IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Масони
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Масони

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314>
Прашање: Што мислите за масоните?
Одговор Гласови Статистика
9 [10,84%]
43 [51,81%]
13 [15,66%]
11 [13,25%]
3 [3,61%]
4 [4,82%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2019 во 14:44

во однос изнесеното како мое видување (а не пророштво) за Воскресението т.е. Православното Учење кога тоа ќе биде, морам да признаам се сплеткав непоребно да го претпоставам тоа време, а што го објаснувам според 1000 годишното владеење на Византија како Православна Империја како време за кое во Откровението се посочува владеењето на Христа со своите Верни на овој Свет, значи тоа не е мое Пророштво, дека 300 години од сега завршува апокалипсата, туку мислење разбирање анализа ако сакате за она што се случува во овие времиња и кон каде забегуваат технологијата политиката езотеријата, анализата сепак не е ригидна исклучива или неоспорна, освен за масонскиот мистицизам како месонска односно сатанска идеологија, за ова немам двојби и мислам дека тоа е добро елаборирано во нишкава во минатите триесетина поста, иако и тоа е погрешно како обилно сервирано бидејќи интересирањето за туѓи а не пак опасни пагански работи нема да ве Исправи Православно, напротив може да ве фрли во страв и блокира, а што пак ако е долгорочно посекако ќе ве осакати духовно, затоа само прелетувајте преку линковите површно за да ја разберете мојата предожба т.е. линковите како потркрепа на она што го говорам, но не и да ги проучувате како пагански, од друга страна Православните абери во нишкава ве молам Проучете Ги, но повторно со Благослов бидејќи додека прочешлате постовите и наидете на нив може да се сопнете на паганските и сличните сензационалистичко-информативни приказни, а бидејќи и малку зијан е многу зијан дур и од спунт, Простете, но ете живеејќи во времиња кога месоните веќе не се кријат и јавно си ја фалат месонеријата спинувајќи колку тие се филантропи, а во исто време бидејќи сме на праг да се интегираме 100% со империјалниот и декадентниот западен евроатлански дух, ем на сето тоа колку Народ опуштено приоѓа, си земав за право да распалам дрско по месонеријата во оваа нишка, но и на неколку места на форумов по евроатланскиот империјален сојуз односно отан-армија но и скорешната федерална европа сЕд која треба да мерџа со сАд, во првиот случај етикетирајќи ги месоните како сатанисти виа дуалисти, во вториот како симболично ѕвездено запечатена армија, во третиот како федерално рандеву заради нов'светски'поредок, односно се дрзнав јавно и гласно да посочам како гледам искрено на ризиците, но морам да потенцирам ниту сум ги истражувал темиве научно и долгорочно, ниту пак можам да речам моето е последно, дури ете анализирајќи и спунт-абери а за да дадам Православно видување за погрешните толкувања во нив, ко тоа Протестантскиот абер за две воскресенија преку кој ете заминав и до крајот на светот, иако никој не знае ниту Ангелите а не пак Луѓето кога и тој ќе биде ... Просто доколку ви е јасно што ве чека утре вие во најдобар случај ќе бидете возбудени а во најлош ќе имате немир, но што не е паметно бидејќи со растревожено срце така ќе биде дефокусирани од Молитвите како Спасителни скали јажиња и отскочни даски, едноставно Животот не ви е даден за да го фатите туку да го Живеете, а за Православните тоа значи (што е до Пророштва) дека со доаѓањето на Христа за нас Спасението веќе и ни е Објавено Понудено и Ефективно па не треба да ве возбудува или вознемирува како Христијаните дали денес се' околу вас цвета или гори туку единствено што е неопходно е да се фокусирате на Спасение на Душата, што доколку е случај и сред оган ќе го чините (привремено) пример оној соблазнитениот телевизиски или па кафански илити плажерски, војните мислам дури и се поспасителни околности бидејќи тогаш Срцата стрепат од смрт па и фокусот кон Молитва е поголем а така и мнозина се корегираат или будат, додека сред претходно посочените печки нејчесто повеќето Луѓе духовно гинат, и без милиметар свест дека се сред оган, а не пак да земат таму Молитвено да се фокусираат на Спасение ...

морам да признам кога пробувам да предупредам дека треба будност во овие времиња [1][2] а како кyраж за поголемо Православно освестување, екстра мотивиран од секуларизмот и декаденцијата кои се фора во овие евремиња наликувам како nadeznite монаси за кои предупредувале Светите Отци [1] затоа и треба да се дообјаснам во ваква нишка низ вакви дигресии дека ниту размислувам како Пророк ниту пак сум Пророк низ анализи, иако како и секој Човек имам и сум имал предупредувачки сонливи визии, но на кои не обрнувам особено внимание бидејќи веќе и сум свесен дека анатемаго (и неговите подредени анатема-на-нив) од таа страна кога спиеме си плетат како им драго како вешти во илузиите, сонот е огледало во огледало тешко на оние кои мислат дека можат да го манипулираат, а вака за визиите трезвено размислуваат и Светителите кои и меѓу себе се укоруваат дека и да им се точни аберите тоа не е од никаква корист како разногласие за Спасение на Мирјаните освен ако таквите абери не се потврдени сестрано истоветно соборно како Божјо Предупредување за што имаме и ближни примери [1] дури ова треба да е општо познато дека е Православна норма [2] така земено Eсхатологијата е наука која не треба да не обременува, туку да не потсети дека се' на овој Свет за нас Христијаните е предетерминирано во исходот доколку својата слободна волја ја приклониме на Божјата а така уште сега да стекнеме трпение дури и не распарчувале на парчиња како Светите Маченици, но кое потсетување кога сите традиционални верници се ко во бунило од кое ни катадневни предупредувања нема да ги отрезнат, претрежно заради раслабен ако не ослабен фокус за Спасение низ слинење по сластољубие среброљубие и славољубие - денес и фиктивно интерактивно преку телевизијата и интернетот, та одете после сетете се зошто сте на овој Свет, а не пак какво место и положба треба да изберете во него за да се Спасите како Христијани т.е. го заслужите Вечното Блаженство во Царството Небесно ...... како аналитички тренд , вистина соблазнително е Човек да сака да знае што го чека утре, иако во мојот случај во однос Спасението на Душа јас гледам да узнам што е денес, а не дали или не ќе имало војна или мир ден потоа односно земното утре, бидејќи денес погибелта е намножена не само со граници или преврати (кога се случуваат) туку и сред мирнодобски времиња кога дрмаат неопагански њу'ејџ'трендови по сите страни, кога богатење е закон а сексот е како општествена насушна норма, а заради што (не за себе да се разуверам кај ми е место и како да се спасам), туку гледам да се потсетам а така и Ближните да ги предупредам за ризиците, тоа пак еве пополека од спунт ме повлече за рака и јас преку анализи да посочам на пророчки варијабили како претпоставката дека харањето на антемаго илјада години на земјата е сега односно уште по распадот на Византија, (што и да е така не верувам дека ќе ве отрезните туку попрво на мајтап ќе си ги разберете анализиве) та дури и земав да барам дали се јавил некој нов пророк кој таквиот временски интервал го посочува, и ко за беља најдов [1][2] ем блиску до она какви дарби имале пророците порано, посекако ни блиску до Апостолските Дарби, само кој знае точно која е референтна година во однос Византија како Царство [1] и што би се сметало за официјален распад [2] но што фајде од тоа и да е така, СИТЕ ТРЕБА ДА ЗНААТ дека смрта може да ги земе уште денес а не утре, та и не треба да ја чекаат во страв, туку уште денес да се свртат кон Христа што поусрдно што посвесно, а дека тоа е лесно како Метаноја како Преумување т.е. Покајание, хм тешко е верувајте да се одврзи со лесно Човек од земните сиџими доколку тоа го прави вон Црквата и Добрата Духоносна Пракса која таа ја изнедрила низ вековите, стандардизирана како Светотаински Воцрковен Живот, но ете прва сопка на која се фаќаат сите е осудата за Попоите небаре тие се Светители а тие најчесто се даскали и лиценцирани пумпаџии кои ќе ви наточат Благодат, сепак посекако се Духовно Постари од вас ем намакани здраво во Благодат, затоа и не се сомневајте дали и како ќе ви помогнат да Растете и се Спасувате Душевно, та ако не треба и непријателите да ги судите која е логиката по Поповите да фрлате со дрва и камења бидејќи нешто ви се видело кај нив несвето, што не значи да не расудувате, дури и барајте екстра одговори на вашите недоумици, нели парно него да си претпоставувате сами што како стои или дали е правилно, но секогаш имајте Трпение, а доколку не сте задоволни со одговорот одете на второ мислење, консултирајте се и со друг Православен Духовен Лекар, подобро така него да се одвратите од Спасение бидејќи даскалот не бил озарен со некој дар на говорништво или научност илити сиромаштво, па ајт затоа и сите теолози и Попови нема да можеле да ви помогнат, а по што најчесто се фрлате во прегратки ако не на дестилериите тогаш на фармациите, жално да кусогледоста ви зависи од нетрпеливоста да ја барате Вистината, која од лично искуство би рекол подобро почнете како Православни да ја барате, едноставно почитувајќи ја Верата на своите Предци и земете учесто во Животот на Црквата за да ја соѕерѕате Вистината, а доколку тоа го чините во Полнота Светотаински низ Литургиски Живот верувам Светиот Дух ќе најде начин не само да ви даде одговор на вашите недоумици туку и ќе почне да ве избавува од немањето свест каде како тонете во овој свет, бидејќи незначи дека ако се Воцрковите дека и своите склет навики веднаш ќе ги ресетирате, лесно да се каже но напорно да се исполни особено сред секуларизам, а посебно што како Црква веќе долго време под налетот на разни политички искушенија во минатите два века немаме најдено сила на политичарите да им ја диригираме Христијанската Етика како неопходна водилка во нивното владеење, та ако владици бричеле порано заради неправославно дејание, која е логиката денес тоа да не им го чиниме културно референдумски на удбалитичарите кои глумат христијани, абортус легализираа, педерастија исто, следно е нарокоманија (иако преку фармацијата уште сега истата е на ангро завозена) (бар како е од Народ злоупотребена)), а ви најавуваат отвореност за се што евро-врхушката ќе им делегира, којзнае можеби и со роботи да се венчате, згора на тоа со вашето право за непосредна демократија преку референдумско изјаснување си играат ко да е партал сред нивните банкарски гаранции бутнати по банкарски сметки а од разни лобисти дали фондациски корпорациски или месонски, како Православни и Муслимани така ве имаат пасивизирано во однос политиките да вие сте им само натпреварувачки бонус во агитпроп театарот кој изборно ќе си го возат ко што вели Обама два поста поназад во видеото бидејќи Народ е стока а таквите ко него гојдари, ех демонкратија што се вика, само да не е обратно зш копитарите се вселиле во некои елити кои го камшикуваат Народ бидејќи повеќето се слепи за духовна борба како со лесно би изгониле злото од својот двор, на што пак Народ мисли ако и тој тера револуционерно така сонце ќе го огрее, ко да не знае кој е духот зад револуциите, та и да потепаш еден удбалитичар или идеолог со терсене табиет злото од него ќе се пресели веднаш во друг кој нема Благодатен Штит, но секогаш имајте наум дека и оној кој го има е под духовен напад, што би рекле нашите народно гром во коприва не удира, затоа и ТРЕБА ДА ИМ Е ЈАСНО НА ОНИЕ КОИ СЕ ВОЦРКОВУВААТ ДЕКА НЕМА ПРОСТОР ЗА ОЛАБАВУВАЊЕ особено не ако се политички авторитети, или ќе стојат смерно пред Бога во Правда ил ќе изгорат, земете кој сакате од нашите удбалитичари грото се Христијани или Муслимани но пак коруптивно им мрда опашката, а штом тоа се намножи и лесно отпаѓаат од политичката сцена, за тоа месоните не им се криви, ако биле Праведи пред Бога ни влакно немало да им фали на глата, и пешки на работа ќе оделе а не со тајфа телохранители, па дури и поствластелински, таквите Христијани се фарисеи кои немаат Страв од Бога а имаат од луѓе, неретко такви има и Свештеници особено оние екуменски озарени кои се плашат некој зилот да не ги сочека зад порта, тоа се вика слеп слепци води, само каде, ни тие ни тој знаат! ван лов (унијатско) христијанство кое без да се смири и се врати на Православното учење во Полнота ем сред н'с'п нема да донесе Слобода туку робство, бидејќи тоа нема да има ништо со Изворното, ко што ни турбофолкот нема во однос Народната Музика ...

https://bayouhuguenot.wordpress.com/2013/12/23/seraphim-rose-on-the-new-world-order/

http://www.apostle1.com/New-World-Ecumenism-One-world-church.htm

http://orthochristian.com/115462.html


Цитирај The very nature of Antichrist, who is to be the last great world ruler and the last great opponent of Christ, is to be anti-Christ—and “anti” means not merely “against,” but also “in imitation of, in place of.” The Antichrist, as all the Holy Fathers say in their writings about him, is to be someone who imitates Christ, that is, tries to fool people by looking as though he is Christ come back to earth. Therefore, if one has a very vague notion of Christianity or reads the Scriptures purely from one’s own opinions (and one’s opinions come from the air, and the air is not Christian now, but anti-Christian), then one will come to very anti-Christian conclusions. Seeing the figure of Antichrist, one will be fooled into thinking that it is Christ.


овој цитат изваден од последниот линк го издвојувам како прилог за дообјаснување на насловот од второто видео, кој треба да ни биде поука како универзализмот ќе заврши сред нов'светски'поредок, односно зошто е и мојот страв од унијатство најнапред [1">1] просто очигледно е дека месоните нема да можат да ги смутат Христијаните со лесно за така да ги клекнат на колена пред анатемаго, иако сигурно ќе има обиди, но очигледно најлесно е да се приведат во апостасија преку конформистичко прифаќање на лажниот месија и лажниот пророк кои ќе се појават на крајот, нормално на тоа некоја црква треба и да кумува, а логично по екуменска логика тоа би бил Ватикан, кој ако се знае како го корумпирале низ вековите месоните, јасно е дека тоа ќе се обидат да го сторат пак и пак, она што го велам за темпларите како лихвари, подеднакво важи и за Ватикан а во однос лихварството, треба абер дека амин за формирање и на малтешките витези доаѓа од таму, дали то биле језуити или пак некој папа самостојно делувал во тоа не навлегувам, просто вируси кај авторитетите лесно влегуваат штом и малку се опуштат, не само во Католицизам туку и во Православие, на прелест ретко кој од луѓето е имун штом славољубието некако го закачи, неретко и без да сака ако просјакот го отфрли како голем-богат-важен така отвора врата за поголеми напади од вируси, а дека таквите авторитети духоносно ќе најдат време да се 24/7 во Покајание тоа тнко та и разбирливо, кога тие па така ќе почнат да ч'чкаат во Добрата Христијанска Пракса и си наоѓаат за сходно да ја реметат стандардизацијата која Светите Отци во минатото ја востановиле, тие така пополека почнуваат да се повивaат по духот од овој свет, та ако денес и гитари веќе влегуваат во Црква, утре зошто не и прожектори, а задутре за кај па да не миничи ако не танги, иако ми се чини поголем склет ќе бидат кгбт верници кои онака братски и сестрински ќе пејат рамноправност рамноправност сексуална слобода и сред црквата, нека им е поука Свети Серафим Роуз дека има излез!

http://www.orthodoxchristianity.net/forum/index.php?topic=6577.0

http://orthochristian.com/105136.html

https://www.johnsanidopoulos.com/2013/07/the-passion-of-homosexuality-according.html


АЛО зар не гледате дека натака тераат со својот декадентен агитпроп, ајде тогаш и џанаците нека си стават шприцовите на чело кога се шетаат по улица, болест е болест а со нејзино бутуње пред нос на другите на болните нема да им стане поарно освен што и здрави ќе бидат повлечени во порно филмои, така и за болната духовност, која како почнала да се деформира/реформира/распаѓа - католици/протестанти/мормони а во однос Православието нам не само што не ни остава простор за екуменизам туку должни сме нив да им сведочиме кој е лекот и дека до него нема да стигнат ако не се Покајат, во спротивно тргнавме ли и ние по нивнии памет ко што тргнаа некои во однос црковниот календар така ќе станеме млаки дури и не изгореле, иако треба да ни е поука Откровението и како тоа ќе заврши, што и на Протестанти им е јасно, само ко за беља светскиот конгрес на религии токму во нивниот базен се тера, иако водите Ватикан ги пушта! на крај само би потсетил внимавајте како ја фрлам анатемата за да не ви биде на соблазна, пак ќе повторам само на паднатите духови и анатемаго анатема-на-нив, дури и авторитетите треба да внимаваат кога таков суд ќе фрлат некому On Caution Regarding Anathematization ... That We Should Not Anathematize the Living or the Dead
Цитирај We have already learned that the beast represents a western coalition of nations, headed by a great political leader who will dominate world economics in the last days. (We will see more of this beast later in this chapter). But now the apostle is called to focus on this woman who sat upon the beast. There are several clues, in fact ten of them, which are given to help us identify the woman. What does this symbol mean? Two full chapters are devoted to this. No symbol in the book of Revelation is given more identifying marks than this woman, therefore she must represent a very important factor. Here are the clues: First, we are told that this woman is a "prostitute." She is a harlot, or, to put it bluntly, a whore. The use of a sexual symbol indicates that physical
wrongdoing, which is bad in itself in the sight of God, is a picture of an even greater evil, that is, worship of God gone wrong! It pictures unfaithfulness to God by someone who claims to honor him. A harlot is one who offers sexual satisfaction, as a wife would, but does not otherwise fulfill that role. This clue points to some organization or group that claims to worship God but is actually unfaithful to him. The second clue given is that this woman has universal influence. She is described as "the great prostitute, who sits on many waters."

~

The seventh clue is that she is called "The mother of prostitutes." Other religious organizations and groups follow the same errors and fall into the same idolatries and false religious teachings. She spreads wide the seeds of false doctrine throughout the world, and many groups will follow her. Then, the eighth clue is that she is a persecutor of the true believers in Christ: "I saw the woman was drunk with the blood of the saints, the blood of those who bore testimony to Jesus." She cannot tolerate any opposition that reveals the falsehood she is perpetrating. She opposes with violence and death all those who preach the truth contrary to the lie she promulgates. Two other clues appear elsewhere in this chapter which we will consider along with these to be sure we have properly identified this woman. One is found in Verse 9, and the other in Verse 18, the last verse of the chapter. These add further confirmation to the woman's identity. Verse 9:

"This calls for a mind with wisdom [i.e. it is not something easily identifiable. One must think about it.]. The seven heads are seven hills on which the woman sits." (Revelation 17:9 NIV)

More than dozen ancient writers describe Rome as the city built on seven hills. This was familiar terminology in the 1st century. And that identification is further confirmed by what John is told in Verse 18:

"The woman you saw is the great city that rules over the kings of the earth." (Revelation 17:18 NIV)

In John's day that could only be one city -- Rome. "The great city," which was the capital of the Roman Empire that dominated the whole known world of that day, literally ruled over the kings of the earth. But at that time the church in Rome was not a counterfeit church; it was a genuine Christian assembly. At the end of the 1st century when John is writing this, it was the church of the catacombs. It was persecuted and hounded and had to hide in the caves of the earth underneath the city. That probably explains the last part of Verse 6 where John tells us that when he saw the woman seated upon the beast, "I was greatly astonished." Why? Doubtless it is a great surprise to him to see that the church he knew in Rome would become a great harlot church, dominating the kings of the earth. [1]
дали по утрото се познава денот, нормално, но живееме во времиња кога метеоролошките појави се се' понепредвидливи, така може да се каже и за Пророштвата односно како некој ги толкува, во случајот јас кој нит сум пророк ниту теолог а уште помалку учен или авторитет, па и не смеете да си дозволите да ме читате како конечно есхатолошки писмен кој за последните времиња го има последниот збор, а што ако имате уште една деценија луфта на овој свет, шу праиме тогаш, ќе си речете пак опуштено, та не се ни опуштајте ниту тревожете кога ќе биде крајот на светот [1] туку Свестете се и Покајте се не бидејќи е страшно во пеколот туку бидејќи е неразбирливо Блажено во Рајот уште сега, а ве уверувам дека во Вечност да стигнете и потака тоа би значело не Спасение туку Славење та затоа и фокусирајте се на Живот во Подвиг како знаете и умеете трудете се да бидете Христолики а на тоа Господ ќе придодаде дури и вие не можете да се исправите кога Ќе види дека сте упорни ...

... во однос пак на посочените Поуки од Свети Серафим Роуз, морате да разберете дека тие се пред се' предупредување за трендовите, недвојбено неговите Поуки во однос моите анализи се далеку попрецизни него општи, еве во последното видео во однос хуманизмот и како папите го спинуваат како да е тоа катафатички оправдано, со која поука се согласувам целосно бидејќи логично не може да се оправи овој Свет од злото ако на злото му се дава ветер во грб, односно некој се обидува да го релативизира ако му ја земе хуманистичката гачка и ја преработи како христијански подобна, просто хуманизмот како средновековна европска идеологија на претходниците на масоните (кои биле диестички (самољубиви) филозофи во најдобар случај кои така свртеле на научен натурализам) [1] (иако и алхемиското не им било непознато) [2] е сам по себе ерес за Христијанството која и изнедрила протестантство [3] научна реформација по сите страни па и духовно, хуманизам кој како идеологија кумува на либерализмот што пластично значи дајте им на сите умоболни субкултури слободен простор да ви роварат во живот 100% а на тоа како Христијани речете аирлија и во Црква се добредојдени факири на клинци да се молат, погрешно, и како социјален и како религиозен рефлекс, само што не разбираме дека и оние со злати ланци натоварени се факири само тро материјалистички наштимани или пак оние со широки деколтеа или хеланки како страсно затегнати илити оние со постер на чело како подвижни селфи-икони, нели хумано би било ако и нив не им е забрането да ја прислужуваат Црквата, мислам во спротивно ќе бидете осудени или во најдобар случај прогласени за ретроградни, во најлош Црквата ќе биде тужена зошто такви од сред служба исфрлила бидејќи им товареле на останатите својот грев ко да е леб, живееме во 21-от век та нели етикетирање на гревовите кои денес се норма веќе значи говор на омраза, така е - оставете ги грешниците да грешат и онаму каде не смејат бидејќи така сведочите за Љубов, никако, од жал за да не изгори душа треба да го предупредите дека забегува особено ако е тоа на Свето Место, иако не и тоа со гнев да го чините, но ко за беља баш на кавга ве влечат како Христијани да постојано сте напаѓани како недоволно толерантни, а кога и тоа е малку вие сте им криви што не сте имале и отпојќе простор за на глава да ви се качат, онака културно да замижите на двете очи дури и кога на ангро се абортира или тоа законски се стимулира бидејќи убиство е само кога дете плаче не и кога спие, таквиот хуманизам во полнота уште сега цвета еутаназиски, а какво и да е аклиматизирање на него како Христијани ќе не изгори, воопшто не е хумано Сотирологијата да се прилагодува на нихилизмот, ајде тогаш да ги тапшаме по рамо научниците што ја измислиле атомската бомба нели има многу струја, но по која цена и до кога!? минливоста е норма за хуманизмот која не кога тогаш туку брзо ги вади на маса негативните нусефекти визави роматичниот занес од продобивките, но слободна волја ем нема опозиција и ето рамнодушно сите глумете хуманисти, за Православните чинам тоа е погрешно што си го дозволуваат, немо да набљудуваат како хуманистите им товарат дрско своите филмои, бар да се преброевме а не удбалитичарско-невладино да ни подметнуваат разврат и без дебата и без анализа и без мерка!   


edit:

можеби добро е тука да е линкувана и нишката за ЕУгеника, бидејќи покрај склет технократските абери во истата, се испреплетија и разни други кои се надополнуваат со оваа, па еве на некој начин продолжение во однос аберите во оваа

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31572&KW=%F3%ED%E5%F1%EA%EE&PID=3145605#3145605

а од таму би го издвоил последниот абер (од последниот параграф во последниот пост) во кој го подзакачувам унеско, а на кој пак добро би се надоврзало ритуално-месонскиот абер за неопаганско програмирање Народ (на мала врата) а преку олимписките игри [1] вие си мислите што има таму страшно, но како култот на телото ви го товарат и ритуално јасно е дека ве глават на ефтина фора да сте ресетирани духоносно низ разврат за каков и да е Спасителен Христијански Подвиг, што го посочувам и во нишката за ЕУгеника [3] но и претходно во нишката н'с'п на маклезет [4] поентата е дека 'некој' предетерминирано работи цел еден век не само политички туку и културно да се обедини светот под еден универзализам но во кој за беља неопаганизмот палката ја предводи! не дека мене ме дрма параноја туку потчитнувам што имаат за ова да кажат други, иако ретко каде култот на телото односно култот на сексот е демистифициран туку се тарашка само во однос симболиката [5] мислам во ред е ако немате христијански идеали или пак веќе сте сомлени хедонистички па не ви смета како еа-елитите ви поплочуваат пат кон nwo [6] но треба да мучнете глава што ни е проречено каде тоа води, и воопшто што сето ова значи т.е. дали не треба оние кои разбрале колку е саат да се воозбилат и ревносно усмерат себе си кон Спасение на Душа, впрочем целта на аберите во оваа и двете сродни нишки за еугеника и nwo не е таква за да предупреди само за склетот на еа-елитите - туку и за успаноста на Христијаните за Живот во Подвиг како би заслужиле Премин кон Благодатна Вечност, а успаноста оди дотаму да некои и Светотаински живеат денеска но не ги јаде совест да си гледаат и олимписки игри настегани со супер затегнати глутеуси, нели чим сите ги гледаат што има страшно во тоа, ништо, но така култот на телото го подражавате, а тоа во најдобар случај ве прави лицемери бидејќи кулминација во тој култ се ниските страсти, а колку е доволно за да на соблазните подлегнете, хм ако случајно олабавите со Воцрковен Живот а така ви поднамали Благодатта ќе ве распали и шлиц на евровизиска водителка а не пак танги на атлетичарки, но како да живеете денес кога главна играчка е даљинското а по сите канали саде 'оправдан' хедонизам, та ако сте Христијани поубо би било да фрлите во подрум визијата на телето ако не на буниште, во секој случај денес навистина е Подвиг за Човек и да размислува за Спасение на Душа а не пак да делува Богоугодно, најнапред како Метаноја т.е. Преумување, да од валкан алчен и чаламџиски табиет да врти и сврти кон Смиреноумен, за што не е доволно само Воцрковен Светотаински Живот туку и клонење од искушителни места тенеќиња и луѓе, иако и на Село да заминете е-тенеќето секогаш може да ве истресе ако постојано не внимавате што и како сркате, заради што една од поголемите доблесни навики на Христијаните е Будност која пак ако бар умерено а постојано во однос својот табиет ја имате нема да рокнете, но како ако Човек има милион гајлиња од долгови комформизам играчки вести трендови стравови, капак живеете во себични посесивни и самодоволни времиња, та вие најдете како каде можете самоодржливо будно и милостиво да функционирате, камо да беше тоа плукни залепи работа а!? уште поголем склет ако во прашање се Вашите Поколенија кои се систематизираат од глобалистите низ политика уметност спорт наука кон 'илуминиран' World Evolutionary Humanism [6] кој пак не е ништо друго него енлајтментски идеал во испилена фома - UNESCO of the Eighteenth Century [6] кој им го натураат 'хуманистички' на Децата виа природните и општествените науки налик деизам (дека човек си е сам свој бог), но треба да сте свесни дека тоа е патка со која ги повлекуваат секуларно кон апостасија за така нормал на крај душите да им ги изгорат! та не е лошо да се подзамислите кога Марли поручуе Just give us the teaching of His Majesty, cause we no want no devil philosophy, бидејќи како Православен а заќљофтан со еа-детерминистите познал најубо колку е саат, но нели вам не ви е битно Праославие туку ви е битно да сте тренди без разлика што трендот е масло на сатанисти, а смеете ли да одбиете вашите Деца да ги трендате кога примарното образование ви е задолжително!? кому да се пожалите ако удбалитичарите ви се ушкопени за Православна Слободоумност!? имате ли право за својот Живот да одлучувате!? ова не е порака за да системот го рушите туку да се Разбудите и ко Будни да Бдеете што ви сервираат елитите виа својте копи-пасте интегративни табиети! имајте на ум дека и самите не се свесни на какво оро се фатиле и ве туркаат, та ако можете и нив Будете ги, а ако не Молете се за нив Господ да ги Разбуди, но прво излезете од бунилото и самите, веројатно за тоа постои Непосредна Демократија која како референдум ви ја суспендираа удбалитичарите апропо еа-интеграциите, да е посмешно никого тоа не го загрижува! а кома е кога и Муслимани како албанците во такво бунило се фрлиле, иако утре за истото нема да ги криват еа-детерминистите туку вас македонците бидејќи ништо не сте сториле како мнозинство за еа-бунилото да го осуетите! но Радувајте се кога нови Џамии се градат или стари обновуваат исто како да се Цркви бидејќи ако не Молитвено бар симболично ќе ве потсетуваат дека треба совеста да ви проработи во што се претварате уште сега декадентно-конзумеристички! жалосно е што низ раздели-па-владеј комбинации виа романтичарски-национализам ви сотреле шансата за сплотеност без разлика на Вероисповедта или Традицијата, кои сега ви ги супституираат неприметно со универзализам и глобализам, но којзнае може ќе успеете да се соземете ако разберете дека едно сте, но како ако постојано наседнувате дали на еа-морковот дали на еа-стапот потфрлени отстрана!? НО Надежта умира последна, а паметно е ако Верата сте ја маскирале со телевизор истото да не го сторите и со Надежта [1] ТА ПОКАЈТЕ СЕ! но ако чекате Љубов од позади да ви влезе сте ја утнале озбилно, затоа наместо сексологија заради осигуран промискуетет, пуштете Веронаука за да Љубов дојде одозгора бидејќи така акцентот ќе биде на емотивното а не на страсното, како мислите да зауздате поинаку декаденција, та потсетувајте се постојано зошто страдале содом&гомор воопшто зошто бил Потопот, верувале вие или не вас истата судбина (та и дамбетер) ве чека ако не се Покаете т.е. Преумите, ако мислите дека имате повеќе атеисти зошто не се преброите та бар за ова Референдум да организиравте!

