради што за мене е решение само да испливам во градот, Свеста впрочем камо Ум делува интуитувно а како Разум логично, и иако мозок ми вели греота не го оставај Татко сам - сепак интиуицијата ми вели загина ако останеш, и туку доаѓа Човек до дилема дали изборот е Подвиг, точно можам и без проблем да останам и да страдам Среќа Христовата Православна Црква во градов е Присутна а така и приликаа страдањето да е сносливо и Спасението дофатливо, така и наградата утре е поголема, но ако Човек увидел дека некаде е поразен некако сестрано некој слстољубиво некој среброљубиво некој славољубиво, за него подобро е да си замине од тоа место како Мир би зачувал бидејќи во најдобар случај низ комформизам ќе биде расеан онаму каде бил поразен како околија околности околина! а посекако кај и да оди Ближните ќе може да ги помогне со Молитва бидејќи Речено ни е Барајте и Ќе Добието ако е за ваше Спасение, проблемот е што бараме минливи и распадливи гајлиња, а неретко тоа го чиниме со полни срцна смут гнев омраза и мислиме така сме достојни за да призиваме Милост и Добрини, по која логика птица би летала со ѓуле на нога!? "омразата е дозволена само кон неправдата и злото... последица од омразата и нејзините ќерки е смртта на душата... омразата се победува со Љубов кон Бога и кон Ближните, а Љубовта Божја ја добиваме преку сите добри дела, а особено со Чистата Молитва!" но кој се очистува кој живее Светотаински низ Исповед и Причест, кому е битно етички да делува сред кашатализмов а меѓу еден куп ''анимални-хуманисти'' и сред од нив предетермираниот ненаситен материјализам, пополека гледајќи како околината е склона кон корупција/себечлук кога ако малку во Подвигот олабавите и вие ќе биднете спремни на компромис во дадени околности, но тоа не се само материјални туку и идеолошки компромиси, сега ви го лапнаа земниот Национален но гледајте утре така да ви го дрпнат и духоносниот Православен! но и тогаш не очајувајте заминете онаму каде тие идеали ви се дофатливи, слично ко материјалистите што печалбарлук им е светиња, макар не морале да бркаат преку Леб погача или пак лебот им го скриле сатрапите локални иако во мојот случај скубнал од виша сила па сум заглавен извршно та и да сакам тука да останам нема логика, така да секогаш имајте разбирање дека ништо не е случајно та и не си полнете срцето со омраза фрлајќи суд врз другите, сепак стојте цврсто во Прзвда и не се повивајте кон грев, ова за мене значи адио кашаталистички-либерализам, кому му чини нека дреме во него несамоодржливо духоносно, а дека не сум рамнодушен кон страдањето на Ближните еве за тоа се сведоштво абериве, друго што и да правам би било насила наметнато!

да се вратам на темата, имајте пред очи секогаш дека еа-детерминистите и сега ви го имаат ресетираа Христијанство од вашиот живот како озбилно, дури ни факултативно го немаат Родители како избор за своите Деца во Училиште, капак заробено ви е времето во рат-рејс лихварлук и самодоволност, та нормал така ко општество ве туркаат кон нивни земно-неопагански агенди за според нив супер-ејп утопија, та не се залажувајте дека ќе видите преку нив Слобода, или пак преку нивните фатаморгани дочекате Рај, кој е свесен за ризиците уште сега ќе гледа од центрифугата да се отштопа и сврти на Рурална Самоодржливост, та и не бил или останал непродуховен бар малку од малку да поживее во Мир и Радост на овој свет, не чекајте низ трајл&ерор да си играат со вас ко заморчиња а за возврат награда да ви биде живот во четири ѕида чекајќи луфта за хедонистички експлозии по кафани илк плажи оној момент кога тоа ќе можете да си го дозволите, а нели за да си го дозволите треба да сте наштимани несовесно материјалистички, така Заедништвото сведувајќи го на корпа за отпадоци каде својата Култура и Духовна Традиција ќе ги фрлите без дилеми, а бидејќи нели кашаталистичката центрифуга морала да врти, за оној момент кога истата ќе дојде до ќорсокак да биднете вишоци како неподобни за нов'сетски'поредок во кој ќе нема место за оние кои не сакаат фармациски бионички или програмирано да се нанижат во глобалната фарма на еугеничари, сето тоа протнато без никакво думање и дебата туку со “сини знаменца“ бидејќи вие немате право да мислите туку некој веќе смислил каква стандардизација за вас е неопходна, што немаше да биде склет ако еу е денес Христијанска, но не е, туку е неопаганска [1][1] та или спремете се за неопаганска прелест која веќе уште денес дрма ложнички, а во која hedonizmot e norma [2] no bez zasluga [3] pri shto kultot na teloto odnosno seksot e ultimejt nagrada, a utre kiborg nadgradba kje vi se nudi kako ultimejt spasenie, првото како разврат низ оргии свингање и педерастија, а второто како мен-машин заради поконК*рентен бројлерлук, двете пополека завозувани за во даден момент и да распалат здраво како секојдневни и нормални, a камо да остане на вземна толеранција ко што е постојно та како Христијани ние да им ги толерираме хировите на детерминистите а тие нашата Традиција, само што при н'с'п реалност еа-детерминистите ќе мора да свртат тоталитарно за да си осигураат што подолга одржливост на глобалистички надационалниот систем, а за кој Слободоумноста ќе биде ризик ако не зијан та и ќе ве штимаат за подобност индиректно преку нано-технологии или директно преку генетика додека го бркаат својот идеален експеримент за утописки рај-на-земјата, а така всушност принесувајќи им на паднатите-духови-анатема-на-нив што повеќе души за нивна вечна наситка!

терајте си вие така по паметот на еугеничарите ко до сега, а така сетне одете очистувајте се од страстите како би биднале подобни за Повисоко Небо утре, тука би рекол НО се освестивте лк никого не обвинувајте односно не му се срдите, та ако не можете општествено Христијански да функционирате тргнете се онаму каде можете, иако сметам дека сеуште има простор за свои на своето да останете доколку и навистина сакате, но со кој памет излеговте од атеизам при осамостојувањето и не ставивте Монотеистички предзнак но и водилки како општество, секуларизмот нормал сега без проблем ќе ви ремети во културни и духовни регистри, а кашатализмот веќе ви сотре емпатични бушони, што да кажам надевајте се и понатака на земно-уфилманите-елити дека ќе ве избават од мизеријата во која сами ве фрлиле ветувајќи ви мед&млеко а испорачувајќи ви инстант робство, нели штимајќи го систем како подобен за корпорациите а не за Човекот, а тие дека осет имаат тнко, та радувајте се што сеуште има простор за да скубнете на Село ... но да не бидам разбран како џелат по земната наука и научниците, само предупредувам дека тие се заложници на склет елити ем истурени сред кашаталистички околности, ко што вели др.Петар во интервјуто за ХКР наука и кашатализам вадат дезориентирамост и смут за човечност [1][1][1] ... ете има научници Христијански Верници па и потенцијално постои надеж, а има и научници кои успеале да потфатат нешто исклучително интересно кај Црковните Храмови или Икони ко што е случај со Кирлијанова фотографија [1] но чинам има многу што од наука што е скриено од Народ и тоа од поодамна пр. на Тесла експериментите и теориите, што упатува на тоа дека некој озбилно си поиграл односно предетерминирал околностите за се поголема душевна погибел а се помалку Душевно Спасение, кој ви ја украл Слободната Волја спинувајќи ви дека сте ја приклониле кон секуларизам а всушност заради самата падната човечка природа така сте ја предале на анатемаго, а сега ќе ви речат неговите пиони донт-вори генетски и фреквенциски ќе ве исправаме и ослободуваме - она што минатиот век хемиско-фармациски ви го нудеа како решение за посреќен а всушност поутупен живот бидејќи така емоциите сте си ги прегориле, а дека ќе ви текне низ Воцрковеност т.е. Божја Благодат да ги обновувате тоа тешко - нели преокупирани сте со комформизам и смут по вијуги кој идеал е потребен за исправен свет, како обеспаметени избезумени и лоботомирани да сте за околностите бидејќи скоро никаде нема дебата за трансхуманизмот или новиот'светски'поредок, што мислите за еа-детерминистите вие како Луѓе не сте заморчиња, мислите само со животни си експериментираат, веројатно треба како добро утро во овој контекст да ви е абер како Human Resources од метанојафилмс, ако не сте сигурни колку ''хумани'' се ''хуманистите'', како бегате од склет темава ко да ќе имате зијан ако се освестувате!?Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2019 во 14:23

