IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Градови во Македонија
  Активни теми Активни теми RSS - Што му фали на вашиот град?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што му фали на вашиот град?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 10111213>
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2019 во 20:08

вака видено а дополнително и во однос ујдисаниот ерга-омнес отанизирачки спин меѓу ципровци и зајковци, треба особен акал кај самите скопјани дека Скопје не може да издржи кревања и на блискоисточни гетоа, кои беа најавени како додворување кон меркелка и нејзината агенда за европско менаџирање на Сириските Политички Бегалци, нели душегрижнички бидејќи тие се оние од опозициските реони каде всушност индиректно отан или главни отан играчи ги финансираа терористите т.н. бунтовнички групи, а ветија нели и авиони кога се спремаа за ноуфлајзон, која среќа Обама одби да ја впрегне инстантно бидејќи во очи таквата инерција го беа деоК*ражиле кадемскитњ европеи откако го одликуваа со нобеловка, ќе да се сети дека би бил официјално како Претседател прв афроамериканец кој турнал инерција кон WWIII, среќа и хиларка не дојде на власт бидејќи вети дека тоа е прва работа која ќе ја стори ако стане претседател [1] уште тоа фалеше па не само Сиријци туку и ние можеше да станеме протерани, Нејсе, бидна што бидна зајковци сепак послушнички ветија декаќе прифатат дури 200.000 избеглици речено по "скопски", кои сигурно пак ќе биднеа и 300 ако се има предвид дека добар дел ќе останеа тука, што и порано на билд истакнав дека од урбан аспект ќе биде зорт работака на прва така да бидат гетоизирани директно во урбаната џунгла туку треба најнапред да се аклиматизираат рурално [2] но токму ксмет да орбановци почнаа да креваат жици а Хрватска рече и официјално дека освен 100 нема да прими долгорочно ништо повеќе, ем срипаа и другите европеи, па ете запре миграцискиот налет кој кај нас како и се ќе беше менаџиран по принцип како бубањ каже а по евроболшевичка хеиерархија што и навистина бидна инстант шем тука, бидејќи како миграциски налет не мирисаше на туку требаше да биде инерција кон федерализација во еу штом почнат на ангро да се судруваат различни традиции како ултра либерализам и новодојден ултра традиционализам за да таквиот судир доведе до наднационално решение како инстант федерализација, бидејќи глобалистите во аранжман на сорош невладино самите го спроведуваа што поголемото мигрирање на што повеќе мигранти и не само на сириски преку егејот туку и на афрички преку средоземието, но тогаш не бидна тоа иако никогаш не е касно пак да спроведат сличен филм, а во кој случај Скопје ќе бидне на ангро преплавено од странци, терајќи пополека и кон регионален мегасити за балкански услови, особено ако сега бидне брзо европеизиран, та неприметно заедно со екстра подигнување на странски нвестиции почне на ангео да влече работна сила од регионот вомеу без граници и забрани за каква и да е миграција, Македонците во такви околности не е далеку од памет дека и самите ќе станат ништо друго него граѓанско малцинство во северна македонија, доколку воопшто некој натака наметне од Врховен Суд задолжително изјаснување на етнички предзнак да кој сака може и во попис и во лична карта и во пасош да му е акцентирано дека е Македонец ...    

Изменето од Zelenikovo - 25.Јануари.2019 во 20:08
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2019 во 22:23

