IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Воцрковена и Традиционална Православна Вера
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Воцрковена и Традиционална Православна Вера

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Воцрковена и Традиционална Православна Вера
    Испратена: 30.Април.2019 во 12:29

Секој Ден Велигден Ќе Речат Воцрковените Бидејќи Не Знаеме Кога Ќе заминеме Од Овој Свет па Радоста треба да е дел од нашиот Живот постојано ... За Многу Години Нека Е Христовото Воскресение ...

но кому како срцето му е озарено за вакво познание, особено што живееме во свет каде заради преголема човечка неодговорност извираат и постојат многу неправди, но ако за поука ни е Христовото Трпение кој како Бог се унизи да стане Човек за да ни посочи како низ многутрпеливост треба да се Спасуваме, тогаш и не е тешко да се зарадува Човек Искрено во однос Воскресението секојдневно, арно ама како кога денес сме заборавиле да трпиме неоравди и очекуваме совршени околности сестрано, иако тоа не е логично, но ра-рејс времиња па Луѓе е склони да се убедат дека на овој свет ќе видат аир дали како индивидиуи дали како колектив а заради опптествен напредок, уште мнозина им ветуваат ако ојдат негде каде имало пари мед и млеко ќе им течело од сите страни, фатаморгана која само им ја зема на Луше силата да Трпат, а кој не научил да трпи нема ни да се Смири та и следствено нема Душа да си Спаси бидејќи на неправдите на прва како опиен ќе распали дали индивидуално гневно или колективно револуционерно, така дури и оние кои се Воцрковени штом некако олабават со Светотаинскиот литургиски Живот губат најнаоред Мир потем пополека забораваат да трпат за на крај Не Дај Боже и до очај да дотераат што се препуштат на живот по страсти, а колку повеќе традиционалните Верници кои не знаат т.е. не ја ползуваат редовно во Полнота Благодатта за да го издржат овој Живот и сета распадливост недоносеност минливост но и неправедливост во форма на сплеткарења гнев омраза сеир суетност, дури ми се чини дека заразни се истите денес како Народ е подложен на разноразна локална и глобална медиумска пропаганда, сите фино се насанкани или извозени да си губат и онаа Благодат која ја имаат со еден клик или шалтање кадри, затоа за Велигден пуштам ваква нишка каде би посочил како јас свртев од радиционалност кон Воцрквеност, а како падни стани табиет не е страшна работа дококу Човек е свесен за одредени околности, битно чинам е да не клони со Духот и да се демотивира ако аднал а го задржи фокусот кон станување и спасување низ Црквата бидејќи таа Кораб кој пеколот нема да го навјаса како што ни Сведочи Христос ...

да не излезе дека сум учен теолог, одма да кажам дека сум мирјанин и говорам од аспект на искуствена Вера, та слободно некој ако смета дека грешам нека ме корегира или дополни, ако воопшто има некој заинтересиран по форумиве што дума ...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2019 во 12:38

За Немоќта и Простувањето ... сеќавајте се дека никој не е совршен освен Света Троица та Простувајте бивајќи млостиви и кон непријателите а не пак Ближните ... откако скоро се бев рлил во хедонистичка прелест заради икс причини, речиси три години налет паузите, како претходно Воцрковен воочив една супер невоочлива работа за традиционалните Христијаните кои се налик катихумени (невоведени) а која тие бидејќи се само празникарски наштимани просто и и' се предаваат, станува збор за Немоќта, тоа не значи дека не се Верници ниту пак дека нема да се Спасат бидејќи Само Господ Исус Христос за тоа ќе суди заедно со Отецот, туку дека штом се соблазнат брзо паѓаат во смут и се враќаат на животот по страсти штом некако немоќ ги закачи од каква и да е природа било во физичка или психичка илити материјална или во емоционална стапица се фатиле, а кога Човек е во смут односно има некаков немир или пак го обзело страв а не пак се избезумил нормално дека паѓа во униние т.е. духовна летаргија или пак Не ДаЈ Боже падне во очајание т.е. духовна апостасија кога веќе не гледа Спас во Црквата Христова, така пак и оние кои биле Воцрковени доколку се опуштат и заборават дека Животот во Подвиг не е само норма за Монасите туку и за Мирјаните ако го напуштат својот Подвиг да живејат Светотаински (т.е. низ Славословија Молитви Исповед и Причест Скромност и Доблести Смиреноумие и Трпение), така дури и тие се сопнуваат та може и да паднат иако се посветиле за да си Спасат Душа од минливите стапици (кои се нусефект од злото во овој свет расфрлени од самите луѓе заради својата прелест и злоупотребата на својата слободна волја) дури и се дефокусираат озбилно ако паднат во смут макар тоа била намерна свесна одлука заради икс причини, некои барајќи лек во алкохолот други во апчињата некои во парите, за така капка по капка си разоружат Благодатта, заради што потребно е разбирање дека како Луѓе сме подложни на немоќ дури и кога сме Воцрковени а не пак кога сме традиционални Верници, што пак упатува дека секогаш човек треба да има разбирање за нечија положба, та ако треба традиционалните да имаат осет дека и Воцрковен Верник може да излета во аут заради немарност или дефокусираност, колку повеќе треба Воцрковените да сочувствуваат со немоќта на оние кои не познале како во Православието се стигнува целисходно до Благодат низ Светотаински Живот, но како да подадеме некому рака ако непишана норма денес кај модерниот човек е перфекционизмот кога ако некој не е совршен не е и вреден, а всушност толку малку фали за да Човек си Спаси Душа да навистина е беспредметно зошто постои толку неразбирање за околностите, та би рекол Прва и Најбитна работа е како Христијани да не судите никого, за што убава поука има во едно предание за едикојси Монах кој иако бил мрзлив и иако не бил редовен на служби тој си имал Подвиг на Неосуда и така си Спасил Душа [1] налик низ духовно милосрдие да наоѓајќи разбирање за сечија немоќ или пад надополнувал се' што неможел што налагало монашкиот подвиг, да знаете само колку е склет смутно да видиш сред професионална лига како пример некој пуши цигара та оди не го пријави кај надлежниот и моли се за него, сепак треба баланс, едно е некој да згреши друго е така да свикнал да живее при што ако Молитвите не помогнале а некој пак своеволно си тера неподобно за/во некоја средина нормално дека треба да биде пријавен како не би ги соблазнувал во недоглед останатите реметејќи така одреден поредок на добра пракса, но повторно духовно милосрдие би било неопходно та едно е да предупредиш а сосем друго да клеветиш и бараш нечија казна, но што ако гревот е од идеолошка а не телесна природа, хм, и тогаш повторно Човек треба да е умерен во прекорот та да не удри со своја правда туку да посведочи пред Браќата ако не може кај авторитетите дека нешто не чини во нечија пракса НО пред се' низ простување а не омраза на што посекако милостиво ќе биде потикнат од некој од Ближните ако самиот биде обземен од ревност против некакво богохулие, за што чинам убава поука е преданието за Божјите Судови и вното неразбирање од страна на едикојси Пустиник кој не ја разбирал Божмата Промисла и очајувал зошто толкава неправда има во светот небаре Бог не интервенира апропо нашите забегувања во однос нашата слободна волја, ѕирнете цитатот во следниот фуснотиран пост како поука [1]

вака видено ништо не е случајно, но поучно би било дека треба да се бодриме меѓусебно како Христијани дека Православно треба да се држиме до добрата христијанска пракса која ја стандардизирале Светите Отци во првите векови за тоа што значи Спасителен Живот во Подвиг низ Светотаинска Воцрковеност, иако ним им било полесно бидејќи тогаш во светот немало изобилие како денес ниту пак искушенија како телевизија односно е-медиуми, така речи живееле аскестски и во градот, додека денес ни на планина Човек ќе К*ртули од изобилие, а освен Манастирски тнка работа дека денес некој ќе дочека здрав Воцрковен Живот на Село, ко за иронија оди во град сочувај се од хедонизам а сакаш да си спасиш душа, онака падни стани за повеќето тера Воцрковеноста, нели после Литургија ако земеш да погледаш телевизија ојде Смирението низ прозор, а ако за време на постите пратиш политички а не пак изборен агитпроп и низ врата си излегва Смиреноумноста, на некој начи во градот И Воцрковените Христијани ете од спунт ако не поинаку седат на два стола едниот Црковна Заедница другиот секуларна заедница, социјално подвоени личности по сите страни кои чекаат ден или целосно да се префрлат на една или пак да станат и почнат со столиците да се гаѓаат бидејќи неретко некој ко за беља мора да иим чепне во суетата а тие да возвратат по инерција, нечи секогаш имаш право да се браниш ако си нападнат, јас пак неретко ги лутнувам двете столици за да не заборавам дека сум слаб и немоќен како не би се возгордеал бидејќи сум научил дека со Здрав Воцрковен Живот исклучен од сите современи медиумски економски политички и какви се не рат-рејс центрифуги така лесно се враќам во нормала Светотаински Благодатно а и потфрлам ко за Мирјанин и потака со волја за вонаби аскетски подвизи, но што е опасно налик одење по жица над или на раб од бездна, а тоа е погрешно бидејќи така на некој начин се искушува Божјата Милост но лично не си дозволувам пад од разонода туку весно паѓам за да ресетирам одредена сластољубива среброљубива или славољубива стапица па и се надевам дека нема да загинам иако повторно и така морам постојано да се потсетувам кај ми е место за да не го изгубам фокусот од Спасителен Светотански и Воцрковен Живот, а камо сите да можеа да увидат како традиционални Верници дека да се Воцрковат значи да се трудат да бидат достојни да Го Прослават Бога а Господ е Верен и на тоа Возвраќа Благодатно ... обично знам да ги поедноставам абериве налик дали ако и пеете серенади под прозор на саканата таа нема да ве награди за тоа, или пак ако сте се соблазниле и ви изгледа недостоен Свештеникот одете на следната бензинска аполнете гориво зар сте спремни да останете на полпат бидејќи пумпаџијата не ви е по мерак за да возите Благодатно иако ако не сте наштимани Светотаински просто Благодатта е загушена од разни прљавштини па и вожњата натака ви е тргни застани, а неретко лаички би дофрлил кој пее зло не мисли нели па одете Прославете Го Бога Литургиски Со Славословија Торжествено само имајте осет дека не треба да ги надвикате Певците кои водат а да не е разногласие од интонации туку тивко дополнете го Славословието со Хармонија што пак имам воочено уште побрзо Срце очистува од секаква склет в себе, но внимавајте тоа да не го чините во Манастирите како акцентот е ставен на Тихување каде како гости не би требало да им го нарушувате мирот на Монасите а ко за беља мнозина таму се озаруваат за Поење како гости додека се срамат немо сред својата локална Црква, но не се проблем само неразбирањата зошто пред се' одиме туку и зошто и припаѓаме на некоја Црква како Духовна Заедница забораваме на Трпезата на Љубовта т.е. на Милосрдието та неретко ни за кафе муабет постлитургиски не наоѓаме време а не пак во Неделите тогаш или пак за Празниците да отидеме Кумови Стари и Немоќни да посетиме, а во најдобар случај ко за беља тогаш трчаме да се простиме со оние кои не омразиле или сме им згрешиле иако тоа го чиниме со лажно смирение така бидејќи едно извини без на дело тоа да го чиниме нема ефект туку уште поголеми фарисеи стануваме за така грешењето да ни прејде во навика, би рекол секогаш невино без наметнување чекајте на Прошка или пак Простувајте во своето срце најнапред а потоа и на виделина бидете свесни дека денес Луѓето се дефокусирани сестрано та нема ни да осетат извинување дури од дното на душата сте го извадиле, јас што првам, неретко за да ппосочам дека чаламот бил фрка се унизувам некако како би ме сожалиле а дури тогаш кога од спротива суетата е разоружана успевам да наидам на разбирање, само да не мислите си удирам јајца од глава, не просто откривам некоја своја недоносеност како Човек од телесна психичка материјална или емоционална природа посочувајќи дека и сам су се фатил во некоја стапица, ико ете знам како да се измирам ако тоа околностите го дозволуваат ...

како заклучок би рекол првата работа која треба да ја има еден Христијански Верник дали е традиционален или Воцрковен тоа е Простувањето, без него се останато е невозможно за Спасителен Подвиг, но прво а Човек не си Прости себе си со рабирање за својата немоќ распадливост и грешност како секојдневие нема да може ниту на другите да им Прости, перфекционизмот впрочем е исто толку голем проблем како и индивидуализмот, што не значи дека треба Човек да се задовли со просечен Живот колку да се смирува ако истиот му е недофатлив налик супер-здравје брзо-богатство или фини-наслади, ниту пак треба слепо колективистички да расудува налик фанатик за кој каузата е поголема од слободната волја бидејќи заедничкото не треба да е присила врз оние кои се различни - ова го велам за она што ги засега индивидуалните односи а не се коси со земен закон кој знаеме дека е ригиден а впрегнат од феудалци виа удбалитичари како општествени елити, Правдата сред секуларизам не познава Милост ниту пак искреноста или доказите се норма, проблем навистина за оние кои се Христијани а се врзани административно како легислативци инспектори и кадии за рационален закон во кој афект може да се одглуми или дијагностицира само од психијатар, иако би било пожелно да се размислува дека сите Луѓе се склони на неправда или зло како злоупотребени жртви на паднати духови анатема на нив, затоа и погрешна е заточеничка рехабилитација како пенолошка мерка да ѕвер фрлаш в затвор меѓу ѕверои, особен склет за млади престапници на секуларниот закон, иако и таквата атмосфера е резултат на отуѓеност од својот Православен Духоносен Корен и неговите сотиролошки разгранувања т.е. етичната моралната доблесната навика на Христијаните да чинат добро и се клонат од зло, но ако не израснале во Благодат тоа не значи дека Благодатно не можат да се исправат а заради што може попаметна терапија за млади разбојници или пак постари осуденици доколку се согласни за тоа да отслужуваат казна при некои Манастири или пак Медреси од затворен тип каде Благодатно би се обиделе да се исправат, но тоа во претежно Монотеистичка земја како Македонија нема ни Веронаука а не пак да има простор за духоносна пенологија, да не говорам за организирана духоносна рехабилитација за зависности која опптеството ќе ја стимулира како неопходна за оние коои сакаат да се обидат така да се лекуваат од тешки сластољубиви па и среброљубиви и славољубиви болести а сепак да не мора да се замонашат ...


