IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што претставува монаштвото?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што претставува монаштвото?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8485868788 97>
Автор
Порака
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 03:55
Манастир Хиландар - Света Гора Атонска

Манастир Зограф - Света Гора Атонска

Славјански манастири - Света Гора Атонска

Нешто за словенското монаштво на Света Гора
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 04:11
Нешто од македонските манастири и македонското монаштво

Пасхални (велигденски) песнопенија - Бигорски манастир св Јован Крстител

Од богослужбениот дел од монашкиот живот - Бигорски манастир св Јован Крстител - Прослава на Велики Петок 1 дел  и втор дел п.с. богослужбата е на македонски јазик

Велигденска служба 2009 год ...

Празнична богослужба - псалм 140 - Бигорски манастир св Јован Крстител


п.с.
Најдобар коментар за православното монаштво се нивните дела... се другото е празен муабет... кога станува збор за монасите


Изменето од Tetratka - 25.Ноември.2009 во 04:13
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 04:19
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Треба човек да е слеп за да не види дека овде Василиј ги критикува оние кои одлучиле да живеат сами и себично да си го чуваат спасението само за себе, себично да си ги закопуваат своите дарови, и решиле да не служат никому (како што тоа го направил овој пустиников од приказната што ја оставил мајка му и се стаил у сув бунар да бдее.


Сакаш да кажеш дека јас сум слепа?

Еве што вели св. Василиј Велики за осаменичкиот житвот (во поголем фонт, во случај твојот коментар за слепилото да ти беше авто-коментар):


„За нерасејаност на душата помага осаменото живеење... За да не го примиме поттикот на грев преку очите или ушите и за незабележливо да не се навикнеме на него, за да не останат во нашата душа ликовите и претставите на она што сме го виделе и чуле на нејзина штета и погибел, и за да можеме да истраеме во молитвата, пред сè, треба да се повлечеме во осаменост. На овој начин ќе можеме да ги совладаме и поранешните навики, во кои сме живееле спротивно од Христовите заповеди (што не е мал подвиг, со оглед на тоа дека тие кои се утврдуваат, ја добиваат силата на природата).“(Св. Василиј Велики - Монашки правила)

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Навистина ли си се заблудил дека ти, баптист,...


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

<span ="lgText">Тема: KODEKS NA ODNESUVANJE</span>Izbegnuvajte sekakvo etiketiranje


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Браќата што велат дека се „изворни“:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас, EvAngelos, сум посветен на евангелието и на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Originally posted by AlDra AlDra напиша:

изворното Христијанство проповедано од Исус и од Неговите апостоли


Ни ја дадоа адресата на нивното збиралиште:

Originally posted by AlDra AlDra напиша:

проповед во Христијански центар- Радосна вест на улица Благоја Давков близу Универзална сала.


А брат Макариос беше така вреден и добар, та откри дека „изворните христијани“ всушност се баптисти:

Originally posted by makarios makarios напиша:

Христијанска Радост е баптистичка деноминација.


А покрај тоа, брат Макариос се потруди да најде информации за баптистите и ни ја приложи речиси цела нивна историја од прва рака - од книгата The true story of John Smyth, the se-baptist, as told by himself and his contemporaries на Хенри Мартин Декстер, напишана во 1881 и издадена во Бостон каде јасно се кажува дека основачот на баптистичката деноминација е Џон Смит, кој самиот се крстил за да си направи нова црква, бидејќи ниту една постоечка религија во тоа време не ја признавал за валидна Црква Христова.

Originally posted by makarios makarios напиша:

Најпрвин ќе напишам за основачот на баптистичката црква, Џон Смит (или Смајт), и за неговото верување и учење.



Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Messenger ќе те замолам да реагираш на етикетирањето од страна на Маran Ata. Би било крајно несериозно доколку ја опомениш, затоа што таа веќе неколку пати е опомената заради тоа и веќе и е ставено до знаење дека не смее да го прави тоа. Но очигледно го прави тоа намерно и ги множи со нула вашите опомени.