на Скопје сега сеуште не, но по ефектуирање на емф-дил-от натака ќе му фалат Македонци бар на хартија, се прашувам навистина може ли некој да ми забрани да имам стара Лична Карта, казни и да ми удираат на Извршител ме имаат опнато удбашки 14к евра кои нема ни да ги отплатам ако останам во земјава, посекако не како бројлер, од друга страна не си дозволувам да вадам СеМ лични документи, та ете бар еден Мљкедонец да има официјално во Сскопје, сигурно и многу други, но ќемгледам додека го имаат македонскиот Пасош негде другде да се населам за да не ја прифатат ваква реалност и се помирам со неа, и не бидејќи националните идеали ми се незнам колку големи, нив ги супституирав со Духоносни озбилно, но Христијански аспект која е логиката на едно силување да замижам и тоа да не се обидам да го спречам, јасно ненасилно, бидејќи ова нас што ни го прават е без преседан насилнички, во секој случај помалку навредлива варијанта ви е оваа сервомакедонци во однос онаа граѓани на рМ(Скопје) а по што памтејќи го луѓе најчесто последното ќе си биднавте пополека ситњ топтан Скопјани, сепак требаше и можеше да се оди со Горна Македонија иако повторно не антиасномски ко сега, но да видиме бидна што бидна до кога ќе трае и како ќе се ресетира ...

оваа дигресија за националното и личното е добра за да се укаже што му фали на Скопје, најнапред Луѓе да ја разберат етимологијата на името, со што и поинаква атмосфера ќе имаат по вијуги него ко сега аморфно неодредена, што треба да се изучува најнапред во училиштата но дали некој се сеќава на ваков абер во која и да е лекција!?

оние кои не разбрале името е изведено од Јустинија Прима како АрхиепиСКОПија а за чудење е колку не го разбираме овој момент како потег геополитички денеска што го сторил некогаш Ссвети Јустинијан I скопски КОЈ го вздига градот на ниво на Трет Царски Град во тогашниот Свет кој Духоносно ќе биде Центар како баланс помеѓу Рим и Цариград кои се ќљофтале тогаш меѓусебно за јурисдикција на византиските провинции Македонија и Илирикум, сега пак бидејќи секуларизмот е супститут за Духоносното по францускита револуција навака кога се изнедрува постоечкиот концепт нација просто истата како земна припадност станува религија та имаме феномени каде луѓе се спремни да изгинат националистички но не се спремни да дадат Христијански Отпор преку Молитвата на злото и сите негови стапици, дури дотаму е отиден муабетот да национализмот е посилна дефрагментирачка отколку Православието обединувачка појава, вмешувајќимсе и како новокомпонирана ерес во Црквата позната како етнофилетизам, иако сето тоа си има своја логика како Божја Промисла налик осигурач од евентуален универзализам при nwo појава, ајт сега го ресетиравме националното со граѓанско, ги надраснавме сите комшии а и многу европе сите без исклучок помали кои вакво нешто харикири ниту на сон можатмда си дозволат, НО дали сега ќе успееме да се надраснеме и да разбере дека не ни е место во отан како би останале Центар, иако ова би било удбалитичарски парадокс бидејќи се' што сторија од брзоплето емф-дилање беше заради отанизација, КАКО ДА ОСТАНЕМЕ СЕУШТЕ ОФИЦИЈАЛНА ОАЗА НА МИРОТ АКО СЕ приклони,е на некој воен сојуз, ако мислите дека милитаризацијата ви е гарант на Мирот сте се излажале, тоа е налик гање од жолчни околности а по жолчка сте тргнале, аирлија на паметот дека така од жолтила ќе К*ртулите ...
Кон врв
Katina2019 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Јануари.2019
Статус: Офлајн
Поени: 88
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Katina2019 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2019 во 22:59
Originally posted by Zelenikovo Zelenikovo напиша:


