IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Агитпроп
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Агитпроп

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910>
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2019 во 19:13

да те убијат Душа ќе спасиш, но да се самоубиеш тоа е вечно проклетство, среќа на таков чекор унилатерално удбалитичарите од sds се одважија сами заедно со потплатените или уценетите летачи од дпмн, та ако утре некому ова најнапред му се удри од глава тоа ќе биде ним, која каузална логика ја кажувам искрено и без омраза, успеавме не да стигнеме до дното туку и да го пробиеме во однос Честа Идеалите Правдата во однос Траен Мир ако се знае дека ваква неправда утре посекако не гарантира мир особено ако ваквата околност повлечемрамнодушност а не пак апатија кај Народ а што пак на разни начини ќе има зорт инерција (иако се радувам што Народ на злото не возврати со зло при неговото удбалитичарско агитпроп силување) ... и која е придобивката од ваквото удбалитичарско обезличувачко зло, само штура волја за отанизација како би биле и ние дел од кучињата на современиот вавилон кој својот империјализам токму преку отан го спроведува! во надеж дека ако и ние сме џелати така тука мед и млеко ќе тече, но навистина и мед и млеко да тече ако истите се заради отанизацијата индиректно дотечени низ аортите на евроатланскиот империјализам кој зависи од неправедна трансфузиологија преку експлоатација и колониизација на земјите од Третиот Свет

денес во очи гласањето на ци-за дилот кај грчките удбалитичати би резимирал без разлика на резултатот, a во однос пропагандата како метод преку кој дрско заради нечии туѓи интереси изманипулираа цел Народ евроболешевичките удбалитичари и нивните тукашни локални пиони а си мислат дека така најдоа решение да една Света Земја како што е Македонија ја учипат во своите воено-економски глобалистичи центрифуги, и што да кажам нивно право да се манипулатори во една специјална војна преку која и Слободната Волја и Честа и Славата на еден древен Народ се обидуваат да ја релативизираат до ниво на ништовност, така речи ова беше последниот клин на македонското распетие од европеите после спроведениот проект за уништување на отоманската империја кога Македонија и ја фрлија како коска за глодање на своите локални вазали а како така не би можеле никогаш утре да се обединат, само забораваат на основни закони на овој Свет како што е каузалноста за што и сношти бев потпуштил абер на форумов [1] при што на почетокот од постот велам бар да имаа ксмет да им ја протурат зајковци на ципровци како дил Илинденска Македонија што бар помал срам би било во однос нашата чест бидејќи АСНОМскиот корен би го замениле така со поизворен, но и во тој случај доколку и тоа без Амин на Народ си го тераа зајковци дефакто повторно тоа каузално ќе ни се удреше на сите нас пак од глава, просто не е возможно она што е исткаено од едно платно да се избуши насила а на бушотината да се захевта со ново платно кое е капак со туѓ конец крпено а тоа така долго да додржи!

и што беше сето ова околу ци-за дилот, импровизација која наврат нанос ја спотераа зајковци додека ципровци беа пред свршен пин уценети за последното европско чадорче, а при што пазарењето со европеите кои го правеа зајковци одеше на наша штета небаре ние бевме банкротираните, но глумењето коперативност и послушмост пред евроболшевиците не го искористија зајковци бар да ги уценат тие нив за инстант еу интеграција та и да ризикуваа каква и да е каузалност при вака спинувана неправдаврз Македонија, сега дефакто тоа го беа сториле заради отан но отан нема да ја обезбеди толку битната кохезивност во земјата бидејќи повторно пари нема да потечат во реки, ниту пак како отанизирани ќе имаме сострадална подршка од европеите доколку срипаат мегали фолклористи кои бидејќи тоа ќе го сторат одвнатре јасно е дека отан нема ни да може да интервенира, а тоа потенцијално може да значи тежок зијан во кои околности ако некој удбалитичар е подмитен за да ни ги ослаби позциите ојде се низ вода, ко што е јавна тајна дека и сега било случај та брзоплето се случи и внатре предавнички погром врз Македонците и нивните земни идеали, чим кај грчките удбалитичари пукна и официјално во влада таква афера при што ципро мораше и да го пушти низ вода нивниот преговарач и потписник на дилот што пак тука, само тука џепарошењето сигурно било далеку помало нели гумени бомбони се топотат на далеку помала температура, зар не!?


чув утрово собраниски коментар од неа демократиа дека дилот бил неповратлив, а тие натака ќе го блокираат нашето членство во еу преку преговорите доколку дојдат на власт, а тоа ме изненади знаејќи дека ако спроведат референдум можат без проблем да го ресетираат ако сакаат, што истото конечно можеме да го сториме и ние, и колку разбрав ѐтодор петров се обидува да иницира еден таков, но да речеме и покрај каузалноста која сега наместо да ресетира еден ризик од евентуален страв од некакви уцени од мегали фолклористи западно од нас заради кој ете зајковци наводно наполнале гаќи и се стрчале да удрат секирата во наш корен, просто вака отвори многу нови, Дај Боже тоа да не е случај ко што мене ми се чини, та еве да ги премерам маните и предностите на една ваква реалност под претпоставка грчките удбалитичари го парафирале и кај нив дилов, иако не е ова последната рампа на патот до отанизирано бунило бидејќи може да се очекува и бугарите да побараат посебни отстапки во однос јазикот таман да биднеме 100% обезличени, но дефинитивно во отан не влегува Македонија па и тоа така е повторно Божја Правда да ова Свето Библиско Име не биде на колена пред кучињата на анатемаго, а што удбалитичариве дробеле само тие си знаат како утре ќе го сркаат, не е мое ниту да ги судам ниту да се пенаам, напротив моите духоносни идеали како Православен Христијан се поголеми од земните но тоа не ми дава никакво право да ја релативизирам Слободната Волја на Македонскиот Народ а бидејќи од друга страна сум по Мајка по потекло од Егејот сум недвојбено за Слобода на Македонија и Македонците за кои се избориле во минатото, а еве некој денес со пуш'д'батн глобалистички табиет преку ноќ сака да му ги ресетира, затоа иако не сечам вени по земното сепак целосно застанувам зад демократско човеково право на самиот Македонски Народ да одлучи како ќе го носи, но нам Задолжителен Референдум не ни беше понуден, ниту пак зајковци има изборен легитимитет ниту консензус со груевци односно денес мицковци дека тоа е нзс на избраниците на Македонскиот Народ, иако пак тие и така го немаат тоа право бидејќи не удбалитичарите ами Народ е Уставотворен Елемент кој за вакво сушно нешто како ресетирање на Себството на ниво на глобалистичко граѓанска амеба која е субституција за концептот нација (иако и тој е терсене ако ме прашувате мене) мора да е директно е консултиран што еповторно спин небаре државниците се царевитуку треба да е главниот одлучувач дали смее или не да се гиба во Именувањето на Државата Нацијата Јазикот, илити смее да има ѕвездички покрајмнив, дури и фиром како етикета и оон дил не беше ниту изборно легитимна ниту референдумски акламирана што е само дил од привремен карактер, значи така земено не само што како Православен мора да стојам смерно пред Правдата туку треба и да барам Црковно вакви испади на секуларистите и од самата Црква како Мајка на овој Македонски Народ да ги осуди како неправедни во однос Слободната Волја и законот т.е. уставот како земна преслика на Божјиот Поредок (иако под ова не подразбирам етнофилетистичко туку духоносно мајчинство), анатеми не би побарал туку ќе речам Слава Богу За Се' бидејќи свесен сум како опитен во однос каузалноста дека нема зло кое ќе остане вкопано а не пак армирано долготрајно дури истот е само навидум удбалитичарски спин за насилно отанизирање на Македонија и Македонците, уште да не дадат Задолжителен Референдум и за пенетрација во нато, локалниве удбалитичари не само себе и своите политики што си ги сотреле каузално така туку и во самата нивна отанизирана алијанса внесуваат парадокс кој ко таков внатре ќе им направи карамбол и ќе ја расцепи нивната кохезија, но кому колку му сече и зашто му сече, мое е само да се Смирувам ако Православен кога злото распалило не оставајќи му простор дополнително како такво да направи пустош а јасно ми е како ден дека се' што ќе биде насила затерано во овој Свет нема да биде на арно, особено ако станува збор не за чепкање туку сотрување на Слободната Волја и не само наминдивидуално туку на колективно ниво, веќе тегна натака со брзи чекори ете во давос зајковци се сретнале со сорош и договориле соработка помеѓу владата и негпвата глобалистички-детерминистичка фондација што смамо ќе го зголеми просторот за екстра експериментирање со Македонците и маледонија како подобно глобалистичко заморче, што се надевам македонскиот Народ ќе го сопре уште на првите следни Парламентарни Избори но за тоа да се случи треба изнедрување партии кои се ослободени од удбашко осеменување како што се постојните големи удблитичарски мастадонти!


потенцијално има и позитивен духоносен контекст од дилов, како што рече Бугарскиот Патријарх се чека дилов да помине за севселенскиот Патријарх да ја признае МПЦ, ви текнува тој е православен глобалист кој е поблизок со клинтонка него Лавров, да не вадам слики, и камо ако тоа е случај Народ бар од спунт да види Духоносен Аир така само тоа да не призвика контраефект та Народ да падне и во дополмителен смут не само во однос политички живот туку уште побитно во однос Духоносниот Живот, Не Дај Боже така тоа да биде разбрано дека МПЦ е крива ако М-то излезе од Името бидејќи сега само таму останува да се брани Македонштината, што е погрешно, бидејќи Небесното не зависи од земното тукумобратно ... единствена светла точка во сето ова бунило е што конечно еден грчки премиер го спомна Егзодусот врз Македонците од Егејот во некаква форма додека ги напаѓаше кпг при својот говор, дури и Мирка Гинова ја спомна, а што е добар почеток за сториско помирување натака како соседи, ете бар почнувајќи од поблиското минато, но без широка историска дебата ова е само провокација која дополнително ќе ги оК*ражи грчките ултрадесничари во постојните околности и што поздраво да ги атакуваат сите оние Македонци кои ќе ја посетуваат Грција, сега златна зора својот неодреден досегашен бес, немајќи утре кон кого, ќе го канализира кон невини Македонци, но веројатно ваквиот ризик очекуваат нашиве удбалитичаримдека грчката полиција правовремено ќе го ресетира, хм разбрав сега и анархистите биле против ерга-омнесов та златна зора нема да биде националистички осамена на овој план, иако реално тоа не е колективна опасност кон нас, но посекако индивидуален гајрет кој треба да се има во предвид каде како македонски регистарски табличкимсе паркираат или каде Македонци скиткаат ... налет срамот и настрана каузалноста теоретски вака се отвора простор доколку стигнеме во еу односно таа не се распадне до тогаш да побараме признавање на некакви сродници во Егејска на некои северно македонски граѓани, а што ќе биде не само смешно туку и глупо бидејќи нема каква основа, ем на страна што немаме никакво право да го спомнуваме терминот Македонија како историски факт а знаеме дека каков и да е документ кој сведочи за нивното постоење нив ги наведува како Македонци а нивната земја како Македонија дури и за време отоманското царство, зато пак сега и официјално веќе не постојат Македонци на овој Свет не ни сакам да знам како сето тоа каузално ќе се одрази и дали некој таквиот одраз би можел позитивно да го менаџира, само колку Народ од само презир ќе опадне во однос волјата да застане на браникот на северна македонија доколку се случи пожар, којзнае може зајковци или која и да е администраија ќе стане толку богата па ќе увезува бранители, веројатно за ваквиот ризик сметаат доволна е отанизација на земјава, напротив истата кога Народ ќе види дека е неправедна откако увезен западен корпоративизама почне да распалува и почне Народ и ресурси на ангро да експлоатира уште повеќе ќе биде разочаран или попрво назаинтересиран за своите Идеали и како Македонци но и како Православни Христијани првото веќе и официјално рсетирано а второто веќе следи со наплив на екстра лихвартсво конзумеризм хедонизам односно со еден збор декаденција, во такви околности медот и млекото кои ќе течат дури бојата им е на место ќе го слизнуваат Народ во очај и амбис, Не Дај Боже во вечна погибел заради отворање ширум вратите на злото!

гледајте ова да не ви е сонот за Слободата, удредете на анатемаго и неговите миленици Молитвено призивајќи Божја Благодат за да секое зло а особено душегубните како што е глобализмот бидат запрени и сотрени, наместо тоа да е како сега обратно!


STOP nwo NOW

http://www.epa.eu/politics-photos/defence-photos/us-soldiers-presents-military-vehicles-in-the-capitol-skopje-photos-53677783


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2019 во 05:50навистина каков ксмет има и нашиот Народ, држевме држевме но не додржавме да останаме по случајност антиглобалисти, иако така попрво Космополити кои сега нема да се европеизираат туку евнтуално како отанизирани дз се милитаризираат, зар со транспортерите пред триумфалката како ги наредија пентагонци тоа и не ни го навија кога ев е дозволија деца да ги милуваат како да се играчки за на поштад, ајде тоа било на некој полигон, но ова што го направија зајковци уштеодма како се дочепаа на власт мислам беше најавадека вака ќе си тераат со се екстремно и без преседан, зар тоа не е случај иако спинуваат дека се мили и фини дечк кои ете морале заради државнички одлуки вака да ја отераат работа кај анатемаго на колена, уште рогои и копита да побараат можеби и по некона опашка за да разбереме дека и нивните собраниски "пандани" претходно тоа го посакуваа, зар груевци не се стрчаа во буК*решт по истата премија која ќе требаше тука да ни биде во форма на златно теле ставена наместо во мала станица спроти парламент, но ништо не бидна па прометеј си рекоа ќе го биде како замена, волни сме и ние да палиме оган да гори пепел да биде, о бе маусдонски удбалитичари и вие месонски удбашки послушници, се уплашивте лимда свдочите дека сте Правосавни, дека заради Христа треба да исповедате сојуз на Љубов а не онаков како оан кој е сојуз за смрт, како само успејаа Народ толку лесно да прелажат дека таквата норма за нас е без алтернатва, којзнае сега нека биаат мајките своите синови војници за кој дел од пекол алтернативно ќе им резервираат место уште кога ќе ги раѓаат, или можеби од 5та година нагоре колку да можат онака како горе да се испентарат на тенк или транспортер на империјалистички воен клуб, ако се иземе БиХ ја и без да ја отанизираат ја милитаризираа озбилно уште ние на балкан немавме штембил на чело и рамо од ѕвездата деница, настрана Србија иако како ги беа извозеле за време екс-ју-касапанта 90-ти од спунт им станаа спотери во однос своите трансатлански агенди, само Македонија остана не чипната ниту пак стегаше некому чалам, дури и фалц војна пробаа да изрежираат и тука но не им помина, не наседнавме како Србија, сакаа тогаш да ни порачаат или ќе ве учипиме или постојано ќе ви носиме терористи на граница кои хеликоптерски ќе г снабдуваме виа бондстил со оружје, бидејќи и самите знаат дека чипувањето ако го сторат сами на сила без наша согласност тоа ќе им се удри утре од глава, иако не спремаат набрзо да седнеме како велат на 30-тото столче во отан, забораваат дека прво треба за такво нешто Задолжителен Референдум што е предвидено со нашиот устав, второ и да го фалцнат истиот или пак заради страв да не биде негативен да ја ресетираат и оваа Норма уставно, во сите случаи каузално сето тоа бидејќи е без легимитет лаузално не само на нашиве удбалитичари и удбаши што ќе им се удри од глава туку и ко шо велам понапред во отан ќе предизвика расцеп ако не и колапс бидејќи преку неправда насилно е иницирано обезличување на Македонија и Македонците како навидум да им се одблокира пенетрација во отан, изгледа си мислат дипстејтовци политичари се бирани на Избори а тие се нели државници коисмејат да носат државнички одлуки и тоа е доволно за да се заврши учипување, изгледа не се сеќаваат на wwI кога насила ја рушеја со пар од волстрит преку болшевиците Царска Русија та пак на крај ја изгубија од рацепа мораа да ги создадат нацистите и во оган да фрлат невидени жртви во човечката историја за да се обидат да ја приграбт пак тогаш веќе сссР, но и тоа неим успеа, зар мислат дека овој пат тоа ќе им појде од рака во wwIII, себе се лажат или треба да им се чуди Човек колку се очајни во својата злоба за апсолутна власт наградена преку нов'светски'поредок, зар не ви е страв вам Православни Христијани за нивните масонско пагански агенди да одработувате, мислите дека вас така ќе ве поштедат, не, вие за нив и како вазали сте само ресурси и ништо повеќе, топовско месо кое ќе гледаат да си го искористат евроатланските детерминисти кога Исламот ќе сеотрезни од нивното бунило а ќе сака да се свети на нив но неможејќи нанив ќе гледа да удри повас како нивни вазали, зар не ви е јасно дека занивната агенда сме предупредени во Откровението зар не познавате дека живееме во последните времиња, вероатно во почетокот на крајот од апокалипсата, ЗАТОА ТРЕБАТЕ И ИМАТЕ СЕКАКВО ПРАВО ДА ОДБИЕТЕ ДА ЗЕМЕТЕ БРАЌА МИЛИММАКЕДОНЦИ КАКВО И ДА Е УЧЕСТВО ВОНИВНИТЕ АГЕНДИ, ЗАР ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС МОЖЕ ДА ВИ ЈА ПОЧИТУВА СЛОБОДНАТА ВОЛЈА КАКО НАЈСВЕТ ДАР КОЈ ГО ИМАМЕ НА ПОКЛОН ОД БОГА а вие се плашите дека истата мора по паметот на отановци да ви е претерминирана или пепл ќе ви било, кого утре пред СУДОТ БОЖЈИ ќе обвинувате дека ве прелажал, локалниве удбалитичари, нивните фондациски мецени, пропагндните фабрики, комшиите и нивните уцени, гладтаи жедта за хдонизам и среброљубие, стравот дека сте биле позаостанати од останатите, зар мислите дека така ќе се оправдате зошто сте дале согласност дали утре референдумска или изборна за отан пенетрација како таан алва ќе ве однесат пците анатемагови, ќе немате ниту оправдување ниту ќе можете да се покаете, зошто сте слепи дека ам ви било дадео шанса и навистина да се К*ртулите заради грчката штопна, би ви препорачал утре о време да гледате од отанизиранатастапица да се избавите бидејќи денес ви е испран мозокот толку квалитетно да ќутенкум и Себството и Коренот и АСНОМ ги продадовте за да застанете во редот за отанизирање, сега на ред е и тој чин, ДАЈ БОЖЕ ДА ВЕ ОДМИНЕ А АКО НЕ ЧАС ПОСКОРО ОД ТАКВАТА СТАПИЦА ДА СЕ ИЗБАВИТЕ И ПАК НА СВЕТ И ПРЕД БОГА ЧИСТИ ДА ИЗЛЕЗЕТЕ, а ако не ИЗЛЕЗЕТЕ не очајувајте ем уште помалку без аргументи да судите сетете се дека и аргументите може некој да ги спинувал та внивајте во такви услови како ќе постапувате за да не излезете и понаивни од сега, ПРВО АСВРТЕТЕ СЕ КОН БОГА КОН ВОЦРКОВУВАЊЕ КОН СВЕТОТАИНСКИ ЖИВОТ БИДЕЈЌИ САМО ТАКА НА КРАЈ ЌЕ ИЗЛЕЗЕТЕ од сите стапици на паднатите духови[/s] имајте акал дека тие пци анатемагови ги држат заложници и отанизираните и оние кои тие ги колонизираат заради нсп агнда, не им се лутете ним што се поразени, иза нив молете се нидејќи се Луѓе А ГОСПОД САКА СЕКОЈА ЕДНА ДУША АКО МОЖЕ ДА СЕ СПАСИ ДАСЕ СПАСИ што не е возможно да се случи ако срцата ги полмите со омраза, гневот канализирајте го секогаш колку можете повеќе креативно а избавувајте се од него МОЛИТВЕНО, ШТО МИСЛИТЕ ГОСПОД НЕ МОЖЕЛ ДА ИМ ПОМОГНЕ НА МАЧЕНИЦИТЕ ВО ПРВИТЕ ВЕКОВИ НО ЗА ДА СЕ ПРОСЛАВИ ТРЕПЕНИЕТО КАКО ХРИСТОВ ПАТ ПРЕКУ КОЈ земното го НАДМИНУВАМЕ СО ВЕРА, секој страв секоја грижа секое искушение, сите тие САМО МОЛИТВЕНО МОЖЕМЕ ЦЕЛИСХОДНО ДА ГИ НАДМИНЕМЕ, во спротивно како млаки во ВЕРАТА БОЖЈА не ни можеме да бидеме избавени, но кој се подвизува денеска да се труди да стане скромен како би стекнувал СМИРЕНИЕ тренинг кој доколку го немате во форма на Постење, тогаш ниту МОЛИТВАТА ТАКА ЌЕ ВИ БИДЕ ДЕЈСТВИТЕЛНА Т.Е. УСЛИШАНА ... најбитно не очајувајте и СЕКОГАШ ФОКУСОТ ИМАЈТЕ ГО КОН СПАСЕНИЕ НА ДУШАТА НАЈНАПРЕД А ПОТОА И ЗА ДУШИТЕ НА ВАШИТЕ БЛИЖНИ што не значи дека треба дансте самобендисани, но прво станете самите вие а потоа подајте рака на друг ...
Изменето од Zelenikovo - 26.Јануари.2019 во 05:55
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2019 во 17:05