Изменето од Zelenikovo - 26.Мај.2019 во 05:07
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2019 во 22:11

овој пост е непотребен, а почна како обид да разберам дали навистина е склет образованието денес на западот а од спунт и кај нас, тоа пак ме фрли од спунт во историја а така се вратив на централно линкуваниот абер од мојот прв пост на темава на страна 10, и морам да признаам конспиративно се' упатува на месонеријата како играч во сенка, но ако почнете да враќате наназад историски бидејќи таа како средновековен тренд има и свои зачетоци, па ќе се увиди дека станува збор за елитизам кој (многу веројатно заради обземеност заради слинење по власт и моќ) елитите ги фрлал во еретички води кога помалку кога повеќе, a што на запад се одразило и духоносно по Западната Црква односно тие елити го злоупотребиле нејзиниот авторитет најнапред за да манипулираат со што поголема маса на Верници а така и земји, а потоа местејќи блек-нобилити папи да отворат врата и за толеранција кон паганизмот, а во даден момент вратата станала и алхемиска соба преку мешање на земните науки и духовните во едно како неопаганско-христијански соживот, дури не сакајќи одредени елити да им се појави профана универзитетска елита почнале да ја инкорпорираат земната паганска алхемиска научност и како језуитски импулс и во самата католичка црква, кој импулс сепак бил изндередн како научен разузнавачки монашки ред на Ватикан, односно јужното западно-европско крило на моќ така би внимавало на неопаганско-алхемискиот подем на северното тевтонско-ционистичко крило во средновековна европа , може воведов збунува но поентата е едноставна, да немајќи на запад силна империја просто борбата за превласт врз Ватикан направила пуздер од Католичката Црква, иако претпоставувам тоа многу не се одразило на Верата во Христа кај Луѓето бидејќи оние кои Живејат Богоугоден Христијански Живот во Подвиг нив Светиот Дух ги Води, така и не можеле ватиканските аристократи да влијаат особено врз западните Теолози Монаси и Аскети, но сепак на задна врата си уфрлувале свои профани идеи и практики и влечеле озбилно кон неоплатонизам (веројатно така изнедрувајќи и Схоластика (за ова и баш не сум најсигурен схоластички)) а посекако така кумувајќи и на номинализмот а потоа од нeго изнедрен и деизмот и конечно хуманизмот така армиран, ренесансатa на некој начин била круна на цел тој задкулисно-тивок средновековен неопагански вајб кој тогаш не само што распалил туку и турнал инерција кон поделба на Западната Црква виа протестантизмот, а потоа и распаљотка на северното тевтонско-ционистичко крило како тајни розенкројцерски друштва кои од сенка ќе се борат да го срушат не само авотиртетот на Ватикан туку и Христијанството како би ја наметнале нивната илуминирана вистина од анатемаго\ која не била ништо друго туку синкретизам на сите тогашни неопагански култови во еден како херметизам(манихејство виа катари) и кабализам(маздаизам виа хазари) [1][1] што подоцна е надградено и теозофски со хиндуизам [1][1] , аркана (тајно) знаење денес еволвирано како универзалистички њуејџ [1][1 односно знаење кое во среден век добило и своја форма и свои култови на ниво на стандардизирана неопаганска религија т.н. слободно-ѕидарство откако темпларите се испустени во шкотска станувајќи елитни-владетели-во-сенка, мислам тешко би разбрале за каква ујдурма се работи освен ако и самите не сте биле навлезени во некој паганизам во кој случај ќе ви биде јасно колку неприметно демоните-анатема-на-нив се испикуваат некаде виа магови жреци друиди да оние кои се елити а особено ако се алчни за моќ и власт биваат буквално лоботомирани да единствено што им останува е да клекнат на колена и да ја корумпираат ете во случајов Католичката Црква, а зошто тоа не биднало случај на Исток со Православие, хм, прво Свети Јустинијан 1-ви расчистил дебело со ересите во Византија уште во доцна антика, потоа Свети Василиј 1-ри и 2-ри со богомилите како ерменски павликијански-дуалистички рецидив кој претходно бил населен во Тракија и Македонија токму од византијците како граничен бедем но се покајале пак византијците, а конечно османлиите ставајќи нога на балкан го конзервирале Православие за да не може од запад да проврат никакви влијанија ни католички ни протестантски а не пак неопагански, иако некаде 19-ти век почнува да се корумпира духоносно Отоманското Царство виа енлајтмент приврзоци посочени страна поназад во нишкава, но кога речиси и прекасно било за какво и да е склет влијание врз Православие освен виа екуменизам да се легнат Православните на ватиканско брашно она евроатланското кое во сослух го сејат евроатланско политички со неопаганската месонерија денеска заради иден универзализам сред нов светски поредок, дали тоа го чинел некој црн папа или пак од ватикан иницираниот малтешки месонски ред не е ни битно, а дали внатре во Ватикан има борба, хм, незнам и воопшто не е мое да судам дали белиот папа денес е истот така во служба на еа-детерминистите чудно одма дојде во Македонија пост-ерга-омничмо чунки да стави католички параф пристапно на отанизацијата, мислите белиот папа а не кyријата или некој во позадина за ова не одлучува , којзнае и се да ви е очигледно пак неа да ви се верува!?

НО да се вратиме најнапред денес во однос образованието како деизам, ете во минатиот пост во последниот пасус пред едитираното дополнување има три фусноти кои може да ви помогнат да го разберете коренот на хуманизмот, а во однос третата фуснота каде е спомнат роџер бејкон (не френсис бејкон) добро надополнување би биле фуснотите од следниот пост во нишката Резонанција [1] та би рекол иако е јасно дека хуманизмот изнедрил деизам виа алхемичарите по универзитетите, сепак не е лесно разбирливо како истиот тој хуманизам месонеријата го наметнувала и во Католичката Црква, за конечно и да се зацари секуларно виа енлајтмент движењето во европа, така месоните работејќи на тоа да се сруши не само авторитетот на Црквата кај кралевите, туку и во срцата на Луѓето, а бидејќи не можеле да наметнат луциферијанство на прва логично преку образованието ги фрлаат децата кон деизам, налик откако тие како месони станале авторитети тие и ќе ви кажат (виа дарвинизмот 'поткрепено') човекот е мајмун а ко мајмун може да стане супер-ејп кој сам себе си е свој бог, односно деистички треба младите умови да бидат спремни ако не да се исмејат на Верата на Своите Предци Христијанствот бар да ја стават под знак прашалник, веројатно тоа и ви е очигледно бидејќи грото Христијани денес се претежно традиционални, перцепирајќи го Христијанството како културна оставштина наместо да го Живејат во Полнота Светотаински, интересно е дека дотаму заминале со паметот месоните да не само што своите агенди ги вметнале како образовна норма туку ставиле и своја симболика на сето тоа, односно виа универзитетски вајб кој го контролирале топтан во романтизмот на своите студенти им закачиле и месонски капи како дипломци, а и наметките им се безмалку алхемичарски, но да речеме тогите од секогаш насекаде имале таква форма, но од каде тогаш онаа форма на студентските капи во западното образование!? истата недвојбено има симболика на средновековна масонска мистрија а и го носи тоа име mortarboard даска за малтер, тоа не го спорат ни некои универзитети пример америчкиот'нотр'дам [1[url">"> интересно можно е и пафтата на младотурските фесови да ет симболика за месонски висок ако ви е јасно кој стои зад тоа движење, прашање е само кој им ги срочувал ритуалите вака [1][1] на вики пак потеклото се врзува за таљанската беретка но тоа е далеку од точно но бар меѓуредои е подвлечено дека мортербордот била награда за мастерот по универзитетите во ренесансата [2] нешто што и самите месони не го порекнуваат како традиција или појава [2] иако дефакто шкотскиот ред ја отфрла континенталната традиција та нема плочка одозгора иако високот-пафтата-tasselот го имаат во минијатурна форма [2] што укажува дека месонеријата неофицијално во позадина како алхемичарски субкултурен тренд веќе дрмала по сите страни а не само на северот, би било сулудо да мисли Човек дека венецијанците не биле тие кои маме и расплакале на европа со паганските книги кои како трговци ги влечеле од балканот блискиот исток и африка, та стои онаа поентата од аберот на францисканецот дека во даден момент се обединиле јужното и северното крило, иако јас според симболиката и како истата е протната но и како језитите биднале папски разузнавачи мое мислење е дека сепак сивата еминенција од Ватикан е навистина главата, блек поуп дрн дрн јариња, но не е далеку од памет ваквата игра, можеби по боите на капите навистина се распознаваат кој е кој и без да чуле еден за друг, туку барајќи инфо за мортербордот наидов на вишок инфо во однос месонскиот вајб по универзитетите, а бидејќи ми делуваше некако недоносено па и расчепкав по нет колку таквата недоносеност држи, аберот вели > Of course, on all universities and colleges we find in their symbols and emblems that they have the torches, symbolically standing for illumination of the Illuminati. As a matter of fact, when you are a graduate from a university you become an Alumni, which is taken from, obviously, Aluminati, Illuminati. Emphasizing that you become illuminated when you go to a university [3] но навистина недоносена претпоставка доколку се држиме до објаснувањата на фелата која вели алумни алглупи тоа значи сираци, па да е посмешно таквата терминологија ја стандардизирале ватиканци за своите млади богослови [4] прашање е дали тоа било заради нив исклучиво или пак во прашање е надцрковен систем на научна хиерархија!?   

воа искрено ме замисли од каде како баш тогаш за време трентскиот самит ал'умни (ал-ел-ил префикс за светлина) станала педагошка норма, значи ко што вели во 4-тата фуснота тоа е 1545 времето кога хуманизмот веќе цути а френцис бејкон го пушта памфлетот нова'атлантида'magnalia-naturale, чепакајќи пак дали има друга интерпретација за алумни налетав на > in looking up the word “Alumni,” I found that Alumni meant the sons of an alma mater of a college [1] значи ова е абер од 1924-та што им пишувало во речниците, а има и поема пример од 1910 во сличен контекст > Our diploma will, we feel, find us worthy sons of an Alma Mater that has furnished both hemispheres of our continent with Alumni [1] а интересно ваделе од ова очигледно секаква митологија [1] но дефинитивно акцентот паѓа врз алма-матер односно магна-матер [1][1] каков демон а, кој месоните си ја/го синкретизираат и како изис и како колумбија и како европа и како атина и се' што им чини за да кажат колку венерично цел паганизам си ет една банда а вие денес од истата неопагански илуминирани, прометејот не заборавајте тие го гледаат како либерти онаа жената која му ги држи хартиите на вашингтон освен што им го осветлува патот на европеите да си го најдат новиот јорк бидејќи стариот York бил the Alma Mater and 'Mecca' of English Freemasonry [2] но да се вратам на папаскиот декрет за алумни етикетата дали навистина не бил тој тогашен папа во сослух со неопаганите своевремено, хм хм хм, од аберот на францисканецот е подвлечен пасус во кој се вели инквизицијата е резултат не на прогон на алхемичарите туку на шпионите од северното крило [3] ех како е можно ова, нели по историја учевме дека во прашање е инквизициско табање научници, очигледно тоа е само параван за вистинските случувања, а во контекст ова може да се земе во предвид дека за време ете самитот во трент папа бил некој Павле 3-ти кој прво бил благородник ем учен (што не е спорно) но од какво семејство и на кој универзитет хм, дебакл земено христијанси, велат семејно интригите им биле норма [4][4] а веројатно бидејќи бил едуциран меѓу еретици во пиза едно од свртилиштата на алхемичарите во средновековна италија [4][4][4][4][4] ем од кардиналски ѓакон покрај толку кардинали одма станал папа [5] аирлија на паметот што би го суделе каков развратен табиет имал [6] просто тој бил елитен-мирјанин кој политички бил инсталиран во Ватикан но тоа укажува колку хуманистичките средновековни елити биле кормилари во среден век на ватиканската столица, но ваквиот табиет на елитите бил резултат токму на инфолтрацијата на дуализмот на апенскиот полуостров а кој како ерес бил присутен и кај народот но посекако ко тајно знаење и кај елитите, иако елитите јасно заради власт си глумеле христијани но како ја протнуваат и папски ренесансата како ревајвл на античката уметност и наука јасно е дека кокетирале на ангро со дуализмот почнувајќи да бараат рај во земното, екстаза која сепак не била истоветна народните катарски дуалистички учења, иако дефакто во однос Христијанство тоа било и поголема ерес него директната апостасија, налик криминалец и коруптивец, криминалецот јасно си сноси ризик за своето поведение и брзо бива сотрен додека коруптивец цел живот ќе пљачка ќе се смешка и сите ќе му аплаудираат - што мислите кој е понечесен и поголем зијан ќе направи!? споредбава е пластично дрска но дефинитивно дуализмот на ангро бил присутен на запад и меѓу народот и меѓу елитите [6][6][6] а кога на аберов од последнава фуснота би се надоврзал оној од францисканецот станува јасно дека северната европска империјална клика преку дуализмот уште од 11/12-век пробува да се инфилтрира во југот што јужњаците го спречиле [7][7] “Further, we declare, say, define and pronounce it to be altogether necessary for salvation for every human creature that he be subject to the Roman pontiff” (“The Bull of Boniface VIII., Unam Sanctam, Nov. 18, 1302,” [7][7] кога паралелно е востановена и индулгенцијата т.е. лиферувана и булата Antiquorum-habet-fida-relatio [7] така речи после сударот им требало консолидација и на територии и на средства на ватиканци па затерале како затерале, а што потоа северните елити ќе го искористат како повод за одвојување виа реформација, а дека не успеале северњаците да се инфилтрираат хм можеби не и директно наметнувајќи го дуализмот како норма, но посекако во позадина роварејќи и подривајќи го Христијанството преку ренесансата и хуманизмот, но тука доаѓаме до еден парадокс, логично венецијанците т.н. ференги носеле антички езотериси учења како трговци на апенинскиот а од таму европскиот простор, но факт е дека дуализмот била подлога која најнапред го изорала монотеизмот озбилно на западот земено елитистички, да веднаш потоа и се расеало со лесно неопаганското семе, што довело до античката ренесанса/будење во средниот век, веројатно потиснати од Византија ересите цел еден милениум наоѓале слобода или закрила на запад, НО како тоа северното крило уште во доцна антика станало дуалистички подобно, логично Византија која се простирала се до Верона на апенинскиот полуостров му гарантирала своевремено заштита од масовна дуалистичка наезда која биднала пак масовна подоцна кога богомилите ги таба Василиј 2-ри, но претодно така дуализмот врвел низ алпите кон келтите а таму просто експлодирал паралелно со Христијанствотo, конечно успехот на христијанизација бил поголем во денешна Франција него Германија [8] па и логично потоа од таму се билдал елитен моментум кој на крај завршува со подеблна на католици и протестанти, кога погоре во 4-тите фусноти посочениот папа Павле 3-ти во 14-ти век ги впрегнува језуитите ко што велам во првиот пасус погоре како разузнавачки ем научен монашки ватикански ред а кога инквизицијата е капката која ја прелива чашата и конечно ја иницира северната реформација односно поделба [9] дефакто делува дека Ватикан сака да расчисти со дуализмот но уште поочигледно е заради закрилата на хуманизмот дека тоа било само борба за превласт за тоа кој ќе го има рим под свое, а така и може да се сконта кои се малтешките витези како јужна месонерија во однос северната илуминатите и од спунт протераните темплари во шкотска, топтан денес сите помирени во сАд и порамнети во агендите за нов'светски'поредок, а колку малтешките витези не се мсеони тарашкајте и проценете сами, буквално ватиканска луциферијанска елита од која произлегува црниот папа, може смешно но некои коспиративно ги поврзуваат црниот папа со итаљанското блек нобилити [9] што како аналогија во однос дуализмот како зороастриски рецидив држи вода во однос мојата констатација дека сивата еминенција во ватикан додека глуми монотеизам во јавност истовремено во сенка си тера дуалистчки односно така станале апостати кои заминале неопагански до таму да некои од тие избегани со паметот папи затерале и јавна езотерија виа обелисците [9] а како тие како малтешки витези се изврзани со германското тевтонско-ционистичко месонско крило кое тера кабалистички ритуали незнам, можеби виа некоја културна унескова комисија, иако дефинитивно алхемиското заедно научно го распалувале па така и арканата заедно ја срочиле како неопагански синкретизам, но не можам да кажам дали и конечно е така бидејќи не ми е познат езотерискиот синкретизам на малтешките језуити, во секој случај си нашле тие нзс денес како евроатлански елити, а логично парите и власта ги држат на куп и со инерција за новоатлантидска н'с'п агенда, па може и така би ви било појасно колку една иста банда се топтан, иако сигурно повторно се борат за превласт кој ќе ја има палката, некогаш ја имала франција потоа шпанија па пак франција па англија па германија за миг, но сАд им е очигледно баланс, зар за еден глас германскиот јазик не станал официјален во сАд, а ако се види поубаво сите тие можат да се стават под една етикета - римски внуци, логично таквиот подол елитизам уште одма Свети Константин им го препуштил со мирно срце и заминал на Исток меѓу своите кревајќи ја Византија како би бил што подалеку од таквите само за власт гладни лицемери , кои не само што во среден век ја напаѓале Западната Црква туку и во доцна антика, всушност филокве како појава е токму политичка игра уште од 7-от век (што само се надоврзува на претходните гачки со солунскиот викаријат) [10] иако истата распалува дури крајот на 9-ти [10][10] а кулминира како источно-западна политичка игра 11-ти век [11][11] при што кyријата повторно се обидувала да се наметне не само како духовна туку и земна власт како на западот така и на истокот да ги користи визнатиските василевси во свои агенди, што конечно во 11-ти век истокот јасно го отфрлил, нешто што јурисдикциски уште од првите векови е случај ко црковна борба меѓу Цариград и Ватикан за Илирикум и Македонија што Свети Јустинијан 1-ви го решава со фомирањето на трета на ист ранг столица познатата Патријаршија Јустинијана Прима која би била налик амотизер за смешните политички препирки, но што Самоил и Калојан подоцна го изреметуваат примајќи ватиканска круна [11] по што и конечно се продлабочил јазот па пукнала лубеницата со шизмата во 11-ти век,   пукнатина која и таљините подоцна ја задржале иако шизматскиот папа тогаш бил германец [11][11] логично бидејќи подоцна го превзеле во свои раце југот на апенинскиот полуостров и си осигурале постабилна власт околу Ватикан, може ќе ви биде збунувачки како германски папа војувал со нормани на југот, но впрочем папата Лео 9-ти тргнал против варангијанската византиска гарда кои нормани како викинзи биле во Служба на Византија како нејзини специјалци и коњичка артилерија [12] не заборавајте дека сарацените се всушност катари дуалисти та извлекувајте заклучоци од последната 11-та фуснота по која линија дуализмот како ерес дрмал кај франките и зошто можеби византијците ги презирале како етнос некогаш под меровингијанска палка [13] франките јасно ко вакви исто како и хазарите што го примиле јудеизам тие така го примиле Христијаството а заради политичка консолидација отколку духоносно созревање, не е спорно дека се случувале промени та може имале германските предци и најдобри намери, но дефакто елитите од северот во доцна антика си задржале паганскиот табиет та полека и не им било склет да синкретизираат се' до што се дофатиле, за конечно преку наездата на хазарите кои биле потиснати кон германија преку нив да ја синкретизираат и кабалата како разбирливо дуалистичко но хазарско-маздаистичко знаење кое фино си се надоврзало на постојната катарска гностичка вајбоина која претходнно ја стекнале, иако и претходно павликјанизмот и подоцна кабализмот кои влегле од различни страни меѓу франките доаѓаат од исто жариште Кавказ бидејќи таму останал потиснат перскиот маздаизам за време римјаните, но како во цела таа каша го извадиле соломоновиот месонски култ можете да сконтате од подвлеченото во следната фуснота [13][13] можеби вака е појасно како тоа во цела таа месонска симболика има секакви езотерии испреплетено, а всушност се работи стандардизирање на власт и моќ макар и во сенка ете преку магијски гностицизам, нормално од тоа имале и' ќар елитите на северот бидејќи паднатите-духови-анатема-на-нив мрсејќи им конци на неутврдените и вона-би Христијани ги туркле напред паганите на запад, а на што соодветно се навлекле и европските елити од југот, нешто што на истокот пак не можело лесно да се случи бидејќи веќе масовно било стандардизирано Христијанството преку многу Светители Подвижници Епископски Центри и стабилно империјално владеење, но оној момент кога комнените тргнале по акалот на западот ете воочливо и само во однос хералдиката заменувјќи го Крстот со двоглав орел како фамилијарен амблен та ошло се' во неповрат, сепак планоите и агендите денес на еа-детерминистите не им се одржливи бидејќи се потпрени не само на погрешни еретички верувања, туку на магијско неопагански, а единствено нешто што ги одржува во живот е Народот кој го држат во заложништво на западот та од Милост кон Луѓето а не елитите па Господ го трпи сето ова бидејќи иако се Спасуваме најлесно како Црква Соборно Евхаристиски сепак дури и најосамениот и најизолираниот Верник има добиено шанса да се Спасува но и да измоли Милост за Ближните, а останатите ако застраниле така добиваат прилика и да се Покајат, тоа пак неможејќи месонските елити да го трпат а брзајќи се да не им загинат заложничката власт и фиктивната лихварска моќ па брзаат да направат хаос, по што се надеваат ќе си ги задоволат своите похоти за рај на земјата, без разлика што при ww3 грото земјина човечка и животинска популација ќе изгине, затоа не се залажувајте дека тие како евроатлански детерминисти ви се некаков одбрамбен чадор или штит, туку вие во нивната агенда само сте пиони и ресурси, а на првата кривина веднаш ќе ве фрлат во оган, ова особено треба да е поука за албанците, но и за сите балканци, но ние македонците мислам сме најтокму за жалење колку погрешно контаме како треба да се заштитиме, навистина како да му објасниш на оној кој е заслепен од хедонизам материјализам и егоизам што е Монотеизам и Духовна Вечност ако не земе учество во Светотаинскиот Живот на Православната Црква, та не е ни за лутење, но треба на сите да ви е јасно дека трчајќи по либерализмот така топтан ќе си ја загинете Благодатта а потоа и ќе си навлечите на себе Божји Гнев иако во меѓувреме сигурно ќе ви биде потпуштено по некое искушение за да се опаметите, пример ерга-омнесот, но очигледно и тоа ќе да е малку се додека и вас не ве учипат!?   


________________________________________________________________________


oftopic: барајќи абери за на папата Павле 3-ти наидов на небитен за постов абер но интересен во однос римските кланови и каква се улога имаат денес во Италија [1][2][2][3] но поучно е во однос методите и џукелите на месоните организирани виа или во сослух со тајните служби, комбинации кои во среден век за Ватикан прво ги терале темпларите а потоа по нивното распуштање језуитите [4] овие мои претпоставки за језуитите (исусовците од Ватикан) како и оние тврдења изнесени во аберот на францисканецот(од првиот мој пост на темава на 10-та страна) мора да се напомене дека не се никаде фактографски поткрепени, но самата револуционерно научна инерција на језуитите во среден век укажува дека биле бар ватикански научни разузнавачи сред хуманизмот, пример средновековниот атомист Руџер Бошкович е еден поистакнат научник-језуит, па тоа ми е бар мене доволна инерција дека тој монашки ред можно е да имал и своја склет тајфа, а која имаќи ги во предвид клановските превирања околу ватиканската столица на итаљанското племство, та логично како и секоја тајна служба станува сива еминенција, многу веројатно таквите тајфи си направиле своја кyрија, а доколку добар дел од темпларите минале кај нив можно е тие така и да го загадиле малтешкиот ред, а каде завршило богатство на темпларите не е ни битно, можби во Шкотска а можеби и на Малта или пак по малку на двете места, битно малтешкиот ред бил веројатно во војна со тевтонците односно си продолжило дотогашното превирање како би спречиле издигање на ликои налик предоченио во 4-тата фуснота алберт пајк, но имајќи во предвид дека малтешките витези имаат месонски ритуали дефакто нашле некаков компромис како евроатлански елитити со месонеријата на северот која ја туркала енлајтмет револуцијата, како велат с ким си такав си, па и од спунт разузнавачки да седеле на две столици посекако ќе забегаат ете да речеме некои језуитски тајфи, кои така можеби си напраиле свој ред сред црковниот, навистина не ми е позната оваа приказна за језуитите та и ќе речам претпоставам имале склет тајфи, дали сеуше е така, хм, има премногу случајности кои упатуваат на тоа ко што наведов горе случајното доаѓање на папата Франциско во Скопје да одржи Миса токму по поднесувањето на кандидатурата за отанизација, зар не можеше покасно или порано тоа да го стори, и не само тој туку и неговите претходници!?

of-edit: аха тајванска меморија, ето Опус Деи сега се ватиканските разузнавачи, формирани вели во следниве два фуса со помош на циа за време ww2 [1]2 сепак језуитите велат биле нивни претходници [3]Изменето од Zelenikovo - 28.Мај.2019 во 20:57
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2019 во 15:51