документарецот Човечки Ресурси покрива едноставна тема фараони и робови, logichno im se mozhe na faraonite, pa si pravat kako im e drago, ete posocheno vo dokumentarecot niz primeri deka vsushnost via eugenikata glumat bogovi koi kje odluchuvaat shto e korektno a shto ne e za da postoi, zar mislite tie ne gi kontroliraat procesite vo pozadina vo nauchniot svet, dobar urnek za toa e Tesla chii dobri nameri na kraj gi spinuvaat za voeni dostreli namesto besplatna energija, ete ne samo vo fizikata shto bile tersene tuku toa bilo sluchaj i so biologijata medicinata kako prirodni a konechno zaradi sociologijata kako opshtestvena nauka, ko shto veli na 20:20 vo gore predocheniot Human Resources vo 20-tite godini na minatiot vek fondacijata na rokfelerci investirala togash 50 milioni dolari vo socioloshki nauki zaradi opshtestven inzinjering megju koi sigurno togash golem del za bihejvorizmot i eugenikata kako negov deterministichki bliznak [1] interesno e deka toa treba da se pomnozi so faktor 276 primer kako bi imale pojasna slika kolku toa bi chinelo vo deneshna vrednost sporedeno so togashnata inflacija odnosno vrednost na dobra i primanja ceni i potroshuvacka [2] ta ako gi pomnozinte kje dobiete rezultat od 360 milijardi dolari vo deneshni uslovi, hm i so 1 milijarda dolari kakvi se eksperimenti terale eugenicharski ne ni sakam da nagagjam a ne pak shto odele za taa agenda sigurno daleku povekje! a dali deterministichkite filantropi denes ne vlozuvaat i denes vo ovie oblasti, ve pozdravi BIlGejts i vakcinacijata vo Afrika, mislish i samite znaat shto pravat, mozhebi legnati se na brashno od nekoj vo pozadina imajki vo predvid deka prirastot vo Afrika im e osoben gajret na evroatlanskite-deterministi - kolku i da deluva toa naivno [3] no da recheme imaat samo najdobri nameri no koj garantira deka farmacijata vo pozadina ima, dali istata ne moze via negovite filantropski zalozbi da bide zloupotrebena eksperimentalno ako ne depopulaciski od mesonskiot ili korporaciski oktopod, ve pozdravi ekranizacijata na Constant Gardener kako zloupotreba na eksperimentalni zamorchnija vo zemjite od Tretiot Svet [4[4] mme koj prv pochnal [5] posekako i da ne bea site globalistichki eliti so vakva agenda nekoi sigurno se, a zar mislite nekoj od udbaliticharite kje gi zapre vo nivnite hirovi, kolku treba pak za nekoj nesovesen transhumanistichki lider da im otvori sloboden pat za nivnite "humani" fatamorgani, samo shto ne se cheka na takov tuku prashanje e koj kje nasedne za da so nasmevka vi reche ajde site zaedno vo new'world'order kako megafon na bilderborgovci za med i mleko da srkate koga vo tanjir pomija imate [5] definitivno dodeka vie si spiete na ushi globalistite ne dremat so sklet agendi primer genetichkiot inzinjering koj na bolema ja otvora vratata za sekakvi chimera experimenti [6][6][6] taka kolku e dovolno za da se predizvika pojava na sklet bolesti a po niv nesakani mutacii i sakatenje na biodiverzitetot, ta zar nema simbioza vo prirodata i balans pomegju vidovite, koj e garantot deka megju oportunisti nekomu nema da mu se ispushti nekoj eksperiment od raka, iako opushteno zvuchat genetichari deka toa ne e vozmozno bidejki etikata na site im e per-se vrodena [7][7] tochno i hirurzite sekogash imaat najdobri nameri pa ima mnogu sluchai koga zaboravaat po neshto vo pacienti shto od vorkoholicharski umor shto od timska nekoordiniranmost [8] no tie se zanaetchii a shto koga pod polna parea ko niv bi rabotele vona-bi-mengelovci ili vona-bi-ivanovci [9] koi po voenite labosi bi brkale resident evil scenarija ako vekje i ne go pravat toa [10] kolku pak povekje za virusi i bakterii, za shto denes se sposobni nauchnici shrium svetot a ne samo vo i megju najrazvienite zemji pa i rizicite ne zavisat samo od golemite [11]

во последниот дел од документарецот е покриен bigbrader tabietot na ea-udbash*te i kako niz bihejvoralni eksperjmenti nalik mkultra proektot se brkale kombinacii za super opshtestvena kontrola i ustrojstvo, no eksperimentalna praksa koja ima svoja eugenicharska i masonska istorija [1] во тој дел подзакачена е и психијатријата во сАд, но би рекол истото важи и за нашата како применета виа фармација, нели апчето е лек за се' а ним (на нашите психијатри) репер или водилка им се меѓународните елити во нивната пси-алхемија, не дека како Нaучници се терсене, но како методологија да делуваат претежно преку апчиња - кои на тањир им ги сервираат фармацевски куќи - тоа е погрешно, нивната недоносеност тро ја подзакачив и на маклезет [1] само што таму не делува муабетот толку конспиративно ко тука во нишкава туку попрво надмено [2] што да кажам ми се можело нели а заради што немам прилика што да научам ко што вели аберот во вторава фуснота, но во случајов мислам обратно е бидејќи психијатрите освен на факс никаде јавно не го споделуваат своето умеење и воопшто знаење, станале налик фармаколошки менаџери кои лобираат за некоја дрогерија, tie pak drogerii na globalno nivo se vo race na ea-deterministite koi i gi diktiraat trendovite nalik genetska predispozicija na bolesti [3] no i trend za generiranje profit za smetka na hemiski napudreno zdravje [3] shto e tragichno bidejki okolinata a na samo genetikata go oblikuva odnesuvanjeto, a za hemiskite zakrpi ima daleku poarni sinergetski alternativi dal od bioloshko-ekoloshki aspekt ili pak duhonosno-molitven, no bidejki si imate rabota so "nauchni eliti" nivniot zbor e posleden, a i koga bi sakale da preshaltaat na pomalku veshtachki reshenija kje ispanichat kolku za toa nemaat nitu infrastruktura nitu pak narodna navika, defakto Narod denes sam se frla po aptekarski bombonchinja, zaboravajki deka vozmozhni se nenamerni pa i namerni ziceri dali kako tersene atidepresivni nusefekti [4] no psihijatrite ne se voopshto krivi shto nekoi nauchni eliti nametnale shtimung za tabletomanija vo sovremenoto opshtestvo, tie konechno ucele kako doktori zamda pomagaat tokmu kako i geneticharite primer, no sepak toa ne znachi deka ne se izvozeni i samo kako veshtachka inercija apropo humanizam, a ne pak shto sekogash ima sklet eliti vo senka koi preku nivnata dobra volja kako medicinari simteraat svoja kako mesoni primer forsiranje globalen moderen eugenicharski trend za sterilizacija via hormoni za kontrola na plodnost chii recidivi zavrshuvaat slichno ko i mikroplastikata vo podzemnite vodi [5] iliti trendot za pederastija koj enforsiran i via bisfenolot vo plastikata neli koj lachejki ekstra estrogen treba da ve iskulira [6][6][6] sepak ovie 5/6 posledni fusnoti moze da se kaze deka se psevdo-kritika (iako opravdan ekoloshki strav) bidejki ne se instant eugenicharski spin tuku poprvo sklet sluchajnost koja odi vo prilog eugenicharskite agendi

eugenicharski agendi - atlantski ideali - podmukla elitna tajnost, zoshto zvuchi muabetov tolku paranoichno!? komu kako, nekomu sigurno smeshka, no jas sum vesel znaejki deka ea-deterministite se izgubeni vo prevod, i voopshto ne se trevozam znaejki deka postoi izlez a vakvata realnost ne e vechnost, no vam kako zaglaveni vo centrifugata bi bilo logichno da se podzadumate dali vam istata vakva realnost koja vi ja tovarat a si ja srkate olimpisko-nekatarski nema vechno Sslobodata da vi ja zaglavi, opametete se pred da vi bide prekasno bidejki ova moze se poslednite momenti koga imate kakva takva Slobodna Volja koja sega ste ja priklonile slepo na postojnite udbalitichari koi ve zasplepele so evroatlanskite agendi shto e pak rezultat na nivnoto slepilo, ta neznam kolku ida beshe golemo trebashe da eskivira ea-uchipuvanje do posledno bidejki fraking bondstil voen balkanski checkpoint imate na 30km od Skopje, shto mislite tamu nema da udri nuklearka, mislite ne postojat ili nemaat dumsdej scenarija deneshnite imperii, mislite vaka uchipeni kje ve poshtedat koga megjusebno kje si resetiraat geostrateshkite proksi bazi, ajde ako e uteha sega imate prichina plus zoshto na Skotje da mu skubnete osven seizmichkata i dekadentnata, што мислам не е лесно за некој што вложувал цел живот работно стамбено пријателски итн. но бар обезбедете си сејфхаус на Село и нешто алат за да помирно спиете, иако јал нејал триипол што треба да биде ќе биде та единствена Надеж ви е Својата Слободна Волја да ја приклоните на Божјата а така и се надевате на Небесна Милост, za zhal vash*te udbalitichari neli bidejki dale zakletva kako sekularisti nadezta ja polagaat vrz lugje no koi se globalisti, no dali niv ne gi obzema zedta za globalna vlast da posakuvaat i lobalna kontrola via frontal korteks emf manipulacii ili ushte poubo nauchna selekcija na predeterminirani mozoci za pripadnost na odredena kasta, znachi nadevajki se na nekakov bezbednosen chador ve uchipuvaat vo nekakva sklet izbotirana idnina, што можеби немаше да биде склет идеја ако денешниот глобализам бил ко оној на Александар Македонски каде не им било наметнато на подвластените каква религија или култура да имаат а не пак истите да им се ресетирани ко сега кај нас секуларно и анационално, ova denes bukvalno se rimski vnuci kako sovremeni zapadni imperijalisti a rim ako vi e poznato vladeel robovladetelski, nalet republikata koja bila resetirana shtom im bilo neophodno da imaat pazach, zar ne e histori ripiting muabetov na site nivoa samo vo novi okolnosti, no voa ea-determiniatite zabegale i tro potaka so akalot ta go brkaat ne rimskiot tuku arijanskiot atlantskiot kako evroatlanski son, mislite tie ea-eliti ne go sonuvaat istio postojano, kapak ve nasankaa i vie da go brkate, no za vas kje bide istiot koshmar bidejki na vas i nauchno gledaat kako chovechki resursi, да не бидам недоречен имајте предвид дека кога ги таманам идеолошки еа-елитите повикувам на нивно сотрување, не, попрво Преумување преку одвраќање од нивната фатаморгана, не дека не треба хиерархија во општеството ниту пак дека треба анархија, no tenekjinjata brkaat apsolutna vlast i mokj a toa i apsolutno gi korumpira duhovno, како Луѓе ние треба да тежнееме кон Поредок како Божји атрибут, no da se nishti Slobodnata Volja preku nauchen determinizam i toa nasila da se standardizira na sekoe kjoshe toa e nehumano bidejki taka kje mora od vishocite da se osloboduvate sistemski soglasno, togash zoshto raznolikost ajde ushte odma svedete se na kiborzi, vprochem natamu ja terate, kolku i vam toa da vi izgleda romantichno onaka komshikata ili komshijata da vi bide android za da pomalku ve jade sovest deka ste storile preljuba, prostete za banaliziranjevo no na toa se sveduva vasheto slepilo da trchajki po hedonizam materijalizam i egoizam si sotrete dobrovolno Slobodnata Volja ta toa sega ste izbotirani ozbilno subliminalno potsvesno, a ne pak utre chipeno svesno!

ako reper se sf-najavite neznam shto poprvo e taka svetla ea-idnina Matrix Avatar ili Limitless, bitno nataka tera muabetot, a jas bi rekol kako trgnalo Avalon a potem i Ghost in Shell ne vi gine! knigi ako vi preporachuvam kje istiltate pa poarno bi gi ripnal, no kje recham i site umetnici od site strani da vi verglaat na ovaa tema dokolku ne si zacrtate agenda i postojano a brkate vo misli deka treba od centrifugata da se otshtopate pak badijala, kje si se zavozite konspirativno ziveejki kako zachudeni fanatici, koi letarichno ushte sega se eeg emf targetirni, koj povekje koj pomalku zavisno kade kako e zakachen ili go zakachile! туку ако анонимуси беа покреативни маските немаше да ги позајмат од вендета на вачовци туку од gis-иносенс на мури ...

