IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Воцрковена и Традиционална Православна Вера
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Воцрковена и Традиционална Православна Вера

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 461
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Воцрковена и Традиционална Православна Вера
    Испратена: 30.Април.2019 во 12:29

Секој Ден Велигден Ќе Речат Воцрковените Бидејќи Не Знаеме Кога Ќе заминеме Од Овој Свет па Радоста треба да е дел од нашиот Живот постојано ... За Многу Години Нека Е Христовото Воскресение ...

но кому како срцето му е озарено за вакво познание, особено што живееме во свет каде заради преголема човечка неодговорност извираат и постојат многу неправди, но ако за поука ни е Христовото Трпение кој како Бог се унизи да стане Човек за да ни посочи како низ многутрпеливост треба да се Спасуваме, тогаш и не е тешко да се зарадува Човек Искрено во однос Воскресението секојдневно, арно ама како кога денес сме заборавиле да трпиме неоравди и очекуваме совршени околности сестрано, иако тоа не е логично, но ра-рејс времиња па Луѓе е склони да се убедат дека на овој свет ќе видат аир дали како индивидиуи дали како колектив а заради опптествен напредок, уште мнозина им ветуваат ако ојдат негде каде имало пари мед и млеко ќе им течело од сите страни, фатаморгана која само им ја зема на Луше силата да Трпат, а кој не научил да трпи нема ни да се Смири та и следствено нема Душа да си Спаси бидејќи на неправдите на прва како опиен ќе распали дали индивидуално гневно или колективно револуционерно, така дури и оние кои се Воцрковени штом некако олабават со Светотаинскиот литургиски Живот губат најнаоред Мир потем пополека забораваат да трпат за на крај Не Дај Боже и до очај да дотераат што се препуштат на живот по страсти, а колку повеќе традиционалните Верници кои не знаат т.е. не ја ползуваат редовно во Полнота Благодатта за да го издржат овој Живот и сета распадливост недоносеност минливост но и неправедливост во форма на сплеткарења гнев омраза сеир суетност, дури ми се чини дека заразни се истите денес како Народ е подложен на разноразна локална и глобална медиумска пропаганда, сите фино се насанкани или извозени да си губат и онаа Благодат која ја имаат со еден клик или шалтање кадри, затоа за Велигден пуштам ваква нишка каде би посочил како јас свртев од радиционалност кон Воцрквеност, а како падни стани табиет не е страшна работа дококу Човек е свесен за одредени околности, битно чинам е да не клони со Духот и да се демотивира ако аднал а го задржи фокусот кон станување и спасување низ Црквата бидејќи таа Кораб кој пеколот нема да го навјаса како што ни Сведочи Христос ...

да не излезе дека сум учен теолог, одма да кажам дека сум мирјанин и говорам од аспект на искуствена Вера, та слободно некој ако смета дека грешам нека ме корегира или дополни, ако воопшто има некој заинтересиран по форумиве што дума ...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 461
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2019 во 12:38

За Немоќта и Простувањето ... сеќавајте се дека никој не е совршен освен Света Троица та Простувајте бивајќи млостиви и кон непријателите а не пак Ближните ... откако скоро се бев рлил во хедонистичка прелест заради икс причини, речиси три години налет паузите, како претходно Воцрковен воочив една супер невоочлива работа за традиционалните Христијаните кои се налик катихумени (невоведени) а која тие бидејќи се само празникарски наштимани просто и и' се предаваат, станува збор за Немоќта, тоа не значи дека не се Верници ниту пак дека нема да се Спасат бидејќи Само Господ Исус Христос за тоа ќе суди заедно со Отецот, туку дека штом се соблазнат брзо паѓаат во смут и се враќаат на животот по страсти штом некако немоќ ги закачи од каква и да е природа било во физичка или психичка илити материјална или во емоционална стапица се фатиле, а кога Човек е во смут односно има некаков немир или пак го обзело страв а не пак се избезумил нормално дека паѓа во униние т.е. духовна летаргија или пак Не ДаЈ Боже падне во очајание т.е. духовна апостасија кога веќе не гледа Спас во Црквата Христова, така пак и оние кои биле Воцрковени доколку се опуштат и заборават дека Животот во Подвиг не е само норма за Монасите туку и за Мирјаните ако го напуштат својот Подвиг да живејат Светотаински (т.е. низ Славословија Молитви Исповед и Причест Скромност и Доблести Смиреноумие и Трпение), така дури и тие се сопнуваат та може и да паднат иако се посветиле за да си Спасат Душа од минливите стапици (кои се нусефект од злото во овој свет расфрлени од самите луѓе заради својата прелест и злоупотребата на својата слободна волја) дури и се дефокусираат озбилно ако паднат во смут макар тоа била намерна свесна одлука заради икс причини, некои барајќи лек во алкохолот други во апчињата некои во парите, за така капка по капка си разоружат Благодатта, заради што потребно е разбирање дека како Луѓе сме подложни на немоќ дури и кога сме Воцрковени а не пак кога сме традиционални Верници, што пак упатува дека секогаш човек треба да има разбирање за нечија положба, та ако треба традиционалните да имаат осет дека и Воцрковен Верник може да излета во аут заради немарност или дефокусираност, колку повеќе треба Воцрковените да сочувствуваат со немоќта на оние кои не познале како во Православието се стигнува целисходно до Благодат низ Светотаински Живот, но како да подадеме некому рака ако непишана норма денес кај модерниот човек е перфекционизмот кога ако некој не е совршен не е и вреден, а всушност толку малку фали за да Човек си Спаси Душа да навистина е беспредметно зошто постои толку неразбирање за околностите, та би рекол Прва и Најбитна работа е како Христијани да не судите никого, за што убава поука има во едно предание за едикојси Монах кој иако бил мрзлив и иако не бил редовен на служби тој си имал Подвиг на Неосуда и така си Спасил Душа [1] налик низ духовно милосрдие да наоѓајќи разбирање за сечија немоќ или пад надополнувал се' што неможел што налагало монашкиот подвиг, да знаете само колку е склет смутно да видиш сред професионална лига како пример некој пуши цигара та оди не го пријави кај надлежниот и моли се за него, сепак треба баланс, едно е некој да згреши друго е така да свикнал да живее при што ако Молитвите не помогнале а некој пак своеволно си тера неподобно за/во некоја средина нормално дека треба да биде пријавен како не би ги соблазнувал во недоглед останатите реметејќи така одреден поредок на добра пракса, но повторно духовно милосрдие би било неопходно та едно е да предупредиш а сосем друго да клеветиш и бараш нечија казна, но што ако гревот е од идеолошка а не телесна природа, хм, и тогаш повторно Човек треба да е умерен во прекорот та да не удри со своја правда туку да посведочи пред Браќата ако не може кај авторитетите дека нешто не чини во нечија пракса НО пред се' низ простување а не омраза на што посекако милостиво ќе биде потикнат од некој од Ближните ако самиот биде обземен од ревност против некакво богохулие, за што чинам убава поука е преданието за Божјите Судови и вното неразбирање од страна на едикојси Пустиник кој не ја разбирал Божмата Промисла и очајувал зошто толкава неправда има во светот небаре Бог не интервенира апропо нашите забегувања во однос нашата слободна волја, ѕирнете цитатот во следниот фуснотиран пост како поука [1]