ова горе абериве за Опус Деи која организација воопшто не е мала 92k членови [1] упатуваат на голем преврат во Ватикан средината на минатиот век (очигледно нешто што бил постојан филм во римската столица), веројатно циа плашејќи се дека језуитите се парализирани од тевтонците(северното месонско крило) ко што наведува францисканецот му се учипиле после среден век пак крајот на 19-ти век таман цутот на романтизмот [1] а конечен пробој веројатно преку језуитите направиле преку фашистите во 30-тите години на минатиот 20-ти век [2] веројатно затоа и се појавува нов разузнавачки ред како Опус Деи подоцна ко што упатуваат последните фусноти од минатиот пост, СЕПАК ѕирнете ги последните фусноти во овој пост каде има абер дека језуитите го корумпирале северното крило зачнувајќимги илуминатите - кому како сето ова му има логика или може да им дофати крај во бробата а превласт , НО она што е битно е дека навидум Ватикан повратил контрола како Христијанска Волја пост ww2, иако екуменизмот како затерал упатува дека северното и јужното месонско крило им извршиле притисок на папатите да бараат нзс со протестантите, дефакто Ватикан е глава на Христијанска (Католичка) Црква но ете инфилтратори имало и од северното месонско крило, а посекако има и од јужното кое недвојбено е исправено како здружени (блек нобилити) елити во некакви ур ложи, сепак нивниот окултизам може не е месонски, а претпоставувам имаат некои свои култови дали дуалистички или антички не е ни битно колку што е јасно дека си се имаат со своите северни ројални братучеди сигурно и по бизнис линија БИТНО сите тие се инфилтираат во ватикан наизменично превземајќи или пробувајќи да ја инстурираат папаската катедра, тоа пак не доведува до констатација дека Ватикан е заложник меѓу месонски сатанисти од северот и неопагански аристократи од југот на европа, така речи седнати се во скут да ги наречем католичките елити односно малтешките витези - кои некогаш како хоспиталци витези [3] го апсорбираат во своите редови јужното темпларско братство ко што вели францисканецот [4] ова може да оди вака и по линија на одвнатре искорумпирани традиции на крила тајфи или попарени малтешки витези кои седат на две столици, мислам ако таму, на Малта, во тој витешки католички ред примаат се' што ќе стигнат од удбалитичари по светот, посекако и многумина влијателни, зар тие така не го корумпираат тој “витешки“ ред, па тоа и оние кои се Воцрковени Христијани биваат соблазнети од месоните а не пак секуларни вона-би христијани, што конечно денес и папата го увидел како проблем [5][5] (иако за последната ротација ќе наидете и на смешни оправдувања [5]) на страна што шкотските слободни ѕидари односно месониријата (албертпајковци) се имаат заколнато дека ќе им се осветат на католиците за сотрувањето на темпларите, сето ова би била добра сублимација зошто постои толкава збрка во однос конспирациите околу малтешките витези [6][6][6] на која пак меинстрим историографите нормално ќе ви речат каде му се доказите ете за инсајдер теориите на францисканецот та и ќе констатираат каква глупост е тоа дека темпларите ошле шкотска и малта по сотрувањето на нивниот витешки ред [7] за таквите посекако ќе нема место и за разбирање на македонската илинденска епопеја како заложник на месонскиот романтичарски преврат виа 'социјалиам' [8] само незнам зошто Народ чека на нив за акламација кога самите тие како западни историографи се индоктринирани од системот на евроатланските детерминисти кои радо би некои работи да не се шмирглаат и полираат како вистината не би им пореметила некако агендите, не дека се плашат од тоа, колку што ќе мораат да се ангажираат во моментов непотребно тоталитарно, што итро го чуваат за оној момент кога како две гностички крила со се ватикан како амортизер тргнат во спроведување на н'с'п агендата [9] овој абер од последнава фуснота делува најконцизно објаснување како стојат работите во моментов, а е добро дополнување на оној од францисканецот дека Ватикан ако не амортизер тогаш е заложник на еа-елитите via хоспиталците од малта или језуитите од ватикан [10] смешно што денез тие не се монаси [10] кога ова го посочувам би било корисно да се расчелени јужното 'евроатланско' крило на две средновековни монаси-научници и монаси-ритери, на кои им претходат темпларите а од кои потоа се создадени језуити и хоспитабилци, језуитите биле схоластички-хуманистички наштимани елити некогаш, додека хоспиталците воинствена аристократија, дефакто и едните и другите кокетирале со паганизмот, но сигурно биле далеку од апостасијата на тепларите како воини кои нормално по линија на убиства биле поподложни на обземеност а така и полесно отпаднале во Верата та и свртеле и на ритуален неопаганизам, но биднало што биднало Католичката Црква за момент се ослободила од своето некрозно темпларско-еретичко ткиво ако може така да се каже, но веќе на ангро бил завозен дуализмот виа катарите а така и инерцијата кон хуманизам, кој Ватикан бидејќи тогаш учипен од таљанската аристократија па и го толерирал правејќи ете од дури и од монасите научни редови т.е. језуитите, иако очигледно е ако се спореди аберот на францисканецот во нишкава дека Ватикан тоа го иницирал разузнавачки како би бил во тек што се случува на северот, додека хоспиталците и другите витешки редови како необразувана аристократија служеле како папска војска, нормално и едните и другите биле склони на неопагански искушенија, претпоставувам ритерите повеќе ако знаеме дека монах не може да убива, нели денес малку човечка крв утре Исусова, како, мислам не ме ни чуди што како хоспиталци денес во малтешкиот ред оставиле ако не друго склет наследство, иако како и кој се од потомци денес таму се членови можам слободно да кажам мириса на загорено, друга и не толку битна можеби поука е латинската титула мастер која си ја имаат малтешките витези при врвот што повторно упатува на хуманизмот како влијание, а како што наведов во потстот погоре тој е попарен најнапред од дуализмот кој изнедрил и деизам конечно, јасно Народ си бил искрен и оние кои биле дуалисти тоа не го криеле, додека аристократијата претпазлива некако некој да им е оспори азното дури и да била склона кон катарските ереси тоа го криела посекако, на некој начин ко што посочувам во претходниот пост во 3-тата 6-та фуснота голфјаните биле со папата а гибелините со народот, но тоа не значи дека голфјаните не биле како аристократи попарени од неопаганизам по европските универзитети, далеку дека забегале отворено и стандардизирано ко на северот што било случај, но посекако така станале отворени за соработка ако не друго, по што ете контрола на цел тој процес вршеле научно језуити а воено хоспитабилци(малтежани), но с ким си такав си, па средновековната контрола довела до отвореност воедно, а така и денес потчинетост од месоните, а би рекол попрво ги амортизира Ватикан како залог Христијаните скроз да не бидат сотрени месонски него ли што ги сервисира гачките меѓу слободните-ѕидари и црното-европско-племство / добро е да подзапирам со заклучоци бар за еден ден како би оставил луфта да легне по вијуги конспиративново чешлање, можност и текстот да не е затеган само со едни исти зборои, иако заради мелозвучност одреден патерн ко рефрен си се повторува, кога пак тој рефрен вака во однос малтежаните и језуитите е пуштен а во контекст нишкава ем во костец фуснотиран аранжман, јасно дека ритамот добива месонски такт, па и тука би потсетил Не Избрзувајте Со Судовите! Не Значи Ако Некој Во даден момент кикснал дека е за фрлање, иако авторитетот кој го има Ватикан не треба да остава простор за киксирање, склетото на централизацијата, во случајов бидејќи малтешките витези се под капа на папата па и секаква нивна грешка воедно станува грешка и на ватиканската столица, мислам ако тие си беа останале монашки ред арно но денес се само елитна мирјанска организација, што само по себе е доволно и да се корумпираат по линија на нееднакво во Црквата, такво нешто во Христијанство комотно моќе да се нарече елитистичка ерес, кога пак тие елити седат на неколку стола одеднаш прашање е само на време кога таквата организација ќе стане туѓ пион, во случајов на евроатланските детерминисти, НО ако го бараме Ватикан за крив во однос ова хм би било погрешно, иако дефакто требало да се подзамислат Католиците зошто по секоја цена столицата ја задржале во Ватикан, бидејќи без здрава и јака империјална сила зад себе станале отворени на напади, што било случај уштемво среден век, но бар застанувале од време на време одредени империи зад нив во заштита, по која инерција денес кој им е штит, хм очигледно самите себе си си гомимаат Ватикан како држава и мислат тоа е доволно, погрешно така кој ќе ги очисти папите ако терале склет компромиси во меѓународната политика, но ова денес е рефлектира и во Православие вака само што Цариградската Патријаршија не е денес единствена Православна Столица па и доколку киксне имаме луфта да не тргнеме сите во аут по паметот на евроатланските детерминисти и агендата за нов светски поредок, навистина делува соблазнително Севселенскиот Патријарх Вартоломеј да шурува пример со клинтоновци а тие во кампот ако не во шака на месонеријата, не е мое да судам може одела Хилари а преумување, но се ми се чини дека дружељубиво го легнувала на глобалистичко брашно Патријархот, на страна озборувањата дека имала зад себе склет духовно поведение [11] смешното е што ајде да речеме не се клинтоновци во шака на 'шкотската' месонерија туку се само методисти но по која логика протестанти се членови на малтешкиот витешки ред [12] а тој ред е под директна папаска јурисдикција, нешто тука навистина не е како што треба! ова не враќа на голфјаните и гибелините, вакви елити со повеќеслоен духовен идентитет биле од секогаш приврзоци во Ватикан, незнам може Ватикан мислел така ќе ги преуми полесно можеби ако се среќааваат по Миси наместо на гозби во кој случај ризикот е поголем ватиканци така да биле на ризик од корумпирање, интересно е дека гобелините стоеле отворено во подршка на катарите како дуалисти во среден век, додека голферите застанале зад папата всушност тие биле јужното европско елитно крило, но збунуваат врските со Англија во романтизмот или попрво го демистифицира моментот дека денес сеуште постои јужно елитно европско крило, ко штомвелам тие по ројална линија си се смиксала со разни бизнис интереси а велат нкои токму тие а не месоните стојат зад nwo агендата [13] тоа би значело дека месоните им се нив потрчковци налик тие ја имаат н'с'п палката, но ко што знаеме козимо медичи кој го посочувам во претпоследниот пост како мецена на алхемичарите во пиза е голфер па така е и појасно како Ватикан се слеал со ренесансата и официјално, сепак како Христијанска Црква останала на своите догми, но била опкружена ако не водена од голфери на кои езотериите гностицизмот хуманизмот конечно им бил императив, иако дефакто пиза била под директно влијание на гоблините [13] што укажува на фактот дека Ватикан во континуитет се борел со ересите и паганизмот, но во исто време аристократите затворени во својот мал свет биднувале посекако соблазнети по елитна линија за кокетирање со паганизмот, нормал универзитетски во среден век, хм зар по сите метности во ренесансата не бркале ревајвл на античките култови, слично ко и денес велат дека се Христијани а всушност саде содома&гомора стаил отворено си тераат, иако зад затворени врати оргастично, така не ни мора да се дел од месонерија, но ќе им влезе истата на мала врата од позади елитистички, а тие ќе синглумат и понатака ко ништо да не било, нели луѓе се па нормално е грешкимда прават, но колкунсимповисоко толку и одговорност е поголема, од друга страна Ватикан што може да стори како се има на запад забегано во однос неопаганизмот и елитизмот, а ги разобличи јавно, хм тоа би било суд, а и ризик така и нему да мунудрат од глава разни зицери па така и поголем смут во Народ, но капка по капка река две реки езеро и ето неопаганизмот и месонеријата меѓу евроатланските елити толку се намножиле да на Ватикан не му останува ништо друго туку јавно да ги разобличи истите, инаку ризикува да го сторат буквално заморче кое ќе им одработува универзализам сред новиот светски поредок, иако јасно е дека сето тоа нема долго да трае кога и да бидне ко што посочувам во последниот пост во нишката за еугеника [14] дефакто виа малтешкиот ред само му се имаат инфилтрирано на Ватикан разни глобалистички ликои [15] а дали е тоа случајно имајќимго во предвид пример опус деи и циа, уште фали некако да се закачат финансиски папата и посолвентните кардинали [16] и ето можност за клизачи од месонеријата ако тоа и веќе не биднало случај во минатото, ова само укажува дека карамболот од интереси во Ватикан е на такво ниво да и не ме чуди како дошло до екуменизам па и универзализам тоа мировните миси на кои сослужувале папи со пагани, само што ние ко Православни не воочувајќи го ова ризикуваме утре ако не сега кога ватиканската столица би била пак киднапирана ко ни вековите така и ние да завршиме од спунт во месонски оган, земено и духоносно, иако веќе политички на ангро сме во нивните н'с'п агенди бутнати, колку ова вас ве тангира ндивидуално и колективно незнам, но јас и при малку чад внимавам да не забегам кон неопаганизам некако, а не пак ко во овој случај чади ли чади а сите си се прават на мутави ако не улави! во сето ова е кусур ко што посочува францисканецот превземањето на Ватикан во 20-ти век од месонеријата на северот, што да се надеваме е ресетирано, но ако тогап станал традиција наместо да бијат Камбани при изборот на папа да фрчи некаков чад од оџак а таквата традиција сеуште постои [17] хм тоа може да влее скепса колку амортизерот на запад сеуште држи Христијански во полнота, мислам не мора догмите да се напуштени но самото коектирање со евроатланските детерминисти така го прави Ватикан учесник ако не посолувач на н'с'п агендата на евроатланските детерминисти, учесник ако не ги разобличи, а посолувач ако се вистина шпекулациите за црн папа [18]18] ух невозможен проблем ако е ова случај [18][18] црковна удбашана станале главното јужно елитно крило кое го вози северното месонско, ете велат дури и самите илуминати се од нив наводмо зачнати, ух ех ах ох можно ли е сето ова, кој ги знае шемите на светските удбаши па и локални дали не е најлесно да се сотре одредена идеја инфилтрирајќи свое подобно тело кое ќе ги извози одредени идеалисти за да си одработи своја агенда, се прашувам при упадот во Собрание која патриотска тајфа им го киднапира (иницирајќи насилие) така моментумот на тврдокорни за константен притисок врз локалните-глобалисти и нивните шеми за полесно одработување на директивите пуштени од бришелската централа, дури час по седнување во власт Зајко ојде по медал во Малта, ах табакерата, до кога ли ќе пушат месонски пури вона-би православни христијани!?
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2019 во 05:21


можеби поразбирлив би бил моментот како језуитите стојат зад фомирањето на илуминатите, ако се предочи дека голферите во среден век ја превземаат власта во Ватикан кога и се појавуваат на сцена језуитите по самитот во Трент, а чија улога била да се осуети пoвторно превземање на столицата од страна на гибелините (ломбардите (сарацените)) кои биле сродни со швабите а кои францисканецот ги посочува како северна европска паганска клика, интересно е дека и тие држат до Христијанството но како полесно би се дограбиле до поголема територија иако во позадина како елити си терале и пагански, тоа голферите преку језуитите возможно е да го спинувале подоцна како илуминатсво за да се заузда налетот на реформацијата но и хуманизмот а посекако и розенкројцерскиот елан, така речи да им се бутнат во нивна кожа и ја превземат нивната идеја за светска власт виа нов светски поредок, а дека се пикале по сите страни се пикале [1][2] тоа е една теорија дека тие се олфско-ватиканска направија, НО има и друга пологична дека тие се секта која влече корен од Шпанија, чек дис аут основополжникот на језуитите шпанец по потекло израснат хуманистичко-еразмуски е Игнатиј од Лајола, тој бил следбеник на шпанскиот илуминизам заминал за Сорбона таму собрал тајфа следбеници и заминал за рим таму ак нашол нзс и заштита од фарнелите и боргезите а така и се пикнал во Ватикан по што распалуваат језуитите кои иако официјално се Христијани слично како итемпларите потајно се и алхемичари за да конечно кога стануваат ватикански разузнавачи потикнувачи на нова инквизиција да се испикаат насекаде а натенане сред германија да ја затераат својата Илуминати доктрина, пред да почнете да превртувате очи добро би било да ги ѕирнете следните фусноти [1][1][2][2][3][3] во третава фуснота вели 6-ца се собрале во Париз а реално биле 7+3 [4] а ројалната конекција со шпанија и италија не била исто вишок [5][5] екстрим практисе а, интересно е дека шпанските илумини биле воведени во некаква завиена форма на катарска ерес која на игнатиус и тајфата им била пренесувана преку exercises inigo [6][6][6] битно сектата се издигнала бргу во Ватикан со помош на сомнителен папаоџ семејството фарнеси, а конечно и му се наметнала на папата како негов сервис или попрво го окупирала Ватикан [7] сега вратете се на постот погоре и аберот за кој папа станува збор Павле 3-ти, значи дефакто и тој како хуманистички едуциран немал проблем со нивната доктрина, ко што велам алхемичарите си го сториле своето посреди емпирицизмот на хуманистите, а процес кој ко што може да е види низ аберите во нишкава си има свој корен уште во 11-ти век ако не претходно, иако јужњациве баш како кај илуминатите формата на езотериско знаење ја кријат до последно ниво додека кај северњаците народ затерал поотворено дуалистички иако тоа не било случај само во Ломбардија туку и во јужна Франција, додека пак северните елити забегале и потака од дуализам како ционисти миксајќи кабализам и херметизам, сепак јужњаците заради аристократска борба за Ватикан го искористиле тоа за да консолидираат власт иако дефакто може да се види од ренесансата виа хуманизмот дека тие на ангро кокетирале гностички со античките мистерии и култови, но ете преку језуитите јужњаците сакале да застанат на пат на тоа но како дуалистичка секта си се сплеткале пак со паганизмот од спунт, а кога на тоа ќе се додаде аритоскратскиот вајб околу Ватикан кој затерал лихварски така речи сите си се сплотиле во агендата не за европска туку светска превласт, ксмет Византија да не днала попарена вака риспект за налетото на Ислам и конзервацијата на Православието во својата изворна форма

но еве гледаме пополека постотомански сите балкански Народи виа локалните елити биднуваат месонски учипени во агендите на евроатланските детерминисти, но тие очигледно се на северњаците ако репер е дека австрисјците кумуваат империјално и врз хрватите и врз србите и врз албанците и врз бугарите, иако кај србите се случил преврат па се здружиле подоцна со феанцузите месонски, за што пак не е ни далеку од памет кога Човек ќе налета на абер како следниот дека истиот е фатаморгана [1][1] е сега ако знаеме дека илуминатите стојат зад француската револуција ем нивна идеа е американскиот устав односно се основачи и на слободните-ѕидари значи тие се рецидив од темпларите има логика [2] јас погоре претпоставувам дека темпларите како дуалистичко-езотерична секта по распадот или минале што во 'Шкотска' и на Малта, или пак е претопиле во језуити, според вторава фуснота се поткрепува втората претпоставка, но ако е така тогаш посочените фамилии во првата фуснота не се во темпларската круна во сити'оф'лондон, а пологично е дека језуитите се извитоперена катарско-христијанск ерес која јужњачки се инфилтрирала на север и ги формирала илуминатите но како што знаеме од германците истите се сотрени! па така темларите има логика да се засектарени заедно со северното ционистичко-месонско крило во среден век, а по дисолуцијата бегаат на Малта и во Шкотска, во Малта бидеќи биле блиски со Хоспиталците, та на некој начин денес во Ватикан јужњаци се језуитите а северњаци се малтешките витези, тие пак како северњаци би се воочиле од повеќе агли но можеби најпрепознатливи според хералдиката при што црвените знамиња со бел крст е назнака за северњаците [3]   но постојат и аномалии во различни периоди [3] еве од примерот во последната фуснотс очигледно по знамето пример војводството од савој има гоблинска симболика веројатно бидејќи има гоблински корени [4][4][4][4][4] но во даден момент веројатно по француска-линија [5][5][5] савојците застанале зад јужњаците голферите [5] доколку внимателно се проследи аберот од фамозниот францисканец кој ми е пивот за сите овие постови во нишкава Човек ќе сконта дека не е возможно да се фати лесно крајот којекој бидејќи во различни периоди различни страни шалтале различно, дали заради роднинска бизнис или должничка сродност и не е ни битно, но дефакто савојците биле шваби ете и хералдички посочено во 3-та фуснота во овој пасус од постов, иако ете воедно и кумувале италија да бидне итаљанска восојузувајќи се со голферите во даден момент [5] а сепак подоцна таа биднува фамилијата која ја обединува Италија во Кралство од спунт со помош на германците [6] а токму тие и ги чешлале фашистите [6] а овде повторно би ја свртел приказната на среден век, односно савојци седеле на два стола не само бидејќи биле туктаму сојузници со французите или пак граничеле со нив туку имале и крвно сродство со голфјанската фамилија-патрон зад темпларите [6] заради што и знамето на темпларите има црвен крст на бела основа ако е репер гофлско-гибелинската хералдичка поделба во третата фуснота во пасусов, од друга страна малтешките витези пак по тој хералдички аршин имаат гибелинска крв, а така смената на језуитските разузнавачи со малтешките (опус деи) укажува на К*ршлус дека циа всушност денес е во раце на северњаците ако би ги зеле како пивот аберите на крајот од претпоследниот пост, нејсе малтешките витези значи се сродни со савојци [7] иако савојци си имаат и свој витешки ред [7] но кои папски витешки редови дури и да имале најдобри намери во почеток подоцна биваат искорумпирани во најмала рака од нивните патрони што може да се потврдидо следниот абер дека пример савојци биле толерантни кон месоните [8] и зошто цела оваа аномалија со савојците е битна, чинам за да Чоек разбере дека всушност како аристократи една иста банда измешани до ројално кому идело а сето тоа денес оди виа бизнис релации па и подземни [9] општо сите криминално велат терале [9] фактички во Италија месоните биднале мафија [9] може за средната boldirana 9-та фуснота добро би дошла регионална средновековна карта на Италија [10] или од итаљанските мафијашки реони [11][11][11]

после една ваква склет елаборација дека језуитите се чудно конспиративна појава во Католичката Црква, ем кога на тас ќе се стават и повеќевековните европски аристократи, а на тоа се надодат и учипените бан'кор и удбалитичарски тајфи, месоните како тајни организации сами по себе се наметнуваат како потреба за еа-детерминистите ако не друго како елоквентни мафијашки филијали на еа-елитите, иако реално она што низ вековите се случувало е да освен виа бизнис интереси се восојузувале и идеолошки европеите, баш како и сега во европскиот парламент што го тераат политички, а може да се каже тевтонско-ционистичкото крило е социјалистичкото затоа и црвена боја можеби знамето на интернационалата, додека јужњачкото аристократско крило како блек-нобилити-голфери ја има сината, а всушност денес си се фино здружени, euh [0] со амортизер ако не ороводец како језуитите односно Ватикан, иако многу конспиративни аберџии упатуваат токму на језуитите како врв на пирамидата [1][1] крајот од селектираното во последнава фуснота или е затрокирана аналогија или треба да се бара сити'оф'лондон конекција, но како тоа бурбонци се језуитски лидери кога самите бурбонци ги имаат истабано до коска језуитите порано [2] значи бркањето којекој низ историски карамбол може да биде склет, макар имале инсјдерски пивот како тоа аберот на францисканецот па би препорачал секуму пред да се фати за некој конспиративен абер како конечен добро да го потпровери, за да не налетувате на клизачи како > among most important black nobility families in europe are Karadjordjevich and Zogu [3] којзнае како му влегле првите на сити'оф'лондон у борд на директори ко што вели во 1-та фуснота од вториот пасус во постов, можеби преку керамиди :D во секој случај језуити сигурно има и во Македонија и тоа од поодамна или!?
Цитирај The article deals with the issues associated with creating thenotion of the enemy in the Macedonian territorial area underlining that image of the enemy was closely related to notion of potential threat. It was strengthened by the geopolitical situation after the year 1878, which led to the formation of the modern Macedonian national identity. On the basisof various textsbelonging to the Macedonian cultural heritage (including G. Pulevski, K. Misirkov, S. Verković) we can recognize the transfer of the black legend of the Jesuits into the Macedonian territory. In the Macedonian literature at the turn of the 20th century, next to the existing real enemies (Turks, the Greek Church hierarchy (Phanariots)), also appeared an imaginary enemy, represented by the Jesuits. They became the model enemy who was the incarnation of evil fighting against the Orthodoxy and striving for control over the enslaved Slavs by the use of lies, treachery and falsehood.
...
https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=287483

по оваа логика значи ним на језуитите им одговоралао само ширење на СХС но не и самостојна Македонија, значи федерализам наспроти национализам, бреј по склет линкоите читнав и Трамп ги закачил мезуитите ко глобалисти затоа може поуп намуртен на фотка што е ретко случај [1] иако чинам нашиот случај зависел од едикоја источна британска компанија која си направила во егејот своја поморска колонија позната и како Грција ко што подоцна си ја прават меѓу арапите Израел, зар знамињата не им се истоветни, но урламу-тутурла битно ги имало ете и тука ровареле, денес конечно и не толку коспиративно туку духоносно, иако како беше мисата на плоштад завртена кон Алексо, хм конспиративно може не, ама ептен склет споменично-симболички, зошто на Кале не ја закажаа, фалеше уште на мостот око да шиткаат автограми, а виде ли некој мен ин блек низ град за да сконтаме како се носат језуитски разузнавачи!? битно откако ни избришаа идентитетот Македонски, нели ојде Зајко по папски орден в Малта, за возврат им заблагодари папата со посета, само што закасни Стево за на прием да се сликне!


Изменето од Zelenikovo - 31.Мај.2019 во 05:31
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2019 во 23:23колку и дали новотариите во Црквата се проблем е главното прашање? во овој случај прашањето се однесува на наездата од хуманизмот во среден век посреди католичките универзитети! преку кое пак прашање би можело да се најде одговор за тоа како воопшто е возможно елитите меѓу језуитите да станале сектaши, иако за волја на вистината језуитите ги сметаат за конзервативно крило во Католичката Црква [1] па логично редот не е сигурно забеган туку попрво исклучоци посреди истиот, та зар во секое стадо несе најдвит црна овца, туку проблемот е што ако таа место овца е коза која не да заглаи на миксоина од хуманизмот и теологијата туку да префрли и на миксои од паганизам со теологија, иако ако навистина е точна биографијата на игнатиус од лајота и аберот за инго-духовни-вежби тоа не биле некои језуити кои подоцна забегале еретички туку самите основачи на редот затерале секташки, кои пак истовремено си здобиле и папска закрила бидејќи тогаш папа бил ко што велат хуманистички расположениот Павле 3-ти, НО и во најлоша варијанта земено мислам дека претенциозно би било да се рече дека ако почнале со таков вајб на тоа и останале, иако дефакто хуманизмот не им клонел и понатаму во своето постоење како монашки ред но нема назнака за некаква официјална паганска доктрина што кога би било случај ќе беше од некој друг монашки католички ред предочено за последните 5 века, иако самото мешање на хуманизам и теологија при подготовката за монашење е голем ризик, иако денес и во Православие мнозина прво терале факултетски сред секуларизмот па потоа префрлиле на теологија што значи тоа дека се еретици!? но уверен сум дека нема по склет работа од мешање баби и жаби како паралн процес на наобразба, ко што ни вели Господ Исус Христос скриена е вистината од мудрите на овој свет, та по која логика тие некои монаси си зеле за право низ мудрости да ја бараат истата!? а дека смиксана инерција кон хуманистички мудрости имале језуите низ историјата не е спорно, и ајде романтичарскиот основоположник на атомизот Руџер Бошкович да го изоставиме како урнек [1] та еве да го земеме за пример Херман Бусенбаум [2] чии бусени биле здраво хуманистичко-теолошки намакани, можеби конечно немал никакви лоши намери овој језуитски монах но чепкајќи по каузалноста дидактички [3] стигнал до теоријата дека - целта ги оправдува средствата [4] но дали тоа станало правило за језуитите, хм тнко, еве велат во 4-тава фуснота за тоа докази јок, ем имало [5][5] и има денес Папи (Франциско) [5][5][5] кои ја осудуваат казуистиката, ова пак поучно посочува дека не само што нe треба да се избрзува со заклучоци дека по дифолт сите језуити се наштимани хуманистички, а не пак дека сите се неопагани, а особено што многумина се претставувале и претставуваат (ili gi posochuvaat) како језуити иако не е језуитски монаси туку само минале низ некој од нив формиран универзитет [5] кауизстички ова би значело ако некој папа заминал со паметот како во минатото по дифоулт и сите папи се заминати, погрешно думање , бидејќи во Црквата каузалноста на овој свет ја ресетира Господ како Седржител, та едно е акција-реакција како природна појава, а сосем друго таквото разбирање да се рефлектира и врз човечки идеализам а капак пак такво разбирање да се нормира некако во Христијанството, та така дури и игнатиус од лајота да бил како основоположник на језуитите со некаква дуалистичка шема посреди своето воцрковување - воедно тоа не значи дека и сите језуити потоа ја наследиле таквата шема, конечно никаде нема официјален абер дека тоа е случај! сепак ваквите аномалии ете кај некои језуити како каузализам протнати низ хуманизмот идеалистички може да бидат мотивација за други понатака да си забегаат со својот схоластички памет и си најдат оправдување за свои н'с'п агенди [6][6][7] а ете недоносено тоа да им се препише како заслуга на језуитите, а како тоа потем да-го/би-го амортизира-ат/-ле језуитите пример како ватикански разузнавачи во среден век, хм, логично само ако ја надгледуваат таквата инерција, а дали нема да бидат така соблазнети и повлечени од истата хм тоа никој не може да знае освен конспиративно да претпоставува дека тоа мора да е случај, што не мора и да биде пример Руџер Бошкович посеал современа теорија за атомизмот но воедно Ватикан или некоја негова подружница денес не е и опсерваторија, или што мислите можеби е!? мислам онака најслучајно во Православие немаме схоластика нели, можеби си мислите ги мрзело православните монаси да бркаат земни мудрости, хм, не си ја знаете тогаш Изворната Православна Традиција која својот ум исклучиво апофатички го насочува кон Тихување и Молитва, додека тргнавте ли катафатички да делувате како Христијани посреди Теологијата ризикувате да се сплеткате во паднатиот човечки разум, а така и без да сакате својата ревност да ја потпрете на интелектот отколку на срцето, така дури и кога спорадично би се занимавале со наука ќе се дефокусирате од молитвениот подвиг а не пак ако ве обзела страст за научност (што важи и за мене па вака лефтерно блогерски на форум се расфрлам думања, та неретко велам дека овие мои писанија се вишок и непотребни за мене и моето Спасение) во минатото за ваков научен табиет сред Православие супер пример е Никола Тесла кој како син на Свештеник бил здраво Воцрковен и живеел Светотаински но сепак распалила желбата за научност сетне мешајќи ги аскетскиот подвиг и технократските пориви (спиел само по 3 саати на ден уште како дете) нормал почнал низ визии да брка научни изуми, но смешно на крај кој видел од тоа аир, нормал елитите, та во најдобар случај дури и да стане Човек катафатички склон за добробит на човештвото веднаш зад аголот го чека суровиот империјализам кој добробитта на катафатичарот ќе гледа да ја искористи за своја агенда, а знаејќи дека за империите е норма слинењето по апсолутна власт та еве тоа денес не турка пополека кон идно технократско диктаторство, каузалност која ете не зависела воопшто од језуитите, но кој денес да го амортизира Богоугодно сето ова, тие пак (језуитите ако сеуште се разузнавачки расположени) дури и немале лоши намери и гледаат само како на империите да им осуетат склет табиетот за слинење по апсолутна власт, зар шурувајќи и другарувајќи со нив елитистички (заредено како во случајот со малтежаните) така нема ли да бидат соблазнати тие да ја превземат контролата и да станат самите апсолутна земна теократска власт, мислам не ми е јасно што мајка барале да направат од Ватикан држава ако немале ваква намера (иако тоа не го чинат језуитите), иако се гледа дека уште во среден век папите не се двоумеле да си осигураат автократски статус unam sanctum, кој може немаше да биде автократски да немаше Ватика воени монашки редови, така пак се' упатува на тоа дека н'с'п идејата е токму ватиканска инерција иако можеби не и ватиканска намера т.е. агенда, а може само конспиративно да претпоставуваме откако европското племство одлучило да си затера таква евроатланска агенда та подоцна на Ватикан не му останувало ништо друго туку истата да ја киднапира кога веќе не можел да ја сотре, дефинитивно по оваа логика држи вода размислувањето дека тие ги формирале намерно вака илуминати кои би ја отпочнале француската револуција та да им киднапираат со време моментумот на склет елитите од северна европа, потоа кој останал со Ватикан останал кој пак секуларно забегал забегал битно Ватикан ги контролира сите топтан, а дали е ова случај може само да се нагаѓа вака бидејќи нема јасни аргументи за ова туку само извадени од контекст или од спунт сомнежи а во третиот пасус во постов посочувам зошто тоа нема логика, но зар е возможно поинаку да им влезеш во мал мозок на евроатланските детерминисти и нивните дејанија агенди па и корени, како поинаку да се разбере нешто посреди сите нивни спинои филмои и зорт случувања ако не се тера низ аналитичко чешлање на сите претпоставки, нивната таинственост и да не сака Човек упатува на тоа, бар оној кој сконтал дека површно земена историјата како борба меѓу луѓе со искрени намери освен што ќе го доведе до ќорсокак заклучоци тешко подалеку, навистина ако намерите им биле искрени на аристократите тоа и би било случај, но сите знаеме дека елитите се оперирани од склоност за Чест, а така и Христијаните ако тргнат да се дружат со нечесни елити многу јасно ќе бидат сплеткани ако не поразени од бесчестието на империјализмот, Иако Има Многу Светители Кои Токму Меѓу Грешниците Живееле И Се Подвизувале, за среќа или за жал кај Католичката Црква ризикот од вакви искушенија е енормен денеска, дали истата пак успева да оделее не е мое да судам, тие си имаат Хиерархија а логично над нив е Господ па ќе бидат казнети за своите дејанија ако некој папа навистина забега, што и било случај низ историјата, односно сами се казниле себе си одалечувајќи се од Благодатта та ги здрмувале секакви несреќи, што знаеме било случај и во Цариград некогаш, да се надеваме дека знаат што прават, НО ако репер е Православие и како сред истото низ вековите имало Маченици Светители и Епископи кои им се спротивставувале на еретичките вајбои на елитите и тоа не само на Василевси туку и на Патријарси, та се надевам поучени така доколку видат дека нешто загорело бар некој Кардинал ќе истапи и ќе се одважи да ги разобличи јеузитите ако навистина се склет католичка секта во својот врв, илити и да не се да ги предупреди ако стануваат такви, но имајќи предвид ко што историски тврдат мнозина дека тие како монашки ред имале разузнавачка нишка та може прашање е само дали тој некој Кардинал и ќе стигне на ред нешто јавно да изусти, НО кај е Господ никој не е па ако е заради Спасение на Човечките Души тоа и ќе бидне случај, но како што реков знаејќи пак дека месоните го држат во заложништво Човештвото ако не друго како бан'кор лихварлук и економија, во случај Ватикан како амортизер да попушти тие би почнале фракционерски меѓусебно да се табаат како северњаци и јужњаци ако е за вервање аберот на францисканецот кој постојано го верглам во постовиве, претпоставка која упатува на тоа дека така ww3 ќе бидне час поскоро, можеби затоа и језуитете сега конечно застануваат како екс-ватикански-разузнавачи на чело во Католичката Црква за да го спречат токму тоа бидејќи глобалистите веќе низ последните две децении туркаат инерција кон тоа но сега како обединет запад против Исток, буквално Сирија за влакно скубна да бидне како искра за глобален карамбол ете со доаѓањето на Трамп во сАд, но еве гледаме месоните не седат мадро па виа неоконска линија и пуштаат инерција за ново жариште на трамповата адинистрација, а тој пак се завозуе веројатно бидејќи америчката економија нема друга алтернатива него да менаџира контролиран хардпауер заради обрт од продажба на оружје, пр. само заканата за гачка со севернокорејци па сигурно Јапонија ја принудила да се наоружува дополнително та и другите, исто еве сега и со Иран згледа на таква инерција бидејќи знаеме она што се туркаше како шахофска игра виа кисинџер и бжежински за блискиот исток одеше уиграно и предетерминирано како глобалистички моментум на кој републканците и демократите во сАд имаа заедничка агенда, додека сето ова сега е речиси како без компас уцени, додека претходно немаше многу лаење но затоа кучината гизеа и кинеа каде стигнат, арно ама знаејќи какви шемаџии се дипстејтовци мора Човек да е претпазлив што кому можат да му сместат, во кој контекст и намуртениот поглед на папата Франциско на фотката со Трамп делува чудно, можело бар во кyртоазна прегратка да застане папата, но ова би било погрешно резонирање дека Папата го презира Трамп а не пак дека е на линија со глобалистите, може му е лут на Трамп зошто на ангро неоконски ѕвецка свесен колку малку треба за да пукне трета светска војна, а како пак стои Трамп чудно на фотката од последната фуснота во минатиот пост делува како да глумат непријателство со папата Франциско, за момент ми замирисуе како токму језуитите да им влетале некако со клизачи на демократите и републиканците кои како глобалисти и неоконци топтан припаѓаат на северната европска ционистичка клика, за конечно вака со Трамп денес да се ресетирани во својата инерција за ордо'аб'чао ww3 агендата, иако некои мислат дека сето тоа како риситка е масло на русите, а дури како инерција за тоа има генеолошка поука но ако е така и Хилари има потекло од Едвард 3-ти заради што ова е нечија недоносена грешка ако не нечија патка [8] 8-мава фуснотова се вклопува во контекст другите под број 5 во пасусов, само за да укаже дека ова не е фамилијарна каузалност (доаѓањето на власт на Трамп), a попрво е возможно језуитите навистина разузнавачки да се доволно моќни за вакви потфати ко што вели Хауард Хант [8] но ќе видите подоле во линкоите за опу-деи директор нѐ циа во ww2 е опус-деовец а не језуит!

