IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Пелазги
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Пелазги

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 233
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Пелазги
    Испратена: 04.Ноември.2018 во 21:53

кои биле Пелазгите можеби е најнеоходната нишка за обединување на балканските племиња кои денес се престорени во Словенски Нации а преку која полесно ќе го демистифицираат и запдноевропскиот обид за нивно разединување за така полесно и да ги манипулираат во однос својата империјалистичка цел за фараонско завладување со светот преку нов аветски поредок во кој евроатланските детерминисти сакаат да ја одредудат судбината на Човештвото, што можеби на мнозина им изгледа како недоветно трвдење, но доколку се види јасно историјата дефакто без овие простори да ги стават западните кнезови под чизма директно или индиректно преку вазали, не ни можат натака да напредуваат, а што било случај и со иаточните империи, но низ историјата единствена источна империја која тука завладеала а да не е автохтона била отоманската, но османлиите иако имале налет на балканот сепак кога ги востановиле своите граници не ни барале аите насилно да се одродат, напротив ја почитувале од Пророкот Мухамед фатвата дадена на Синај дека Верните Христијани не треба да се чепкаат [1] што пак гледаме оној момент кога со овој простор преку прокси вазали завладува западот затерано е под превезот на слобода такво перфидно робство да секогаш меѓусебно ќе бидеме зајаденикако племиња, а притоа и натоварени сме со атеизам од спунт или пак денес и побетер со секуларизам со широка прегратка на декаденцијата како конзумеристичка норма нешто што впрочем е нивна одлика [2

ваквиот вовед е неопходен за да се разбере дека меинстрим историските теории не случајно се наштимани така да продуцираат на балкан поделби, туку и да се појави каква и да е нова а издржана истата сложно западот ќе ја нефира доколку преку неа има шанса денешните народи да најдат нзс односно им биде пивот за историско помирување потпрено на заеднички корени во помала или поголема мера кои сите ги имаат како заеднички а по анологија на сличност и сите тие имаат право на нив како сродни, колку и во меѓувреме да имало разни наезди на разни племиња кои на овие простори влетувале како авари келти хуни итн. но интересно сите тие не се задржале но словените се задржале, што упатува дека или биле прифатени од домородното население со лесно или пак се осетиле ко дома, во кој контекст може да оди во прилог теоријата за Словенска Миграција од Југ кон Север а по распадот на римското царство назад од север кон југ, што јас ја лоцирам како нусефект на прогонот на овдешните племиња од страна на римјаните коидошле преку грција од југ и се нагоре требеле или раселувале што било во Македонија а заради што и биле приморани античките македонци да мигрираат на североисток та и потака кого каде го берело или примиле, но ова толкување за нивно враќање и толку не држи како претпоставка бидејќи реално тука не живееле толку многу милиони жители во античка Македонија та да рече Чоек ошле се донакотиле и сетне се вратиле, единствено може да се каже бегајќи со себе да ја однеле нагоре својата култура, која како нус ефект од кулминацијата не егејската цивилизација која е за време Македонското Царство а денес науката ја етикетира како хеленизам, ја рашириле така и угоре кај и да стигнале, неретко знам да посочам дека ко скотјани овде денес имаме многу сличности со шкоти горе меѓу келтите кои како ниедно друго племе одоколу ко горштаци имаат Килт како машка скутина, Пафта нанего, Гајда како воен инструмент, и уште побитно Мак како наставка за припадност во името (не го читаат мек туку мак) и конечно Лав како симбол кој е типичен во антиката во европа токму само за македонците (истиот тој ав станува официјален англиски симбол токму кога Шкотска станува дел од Англија односно преку бладиМеривлегува како дел од кралската ук хералдика) што можеби не било резултат ќе рече некој како околност на некои такви македонци при збегот од римјаните кога паѓа Македонското Царство но чинам друга основа случајност за објаснување на сите овие за шкотите статусни симболи нема, затоа и велам при таквата миграција некои македонци односно племиња кои станале составен дел од Македонското Царство по неговата дезинтеграција биле приморани да мигрираат нагоре заради невиден егзодус од римјаните, кој егзодус бил впрегнат за да не се случи некој утре од тие племиња да им направи некаков К*ршлус буна или независност та удриле од сурово посурово, да не само што палеле и колеле ами оние кои ги поробиле ги заробуваат во теми и ги преместуваат од тема во тема, дури и имињата на регионите ги мешаат за да се истисне од меморијата на идните поколенија каква и да е шанса за дестабилизирање на нивниот плен односно повторна хомогенизација на сродните племиња од ова поднебје за кои во антиката бил заеднички хелиолатрискиот култ, нешто кое впрочем неколку века подоцна и се случува преку Свети Константин кој го дели римското царство на две и ја враќа славата на племињата кои претходно се обединиле во Македонското Царство како сродни според пагански верувања, возобновувајќи го истото но сега во очи т.н. Византија која впрочем е продолжеток односно е второто Македонско Царство по аналогија на автохтон империјализам кој сега е потпрен на Христијанство како локална сродност, но аспирациите на рим и потем не спласнуваат та по линија на Хриатијанско апостолско достоинство злоупотребувајќи ја Хиротонијата на Свети Апостол Петар од Синот Човечки Господ Исус Христос повторно сакаат да стават рака врз Илирикум и Македонија кои впрочем биле територии на тие антички хелиолатриско сродни племиња а подоцна стануваат сродни по линија на Хрисстијанство во новоформираната Источната Империја заради што пак Свети Јустинијан 1-ви оштроумно прави тампон зона да Царски-духоносно ја воздугнува епископијата во Скупи на ниво на Архиепиакопија Јустинијана прима која ќе биде на еднакво ниво по достоинство со Рим и Цариград како овие две столици не би се ќљофтале меѓусебно за јурисдикција врз овие предели, која борба и понатака потем продолжува кога рим пробува прво преку Трново да стави рака пак на т.н. балкан, а потем му уапева во времето на Самоил за миг кога му дава амин за царска круна и воздигнување на Охридската Архиепиакопија на ниво на Патријаршијавпрочем првиот поозбулен раздор на духоносно ниво во источната Империја што Слава Богу ет и неуспешно бидејќи реално во тие времиња во рим на власт не се Духовници туку средновековни мафијаши [1] кои не заради мир туку заради злато и робовладелство и меѓу себе се ќљофтале слинејќи и за повеќе по аршинот на нивните предци, блек нобилити за кои битно било само што поголема моќ да стекнат, нешто подоцна користејќи ги и арапите за да ја оалабат потем разграбат и на крај шитнат комнените ако поаледна византиска царска фамилија која почнувајќи да се приклонува кон западнооевропските трендови за возобновување на паганските идеали и самата ја губи Благодатта - она фамозно време кога Крстот го заменува со двоглав орел [2] ...