вака видено ништо не е случајно, но поучно би било дека треба да се бодриме меѓусебно како Христијани дека Православно треба да се држиме до добрата христијанска пракса која ја стандардизирале Светите Отци во првите векови за тоа што значи Спасителен Живот во Подвиг низ Светотаинска Воцрковеност, иако ним им било полесно бидејќи тогаш во светот немало изобилие како денес ниту пак искушенија како телевизија односно е-медиуми, така речи живееле аскестски и во градот, додека денес ни на планина Човек ќе К*ртули од изобилие, а освен Манастирски тнка работа дека денес некој ќе дочека здрав Воцрковен Живот на Село, ко за иронија оди во град сочувај се од хедонизам а сакаш да си спасиш душа, онака падни стани за повеќето тера Воцрковеноста, нели после Литургија ако земеш да погледаш телевизија ојде Смирението низ прозор, а ако за време на постите пратиш политички а не пак изборен агитпроп и низ врата си излегва Смиреноумноста, на некој начи во градот И Воцрковените Христијани ете од спунт ако не поинаку седат на два стола едниот Црковна Заедница другиот секуларна заедница, социјално подвоени личности по сите страни кои чекаат ден или целосно да се префрлат на една или пак да станат и почнат со столиците да се гаѓаат бидејќи неретко некој ко за беља мора да иим чепне во суетата а тие да возвратат по инерција, нечи секогаш имаш право да се браниш ако си нападнат, јас пак неретко ги лутнувам двете столици за да не заборавам дека сум слаб и немоќен како не би се возгордеал бидејќи сум научил дека со Здрав Воцрковен Живот исклучен од сите современи медиумски економски политички и какви се не рат-рејс центрифуги така лесно се враќам во нормала Светотаински Благодатно а и потфрлам ко за Мирјанин и потака со волја за вонаби аскетски подвизи, но што е опасно налик одење по жица над или на раб од бездна, а тоа е погрешно бидејќи така на некој начин се искушува Божјата Милост но лично не си дозволувам пад од разонода туку весно паѓам за да ресетирам одредена сластољубива среброљубива или славољубива стапица па и се надевам дека нема да загинам иако повторно и така морам постојано да се потсетувам кај ми е место за да не го изгубам фокусот од Спасителен Светотански и Воцрковен Живот, а камо сите да можеа да увидат како традиционални Верници дека да се Воцрковат значи да се трудат да бидат достојни да Го Прослават Бога а Господ е Верен и на тоа Возвраќа Благодатно ... обично знам да ги поедноставам абериве налик дали ако и пеете серенади под прозор на саканата таа нема да ве награди за тоа, или пак ако сте се соблазниле и ви изгледа недостоен Свештеникот одете на следната бензинска аполнете гориво зар сте спремни да останете на полпат бидејќи пумпаџијата не ви е по мерак за да возите Благодатно иако ако не сте наштимани Светотаински просто Благодатта е загушена од разни прљавштини па и вожњата натака ви е тргни застани, а неретко лаички би дофрлил кој пее зло не мисли нели па одете Прославете Го Бога Литургиски Со Славословија Торжествено само имајте осет дека не треба да ги надвикате Певците кои водат а да не е разногласие од интонации туку тивко дополнете го Славословието со Хармонија што пак имам воочено уште побрзо Срце очистува од секаква склет в себе, но внимавајте тоа да не го чините во Манастирите како акцентот е ставен на Тихување каде како гости не би требало да им го нарушувате мирот на Монасите а ко за беља мнозина таму се озаруваат за Поење како гости додека се срамат немо сред својата локална Црква, но не се проблем само неразбирањата зошто пред се' одиме туку и зошто и припаѓаме на некоја Црква како Духовна Заедница забораваме на Трпезата на Љубовта т.е. на Милосрдието та неретко ни за кафе муабет постлитургиски не наоѓаме време а не пак во Неделите тогаш или пак за Празниците да отидеме Кумови Стари и Немоќни да посетиме, а во најдобар случај ко за беља тогаш трчаме да се простиме со оние кои не омразиле или сме им згрешиле иако тоа го чиниме со лажно смирение така бидејќи едно извини без на дело тоа да го чиниме нема ефект туку уште поголеми фарисеи стануваме за така грешењето да ни прејде во навика, би рекол секогаш невино без наметнување чекајте на Прошка или пак Простувајте во своето срце најнапред а потоа и на виделина бидете свесни дека денес Луѓето се дефокусирани сестрано та нема ни да осетат извинување дури од дното на душата сте го извадиле, јас што првам, неретко за да ппосочам дека чаламот бил фрка се унизувам некако како би ме сожалиле а дури тогаш кога од спротива суетата е разоружана успевам да наидам на разбирање, само да не мислите си удирам јајца од глава, не просто откривам некоја своја недоносеност како Човек од телесна психичка материјална или емоционална природа посочувајќи дека и сам су се фатил во некоја стапица, ико ете знам како да се измирам ако тоа околностите го дозволуваат ...

како заклучок би рекол првата работа која треба да ја има еден Христијански Верник дали е традиционален или Воцрковен тоа е Простувањето, без него се останато е невозможно за Спасителен Подвиг, но прво а Човек не си Прости себе си со рабирање за својата немоќ распадливост и грешност како секојдневие нема да може ниту на другите да им Прости, перфекционизмот впрочем е исто толку голем проблем како и индивидуализмот, што не значи дека треба Човек да се задовли со просечен Живот колку да се смирува ако истиот му е недофатлив налик супер-здравје брзо-богатство или фини-наслади, ниту пак треба слепо колективистички да расудува налик фанатик за кој каузата е поголема од слободната волја бидејќи заедничкото не треба да е присила врз оние кои се различни - ова го велам за она што ги засега индивидуалните односи а не се коси со земен закон кој знаеме дека е ригиден а впрегнат од феудалци виа удбалитичари како општествени елити, Правдата сред секуларизам не познава Милост ниту пак искреноста или доказите се норма, проблем навистина за оние кои се Христијани а се врзани административно како легислативци инспектори и кадии за рационален закон во кој афект може да се одглуми или дијагностицира само од психијатар, иако би било пожелно да се размислува дека сите Луѓе се склони на неправда или зло како злоупотребени жртви на паднати духови анатема на нив, затоа и погрешна е заточеничка рехабилитација како пенолошка мерка да ѕвер фрлаш в затвор меѓу ѕверои, особен склет за млади престапници на секуларниот закон, иако и таквата атмосфера е резултат на отуѓеност од својот Православен Духоносен Корен и неговите сотиролошки разгранувања т.е. етичната моралната доблесната навика на Христијаните да чинат добро и се клонат од зло, но ако не израснале во Благодат тоа не значи дека Благодатно не можат да се исправат а заради што може попаметна терапија за млади разбојници или пак постари осуденици доколку се согласни за тоа да отслужуваат казна при некои Манастири или пак Медреси од затворен тип каде Благодатно би се обиделе да се исправат, но тоа во претежно Монотеистичка земја како Македонија нема ни Веронаука а не пак да има простор за духоносна пенологија, да не говорам за организирана духоносна рехабилитација за зависности која опптеството ќе ја стимулира како неопходна за оние коои сакаат да се обидат така да се лекуваат од тешки сластољубиви па и среброљубиви и славољубиви болести а сепак да не мора да се замонашат ...


Изменето од Zelenikovo - 30.Април.2019 во 13:58
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 461
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2019 во 18:24

за преминот од традиционален кон Воцрковен Верник убаво е уште еднаш да се потсети дека после Простувањето треба и Разбирање ако не Сочувствување особено кон Ближните, но и различните па и непријателите, та не се лутете никому зошто е во грев, а доколку се Труди да го надмине имајте разбирање за немоќта бидејќи не секој има иста сила или мерка т.е. не секој може да понесе иста тежина, та ако знаеме дека Молитвата и Постот се две крила на секој еден Христијан тогаш би било логично да не се очекува од сите да се ревносни како да се Монаси, дури не е ни пожелно да се пуштат веднаш во Подвижнички Живот туку природно да се навикнат на тоа, искуството се стекнува низ пракса а не низ инает, а она што е неопходно е Човек откако ќе најде разбирање за светот околу себе и почне да се стреми да се Спасува Духовно да не брза бидејќи нели брзина знае да заслепи та рипајќи скали нагоре во случај да попушти да не знае како со лесно да се приземји, затоа треба и поусрдна поука дека Воцрковените Верници се на одредено ниво не бидејќи се екстра-ревносни или супер-праведни туку бидејќи фокусот им е на Спасние низ Светотаински Литургиски Живот, така ќе најдете и Луѓе кои немаат сили да Постат во Полнота ниту пак Молитвите им се како на Ангели а сепак се дел од Црквата и исто толку се Спасуваат како и оние кои стојат целосно во Правда кои впрочем ги уживаат Плодовите на Благодатта и на се' се радуваат, битно е токму тоа познанието дека вон Црквата речиси е невозможно Спасение ко што вели подвижничката поука дека еден на илјада се спасува во пештера а еден на илјда отпаѓа во Манастир како индивидуална наспроти колективна Молитва, просто е, како дел од Црквата сите си подаваат рака еден на друг ако не поинаку Молитвено Славословно и Евхаристиски кога Исповедаме дека Еден Е Господ Исус Христос ... сепак Животот во Подвиг ко што велат Светителите треба да е норма за секој еден Мирјанин а не само Монасите [1] па и треба да се трудиме во Верата да раснеме, а како ако не низ Молитва и Пост, тоа значи да бидеме свесни дека тие ни се неопходни во сите свои форми, но ко и за се' почетокот е најтежок, а особен гајрет е падни стани табиет кога алекситимија здрмува налик рамнодушност за Подвиг, моменти пример кога лично за да се накренам пак духоносно неретко знам да си терам свој начин на Молитва и Пост (налик како кога спортист се загрева) додавајќи малку по малку фокус и истрајност, особен склет кога Човек не се движи и нема топ циркулација или пак е навјасан од сиџими болести или сиромаштија, понекогаш проблем е и празнословието и денгубата кои повлекуваат озбилно во овие времиња, но најголем склет чинам е телевизиската но и фејкбук учипеност кога единствен излез бар за мене е бегство од таква средина, а ако не се може имам трпение додека за тоа не се создадат услови, во спротивно Молитвен Подвиг имам како на животно во кафез на кое устата му е затворена па гребе по ѕидови како не би кренал раце од се', смешно е што кафезот сами си го заклучуваме, но тоа повеќе е резултат за несвесност дека станува збор за современи хипнотички медиуми кои ја омлитавуваат волјата за нормален Живот воопшто [1] просто е, гужва во мисли прави нетрпение за Молитва или Пост а екстра ако се товарите со агитпроп што кај нас си го дозволуваме и за Великиот Пост [2] но да речеме решил Човек и така современо да се подвизува тогаш ако нема сили искуство или волја нека Пости и се Моли малку по малку т.е. постење до зајдисонце а Молитви бар за време оброците, а на тоа пополека да надодава лично молитвено утрено-вечерно правило а конечно пожелно бар по една строфа од Библијата дневно, додека во полнота би требало една глава од Евангелието дневно да се прочита, доколку пак има болест или пак екстра стапици Акатист Псалтир и Добротољубие чинам се придаваат, сепак ако сте е-медиумски хипнотизирани односно зависни тогај неодржливо склет е да се носи Православен Подвиг бидејќи штом околината ви е нурната околу вас во хедонизам материјализам егоизам ем сето тоа зачинето со супер пропаганда од сите страни - како тогаш да се издржи, хм, падни стани логично, но без Литургиски да се исправа Човек редовно тешко и да застане на нозе, та ќе си тера традиционално од Празник до Празник, иако поарно и тоа него ништо, ко што вели поговорката и малку зијан е многу зијан - па така и малку арно е многу арно иако тоа е малку за да одолее на сите искушенија кои вирејат денес во светов а не пак да ги исконтролира своите страсти со песна, ех вклучив ли телевизор бадијала се трезнам дневно молитвено по дома, речиси налик капка Смирение наспроти река соблазни дури и кога само документарци вртеле во тенеќето, да е почудно единствена работа која ме потсеќа на ближните е токму таквата ѓурулти кутија наместо спомените да ми се врзани за книги предмети или облека, ко да ни е навистина ага газда стопан телевизорот по дома, дури на тоа и каузално сме потсетени од скоро со исправањето на телекомуникацската кула на Водно ко дупло повисока од Крстот та зар треба ли поголема опомена!?