стигнавме ли до крај, или допрва ќе се чудите ко РонП ~ ватИфневерендинг стори, си велам супер дојде 'д енд' на крај од монтажата од минатиот пост за токму крај на нишкава, но неможам а да не го искоментирам денешниот циничен агитпроп на "реформираното" дпмн, ќе го ресетирале дилот, не се согласувале со истиот, ех камо и делата да им беа толку јаки колку и уабетот, но разбирливо бидејќи и самите тие биле уценети: или ќе ве учипиме во отан или има да ве нема, а и ги снема, бидејќи тие не сакале да прифатат одродување та тоа им го препуштија на sds за да не ги пишува нив во историја како одродници иако ништо не сторија за да кренат низ светот глас дека Македонија ја силуваат и локални глобалисти и глобалистички локалисти, но тие се иста тајфа усогласена ако не возена или контролирана од удбашана, дефакто дуалистички еднопартиси систем како оној во сАд само што не е Претседателски, а камо да беше та ваква ставна касапа никогаш да не можеше да помине, бреј ниту Кирца не беше волку одлепен, но и дпмн сами се криви како ги нокаутираа без пардон постојано sds цела една деценија за овие штом ае дочепаа до власт веднаш да побрзааат да се стрчаат по еа-цуцла, колку каузално се' си има свој нусефект, камо ова и sds да го сконтаа! сега после се' и како дури и кај грчките удбалитичари помина ца-зи дилот јасно е дека се' било предетерминирано така да каков и ризик да им излезе на пат да го заобиколат, сценарио кое во случајов прво почнувајќи од поклонувањето на прислушен систем од мосад до убк со кој данајски поклон сами се насадија дпмн, потоа преку крвава уцена како диво насеље, а на крај кога им згустило и се уплашиле дипстејтовци дека ќе си ги изгубат локалните удбалитичарски пиони кои кокодакаа три децении сложно во отанизирана фатаморгана, стегнаа цврсто и тргнаа во шарена револузија за која масовно Народ не даде подршка бидејќи мирисаше уште одма на загорено кога видовме како вонаби премиер го уценува постоен премиер со дил, уште веднаш беше јасно дека тоа не е на арно, да некој кој делува преку удбашки преврат ќе донесе поарно, потоа бидна местенката со априлскиот спин при што кој и да е Изворно Наштиман Македонист требаше да биде повлечен за рака како подоцна не би скокал кога ќе треба да се ресетира Устав бидејќи ерга-омнесот беше норма за грчките удбалитичари уште од сам почеток на 'разговорите' а неможејќи да удрат по магарето дипстејтовци удрија по самарот, небулоза која ја нема никаде во свет да еден народ негира во Самопределувањето друг, но многу пати напоменувам иако ова е без преседан беше Божја Промисла како да ваква Света Земја со библиски континуитет да не може да влезе во глутницата и дувлото на воен сојуз како отан кој не е воопшто безбедносен туку колонизаторски, и тоа не се ни случи бидејќи референдумски тоа Македонскиот Народ од Македонија не ни го стори, а сега како насила удбалитичарски прекрстен како новокомпониран ентитет од удбалитичари чии идеали се глобалистички наместо Народни, освен што го унаказија го фрлија и чекор до жешкото столче во алијансата контролирана од нововавилонски еа-детерминисти, со краткорачна радост од навидум ресетирани балкански ризици заради одблокирана еа-интеграција, жално! ме чуди како на ова не се радуваат удбалитичарите од дпмн, зар тие тоа не го посакуваа, зар ова не им беше првичниот сон по Самостојноста, ако не и пред неа бидејќи и тие се удбашки насадени а воопшто народно, да не именувам кој бил кој и од кого како бил доведен во партијата и како истата функционирала и сеуште функционира манипулирајќи ги чувствата на своите членови дека таа e патриотска партија а всушност е врхушка која по линија на претседателски подобни дилери удбашки делуваат во сослух со на ангро удбашки учипените раководства, та зар не беше МААК Изворната Македонска Партија изнедрена од интелектуалци, ја збришаа за миг кога видоа удбашана дека неа нема да можат да ја контролираат па брзо извадија навидум ултранационалистички новокомпониран пандан кој преку агитпроп слоганот втор конгрес во Солун имаше за цел да си проигра со чувтсвата од еланот за Самостојност и така да привлече поголемо внимание и авторитет како македонистичка партија него МААК, та зар заради таков аршин потоа и Голубот не ја напушти партијата и формира своја, или подоцна останатите дефрагментатори кои онака дали најудбашки или пак најпатриотски навидум успеа Грујо да ги хомогенизира а всушност и самиот дојде за партиски дилер промовиран со удбашка помош протуркуван во партијата, за на крај да се наметне на Народ како реформатор без конК*ренција а сепак очигледно е дека имал помош од понадвор, та нели му беа на дпмн при први избори кои ги доби во изборна кампања амерички пропагандисти, смешно дури покасно навидум почна да шурува со руските економски интереси кога ојдезаедно со сите балкански дилери на економси форум во Петербург, каде сви Tурци тамо и Мујо беше работата, само што тој забораи кој му ја посеа власта, па каyзално кој го доведе на власт тој и го симна, а на крај му се заблагодари и му рече еве ти излез ајт марш од тука, јасно ротацијата на претседникот во арт-ијата си продолжи по удбашка шема, овој пат и без конК*ренција бидејќи не се дозволи ниту еден друг кандидат освен Мицко, навидум му чувал столче, реално штафетата е предадена, а Грујо назад че може да се врати само како чегеВарам, што е надвор од памет како се изрезили од аспект на патриотизам кога не излезе на улица ниту за априлскиот собраниски упад ниту пак подоцна при ерга-омнес штимањето, нема ниту лице ниту става за таков подвиг, а нема ниту подршка, го извозеја дипстејтовци како мачор во папучи та далеку е сега и од Лавче а не пак Лав, иако постојано повторувам да беше тоа случај ризикувавме веројатно граѓанска војна каде братоубиствено би дотерале до протекторат!

сега навидум го избравме помалото зло да капитулираме Уставно за да не се замараме со балкански сценарија преку кои дипстејтовци си одржуваат 'меѓународниот' геостратешки ритам бидејќи ние за нив сме налик тренинг камп за нови дипстејтовски кадети, премиум банан држава која допрва ќе биде зона на интерес доколку срипаат локални мегали фанатици и фолклористи, при што бидејќи тоа ќе биде од внатре отан нема да може да влијае на таквата атмосфера целосно ако се има предвид колку повеќестрано или каде им е драго таквите кyршлуси можат да си најдат финансиери, така да ваквиот ерга-омнес дил ем сега со нова бинационална основа ќе ја фрли Македонија во инерција за која и да сме свесни повторно нема да размислуваме ко што гледам отворено туку пак спинерско удбалитичарски, Поповски журнал-министерот од Каал5 вели дојдоа промени имало дебата се разговарало, хм, каде на фејкбук, на елитни маси каде закаснето само се дава аплауз или се увка, каква небулозна пропагандна дебата е тоа ниту на удбалитичарските кловнови не им е јасно! а по незнам кој пат ќе повторам се додека не се создаде еФорумска атмосфера во општествово за консолидирање на сите локални Умови да думаат на задолжителни институционални и невладини еФоруми т.е. задолжителни доколку се јавни службеници или образовни работници кои ќе вкрстат интелектуално копја со удбалитичарите и нивните агенди, се до тогаш нема да бидеме ниту фактор на стабилност и безбедност ниту пак ќе видиме аир какви и реформи или инвестиции да биднат реалност, иако Зајко е во транс евроатлански дека сега готово мед &млеко ќе потече, фатаморгана која им посакувам на арно да им излезе само се плашам дека освен дополнително колонизирање и разграбување на Македонија тоаништо друго нема да донесе, а дополнително доколку не е блокирана земјава при евроинтеграција а еу преживее онаква каква ја познаваме макар и во некој редизајн, така Младите без потреба од работна виза за еу нема да останат да работат во Велес како што се надева Анѓуш туку ќе литаат на ангро другде, Зајко ветува сега 500 евра просечна плата а не ја зема за поука Хрватска каде бше 500 сега е 800 евра просечната па пак на ангро имаат енормен одлив не само на мозоци туку и на работничка класа, само што тие тоа како 4-ри милионска нација тоа и многу не ги здрмува иако ги загриживу озбилнокако инерција, да не им е тоа напливот на 7 мил. туристи и морето ќе има да ги нема многу брзо, особено ако се случи мигрантски карамбол кој овој пат го изескивираа, нешто што ако се случи кај нас ќе биде не твка ами тешка еутаназија на Македонците биднувајќи севкупно вака со 500 евра просечна плата малцинство во Македонија [1]   Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2019 во 05:59


би ја закачил конечно и севкупно македонската политичка сцена, на што се сведува нашиот систем идеолошки, колку тој е компатибилен за каде, и дали има некаква алтернатива на истиот доколку веќе на сите име јасно дека не е функционален ...

1.3 ... ако се поставени нештата ко претставничка демократија без отчет ниту по решена програма, или транспаретност на тековна, илити без искреност концептно, јасно е дека кој и да дојде на власт ќе биде искорумпиран ако не системски тогај индивидуално, а бидејќи елитизмот е норма повторно тоа така одбивајќи ни се на сите како недоносеност како во политиките така и во однос механизмите кои треба да ги спроведат истите ... единствен функционлен момент е постојаноста на лихварите ујп и извршителите луи луи си се клацкаме дека бар таму сме 80% ефикасни, но и тие беа лабави алки до вчера кои гревци успејаа да ги консолидираат, но зајковци ниту за нив се покажаа кадарни дека можат да ги одржат во ритам, уште одма олабавувајќи ги на погрешен начин преку фокусираност на надворешна место економска политика, за сега стихијни без да имаат развојна програма и бар нешто да се вртат комбинации за Народ да скрпува тро повеќе него вообичаено за така и да може да го издржи притисокот од агресивната фискализација, бре груевци најкапиталистички се пишманија за фискалиирање на Пазарџиите но затоа најсоцијалистички зајковци се одважија на тоа, што е во ред ако имаат како да ги амортизираат сите оние на кои единствен излез им е уличната сива економија како таксират во место чекајќи на случајни минувачи обространо да се надополнуваат, но бар не мора како таксистите да пазат кој ќе им влета во макази додека се брзал на работа а немало ете жолта лента каде тие како дел од јавниот транспорт заедно со автобусите би имале одишка од каубојскиот градски метеж, бар во шпицовите да ја стегнеа жолто првата, лента, или сега попрво затка, нејсе, се случи еднаш едвај да пуштат нефункционални гумени бариери и толку, а така само бетонирајќи ја убеденоста на скопјани дека тоа е погрешна мерка, нели градските очуви немале камери за на булевари ниту пак рфид по рег.таблички за да пробаат пенолошки поусрдно да ја армираат јавно привилегираната колона, може се плашат така да не им стане јасно на Луѓе што се петтоколонаши и каде како возат тиа ШоФерЌеТи пропагандисти кои ви масираат скојдневно вијуги по електронски и печатени медиуми, нејсе, во вакво општество единствен ритам е 'кој се снашол се снашол' кој не нека чека ред, најчесто пред портите на удбалитичарските мастадонти чии дури и политички идеали се невозможно несвојствени за нивните етикети, дпмн се однесуваа просоцијалистички а sdSSm сега про кашаталистички во однос Народ и обратно во однос Компаниите, иако од ваквата несоодветност со ред исклучоци ко што е рамниот данок аир имаат само тие како политички елити и ониe кои се учипени околу нив, иако рамниот данок свртен претежно на инвестициски мегдан наместо општествен т.е. тој да биде награда доколку компаните се општествено свесни наместо бонус за генерирање профит - така е ито толку зијан како појава што придобиите од еконосмки раст го хранат конзумеризмот како нус ефект наместо општествената стабилност, бидејќи парите се само средство за размена но не и генератор на Среќа, Среќата е Заедништво промовирање на простор и време за колективно дружење, планирање, дејствување, кои доколку пак се гтоизирани елитистички доведува до сомеж во најмала рака или пак до страв во спртива, она дпмн локало кое градеше паркови но во кои бидејќи се етикетирани партиски та мнозина само ги одминуваат како амблеми на едно време на десничарски железни часови, ко што се сега железните минути на левичарите и каков глобалистички наднационален змјотрес прават не сред центар в Скопје туку сред Сржта на Нацијата АСНОМ, но да речеме космополтизмот ни е особено осигуран Христијански освен каузално антички, па и сме нашле разбирање за нечии фантазмагории и како насила си ги актуализира оК*ражен и помогат а и натеран на тоа од своите глобалистички мецени, само што забораваат дека тоа не е убаво, а ем како сосила спроведено кузално не само што нема да изведе убвина туку гарантира недоносеност повеќекратно што ќе резулутира со страк ризици да просто на крај убавото ќе стане од гнасно погнасно муљосано скапано!

