IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Македонскиот јазик и македонската азбука
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонскиот јазик и македонската азбука

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 146>
Автор
Порака
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 01:51
Читав за Натанаил мОскополецот и во речникот навистина пишува влашки-грчки-албански-бугарски, а не пишува Македонски
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 07:53
Advisor,точно е тоа, токму така пишува.
Одамна чекав некоj да констатира овоj факт.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 11:27
Bidejki temata e za makedonskiot jazik diskusiite ke gi nasocime kon makedonskiot jazik za ostanatite problemi ima temi na koi moze opsirno da se zboruva.
Koga sekoj ke se sooci so realnosta i ke prifati deka nesto postoi tuka, go slusas katadnevno mnogu e polesno. Jas gi slusam i makedonskiot i vlaskiot i bugarskiot jazik i mozam da pravam razlika. E sega koj ne moze ocigledno ima problemизненадување
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 14:22
Мислам дека би требало во наставата да се вклучат и тие букви кои се исфрлени и да се изучува старословенскиот јазик, античкиот македонски јазик. Само тогаш ке се осознаете себе си.
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 15:23
Македонскиот јазик секогаш постоел со тоа име .Античкиот Македонски е сличен со јазикот Хелените Илирите Тракијците но сепак различен.Факт е дека денешниот Грчки е различен со Античкиот Хеленски.Останале некои зборови фрази но јазикот се видоизменувал.Не е спорно за Македонскиот јазик.Кога Грците имаат право да се нарекуваат Елада хелени тогаш и Македонците можат да се нарекуваат Македонци кои сепак во античко време зборувале антички Македонски а денес зборуваат Македонски кој припаѓа во групата на словенски јазици јужна група.Спорот меѓу Македонија и Бугарија за јазикот го гледам како спорот на Хрватска и Србија.Малце ми е глупо кога некој ке вика еве види види овде пишува Македонски па тоа луѓе не е спорно тоа е македонски сите го знаат тоа ама тоа е Македонски -антички кој несомнено е целосно различен со Античкиот Македонски.Спорот со јазикот е навистина глуп.Кога Грците можат да си го нарекуваат сегашниот јазик современ Грчки тогаш и Македонците да можат својот јазик да го нарекуваат Македонски .Суштината на спорот и основата се во тоа дали македонците кои сега зборуваат Македонски јазик дали потекнуваат од Античките Македонци.Инаку да кажам за волја на вистината голем број античко македонски зборови ги има во модерниот Грчки и Аромански јазик кој иако сега спаѓа во групата латински јазици има зборови со корен од античкиот јазик,според некои извори и од Пелазгите односно пред Македонците.Македонскиот можеби има ама многу малку.Прво се воодушевував на истражувањата на Тентов но се повеќе откривам дека нема смисла апсолутно. Од словенски јазик наоѓа корен во Античкиот македонски (како еден фантазер Пикасо кој во туѓи зборови наоѓа корени од секакви албански зборови).
Само Блаже Ристоски ја потенцира важноста на докажувањето на генезата од Антички Македонски до Македонски денешен.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 17:57
Во писмото кое Александар го праќа до мајка си прв пат се спомнува Македонски јазик - како неговите Македонски војници се бунат зошто кога и на нив им се обраќа не зборува Македонски - има уште неколку такви случки но тогаш за прв пат е запишано Македонски јазик како таков
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 18:41
Зошто сите светски историчари сметат дека античките македонци зборат грчки диалект?
Historians generally agree that the ancient Macedonians, whether they originally spoke a Greek dialect or a distinct language, came to belong to the Koine Greek-speaking population in the Hellenistic period.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 19:02
Тоа се тези - има повеке тези а едната е дека Коинето и воопшто не е Грчко  -   писмото на Александар кон мајка си е реалност и историчарите го знаат тоанамигнување
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2009 во 09:25
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Тоа се тези - има повеке тези а едната е дека Коинето и воопшто не е Грчко  -   писмото на Александар кон мајка си е реалност и историчарите го знаат тоанамигнување

Aма си ќутат и никако јавно да признаат или да пишат! Дали во ова има некаква врска Грција и политиката кон неа?губитник
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2009 во 09:33
Историската јавност ја гледа и следи борбата за докажување на потеклото и припадноста и си чека погоден момент да си го каже своето. Желбата за присвојување на туѓото научната јавност не ја интересира. Во науката нема емоции има факти колку некој да сака да ги негира, присвојува и кити со туги перја.
И јас сакам Бил Гејтс да ми е дечко ама не ми енамигнување
Нејсе.
да се вратиме на македонскиот јазик и писмо. Било како било во минатото сега е важна реалноста. А во реалноста постојат македонски јазик и македонска азбука ( македонска е придавка и се пишува со мала буква па убаво е модераторите да сменат и во насловот на тематаголема%20насмевка) колку некој да се труди да го негира или докажува  спротивното и искрено е убав за зборување и лесен з аучење ( мене ми е омилен, после влашкиот нормалнонамигнување)
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2009 во 07:35
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2009 во 14:38
Црковнословенски-Old Church Slavonic or...?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2009 во 14:48
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Црковнословенски-Old Church Slavonic or...?


Ајде дочитај до крај. Некако пак не ви се овците на број. Грци да пишуваат бугарски?!изненадување


Изменето од macedon_alex - 25.Август.2009 во 14:55
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2009 во 14:53
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Грци да пипуваат бугарски

Кликни ми на потписот и на многу прашања ќе најдеш одговор. Ете што ќе каже Мисирков и како е возможно тоа.

Значит византиiците зафатиiа
да прекрстуваат словените ушче од времето на Аспарухоата орда. Постоiаната борба
рамо за рамо со бугарите и напраи ниф iеден народ со бугарцко име, но со
словенцки iазик. Бугарцкото име мег'у словеиите беше попул'аризирано од грците,
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 146>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.