впрочем цел овој прв пост има за цел да посочи дека во време кога западот ја диктира историската вистината а воедно и поставил меѓунационална фатаморгана за Македонија наместо да биде спона за обединување на сродните племиња да биде спунт за раздорна начинот на кој ги посложиле коцките по падот на Османлиското Царство а за да некако не се случи повторно издигнување на нова империјална сила на овие простори која би им била брана за натамошен хегемонистички империјализам кон азија, до душа по втора светска војна поставуваат шема преку која се надеваат дека ќе ги редефнираат сродните тука како југословени, но повторно како нивно топовско меао во одноа нивниот пропаднат марсистички експеримент претходно впрегнат во Русија, а штом истиот го ресетираат ја ресетираат и екс-ју потоа бидејќи таков ентитет ниту на сон лесно би го играле, уште помалку бидејќи по Православна сродност истиот сред демократија би бил поблизок со Русија [1] а ми се чини особен акцент е ставен токму на македонците да не кренат глава за да денес не би имала луфта за самосвесноат и подавање рака на сродните на нас, иако за такво нешто имало предуалови доколку Скопје атанел супермодерен град после земјотресот а чија трагедија е иакористена само за негово гетоизирање во Скопје но не и економаки просперитет дури и само преку од нив зацртаниот план за постземјотресна обнова [2] реално по империјалност некогаш сите сродни се обединилемво Македонско Царство, а потем по линија на Духовност се сплотууваат јазично и културно како Словени повторно преку енергија произлезена од Македонија, дефакто како локални племиња сме одговорни ако не заслужни за многу што во светот и од Христијанска гледна точка но и од технолошка ако Тесла е репер како ум кој произлегол од овие плимиња и придонел за наизменичната струја односно напредокот на светот ако на крај бидејќи тоа го сторил во туѓ двор та и го шутнале како партал, нешто што на мнозина не им е јасно дека постојано се случува со кој и да е потенцијал од овие простори т.н. балкан, за ним ние сме само подобни како робови и ништо повеќе во најдобар случај вазали кои ќе им ги спремат ресусрсите за експлоатација, чуднос Слободарскиот Дух има особено чудна инерција кога станува збор за сродните племиња од овој полуостров во 19 век токму одмитаљанец наречен балкан, но како и да не етикетираат факт е дека сме поплочиле пат за Слобода на Човештвото од антика навака [3][4] факт кој на милилн начини гледаат да го релативизираат и го прикажат како сплет на случајности како не би се разбудиле повторно како обединети племиња на овој простор ...