.
Изменето од Zelenikovo - 11.Мај.2019 во 23:23
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2019 во 05:50

овој пост е сублимат од оваа и предочените сродни теми во првиот пост од нишкава во кој би констатирал дека evroatlanskiot determinizam e Globalizam, konechno ea-deterministite polagaat na nego i istorisko pravo [1] а што 'меѓународните удбалитичари' не го ни кријат дека го бркаат, напротив насекаде се вергла дека е неопходен, no spored niv (до скоро не толку нагласен) kako nov'svetski'poredok koj kje bide komponiran spored mesonski noti i dirigiran od nivni udbaliticharski botovi, iako sega se turka nalik kashatalistichka zapadna dominacija [2] a vsushnost neoliberalizam koj kako centraliziran kje iznedri totalitarizam zamenuvajki ja plutokratijata so tehnokratski-feudalizam [3][3] кој јасно toa enlajtmwnt-vnucite ќе (sakaad da) биде потоа наштиман 'социјалистички' со светска надвлада [4] нешто налик малџиски џомби кои си имаат дил како малтретирајќи и наметнувајќи им се на сите да устрoјат поведение кое ќе им ја армира дологорочно нивната позиција територијално како суверени рексои, само што под територија овие елити чопорски си ја подрзабираат планетата земја, всушност инерција која како империјализам не е ништо ново, само што во денешни услови на масовна Писменост Информираност и Слобода е проблем како да се истера а да не бидне тоа тоталитарно, заради што главниот акцент постојно е врз пропагандата и спинувањето склет агенди како неопходни, а за што уште пред еден век си имаат како бихејвористи поставено смерници како Народ да биде легнат на брашно без притоа многу да се испотат додека ја бркаат својата утописка фатаморгана, koja na kraj i da bidne nekogash istata nama da bidne nishto drugo tuku Animal Farm (Животинска Бројлерска Фарма) vo koja nesovrsheni ea-eliti kje glumat sovrshenstvo preku totalitarizam, toa pak kje gi prinuduva postojano da brkaat pachovi/zakrpi zaradi tehnokratski nashtimanata rEvolucija za taka normalno da stignat do cyborgs-va-technocratic-dictatorship во кое човечноста ќе биде заложник na mesonski pohoti za superchoveshtvo zaradi edikoma enlajtment vechnost, ех им избегала од пред вид Христијанската та сега бркаат некоја своја антропоцентрична вечност, no koja taka posekako e plen na prokolnatiot zmev bidejki taka Chovekot pak se vozgorzdel protiv Бога a so shto samiot se se osudil povtorno na propast, мислиш не сме прелажани и voa е онака само човечка инерција, Хм, ako se uvidat mesonskite neopaganski ideali jasno e deka tie se luciferijanski, samo shto mnozina se samozalazuvaat deka takva gachka ne postoi, a eventualno toa e samo nechij renesansen folklor, no tokmu toj im e nasledstvo na ea-deterministite koe od poodamna ја predeterminiralo takva folklorna inercija, а на што жртва е Слободна Човечка Волја бидејќи нормално не секој би прифатил да биде киборг муле или роб za padnatiot neopaganski plan koj stoi vo pozadina na site evroatlanski procesi, plan poozbilno zateran od industriskata revolucija navaka od strana na mesonski eliti [4] a procesi instrumentalizirani zaradi n'w'o agenda chas potoa, prvo kako inverzija [5] za da se postavi teren, a potoa i transpozicija kako bi go izorale tloto (via-ordo-ab-chao) niz koe bi niknalo nwo semeto [5] neopaganizam defakto nashtiman ideoloshki od enlajtment dvizhenjeto vo evropa i podocna otade barata [6][6][6] spored folklornata etimologija i masonskata ezoterija nedvojbeno dzvizenje na onie prosvetlenite od anatemago, zaradi shto i ne e diskutabilno deka kako ea-deterministi stanale negovi zalozhnici, нормал апостасијата од Христијанска Европа почнала со терсене врашки табиет на црното европско благородништво кое сигурно имало и претходни друидски магијски односно автохтони пагански навики за да во среден век со експлозијата на егејските и азиските антички мистерии кои стигнувале по европските дворови како белетристички 'забранети хитови' а испорачани виа венециските и крстоносните К*рири кои ги собирале од арапскиот свет, кога и пополека метастазирал хуманизмот како емпиризам а што инцирало алхемиски филмои кои ги обзеле до толку ренесансните елити да просто се одважиле да најдат начин како Христијанството да се сотре како тие би ја востановиле на негово место нивната илуминирана од анатемаго неопаганска прелест за човечките души, ко што ни е посведочено (веќе не се сомневам) дека тоа е оној илјадагодишен моментум кога обземените ќе завладејат со светот [7] та ако и почетокот им бил здрав кога истерале поделба на Христијанската Црква виа филокве а подоцна и урнисување на Западната Црква виа протестантизам [8][8][8] тогаш колку повеќе како еа-елити дрмаат денес кога се' што можеле да стават под нозе стаиле via раздели па владеј методи [9] а така и земната наука било таа природна или општествена (колку и да е самокритична) е втурната во реализација на нивниот утописки план, за кој би рекол е камуфлажа од добри намери заради помал глад а постабилна економија, тој план е аријанско-атлански ужас кој бидејќи во случајов еа-елитите на Луѓето гледаат како житвони на кои треба да им се всади фараонски поредок како би цветало општеството, што ајде ќе го разберев во среден век да го тераат но во овие времиња виа либералистички мајндсет тоа видовме низ експериментот во ссср кон каде ќе затера - фараони и робови до екстрема а за кои земјата е последното уточиште, кое пак сценарио завозено трансхуманистички виа бионика не само што ќе затера борговска реалност туку ќе дотера до виртуелна сингуларност како скоцкана свест во аи-матрикс, зар не е ова очигледно!?на 5-тата фуснота горе каде е подзакачена н'с'п семката како ООН агенда, би надополнил еден инстересен бихејворално/еугеничарски аспект а тоа е "Agenda 21" која е блупринт за утопискиот метрополис кој би овозможил полесно бркање на суперчовек-експериментот бидејќи само во гетоизирани контролни услови екапериментот може да се контролира, no shema koja se turka odnosno e spinuvana i kako ekoloshka [u">1] a za shto polesno da im se naturi na postojnite samostojni drzavi [2] тие како еа-елити доколку сакаа ќе отвореа чекмеџињата на бан'кор кастата и ќе распределат богатството рамномерно заради самоодржлив Руално Децентрализиран Свет со каква и да е соодтвена подлошка [3] но тоа значи ризик дека утре би ги немале империјалистичките конци во раце бидејќи некој така може да им стане рамен, та ќе си тераат до крај експлоататорско-кашаталистички а потоа низ конролиран хаос ќе промовираат своја неопаганска-ван-лов утопија, зар метрополис не им е сонот а за што и ја впрегнале А-21 иницијално поствоено [4] а која оди рака подрака со гмо-аберите неколку поста погоре за codex alimentarius [5] односно гетоизиран градски живот потпрен на гмо храна а на што капаче ќе биде масхалуцинација виа медиумско-фармациско сподобување системски, фреквенции апои - ма бјажи - тоа е транзициона шема, за идните генерации од тоа ќе нема потреба според месонска математика бидејќи уште неродени ќе бидат генетски подобно селектирани за нсп граѓанство, но интересно е колку авандгардно архитектите им одработувале на месоните планот ете како ciam-ци кои за уши бихејворално-инструирано ги собрале на куп во замоко на Helene de Mandrot [6][6][6] според позледниве две фусноти чија наобразба упатува дека како јулијанка била месонски учипена, та зар оние елити кои студирале на Харвард денес не ги покануваат во капитолхил, логично и месонските дувла порано адептите ги прибирале според подобност, зар мислите дека благородничките елити биле физичари, ноу, тие ги манипулирале природните научници во своите агенди просто немале време да се бафтаат со технократски елан туку си се токму јуропиан'блек'нобилити, но ете циам-ци им скоцкале правовремено блупринт за поствоен маршалов план, ко за иронија токму германското крило тежнеело кон тоа [7] иако тоа било очигледно трка на месонски струи како пост wwII би терал новиот сетски поредок кој им се изјаловил откако болшевиците не потклекнале пред налетот на нацистите кои биле зачнати токму како на мала врата би се ресетирал комунизмот на истокот кој како еа-експеримент им избегал од контрола а по што инстант виа нацизмот во сослух потоа со сАд би се протуркала ариевската н'с'п агенда, иако некој би рекол романтично кога не би биле месоните во позадина екологија би расцутила [8] но и фантастично кога би думал човек белетристички жонглирајќи со ват-иф сценарија пак би требало да ги има на ум ако не фараонските тогаш уметничките футуристички идеали [9] вака или онака преку распалена неопаганска ренесансна мисла трансхуманистичкиот ќорсокак е неизбежен, а Човек само може да се надева на Божја Милост да не се родил во апокалиптичниве времиња кога нихилизмот е доминантен како толеранција на моќниците наспроти рајата, која пак е возможно да ги ескивира истите само ако е описменета како ја табаат [10] или пак на ангро си покажат песјаците еа-елитите, но дека тоа ќе го сторат тнко, затоа пак културно ќе ве штимаат за да беспоговорно заради apeal-to-fear програмирање си ја гушнете н'с'п агендата бидејќи во спротивно ќе бидете гладни а некој тиран тоа ќе го злоупотреби [11] навистина возможно сценарио ако немаше детерминисти туку импровизатори без агенди во позадина на глобалистичките процеси, иако како дрма каузалност со лесно својот детерминизам не можат да го истераат еа-елитите па затоа и гледат што повеќе светот да го гетоизираат урбано и навлечат конзумеристички за што полесно да си ја тераат A-21 - споредете го видеото од 4-тата фуснота од овој пасус со следната анимација [12] хистори рипинг или!? никако нели, само вие вервајте дека нема предетерминиран склет н'с'п план, а уверени сте бидејќи своите права им ги отстапувате уште сега како самостојни на менаџирање на вашите еа-учипени удбалитичари кои и да почнат да думаат на оваа тема ќе истилтаат бидејќи тамбурите им се наштимани розево-глобалистички, но којзнае може како млади и поосвестени ќе им кренете гајди тапани па им надгалсите заслепената евроатланска мелодија, но за што морате да се организирате политички преку отворена-антиелитистичка-млада-партија која нема сувереноста да ја шитне бидејќи ви е ветен осигуран бројлерлук, а Левица тоа не е бидејќи таа врти-сучи на крај пак ќе ве фрли во н'с'п инерција, додека за да бидете свои на своето а тоа да се поатигне слободоумно без исклучивост туку спремност за отворена и постојана дебата за сите процеси кои не заплиснуваат како општество, е за тоа треба Центристичка Партија, но која ако чекате на удбашана да ви ја испорачаат ќе се изначекате, а доколку некогаш се организирате размислувајте помалку хипички а повеќе дебатно бидејќи многу полесно ќе ве ресетираат виа подметнувања по концерти него на дебати по еФоруми и отворени акуатични собири каде и во 4-ри очи би можело да се пребројувате и приаобирате подршка, веројатно и таму ќе се инфилтрираат уште одма удбашана во најмала рака правдајќи се како тоа морале да го чинат заради пазачки безбедносни причини, но ако дебатите се постојано еФорумски јавно полирани а така се испилува програма и да сакаат да ви насанкаат Слободната Волја тоа секогаш ќе биде воочливо, сепак ризикот од постојно табање и евентуално идно федералистичко сред еу нема ни да може да се спореди, но ако терате со акалот револуционерно-уличарски така секогаш некој ќе ве вози или дрско ви се инфилтрира за да ве ресетира, заради што морате уште одма да удрите статутен бан за радикален-активизам, интелектуално-пацифистички посекако далеку поголем ефект че оставите ако се изборите и за 10 пратеника а не пак ако закачите отповеќе, но поспијте вие уште малку па спремете се за инстант еу учипување, каде со тој памет, да е посмешно речиси сета македонска авангарда се знае вака или онака меѓусебно но заради сеир или од чалам не наоѓа за сходно да се здружи на активна еФ-форумска дебата, но затоа си ги истура таквите високи страсти фејкбуковски за да си смири совест дека тилтајќи во место така негде писнале, што да кажам ви свирнат еугеничарите уште повиртуелна социјалка а вие радвајте и се ко за вас да е создадена за денгуба, или може се навлековте таму на ухранување егото па сега морате постојано да си го полирате за да социјалните маски полесно си ги носите!? патем бркајте локални избори зш за глобални ќе ви требаат иселеници, ако ви е јасно дека наскоро сред федерална еу ќе немате право на државна политика, освен да им држите знаменцата бришелси на евроболшевиците, кога на Тоѓо ќе ви биде норма ...туку во аберот од 10-та фуснота горе таму во 9-тиот пасус вели виа харп сте стимулирани односно заплашувани како би биле постојано под стрес за постоен еколошки колапс како нусефект од стакленичката градина дочекувајќи урагани поплави земјотреси суши, а дали е така секој од нас треба да се запрашува и бара од научниците дебата како локално така и глобално, за да не не' стрефи анегдота налик - мисли глобално делувај глобално - туку да делуваме локално, што би значело ако сме свесни за ваквите ризици нема да чекаме на големите и нивните агенди туку со време ќе се осигуруваме за да не можат да не играат како заморчиња во експериментални филмои, а дали не cе користи харпот како гео-оружје тоа незнам [1][2] на ова конспиративно упатува и можноста за затворање на озонската дупка а сепак нема гласен интернационален научен абер за тоа [3][3] што ако е случај би им скубнала еко-фората за н'с'п инерција, но повторно чекајте си вие за да ве известат еа-елитите дека харп-елф-емф технологијата се користи за истражување на јоносферата, затоа изгледа пред повлекување на гаконската антената од Аљаска ошле од дарпа да си деинсталираат играчките [4] недвојбено потврдувајќи ги така сомнежите дека станува збор за воен проект [5] но што е тоа е Народ веруњт во она што сака да верует, А НЕКОМУ И ВИСТИНАТА ПРЕД ОЧИ ДА МУ ВРВИ - АКО Е УСПАН ИЛИ ЗАСЛЕПЕН ОД ЕА-ДЕТЕРМИНИСТИТЕ ЧЕ СИ СВИРКА КО НИШТО И ДА НЕМА, веројатно има некои вистини кои се болни за прифаќање пример конспиративните абери дека 5G мрежата еугеничарски ќе ви дрма прираст односно подпеглуе наталитет можеби паразитски во сон [6][6][6] што и навистина звучи конспиративно да верува Чоек дека може да се злоупотреби на глобално и регионално ниво [7][7] но дека би можело стерилно на индивидуално немам сомнеж, та ако и при 3G растенија овенуваат а тоа не ви е доволно предупредување [8] незнам можеби од 5G ако почне коса да ви паѓа та тогаш да се уверите (@'me'myself'аnd'I ти сраснал таблeт за џигер лежечки - теши се дека си на чет'ри'џи) ... сепак на таква мрежа изврзани сите домакинства и граѓани виа IoT а пресретнати од некој бигбрадер програм како prism/sorm или faception [9][9][9] тоа мислам ќе биде алгоритамски пазачка симфонија, а како потоа ќе ве табаат да ве сподобат системски (налик мајнорити-репорт предвремено да ве спречуваат за зло) тоа ете на Роберт Данкан од вториот пост книгата ДДМ може да е поучна, само што и слободоумни дисиденти се зло за системот, та внимавајте натака и во друштво колку често думате конспиративно, за и на мајтап да не ве мапира и таргетира некој антитерористички алгоритам, ако до тогаш сеуште ви останало во глава Слободоумност [10] но вејт-а-бит ќе ви опнат кај и да е и elf антенчина во телефончина [11] таман за дарпа да ви драпа вијуги еугеничарски како си сака и треба или е приморана од еа-детерминистите, но за сега думајте што би било кога билосо 5G-то [12] ...      Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2019 во 23:23