Изменето од Zelenikovo - 30.Април.2019 во 13:58
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2019 во 18:24

за преминот од традиционален кон Воцрковен Верник убаво е уште еднаш да се потсети дека после Простувањето треба и Разбирање ако не Сочувствување особено кон Ближните, но и различните па и непријателите, та не се лутете никому зошто е во грев, а доколку се Труди да го надмине имајте разбирање за немоќта бидејќи не секој има иста сила или мерка т.е. не секој може да понесе иста тежина, та ако знаеме дека Молитвата и Постот се две крила на секој еден Христијан тогаш би било логично да не се очекува од сите да се ревносни како да се Монаси, дури не е ни пожелно да се пуштат веднаш во Подвижнички Живот туку природно да се навикнат на тоа, искуството се стекнува низ пракса а не низ инает, а она што е неопходно е Човек откако ќе најде разбирање за светот околу себе и почне да се стреми да се Спасува Духовно да не брза бидејќи нели брзина знае да заслепи та рипајќи скали нагоре во случај да попушти да не знае како со лесно да се приземји, затоа треба и поусрдна поука дека Воцрковените Верници се на одредено ниво не бидејќи се екстра-ревносни или супер-праведни туку бидејќи фокусот им е на Спасние низ Светотаински Литургиски Живот, така ќе најдете и Луѓе кои немаат сили да Постат во Полнота ниту пак Молитвите им се како на Ангели а сепак се дел од Црквата и исто толку се Спасуваат како и оние кои стојат целосно во Правда кои впрочем ги уживаат Плодовите на Благодатта и на се' се радуваат, битно е токму тоа познанието дека вон Црквата речиси е невозможно Спасение ко што вели подвижничката поука дека еден на илјада се спасува во пештера а еден на илјда отпаѓа во Манастир како индивидуална наспроти колективна Молитва, просто е, како дел од Црквата сите си подаваат рака еден на друг ако не поинаку Молитвено Славословно и Евхаристиски кога Исповедаме дека Еден Е Господ Исус Христос ... сепак Животот во Подвиг ко што велат Светителите треба да е норма за секој еден Мирјанин а не само Монасите [1] па и треба да се трудиме во Верата да раснеме, а како ако не низ Молитва и Пост, тоа значи да бидеме свесни дека тие ни се неопходни во сите свои форми, но ко и за се' почетокот е најтежок, а особен гајрет е падни стани табиет кога алекситимија здрмува налик рамнодушност за Подвиг, моменти пример кога лично за да се накренам пак духоносно неретко знам да си терам свој начин на Молитва и Пост (налик како кога спортист се загрева) додавајќи малку по малку фокус и истрајност, особен склет кога Човек не се движи и нема топ циркулација или пак е навјасан од сиџими болести или сиромаштија, понекогаш проблем е и празнословието и денгубата кои повлекуваат озбилно во овие времиња, но најголем склет чинам е телевизиската но и фејкбук учипеност кога единствен излез бар за мене е бегство од таква средина, а ако не се може имам трпение додека за тоа не се создадат услови, во спротивно Молитвен Подвиг имам како на животно во кафез на кое устата му е затворена па гребе по ѕидови како не би кренал раце од се', смешно е што кафезот сами си го заклучуваме, но тоа повеќе е резултат за несвесност дека станува збор за современи хипнотички медиуми кои ја омлитавуваат волјата за нормален Живот воопшто [1] просто е, гужва во мисли прави нетрпение за Молитва или Пост а екстра ако се товарите со агитпроп што кај нас си го дозволуваме и за Великиот Пост [2] но да речеме решил Човек и така современо да се подвизува тогаш ако нема сили искуство или волја нека Пости и се Моли малку по малку т.е. постење до зајдисонце а Молитви бар за време оброците, а на тоа пополека да надодава лично молитвено утрено-вечерно правило а конечно пожелно бар по една строфа од Библијата дневно, додека во полнота би требало една глава од Евангелието дневно да се прочита, доколку пак има болест или пак екстра стапици Акатист Псалтир и Добротољубие чинам се придаваат, сепак ако сте е-медиумски хипнотизирани односно зависни тогај неодржливо склет е да се носи Православен Подвиг бидејќи штом околината ви е нурната околу вас во хедонизам материјализам егоизам ем сето тоа зачинето со супер пропаганда од сите страни - како тогаш да се издржи, хм, падни стани логично, но без Литургиски да се исправа Човек редовно тешко и да застане на нозе, та ќе си тера традиционално од Празник до Празник, иако поарно и тоа него ништо, ко што вели поговорката и малку зијан е многу зијан - па така и малку арно е многу арно иако тоа е малку за да одолее на сите искушенија кои вирејат денес во светов а не пак да ги исконтролира своите страсти со песна, ех вклучив ли телевизор бадијала се трезнам дневно молитвено по дома, речиси налик капка Смирение наспроти река соблазни дури и кога само документарци вртеле во тенеќето, да е почудно единствена работа која ме потсеќа на ближните е токму таквата ѓурулти кутија наместо спомените да ми се врзани за книги предмети или облека, ко да ни е навистина ага газда стопан телевизорот по дома, дури на тоа и каузално сме потсетени од скоро со исправањето на телекомуникацската кула на Водно ко дупло повисока од Крстот та зар треба ли поголема опомена!?

секој трезен ова би го сконтал, но дали сконтаното ќе се вбразди в срце ако умот е расеан а не пак хипнотизиран, каконтогап така некому да простиш искрено ако не се совладани високите страсти како суета и омраза или сеир кои е-медиумски се стимулирани на ангро, нека оди сетне Човек да сочувствува и како така некогаш ќе разбере дека Голем е Бог и како Човек почне да се труди да ги опонира Божјите Атрибути како Милост и Правда но и Мир и Разум, зар некогаш молење и постење ќе помогнат ако сте во медиумски обланда трансоина, така заглавен Човек не е свесен за Патот на Спасението по кој треба да се упати на кој Простувањето е почеток а Љубовта крајот, а дури и не е Воцрковен ако ова го има на ум со лесно живее, но дали без да се воздржува светот нема да го повлече, тренинг кој е неопходен за да не ги крене сите четири во вис штом бидне соблазнат дали од жени злато или аплаузи, можеби полесно ако има Христијански Ретровизор штом влета во световен карамбол, та во такви моменти и да ви избега постот практикувајте го до зајдисонце а доколку ви се измолкне Молитва пуштајте ја на мп3, но кому колку му е дадено, најчесто Народ не е ни свесен дека работата е озбилна и дека навистина станува збор за шанса за Вечно Спасение на Душа, но Блажени се оние кои Поверуваа а не Видоа, бидејќи оние кои видоа а не тргнаа да се спасуваат и да спасуват други (налик оној кој ги скрил талантите) тие не ни можат да се надеваат на Божја Милост туку ќе ги пречека по овој земен живот Божја Правда, а дека некој сам пред Бога со свои дела ќе се оправда ем капак не се ни трудел од грев да скубне ниту се срамел што во грев живеел како тогаш и да дочека Вечен Спокој, која е наградата тогаш за оние кои се труделе!? така што чим имате Слободна Волја а Словесни сте та трудете се со сите сили да останете фокусира кон Спасение на Душа, а потпрени на добрата духоносна Црковна пракса стигнете и до тоа, но прашање е колку сте свесни каде како тоа е поизводливо, морски наместо патно би рекол живеејќи во град секогаш имајте на ум дека градот е море на блудот алчноста и омразата та гледајте да не се нурнете во истото, а и да пливате некако таму бар погледнете кон Црковниот Брод и дофатете се до спасителните мускули појаси и јажиња, но немојте да мислите дека фарисејски доле во тињата од голема корист ќе ви бидат спомените за духот кој го движи Црковниот Брод, а единствен излез тогаш е од сесрце да посакате кон површината да се упатите, што не значи дека нешто нема да ве повлекува пак назад како околност дали ваша или на вашите Ближни, но од моето искуство е дека упорноста се исплати и како фокус и како Воцрковеност откако се одлучите да се Спасувате и се качите на Бродот ...

морам да признаам како повеќе од една година не сум отишол на Литургија можам да кажам дека и Молитвата и Постот ми се намалија, како да немам гориво во себе и за секојдневното молитвено правило, иако тоа е резултат повеќе од недостојност бидејќи лицемерно ми е да постам терајќи го Постот како диета без Светотаински Живот а се додека не почнам пак редовно да се Исповедам и со Христа Заедничарам Причесно многу јасно дека ќе немам сила ни за поозбилен Молитвен Подвиг а не пак разгорување на доблести в себе како Искрено Милосрдие или Ревносна Емпатија, а пополека ете низ една година почнав и да не внимавам што каде како зборувам просто сеуште се крепам на Молитвите на Духовникот сигурно за скроз да не отпаднам во униние, ако ова е утеха тогаш не се демотивирајте лесно зошто не сте ревносни молитвеници а сеуште сте традиционални Верници, сетете се дека дури кога ќе почнете редовно да ги посетувате бар Неделнните Литургиски Славословија дури тогаш ќе се исправите поозбилно молитвено, а понекогаш и сами треба да се навикнувате на секојдневно молитвено расположение можеби сеќавајќи се на своите Ближни кои се упокоени ... ех како не удри една соларна бура денеска та да снема струја колку природно Народ ќе посака секој ден да има Црковни Служби насекаде, со оглед дека би настанал смут заради сеопшт хаос та и ќе може да се воочи Благодатта полесно како Народ го Закрилува штом од Бога ја Призива во такви зорт но нехипнотизирачки околности ... но да не излезе дека посакувам зло, напротив гледајќи на дигиталното зло денеска се надевам Човештвото може да дочека ресетирање на истото некако, колку и да е тоа мач со две острици бидејќи вистина на волку несамоодржлива светска популација многу Народ ќе падне во очај и за чиста вода и за парче леб во уста - замислете го хаосот на wwI II но сеопшто, кој би посакал такво нешто чинам нормален Човек не, но и сега е случај веќе тоа но душевно во овие времиња на духовна хипокризија кога заради наплив на либерализам и малодушност Луѓе доброволно си ги продаваат душите а многумина и несвесно станувајќи неопагани па дури и онака забавно пагајќи на астро-гатања ко што е на секоја задна страна од од повеќето списанија тоа ХОРОРскопот, други пак ко мене тргни застани фармациски си ресетираат некакви гурабии наместо со цело срце да му се предадат на Служба на Бога, но оди скубни и на центрифугата со лесно а си пораснал во гето! се радвам и што сум познал кој е Спасителен Пат за Душата а имајќи предвид како бев завозел неопагански експериментирање со астрални прошетки имам среќа да не изгорев уште поодамна, веројатно тоа не е случајно па еве сега можам некако да сведочам дека има излез и за оние кои избегале заглавиле во или загинале по њуејџерски беспаќа, но тоа си има и своја инерција односно бев повлечен за нога претходно ко дете низ хеви и детметал музика иако на рокенрол најнапред подгреан, макар после тоа свртев на хардкор и рап а потоа и реге, а така просто бев наштиман тамам како адолесцент за толтечки мистерии, хм, кој би рекол дека и тоа не е случајно да појавата на MTV уште во титоизмот на сателитска не си ги наредило коцките за да бидам повлечен кон душевен пораз како дете, не сакам да замислам колку денес на децата им е склет и глава да кренат ко нурнати низ интернет во разни душевни ќорсокаци од жива-е-кал, почнете од фејкбук а завршете со јутјуб, таму на душа тетовирајќи тагови кои имаат и магијска нишка посекако, а дали бар нивните Родители се Молат за нив кога веќе ги донеле на овој свет, или топтан се спремаат ако не се спремни само за рециклирање како традиионални Верници кои веруваат дека не на два ами на сто стола можат да седат и душа да си спасат, нека се потсеќаат на поговорката за чавката и колците може така ќе се подосвестат за својата Слобода и својата Одговорност!? не дошол ден но може ќе почнат да се исповедаат и причестуваат на фејкбук во блиска иднина ''верници'', но можно ли е дигитално да се живее Живо и Торжествено или пак нехипнотизирано скрушено, не сте свесни но некои еугеничарски елити натаму ја туркаат за вас тенекелогијатакако истата би им станала на Луѓе виртуелна секојдневност, погрешно терсене душепогуубно та Внимавајте уште сега за да не ве закачи ова уште утре, колку и да изгледа ваквата еугеничарска утопија далечна иако во себе има и далеку покатастрофални нусефекти како таква, но за тоа другде!


Изменето од Zelenikovo - 30.Април.2019 во 18:28
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2019 во 03:00

ако и кога сме умни разбираме дека се' е Божја Промисла а тогаш ни станува и појасно зошто потребата од Евхаристија Славословија Воцрковеност, само тогаш лесно се носиме трпиме, но на тоа треба и да се потсетува постојано за да се смируваме сред овој свет каде ни е дадена прилика за достигнување и Светост доколку се држиме до Божјиот Закон за така стоејќи во Правда да одолееме на искушенијата кои се допуштени токму како баланс за нашиот раскалашен живот или околности во светот, бидејќи ништо не е случајно дури и кога ни се случува нам зло или тоа е присутно во нашето опкружување околина општество бидејќи Господ не дозволу да ги стигне зло Верните освен ако тоа не е за нивно Преумување и Спасение ...

разумноста мудроста или јасноста мене ме фтасувала само кога Праведливо сум наштиман очитувајќи ги Божјите Заповеди и Поуки што е случај кога се држам до Добрата Православна Духоносна Пракса која ни е оставена од Светите Отци во Сведоштво а тие на Чистота на Срцето го ставаат главниот акцент, така и јазот за мене е поголем за Воцрковеност и сушност штом се опуштам кога се држам сакал нејќел до традиционалност за да низ формалноста ја задржам размуноста од спунт неретко живеејќи Литургиски и кога сум расејан кога и понедофатлива е смислата на Славословие учествувајќи на Црковните Служби апла механички без скрушеност и стравопочит без познание за својата грешност, но и така се враќав во нормала бидејќи не е можно Човек да писуствува на Литургии а Срцето да не му се очиства, што важи и за телесните болести, сепак брзината на очистување исправање и растење до/во Благодатен Живот е резултат на Достојанието т.е. кај традиционалните наспроти Воцрковените Верници кој сад е подобен за да Благодатта се всели во него, така и очекуваните ефекти од неа се различни, обично оној кој се труди и ќе дочека плод од својот труд, но ако трудот е потпрен постојано на погрешна пракса тогаш како, тоа во однос Христијанството значи дали е логично на човек на кому гревот му омилел да се труди да се балансира а не пак обестрастува како би се надраснал некогаш а омилен грев е оној кој се смета како оправдан и неопходен, сакам и богатства и Спасение - китка-матка-одеднаш што би рекле по скопски, така и да почне некој поозбилно да го Слави Бога нема да вкуси од Благодатта во Полнота се' додека не се очисти ... пак пред се' треба чистота на срцето но и ресетирање на телесните гревовни навики пр. пушење опивање безделничење скитање и сл. во спротивно мирјанинот ќе си затера фарисејски та Преумувањето како процес т.н. Метаноја т.е. Покајание ќе изостане, а без Човек да се Преуми тој не ни ги раскинал врските со стариот земно-ориентиран табиет да живее хедонистички по духот од овој свет, но процес пак кој не ни може да отпочне ако Човек не се труди да земе учество во Светотаинскиот Живот на Црквата, всушност тоа треба да е паралелен процес за да при Воцрковувањето тежнеејќи кон Промена да стигне пополека до очистено срце од страсти а по мерка на очистувањето и да се намножи во него Благодатта, колку повеќе намалува на земното толку повеќе здобива од духовното, а камо здобиеното да го пази како зеницата од своето око, но зар е можно тоа сред градска центрифуга, та дури и се очистил топтан пак ќе падне во смут и најискален духовен воин како Монах и бар со помисли ќе згреши доколку си дозволи некако дефокусираност од молитва, а колку повеќе пак Мирјаните, заради што Литургиски е неопходно постојано очистување за да се одржи бар баланс, сепак балансирање во град е како одење по песок а неретко и заглавување во жива кал, заради што убаво би било Мирјаните да имаат на ум дека поубаво е да тераат скромен и напорен Живот на Село заради свое Спасение на Душа него да имаат комфорен живот во град а да ризикуваат дали ќе си спасат душа макар живееле Светотаински, но што не е можно за Човек можно е за Бога, сепак ако телвизорот ви е најдобриот пријател ни на село денеска нема да дочекате Смиреноумност и со лесно ескивирање на стапиците во овој свет а не пак да растете Благодатно во Верата, од лично искуство ќе речам кој раскинал со телевизорот веќе и почнува да се Спасува! визијата на телето денес ниту за временска прогноза не ја бива, а вестите чуени на радио бар се растоварени од визуелизации па и полесно остануваат по вијуги, плус на радио Човек има прилика да чуе и за конструктивни дебати, бар на МР1 иако и таму тоа е се' претпладневна програма наместо целодневен радио медиум кој ќе описменува информира и поучува Народ, радиото за жал денес е пред се' забавно-информативен медиум наместо едукативно-информативен, можеби решение е нов таков државен канал бар културно-историско-нучен каде сллушателот нешто и ќе нaучи него да е само инка за хедониcтички мелозвучја, иако мора да се напомене дека и научноста воопшто информираноста го одалечува Човек од Бога заглавувајќи го во многумислие ако не многуглаголие (иако едното води кон другото и обратно) што се вели во Православие исихастички: Умот мора Да Мирува како би допрел низ Молитвен Подвиг до Бога доколку целта е да се отворат духовните очи на Човека и се соѕерцуваат Божјите Енергии т.е. се Обожи Човек полесно [1] но не секој ум може да го разбере тихувањето ниту пак денес ќе срипа Народ на Изворност инстант, и нормал ќе се Спасува пак иако дидактички милува да дума та сепак подобро научно него хедонистичко думање та оние кои се навикнати на инфо-храна конечно имаат потреба од неа, но што е тоа е, затоа импровизирајте можеби чаре е архивата на Македонско Радио да се извади како онлајн подкаст па Човек да бира каква емисија од која година ќе чуе а категоризирано по област, но тоа нема основна помош на државно ниво во однос Рурална Реемиграција [1] a не пак финеси налик што во слободно време е најпаметно живеејќи на Село да се прави, конечно читање книга е рајат работа, но за оние кои биднале зависни од е-медиуми треба и некаков амортизер за да стигнат до тоа ниво, но не треба да се заборави како што Човек имa гајрет телесно од прејадување, така и умствено ако си дозволи мас-бомбардирање на вијуги биднува психички обременет, капак па ако таквата енергија нема испустен вентил за да ја канализира и сигурно ќе почне да тилта и за секојдневен живот а не пак Христијански ...