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 233
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2018 во 23:00

е сега тро блиску или околу Пелазгите моит во овој пост да срочам мое видување, та би рекол ако е непобитен факт дека Пелазгите се староседелци на овие простори, дефакто тие се оние племиња кои потем ко сродни се обединиле во Македонското Царство пред и воопшто да тргнат на поход против Персија, оние кои претходно биле ко сродни на страната на Троја ко што е наведено во Илијада, оние кои биле распрскани низ цел источноевропски полуостров денес т.н. балкан, за што убава предожба како теорија има проф.др. Стево Божиновски [1] чија теорија дури и да ја прифати цел авет пак западот нема да ја признае бидејќи така се отвора простор за будење на Пелазгите повторно да се обединат, а бидејќи русите по линија на империјално и духоносно наследство од Византија денес се слични наним поприлично та и да осуетат така истите да прераснат во светска суперсилана која никоја нема да може да и пркоси, иако реално нам русите ни се братучеди по Словенска и Православна линија но се додека ние тука ао браќа по сродно племенска линија не се обединиме нема ни логика да размислуваме за други сојузи, но во такви околности некој еден по еден не прибира во авојот казан а нормалн секогаш раскарани бидејќи ги фрлил во смут и како новокомпонирани нации и како извор по кој ќе се грабаат но и како генеолошкимкорен за кој ќе им речат вие со падобрани паднавте и немате ништо заедничко сте биле само Склавинии некогаш и толку, небаре Скилица имал абер што било илјада години претходно која миграција од каде на каде терала, конечно кој и како биле од тие племиња сродни меѓусебно, тука по линија на Коине може и треба да се бара сличност помеѓу словените и пелазгите како низ вековите ја формирале својата лексика и колку и до каде претрпела промени [1][2] [3][4]
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 233
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2018 во 00:00

овој пост пак би бил наменет строго за Пелазгите кои биле тие и какосе слични со Словените

најнапред ако го знаете митот за Аргонаутите ќе ви биде јасно дека тие биле во трка по златното руно во Црното Море иако круг праеле и низ цела Илирија исто, тоа златно руно на крајот од бронзеното доба било Железото, кое било типично за хититите токму позиционирани на исток од Црното Море, а кое железо биднало спона за превласт на филистејците, кои египќаните израелците и кананитите ги идентификуваат како Морски Луѓе, кои дефакто уште тогаш се знаело дека се племиња кои доаѓале од балканот ... тука би ги спомнал како етноним и топоним Пелазги, Пела, Пелагонија, митолошкиот лик Пелагон, кои етимолошки др.Ташко Белчев ќе ги етикетира по морфолошки есап П/Б Пела = Бела сакајќи да посочи дека тие некои пелазги биле белци така пополека врзувајќи ги за ариевската митологија за која последен научен труд во сличен контекст е итаљанска студија за етрурците како сродни на пелазгите [1] (доколку не ви ги отвора линковите во линков отворете ја самата адреса од форумот засебно) на таа студија би посочил и некол,у други абери од други истражува пр. трудот Филистејски написи и писмо од Михаил Гералд Бутет
Цитирај The Philistines, purportedly from Bulgaria and Crimea, were of mixed Indo-European nations mainly of Proto-Celtic Danubian, Aegean and Anatolian descent. These Danubians, the Dananoi, or Danauoi inGreek, constituted of a number of undifferentiated Indo-European tribes originally from the Pontic Crimean area of the Black Sea that had settled on the western Anatolian coast and eventually on the island of Cyprus. During the Bronze Age, their metallurgical skills gave them the cutting edge and they were the ones responsible for prompting the Iron Age in the Mediterranean basin.