која пак е возможно да ги ескивирате велам апропо 10-тата фуснота во средниот пасус од последниот пост, не случаен лапсус за да можете и да ги разберете поопуштено предупредувањата во аберот од таа фуснота, кој абер е двосмислен во однос паранојата и нејзината демистификација како конспиративност, во тој напис ќе наидете речиси на повеќето постојни конспиративни теории кои постојат во моментов како сензационални за некого патки за некого филмои а за други стравои, а за мене ризици кои никому ништо ако е неточни но голем зијан ако се точни, така некои од нив пробувам и сам тука во нишкава да ги поврзам поткрепам или подразглобам како би го тргнал од нив конспиративниот вел, а притоа упатувам постојано дека лично тоа мене не ме тангира толку знаејќи дека овој свет не е последната наша прилика за Живот туку дека има и поубав и повесел но и Вечен доколку Човек се потруди да стекне пропусница за Премин кон истиот, можеби попрво себе вака се убедувам дека сеуште има простор Човек да се наштима за Премин кон Поубо но за што е неопходно од рат-рејс центрифугата да е отштопан за што помалку агитпроп и немир да мора да му се таложи во Срцето а полесно се фокусира низ самоодржлив живот кон емпатија што е и најсигурна пропусница, во исто време тоа вака го споделувам и со други, а кому како му чини ќе си види аир од писанијава, се надевам не и склет, но еве ово однос оваа 10-та фуснота закачени се и вакцините и нибиру како појава, а така сигурно на ангро се девалвира еугеничарскиот табиет на елитите закачен во истата, иако тој е реален и потврден така практично демистифициран како конспирација наместо да ет акламација во однос ризиците, сепак патката во написот се вакцините а филм е нибиру, во првиот случај бидејќи вакцините не сате принудени да ги земате ако се сомневате во нивниот квалитет - иако тогаш би требало да се изолирате од урбаната џунгла но и да имате абер како природно имунитетот да го спукате во плафон но и болестите да ги удрите природно од патос, додека во вториот случај mнозина навистина се уфилмани во однос постоење на паралел-јуниверс планета [1][2] а таквата информација во најдобар случај е нечија астрална самоизмама, а ако беше нибиру-аберот вистинит бар и еден Православен Монах ќе добиеше духоносно предупредување дека такво нешто не очекува, бидејќи на Ангелите тоа им е дозволено за голем склет да не предупредат [3] велам Монах бидејќи логично духоносните подвижници внимаваат дури и во однос такви визии и на прва не ги прифаќаат, што не значи дека Мирјани не можат да ги добијат, но најдете денес Мирјани кои не се извозени испрелестено некако медиумски или пак чисти за да се удостојат за Трезвеноумност и од другата страна а да не потпаднат во илузиските стапици на паднатите-духови-анатема-на-нив оние во кои пример месоните се удавени посреди својата кабалистичка езотерија! навистина е проблем ако се обидувате денес како Тесла некогаш да дофаќате знаење од одозгора, та кога и тогаш истото било злоупотребено колку пак денес доколку ви се може астрално да распалувате, поарно оставете земната наука да докажува нешто него вие со свој памет неопагански да си барате решенија! единствено паметно и корисно во однос апокалиптични ризици и времиња како Православни Христијани е да го консултирате Откровението, но бидејќи истото е симболично и низ паралели предадено, не се ни трудете да го разберете буквално а така да ги предвидите настаните, секој може да извади така свое разбирање а тоа да е контрапродуктивно, иако заради монотеистички мир во куќа си земав и јас право одреден пасус да го анализирам како реплика на нечие туѓу разбирање [4] а евентуално што можам за сигурно да претпоставам дека ќе не снајде како Човештво а како извлечена анлогија од Откровението е удар на астероид - за што и во други мистицизми имале визии [5] можеби евентуално ова да е врзано како прорштво и за Ислам имајќи предвид дека денес постојат технологии кои каков и да е астероид би можеле да го преполоват или пак можеби запрат во месечевата орбита [5] но од претпоставки нема аир та и би се фокусирал на моментот дека нибиру може да постои како опасност само во форма на астероид но не и планета, но ако мислите дека од астероид нема да имате склет хм не бидете толку опуштени, дури и да го распарчат на милион парчиња истите влегувајќи во атмосферата ќе ја кренат доволно температурата за да се стопат сите глечери на земјата а што посекако ќе предизвика потоп до 200км внатре во обала, знаејќи пак дека бар пола земјина популација живее на крабрежје зар тоа нема да предизвика сеопшто хаос за храна и вода најнапред а не пак секојдневна живејачка. Ова најверојатно е главиот мотор денес зад исфорсирано бркање на н'с'п агендата од страна на еа-детерминистите - но и форсирање еугеничарски филмои како таквиот поредок и сред природна катаклизма од големи размери да им ја одржи на нозе нивната постојна моќ и власт ако не другде на западната хемисфера, но ако ДеГраси претпоставува дека во Атлантик ќе збрчи Апофизис и збрише пола сАд [6] може и затоа со време форсираат пренесување на моќта кон еу и канада но за што прво еу мора да се федерализира во сЕд а потоа и со лесно да мерџа со сАд и како капитал и како стандардизација, но да е само Апофизис гајрет арно [7] вака видено очигледно е дека еа-елитите може и немаат склет намери бидејќи сите топтан се од дермани обземени како месонски учипени, иако дефакто постои врхушка која е - а од сенка го менаџира и постојниот но и штима идниот светски поредок, сепак како удбалитичари дури и кога би сакале да предупредат за некој озбилен гајрет тоа ќе крене паника во јавноста а така и шпекулативно берзите ќе бидат здрмани со што пак се рискира неконктролиран хаос кој и предвреме би распалил, што не значи дека тие треба да туркаат агенда кон контролиран ордо-аб-чао хаос виа ww3, но дефакто друг начин нема а како би ја зачувале својата поатојна економска доминација и постојна геополотичка расфрланост, значи во прашање е нивниот евроатлански империјализам и како се спремни истиот да го осигураат а во костец незапирливи по нив ризици како например астеродот Апофизис, кој пак може им е џокер депопулациски но им е зорт општествено граѓански, па со време инсталирајќи 5G или пак VLF мрежи да можат со лесно да мониторираат се' сред глобален економски а така и политички колапс, но брза кучка слепи кучина раѓа, а тоа треба нам како Луѓе да ни е предупредување дека со време треба да мислиме за своите околности и да не чекаме удбалитичарите да ни нудат закаснети решенија, заради што меѓудругото лично сметам дека за нас како Држава поприлично потребна би ни била стратегија за озбилно шифтање од бројлерук економија кон Аграријанизам преку Активна и на ангро Субвенционирана Рурална Реемиграција, но ако некој мисли дека тоа е процес кој преку ноќ се случува се лаже, заради што треба активна 24/7 дебата не само од подосвестени ентузијасти туку од научници административци и трибуни како би се извадил Самоодржлив Модел за Рурална Реемиграција кој не само денес нам туку и на други утре би им бил од помош, само колку Иселеници при такви околности дома би гргнале ...       

