IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за Традиционални Вредности
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за Традиционални Вредности

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Закон за Традиционални Вредности
    Испратена: 16.Јули.2018 во 09:44

знам дека некои сакаат да бидат новокомпонирани а сигурно новокомпонираноста им е и условена како морков од еу, но тоа не значи дека по цена на ремоделирање на традиционални вредности заради кои ко помала држава успеваме да опстанеме тоа сега треба да си дозволиме ни стане непишана инстант норма за пишани инстант промени!

зошто некоја новокомпонираност некому му е потребна е работа на оние кои им е потребна, но зошто ко таква треба да супстиуира одредена изворна појава за сметка на оние на кои не им е потребна чинам не е нивна работа, иако се наметнуваат заради еу-пенетрација таквите новокомпонирани гачки ко инстант неопходни заради системска компатибилност!

е сега како Православни Христијани сме биле толерантни, а ко секулрни се соживуваме кон новокомпонирани муабети, но бидејќи традицијата кај Сунитските Муслимани е безусловна за некои прашања та и нема место за наметнување секуларизам без граници во Заедница каде традициите имаат повеќевековен континуитет ... е сега во еу и не само заради секуларизам ами и заради кашатализам но и новокомпонираност си дозволуваат секакви инстант експерименти, но доколку еу имаше 30% Муслимани во својот состав ќе ги прашав дали волку лесно ќе наметнуваат пр. хомосексуалност, а утре дури и им кажат на оние традиционалните нели човекови орава се во прашање та морате и развратни гости да здомите дури не ги ни познавате, Не Дај Боже да се такви околности бидејќи тоа ќе продуцира инстант полтички и културен земјотрес а доколку тоа не им се случи правовремено сетне билдајќи моментум кроце по кроце кога ќе се случи ќе биде таквиот земјотрес катастрофално непоправлив!

е сега кај Нас ние сме пр. на далеку понапредно ниво од нивното во однос традициите, а сакаме да имплементираме новокомпонираност која се коси со нив, и тоа со 100% еднаквост на сите нивоа не само во системот туку по инерција и онаму каде за тоа нема место! што би рекле на традиционален чоек да го искушуваш не индиректно туку отворено и директно со разврат, што нормално ќе предизвика кога тогаш ерупција од незадоволства а логично и земјотреси доколку некој си дозволил да злоупотреби својата слобода дали заради чалам илити спинои со некаква или нечија агенда, веројатно и тука си експериментираат и на ова ниво на помал примерок, за да видат како утре да се справат и кајсебе доколку стигнат на наше ниво мултикултурно, но Ние треба навистина да сме абдали ова чим вака тука им го дозволуваме т.е. си го дозволуваме бидејќи нормално Нас ќе ни се удри сетне од глава, а заради што со времемтреба Народ да си донесе ко традиционален и закони кои ќе ја осигураат традиционалноста од разни ризици и притисоци т.е. до каде може да одиме со отстапки а тоа да не нема за резултат непоправливи последици!


Изменето од Zelenikovo - 16.Јули.2018 во 09:44
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2018 во 23:44

же да се каже живееме во време кога е последен миг за да се осигураат Традиционални Вредности од секакви ризици, но бидејќи во моментов на власт се луѓе чии агенди целосно се косат со традицијата бар во однос пример на педерастијата како озбилен ризик по Семејството како основна клетка, треба некое нво со време да иницира Референдум дали мнозинство и навистина прифаќа вакво еу-знаменце протнато на мала врата и во традиционална заедница како нашата, а дури потем да бидеме на чисто дали и каде како на одреден ризик би му допуштиле да постои, бидејќи јасно е дека развратот вака легализиран ко сега утре од педерастија ќе дотера и толеранција педофилија, зар тоа не се случува во моментов со Холандија како политички дисК*рс, а доколку по утрото се познава денот јасно дека вакви нешта мораме да релативизираме кај нас заради соживотот помеѓу различни традиции!

