IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 118119120121122 242>
Автор
Порака Обратен редослед
Cinik Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Cinik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 05:45
е сега, ептен ме збуни и не ми е јасно ништо
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 05:38
Постои од 1век, ја основал Изворот - Христос, а литература може многу лесно да најдеш. Има една книга за нив, можеш да ја најдеш под следниве имиња: Библија, Свето Писмо, Писмото, Божји Збор итн.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Cinik Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Cinik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 05:32
Охо, па и тука имало интересна дискусија

Не сум чул до сега за таква вера „изворно христијанство“, може ли нешто повеќе да знам за неа?

Од кога постои, кој ја основал и каде може да се најде литераура за неа?
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 03:30
Zarem tolku e jaka vojata vera sto otvoreno ne sakas da kazes na koja CRKVA i pripadjas, jas mozam da i bidam posveten na nuklearna fizika no toa sepak ne kazuva vo koj institut ja izucuvam nea..
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 03:28
Очигледно е дека Maran Аta алудира на мене кога вели дека "некои си ја кријат својата вероисповед", затоа ќе и одговорам:
 
Maran Ata, јас мојата вероисповед си ја имам напишано во мојот потпис уште пред една година кога се регистрирав на овој форум. Значи уште во првиот мој пост јас си ја кажав мојата вероисповед. Долго време мина од тогаш и јас досега имам напишано 7503 коментари на овој форум. Тоа значи дека јас најмалку 7503 пати ја имам кажано мојата вероисповед тука.
Еве за да бидат 7504 пати уште еднаш ќе ја повторам:
 
Јас, EvAngelos, сум посветен на евангелието и на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Своерачен потпис: EvAngelos
 
Зарем не е тоа предоволно? Затоа, те молам, без неоправдани критики, сомнежи и сл. Ако ме видиш во рајот, значи сум верувал во тоа што сум тврдел, а ако не, тогаш запали една свеќа за мене таму големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 03:17
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Zidarski, jas ne gledam pricina zosto nekoj bi se sramel da kaze na koja veroispoved pripaga i vo koja crkva mu e najcestata poseta. Ako nekoj go krie toa, znaci ima nekoja muva na kapata. Mene nekoj koga bi me prasal, jas so radost bi kazala, zatoa sto veruvam vo toa sto go zboruvam i gi ljubam lugeto koi se vo mojata zaednica.

Jas navistina ne mozam da razberam zosto nekoj toa bi go kriel. Ako nekoj ima odgovor, bi sakala da go cujam.


Ne bidi tolku stroga vo sudenjeto na tugjite motivi, ushte povekje koga ne gi ni znaesh koi se tie... Ako nekoj ima nekoja prichina da ne se izjasni javno za nekoja rabota, togash to e negovo apsolutno pravo, zagarantirano so site opshtestveni, moralni i chovechki zakoni i prava. Toa ne znachi deka se ima "muva na kapa", tuku deka se zhivee dozvolenoto i posakuvanoto vo dadeniot moment.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 03:11
Маран Ата - тоа е твоето гледиште на работите, што не значи дека другите треба да го прифатат.
Секој има право на свој став, свој начин на изразување на верската припадност и свој однос кон неа.
Се разбира - имаш право да прашаш - но ако некој не сака да одговори - немаш право да го форсираш тоа повторно и повторно и повторно...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 03:08
Zidarski, jas ne gledam pricina zosto nekoj bi se sramel da kaze na koja veroispoved pripaga i vo koja crkva mu e najcestata poseta. Ako nekoj go krie toa, znaci ima nekoja muva na kapata. Mene nekoj koga bi me prasal, jas so radost bi kazala, zatoa sto veruvam vo toa sto go zboruvam i gi ljubam lugeto koi se vo mojata zaednica.

Jas navistina ne mozam da razberam zosto nekoj toa bi go kriel. Ako nekoj ima odgovor, bi sakala da go cujam.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 00:21
Прашањето - дали некој е член на некоја црква и какво е неговата вероисповед - е прашање во врска со религиите.
И како што реков погоре - тоа е лично право на некого дали ќе зборува за тоа јавно или си има негови си лични причини за да не го зборува тоа јавно, затоа и ја опоменав Маран Ата за нејзиното инстистирање. Што има тука нејасно?!
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 19:59
zidarski, ова се твои зборови:
 
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Евангелос - велиш:
"Долго се мислев дали темата "Разговори за Религиите - Општо и Неврзано" е соодветна за тоа, ама мислам дека во нашиов случај не е, затоа што нашите разговори не се религиски, туку лични обраќања, вонтематски муабетења и сл."
 
Се сеќаваш?
Оваа тема не е за верниците и за нивни меѓусебни лични обраќања, туку за религиите.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 19:40
Евангелос - јас ги упатив тие дискусии тука, за да не се растураат другите теми. Овде ако сакате дискутирајте и за личниот верски однос и припадност.
Но - ова го упатувам до сите членови - верската определба е лична работа. Кој ви дава за право да прашувате некого каде е, што прави и на кој начин го прави тоа?! Ако некој сака да каже, кажува, ако не - сигурно има причина што не го прави тоа и не е ваше да го судите за тие причини.
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 18:28

Templarius, многу би сакал да ти одговорам на тоа прашање тука, ама не сакам да ги прекршувам правилата на овој подфорум, меѓу кои е и правилото да не зборуваме оф-топик на темите. Како што гледаш, оваа тема е разговор за религиите, а не разговор за верниците.

Затоа ќе ти одговорам по лична порака на која црква и припаѓам јас.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 15:52
Uste edno prasanje do Evangelos..

Ako ne si adventist togas na koja crkva i pripadjas ????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 11:16
Некој спомна критика зошто мак и грч преводи ги менуваат имињата
Од Бетлехем Витлеем, Бетшеда Витсаида

Сега и јас истите Евенгелисти ги прашувам
Од каде Јешуа Мешиа стана Џизас Краист
Од каде до каде, што имаат заедничко ориг. со новата верзија ?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 118119120121122 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,828 секунди.