IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Aнтички или словенски?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Aнтички или словенски?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5758596061 74>
Автор
Порака
??.?.?. Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ??.?.?. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 02:56
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by ??.?.?. ??.?.?. напиша:


Само Хунзите кажуваат дека се како вас.

Калаши, Нуристани, Памири велат дека се  Грци.
Хунзите до 1974 имаа автономно кнежество, само да потсетам...а инаку Калашите, како што кажа eptendosadno, се само 6000 луѓе....намигнување


ДНК истражувањата ги сместува Хунзите и Синти Ромите ( Циганите ) во истата група.[11]Изменето од Македон - 15.Јануари.2010 во 03:07
http://my.opera.com/GreeceLAOS/
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 03:08
Originally posted by ??.?.?. ??.?.?. напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by ??.?.?. ??.?.?. напиша:


Само Хунзите кажуваат дека се како вас.

Калаши, Нуристани, Памири велат дека се  Грци.
Хунзите до 1974 имаа автономно кнежество, само да потсетам...а инаку Калашите, како што кажа eptendosadno, се само 6000 луѓе....намигнување


ДНК истражувањата ги сместува Хунзите и Синти Ромите ( Циганите ) во истата група.[11]А Калашите и останатите што ги спомена?намигнување
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 11:31
Да , а зашто Арапите личат на Грците ?

Всушност , кој на кого личи ?
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
??.?.?. Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ??.?.?. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 13:15
Универзитетите Стандфорд & Павиа/ Италија велат дека Грците се 99,5% бела раса. Немаат ништо со Славените, Арапите, Суб-Сахарија или Ромите.

http://www.youtube.com/watch?v=FY-yJTDcOmc

Изменето од Македон - 15.Јануари.2010 во 14:40
http://my.opera.com/GreeceLAOS/
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 13:42
Кон врв
??.?.?. Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ??.?.?. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 13:55
Југословени?? Таму биле 6 нации

Изменето од Македон - 15.Јануари.2010 во 14:18
http://my.opera.com/GreeceLAOS/
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 14:05
Па эависи како гледаш - ако гледаш на Јужни Словени тие имаат Македонски происход уште од античко време а ако гледаш државнички до 1990 год беше една нација - Југословени кои подоцна се распаднаа на 6 помали
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 14:09
Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Коине е различен јазик од Елинскиот не заџабе се пишува на Коине а некои други пишуваат на Елински - немој сега да ми кажеш и дека Коинето е Елински кога Елините пишувале и зборувале на Елински а не на Коиненамигнување<font face="Verdana">Но, каков бил тој јазик на Пелазгите? Херодот (кој бил нивни современик) тврди дека нивниот јазик воопшто не бил грчки. Во врска со ова Херодот пишува: "Каков
бил поранешниот јазик на Пелазгите не можам да кажам со сигурност. Но,
ако го претпоставиме преку јазикот на денешниве Пелазги - на пример, на
оние кои живеат во Крестонија (македонска област, з.м.) над Тиренците,
кои, пак порано престојуваа во областа наречена Тесалија и им беа
соседи на Дорците или на оние (Пелазги) кои ги основаа Плација и
Скилица над Хелеспонт и кои привремено живееја заедно со Атињаните, или
пак, на оние кои живееја и во другите градови, а всушност се Пелазги -
значи ако направиме споредба со секој од нив, ќе мораме да потврдиме
дека Пелазгите зборувале на барбарски јазик. Од своја страна, мислам
дека Пелазгите беа барбарски народ
."

<font face="Verdana">За Пелазгите (античките Македонци) од македонската област Крестонија Херодот е уште подециден: "Со сигурност се знае дека народот во Крестонија зборува на јазик кој е различен од соседните јазици."

<font face="Verdana">Значи, според Херодот Пелазгите се едни од
предците на античките Македонци, а според Гриневич и Словените
потекнуваат од Пелазгите (врз основа на бројните словенски зборови
најдени на Балканот уште од времето на антиката).

Второ постојано со муабет ми потврдуваш некои твои чаршиски тези да ги наречам бидејки немаш никаков извор за Словените а постојано ми ги напаѓаш моите извори кои се пишувани од тоа време и потврдени воедно од видни светски историчари и етнолози.<font face="Verdana">Рускиот професор Валентин Дитјакин во
својот труд "Советската наука за потеклото на Словените" (Зборник
"Словенско братство", Белград, 1947 год.; стр. 696-710), прави анализа
на дотогашната руска и странска наука за потеклото на Словените. Тој
тврди дека сите сознанија, од разни научни дисциплини, потврдуваат дека
Словените се стар европски народ и дека тие отсекогаш живееле на
просторите во Европа,каде што отприлика живеат и денес. Во врска со ова
тој пишува:

<font face="Verdana">"Археолошките истражувања изведени во
последниве педесет години на територијата на СССР и во земјите на
јужните и западните Словени, непобитно докажаа дека не само што целата
територија што денес ја населуваат словенските народи отсекогаш била
нивна исконска татковина, туку дека нивна била и онаа територија што во
минатото им ја одзеле нивните непријатели
." (Подвлекувањето е мое, з.м.).