е сега дали навистина има простор за фер референдум во постојниве вовче услови тоа незнам, но веќе имаме имплементирано биометрија која не ја користиме во ваков случај ами само безбедносно, што пак вака остава сомнеж зошто политичките елити не ги употребуваат овие веќе достапни алатки заради граѓанско осигурување на Слобода туку исклучиво за нејзино безбедносно системско пеглање!?

во однос ваков Закон, добро би било Чоек да има избор дали и каков вид на идентификација ќе има т.е. дали сака или не рфид чип во возилото и личните документи во кои и сега го има а за тоа не е прашан, бидејќи едно е биометрија како контрола на пристап, а сосем друго рфид како контрола на движење, ете некаде некоја ваква алатка некому му треба некаде некому ко таква би му пречела, а кога би имал избор тоа ќе може и сам да го регулира, освен ако пенолошки не е приморан на тоа заради некој свој системски грев, неправдата е што рфид чиповите не ние јасно кажано дали и во која мера се присутни и воопшто далимко такви се веќе во активна употреба освен само присутни, нечно зошто толку тајно то тоа е спрострено, дали не се работи за некоја глобална подготовка на терен која ќе се ефектуира подоцна бидејќи ко што ме држи меморија и за ова бевме со еу-знаменце условени!?

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2018 во 22:55

една оштроумна апликација на ваков закон би била субвенционирање во Град на изворна архитектура, но не само естетски туку и биолошко-еколошки во однос нашите Традиционални Лебдечки Куќи т.е. индиректно да се форсираат традиционални вредности и во архитектурата, а бидејќи керпичот не ет нит изолациски ниту асеизмички најкорисна опција за ѕидовите, истите да се условени како исполна со балирана слама ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=337&PID=227222#227222

логично ова е идеално за на Село, но зошто посиромашните или пак екоосвестените сограѓани да немаат и ваква градска алтернатива, што конечно ќе биде и естетска бомбона за градот та и мотив за субвенции вака, бидејќи ако продолжи Народ и понатака транзиционо да тера со цигла-бетон-закрпи нормално дека ќе биднеме ко фавела, а за што еве во добар случај е одговорна градежната стандардизација која дозволува само проекти кои се од цврста градба, што пак е оптимум директива и за осигурителните компании, а за сметка на сето ова и повеќе загадување бидејќи изолацијата на објектот чини колку и самата карабина заради што многу сограѓани тераат до пола ко инвестициски несолвентни за топтан енергетски ефикасна градба а што потем резултира со поголеми сметки за греење т.е. за многумина повеќе дрва за горење ...

но за ова да стане случај, треба да се поработи и на помодарството кај архи-елитите, ако не и кај бројлерството на урбанистите [1] конечно никој не е крив што Многу Време Стојал Силјан и во нивниот случај како бруталери и транзитери визави традиционалисти [1][2][3] вистина убо звучи ова т.е. во титоизмот бевме традиционално во лер, во транзицијава традиционално ко гојда не тераат кон глобализација, а единствено ќе разлистаме доколку рурално се освестиме од бунилото на ратрејс фатаморганите на конзумеризмот, кроце по кроце еден по еден ако не можеме сите!
Изменето од Zelenikovo - 18.Јули.2018 во 23:00
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2018 во 08:14

од некаде нели мора да се почне, но денес ниту од чаршија не можеме, глумејќи елитизам дури и онаму каде нема логика за тоа како што е Скопска Чаршија, може на бурекџилниците ќе им текне и пица да продаваат зошто не кога може донер а наскоро и гиро кога Бит Пазар ќе го напрвават наскоро ко мол и тоа со паркинг на кров [1]

[1] http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=746&PID=227045#227045

овае само проат доказ дека не само што е потребен озбилен ЗТВ туку и озбилни механизми за негово спроведување, еден таков механизам би бил за секој не вклоплив објект во своето опкружувањедодека стопанот не смогне сили да интервенира во вакви строго традиционални средини со типична архитектура пр. опптината да го украси со типично платно на кое ќе му испринта соодветна архитектура за ваквите модернистички упади се камуфлираат, слично ко што беше случај со покриената карабина на ечатницата Гоце Делчев во центаро на Скопје, друг начин за со лесно да се интервенира во овој и сличните нанего чаршиски случаи нема!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2018 во 20:08