навистина една неприметна, а секогаш склет работа, дури и за Воцрковени Верници, е Прејадувањето телесно или умствено, та дури и ако ги скротиле ниските страсти озбилно, неретко празнично знаат да се фрлат во привремен хедонистички транс, а така неумереноста неприметно и ја одзема духовната сила, а штом се научи Човек така да функционира после заборава или се плаши да се напне за Православен Подвиг бидејќи нели ќе му се снеарни, затоа и Благодатно е Сиромаштвото, бидејќи Сиромавиот ќе се насити со Благодат јасно доколку се одважи да живее Воцрковено Светотаински Побожно ... но има и исклучоци кои би можеле да потстанат приемчиви за Благодат а не се сиромашни земено материјално, ко што се модерните жени кои се склони кон диети заради култ на тело - но би требало фокусот да го свртат од култ на тело кон Спасение на Душа и да почнат диета да држат заради посилна Молитва а така да се избалансираат и со ниските страсти и со материјалното конзумеристичко живеење, но и со вообразениот суетен чалам, но кој да ги поттурне кон Воцрковеност кога се заглавиле пред фејкбук воајеризам или телевизиско слинење по виртуелна сапунична љубов илити пред трендовски писанија уки и експерименти, ех кога хоби би ми било плетење везење шиење наместо шминкање фризирање и депилирање, нели уште поубо ако е во друштво креативноста завозена ...   арно ама да имаат една стапица која треба да ја надминат арно, иако како поемоционални од мажите доколку стигнат на тоа ниво да допрат чисто искрено и достојно до Божјата Благодат тие како битија ќе се издигнат многу над овој свет, но што кога готвењето биднува главно хоби, ах кој век живееме, една корисна работа од далечниот исток во овој контекст би било ајурведски или макробиотски начин на приготвување на храна за хобито да нема прејадувачки презаситувачки нусефекти значи да се искористи некој идетски стил на живот заради поскромна а поефективна исхрана како традиционалните Верници би имале поголем елан за Православен Живот во Подвиг, само што премалку има инерција кон такви уки, чунки невладини огранизации за тоа постојат како би здружувале Народ кон поарен квалитет на живеење, само што кога главно хоби е модата дури крпчињата сами ги шиеле, како сласта по дотерување да се изескивира, веројатно чаре е вртење кон изворност како стил низ долги кошули фустани изворни везови, за така бар да се акцентира народното в себе наместо глобалното, што е можеби и неопходен амортизер а за да како традиционални жените полесно би можеле да ја разберат и Традицијата на Црквата и сета добра духоносна пракса која се изнедрила во Неа, идејата ми е дека оштроумно е да се прилагодува секојдневието заради Православие а не заради рат-рејс-егзистенцијализам, налик уметник кој вмегнува христијанска симболика или орнаментика во делата кои ќе го потсетуваат постојано дека не смее да си дозволи фалц-либералистичка-реалност или сличните на неа мамонистички култови ...

но сакале или не, системот денес онака кашаталистички како е наштиман за што поодржлив конзумеризам, во потрошувачко општество го програмира Човек да се прејадува препива конечно преработува, форсирани сме кон ревност за што поголем комфор и наслади, сетне оди наштимај се за да живееш Христијански, склет околност за држење ритам и во однос постењето а не пак молитвата, за што кусур е Живот во Подвиг кој така е заробен и за милосрдност и за трпение и за неосуда, неумереноста потоа се рефлектира на сите нивоa во табиетот, па дури и животинска омраза кон различниот штом за тоа се укаже прилика, денес навистина е склет да си Воцрковен Христијан па и Традиционaлен Христијанин сигурно сеуште некому е старомодно суеверно или ретроградно да биде дел од Црквата, а такви помодари има бидејќи хуманизмот е спинуван од атеисти како општествена водилка дека земната научност е навидум без конК*ренција хм затоа од неа е изнедрена еугениката како општествена водилка, но за тоа другде, и ете мнозина така изботирани и заслепени од детерминизмот на научниот атеистички деистички или агностички елитизам како неписени или полуписмени во/за Духоносен Опит ќе бараат ако не друго влакно во јајцето за да се одвратат од прилика за Воскрение заради Христа, а ако на тоа се донатовари и некој земен идеал ко кај нас Македонците како што е изнегираното национално чувство сестрано и' ете рамнодушен бројлерски табиет кој претежно на индивидуализмот ќе му отвара врата турнувајќи го Човека се повеќе кон себичлук него заедништво, скоро како да ни е искорумпиран умот за поголеми духоносни дострели, а лично единствен излез од ваквите стапици гледам преку активна рурална реемиграција како би враќајќи се на зворност во некаква форма и се отвора простор за Самоодржливост а така простор и за ослободување од стравовите заради што почиста Молитва дури истата била и минимално впрегната во нечие Срце ... но ако 50 години требаа за селата да се испустат, колку ќе треба за да пак се накренат!? некој ко намерно да работел да не разнебити на сите нивоа во однос идеалите дал земни ил небени, иако сето ова е резултат на колективна несвесност за ризиците и воопшто како учените во Македонија гледале на стратегиите и просторните планови визави Самоодржливост - како економска така и културна, а кои и онакви какви ги имало/има главниот акцент го ставаат на бројлерскиот гетоизиран табиет како градска индустријализација, бидејќи нели така просперитетот ќе ни бил загарантиран, точно со гмо храна и бркање среќа дремејќи пред е-тенеќиња, дури и Литургиите почнаа да ги форсираат за на телевизија како седејќи во фотеља или лежејќи во кауч би Славословиле, каква само мерзост на духот е тоа да она што е Свет Чин како Литургиска Церемонија се доживува виа е-медиум лежерно по дома, ќе раберев тоа да е достапно како опција стари и немоќни но и за нив поубаво би било ете бар за Празник ако не секоја Недела да отидат на Литургија, но ние денес ќе да сме го разбрале површно зборот не-делај та буквално тогаш не-делуваме ни во однос Литургиското Славословие, ко што површно ги разбираме и Светите Тајни во Православната Црква, но може и не е толку склет работата како Народ во последно време се' повеќе преминува од традиционална кон Воцрковена Вера, ко што знам често да кажам - ни османлиите за 5 века немаат сторено толку зијан кон Православието тука ко што го сториле тоа титоистите за 5 децении, претходно дури Верата и се намножувала бидејќи не била забранета туку била единствена Надеж, додека во титоизмот и малку да ја раслабеле ќе имало зијан а не пак на ангро што била девалвирана како затуцана општествена појава која ретроградно делувала по партиската книшка но и федералистичкиот имиџ за кој и национален идеал бил ризик а не пак духоносен, но било што било во титоизмот, туку што сега бидејќи од офкање глава не поминва иако некој би притрчал да фрли утеха ако не решение за проблемот, но како општество денес не ни познаваме дека имаме проблем, налик ризици кои влијаат негативно во однос Здрав Воцрковен Христијански Живот, па бадијала Верата е Слободна кога е окована од сите страни со супер соблазни, прва агитпропот кој им го зема мирот на Луѓе 24/7, потоа конзумеризмот при што рекламни паноа со еротски маркетинг не се проблем ни за пред Школи ни за пред Црква, а капак е хедонизмот како се товари како нужно зло кое не усреќува сите медиумски, така и Ревносен Воцрковен Верник е/ќе биде постојано дефокусиран од Смиреноумие штом живее во модерен град а особено центрифуга како Скопје


Изменето од Zelenikovo - 01.Мај.2019 во 03:01
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2019 во 04:40

колку е длабока Божјата Премудрост никогаш нема да бидеме ни Свесни дури сме нашле нзс дека треба водата да ја бистриме постојано од талогот на посесивноста на егото елитите империите, иако така брзо ќе рабереме зошто сме на овој свет и како да допреме и индивидуално и колективно до посреќен Живот поздрава Околина и поемпатична Цивилизација, за жал се имаме сплеткано во материјален подвиг и бркање радости низ него, мислиме дека ако има повеќе камења во водата ќе чекориме над тињата на ниските и високите страсти, но да не бидам разбран дека сметам како материјалното е зло, никако, напротив се' на овој Свет е Божја Промисла и заради наше Спасение ... така пример парите како богатство не се проблем туку проблем е што си дозволуваме да се врзиме за нив како средство кое обезбедува некакво моќ сила изобилство исполнувајќи го срцето со уверување дека богатството ќе не усреќи за така и да стигнеме до идолатрија кон нив во вид на мамонизам, та во овие времиња заради пари стрепиме заради заштеди спокој чекаме но така само стравовите в себе ги намножуваме бидејќи не сме Самоодржливи туку зависме од системот кој го контролира нивниот оптек и вредност а кој пак е наштиман да им погодува сред кашатализмот на елитите односно корпорациите а тињ нормално немаат ниту осет за човечност туку потреба за човечки и материјални ресурси па неретко и нив ги идолизираме индиректно преку нивните брендови, после нормално и да се Воцрковиме уште долго ќе робуваме на стекнатите навики како мамонизам корпоративизам конзумеризам сакајќи и да си Спасиме Душа и да живееме во удобства комфор раскош но пред се' индивидуално бидејќи за системот секој изблик на заедниптво значи Самоодржливост за Масите а такви опптества не му гарантираат нему индустријален корпоративен трговски раст односно економска самоодржливост, па може да се каже ретки се оние кои се Воцрковиле а спеале да растат во Верата со лесно и да ја сетат Божјата Благодат а така и да му се израдуваат на Животот колку и тој да е неподнослив Работејќи и Трудејќи се да стекнат Спасение преку Христа и Воскресение во Царството Небесно ...

повторно, земено индивидуално не е проблем Богатството ако тоа е плод на Праведен екоетички и биоетички труд, напротив тоа е Дар од Бога и заслуга во секоја една област од наука преку економија до уметност, но со појавата на лихварството и фиктивните меници подоцна книжни фиат валути и без покритие кредити богатењето станува нус-ефект на гревовна расположеност да се бара преку Леб погача а регулирана преку нечија елитна теорија на игри преку која коцкањето нема граници, кога ризикот не е резултат на природни околности туку на нечија позиција и снаодливост сред кашатализмот и вештачки се претерминирани од страна на мамонистички империи, па така светот денес и луѓето во него се заложници сеопшто на лихварлук комарлук и чаламлук а веројатно последново е и најсклет бидејќи води кон империјализам втемелен на славољубие сила моќ за кои Народите и нивната Благосостојба се само статистика која може да се ремети како е неопходно заради самоодржливост на одреден империјализам, трката пак и на локално и на глобално ниво за среќа е следствено подложна на коруптивност бидејќи сред кашатализам нема грешни чекори туку само прилики и снаодливост кому што како му се може, сето тоа капак е замаскирано со супер-агитпроп дека демократијата е осигурач кој би го менаџирал ваквиот светски еконосмки поредок, а пред тука да свртам на Адам Смит и непотребно во недоглед го преџвакувам евроатланскит детерминизам и неговата глад за светска доминација илити неговите утописки пориви за нов'светски'поредок би ставил штопна на таквата дигресија и би се навратил на дилемата кога традиционалниот Верник станува Воцрковен сред вакв околности, хм хм хм можеби никогаш доколку не ги смири во себе алчноста наситноста слинењето по материјален агалук а како не би станал православен фаријеј кому среброљубието му ја заробило молитвата макар тој навистина Верува во Христа а како таков дури и да се Воцркови т.е. почне Светотаински да живее нема ни да се одржи долго Воцрковено, ко што е случај и со епиК*рејците кои низ хедонизам на сластољубието му отвараат по сите страна врата во својот живот онака по кафани дискотеки плажи ѓезмиња а да можат сетне в себе да најдат Мир и Светотаински Православно Живејат низ Пост и Причест, но што е случај и со славните кои кога ќе влезат в Црква цело внимание на себе го привлекуваат та ниту тие на рајат некогаш ќе се Помолат и Прослават Бога а тоа да е дома меѓу Ближните ниту пак останатите со радост ќе заедничарат со нив бидејќи логично оној кој е плзнат експониран славен тој нормално е и јавно разголен а ретко кој како и кај секој Човек е имун на гревови но што повисоко е Човек во некоја Заедница нему и повеќе у тежат истите бидејќи потешко можат да се скријат, тогаш кој е Достоен, сите и никој, сите ако живееме Сложно та акцентот е плстојано на Простувањето и Поуките , и никој ако секој за себе функционира во Црквата меѓу Мирјаните како што неретко е случај денеска, иако Црквата е прилика токму да се избалансира Заедницата бидејќи славните и богати ќе се измешаат со обичниот Народ а таму ќе видат дека и тој е вреден но доволно му било и низ Скромност да му е радува на Живот ...