да не е склет многу темава та не е лошо да закачам поздравно уште некоја во контекст весела фотка, во случајов од монтажа за несигo'Продавај'Коло'Чифлико од ДаниТ од еуротрансерската верзија заради вашата еуротрансерска интеграција ... може ќе ѕенѕате поопуштено при интегрирањето чекајќи на глобалистички нектар, хм, попрво на јапонците него европеите надевајте се, иако и едните и другите ќе ве туркаат кон киборг genju иднина [1][2]

Episode #12 – Rick Searle on the Dark Side of Transhumanismhttps://www.forbes.com/sites/cognitiveworld/2018/10/01/human-2-0-is-coming-faster-than-you-think-will-you-evolve-with-the-times/#3dffa7554284

https://www.counterpunch.org/2018/02/12/is-the-era-of-transhumanism-a-final-corporate-takeover-of-humanity/

https://transhumanist-party.org/tag/japan/

https://www.wired.com/story/the-responsibility-of-immortality/

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2019 во 03:33

доколку чекате вие банкари ко лихвари или удбалитичарите ко коруптивни илити корпоратистите ко ненаситни дека ќе ви спружат уба иднина аирлија на глатa обеспаметена, но сите овие не само што се ненаситни туку се изманипулирани од неопагани ко месоните, та така јасно дека ќе ве фрлат на еугеничарско масло и казан биле тие заради депопулирачки глобалистичко-бројлерски или системациско-нехумани агенди а заради одржливост на нивниот светски поредок тоа и не е битно, битното е дека секој еден од вас може да се осигура од ваквата фатаморгана доколку размислува самоодржливо што не е возможно за Човек освен ако не е отшопан од постојните кашаталистички центрифуги, идивидуално е побрзо но не и полесно, па можеби ќе турнете инерција кон самоодржливост со заеднички сили [1] та бар оние кои се свесни за сите овие ризици и за себе и за вас така утре од спунт да ви осигураат каков таков амортизер од какви и да е економски или геополитички кyршлуси ...