може небитно за постов но би посочил како јас гледам на каузалноста, да, истата како акција-реакција сметам постои т.е. што ќе сеете тоа и ќе жнеете, но да генрализира Чоек каузалистички дека ако една сеидба донела зорт по дифолт секоја следна ќе донесе зорт тоа е погрешно, особено склет во однос идеалити пр. по дифолт сите националисти ги сметаат за зло ко да се потенцијални новокомпонирани нацисти, смешно, а еве пример во однос духоноста и како каузалистичко-теолошки тераат адвентистите, значи заобиколувајќи ја Божјата Сила и Промисла како да не се над каузалноста во овој свет во однос земното, та некој адвентистички толкувач на Откровението [9] не само фамилијарно-каузално туку и идеолошки-каузално по дифолт го поврзува така Трамп со глобализмот односно nwo [9] што е повеќе од недоносено бидејќи Трамп беше и е центрист-националист [10] но во видеото од втората 9-та фуснота има друг каузален абер дека Трамп и Пенс биле едуцирани од језуити т.е. во језуитски школи и факултети, а по таа логика така језуитите ја лапнале сАд, но она кон каде протестанскиов есхатонитичар ја турка реториката е дека језуитите се злото кое надошло, хм проблем ако е така, но треба да сте паднати од марс а да не сте разбрале дека Трамп ја запре Хилари односно глобалистите или пак Буш односно неоконците во нивната инерција за Сирија како искра за ordo'ab'chao, од друга страна знаејќи дека ционистите односно месоните како сатанисти топтан ја контролираат сАд виа демократите и републиканците како северна евроатланска клика, јасно е дека ако ете Трамп е језуитски уигран така дефакто језуитите им стапнале на месоните на опаш и нивните н'с'п агенди, та она што протестанскиот есхатоничар го турка од аспект на конспиративност не само што е антијезуитски туку воедно е и проционистички - доколку се земе репер поентата која ја закачува во 20-тата минута од видеото каде се извадени пророчки симпсонови дека следните избори после Трамп ќе седнела Хилари како белокуќанка, да видиш да неверуваш дека тоа не е програмиран мешап од месонска вајбоина виа симпсонови некогаш и протестантскиот есхатологичар сега, ху, за чудење e колку е повеќестрано табањето помеѓу јужњаците и северњаците дали!? сепак не заборавајте во однос ционистите језуитите се мачјина кашлица земено духоносно доколку држиме дека језуитите држат изворно бар до Католицизмот! НО што ако не е така, лично не е мое да судам туку да се Спасувам, а за она што сум свесен како месонерија значи северњачкиот и јужњачкиот неопагански табиет на елитите Слободно и велам и те како тие се забегани, но дека тоа е случај и со Језуитите како Монаштво кај Католиците тоа ниту сум бил ниту сум сега уверен дека се истоветно забегани! но за волја на вистината постојната конспиративната инерција во светот неретко нив ги закачува како главни сеачи на н'с'п агендата сестрано, хм ќе да им сметаат на месоните во нивната nwo агенда, па еве и ги расчешлав сите можни конотации кои би можело да упатуваат на тоа, и што да кажам не сум баш уверен доволно ако не целосно, попрво ми мириса дека ако некој здрма н'с'п-овски во Ватикан тоа би биле опус-деи и малтешките витези, а кога тие повторно би превзеле таму власт хм не би сакал да нагаѓам! иако збунува она недржавничката миса кај нас и недржавничката посета на зајковци во Малта! можно ли е опус-деи и језуитите да се ујдисани, има ли во тоа логика!? не дека сум експерт на темава, напротив колку малку имам читнато тоа е чудо како воопшто и се нафаќам да склопувам некаков инфо-мозаик, а посекако нема да бидам разбран целисходно од оние кои ќе ги читнат постовиве, пример по дифолт ниту сум исклучив ниту рамнодушен, дури и екуменизмот не го гледам ако сеопшт зијан доколку е туркан меѓу Католици и Протестанти бидејќи тоа е и нормално оние кои се сродни на запад прво тие да го надминат расколот (но не CFR да стои зад тоа) А ДУРИ ПОСЛЕ да се бара нзс со Православие ... НО ако навистина како и во минатото таљанското племство ја контролира ватиканската столица ко што вели аберот во 1-та фуснота од последниот пасус во горниот пост - да не лутате еве го пак [11] а тие племства како јужњачка европска клика ете во последните фусноти од минатиот пост е очигледно дека имаат не само лихварски туку и криминален табиет, тогаш маф ни е работа како Човештво, во тој случај Ватикан не е амортизер туку соучесник во агендата за нов светски поредок ако тие го контролираат ко во минатото, чија улога ќе биде (преку него) да инсталираат универзализам како духовно лепило посреди тој нивни иден поредок, што може екуменистички не се насетува, но ако '83-та ете сослужувале миса ватиканци и со пагани тоа инстант упатува на универзализам, сепак тогаш не биле на чело Језуитите, но и само како екуменизам ете бар од еден Старец во Православие тоа е осудено како зло како наопаку е затеран истиот [12] па и се отвора кај мене голема скепса за какво и да е унијатско шурување како Православни со Ватикан, особено не да сме апансаз стрчани еден по еден натака туку прво треба како Православие да се Сплотиме, за жал екуменизмот унијатски веќе на ангро е завозен на балкан, а уште само Македонија Србија Русија и Ерусалимската Патријаршија ем Света Гора не тргнаа со календарско приближување до Ватикан, иако не е само календарско туку и Соборно Католички бидејќи воедно подрака со тоа оди и признавањето на unum sanctum т.е. Ватикан како глава на Христијанството, навистина не сум ни повикан ниту пак сум некаков теолошки авторитет та дури и не сум ни паметен јас да кажам дали сплотувањето на Католиците и Православните вака како оди сега е грешка, само укажувам на Претпазливост и Будност, логично Христоцентричноста треба да ни е императив пред каква и да е глобализација, но уште пологично би било прво секој да си најде нзс во својот двор а потоа духосно да се сплотуваме како Исток и Запад Христијански т.е. тие да си се помират најнапред со протестантизмот односно се вратат расколниците на западот под капа на Ватикан што би значело враќање на Сите Свети Тајни како Теологија и Пракса, а дури потоа може да стане збор за надминување на разликите меѓу Католиците и Православните, во спротивно би сослужувале утре екуменски со еретици а гледаме постои и универзалистичка инерција за сослужување со пагани, та ете ризик дури и кога ние како Православни би прифатиле дека филокве не е голема гачка за Соборност во Христијанството денеска , но се прашувам ако во среден век Епископите на Истокот сметале дека е, зошто тогаш нема на ангро дебата како сега тоа не е, ем и фино лепо некои се приклонуваат унијатски кон Ватикан како Православни Цркви, зар не е очигледно дека ова е политички инстурирано!? каде со тој памет!? ко што реков не е мое да судам! иако еве јавно се прашувам колкав ќе биде прагот за толеранција на МПЦ за да чека Православна Соборност за Официјално Признавање пред да тргне по грко-католички акал да бара директен параф од Ватикан, се надевам трпението ќе биде Христијански Маченичко наместо по широкиот пат Нашите Епископи да се упатат, за ваква работа како ватикански параф немам чуено кај нас, а сепак предупредувам дека тоа е погрешно и само од екуменистички аршин земено што веќе е реалност а имајќи го ете во предвид предупредувањето на Старец Ефрем Ватопедски од првата фуснота во овој пост ... интересно е дека од друга страна Послушанието е норма во Христијанството бидејќи сме отпаднале заради непослушност а се Спасуваме заради послушност кон Бога а така и послушност кон Неговите Служители на Земјата како оние кои и се најблиску до до Образот Божји, па така и можно е да бидете легнати на екуменско брашно а да немате претстава каде води тоа [13] или пак има ризици да доведе, т.е. радувајќи се на Соборноста да станете заложници и на нечии склет политики кои клокотат во позадина, та зар и Господ Исус Христос не се спротивстави на фарисеите, што треба да ни е поука дека ако е очигледно дека некој како Христијанска Столица се исполитизира дека по тој памет не треба да одиме односно едно е дуархија како во Византија [14] а сосем друго теократија како во Ватикан кој има статус на држава, а дури и кога би било дуархија доколку императорот не е Благочестив тоа би било голем зијан, што неретко е случај кога аристократите ќе си доведат свој главешина на чело на Црквата кој и ќе ги истолерира доколку имаат скриен склет табиет ко што неретко било случај во историјата на Христијанството, денес пак кога елитите се секуларно-хуманистички изботирани уште од раѓање (најчесто духоносно ориентирани само како фолклорни-традиционални Верници) ако така станат предводници на н'с'п сигурно ќе бараат екуменузам ако не универзализам, по што ако Ватикан тоа им го аминува така западот а од спунт и Човештвото ќе биде фрлено кон склетото за што сме предупредени во Откровението!

аберите од минатиот и од воведот во овој пост може се барање оправдување или поткрепа како тоа елитата на језуитите стигнала потенцијално на она (конспиративно верглано) месонско ниво во врвот од пирамидата на евроатланските детерминити за која пирамида пример се шпекулира во аберот на еропскиот лаосчанец Сихарат Поутон веќе предочен на крајот од минатиот пост, а истиот пак го нагласувам како би подвлекол во него одредена логика во однос аберот на францисканецот дека дел од темпларите завршиле кај малтешките витези, додека оние кои завршиле во Шкотска се врзале за северната европска клика ционистите и го формирале priory of sion а логично така и слободното-ѕидарство, но језуитите не се хоспиталци како малтежаните ем за разлика од нив се буквално посветен монашки ред во Ватикан што веќе и не е ни од блиску случај со малтешките хоспиталци, е сега вратете се на хаус'оф'савој и симболиката со сродниот малтешки хоспиталски витешки ред а и подоцна од нив произлезените опус-деи кои ги заменуваат во Ватикан језуитите како ватикански разузнавачи, значи савојци ја обединуваат италија во кралство ем во исто време ја имаат и Швајцарија под свое па така може да се заклучи дека тие од голфери биднале гоблини, завезеле тие гоблени северњачки крајот на 18-ти век а што е резултат на превратот во Франција кога северната клика ја истиснала од таму јужњачката, а конечно во Базел вели францисканецот паднал планот за нов'светски'поредок во очи ww1, а ако се види аберот за лигата на нациите кој го пуштив на маклезет [1] јасно е дека америчката фракција на северната европска клика работела на тоа со време да се поплочи легислативно патот кон nwo преку карнеги, или може тој бил језуитски инфилтратор посреди сите нив [1] бидејќи навистина нема логика пример разузнавачки опус-деи(северњаците) и језуитите(јужњаците) да се на иста фреквенција, можеби се бореле/борат за превласт, но дефакто тоа не е доволна поука дека имаат иста н'с'п агенда, нејсе, тука според овие абери се појавуваат неколку аномалии кај предочувањето на лаосчанецот како језуитите се во врвот на месонската хиерархија ако знаеме дека илуминатитите од Баварија ја иницираат француската револуција а тоа се одразило посекако на сотрување на влијанијата на јужњачката европска клика да неречам банда (како би останал во контекст аберот од фрацисканецот) што можете да го читнете веднаш пред подвлеченото во линкот за базелскиот дил горе во аберот на францисканецот, НЕМА ЛОГИКА језуитите да ги формирале илуминатите а преку таа инерција да си срушат својот јужњачки поредок во Ватикан, бидејќи потоа постфранцуската револуција таквата илуминатска инерција освен французите и савојци(house of savoy) ги ставило во линија со теутонците/ционистите, дополнително ако малтешкиот опус-деи после ww2 ја превзема контролата од језуитите разузнавачки во Ватикан а со помош или попрво наметнување од циа, тогаш јасно е дека Језуитите не се во врвот на пирамидата предочена од лаосчанецот туку се асли Црковно ориентирани и работат за сметка на Христијанството, иако конспиративно стои како склет неодмиливото изврзување со елитите од јужната клика, но и аберот дека нивниот основач бил под влијание на шпанската-секта на прото-илуминати - та дури така се врзуваат и како еврејски учипени [2][2][3], НО тоа не значи дека језуитите се главните н'с'п ороводци, пример може да се инфилтрирале меѓу јужните па и северните елити за да имаат контрола врз процесите, значи по дифолт покажување со прст кон језуитите нема логика а за тоа да не постои поопиплив факт, особено ако навистина тие не се водат по максимата целта ги оправдува средствата па глумејќи амортизер да пазат некој од Католиците да не направи Котел-овци, значи брзи заклучоци од типот аха ете тие за се' се криви е погрешно ~ посебно ако се има во предвид аберот на францисканецот дека денес северното европско-месонско крило е главата на октоподот на евроатланските детерминисти, колку како него пак размислуваат јужњаците доволно е убиството на Кенеди зар како Католик би завршил ли така како што заврши ако е во нивна банда, налет генеологијата на кланот која има блискост со теутонците(ционистите) [4] всушност Кенеди бил жртва бидејќи се обидел да ги разобличи ако не да ги ошиша месонските елити а веројатно бидејќи како католик му се згадило од ритуалите на месонирија, иако нормал не задремале ционистите та и за ова ги обвиниле језуитите иако факт е дека директор на циа тоаш бил малтежанец (опус деи) а не језуит [4][4] може вие си мислите на Ватикан сите му коленичат, хм, смешно но тогаш не знаете како оди послушноста во Христијанство т.е. треба да ви е јасно дека не само Монахот туку и секој Мирјанин во Послушност е пред се кон својот Духовник а тој пак спрема својот надреден се до Епископот, логично бидеќи само тој ја знае вистинската природа на нечии лични проблеми а следствено според табиетот и лекот > because what is prescribed for one might not be beneficial for another [5] но Епископот т.е. кај Католиците Кардиналот е еднаков со папата а папата е само прв меѓу еднаквите па по дифолт и не мора да му рапортира, така и опус-деи како подредени на малтешките-витези-хоспиталци и' си тераат по свое односно преку малтежаните се во раце на северната европска клика [6][6] интересно таа ционистичка глава пример го инцира комунизмот како атеизам, а токму сред сАд (веројатно ционистите) америчките језуити ги напаѓаат како комуњари [6] чест која всушност ја има опус-деи [6] односно користат фол за лепење етикети, но тука доаѓаме до друг парадокс како тоа ционистите од европа и од сАд се правите комуњари, и оп рипнете назад на последниот пост од 10-тата страна во нишкава каде во гостувањето кај Мишак во НРЗ гостинот Штурм го опишува до некаде процесот на дешавки околу октомвриската револуција т.е. еве го издвоен делот по 18-та минута [7] значи воена подршка за рушење на Царска Русија дава кајзерот односно даваат тевтонците(ционистите)северњаците, а што го им како полујасен абер дури и на дојче-веле [7] за кој јас на маклезет велам се финансирани од волстрит како приврзок на северната клика [8] но интересно е кога веќе сме кај русите што некогаш во Русија и језуитите биле гледани како тежок западен зорт иако руаите биле под притисок логично ко поблиску од ционистите додека многу веројатно како ватикански разузнавачи своевремено и језуитите биле пречкани како склет инфилтратори [9] конечно теутонците не мал број пати биле истабани од русите [10] а ко за беља ете им поминала октомвисата револуција како тевтонско масло и конечно целта била потем од таму да се консолидира комунистички цел свет во nwo, но знаеме дека сепјавува аномалија како Сталин по што кренале узбуна па ги вадат нацистите како неопагани за да се запре подметнатитот комунистички експеримент и потенцијално се пушти ноа инерција кон nwo, а за среќа тоа не им тргнува од рака со запирањето пред Петербург, кде би ве изненадиле околностите доколку за тоа сте немале абер, просто хистори рипитинг на Ледоное Поле [10] полесно изводливо бидејќи си имале работа со неопагани како нацистите/тулевци/тевтонци/цонисти, но кко да се излезе на крај со истите ако тие утре го окупираат некако Ватикан, заради што и ни е Претскажано во Откровението кога и да се случи тоа Сам Господ Ќе Дојде Пак и Ќе Стави Крај на цела анатемисана nwo багра, заради што мораи да сме вимателни и ние да не бидеме повлечени во истата Верски екуменистички иако и сега сме политички но секој еден од Вас како Православенможе д одбие отанизација најнапред во своето срце а доколкуутре некако го приморуваат да земе отанизирано оружје тоа и да го одбие, иако сега отан (нато) на локалните удбалитичари им изгледа како насушна потреба, но тоа не значи дека и утре така ќе размисуваат, но ако еу се федералиира а вас вебутнат во неа, тие и нма за ништо да се прашуваат! сето ова би го завршил конспиративно дека во моментов нема јасни назнаки дека језуитите се посолувач на н'с'п агендите на вроатланските детерминисти, а единствено што се наоѓа од спунт се извлечени од контекст аналогии пример еве една таква виа некои хитлерови изјави [11] но одејќи со так памет ништо нема нит правично ниту пак навремено да се демиатифцира од агендата за нов светски поредок која е сржта на месонското ордо'аб'чао и фениксот кој очекуваат ќе се издигн од пепелот - Не Дај Боже ...


Изменето од Zelenikovo - 02.Јуни.2019 во 02:48
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2019 во 00:01
да се надоврзам на аберите при крајот од последиот пасус горе во 10-тите фусноти кои се однесуваат на Русија и нејзиниот отпор кон неопаганизмот на тевтонците, со кои индиректно упатувам дека русите биле Благочестиви како Православни не дозволувајќи духовна корупција од никаков вид , не е спорно дека во Царска Русија посекако имало и по терсене импратори па и склет како иван грозниот, но како Царско Семејство низ историјата воглавном држеле Здраво до Православната Христијанска Вера што било случај и со последниот Великомаченик Цар Никола 2-ри кој како Маченик е најавен и во пророштвото на Свети Јован Кронштатски [1] иако ко што може да се види од видението имало сигурно и налет на еретички вајб кој допринел за падот на Православната Империја тогаш, мое мислење е дека самото отворање кон запад пост Петар Велики почнало да ги изложува руските елити и учени од налет на хуманизмот а не само фамилијарно проевропско учипување, а самото тоа пополека отворило простор и да биде подоцна возена империјата со лихварски подметнувања, дефакто со кримската војна биваат исцрпени и руската и отоманската империја, а нормал насколувањето и влечењето за нос одело по европска роднинска линија, којзнае да не биле толку стрвни евроатланските детерминисти сега Русија и ќе ја имаа во екипа, но тоа ќе значеше и корупција на Православието, кое пак претходно сигурно под налетот на разни искушенија го уверило Патријархот Никон [2] да застане на страната на руските Православни реформисти кои гледале целосно да ја стандардизираат РПЦ изворно т.е. се утврдат Православно за да има што помал простор за Ватикан некако да влета, по што и се јавил отпор но таквиот чекор се покажал и целисходен бидејќи не само католички туку и протестантски вајбои веќе имало во средновековна Русија во колкава мера не можам да дофатам но чим и статусни староверци бивале искорумпирани дуалистичко-еретички претпоставувам зацрврстувањето на Верата реформски не било случајно [3] веројатно Црквата го насетила ризикот од индивидуализам кој надоаѓал од запад [4] па се одлучила и да наметне осигурување кое дури и Царот не би можел понатака да го суспендира иако и тоа се случило [5] веројатно бидејќи тоа било и пречка за шурување со запад [6] сепак Благочестивоста може да се извлече како заклучок и од татко му на Петар кој го дозволил зацврстувањето на Црквата а во исто време не бил ни сурово дрзок кон оние кои сметале дека тоа е проблем [7] ... та би рекол иако се подотвориле кон запад русите сепак никогаш не биднале нивни пиони а не пак да биле ујдисани некако со евроатланските детерминисти по илуминатска линија, можеби грешка е населувањето немци во Украина и Кавказ нели им се вратило тоа виа сталин блаватски па и горбачов

сигурно веќе сте се запрашале што му требало цел еден пасус православна дигресија во постов, но всушност освен прилика за мелозвучен континуитет меѓу постои, пред се инспирација за првиот пасус во постов е синоќешното гостување кај Ефтов вЦентар на др.Велимир Абрамовиќ во кое тврди дека уште во минатото русите се те кои го контролираат светот конспиративно-теозофски а за што ги посочува мадам'елена'блаватски лав'николаевич'толстој и николај'рeрих а го изостави само ѓорѓи'ѓурџиев, дали таквата констатација беше само несмасна како недоносена или пак станува збор очигледно за некако агитпроп, според инерцијата на Ефтов во однос изнудените одговори делует ко нарачка на локалната удбашана која нели токму истиот ден кога Вардар шампионски ја здрма европа тие на отановци им организираа ручеци па можеби сакале ете да остават и некаква медиумска агитпроп дамка врз Русија виа ВаскоЕ а нели како би се додовориле на своите северно евроатлнски мецени, нејсе да не забегует муабетов во сосме друг правец та да го вратам на тврдењата на ВелимирА дека Русија кумува теозофски кон нов'светски'поредок а за да се поткрепи ова претходно гостнот изјавува дека токму русите стојат зад федералните резерви во светот та ури се и нивно масло, евала изгледа докторов е на иста фреквенција со Никола Тесла, само нека незаборава на крај како заврши фрлајќи се во раце на детеринистите Личанецот, ајт да не развлекувам, значи попаушален пристап од овој на ВелимирА здравје токму на она што предупредувам јас во однос конспирациите за језуитите, иако бар таму и има некаква инерција заради игнасио од лајота н илуминизам, но пак тоа според мене не е доволно за да некого топтан жигосам илуминирано, во најмала рака тоа би био сензционализам а во најлош случај збркан суд од претпоставки ако знаеме дека илуминизмот не е никаде низ последните 5 века бар и од еден извор посочен како скриена доктрина на језуитите, но ВелимирА пак затерува и попрвшно од ова конспиративно (очигледно агитпроповски) па вели бидејќи блаватски и рерих се со потекло од Русија по дифолт руските тајни служби се теозофски наштимани, комично паушално но ете и вакво нешто ќе чуете од едикојси доктор! та ајт да демистифицирам зошто таквата констатација е смешна, прво и блаватски и рерих се изградени како личности на запад, иако и тој [1] и таа [1] се родени во Русија, а дека и двајцата забегале аријанистички ем теозофски не е спорно, но тие не им слугувале на руските служби , рерих кој бил розенкројцер [2] само ја проширувал ционистичката агенда на која бил завозен и ленин [2] , и оп ето га во круг мубетот, но бидејќи скинал Ленин па теутонците меѓу русите немале заштита та веројатно како провален рерих е откачен од сталин [3] евентуално сталин да бил заинтересирал од разузанавачки и контраразузнавачки причини та да си дозволил привремена дружба со рерих [4][4] кој пак бил прилика за империјални патки бидејќи бил близок пријател со десната рака на рузвелт хенри волас [4] рерих може се обидел да се наметне но што било невозмоно доколку е јасно дека сталин ама скроз е надвор од нивниот теутонско-ционистички филм или попрво бидејќи уште како тинејџер биднал марксистички атеист иако до тогаш бил и Православно израснат и едуциран, сепак ваквите тврдења за рерих како руски агент се демистифицираат како недоносени од рериховци денес [4][4] што само ја поткрепува јата ниваму нитаму теза дека ако стапил во контакт со лениновци не биднал сталинов геополитички службеник, нејсе, а ако Рерих ја бркал Шамбала ариевски виа сАд, неговата езотериска сонародничка почнала да ја брка истата виа европа и америка, но очигледно е дека таа езотерија е врзана за теутонците бидејќи блаватски е и современик на Макс Мулер таткото на аријанската теорија а истата теорија е пивот во теозофијата [5] иако и самиот тој вели зофката заминала со умот премногу синкретистичко пагански [5] а всушност тој не бил доволно упатен дека таа е илуминатски индоктринирана што е очигледно од нејзините контакти со розенкројцерите [6] иако уште од дете покрај баба и се заинтересирала за окултното та биднала и спиритист [6][6][6] но дефакто била и месонски иницирана [6] a додека била учесник при превратот на северната клика во Италија (види во аберите за хаус оф савој и кралство ита.) но и која месонска нишка може да се види од нејзината езотерија која е многу слична ако не истоветно заврзана гностички со нивната илуминатската доктрина [6][6][6] а кога конечно ќе се види на што се надоврзува таквата теозофска езотерија своевремено геополитички [6] станува јасно дека таа е во перјаницата на северното тевтонско месонско миље, кое и ден денес тера неопаганска н'с'п инерција (но со далеку помал јавен неопагански вајб отколку на почетокот од минатиот век) но пуштана како уметнички К*раж, веројатно пред се' за новите адепти да не клонат со волјата од својата дуалистичка матрицата [6] единствено што блаватски ја прави поразлична од дотогаш востановената месонска традиција на 'шкотските' ѕидари е што за разлика од месоните кои до луциферијанскиот енлајтмент стигнуваат преку синкретизирање 'грчки' езотерии во својата мистика, таа до тој врв на пирамидата стигнува преку хиндиузам, па може да се каже тоа се две фракции прозилезени од иста банда односно средновековно алхемичарско миље кое има една иста н'с'п цел, иако возможно е едното крило да е навистина инфилтраторски распафтано од језуитите како слободно-ѕидарство со оглед дека темпларите биле под капата на јужната клика, но ако се знае дека тие токму биле инфилтрирани од тевтонците претходно ова нема логика [7] конечно зошто самите језуите пак ќе повторам би си ја сечеле гранката на која седат та имајќи здрава присутност пр. во Франција постенлајтментски истата да ја изгубат, што биднало случај и во Шпанија и во Португалија и конечно на Малта [7][7][7] од последнава фуснота ова фино се апострофира иако е испуштено да се нагласи дека тоа е резултат на енлајтмент движењето на илуминатите односно северњаците/теутонците што пак е предочено почитко во следниот линк [8] а единствена забуна која ќе ви се јави посреди ваквата анализа е тврдењето на блаватски во нејзината книга изис-анвилед дека Христијанството е неопагански филм [9] ако Птица е исто што и змија можеби иако е ви речат еволутивно абе блиску се иако и самите еволутивно не се на чисто каде како [9] а на тоа и како језуитите се тие кои тераат дуалистичко-езотериски, но во исто време упатувајќи на либерти а зар таа не е ли месонската изис, конечно не ли месоните бркаат ко неa исто рај на земјата [9] ех дали знаете какви агитпроп спинови прават разузнавачки елитите во случајов бендвагон-замена-на-тези со оцрнувачка атака кон језуитите виа блаватски [10] ем во особено манипулативни разузнавачки времиња кога патките далеку потешко можело да се проверат дали и колку се фејк, хм како најлесно да дискредитирате Христијани него да ги обвините за суеверн паганизам а тоа да го поткрепите со обвинувања дека пр. ако во Православие во народот постои некаква склет коледарска традиција за палење огнови дека по дифолт тоа значи и Православие е неопагански култ, како по која логика, мислам ја немам читано таа нејзина книга но се насеќа спинерскиот вајб низ абери, иако не е спорно дека меѓу језуитите имало слободни стрелци кои имале испади ете еден предочен и на почетокот во 8-та фуснота, но што е резултат на трендот за наобраза на лаосот во црковни универзитети, иако ко во случајот со сталин подоцна на Исток ете имало ликои кои забегувале порано на Запад, ајде бар тој се одвоил од Црквата бидејќи марксизмот бил суштна спротивност како атеизам, но што сред енлајтментот во романтизмот или претходно хуманизмот во среден век кога црковно образованите биле соблазнати од неопаганизмот на алхемичарите тие така биднувале еретици кои седат на два и повеќе стола, а нели бидејќи постуниверзитетски си фатил работа во Црква та забегал ли језуитот тоа сега им се препишува како забегување на језуитите топтан како монашки ред, смешно ако не погрешно, НО треба да се има претпазливост знаејќи како се' јужната и северната клика меѓусебно се инфилтрирале а потоа од спунт страдал и Ватикан, што не значи дека Ватикан и не се очистувал од склет појави околу и во себе, а колку во тоа бил успешен порано веќе чинам низ линковиве е разбирливо, но колку денес ќе успее да одолее на ваквите искушенија не е мое ниту да думам а не пак да судам, но бидејќи живееме во исклучително склет неолиберални и од месоните контролирани времиња па и анализирам и предупредувам на ризици, знаејќи дека и малку зијан може да повлече многу зијан или во најмала рака арестед девелопмент околности кои како униние можат некого да го дефокусираат од својот Спасителен Пат, што истото важи за секој еден од нас индивидуално, но кога станува збор за Христијански Авторитети тоа (и малку) може да е погубно, но Ватикан не е некаква секуларна невладина организација па и лесно нема да може да клони со духот, НО треба воедно и да ја издржи цела месонска пропаганда и уцени, еве чинам само рабирањето како тоа оди (агитпроповски виа њуејџери и полуписмени конспиратори или пак врви како внатрешни уцени виа 'малтешките витези' и нивната продолжена разузнавачка рака опус-деи) е доволно за да се демистицира многу што од погрешните паранои, дури и онаа мојата зошто папата Франциско дошол на Миса веднаш по отанизацијата на Македонија, што конечно може и да му е подметнато од некоја малтешка струја во К*ријата! доколку пак Ватикан беше ко што вели блаватски скриено језуитски учипен со некаков католички-изис-култ денес немаше во ЕУ на Христијанството да заборават туку ќе го истакнеа напред во подмолно протнатиот лисабонски-дил како устав на ниво на министри бидејќи референдумски истиот претходно почна да се осуетува низ Европа како официјален устав, конечно иницијатор на еу е малтешки-витез, а доколку им се види симболиката [11] јасно е дека северната европска клика виа своите малтешки пиони во Католичката Црква но и месонеријата вадат таков изисов култ, кој пак е подлога за дуализмот на катарите и од нив произлезената подоцна секаква неопаганска инерција во средновековна европа, всушност ова сега како н'с'п е од грчкото езотериско крило, додека аријанизмот на ционистите произлезен од теозофијата [11] е другото хиндуистичко езотериско крило, кабалата во секој случај и во двете е вовлечен односно синкретизиран окултизам надополнувајќи ги основните, колку незнам ниту ме интересира та и ова е многу низ вакво од нога пролистување да се заинтересирам што е посреди, иако едноставно и лесно кога се има абер ко пивот како оној од францисканецот, та после набрзина расчешланото и слободно можам да констатирам дека делува смешно ако не агитпроповски тврдењето на ВелимирА декa теозофијата е руско масло, просто ако н'с'п беше нивна агенда русите немаше да имаат ревајвл на Православие, а повеќе од јасно е дека дуалистичките њуејџери денес се фатени во луциферијанска(енлајтмент)стапица на евроатланските детерминисти како што порано биле фатени односно сеуште се дуалистичките будисти во стапицата на хиндуистите, таквата статус кво духовност посекако нема да ги спаси, туку оној кој сака да се Спаси мора да го Познае и Чекори по Христијанскиот Пат ...