Eventually, the Philistines were to form a powerful military and commercial nation reaching their peak at the end of the first millennium and then lose preeminence by theend of the 7th century BCE only to completely disappear from historical records in the 6th
century at the start of the Assyrian wars.The Greeks called them the Pelesetes, the Assyrians, the Palastu or Pilistu, and the Hebrew the Pelištīm.

The origin of the name Pelesetes is thought to derive from the Indo-European root word *pel-, pellis “skin, hide.” A Proto-Celtic root hints at a more plausible etymology with pell-os/-a/-on, “far away, remote,” thus *pelletes, “those from far away.”

...
https://www.academia.edu/9506062/The_PHILISTINE_INSCRIPTIONS_AND_SCRIPT

или пак студијата Tribes of Yahweh: A Sociology of the Religion of Liberated Israel, 1250-1050 BCE од Norman Gottwald во која може да се дофатат доата абери за потеклото на Филистејците и нивното аклиматизирање по војните со египетските фараони т.е. превземање на нивните колонии во Мала Азија, во текстот имет уба поука колку сета т.н. грчка демократија врпочем е абер од блискиот исток како градови држави, но во основа истото може да се каже и за митологијата и за математиката и астрономијата воопшто цело филозофско знаење ко трговци го превземале од гипќаните и јасно го модифицирале на свој подобен начин, онаа предожба на мартин Бернал во студијата наречена Блек Атена нејсе еве можам да посочам во оваа пак студија за комшиите на израелците има цело 37-мо поглаје стр.410 за филистејците, та споредете со горниот цитат
Цитирај The Philistines were one of the “Sea Peoples” who had been displaced from the Aegean-Anatolian regions (the Philistines having migrated perhaps from Crete or, even more probably, from Lycia in Asia Minor, and perhaps before that from illiria or Etruria)
...
Israel had acquired iron tools and implements for clearing and cultivating the highlands, but not many iron weapons had come into its hands as a result of the iron monopoly of the Philistines.
...
https://books.google.mk/books?id=ImavAwAAQBAJ&lpg=PA734&ots=EwgSetqoTI&dq=%22Fresh%20Evidence%20for%20the%20Philistine%20Story%22&pg=PA415#v=onepage&q=Philistine

значи според горниов цитат тоа се дел од Пелазгите кои пак дефакто уште тогаш имале словенска писменост, заради што и лесно им било на Свети Кирил и Методиј подоцна да состават азбука која ќе им биде срочена за потребите на Словените, со книги по локално словенско наречје кое од секогаш и им било сродно, а како византиска инерција по молбите на Кнезот Ростислав од Моравија кој исто така гледал на Источната Империја како сродна отколку на западната, што потем соодветно може да се каже и за Киевска Русија каде Светите Словенски Апостоли имале успешна мисија токму од исти причини ... за ова пак има интересна предожба од скорешни откритија, кои претпоставувам ги имало и порано во изобилство но ќе да некому не му одговарало историски да се буди сродноста на Пелазгите низ вековите кои ко такви и се обединувале на повеќе пати ...

Сирија, Јустинијанова палата и црква, 6 век - Со кирилично писмо пишува СЕПТЕМВРИ ~ http://www.mn.mk/aktuelno/8773

The Philistine Inscription 4.5 from Ashkelon (Israel)
~ https://www.scirp.org/Journal/PaperInformation.aspx?PaperID=69428 ~ The analysis of all the possible 27 spellings of the inscription reveals one of them which, compared with the present surviving Slavic languages

https://www.academia.edu/7326355/Pelasgians_Pelasgi_Belasgi_The_Archaic_Mythical_Pelican_Storkpeople_from_Macedonia


Изменето од Zelenikovo - 05.Ноември.2018 во 00:16
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 233
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2018 во 21:21