ако знаеме дека еу мора да се федерализира како би косолидирала сили како фискално така и економски [1] но и финансиски [2] бидејќи сеуште и виси на глава пигс-проблемот, иако грегзитот привремено го реши за што пак ние сме кусур како македонци [3][3] јасно е дека инерцијата кон нов светски поредок ќе се забрза што и веќе се случува со грегзитот на некој начин како контролиран економски хаос [4] прво за да се избалансира доларот со еврото што се случи а потоа заради екстра ризици еу брзо да мора да се федерализира, но брегзит им е аномалија во однос сето ова, а и ресетирањето на ттиппо доаѓањето на Трамп во сАд, во секој случај и денес да фо сторат н'с'п реалност прашање е пак дали нема да колабира светската економија бидејќи малку фали некое ноево јајце да пукне и ко домино ефњкт ги повлече светските берзи удоле [5] замислите само што се може да направи пример колапс на дојчебанк [6][6][6][7] нели доколку некако Германија одлучи да не биде слеп послушник на сАд пример во однос напад на Иран, но бзр зз ова јајце има кошничка [8][8] но што со другите многу > Some combination of the financial crisis and the reforms that followed has convinced markets that banks are more likely to fail now than they were before 2008 [9][9] а да не заборавиме дека како и берзите и банките се ту-конектед-ту-феил [10] затоа и се ту-биг-ту-феил и тоа никогаш нема да се смeни [10] освен ако неолиберализмот исчезне, но тоа без ww3 а како би се реорганизирале сите ем притоa месоните останат на власт во евроатланската сфера не е возможно уште повеќе ако се знае дека ризиците од финaнсиски и економски балони се зголемуваат постоjано на повеќе нивоа од повеќе страни [11] така и месоните не дремат туку со време кројат ордо-аб-чао шеми во кои вие како човечка популација сте само колатералка за сметка на нечија власт моќ и систем а само и да играат на вор-економи консолидација на америчката економија па ќе си го кркате на ангро натака а не пак ја забрзаат н'с'п агендата, што би рекла олдбрајтка чуму толку оружје и воена машинерија а да дреме во бункер та порано или подоцна а посреди светски економски ризици ww3 е многу очигледна работа кој или која и да е капислата [12] само да ги пуштат резервите на долари кинезите т.е. сменат пример за евра тоа ќе го девалвира доларот така да нема назад враќање за сАд, тоа пак е озбилна ако не сигурна каписла, е сега ќе чекаат еа-детерминистите некој да ги приклешти или предвреме ќе тргнат во офанзива, што мислите светската економија е гарант, стратешки парите нив не им се битни но влијанието да, а влијанието разбира се зависи од оената моќ кај суперсилите кои не обичат ни пандан а не пак над себе ага, баш ко и бугарите што никогаш нема да признаат дека постојат македонци во овие романтичарски национални околности ...во секој случај кон овие околности туркаат и неоконците кои се еден вид на домионисти [13] или попрво ко што ги посочува Филип Колинс во интервјуто за ајроншоу погоре во 83-та минута (или во скратената јутјуб верзија на 53-та минута)) како десничарски-евангелисти во сАд, а кои во страв од губење на светска лидерска плзиција така се нивелираат со агендите на месоните за н'с'п > Dominionism easily aligns with the beliefs of Social Darwinism (eugenics) which is why it is so useful to the Conservative Establishment [13] значи очигледно неоконците играат на н'с'п агенда но од протестантска гледна точка како бркање парусија - што вика ФилипК владеење на некакво идно секуларно христијанство, а што ние како Православни знаеме дека е ерес [14] ако вака се постават работите каде се тогаш месоните јасно тие ако стојат во сенка како еа-детерминисти неоконците за нив се само маша како удбалитичари или банкарски и корпоративни елити а така извозени за да мислат дека бркаат своја н'с'п агенда, дефакто терајќи судар на протестанството со Ислам тие ќе биднат фатени во идејата на енералот'алберт'пајк кој масон јасно истакнува дека ww3 ќе им биде подметната на христијаните и муслиманите да меѓусебно си извадат очи за да потоа се востоличат над нив месонските луциферијани [15] по што и на ангро би си ја истерале својата еугеничарско-трансхуманистичка агенда за што повеќе души да сотрат уште од раѓање [15][15][15] последнава фуснота фино посочува дека Народ лесно нема да се даде особено не Христијаните кои се повеќе ќе бидат соочувани со фактот дека трансхуманизмот е идеал на nwo елитите кој ќе можат да почнат да го впрегнуваат дури пост-ww3 откако Човештвото ќе го измрцварат до толку да самите луѓе посакаат nwo заради мир и запирање на идните современи воени распаљотки при што логично ќе се користат секакви современи оружја [16[16] но многу веројато повторно нема да можат Христијаните да ги оковаат заради што уште поверојатно е дека со мас-халуцинација ќе симулираат Христово доаѓање [17] што колку и да звучи сензационалистички дефакто постои инерција кон индуцирано манипулирање свест како би се предизвикал холограмски ефект односно жива халуцинација [19][19][19][19][19][19]   а зад што можат утре да застанат и рецидиви од ултра-десничарските-евангелисти место месони од еа-елити иако испрелестени евангелисти јасно е дека ќе бидат обземени од духовите на месоните дури и кога не би биле истите главни еа-детерминисти, но вториве преку претходните можат така да си ја осигураат компактноста на западот бидејќи Народ ќе им биде послушен, па испрелестени 'христијански' елити ќе фрлаат во понор извозени и несвесни Христијани за она што им се сервира или наметнува од страна на еа-елитите, кои што тоа конечно ќе го чинат фреквенциско-харповски [20][20][20] а колку брзо ќе стигнат до фул-мас-халуциноген-холограм тоа веројатно децениски ќе зависи од квантните компјутери [21] или можеби веќе зависи од бионички мозоци кои далеку од поодамна се во фаза на плаг&плеј иако тоа инфо до нас ќе стигне најбрзо за една деценија како мен-машин-борг налет ситните потпуштени абери кои се мотивационен идеа-пулер за одредени сегменти од подземните киборг истражувања пр. меморија [22][22] или пак мм'симбиоза [23][23][23] но пополека има и поинтересно односно кога жиците наскоро ќе ги заменат со фотонски кола [24] а тие на биопластика аплицирани [24][24] или како биогелови мемрезистори вбризгани [24] па и киборзите меѓу вас прашање е дали воопшто и ќе ги познаете утре по нешто, дури дотаму одат научниците да веќе не се колебаат за генетски нано-чипови кои по потреба ќе ви активираат и деактивираат гени [24][24] евентуално заради сето ова како развоен импулс даа му даваат луфта на кашатализмот еа-елитите инаку ми се чини и пред една деценија баш милениумски ќе си затераа н'с'п агендата, но воедно и им се брза за да не ги сочека некое природно катастрофално сценарио па да изгубат моментум било тоа е астероид или пак соларна бура, иако дефинитивно она што ќе ги снајде е казна не само елитите туку и Народ бидејќи бива заслепен од нивните медицински безбедносни и еколошки оправдувања зошто да глумат богови, па додека вие се надевате на најубавото вам апокалиптично ќе ве стигнува од лошо полошо, можеби како прилог за вакво предупредување да оди католички абер [25] бидејќи како Христијани на запад тие се и' најодговорни како зошто и колку им дозволиле на месоните да учипат се' што можат во западната хемисфера, иако дефакто тие пред се' доаѓаат од протестантскиот камп и во еу и во сАд, но одговорноста кај протестантите бидејќи се скроз децентрализирани и не ни може да се бара, кој е тон авторитет можеби англиската кралица или америчкиот претседател!? ако пак знаеме дека светски финансиски центар е Лондон а официјален светски полицаец е Вашингтон ем имајќи го во предвид нивниот постоен антиглобалистички моментум треба да се радуваме бидејќи сме си купиле бар за миг време на мир, кои пак во раце на глобалистите се впрегнуваат дрско кон ордо-аб-чао заради н'с'п што значи сигурен геополитички К*ршлус така, иако не и неизбежен ако знаеме како о Божја Помош да им ги ресетираме похотите на глобалистите, но дали ние и бар малку индивидуално секој од нас денес кажува бар и една Молитва зз Мир на Земјата ... сепак знаејќи дека се повикува за ресетирање на брегзит а се' повеќе лајат по Трамп агитпроповски еа-детерминистите јасно е дека она што не очекува натака е склет заради, но и жал за, а и ужас измиголен од светот во кој живееме (т.е. живеевме би рекол колку толку слободно) бидејќи веќе на ангро се употребуваат од сите терсене современи оружја од кои меѓу најнеприметните а најприсутните е пропагандата , при што вешто се спинуваат фактите, а како би се заташкале ифрит агендите на елитите, а пак откако ви ги истоварат ќе биде налик ерга-омнесот земи или остави а притоа со двосмислени ако не повеќесмислени стапици, во кои околности сигурно не е далеку од памет Човек да не паничи но и правовремено да се информира како утре би животарел или преживува при кaков и да е светски калабалак!? може доколку не ви се дофатливи овие абери од мене, ќе ги потфатите поубо од некој локален воен а јавен авторитет, та сами одлучите дали вие ќе се чешлате а тоа уште сега под нозе харпунче ви гори табани, вие пак ко за беља си се ладите со хедонизам, но ни јас не сум поарен бидејќи од спунт повлечен сум во светот заради преголема самодоверба дека и фрлен во оган сред градскава центрифуга нема да изгорам, и навистина имам ксмет да не беа писанијава да се потсетам колку е саат воедно и ќе си се опуштев одремувајќи нели уште некоја минута а дремеж и пожар се склет работа, чунки да имав параглајдер та уште денес да му ја летнев некаде далеку в Природа ... но таму кој не бил војска не ни знае да преживее без готови производи, та и баш не се брзам а да не ме стигне онаа нашата ~ Fast Bitch Borns Blind Pоpey or Olive ending up in America (денес предпристапно можеби и гвантанамо!?) та натенане никаде не се брзам доколку овците не си ги спастрам на број, арно ама овците ем раштркани ем се смешале со кози, а мене ама баш бумбар во заб вака форумски ми се заглавил, брчам ли брчам, додека да збрчам подалеку од скотскава мелница за да не се сторам во најдобар случај сеирџија! еве пукајте си вие сеир но истиот оди во ваша нога ...гледам СветозарР низ видеата на тјуб има конспиративен абер за теоријата на рамна земја и за фејк слетување на меечината од аполовци, за јас чинам се премногу дискутабилни сеуште бидејќи нема ниту една озбилна демистификација [1][2][3] ако речеме во вториов случај кој го имам подистимарено во 3-тава фуснота не се земе за потврда руското неупатување/неслетување на месечината, што да кажам веројатно Свето е ултимејт-коснпиративец но тоа не значи дека по дифолт чим и во својата стручна област ставил извичник дека во сите истиот е валиден или целисходно демистицифирачки, чим и ватикан го обработил како центрифуга на злото [4] за што ајде да речеме има чудноинтересни абери [5][6] тоа е доволна опомена дека невнимателно генерализира така по сите Католици како злобно изманипулирани што би било дрско знаејќи дека иако е централизирана поприлично хиерархијата во Католичката Црква та дури истата станала ете и држава, сепак Бискупите се независни а Папата прв меѓу еднаквите (иако тро поеднаков него во Православие каде денеска имаме повеќе Патријарси) исто како што и секој Игуман е независен од својот Владика во однос Манастирот, бар вака е во Православие а со Послушност во однос Соборноста та мора да се прифатат одлуките на Помесните Синоди и воопшто Црквата како Собор на Верните во Христа, иако ете Манастирот Есфигмен на Света Гора е исклучок бидејќи Братството гледа на екуменските пориви на Севселенскиот Патријарх Вартоломеј како еретички, но тоа во Православие во однос политиките е и дозволиво, незнам пак како е во Западната Црква, но чим Ватикан станал држава макар и теократска некој требало и на запад да срипа и да за'ржи дека тоа Христијански е неприфатливо, но веројатно катафатичкото делување си го сторило своето преку фокус на земното отколку на духовното, иако тоа е паралелен процес таму како Милосрдие и Молитва, но штом Човек почне да делува катафатички постои ризик да се сплеткува во недоглед така пробувајќи светот да го поправа хипохондрички заборавајќи дека страдањето е воедно и за нечија поука, можеби моите политичко-општествени думања по форумиве имаат таква инерција, но навистина сметам тоа е помалку делотворно него Молитвен Пристап што и искуствено го имам увидено, но еве се обидов да демистифицирам некои работи кои може но и не мора да се вистина или пак правична демистификација, но затоа имате разум па анализирајте, но јас не наметнувам моја вистина туку претежно коментирам налик сублимирана рецензија апропо одредени туѓи абери во однос се' она што влијае или ги здрмува и денес а ќе влијае и дрма и утре по Христијаните и Христијанството во времиња кога има многу простор за земен хедонистички идеализам а се' помалку за Духоносно Спасителен сред постојниот секуларен-кашатализам, но продолжив ли вака на крај и јас самиот ќе станам судија ако не општествен хипохондрик - наместо да си останам ко сега (за миг) зачуден мирјанин (за тоа каде сме и кон каде литаме со паметот), но ксмет можеби да нема никаква дебата по форуми веќе, освен фејкбуковски сеир, та и нема да се сплеткувам понатака бидејќи конечно и непотребно е ваквото лично губење време, бидејќи Луѓе повеќе ќе научат низ страдање, него што ќе се опаметат низ думање, во однос конспиративниве поуки, нели праксата како опиплива е поефективна него теоријата како понедофатлива за мнозината, затоа пример и на сите Ближни им велам натерајте се да се Воцрковите Сверотаински за низ Славословија да ја познаете Благодатта нејзината Сила и Дејства, во спротивно цел Живот ќе учите за Неа и нема да ја спознаете иако постојано е излиена врз вас и без тоа, но дали сте наштимани очистени за да Ја сетите а не пак видите како Божја Енергија, налик и рецепти имате пред вас ем и постојано вкусувате - но бидејќи сте дефокусирани со разни други вкусои та и не можете да ја распознаете, а не пак така да тргнете вишоците и откако почнете пообилно да Ја примате да почнете за сметка на тоа и Духовно да растете дури и меѓу супер-телесно-заслепени-идолопоклоници, но така и во Здравје да живеете макар и сред загадени места сте се затекнале, за така да почнете да се Радувате та и ништо материјално немале бидејќи сте Го познале и сте се дофатиле до Спасението, баш како логораш кој од зандана успеал да подизлезе со алка на нога и ја чека Слободата во Полнота, е сега од аспект на Слобода ваквите да речеме конспиративни теории се исто зандани, бидејќи оној кој не го познал Спасението сркајќи вакви абери станува заробен во стравови, а доколку на тоа му е ставен утре и системски печат како неподобен бидејќи чепкал во прљафштините на елитите, хм и до очај се стигнува, дури и јас еве штом и малку олабавив во однос Светотаински Живот малку по малку сред таквата стапица се разгневувам а потоа нели Луѓе сме и грешки праиме, среќа се смирувам како знам и умејам за да гневот не го измешам некако со малџиски рефлекси, по што викаат во афект можно е да се изреагира на некоја неправда дрско гнасно или насилно, ко што беше случај со Патриотите во Собрание на кои не им се приклучив токму бидејќи бев свесен дека некој може да ги извози како тргнале на еа-детерминистите и нивните локални пиони да им се бунтуваат, погрешно, знаејќи дека тие својата сила ја црпат како еа-елити од паднати-духови-анатема-на-нив a бидејќи тераат сладок лихварлук но и лаги и спинови та дури и разврат (според нив неопходен конзумеристичко-системски идеал), а доколку е јасно е дека зад тоа стојат паднатите-духови-анатена-на-нив, та полезно бунтување е само она кое е директно против нив свртено, но не и кон нивните пиони бидејќи истите се заменливи, а како да удрите на таквиот склет ако не Духоносно Молитвено та призивајќи Божја Благодат да им врзете раце ако не и да ги сотрете на тој начин демоните-анатема-на-нив, така и погрешно е кога некој гледа на еа-елитите како луциферијаснко зло кое нема друго туку да се сокапе, прво не сите се топтан обземени, а второ така видено си мисли Човек ех да ги нема нив и се' ќе биде токму на секаде , затоа и поарно е да делувате духоносно врз нивните мецени него кривоклетнички врз месоните како пиони и сите под нив, иако треба (а и ред е') да се демистифицираат процесите и појавите кои спинерски ви ги стандардизираат како неопходни а всушност преку истите ве туркаат во неопагански амбис, што може нема да биде случај ако на светов немаше зло, но знаејќи дека истото се храни од славољубија како моќ и власт јасно е дека денешните глобалисти без страв од Бога ќе се возгордејат а така и вас ве фрлат во погибел, а и сега тоа е случај само преку нецелосна контрола, но смешно е колку ви шиткаат демократија а всушност испорачуваат кашаталистички тоталитаризам кој утре како 'социјализам' ќе биде уште поизразен бидејќи како систем новиот светски поредок нема да може да си дозволи слободоумно думање ко до сега зошто така би ризикувал во најдобар случај арестед девелопмент, а во најлош колапс ако некој побуни Народ дека повторно има елити кои се порамноправни од останатите, што вели ФилипК погоре научни-диктатори на кои нема да смеете да им кажете НЕ јас не сакам да ми буричкате по гените, на што тие ќе речат јееее кај се најде ти да ни реметиш во просекот, само што нема да те остават жив протерувајќи те, туку ќе те сотрат за да не му биднеш некому друг мотивација за непослушност, та тоа уште сега ако еа-детерминизмот не трпи непослушност и впрегнува шарени револуции чим не им играш како ти свирнале а си во нивни двор, колку повеќе утре кога целосно ќе им го отстапите својот суверенитет на еа-елитите, тоа е таа во случајов колективна Слободна Волја која сега за почеток им ја предавате уставно на еа-'глобалистите' а утре ќе морате и како индивидуална на вересија да им ја поклоните на еа-технократите, мислам не дека не треба да има Поредок по незнам кој пат ќе повторам мора и треба конечно тоа е Божји Атрибут а ние така и треба да тежнееме кон него, но некој без дебата и на мала врата да те влече за гуша во некој казан, хм, тоа ни Господ никого не присилува во висини, та што се замислуваат еа-елитите дека се над се' па можат и во вакви времиња да си тераат насила а притоа да глумат филантропи за ние капак на сето тоа да треба да им ракоплескаме, ќе се правдаат ама има некои работи кои луѓето не смејат да ги дознаат, абе ајде, кој век живееме, затоа на Народ пак му товарат зависност за смeтка на самоодржливост, нешто што до сега го правеше само запад, но сега се отвори соодветно и Кина, дали ова значи здружување на месоните од запад и исток заради н'с'п хм тешко веројатно, мене ми изгледа дека се позиционира муабетот за ордо-аб-чао сценариото, а дали за во истото како империја не ви требаат контролни точки не е дискутабилно, но дали за тоа е доволно некого финансиски да го направите зависен или треба и воено да го здружите сами проценете, а тој моментум веројатно западот ќе гледа час поскоро да го осуети, та очекувајте дека ни С од вистинска самоодржливост ќе дочекате преку вашите удбалитичари кои си ги имаат во скут со се чифтијани ...... проблемот е дополнително замрсен кога ако на самоодржливост гледате преку кашаталистички светоглед за така пример Охрид да го претворите во хедонистички самоодржлив за што Унеско ќе ви рече чукш ко за иронија, но не бидејќи мислел така за ваше добро туку попрво за својот музеј во кој натака технократите би требало да си уживаат, зар тие не се глобалисти и не се насадени од месонски елити Thus the general philosophy of Unesco should, it seems, be a scientific world humanism, global in extent and evolutionary in background [1][1] а кога би думал за системска самоодржливост ми се наметнува прашањето дали навистина еученичарската конспирација за депулација држи вода, како кога на системот му требаат што повеќе бројлери за да корпоратизмот сега постојно е што пофункционален, но веројатно стравовите од многу гладни усти а со системска инерција кон урбана гетоизација може да биде оправдување за една ваква агенда, а можеби играат на дарвинистичка карта за индуцирана селекција на најиздржливите, но ако не е ваквата параноја оправдана не ми е јасно зошто токму оние кои се гласни за оваа гачка биваат сотрувани [1][1][2] но тука е и галамата околу живата [2] но и SV40 [3] токму ако е опасно да си невакциниран тоа логично би им оделе во корист на еугеничарите а ко за беља тие глумат добротворци како имаат за цел што повеќе Луѓе да осигураат од вируси, нешто во сето ова не ми штима, но колку докази се доволно пред да сконтаме колку е саат, само стравот од аутизам каков импакт има врз Народ во однос на размножување за што не треба многу склет вакцини тук секоја илјадита да е посолена со некаков зијан за да се одржува во живот таквиот страв, но мислам и за ова има решение дали, зошто на секој родител не му се даде право да си потпотроши екстра пари за да го провери пакувањето лабараторски дали и навистина е токму или нешто улетало меѓу редои по случаен избор!? доколку сакаат да сторат еугеничарите депопулација за тоа посекако си имаат поедноставни методи него вакцинација иако не ме чуди ако се потврди дека бисфенолот флуорот и хлорот удираат на метаболизмот до стерилитет [4][5] ова за хлорот веројатно треба поозбилно да се истражи но се' упатува дека истиот е тежок зијан како нуспрозвод од соединенија со други елементи а би рекол така сите газирани или сокови на растворање е потенцијален К*ршлус, иако ова е најризично по базените [6][6][6] но ако имаме предвид дека двовалентниот хлор при распаѓање на ковалентната врска биднува слободен радикал [6][6][6] јасно е дека како таков долгорочно претставува фрка [6][6][6] ова од последнава фуснота ми го имаше потврдено човек од фелата кој вели вовалентнуот хлор и навистина е склет работа но нели чим СЗО не им рекла на нашиве во водостопанство дека е така си немаат гајле нели зошто да одат со поскапа варијанта, НО интересно е дека хлоридот кај мажите има огромна улога токму во репродуктивниот процес што може да се види во следната фуснота која се однесува на adjudin првиот хемиски (пилуларен) контрацептив за мажи, кој пак ако се види во формулата (на последната фуснота од следните три шески) е затегнат и со двовалентен CL2 хлор [6][6][6] стерилитет но проблем еве сега 'аџудински' си имаат еугеничарите отворена врата да ве ушкопат по потреба и сите доколку сакаат онака културно посолувајќи некоја негова склет верзија во вода храна или воздух, иако тоа би го сториле при веќе востановена н'с'п агенда за така да изескивираат геноцидни начини за технократска-селекција, бар ќе прекинат со сеење вакцинациски страв ако навистина истиот е од нив заради терсене наталитет впрегнат, навистина е греота аутизмот да експлодира заради нечии монструозни похоти! од друга страна ако добро го контам цел овој абер околу хлоридот кој е приситуен на ангро во морската вода како морска сол а така предизвикувајќи корозија на металите [7] добра агитпроп фора за да форсирате езерски туризам, но прашање е дали исто таков корозивен ефект има и во организмот, ХМ, веројатно, зависно во која количина е внесен како хлорид за што идеална е комбинацијата нели на Сода Бикарбона и Хлорирана Вода претпоставувам [7] по што ќе добиете СОЛ [7] е сега колку сол е добро за организмот незнам, знам само дека ја задржува водата во него, но еве велат многу сол не е на арно во однос плодноста [7] но да се вратиме на унеско и Охрид ако сакате овој т.н. Словенски Ерусалим да го сочувате мора од туризмот да го К*ртулите [8] но не за да помалку се множите, префрлете в Преспа за хедонистичко мотивирање прираст, туку за да бидне овој град манастирско упориште полно Монаси кои ви се единствениот сигурен одбрамбен механизам против склет трансхуманистичките агенди на еугеничарите, така ни технократите некогаш ќе се дофатат до него, но дали сте свесни спремни и волни за таков потфатпосле толку многу викендици распослани до обала та не се жалете утре што сте можеле поозбилно Благодатно да се осигурате но вие и индивидуално и колективно сте го избрале глобализмот декаденцијата и езбожништвото како утеха, ваша работа што ќе си посеете тоа и ќе жнеете ...