их, камо да имаше Продуховени Економисти, замислете го Пророкот Мојсеј колку навистина имал осет кога Амбарите со време ги наполнил, но и кога му паднало жал зошто фараонот Народ измачувал, таков Човек нормално ќе добие помош од Бога и ќе го води Народ на Сигурно, иако Народ и баш не бил склон кон Смиреноумност Праведност Побожност, но дали традиционален Верник е возможно да се Продухови и да му се отворат духовните очи во вакви лихварско-корпоратистички времиња каде секој еден економист на власт сонува да стане фараон или се плаши од фараоните но и од Бога, дали е доволно за да ги надмине земните стравови онака само празникарски да е дел од Христовата Црква или пожелно е да живее Светотаински, за време Неделните Литургии да е меѓу Народ на Заедничко Славословие, за време на плстовите да не организира политички кампањи дилови или реформи за да не се возбудувааг и паѓаат во смут Верните во Блга кои кај нас колку што знам се мнозинство, не дека секуларизмот мора да се потчини на Црквата но Таа да е постојано заобиколена небаре е културноуметничко друштво тоа е дрско макар и атеисти биле властелините денешни, но кој ни е крив што нема Катехезис како Христијански Вовед во Верата Православна ниту во Црквите а не пак во Училиштата, каде и како модерниот либерален сограѓаин да се поучи макар и традиционално за Верата на своите Предци, или ајт сега имаме новокомпонирана историска реалност па си имаме изговор зошто од изворен табиет нема потреба во Општеството, ајде ќе не биде и така можеби бар ако размилуваме тро Аграријанистички наместо кашаталистичко-индустријалистички, дефинитивно денес имаме машин-мен технократски табиет оди аштимај го Благодатно истиот кај елитите клановите службите, ќе се уплашат во најдобар случај ако ко такви сетне се видат во огледало!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2019 во 14:48

еве денеска супер прилика да се проверам колку и самиот се држам до поуката за Простувањето, а ко што рековсега сум како традиционален Вeрник наштиман и оп тнка работа да не му се гневам на Братот во однос неговиот недоличен трсене или преопуштен табиет, каков е таков е и треба да најдам разбирање, и го имав дури бев Воцрковен но олабавив ли Светотатински да живејам а не пак да прекинам, и оп штом прекипе лончето оди трпи да те видам, нормал ќе амортизирам со цигара или ждерење можеби и пиење ако имав таква навика за така да се опуштам по земен терк онака кога утеха за смирување се страсти наместо Литургиски Живот и оди вака Спасувај си Душа долгорочно, натежнале свои гревови та тешко е и туѓите табиети да се носат, а сакал нејќел сред градска центрифуга и не се баш малку, иако виа теле'визија шута работа та бодат и рурално разни туѓи табиети, особено ако сте општествено активни та дневне новости си ги дозирате постојано по вијуги како помија од идеали политики и трендови, трпение спокој радост аха само како цитати по сеќавање, што конечно и тоа е нешто да сеќавајќи се токму како јас низ абериве во нишкава а како би се вратил низ Воцрковен Живот пак на нив како доблести и добри дела [1">1] ...

единствен друг начин иако повеќе дефокусирачки отколку некакво чаре е Човек да има духовит штимунг при рака, но во времиња на сеопшта хипокризија истиот пополека ќе мине во сеир та пак гневот си е ага, иако така тро лицемерно нашминкан, кога фора ја кркаш или пушташ не заради смеење ами за да канализираш вишок склет гурабии, пример наместо на Зајко како авторитет да гледаш не виа КУМА ЛИСА или алис'ин'вондерленд (кој каков стил милува) туку се расфрла дозерот со сеир налик о'ибне изботирано пак ли ти на штекерот - или - о пак семафор им зел меркел од перцепција та незнаат кога треба напред а кога назад да одат, за конечно штом времето се снеарни и почнат да вртат коски сеирот да почне да минува во омраза кога по племе жица лимфа се фрла со дрва и камења, нормал тоа си има свој бекхенд бар во комшилук ако не по дома - денес виа фејкбук малџиски пространства, а таму бидејќи заскитале разни сенки од склет енергии како низ карамбол сите си ја кркаат таа енергија, камо да беа социјалките само чат меилбокс, но од одамна сешто се само тоа не се, туку како рамбовки на луѓе 24/7 им висат по табиет што креативно што конзумеристички а што политички а заради последново пак карамболот од сеир минал во омраза, но аир од тоа имаат само паднатите духови анатема на нив, та бегајте од таму ако можете!

капак на сето ова е себичлукот како самодовоност, дури и во Праведен Христијански Социјализам да живеете заради фејкбук реалност ќе си сотрете Трпението и Смирението та и Среќата и Радоста, а така оди Спаси си Душа, фатаморгана е дека фејкбук конектинг пипл во радост, не таквата и сличните на нив социјални мрежи дисконектинг пипл со ќеиф заради ту'мач шмирглање чалам во место истилтан а надзидан од сеир ако не омраза, за што веројатно чаре е СОЛАРНА БУРА АКО НЕ АСТЕРОИД барајте и ќе добиете! но кој е свесен за сите склет нусефекти на виртуелната дигитализација иако ова е сеуште на некое почетно ниво, почекајте уште малку да видите како ќе ве скоцкаат холограмски и тоа доброволно во едикојси матрикс во кој ако сега духовите ве возат таму еугеничарите возени од нив ќе им ја сервисираат работата алгоритамски како вие би ѕенѕале полесно на месонска н'с'п утопија, но за тоа натака, а сега би рекол искористете си ја шансата додека сеуште не ви е скроз предитерминирана волјата за пекол, та земете со време шалтајте од традиционални кон Воцрковени Верници, а ко што велам не е лесно бидејќи си имате уште сега кашаталистички табиети па и потешко е да се наштимате Христијански, што вели Братот ех да имаше клупи и да можев седејќи да Славословам уште одма утре ќе се стрчав на Литургија, хм кој му брани да клекне на колена, но нели ќе си ги испрља, но затоа на прием кај земни авторитети ќе стои смерно и ќе аплаудира пее и навива без проблем бидејќи иако нема да има особен бенефит ќе се надева на земна политика економија култура, аирлија на кусогледоста, веројатно абдали биле сите оние Светители Монаси Свештеници Мирјани и Аскети кои тежнелее за Живот во Подвиг заради Вечно Блаженство како наши Предци од кои треба да се поучиме, но бидејќи денес сме мрзливи заради икс причини па и би си правеле компромиси изнедрувајќи новокомпонирна духоносна пракса, релатизивирајќи ја Изворната Музика онака етно ако не турбофолкерски, ако поарно и тоа ако нема друго како не би станеле киборзи!


Изменето од Zelenikovo - 01.Мај.2019 во 18:28
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2019 во 23:14


пост погоре го спомнувам Светиот Пророк Мојсеј како урнек за Народ Водач, старозаветен Савле ако може така да се симплифицира кој се освестува како што било случај со Светиот Апостол Павле, дали имаме такви традиционални Верници кои можат да успеат да се наштимаат Благодатно ако не да имаат Отворени Духовни Очи што пак ако е случај посекако ќе кренат раце од земни идеали целосно за да се свртат кон Посветен Подвижнички Живот, но како да почне политичар или пак бизнисмен да живее Благодатно а така сотиролошки т.е. етички да делува ако не е Воцрковен, што не значи дека ако е Воцрковен и нема да подлегне на искушенија, но без активен Благодатен штит ем Страв Божји в себе нормално дека како традиционален Верник чим се втурне во политичкиот змијарник јасно е дека ќе бидне лесно искорумпиран ако не мамонистички тогаш макивејалистички [1] да си ја интерпретира власта како му чини хуманистичко гностички [2] онака да заради кашаталистички реализам е заслепен за етичност, за жал живееме во свет натопен во зло од злобни елити, па мнозина веруваат дека само ако си прегорат бушоните за етика (и тераат тук таму етично) само така ќе успејат да се одржат во живот или да растат, велат тоа било рационално поведение од секогаш во политиката, смешно, но тоа е парадокс за Христијани макар биле и традиционални, на ваков штимунг упатува и др.МиланБ кој го посочувам како аберџија во однос либерализмот погоре, но кој еве во следното интервју смета дека таков макивејалистички пристап е неминовен [1][2] а да е посмешно бил државен секретар до пред некое време во Мин. за Вера на Србија, на него соодветен одговор како антитеза би бил следниот абер на др.СветиславЈ кој ќе констатира таквото евроатланско однесување е нихилизам и теориски а не пак практично [3] бидејќи води кон земни идеали како ариевизам што за Православни Христијани би било рамно на душевна погибел, сепак др.МиланБ има доста добри поенти во однос тоа како рационалноста денес е сведена на глума од страна на фалц елити, кои пак јасно е дека се корумпираат на начинот на кој до власт се приграбуваат одржуваат и заминуваат, речиси како животни се однесуваат глумејќи зајци а бивајќи лисици што според професорот е неопходно како би парирале на сличните на ним фигури во комшилук или потака , само што овие тука кај нас така на својот Народ му се товарат а понадвор се полтронираат кон разни регионални и светски аги и султани, просечни елити се налик полуписмен Верник кој е поопасен и од неписмен, може да се каже таков сум и јас теориски но не попувам низ памфлети блогерски туку се расфрлам со абери на еФорум како би оставил простор некој да ме демантира доколку не ми држи аберот како сум го сконтал и заради поука споделил за така сведочејќи дека низ Воцрковеност секој еден мирјанин има прилика да стане посреќен поагилен поиздржлив во Животот ...

во погорниот пост каде е закачен линкувано либерализмот, Др.МиланБ на крајот од монологот вели интелектуалците ко што се филозофите не се, а треба да се и прагматичари освен теоретичари кои ќе се бафтаат со реалполитика, убаво упатувајќи дека денес освен што технократи го водат орото како играорци и музичари истите се воедно и кореографи и костимографи и сценографи а неретко и композитори, што е погрешно! сепак идеолозите на сета земна научност се хуманисти од среден век кои всушност се неопагани, а како такви посеале семе и за макивејализмот политички покрај сите останати склет евроатлански детерминистички филозофии, политичари со таков табиет ако не е смешно ќе биде трагично доколку глумат Христијани, а такви има многу, па бурлеска е тука политиката, но кога би се одважиле учените во ова општество да седнат постојано да думаат и ги премеруваат јавно ризиците во истото а низ активна е-форумска дебата посекако ќе изнајдат чаре што е најсоодветно од методи и механизми за подобро утре, нешто што денес го прават избрани елити удбалитичарско-клановско-коруптивно додека глумат државници без ограничување, ако ним етиката им е вишок тогаш на Народ не треба да му биде и да им дозволува да го возат насила како нив им чини или им се сонило без притоа да фрлат отчет или понесат одговорност што е возможно само ако изборно се затне некако агитпропот поозбилно [1] велат нивни идеали се благосостојба и безбедност а како сервомаусдонски го сотреа устав промовирајќи глобалистички идеализам и еден куп анационални ризици, ем сето тоа на жими мајка оставајќи урнек доколку ко такви си задржат власт дека тоа е нормално и пожелно, што не само што е погрешно туку е и општествено погубно, заради што треба можеби да постои и некаков морален полиграф или тестирање пред некој воопшто и да се одважи да делува политичко системски, етичка систематизација на авторитетите низ чие сито чинам само Воцрковен Човек би минал со лесно, што не значи дека таквиот нема да биде подложен на духовни и земни напади, но ако не се пребираат Чесни законодавци извршители и судии како заедница никогаш нема бел ден да видиме! ако Чест Вистина и Правда не постојат тогаш фрлете се на разврат одма бидејќи така немате потреба ни од Бога ни од Спасение заради Духовен Раст и Душевна Слобода туку спремете се за рециклирање кон анимална егзистенција сега а душевна погибел час потоа, иако бидејќи живееме во времиња на спинувана пропаганда па неретко како еднонасочно медиумски му се сервира на Народ што е чесно вистинито и праведно во даден контекст (како аморфно граѓанско) воопшто не е и сотиролошки оправдано така низ Црковна призма, пример чедомодрството или пак педерастијата кои ај што се дозволиви туку ако ги сметате за грев бивате жигосани вие како либералистички грешници, парадоксално за жал либерализмот пак денес е мерка за вистинска слобода, иако истиот нема во себе никаква екоетичка или биоетичка штопна заборавајќи дека Слобода без Одговорност води кон тоталитаризам во најдобар или колапс во најлош случај, глобалистичка гачка која е поодамна предетерминирана како шема за да се ресетира полесно Слободната Волја окривувајќи ги нациите за кашатализмот иако истите се накалемени токму од месонските глобалисти како би оствариле светска доминација како ''хуманистички' империјализам, за нив етиката е само флоскула па тераат ли Христијаните по нивни памет така и ќе изгорат!

ваквата реалност за мене беше и е причина никогаш да не се вклучам во политика, иако претпоставувам оние кои се вклучени мораат да бидат свесни за ваквите ризици во однос одговорноста која ја имаат како земни авторитети пред Божјиот Суд за кои подобро би било да не се Христијани него да го навлечат на себе Гневот Божји бидејќи на либерализмот гледале како нужно зло, а заради кој и отвориле врата во срце за секакво кокетирање со неправди и зло, нели заради некаква самобендисана самоодржливост на системот што посекако е погрешно и од антрополошки аспект бидејќи секоја лага кога тогаш води кон колапс, особено во општества во кои глумењето правичност изнедрува склет моментум кој кога тогаш ќе распали некако негативно заради каузалноста која е норма на овој свет, сепак бидејќи постои Авторитет над овој свет каузалноста може да се ресетира преку Бога но дали за ова се свесни политичарите незнам, та и да згрешиле што е човечки, паметно е низ Светотаински Живот да се Покајат а сетне како Преумени и да ги попрваат грешките, за жал никој не ни гледа на тоа како неопходно та само се наталожуваат грешки а за нив се вадат во континуитет експериментални закрпи од корумпирани елити за кои главно мото им е 'моите 5 минути' кога славољубието толку им удира во глава да речиси се чувствуваат како незаменливи, но не се ни тие криви што системот така е наштиман да сите глумат демократија, а станува збор само за современ феудализам, права на работникот никогаш нема ни да се загарантираат бидејќи тој денес е само економски ресурс а не самоодржлива клетка во организмот, тој е денес налик складирана наслага која чим е вишок а мора да се стегне тело оди под нож во раце на пластични хирурзи кои шминкерски суетата ќе му ја тапшаат на системот, наместо да се впрегне цело тело метаболички да почне да делува за така сето и да види аир, но кога мозок е искорумпиран секуларно-кашаталистички прашање е дали е возможно некогаш да се дојде до тоа а тоа да е самоодржливо општество!?