[b[барањето нзс за заеднички неолит та дури и енеолит е токму добра основа за словените на балкан да се обединат не само преку доцноантичка-средновековна културно-митолошка-етногенеза туку и неолитско-бронзена ку-ми-ет, нормално јазичната нишка најтешко ќе се демиатифицира на овој план, веројатно треба да се бара сродност меѓу анзанбеговци и винчанци акко културен субстратум кој ет истоветен, а ко таков е подлога за Пелазгите и нивниот говор и писмо, чие врски ко хелиолатријци односно локални припадници на хелиолатрискиот култ биле спона помеѓу асирците и етрурците доколку се анализира орнаментакната симболика, на ваквата теорија јазично треба да се надоврзи чешлањето на Линеарното А и Б писмо кое е општо прифатено дека е сродно со етруското
Цитирај The most widely accepted theory to date is that Linear A is somehow related to the Tyrrhenian family of languages which is pre-Indo-European and comprises of Etruscan, Rhaetic and Lemnian. [1]

на ова пак јазично добро се надоврзуваат Венетските теории за бронзено и раноантичко словенстово како тројанска спојка, односно автохтон културен пелазгоски стратум, етрурците биле оние словени на северот од Апенините, раетците оние во центеално-источна европа додека лемнијци јазично оние од Македонија, ако се има предвид дека атињаните како залутани египќани го истиснуваат лемниското писмо пополека од цел Пелопонез и Атика како се ширеле а конечно и од Лемнос по кои тамошни остатоци од написи тоа писмо е наречено лемниско, слично како што неговото сродно линеарно аи б ги имаат истиснато од Кносос и Ксантос чинам беше Б-то
Цитирај After the Athenians conquered the island in the latter half of the 6th century BC, Lemnian was replaced by Attic Greek [1]

ниту сум лингвист ниту историчар та да речам оваа теорија е беспрекорно точна, но упатувам дека аберите чинам 10-томни на др.Ташко Белчев не се за фрлање воопшто како лингвист кој на Кирилицата и македонскиот јазик им дава повеќеилјаден континуитет и морфолошки и етимолошки, само треба пеглање и чешлање на сите писма и јазици не само кај Егејската Цивилизација туку и пошироко, дефакто погребните обичаи со златните маски тумулусите и слично а во контекст јазичните сродности или сличности можат да дадат јасна слика кои племиња на која тајфа припаѓале и конечно дали Пелазгите биле автохтони дали од етрурија па се до микена во различни епохи со македонско-винчански амортизер или попрво пивот како основаависно како ќе се докаже дека движелеумеењата на тие енеолитски и неолитски племиња, кои впрочем се субстратум на еден глобален пагански мегалитски ноухау за асторномија математика хелиолатризам и слично, од што пример кај нас оставштина ет Кокино, а во кој контекст интересно е да симболично за оваа дијагонала од мала азија низ балкан па се до северна италија заеднички симбол им бил тогај Трискелионот ...
Originally posted by <a href=http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3112&PID=182803#182803 target=_blank rel=nofollow><u>+Protagorist</u></a> +Protagorist напиша:
покрај сите разлики единствено нешто што е заедничко ко симболика помеѓу егејците, етруците и келтите е Трискелионот http://en.wikipedia.org/wiki/Triskelion

односно тројната спирала позната и како spiral of life http://en.wikipedia.org/wiki/Triple_spiral

неретко и со хелиолатриски акцент http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_symbol#Triskelion

интересно е дека во контекст на свастиката, коловртот, се јавува ко типичен за јапонците подоцна иако многу веројатно дека и таму има постар корен http://en.wikipedia.org/wiki/Tomoe mitsudomoe - "mitsu" means "3" and that "tomoe"/"domoe" means "comma-looking shape" [1]