секој трезен ова би го сконтал, но дали сконтаното ќе се вбразди в срце ако умот е расеан а не пак хипнотизиран, каконтогап така некому да простиш искрено ако не се совладани високите страсти како суета и омраза или сеир кои е-медиумски се стимулирани на ангро, нека оди сетне Човек да сочувствува и како така некогаш ќе разбере дека Голем е Бог и како Човек почне да се труди да ги опонира Божјите Атрибути како Милост и Правда но и Мир и Разум, зар некогаш молење и постење ќе помогнат ако сте во медиумски обланда трансоина, така заглавен Човек не е свесен за Патот на Спасението по кој треба да се упати на кој Простувањето е почеток а Љубовта крајот, а дури и не е Воцрковен ако ова го има на ум со лесно живее, но дали без да се воздржува светот нема да го повлече, тренинг кој е неопходен за да не ги крене сите четири во вис штом бидне соблазнат дали од жени злато или аплаузи, можеби полесно ако има Христијански Ретровизор штом влета во световен карамбол, та во такви моменти и да ви избега постот практикувајте го до зајдисонце а доколку ви се измолкне Молитва пуштајте ја на мп3, но кому колку му е дадено, најчесто Народ не е ни свесен дека работата е озбилна и дека навистина станува збор за шанса за Вечно Спасение на Душа, но Блажени се оние кои Поверуваа а не Видоа, бидејќи оние кои видоа а не тргнаа да се спасуваат и да спасуват други (налик оној кој ги скрил талантите) тие не ни можат да се надеваат на Божја Милост туку ќе ги пречека по овој земен живот Божја Правда, а дека некој сам пред Бога со свои дела ќе се оправда ем капак не се ни трудел од грев да скубне ниту се срамел што во грев живеел како тогаш и да дочека Вечен Спокој, која е наградата тогаш за оние кои се труделе!? така што чим имате Слободна Волја а Словесни сте та трудете се со сите сили да останете фокусира кон Спасение на Душа, а потпрени на добрата духоносна Црковна пракса стигнете и до тоа, но прашање е колку сте свесни каде како тоа е поизводливо, морски наместо патно би рекол живеејќи во град секогаш имајте на ум дека градот е море на блудот алчноста и омразата та гледајте да не се нурнете во истото, а и да пливате некако таму бар погледнете кон Црковниот Брод и дофатете се до спасителните мускули појаси и јажиња, но немојте да мислите дека фарисејски доле во тињата од голема корист ќе ви бидат спомените за духот кој го движи Црковниот Брод, а единствен излез тогаш е од сесрце да посакате кон површината да се упатите, што не значи дека нешто нема да ве повлекува пак назад како околност дали ваша или на вашите Ближни, но од моето искуство е дека упорноста се исплати и како фокус и како Воцрковеност откако се одлучите да се Спасувате и се качите на Бродот ...

морам да признаам како повеќе од една година не сум отишол на Литургија можам да кажам дека и Молитвата и Постот ми се намалија, како да немам гориво во себе и за секојдневното молитвено правило, иако тоа е резултат повеќе од недостојност бидејќи лицемерно ми е да постам терајќи го Постот како диета без Светотаински Живот а се додека не почнам пак редовно да се Исповедам и со Христа Заедничарам Причесно многу јасно дека ќе немам сила ни за поозбилен Молитвен Подвиг а не пак разгорување на доблести в себе како Искрено Милосрдие или Ревносна Емпатија, а пополека ете низ една година почнав и да не внимавам што каде како зборувам просто сеуште се крепам на Молитвите на Духовникот сигурно за скроз да не отпаднам во униние, ако ова е утеха тогаш не се демотивирајте лесно зошто не сте ревносни молитвеници а сеуште сте традиционални Верници, сетете се дека дури кога ќе почнете редовно да ги посетувате бар Неделнните Литургиски Славословија дури тогаш ќе се исправите поозбилно молитвено, а понекогаш и сами треба да се навикнувате на секојдневно молитвено расположение можеби сеќавајќи се на своите Ближни кои се упокоени ... ех како не удри една соларна бура денеска та да снема струја колку природно Народ ќе посака секој ден да има Црковни Служби насекаде, со оглед дека би настанал смут заради сеопшт хаос та и ќе може да се воочи Благодатта полесно како Народ го Закрилува штом од Бога ја Призива во такви зорт но нехипнотизирачки околности ... но да не излезе дека посакувам зло, напротив гледајќи на дигиталното зло денеска се надевам Човештвото може да дочека ресетирање на истото некако, колку и да е тоа мач со две острици бидејќи вистина на волку несамоодржлива светска популација многу Народ ќе падне во очај и за чиста вода и за парче леб во уста - замислете го хаосот на wwI II но сеопшто, кој би посакал такво нешто чинам нормален Човек не, но и сега е случај веќе тоа но душевно во овие времиња на духовна хипокризија кога заради наплив на либерализам и малодушност Луѓе доброволно си ги продаваат душите а многумина и несвесно станувајќи неопагани па дури и онака забавно пагајќи на астро-гатања ко што е на секоја задна страна од од повеќето списанија тоа ХОРОРскопот, други пак ко мене тргни застани фармациски си ресетираат некакви гурабии наместо со цело срце да му се предадат на Служба на Бога, но оди скубни и на центрифугата со лесно а си пораснал во гето! се радвам и што сум познал кој е Спасителен Пат за Душата а имајќи предвид како бев завозел неопагански експериментирање со астрални прошетки имам среќа да не изгорев уште поодамна, веројатно тоа не е случајно па еве сега можам некако да сведочам дека има излез и за оние кои избегале заглавиле во или загинале по њуејџерски беспаќа, но тоа си има и своја инерција односно бев повлечен за нога претходно ко дете низ хеви и детметал музика иако на рокенрол најнапред подгреан, макар после тоа свртев на хардкор и рап а потоа и реге, а така просто бев наштиман тамам како адолесцент за толтечки мистерии, хм, кој би рекол дека и тоа не е случајно да појавата на MTV уште во титоизмот на сателитска не си ги наредило коцките за да бидам повлечен кон душевен пораз како дете, не сакам да замислам колку денес на децата им е склет и глава да кренат ко нурнати низ интернет во разни душевни ќорсокаци од жива-е-кал, почнете од фејкбук а завршете со јутјуб, таму на душа тетовирајќи тагови кои имаат и магијска нишка посекако, а дали бар нивните Родители се Молат за нив кога веќе ги донеле на овој свет, или топтан се спремаат ако не се спремни само за рециклирање како традиионални Верници кои веруваат дека не на два ами на сто стола можат да седат и душа да си спасат, нека се потсеќаат на поговорката за чавката и колците може така ќе се подосвестат за својата Слобода и својата Одговорност!? не дошол ден но може ќе почнат да се исповедаат и причестуваат на фејкбук во блиска иднина ''верници'', но можно ли е дигитално да се живее Живо и Торжествено или пак нехипнотизирано скрушено, не сте свесни но некои еугеничарски елити натаму ја туркаат за вас тенекелогијатакако истата би им станала на Луѓе виртуелна секојдневност, погрешно терсене душепогуубно та Внимавајте уште сега за да не ве закачи ова уште утре, колку и да изгледа ваквата еугеничарска утопија далечна иако во себе има и далеку покатастрофални нусефекти како таква, но за тоа другде!


Изменето од Zelenikovo - 30.Април.2019 во 18:28
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 461
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2019 во 03:00

ако и кога сме умни разбираме дека се' е Божја Промисла а тогаш ни станува и појасно зошто потребата од Евхаристија Славословија Воцрковеност, само тогаш лесно се носиме трпиме, но на тоа треба и да се потсетува постојано за да се смируваме сред овој свет каде ни е дадена прилика за достигнување и Светост доколку се држиме до Божјиот Закон за така стоејќи во Правда да одолееме на искушенијата кои се допуштени токму како баланс за нашиот раскалашен живот или околности во светот, бидејќи ништо не е случајно дури и кога ни се случува нам зло или тоа е присутно во нашето опкружување околина општество бидејќи Господ не дозволу да ги стигне зло Верните освен ако тоа не е за нивно Преумување и Спасение ...