Изменето од Zelenikovo - 01.Мај.2019 во 23:18
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2019 во 13:46


кога веќе заминав со дигресииве политички би дополнил уште неколку битни работи за секој Православен кој е свесен дека го чека Суд Божји од кои прва е дека не треба да му се плаши на духот од овој свет односно како политички стојат работите и локално и глобално битно е тој да стои во Правда пред Бога а бидејќи примил на себе и земен закон како политичар или административец доколку законот не се коси со Божјите Заповеди тој и да го почитува, а ако не да се тргне од таквото политичко уредување доколку е очигледно дека не може истото да се смени без насилие бидејќи револуциите посејуваат злобни темели а каузално тие се осудени на пропаст, навистина самоизмама е да се надева Човек дека нешто кренато на песок ќе достои а сред бурни времиња, ем денес кој има Трпение и' да размислува а не пак да делува Смиреноумно, особено склет како агитпроповски сме избомбардирани, но затоа Подвигот да се смири Човек пред неправдите и да бара излез без гневот да му е водилка ќе стигне и до Небото а тогаш и да не сте Воцрковени ќе ви биде помогнато а колку повече ако Благодатно живеете ... во овој контекст пак би го спомнал социологот МиланБ кој и во горе посоченото интервју но и во следното вели политика и етика не одат заедно а за тоа го посчува како Православен урнек рускиот цар Николај кој бил изигран од западните елити [1] хм кој како гледа на работите, според мене не било проблем што како руски цар бил Благочестив туку што им верувал на ближните монарси а дефакто тие биле веќе во раце на секуларни елити кои пак биле возени од месонски неопагани, значи несмасно ако не наивно се потпрел н своите ближни а всушност така бил повлечен во месонската шема која уште тогаш имала за цел конечно рушење на религиозните цареви и султани за да час потоа впрегнат инерција кон својата утопија за светска доминација виа новоатланска нововавилонска или новоримска но евроатланска империја, впрочем ги судрувале до последно царевите и султаните меѓусебно ем поткопувајќи ги со заеми а во исто време инфилтрирале масонски или секуларни идеолози одвнатре кои би впрегнале револуцииоткако претходно низ исцрпувачки војни им го разнишале авторитетот на царевите и султаните, реално истокот им бил на особен пик бидејќи амошните водачи биле подвластени на Бога примајќи за своето владењње амин од Бога преку Патријарсите или Имамите, тие пак доколку се соблазнат на сплетки или неправда бидејќи корупцијата не ги тангирала така и с ја губеле Благодатта, та затоа би рекол погрешно е да се мисли дека Праведливоста му била проблемоот на рускиот цар Николја туку наивноста дека може да се потпре на диловите со западните монарси или елити кои биле заложници на месонски неопагани, а нам како Христијани изричито ни е заповедано од Бога немајте ништо со таквите змиини породи, но што сега кога во нивните филмои се давиме односно инерцијата кон нов светски поредок кој како агенда не го истерале пост wwI ниту пост wwII кои светски војни токму заради тоа и се иницирани, како сега Православните Христијани макар заради секуларен закон немаат амин од Црквата за своите политики а така ни Екстра Благодат како самоподвластени под Бога како тогаш ние да се поставиме при следната соодветна инерција за н'с'п виа wwIII, просто Лидерите нека се Воцрковат и нека немаат страв за својот живот бидејќи меѓу волци биле нека им е за поука Подвигот на Свети Константин и нека не клонат со духот, ако ја потпрат својата Надеж на Бога наместо на евроатланските детерминисти та така и ќе одолејат на искушенијата, но ако не се свесни дека месоните се евроатлански детерминисти кои стремат да воспостават светска надвлада прво со федералистичка спојка меѓу сЕд и сАд потоа и wwIII заради вклучување и на современите источни империи во таквата месонска рајска утопија, а како би биле свесни кога се како опиени во транс од развојот на ''хуманистите'' чиј еугеничарски мотор е неопагански а тие го контаат како христијански, самиот секуларизам и како е дојдено до него треба како на Православни да им е поука дека нешто смрди озбилно кај %%меѓународните%% а пожелно е и да се поучат што ако воопшто и се свесни дека Господ постои а логично на свет каде Слободната волја е императив посекако постојат и богоборциза кои отворив нова нишка како би ја подзакачил нивната фатаморгана, та ако не вашите дилери на еугеничарска утопија не се поучуваат тогаш вие како Народ думајте каде ве туркаат, а би било корисно бар апропотаа тема да распали дебата, и не ја чекајте за на стари години сега думајте бидејќи тогаш миже да ви стане некако и мила, нели староста денес не го прави Човек мудар туку фармациски кутар а кога фармација ќе ви рече нанобот е решение од мудри во дупа ќе биднете модрии кутри!

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31572

таквата несвесност ќе им го отежни Подвигот да своите политики ги устројуваат заради свое и Душевно Спасение на своите Ближни туку ќе се и ќе ги фрлаат постојано во разноразни нехристијански К*ршлуси на евроатланските детерминисти, пример неморални стандарди (за и нестандардизираните да се стандардизираат подобно за киборг утопија) и како либералистички и погодуваат истите на декаденцијата била таа хедонистичка материјалистичка илк идолатриска, во последниов случај под изговор на слобода на рекламиње агитпроповско наметнуување од страна на елитистички наштимани политички партии, зар е возможно и народнни пари да се даваат за тоа бидејќи така потенцијално не би биле бизнис-поткупени политичарите, какви само смешни зговори ќе си најдат елитите за што покомфрно си уживаат во своите недоносени табиети, та нив нели не може од спунт да ги корумпираат пример преку грантови за нивни подобни невладини здруженијаи.и пак акции во офшор компании илити сметки по странски банки заради кои потем дополнително ќе ги уценуваат, НО што може со лесно да се ресетира доколку се впрегне функцилнална трансапарентност т.е. на ачик да бидат сите политики од разработка преку имплементација на истите како секој еден Граѓанин би можел да ги чешла доколку сака, што пак денес е возможно само преку институцонални еФоруми каде не ретроактивно туку тековно сите процеси ќе бидат паралелно претставени и разработувани и од учените во даденафела кои на тоа би биле стимулирани некако дополнитено бидејќи во своето слободно време се одважиле да го чешлаат предострожно и помагаат креативно системот, така и самите политичри и административци би биле под лупа не само на шефови или инспекции туку и самите Граѓани а тоа посекако ќе доведе и до активна самокотрола од административците бидејќи така надредените ќе немаат оправдување зошто им прогледувале низ прсти дали заради нивната неагилност или пак коруптивно спинување при што се држт во фиока намерно многу предмите воопшто појави и процеси за така да има и бош инерција кон бош реформи, Транспаретноста е налик Исповед во Христијанството та ако истата не постои нормално Верникот ќе си тера фариејски а дури и секоја Недела се Причестувал т.е. во администрацијата му се покачува плата или даваат бонуси тоа е бадијала реално Личноста односно институцијата нема да доживее ни катарза а не пак да стане Праведна ...

друга интересна работа која (во интервјуто посочено во овој пост) го истакнува др.МиланБ е непостоење на политичка и административна јавна оцена, но како би била кога системот е затворен, контролата ја имаат во свои раце шефоите а тие според совест ги оценуваат а така и бодуваат вработените, што во мало општество како нашето е дисфункционален модел кој дури и кога би имале внатрешни интерни е-Форуми институциите пашање е пак колку без да има паралелни каде би се оценувала од јавност агилноста ќе ги забрзаат т.е. нормализираат процесите, смешно во образованието имаме оценување кое е јавно, а потоа во институциите нема бидејќи нели тоа може да продуцира рамноправност но така не може да се манипулира со администрацијата според политичка подобност, ем на сето тоа кусур е што самите професионалци се демотивираат да дадат се' од себе на своето работно место бидејќи кариеристички напредуваат не оние кои се трудат туку оние кои се полтрони, нормално дека сетне така се отвора екстра простор за подмитливост во затворен систем со никакво реално вреднување на трудот, а кога на тоа ќе се донатовар сите останати суетни искушенија и во најдобар случај дури имале генијалци за Лидери бадијала, Никола Тесла во вакво опкружување ќе стане Амди Бајрам, ова го велам со сета почит кон ромскиот политичар, бидејќи да се поинакви околности сигурен сум ќе биде изумител на чуда од проценти ...

туку посесивноста, МиланБ kако гледа ко евроскептик мислам од старт мнозина сигурно ќе го презрат, но би ги потсетил да не судат туку она што е корисно за нив нека го примат како абер за думање, а во однос еу би рекол ние како нивни експериментални глувци треба само да им стапнеме на удбалитичарскиот стаорски опаш, а како поинаку него да се избориме за навремен нивен отчњт а не постфестум да се правдаат со наштимани јавни капмањи кои ги одглумуваат како јавни дебати виа нивни подобни експерти, дури тогаш акоо ги натераме на е-општествена-транспаретност ќе може и да знаеме што и како подржуваме, уверен сум дека за нас еу како унија е пожелна без тоа сосила нметнатата декадентна стандардизација, но ако стане федерална а натака ја тераат тоа ќе биде погубно како мала држава, иако и сега има ризици во однос економската стандардизација и колку ние сме спремни со постојниот стандард да ја стигнеме и од неа фајде дочекаме како општество, попрво ќе бидеме како мирјани кои се залетале да станат светители, хм не дека не е возможно но со фарисејски корумпиран табиет нормално дека тоа ќе произведе во најдоар случај гуруа наместо Добротвори, што и денес е случај но ако таквите гуруа станат култни фараонство не ви гине налик Берлускони стаил, што не значи дека ако Личности тие гуруа ќе бидат злобни, напротив Ѕинго е пример дека тоа и баш не е така, но арестет девелопмент е ви биде норма      да морате да им гланцате суета за да ви е гланц бар ветеното чекмеџе, што е уште сега случај и локално и меѓународно како политички полтронски е наштимана државатата дури и кога криминалци некаде седнат на власт вие да кликате и ракоплескате позитивно во однос нивното заседнување, НО СЛАВА БОГУ ЗА СЕ' бидејќи ГОСПОД Е МНОГУТРПЕЛИВ ТА САКА СЕКОЈА ДУША ДА СЕ СПАСИ АКО МОЖЕ А ОСОБЕНО АКО ГО ПРИМИЛА ПЕЧАТОТ НА СВЕТИОТ ДУХ ПРЕКУ КРШТЕВКА та не судете туку гледајте да помогнете како знаете и умеетe со ДОБРА ВОЛЈА имајќи разбирање за слабостите или околностите на другите иако НАЈЦЕЛИСХОДНА ПОМОШ Е ДОКОЛКУ СЕ ПОТРУДИТЕ ДА СЕ ВОЦРКОВИТЕ ЗА ТАКА ПРИЗИВАЈЌИ ЕКСТРА БЛАГОДАТ РЕДОВНО И ВРЗ СЕБЕ И ВРЗ СВОЈАТА ОКОЛИНА ДА ГИ ПОПРАВАТЕ РАБОТИТЕ СО БОЖЈА ПОМОШ ...

...


Изменето од Zelenikovo - 03.Мај.2019 во 13:46
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2019 во 17:44

... ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ ...


дури откако на Литургија запојам како мирјанин ми се отвора Срце вака искрено да честитам меѓу непознати, во случајов капак и место од каде испариле присутни на ангро каде прашање е дали и некој навраќа во темава, но сакав во истата да го апострофирам токму овој момент зошто и на оние кои се Воцрковени имм е потешко да отстојат на Литургиите и Службите, просто е Славословат или в себе или воопшто на ектениите не одговараат, смешно ошле на Литургија ко во театар, а како Го прославиле така Бога ако само се Прекрстуваат, не дека Осенувањето со Крсниот Симбол нема Литургиски Ефект напротив дури лично може и претерувам со Прекстување но и со Поклони, но ако сака некој што е обземен со лесно да се очисти има да Пое па и Торжествено со восхит кога се Празници па и на секое Слава Богу ќе се поклони, сретнав во Русија примери кои пак неможејќи да стојат цела служба на колена ја минуваат, но Појат бидејќи поентата на Литургиската Церемонија е тоа да се Прослави Милоста Божја, конечно Аангелите постојано го прават тоа, па како ние сакаме да пријдеме до Бога а да не Сславословиме, да стекнема навика Црковното Поење да ни е секојдневие, нешто што може е најбитно за оние кои заминуваат од овој свет како тоа би било со Радост, но навики се калемат во средовечност ако не младост, ем Луѓе се срамат нели немајќи упатство на влез од Храм налик Појте не се срамете но и испечатена Служба која како копија секој би можел на влез пред Литургијата или Службата да ја побара како не би фалширал доколку не ги знае Стиховите од Химните и редоследот на Ектениете, а пополека ќе свикне да и без тоа функционира сред Славословие ...

може проблем е што треба описменување нели кога Хорор или Чтецот води дека не треба да биде надгласен, а што е возможно само ако не сте прејадени претходниот ден а пеете на дијафрагма, е друи тогаш лично гледам аир од Литургијата а не сум се Причестил и Подготвувал, просто бидејќи Славословието ги брка дерманите, а така се отвора простор в срце за да се всели Благодат, за жал после Литургија еве вака Празнично си ја сокапувам со прејадување, а дури кога сум избалансиран во однос Светотаинскиот Живот а тогаш Појам што да кажам ако вас кога сте заљубине пеперутки би летаат во стомак мене на ангели ми замирисует, е сега перетутките или ангелите се вечни или кои поубо раскрилуваат, пеперутките се само визуелно вкусување на она што е вечно но во форма на капка роса на земја, та кој што сака нека си ловит со срцето, НО ако одите в Црква на :итургија мое мислење е дека треба да не се срамите да поете само појачалото тро наштимајте го за да не го привлекувате цело внимание на себе, нечно ако сакате да водите застанете напред или горе кај Хорот, а камо цела Црква во еден глас да поеше, денес се однесуваме во град ко да сме во Манастир каде поеењето врви умно или умносрдечно па потребно е тихување и на Литургии, но во Црковен Храм на Мирјани да се однесувате како монаси тоа е смешно, не само што ви е мака службата да ја отстоите така туку на маката уште ќе почнете да фрлате пистслужбено по некого со камења, неразбирајќи дека побрзо и полесно ќе се очистите обновувате и ослободувате ако Поете ...

еве некој абер од комшилук како го доживува овој проблем некој Православен Брат [1][2] само мислам и таму не се поарни по големите градови, а Исклучок беше Врање од она искуство како гостин кое го имам јас [3] токму Соборноста најлесно и најефективно се воочува преку Поење така Соборно Заеднички во Евхаристија Славејќи го Бога ...

     

Изменето од Zelenikovo - 05.Мај.2019 во 17:45
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2019 во 14:16

бидејќи марнет скинале пристап, ако и кога низ фуснтиве во нишкава налетате на од мене линкувани абери на archive.is/.fo, доколку сакате да ги видите ќе мора да одите преку прокси сајт и се си е ок ...

пр. преку некој прокси сајт налик https://www.kproxy.com

односно линкоите од фуснотите, пр.

http://archive.is/jbVD2

копирајте ги и срчнете ги преку прокси сајтот, тој или кој било друг

https://www.free-proxy.com
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2020 во 06:33

Среќни Божиќни Празници!!! бреј каква типографска грешка пост погоре за Хор, Проштевајте нема да едитирам за да таквиот лапсус ми ет повод за друуг посуштен муабет и негова компарација со лапсусов! сепак ова е исто добар повод и аргументирано да го образложам моето видувањеза за потребата од Активно Поење на Сите Воцрковени присутни на Литургијата! доколку ова е случај, од Хор како засебен дел ќе нема потреба, односно ќе има Чтец и Певци кои водат а останатите Присутни ги пратат и дополнуваат Славословијата, прво бидејќи така се и’ фокусирани на Литургијата која така и не се сеќава колку траела - наместо да ќутат а така да им завергла мозок зошто нема празно столче за да си седнат, а и’ уште побитно доколку Појат Сите тоа е Торжествен Момент кој го исполнува Христијанскиот Идеал за Заедништво т.е. Коинониа слично што претставува и Евхаристија, само што Коинониа е поприкладен термин во однос Поењето ко што е наведено на централниот линк за византиска музика в сред пост ... Чин кој кулминира со Заедничка Причест т.е. Сплотеност Заедничарење на Христа со Црквата т.е. Верните [1] логично сите како Една Соборна Заедница која ќе се помога во се’ уште пологично во поењето, бидејќи така и се разоружува најлесно Срцето од гнев и останати ниски страсти, што ни вели Апостолот Молете Се Постојано, ова на Литургија би значело Славете Заедно, а дали сите можат да слават в себе, хм Подвиг кој е возможен за оние кои се Исправени Подвижнички и Молитвата им е на тро повисоко скалило! всушност Хорот кога сам ќе биде наметнато да Пое навистина тоа би упатувало на склет околности во градските Цркви односно дека Црквата станала институција на која какво и да е надворешно мешање во однос Поењето на Славословијата е непожелно, вистина би се ужаснал ако некој ми каже в Црква на сред Литургија мукла! сепак треба Поуки за Добра Пракса т.е. Верните треба да пејат на дијафрагма и да не ги надвикуваат Певците, можеби да треба поназад да стојат во Црквата за време Литургија како би се направила Хармонија акустично, и конечно треба за секоја служба да се има Испринтан Материјал кој би се позајмил и вратил потоа кај Свеќарот а за да не се случува да фалшираат на некои Химни кои не ги вежбале дома, понекогаш се прашувам вистина кој век живееме та вакви испринтани Октоиси да неможат да се делат на оние кои сакаат а дошле на Служба како Утрена Акатист Вечерна Бдеење или Литургија, конечно дали денес Поењето треба да е некакво ексклузивно право за Славење на Бога бидејќи речиси ко да им е срам на Браќата и Сестрите да Појат небаре се во Манастир каде на Тихувањето односно Исихијата е главниот акцент, но и таму бре кога има Литија сите на цел глас Појат ... веројатно ќе треба уште многу вакви думи за Народ да разбере дека штом самиот Пое тој така воедно и му помога на Бога да го Очисти бидејќи дерманите~анатема~на~нив не поднесуваат да слушаат за Христовото Име од страна а не пак кога вие сами го Изговарате ем кога е тоа на Литургија ефектот експоненцијално се зголемува!!!