но да се вратам на ВелимирА и неговата прва асоцијација во интервјуто кај ВаскоЕ за русите како едни од главните ако не главните посреди системот на ционистите за контрола на светот преку централните банки, што да кажам бар да го поткрепеше таквото тврдење со некаков аргумент та барем и површен, но еве да претпоставиме тоа е можно, но како по која линија, можеби советска, хм, зошто тогаш рокна ссср, ајде да речеме подцна со перестројка горбачов сторил ујдурма, но зошто ако бил толку моќен не остана во Русија на власт туку откако си одработи своето скубна на запад!? иако ВелимирА говори за зачетоците на централните банки значи почетокот на минатиот век, хм, можеби ќе било тоа случај ако Ленин останал на власт а Парвус не му собрал азното до кое се дограбил односно месоните го собрале ако е јасно за кого работел - недвојбено бил врзан за германците [1] може си мислите роза парк му била финансиски мецена, ха сигурно и столденберг денес не е секретар во отан!? а еве концизни абери како одело сето тоа како поплочување пат за глобална финансиска шема на северната ционистичка клика виа ук и сАд, иако во фуснотава и баш се' не е покриено но колку да има тро повеќе инфо [2] а еве и нешто кратки поконцизни абери за да не ја ширам топтан в економија нишкава, ќе видиме може натака, но тоа треба надолго и на широко да се разглобова за да ви станат и појани аберите од втората фуснота каде се наведува дека и НБРМ е во раце на светските елити фнансиски, што и баш не е толку врзано како системски учипена локална централна банка туку е систем на врзани садови кој низ валутни и кредитни уцени може и прави од НБРМ пион а виа неа и од власта доколку е несолветна та мора да се зкачи на ммф и светска банка за буџетска амортизација по што следува тивка окупација не само на удбалитичарите туку и на легислативата и на макроекономијата, та не само финансскиот сектор туку и цело општество станува зависно [3] па кога можеа така во џеб да ги стават и богати држави каkо европскиtе а не пак транзициони како нaшата во која капак пак на удбалитичарите ако не им клецкаат колената од месони тогаш се опиени од нивното евроатланско бунило до степен да го глават Народ се додека и не го заглават, којзнае може Народ тогаш ќе се опамети, но гледаме в Грција тоа не беше случај, иако кога некој ти спремил специјална империјалистичка економска војна обично прекасно реагираат сите оние кои можат ншто да сторат/спречат бидејќи потезите се предерминирани од евроатлансите детерминисти така да просто на крај сакале или не мора да клекнете или пак да гладувате [4] бидеќи нели немате самоодржлив аграријанизам туку до гуша зависна од лихвари индустријализација која го крепи прогресивниот економси раст, иако бдпт може но и не мора да е показател за реалното богатство нa граѓаните, битно вие ќе си ја бркате фатаморганата бидејќи така сте уверeни посреќно живеете! се лажете, ако не сте поробени, тогаш сте заложници на лихварите и заглавени во светските финансиски кулоари на месоните, аирлилја на паметот ако вие мислите дека тоа ќе ве исправи некогаш самоодржливо! вие сте заробени во систем кој како е поставен погодува на н'с'п агендата дури имало неограничени ресурси, а бидејќи нема логичноо вашата Слобода вашите Идеали вашата Посебност како Припадност топтан ќе мора да им ги поклоните на глобалистите, а знаејќи дека е пет до дванаесет [5] во секој случај стапицата е таква да нема излез од неа [6][6][6] што си мислевте кога тргнавте по памет на либерализмот хумнизмот месоните, до кај ќе доведе тоа!? не им се лутете на груевци и зајковци или утре кузнај кој што тие се стаписани а вие тоа им го дозволувате без да запнете бар сестрана јавна институционална дебата да има ем на тоа Непосредна еДемократија, јадно јасно е така на што ќе завршите, зар сАд не ви е ролмодел!? ајде бар груевци ве тргнаа од ммф а зајковци онака најглобалистички уште одма ги викнаа на раундтејбл по дома, зар тоа не беше поука каква е шемата, името е само кусур во цела игра иако прво него го сотреа за да многу многу не падавичарите за рестото, сакавте еа-интеграции та што очекувавте!? но и она чаре кое груевци го гледаа како ниваму нитаму офшор-решение а ќе напраше од Македонија роб [7] т.е. така на страна што конзумеристички ќе се дозаглави Народ туку што потоа бдп-то ќе станеше заложник на офшорци во костец ''развојните'' заборџени буџети, НО дали сте волни во спротивно за аграријанизам како би биле самоодржливи!? во секој случај комбинација од аграријанизам и капитализам е некакво решение, но влеговте ли во еу простете се од таква комбинација бидејќи ќе бидете заложници на сафард стандардизацијата сред која за наш стандард и оние кои сега се рурално ориентирани мнозинството ќе се дезориентираат, единствено зик-оите што ќе кренат глава а вие ќе си ојте кај нив ангарија исполџии доколку во фабрички бројлерлук ви е склет натака, а ќе биде, зар филантропи се бан'кор гринфилдерите!? но ако 'имате' ксмет и си отворите топтан границите вие ќе си бркате работа во сЕд а тука ќе пополнуваат работна квота азиски и афрички мигранти, таман за топтан музејски да го сведете идентитетот и антропогено освен културно! зар за ова ви се брза да ве интегрираат!? во секој случај шемата која беше спремана доколку одбиевме да се обезличиме и интегрираме во казанот на еа-детерминистите ќе беше воена присила кон таква инерција што со К*ршлусот'диво'насеље беше во најава како предупредување, она што и се случило на Царска Русија кога го одбила учеството во зачетокот на н'с'п виа лигата'на'нациите [8] само со овој абер од оваа фуснота доволно се демистифицира изјавата на ВелмирА дека Русија била ујдисана и царски со месоните и нивните агенди, а интересно е што во тој пасус језуитите се посочуваат како продолжена рака во однос ун-агендата, тоа е оној период кога језуитите се парализирани од северната клика а веќе по ww2 всушност се издвојуваат таквите парализатори како Опус-Деи, но ова треба да го чешла некој кој запознаае поподробно со ватиканските превирања и месонските конци во К*ријата, чунки некој може и да им дофати крјот!?
Цитирај The most powerful way to enslave and steer a nation is to control her finances and, on that definition alone, America has been enslaved since 1913.

The battle for a central bank has been waged from America’s inception and few in the Founding generation were for it, having witnessed the excesses and criminal activities of powerful bankers elsewhere in the world as well as throughout history.

Alexander Hamilton was a driving force behind both strong centralized government and a central bank. …

The great “Panic of 1907” is said to have been the impetus for convincing Americans they needed the “stability” of a central bank. What they didn’t know was just how easy it was to start a panic when banks never have enough capital to cover all the people’s investments (because they spend it like it’s their own commodity). …

Like foxes running the hen-house, the banker Elite planned on showing up to Congress pretending to be the saviors of the American people but, in reality, they were only finishing off the last battle in a meticulously choreographed war against the Middle Class. …

The Republican “Aldrich Plan” was repackaged by Paul Warburg as the Democrat “Federal Reserve Act” and voted on a week before Christmas when many legislators had already gone home for the holidays. This tactic has been used often to screen the worst of Elite-sponsored poisonous legislation.

Congressman Charles Lindbergh, Sr. stood on the near-empty floor of Congress and railed at the devil fruitlessly. …

Woodrow Wilson put his signature to the bill on December 23rd, 1913.

Merry Christmas, America. ~ Illuminati Unmasked

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2019 во 07:07

кога веќе ги спомнав пак спиновите во однос језуитите кои им ги пуштаат 'конспираториторите', ова би го поткрепил со уште еден факт а тоа е виетнамската војна, така дури откако доаѓа Педро Арупе во позиција нешто да почне да менува како главен језуитски генерал ватиканската поршка за сАд секнува, а и во овој случај очигледно е дека опус-деи како малтешкинвитези семтиемкои ги мрселе конците, што се потврдува во следниот линк но повторно си е фрлен спинот дека језуитите се главните виновници [1][1] но ко за беља иако се' јасно упатува на малтешките витези спиноите тераат и дотаму да ги посочуваат језуитите дека се криви и за убиството на ЏФК како кога и во линкот се глада кој се бил дел од циа, а всушност вистинската причина еве конечно стигнав и до тоа, бреј абер кој и во минатото го бев читнал но испарил од мозок а еве сега во прав контекст си дојде на свое место, биливит ор нот еа-детерминистите како бан'корп конзорциум се логичната причина за атентатот бидејќи Кенеди почнал да полни каса со трезорски-државни наместо приватни'централно'банкарски пари односно издава сребрени државни обврзници [2] иако навидум тоа го сторил во вакум [2] но очигледно вакумот му се допаднал па морало него да го вакумираат за после пет години на сцена да стапи fiat-от и јасно негова системска разработка виа виетнамската војна, шемата е очигледна и денес само што во игра ае и деривати и хечфондови и што се не од коцкарско-лихварска логика домкоја се досетиле банкарите како би стигнале до подобра позиција за месонски си истераат н'с'п откако сите ќе ги заборџат а тие потоа да си се прогласат за фараони, дали, но како ќе го сторат тоа!? просто економска криза и вам и долгот ви се квадуплира ем каматите така растат [2] но кого ќе го закачи тоа ХМ оние кои се презадолжени, груевци имаа ксмет да се разборзат и од ммф да се одврзат најнапред стабилизирајќи го буџет виа фискализација а конечно со Ск'14 сред економска криза најдоа работа за локалните градежни фирми и тоа не одржа во живот па и почнаа статистиките да се оправаат, но шемата ја саботира зајковци па уште одма почнаа да рокаат статистики а потоа и да се раштрафура истата бидејќи вториве освен ерга'омнес немаа ништо во ракав, а сега пополека Македонија си фаќа ритам пример ко Хрватска иако поарни сме уште ако е тоа утеха, НО што е тогаш чаре а да не дојдеме на тоа дереџе па и дамбетер за тоа во третиот пасус од постов, поинаку нема начин како да излезиме од постојната стапица, што вели Штурм [3] или ќе заборавиме на глобализација или ќе бидне истата глодализација но нема вие да глодате туку вас ќе ве глодаат! ко да го копирал Грујо, веројатно тоа и им бодеше најмногу очи на еа-детерминистите кај него , што најде начин како да не подисправи, но фракинг чалам и несоработка со sds и ето му се врати токму преку нив тоа од глава, иако чинам ко да си се договорија зошто мора да ротираат бидејќи она што се бараше од нас како ерга-омнес а за да грците излезат бар некако евро-коперативни и го добијат последното евро-чадорче груевци не можеа да го испорачаат, иако стегнаа чалам дека Народ ќе одлучувал, но им спакуваа што им спакуваа, гледаме не само ним туку иста шема си ја тераат еа-детерминистите каде им треба, и заминаа груевци во историја иако од сите досегашни влади единствено нивните беа нели 24/7 агилно реформски [4] ем ако претходните лапаа а само трошки наоколу по Народ расфрлаа овие тро подрасфрлија отпојќе дури и не строго по партиски клуч иако си имаа поднаштимана тендерска предострожност, нејсе, груевци биднаа супер -задолжувачи бидејќи зајковци им влетаа со клизачи надоврзувајќи се само на отплаќањето камати, мислам им го разбирам филмот [5] само без да се отргнат од евроатланското бунило и бан'кор економијата која чека само на гринфилдери тнко дека некогаш така ќе ја исправат држава, а камо да имаа акал со кого сред глобализмот си имаат работа [6][6][6] од последнава фуснота очигледно е дека нас не спремале за шлепање а дури допрва ќе не шлепаат не бидејќи незнам колку должиме туку бидејќи ние сме им идеална експериментална контролна група те на еа-детерминистите те на евроболшевиците те на нивните фондации, по некогаш си мислам дека навистина удбалитичариве се до толку изботирани да дури и да им го кажат ова нивните мецени во лице тие е се амешкаат и ќе си мислат дека ги мајтапат! реалноста во која живееме сепак не е толку едноставна бидејќи земното е само нусефект на духовното та веројатно додека не се одродиме и духоносно еа-детерминистите нема да ризикуваат да не риберат во дувло плашејќи се некако да им се удри тоа утре од глава, ова е една издржана духоносна претпоставка а има сигурно и други но за тоа можеби другпат, во секој случај ова нас ни одговора континуирана-еу-чекална ако се има во предвид инерцијата за нов'светски'поредок и како месоните го гледаат истиот виа ордо'аб'чао, колку и што ние ќе превземеме да се подготвиме за таквите околности незнам, со постојниве удбалитичари претпоставувам речиси ништо или минимум налик о едно магацинче лопати и копачи за во небрано, НО битно има простор да сеуште Самостојни и Суверени макар и вака ерга'омнично напудрени уставно да се фокусираме кон Самоодржлив Економски развој преку Земјоделие ориентирано кон Исток но за што е неопходна масовна Рурална -Рреемиграција та бар 30% од економијата да бревта Зелено ...

... бркањето европска иднина не е зијан ако европските нации останат во унија, но така глобализмот на еа-детерминистите е сторниран во својата агенда за нов светски поредок, па нормално менаџирано туркаат тие кон федерализација, а што ќе значи таа за вас имате искуство од кое може да се извлече заклучок дека насилното југословенизирање на крај не ве направи побогати туку посиромашни, можеби да беше случај ко во Русија каде веќе шашматскиот комунизам го сотрел националното топтан а потоа посткомунистички државата станала современа империја со која ќе се гордеат русите па да е таквата федерализација одржлива односно Народ да си ја посакува, но таму исто така битен момент е што Православие и Ислам се исправени налик Етнички Столбови на Русија па така и кохезијата е осигурана и духоносно и културно а така е осигурана донекаде и Етиката налет мамонизмот заради кашатализмот изнедрувајќи помалку простор за декаденција а со тоа и поголем простор за нoрмален развој што за неолибералите значи стагнација како вик-индивидуализам+стронг-идеализам [1] (кај нас си е стронг султанлар затоа ќе да бркаат и постронг евроболшевички) НО во соединети европски држави каде атеизам виа секуларизам рулз ем централизирани до болка ТОА ќе придонесе да се измешаат сите дрско без никакви амортизери а не пак осигурачи за Посебност и Моралност, што може и нема да биде толку склет за големи држави но за мала Нација како нашата тоа ќе биде комплетно идентитетско самоубиство, кое пак надополнето со ерга-омнес евро'историска'коректност ви е дополнително и загарантирано, евентуален кусур би ви била регионализацијата преку која ќе речат потенцијално мнозина ние сме Македонци во федерална европа, но тие мнозина ќе бидат географски но не и етнички Македонци, битно бркајќи го златното теле како европска цуцла од фондови спремни сте да си ги шитнете сите Идеали та не само националниот туку и духоносниот , бидејќи се лажете дека сред федерален месонско-европски федерализам Православие ќе биде Пивот во вашиот Живот, напротив пречка ако знаеме дека конзумеризмот ќе биде се поголема норма, во таквиот вакум посекако ќе ви се налепат од спунт месоните њуејџерски на ангро ако не луциферијански директно, а што веќе и сега го прават односно веќе еден век културно се тера со субстиција на Христијанство преку потајно конзумеристички спортски и забавно протната симболика за која вие си мислите не е никаков зијан, но ако сте свесни дека во позадина на овој свет двигател е духовниот ќе ви биде јасно дека така и ве тагираат [1][1] нешто што впрочем се трудело да го стори и Христијанството кога го истиснувало паганизмот во доцна антика кога паганските празнувања биле ресетирани преку Христијански односно се истиснувала така паганската традиција, прво бидејќи е Вера која ја има за водилка Љубовта па немало логика насилно некој да се Христијанизира та почнала Црквата со паралелни празници да ги истиснува паганските, а второ бидејќи битна е Пораката та најнапред акцентот бил врз Евангелието а не врз Церемониите та така и Црквата не се плашела како и дали тоа погрешно ќе се протолкува денеска битно било да се истиснат склет паганските навики со ненасилна субституција бидејќи и склетот навистина морал да се субституира [2] иако средновековно алхемичарско-европски кај тевтонците субституираното си нашло начин како да се враќа, за капак денес истиот спин да се допротне и конзумеристички како норма [2][2]   но еве гледаме од аберот во првата-втора фуснота дека тоа пак денес сигурно некој може да го протолкува не како субституција туку надополнување, што не е и така, но њуејџерите ќе гледаат низ клевети натака токму на ваква фора да фаќаат мнозина клеветејќи ги Христијаните дека се новокомпонирани митраисти или пак солстис друиди и слично, а дефакто Црквата и се потрудила да не се празнуваат во ист ден ваквити субтитуции за да нема поклопување, но ете некој во католичката црква среќа не и во Православната се досетил да го ревидира календарот па буквално и да ги поклопи винтер солстис и Божиќ [3][4] за утре пополека да ви кажат некои месонски европски елити што има врска се' е тоа исто бујрум на универзалистичка миса, проблем, и тоа многу голем, и тоа уште сега вака унијатски затерано, а не пак тогаш така светско-екуменистички, заради што и сум дополнителен контраш на екуменизмот, кај тргнал со паметот запад нивна работа, но мора ли и ние по тој памет да одиме!? нејсе, денес односно веќе еден век субституцијата на Христијанството со месонски неопаганизам оди по истата шема, само што Вас тоа не ви е јасно [5] , та она што Црквата го сторила во доцна антика субститутивно, од ренесанса и хуманизам навака го чинат месоните врз Христијанството, а откако авторитетот на Црквата на Запад е дерогиран пост'француската'револуција почнуваат секуларните елити од западот да го промовираат неопаганизмот симболично културно се повеќе и повеќе, веројатно веќе до сега ви е јасно како тоа е истоварено неприметно виа ѕвездата деница, дури дотаму да ѕвезди имаат не само атеистичките империи и држави како пентаграм хексаграм и слично [6][6][6] (или пак месонски и пагански групи)[/url] [6][6][6]    туку и хол'ин'вуд забављачи [6][6][6] ете си тераат и тие и вие така на бафтанана без акал што се' е посреди како залог (Вашите Души) а веројатно паметно би било да се поучите од забегувањето на Соломон [6][6][6] и да се Покаете наместо по паметот на ашкенази-евреите да терате, само треба да се подосвестите и да ескивирате неопаганизам сепак ако сте забегале треба и да се Исповедате ко што сторил и Соломон [7] јасно ако сакате да кyртулите вечна погибел! но освен музички и филмски ве тагираат со пентаграми и спортски а дали вие сте доволно оградени со Благодат за тагирање да не ви може ништо незнам, оној кој е Светотаински Воцрковен и не треба да се плаши иако треба да внимава а за другите Господ Да Им Е Напомош, па ако лепење магијски тагови немаат никаков афект арно никому ништо, но ако имаат хм јасно и ми е зошто оние што не се Воцрковени ко да им се врзани раце нозе уста за и Светотаински да почнат да живејат, колку кал е доволно за да сте заглибени во месонската фатаморгана!? еве сега ви фрлија случајно или не дамка и врз Шампионот Вардар, односно скоро некој се досетил и врз логото на РК Вардар по евро-титулата да ги лепне ѕвездите и да каже еве го новото лого, изгледа некому не му е до Трета Титула!? баш ме интересира кој ги протнал, дали некој свесно пушта патка или духовите си го возат - најверојатно помодарски рефлекс - да не паламудам но и дизајнерски е помалку кичерски ако наместо ѕвезди има ракометни топки, но нели репер се европските фудбалски дресои па како тие така и вие ли, што да кажам ефтина спортска идолатрија ако не окултизам, дури и од играчите би праеле икони на мајтап - ама им влеглва така чалам (ако не чивија) - кој пак најлесно ќе се ресетираше ако утредента во очи Свети Константин и Елена влезеа Вардаци да запалат свеќа во новиот Црковен Храм на ул.Македонија, но се' дочекавме од Ск'14, а Него не го дочекавме од груевци за сега и да имаа каде да Благодарат за Победата нашите европски ракометни шампиони, бар ќе беше појубилејно, да не е без ич зајковци им ставија бина пред фолдед-стилизираниот 'Лумикс' можеби за да ѕвездичките на новото лого уште поубаво сјајат, веројатно најслучајно!? се прашувам дали вака елаборирано ѕвездичките ќе ви станат и мелем освен мили, но остајте имате и помили како онаа на нато знамето или оние на европското, но овие логорашките ќе ви влезат во крв да уште сега веќе некој си ги тетовира на душа, та пополека вас ви го супституираат Христијанското со неопаганско по сите страни и без за тоа да сте свесни! колку и вас да ви изгледа тоа смешно недоносено можеби ко што велам во едитот од првиот пост во нишкава (каде е подзакачен олимпизмот) сигурно и параноично смешно во однос моиве тврдења, зад кои не колебливо ами црвсто стојам, но има ли поголема потврда за ваквиот неприметен месонски спин со оној економскиот предочен во првиот пасус во постов - при што вам ви ветуваат мед и млеко а всушност ве заглавуваат во жива кал за радост и сметка на бан'кор елитите на евроатланските детерминисти, вам влезот во еу ви изгледа како бајка а всушност е робство, неприметно натоварена ви е мамонистичка фатаморгана како избор без алтернатива, точно ако се уверите себе си дека немате друг излез и чекате друг да ве исправи на тоа и ќе остане, заборавате кој сте што сте битно е само да си бркате трендоите, та ако сите околу вас ги прелажале зошто вие да бидете исклучок нели!? но не е лесно, тагирањето и неетичкиот живот си го чинат своето па Самоодржлив Аграријанизам за вас станал фатаморгана иако е очигледно дека светската економија набрзо (дали случајно или индуцирано) и' ќе се руши, а вие пак и пак сонувате дека повеќе есап ќе имате како еу учипени бидејќи нели некој ќе се солидаризирал со вас во небрано, но ако е топтан за сите небрано ќе ве прашам, може ќе дотрчаат од брисел при колапси на светска економија да ви носат трактори и пластеници а и колбаси, но нели кој чека ќе дочека, само заборавате дека Надежта потпрена врз месоните не е исто што и Надежта Потпрена Врз Бога И Божјите Заповеди а меѓу нив ќе најдете и дека лихварлукот е зло, а вие истиот го стимулирате баш ко таков бидејќи е наштиман да ограбува каматарски а не да зајмува филантропски, НО како први тако други нали па вас ви изгледа невозможно да се отштопате сега од таквата мамонистичкo-финансиска фатаморгана, НО нека ви биде поука Исланд дека се' се може кога се сака, НО ги држите ли вие конците како Народ во свои раце или сте им ги препуштиле на удбалитичарите, па бар да се изборевте за поактивна Непосредна Демократија како рефрендумска заушка за ќорсокаците во кои ве фрлаат! којзнае може ќе извадат резерви злато од под перница удбалитичарите ако ја доутнат, та и тие да се солидаризираат со вашата невоља дочекана заради нивниот удбалитичарски ненаситлук, којзнае!?