така речи мора поозбилно тарашкање на Неолитот тами Енелитот локално, нормал заради надмиинување на ситнопаланечките нововековни гачки за раздели па владеј шеми виа средновековно-антички спунтови од страна на римјаните и нивните внуци денеска а за што треба најнапред да најдат нзс србски и македонски слависти а на нив интердисциплинарно соработка и од локални пансловенски Слободоумни историчари кои сепак на Пелазгите гледаат меѓудругото и како келтски словени т.е. венети но што дури и по мегалистска линија не држи бидејќи и трискелионот да им е заеднички сепак табиетот не им ет [1] што како оретпкставка ја третирам налик тренд во орнаментална симболикана која дефакто и недостасува и писмена кодификација за да се каже дека и тие припаѓаат на Пелазгите но не сум исторлар-тапија-чоџуклар та да речам моето е последно којзнае можеби сите и навиатина биле едно ко европеи и во енеолит та и палеолит нели неандерталците и тука и горе јале исти животни, прашање е само дали шрктале и' исти цртежи и мотиви по пештери ... но без ваква не само продлабочена туку и долгорочна институционално-научна дебата меѓу екс-југословени заради бркање олдскул словенство тешко и некогаш да се демонтира некоја еа-историска-заврзлама а не пак да се етаблира како конечна вистина одредена пансловенска изворна вистина ... дури потем можат да се поканат и други пример бугарските историчари, за да се бара од спунт слично нзс како коктел или микс под'ниво (како сакате кажете го кроскултурал интерсекшн моожеби) и потака од балкан пр. кон Кавказ и тамошните судири на Словените како Пелазги односно антички хелиолатриско-пагански монотеисти наспроти дуализмот на зороастризмот кај кавкаските можеби скити подоцна хазари кои впрочем биле дуалисти од кои подоцна се изнедруваат и христијански дуалистички секти како павликијани кои влијаеле на сите околни кавкаски племиња ем интеракцијата со останатите т.е.
како кога се мешале културните некој ќе рече индо-европски субстратуми [1]

еве слично думање од Маклезет како абер дека може и треба да се бараат и подлабока сродност со србите од вообичаената средновековна, а имав слични нишки и за останатите соседи [1][2][3] но што е тоа е тука ет нека думаат историчарите, само нека пазат да не им ги торпедираат еФоруми удбашана ко мене што ми правеа, дури на првата тура архиве.орг скиншотови ми вметнале роботс.тхт фаил, а немаше во меѓувреме додека ги сејвував страниците повремено туку откако го срушија за миг форум го беа вметнале некако тој фаил кој впрочем ет и сејвуваните страни иако се на сервер сочувани на архиве.орг не ги вади, ПЛЕМЕТО ВАШЕ УДБАШКО ПОЛТРОНСКО ПРЕДАВНИЧКО! иако сега една оесна тераат утре друга поутре кузнај која, не се ни тие криви што стравоите ги опседнале како дете темница, чунки некој меѓу нив кога светлтот ќе симго запалат ќе им рече ЧУКШ немора ниту лево ниту десно да сте геополитички бидејќи ВИЕ СТЕ ЦЕНТАР!

https://www.maklezet.mk/community/index.php?topic=180.0

притоа имајќи осет што се историски фалисификати и пропаганди сестрано, та и средновеконо а уште понормално антички ... не стигнав за античките да подотворам нишка таму ...

https://www.maklezet.mk/community/index.php?topic=107

what is life? LIFE IS A QUEST ќе речат ухуровци :) ...
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2018 во 12:12
Сега го заборави Саше Големиот и отиде уште подаелку?
Homo homini lupus est...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 233
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2018 во 00:17
подалеку од бронзено доба неодит муабетот, бар во однос неолит и појавувањето на хелиолатрсикиот култ на овие простори, иако дефакто ако репер се печатите од Говорлево и на нив изобразбата на орнаменти налик Сонце, тогај не е далеку од ум дека хелиолатрискиот култ бил тука автохтон и пред аполон да го сотре питон, а доколку е така треба да се бара осетне реалација од каде дошле тука пелазгите пред малото ледено доба пред 12к години за време т.е. пред Библискиот Потоп [1]
Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27896&PID=3127511#3127511 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:


интересно денес случајно барајќи абер за потеклото на шкотите, почнувајќи од монтгомерци [1] преку нивните предци стигнав до легендата за брутус [2] па по машка линија терав преку аениј [2] ерихтониј дардански [3] а преку него дека тие биле од планината Ида именувана по идејат синот на дарданус [5] кој пак таму напраил храм на цибела попозната потем како магна матер низ историјата [6] што пак етимолошки е врзано за нинфата идеа [6] веројатно некоја која платон го описменила прочем чоекот се разбирал за атлантски митои па има логика ко што елборирам денес на крајот од едитираниот пост преку линковите во однос атлантида [6] тука интересно е да се спомне за митот на аполон кој го сотрел питон чуварот на пророчиците во дион по што засветило велат македонцкото сонце односно бил срушен култот на магна матер на овие простори [7]

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.