https://en.wikipedia.org/wiki/Byzantine_music


само што правиме ако некој намерно почне вака да ремети Служба, хм, често сметам дека за во град а за да нема секакви нарушувања на Литурфиите, паметно е да се врати средновековниот типик да после Прогласот за Огласени просто да се затворат врати за шеткање, бар Светителите велат ако касниш касни до Читањето на Евангелието потоа само им го земаш мирот и фокусот на Оние Кои Навистина Сакаат Да Си Спасат Душа! бреј сред Литургија имаш Народ по Иконостас скитка се гужва париму ѕенѕаат итн. а всушност почна ли Литургија ниту Престолната Икона веќе се целива додека Службата не заврши, за што пак може е чаре да е на тркалаАналојот па да се извлече на влезот од Црквата за да не се вознемируваат оние кои Славословат нели доколку немате волја рседновековно да спуштите греда штом некој онака дошол на Литургија од разонда! после вакво разбирање (ко во претходниот пасус) следно што секој еден Верник како расте во Верата е да го намножува Животот во Подвиг вистина да го Намножува за да полесно се справува со Искушенијата бидејќи Господ тоа и Го сака од нас да Растеме Духоносно, а тоа може да го чини преку разни Добродетели како Милостив Табиет или пак Трпеливост која раѓа Смиреноумност а таа Љубов која е конечно најсигурниот пат за Спасение, иако неопходно е постојано и Целомудрие та да не се соблазнува Чоек дали сега згреши што некому не дал 10 денари или пак му се сипал некому кој го нападнал, со Молитва многу повеќе сте дале или вратиле, Просто треба познание дека Христијанското Делување ниту за сите треба да е перфектно ниту пак може, дури и Монаси ако ги нападнете физички некои сигурно и ќе се бранат, просто не сите се со Подвиг на Светител! но Треба да се Трудиме бидејќи Сите сме повикани на Живот во Подвиг! ова значи Најнапред да разбереме дека Не Треба Да Судиме Никога но треба да се предупредуваме и себе си и останатите кога некои работи се терсене, без разлика како го чинеле тоа дал директно индиректно креативно или помалку, Ние Сме Должни Да Живееме За освен Со Ближните, а тоа значи да не ги толерираме туку да се соживееме со нивните зорт проблеми или склет поведение на таков начин да Умерено делувајќи ги укоруваме и помагаме, всушност треба разбирање дека гневењето може и од ништо како немир да произлезе пример банална ѓурунтија во автобус кога некој намерно или не некому стапнал на нога, илити кога Молитвено некој Христијани им стапнуваат на опаш на некои поозбилно обземени сограѓани бидејќи навистна самото Очистување е Болен Процес та имајте разбирање зошто некои само кратко остануваат пример на Литургија, просто е не е во прашање само Кондиција туку и ќуток дали од помисли или пак мачнина зависно кој колку скиснал од и во склет околности! конечно она што треба повеќе да го разберат е дека Очистувањето можат и сами Дома да го прават иако ете експоненцијалниот ефект е енормен кога тоа се чини Заеднички, а тука доаѓаме до оној фамозен страв на тазе Воцрковени ау што треба сега јас по цел ден ли да читам Молитви Акатисти Часослов итн. проблем ако не разбрале дека колку повеќе намалуваат на земно толку повеќе ќе креваат на Духовно, за што некогаш има услови некогаш не, Но ако се во зорт паметно е да се Потрудаат да го исполнат Молитвеното Правило од Својот Духовник т.е. својот матичен Духоносен лекар, кој не им дава Молитвен Подвиг за да ги порази туку да ги осигура како наново исправени после секој еден поозбилен пад дали во униние или прелест а за што денес доволно ет и малку сркање политички агитпроп на тв што пак ќе ве олабави за да си гледате филмои и конечно што така задремани духовно ќе ве дотера до кафанска реанимација, сетне дали здрмале болести или сиромаштво и не е ни битно, иако Се’ Е Божја Промисла како полесно би си Спасиле Душа во однос нашето разбирање и користење на Слободната Волја, вака вие не сте никако обврзани и приморани да имате Молитвено Правило освен ако самите не го прифатите од Духовникот а кога ќе го примите гледајте држете се до него бидејќи штом олабавите со Лекот болестите пак ќе ви тропнат предпорти, а дали е тешко да промените табиет, хм ако се сака, ете и на телесен Земен лекар кога одите ако се држите до упатствата ќе кyртулите, a колку поголема болест толку поголеми теќеравења лекои, така и кај Духоносниот лекар добивате Правило кое може да го износите но што е случај Само доколку сте свесни за ефектите т.е. сте Разбрале Чуле или Виделе каков Ефект има преминот од Традиционалeн кон Воцрковен Верник [2] бреј понекогаш си велам која е смислата да читам Акатист дома кога некој од домашните на цел глас си пуштил телето да ровари покуќи, Но можат и требaм тоа тогаш еднаш неделно секој Петок в Црква да го сторам ... но понекогаш и тоа не е можно па сеќавајте се на Бога како знаете и умеете [3] и така Во Негова Слава делувајте ...
Изменето од Zelenikovo - 15.Јануари.2020 во 07:00
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2020 во 17:00

индивидуално некои работи се можни или не, но колективно таква возможност е прифатлива и одржива само доколку постои Согласност за така возможното да е утврдено! Но протнување на мала врата возможни промени без Народен Црковен Собор ака ќе се продуцираат невозможни ефекти! А што невозможно може да се случи доколку нам ни се брза да биднеме Црковно Признати виа цариградски параф, оној Фанар кој со супер леснотија ја укинал Охридската Архиепископија а сега на него чекаме и мољакаме со бугарски амортизер за признание, хм ќе го разберев тоа ако станува збор за поништување на претходната склет одлука за укинувањето, но чекање на нова според мене ет озбилен проблем од повеќе аспекти!

и што има ова врска со Традиционални и Воцрковени Верници, се’ ... зошто, просто проблем визави ваквото признавање е сигурна промена на Црковниот Календар бидејќи фанар веќе тера со таков акал, што во однос Традиционланите Верници кои се мнозинство претпоставувам сигурно нема да биде проблем, а сигурно и доста Воцрковени ќе се повијат по одлуките на Синодот, во кој случај јас би рекол мене лично повеќе ми значи одлуката и поуката од Духовникот бидејќи тој а не Епископите ќе ви бидат сведоци на Судниот Ден, значи како Воцрковени треба да се држите до Уката од Духовникот! сепак не секој Духовник ја разбира најубо политичката и културолошката позадина на овој проблем за супституирање на Православниот со католички црковен календар, сигурно како Молитвено стручни главниот акцент го имаат ставено на Призивање Благодат а не на календарско тимарање, ем конечно и тие имаат свои Духовници па може да се каже дека е ланчана реакција една ваква според мене суштна промена, во нашиот случај дополнително поалчени заради цариградски ферман во време кога Цариград не постои а нема ниту султан кој ќе тсави параф на тој ферман!

во однос ова прашање како јавна дебата до сега имаше само една смешно-спинувана глобалистичка-емисија ќе речам, за која веќе бев пуштил кус абер на форумов, а можете да ја ѕирнете во 2-рата фуснота од последниот пасус во следниот линкуван пост [1] велам смешна емисија бидејќи истата се отвора со сеир од страна на претпоставувам агностик кој на прва онака наводно елаборира колку паганизмот има иста нишка со Христијанство бидејќи таму во пагански египет некогаш имало некаков мит за некоја девица и нејзин син, навистина смешно за Воцрковените но и трагично за Традиционалните верници ако паѓаат на вакви спинови во навидум бенингна дебата за Црковниот Календар бидејќи вториве како неутврдени во Светотаинскиот Живот и абер си немаат каква Дејствителна Вера имаат при рака па лесно би паднале во смут на стапици од анатемаго кој како такви ги распостилал не само краткорочно туку и долгорочно низ вековите пробувајќи да го осуети Божјиот План за Спасение на Човечки Души откако по Дарот на Слободната Волја доброволно (иако прелажани) сме одлучиле да отпаднеме од Повисоко Небо, кој се грабнал на мегдан со анатемаго и неговите анатема~на~нив духови знае дека лагата им е такво оружје да просто не и се дофаќа крај ако почнете во неа да се плеткате, така и со разни неопагански симболики кои наликуваат како предвесник за Христијанството, но затоа и треба да разликувате што значи Воцрковеност каде вие од прва рака ќе ја увидите Дејствителноста на Благодатта, но дека тоа е инстант процес не се залажувајте бидејќи ко и за се’ Награди Дарови Познанија доаѓаат откако Живот во Подвиг ви стане секојдневие просто да се наштимате подвижнички за да мжете да ги соѕерцувате Божјите Енергии а потоа и со лесно да разберете кој е кој и зошто некој некаде извртува или фрла во раздор некоја Заедница, во контекст стапиците исто би го посочил оној абер горе за хоророт односно колку лесно некој може да згреши и ненамерно а тоа да има склет последици, така дури и кога сте утврдени Христијански знае да ви се сплетка памет ете во случајов како типос а не пак ако синкретизирате или се интересирате за паганизам или неопаганизам, конечно ако вам не ви е јасно дека анатемаго сака да го ископира Божјиот Поредок и го аплицира како свој на земјата како би фрлил во смут што повеќе Човечки Души вие навистина не сте разбрале Спасението на Душите како стрмен и тесен пат до Бога туку си мисли дека таквиот моементум е што би рекле енглези грантед, хм единствено што е загарантирано е дека Страдањето е норма за сите Христијани дури живееле во мирнодобски времиња кога пристапот на искушувачот е далеку поперфиден и неприметлив што велат не удира силно та Народ да знае од каде доаѓа нападот туку боде со игли од сите страни, така и за Црковниот Календар ние денес не сме присилени да го менуваме сосила туку една по една Православна земја бива ресетирана во Својата Традиција, хм парадокс дали во овој случај Традицијата како поим значи Спасение во однос мојата споредба за Традиционални и Воцрковени Верници, Но едно е Традиција како Континуитет на Црковни Собори т.е. Православна Стандардизација а сосем друго адетско верување како култоролошка припадност на одредена заедница, во секој случај она што сега ви го стокмуваат е раскинување на Црковната Традиција што неминовно ве прави новокомпонирани а така подобни и за разни други глобалистички спинови како екуменизам кој недвојбено води кон универзализам односно апостасија, всушност ова треба да е главниот аргумент зошто промената на Црковниот Календар не смее да бидне случај освен ако тоа не е сторено на Сеправославен Црковен Собор каде за една ваква одлука треба едногласен параф, но бидејќи на глобалистите тоа им е јасно дека не може да бидне случај та еден по еден си ги прибираат онака евроатлански сите свои месонски потчинети пиони, вклучително и денес ’севселенскиот’ патријарх кој всушност го призна папата за свој ага, веројатно и тој сега верува во неговата безгрешност!?

кој не знае ватиканци биле озбилно избушени од месоните низ вековите та стигнале и до такви були како онаа за безгрешност на папата небаре тој е Христос што пак нам признавајќи ја неговата папска власт врз нас значи дека влегуваме во апостасија и пред воопшто да стигнеме до некаков екуменски филм односно универзалистички спин, за ова има подоста абери и думи во 12-тата страна од нишката месони [2] а би рекол изоставени се поподробно булите Unum sanctum - Pod Inocentom III papinstvo postaje ustanovom koja vlada svijetom .. Papa Bonifacije VIII je u buli „Unam Sanctam“ sažeo vladarske zahtjeve Crkve .. Sanjao je da ponovno uspostavi teokratsku univerzalnu zapadnu državu pod papinskim vodstvom [2] и онаа посклет од претходнава т.н. догматска конституција Pastor aeternus за светоста или негрешливоста на папите [2] во првиот случај таквата претпоставка за унум-санктум треба да ја има тогаш Антиохиската Патријаршија [3] но некому спиновите политички му се помили та веќе со векови спинувата фора станала некаква норма на запад иако на Исток ни од далеку тоа било случај [3] вака пак сега ако се припоиме кон ватикан признавајќи го папата за ага бидејќи фанар го признал воедно менувајќи го Православниот Црковен Календар и така раскинувајќи со теолошката традиција на истокот ние буквално стануваме католици колку тоа и да не сакаме да си го признаеме, она дали ти влегол цел пола или малку од бодежот на стршленот не е ни битно отровот пополека почнува да се шири насекаде, што ова значи не сакам да преудицирам, но веројатно сте ја читале или чуле за Апокалипсата од Откровението!? значи не само што папите на хартија денес се аги туку види богати биле и свети, каде бре маусдонци со тој памет!? ко што велам за екуменизмот посекако Соборност е нужен идеал за Христијаните но прво протестантите нека се вратат во единство со католиците а дури потоа ресетирајќи ги своите новокомпонирани догми католиците нека се вратат на Изворното Предание на Светите Отци т.е. вратат кон Православие и така Здушат со православните!!! ова го бев потенцирал на маклезет во засебни нишки за екуменизам [4] за етнофилетизам [4] и за спорот со СПЦ во однос дилемата што е постаро Јајцето или Кокошката [4] а доколку си признаете вам ова многу не ви значи бидејќи повеќето и абер немате какви суштни разлики постојат меѓу нас и ватикан [5][5] од сите овие набројани во последнава фуснота разлики кои треба да ги ресетира ватикан како би се вратил на Православие филокве како догма е најзначајна но и сите останати се за демонтажа дури и прародителскиот грев како догма - просто бидејќи истиот воедно низ Светотаински Живот се ресетира та не ни може да речеме дека е по дифолт за сите истиот норма, што ќе рече во антиохиската приказна Старец Клеопа вистина се наследува склетот од предците ко духовна генетика но воедно истиот и ангелите го ресетираат ако ненамерно нешто ги држи во заложништво внуците т.е. абер од приказната на стр.71 на следниот линк 5] во која книга можете да читнете и како Православен треба да се постави кон иноверни пример протестантни и католици итн., значи да заклучам менувањето на Црковниот Календар нема ништо со прецизност туку со клекнување пред ватикан бидејќи воедно ватиканската столица треба така да се признае како водач односно вие на неа подвластени! конечно Божиќните Празици се поместени така од Светите Отци календарски за да се истиснат паганските празнувања за винтер солстис, но денеска ете заради постоење на нов земен календар имаме како Православни отстапка од ова, но ако смениме и Црковниот календар заради ете едикојси попрецизни мерења ќе бидеме неприметно втурнати во тој моментум та утре неопаганите ќе ни речат ете вие славите винтер-солстис славејќи Божиќ на 24-декември по нов стил, просто она што во минатото било неопходно за да се ресетираат паганските традиции денес може да е стапица во однос неопаганските универзалстички шеми, колку вам ова ви е јасно незнам, дефакто за нас рокада со некакви прецизни календарски мерења е голем ризик за полесно прифаќање универзализам натака нели државно ќе ви ги спојат празниците и прославите а пополека Народ ќе си легне од спунт новогодишно на брашно [6]-[3][4] конечно за нас Православните Секој Ден е Божиќ и Велигден и треба да сме свесни дека со секоја Служба тоа дневно низ часовите го исполнуваме [7][7] може да се каже промената на календарот земено површно делува налик припитомување на Иконата на современите околности [8] но не е така бидејќи едно е да ставиш Христов Лик на урбан ѕид, а сосем друго ако тој ѕид е месонски или гребен од месони! мислам дека доволно ет елаборирано во моите постови во нишката за месони колку и како тие се мешале и ровареле во ватикан, та доколку нешто вакво се случи како признавање негово за ага а од спунт преку промена на Црковниот Календар која оди рака подрака со ова признавање --- тогаш треба да се замислите озбилно, а најмалку што треба да сторите е да барате најнапред Сеправославен Собор за да ваква новина Соборно а не парцијално да е прифатена! ова само внесува поделба во Православие а тоа се знае чија намера е! или вие сте слепи или пак не ви е битно во чиј двор сте само за да суетата ви светка колку сте признати од некого!? доколку Синодот топтан вака легне на брашно тогаш освен што земното ви е ресетирано виа ерга-омнесот та и духоносното ќе ви биде виа екуменизам! единствен идеал тогаш ќе ви бидат nwo на евроатланските детерминисти како земен и жигот-на-ѕвеорт-анатема-на-него како духовен апостатски идеал! може поубо би се подуплашиле какви се не глупости правите ако знаете дека војската на анатемаго е нато [9][9] бидете Трезвеноумни а не само трендовски нафурани бројлери, не одете на запад заради тапшање по рамо, ако веќе си продавате души бар тоа сторете го со стил та изгорете нафатирани во злато и скапоцености, но ве уверувам коленичење пред заминатите (во најдобар случај секуларисти а всушност хуманистички инзедрени неопагани) така ве фрла на колена утре пред луциферијани односно месони, но кому колку му сечи та и не треба Чоек да ви се лути, освен да ви се чуди како при очи сте слепи и при уши глуви битно мед&млеко си чекате глобалистички да ви наточат, вистина не сте ни за жалење туку за потсмев, онака како не си го знаете својот Култоролошки Корен и Духоносна Традиција т.е. колку ви е битна некаква глобалистичка новокомпонираност наспроти Уникатната Изворност, дури капак мнозина правдајќи ја таа новокомпонираност како незнам каква конзумерстичка неопходност за да нели блек-фрајдеј и тука кристмас да ви поткрепува, ех ПетреШ каде со тој памет, камо да се сетиш дека Господ е распнат во Петок а ти би да се отворат соодветни акцијашко-конзумерситички шеми доколку сме алајнед со западноевропските филмои!