вие имате политички претставници тие имаат мецени и тинктенкови кои ни им диктираат игра а удбалитичарите ви ја свират вие си ја играте, а всушност треба да е обратно наместо тие да ве играат вие треба да ги играте нив, но како кога играта е поставена така да вие секогаш сте изиграните, како општество топтан, па освен што ќе ве опљачкаат на крај ќе ви речат ајде и душата продајте си ја фрлајќи си и Етиката во канализација бидејќи за да напраите екстра профит како би можеле да им се разборџите на еа-детерминистите не е лошо и со сатански сензационализам да кокетирате, а кој е тој, хм, веќе секуларна подлога имате па чуму табуа ако знаете дека конзумеризмот е излез, а конзумеризам станал религија во која не е битен квалитет туку само амбалажа, значи сте се одважиле за сметка на Екологија и Здравје да бркате вештачка фатаморгана и како производство а не само како потрошувачи, не заборавајте природните ресурси сте си ги шитнале, земјата не ја обработувате ни 40%, а единствен фикс ви е фабрички бројлерлук, но бидејќи немате многу талентирани преваранти кои ќе шиткаат ветер и магла, та ќе работите ангарија за едикојси инвестициски гринфилдери, битно имате телеВизија имате фармаЦија имате транспорт од загадувачи, нормално кафани коцкарници и кладилници за да си тресете фрустрации, една две недели во годината годишен одмор, и јасно Живот На Вересија, е сега ако сте солвентни ќе можете да се верите со банките, а ако не со лихвари од локалните кланови, првите ќе ве цедат како портокал другите како лимон бидејќи вие најчесто би позајмиле пари за да сервисирате тековни трошоци отколку заради инвестициски проекти, бидејќи за да инвестирате треба и инвестициска клима за мали и средни претпријатија, но ја нема бидејќи на банкарите тоа им е голем ризик кој си го дозволуваат само ако имате 3:1 залог како гаранција, но да е посмешно оние кои ги бирате како удбалитичари тоа и го стимулираат бидејќи никако не ги приморале локалните банкари да ја сменат "бигбрадер" шемата инвестициски, НО и да сакаат постојните удбалитичари САМОДОДРЖЛИВИ РЕФОРМИ тоа нема да им го дозволат нивните еа-мецени бидејќи сето тоа не случајно е систем од врзани садови, ем нели заради еа-интеграции не ни можете да отстапите од финансиската еа-стандардизација та на банките да им речете чукш мора пола обрт да оди на мали и средни претпријатија , потоа останува само да се шлепате на цуцла на државата кој како ротирал околу чекмеџето како клан та да расфрла по роднини и пријатели, оние кои се задоволиле со тоа арно ќе си се шлепаат другите нормал печалба, а пополека со се поголем одлив на мозоци помалку акал за домашни инвестиции, НО туку се јавува нов ќорсокак кога чекајќи сите на државното чекмеџе за да животарат клановите мора да смислат некакви развојни политики за макроекономски да го стабилизираат народецот пр. Скопје2014, шминка која за цел имала бустирање на туризмот , но која истерана наврат-нанос клановски само иницијално макроекономски помогнала, а заради какафонијата од разногласие т.е. без континуитет агенда та во однос туристичкиот ефект изнедрила килави ефекти, инфраструК*рата пак ја зафатија груевци покасно (оправдано немало проекти) а во неа се крстат зајковци НО каков поголем профит тоа ќе донесе кога пгдс е тапа и сега, та поарно ќе беше да вложат 100% во модерна и бесплатна железница него автопатишта, сетне требало постојано рефинансирање долгови со континуирани државни обврзници а така спирала од задолжувања за да се отплаќаат проекти и агенди кои не генерирале никаков екстра профит освен шминка, а шминката пак бидејќи вештачка или апансаз од нога сторена и урбанистички и инфраструктурно таман сте ја нафрлиле почнала да се топи - види фасади на Ск'14 и види квалитeт на автопатски делници, украински и кинески автобуси и возои во вториот случај кои може немаше да се расипуваат ако се возат нормално и сервисираат редовно бидејќи тоа не го вкалкулирале во цената, И ОП се прашувате кого прашаа за таквата ујдурма, хм, груевци бар ви извадија проектот на избори и вие им го изгласавте, зајковци пак немаа проекти и без прашање постизборно си ги склепуваат, но и во двата случаи исклучивоста за каква и да е широка јавна и експертска дебата само ги пролонгира проектите а така и доспеваат кредите и растат каматите, а вие не сте виделе никаков особен ефект освен на жими мајка ветувања дека на поарно тера работата, И ТУКА доаѓаме до геополитиката во која бидејќи вие зависите од недоносените проекти програми и агенди на удбалитичарите а тие пак од трасираната маршута кон нов'светски'поредок виа федерализација на еу во сЕд најнапред биднувате заморчиња за разни економски експерименти за потоа стопани пополека во државата да ви стануваат не само локални мафијашки кланови туку и белосветски апаши за кои сте спремни во случајот со груевци за малку и Охридско Езеро да им го шитнете како тие би си напраиле коцкарски сералник или пак офшор банкарски пералник од кои не само Етиката што ќе ви замине во канализација туку и најлицeмерно ќе си славите Велигден како Христијани додека вечерта дрмате по коцкарници стриптизбарови и бордели, Џаро рулз бидејќи искрено на прва ви објаснил што е скратениот пат до кој груевци спонтано ве туркаа а зајковци очигледно најлибералистички би ви го пуштиле уште денес само да имаа доволно компактен тим кој промоторски би збркал потенцијални инвеститори, среќа немаат, нејсе, она што е воочливо од ваквиот развоен циклус на досегашните и постојните удбалитичари е дека СЕ НАДЕВААТ на најдоброто а во исто време отвараат врата несвесно за најлошото, битно сервисирале некако со време системски издатоци ко пензии здравство и едукација нормал и плата за администрација, но немаат ниту време ниту волја да размислуваат за ЕТИКАТА за ЕДНАКВОСТА за ЕКОЛОГИЈАТА, тие како општествени појави се амортизираат само агитпроповски на жими татко или пак ви ги товарат како ваш народен грев ако не народен нусефект, квалитетот на живот капак ви е стимулиран бројлерски - ако не по фабрики и услужни дејности тогаш кон печалба, со јасен акцент дека Коруптивност не е грев туку случајна грешка која како средство ја оправдува целта, а ако сте заборџени гревот станал и сладок, а колку Народ има удел во тоа, хм, сигурно и не малку кога урнек му се коруптивни удбалитичари, НО тие како удбалитичарски аги се без конК*ренција, зошто, та промовирајќи туѓи интереси биваат подржани да неречам потплатени од разни странски тинктенкои како шорош&ко официјално или пак балканска мафија неофицијално, потоа кога вас ќе ве измасираат агитпроповски а вие ги позиционирате на власт тие и мораат да испорачуваат, споредено груевци и зајковци вториве се без конК*ренција во таквиот коруптивен јазол изврзани како проглобалистички ориентирани, а бидејќи на еа-детерминистите како н'с'п глобалисти не им се потребни независни самостојни и економски стабилни земји кои некако би им пркоселе во н'с'п агендата јасно е дека и да делуваат надежно како реформисти нивните локални миленици ќе си ги легнат на брашно за да ја дозаглават онаму каде не можеле нивните претходници, сепак не се проблем зајковци туку што и груевци ја наследија нивната мастадонтска шема и никако не го отворија систем за Народ да може во секое време да осуетува погрешни политики, веројатно мислеа дека довека ќе владејат, но ги рушеја, а другиве што ветуваа навидува транспарентност но само испарија во транс од агитпроп и се' си остана по старо исто, а бидејќи воедно бркаат и чалам па безидејноста само се мултициплира во оправдувања надевајќи се дека ако им се додворуваат доволно на еа-детерминистите овие ќе се стрчаат тука да си инвестираат своето азно, но како кога сите реформи кои груевци ги пoчнаа овие турбо ги ресетираа, зар би оделе вие на излет а времето променливо, можеби ако сте фанатични натуралисти, но сред закржлавена светска економија на запад пост-економската-каша 2008-ма инвестициски фанатици тнко, НО да речеме отвoрат илјда фабрики дали тоа ќе го крене стандардот, хм, саде само потрушувачките кредити и уште поголем јавен долг, ве поздрави Хрватска но бар тие имаат морски туризам како амортизер, вас кој ќе ве амортизира Грција Албанија Србија, ГАС до даска во Бугарија ќе бркаме пријатели за мешовити фирми како од спунт би лапале од европски фондои, но тоа тука не може да се состават денес двајца партнери а не пак низ граница доверба преку жица да имаат, и што останува друго ОП нова државна обврзница за макроекономска стабилизација, и пак во круг додека не си распродадете се' што можете, останаат уште планините и водите и јасно младината, не сме биле кадарни ние да развиеме Рурален Туризам на ангро, таман ќе им дадат удбалитичарите под концесија Селата на странски инвеститори за вие да им ги уредувате, не сме биле кадарни да напраиме државни Конзервни Фабрики како субвенција за малите фарми и оп големите европски ќе си лапнат земјата и ќе си конзервираат плодоите а ние ќе им аргатуваме, не сме биле кадарни за Иновации ете ќе им се даваат за такво нешто субвенции на странски гринфилдери та откако ќе ги примамиме во тирз-ои еу ќе ви рече тоа така неможе и оп таман сте исфрлиле еден куп пари за да им поплочите офшор-индустриските-зони оп мора да ги ресетирате и си мислите тие ќе се прилагодат како ако немате ни бар некаква мамка за компензација пр. Карго Аеродром и Национална Авио Компанија која би понудила поефтин транспорт, можеби поефтин мамец би бил брза железница по К10 и К8 но додека тие биднат попрво катанци ќе има по тирзовите, НО нели со кинезите ќе заладувате односи бидејќи тоа е политички коректно заради еу, та ќе чекате на екстра европски средства за железница после 30 години, којзнае може груевци да не тргнаа по руски и кинески економски форуми (што тоа го сторија чисто економски) немаше и да ги рушат, сега зајковци гледаат нема друго па слично се чаталат но само на тоа ќе остане бидејќи за да нешто од Исток поволно добиеш треба и активна соработка која таман груевци како така ја завозеа овие откако изротираа ја сотреа па и чалам стегнаа заради што Труски Ток сега пак бидна Јужен Ток виа Бугарија таман си се израдува Борисов на кусогледоста на Заев иако сега мора да издржи тро притисок по дома бидејќи еа-детерминистите каде стаиле знаменце не сакаат самостојност туку покорност, но смешно кај нас уште немаа ни едно боцнато а зајковци им се тресат ко во глава да им се забиени, којзнае можеби и' им се, но ќе ни рече Зајко траст ми ајм економист! битна дилема е само кога локалната си етикета глобал ќе ја лепне и во устав или веќе го стори тоа, но празна му гаража па не знае сега што со тој вакум! ќе паркира може цистерни со LNG од сАд виа кинеска пиреја!? поентата на овој пасус е вожњата ако не играта која ви ја свирнуваат удбалитичарите без за тоа да понесат никаква одговорност, особено зајковци, бидејќи груевци и да лапаа и на Народ раздаваа, а овие еве велат не лапале но на кого раздаваат!? еден базен бар да завршеја за Фуере утре да не мора во енѕеро само да плива, но изгледа зајковци имаат клаустрофобија! а дека имаат фобија и од висини не е спорно, таман се качија на глобалистичкиот пиедестал и од таму сега не знаат кај да скинат ако во еу не се интегрираат, си се стрчал високо а таму нема за што да се зафатиш, можеби решение е уцена дека ќе се вратиш назад та да ти фрлат јаже ако не шипка бидејќи полесно е сам ако извисиш него да те шлапнат заради анте-портас нестрпливост, она што не им е јасно зошто тоа е така, тоа ет каузалност, која на овој свет не може поинаку да се ресетира освен преку поголем авторитет од овој свет, но со кого се ујдисале како еа-детерминисти месонски тешко дека така ќе дочекаат каузално ресетирање за насилното одродување на Македонија и Македонците, та и сами свесни за тој ризик европите и баш не се брзаат околу наша интеграција, знаат може да ги префати таквата подмолна одродничка шема, мислам аирлија на паметот ако вие си мислите дека во прашање се само некои нивни реформско-интегративни стравои, напротив колку понереформирани сте толку полесно ќе ве откупат, иако логично ако сте доволно компатибилни а не сте интегрирани тоа за вас е бонус виа тирзоите, но така ризикувате да станете кинески инвестициски хаб, а тоа еу не го сака, та ако вас ви се брза за во еу блефирајте на таа карта, НО ко што се гледа од горните пасуси тоа не е паметно, па би рекол Радувајте се што имате вакви економски недоветни удбалитичари! навистина сте видели ли некој на променливо време да земе да проширува овоштарник, што мислеа зајковци кога рамниот данок го сотреа, тромб у мозок на инвеститори ко да им пуштија! НО поарно, сега има простор да се фукусира Народ ако е паметен кон Рурална Реемиграција и да си побара субвенциите за тирзоите и гринфилдерите да одат во стимулациија на нешто за Народен Аир директно [1] но таман минатите 70 години некој планирано урбано ве гетоизирал а сега вие би рурално да се одгетоизирате зар мислите такво нешто со лесно ќе ви дозволат, а не пак тоа постојниве удбалитичари (од еа-детерминистите учипени) дека ќе ви го испорачаат!?тро-офтопик HG2G нешто ми личи ко да ја терал дали месонски или серирџиско месонски Даглас Адамс бар знаејќи кога настанала [1] и какви досетки фрла како 13-ки [2] битно смајлито вели дека издавачите му го натовариле само то шапката ептен изгледа ко доктроска [3] сепак ова и не ме чуди да верглал протрансхуманистички ако не промесонски а знаејќи дека е атеист [4] иако мора да се признае убо се' си потфатил, но и нему му потфаќаат некои аналитичари [5] со чудно сличнo отанизирачко мрежно лого [6] всушност се работело за мапа на европа под број 4+2=6 [7] ко што знам не е фортиту него фор-ту муабетот ко што велат во вторио фусИзменето од Zelenikovo - 08.Јуни.2019 во 07:27
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2019 во 12:00

од сите овие думања веројатно јасна е мојата aналогија дека глобалистите се во раце на месоните, за нив чинам доволно е демистифицирано дека во најдобар случај се дуалистички еретици а во најлош случај енлајтмент пагани, фино замаскирани преку секуларизмот како елити без морална Христијанска одгоговрност заради што и си земаат за право откако се наметнале како 'меѓународни' аги да си тераат експерименти и агенди кои ќе го сведат Човештвото на аријански подобна популација која сакаат да биде глобална ренесанса за ново општество како некаков трансхуманистички рај на земјата, а додека досегашните либерални неолиберални шашматски нацистички па и федералистички експерименти им се неуспешни, следниот 'хуманисти' ќе гледаат да го истераат поосигурано како нов светски поредок технократски [1] но за истиот да биде достигнат им треба што поголема трета светска војна за да што повеќе си се растеретат од Луѓето кои сега ги сметаат за сувишни и антропогено и статистички, иако самите се причината виа неолиберализмот во какво лихварско-експлоататорско лудило го имаат втурнато постојно глобално, а ко за беља на Народ гледаат како кривец за истото иако нивниот ненаситен месонски евроатлански империјализам допринел до постојниот фиат-фатаморгана-кашатализам Всушност месоните се сами заложници на своите похоти за светски империјализам а распалени банкарски самите себе си станале заложници на таквите похоти [2] иако индиректно цело Човештво е така заложник бидејќи тие како еа-детерминисти немаат намера да капитулираат иако се во небрано до гуша заради својата ненаситност, проблемот е што и по цена на ww3 ќе гледаат да се одржат во живот што може при претходните светски војни без нуклеарно оружје и не било целосно апокалиптично но во денешни услови дури и малку чалам може да предизвика многу зијан, а дека вака небраното го берат имате подвлечен абер во 3-тата 6-та фуснота од првиот пасус во горниот пост, а дека е време за берба и на полуписмен ко мене му е јасно [3][3][3] како спирала џп-морган еве во последнава 3-та фуснота вели моментум за нова криза има уште следната 2020-та а како колку таа уствари не е и вештачки менаџирана незнам можеби начин како западот да се компактира и консолидира преку поголемо заборџување на оние коисе отанизирани за да некако подоцна кога би распалиле ордо'аб'чао зценариото да не можат да се нечкаат вазалите, НО и покрај сета ваква демистификација главно прашање кое се наметнува е кога таквата ww3 инерција кон н'с'п ќе се случи, логично оние кои се конспиративно завозени ќе ви речат веќе се случува, што е донекаде точно ако се набљудува шаховски геостратешкото позиционирање на еа-детерминистите преку својата продолжена нато-рака, но тоа не дава одговор кога би почнала ww3, ниту пак како односно дали за тоа причина би бил некаков контролиран светски економски колапс или пак некаква директна конфронтација со БРИКС, реално поводот може да е комбиниран виа трговска војна и геостратешко позиционирање а може и да е едното или другото зависно од околностите во кои еа-детерминистите ќе се чувствуваат покомотно за да го завозат ордо'аб'чао сценариото, логично на таквата инерција сигурно Истокот нема да дреме рамнодушно па можно е и да реагира превентивно иако дефакто како источен империјализам нема ниту волја ниту агенда за ww3, напротив постојниот светски економски моментум и енергетски и производно ним им е во корист, додека западот се' повеќе е во финансиски ќорсокак па логично на запад и им гори под нозе за што побрзо да истераат глобален конфлик и во најмала рака го зауздаат економскиот подем на истокот, иако ако веќе тргнат со таков памет повеќе од јасно е дека ќе си ја завозат и н'с'п агендата паралелно, но тајмингот, хм немојте да чекате сАд и сЕд да мерџаат бидејќи еу не е ни блиску до функционална федерализација, а речиси е и пред распад ако брекзит не го ресетираат, па токму ww3 може месоните да истрипаат дека би било идеален моментум за таа фаза да се забрза, што би значело дека Човек уште денес треба да се спрема ако не е спремен (доколку општеството абер нема од тоа) како да си осигура каков таков рурален сејфхаус и можности за самоодржливо функционирање, она што на запад фанатични миленијалисти од поодамна го правеа како prep тренд во сАд при што речиси стигнаа на ниво на антиглобалистички култови правејќи од тоа цела конзумеристичка prep индустрија, мислам ги разбирам самата милитаристичка атмосфера заради 1-от амандман и оружје на секој ќош ја мултициплира паранојата до плафон па и филмот сигурно им оживува во вијуги распалено, што пак чинам е погрешно бидејќи така не се осигурува Човек или Заедница кон Самоодржливост и Емпатија туку кон некаков себичен ограничен локал-тоталитаризам, сепак нивно право нивна работа, а нам таквиот гајрет ни од блиску не ни е на врат бидејќи сме сеуште Самостојни ем мала Држава па можеме да си дозволиме опуштено да пријдеме на потенцијални ризици како ww3 но мора притоа да има инерција за оживување на руралната реемиграција која не само што ќе даде социјална алтернатива на постојната бројлерска гетоизација туку потенцијално ќе осигура секоја фамилија ако не семејство да има каде рурално да прешалта во каков и' да е случај на глобален карамбол бил тој економски политички па и природно-катастрофален, што пак ако таквата рурална инерција не е озбилно ако не обилно државно промислена и подржана како колективен рефлекс нема ни да има особен амортизирачки ефект ниту сега социјално а не пак утре превентивно-преживувачки! смешно е што имаме и потреба од рурален ревајвл па и да не сакаме мора вака да размислуваме бидејќи сме во економско лимбо а заради што многу Народ е безволен ако не очаен, па и неопходно е да се фокусира државата кон поозбилен рурален амортизер, но ко за беља и таа какви удбалитичари има едвај волја за глобалистички промени да има а не пак за некакви Самоодржливи како социјална спона [1] уште некој ко мене доволно е да ги дефукусира со некаква ww3 параноја та таман да доистилтаат во место безидејно кој пат да го фатат, сепак би ги окyражил да не го контаат стравот како мотивација за рурална реемиграција туку приликите кои би се отвориле за сите бесперспективни загушени и сиромашни а доколку државата даде се' од себе да ги подржи организира и поттурне кон Рурална Реемиграција и Земјоделие, како тоа ќе го стори не е мое да судам иако ете давам некој предлози кои се логични, НО без да се отвори 24/7 невладина ако не институционална еФорумска дебата ниту некаква целисходна рурална агенда ќе се впрегне а не пак тоа да профункционира и дочекаме обнова на Селото во Македонија! ако прашате експерти ќе ви речат свот анализи се доволни, ако прашате постојни Земјоделци ќе верглаат дека поголеми субвенции се доволни, а ако пак прашате Народ ќе ви се чуди кај со паметот литате си има тој попаметна работа како фејкбук сеирење или тв-агитпроп, та нели се отвори простор сите да можат правовремено и на право место ефорумски да думаат и премеруваат каква агенда е неопходна истата и да биде донесена - нема да може брзо и лесно се' да земе во предвид истатс з така и ефектите недоносени како половични, тоа ародно речено ет една бабица а никој детето да не се нафати да го расне и чува, не дека треба сто бабици да ја тегнат агендата, но треба пред да се намерачи државата да оплеменува каква и да е поозбилна рурална идеја и да се консултира на ангро со сите пред да ја донесе на овој свет, но како кога за тоа нема простор иако постојат алатки како еФоруми, како кога приоритет се странски гринфилдери и нивно субвенционирање воопшто билдање атмосфера за нивно примамување, та или ова ќе го испорача како е-инстиционална-реалност некоја нова Партија или надевајте се дека некогаш капка по капка до истата ќе ве дотераат постојните удбалитичарски мастадонти, таман да ви збоктиса и да кренете раце од чекање и за активна општествена дебата, иако со институционални еФоруми се отвора простор и за поагилна администрација и поефективна транспаретност, но и ова не е ситна работа од реформа на која мнозина и би се спротивставиле бидејќи царо така ќе биде се' поразголен, та многу многу не се надевајте дека и ова ќе го дочекате, затоа некој нека повлече нога и нека турка Самоодржлива Агенда како Рурална Реемиграција невладино ако не партиски а доколку се создаде моментум може и ќе дочекате соодветни промени, но ако за маклезет со сеир пријдовте, не ја повторувајте пак истата грешка ако ви се укаже повторно слична прилика, следните избори ви скубнаја, можеби до тие по нив ќе си се организирате ...       
но повторно колку време имате до ww3 па да се воозбилите правовремено, хм, неблагодарно е да се прогнозира што би било кога би било [1] иако е очигледно дека живееме во последните времиња, од кој аспект погрешно е да се биде параноичен туку треба да се биде буден, бидејќи и точно не знаеме во кој дел од последните времиња живееме, колку и да сме склони да толкуваме нечии Пророштва, но вие ко за беља се потпирате на неопагански наместо Христијански пророштва, а така во најдобар случај и сте си изгубиле времето, дури и дедуктивни претпоставки како онаа мојата во првиот пост од странава за тоа кога би бил крај на светот е погрешна работа бидејќи кажано ни е времињата може и да се скратат т.е. настаните да се случат ко што и се наведени во Откровението но наместо тоа да е ко што претпоставувам за 300 години да биде и многу порано, просто јас не сум Пророк еве во овој пост на таквата моја јавна аналитичка недоносеност за времињата во Откровението пуштам уште една колку да укажам дека нема крај на паранои од пророчки анализи, но бар не наседнувам на неопагански пророштва односно претскажани од надри-христијани како нострадамус или ванѓелица, хм, сигурно ќе речете со кое право ги етикетира така, ех, самата нивна појава сама по себе упатува дека како личности тие не делувале Христијански, ванѓелица зборува за ејлиени а нострадамус бил алхемичар, мислам познато ви е дека неговите пророштва се резултат на ритуал кој го практицирале делфиските жреци ем халуцинирал под дејство на слични коктели [2][2][2] по која логика тогаш би го сметале за христијански пророк, на страна што со Откровението нема никакво нзс во однос Есхатологијата [3] па нели ви е тоа доволно за да сконтате дека добар дел од визиите му се фатаморгана налик метереолог кој секој втор ден ќе ви промашува прогнозата, а вие ко слепци упорно сензационалиатички до него си се држите, аирлија на паметот бидејќи или редовно ќе киснете или редовно ќе прегорувате! да не е без ич, би спомнал еден кyриозитет за вангелица како склет-пророк за која етикета не е доволно дали и како гледа на Ангелите таа ко ејлиени или не, туку што при испушање на душа рикнала а од рикотот се стресла болницата [4] пророци кои рикале во Православие чинам немаме! но настрана се' од претпоставки околу неа таа и официјално е дуалист како 'богомилец' [5] а верејотно воведена и во аријанскиот окултизам налик теозофката блаватски [6][6][6] сетете се што е речено за жреците дека тие најмногу страдаат по смртта, но што мислите одејќи по нивни памет вие нема да страдате, за нив ни спомнување на Проскомидија на Литургии не помага, а вам пак ако сте жречки-заинтересирани такви ќе ви бидат и Децата а кој потоа да оди да принесе за ваш откуп Молитва!? заради што поарно е уште сега наместо по гатачи да си губите Живот да принесете Откуп додека сте Живи за своето незнаење и апостасија како млаки Верници попарени од неопагански и кашаталистички искушенија! којзнае може многу нешта погодила ко и нострадамус, но ако конечно и двајцата ве сплеткале во однос времињата кои тие ги најавуваат а дека човештвото ќе продолжи да живее далеку во иднина, хм така ве сплеткале да си се опуштите, а сигурно некого тоа и би го фрлило во смут да поверува како Откровението некако не штима, но зар не ви е кажано немајте ништо со паганите мистично а не пак посреди нивни пророчки мистики да се давите и загрцнувате!? кој разбрал разбрал, но малку хедонизам малку секуларизам малку кашатализам, а на крај ќе се насанкате и бар на сензационалистички пророчки неопаганизам кој по медиуми некој ќе ви ги надробува за вие со сласт да си го сркате, ваша работа, а дали е тоа грев, хм, ако се насладувате со такви филмои посекако и е', дури и кога би се Воцрковиле ќе имате искушение да читнете во весник нечија таква рецензија, но бар нема да ве завози и да почнете да тарашкате по алхемичарски клучови филмои фантазмагории прелести, затоа попаметно е да не се замарате - кога нешто ќе биде - туку дали вие сте спремни за одреден ризик уште сега, еве од скоро заради еу интеграции вам ви е натоварен културолошки неолиберализам кој култот на телото потрошувачкото општество и лихварлукот ќе ви ги удри во плафон, а вие си дремете чекајќи на копи-пасте удбалитиларите да ве осигураат од ризици, мислам нормално откако ви испраа мозок дека тоа е неопходно вас и не ви е ни битно за какви ризици станува збор, си велите само развој развој нека има, но по која цена, дали парите сами по себе дури и кога некој на ангро би ви ги поклонил ќе ве направат посреќни како општество, хм заборавате дека сето тоа ќе си има и своја надодадена цена виа глобализмот односно отплата, но како први тако други па нели кој сте вие да му пркосите на трендот!? ваша работа или можеби на вашите деца!?

посекако не е паметно ко што нагласувам во 4-тата фуснота горе и на свои визии да им верувате а не пак на туѓи, дури и трчањето по Христијанска Пророчка Есхатологија [1][2] нема да ви осигура Спасение, за такво нешто ви треба Трпение и Смирение фокусирани низ Воцрковен Благодатен Живот до Премин кон Идниот Вечен Нераспадлив и Небесен Живот доколку воопшто и го барате посакувате и очекувате Истиот бидејќи не секој што ќе извика Христос е Господ и ќе се Спаси т.н. Sola Gratia, бидејќи Светителите јасно ни порачуваат Вера без Дела е мртва вера налик лицемерен сопружник кој така очекува дека Семејството нема да застрани или се распадни, од друга страна исто и слепа вера како посесивен сопружник не е никаков гарант за Среќа Радост и Заедништво, како мислат таквите дека виа Sola Scriptura го исповедаат Евангелието на Љубовта а како фарасиите само за ситници се фаќаат додека суштината им скубнува, иако и преводот не им е Изворен, просто во се' Човечко па и во Верата треба умереност бидејќи не сите можат да понесат ист товар, та едно е Човек да држи до Преданието дури и 100% но да ги суди другите зошто тоа не го можат е погрешно ко што неретко се фаќаме во таква стапица како Православни, уште што не ги викаме другите Христијански Деноминации неверници, што така би било проблем бидејќи суд фрламе, иако ако некако сме потиснати Ред е и да сведочиме што е Православие но не за да се возгордееме или некого понижиме туку за и сами да не се опуштиме сред склет околности пр. како што е сомнителниот екуменизам, за кој може и немаше да речам сомнителен ако не беше очигледно дека сме пред ww3 искушенија, бар како хиларка најавуваше уште предизборно ноуфлај зоун во Сирија, но за среќа пионот на еа-детерминистите не победи на претходните избори во сАд па и се ресетира таквото сценарио, на тие детерминисти им треба сигурен играч за да и завозат таква ујдурма, може затоа сега постојано му пакуваат и спинуваат афери на Трамп за да не може да добие по инерција втори претседателски избори, само и таквата нејзина изјава ем во исто време масовната руска национална воено-цивилна вежба [1] беше голема незивесност за голем геополитички карамбол иако таа во 2016-та имаше 40 милиони руси вклучено додека во таа во 2013-та 60 милиони, што укажува дека може и не очекувале брз развој на ордо'аб'чао сценариото, но во основа ако национално некому цивилната одбрана му е на таков готовс тоа посекако треба на сите да ни е предупредување што крчкаат во позадина евроатланските детерминисти, но ко што реков Среќа Слава Богу се ресетира сето тоа тогаш, колку пак имаме време сега зависи од сите нас засебно, колку и самите секојдневно Призиваме Божја Благодат, колку сме свесни за ризиците, и колку својата Надеж ја полагаме на Бога, дали ова е доволно некому за да почне уште денес да си спрема скровиште незнам, дури и денес сред каков таков финансиски комфор тоа не е едноставно а не пак ако се случи натака некаков економски кyршлус за кој пример големите и се спремаат кој како [2][2][2][2] просто осигурување бекап не е тоа некакво хоби и колективно а не пак индивидуално [3] а интересно е дека и во Откровението ни е предочено колку Луѓето нема да сетат кога надојдува (геополитичка) погибел и не бидејќи ''итс хард ту билив'' дека живеат на почеток од крајот на апокалипсата туку бидејќи постои Надеж истиот да се ескивира иако со месонски елити како еа-детерминистите на кои им гори финансиски под нозе (во костец агендите и спретноста истите да ги тераат во дадени околности) јасно е дека ордо'аб'чао сценариото по секоја цена ќе гледаат да го истераат, просто за нив Луѓето се само ресурси и статистика битна им е само власта и моќта, логично вакво сценарио не би обзнаниле за да не предизвикаат паника а така изгубат спинерски моментум во кој би им паднал моралот на своите воени пиони приврзоци или чекпоинти, смешно е што за вакви предупредувања ќе чуете токму и кај протестантите од време на време [4] биле тие патка или точни, но повторно тајмингот не може да се дофати па ќе си рече Човек ко може е тоа 100 години подоцна, и навистина кој знае со точност да каже кога што ќе биде а да не е прелажан од паднатите духови некако анатема на нив, кој е тој со сигурност што би предупредил кога точно месонската ордо'аб'чао агенда ќе биде активирана!? мислам погрешно би било да се нагаѓа, а за единствен пивот можат да се земат предупредувања од Христијански Светители ко во Православие на Свети Пајсиј Светогорец но кој исто датум не посочува, или пак ко кај Католиците ко што е пораката на Свети Малахиј во која е симболично посочено кои ќе бидат папи до крајот, но која појава исто како и аберот на Свети Пајсиј што не е признат во Православие така и тој од Свети Малахиј официјално не е парафиран од Католичката Црква, та и во двата случаи кој може да каже дека тоа не се некакви фалсификати, но за малахиевите [5][5] еве би рекол има некаква логична потврда, та во однос потцртаното во последниот фус еве интересна забелешка
Цитирај However, one has only to put oneself into the political circumstances existing in society and in the Church at the time to realize the dangerous and even explosive nature of the knowledge that such a prophecy might have constituted. This was a time when the Church was engaged in various struggles abroad and at home. The Second Crusade (1100-1145) was winding down in the East; in Western Europe from Cologne to Toulouse and Languedoc, from Lombardy and Italy to the Balkans heresies were endemic; contentious strivings between popes, anti-popes, emperors and sundry kings and nobles occupied a good part of the 12th century. In all this, Bernard of Clairvaux (1090/91 – 1153) was a central figure mediating these conflicts. It is therefore reasonable to assume that, even if he knew of St. Malachy’s prophecy, he would, with his keen political acumen, choose not to mention it in The Life of Malachy, destined to a wider audience than even the sermons.
   