<font face="Verdana">Пишувајќи за предците на Словените, професорот
Дитјакин исто така ги споменува Венетите, за кои тврди дека порано
живееле на Балканот и дека нивното живеење на Балканот го спомнал уште
Херодот во 5 век, п.н.е. Професор Дитјакин тврди дека Венетите како
жители на Балканот ги спомнал и Софокле! Во врска со ова тој пишува:

<font face="Verdana">"Во истото време, или нешто порано,
стануваат познати имињата и на другите предци на словенските народи.
Тое се Венеди, Венети, кои ги знаат Херодот и Софокле
(5 век, п.н.е.)."

<font face="Verdana">Во врска со овие тврдења, да кажеме дека Херодот
во своите дела, не го споменува токму терминот Венети, но го споменува
терминот Енети (Енети), кој фрапантно личи на терминот Венети. Херодот
и навистина вели дека Енетите живееле на Балканот!Трето сакам да ми ги објасниш Античките Македонски моменти во Славјанската култура,погребувања,свадби,носии,знаци и симболи - како е возможно ако немаме никаква врска со Античките Македонци толку да инкорпорираме Антички Македонски моменти во секој сегмент од Словенската културазбунетостСликата%20“http://img267.imageshack.us/img267/892/maksimbol1pl5.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.Сликата%20“http://img236.imageshack.us/img236/9364/maksimbolfg5.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.Четврто во 4 и 5 век на балканот доаѓаат и Готите и Саксонците - како тоа немаме ништо земено од нивната културазбунетостИ има уште само да видам како ге го избегнеш ФАКТОТ овој пат голема%20насмевкаСликата%20“http://img217.imageshack.us/img217/7104/simbolvortexsj7.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.


Нема эабуна се е јасно
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 14:21
Originally posted by ??.?.?. ??.?.?. напиша:

Универзитетите Стандфорд & Павиа/ Италија велат дека Грците се 99,5% бела раса. Немаат ништо со Славени, Арапи, Суб-Сахарија и Роми.

http://www.youtube.com/watch?v=FY-yJTDcOmc


Ако коза лаже-рог не лаже

црни очи, црна виткана коса, малку повиен нос...

Изменето од Македон - 15.Јануари.2010 во 14:35
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 16:42
Originally posted by ??.?.?. ??.?.?. напиша:


Универзитетите Стандфорд & Павиа/ Италија велат дека Грците се 99,5% бела раса. Немаат ништо со Славените, Арапите, Суб-Сахарија или Ромите.
http://www.youtube.com/watch?v=FY-yJTDcOmc


Тоа е испитување на Грците од антиката или на денешните Грци ?


Без да бидат прашани , дали некој може да им ја определи националноста ?

Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
??.?.?. Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ??.?.?. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 20:09
Зошто бриши пост???

Некој има проблем са вистина
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 20:18
Твоја пост ирелевантна на тему
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 22:59
Originally posted by ??.?.?. ??.?.?. напиша:

Универзитетите Стандфорд & Павиа/ Италија велат дека Грците се 99,5% бела раса. Немаат ништо со Славените, Арапите, Суб-Сахарија или Ромите.

http://www.youtube.com/watch?v=FY-yJTDcOmc


Сега морам нешто да кажам.
Ти самиот кажа дека Калашите имале иста ДНК со Грците. Јас прашав, имаш ли резултати од испитувањата на ДНК на Калашите, а ти не ми одговори.
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 23:04
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by ??.?.?. ??.?.?. напиша:


Универзитетите Стандфорд & Павиа/ Италија велат дека Грците се 99,5% бела раса. Немаат ништо со Славените, Арапите, Суб-Сахарија или Ромите.
http://www.youtube.com/watch?v=FY-yJTDcOmc


Тоа е испитување на Грците од антиката или на денешните Грци ?


Без да бидат прашани , дали некој може да им ја определи националноста ?Инаку , во Грција , според законите на истата , не постојат етнички малцинства туку религиозни . Тоа е феномен и е апсолутно невозможно да постои во светот држава составена 100% од еден етнос .

Па затоа е проблематично испитувањето кое се оденсува за ДНК на Грците
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5758596061 74>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.