а кој потоа тоа да го чисти, кого да го викнеме да ја опраи работата, таков нема, никој не е доволно смел за она што некој го запалил да се обидува да го оправи додека сеуште гори, не, ќе го остави да си изгори или прво ќе го изгасни , а потоа ќе се зафати да гради пак на здрави темели, натенане а не стихијно с некакви уличарски преврати ко што си траа шарените или патрените, та овој ерга-омнес дил и цела хипокризија што произлегува од него додека sdSSm се на власт ќе си гори додека не изгори, а потоа чукш ајт наново, но зар некој верува дека досегашните удбаличарски елити ќе ја оправат Македонија во која и да е комбинација на околности вакви какви се и како си ја тераат затворено и надмено, аирлиј на паметот на тие гласачи, ќе да навистина се при очи слепи и при уши глуви за разумно премерување на она што е Вистина и зошто дадена Вистина ни е неопходна, уверени се напросто и од левичарите и од десничарите дека еа-центрифугалност ни е итно непходна штом најдеме нзс со комшиите, да не ги прашаат случајно утре Граѓаните што мислат за поглавјата пенетрациски туку   ќе им ги удрат по глава со сино знаменце легислативно, а дури потоа ќе премеруваме колку таквата брзоплетост и дрскост заради некаква интеграциска итност од Македнците ќе направи не само заложници ко сега со ци-за дилот кои бројат секунди пред национално харикири виа левичарски удбалитичарски спунт, туку Маченици во канџите на транснационалните еа-корпоративни аждаи кои не само Сржта сега што сакаат да ни ја исцицаат ергаоминстично туку и Душта сакаат да ни ја лапнат лихварско-мамонистички, точно потенцијално ќе истурат тука пари откако си измочаат територија, но нивните коски кои ќе ги закопаат тука посетне инвестициски не се мед&млеко туку чемер&јад бидејќи со се нив си доаѓаат и сите патогени кои се зафатиле по нивната скелетна структура, особен ризик ако имаме предвид дека се усогласуваме одоносно стандардизираме како подобен неограничен ресурс за евроатланските болшевици, од овој аспект последната левичарска партија кај нас позната како Лавица навидум ветува некаква праведност но дефакто социјализмот онаков каков е завозен во овој свет утре ќе биде само киднапиран од постојните евроатлантски елити кои имат за цел да го искористат за протурање на нивниот пагански идеал нова атлантида виа нсп, ѕирнете го погоре линкуваниот дијаграм за Стоп нсп Сега над Македончињата кои ги гушкаат нато цевките, нека не се залажува Народ дека ултралевичарски а не пак ултрадесничарски е возможно да се стигне до Лезет Живот некако, дури и нивни микс како екстремен центар од овој аспект налик националсоцијализам е тешка фатаморгана која сите знаеме како заврши кога ја тераат некакви елити, дури биле тие и демократски разумни а не империјалистички стрвни пак ќе треба будност и внимание, а за миг таквата разумност како Центар се понадевав дека би можело како концепт и да бидне маклезет реалност, кој бидејќи го думав како еФорумски отворен за секого, (наместо да е елитистички спинуван како потоа би наметнувал како и досегашните удбалитичарски мастадонти безусловни агенди), во костец Непосредна Демократија ветува осигурување од екстремизам лев или десен, а потем и возможно е да се ноѓа нзс за многу што во државава, па дури и ерга-омнес дил пр. доколку тоа е реципрочна реалност и кај јужниот сосед,та по која основа тие национално се воедно и елини и грци и македонци и византијци и минојци и микенци и што им се сака, нека свртат и тие граѓански 100% но проблем, иако и тоа е небулоза аки е насила а доброволно налик силувај ме нежно, навистина ова денес е глобалитичка шизофренија преку наш грб да некој евроболшевици и дипстејтовци си играат ко со експериментални заморчиња, тоа не е многу нежно тоа е перверзно болно силување на сеста на Македонија со помош на локални макроа во заседа кои од сите направибдали та и од шарените,, та ја ајде ако веќе се самоубиваме земно дајде бидете поербап тоа направете го не заради нечиј земен аршин туку Небесно дајте да се етикетираме како Христијански Македонци во Христијанска Македонија, нешто што може да се каже дека има нишка и во однос Славјанска Македонија но повторно ако тоа е процес кој насила е наметнат капак заради глобалистичко мамонистичко наднационални агенди тоа е глупост благоречено, да не бидам дрзок но заради насилно удбашко сосекување на Националниот Корен како што е АСНОМ и сите негови Македонски Ластарки освен Јазикот не е грешка ако наивноса на sdSSm ја наречам ѕверство, та Света Злата Мегленска сред османлиски феудализам не се одрекла од Себството а ние тоа денес сред Слободна Македонија сакаме да си го објасниме како мамонистичко евроболшевчки 'так нормално' бидејќи некој не уценил или тоа или амбис, ами еве да речеме до тој степен навистина Народ е абдал да верува на фатаморганите за мед&млеко и си дозволи ци-за дилот да стане трајна реалност мислите дека тоа е на арно, хм, до првата светска рецесија и Не Дај Боже заради наша наивност трета'светска'војна, кога како северномаусдонци нема ни да имаме зошто да држиме до Опстанок како Држава како Колектив него секој ќе си се гетоизира во својот полис себично заборавајќи на Традицијата на Солидарноста на Соживотот внтрешно како Македонци, кои ако останеме пак Изворни дури сме биле и најсиромашни во светот зади Себството ќе бидеме и најбогати, бидејќи оној момент кога ќе снема струја Изворната Песна ќе грмне од сите страни кога во моменти на земен очај нема посилна мотивација за Живот него Оче Наш Духоносно, и послушајте патриоти земно да се рецираат, сеќавајќи се така дека и пред нас имало мнозина Сродници кои Трпеле се Смирувале и та Спасувале дури и кога тоа е невозможно но не му се предале на духот од овој свет да ги работи 24/7 како бавча бројлерско мамонистчко хедонистички, но до тогаш веројатно млакоста за Чест и Живот во Подвиг ќе не прави заложник на евроатланската фатморгана дека таа ни е спасот, незнам пробајте чим ниту Млади не се одважија пример во однос спин како Рурална МрМр Легализација да излезат и да дебатираат на еФорумот маклезет за така да повлечат нога кон нова отворена центристичка партија, тогаш што понатака, чим хедонистички гајрет не ги натера да се Сплотат против најавата за декриминализација на марихуаната и конечно урнисување на секаква надеж за Здраво и Самоодржливо Македонско Општество потпрено во голем дел на Земјоделие како Локална Семејна Идила наместо коорпоративизам како глобална а идивидуалистичка депресија, навистина тогаш што понатака, та продолжетенадевајте си се дека постојните удбалитичари ќе ви отворат врата и ве повикаат на дебата, да, агитпроповско медиумска, со публика која е како во театар на суетта со право на глас ако им е роднина или пријател на обамизаторот на орбамизаторот или водителот илити елитната каста дискутанти на тркалезна или правоаголна маса, дофаќајќи така до ивиците од истата без никаква можност како упатена во фелата или граѓански здружена и таа барабар да резба по плочата, сега скоро ко улави само после ''дебата'' евентуално ко дечурлана да се потпишаат кој се бил во публика, некои пак сигурно ќе дочекаат и афтерпартито кога удбалитичарите ќе им објаснувааат зошто титоизмот бил мајка, а Слободна и Независна Македонија макеја, додека евроболшевизмот фениксово издигање од пепело на кашатализмот, ласкајќи им визуелно со чопор од напалени чирлидерки по феминизам без граници и кгбт нитро во срцето, за сите да се завозат коплерајски сложно за да се покажат во своето декадентно заедништво, кое ако порано било норма за паганската аристократијата, уште сега како мотивација за н'с'п треба да бидне адамитска реалност за прибирање следбеници, за потоа при nwo сестрано тоа да се ефектуира, како зајци да се клацкаат но да не се множат за да можат комфорно тоа секојднено да го упразнуваат без одговорност, ако не затераат скроз аморал и' инцестно, зар што мислите кога се намножиле времињата зар не изгореле содома и гомора, зар што мислите и сега нема ли тоа да биде случај, 666 е симбол на ненаситните страсти низ сластољубие среброљубие и славољубие Бог Да Ги Убие како жици на виолината на анатемаго! кое политичко движење оваа инерција ќе ја заузда, левичари, десничари, центристи, хм, само Христијани во Христијанска Земја, та прво расчистете со секуларизмот, а потоа рзмислувајте до каде може да стигнете со Центризам идеалистички, што така треба изнедри Социјално Христијанство наместо атеитички социјализам, зар не сте слушле дека маркс му пишувал поеми на анатемаго пред да ја копира и редизајнира идејата за Совршена Комуна на Апостолите т.е. Екумената византијска односно подоцна Оптината на Праволавните Славјани в Русија, кој ве излажа дека социјализмот е новокомпонирана работа, напротив математички го имаат киднапирано а потоа филозофски е сведен на анимално бркање среќа преку живот по страсти, што мислите евроболшевиците што ќе ви истоварат во федерална еу а потоа и во нов'светски'поредок како зародиш како мерџинг меѓу сАд и сЕд федералистичките ентитети, што мислите зошто Русија Турција Иран им пречат на евроатлантските детерминисти зар не е заради приклонетоста кон Монотеизмот и тоа енормно приклонето не наклонето, но кому колку му сечи, та мозина ко успани и да се освестат полесно им е да се предат целосно на минливоста наместо да гласаат за Спасоносни околности сред Руална Самоодржливост, што не значи дека тоа треба да биде Теократија како ватикан некогаш, ниту пак Дуократија, туку Екумена при што за земјоделскиот живот се грижат Општините пеу машински кругови и бесплатна механизација з рурални реемигранти, додека за моралниот живот ненаметлив коректор е Црквата како заедница преку својата сеприсутност бидејќи таа е невладиниот локален граѓански Собор кој ја помогнува и Заедницата поблиска и поширока но и властите кои треба да и служат на таа Заедница, но од тоа ми се чини ќе да сме светлосни години далеку а колку сме сега обземени од секуларизмот како порта за неморална станардизација со наслади дали на кашатализмот денеска или пак на болшевизмот утре, да не мислите дека шведски модел на социјализам ќе ви истури евроатланската империја понатака, ако терајте ваша работа и каде заминавте заминавте, кој како знае нека си спасува Душа бидејќи соблазните и денес кога сме на почетокот на крајот се невозможно намножени душепогубно, а не пак кога ќе пуштат сателитите наноботови и генетиката односно еугениката да си игра со вас брејв'нељуд'ворлд, зошто да се мачите Душа ди спасувате, та вие она што е земно како опипливо во фрма на Нација го фрлате во корпа небаре е стекнато е на жими мајка, а не пак Она за кое не се ни обидувате да го осознаете што е како Светотаински Христијански Живот Во Полнота На Светиот Дух ...

2.3 ова веќе погоре е одговорено,но ван мор таим бифор д роуд ќе кажам Не Заборавајте на Откровението Библиско и како е наведен таму новиот'светски'поредок, вие што сте Вистински Христијани на глобализмот виа федерализам не смеете да гледате опуштено, камо ова да им беше јасно и на Муслиманите, иако и во исламската апокалипса јасно се вели дека Христос е Тој кој на крај ќе го сотре џелал, та и тие нека читнат некој превод во однос христијанската претстава за апокалипсата и кој треба на крај да седне како дилер на nwo во ерусалим, Албанците и Мадонците од овој аспект треба да се наднационални и на евроатланките интеграции да гледаат Монотеистички а не мамонистички ко дајте побрзо лапарсан фодови пари жени аздис уживанции, АЛО кај заминавте бе со паметот, ќе ве проколнуваат вашите деца за ова што им го правите денеска!

3. туку политички алтернативи и да ги има, на крајот како неопходни иновации на одреден изум на самоуправа како што е демократијата, никогаш не можат да се доволно ефективни доколку не се трендовски колку и да имаат потенцијал во себе, така беше и со многу нови партии до сега кои теоретски требаше да биднат Трета Опција во ситемот како баланс помеѓу две крајности или пак во нашиот случај и спротивности ко такви, сите тие требаше да имаат доволоно јака улица за да како и досегашните по истиот тренд старите ги надвикаат ако не натепаат кога кој како кого за да се изборат за место, што за трета опција чинам е глупост бидејќи тоа не е никаква промена како иновативност, но ако не сте трендовски револуционерно и улично агитпроповски нафурани зар е возжно да направите доволно голема база на подржувачи за да ги стигнете а не пак надраснете постојните удбалитичарски мастадонти кои не само што меѓусебно се јадат Живи пропагадно туку и секоја една друга појава на политичкиот мегдан ја ждерат или пак ништат ако е ептен самоуверено самостојна, но тие не измислиле топла вода, напротив го копирале оној изум т.н. за-падна-де-мокра-тиа, кој не се ни дрзнувале да го иновираат за да не бидат доживеани како екоперативно некомпатибилни со 'меѓународната демо стандардизација' во која се' што е 3та опција е одржлива само ако е џокер на циа и сите останати нејзини западни роднини, глумуње повеќепартиски систем а всушност се работи за кашаталистичко едноумие со дуалистичка природа каде секоја иновативност која повикува на Самоодржливост се дочекува како опасност бидејќи не ја подржува така цетрифугата на светската економија, или кај нас локалната економска центрифуга, оној бројлерски веј оф лајф (каде лихварството на банкарите, потпрено на билансите на сметководители и арачот на даночниците, така заедно осигурани од рекетарите односно извршителите) треба да е ограден фараонски од робовладетелите до степен на целосна контрола на процесите од ризици, а за кои центрифуги варијабила како Самоодржлива Рурална Релокација на Човечкиот Капитал односно човечки ресурси според нив не смее да се случи, освен ако самите не ја супституираат индустријлизацијата со Аграријанизам, просто за нив како светски елити и нивните локални ботови немаат луфта за шифт на свеста од конзумеризам кон Селска Идила, дури ни во вакви времиња на изобилие, бидејќи така Самоодржливи ниту може да ве контролираат ниту да ве возат ниту да ве играат со лесно, а не па да ве навјасаат и изботираат едноставно државнички, за нив како светски елити вие како Рурално Самоодржливи сте опасен вирус кој во најмала рака им го ограничува просторот на корпрациите за агродиверзификација, а во најлош повлекувате од нивниот базен на бројлери односно изботирани човечки ресурси/маса, кој пак потег ако не им ги изремети математиките и проекциите тогаш ги фрла во паника заради непозната варијабила која може не само комфорот да им го сруши туку може и моќта да им ја сведе на голо фараонско општество, останаа ли без робови тогаш бадијала им се пирамидите, а слично е и со паднатите духови анатема на нив чиј систем е хаосот па ако нема кој да го товари истиот на останатите воедно и ќе колабира сестрано, но како на робовите на хаосот да им се спротивстави Човек Самоодржливо јасно како поинаку ако не Изворно т.е. Молитвено, за што е неопходно Револуција во Срцата а не на улицата, бидејќи на прва уличарски ако се удира тоа генерира само храна за злото анатема на него, туку треба улицата да се има само како пикник веселба низ кои пребројувањето истомисленици би одело опуштено и весело наместо бројлерско статистички по партиска книшка како до сега, ова е битно бидејќи ни П нема да има од промени се додека дебатата не е јавна уште на почеток внатрепартиски туку пак се тера елитистички со копи пасте иновации или пак на волеј изуми кои нормално така склепани од некоја тајфа зад затворени врати остава голем простор некој да ја зарази со вируси кои подоцна неочекувано може да се испоотворат дупки во однос каузалноста и термодинамиката како законитости за така ентрописки ни се срушат врз глава неочекувано, тоа физичари или матетичири кои со децении работат на некоја равенка па глават и потфрлаат, а не пак политиколози или економисти кои во својата прагматичност работат со Живи Варијабили како Луѓе Заедници Народи, за жал кои не се примарниот нивни фокус туку тие им се товар на врат на оштествената центрифугалност како економски правени или културни подсистеми, просто денес Луѓето му служат на системот, а не тој ним, бројлери кои кога ќе биднат неподобни заради икс причини стануваат товар од кој најлесно се ослободува центрифугата фрлајќи ги во очај бидејќи индивидуализмот како кашаталистичка конзумеристичка норма ги принудува да станат отфрлени а така принудувајќи ги на бесна улица или геоизирње врз база на хаотична урбана самоодржливост виа криминал, оние маргини во секој еден систем кои кај нас како транзициони жртви стануваат урбана традиција од која и да сака некој да избега гетото не го пушта, или ако скубне не смее да си дозволи ни под разно да се врати освен ако не е доволно одлепено самоуверен како оно кој се фрла меѓу кркодили за да премине некоја етапа од својот Животен Пат, патологија која посекако нема да ја реши ниту една партија доколку Земјоделието не се издигне Здраво преку Рурална Реемиграција, не мора до 100% на ниво на Аграријанизам, но некоја златна средина би била социјален рурален излез за да се стигне до 30% земјоделски веј оф лајф, наспроти 30% претприемничко-бројлерско-услужен и 30% административен во кој би влегле сите дејности кои подразбираат општествено штимање како едукација и невладини или војска и полиција, за што треба озбилна математичка и физичка подготовка а потем и примена како План за Идеалот на нашите Предци за Слобода преку Личен Подвиг да се оствари, за што немаме друг избор како мала држава тука ко и нашите предци да думаме Земјоделски и Иселнички, сега е обратно за жал, пред се' е муабетот иселенички па дури и имале тука свој капитал но нели и за да не се аби во урбаната џунгла од лихвари и рекетари бегај бади јабана и така нема веќе Македонија, логиката е да отидеш да создадеш капитал и да се вратиш во својата заедница за да функционираш Самоодржливо, но тоа во град не е воможно денеска а не пак сзм со себе на село, просто индустријализацијата бара бројлери а не претприемачи, конечно и вториве зависат од индустријата па пак во круг меѓу фараоните и робовите, што и ќе си биде и пак норма се додека не се отвори озбилен простор за осигурана Рурална Реемиграција ...

но ваква реформа нема да ви понуди ниту една постојна удбалитичарска партија бидејќи за нив таквиот ризик е ко што реков горе непредвидлив на повеќе нивоа, а ако на тоа се надоде и Непосредна наспроти претставничка демократија и ете ти беља си им буричнал не само во агенди ами и во тегла, што на крај ќе ги фрли во очај а очајни удбалитичари прават очајни постапки, нема да коментира пак колку само глупости и каква само не терсене инерција пуштија во однос своите политики и агенди штом и чуја призвук на Самодржливи абери а не пак тоа да станеше реалност и маклезет концептот заживееше на политичко ниво како МАКЛЕЗЕТ Отворена Политичка Партија, наполнија дисаѓи недоносеност и ни ја истурија на крај во форма на ерга-омнес дил како би ве фрлиле во летаргија и резигнираност за каква и да е Самоодржливост за случајно да не станете Свесни дека во еа-центрифугите вие ќе биднете не само бројлери туку ко и нив ботови удбалитичарски на новиот'светски'поредок, оној наводно праведен социјалистички идеал за живот на вересија на планета каде индустријализацијата е норма а ресурсите мањак, до кој поинаку не може да се стигне освен преку трета'светска'војна а за што помалку земјани останат и полесно сред таквиот утопистички социјализам се менаџираат а во исто време како евроатлански детерминисти да си ја задржат својата доминација како владетели, зар си мислевте тие имаат намера да ги пуштат конците од свои раце, нели имате горе токму демистифирачки дијграм како масонеријата сака социјализмот да го протурка за да си ги доосигура свој власт и моќ ако не другде бар во својот западен двор иако претендираат на цел свет бидејќи за нив не е цело ако немаат се', алчност за апсолутна моќ преку апсолутна власт кои како што знаеме се порив на анатемаго, таквиот чалам за жал на крај ќе мора да биде спуштен а тоа посекако ќе има цена, ние како Космополитски Народ уште пожално дочекавме удбашите и удбалитичарите да не фрлат во нивна прегратка, сега се надеваат преку ци-за дилот како отанзирани, а потоа се надеваат соодвео и како еутанизиани, за таман да им бидеме како Народ меѓу последните трофеи во европската витрина од атлантидскиот плакар, НО КАДЕ Е ГОСПОД НИКОЈ НЕ Е а наш е а трпиме и да се смирувам, бидејќи СЕ' Е БОЖЈА ПРОМИСЛА НА ОВОЈ СВЕТ та зар горе не наведвам дека каузално ает ова е позволено бидејќи така нив им се отсекуваат раце понатака, а наше посекако е а Трпиме бодејќи не сме додеи на овој свет за да владееме туку за да се Спасуваме, ова е само отскочн даска дали за повиоко или за пониско, та немојте да мислите дека ви ншо трајно би смениле ако одите уличарск револуционерно, не, едно зло сте замениле со друго, превратоо револуцијата насилието тоа се белези анатмаго, а како Христијани вие сте должни да не се повивате по нив дури и кога навистина е неподносливо, уште помалку ако на тоа сте спинувани како извозени од нечии туѓи интереси, ЗАТОА думајте отворено организирајте се преку дебати што пак не е возможно поинаку него преку еФорумска реалност, која на социјалкаакона фејкбук не е возможна,тамреж е удбашко масло на циа и штом и осетат дека излегувате од нивниот бројлерски колосек веднаш ќе ве ресетираат, ќе ви влетуваат и ќе си играат со вас како им е мерак во најдобар случај, или во најлош ќе ве шутнат како партал таму ќе ви ги знаат сите вибрции и контакти па нема да им биде зорт или неизводливо да ве спинуваат како им лежи на рака, си имам веќе две децени работа екивирајќи ги нивните локални ботови па и можам слободно да кажамсплткарат како што најалк би се надевале, играат прљаво и духонсно освен материјалистички или земно, иако штом дадете отпор а неож да удрат по вас доколку имате озбилнонасбано Благодат тогаш тргнуатв да ве кршат преку тие околу вас, башака како што прави анатемаго,тзар како спиндерала моќници во сенка не му се така тие во неварака, сиги вои тој анатемаго како да се чамлии и картели, има некој оружје и власт како авторитет ако не е свесен дека мора да се потпре на Бога Светотаински Воцрковено како би се очистувал и одржувал во морето на раскошот и блудот, ојде батето во матниот вртлог на најматната жаболречина, свамп кој нема оинаков начин да се пресуши него да се извади на виделина, а тоа треба да е инсајдер тој кој ќе ги разобличи, некој како сноуден во однос разузнувањето, но како тесла во однос центрифугалноста, кој тињата ќе им ја разбуричка како краста од гнојна жлезда и ги извади на виделна сте нивни повеќедецениски но и повеќевекони красти, за жал тоа тука јас не сум но еве имам оставено добар блупринт како треба гангрената да се разобличи најнапред во агитпропот, потоа во делувањето колку е метастазирана како агенди и центрифугалност, и на крај во однос барањето помирување и лекување преку Непосредна Демократија ... бидејќи колку и нам ние сето ова јасно само сведоштво од прва рака поткрепено со докази а не со препоставки како моиве може да допринесе до Промени, нешто што навидум го ветуваа шарените и sdSSm но што беше само гола борба за власт и заменување на една убалитичарска врхушка со друга, никој не ги разобличи ниту нивните мецени а уште помалку нивните агенди, само разбравме дека дипстејовци си ги држат во раце и едните и другите, и сии возат како сакаат а засмета или попрво врз грб на Македонскиот Народ, за што пак ќе речам директно огвни се локалната удбашана колку и како дозволува да не работат странски агентури како бавча, намто ги изнесат на виделина не само си фати туку и сомнежи та нека се прадаат тие после како потенцијални уљези, што повторно може а еспинерски возено, но доколку имаме Непосредна Демократија низ отворена еФорумска истутиционализација на системот нема кој е чист од шти да се плаши, дури и оние кои се огрешиле нешто некако можат да се извинат да образложат јавно како и зошто слизнале на нечие брашно во мелница или нечија вода на воденица, но не е мое јас да гивучам учените дека само ако на Искреноста и дадат отоворен простор интелектуално наместо на спиновите фејкбукерско чаршиски, само тогаш ќе се оправат Македонија и Македонците ...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2019 во 01:55