во тој пасус од истата фуснота пак под точка-це вели the difficulty in ascribing the descriptions to some of the popes, и навистина доколку се види како ги споредувале предочените папи смешно излегува дека папата Франциско е последниот, но еве мое видување онака од нога кое го позиционира две места поназад а преку него воопшто целата листа, доколку е репер “from the toil of the sun” а имајќи го во предвид сонцето во логото на језуитите ова ми е и пологично да е алегорија за Франциско отколку Павле 2-ри пред него за кого би рекол му стои алегоријата бар како беше доживуван од Католиците како "flower of flowers", но тука е и првиот папа во тоа пророштво алегориски предочен кој наместо со Celestine II (Guido di Castello) би го поистоветил со Anacletus II (Pietro Pierleoni) доколку е мерка две позиции поназад да се врати претпоставката во однос From a Castle on the Tiber првичната алегорија а за што чинам поткрепа е и следниот абер [1] а онака од нога што пробав да извадам во контекст моја сличност за уште некој пример еве пр. не е логично за Benedict XIII (Pietro Francesco Orsini-Gravina) да се тврди дека е A Soldier at War ако се знае неговото поведение [2] а како досегашна протолкувана алегорија, но на која пак речиси токму се поклопува папа две позиции погоре на листата [2] но наидов на уште една по случаен избор комбинација пр. две позиции напред и друг папа се поклопува со алегоријата The Rose of Umbria односно одговара за Pius VI наместо Clement XIII [3][3][3] исто одговара аберот и за pius xii одговара алегоријата Religion Devastated бидејќи е папа за време ww2 [4] од друга страна за Paul VI одговара порпво аналогијата The Angelic Shepherd отколку досегашната фловерОФфловерс ако се знае дека кумувал да се запре виетнамската војна [5] а мала дигресија би било поклопувањето за John Paul I (Albino Luciani) како The Shepherd and the Sailor иако навистина звучи смешно како објаснување за средновековна алегорија [6][6] а конечно на сето ова бар знаеме кој ќе биде предпоследен од листата што според мојава логика би бил следниот папа па да видиме [7] не сум паметен да речам ова е точно, та чим и Католици велат дека е дискутабилно тогаш што повеќе [8] но тука во последниов фус говорат за досегашното толкување [9] но не и за вакво поместување ко што го контам [9] намерно го земав тој линк во првата 9-та фуснота за споредба за да видите колку и како Луѓе забегуваат мешајќи баби и жаби додека бркаат егзотично есхатологија, а може да се каже и мојата претпоставка во однос аберот од Свети Малахиј е слична бидејќи така ви навестувам дека многу скоро ќе има ww3 што ни на сон не би сакал да е случај па дури папата живеел уште 30 години [10] но ова нека ви биде потстрек за Будење Преумување и Спасувње во Христа како судниот ден утре да е, бидејќи конечно и не знаете кога смртта ќе ве затекне, а како си затерал Народ хедонистички така и ќе нема никаков откуп за своето поведение, но доколку по утрото се познава денот и гледаме колку е при крај екуменизмот колку светската економија е на колена а империите се повеќе ѕвецкаат ништо чудно буквално да е дојден часот за во овој век во следните децении да бидеме не на почетокот од крајот туку во самиот крај од крајот на апокалипсата, незнам што очекувате да ве направат киборзи месоните па тогаш Господ да донесе суд на земјата, иако и сега како сте медиумски и фејкбуковски учипени и спржени исто ко и да сте си заробиле свеста виртуелно како удбалитичарски корпоративни или хедонистички робови [11] уште фали да почнете да глумите технократски аскети кои на крај ќе почнат да си прават анонимус есхатолошки пророштва [12]

едит-а бр. 5

дали на ваквата моја претпоставка добро се надоврзува одложувањето на Агенда21 кон односно на агенда30] незнам, но доволна склет инерција на тоа е отфрлањето на Христијанството како европски корен [1] така видено се поставува прашањето дали и навистина не сме ние на почетокот од крајот туку во крајот од крајот на апокалипсата a по која логика следниот папа би бил папа на мирот а тој после него последен кој би ги турнал Католиците кон апостасија но имајќи во предвид дека и екуменизмот е речиси заокружена форма та и сите Христијани по инерција има ризик да наседнат, а дали уште сега во Ватикан нема превирања тоа мислам не е спорно [2][2][2] дали ваквата струја на малтешките витези не е ујдисана со еа-детерминистите читнете во погорните постови каде опус-деи ги линкувам како продолжена рака на малтешките хоспиталци, тоа во најдобар случај дури и кога не би живееле во последните времиња ве турка вас кон сигурно н'с'п робство но кое уште сега како дигитално трло ви е осигурано виа фејкбук каде дигиталното робство и' ви е загарантирано [3][3][3][3][3][3][3] дали нема истото да се надгради односно прошири на сите сфери до 2050-та ако не 2030-та незнам, за еа-детерминистите и претпоставен страв налик астероидот апофизис 2036-та [4] може да им ја забрза агендата за нов светски поредок, а којзнае можеби и би го изнудиле налик колку помала Благодат толку поголем ризик, ним и би им одговарало да здрма таква работа во однос нивната еугеничарско-депопулирачка спона посреднивниот н'с'п, но не мора да значи поуката од Откровението дека се однесува на камен може да е и ангел [5] просто не е паметно Човек да биде исклучив во ништо во Животот освен Верата во Бога бидејќи таа не е човечка работа туку доаѓа од Светиот Дух а уште повеќе знаејќи го ова треба да внимаваме како си дозволуваме да го толкуваме Откровението, та би рекол и моите думи вака земено се вишок [6][6] а дури и кога би ги зеле за точни виденијата на Православни Старци [7] повторно ако тоа не е Црковно Парафирано не е полезно, конечно нивната поента но и воопшто на моите абери во нишкава и сличните на неа не се за да некого уплашат и фрлат во страв а не пак очај туку да бидат мотивација Народ да се Преуми и низ Воцрковување да се фокусира кон Спасение на Душа наместо хедонистичко-неолибералистичко-неопагански да си заглави не само Слободата туку и Душата, но дали е возможно да се Преуми ако не почне Светотаински да Живее, може ако е Праведник, но кому му е Совеста толку Чиста за да нема потреба од Очистување!? а тука се јавува и потребата за растење на традиционалниот Верник кон и во Воцрковен Верник, дека тоа е лесно не е, а прво што морате да сторите е да престанете да се однесувате како кадии имајте разбирање за сечија недоносеност немоќ неповедение а дури потоа и можете да видите аир од Воцрковеност [8] без тоа сте налик сизиф таман сте научиле да трпите и се смирувате пљас-пљус со една бафтананска клетва или капка омраза во Срце истовремено сте си ја отфрлиле Благодатта која претходно низ Славоловија Литургиски и низ Милосрдија Општествено сте ја стекнале, но ниту дрво преку ноќ не се извишува до Висини та ниту Воцрковените одма не се исправаат целосно, но кој се Труди да расте во Верата и практично Молитвено и теориски Теолошки тој и ќе се зацврсти во Истата, но да ве видам скубнете им на пропагандата материјализмот аздисот в град со лесно, пазете да не станете лицемери онака во Недела претпладне да одите на Литургија а попладне на џумбус во кафана, та или воозбилете се или не се глупирајте, ако опкружувањето ви е склет бидете умни тргнете се од истото, што не значи дека ако заминете другде или на Село нема да има искушенија, но како промена самиот моментум ви остава доволно простор да си поставите поБогоугодна рутина во Својот Живот макар сте имале уште само една година од истиот, колку само изгубено време имаме фрлено телевизиски тоа е Чудо а во залог сме си ја ставиле така доброволно Вечноста дури и само Спорт сме прателе како потенцијално најнесклет работа, но во што е денес претворен истиот, и тој биднал идолатрија и лихварлук, што може има начини како и тоа да се ресетира но никој за тоа не дума битно да си вти центрифугата а како вас истата ве меле бидете сигурни ретко и кој се замара, ех само да ја диверзифицираа играта пр. во Фудбал на еден натпревар да моќе само една клупа во едно полувреме да игра, така и неизвесноста ќе биде поголема и чаламот помал како на играчите така и на навивачите а во исто време и не малкумина туку многyмина ќе имаат простор за да се покажат или радуваат ете и од Спорт кој во моментов е заложник на мафијата и корупцијата или во најдобар случај на елитите и богатите, НО тоа е што е, бидете паметни и во цела постојна и идна каша Радувајте се на овој Живот како секој ден да ви е последен но со Прилика за Премин кон Вечен Нераспадлив и Блажен та фокусирајте се како стегите од безидејноста во овој да ги надминете!

[1] http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1487&PID=178058#178058 [1]
[1] A guide for agricultural leaders ~ Protection of Food and Agriculture Against Nuclear Attack [1]
https://www.canadametal.com/wp-content/uploads/2016/08/radiation-shielding.pdf [1]
[1] https://www.scientificamerican.com/article/coal-ash-is-more-radioactive-than-nuclear-waste/[1][2][3] https://offgridworld.com/growing-survival-garden/

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21202&PID=3140944#3140944

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=742&PID=143212#143212http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=835&PID=126582#126582

[1] http://www.build.mk/Forum/forum_posts.asp?TID=468&PID=114318#114318

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=403&PID=106629#106629 [1]

Цитирај The true nature of God is love. It is out of love for us that He created. It is through this same expression of God’s love that we are endowed with the ability to co-create and to act as stewards and gardeners. We imitate God when we make the environment around us beautiful, orderly and preserve and protect it. As Eucharistic beings, our whole life should reflect this prayer of the Divine Liturgy: “In offering to Thee, Thine own from Thine own, in all and for all, we praise Thee, we bless Thee, and we give thanks to Thee, O Lord.” Then and only then are we able to more fully embrace God, as well as embrace all people and all things, not with fear or necessity, but with love, joy and gratitude. Now, go outside and enjoy the “gardens” of God’s creation! [1]

...

[1] http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=468&PID=113470#113470

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=468&PID=182378#182378 [1]

http://supportblackfarmers.blogspot.com/2016/06/african-gardening-for-life-repatriation.html

додека ко дополна го едитирав постот во нишката за Светска Економска Криза [1] налетав на абер кој би бил адекватен за оваа нишка во кој се посочува колку фабјанците и тавитстоковци навистиина својата нсп агенда иако експериментално ја затерале преку марксизмот на исток, вистина еве конечно убава поука дека истиот се труделе и да го контролираат и возат [2] но контролиран експеримент кој сo појавувањето на Путин им бега од контрола [3] или попрво можеби доктрината на Андропов за консолидација на Русија која Путин ја наследува како негов подоцнежен колега им ја пореметува шемата за предетерминиран развој на настани до нов светски поредок, но тука има еден парадокс како тоа еа-детермибистите имаат комуњарски мајндсет а сепак секоја социјалистичка влада ја торпедираат [4] просто не сакаат слободоумни и независни ентитети кои не можат да ги експлоатираат уште сега додека доминираат преку заложништво на кашатализмот [5] или пак манипулираат утре кога се надеваат дека ќе доминираат фараонски преку футуристички-комунизам, но кој за да е самоодрќлив ја има истата убер матрица за суперчовек [6][6][6] но колку и сето ова да е поучен прилог на постов мислам побитн е што постои соодветна поткрепа од некаков авторитет кој тврди дека предетерминиран и менаџиран светски економски колапс ќе оди рака подрака со ww3 [7] всушност ова тврдење е поместено и во втората фуснота од едитов во постов, сепак лично сметам дека еа-детерминистите не билдале пандани како би си нашле оправдување за агендите туку дека терале ’хуманистички’ експериментално а сега се во ситуација да експериментот не само што им скубнал од раце туку се во опасност самите тие да станат експериментални глувци доколку знаеме дека се срушени филантропските митови за писфул-нато или консолидирачки-ммф илити демократија а не наднационален диктаторски федерализам, но така демаскирани еа-детерминистите се и најопасни просто кога кајзерот е разголен сигурно на раја не им е до кајгана, но малку перење мозок малку учипување а немајќи начин на бројлерлук Народ да се спротивстави и ето веројатно ќе си туркаат агендата за нсп, а дали вам тоа ви е јасно и како и дали се подготвувате за нивниот ордо’аб’чао тоа нив не ги засега ни малку, за нив вие сте само човечки ресурси и колатерална статистика која имала прилика извесно време во ќовечката историја да живее мирнодобски! во последнава фуснота во книгата од 1983-та вели - Small
wars from 1985 to 1990. Global war from 1990-2000, - но имајте го на ум доаѓањето на Путин и исправањето на Русија што и им го пореметува планот на еа-детерминистите за ww3 иако и претходно со тоа што Елцин не се вмеша при бомбардирањето на Србија буквално бидна ескивиран поголем конфлик што и им беше посакуваната фора откако нато како тазе консолидиран ем финансиски поткопан источен пандан очекуваше брза светска окупација, сега пак ја впрегнаа повторно старата шема за заобколување на Русија и Кина и така нивно принудување на нов светски поредок во кој пак западот би бил знаменосец, но сето ова нам Христијаните ни е јасно како ќе заврши, бар оние што не се отанизирани! мислам и оние што не се опиени во европеизирано бунило освен пацифистите, ако ви е јасно дека еу е проект на сАд кој треба да стане исто компатибилен федерален ентитет сЕд а потоа двата спанџувајќи се да изродат нсп, звучи смешно но мислам попрво треба да е отрезнувачки антидот абер кој ќе ви реши прозападните ’демократски’ фатморгани и ’одбрамбени’ бунила [8]


Изменето од Zelenikovo - 01.Јули.2019 во 01:38
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2019 во 10:59
Не сакам да преудицирам дали и нашите власти си нашле некаков изговор за да ја сотрат страницата за архивирање archive.is односно archive.fo а за тоа јас да сум некако крив бидејќи на ангро ја користев за архивирање на маклезет.мк форумот, меѓу другото и за архивирање на многу страници абери и директни линкови до цитати во дадена страница а потоа фуснотирани на овој форум (поприлично и во оваа нишка), којзнае можеби некој од удбашана се изнервирал што не му дала комшика шеќер па ајде некако да му го тупи на Народ за да си истресе од спунт склет гурабии, НО нивна работа ето бар не се единствени [1] хм можам да замислам како и зошто се одлучиле на ваков чекор којзнае може изис и озирис им дремат у двор, нејсе, ако и кога низ фуснтиве во нишкава налетате на од мене линкувани абери на archive.is/fo доколку сакате да ги видите ќе мора да одите преку прокси сајт и се си е ок ...

пр. преку некој прокси сајт налик https://www.kproxy.com

односно линкот од фуснотата

http://archive.is/peuRJ

копирајте го и срчнете го преку прокси сајтот, тој или кој било друг

https://www.free-proxy.com
Изменето од Zelenikovo - 09.Септември.2019 во 11:09
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2019 во 02:05

при тарашкање разни линкови сум испуштил можеби и не толку битна работа, но некако ете чудна, прво во однос палатата на фарнесе а потоа во однос 5-тава цитирана фуснота и богатството на ватикан, иако официјално тоа не е нивно како столица туку на некоја сива еминенција попрво меѓу ватиканци, просто ваквите каша-линкови ги ескивирам слично како во истата страницата од цитатов подоле во постот за тоталитаризам соодветниот линк кој е прилог на едикоја таму мапа а чисто е постиран како референца од каде мапата, може требаше да го фуснотирам таквиот линк но ојде па сега изгледа ко поента иако некако се вклопува таму но не по мој вкус бидејќи делува дилетантски, ајт еве да се оправдам за да не едитирам апанзас непотребно, но и овие и тие и сите воопшто абери проверувајте ги бидејќи на прва не се јаде се’ што лета! пример ниту овој абер ниту тој ми е проверен некако а сепак се дрзнувам да ги постирам, можеби повеќе од рамнодушност бидејќи веќе немам двојби кој е кој посреди nwo агендата, сепак доволен зицер за да утре некој рече ете фејкбуковец на форум дрнда, и што да кажам ако од се’ испишано некој се фаќа за сламка аирлија само да не се удави така, или тој ќе го препливуе Дунав ко словените некогаш со неа!? туку аберот, интригантно повеќе она за азното отколку фарнесе вилата!
Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16040&KW=%F1%EA%EB%E5%F2+%F1%E8%EC%E1%EE%EB%E8%EA%E0&PID=3149840#3149840 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:

интересно е да се спомне дека како Човештво сигурно и ќе не спржи некоја соларна бура прашање е само кога - дали тоа ќе биде во овој век [1] што ако се премерува ете по нечија туѓа аналогија апропо прозорливоста на страозаветните Пророци вистина многу возможно е тоа да е овој век - особено доколку аберот во следната фуснота е релевантен [2] но чинам аналитички го бев демистифицирал таквиот моментум за баш сега со овој папа [3] НО има една супер склет симболика (која ми пропамакнала) a меѓу пентагон и палатата на фарнесе кланот кои нели биле мецените на језуити [4][4] а збунува само како тоа ватикан е банкрот а сепак сеуште е кормилар, ако е банкрот тогаш попрво е пион ако претпоставиме дека кај кого е азното тој е мешетарот, иако на ватиканското азно веројатно му нема крај [5] исто озбилна варијабила (апропо мојата претходна демистификација во обид од 3-тава фуснота) е скорешниот допуст на Франциско (наводно гостопримлио) да се обожува пачамама како архаичен идол во ватикан [6][6][6] сумљиво сумљиво многу сумљиво, а доколку е на место ова е само почеток во најмала рака за стапалка по стапалка да стигне западот до склет nwo-ото кое е најавено и во Откровението а кој поредок знаеме дека ќе трае седум години [7]

друг интересен абер кој пак наместо да го закачам ко цело видео во истата нишка на истата страница во последниот пост пак го закачив како фуснота, може поарно бидејќи апла дигресија која не доволно се надоврзува на темата од нишката, еве го и тука како линк заради тајмтагот, вистина ретко се најдвит соодветен абер по нет за германското влијание при октомвриската револуција а од некој учен чоек, еве таман надополна на видеото со Штурм од последниот пост на минатата страница ...

исто во тој пост таму, може да го стигнете преку линкуваниот цитат т.е. Зелениково линкот во цитатов горе, нафрлам абер за францисканецот и неговото сведоштво дека ционистите и месоните имаат човечки жртвени ритуали, хм оди објасни го тоа таму, навистина делува дилетантски на прва, но ако се бара контекстот во цитираниот пасус од таму приложената фуснота ќе се види дека францисканецот говори за елити меѓу тајните друштва кои го практикуваат ваквиот ритуал, значи кај месонирајата која е комерцијален приврзок на елитите налик табори за регрутирање подобни слуги меѓу бизнисените посекако нема да сретнете ваква пракса или ритуали, и навистина греота би било да жигосувате на прва некој си локален масонски фан дека е сатанист парексаланс, прашање е дали воопшто и некој во високата хиерархија е свесен за овие работи, нели тајна во тајна, така да само малкутемина на врвот се веројатно подложни на вакви церемонии, а доколку се знае дека тоа се елити дури и поголеми од билдерборговци станува јасно дека тоа денес тие си го прават преку приредби од регионални војни кои навистина изгледаат смешно како почнуваа завршуваат и кое било оправдувањето за истите, Сирија навистина беше непотребно мрцваречка војна, штом видоа дека Русија цврсто застана зад Асад требаше топтан да ретерираат, но не, туркаа ли туркаа, да не дојдеше Трамп на власт ќе ја туркаа и потака! ех nwo колку ли жртви треба да фрлат за да го дофатат, ww2 им се изјалови ако фактор е тоа, а жртвувано е многу, значи ww3 ќе биде многу многу повеќе односно и вируси и нуклеарно оружје и помор, Не Дај Господе да бидеме душевно-мито за нечија стрвност за апсолутна власт на земјата!


Изменето од Zelenikovo - 23.Ноември.2019 во 02:20
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2019 во 22:15

зошто ескивирам вакви абери, или потенцирам дека се склет, хм, тарашкајќи низ разни линкови - ако не е обраложена некоја работа подробно, ем соодветно истимарена и на неколку други места, туку е само нарфлена информација а без никаква фактографкска документација или бар извор на потекло, како паушален сензационализам и самиот ќе ја примам а не пак да ја споделам, можеби абери од типот на францисканецот (макар непотврдени но чим срочени во фино пакување од образложенија) би ги истакнал (и тоа ете на прва) бар како подлошка ако не друго, сепак после три страни скоцкана анализа еве ќе си дозволам соодветна паушалност без да ја проверам, арно ама ова е прилика да при вакви теми се потенцира потребата од прецизност дури и посреди шпекулативни теории бидејќи без расчелашна конспиративност ниту плаузалните аргументи нема да бидат ниту разбирливи ниту доволно тешки за да станат ако не друго моја индивидуална вистина, но за да таквиот светоглед потоа може да се премерува со туѓи анализи и се бара нзс за вистината просто без прецизни и аргументирани абери нзс-то во најбобар случај ќе биде килаво, а камо оваа тема со ваков пристап да беше институционална анализа па низ време да стигнеа до некаква научна верификација за ваквата за мнозина само конспиративна тема ... во спротивно можев само како копи-пасте агитпроповски да сервирам инфо кое ќе го преќутам, нели и така нема дебата па и никому не му должам ништо, само така и своето освен времето на другите што ќе им го губам, но ги разбирам сите што верглаат како ботови, од една страна премногу отворени врати за информативен сеир а премалку за научен импулс, како кога речиси сите библиотеки се од затворен тип а некој од хоби да речеме би сакал да се едуцира за некоја појава еве и само историска?
Пауза, одете одморете малку, сетне назад на читање :) туку, стигнав и до делот зошто ваква информација за азното на ватикан (дека денес е капитал на, односно во jp-morgan) е склет, ќе речам постфестум ја проверував и излегует дека е мистерија речиси агитпроп, НО за да биде агитпроп прво треба да е масовно распалена по нет, а не споредично со само 5 резултати по конспиративни блогои, од друга страна барајќи го изворот на информацијата од каде може да е истата последно што може да се најде на нет дека истата е од сајт [1] за кој скептиците велат дека е на едикојси софистициран гуру [2] а на која страна бидејќи околу предожбите нема научна референца од никаов тип аберот делува повеќе на теза без ниту еден бар основан сомнеж за изнесеното т.е. како е изведен заклучоот дека генералот Лафает бил језуитски шпион кој со француското злато ја создал џ.п. морган а која банка нели ако ви е познато дека го поседувала џекил ајланд каде всушност се собрале банкарите за да го договорат создавањето на федералните резерви во сАд а каде подредена улога имале рокфелер ротшилд и компанија (што е одицијален податок) излегува дека ватикан е над сите, а по асоцијација во тој сајт дека илуминатите се масло исто на ватикан, заклучок би бил не дека ватикан сите ги контролирал од почеток па се до денеска, премногу исклучиво тврдење за да Човек рече аирлија така е бидејќи дури и како конспиративна логика не е возможно на овој свет нешто да му е оставено на анатемаго слободно да си ровари, логично да имало борба за превласт и уште пологично таквата борба да е налик предочената од анонимниот францисканец, затоа и не би можел да речам цел товар топтан паѓа на рамена на ватикан и низ современата историја а не пак средниот век, точно ватикан бил средиштето на борбата за апсолутна власт врз западот, но власта ја менувале во различни периоди различни европски елити, па и додека не се извади на мегдан научно пример еден ваков факт дека Ла Фајет освен што бил месон бил и језуит нема ни да може да речеме вистина језуитите го формирале џ.п.морган! вака како е останува на шпекулација која е всушност нечија теза макар чоекот кој стоел за д неа е месонски упатен односно истражувач за месонските текови. не ми е јасно само зошто научно не се одважил никој јавно да го седне на историска дебата чоеков, од што се плашат историографите, проблем ли е да се дебатира!? мора ли меинстрим вистините да се догми во однос политичките смеќерлуци низ историјата и колку треба некој историчар да е покондурен за да не седне на маса со историографи да им ги тимари тезите, ова денес во вакво е-општество треба во секоја земја да е норма заради здрава критична мисла но и простор за различно мислење освен меинстримерското, во спротивно Народ ќе мора да бира дали им верува на слаткоречивоста на конспиративните истражувачи или пак елитизмот на меинстримерите [2] интервјуво од фуснотава ќе ве замисли дали чоеков и не знае што зборува, но веднаш ќе ви се наметне прашање зошто никој не се одважил да демистифицира ваков суштен податок воопшто ни во историјата ниту меѓу конспираторите, азното на ватикатан да е препакувано во џ.п. морган дисаѓи, ех, проблем, и тоа голем ако е така!!!

кога би тарашкал од каде да почнат би се нафатил да истражувам навистина каква разузнавачка служба имале језуитите во среден век, и дали постојат тајни историски архиви во кои е документирано некако мешањето на ватикан меѓу месоните, те оние предмесонски езотериски пагански култови во среден век на запад, те подоцна њуејџерските, но тоа би било буре без дно бидејќи не мора да значи дека ако се шпиунски инфилтрирани дека воедно се и еретци или апостати кои спинувале култови и тајни друштва за да владејат од сенка со сите! за да си осигурат власт како Црква а во исто време и да си ја рушат виа романтизмот и идеалите на енлајтментот тоа е просто нелогично ако не небулозно, зар самите виа француската револуција ќе си пукаат не во нога туку во глава, и тоа во времиња кога за тоа нема потреба бидејќи народот бил лојален бар по духовносна нишка на ватиканската столица а така беспредметно е да самите ватикански елити да си ја сечат а не пак рушат истата, можеби попрво тоа да го сториле инфилтратори во ватикан или помогнале ватикан да не може да ја осуети намерата на илуминатите односно енлајтерите, но самиот ватикан да се дефрагментира пагански на прв поглед тоа е смешно! но она со пачамама покажуе дека се е можно! иако уште повозможно е тоа да е некоја патка на некој кардинал на кој месоните му шепнале како да го искористи своето познаство со папата Франциско, а тој како Господ го дал некако наивно на сите гледа милостиво, но тогаш во прашање доаѓа авторитетот во однос Христијанските Догми, бидејќи нема полесно делигитимирање за нас како Христијани доколку со полиетистички рецидиви имаме дружба на ниво на ритуали, зошто тогаш утре да не угости култоролошки некој папа во ватикан и сатанисти!? хм, зар оние кои се испикани во малтешкиот денес секуларен ред речиси не седат на две столици па и повеќе енлајтменски исто, зар не е така од спунт ујдисаност со елитните сатанисти во светов!? Не Е Мое Да Судам но би требало самите Католици да бараат ватикан да расчисти со слични пракси, но кој може на папата од паствата што било да му забележи, освен она елитите во малтешкиот ред!?

единствено што можам вака научно да посочам, но повотрно без академски пристап со прецизни наводи - освен линкувани книги апропо истите, е следното центирано писание поделе кое ги етикетира језуитите како главата зад постојната светка економска центрифуга, но веднаш тука се напоменуваат малтежаните како ороводци значи језуитите не се, или евентуално самите малтешки витези да ги парализирале комплетно језуитите па така да е спунт формирањето на џ.п. морган иницијално, повторно тоа не го прави ватикан главен ако се имаат предвид претходните мои демистификации во обид апропо језуитите како главни туку ватикан е само спунт за месоните како да си ги возат Христијаните на запад, односно во оние периоди кога малтешкото крило успева да се позиционира со свој и наклонет папа при римската К*рија! значи следниот абер можете да го надоврзете како ви чини на тврдењето дека ЛаФајет бил језуитски пион, но без да се елаборира сестрано цела оваа конспирација на еден масовен ако не историски тогаш алтернативно историски форум, тогаш просто никогаш нема да може некој да ја демистифицира позадината зад nwo проектот агендата и резултатот, односно дали ватикан е главата, или пак само месоните ја бркаат таа утопија а католичката црква (кога можат) е во нивни раце за полесно да стигнат до таквата фатаморгана, конечно во Откровението мнозина рим го гледаат како порта за лажниот пророк на анатемаго на земјата односно некој папа, но тоа не значи дека и во моментов ватикан е христијански апостата илити дека во последен момент превласта над ватикан нема да ја добијат месоните, односно да биде тоа тогаш случај а не дека е сега!

СЕПАК дури и претпоставките во однос некоја теза се можеби доволни за да се стигне до одредена теорија, но повторно треба бар еден сведок кој ќе направи добар сублимат од истите па да бидне блиску-до теорија истата, ко во случајот на аберот од францисканецот, еве таков набој има и следново писание, но премногу недоелаборирано за да бидне веродостојно што не значи и дека не е, но за научниот свет дури и ко вакво е во најдобар случај шпекулација, за која јас би рекол ...