Изменето од Zelenikovo - 16.Јануари.2020 во 01:20
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2020 во 22:35

Над овој пост има Чаша која претпоставувам би ја нашле утре кај некој Схимник во Келија доколку ојте по Скитови, шемаџии - би рекол дрско креативно некој скотски малџија, доколку не сретнал некои ко оние посочените во третиот пасус од линкуваниов пост битно ќе се сети Чоек дека некаква Православна Шема е во прашање ... од неа сигурно нема да пие Вино или ракија тој некој Схимник туку Света Вода во сите случаи, претпоставка која Православни Традиционални Верници ако е во шема Православие би ја имале и самите дома, битн разбрале или не би живееле хардкор Христијански ете бар од спунт симболично аскетски, ех и тоа подобро него никаков Подвиг да имааат бидејќи без ич не ја бива ако сакате да си Спасите Душа а за многу мнозина абер си немаат, што не значи дека Воцрковен Верник би имал :) еве јас за десетина години (распон во кој би се сметал за асли-Воцрковен) би требало да научам што е бар Проскомидија, (може да срчнете во 5-тата фуснота во минатиот пост што е тоа ако не сте чуле) сеуште има работи кои Правилно ги учам како се случуваат во однос мистиката, кои ако не ги повторувам низ разбирање та и ги заборавам сетне а може и чудно звучам кога прашувам работи кои сум ги подзаборавил, во кој случај би помогнала книга како таа во 5-тата фуснота од минатиот пост Голем е Бог но кој нашал време пак и пак да ја чита таа книга макар ете имало и срч вонеа за полесно да се најде бараната информација, иако уште полесно би било кога секојдневно би разговарал со Ближните ако не други за вакви Спасителни муабети, по ова ќе видите дека ниту Воцрковен Верник не значи дека е тоа некаква посебна категорија која се знае и се може, така пак ако не друго ќе се сети Чоекдека не е идеален та и не би требало да праи никогаш разлика помеѓу Традиционални и Воцрковени Верници ... За Многу Години Богојавление еве и трет пат во различна нишка на форумов годинава :)
така не ми се лутете и мене кога во нишкава, сакајќи да укажам дека убо е да се знае Својата Православна Вера во Полнота, категоризирам некого некако ем и етикетирам некого ко ваков или онаков, но сепак мнозина ја забораваат и да ја знале, а мнозина во незнаења пак и ја извртуваат намерно или ненамерно, та и во однос појави кои се суштно-службени но и во однос најобични а непристојни за тоа како и грешките дозволуваме да ги правиме и јавно основен онака потскришно, пример (иако не е мое да судам) кога некој намерно користи Верски Прзници за да промовира секуларни организации како отан и еу а додека онака удбалитичарски честитал Богојавление на Народ т.е. во позадина со нивни знамиња додека праќа општонародни поздрави, велам намерно бидејќи би било навистина трагично ако вашиот Премиер и Претседник не знаат какви пагански симболики имаат на своите знамиња тие организации а ови ги зеле ко да им се култ па мора и за време Христијански Празник како Богојавление мешаат туѓи идеали енбаре духовниот ни оди подрака со истите, во најдобар случај тоа би било јас како уметник некаков да се фотнам за поздрав до Роднини на ваков Ден со мики маус у позадина, ова го истакнувам бидејќи таков исклучок ако ви стане правило наместо само мене денес да ме фрлате во некаков чуден смут така утре цела Црква би ја попариле без осет, арно ама јас нема да замерам поинаку освен да речам денес ни она што е Свето не е заобиколено од потпросечност бидејќи намерно или не агитпропвски глобалистички акцент паѓа дури и сред поздрави каде нема логика во таква форма да го има ...
всушност зошто си земам право јас да коментирам вакви испади та дури во опасност и да ми се пришие како и јас ете празнично некого нешто замерам, хм, просто е некои работи неможат а да ги преќутам, и не бидејќи сум немал Смирение, туку бидејќи никој никаде не реагира во однос некогаш само исклучоците на политичка пропаганда врз грб на Црквата, ад и сред Празници директно или индиректно удбалитичарите ќе ви верглаат за нивните политики дострели и прострелни рани, и ајде оние локалните ами и глобалните ли ами и оние супер воените ли фанатизам ноу хипокризија јес, веројатно сето ова е рефлексно за токму нив да ги потсетам дека премногу ниско и дегутантно го тераат својот агитпроп и кога треба и кога нетреба! недостасува уште по Икони на еу и нато симболите да ги зографисуват нели како поклон до видни државни гости Не Дај Боже! нека ме извинат и тие и вие и сите ама некаде некој мора да пресече и рече аман те бе доста со спиндерела 24/7, не заради друго бидејќи така уште повеќе му се потсмеваме на Бога кога кон злото макар било тоа и симболично естетски некако некаде провлечено му оставате да ни ровари така секојдневно од спунт по вијуги, бреј уште утре в Црква да ги внесат тиеотанизирани и евроболшевички знамиња бидејќи Попо си бил другар со едикојси вонаби европски пратеник од овие простори кој сред своја кампања му текнало да го фоткаат и во Црква, хм злоупотреба на Светињите заради лични амбиции во најмала рака, та ете да предупредам дека ова треба да е исклучок во незнаење што ни се случува денеска, вечерва Црковно веќе е почнат следниот ден та не е ни мојот абер празнична провокација, напротив мислам нивниот сред бел ден по сите медиуми пак може имал контра ефект та може и затоа сега јас думам ... кузнај вие останатите може и сте рамнодушни ... Слава Богу За Се’ Што Ни Е и Ќе Ни Биде ... За Многу Години Божиќните Празници ГОСПОД СЕ ЈАВИ!!!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2020 во 03:01

ако Духовност е наука за Духот, ако кај нас истата е Стандардизирана 70% како Православна а 30% како Исламска, логично за таа наука треба да говорат оние кои таа стандардизација ја имаат за мерка во Своето Духоносно Делување! а дали е тоа случај кога не само туѓи спиритистички факири ако не пагански традиции си земаат за право да се мешаат во туѓа стандардизација, а капак ако тоа го чинат удбалитичари заради конзумеристичко-грегоријанско-новогодишни мотиви!? смешно или трафично може коктел заедно таква (за сега само) јавна дебатна атмосфера има во однос Црковиот Календар за кој се билда агитпроповски моментум како би се создале услови во Народ да си прифати со ширум затворени очи анблок промени без воопшто за тоа и да побара оние кои се Духоносно Стандардизирани кај нас како Свештеници и Епископи да не поучат што е работата што сега некој од нас бара вакви или онакви промени на стандардизацијата, при што доколку тоа е случај сигурно ќе стигнат и до абери дека во пакет со промената на Црковниот Календар воедно одат и некои унам-санктум приврзоци [1]
ова едноставно може да се разбере како Секој Нека Си Ја Работи Својата Работа, и точно така треба да е, но ете некои сметаат дека некој во Православие кое е од многу поодамна Стандаризиран Систем него нивниот хоризонтален секуларен енлјатмент глобализам може смее и треба во Православие да се меша во случајов ненагласувајќи успат дека зад сето тоа постои универзалистичка агенда, но на мала врата виа медиумски агитпроп до Народ ќе го притиска истиот да направи притисок врз Епископите за суштни промени велејќи абе ајде тоа не е ништо или знаеш како први тако други па сме морале и ние, бреј, паметно пуштање месонски вирус од спунт, но треба да знаат дека во Православие за да се случуваат промени што речиси е невозможно за многу работи бидејќи како Црква имаме стандардизација која низ повеќе векови изградила своја Добра Духоносна Пракса која и преку севселенски Собори е запечатена единствен начин за да се случуваат и само нагли ако не круцијални промени неопходни се локално Сенародни Црковно Собори бидејќи денес Цар немаме та Амин треба да даде и Воцрковениот Народ иако Епископите се независни и тогаш па можат да речат О Цару вака небива, но ако Цар од нив е Аминуван за Цар ќе мора да го послушаат или ако е забегана агендата пр. колонизирање туѓи народи пр. во балканските војни ем еден на друг православни браќа да си земаат глава, посекако многу Епископи или оној што го избрале како портпарол налик Прв меѓу Еднаквите а не прв над еднаквите (и станал Архиепископ или Патријарх) ако гледаат дека нешто е небогоугодно од политиката на царо па сами се повлекуваат и му велат ете јас на таквата политика Амин недавам најди си ти Цару друг што е спремен на тоа, и сигурно имало такви во спротивно како да се разбере егзодусот од wwI по балканите!? но денес Црквата не дава Амин на политичарите за да станат ваши аги бидејќи се законски секуларни па и нема ни одговорност пред нив дали или не би прифатила што на агата му се сонило па макар тоа и на мала врата го туркал дали агитпроповски па да те наседне на доброволно легнување на глобалистичко брашно односно инерција или пак дрско законски некако тоа да и го наметнуваат, И Конечно Црковен Народен Собор може да бараат Воцрковени челнови а не дури и ко мене ниваму нитаму Христијани кои денес малку се однесуваат вака утре би да поработат за здравје во Црква, туку оние кои се Постојан Дел од Црквата како Заедница, дали тоа ќе го сотрат тоа е нивна работа повторно, може сметаат дека има некој на светов најпаметен или најнеприкосновен дури и кога се случучуваат крупни промени та и му веруваат, но тоа посекако не се ни опуштени Верници ко мене кои кога ќе се сопнат се доопуштаат па вака сега форумскиимсолат на другипамет речиси агитпроповски иако бидејќи елаборирано повеќе човечки загрижено ете бар за да разберат што се случува игиповикаат оние кои се Воцрковени ејЛуѓе дајте разговарајте за да разбереме што се случува и кои случувања каде не носат, а не пак Традиционални Верници (со должнапочит кон нив) да велат ете мораме ние да менуваме црковниот календар бидејќи тоа би било добро за бизнис или ете сега ко сме воено-отанизирани дајте како и сите останати на мала врата да си пукаме и духоносно во глава, погрешно и непотребно таквите на сите им губат време бидејќи од нив и во никој случај нема да зависи што Црквата ќе одлучи!