Мицов кај Ефтов на крај од последната вЦентарска емиија вели за Македонците нема обединување, дека во ниту еден период од романтизмот навака тоа не било случај во критични моменти, со што не се согласувам, тоа го поткрепува дека шпиони предавници ненам какви имало секогаш и затоа обединување не било возможно, хм, ако зборвам за порано треба да се имаат во превид две варијабили зошто нандугите тоа им тргнало од ракаа нам не, прво сме немале никогаш мецени меѓу светските елити, што во нишкава го обајснувам убаво дека и да сакаме како последна Жива Библиска земја Господ Исус Христос не дозволува да бидеме џелати, а за да како незлобни утре и можеме да му се спротивставиме на злото кога ќе дојде ден за тоа, друга пак земна причина шо на нас еа-детерминистите гледал како спојка за оине Православниите пак та им ја дале на воите балкански вазали да се грабаат за неа како би имало постјано кавга по рецептот раздели па владеј, трето космополитизмот кај Македонецот му реметел озбилно во волјата за стерилизирање не неподобните, што било случај но не доволно сурово за да се спречи волкот да влегува низпорти, освен во случаи како кај екстремна левица или дсниаца кога сме ги имле директно или идиректно како локалн аги односно во првиот случај михајловисти а во вториот титоисти, ти навистина и биле како безбожници и доволно сурови за да удрат како џелати и си осигураат чисто спроведување на своите агенди, при што простор за компромиси имало само преку нишан, исто е и денес само што дури допрва добиме екстремни левичари пак и како Независна Држава односно sdSS затераа бескомпромисно во однос Македонците и Македонија како глобалисти но супер компромисно со сириза за сметка евроболшевизмот, а тоа не би сакал да има за возврат свој локален екстремен македонски десничарски пандан, бидејќи тој нема да биде воопшто Христијански туку попрво старозаветен налик око за око заб за заб, а така нема да постигнеме ништо бидејќи враќајќи на злото со зло и ние ќе стануваме зло, што е само очаен потег кој ќе има очајна каузалност, терсене последици од кои пак аир ќе имаат само паднатите духови кои и ги пушираат атеистите и глобалистите на хаос како и Христијаните би ги повлекле во адот, што би било наивно освен погрешно, иако во афект може да се случи се', затоа пак треба и кој да ги соочува политичките екстремисти дека сосила убаина небива, односно треба да се Трпи а страдањето да се гледа како Божја Промисла бидејќи во спротивно ризкуваме да не се Спасиме, а кој петрпи до крај тој и ќе се Спаси, иако дека тоа е лесо не е лесно, најнапред треба Живот во Подвиг а потоа и тро Среќа Господ дададеЛуѓе кои ќе спуштаат топквосвојот двор за да не дојде до карамбол, а по таа линија се дојдени и Никос Димитрис и Зоранос Зајас, нека ми Простат ако ги вреѓаат вакви етикети, но доколу навистина се 100% комшиски атерџии нека го стора тoa и на своја кожа освен на Македонија, нека го тераат соживоот не само од спунт туку и личносно, а и така ако не еутаниираат, пополека јужниот сосед и ќе не колонизира, да не мислите сега ќе ви потечат пари и вие ќе инвестирате во овоштарници, сигурно мнозина да ако размисуваат за Не Дај Боже околности, но грчките граѓани имаат далеку повеќе од лапано и полнето џебовиминативе декади па и логично тука ќе го инвестираат за вртење тој капитал, што немаше да биде ризик ако не беа од нас популационо 5 пати поголеми, но тоа е најмал ризик, најголмиот е што евроатлански отвораме нашироко порти за декадентни волци на кои ќе им ја понудиме на експлоатација Македонија 100%, да, прашање е колку Вистински Православни Македонци така ќе останат, та тоа и сега претежно имаме празникарски традиционалисти, а не пак ако материјализмот ни стане ко седостапен и сестрано осигуран, Хрватска навистина треба да ни е озбилна поука ко екс-ју роднина, но и останатите кошии не се ништо поарни бидејќи станува збор за хедонистички центрифуги кои акоужно европеи завзе н индивидуализам делуваат буквално како христијански кловнови, од прва рака можамда посочам дека таквото седење на две столици навистина е ифрит работа, за оној со несредени мисли како Цел во Живот сигурно и шизофрено, среќа тавне см и знам кде како ми е местото работам на тоамдамја исполнам таа моја цел иако од аспект на Христијанство сега враќајќи се и правовремено во градската центрифуга пак сум на некоја позитивна нула, и ќе речам навистина не е лесно, а блазе си им а оние кои мислат дека на овој свет се дојдени за да уживат и ултраглобалистите и ултраацоналистите, Страдањето за Христијаните е неопходно за да растат низ искушенијата како би се исчеличиле и си Спасиле Душа, така видено секогаш има простор за помирување и сплотеност, само најнапред е потребна Искреност во намерите, а која денес е смешно зошто не ја баам ете политички на отворени јавни еФоруми, ех ве фрлија дипстејтовци фејкбук реалност и лајкохолизам и вие мислите таму ќе видите аир некогаш, а штом и тргнете да влечете на Самоодржлиост за миг ќе ве ресетираат сублиминално фрлајќи ве во летаргија, така оставајќи им пак простор за недоносеноста на постојниот елитистички удблаитичарски политички систем!   

разбрав НиДим ќе правел цетристичка партија, аирлија ако мисли дека Центар е кога некој од позиција на власт која затерала екстра лево анационално, каде тој бил пероносецот на ци-за дилот, бидејќи немал веќе партиски корен ќе пуштел нов, но ова е односно доколку биде партијата ќе ет најфин удбашки спин заради прибирање изборни поени на мала врата заради отварањето на евроатланскиот коридор од чекална до сала за учипување, каде логично глобалистичкото ботирање би требало да се случи во самата сала, но кај нас има еден парадокс што ова се случува уште во чекална за да така милом изботирани како сервомаусдонци кога ќе ставиме таму во кулоарите на еа-центрифугите претставник насервомакедонија нема да им претставуваме никаков товар коа ќе завози некадее слепо евроатланскиот империјализам, парадоксот е оправдан бидејќи нам пенетрацијата ни е претставена како придобивка на демократијата бидејќи нели западната меѓународна заедница е 'парексаланс демоократија', а всушност со силувањето на Македонија се спуштаат и сред еу маските дека тоа е само една голема демократска фатаморгана, но фато мори ќе да не знаеш што е каузалност, како можеш да го силуваш Македонецот ем тоа силуање да треба да стане секојдневие долгорочно, а тоа да не ти се удри од глава [1]


е сега оној кој ја фатил Македонија и ја држел за да фино помине и си продолжи силувањето, види богати тој ќе праел центристичка партија, можеби да ги учи нови членови како треба да држат невеста а да силувањето биде што понежно а така и што подолго, само што ќе роди после така тоа е релевантно прашање, и ок Димитров ќе праел така кло(в)нои димитровци кои бидејќи се проевропски веројатно та затоа се доживуваат за центар, уште еу да не беше ујдисана ко сервоатланска со нејзините силувачи екстра лево, и топ, ќе речев таквата партија на НиДим е центристичка, но тоа не е случај геополитички, а ниту економски, таков пример геополитички е Швајцарија а економски е Бутан, каде во првиот случај неутралноста гарантира не заземање страна како би имале загарантиран Мир, додека во вториот случај преку 100% органско земјоделие се обидуваат Руралната Самоодржливост да ја вратата во нормала од досегашниот наплив на пестициди, вака видено ерга-омнесот на ципровци кој ни го закачија зајковци тие си го гледаат налик ние сме пестицидот а тие органските, само што е обратно бидејќи прво тукашниот национализам ни од блиску не е агресивен како останатите комшиски па ајде да го сотреме, та чим и во Слободна Држава кога некој ти ја сотрува Слободната Волја најдрско автократски налик современо робовладетелски а ние на тоа ниту еден молотов коктел заради одбрана на АСНОМ не сме фрлиле тогаш по кој основ ние се биле агресивни, можеби што зајковци ги наместија т.е. повлекоа за рака Тврдокорни за да им ја издуваат сила на оние поревносните бранители на Изворноста како Нација кои екстремно десно би требало политички да се позицонирани но не се бидејќи од удбалитичарскиве мастадонти кои се имаат парализирано та не ни може да се организира некој да дебатира а не пак да направи партија која ќе излезе со удбашана на мегдан освен онака парадно да дефилира демонстрирајќи инает апропо неволноста на удбалитичарите нешто на арно да прменат, а тие пак каков ефтин изговор си имаа тоа е така бидејќи не можеме да пенетрираме во европа освен ако таа не не силува трајно и тоа заедно со нејзини партнерки топтан еве ко што гледаме ерга-омнистично, и Народ и покрај се' пак ги гласа, ајде немал национални идеали бил материјалист ајде му бил испран агитпроповски мозок та е непоправлив оптимист кој и покрај толку транзициони кражби и толку постранзиционо силување пак довербата им ја дава на истите удбашки посеани партии, но не ми е јасно како може да не гледа дека го туркаат во центрифугата на nwo, зар немаме урнек како тоа ќе изгледа, еве не спремат за соодветна копија од северна кореја за почеток како сервомаусдонија, урнек ко штом велам постојано ќе да сакаат да го искористат за да и на останатите европски држави им речат ете видете, ја боли ли Македонија националното обезличувањето, не се плашете дајте ваму нацијата и така како концепт е посеана од масонските филозофи од романтизмот како би се отфрлил авторитетот на Црквата, а сега откако си одглумија и доекприметираа се' што им треба евала може да почне да се тркала nwo агендата позбилно, глобализам кој треба да гарантира сеопшт мир со/по северно корејски штим, што има поубаво, ајде бар ќе биде искрена автократија наместо како сега спинувана пропагандно демократија, зар и сега веќе не сме искулирани преку медиумски спинови да имаме впечаток готовото сега мед&млеко ќе потече откако удбалитичарите ни натурија анационалност заради еа-пенетрирање, проблемот е што не разбираат дека вака Традицијата ја уништуваме а таа е нашето лепило за народна сплотеност, она фамозна нивна еуфемистичка кохезија која ни ја верглaа, да сега мамонистички на евро-цуцла истата ќе ни била осигурана, можеби за бројлерски живот виа лихварски склет како норма!

е сега НиДим се претстава може како либерал, но дефакто тој веќе е левичар како клку националното го обезвреднил, значи спинт е уште поголем ако ова го направи наместо да му се приклучи на sdSSm, та кај актуелизирал национално харикири сега сака уштеа кже тој е балансот, незнам само кого сака да изневилира така попрво изборните дисаѓи на sdSSm или пак својата грижа на совест ако не суета, колку што разбрав претходно нели после дилот ќе се повекувал од политика, но чукш дорчо, еднаш кога ќе си ја продадеш Душата на евроатланските детерминисти нема веќе Слобода ќе играш како ќе ти свират и за тоа нема компромис бидејќи нема да те отепаат туку ќе те мачат додека не попуштиш, слично ко што и се случи и на Македонија кога удбалитичарите решија вака в евроатланските кулоари и е место, а на крај дури еве дочекавме и да ја обезличат освен што тоа насила го направија а ни го продаваат агитпроповски како врвен демократски дострел кој е неопходен за да бидеме и како мали најголеми сред распадната еу онаква каква денес ја познавме ... НО секое право си го има НиДим да спинува центризам, и уште поголемо - да бара споменик нему и на зајковци да им кренат можеби некаде кај драмски театар, бидејќи сето ова не е ниту нивна инерција ами на Банко&ко како негова школа, дури и самиот бидејќи од подамна изботиран еа-вазал а сепак со силен револуционер корен од Дебарца, неможејќи тој да го изврши харикирито граѓански-анационално, тоа му го препушта на веќе инкубиран глобалистички бот кој толку бил изботиран да дури трговскио ко што сите знајме си го именувал глобал, само сега нека си додаде хипокризи, бидејќи како брзоплето ја истераа во паника работата не само тука туку и сред еа-центрифугите ќе генерира недоносеност, што вели Ефтим денес во Отвор на Алфа само да не се разбудат македонски терористи има да се чудат како бабилон фолинг, на крај од еМисијата [1]


конечно она што би можел да биде НиДим и неговата каузално анационална партија е нововавилонски центристи, кои ќе ги бласираат дипстејтовските агенди на евроатлантските детерминисти за што полесно да му го Пуштат на Народ после уставната некроманција бидејќи нели некој и понатака треба да им го држи табиетот исправен за да не излееме случајно од колосек ко освестени и се разбудиме од силувачкото бунило кое само по себе кога тогаш ќе мора да престане ...

ах како не се најдоа ителектуалци од постар ков како во МААК та да направат чиста центристичка партија, но што ќе му понудат на Народ како опции, во оваа ситуација навистина секој делува на ладно, чека да изгоре запаленото а потоа на здрави темели да гради, што би рекле Народно остајте ги дпмн и sdSS да се истабаат до крај а потем земете им власт, но очигледно тоа сеуште не е случај, напротив сега 'левичарите' се надевата на екстра народна подркша бидејќи конечно парите ни се нз дофат, само не умри магаре до зелена трева, ајде аирлија нека ви е секоја нова партија, само гледајте нека ет отворена за да може да се помага околу капацитетите, за да може да се стави крај на тајноста која генерира коруптивност и елитизам, та вие масонски органиации имате во политика или па граѓански, до кога ќе барате виновници а сами можете да си ја оправите работа, но не видов никој да извади некаков поитички еФорум, Маленко имаше порано во однос шоуто еден, но ако така ко таму си ја терате и вас не ви гине нло без компас!


Изменето од Zelenikovo - 30.Јануари.2019 во 02:01
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2019 во 08:19


Фора и Сушина ~ Форма и Суштина, детски меѓу возрасни ~ каде е средината а да не боли, дали има нешто конечно на овој свет па да жалиме по него ако Слободата е мерка, нашата судбина ќе им биде огледало на оние кои ни ја земале од наши раце ...

“in a certain way.”, или!?


резигниран во однос дрската удбалтичарска реалност кај нас дозирана баш како на заморски глувци, ем изреволтиран од силувањето на Македонскиот Ум, што е континуиран процес неколкувековно иако со различен интензитет во различни периоди, не си дозволувам да сркам од помијата на невроатланските детериминисти и локалните невроатлански утописти, та и затоа многу многу не им придавам значење на нивните памфлети налик скоро анимираниот ерга-омнес дил, заради што и нема да најдете во нишкава анализа на нив, а како би, кога прво тие се еклатантен пример на варварство во однос (од нив мило спинуваниот збор) демократија, а и знаејќи дека ако тоа го правам (налик правник кој 'сите' гачки во од ќе ги исправа) така ќе им се сплеткам во нивната експериментална матрица, а што ако не ме спушти на нивно ниво односно ме фрли и мене во евроатлански транс, тогаш така ќе ме опие доволно за да ја прифатам нивната удбалитичарски учипена реалност и како неоходна (возможна, постоечка, логична) западно-империјалистичка асимилација, на која и недостасува само ОО хитчиња за да доволно ги опушти сите засекирани секира да не земат, лековито да зацелуваат отворена жива рана, иако материјал има, бар денешното N1 интервју на зоРАНос ЗаЈас чие его толку се екстазирало да гледач го потфаќа таквата екстза преку екран (кого за врат, кого за трегери, зависно каков ментален склоп има Чоек), доволна причина да ниту говорите ниту писанијата не им ги читам а не пак анализирам, а од нивниот агитпроп обично само на цитати реагирам продлабочено, најчесто чудејќи се на нивната креативност како само успеваат бихејворално да му ги возат чувствата на Народ кога и каде им треба, што пак ми овозмможува така тро повеќе ослободен простор за запазување на ефектите од нивната појава и политики, под лупа држејќи ја нивната идеологија наместо методологија на нејзино спроведување, бегајќи од маскембалот на цинично кловноското кое не ни му доликува на некој политичар да го жонглира како PR за да се додвори ако може уште малку повеќе како на своите мецени така и на Народ, ете пример Заев на N1 сношти, на мајтап поубаво поминува силувањето нели како прифатлива околност од која навидум нема излез, има само ние како Народ треба да сме флесибилни баш како нвнот евроатлански детерминизам преку Вистинска Централно Македонска Слободна Волја ... дефинитивно ова е нов почетокнапоследното поглавје однашето битисување, само можам да кажам Слава Богу За Се Што Ни Ет И Ќе Ни Биде ...