реално минатата власт се трудеше да внесе некакви промени, можеби оваа ќе тера музејски, но реално на повидок нема ниту озбилна јавна а тековна дебата бар од етнолози ако не политичари за неопходноста да извадат предлози кои ќе не осигураат повеќекратно во однос националниот иднетитет и посебност, но чисто се сомневам дека ќе думаат изворно туку попрво етно како кросовер подобност за идно гетоизирање на погрешен начин сред еу-федерализмот, кој иако не е официјализиран веќе и се спроведува на ангро, само што е неизвесна неговата судбина бидејќи тешко со лесно да се релативизираат националните темели на постојните земји членки во еу како носители на суверенитет кој сеуште не е целосно во рацете на Бришел, а и да бидат спинувани некако кон тоа посекако ќе има земји ко Швајцарија кои ќе одбијат да бидат стопени во унисекс казан ...

еу во однос различностите и посебноста е како етно-бенд кој им ја свири оваа приспивна песна но со прилично раштимана федералистичка октава, а до кога незнам ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3227&PID=227285#227285

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2018 во 21:21

добро би било кога секој политичар би се запрашал зошто е неопходен ваков закон од системска природа, нели повеќето се убедени дека вакви вредности кај нас се оппта норма та и не мора законски истата да се стандардизира, но ако по утрото се познава денот, иако не мора секогаш да е така, сепак кога е очигледно дека се се' намуртило јасно и дека ќе истура, та комотно постојните политички елити треба да се свесни каде се залетале да се интегрираат односно дали таму во секакви услови нам ни е загарантирана посебноста и самоодржливоста ... може да се каже моделот на граѓанско општество во еу стреми кон шведскиот, што може нема да биде проблем доколку Шведска не почнаа самите граѓани да се учипуваат бреј веќе и на железничка вака поминуваат [1] а особен проблем како мотивација што се екстремно уплашени од различниот, што пак ќе значи вештачка гетоизација особено во однос либерализмот на мештаните наспроти традиционализмот на доселениците заради што пак јасно е дека ќе се јавува револт а потем и тоталитаризам како нусефект, а по кое сценарио еа-детерминистите сакаат да стигнат до инстант федерализација обвинувајќи ги националните влади за неспособност да излезат на крај со спроведување на либерализмот како норма, балансот во таков случај јасно ќе биде европската комисија се додека не се ресетираат сите како европеи со универзална религија, иако тоа би можело да оди по линија на панатлански сојуз, што пак за Македонија во такви околности ќе значи витринизирање и на културата и на традицијата, а што потем заради економски варијации на тема регионализам од македонецот ќе направат реликт за антрополошка историографија! а и сега сме на тој пат тргнати, само што сеуште има простор за ретроактивни промени ...

дали уште сега пред каков и да е влез во еу не е неопходно Традицијата озбилно да се осигура и законски, сами донесете заклучок апропо горнава предожба, а дали е тоа возможно и како истото да се избоксува ко неопходно при преговорите за еу членство тоа е друга работа за која јавна дебата од типот на медиумски експертски спинови нема да помогнат, туку треба научната фела севкупно на јавни институционални форуми заедно со граѓаните да изнедри одрживи предлози за ко такви утре и со внатрешен консензус бидат соочени со легислативните еу цариници, она до која мера либерализмот смееме да си го дозволиме, илити зошто традиционализмот не смееме да го фрлиме на маргините како вишок во однос интеграциите!