Не бре душо, јас не етикетирам, само се раководам според докази. Или што е проблемот? Срам ти е да си признаеш која црква ја посетуваш?

Изменето од Maran Ata - 25.Ноември.2009 во 04:20
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 04:41
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Нешто од македонските манастири и македонското монаштвоПасхални (велигденски) песнопенија - Бигорски манастир св Јован КрстителОд богослужбениот дел од монашкиот живот - Бигорски манастир св Јован Крстител - Прослава на Велики Петок 1 дел  и втор дел п.с. богослужбата е на македонски јазикВелигденска служба 2009 год ...Празнична богослужба - псалм 140 - Бигорски манастир св Јован Крстителп.с.Најдобар коментар за православното монаштво се нивните дела... се другото е празен муабет... кога станува збор за монасите



Don't forget the Rajchica nuns

Господи возвах

И нашите струмички манастири. Во околината на Струмица ги има 5 - Банско, Ново Село, Водоча, Велјуса и Хамзали

Водоча 1

Водоча 2

Велјуса 1

Велјуса 2



РАЈ НА ЗЕМЈАВА!!!

Изменето од Maran Ata - 25.Ноември.2009 во 06:15
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 12:05
Maran Ata, јас не сум ниту Aldra, ниту makarios. Тие можат да се декларираат како сакаат. Јас се декларирам како што сакам, каков што сум. Јас никаде на форумов немам напишано дека сум баптист и ти немаш право согласно некои си твои „заклучоци“ да ме етикетираш како таков.

Messenger, доколку не реагираш на етикетирањето на Maran Ata, тоа ќе го сфатам како зелено светло за етикетирање на форумов и јас ќе продолжам во таа насока.
А доколку реагираш со уште една „опомена“, тоа исто така ќе го сфатам како „слободно етикетирајте се, но не ми замерувајте што ве карам поради тоа“

Поздрав!

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 12:31
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Maran Ata, јас не сум ниту Aldra, ниту makarios. Тие можат да се декларираат како сакаат. Јас се декларирам како што сакам, каков што сум. Јас никаде на форумов немам напишано дека сум баптист и ти немаш право согласно некои си твои „заклучоци“ да ме етикетираш како таков.


Е како можеш секоја тема да ја расипуваш со офф топици, секоја чест на „талентот“!

А ти имаш право да етикетираш, а?

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас не видов никој на темава да стави фотографии од адвентистичка црква каде што е Мараната и да се мајтапи: еве ги адвентистиве што им е срам јавно да се произнесат како адвентисти итн.


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ок, тогаш и јас ќе отворам тема "Колку Адвентистите го разбираат Светото Писмо" и таму ќе ги разобличувам работите кои искревено се претставуваат од страна на адвенстите. Така, и твоите киксови редовно ќе се наоѓаат таму


Секоја чест на Марко. Царски објасни каква е вашата организација!

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Messenger, доколку не реагираш на етикетирањето на Maran Ata, тоа ќе го сфатам како зелено светло за етикетирање на форумов и јас ќе продолжам во таа насока.А доколку реагираш со уште една „опомена“, тоа исто така ќе го сфатам како „слободно етикетирајте се, но не ми замерувајте што ве карам поради тоа“ Поздрав!


Контра, брат!   

И да продужимо даље:

Бигорски и отец Партениј за време санациите после опожорувањето на манастирот:










Дел од интервјуто со отец Партениј:

- Кои други аткивности се присутни во Бигорски?