а што со таквиот слободен простор како зоон-политикон, што друго, пак чуди се и радувај се колку во Светот постои Живот во секаква форма, гледајќи на идеологиите како уметничка експресија на културни слуЧАЈности посреди дадена филозофија, така споредувајќи го само набојот на филозофските судири кои изедриле идеологии кои се спротивставени, бреј на тоа сме потикнати и од самите филозофи, па и од сите демагози, дека различното мислење мора и треба да се слушне, иако за жал или попрво несреќа обично таквата евроатланска балетска трупа макар почнала со добри намери да колонизира, кога ќе види каков и да е иделошки пандан се накострешува и почнува да преминува во пропаганден камшик, кој пандан та и да постои како различно мислење така удрено се сведува на ниво како и да не постоело, стиматизирајќи го како пандан дека е толку црн што пр. како антиглобализам не е во никој случај добредојден, но спинувањата одат и тро потака (и тоа отворено) та се прибегнува да се етикетираат како антизападни и дпмн, иако ова е случај најчесто заради собирање ситнопаланечки политички поени или попрво гре**ње култен статус кај своите глобалистички мецени од страна на отанизраните локални удбалитичари, иако за волја на вистината такви беа и груевци (очигледно сега мицковци) кога тоа го правеа на крајот од минатата декада како коперативни евроаталански идеалисти кои откако се вратија од баци рака и блаослов за отанизација во буК*решт почнаа да ги табаат грчките удбалитичари (катараманлис и баркојани) како антизападни, на сите им е познато дека тоа е мантра без која политичар кај нас не може да помине во медиуми а да не биде санитанизиран фабричко агитрпоповски по вијуги кај Народ за да случајно не остави Слободарски Отисок дека постои Центар Неутралност Самоодржливост, најчесто пак реалполитички изговор за/на таквата агресивна кашаталистичка матрица која тежнее кон евроамерички болшевизам е дека ние сме толку зависници ако не заложници на европската економија што не смееме никако да си дозволиме некако некој преставнички да го навреди западноевропскиот империјализам бидејќи така ризикуваме многу, дури како изговор постои и бинациоален бекап дека тоа е нужно за да не се предизвика и меѓуетнички македонско-албанскиот Соживот заради неискалибриран северноатлнски компас без кој веќе никако не се можело, та одејќи дотаму да нема друго туку да се самоукиниме по грчки рецепт за да навидум мирно спиеме, мислам јас за гаранции не чув во каков случај и до кој степен Мирот сега вака е осигуран, и внатре и надворешно-политички, внатре бидејќи дпмн без разлика на убалитичарската еа-нарав иделошки како десничари никогаш нема да се помират со укинување на АСНОМ, додека надворешно политички бидејќи никој албански политичар ниту дома ниту в комшии нигде не спомна дека вака сега ерга-омнистично се исполнети сите барања на Македонските Албанци ... !? конечно бидејќи силувањето било и парафирано заради добра волја и долг успех сите ли треба да го прифатиме сето ова како непроменливо небаре е константа без делител, тогаш чуму појава пр. како брегзит, напротив и тие бидејќи насетија шкотска самостојност дури и се оК*ражија за де-европеизирање бидејќи така ќе ја компактираат унитарноста, затоа ние скроз обратно заглибивме колку се може повеќе проевропски, пардон евроболшевички, да просто сме првата фул-метал-џакет Граѓанска европска земја која дури има потецијал да им мава од шала на сите останати европеи заушки колку се сеуште национално задоени ако и кога би седнала рамноправно на заеднички европска маса, иако прашање е дали донеа ќе се потфатиме а не пак дофатиме, бидејќи знаеме дека преку раце на балкански фурнаџии лесно европска погача нема да дочекаме освен ако целосно не се усогласиме со нивните стомаци како би кр'ко'реле утре сложно во еден стандардизиран антимакедонски ненароден ритам на сите нивоа, па дури и јазично кога на постојната една грчка ѕвездичка ќе се додаде и втора бугарска, а не гледам зошто тогаш подоцна и трета албанска, за на крај сами да ги замолиме и за српска ѕвездичка да ни закачат во обединети нации та да бидеме бар до крај граѓански космополити кои националното етнолошки сме го сплотиле со сите, мој предлог уште сега зошо да не се насочиме на пелаазгиски идентет како историски континуитет на сите балкански племиња, чекајќи не на Словенски како Православен предзнак, туку на Пелазгиски како необалкански, и така во наваја е нова европа поделена на три дела, та можеме и ние со време на сите комшии да им го пуштиме, баш онака ко зајковци што се обидуват сега да ни го сторат нам тоа ергаомнички новокомпонираното моделирање на свест на Македонците како сервомаусдонци, ќе ги тешиме и ние не берете гајле не боли, ех само требит добра уцена или попрво закана од виша сила па на таков чекор да се одважат нели ко и ние инстант коперативно, наднационална инклузивост како конзервирање на европеизмот на меѓуниво, ОВА е онаа радост да на Христијански начин (дури и сред хаос) Човек се' си гледа оптимистички, иако тоа не е можно баш во секакви услови бидејќи исто не се вага легалистички хаос (попрво легалистички парадокс) и реаполички, а не пак нанив да се премерува удбалитичарски хаос за чии релации не постои друга парабола туку геополитичка милитиризација како безбедносен идеал без граници посреди филозофијата на евроатласкиот детерминизам се до појавата на нсп-овата нова-атлантида, сега лично не сакајќи да им ја расипувам забавата на сите оние кои се уверени дека се на прав пат, ги поздравувам само со ОО-зајковача - за при се' или ништо разОРување на својт корен - немаат никакви разочарувања ако се подосвестат дека ја утнале во математиката теориско глобалистички, иако нивната филозофија во позадина не е за потценување вопшто, кој го чини тоа е налик врабец наспроти цунамито евроатланскоо кое го потопи АСНОМ, но како велеше покојниот Дедо Митко > И' едно Врапче да остане тоа ќе запое ВМРО Македонија, а потоа и другите понего ќе ги фати песната < само што тој не мислеше на удбалитичарското дпмн, туку на некое идно антинововавилонско од Македонија, јас би рекол некое кое нема да брка ултрадесничарски анархизам во однос евробошвизмот онака замарајќи се тоа да го прави Заради Со или Преку Македонски Национализам туку ќе се распее Православно Христијански бидејќи идеолошкиот судир со ероатланските детерминисти на Овдешната Изворна Мисла никогаш ни не бил во однос под чија јурисдикција е Македонија туку под каква агенда таа е турната на силување, а тоа е духовен униврзализам преку кој полесно би станале граѓани на светот, бидејќи без тоа новиот'светски'поредок нема сестрана оправданост, ето со шашматскиот комумизам увиделе дека ако пак тоа не е случај недостасува чивија повеќе за да биде таквата утопија возена и кога ќе почне да потфрла, како е она поговорката - многу мајки детето килаво

општо земено имам чувство дека само идеолошкото баење преднични како агитпроп, наместо фокусот да е на чешлањето апропо имплементацијата одржливоста и ефектите на ерга-омнес памфлетот, ете јас многу многу ко шо реков не го есапам, само од надвор, па и не можам да засукам ракави така да думам, но бар тоа да го правеа во одбрана на памфлетот наднационални аналитичари за да може сите да разбереме полесно кој им е филмот и да имет што каде може да се помогне, а којзнае можеби прерано е да се премине на целосно граѓанисување на се' наоколу си велат зајковци бидејќи на ред се прво генетичките клонирања на новокомпонираниот устав кои треба да се вбризгаат во сите закони на сите хартии што побрзо, за сучај втората фаза на ерга-омнес дилот односно целосна отанизација на Македонија помине што по смут сервомаусдонски, во таков слободен ход пак затоа се наоѓа место за не проглобалистички ами скроз глобалистички агипроп на ЗаЈас по балкански политчки шоуа, којзнае можеби и навистина ги спремаат да бидат инобелизирани ци&за како скори отанизатори на Мекадонија, можеби ако Босна ја убеди дека тие некогаш ќе бидат на наше дереџе! само на крај да не дојдеме ние на нејзино!? а ако веќе за некаква награда би било логично да се кандидираат јас би рекол за некоја на СМОТ смотан мекадонски отанизиран театар за која можеби ќе треба да причекаат до 2025-та и уште по некој мандат тренирања со глобалистички ветер и магла, и навистина како Зајко успева да се надмине во егзалтичното разглобување на глобалистичките идеали во интервјуто за N1 чинам вака до сега на ниту едно друго не си отворил срце, ко да имаше под столче некој теслин патент во балканскиот афилиет лабос на си'ненашнл'нетворк' со кабловски агитпроп табиет кој бидејќи сателитски ни стигнува овде мора да дизерфицира со балкански приврзоци за да се знае како се кршат тврди ореи агитпровски, нешто што инаку потешко би се приметило од мнозина кои не ги запазуваат нивните агитпроп пируети додека другде во светот пустошат вијуги заради евроатлански агенди, ништо страшно тоа го прават и Русите освен Америте, но чим сеуште тука не се телевизиски распослани значи и баш не им е битно колку сите балканци се учипени, речиси на некое дефанзивно ниво си тераат е-порталски и радио пропагандно и тоа само во Србија, можам да замислам колку откачено би звучело нешто слично како опозит на Зајко така доколку Мицко би убедувал новинар колку има друг начин за отанизација на Македонија, некој разумен компромис со кој грчката ксенофобија би се поминала без самодриблинг, само да не се издриблаат каузално сега вака евроболшевиците бидејќи насила пуширале батоните кај нивните локални ботови па тоа повлекло склет рефлескија уште одма а не пак потака она линкуваниот абер за фато могерени погоре, нека оди ван мор тајм бифор д роуд [1]
едно само незнам, дали и Човек со центристичка диоптрија, би нашол оправдување за секоја крајност искрено, ќе најде ли разбирање за мамонистичките заврзлами на новкомпоиранот анационален идентитет, или оди најди душекорисна мерка до каде е полезно да се толерира уметнички удбалтичарското силување, јас и како го разбирам   Центризмот не би можел никогаш така мирно да спијам, тоа би се граничело со фанатична самокастрација и на своите гранки освен самосотрувањето на својот корен, помирување дека ни остана трупец како би станале утре вака или онака балванистан, навистина револуционерно да опкружени со супер национализми ги ресетираме ризиците од нив со супер анационализам, што во теорија не би било земен легислативен парадокс како законска норма доколку е законски донесен потег, а колку посуштински потег е во прашање вака ќе излезе и толку попарадоксален во ефектот, аритметички прогресивно вадејќи смешни ако не недоносени ефекти, иако знам дека зад сето тоа има и поголема инерција за која ние и така национално не постоиме, која всушност кумува на сето Постоење, но бидејќи сепак постоиме сами за себе национално како традиција освен легислатива па и не може тоа да се изнегира како Постоење исто, особено бидејќи тоа т.е. таа Македонија не и робува на формата туку е потпрена на суштината во своето постоење која е да Обединува, бар што е до античката и средновековната каузалност, нешто што се мултициплира сестрано од таму навака низ сите епохи како Источна Европска Империја, не би знаел само кога истата до толку намалува да е неопходна до петни жили формата за да негубејќи ја неа така не си ја загинеме и суштината во времиња на парадоксократија во еу, но имајќи го предвид фактот дека една од Суштните Македонски Нишки е и Изворноста на Народната Традиција која бидејќи озбилно е субситуирана со новокомпониран менталитет прашање е колку постојниот ерга-омнес дил ќе биде на арно како новокомпониран фомален рисит налик - и - = +, не ни би можеле со сигурност да знаеме дали ова е и поголем парадокс теориски се додека и не се случи целосно да се ефектуира тоа евроатланската ерга-омнес фатаморгана, кога фатал и фатал = ќе стигне пак до екс-југословенското фафала федералистички утешно дека иако сме биле први во низата не сме последни или пак единствени, а што ќе има и своја инерција нормално, иако логично тука ако одиме песимистички во однос околностите по ариметничка инерција на + и - = - тоа ќе значи дека парадоксот така одамна веќе бил жив бар во односно пр. идентитетот и музиката како Културна Македонска Нишка, илити идентитетот и верата како Духоносна Македонска Нишка, а еве сега дочеквме само негово проширување од легалистичк аспескт - Зајко тегне ли тегне по кашкавалот како тој си го разбира идентитетот на пицата Македонија која впрочем сега може да се каже од Христијански Аспект допрва во Полнота и постои, баш како некогаш кога исто ко и денес Луѓето на овие простори Трпеле низ тивок отпор иако и уштепотивко низ Страдање, што значи научиле што е Божја Промисла а така како и да станат и Магнет Освен Македон, но кого ќе го привлечеме или одбиеме тоа е веќе друго, се потепаа да не мамонизираат материјалистички за да се шитнеме што полесно, иако и сами сме криви каква каузалност си метнавме на рамења кога груевци ги држеа политички нокаутирано sds цела деценија, по што уште понормално овие паднаа во очај а очаен чоек нели праит очајни постапки, наместо натенане да седнат, не да најдат црвени линии, туку Народ референдумски да прашаат што ќе биде бидејќи Уставно тој е Државотворен Елемент а не удбалитичарите кои затоа и немаат право без негов Амин да менуват Устав особено ако за таква агенда немаат добиено земено изборен легитмитет бидејќи тие не се над законот, мислат чунки можат така да летаат во облаци а и сите зедно со нив да чекаат сложно самообезличено развозување по облаци како полесно би црпеле и продавале евроатлански ветер и магла во поголеми количинии налик дека среќата и со пари се купува но уште поефтино беспари се расродава на грчките удбалитичари, кој е крив несакам ниту да знам иако знам, бидејќи така ми станува нормално вака бурно да реагирам, но бар секогаш внимавам скроз да не си сотрам Благодат како би се Спасувал Духоносно, среќа не сум учипен фејкбуковски туку ефорумски па не колнам пцујам фрлам дрско односно да си дозволам така да ме повлече тамошната атмосфера на емоционално лоботомирање, туку канализирам анализи без да ги предетерминирам, а секогаш оставајќи простор дека некоја варијабила во равенката ја немам во Предвид, пример дека без вакво очигледно серво возење на Македонија и Македонците од страна на еу и нејзините локални еу ботови ние евроатланскта мантра уште долго ќе ја сметавме за единствена опција како земен државен идеал за раст, бар за тоа сме на чисто дека лагата ќе да си ги пушти нозете и потака од чергата Македонска т.е. како може Македонец да не е Македонец, колку конечно Честа ни е за чалам или пак за фрустрирање, па како можеа и после фиром да изнајдат и поифрит ем трајна волја за редизајн не само на државното име туку и на националниот идентитет, која е таа креативност да тоа го прават кога дпмн опозиционо е ставена или турната во аут, хистори рипитинг во екстремна федералистичко граѓанска форма, си ги исполнија ли идеалите sds сега како наднационални социјалистички сојуз иницијално скратени како НаНаСоСо пролет и рајат, кој знае како сето ова ќе заврши, има ли некој кој на ваков карамбол од инерции би знаел што е Нормално Каузално, дали знаењето пак не е сувишно кога и така околу нас има толку многу парадокси на кои исто и сами сме си кумувале!?

ова е прво интервју што го имам изгледано со Зајко а да уживам колку волјата да развесели Народ екс-југословенски му е неуморно екстремна исто, дали тоа не е од преголема самоувереност, незнам, не е битно, и така официјално веќе легислативно Република Македонија не постои, може е само тековна аритмија во прашање, можеби Не Дај Боже дамбетер, за тоа сами одлучуваме, во секој случај ќе бидем урнек за посматрање ако во еу успееме да пенетрираме, за отан не ми се дума, ризиците се такви да немам веќе јас волја да ги анализирам знаејќидека каузалност е закон кој не може да се заобиколи со оптимистичк смејалки, она СелоГори А Баба Се Чешла ...Изменето од Zelenikovo - 31.Јануари.2019 во 09:19
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2019 во 09:03

она ОО треба да е тука како упад реплика на Заев на крајот на интервјуто [1] за Скопјанката која живее и работи во Сараево, но од интернет верзијата извикот е изваден, штета можеше да биде супер семпл за некаков аудио микс, но особено следната изјава ќе биде чинам најспинерски експлоатирана како изборен фалц фикшн [2] слична налик некоја минута околу неа онаа за 5к евра просечна плата во Германија, посмали болан уполала је, како и неверномакедонците што се упола Македонци на прв поглед практично иако технички неизводливо, освен доколку на Устав не се гледа како највисок правен акт!

туку ќе даде ли интервју Грујо, Мицко како постпридоден не му беше официјален пандан на Зајко па и не е идеален за вагање на различностите во однос пропаднатиот буК*решки дил со Македонија(Скопје), мислите тоа немаше да оди ерга-омнес, немаше тогаш да му помине кај Банко ко Претседник ...

туку даликај нас заради еу ко Зајко заради екс-ј утре ќе даваат прммиери интервју на македонско-албанско-грчки, мајтапот на страна но навистина е топ што имаме природно смешен Премиер, камо повеќе вави интервјуа да има за да не заборавиме дека е тукашен Премиер, кој очигледно се олеснал убаво после сета наудреност, камо да можевме мутавлукот пардон правењето на мутав да го стандардизираме законски, така старосната граница за Премиер и Претседник би можеле да ја спуштиме на 18+ та би било и повесело во политичката арена ... следно интервју во Едо ...

edit:

не сум одлучен, но би сакал ова да е мој последен пост во нишкава, прмногу зборувам а премалку си Спасувам Душа, иако зависи кој како гледа на нештата, некој лево некој право некој десно, де сето тоа е поглед, баш како во однос линкуваниот алгебарски абер центриран на почетокот од горниот пост, но дали оној што гледа може и да види каде тера мабетот тоа е веќе друга теорија, негде кај корењата можеби, за да такаа префрли на умешно геометриско изобразување уметност на Живеење, убавина е што тоа сите го прват спонтано неретко зачинео сомезгијаво мелодиите пример, токму ко во мојот случј кога мелозвучноста на жонглирање абери нема за цел дапправи некоја околност туку да разбличи некоја недоносена, најчесто летаргијата за поубав Живот, но клк уавии се доста за да Човек рече евала мже да се опуштам, хм, нема опуштае, бидејќи опуштањето во конзумеристичко оштество од кон декаденција, мое мислење е дека борбта токму сега во интензитето најозбилно ќе почне, бар како ни највуваат дека како Македнци ќе не учипиле евоатлански иако дефакт нахартја тоа не е случај туку станува збор за едикојси северомаусдонци, па и не ни може така Макеонците да се учипат целосно се додека и самите не поверуват некогаш дека тие се та а за да она што е на хартија стане реалност и во срцата, среќа има мног што од корења вопозадина па тешка работа дека и ќе биде случај да исчзнеме како Космополитизам, дури и копромис со Грците е тоа само што ова не е компомис туку кукавичко јајце кое е опасо а ни стане норма ете од мој аспект во однос духонсните идеали, доколку нели сметаме дека постојниот удбалитчарски концепт СеМ има шанса да стане идеја која идејно ќе не развсели на сите нивоа, па така ни фрли казаност дека Слободата е непотребна како придобивка то така да ни стане летаргична навика и за навека во Вечноста каде ние како Маедци стигнуваме на безбедно како Прволавнни, но колку денес се Православни изгледа толку се и Македонци, бар се трудат, дефакто другите се спремни да бидат друго, или!?

да е излезе дека Зајко ја утнал, не тој само ја проширил и надградил онаа инерција која неговите претходниц ја иницирале, единствен проблем ешто тоа тро го праел насила со помош на негоите мецени евроатлански, специјална агитпроп војна која на крај се испостави дека не им требала, но пуста суета та морало да се глуми демократија, треба да се лапаат уште многу избори си викаат, и навистинтј не се доживува како 100% одродник напротив и преродник успеал да го извози Народ шарено ико попарено во однос Себството, а за што му помогнале пак ќе речам сите негови претходници без ислучок, тоа и мала дупка е доволна (иако неретко и самоуверност) за да при разгори сонекој толку исклучив како што се грчките удбалитичари за да се распараат палтолони макар убо се взрани за половина а потоа бидна што бидна, но сегашниот чин н дровлно спуштање на се од прва нема логика, а и да се најде некко од материјалистички аспект повторно тоа има склет инерциј дури и отповеќе ако знаеме дека живееме во место кое не е пацифизирано сестрано туку сеуште има срдновековен вјб по вијуги кај мештани, којзнае можеби ќе м пуштат наноботови за ги модернизираат, но таман рабоа колку време ќе ни треба за да миробологијата ја надградиме со оптоелтроника та и да успееме во таков локал-еугеничарски потфат спроти нечии трсене табиети!?