конечно дали ќе имаме посебно право да субвенционираме традиционален начин на живот, наместо центрифугален по урнек на еу-либерализмот!? не заборавајте еу во најголем дел се протестантски земји членки бар она јадрото кое е мотор на унијата, што пак доведува да е многу нормално по линија на толерантност во Црква утре да си отидете и по гаќи бидејќи имате парексаланс загарантирани чоекови права, она помодарска исклучивост, Франција пак е посебен исклучок ко стартер на француската револуција која е повод за официјално отфрлање на авторитетот на Црквата, додека другите речиси се неми или безгласни од презадолженост, што пак се околности да утре не ви истераат популациона еугеника, ами родова бидејќи нели помалку љуљашки помалку гајлиња, а оние кои ќе ги има да бидат штимани или принтани по мерка на еа-империјата| но се би било во ред доколку на ова се завршува приказната, туку проблем е што ко и секоја империја и таа ќе гледа сите да ги хомогенизира и културно и верски заради своја самоодржливост ко политичко-економски мастадонт, а кога и ќе се навршат времињата ко што е посведочено во Откровението ... а дал тоа уште сега не е така, а само се чека некој да се дочепа до еа-штафетата а е подобен на еугеничарските амбиции, тоа навистина незнам, ете сите верваат она со Хилари работите тргнуваат инстант напред, и оп стоп самиот американски Народ рече чукш политички слонои и магариња, имаме ние и трета независна опција, иако и таа гледаат еа-детерминистите да ја спастрат во ормар, но ормарот тро претесен за слободоумни ... кој се пак тие слободоумни, просто оние кои одбиваат да бидат при очи слепи и при уши глуви кога на ангро се тера агендата на еа-детерминистите за НСП која и воопшто не ја криеле никогаш само што ја маскирале со спин предтекст ко - \империјален геополитички шах - не се плашете/, но на чија табла нема место за локални национални ами само глобални интернационални интереси, но интересно е дека ја научиле лекцијата ват-гоус-араунд-комс-араунд по сила на каузалност, та не ве ни тера никој на сила да им се приклучите во агендите, иако ве уценуваат вешто со спинови и стравови, а последен таков спин е пример поделбата на македонците на словенски и антички, додека последен таков страв е мултиетнички К*ршлус доколку не се интегрираме и по цена на сестрано самообезличување, но забораваат дека токму Муслиманите во Македонија бидејќи ќе имаат утре особен гајрет од постојниот и идниот еу-либерализам та и нема здушено да им ги подржат сценаријата за насилна интеграција, а нормално ако не можат тие да им одработат агенда ќе гледаат да си најдат други со кои ќе не плашат, можеби грчки или бугарски македонци згрозени од нашето постоење ко независни!?

ЗТВ е неопходен ако сакате токму заради Верниците најнапред, но и заради културните различности, но и самоодржливост која е загарантирана само во традиционализам, кој пак за да е ефективен треба да е Жив, а не музејски!


Изменето од Zelenikovo - 24.Јули.2018 во 21:22
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2018 во 22:33

убо би било кога еден ваков закон ќе ги уреди и релациите помеѓу Верниците од Христијанска и Исламска Вероисповед т.е. заради традиција да се дозволи од страна на Исламската Верска Заедница да се истражат или доистражат оние Џамии за кои се знае или има индиции дека се изградени врз темели на Цркви, што пак треба да е условено преку отстапки во однос соживотот кој доколку етнички беше осигуран со Рамковниот Договор од аспект на албанците, од аспект на македонците верски би се осигурал преку Закон за Традиција т.е. вака пред се' како историска нишка која бар ќе има потем туристички ефект ...

за оваа дума ме потикна немањето локализација за Виргинскиот Манастир Свети Ѓорѓи Горгос а чија положба се смета дека е на местото на Султан Муратова Џамија, што пак доколку се потврди за точно може во околина да се најдат доста изворни манастирски списи од манастирскиот скрипториум, што пак би било од голема вредност за Православните Христијани во Македонија ... веројатно кај Верниците кои ја користат оваа Џамија може да се појави страв дека така би станала туристички хот спот та некој да им го ремети мирот некако понатака доколку се најде нешто Православно вредно, но затоа е неопходно законски ова да се регулира за да нема потем какви и да е ризици, пример би можело бидејќи станува збор за темели и неколку нивоа стратиграфски пониско евентуален пристап до вакво наоѓалиште да бид засебно странично и пониско воопшто од самиот постоен објект, иако најнапред испитувањата и сондажите би требало да одат внатрешно, поентата е и да се испита оваа теорија и да се зачува достоинството на Молитвениците ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1085&PID=180194#180194