разумноста мудроста или јасноста мене ме фтасувала само кога Праведливо сум наштиман очитувајќи ги Божјите Заповеди и Поуки што е случај кога се држам до Добрата Православна Духоносна Пракса која ни е оставена од Светите Отци во Сведоштво а тие на Чистота на Срцето го ставаат главниот акцент, така и јазот за мене е поголем за Воцрковеност и сушност штом се опуштам кога се држам сакал нејќел до традиционалност за да низ формалноста ја задржам размуноста од спунт неретко живеејќи Литургиски и кога сум расејан кога и понедофатлива е смислата на Славословие учествувајќи на Црковните Служби апла механички без скрушеност и стравопочит без познание за својата грешност, но и така се враќав во нормала бидејќи не е можно Човек да писуствува на Литургии а Срцето да не му се очиства, што важи и за телесните болести, сепак брзината на очистување исправање и растење до/во Благодатен Живот е резултат на Достојанието т.е. кај традиционалните наспроти Воцрковените Верници кој сад е подобен за да Благодатта се всели во него, така и очекуваните ефекти од неа се различни, обично оној кој се труди и ќе дочека плод од својот труд, но ако трудот е потпрен постојано на погрешна пракса тогаш како, тоа во однос Христијанството значи дали е логично на човек на кому гревот му омилел да се труди да се балансира а не пак обестрастува како би се надраснал некогаш а омилен грев е оној кој се смета како оправдан и неопходен, сакам и богатства и Спасение - китка-матка-одеднаш што би рекле по скопски, така и да почне некој поозбилно да го Слави Бога нема да вкуси од Благодатта во Полнота се' додека не се очисти ... пак пред се' треба чистота на срцето но и ресетирање на телесните гревовни навики пр. пушење опивање безделничење скитање и сл. во спротивно мирјанинот ќе си затера фарисејски та Преумувањето како процес т.н. Метаноја т.е. Покајание ќе изостане, а без Човек да се Преуми тој не ни ги раскинал врските со стариот земно-ориентиран табиет да живее хедонистички по духот од овој свет, но процес пак кој не ни може да отпочне ако Човек не се труди да земе учество во Светотаинскиот Живот на Црквата, всушност тоа треба да е паралелен процес за да при Воцрковувањето тежнеејќи кон Промена да стигне пополека до очистено срце од страсти а по мерка на очистувањето и да се намножи во него Благодатта, колку повеќе намалува на земното толку повеќе здобива од духовното, а камо здобиеното да го пази како зеницата од своето око, но зар е можно тоа сред градска центрифуга, та дури и се очистил топтан пак ќе падне во смут и најискален духовен воин како Монах и бар со помисли ќе згреши доколку си дозволи некако дефокусираност од молитва, а колку повеќе пак Мирјаните, заради што Литургиски е неопходно постојано очистување за да се одржи бар баланс, сепак балансирање во град е како одење по песок а неретко и заглавување во жива кал, заради што убаво би било Мирјаните да имаат на ум дека поубаво е да тераат скромен и напорен Живот на Село заради свое Спасение на Душа него да имаат комфорен живот во град а да ризикуваат дали ќе си спасат душа макар живееле Светотаински, но што не е можно за Човек можно е за Бога, сепак ако телвизорот ви е најдобриот пријател ни на село денеска нема да дочекате Смиреноумност и со лесно ескивирање на стапиците во овој свет а не пак да растете Благодатно во Верата, од лично искуство ќе речам кој раскинал со телевизорот веќе и почнува да се Спасува! визијата на телето денес ниту за временска прогноза не ја бива, а вестите чуени на радио бар се растоварени од визуелизации па и полесно остануваат по вијуги, плус на радио Човек има прилика да чуе и за конструктивни дебати, бар на МР1 иако и таму тоа е се' претпладневна програма наместо целодневен радио медиум кој ќе описменува информира и поучува Народ, радиото за жал денес е пред се' забавно-информативен медиум наместо едукативно-информативен, можеби решение е нов таков државен канал бар културно-историско-нучен каде сллушателот нешто и ќе нaучи него да е само инка за хедониcтички мелозвучја, иако мора да се напомене дека и научноста воопшто информираноста го одалечува Човек од Бога заглавувајќи го во многумислие ако не многуглаголие (иако едното води кон другото и обратно) што се вели во Православие исихастички: Умот мора Да Мирува како би допрел низ Молитвен Подвиг до Бога доколку целта е да се отворат духовните очи на Човека и се соѕерцуваат Божјите Енергии т.е. се Обожи Човек полесно [1] но не секој ум може да го разбере тихувањето ниту пак денес ќе срипа Народ на Изворност инстант, и нормал ќе се Спасува пак иако дидактички милува да дума та сепак подобро научно него хедонистичко думање та оние кои се навикнати на инфо-храна конечно имаат потреба од неа, но што е тоа е, затоа импровизирајте можеби чаре е архивата на Македонско Радио да се извади како онлајн подкаст па Човек да бира каква емисија од која година ќе чуе а категоризирано по област, но тоа нема основна помош на државно ниво во однос Рурална Реемиграција [1] a не пак финеси налик што во слободно време е најпаметно живеејќи на Село да се прави, конечно читање книга е рајат работа, но за оние кои биднале зависни од е-медиуми треба и некаков амортизер за да стигнат до тоа ниво, но не треба да се заборави како што Човек имa гајрет телесно од прејадување, така и умствено ако си дозволи мас-бомбардирање на вијуги биднува психички обременет, капак па ако таквата енергија нема испустен вентил за да ја канализира и сигурно ќе почне да тилта и за секојдневен живот а не пак Христијански ...

навистина една неприметна, а секогаш склет работа, дури и за Воцрковени Верници, е Прејадувањето телесно или умствено, та дури и ако ги скротиле ниските страсти озбилно, неретко празнично знаат да се фрлат во привремен хедонистички транс, а така неумереноста неприметно и ја одзема духовната сила, а штом се научи Човек така да функционира после заборава или се плаши да се напне за Православен Подвиг бидејќи нели ќе му се снеарни, затоа и Благодатно е Сиромаштвото, бидејќи Сиромавиот ќе се насити со Благодат јасно доколку се одважи да живее Воцрковено Светотаински Побожно ... но има и исклучоци кои би можеле да потстанат приемчиви за Благодат а не се сиромашни земено материјално, ко што се модерните жени кои се склони кон диети заради култ на тело - но би требало фокусот да го свртат од култ на тело кон Спасение на Душа и да почнат диета да држат заради посилна Молитва а така да се избалансираат и со ниските страсти и со материјалното конзумеристичко живеење, но и со вообразениот суетен чалам, но кој да ги поттурне кон Воцрковеност кога се заглавиле пред фејкбук воајеризам или телевизиско слинење по виртуелна сапунична љубов илити пред трендовски писанија уки и експерименти, ех кога хоби би ми било плетење везење шиење наместо шминкање фризирање и депилирање, нели уште поубо ако е во друштво креативноста завозена ...   арно ама да имаат една стапица која треба да ја надминат арно, иако како поемоционални од мажите доколку стигнат на тоа ниво да допрат чисто искрено и достојно до Божјата Благодат тие како битија ќе се издигнат многу над овој свет, но што кога готвењето биднува главно хоби, ах кој век живееме, една корисна работа од далечниот исток во овој контекст би било ајурведски или макробиотски начин на приготвување на храна за хобито да нема прејадувачки презаситувачки нусефекти значи да се искористи некој идетски стил на живот заради поскромна а поефективна исхрана како традиционалните Верници би имале поголем елан за Православен Живот во Подвиг, само што премалку има инерција кон такви уки, чунки невладини огранизации за тоа постојат како би здружувале Народ кон поарен квалитет на живеење, само што кога главно хоби е модата дури крпчињата сами ги шиеле, како сласта по дотерување да се изескивира, веројатно чаре е вртење кон изворност како стил низ долги кошули фустани изворни везови, за така бар да се акцентира народното в себе наместо глобалното, што е можеби и неопходен амортизер а за да како традиционални жените полесно би можеле да ја разберат и Традицијата на Црквата и сета добра духоносна пракса која се изнедрила во Неа, идејата ми е дека оштроумно е да се прилагодува секојдневието заради Православие а не заради рат-рејс-егзистенцијализам, налик уметник кој вмегнува христијанска симболика или орнаментика во делата кои ќе го потсетуваат постојано дека не смее да си дозволи фалц-либералистичка-реалност или сличните на неа мамонистички култови ...