сакале или не, добро е што еој се одважил и на ваква крајност ко ерга-омнесов за да конечно се види дека сосила убаина небива, но и за да знаеме на што сме еднаш за секогаш, да видиме дали ова е разумно за другите или и ова е маклу, та дури допрва ќе дознаеме дали импрвизациите на зајковци и банковци ем мицковци и груевци се на арно, реално на овој све нема ништо што е земно а да е совршено, а тоа значи дека треба разбирање трпење од аспкет на Христијанство така смирување за да изесквираат грото ризици кои произлегуваат од земната несовршеност, од кој аспект и велев порано треба компромис со грчките удбалитичари но да се оди во аацинлни води сред националистички базен полн алигатори тоа е ете смешно наивн ко на N1 интервјуто на Зајо и потпрашањето со шетачка конотација како сараевски новинар во Скопје и скопски удбалитичрсо нјава за одење на прошетка во Сараево, кој на кое дереџе ет, а кој на каде ќе замине, Зајко ут фотељите владини на Грујо :D бр колку мрчеја против патинирањето како антиквзација а сега патината не им смета за да се сликаат евроатлански, може си велат ко што си велев и јас претходно сега откако го имаме таквото на сред плоштад не е ни битно ако име смениме, но неочкував дека со иметo и нoви плочки ќе лепиме :D само да не се сруши ако недоветно се плочкоса, скраја да е, бдејќи цел овојмуат е заради фракинг туризам, грчки туризам, и колку тамошните удбалитичари паничеле како официјано постоење дури и на СлавоМакедонци би можело по имиџот да им се удри, друга озбилна фобија немале, иако сега ќе им се родат многу ако зајковци онака им пуштаат вода дека има Македонци пак во СеМа, којзнае може иова ни требаше за да влеземе во еу рамноправно да станеме таму да си ги бараме правата и да си ја вратиме Честа достојно и на сите нивоа ... да видиме со какви комисии на историчари ќе ја доасфалтираат трасата натака, и кој кнечно ќе им ја срка на крај кашата глобалистичка!?Изменето од Zelenikovo - 31.Јануари.2019 во 19:19
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2019 во 00:55

АНЕКС


ова не можам а да не го закачам тука, грчки интернационен глумец Зајко кај нас ни најавува европски корења виа ромео и јулија иако на српкохрватски српски и хрватски во интервјуто на N1, нели кај нас тнко Народ да оит в Театар, номално кога се' наоколу станало удбалитичарски театар само што маските им се скороидентични, има понапредво нишкава претопи меѓуликите на Грујо и Ахме спроти Љупа и Банко само фали во нишкава меѓу Грујо и Зајко но тоа ќе го оставам на вашата имагинација кој во какви околноти влеув во драмата Бегалка, ајт веројатно вака кога перипетијата поубо излегва на крај, а расплетот на почеток, како ци-за дил, иако заплетот тера се до или од гордиевите ортоми ...

https://www.glasistre.hr/kultura/grcki-hrvatski-i-engleski-u-predstavi-romeo-i-julija-578767 [1]

ние одиме и потаму
премиерски миксаме по балканск-осло'венски

Одлучио да КИДНЕ, аутима унгарским из унгарске
Ставичемо плочке на споменицима
Док се чукамо у груди ми смо решили да са креативности решимо проблем и да овај проблем тргнимо са нашим плеќима
Без лесен проток на граничн премини све је жив зијан
Нашимсу земји пријатељи, али не толико
Све радимо за наших деца
У Македонији на стрелаље бесеље

kjotok protokolКон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2019 во 03:58

ТИНЕКС

NoMa eu agitprop, но не баш вистинит
Цитирај Две години подоцна, излезот на Британија од Унијата, или брегзит, изгледа навистина хаотично и делува самоуништвачки врз кралството. [1]


Vec еу пропагадно, но баш смешно ова чунки беше сигурно за канвасовец
warning that not agreeing to a date
would have sent a grave message to the region
Цитирај „Оптимист сум дека во јуни ќе добиеме датум за преговори за отворање на поглавјата“ [1]кај ПавлеВиножит во август на кафе

http://vistinomer.mk/nema-interes-za-promena-na-izborniot-model-vo-edna-izborna-edinitsa/

http://archive.fo/me7Id">http://vistinomer.mk/rubricna-kategorija/rubrika-izjavi-mk/


дали ќе пуштат Душа, или на среце им лежи власт, ако и навистина се решат за Една Изборна Единица за тоа треба и да се спремат, ќе се појават екстра партии на следни избори, и оп ќе си бараат буџетски исфинансирана кампања, ќе разберев ова да е стимул за мали партии, но за големите, иако и малите така првомби требало да имаат некоја стандардизација та се квалификувани за субвенционирање раст пр. отворен јавен еФорум каде на ангро се пеглаа абери и думи, но прво големите треба и сами вака да се стандардизирани ... партиско еФорумска стандардизација, партиско еБлогерска стандардизација, партиско еСоцијалки страндардизација ... логично за да не се удавиме во медиокритетот на спинерите бирократите фотељашите, коруптивноста не доаѓа бидејќи сме немале закон сме немале механизам, а бидејќи многу ги има од набројаните категории на системџии нема друго него се' на ачик од политики и дејанија бар она што е партија администрација медиум, архивирано и подредено да мора сите муабети и појави да им се категоризирани педантно за во секое време ако не друго да може Човек научно да ги проучува табиетите на ликоите во македонскава нововековна сапуница, иако така транспарентно спинувањето пополека ќе мине во аргументирано натегање додека да сврти Народ и системџии од социјалки на еФроуми а потем логично би требало да распали дебати, за што ќе треба супер дебатни модератори, за да не замина без нив во ринг за ултимејт удбалитичарски фајтери каде спинувањето нема ни да може да се дофати бидејќи на крај дискутантот ќе се вади дека заради повеќесатна куцајла по тастур морал да нафрли и нешто таратур за да истегне раце кон Сонцето од Кутлеш или Розетите од Крушоради (achlada) од оние Лихнидските на нет немет абер ...

сега му е мајката за Пелазгите да ја тлачиме, а тоа да стори инерција за Пелазгиска Македонија, бидејќи Пелаагите им се дедовци и на македонците и на илирите и на тракицјите, дури и во Илијада е фино предбележано дека затоа и биле на страната на Троја, а и Троа нели хелиолатрискиот култ им бил како и на нивните сојузници Идеал не само за регенерација туку и за хомогенизација ...

...


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2019 во 13:20

РЕМИкС ~ РИМЕкС


ме разбуди некој тв-форумџија утрово кај Еленче на СитеЛ на крај на отворената нишка, пуштил Татко да грми за и јас да разберам во кој филм е Народ наутро, а бидејќи по утрото се познава денот, та еве трето продолжение не за и заради Себството (кое после 3 децении негово рендење од удбалитичарите ко да е вишок кашкавал на нивните петици евроатлански) туку ова продолжение е за Народ кој сега би требало европеизирано да стои мирно чекајќи на бројлерлук, веќе влегле одма 4 нови фабрики откако чуле дека емф-дилот минал ко по вода кај удбалитичарите комшиски, таквите би требало да се амортизер за сета наша параноја, но за да тоа биде случај би требало дупло инвестиции него во времето на Грујо, што можеби и ќе имаше таква инерција ако не го беа чепкале рамниот данок, иако на Зајко му е битно само да е на аут линија без разлика што во аут е, се надева ќе му подадат рака [1] ќе скокаме и ние по теренот и официјално освен шпионски како до сега најчесто собирајќи топки од клупа иако клупата е ко чекална тро вкопана за да нерасеноти не им реметат утакмица клупашите ко да се на купалиште, иако не им пречи ако лик ко Зајко се фрла ласта од таму а суво и во аут за да ги насмее малку сите дека нема што не е можно во нивните европски олимписки игри ...

многу што ви праеле тукашните удбалитичари О НАРОДЕ МАКЕДОНСКИ ИЛИРСКИ ПЕЛАЗГИСКИ незнам само во енеолит за што се сметале И ТИЕ КО НАС ВАКА откако чистеле тука палеолитски аждајчиња кои нели биле остаток од мезозоик после астероидот антидиносауруски, само да напоменам уба прилика за агитпроп е ова антиДИНОСАУруски колку да е кристално јасно што значи сублиминално перење мозок преку игра на зборои, нешто што во континуитет ви го прават исто пропагадно кога како им требало само тро по суптилно за да не е толку нападно, иако сега претежно се оди сликовито вака па се сатанизираат сите неподобни евроатлански елементи во земјава или каде и да се какви и да се, само исиловци не ги истаманија така, нормал бидејќи се нивна багра која требаше да пушти багремови корења на блиски исток, незнам дали знаете велат густо најбрзо терале багремовите, а за да си сторат калифат со кој евроатланските детерминисти (ко што велат евроатланските идеолози налик збигњев) ќе си имаат копнена војска за да и од земја освен од облаци ја приклештат Русија на ерга-омнес компримис за нов'светски'поредок за кој пак од 2000-та навака постојано сме потсетувани дека е агенда (распределена на секвценци низ обаласти и теми) токму од самите евроатлански удбалитичари од вашингТон преку бришЕл па се до једо а сигурбо и потака ако веќе имаат колонии на месечината :D но бидна што бидна им се изјалови шемата отанизирана, а сега дипстејтовци бараат погодно место каде да сторат инерција пак за чипување готвс кај потенцијална калифатска војска та иако на балкан не можат да сторат калифат сепак има потенцијал за регрутација на невработени надежни млади сили, за среќа нашиот Космополитизам е толкав да просто и да сме супернационално задоени пак нема да ржиме како што ржат сите други недораснато околу нас, иако тоа се должи бидејќи до сега го носевме на плеќи античкиот енграм на космополитизам Македонија, кој вака пак како е ресетиран, дифтарски уште одма гледам почнал бар на тв-бурекџилници за сега да распалува онака супер националистички, што некој би рекол комшиски дека е по свадба тапани но вистинскиот одговор е токму овој, космополитизам но и каузалност склет ако не внимаваш, а дури допрва ќе ги разбираме сите недоносености на ваквиот сервомаусдонски дил, битно она што го сторија зајковци е токму заради Мир а ко што велам често тоа скоро ќе да е топтан договорено со груевци како да се изведе а за да не ни ги истурат тука вишоците идиличарски да си одржуваат кондиција до следна отан консолидација за блискоисточен карамболкога се надеваат може дека од втора ќе им провергла калифатот дипстејтовски, уште побитно зајковци сторија космополитиски расчекор и во однис европа бидејќи заради насилно протурканиот емф-дил виа европеи им пуштивме каузалност која или ќе ја спаси европа од федерлизација или инстант ќе ја федерализира а во кои околности и баш нема да ве боли каков ви е Устав бидејќи сите ќе си бидете европеи ко што некогаш бевте југословени, зар не, а и зајковци се свесни дека штом пенетрираме после можеме комотно да се праиме на тошо и АСНОМ да си вратиме ко ништо, не заборавајте Референдумот е најголема алатка со која уставно можете да си ги играте удбалитичари кога ви се сака, но треба да ви се сака!

отом потом, сега битно е да се свести Народ дека после будење од кошмар не треба како мене на прва да спамира макар бил во право, просто ќе биде и тој разбран погрешно, нека се расони, нека испие кафе два чаја или чашка ракиичка, сега сме родиле најново сонце на слободата но сега мамонистички идеалистичка, нели сето ова заради пари го праиме, иако оправдувањето неискрено го вергламе како заради Мир комшиски, бар тоа го прават нашите удбалитичарски претставници, иако дефакто и ние си се возиме на таквата фатаморгана, ах како само си ги наредија коцки да тенане не одродат тоа е навистина од спинерски аспект за чудење како мазно в смут се' си помина тука ко емф-дил за живот-мил, и конечно на сите Животот им е мил, тук таму на некој ко мене тро одлепен од секојдневниево мамонистичко конзумеристички бројлерско, та сигурно и мнозина си велат иди бате бери другде крастаици оти оној кој ги насадил така сакал и тебе да те повлече во тињата, сепак што е тука е, та еве сега испливувајќи разбриструвам што се' може од мои абери за да имаат побистар ефект и на се' одоколу! та оние кои ме читале до сега поредовно сигурно разбрале дека постојано потенцирам вие сте пред се' Христијани како Македонци и Муслимани како Албанци со исклучок на заеднички алки како Македонските Муслимани и Албанските Христијани, заради што најчесто парафразирани Духоносни абери или цитати од Православната Светоотечка Мисла како:

1. Трпението раѓа Смирение а Смирението Спасение, Светк Антониј Велики убо ни Сведочи дека Смирението Ги Гори стапиците анатемагови како Свеќа пајажина

незнам колку треба за да Човек се научи да трпи и кога тоа може да си го дозволи, но затоа не сме ни сами туку живееме во Заедници, та она што не може еден да доноси друг помага, вака видено и муабет попат ќе си направат па и ќе им олесни колку и да бил подвигот невозможен за да се надмине некое искушение, но дали денес некој некому подава искрено рака тоа незнам, колку сме кадарни на индивидуализмот да му застанеме на опаш, колку Простувањето или бар Прочка како ресит пред Искрено Прославување на Божјата Жртва која како Исус Христос Ја Дава За Нас мораме ако сме Христијани да ја ефектуираме бар простувајќи си со Ближните, но кога на ова ќе се на/тераме или пак в миг одлучиме илити дали ни е јасно кој се од христијански аспект ни се Ближни, тоа не е мое да судам, сите си имате Слободна Волја па ќе ви биде како ќе ви биде, нели не ви требало Веронаука ок затоа ја немате пак Прочката и како колективно непишано правило, затоа сега најевропски ерајте си и неопаганизам, Не Дај Боже и Господ Да Чува од мамонистичко хедонистичко униние, мене второво само што ме подзакачи и тоа бенигно па не е лесно Чоек да се врати на Православно Сончевиот Колосек, уште да имав плата 500 а не пак 100 евра имаше да дрма са све стране турбо да се зна да смо новкомпонирана нација која сега ќе ужива ќе ужива ќе беснее од радост бидејќи и ние треба да станеме дел од новиот вавилон, мислам ало не ми се лутете на дигресииве но кој и број да го свртам пак влегло низ едното излегло низ другото уво, и врти верглај ти Омбре колку сакаш бадијала, навистина ние и со волку мали плати ем колку толку коректни цени знаеме да ја отераме хедонистички во аут а не пак да имаме илјдарка месечно европеизрани џебои, гарантирам прво што ќе расцвета се градски базени за да култот на телото распали и кај нас манекенски по сите трани, кога ќе дојдат гости од европа да си бираат момиња како на модна писта со плажа у бекстејџ, ајт аирлија мои мили сервомаусдонци пред портите хедонистичко-европски, ќе да можете така и да напраите поубо утре разлика што е Христијанство како Идеал а што земни национализми и наднационализми колку е вредно за што да се фрлате во оган, зошто секој заборава да си земе огледало ако не може да си ѕирне во душа та бар да си види гримаса на маска пред да се впушти во каква и да е акција, хм, најде кој да зборува :D сите сме исти разликата е што некогаш некој е најгоре во зенитот некогаш свртело тркалото, веројатно ова е некоја романтичарска каузалност која како Македонци мораме да ја истрпиме во однос сестрано шиканирање а за сметка како нашите предци некого таманеле, од Алексо па се до тито, мислам ддфакто ниту Алексо ниту тито ни се сејачите како Идентитет бидејќи тој е културен но сепак кумувале на многу што измеѓу а што нас не закачува каузално, еве пример титоистите и како АСНОМци ги сотреле поствоено или пак денес нивните внуци и како и АСНОМ го сотруваат посттранзиционално, но зошто да мислиме дека тие се криви, зар тие не ни се Ближни, Христијански земено тоа се вели Божја Промисла бидејќи Господ Не Дозволува Да Се Случи Зло Ако Со Тоа Зло Не Се Сотре Поголемо Зло, битно Човек да е свесен за тоа а така и да се смирува трпеливо исчекувајќи време кога пак ќе се исправи и на свое си дојди, што сега, јас кај да бегам сосила од оној хедонизам кој ме закачил, каков и да е истиот а ете ми ремети во онаа Добра Христијанска Православна Пракса која претходно 5 години сум ја затерал така речи до плафон, зар ако паничам или улаво бегам илити обвинувам нешто така ќе оправам, не, сосила убаина не бива, а натенане што се разработи и стори тоа и ќе се зафати, затоа Опуштено но не и лабаво берете акал без да го истурате залудно туку да го употребувате полезно, учете на своите грешки а не туѓите чекајќи да разликите во ефектите од згрешеното си ги премерувате заради барање оправдание ...

2. На стравот не треба да му дозволите да завладее со вас, ако тоа го сторите ќе почнете постојано од секакви глупости да се плашите, но не бидете рамнодушни ако се обестрашите да си се опуштите откако се отстрашите


вака видено дрско ги искористија зајковци како спин уцените на рамушовци, а како полесно би ве легнале на емф-брашно, иако не им помина тоа толку со лесно па мораа да прибегнат на фалц фикшн автократско-државнички дилања, и бидна што бидна, драго ми е што Народ не си извади очи заради тоа, а и така кај нас Устав веќе кому како му треба си го штима без многу галама, овој пат најзорт бидејќи се удри по АСНОМ на кој и почиваме всушност како Нација, но како што не треба да се плашиме од нечии емф-дилои, така и не треба да паѓаме во трансоини што ќе биде сега со Македонија и Македонците, уште помалку пак да станете ригидно незаинтересирани и за Културниот Идентитет, напротив сега Тој како Изворна Музика како Песни и Ора тој треба плафон да лета без размислување кој имал за тоа кондиција, во училишта со кавал Децата да ги испраќате на Музичко, само што појќе ќе вртат на Тапани а учители заради гужва че нормираат Тарабука но така ќе ја свртите отоманско чалгаџиски наместо Изворно Македонски, пак со градски наместо Селски Акценти, иако поарно и тоа него еуротрансерски виа турбофолк да ги правите ко денес вонаби Македонци кои освен Македонски Јазик и ништо друго немаат при Срце Изворно македонско, ако мислите со една две песни и ора што научиле дека тие се Македонци вие се лажете озбилно маусдонски, на крај и да ја вратите Изворна а Музика на завидно ниво, доколку таа не е развиорена во својата природна околина на Село бадијала, и тоа ќе биде некаков летаргичен галиматијас за Македонскиот Идентитет кој така ќе станува етно музејски наместо Изворно да Живее, но поарно нешто него ништо, никој не се родил голем на права, во однос нашата култура после југословенското фолклоризирање на истата по витрини и бини добро е што малку од малку има и кој да ја интерпретира, но кога во свет најголем Македонски интерпретар денес е пијанист што повеќе муабет, едно време ете бил Гајдаџија, но сменија времињата а нас памет не ни доаѓа сеуште дека што си дробиме тоа и сркаме а потем каузално кога нешто ќе не закачи се правиме на мутави дека ние тоа не сме си го заслужиле, бреј партиското бе стана ваше изворно се гордеете со книшките удбалитичарско парафирани наместо со Песните од Родниот Крај, во кога прст ќе вперите за ова, Албанците треба да ви се поука на овој план, прво колку немале во хоџизмот можност за културно распалување сега пак под наплкв на турбофолк и рап па пак наоѓаат сили да се фокусираат озбилно Изворно, вие годинива како македонци колку албуми извадивте со Македонски Ора и Песни, та ниту етно кросоверски веќе не думате како некогаш што беше случај, бреј и ЗлаткоО замина тезгаџиско европејски, иако тоа не му беше страно ни порано ...

3. по Христијанска каузалност дочекавте да ви се случи Божјата Поука Барајте и ќе добиете, а зар ние не си посакувавме искрено отанизирачка еутаназија ...