- Она што е најсуштествено за Бигорскиот манастир, и што претставува негов највпечатлив белег, е богатиот духовен живот, а тој и покрај сите искушенија, продолжува со засилен интензитет. Значи, што се однесува до браќата, тие си го исполнуваат целиот богослужбен круг, и во тој поглед нема некаква посебна разлика во нивното секојдневие, освен зголемената физичка активност околу работите со опожарениот конак и особено, градењето на 'Источни Палат”. Ни во поглед на духовната мисија што овој манастир ја врши, нема никаква разлика. Верниците и бројните духовни чеда и натаму доаѓаат, се исповедаат, заедничарат со браќата на богослужбите и секојдневните послушанија, делејќи ги со нас сите радости и таги. Зашто Бигорскиот манастир никогаш и не бил ограничен само на овој конкретен простор. Тој е во срцата на сите оние, кои божјата промисла ги донела овде и кои заминувајќи, понеле со себе и дел од нас. Се додека е така, Бигорски ќе биде повеќе од само камени ѕидови.




Изменето од Maran Ata - 25.Ноември.2009 во 12:33
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 13:04
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Е како можеш секоја тема да ја расипуваш со офф топици, секоја чест на „талентот“!


Ти си таа која ги расипува сите теми со офф-топици. За жал во тие оф-топици редовно сум засегнат и јас, па реплицирам на твоите оф-топиции со цел да ги разобличам твоите клевети или пак да ги одлепам етикетите со кои ме етикетираш (иако неколкупати ти е укажано дека тоа е забрането на овој форум).
Доколку модераторите беа малку построги (а не само да опоменуваат до 101 и назад), тогаш оф-топик талентите ќе беа банирани на форумов и јас немаше да имам потреба да продолжувам да пишувам вака оф-топик заради тебе/вас.

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


А ти имаш право да етикетираш, а?


Секогаш, ама буквално секогаш без исклучок јас сум етикетирал член како реплика на оној кој ме етикетира (а истиот не е казнет заради тоа од модераторите). Тоа го правам со цел да увиди етикетирачот како е да бидеш етикетиран.
Знам дека обожаваш да се чаташ со мене вака по темиве, но јас не би продолжувал повеќе во оваа насока и ќе почекам да видам како ќе реагираат модераторите на твоето етикетирање погоре.


Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 14:45
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Maran Ata, јас не сум ниту Aldra, ниту makarios. Тие можат да се декларираат како сакаат. Јас се декларирам како што сакам, каков што сум. Јас никаде на форумов немам напишано дека сум баптист и ти немаш право согласно некои си твои „заклучоци“ да ме етикетираш како таков.


Е како можеш секоја тема да ја расипуваш со офф топици, секоја чест на „талентот“!

А ти имаш право да етикетираш, а?


Maran Ata, EvAngelos izjavi deka, bez obzir vo koja crkva odi, toj ne se chuvstvuva kako baptist.

Ako bara da ne go oslovuvash kako "batist" koga mu se obrakjash na forumov, togash treba da ja pochituvash negovata zhelba.

Koristenje samo na nikot na chlenot e dovolno vo komunkaciite na forumov i ne e potrebno nikakvo doobjasnuvanje so naveduvanje na negovata verska pripadnost, dokolku samiot toj ne izjavi deka toa e potrebno.


Editirano od Messenger na baranje od Evangelos.

Изменето од Messenger - 26.Ноември.2009 во 14:50
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 21:46
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Maran Ata, iako crkvata na EvAngelos e registrirana kako batistichka,


Каде тоа јас сум напишал дека мојата црква е регистрирана како „баптистичка“?
Барам веднаш да се корегира овој коментар, во спротивно ќе барам администраторите да реагираат на оваа клевета затоа што веќе 2 пати ти дадов на знаење по лични пораки.


Изменето од EvAngelos - 25.Ноември.2009 во 21:47
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 10:49
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

навистина не ми е јасно како можат без трунка срам да плукаат по монаштвото и манастирите  ...... како е можно да има и такви кои не само да е маргинализираат туку и се обидуваат да е прикажат како ништожна и контра христијанска улогата на монасите и монахињите и манастирите ....... како е можно некој да каже дека ништо друго не работат освен што везат и дремат ........ збунетост ....... кои се тие кои можат и имаат лице да е заборават улогата на манастирите и монасите во описменување и ширење на христијанството ? ........ очигледно дека се христијани ама од само ним познат сој и подврста ......... срамота .......