но сакале или не, системот денес онака кашаталистички како е наштиман за што поодржлив конзумеризам, во потрошувачко општество го програмира Човек да се прејадува препива конечно преработува, форсирани сме кон ревност за што поголем комфор и наслади, сетне оди наштимај се за да живееш Христијански, склет околност за држење ритам и во однос постењето а не пак молитвата, за што кусур е Живот во Подвиг кој така е заробен и за милосрдност и за трпение и за неосуда, неумереноста потоа се рефлектира на сите нивоa во табиетот, па дури и животинска омраза кон различниот штом за тоа се укаже прилика, денес навистина е склет да си Воцрковен Христијан па и Традиционaлен Христијанин сигурно сеуште некому е старомодно суеверно или ретроградно да биде дел од Црквата, а такви помодари има бидејќи хуманизмот е спинуван од атеисти како општествена водилка дека земната научност е навидум без конК*ренција хм затоа од неа е изнедрена еугениката како општествена водилка, но за тоа другде, и ете мнозина така изботирани и заслепени од детерминизмот на научниот атеистички деистички или агностички елитизам како неписени или полуписмени во/за Духоносен Опит ќе бараат ако не друго влакно во јајцето за да се одвратат од прилика за Воскрение заради Христа, а ако на тоа се донатовари и некој земен идеал ко кај нас Македонците како што е изнегираното национално чувство сестрано и' ете рамнодушен бројлерски табиет кој претежно на индивидуализмот ќе му отвара врата турнувајќи го Човека се повеќе кон себичлук него заедништво, скоро како да ни е искорумпиран умот за поголеми духоносни дострели, а лично единствен излез од ваквите стапици гледам преку активна рурална реемиграција како би враќајќи се на зворност во некаква форма и се отвора простор за Самоодржливост а така простор и за ослободување од стравовите заради што почиста Молитва дури истата била и минимално впрегната во нечие Срце ... но ако 50 години требаа за селата да се испустат, колку ќе треба за да пак се накренат!? некој ко намерно да работел да не разнебити на сите нивоа во однос идеалите дал земни ил небени, иако сето ова е резултат на колективна несвесност за ризиците и воопшто како учените во Македонија гледале на стратегиите и просторните планови визави Самоодржливост - како економска така и културна, а кои и онакви какви ги имало/има главниот акцент го ставаат на бројлерскиот гетоизиран табиет како градска индустријализација, бидејќи нели така просперитетот ќе ни бил загарантиран, точно со гмо храна и бркање среќа дремејќи пред е-тенеќиња, дури и Литургиите почнаа да ги форсираат за на телевизија како седејќи во фотеља или лежејќи во кауч би Славословиле, каква само мерзост на духот е тоа да она што е Свет Чин како Литургиска Церемонија се доживува виа е-медиум лежерно по дома, ќе раберев тоа да е достапно како опција стари и немоќни но и за нив поубаво би било ете бар за Празник ако не секоја Недела да отидат на Литургија, но ние денес ќе да сме го разбрале површно зборот не-делај та буквално тогаш не-делуваме ни во однос Литургиското Славословие, ко што површно ги разбираме и Светите Тајни во Православната Црква, но може и не е толку склет работата како Народ во последно време се' повеќе преминува од традиционална кон Воцрковена Вера, ко што знам често да кажам - ни османлиите за 5 века немаат сторено толку зијан кон Православието тука ко што го сториле тоа титоистите за 5 децении, претходно дури Верата и се намножувала бидејќи не била забранета туку била единствена Надеж, додека во титоизмот и малку да ја раслабеле ќе имало зијан а не пак на ангро што била девалвирана како затуцана општествена појава која ретроградно делувала по партиската книшка но и федералистичкиот имиџ за кој и национален идеал бил ризик а не пак духоносен, но било што било во титоизмот, туку што сега бидејќи од офкање глава не поминва иако некој би притрчал да фрли утеха ако не решение за проблемот, но како општество денес не ни познаваме дека имаме проблем, налик ризици кои влијаат негативно во однос Здрав Воцрковен Христијански Живот, па бадијала Верата е Слободна кога е окована од сите страни со супер соблазни, прва агитпропот кој им го зема мирот на Луѓе 24/7, потоа конзумеризмот при што рекламни паноа со еротски маркетинг не се проблем ни за пред Школи ни за пред Црква, а капак е хедонизмот како се товари како нужно зло кое не усреќува сите медиумски, така и Ревносен Воцрковен Верник е/ќе биде постојано дефокусиран од Смиреноумие штом живее во модерен град а особено центрифуга како Скопје


Изменето од Zelenikovo - 01.Мај.2019 во 03:01
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 461
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2019 во 04:40

колку е длабока Божјата Премудрост никогаш нема да бидеме ни Свесни дури сме нашле нзс дека треба водата да ја бистриме постојано од талогот на посесивноста на егото елитите империите, иако така брзо ќе рабереме зошто сме на овој свет и како да допреме и индивидуално и колективно до посреќен Живот поздрава Околина и поемпатична Цивилизација, за жал се имаме сплеткано во материјален подвиг и бркање радости низ него, мислиме дека ако има повеќе камења во водата ќе чекориме над тињата на ниските и високите страсти, но да не бидам разбран дека сметам како материјалното е зло, никако, напротив се' на овој Свет е Божја Промисла и заради наше Спасение ... така пример парите како богатство не се проблем туку проблем е што си дозволуваме да се врзиме за нив како средство кое обезбедува некакво моќ сила изобилство исполнувајќи го срцето со уверување дека богатството ќе не усреќи за така и да стигнеме до идолатрија кон нив во вид на мамонизам, та во овие времиња заради пари стрепиме заради заштеди спокој чекаме но така само стравовите в себе ги намножуваме бидејќи не сме Самоодржливи туку зависме од системот кој го контролира нивниот оптек и вредност а кој пак е наштиман да им погодува сред кашатализмот на елитите односно корпорациите а тињ нормално немаат ниту осет за човечност туку потреба за човечки и материјални ресурси па неретко и нив ги идолизираме индиректно преку нивните брендови, после нормално и да се Воцрковиме уште долго ќе робуваме на стекнатите навики како мамонизам корпоративизам конзумеризам сакајќи и да си Спасиме Душа и да живееме во удобства комфор раскош но пред се' индивидуално бидејќи за системот секој изблик на заедниптво значи Самоодржливост за Масите а такви опптества не му гарантираат нему индустријален корпоративен трговски раст односно економска самоодржливост, па може да се каже ретки се оние кои се Воцрковиле а спеале да растат во Верата со лесно и да ја сетат Божјата Благодат а така и да му се израдуваат на Животот колку и тој да е неподнослив Работејќи и Трудејќи се да стекнат Спасение преку Христа и Воскресение во Царството Небесно ...

повторно, земено индивидуално не е проблем Богатството ако тоа е плод на Праведен екоетички и биоетички труд, напротив тоа е Дар од Бога и заслуга во секоја една област од наука преку економија до уметност, но со појавата на лихварството и фиктивните меници подоцна книжни фиат валути и без покритие кредити богатењето станува нус-ефект на гревовна расположеност да се бара преку Леб погача а регулирана преку нечија елитна теорија на игри преку која коцкањето нема граници, кога ризикот не е резултат на природни околности туку на нечија позиција и снаодливост сред кашатализмот и вештачки се претерминирани од страна на мамонистички империи, па така светот денес и луѓето во него се заложници сеопшто на лихварлук комарлук и чаламлук а веројатно последново е и најсклет бидејќи води кон империјализам втемелен на славољубие сила моќ за кои Народите и нивната Благосостојба се само статистика која може да се ремети како е неопходно заради самоодржливост на одреден империјализам, трката пак и на локално и на глобално ниво за среќа е следствено подложна на коруптивност бидејќи сред кашатализам нема грешни чекори туку само прилики и снаодливост кому што како му се може, сето тоа капак е замаскирано со супер-агитпроп дека демократијата е осигурач кој би го менаџирал ваквиот светски еконосмки поредок, а пред тука да свртам на Адам Смит и непотребно во недоглед го преџвакувам евроатланскит детерминизам и неговата глад за светска доминација илити неговите утописки пориви за нов'светски'поредок би ставил штопна на таквата дигресија и би се навратил на дилемата кога традиционалниот Верник станува Воцрковен сред вакв околности, хм хм хм можеби никогаш доколку не ги смири во себе алчноста наситноста слинењето по материјален агалук а како не би станал православен фаријеј кому среброљубието му ја заробило молитвата макар тој навистина Верува во Христа а како таков дури и да се Воцркови т.е. почне Светотаински да живее нема ни да се одржи долго Воцрковено, ко што е случај и со епиК*рејците кои низ хедонизам на сластољубието му отвараат по сите страна врата во својот живот онака по кафани дискотеки плажи ѓезмиња а да можат сетне в себе да најдат Мир и Светотаински Православно Живејат низ Пост и Причест, но што е случај и со славните кои кога ќе влезат в Црква цело внимание на себе го привлекуваат та ниту тие на рајат некогаш ќе се Помолат и Прослават Бога а тоа да е дома меѓу Ближните ниту пак останатите со радост ќе заедничарат со нив бидејќи логично оној кој е плзнат експониран славен тој нормално е и јавно разголен а ретко кој како и кај секој Човек е имун на гревови но што повисоко е Човек во некоја Заедница нему и повеќе у тежат истите бидејќи потешко можат да се скријат, тогаш кој е Достоен, сите и никој, сите ако живееме Сложно та акцентот е плстојано на Простувањето и Поуките , и никој ако секој за себе функционира во Црквата меѓу Мирјаните како што неретко е случај денеска, иако Црквата е прилика токму да се избалансира Заедницата бидејќи славните и богати ќе се измешаат со обичниот Народ а таму ќе видат дека и тој е вреден но доволно му било и низ Скромност да му е радува на Живот ...

их, камо да имаше Продуховени Економисти, замислете го Пророкот Мојсеј колку навистина имал осет кога Амбарите со време ги наполнил, но и кога му паднало жал зошто фараонот Народ измачувал, таков Човек нормално ќе добие помош од Бога и ќе го води Народ на Сигурно, иако Народ и баш не бил склон кон Смиреноумност Праведност Побожност, но дали традиционален Верник е возможно да се Продухови и да му се отворат духовните очи во вакви лихварско-корпоратистички времиња каде секој еден економист на власт сонува да стане фараон или се плаши од фараоните но и од Бога, дали е доволно за да ги надмине земните стравови онака само празникарски да е дел од Христовата Црква или пожелно е да живее Светотаински, за време Неделните Литургии да е меѓу Народ на Заедничко Славословие, за време на плстовите да не организира политички кампањи дилови или реформи за да не се возбудувааг и паѓаат во смут Верните во Блга кои кај нас колку што знам се мнозинство, не дека секуларизмот мора да се потчини на Црквата но Таа да е постојано заобиколена небаре е културноуметничко друштво тоа е дрско макар и атеисти биле властелините денешни, но кој ни е крив што нема Катехезис како Христијански Вовед во Верата Православна ниту во Црквите а не пак во Училиштата, каде и како модерниот либерален сограѓаин да се поучи макар и традиционално за Верата на своите Предци, или ајт сега имаме новокомпонирана историска реалност па си имаме изговор зошто од изворен табиет нема потреба во Општеството, ајде ќе не биде и така можеби бар ако размилуваме тро Аграријанистички наместо кашаталистичко-индустријалистички, дефинитивно денес имаме машин-мен технократски табиет оди аштимај го Благодатно истиот кај елитите клановите службите, ќе се уплашат во најдобар случај ако ко такви сетне се видат во огледало!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 461
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2019 во 14:48