за среќа или за жал мнозина не си ја работат својата работа кај нас,нешто што после wwII ко да станало тренд иако дури после Осамостојувањето од екс-ју и налетот на кашатализам и кај нас сите речиси почнале да ја работат туѓата работа, дури има и Православни Владици кои бидејќи виделе дека удбалитичари ама ич не им е до Себство застанале зад Македонизмот отворено, што конечно не и непотребно бидејќи тоа не го чинат дрско туку токму за да оној дел од Народ кој е ултрадесничарски расположен не ја презре Црквата та да рече нема да си спасувам Душа бидејќи несакал ниту еден Епископ да застане на браникот на Народното, но ете затоа И Застанал не еден ами Сите Епископи бидејќи и тој Еден сигурно го догоориле Сите да преку него речат не сме рамнодушни кога некој на Народ му разградува веќе стекнати права дури и како Нација и нејзиниот формален штембил ко што е Устав, иако нацијата како концепт е месонско (луциферијанско) масло произлезено како нусефект од француската револуција па и нема место за истиот ниту во Народ а не пак во Христијанство (во форма на етнофилетизам) но како први тако други па во склет времиња се измешале лончињата, а сега некој тоа треба да го врати во нормала, но кој, прво и основно Народ треба во постојните околности секогаш да се сеќава дека ако сака на арно да му биде ДА НЕ ПАНИЧИ та потпирајќи се на Трпението и Смирението како Спасителни Доблести да не тера со акалот револуционерно, бидејќи чинам е јасно кој е таткото на насилието и насилните преврати, што не дека така не се случуваат промени но тие не се ни од блиску здраво фундирани за да го издржат утре налетот на сите искушенија, А КАКО да се смирува доколку не ја канализира сета енергија на право место низ разговор, ако тој Народ мисли дека право место е пред маало онака фејкбуковски тој озбилно си ја свел дебата на фејкбук-сеирама зачинета со медиумски-агитпроп чалам , значи логично треба да думаат средсело на некој еФорум оние кои се Живо Засегнати на некоја Тема и јасно за да нема разногласие би избрале кој ќе им биде Портпарол доколку мнозина се фатиле на дебатното оро а логично заради читкост треба што поголема компактност , што мислите дека за такво нешто денес е доволно Собрание и п.Партии но тие едвај и постојниот систем да го штимаат за да функционира а не пак да ви изнедрат поубав, ЗАРАДИ ШТО и вие морате да засукате ракаи и на вистинско место канализирате енергијата наместо фејкбуковски да си ја терате , арно ама вие тоа не го чините туку чекате веќе оформени системи дека низ сеир на сеирџиско место како фејкбук ќе ги натерате на нешто а не пак дека така ќе се случат круцијални промени! некој ќе рече влези во системот менувај го, точно но повторно откако влезе во него веќе си скоцкан од секојдневните потреби за истиот да го одржуваш во живот, па логично треба повторно Трпеливо од спунт иако во системот внатре пр. за политиката да делуваш невладино а доколку тоа на некој во системот му објасниш и прифати дека е за негово добро во дадени околности да го чуе и Народниот Глас тој систем би отворил повеќе простор за Народ дури и тековно да го оценува неговото функционирање [1] но за разлика од политичкиот систем кој постојано е во реформа бидејќи не е конечно идеал та и логично ова е неопходно,додека во Црквата како речиси на сите нивоа стандардизацијата не се менилауште од своите стандардизирани почетоци, да се очекува дека така може да се влета е благоречено привид, не бидејќи нема да му дозволи некој да зборува туку бидејќи тоа на крај че биде само добро изгубено време и дефокусирање на сите од нивните секојдневните дружби ако не обврски! јас немам намера да му кажам на ПетреШ суз, од христијански аспект дури и погрешно како пристап некого насила да заќутувам, попрво би требало да одам да разговарам и културно да му предочам не ни го губи на сите времето Глеј Си Ја Својта Работа, арно ама неофицијално сигурно ќе ми рече абе види ни ветија милиончина ако се стандардизирамеи духоносно со еа-центрифугата а знаеш сиромашни сме па ова е супер шанса за поубав живот, на што ќе му речев аха мислиш ако нешто наврат нанос мениме нам цвеќиња одма ќе почнат да ни цветаат, на страна што ќе го потсетам Брату тоа ако не е ујдурм тогаш е алчност а така потоа може да ни загинат Духоносни Лекари а ние иако имале пари Живот да ни е ужас! но бидејќи ПетреШ нема време да разговораме (дури и за вакви теми ете во офтопик) на некој Градски Институционале еФорум па сега вака низ спунтајла пинг-пог ќе се објаснуваме дека Секој Треба Да Си ја Работи Својта Работа, арно ама на некои глобалисти тоа не им чини туку им се брза, та освен што по француската револуција пуштиле инерција да преку концептот нација го срушат дотогашниот за царско аминување од страна на Црквата а како полесно сами би си востоличувале како некакви европски-клановски-елити [2] дали тие ненаметнале фиктивно братство и слобода преку секуларизмот размислете убаво кога си верувате дека на некои калнови и елити можете најонака демократски да им влетате ако не со клизачи во клинч натпреварувачки што дури и како нации не е возможно да им е укажуваат на светските елити ова-она-тоа така нечини, сега пак бидејќи тоа (концептот нација) им е пречка заради својата универзалистичко-глабалистичко-месонска nwo агенда > оп концептот нација требало за почеток да се дефрагментира за жал експериментално од тука ко урнек за останатите ете колку тоа неболи и пак овие националниве еве весело граѓански си живејат, но налет таквата инерција види богати сега некој на фора ќе ве убедува земете хилтите ајде ќе рушиме, онака револуционерно таман Народ свикнал на една шема национално оп пупу неважи сега пак назад глобално ама секуларно, проблем бидејќи чим Народ не бара Амин за таквиот подвиг на заедништво од Бога разбира се тоа од кого ќе биде џапнато, некој ќе рече немора да значи ајде да пробаме склет времиња се па мора да ризикуваме, но хм хм хм, јас ќе му речам тој склет е намерно така предетерминиран за да безпоговорно си легнат сите на ѕм ѕм ѕм брашно, а нели бидејќи безглаво станале ете економски несамоодржливи а сега не им се Трпи да се смируваат и понесат одговорност за таквата кашаталистичка реалност, и наместо децентрализирачки да здружат сите силе, ајт пак на елитите одврзи им раце за се’ тие нека му ја мислат, а п.систем ко п.систем бидејќи постојано мора да се реформира за да се прилагодува цела елитистичка недоносеност, на крај сигурно ќе ви речат е сега за да не страдате чучнете на колена пред анатемаго и ќе ви цветаат цвеќиња и кога е најслет, а бидејќи вие и така својата Слободна Волја живеејќи кашаталистички разуздано сте си ја приклониле кон терсене идеали та останува само тоа и да го официјализирате со потпис односно своја согласност гласајќи за склет-промени бидејќи сте биле уценети или биле нужни нели, та ете одеднаш и ПетреШ стануе фактор кој ќе штима Ц.систем иако тој ни својот п.систем не го доштимал, но бидејќи да си ја работиш само својата работа ете денес не е тенд, па ајде сите ќе бидеме експерти за се’ и особено што поголемо внимание имале насебе некако толку попаметни се’, што тоа незначи дека не треба да мислат или зборуваат еве налик мене, но од позиција на власт да се мешаш во туѓи дворои дури и да не си нечиј бот сите нормал ќе го контаат тоа така, та ПетреШ речиси ко да е Протестант, бидејќи кај протестантите нели сплет на околности е дозволено онака кашаталистички Секој да може да седи на овеќе столици, во исто време да си пр. и Свештеник и Политичар, мислам доколкунема кој ок нели во кризни околности ако нема Свештеник а новороденчето умира и Бабицата го Покрстува, но при стандард околности тоа би било смешно во најмала рака, слично ко во случајот со новата партија Интегра односно нејзиниот фронтмент [3] и не дека имам нешто против може кај протестантите така може нивна работа, конечно и само како Чоек ЉубчоР е супер мудар нешто налик антиглобалистичките патриоти во сАд значи некој кој вели и знае дека западот му е норма сакал или не но сепак стои Свој на Своето и гледа да си го осигура она што на својата заедница би и гарантирало не само економски туку пред се’ културен Опстанок бидејќе бадијала да имаш пари а немаш никаков статус нели, логично Чоеко е и поподобен во однос останатите политичари бидејќи за него мотиката и моралот се ултимејт неопходни за да нормално функционира како Христијан, арно ама кога некој е Свештеник тој во даден п.систем и околности или ко во случајот на БорисТ ќе ретерира што е голем ризик или пак уште поголем доколку си земе за право да си рече аха јас стојам во Правда и со Господ Напред ресетирајте ризици или проблеми дрско и не си имајте гајле, проблем дали, та не дека Свештеници не смејат да земат учество во политичкиот живот но да се перјаница и од нив да зависи како политичкиот систем ќе функционира тоа е благоречно некомпатибилно со византиската традиција за взаемна соработка на Црквата и Царо но и мешање во своите одаи на сите нивоа, арно ама вам изгледа таа Православна Традиција ви е далечна или непостоечка па ништо чудно да си дозволувате и туѓи стандардизации кои тука експериментално дури и кога биле неопходни по балканите та изнедрувале терсене нусефекти пр. ПетарПЊ што еве гледаме денес како тоа од спунт се враќа врз црногорците бидејќи иако се нешто налик вардарците и егејците кај нас сепак некој во подобен момент тоа го спинува како би направил не само супер-политички туку и култоролошки јаз, а нели раздели па владеј е наједноставната њлитно’интересна’фора, што впрочем се случува на сите нивоа додека двајца се караат некој што им ја пуштил си искористува! нормално Медијација би бил логично решение, но како доколку се мешаат посреди незасегнати страни со подли фори та пр. речиси готовиот Нишки Договор некој удбалитичарско-новинарски на проста фора го рестирал та наместо да се договорат СПЦ и МПЦ пропаднала таквата иницијатива тогаш, нели бидејќи Епископите не ни имаат време како да им објаснат на Традиционалниц Верници што е етнофилетизам дали и како тоа заради општо добро може да се ресетира а воедно плашејќи се Народ да не изгуби доверба во Црквата па ретерираат за да не си ја изгубат Паствата бидејќи попрво им е битен лекарлукот отколку бирократијата! но биро ко биро, вака или онака не ни бега, арно ама сега наместо со време да се вративме официјално на името Охридска Архиепископија и први во Православие почнеме да го ресетираме етнофилетизмот, а во кој случај немајќи го национално М-то во името на Црквата убеден сум ерга-омнесот немаше вака ко сега глатко да помине, а сега пак ко за бења тоа М е последниот бастион за бранење на македонската посебност, иако некои велат дека ерга-омнесот како неуставен ем меѓународно недоносен лесно ќе можело ко од песна да се ревидирал, што можеби би било точно доколкуна ангро веќе не беше суспендирано меѓународното право, однсно не постои еднаквост туку некои од секогаш биле поеднакви ем нема ни механизми како тоа да се оправа со лесно, капак па внатре за тоа немаме консензус, И ОП, проблем ако некој верува дека со лесно ерга-омнесот би се ресетирал, освен разбирасе ако не удри астероид некаков и се создадат нови околности, можеби некој нов референдумски, арно ама не сте на чсито дали за вакви прашања бадентер исто е на сила така непосредно, што иако нема логика бидејќи нели сега сме официјално граѓанско а не етничко општество, сепак некој тоа подобно при таква инерција може да си го спинува како му треба заради која и да е немакедонска агенда, спин де спин, после свадба тапани навистина е смешна работа, и не бидејќи тоа не е возможно но доколку на орор посетне се фатиле нерасонети играорци продолжетокот многуверојатно ќе биде МКК-чернодриновски, заради што ако некоја партија има таква агенда воедно паметно е да спрема и прирачници за оштрење кујнски прибор или пак кондициони-шумски-тренинзи! НО нели нема да седнат таквите помали па и поголеми партии да отворат ексертска јавна дебата која 24/7 ефорумски ќе се тера за Народ да е свесен што како гласа на некој иден уставен референдум, туку сигурно ако им се може ќе ви лапаат изборни гласои агитпроповски на мала врата дека ќе видите има да летаат хилти, слично ко што и sds верглаше за Ск’14 дека е првото нешто штом добијат власт, и оп, дојдоа и мукла не било така! дали!? така и за ова ерга-омнесто! мислам постојат начини и постојат околности како да се изескивира ваквата склет ерга-омнистичка реалност, но за такво нешто најмалку што треба да сториме е грците први да ретерираат за да имате три чисти дека потоа референдумски кога би се армирало повторно Македонија дури и како граѓански а не нацинален уставен идеал да можеме со мирно срце тоа да го браниме без стравои од уцени или подмитувања, но за да ова се случи, ЧУКШ ДОРЧО уздите и на ангро по цел свет ако веќе неможе дома треба да се вергла за Македонцките Вистини [3] може тоа е за некого невозможно и закаснето, но чинам оние ерга-омнес спинери кои велат дека постои голем простор за лапни-голтни демонтажа на постојната реалност се и поневозможни и позакаснети! од аспкет па на Христијан кому концептот нација му е вишок од многу аспекти а попрво размислува Народно него национално, би рекол попрво односно најнапред би се пенааел и стремел во однос системскио-матрикс отколку неговите етикети колку и да суштни та би стремел најнапред не кон републичко удбалитичарско уредување, туку осигурано Сенародно Самоуправно Управување додека сеуште постојат такви околности (пред ризик од влез во идна сЕд) та за низ Континуирана Непосредна Демокраија за многу што Народ да си ги земе во свои раце уздите низ Референдумски и еФорумски Оштроумности за кога здружено сите би се согласиле мислам налик мнозинско народно нзс (бидејќи во прашање е систем кој постојано мора да се штима и ревидира) она што ќе се зацрта до тоа и да се држиме кој и да е потоа ко прв меѓу еднаквите избран за механичар! комотно во такви околности може ќе надраснеме национално (нели бидејќи тој концепт има склет корени) та некој и одицијално пр. ни понуди еве бе 50 милијарди евриќи би си ремоделирале ли Устав, кузнај може Народ и би прифатил, но ко сега некој налик коѕијашките шеми да за ситни под маса в џеб испикани пари одработува и спинува насила револуционерно промени тоа е чиста глупост која не дека вие сте си ја дозволиле, туку прашањето е дали ко таква и понатака ќе си дозволувате да ви се случува заради затворен систем ИЛИ ќе ја менувате отварајќи го Самоодржливо Народно Политичкиот Систем како не би си дозволиле некој и понатака да ви наметнува на мала врата разни глобалистички стандардизации кои ќе ви ги касапат ако не ресетираат пр. вашите Духоносни Атандарди како што се Православие и Ислам, иако во прашање се и еден куп други помалку суштни а сепак битни како економски или социјални за кои вие немате ниту увид иако денес имате удбалитичарски претставници з’ш тие морале да ви товарат сини знаменциња без и сами да ги прочитаат думаат и дебатираат истите а нели бидејќи анблок вие сте сакале европски да бидете стандардизирани, убо вели ЉупчоР тоа е небулоза, а камо да имаше волја да ги обединеше сите помали партии во еден не колаиционен туку партиски центар со разни политички фракции каде низ Отворена Непосредна 24/7 еФорумска Дебата би извадиле Програма на Македонска Трета Опција која не да им се у*пика како владин партнер подоцна на постојните затворено-клановско-удбалитичарски мастадонти туку тие да му се упикуваат за да се дочепаат на власт! сепак морате и сами да најдете сили да ги принудите постојно низ референдуми постојните удбалитичарски мастадонти да се реформираа нели пред се’во однос Избориниот Систем но и пропагандата збранувајќи им да ви перат мозок агитпроповски туку да мора Програма да им е на ачик да се гледа како ја разработуваат, а што бидејќи тие се иннертни ко подолго затворено наштимани за ваква промена ТА не чекајте на нив, а кога тоа ќе стане Случај дури и Православни Свештеници ќе немаат против да се вклучат од спунт во политичкиот живот како и секој Граѓанин без потреба и страв дека може некој тоа да го спинува ко сге акога не само што мора да имаат партиска книшка туку и се мачат како да ојдат кај удбалитичари да им кажат Каде Бе Со Тој Памет, обично сега сигурно барајќи Благослов од виша инстанца хиерархиски, НО сето тоа непотребно оди не споро туку скроз дефокусирачки за сите! можам да замислам да нема кој да ви ет Хирург сигурно и од Православни Свештеници ќе барате да ви с политичари, НО тоа не Добра Православна Пракса инту ќе биде, да требало самите Свети Апостоли уште одма ќе си праеле теократски држави! та и на крај пак ќе закучам Секој Нека Си Ја Работи Својата Работа иако треба и простор за секој да може да потпомогне зошто живееме во ако не сеуште склет времиња тогај во супер-терсене дефокусирачки да и оние кои треба и можат максимум да дадат во својата Професија биваат истиснати ако не заќутени, та сетне приморани се како ЉупчоР иако немало потреба (и само од спунт можело да потпомагаат на политички систем) наместо максимум да раскрилуваат онаму каде имаат стандард тапија нестандардно да влтуваат ете со своја партија во полтика, хм, вака пак ризикуваат на многу нивоа, а капак утре тоа никој нема ни да им го цени! замислете Воцрковени Христијани да се нафаќаат да стануваат Традиционални бидејќи така полесно ќе им помогнеле, бреј и себе и нив ќе ги фрлат во смут! слично ко и во мојов случај кога сега сум ама бетер и од Традиционален ... Ех да се одважеше некој Брат да ми кажеше алоооо каде со тој памет, ама за жал иако има простор бидејќи сите сте задремани во фејкбук и да сакате во најдобар случај дефокусирани сте за да најдете време некому практично освен деагошки да му помогнете, во случајов практичното би било да се регистрирате и на вафла еФорумов како би ме потсетиле со едно две АЛО-а но ко по обичај бидејќи сте свикнале на сеирама-фејкбукот та и да се одважите да помогнете многуверојатно тоа ќе го сторите со спамирање меѓупостои виа Ало-е-Вера сликички, вистина ќе ве прашам Каде и До Каде Со Тој Памет Мислите Дека Ќе Стигнете!?


Изменето од Zelenikovo - 24.Февруари.2020 во 03:16
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,719 секунди.