Изменето од Zelenikovo - 25.Мај.2019 во 03:43
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2019 во 18:35
охо не знаев дека веќе еугеничарски распалиле медицинарите веројатно и кај нас како преднатално скенирање заради селекција на подобни зачнати плодови, мислам и да не е ова кај нас случај ако е во Србија заради еу-компатибилност та ќе стигне и кај нас, абер кој е извлечен од интервјуто со др. Миша Џуркович за Балкан Инфо, во истото речиси топтан во кратки црти се набројани скоро сите еугеничарско трансхуманистички трендови и ризици, освен оние воените и пазачките за кои говори др.СветозарР во видеото од горниот пост, а она што би го издвоил од ова видео како поента е дека како Православни во однос екоетичките и биоетичките искушенија речиси сме неми и за сурогат мајчинството и за абортусот и за генетичката револуција, абортусот јасно е посочен теолошки како грев, но и за него како Православни не сме гласни, а не пак за останатите еугеничарски трендови, така мора да се истакне дека за ова Владици и Попови кај нас сред удбалитичарскиов секуларизам не очекувајте дека ќе пресечат што ќе биде или не норма, НО сите вие можете тоа да го сторите како Христијани низ дебата и конечно Референдуми за тоа што ќе си дозволите да ви е поредок во својот двор, бар додека во федерална европа не сте учипени топтан кога ќе немате ама ич право на Сувереност што и сега кога европа е унија е напола срозено! ова едитирано го подзаверглав и на крајот од мојот последен пост во нишката масони, а каде упатувам на Веронауката како шанса Децата да не бидат топтан деистички задоени, а зошто вие си спиете на ушите не ми е јасно [1]ова во последно време како ги нагласувам титуларите на посочените доктори, малку е несвојствено за мене бидејќи на дипломите гледам како сувишни елитистички фермани, прво бидејќи денес алумни идејата е месонско-енлајтментска, а потоа бидејќи денес да станеш доктор на науки не треба многу, да е посмешно на таквата градација не постои никаква норма за одгворност кога веќе во општеството сте станале дел од интелектуалниот крем, груевци нешто фрлија како праг во однос трудови по научни списанија, НО според мене тоа не е доволен аршин за да некој понесе таков титулар кога веќе добил елитен статус т.е. би ги титулирал лично како доктори само во случај кога би биле општествено ангажирани на ангро како сите овие кои ги предочувам кои активно дебатно делуваат во својот домен на наука, даи тоа активно ќе го прават постојно по трибини еФоруми или телевизиски интервјуа и не е битно, нагласува интервјуа бидејчи тв-дебата срочена во рок од 1 па и 2 саата ништо не демистифицра во однос дадена тема туку само дополнително отвара вакум а Народ така само тилта за на крај сето тоа некој да си го спинува како му треба чини или мора, на кој начин и в ја протуркаа еа-интеграциите како неопходни а всушност вие не сте ни од блиску спремни за таков исчекор бидејќи како помали ем неосигурани а топтан отворени како стему ја летнале на јуриш не само што ќе станете малцинство во својата земја туку она што било ваше ќе си го шитнете на вересија дали тоа станува збор за земното духовното или културното, за почеток културното си го ресетиравте експериментално по мерка на идна федерална европа, сетне на ред е целосна распродажба на земјата ресурсите и снагата а на крај само кусур ќе ви биде монотеизмот!