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1085&PID=86775#86775

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=158&PID=4612#4612

друга битна работа е дека преку ваков закон треба да се апострофира правото на Христијаните наму каде нема Исламски Верски Објект а е лоцирана средновековна Црква во градот дека таму нема зошто да е спорно да се изгради Параклис т.е. помал храм за да може Верник да се помоли и кога врне, а што ете можеби е добро за да може секој да ги види тие темели од истиот да е од отворен тип односно само со кров на столбови, а каде официјално само еднаш годишно би имало Црковна Служба за денот на Патронот Светител по кого била позната истата, веќе за една на Кале политички се крена непотребно џева бидејќи чисто се сомневам дека Муслиман како Верник би имал нешто против туку замина муабетот ситнопаланечко-етнички, небаре калето е нечија сопственост или пак така некому ќе стане, а што доколку е случај овде по таа логика секаде утре каде би се нашле темели од Џамија во близина на претежно Христијанска населба по ист аршин треба да се забрани нивно покривање бидејќи нели така можно е да се создаде некаква етничка ексклузивност, веројатно малку Џамии има во Чаршија та и навистина некој се плаши вака од ова!?

инаку на и околу Кале имало 12 Цркви, а претпоставувам на поголем дел од нив се кренати Џамии што како историска реалност не е воопшто спорно, ниту пак тоа значи дека денес некој има некакво наследно право на ниво заради историска припадност, во кој случај први турците би требало да имаат врз локалните Џамии ако е така, а што нема ниту логика ниту пак потреба од тоа во денешни околности, заради што треба озбилна јавна дебта за да вакви нереални стравови се ресетираат уште од старт!


Изменето од Zelenikovo - 25.Јули.2018 во 22:44
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2018 во 01:20

добро ќе биде да нагласам дека од ваков закон МОРА да се иземме паганизам!!! бидејќи нашата традиција сега се потпира на Христијанство 70% и Ислам 30% како Верски Заедници, нека ми простат атеистите, но до пред 70 години нивните дедовци не биле атеисти па и не ни може да се повикуваат дека и тие имаат здрава традиција, освен ако за таква не ја сметаат оставштината од нереализираниот план на ООН за Ск'64, за неопаганизам не ни сакам да коментирам ко што призвучува Ск'14 како проект бидејќи е истеран ко што знам од десничарска партија со туристички спин на ум отколку задкулисно пагански, иако поприлично туристичкиот спин во однос триумфалката ника и прометеј но и телевизиската кула навистина делуваат скроз на скроз идолатриски како се поставени и каква симболика одаваат, чунки секуларистите ќе најдат за сходно да ги тргнат бидејќи навистина им бодат очи на оние Граѓани кои се Традиционални ... може комотно да им ги поклонат на грчките музеи бидејќи во нашите нема место за нив! јас ќе разберев стаиле ко туристички спин историски паметници, но пагански, бреј зошто тогаш и на магна матер не и подигнеа еден, бар таков култ имало тука и најдени се такви фигурини тука, но што од аспект на Христијанство и Ислам ќе биде ерес и Богохулие!!!
интересно денес случајно барајќи абер за потеклото на шкотите, почнувајќи од монтгомерци [1] преку нивните предци стигнав до легендата за брутус [2] па по машка линија терав преку аениј [2] ерихтониј дардански [3] а преку него дека тие биле од планината Ида именувана по идејат синот на дарданус [5] кој пак таму напраил храм на цибела попозната потем како магна матер низ историјата [6] што пак етимолошки е врзано за нинфата идеа [6] веројатно некоја која платон го описменила прочем чоекот се разбирал за атлантски митои па има логика ко што елборирам денес на крајот од едитираниот пост преку линковите во однос атлантида [6] тука интересно е да се спомне за митот на аполон кој го сотрел питон чуварот на пророчиците во дион по што засветило велат македонцкото сонце односно бил срушен култот на магна матер на овие простори [7] но на страна митологијата, ми падна во очи една интересна eтимологија во поглед етикетата за јапонското писмо односно дали Скопје навистина требало да биде распослано со јапонски идеограми [1][1] идеја која најслучајно ја имал може Кензо да срочи утописки план преку јапонска логографичка традиција всушност кинеска попрво [1][1][1]