еве денеска супер прилика да се проверам колку и самиот се држам до поуката за Простувањето, а ко што рековсега сум како традиционален Вeрник наштиман и оп тнка работа да не му се гневам на Братот во однос неговиот недоличен трсене или преопуштен табиет, каков е таков е и треба да најдам разбирање, и го имав дури бев Воцрковен но олабавив ли Светотатински да живејам а не пак да прекинам, и оп штом прекипе лончето оди трпи да те видам, нормал ќе амортизирам со цигара или ждерење можеби и пиење ако имав таква навика за така да се опуштам по земен терк онака кога утеха за смирување се страсти наместо Литургиски Живот и оди вака Спасувај си Душа долгорочно, натежнале свои гревови та тешко е и туѓите табиети да се носат, а сакал нејќел сред градска центрифуга и не се баш малку, иако виа теле'визија шута работа та бодат и рурално разни туѓи табиети, особено ако сте општествено активни та дневне новости си ги дозирате постојано по вијуги како помија од идеали политики и трендови, трпение спокој радост аха само како цитати по сеќавање, што конечно и тоа е нешто да сеќавајќи се токму како јас низ абериве во нишкава а како би се вратил низ Воцрковен Живот пак на нив како доблести и добри дела [1">1] ...

единствен друг начин иако повеќе дефокусирачки отколку некакво чаре е Човек да има духовит штимунг при рака, но во времиња на сеопшта хипокризија истиот пополека ќе мине во сеир та пак гневот си е ага, иако така тро лицемерно нашминкан, кога фора ја кркаш или пушташ не заради смеење ами за да канализираш вишок склет гурабии, пример наместо на Зајко како авторитет да гледаш не виа КУМА ЛИСА или алис'ин'вондерленд (кој каков стил милува) туку се расфрла дозерот со сеир налик о'ибне изботирано пак ли ти на штекерот - или - о пак семафор им зел меркел од перцепција та незнаат кога треба напред а кога назад да одат, за конечно штом времето се снеарни и почнат да вртат коски сеирот да почне да минува во омраза кога по племе жица лимфа се фрла со дрва и камења, нормал тоа си има свој бекхенд бар во комшилук ако не по дома - денес виа фејкбук малџиски пространства, а таму бидејќи заскитале разни сенки од склет енергии како низ карамбол сите си ја кркаат таа енергија, камо да беа социјалките само чат меилбокс, но од одамна сешто се само тоа не се, туку како рамбовки на луѓе 24/7 им висат по табиет што креативно што конзумеристички а што политички а заради последново пак карамболот од сеир минал во омраза, но аир од тоа имаат само паднатите духови анатема на нив, та бегајте од таму ако можете!

капак на сето ова е себичлукот како самодовоност, дури и во Праведен Христијански Социјализам да живеете заради фејкбук реалност ќе си сотрете Трпението и Смирението та и Среќата и Радоста, а така оди Спаси си Душа, фатаморгана е дека фејкбук конектинг пипл во радост, не таквата и сличните на нив социјални мрежи дисконектинг пипл со ќеиф заради ту'мач шмирглање чалам во место истилтан а надзидан од сеир ако не омраза, за што веројатно чаре е СОЛАРНА БУРА АКО НЕ АСТЕРОИД барајте и ќе добиете! но кој е свесен за сите склет нусефекти на виртуелната дигитализација иако ова е сеуште на некое почетно ниво, почекајте уште малку да видите како ќе ве скоцкаат холограмски и тоа доброволно во едикојси матрикс во кој ако сега духовите ве возат таму еугеничарите возени од нив ќе им ја сервисираат работата алгоритамски како вие би ѕенѕале полесно на месонска н'с'п утопија, но за тоа натака, а сега би рекол искористете си ја шансата додека сеуште не ви е скроз предитерминирана волјата за пекол, та земете со време шалтајте од традиционални кон Воцрковени Верници, а ко што велам не е лесно бидејќи си имате уште сега кашаталистички табиети па и потешко е да се наштимате Христијански, што вели Братот ех да имаше клупи и да можев седејќи да Славословам уште одма утре ќе се стрчав на Литургија, хм кој му брани да клекне на колена, но нели ќе си ги испрља, но затоа на прием кај земни авторитети ќе стои смерно и ќе аплаудира пее и навива без проблем бидејќи иако нема да има особен бенефит ќе се надева на земна политика економија култура, аирлија на кусогледоста, веројатно абдали биле сите оние Светители Монаси Свештеници Мирјани и Аскети кои тежнелее за Живот во Подвиг заради Вечно Блаженство како наши Предци од кои треба да се поучиме, но бидејќи денес сме мрзливи заради икс причини па и би си правеле компромиси изнедрувајќи новокомпонирна духоносна пракса, релатизивирајќи ја Изворната Музика онака етно ако не турбофолкерски, ако поарно и тоа ако нема друго како не би станеле киборзи!


Изменето од Zelenikovo - 01.Мај.2019 во 18:28
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 461
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2019 во 23:14


пост погоре го спомнувам Светиот Пророк Мојсеј како урнек за Народ Водач, старозаветен Савле ако може така да се симплифицира кој се освестува како што било случај со Светиот Апостол Павле, дали имаме такви традиционални Верници кои можат да успеат да се наштимаат Благодатно ако не да имаат Отворени Духовни Очи што пак ако е случај посекако ќе кренат раце од земни идеали целосно за да се свртат кон Посветен Подвижнички Живот, но како да почне политичар или пак бизнисмен да живее Благодатно а така сотиролошки т.е. етички да делува ако не е Воцрковен, што не значи дека ако е Воцрковен и нема да подлегне на искушенија, но без активен Благодатен штит ем Страв Божји в себе нормално дека како традиционален Верник чим се втурне во политичкиот змијарник јасно е дека ќе бидне лесно искорумпиран ако не мамонистички тогаш макивејалистички [1] да си ја интерпретира власта како му чини хуманистичко гностички [2] онака да заради кашаталистички реализам е заслепен за етичност, за жал живееме во свет натопен во зло од злобни елити, па мнозина веруваат дека само ако си прегорат бушоните за етика (и тераат тук таму етично) само така ќе успејат да се одржат во живот или да растат, велат тоа било рационално поведение од секогаш во политиката, смешно, но тоа е парадокс за Христијани макар биле и традиционални, на ваков штимунг упатува и др.МиланБ кој го посочувам како аберџија во однос либерализмот погоре, но кој еве во следното интервју смета дека таков макивејалистички пристап е неминовен [1][2] а да е посмешно бил државен секретар до пред некое време во Мин. за Вера на Србија, на него соодветен одговор како антитеза би бил следниот абер на др.СветиславЈ кој ќе констатира таквото евроатланско однесување е нихилизам и теориски а не пак практично [3] бидејќи води кон земни идеали како ариевизам што за Православни Христијани би било рамно на душевна погибел, сепак др.МиланБ има доста добри поенти во однос тоа како рационалноста денес е сведена на глума од страна на фалц елити, кои пак јасно е дека се корумпираат на начинот на кој до власт се приграбуваат одржуваат и заминуваат, речиси како животни се однесуваат глумејќи зајци а бивајќи лисици што според професорот е неопходно како би парирале на сличните на ним фигури во комшилук или потака , само што овие тука кај нас така на својот Народ му се товарат а понадвор се полтронираат кон разни регионални и светски аги и султани, просечни елити се налик полуписмен Верник кој е поопасен и од неписмен, може да се каже таков сум и јас теориски но не попувам низ памфлети блогерски туку се расфрлам со абери на еФорум како би оставил простор некој да ме демантира доколку не ми држи аберот како сум го сконтал и заради поука споделил за така сведочејќи дека низ Воцрковеност секој еден мирјанин има прилика да стане посреќен поагилен поиздржлив во Животот ...