др.МЏ навистина ревносно делува во однос ризиците на оваа тема, дури за момент звучи и параноично, што е и совесно, но од аспект на Православие чинам нема потреба да се возбудуваме и да земеме терористички по систем да удираме, туку за да сочуваме и намножиме фокус кон Душевно Спасение треба да се освестуваме дека светските елити се издемонизирани, за такз тие неолибералистички до крај да си истераат своите утописки идеали за новоатлански односно нововавилонски или попрво новоримски светски поредок во кој најмал гајрет ќе биде технократската диктатура колку играњето богови виа генетика а заради бркање супер-ариевска раса, при што јасно дека ќе комбинираат животинси гени, нели вниот иден земјнин сакаат по волја и во мрак да свети, но самото експриментирање ете пример со глу'ин'дарк кожа вака или онака при дадени К*ршлуси ќе испили химера-получоеци, за што и самите елитит се свесни како ризик   па со време може затоа ви товарата 'кондиторски' по филмои налик аватар разни предожби кои би ве потспремиле за неизбежното чим под полна пареа се експериментира со гмо, можеби поубав пример од аватар е имортал на енки билал, а доколкунвие мислите дека нема да дојде до тоа се лажете, иако убо е посочено во филно дека тзму станува збор за некој постапокалиптички метрополис опкружен со некаква радиоактивна зона, но во ко ете по кусур ќе си дојдат паднатите-духови-анатема-на-нивкои таму се преставени како гипетски богови, НО треба да знаете дека таквата реалност кога и да биде нема долго да трае та и не треба толку од еугениката и трансхуманизмот да стрепите, ко што ни е претскажано тој nwo ќе трае седум години [1] значи попрво треба да мислите као ќе ја дочекате ww3 и дали и сега сте спремни за Спасителен Премин на својата Душа кон Божји Висини, а не пак ако здрмаат на ангро искушенија како сиромаштија глад војни, дали и сега не паѓате духоносно во унинине од аздис себичлук и чалам, замислите само колку истото ќе се намножи кога ќе нема никаков светски па и локален поредок, а тоа не е во некоја далечна иднина туку ќе биде многу скоро како инерција, нели доволно е и едно шкорче бидејќи на глобалистите им се брза, зар ноу-флај-зоун во Сирија не беше таква шанса, но Слава Богу тоа се ресетира, а вие си се доопуштате наместо да стрепите и постојано Молите за Мир во Светот, мора да разберете дека месоните како обземени го туркаат светот кон хаос, зар малку ви е за поука нивната максима ордо-аб-чао, та единствен логичен начин да им се спротивставите е постојано здружено Литургиски да Призивате Божја Благодат, што мислите зошто толку упорно вефрлаат во ниски страсти системски така и набрзо ќе си изгуботе Благодатта, а потоа нормално ако не војни ќе здрмаат природни катастрофи кои повтрно ќе ве фрлаат кон nwo агендата, та сега стравот од еугеничарските агенди на еа-детерминистите не треба да ви е толку приоритет туку попрво што ве чека натака како Знаци кои го најавуваат почетокот на крајот од апокалипсата, бар ова е мое мислење можеи погрешно дека апокалипсата е процес кој трае бар со почетокот од минтот век и светските војни а не и претходно, но никогаш не сум го проучувал Откровението за да и лаички нешто думам а не пак теолошки да расоознаам во однос Пророштвото, просто фокусиран сум на Спасение на Душа бидејќи живејам во либерални времиња во кои гинеме од декаденција мамонизам и егоизам (можеби младите повеќе од првото средовечните од второто а постарите фрлајќи суд врз сите наоколу како неспособни, иако како негативни навики се испреплетуваат во општеството), затоа и баш не сум преокупиран со Есхатологијата во Откровението која обично п нет е распослана како евангелистичка па и дополнителен склет [2] иако може да се наиде на по некоја навидум полoгична интерпретација [2] иако тоа е далеку од отворено православно думање [3] иако истото во Православие нема никаде да го најдете како Црковен Катехезис бидејќи [4] што е јасна поука дека не треба да се оптоварувате со дешифрирање на Пророштва а како би го задржале фокусот кон Светотаински Живот во Подвиг и Славословија така речи акцентот е на Царството Небесно а не на земниот и небесниот Божји Суд бидејќи не е наше како Луѓе да станеме вични во Судот прво бидејќи затоа не сме Создадени а второ бидејќи како несовршени заради паднатата природа постојно треба да се усовршуваме духоноснно или попрво станеме подобни за Царството Небесно што е најцелисходно преку тежнеење кон Љубовта и сите нусефекти од неа како Милост Емпатија Сочувство та да ја разбереме и немоќта а така и да се Смируваме [5] вака видено пример на глобалистите нема да им земете за зло нивното однесување полно хуманистички ризици и стапици за Христијаните, ниту пак од еугеничари ќе се плашите, а не пак од неоконци, напротив и за нив ќе се Молите кога се Молите за Мир во Светот бидејќи и тие се конечно Луѓе а како поинаку да си помогнете а притоа и Душа да си Спасите, зар е тоа возможно ако со гнев или суд пристапувате во однос нивните агенди, затоа и не треба да се возбудувате, што не значи дека треба да сте рамнодушни, еве јас како срочувам думи во однос еугеничарските ризици чинам е правично, иако сигурно некому му делува дека јас сум распален, напротив не сум ни ревносно нафуран на темава пример ко др.МишаЏ а не пак разјарен, знаејќи колку сета оваа склет инерција е осудена на пропаст, па единствено што можам да сторам е да предупредам дека истата треба да ви е опомена поусрдно да се свртите кон активен подвижнички Живот бидејќи истиот треба да е норма за сите Христијани   а не само Монасите, но зар денес е возможно да не се распалувате а телевизорот ви е газда по дома истурајќи постојано врз вас нечии похоти алчност и чалам па и гнев, после што дури и да ви е мила Молитвата истата лишена од Смиреноумност наликува налик музичар сред урбана раскрсница при што јасно е дека фалширањето ќе биде стандард, замислете пак кога ко такви одите низ Заедничка Молитва Литургиски да Славословите јасно дека ќе ве дефокусира и најмала гачка па и ситници, со еден збор вие сте телевизиски Расеани и за дружељубив живот со Ближни а не пак комшии гости или непознати, како пак така до нив да се приближите та биле само натоварени со непотребни гајлиња а не пак сте се наполниле стравои кои најчесто вестите ви ги имплантираат и свесно и потсвесно!?


Изменето од Zelenikovo - 26.Мај.2019 во 18:56
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.