на Скопје сега сеуште не, но по ефектуирање на емф-дил-от натака ќе му фалат Македонци бар на хартија, се прашувам навистина може ли некој да ми забрани да имам стара Лична Карта, казни и да ми удираат на Извршител ме имаат опнато удбашки 14к евра кои нема ни да ги отплатам ако останам во земјава, посекако не како бројлер, од друга страна не си дозволувам да вадам СеМ лични документи, та ете бар еден Мљкедонец да има официјално во Сскопје, сигурно и многу други, но ќемгледам додека го имаат македонскиот Пасош негде другде да се населам за да не ја прифатат ваква реалност и се помирам со неа, и не бидејќи националните идеали ми се незнам колку големи, нив ги супституирав со Духоносни озбилно, но Христијански аспект која е логиката на едно силување да замижам и тоа да не се обидам да го спречам, јасно ненасилно, бидејќи ова нас што ни го прават е без преседан насилнички, во секој случај помалку навредлива варијанта ви е оваа сервомакедонци во однос онаа граѓани на рМ(Скопје) а по што памтејќи го луѓе најчесто последното ќе си биднавте пополека ситњ топтан Скопјани, сепак требаше и можеше да се оди со Горна Македонија иако повторно не антиасномски ко сега, но да видиме бидна што бидна до кога ќе трае и како ќе се ресетира ...

оваа дигресија за националното и личното е добра за да се укаже што му фали на Скопје, најнапред Луѓе да ја разберат етимологијата на името, со што и поинаква атмосфера ќе имаат по вијуги него ко сега аморфно неодредена, што треба да се изучува најнапред во училиштата но дали некој се сеќава на ваков абер во која и да е лекција!?

оние кои не разбрале името е изведено од Јустинија Прима како АрхиепиСКОПија а за чудење е колку не го разбираме овој момент како потег геополитички денеска што го сторил некогаш Ссвети Јустинијан I скопски КОЈ го вздига градот на ниво на Трет Царски Град во тогашниот Свет кој Духоносно ќе биде Центар како баланс помеѓу Рим и Цариград кои се ќљофтале тогаш меѓусебно за јурисдикција на византиските провинции Македонија и Илирикум, сега пак бидејќи секуларизмот е супститут за Духоносното по францускита револуција навака кога се изнедрува постоечкиот концепт нација просто истата како земна припадност станува религија та имаме феномени каде луѓе се спремни да изгинат националистички но не се спремни да дадат Христијански Отпор преку Молитвата на злото и сите негови стапици, дури дотаму е отиден муабетот да национализмот е посилна дефрагментирачка отколку Православието обединувачка појава, вмешувајќимсе и како новокомпонирана ерес во Црквата позната како етнофилетизам, иако сето тоа си има своја логика како Божја Промисла налик осигурач од евентуален универзализам при nwo појава, ајт сега го ресетиравме националното со граѓанско, ги надраснавме сите комшии а и многу европе сите без исклучок помали кои вакво нешто харикири ниту на сон можатмда си дозволат, НО дали сега ќе успееме да се надраснеме и да разбере дека не ни е место во отан како би останале Центар, иако ова би било удбалитичарски парадокс бидејќи се' што сторија од брзоплето емф-дилање беше заради отанизација, КАКО ДА ОСТАНЕМЕ СЕУШТЕ ОФИЦИЈАЛНА ОАЗА НА МИРОТ АКО СЕ приклони,е на некој воен сојуз, ако мислите дека милитаризацијата ви е гарант на Мирот сте се излажале, тоа е налик гање од жолчни околности а по жолчка сте тргнале, аирлија на паметот дека така од жолтила ќе К*ртулите ...


Убаво го почна мислењето, но зошто отиде на сосема друга тема..