во погорниот пост каде е закачен линкувано либерализмот, Др.МиланБ на крајот од монологот вели интелектуалците ко што се филозофите не се, а треба да се и прагматичари освен теоретичари кои ќе се бафтаат со реалполитика, убаво упатувајќи дека денес освен што технократи го водат орото како играорци и музичари истите се воедно и кореографи и костимографи и сценографи а неретко и композитори, што е погрешно! сепак идеолозите на сета земна научност се хуманисти од среден век кои всушност се неопагани, а како такви посеале семе и за макивејализмот политички покрај сите останати склет евроатлански детерминистички филозофии, политичари со таков табиет ако не е смешно ќе биде трагично доколку глумат Христијани, а такви има многу, па бурлеска е тука политиката, но кога би се одважиле учените во ова општество да седнат постојано да думаат и ги премеруваат јавно ризиците во истото а низ активна е-форумска дебата посекако ќе изнајдат чаре што е најсоодветно од методи и механизми за подобро утре, нешто што денес го прават избрани елити удбалитичарско-клановско-коруптивно додека глумат државници без ограничување, ако ним етиката им е вишок тогаш на Народ не треба да му биде и да им дозволува да го возат насила како нив им чини или им се сонило без притоа да фрлат отчет или понесат одговорност што е возможно само ако изборно се затне некако агитпропот поозбилно [1] велат нивни идеали се благосостојба и безбедност а како сервомаусдонски го сотреа устав промовирајќи глобалистички идеализам и еден куп анационални ризици, ем сето тоа на жими мајка оставајќи урнек доколку ко такви си задржат власт дека тоа е нормално и пожелно, што не само што е погрешно туку е и општествено погубно, заради што треба можеби да постои и некаков морален полиграф или тестирање пред некој воопшто и да се одважи да делува политичко системски, етичка систематизација на авторитетите низ чие сито чинам само Воцрковен Човек би минал со лесно, што не значи дека таквиот нема да биде подложен на духовни и земни напади, но ако не се пребираат Чесни законодавци извршители и судии како заедница никогаш нема бел ден да видиме! ако Чест Вистина и Правда не постојат тогаш фрлете се на разврат одма бидејќи така немате потреба ни од Бога ни од Спасение заради Духовен Раст и Душевна Слобода туку спремете се за рециклирање кон анимална егзистенција сега а душевна погибел час потоа, иако бидејќи живееме во времиња на спинувана пропаганда па неретко како еднонасочно медиумски му се сервира на Народ што е чесно вистинито и праведно во даден контекст (како аморфно граѓанско) воопшто не е и сотиролошки оправдано така низ Црковна призма, пример чедомодрството или пак педерастијата кои ај што се дозволиви туку ако ги сметате за грев бивате жигосани вие како либералистички грешници, парадоксално за жал либерализмот пак денес е мерка за вистинска слобода, иако истиот нема во себе никаква екоетичка или биоетичка штопна заборавајќи дека Слобода без Одговорност води кон тоталитаризам во најдобар или колапс во најлош случај, глобалистичка гачка која е поодамна предетерминирана како шема за да се ресетира полесно Слободната Волја окривувајќи ги нациите за кашатализмот иако истите се накалемени токму од месонските глобалисти како би оствариле светска доминација како ''хуманистички' империјализам, за нив етиката е само флоскула па тераат ли Христијаните по нивни памет така и ќе изгорат!

ваквата реалност за мене беше и е причина никогаш да не се вклучам во политика, иако претпоставувам оние кои се вклучени мораат да бидат свесни за ваквите ризици во однос одговорноста која ја имаат како земни авторитети пред Божјиот Суд за кои подобро би било да не се Христијани него да го навлечат на себе Гневот Божји бидејќи на либерализмот гледале како нужно зло, а заради кој и отвориле врата во срце за секакво кокетирање со неправди и зло, нели заради некаква самобендисана самоодржливост на системот што посекако е погрешно и од антрополошки аспект бидејќи секоја лага кога тогаш води кон колапс, особено во општества во кои глумењето правичност изнедрува склет моментум кој кога тогаш ќе распали некако негативно заради каузалноста која е норма на овој свет, сепак бидејќи постои Авторитет над овој свет каузалноста може да се ресетира преку Бога но дали за ова се свесни политичарите незнам, та и да згрешиле што е човечки, паметно е низ Светотаински Живот да се Покајат а сетне како Преумени и да ги попрваат грешките, за жал никој не ни гледа на тоа како неопходно та само се наталожуваат грешки а за нив се вадат во континуитет експериментални закрпи од корумпирани елити за кои главно мото им е 'моите 5 минути' кога славољубието толку им удира во глава да речиси се чувствуваат како незаменливи, но не се ни тие криви што системот така е наштиман да сите глумат демократија, а станува збор само за современ феудализам, права на работникот никогаш нема ни да се загарантираат бидејќи тој денес е само економски ресурс а не самоодржлива клетка во организмот, тој е денес налик складирана наслага која чим е вишок а мора да се стегне тело оди под нож во раце на пластични хирурзи кои шминкерски суетата ќе му ја тапшаат на системот, наместо да се впрегне цело тело метаболички да почне да делува за така сето и да види аир, но кога мозок е искорумпиран секуларно-кашаталистички прашање е дали е возможно некогаш да се дојде до тоа а тоа да е самоодржливо општество!?


Изменето од Zelenikovo - 01.Мај.2019 во 23:18
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 461
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2019 во 13:46


кога веќе заминав со дигресииве политички би дополнил уште неколку битни работи за секој Православен кој е свесен дека го чека Суд Божји од кои прва е дека не треба да му се плаши на духот од овој свет односно како политички стојат работите и локално и глобално битно е тој да стои во Правда пред Бога а бидејќи примил на себе и земен закон како политичар или административец доколку законот не се коси со Божјите Заповеди тој и да го почитува, а ако не да се тргне од таквото политичко уредување доколку е очигледно дека не може истото да се смени без насилие бидејќи револуциите посејуваат злобни темели а каузално тие се осудени на пропаст, навистина самоизмама е да се надева Човек дека нешто кренато на песок ќе достои а сред бурни времиња, ем денес кој има Трпение и' да размислува а не пак да делува Смиреноумно, особено склет како агитпроповски сме избомбардирани, но затоа Подвигот да се смири Човек пред неправдите и да бара излез без гневот да му е водилка ќе стигне и до Небото а тогаш и да не сте Воцрковени ќе ви биде помогнато а колку повече ако Благодатно живеете ... во овој контекст пак би го спомнал социологот МиланБ кој и во горе посоченото интервју но и во следното вели политика и етика не одат заедно а за тоа го посчува како Православен урнек рускиот цар Николај кој бил изигран од западните елити [1] хм кој како гледа на работите, според мене не било проблем што како руски цар бил Благочестив туку што им верувал на ближните монарси а дефакто тие биле веќе во раце на секуларни елити кои пак биле возени од месонски неопагани, значи несмасно ако не наивно се потпрел н своите ближни а всушност така бил повлечен во месонската шема која уште тогаш имала за цел конечно рушење на религиозните цареви и султани за да час потоа впрегнат инерција кон својата утопија за светска доминација виа новоатланска нововавилонска или новоримска но евроатланска империја, впрочем ги судрувале до последно царевите и султаните меѓусебно ем поткопувајќи ги со заеми а во исто време инфилтрирале масонски или секуларни идеолози одвнатре кои би впрегнале револуцииоткако претходно низ исцрпувачки војни им го разнишале авторитетот на царевите и султаните, реално истокот им бил на особен пик бидејќи амошните водачи биле подвластени на Бога примајќи за своето владењње амин од Бога преку Патријарсите или Имамите, тие пак доколку се соблазнат на сплетки или неправда бидејќи корупцијата не ги тангирала така и с ја губеле Благодатта, та затоа би рекол погрешно е да се мисли дека Праведливоста му била проблемоот на рускиот цар Николја туку наивноста дека може да се потпре на диловите со западните монарси или елити кои биле заложници на месонски неопагани, а нам како Христијани изричито ни е заповедано од Бога немајте ништо со таквите змиини породи, но што сега кога во нивните филмои се давиме односно инерцијата кон нов светски поредок кој како агенда не го истерале пост wwI ниту пост wwII кои светски војни токму заради тоа и се иницирани, како сега Православните Христијани макар заради секуларен закон немаат амин од Црквата за своите политики а така ни Екстра Благодат како самоподвластени под Бога како тогаш ние да се поставиме при следната соодветна инерција за н'с'п виа wwIII, просто Лидерите нека се Воцрковат и нека немаат страв за својот живот бидејќи меѓу волци биле нека им е за поука Подвигот на Свети Константин и нека не клонат со духот, ако ја потпрат својата Надеж на Бога наместо на евроатланските детерминисти та така и ќе одолејат на искушенијата, но ако не се свесни дека месоните се евроатлански детерминисти кои стремат да воспостават светска надвлада прво со федералистичка спојка меѓу сЕд и сАд потоа и wwIII заради вклучување и на современите источни империи во таквата месонска рајска утопија, а како би биле свесни кога се како опиени во транс од развојот на ''хуманистите'' чиј еугеничарски мотор е неопагански а тие го контаат како христијански, самиот секуларизам и како е дојдено до него треба како на Православни да им е поука дека нешто смрди озбилно кај %%меѓународните%% а пожелно е и да се поучат што ако воопшто и се свесни дека Господ постои а логично на свет каде Слободната волја е императив посекако постојат и богоборциза кои отворив нова нишка како би ја подзакачил нивната фатаморгана, та ако не вашите дилери на еугеничарска утопија не се поучуваат тогаш вие како Народ думајте каде ве туркаат, а би било корисно бар апропотаа тема да распали дебата, и не ја чекајте за на стари години сега думајте бидејќи тогаш миже да ви стане некако и мила, нели староста денес не го прави Човек мудар туку фармациски кутар а кога фармација ќе ви рече нанобот е решение од мудри во дупа ќе биднете модрии кутри!