...ozeni se druze,imaj dve-tri deca i daj gi na sluzba vo manastirite...i seto toa ,vo imeto na Boga.
seedno e ...neli?
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 10:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Maran Ata, iako crkvata na EvAngelos e registrirana kako batistichka,


Каде тоа јас сум напишал дека мојата црква е регистрирана како „баптистичка“?
Барам веднаш да се корегира овој коментар, во спротивно ќе барам администраторите да реагираат на оваа клевета затоа што веќе 2 пати ти дадов на знаење по лични пораки.


Аман Евангелос, бар ти си разумен...молитва
Човек навистина незнае како веќе да напише за да ви угоди на сите. Како треба да се напише, кажи па да разјасниме и за тебе.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 11:15
Не сфаќам околу што тоа се трудите угодно да напишете?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 12:12
Се трудиме секој да биде ословен како што се чувствува, а не како другите го нарекуваат, и следствено на тоа да се чувствува пријатно на подфорумов.

Никому не му е драго да биде наречен или етикетиеран со збор за кој не го чувствува пријатно или е навреден од истиот.

Према тоа, кажи еднаш засекогаш како е регистрирана твојата црква па кога ќе дојде до ословување никој да не погреши. И да нема потреба од барање интервенции, дали сум ти појасна сега?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 12:27
Како е регистрирана мојата црква е моја лична/приватна работа. Во каква црква јас си негувам мојата вера во приватниот живот тоа е моја работа. Како што мене не ме интересира кој член во каква црква оди и како е регистрирана неговата/нејзината црква, така сметам дека и на другите не треба да ги интересира тоа.
Вакви приватни работи на членовите ги интересираат само на оние членови кои доаѓаат на форумов не за да дискутираат на темите, туку за да дискутираат за членовите, да озборуваат, да клеветат, дискредитираат, да ставаат нивните фотографии и сл. Форумов не е место за тоа. Доколку некој сака да се чатува си постојат други интернет алатки како што се: MSN, SKype, ICQ, MIRC и сл. Таму можете да им пишувате на соговорниците asl pls и да ги прашувате лични работи, па и да си разменувате сликички по желба.
Форумов не е место за тоа. Не залудно на Вероисповед се забранети теми посветени на членови. Тие се забранети затоа што не е дозволено дискутирање за личности, туку СО личности. Епа ако е забрането да се посветуваат теми за личности каде што би се дискутирало за нив, тогаш зошто да се дискутира за личности на други теми?

Секој член има право на своја приватност. И ти самата (мариа) си сведок како лични податоци биле злоупотребени на форумов, нема потреба да давам примери за тоа.
Затоа, кој сака да зборува за монаштвото, за пророците, за дедо мраз и Господ, за Талибанските правила, за католицизмот, за православието, за баптизмот, за адвентизмот, за протестантизмот, за Библијата, за Кyранот итн. бујрум, форумов е место за тоа.
А оние кои сакаат да дискутираат за EvAngelos, Rita.MD, Tetratka, Maran Ata, maria_magdalena, очигледно го утнале местото.

А за да нема етикетирање сметам дека секој треба да биде ословуван онака како што тој се нарекува согласно својата вероисповед. Во Македонија со загон е загарантирана слободата на вероисповедта и секој може да си верува во што сака и да се произнесе како што сака. Ако не ви се допаѓа како некој се нарекува себе (пример се нарекува православен, а вие не го сметате за таков) тогаш нарекувајте ги таквите по корисничкото име на форумов. Мислам дека ова е разумно.


Изменето од EvAngelos - 26.Ноември.2009 во 12:30
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8485868788 97>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,594 секунди.