... say what

Jesuits control the world's banking system including the USA Federal Reserve


исто треба да се има во предвид дека писаниево е од калвинист [1] исто дека во овој линк тој го апострофира исто историски ЛаФајет како месон алудирајќи како фрлал со дрва и камења по ватикан, значи претходниот линк за азното и овој за контролата на ватикан врз светските банкари имаат вакум ете бар околу ЛаФајет дали е језуитски шпион или не, а некој кој би ги сложувал соодветно коцките треба да има во предвид дека е воедно и возможно тоа да било случај, и така речи ватикан да стои зад отфрлањето на власта на англичаните врз Северна Америка, можеби логично ако знаеме дека виа шпанците имал власт претходно врз Јужна Америка, при ваква петпоставка пак овие информации од последниот центриран линк звучат уште поконспиративно, ватикан = европски централни банки, делува како да се досетиле дека наместо индулгенции полесно ќе прибираат средства имот услуги (нормал и профит) ако имаат лихварски меници, нели малку треба за да сите оние европски елити од спунт си истераат црковна пералница но и вон католичките поседи, не заборавајте дека и истокот вака си го возеле потоа банките ем цедејќи го ем чекајќи прилика како да го голтнат ко во случајот со/виа болшевиците во Русија или пак младотурците во Турција кои на ангро биле исфинансирани токму од западни банкари, но германските се етикетираат како виновни за атаката врз Русија додека англиските за атаката врз Османлиското Царство без разлика на сите пиони К*ршлуци и стапици кои исто така морале да бидат наместо за да докрај си истераат еа-месоните својата империјалистичка агенда што сепак не биднало случај бидејќи сталин им застанал на опаш ... ПОВТОРНО - толку е замрсено испреплетена вистинската борба за превласт на западот да скоро и за неверување е дека ватикан воопшто и во каква и да е варијанта е возможно да стои зад nwo агендата, но како вели бодлеровата досетка - дека најголемиот трик на анатемаго е што го убедил светот (попрво пробува да убедува или успеал некого да убеди) дека не постои, така и кога станува збор за бркање на златното теле при западот никогаш не можеме да бидеме на чисто колку истиот и навистина виа институционализиран лихварлук не станал негова марионета, иако Голем Е Бог и повторно и повторно пробува да им помогне на Луѓето та и покрај своето слободоволно слепило да се спасуваат, но дека и тоа има мерка има, а истата и ни е претскажано нам Христијаните дека ќе биде исполнета ... Слава Богу За Се Што Ни Е И Ќе Ни Биде ... кој што си дозволил да си дроби тоа и ќе срка Слободна Волја ... но мора злото да сме волни да го разобличуваме а тоа елихварлукот, за жал мнозина без него воопшто и не можат да си го замислат животот, но што се тие криви што во училиште филозофија не е предмет каде етиката ќе биде впрегната да го преиспитува модерниот веј оф лајф виа институционализарн банкарски лихварлук!?Изменето од Zelenikovo - 23.Ноември.2019 во 22:20
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2019 во 01:45

интересно ВаскоЕ згнал опус-деи да ги тимари, евала ќе описмени некого со едно интервју :) не сакам да верувам дека искористил прилика да се надоврзе на муабетиве тука односно му биле мотивација за избор на тема, но некако фино се надоврзува на моите абери колку опус-деи се склет појава, арно ама ватикан по дифот го поистоветува со нив што според писанијава страна поназад е плитко, а особена ујдурма е како агитпроповски си монтирал почетокот на емисијата спинувајќи дека можеби член на опус-деи е едикојси новинар кој ја обелоденил аферата рекет виа снимките на Камчев, ех, сензационализам, хм, напросто да не веруваш дека од разонода една од погледаните емисија во земјава убацува сублиминална сугестија дека опус-деи го таргетирал сјо, патка или удбашки спин што мислите? кому му треба релативизација на аферата и како агитпроповски тоа се прави виа техниката оцрнување личност, но, знаејќи дека и груевци и зајковци со се сите амортизери помеѓу се еа-ботови во помала или поголема мера, јасно е тогаш дека ваквиот спин има некој сосем десетти ефект за цел, кјзнае можеби затворање на итаљанскиот канал како чист за лиферување други абери апропо некои други структури во земјава!? - инаку логично во однос опус-деи кого тие би таргетирале тука? та ако се види низ постовите поназад во нишкава дека тие се продолжена рака на глобалистите, а доколкуз знаеме дека аферата рекет ги таргетира нивните тукашни глобалистички ботови, смешно е колку претпоставката на ефтов е парадокс, дури и кога истата би била паушална најонака и само како сензационалистички убацена во увертирата на оваа ВЦ епизода!од останатите абери во емисијава еве како ги слушам ќе речам од една емисија ама баш ништо нема да ви бидне јасно ниту пак ќе можете да изградите критичко мислење! Во секој случај убо е да се чуе историчар кој немеинстримски дума, иако пример јас одма можам да му најдам за почетните теории гачка, та кога тој вели сссР е срушен од ватикан моја скромна обзервација би била дека тоа е површно разбирање за глобалните геополитичките случувања во 90-ти, нормално секој со својот интерес па и ватикан јасно опус-деи и циа топтан ако сакате, сепак распадот на сссР е агенда на кгб т.е. Доктрината на Андропов односно ако сака Русија да ги изескивира идните стапици кои и ги спремале евроатланските детерминисти морала да се консолидира што пак било невозможно доколку не се прибере во своите природни граници ослободувајќи се од директната контрола на сите вишок сателити па дури и оние азиските, во исто време правејќи тампон зона така која колку и нато да ја придобива додека Русија се реформира и консолидира на крај ете со киксот во Украина поточно губењето на Крим месоните немаат контрола над Црно Море а така просто се’ останато речиси им е и вишок! конечно тоа е констатација на збигњев дека кој ќе го има Крим тој ќе ја има предноста во однос месоните и нивната волја за nwo односно потреба на Русија да одбрани во даден момент дури и покренале ww3 нејзините противници, но не само што е осигуран Крим сега туку и Сирија а Турција бидејќи во небрано така како нато земја просто се искулира со својот Сосед најчовечки иако ете нато членка ... така да ако веќе ВаскоЕ банализира низ спинои убаво е да се замислите зошто бар не става прашалник кога изнесува некое тврдење, а кога пак интервјуира некого чудно е зошто не потпрашува како што беше случај порано Што вие гостину мислите за другите теории апропо одредено прашање, ако сака може сето тоа брзо да го збие во една емисија а како би посочил дека дадена тема има многу агли на разбирање на вистината околностите и равенките, но исто и историчаров треба да е доволно мудар за да потенцира дека неговите теории се или не се меинстримерски ем колку други алтернативни постојат, или да посочи свој блог можеби каде сето тоа е анализирано! поентата ми е дека сркање тв шоуа како доволен аргумент за некоја теорија да ја сварите е погрешно! неретко ве наведуваат ако не друго дефокусирано кон разни дигресии кои ви ја релативизираат потребата од слободоумна свесност, но ќе речете тоа се медиуми па што е тоа е, но не би се сложил, зотшо, бидејќи без фокус на дадена тема а само со упадливи насочувања на вниманието ем тоа скоцкано во истражувачка емисија, каде почнува со опсу-деи а заминува на сосем друг раК*рс од теми без притоа да има здрава испреплетеност, просто тоа е најдобар начин за истилтитување !!! ВоЦе не дек не е добра емисија Васко знае да извади абери кои воопшто не ги чул Народ, настрана како тоа е спакувано, НО која воопшто му беше поентата да ги убаци опус-деи во емисијава, колку да каже еве некој кој бил во ватикански архиви има разбирање за големи работи, а потоа ајт на антички македонци, каде бе со тој памет мој мил соселанецу!? бар да речеше ете ние сме македонците и денес жртва на римските внуци и нивте евроатлански ’’постојни меинстрим’’ вистини, та и ќе ја разберев спојката, АХ во Вмбел да си праел вака Ракија ќе те пуштеле на пасење и потака од Преспа! не ми замерајте и без лутење, ова е личен абер кој можеби би требало да му го пуштам на фејкбук, но бидејќи таму веќе не сум активен па еве нека оди јавно тука. чинам ќе немам прилика да му го кажам лично, хм порано на в’мбелските средби не се сеќавам да го бев сретнал а сега незнам дали оди, па некој од ближните да му го пренеси, та еве можете вие слободно доколку го познавате или си чаткате социјално!

патем рeчете му ДОСТА (не Димовска, уа цијашана) си тера промо по фејкбук, иако не ет единствен кој се замајува таму, ем така замајува други да дремат на тоа склет социјалката за која бамборев вчера дека ни за од спунт не ја бива или убива, тешко на оние кои имаат болни шкампи во дисаѓи а дремат таму [1] едно време Миленко имаше убав е-форум како прилог за неговото ама баш народно шоу, и навистина Народ се раздебатира и тематски и архивирано по однос секоја една емисија, Аирлија камо и ВаскоЕ да стори такво нешто! бар оние кои ја пратат емисијава ќе можат да го дополнуваат, а камо пак ко кај Миленко да и самиот слезе меѓу Народ и така форумски да ги потпраша што мислите кое прашање би било соодветно за следниот гостин! но на Миљенко му саботираа изгледа форумот, арно ама сигурно има некаде сеуште архива, незнам зошто не ја враќаат во живот прилепчани пак, би прашал јавно Загор џе је запело болане!? итн. еве ви од МНШ скриншот да имате претстава како тоа изгледало [1][2][3] па бар за емисииве бидејќи апансаз или сензационалистички или недовно долги за да убаво некоја тема се образложи ем со повеќе гости, едно време Миленко за миг имаше таков стил, дефинитивно не потребен туку неопходен ет е-форум, дури и законски не би имал против ова да е норма з’ш ако сме земја каде демократијата функционира или сакаме да биде така сите озбилни чинители сред истата а особено медиумите во однос вакви теми и работи би требало да имаат простор каде изнесеното би било архивирано и тимарено, а не утре да се прават редакторите на тошо како што и зошто си пуштале низ е-вода виа тв или јутјуб, има ли гледаност емисијата логично треба да понесе одговорност и авторот каде соодветно истата и ќе се дебатира, наместо да останува вакум кој потоа раја онака уличарско-фејкбуковски ќе си го пополнува со надрилекарства кому како му се сонило! проблем си имате поблем, но колку ви е тоа јасно незнам! Аирлија во секој случај а ништо!? ако дочекате федерална европа час потоа ќе ви светне за што сум верглал ...

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2019 во 01:04

гониот спојлер-пост би го надополнил со уште еден абер колку навистина денес маркетиншки ви е исценирана реалноста, агитпроп-папет-мастерс ви ја креираат налик ветер у леџа за полесно да ве легнат на брашно во однос своите агенди, онака да не им таласате море додека тие истото го солат со свои мирудии кои конечно евроатлански глобално се извадени од масонски дисаѓи, ѕирнете го првиот линк од последните центрирани на крајот над видеата во следниот пост на билд, инаку постот е за срочен за вештачка интелигенција а е добар повод да ја сконтаме нејзината месонска инерција што ќе пробам да го предочам во следните пасуси од овој пост тука, патем убо место е тука да го искоментирам шабанскиот абер во првиот пасус од линков, таман за да не се чудите како тоа сметам дека денешните ’шамани’ ги доживувам како шабани, прво паганските мистицизми кои некогаш вирееле се речиси наполно десеткувани во однос традициите церемониите и воопшто езотеричното знаење да денес има само ехо од оној моментум од антиката а не пак претходно, макар синкретизирале денес разни техники разни шабани, просто за да некој систем на знаење достигне максимум неопходна е жива традиција која посреди шаманизмот како континуитет ја има евентуално кај америчките и сибирските хилери иако и таму озбилно десеткувана и евентуално меѓу некои афрички и амазонски племиња, што не значи дека некој неможе да искористи некој нивни ритуали и сонив да експериментира, но никогаш нема да го достигне зенитот од даден мистицизам а така и да биде во можност нешто магијски глобално да менува, што велат индијанците комуницираат со духовите кои го држат сводот над земјата да не спласне нанеа [1] но кој го познава нивниот мистицизам знае дека не сите индијанци се токму во глаите а кога така паѓаат во трансои често биваат обземени од паднатите духови анатема на нив, кои потоа си ги теќерават како џамлии кога како им треба, замислете колку пак оние кои неопагански делуваат некако мистично, нив како низ дудук ги свирнуваат да одработуваат склет каде им треба, та затоа и ги викам денешните вона-би неопгански мистици шабани а не шамани кои ни себе можат да исправат не пак некој друг а не пак земјата да ја регенерираат! НО нели мнозина поалчени од трансерското шаренило на неопаганизмот попрво би се удавиле во таквата жабокречина отколку да се вивнат во Православните Висини како би виделе што значи Жива Традиција која преку подражавање на Седржителот им помага на Божјите Духови да го одржат овој Свет нанозе исправен, всушност Монотеизмот е кулминација на сето духоносно знаење, додека се’ останато е прав и пепел, сепак Господ е Милостив та ќе се спасуваат и оние кои не го познале како паганите а на кои ќе им се суди на крај според Совеста колку чинеле добро а колку зло бидејќи нема Душа која неисчистена непокајана ќе влезе во Царството Небесно за што пак нам како Христијани преку Христа ни е дадена новозаветно и прилика за поедноставно покајание преумување очистување преку Светотаински Воцрковен Живот но сепак мнозина прелажани биваат заради немарност иако веќе го Примиле Печатот На Светиот Дух низ Крштение, та едно е да се сопнеш ете има начин како да се исправиш, а сосем друго да стане некој апостата отфрлајќи ја вистината за Единиот Жив Бог Господ Исус Христос
... за жал има и полошо оние кои се кријат зад Крстот а кокетираат со паганизмот, дури според мене и кокетирање со земната научност е вака погубно бидејќи Надежта Човек ја полага пополека на едикојси научни елити а кои ко што веќе бев заврглав во нишката за еугеника се посеани како инерција од месонскиот котел на инвизибилити колеџот [2][2][2] навистина ватикан вака оди по тенок мраз кога вели ембрејс д геном енд а.и. сајнс, каде со тој памет само незнам, нешто навистина смрди на ангро кајнив! но, ова не ми дава за право да фрлам суд дека и ватиканци топтан се забегани, иако ете гледаме историски не му ја мислеле многу бидејќи имало ’монашки’ редови кои забегале озбилно! интересно е токму преку нив дуализмот на ангро се зацарува во западна европа, оној пак во Византија познат како павликијанство односно богомислтво подоцна истиот бива изгонет како ерес, за жал комнените пак го враќаат на сцена а што може да се види преку нивниот двоглав орел како фамилијарен симбол по што и Византија пропаѓа, сепак дуалистичката ерес се провлекува во европа од неколку страни и наоѓа подло тло посреди западот но замаскирана виа елитите во хуманизам кои пак елити за жал ја узурпираат ватиканската столица не мал број пати а така и ја одвнатре ја корумпираат католичката црква да просто постојано се случуваат испади или склет реформи во неа, што не значи дека и католиците се еретици но неретко биваат терсене извозени да прифаќаат пополека разбирања како екуменски инерции, тој пак екуменизам брзо чекори кон универзализам а што ќе бидне целосна апостасија односно отпаѓање од Монотеизмот бидејќи Христос наједноставно не поучува нема Човек што може да им служи на двајца господари, ова значи дека ако кокетирањето со паганизмот е склет колку повеќе заедничарење сонего, зар така всушност не паднале во канџи на анатемаго мнозина, вклучително и темпларите кои биднале таква пошаст да Вистинската Црква морала да ги сотре дрско [3] дали било така преку аберите во оваа нишка сами проценете, а доколку навистина дуализмот им станал норма таквата ерес претставувала опасност да стане скриена елитистичка религија во религија знаејќи дека е окултизам кој ковал заговор против Црквата и од неа Благословените кралеви [4] си мислиш албертП толку концизно во тоа време измислувал нагаѓал импровизирал [4] сепак пост-темпларски месонеријата и навистина станала елитистичка религија но нешто подоцна по распуштањето на темпларите а посреди хуманизмот кога западните аристократски елити (веќе дуалистички изботирани и заради лихварските влијанија на темпларите) кои аристократи испикани по католичките универитети синтетизирале (синкретизирале) аркана знаење кое довело до илуминатската мистерија за анатемаго која пак мистерија го посеала енлајтмент движењето а имала за цел да ја уништи и замени Христовата Црква, превратот за кој говори Домазет Лошо кој во својата прва фаза има за цел рушење на авторитетот на Црквата виа атеизам а потоа атеизмот да го суптитуираат со нивниот енлајтмент анатемисан поредок, ваквиот процес сеуште трае а посреди се спони како промоција на неопаганизмот како би се релативирзирале дополнително духоносната традиција на Христијанството што денес во времиња на масовен агитпроп се прави суптилно преку медиуми како филм музика литература, иако ова било метода и порано само по обратен редослед, учипувајќи ги хиерархиски сите кои доброволно би се учипиле а тие пак како елити потоа манипулираат со новнокомпонираните секуларни нации, НО ќе речете сите овие предожби во нишкава не се врзани за современата месонерија таа има само 3 степена а 33-те се некаква античка-месонска струја која е башка муабет, логично би било да е така чим така велат она месонството официјално настанало во шкотска, НО тоа е и’ кваката, земете пример дуализмот какви се не форми имал а сепак низ историјата нишката е заедничка и се потпира на заеднички извор зороастризмот, кој преку катарите и темпларите добил нова форма во средновековна запдна европа а подоцна повторно се преслекува во различни како илуминатство во германија или шкотска месонерија во англија а на сето тоа и еден куп разни подсекти кои всушност се само локални клубови на една иста неопаганска матрица, а доколку им се верува на збор на мештерите со искуство таквиот антички вајб им е норма која само неупатените може да си дозволат да ја игнорираат [5][5] а она што им е заедничко е кабалата како зороастичко дуалистичко магијско знаење [6][6][6] од првава 6-та фуснота ќе сконтате дека питагорејците логично знаењето им е од персија што веќе и научно е потврдено [7] а на ова добро се надоврзува и теоријата за феникијско потекло на старите грци [8] а она што во овој контекст е битно дека кабалата е сродна со тетратката [9] веројатно знаете веќе оние тетратки кои геометриски ги шкрткал пример бенџаминФ [9] или пак нострадамус [9] а ете во оваа последна фуснота добро се алудира на сета езотериска забеганост на тие европски аристократски елити кои доволно добро се сплотели со ашкенази евреите оние хазарските кои го примиле јудаизмот а кои сигурно дополнително биле вични како персиски рецидиви во зороастриските култови, всушност откако доаѓаат во европа потиснати од муслиманите и православните кои ги изгонуваат од кавказието тогаш и првпат се печати сефирот кабалата почнува да се станува норма за јудејците што не било случај претходно иако велат тоа знаење постоело орално, хм, битно вака јудејците стануваат сплотени со месонеријата што конечно на елитно ниво и било случај та се појавува ционизмот како идеологија а подоцна веќе со енлајтментскиот преврат преку француската револуција почнуваат официјално да излегуваат во јавност како еврејска месонерија во европа и сАд [10][10] бреј како фино го маскираат масонскиот пивот виа фратернал кер а всушност се јудејски елити кои своевремено се врзале за евроатланските месонски, китка матка а сепак денес и многу православни си ставаат месонски јарем [11] еве нели ќе си најдат оправдување стариот завет го имале мистично инкорпорирано иако стоел и новиот завет на нивниот олтар ама очигледно како маска за полесно да регрутираат адепти претпоставувам, смешното е што глумат дека не се религија а имаат и ритуали и церемонии и хиерархија и конечно недвосмислено велат веруваат во голем архитект кој бил светлоносец, саунд фамилиар ли, конечно луцис траст како еа-елитет агитпроп на почетокот на минатиот век ова дополнително го апострофира дека станува збор за луцифер Анатема на него, ех помесончени маусдонци каде со таков памет знаете ли!?

она пак што е од особено значење апропо нас Христијаните е да разбереме дека кабалата е античко демонско знаење кое ете е протнато и во месонеријата, а конечно било и е кај мнозина јудејци денес секојдневие, кое се потпира пример на магии од типот на голем склет [1][1] кои ко што велат линкоиве биле употребени заради ресетирање на стравот на христијаните во западна европа од човечко жртвување кај кабалистите [2][2][2] вака она предожбите на францисканецот добиваат и аргумент за теоријата, а дали е основан, хм, ако сте запознаени со паганизмот ќе видите дека ваквата пракса како човечки жртви за своите идоли ја имале речиси сите главни пагански култови, дали кабалистите ја немале, ех ако кабалата e зороастриски култ, тогаш сигурно тоа е и’ случај, видете дали персијците имале таква пракса [3][3][3] но незаборавајте дека хазарите се миск од монголи и персијци [3][3] кои дополнително се аклиматизирале на јудејство баш бидејќи јудејците во одредени моменти на вавилонско робство синкретизирале озбилно со локалните паганизми што веројатно довело и до традицијата на обрежување конечно [4][4] а дали и ова не е фабричка грешка во талмудот (што и самите евреи констатираат дека ги имало) [5] останува бар за мене нејасно, НО она што ми е веќе јасно дека идејата за некој голем нечовек освен на кабалистите им била и им е фора и на месоните [6][6][6] која гледаме од аналогијата од последната фуснота а во костец генетиката ќе извади на маса посекако киборзи ако не хомосиликон роботи [7] иако знаејќи дека целта на месоните им е да се зацараи некаков нивен господар во некаков нивен нов светски поредок ништо чудно да спремаат тегла која ќе може да прибере таков демон како анатемаго а тоа да е со некаков човечки облик, знам дека ова ви звучи супер филмски но ако знаете какви се врaжбини прават паганите ова е речиси едноставно, она како да му сместиш некому да биде обземен, проблемот е што што' поголеми бесои толку потешко може некој организам да го издржи притисокот и да им биде корист на на демоните анатема на нив, а дали во тоа ќе успејат нам како Христијани ни е претскажано во Откровението дека и кога ќе бидне тоа случај тој нечовек нема да владее со луѓето ни седум години, всушност прашање е дали и ќе успејат бидејќи пророштвото вели дека лажен пророк ќе се зацарел во тогаш обновениот соломонов храм во Ерусалим, сега веројатно и ви е појасно колку сушта разлика има меѓу Христијанство и месонерија, она што кај нас на крај во Библијата се апострофира како најголем склет кој човештвото ќе го дочека во апокалипсата, за нив е основно идеолошка мистика возобновување на соломоновиот храм е тие да ти биле ѕидарите кои од колено на колено постојано ќе работата на таа агенда, вистина смeшно но пак ќе кажам колку само маусдонци ошле низ разни ложи и во минатото и денеска а абер да немаат за оваа работа, знаете кој ќе горат први во геената, велат жреците, но знаете ли кој ќе гори пред нив, Свештениците и Мирјаните христијани кои паднале во апостасија или прелест прифаќајчи го дуализмот универзализмот или лажниот екуменизам, офте само вие трчајте по запад може на столче ќе ве седнат во геената заради сервилност, но опаметете се со време бидејќи ќе бидете фрлени таму во вечност! подобро и да не сте се родиле него на Бога грб што сте му свртеле, за жал мнозина станувајќи и несвесно богоборци!

на крај би се дообјаснил дека кога велам екуменизмот е зијан, со тоа не алудирам дека Католиците се зијанот бидејќи некои папи се одважиле да го туркаат ова движење, напротив и многу Папи го осудиле масонството [1] и сигурно јасно им е кој го отпочнал екуменскиот муабет најнапред преку WCC [2] сигурно уште појасно дека екуменизмот води кон универзализам, та не е ниту праведно ниту пак Милостиво заради некои црни овци кои виа опус-деи и сличните наним испикани секуларни или месонски елити инфилтрирани во ватикан да се жигосува цела Католичка Црква а без притоа да постојат јасни аргументи или очигледни зицери, иако за нас Православните филокве пример е озбилен, но тоа не значи дека гледаме на католиците како апостати туку дека биднале од некои елити соблазнети и фрлени во прелест, но тоа како Мирјани не ги прави помалку Христијани бидејќи Само Бог Ќе Суди ... сепак би предочил нема логика да тргнеме по паметот на Фанар и да менуваме календари или пак го признаваме ватиканскиот понтиф за наш пастир, тоа по логика на Империјална Православна Слава денес треба да е Русија односно РПЦ а дали Севселенскиот Патријарх титулиран така според географска јурисдикција ова го разбира незнам, но очигледно е дека не чека кардиналите да отстапат од шизматската ерес туку тој притрчува да го фрли Православие во раскол, што и го има сторено а многу помесни православни цркви и го следат неговиот пример та сега празнуваат со католичкиот наместо православниот свет, и тоа со какво оправдување па како први тако други, каде е за вакво нешто Севселенски Собр или стигнавме на ниво кој како сака да си толкува и делува, после не се чудете кога месонерија параспур ќе ве направи, бидејќи оној кој и малку се продава и многу ќе се продаде, зар за тоа пример политички не ви е поука sdssm чекор по чекор на ред и македонскиот јазик да го сведат на музејско ехо со ѕвездички! ех етнофилетизмот иако терсене работа во вакви околности и дополнително би не осигурал но по штета за Соборно Православие да доочекаме, иако ова може пак да ни биде токму оправдување зошто да не биднеме екуменски подобни, што истото можевме и требавме преку грчкиот проблем со името да го искористиме за да не се отанизираме, само се плашам и во овој случај некој на своја рака да не фрли во надекуменска прегратка, сепак за сега сме долготрпеливи и се надевам така ќе остане ... Слава Богу За Се’ Што Ни Е’ и Ќе Ни Биде бидејќи се’ сме си заслужиле свесно или несвесно, затоа и не очајувајте за да и' побетер склет не ве стигне заради својата млакост или Не Дај Боже неверие!


     
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2019 во 03:44

пред некој ден за католичкиот Божиќ налетав на супер-дрзок агитпроп во однос Христијанство и тоа на axn мислам беше, каде во прајмтајм го емитуваа ’кодот на давинчи’ и ето екстра егземплар како протнуваат дуализам на мала врата низ филмои и литература односно во случајов екранизација на некојси роман на некојси ден браун, наједноставно како пресек ќе речам богохулие е мала етикета за оваа спиндерела монтировка, иако ова е прилика која не би ја пропиштил за да посочам како блогбастерски им се пере мозок на неутврдени т.е. традиционални Христијани или пак деца и тинејџери за кои ваков мистерија трилер е лапни голтни обланда посекако, што има поинтересно од деконструирање на Црковни Догми виа култот на изис, што всушност е и целата таа предожба во филмот низ полувистини наштимана со еден удар да го релативизира Спасението на Човечките Души а воедно посочувајќи - еј запрепастени гледачи клекнете на колена пред некоја си тетка во некој си саркофак под версајската палата каде скоро имало мермерна пирамида во стаклена пирамида спуштено што е заклучок од крајот, само што не кажуваат во филмот дека темпларите биле дуалисти кои катарската дуалистичка ерес ја надградиле и со пагански мистерии од типот на изис и озирис, ем дека посреди се’ е култот за сексот, и оп истиот го протнуваат онака бенигно како ритуална оргија за момент во детството на главната женска роља, но нема изричит абер дека таквиот култ денес дуалистички е проткајан во голем дел од месонската симболика, оние две составени пирамиди т.н. давидова ѕвезда, или пак двата столба под окото на луцифер анатема на него, оние столбови кои биле ритуално место за оргии на атлантиѓаните итн. инт. а кога сето ова како филмски агитпроп ќе се дозалее со оној симболичниот постфранцуската револуција на енлајтмент движењето а денес се воочува преку европската симболика [1][1] станува јасно дека ова е нечија агенда која има за цел атака на Христијанството со неопаганизам на сите нивоа, иако тој неопаганизам и баш не е од сега туку се измиголувал од век во век макар христијанските императори уште од сам почеток гледале да го истребат ем како не би им направил неред ем бидејќи Амин за своето владеење добиле од Црквата а се покажало немал број пати оние кои се скриле зад Крстот а си терале улаво или трсене наопаку без да се кајат за тоа гинеле и страдале без многу пардон од Бога ...

лично никако не ме засега филмов но се прашувам колку ли е популарен во светот, чим католиците на ангро ги засегнал сигурно многу, па еве ред е да посочам и нивни рецензии [1][1][1] а јас ко за нишкава би посочил прво на една аналогија за темпларите [2] а нормално и видување на коспираси-скул апропо филмов [3] (сајтов нешто му рушеле денеска) интересно е она што вас ви се случува како земен агитпроп доколку не сте утврдени во Верата, како буткање под нос постојано култот на телето пардон телото односно сексот, на оние кои се Верни им се случува виа духовни напади дали да паднат во блудни мисли или пак блудни дејанија, она пак што дополнително сите ги ремети се вакви скриени сублиминални асоцијации налик моника белучи како Магдалена, што не треба многу за да ви се распали памет ако не богохулно тогаш онака сплеткарски да ви се намалуе Молитвениот Фокус низ тривијални филмои па дури и навидум просто историски римејкои кои како шејкои си ги сркате додека ви се стеснува така Можноста За Спасение на Душа т.е. излезот од стапиците во овие склет времиња (на атеизам секуларизам мамонизам безбожност неопаганизам сатанизам старлетско-идолопоклонство) па Бидете Будни и помалку паѓајте на фората!

а дека паѓате и ќе паѓате тоа не е спорно, Битно е да го задржите фокусот кон Висините, а не хоризонтално да тилтате или пак удоле да итате, незнам зошто но во тој контекст е и’ радоста по или пак стравот од киборг иднина, кој реално како ризик постои, уште пореално како инерција се случува, а посекако како кулминација во некаква форма ќе завози апокалиптично кога тогаш, но би ви порачал и во такви околности Господ повторно ќе ги Закрили Своите Верни Христијани пр. една таква филмска предожба е во киборг-апокалиптичниот филм омега-дум во кој андроид на кому му е ресетирана дистрој-хјуманити матрицата станува човечки-заштитник уништувајќи ги последните воинствени андроиди за ремнатс оф пипл ту лив фри вели сценариото [4][4] но додека стигнете до тоа ниво прво ќе ве учипуваат весело сигруно и емоционално забвано или спортски [5][5] а посекако ќе ве ботираат и идеолошки трансхуманистички спинувајќи ви прикладни концепти во своите стапица-теории [6]

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.