... зар сите оние кои ги гласавте до сега тоа не ви го ветуваа, а конечно сте му дале ли на некој глас да ја тера тој и си ја тера, и тоа каузално најопуштено та дури и до степен да не се секира што не ве прашал пак на Оббврзувачки Референдум бидејќи вие аков ни од нивните претходници не сте побарале за да со време се знае на што сте, но затоа сега зајковци ви се криви што вие претходно не сте си биле самите себе, О Народ, зајковци само ви ја проширија перцепција дека нема нешто што искрено го сакаш а да не оствари :D бидејќи вие да си ја сакавте Изворно Македонија немаше ни '95-та да се помирите со менувањето на знамето, а бидејќи тогаш фрливте инерција кон новокомпонираност малку по малку стигнавте до целосна а за сметка на евроатланска пенетрација, та аирлија на кому овa не му е јасно, нека тилта сега во место од избезуменост, каде бевте кога рамковно пак ве дотоварија со бинационалност, зар тогаш не пуштија инерција кон федерализација, какви штопни или осигурачи ставија за да не смее да дојде до тоа воа вашиве удбачитичари кои постојано си ги гласате, каде бевте кога ТодорП праеше Референдум за регионализацијата т.н. теро.поделба зар излезе некој да даде глас или и тогаш паднавте на фората агитпроповска дека ќе ве признаат дипстејтовци ама на крај сами ќе се отпризнаете - битно на Референдум не излеговте, та зар и наивноста не е школо, кој вие е сега крив што зајковци сакаат ете од спунт некако Унитарноста да ви ја сочуваат а успат да се изескивираат ризици не како оние на рамуш, туку како оние пророчките од минатата страница во нишкава каде русите и америте би се закачиле заради нас, а по што посекако тука ќе ви биде бетер и од Сирија, не камен на камен ами зрно на зрно нема да остане, навистина од тој аспект на Зајко му држеше она предреферендумското за консултативнио Се' или Ништо (ко што велеше се' друго е амбис), не дека е, од Христијански аспект нема поголем амбис од декаденцијата која во евроатланскиот клуб ве чека како награда за вазалство, што се вели подобро сиромашно да живееш а да спасиш Душа него раскошно а да си ја изгориш, НО зошто ние како токму космополитски Народ да си дозволиме ние да пуштиме вода т.е. инерција кон WWIII, и престанете да ги обвинувате Албанците како Народ дека тие се за тоа криви, тие просто се заложници на мафијаши кои пак ги возат дипстејтовци, а вие како Македонци бидејќи си сакате да генерализирате та наместо да вперите прст кон мегали'фолклористи како криви вие сите Албанци ги обвинувате за тоа со што всушност ги туркате кон гетоизирање со мегали фолклористите, дури и во вакви околности каде стигнавте пред еврлатлански порти а кога е сувишно да се дума веќе за такви ризици туку попрво треба да се седне уште одма да се премеруваат придобивките и зијаните од членството во едни такви центрифуги, да речеме отанизацијата од овој аспект е адакта бидејќи нема ниту една турбо нафурана антинато партија, но зар и за еутаназијата исто ли ќе спуштите глава, напротив треба да се осигурате кои Поглавја нема утре да ви се удрат од глава, затоа се и предпристапните преговори, да може да се избалансира стандардизацијата проевропска, не значи тоа дека таму се влегува како дрон или бот, но на плстојниве удбалитичари толку им се брза што чинам мижејќи ќе ги поминат сите за брзо, нормал ќе глумат дека се пеглале разлики, нели треба да се лапа буџет троа и од нив за шеткање сликање вечери бришелски, но ете и тоа е некаква Надеж дека нема сите млади да си заминат од тука, бидејќи реално алтернатива до сега никој и не понуди, а и да имало обиди од обиди не се живее ... штета само што бројлерски се завозени удбалитичариве наши а како би штимале биланси и јасно би си билдале партиско портфолио како преродбеници кои донеле многу многу странски инвестиции, наместо ако некому нешто распродаваме тоа да е на наши Луѓе, овие бе се' на туѓинци им поклонуваат, та дури и Народот како човечки ресурс кој ќе треба да им бројлерува по гридфилд фир/фар/мите, ако како сите така и ние, мислите еу се поарни, мислите имаат Самоодржливост преку Рурално Земјоделие, ноу ноу деј аре ван биг хепи бројлеристан во кој и вам ќе ви дадат сега столче за на трпеза, само прашање е дали ќе успеете да дочекате вашиот балкон да го закачите на нивната тераса, да видиме да не почне во мај преку мејка да попушта во унионизмот иако тоа пак ќе инерција кон инстант зајакнување на евроболшевизмот, можеби и се' толку фино предетерминирано за што побрзо да се стигне до сЕд а потоа и уште побр мерџинг со нивни братучед сАд за да и се официјализира првиот темел на н'с'п реалноста, незнам само дали така ќе ни го армираат балконот здраво за нивниот тогај федералистички амфитеатар

но гледајте сега да не ви го размонтираат заради закаснете изливи на емоции од страна на локал патриоти кои иако имаат секакво право да ржат, сепак попаметно е/би било да се Молат ако воопшто се и свесни дека на злото со зло не се враќа од секој аспкет бар не на начин за и самиот Човек стане зло, иако во вакви моменти тоа е разбирливо, но затоа треба да има кој да амортизира, а потоа и како да му се даде можност на Народ да си канализира правилно и на право место фрустрациите, Чинам Редно Време Е и Самите Постојни Удбалитичарски Мастадонти Да Си Отворат бар партиски еФоруми и да си описменуваат членои како што и до каде што може да одат нивните политики и делување, а камо да видиме и на Ачик да разработуваат Програма и кој всушност како тоа го прави, така и самите ќе видат дека Народ тоа му требало за да олабави, бидејќи просто во ваков агитипроповско телевизиски фејкбуковско твитерски вакум не само што нема Јавна Дебата туку и онаа која за миг ќе се појави како недоречена и неисцрпена наместо да генерира нови идеи не дозакопува сите во ровови, Центар е токму тоа на дадената ситуација секогаш да се најде нова Иновација, а не на Изумите да се гледа како константа која никој и никогаш не е променлива, небаре Сонце се тие па и Сонцето во однос Вечноста како релација е минлива категорија, но ајт нека ве грејат уште удбалитичариве ко до сега па оди Магаре не умри до зелена трева, по незнам кој пат да се повторам ...    

...


Изменето од Zelenikovo - 01.Февруари.2019 во 13:51
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2019 во 02:10
ако не сте Духовни Воини кои како Христијани ќе удрат по изворот на злото нема ни да ги решите сите оние кои директно или индиректно се закачени од него ~ ова е речиница од текстот долу, кој го спуштив заради овој Интермецо пост во кој би посочил дека само Молитвено е возможно Чуда да се случуваат во однос масонските стапици за н'с'п реалност, мооже вас тие не ви изгледаат опасни но а вашите деца или внуци ќе им бидат жива еугеничарска кал од која прашање е дали и Молитвено ќе можат да се Спасуваат бидејќи страдањата ќе се намножуваат како се исполнуваат времињата за Второто Христово Доаѓање кое интересно би било како Монотеисти освен Христијани го имаат како факт и Муслиманите во нивната исламски видена апокалипса само за разлика од Христијаните немале прилика да го видат и посведочат Христа како Месија па го познале како Пророк, но на крај и ним како што ни е посочено во Откровението ќе им биде јасно дека е Исус е Христос е Синот Божји Кој Ги Има Искупено Луѓето оние Верници кои се трудат да се Преумат и скубнуваат кол,у имаат сили од сластољубието среброљубието и славољубието како растоварени од земните похоти можат и Молитвено низ Сславословија и Прозби да се надградат Духоно кој повеќе кој помалку со крајна цел Обожување да станат доволно листи за да заедничарат во Нетлената Светлина со Бога ...

повторно би повторил ваша Слободна Волја е како ќе ги прифатите работите, но од личен опит би рекол ако традицијата ви е Монотеистичка како Христијани и Муслимани пробајте да земете учеатво во Црквата или Џамијата, потоа пробајте да се потрудите да ги исполнувате Правилата кои се дадени како Добра Духоноса Пракса заради Спасение на Душите, е/а тогаш и ќе узнаете дека нешто не штима дека не оди тоа подмачкано или пак кога ќе тргне нонстоп некоја сплетка се појавува за да ви го земе Мирот кој сте го стекнале колку Повисоко стигнете толку позамрсени стануваат сплетките, по тоа и ќе Познаете дека сте на Правиот Пат ескивирајќи го прљавиот, потоа падни Стани, и така ќе растете без никого да судите бидејќи ќе разберете колку без Бога сте всушност слаби и мали и за нормални Духоносни Подвизи заради Спасение на Душата заради Мир во Срцата, дури тогаш е возможмо на непријателот да не му се лутите, дури тогаш почнувате да разбирате дека нема него да го смирите ако сами не се смирите за потоа со помош од Бога и својот Мир нему да му го предадете, а доколку и покрај се' тој некој пак оди со глава во ѕид та и Христос вели дека ќе биде Божјата Правда врз нив, секогаш сеќавајте се дека Господ Сака Ако Може Сите Човечки Души Да Се Спасат иако на тоа не ги присилува дрско, а верувајте во секој еден Човек дури и кога е целосно обземен од нечисти духови анатема на ним, секогаш има капка Божја Светлина која може да се умножи директно или индиректно или слободен простор за да се влие Божја Светлина во него и да го очисти исправи озари, треба само Ддобра Волја за да трпеливо и себе и Ближните но и иноверните да се Спасуваме, јас пречесто заборавам дека доволно е и само да не судам овој или оној ја утнал за така и да не намалувам на Благодат, бидејќи суетата заради предрасуди расте, а кога на тоа пак ќе ми се случи хедонистичко световно епп заради икс причини и Воцрковувањето изостане ве стигнав дури да отворам нишка ко Агитпроп каде ќе ги табам иако елокветно-забавно сите оние кои слам дека ја прекардашиле или пак се на пат тоа да го сторат, пречесто заборавајќи дека и јас тоа веќе сум го сторил бидејќи не сум ниту експерт за пропаганда ниту пак некое особено искуство имам во оваа област, туку попрво си терам блогерски на форум очекувајќи дека некој ќе се јави да ги испегла моите думи дали како точни или неточни та и ајс нешто да научам, но тоа не е случај бидејќи нема никаква дебата зошто сите на фејкбук сте учипени каде се губите во превод или ресетирате во набојот преку сеир коментари (губејќи и дополнително време модерирајќи си ја својата суета секојдневно заради упади на спинери) та не само времето туку и волјата за еФорумски архивирано да се дебатира спласнува, навистина штета бидејќи само на еФорум е возможно одредена тема пак и пак да се преиспита, еве во вој случај за да не си рече Зелениково или оние кои мислат дека е експерт ова е конечна вистина без ниаков простор за скепса, која сигурно некаде и се раѓаможеби фејкбук групи и тамошни недоносени со умисла форуми, но без јас да го разберам тоа не дека ќе сум немал простор да се правдам туку нема ни да научам што не сум разбрал како што треба или дека парата има и друга страна, дека не се јаде се што лета, особено тешко кога некој паметото си го лета вака ко мене мислејќи дека разобличувајќи ги поведението табиетот и семкаите на евроатланските детерминисти некого ќе разбудам освестам исправам, она што е конечно е дека сум свесен за бесполезноста од жонглирање со букмарк еФорумски табиет заради останување фокусиран кон Спасение, да не забиравам која ми е целта и каде ми е местото откако ете сега сум влетал во некои чудни за Македонија времиња кога она за што нашите предци сонувале Живот давале и се мачеле, некој пљас трас преку ноќ го ресетира како Национална Чест за сметка на некоја наднационална, иако како што напоменувам повеќепати низ нишкава за тоа сигурно имале добра причина директна или индиректна, а посекако немале зли намери бидејќи и тие се Македонци имсе' што прават е заради арното на сите нас, особено пак знаејќи дека постоел пресметан ризик до каде вомкои околности ни ет чергата денеска та и си ја наредиле удбаши виа удбалитичари макар за тоа имало туѓа инерција, а дали тоа ќе биде на арно незнам, кој знае кога обратнополарна Соларна Бура ќе не стрефи и се' спржи та не врати на ниво на почеток од индустриската револуција, баш така и со се' земноне ни можеме да знаеме кои ризици и навистина сме ги надминале, а кои допрва се отвориле, кога како некому долгорочно на арно ќе му биде на сите нивоа, просто фатаморгана е Човек да бара совршенство на несовршен свет, од друга страна пак ако перфекционизмот го о.абави во себе до ниво да се труди да се подвизува Духовно а на земното да гледа само како отскочна даска тогаш и ќе разбере дека ништо не е случајно и дека Се' Е Божја Промисла ...

вака видено на повеќе места говорев за симболиката на сАд еве би рекол и сЕд со ѕвездите како свое наследство, и не е ни случајно зошто и циа и пентагон и нато имаат ѕвезда како симбол, уште помалку виа масонска линија зошто и ссср и цел комунизам имале ѕвезда, зар некој мисли дека тоа нема своја позадина и онака најслучајно симболиката светските елити си ја товареле бидејќи можеби на конК*рс Народ им ја бирал, напротив тоа само упатува на коренот, што не мора да значи дека некој и обилно го залева колку што си го носи како етикета пример Македонците кои на ѕвездата од Кутлеш бар така ја разбираат мнозина иако за мене чисто наивно поубо ми е да ја гледам како Сонце, кога пак изворно истото биднало редизајнирано (а особено од Човек кој има сеуште ѕвезден табиет виа титоистичка традиција) јасно е дека не сите имаат корен обилно залиен, веројатно н е лесно баш да го суптитурира земното нашето Духоносно како што е Крстоткој со векови ни е симбол тука, а како земна симболика ни се ротираат разни симболи кои те ги прифаќаме те отфрламе зависно од трендовите и контекстот може да се каже дека од таков калибар е и АСНОМ како симболика, та како велат ако не ти смета знаме да ти сменат зошто да ти смета уставотворност да се редијзанира, симптоматично е што тоа се прави идеолошки од левичари и глумат национална партија а всушност требало да имаат анационален предзнак за да не ги возат гласачи т.е. им спинуваат изворна припадноост додека сонуваат за глобалистичка, фер би било да си кажат нашиот идеал е nwo како ван ворлд ООН гаврмент ес ертлингс, зошто се плашат да си ги отворат картите навистина незнам, од друга страна не е глобал ако не се сите интегрирани во тој нивен нов'светски'поредок та цела инерција оди натаму како Русија да ја легнат на брашно за таква агенда, да сакаа евроатланските цетерминисти wwIII многу одамна ќе ја имаше само што и кога ја гледаат како неминовно решение повторно немаат на ум атомски пепел туку попрво контролиран хаос како би си истерале сонот за нова'атлантида'евроатланска, тие да ги влечат конците и понатака, иако самите се марионети во туѓи раце анатема на ним, не дека и сега ги влечат сестрано но си имаат табиет тоа да го посакуваат, а кога и ако им се може и ќе го чинат, зар некој од елитите знае за усул, тие се ненаситни освен ако не се технократски прагматично Народно -империјално устроени, како при ресетирањето на ссср што бидна случај кога кгб превзеде целосна контрола над олигарсите и како удбашана си организираа нова Словенско-Христијанска Империја при што за да се поситоветат со империјалната власт на Византија го ставија на грб двоглавиот златен орел, додека во него на штит христијанската симболика за власта на Доброто над злото, фолклорната претстава за Свети Ѓорѓи Победоносец [1] иако каузално тоа упатува на многу нешта дека на кбг му е јасно дека сосила убаина небива та затоа може и како Источна Империја не делуваат офанзивно туку победуваат дефанзивно во однос западниот имепријализам и неговата експлозивна ненаситна ароганција сите да ги проголта, но ете на таа евроатланска анаконда Русија и стои на патот и тоа повеќе или пред се' Молитвено бидејќи и навистина стои како православие на Изворното Христијанство, плус нејзиниот сегашен Цар е Воцрковенпа и да сака поинаку да делува тоа не е возможно, во најдобар случај може да тактизира но не и да крене тој рака за wwIII, то се надевам дека ќе биде случај и со идните Руски Цареви, но кој може да знае со сигурност како и што ќе биде, зар не извадија и хакери фалц софтвер и за видео монтажи, можам да замислам што се' си имаат империјалните тајни служни во бункер, она во нишката за нсп што посочувам холографски технологии за целосно менување на перцепција, та посекако ќе се спинува и тоа здравоод страна на н'с'п детерминистите, кои денес може се вкотвени во сЕд и сАд а утре да прешалтаат другде ако Народ види кој зошто како ги играл, затоа имајте на ум и да не генерализирате дека незнам те америте те србите те германците те незнам кој се не е геноциден народ, не, тоа се елити кои ги злопотребуваат одредени човечки и материјални ресурси заради свои агенди, слично како кога Човек си истетовира некој симбол на кожа, зар тоа го прави него буквално и тоа, така тие елити само ги земаат симболите на себе но тоа не е и Народната Душа која во нив дише, за да тоа биде случај тоа треба да се Луѓе водачи излезени од самиот Народ а не комформисти штанцани во инкубатор заради елитистичка подобност, но и оние излезени од народот ако не си останат народни и се покондурат пак бадијала, процес ко единствено може да се ресетира само ако има активна и јавна дебата 24/7 но не по телевизии туку по институционални, партиски и граѓански еФоруми, само во такви околности дури сме биле и сред воена центрифуга како отан ќе можеме да пресече со лесно дали ги подржуваме од внатре нивните асимилаторски политикикон други, дури нашиот глас може да биде и одлучувачки, затоа и Смирувајте се оние кои сте англобалисти и би ви препорачал ако веќе сакате да удрите на злото озбилно тоа чинете го Молитвено, Свети Ѓорѓи ако знаете тоа токму со Молитва го чинел копјето му било Духоносно откако се откажал од воената служба, зар треба поголема симболика од тоа како правилно се удира на злото од која и страна како и да дошло, секој кој поинаку делува едно зло трга за негово место да му отвори простор на уште поголемо зло, ако зајковци не ви чинеа пример кузнај кој ќе дојдеше на нивно место и кузнај како сето ова денационализирање ќе го истераше заради отанизирање на Македонија, а ете и груевци не ви чинеа па дочекавте што дочекавте, реално никој не е совршен ниту идеално нешто некогаш ќе дочекате на овој свет, барате ли Совршенство погледнете во Висоите барајте го Господ и Прославете Го бидејќи и покрај сето наше безумство и декаденција сеуште ве разденува нов ден со наситка, дури и оние кои се гладни ако гордоста ја закопаат и плбараат помош ќе ја најдат ќе ја добијат, може да се каже тоа и го сторивме како држава а како би се изескивирале разни ризици од политичка економска или популациона природа иако не е готово сте излажале ако мислите оп пенетриравме и еве веќе мед&млеко тече, сега пак си доаѓаат нови ризици, и така во недоглед додека Господ Милува како Луѓе да не трпи и ни дава нова и нова шанса за да се Спасуваме ...Изменето од Zelenikovo - 07.Февруари.2019 во 08:48
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2019 во 08:48

СкИМЕР ~ СкЕМИР


да не излезе дека интевјуто на Грујо нема да го искоментирам, еве се најде супер прилика за посочување како се вози агитпроп преку сатанизација на противникот, шема која не е воопшто локален изум но си ја возат озбилно sdSSm во позадина бар додека беа опозиција, иако официјално велеа станува збор за режим владеењето на груевци, а во позадина Грујо и Вангел заради Ск'14 ги споредуваа со хитлер и шпер, што наполно избилда анимозитет за дополнителна супер поделба во општеството, поларизација која и порано ја тераа озбилно како вреѓање и на Народ ко оние врмровците небањати, аирлија тие што им смрди потта на канализација заради грешен живот мораат и секојдневно да се бањаат, но такви етикети спинови и атаци одеа по фабричка нарачка, додека елитите глумеа комформистички метросексуалци за пред камера, иако знаеме како делуваа зад затворени врати едни живи луѓе јаделе други шамари делеле, и навистина зајковци за разлика од груевци излегоа ждерачи на Луѓе бар како АСНОМ го изедоа и анационално граѓански (федералистички) еу табиет ни замачкаа по вијуги и во устав, иако попрво би рекол фашистички ако имаме предвид дека корпоративизмот а не Граѓаните во еу го имаат последниот збор, националното сега ќе биднува лајк најс фетиш, а национализмот субкултурен анархизам, евроболшевиците и договорија локланите пролетери како да ја тераат по мерка на нсп агенда, во тие околности, логично треба да има здрава опозиција но нема, зошто просто и едните и другите од иста банда се тапшани по рамо, слично како што пред 100 години и руските комунисти и германските нацисти од еден центар биле финансирани (иако со различни агенди) како маша за нивните мецени, јасно штом им се отргнат од раце биваат закачени од друг послушник, но во случајот со нацистите и тие им се отргнале од раце та морале и сами да ги табаат откако станало јасно дека комунистите ќе ги прегазат, се сеќавате им имаат дадено на ангро и засолниште после капитулацијата, во секој случај и троцки и ленин биле нивни играчи па сепак ја изгубиле Русија заради автохтон комунист како сталин, кој впрочем по линија на идеолошки бројлер е исто нивно масонско масло и како го претурале другде западноевропските детерминисти ко такво, кои така си експериментирале со разни империјалистички агенди на пат од нов'светски'поредок за апсолутна власт и моќ под превезот на ван'ворлд'брадерхуд кој ќе треба да му се поклони и падне на колена на анатемаго и неговиот лажен пророк, што и ни е нам Христијаните директно посведочено дека ќе биде преку Откровението ...