мислам офтопиков добро укажува колку ние сме далеку од туѓи традиции, колку и некако да ни се блиски, пример заради локална историја или пак заради постземјотресна помош некако некогаш, просто ние не треба да мешаме далечни историски или архитектонски традиции како за нас неопходни, та и да им дадеме значење во еден ваков Традиционален Закон, туку треба преку него да се зацврсти Добрата Пракса на нашите предци, без притоа да се остава простор за суеверни или пагански подзаконски акти со кои би се сквернавала или Не Дај Боже релативизирала нашата постојна Духоносна Пракса ... во овој контекст корисно би било доколку вака ги поставиме нормите и за да не ни пере некој мозок со паганизам протнат низ корпоративни реклами, она на секој чекор да ви испостелат пирамиди и трајболи, а нели бидејќи не е забрането маркетиншки да ви ги товарат и во завиена форма по сите страни, иако најдобро би било ко такви како маркетинг паноа воопшто да не се присутни во близина на Градинки Училишта и Јавни Објекти, а особено никако пред Државни а не пак Верски Објекти ... тука би рекол дека треба да се земе озбилно во предвид и култот на телото како маркетинг спин, односно по сите страни истоварени билборди со мазно чоечко месо, онака во од да си касне чоек, еве скоро има пример каде до новата Црква на Ссвети Три Ерарси кај НОва Железничка има фин билборд со нечија уба девојачка бутина, да не знае и нашинец а не пак турист чекајќи семафор дали тоа рекламно пано не е можеби црковно промо бидејќи е одма до Црква, мисалм АЛО до кога бре ќе се глупирате како да секуларизмот дозволува некој да ви товари во ваше маало корпоративни гаќи и пред Градинки, хелоу некој ќе да има и поголема агенда од перење мозок!?


Изменето од Zelenikovo - 06.Август.2018 во 01:30
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2020 во 15:15

ако нешто најитно Треба на оваа тема, е да се регулира сообрќај по вафла-е-форумите и е-медиумите за тешки теми, вклучително и оние ко МрМр НСП Еугеника / Политика Воопшто, во најмала рака на родителот детето да му го земат оддома доколку не стаил биометриски логин на компјутеро а кај децата парент контрол фаерволои преку кои директно ќе го контролира сообраќајот, без гајле нема да останат заостанати децата, ќе си најдат тие спунт за се што им е недостапно, но ко денес да сркаат уште од најмали нозе гној&гнев по сите страни ХМ da reчeme amortizer za toa denes se niski strasti, no ne e taka, се’ на се децата си ги претворате вака во психопати освен по дифолт што стануваат социопати! А Особен Пример На Брзо Одлепување Е Стимулирање Кон Креативна Крволочност Уплав и Касапана претежно преку хорор филмоите, но и цртаните и акционите филмои, за кусур да е и спортот како К1 К2 К3 итн. спортско-коцкарски касапани, што не дека е голем проблем по Општество колку по индивидуата, научници нормал секогаш ќе бараат нови апчина или чепчина пардон во овие времиња Чипчиња за да им помогнат на оние со памето што заминале пострана, но сетне не се жалете ако некому му текне дека заради ризик од нееднаквост сите да мора да сте учипени!

интересно е дека и современата уметност може да ремети психа колку и да е оштроумна, еве една апстракт позадина која ја бев спремаЛ за кроусорс корица на книга, бреј можам да замислам како ќе ремети мозок ако е на полица!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.