На моето родно место, на мојот град Скопје му фали саглам луѓе кои ќе го срушат вишокот што го има премногу од кој градот се угуши, а ќе изградат нешто убаво...фино подредено...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2019 во 05:25
умешност е како од она што го имаш да извадиш максимум, иако доколку нешто е нефункционално или пак небезбедно се оди на преправки а дури на крај се прибегнува на рушење, земи го Уставот пример во темел го сотревме дали сега ќе бидеме посреќни со климави темели, се надеваат веројатно на федералистичко европско пунктирање па да им биде долгорочно стабилно, а ако веќе се руши тоа треба да е од последната гачка не од првата, поновите секогаш може да се ресетираат во авојот вајб и со рокада или редизајн, иако знаејќи дека не сме буџовани па и ова не треба да е приоритет, мислам Градот беше Убав и порано а сите тротоари беа параспур, улиците бранои, а сивилото норма, па пак Народ уживаше но што беше резултат на Жива а не интерактивно вештачка сплотеност, на клупа се играше табла, по тревници свиреше гитара, по улица се грицкаа семки, во денот со десетина блиски Луѓе ќе се видиш, но по интернет револуцијата како минува време така ае повеќе Убавината ја губиме, наместо да го користиме креативно за подобар Соживот го користиме банално посесивно, како зграда во која подрумот е на кров видиковец во подрум а безредие не само по спратовите туку ко во гето и станоите, немаме ред ниту во институциите ту кај граѓаните каде што треба како да се прави, не е во прашање стилска импровизација туку општествена, битно така оставаме други да си експериментираат со нас фрактално недоносено, тоа релевантни iot-ци предупредуваат дека фејкбук е жив зијан како сите во него се имаат учипено [1] а ние таму уште собраниски седници што не тераме, та бар да беше тоа локална мрежа та да се фаќавме во неа од разонода, не се ни свесни Луѓе дека си тераат едикојси еугеничарски елити бихејворалн ижињеринг на ангро кога антропогено кога алгоритамски истеран, ах струја, чунки масивна соларна бура е чаре, бар пауза да направиме и се свртиме пак кон Смиреноумно (slow life) секојдневие, бидејќи Скопје вака е се повеќе центрифуга а се помалку Град, нешто што на страна го ресетираат претежно преку дисперзија и релокација на Човечки и материјален капитал во внатрешноста, сега на ред е сите придојдени од земјотресот пополека да се враќаат назад на Своите Огништа или пак старите скопјани да почнат да се иселуваат, но велком ту д јунајтед стејтс оф јуроп та трајно Скопје ќе остане вакво и затерува потака центрифугално, тешко на оние кои немаа сили или храброст за релокација другде, сомлени ќе му се радуваат и на она што го имаат, освен ако не се случат радикални промени а за кои нема ниту простор ниту време ниту пак волја бар така се однесуваат удбалитичарите за кои ваква реалност и повеќе им одговара бидејќи полесно не менаџираат кога сме им што повеќе на купче, заборавивме дека Скопско Поле е трусно подрачје та ни такви ризици не ги пишманат Луѓе да размислуваат за селење, препуштени сме на случајностите [2]

паметно би било на пејсажниот урбанизам да му се даде предност [3][4][5] да стане норма бар за претпријатијата, институциите, невладиниот сектор, да имаат зелен ѕид и разлистани жадињери пред своите згради, простории, канцеларии ...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2019 во 17:40

на градСко му фали една ваква интерактивна мапа која ќе биде корисна а така бидне и тренд ако не бренд, можеби проект на ГСко или пак МинИнфОп ...

кај оваа апликација иако веќе бајата, изненадува опцијата за Волонтерски Средби, а не се обележани Вело патеките иако имет по некоја вело гаража ... тро зорт обележувањето училишта, но чунки обезбедени се од каков и да е ризик или!?

http://gatheringpoint.com/
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2019 во 04:40


Dokolku chitate Zagor na kogo mu zagorel stripot - ако размислам поубаво веројатно ургетно му фалата на Скопје бар булеварски полметро високи ивичњаци, ем да неможат сите каубојци да паркираат на тротоар или тревник ем да неможат сите индијанци да фрчат камиказа прелети вон пешачки! ова наското исто може да биде корисно за полесно да се врви низ град со кајче до работа доколку еве потоп здрма [1] веројатно нема да се стопи цел мраз претпоставувам пола и да речеме тоа се (zagorski) 250 метра пораст на мориљата а бидејќи Вардар в Скопје е на 250Мнв па сообраќј ќе може да плови, видиш ЈанкоИ мудро дума дека чаре за градот не е трам ами булеварска жичарница [2]