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31572

таквата несвесност ќе им го отежни Подвигот да своите политики ги устројуваат заради свое и Душевно Спасение на своите Ближни туку ќе се и ќе ги фрлаат постојано во разноразни нехристијански К*ршлуси на евроатланските детерминисти, пример неморални стандарди (за и нестандардизираните да се стандардизираат подобно за киборг утопија) и како либералистички и погодуваат истите на декаденцијата била таа хедонистичка материјалистичка илк идолатриска, во последниов случај под изговор на слобода на рекламиње агитпроповско наметнуување од страна на елитистички наштимани политички партии, зар е возможно и народнни пари да се даваат за тоа бидејќи така потенцијално не би биле бизнис-поткупени политичарите, какви само смешни зговори ќе си најдат елитите за што покомфрно си уживаат во своите недоносени табиети, та нив нели не може од спунт да ги корумпираат пример преку грантови за нивни подобни невладини здруженијаи.и пак акции во офшор компании илити сметки по странски банки заради кои потем дополнително ќе ги уценуваат, НО што може со лесно да се ресетира доколку се впрегне функцилнална трансапарентност т.е. на ачик да бидат сите политики од разработка преку имплементација на истите како секој еден Граѓанин би можел да ги чешла доколку сака, што пак денес е возможно само преку институцонални еФоруми каде не ретроактивно туку тековно сите процеси ќе бидат паралелно претставени и разработувани и од учените во даденафела кои на тоа би биле стимулирани некако дополнитено бидејќи во своето слободно време се одважиле да го чешлаат предострожно и помагаат креативно системот, така и самите политичри и административци би биле под лупа не само на шефови или инспекции туку и самите Граѓани а тоа посекако ќе доведе и до активна самокотрола од административците бидејќи така надредените ќе немаат оправдување зошто им прогледувале низ прсти дали заради нивната неагилност или пак коруптивно спинување при што се држт во фиока намерно многу предмите воопшто појави и процеси за така да има и бош инерција кон бош реформи, Транспаретноста е налик Исповед во Христијанството та ако истата не постои нормално Верникот ќе си тера фариејски а дури и секоја Недела се Причестувал т.е. во администрацијата му се покачува плата или даваат бонуси тоа е бадијала реално Личноста односно институцијата нема да доживее ни катарза а не пак да стане Праведна ...

друга интересна работа која (во интервјуто посочено во овој пост) го истакнува др.МиланБ е непостоење на политичка и административна јавна оцена, но како би била кога системот е затворен, контролата ја имаат во свои раце шефоите а тие според совест ги оценуваат а така и бодуваат вработените, што во мало општество како нашето е дисфункционален модел кој дури и кога би имале внатрешни интерни е-Форуми институциите пашање е пак колку без да има паралелни каде би се оценувала од јавност агилноста ќе ги забрзаат т.е. нормализираат процесите, смешно во образованието имаме оценување кое е јавно, а потоа во институциите нема бидејќи нели тоа може да продуцира рамноправност но така не може да се манипулира со администрацијата според политичка подобност, ем на сето тоа кусур е што самите професионалци се демотивираат да дадат се' од себе на своето работно место бидејќи кариеристички напредуваат не оние кои се трудат туку оние кои се полтрони, нормално дека сетне така се отвора екстра простор за подмитливост во затворен систем со никакво реално вреднување на трудот, а кога на тоа ќе се донатовар сите останати суетни искушенија и во најдобар случај дури имале генијалци за Лидери бадијала, Никола Тесла во вакво опкружување ќе стане Амди Бајрам, ова го велам со сета почит кон ромскиот политичар, бидејќи да се поинакви околности сигурен сум ќе биде изумител на чуда од проценти ...

туку посесивноста, МиланБ kако гледа ко евроскептик мислам од старт мнозина сигурно ќе го презрат, но би ги потсетил да не судат туку она што е корисно за нив нека го примат како абер за думање, а во однос еу би рекол ние како нивни експериментални глувци треба само да им стапнеме на удбалитичарскиот стаорски опаш, а како поинаку него да се избориме за навремен нивен отчњт а не постфестум да се правдаат со наштимани јавни капмањи кои ги одглумуваат како јавни дебати виа нивни подобни експерти, дури тогаш акоо ги натераме на е-општествена-транспаретност ќе може и да знаеме што и како подржуваме, уверен сум дека за нас еу како унија е пожелна без тоа сосила нметнатата декадентна стандардизација, но ако стане федерална а натака ја тераат тоа ќе биде погубно како мала држава, иако и сега има ризици во однос економската стандардизација и колку ние сме спремни со постојниот стандард да ја стигнеме и од неа фајде дочекаме како општество, попрво ќе бидеме како мирјани кои се залетале да станат светители, хм не дека не е возможно но со фарисејски корумпиран табиет нормално дека тоа ќе произведе во најдоар случај гуруа наместо Добротвори, што и денес е случај но ако таквите гуруа станат култни фараонство не ви гине налик Берлускони стаил, што не значи дека ако Личности тие гуруа ќе бидат злобни, напротив Ѕинго е пример дека тоа и баш не е така, но арестет девелопмент е ви биде норма      да морате да им гланцате суета за да ви е гланц бар ветеното чекмеџе, што е уште сега случај и локално и меѓународно како политички полтронски е наштимана државатата дури и кога криминалци некаде седнат на власт вие да кликате и ракоплескате позитивно во однос нивното заседнување, НО СЛАВА БОГУ ЗА СЕ' бидејќи ГОСПОД Е МНОГУТРПЕЛИВ ТА САКА СЕКОЈА ДУША ДА СЕ СПАСИ АКО МОЖЕ А ОСОБЕНО АКО ГО ПРИМИЛА ПЕЧАТОТ НА СВЕТИОТ ДУХ ПРЕКУ КРШТЕВКА та не судете туку гледајте да помогнете како знаете и умеетe со ДОБРА ВОЛЈА имајќи разбирање за слабостите или околностите на другите иако НАЈЦЕЛИСХОДНА ПОМОШ Е ДОКОЛКУ СЕ ПОТРУДИТЕ ДА СЕ ВОЦРКОВИТЕ ЗА ТАКА ПРИЗИВАЈЌИ ЕКСТРА БЛАГОДАТ РЕДОВНО И ВРЗ СЕБЕ И ВРЗ СВОЈАТА ОКОЛИНА ДА ГИ ПОПРАВАТЕ РАБОТИТЕ СО БОЖЈА ПОМОШ ...

...


Изменето од Zelenikovo - 03.Мај.2019 во 13:46
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 461
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2019 во 17:44

... ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ ...


дури откако на Литургија запојам како мирјанин ми се отвора Срце вака искрено да честитам меѓу непознати, во случајов капак и место од каде испариле присутни на ангро каде прашање е дали и некој навраќа во темава, но сакав во истата да го апострофирам токму овој момент зошто и на оние кои се Воцрковени имм е потешко да отстојат на Литургиите и Службите, просто е Славословат или в себе или воопшто на ектениите не одговараат, смешно ошле на Литургија ко во театар, а како Го прославиле така Бога ако само се Прекрстуваат, не дека Осенувањето со Крсниот Симбол нема Литургиски Ефект напротив дури лично може и претерувам со Прекстување но и со Поклони, но ако сака некој што е обземен со лесно да се очисти има да Пое па и Торжествено со восхит кога се Празници па и на секое Слава Богу ќе се поклони, сретнав во Русија примери кои пак неможејќи да стојат цела служба на колена ја минуваат, но Појат бидејќи поентата на Литургиската Церемонија е тоа да се Прослави Милоста Божја, конечно Аангелите постојано го прават тоа, па како ние сакаме да пријдеме до Бога а да не Сславословиме, да стекнема навика Црковното Поење да ни е секојдневие, нешто што може е најбитно за оние кои заминуваат од овој свет како тоа би било со Радост, но навики се калемат во средовечност ако не младост, ем Луѓе се срамат нели немајќи упатство на влез од Храм налик Појте не се срамете но и испечатена Служба која како копија секој би можел на влез пред Литургијата или Службата да ја побара како не би фалширал доколку не ги знае Стиховите од Химните и редоследот на Ектениете, а пополека ќе свикне да и без тоа функционира сред Славословие ...

може проблем е што треба описменување нели кога Хорор или Чтецот води дека не треба да биде надгласен, а што е возможно само ако не сте прејадени претходниот ден а пеете на дијафрагма, е друи тогаш лично гледам аир од Литургијата а не сум се Причестил и Подготвувал, просто бидејќи Славословието ги брка дерманите, а така се отвора простор в срце за да се всели Благодат, за жал после Литургија еве вака Празнично си ја сокапувам со прејадување, а дури кога сум избалансиран во однос Светотаинскиот Живот а тогаш Појам што да кажам ако вас кога сте заљубине пеперутки би летаат во стомак мене на ангели ми замирисует, е сега перетутките или ангелите се вечни или кои поубо раскрилуваат, пеперутките се само визуелно вкусување на она што е вечно но во форма на капка роса на земја, та кој што сака нека си ловит со срцето, НО ако одите в Црква на :итургија мое мислење е дека треба да не се срамите да поете само појачалото тро наштимајте го за да не го привлекувате цело внимание на себе, нечно ако сакате да водите застанете напред или горе кај Хорот, а камо цела Црква во еден глас да поеше, денес се однесуваме во град ко да сме во Манастир каде поеењето врви умно или умносрдечно па потребно е тихување и на Литургии, но во Црковен Храм на Мирјани да се однесувате како монаси тоа е смешно, не само што ви е мака службата да ја отстоите така туку на маката уште ќе почнете да фрлате пистслужбено по некого со камења, неразбирајќи дека побрзо и полесно ќе се очистите обновувате и ослободувате ако Поете ...

еве некој абер од комшилук како го доживува овој проблем некој Православен Брат [1][2] само мислам и таму не се поарни по големите градови, а Исклучок беше Врање од она искуство како гостин кое го имам јас [3] токму Соборноста најлесно и најефективно се воочува преку Поење така Соборно Заеднички во Евхаристија Славејќи го Бога ...

     

Изменето од Zelenikovo - 05.Мај.2019 во 17:45
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 461
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2019 во 14:16

бидејќи марнет скинале пристап, ако и кога низ фуснтиве во нишкава налетате на од мене линкувани абери на archive.is/.fo, доколку сакате да ги видите ќе мора да одите преку прокси сајт и се си е ок ...

пр. преку некој прокси сајт налик https://www.kproxy.com

односно линкоите од фуснотите, пр.

http://archive.is/jbVD2

копирајте ги и срчнете ги преку прокси сајтот, тој или кој било друг

https://www.free-proxy.com
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.