... а каде се тука груевци, хм, закаснето разбудени пиони, кои неможејќи да излезат од отанизирачката стапица и фатаморгана се потпираат на Волјата на Народ, но зато биваат акнати од земја разузнавачки одвнатре, а на нивно место доаѓаат зајковци (кои баш како сталин и хитлер) иако крајно идеолошки ралични ја тераат и одработуваат кон иста нововековна н'с'п агенда, сред нив главен фактор јасно е и агитпропот, а кога би терал како нив би требало да направам паралелна фото монтажа за споредба во табиетот [1][1], идентично доловено вдахновение на победа, само што имаат различен поларитет како личности и јасно далеку помала помош инерција волја сила итн. битно се гледа дека од сличен калибар се земено како говор на тело, а дали е тоа случајно незнам, но доколку сакав да терам дрско пропагандно ова ќе го експлоатирам по сите страни како спин, но што е погрешно бидејќи така би им залепил етикета, која по инерција во што веруваш тоа и стануваш каузално ќе му се удри од глава на Народ, ако тоа е мотивација за да се бунтува и така на погрешен начин удира по Луѓе дрско со раце наместо со Молитва насочена против нивните куклари паднатите духови анатема на ним, т.е. ако не сте Духовни Воини кои како Христијани ќе удрат по изворот на злото, нема ни да ги решите сите оние кои директно или индиректно се закачени од него, а кога тогаш акција реакција та едно зло ќе биде суптитуирано со друго а потоа старото пак ќе се враќа во друга форма, но дека ко такви и делувале така насилно зајковци без никого да прашаат и си срочиле свој устав сигурно заради слобода на говор и мнозина ќе ја злоупотребат ваквата неумесна споредба заради лична корист, та пак ќе повторам заборавајќи на каузалниот ефект од тоа иако имале добри намери ќе им се случи хаос, нешто што можеби и јас го правам агитпроповски и сега вака кога посочувам на некаква споредба, но повеќе како обид да посведочам со колку дегутантно мизерен агитпроп се напаѓаат меѓусебно удбалитичарските мастадонти како кај нас така и надвор, работат ревносно на тоа кој како ќе удри појако подрско спинерски без разлика што Народ е вистинската жртва, за така вам ко измасирани нели ви се врежува гнев постојано под кожа, а одете после ослободете се од него, ќе ви пуштаат по тв (откако вашите ќе дојдат на власт) боксерски мечеви за да не истилтате и некаде бар од спунт го испуштите жарот во очи сеуште што го носите, само што од стаклото на телето пак ви се враќа вас ама ај за тоа не размислуваат, вие дома деца немате, сето тоа е само спорт така, ултимејт фајт во рингот ултимејт фајт на говорница ултимејт фајт на улица работа забава сите сакаат да бидат како мајк ... ајт дпмн сеуште нема распалено така иако на прва од спунт некој ќе рече оделе така со Тврдокорни, а на што би рекол т'нко, не беа нивни туку ги искористија за да пробаат да си истераат некаква агенда инфилтрирајќи се меѓу нив, а впрочем како да беше се' удбашки наместено за да спласне инстант каков и да е отпор за понатака во однос веќе спремниот во фиока ерга-омнес дил, така земено сега тоа предлогот ИлМа ми делува дури и смешно како патка демек ете пробавме и тоа од се' она што се имале во плакар да ви се пофалат, а нормално како побрзо би ве легнале на брашно за анационализам бидејќи се набрзина е исцрпено, да видиш да неверуваш дека врхушките сето ова на некое ниво го немаат договорено како Народ ќе го похуваат бидејќи отворено ги уцениле дипстејтовци со се' или ништо, та ако негде има глумци во политика тоа е кај нас, само што во исто време се обидуваат да бидат и режисери и камермани и статисти и најпосакуваното продуценти, што е нормално какво сештолошко образование имаме та такви и клонови добиваме потем во општество, на сите нивоа, кои онака исклучиво, дебатата ќе ја сведат на телевизиски агитпроп мегдан и тук таму на што пократки седници или комиски расправи, кои бидејќи не се блогерски исчешлани сетне како идеолошки концепт се расклопуваат на говорница каде мачно траорно напорно е да го слушаш тоа, пратеници кои поентираат само еднаш во година на дадена тема а останато време им оди во super сеир и чалам, чекајќи ред да им дојдат нивните 5 минути власт колку и да успејат да ја растегнат, ете груевци цела една декада тоа им бидна ксмет, но бар даваа на секои 2 години предвремени избори, а види богати тогаш имало пари а сега нема иако сега веќе ги отпочнуваме ореговори за еу, па ако некогаш треба да се провери јавно мислење изборно тоа токму е сега, каква небулоза е тоа да бегаат од изборен мегдан а отвориле евроатлански врати, веројатно се плашат дека на Народ помил му е Устав од еу, хм тоа чинам е затворено прашање до следен референдум а кој удбалитичарите никогаш ниту од левица ниту оддесница натака ќе ви го дадат освен ако не се случи некој озбилен еу дебакл пристапно далимна унијата или пак нејзините членки и како би не блокирале натака, нејсе, сега кое им е главно оправдување на зајковци за неизлегување на привремени парламентарни избори економијата, рафајлофски одма на Телма вечерва рафално испалуе тоа ќе значело крах за стопанството, бреј fear агитпроп виа консалтинг економер, да не му е и тој таен советник на Зајко, може ќе стане редовен на телсма, ако chikenrun ќе треба да е главна фора кога евроболшевици се власт и тука, иако кога се во опозиција крекаат секојдневно за премер, и ајт навистина скапо било, та дајте бре веќе еднаш биометриски Избори осигурајте ги така да може преку дупло гласање и од дома или работа или пак на одмор да може да се гласа, кој век живеете, заради традиција оставете им на Постарите Сoграѓани и хартиена варијанта, а ако станува збор за една изборна единица тоа и нема баслословно да чини туку во Собрание на едно место сите ќе си гласаат, дури ставете една машина за печатење во подрум ем закачете биометриско чешлање во избирачки список и ето га фер до болка, иако и кај тоа возможни се малверзации
туку Грујо, се спаси Чоек озбилно од Култ на Личност со сето воа што го дрма, иако ако во Стразбур излезе чист а потем триумфално се врати назад така може пак да стане фактор, но сега извади оправдување дека заради закани од ликвидација скубнал можно е да го чуваат удбашана како џокер кој во дадени околности би се вратил како ослободител, хм, ако Гоце Делчев така бегал нели ќе преживеел посекако но далеку од тоа дека ќе станел Македонски Идеалист з конК*ренција, одлучил да се соочи со околностите и да возврати на провалата или попрво сачекушата, но ете Грујо учел на туѓите грешки да речеме, сепак ако одвнатре ги шитнаа самите удбаши кои им глумеле верност ко на удбалитичари за кои сами кумувале како да дојдат на власт, а тој јасно кариеристички послушно си наседнал, тоа делува толку смешно да просто си вели Чоек дали навистина има во Маледонија или пак другде Демократија, демек демос рулз а уствари термос е закон, битно интервјуто не го даваше Грујо на унгарски :D

нека ми каже некој дали економијата некогаш ќе биде поарна за да sdSSm даде парламентарни избори, нека не стравуваат нека си излезат по уште еден мандат, сега неопределените гласачи баш сакаат да видат што ќе биде со евроинтеграциите, но коалициониот ќе им кршел клечки, ако вака само можат да речат ој дуи и ти ај лабаво, Народ не можеме веќе да го лажеме, а потоа ферски ќе си направат заедно широка коалициона влада со дпмн после избори, бидејќи и така се една иста евроатланска матрица, ем и така се посеани од едни исти удбашана, ем и така ништо поразлични не се во пристапот за раст преку стеански инвестиции, а кога би делеле иста влада потенцијално идеолошки ќе бараат без многу галама да најдат нзс, сетне тие пополека нека си се мерџаат како екс-удбашки насадени, а Народ нека се бори да извади трети четврти петти политички опции заради плурализам ...


Изменето од Zelenikovo - 07.Февруари.2019 во 09:00
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2019 во 04:44
не дека многу се тревожам, што сте посакувале тоа сте добиле, бар како изборно сте им давале легитимитет на постојните удбалитичари а за ероатлански интеграции, но ме чуди како покрај толку легалисти во земјава никој не најде за сходно да праша јаснои гласно каде е Уставно Загарантиран Референдум за Народен Амин за негова отанизација, колку што знам во Устав зачленувањето во воен сојуз МОРА да е потврдено на Референдум од Народ која уставна норма не може да се заобиколи со изборен легитимитет за нечија партиска програма, ниту пак дури и поминал тој нивни пропаднат ерга-омнес консултативен референдум е заобуколива така, уште помалку ако за ерга-омнес дилот не дала согласност дпмн како претставник на пола Македонски Народ, просто речено ова е силување на Македонија и Македонците какво ниту османлиите не го сториле земале данокво крв но не го присилиле Народ дека мора да клекне топтан безрезервно оставајќи му ја Верата негибната, тогаш Таа била Света припадност како Христијани, налик сега во секуларизам националното што му е на Народ стекнат идеал како Македонци, сега сосила какомшто ни тогаш не е сторено наметнат му е јарем на обезличување, а дека тој е конечен чекајте да видите, каузално бидејќи е истеран насила како таков е осуден на пропаст каква ќе виде неговата пропаст тоа е веќе работа која како Христијанин не си дозволувам да преудицирам, иако на неколку места посочувам дека станува збор за недоносеност споредувајќи ја те биолошки [1] те физички [2] како би бил појасен, што посекако е демистифицирачка диверзија на нивната агитпроп диверзија за се' или ништо пред се како честитка за удбалитичарите и нините мецени, но и за Народ да се успокои и поусрдно разбере дека со гневење тој се озлобува а доколку се озлоби станал токму како нив, збилна утеха од друга страна е токму тоа што никој не го прашал дали конечно се согласува за официјална отанизација на Македонија, а бидејќи ниту одродувањето го одобрил референдумски иако тоа не е предвидено уставно бидејќи нема логика за такво нешто, ниту пак дал согласност за отанизирање, него од глава нема да му се удри недоносеноста, кому како според Совеста ...

она што е чудно како набрзина се случи цела заврзлама од шарениот преврат преку 100% удбалитичарски фокус кон ерга-омнес реалност низ фалц неуспешен нсултативен референдум па се до купен двотретински кворум, на крај е дотуркано преку министерски отан параф пред воопшто и да се ратификува од земјите членки а тоа да се случи на крај, ја примија сервомаусдонија како 30-та членкаа не се знае дали некој на тоа ќе приговори, нешто што е кај самите нив сојузно преседан односно првпат се случува, значи до крај наопку ја затерале и самите мецени на локалниве отанизирани удбалитичари, тоа кажува дека недоносеноста оди до крајво овој процес а тоа и до крај каузално ќе се рефлектира врз нив топтан, како нема потреба да нагаѓам, уљезот кој кај нас беше пуштен сега кај нив влезе во нато, кои ги посочувам како отан (што и самите го имаат како паралелен француски акроним) бидејќи се нус ефект како воена алатка на инерцијата која ја пуштиле месонските детерминисти почнувајќи со француската револуција и замената на Ддухоносниот Идеал со земен а што потоа си има своја развојна крива политичко економски, ете тие не се откажуваат од својот корен, а нас не интегрирале откорнато, зар тоа нема да ги инфицира, зар толку ли се сиромашни во умот и наивни со табиетот да поверувале дека сосила убаина бидува!? колку грешки треба некој Човек Заедница или Сојуз треба да направат за да разберат дека на овој свет не можат да ги надминат природните закони, не чини зло за да не те стигне зло ~ акција-реакција ~ каузалност, како сакате посочете ја термодиначката дефиниција [1] но како е Народната учиме додека сме живи ...

Каде Е Господ друг не е, та Слава Богу За Се' што ни е и што ќе ни биде, затоа не очајувајте туку потпрете ја вашата Надеж на Бога доколку отанизирањето ве тревожи, отворете простор во вашите Срца за Христос да се всели што јасно како Православни го правиме низ Светотаински Живот а така тогаш и нема да се плашите каков и зорт ефект да има од отанизацијата, иако внимавајте сега откако си официјализирале агендата иако на удбалитичарско-дипстејтовски начин ќе ви отворат ширум вратите за да ве попарат со хедонизам материјализам и егоизам од омраза а така како Хриатијани ќе гледаат и да ве ресетираат во Волјата за Вистинска слобода преку Светотаински Живот, веќе немате луфта за опуштање и дремеж туку треба да сте фокусирани на Спасение на Душите, тоа и сега е зорт ако сте си терале опуштено а натака ако се ефектуира отанизацијата целосно така ќе бидете и на поголеми искушенија на страсти алчност и чалам, затоа уште со време свртете се кон Воцрковување а потоа бидете будни зар е логично заради минливи нешта Вечноста да не си ја осигурате Блажено, имајте свест дека Духовниот Живот е реален а кој бара и ќе најде, кога ќе го најдете пак не дремете, дури паднале пак исправајте се без да очајувате, што и во сиромаштво е мачно, а не пак намакани во раскош и блуд и вирејат на запад, к што знам да речам ние и со 250 евра знаеме да бидеме аздисани а не пак со 500 или илјада евра просечна плата, всушност за тоа си има и друга гачка која ја тангира цела јужна европа како потопол медитерански табиет при што дружбата е побитна од продуктивноста, но во вакви индивидаулистичко либерални времиња бидејќи таа е лицемерно сведена на гол интерес без Чест донизмот е супституиран со алчност бркајќи рат-рејс конзумеристички табиет кој и сега е завозен но не наполно ниту осигурано, не сакам ни да замислам колку градскиот бројлерлук потпрен на лихварски комфор ќе ве дотолчи како стрвни и ненаситни, иако сето тоа може да се екивира доколку за ваквите ризици на ангро се дебатираи бара чаре како да се ресетираат, ко што велам погоре во нишкава дури допрва почнува поозбилна Духоносна Борба, да се изборите да го сочувате заедништвото дружбата сочувството да не се сведете на двајца тројца Ближни при што осаменоста ќе ја субституирате со вештачки или материјалистички закрпи, особено склет кога веќе немате ни здрава земна припадност како Македонски Идеал а во исто време Духоносната Припадност како Православен Идеал ви е осуетена не само од похотите и декаденцијата како млитавоста за Живот во Подвиг туку и од налетот на неопаганизам кој сега далеку поозбилно ќе ве закачи како Заедница ...

... поучете се од Словенците и Словенија, им остана само националниот миг за да земат здив, а вие сега ни тоа го немате, гледајте да не се насамарите сами виа удбалитичари и нивни копи пасте легислтивни еу заврзлами како глобалистичка стандардизација, барајте се' од политики на ачик да извадат удбалитичарите за низ што поголема Непосредна Демократија се осигурате дека нема топтан да изгорите, принудете ги на 24/7 дебата, а за тоа искористети ги како алатка додека ги има еФорумите, по незнам кој пат ќе агитирам принудете ги удбалитичарите да извадат институционални граѓански и партиски еФоруми за така и да е осигурате дека секој предано ќе си ја работи својата работа ем ќе се помагаат мнозина, но пред се' ќе самата транспаретност ќе застане на пад на удбашки протурканите спинови и агенди а со тоа удбалитичарите сакале или не ќе си биднат Политичари без казнети скриени намери, Искреноста не само железни врати што отвора туку и железни опинци распарува оние во кои удбалитичарите се доволно комфорни за да газат по вашата Слободна Волја но и Здравје ем Чест кога што им затребало, а тоа и сами сте свесни дека изборно им го дозволувате, само нека излезе и една Партија која на ачик еФорумски ќе ја гради пегла и надградува својата изборна Програма и веќе имате инерција кон еОпштество заради што поголема Непосредна Демократија, а дека тоа нагло ќе се случи таква Партија да се избори за голем број пратеници, хм тешко, освен ако нема навистина Оштроумна Идеја како да се осигура Самоодржливоста на Македонскиот Народ и сите Останати Народи кои живеат во Македонија, таква Самоодржливост нема предзнак на бројлерлук и гетоизација и понатака во Град ниту пак чека на гридфилдерско-инвестициски експлоататори, туку се врти кон Изворноста бидејќи само така може да го издржи налетот на глобализацијата и сите нус ефекти од истиот, денеска ви е загаден воздухот утре кисели дождовите задутре децата еугничари ви ги третираат секјдневно како гинипигови, дали ви е јасно дека излезе ви е што помасовна Рурална Реемиграција незнам но почнете низ еФорумска дебата да премерувате партиски политики та и сами ќе стигнете до сличен аршин, ете ги за пример сред Социјализам оној кој го живеевте и порано федералистички а за кој ве токмат и сега но на поголема површина, и размислите што недостасувало после даден системски кyршлус или колапс за да Самоодржливо сте продолжиле без големи транзициони амплитуди кои ви го дегенерирале ко такви општество, Здраво Земјоделие кое во Македонија случајно или не било ресетирано озбилно како нигде другде во екс-ју, налик постојните околности во Венецуела, додека во Словенија си терале налик Куба та ете колку толку на здрави нозе се, иако влегувањето во еу ги здрма озбилно како недоволно конкyретни ниту стандардизирани за да го издржат притисокот и да кренат пак глава ко некогаш, доволно заборџени за да тркалаат [1][2] но со рамнодушност на рамена за инвентивност кон трајна Самоодржливост [3] бар имаат добра основа која кај нас како Село речиси и да не постои, која им гарантира сигурен Опстанок и здрав Квалитет на Живеење ...            

...Изменето од Zelenikovo - 08.Февруари.2019 во 05:00
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2019 во 12:47


Не сакам да преудицирам дали и нашите власти си нашле некаков изговор за да ја сотрат страницата за архивирање archive.is односно archive.fo а за тоа јас да сум некако крив бидејќи на ангро ја користев за архивирање на маклезет.мк форумот, меѓу другото и за архивирање на многу страници абери и директни линкови до цитати во дадена страница а потоа фуснотирани на овој форум (поприлично и во оваа нишка), којзнае можеби некој од удбашана се изнервирал што не му дала комшика шеќер па ајде некако да му го тупи на Народ за да си истресе од спунт склет гурабии, НО нивна работа ето бар не се единствени [1] хм можам да замислам како и зошто се одлучиле на ваков чекор којзнае може изис и озирис им дремат у двор, нејсе, ако и кога низ фуснтиве во нишкава налетате на од мене линкувани абери на archive.is/fo доколку сакате да ги видите ќе мора да одите преку прокси сајт и се си е ок ...

пр. преку некој прокси сајт налик https://www.kproxy.com

односно линкот од фуснотата

http://archive.is/Xgtlr

копирајте го и срчнете го преку прокси сајтот, тој или кој било друг

https://www.free-proxy.com


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.