проблем кој и сега се јавува а тогаш озбилно ќе го има градот е скопската фекална мрежа, дали не е паметноистата и сега да се врти на тоалети на компостирање бидејќи чинам беше бројката само 60% од урбаните средини се покриени со канализација, а ете понатак при потоп и 100% да стигнат дотогаш да ја умрежат фекалијата ќе биде голем проблем од болести така! мислам може и хајтек верзии да се форсираат како чаре ама кој да промовира такви за сега за повеќето сулуди решенија [1]

дека нешто од ова ќе види бел ден тоа тешко! и така градските очуви немаат камен ни за зеленило да одржуваат, та мора од него по некое време црешови топчиња да прават веројатно ко заштеда за новогодишни лампиони, а не пак да земат за пловен Вардар да му ја мислат, мислам Грујо веројатно добацуел и потака, само што Коце муабетот го забетонирал, та ни ротациониве понив неможат истиот да го дислоцираат нит со лесно нит со тешко, ех да имаш бродои у центар а да неможе ни урган да ги разедри, НО не е касно самите вие да почнете да размислувате индивидуално за амфибии ако не едрељаци наместо ферарија и бентлија, а пожелно е да имате волја и за подморници доколку нели сте си закопале златото а утре не знаете како да го извадите од рудник, ех сите ќе се населуваат околу Алшар, Тајмиште и така натака ... Zagor ide u Trst po Lubenici ...


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2020 во 01:07

на град ко Скотје најмногу му фали Јордан Пиперката, за да може да му застане на опаш на тоа бондстиловски контролираните сателитчина! но бидејќи битолчани не го даваат, можно е америте да го киднапираат од Битола и да го престорат Џордан Салт&Пеперс, но ако и тогаш некој му убаци по грешка Изворна Мелодија во матрица може пак дома ќе се прибери :) арно ама сф-филмои не се на арно иако овој ет од еден ист сценарист продуцент и режисер па донекаде му останало подоста време да им се посветува на ефекте како полесно би потенцирал дека наводно технологија била чаре за климатски промени иако и во такви случаи ништо не смее да се остави на случајност, шарени артикл во секој случај!

https://www.smithsonianmag.com/science-nature/science-behind-geostorm-newest-weather-fueled-doomsday-flick-180965303/

а што ако намерно некој ви штимне катастрофа!?
каде ќе го барате ЈоПи кај словенци ли во јупи!?
сценарио спремно и у месонски фиоки, никој не ви кажал нели, или!?

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27882&PN=2&title=nwo


Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2020 во 22:10
Se si e taman 

samo malku sneg  fali  не знам
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2020 во 22:13
I tramvajche edno
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2020 во 22:19
Eeee  tramvajot da odi po patekana na kej
koja ubavina...nema semafori nema soobrakaj, 
 vozduh precist, pogled sto ubiva
meraci.....ма ајде
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2020 во 22:29
Tokmu taka .. A metroto od bitpazar da proagja za pristupachen kachak i tolumbi sherbet
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2020 во 22:35
Perver zija
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2020 во 17:37
е
деноиве терајќи индијански џејвокинг неколку пати кај автобуската на КЈПиту, запрепастен колку и баби со внуци, и се’ и сешто, си минува на сред булевар, (можеби бидејќи подземниот пешачки премин нема елеватор или бидејќи има секси-шоп) се сетив на една дума за аквапоник жардињери [1] колку такви тука би пишманиле Народ да претрчуе, бар нека ги имаат ко такви на критични џејвок точки, иако таму треба конкретно да се премести пешачкиот негде в среде на булевар та може така помалку Народ ќе ризикува и попречува сообраќај!? бреј добра фора би било то такви жардињери би биле воедно подобни и за фонтани ...
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2020 во 23:13
Ne samo na mojov grad, tuku i na mojava zemja
i fali samo uste ...Oskar....голема насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 10111213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.