IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 211212213214215 242>
Автор
Порака
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 20:25
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

 
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Цитирај од Светото Писмо (и специфицирај книга, глава и стих) кадеш то пишува дека “mrtvite se vo svoite grobovi, i nikade na drugo mesto“


Koga covekot ke umre,toj umira celosno, integralno.Vednas, vo migot na smrta, prestanuva sekoja iskra na zivot,se gasnat site zivotni funkcii i toj ne postoi veke vo nikakva svesna sostojba.Nema veke covek nema veke licnost, zasto , kako sto rekovm, toj so smta zaminuva vo ne postoenje.

Da go ptvrdime so bibliski dokazi;

"Zivite barem znaat deka ke umrat,a mrtvite neznaat nisto... Odamna gi snema; nivnata ljubov i nivnata omraza i zavist, i veke nemaat ucestvo vo nisto sto se slucuva pod sonceto...Nema rabota, ni mislenje, ni znaenje, ni mudrost vo grobot vo koj zaminuvas"."Koga ke izleze duhot od nego[od covekot],toj se vraka vo svojata zemja, i vo toj den propagaat site negovi misli."[Propovednik. 9,5.6.10;Psalam 146,4].


"Togas ke se razbudat mnozina koi spijat vo zemniot prav; edni za vecen zivot, a drugi za sram i vecen prezir"[Daniel 12,2]
 
 
.--Mrtvite spijat so smrten son vo zemniot prav, nesvesni za se sto se slucuva okolu niv, nesvesni za svojata okolina.
"Ako negovite deca[na umreniot] uzivaat cest, toj nisto ne znae, ako se prezreni , toj ne razmisluva za toa"[Za Jova 14,21].

"Mrtvite ne te spomenuvaat tebe.Koj ke te slavi vo podzemjeto?"[Psalam 6,5].-- Ako mrtvite pravedni se vo rajot , kaj Boga , kako da ne go spomenuvaat i da ne go slavat tamo Boga? Znaci, tie ne se vo rajot, tuku vo svoite grobovi.

Bog ne mu rekol na Adama koga zgresil; Adame, tvoeto telo ke umre i ke zamine vo grob, a tvojata dusa bidejki e besmrtna ke zamine vo raj kade sto vecno ke zivee vo blazenstvo ili vo pekol kade sto vecno ke se maci!Ne ,Bog ne mu rekol taka, tuku mu rekol;"Zasto si prav i vo prav se vrakas"[1Mojsieva 3,9].

"Ostavime, zasto uste ne sum pojden gore kaj Otecot"[Jovan 20,,17], i veli Isus na Marija po voskresenieto.Kade bil Isus 3 dena?Ne na neboto tuku vo grobot.


Mislam deka dosta primeri ti navedov za da razberes.        
 
 
Ќе да си грешка... едно што Рита ти укажа не некои нешта,
а друго што има еден НовоЗаветен дел каде што пишува:
 
 
ПРВО ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПЕТАР
Глава  3  

17 Зашто е подобро, ако сака Божјата волја, да страдате правејќи добро, отколку правејќи зло.

18 Зашто и Христос умре еднаш за гревовите, Праведен за неправедните, за да нè приведе при Бога; навистина, Тој, Кој беше убиен во тело, оживе Духом;

19 во Него, Тој отиде тогаш, и објави на духовите во Подземјето;

20 кои беа непокорни некогаш, кога Божјото трпение ги чекаше во Ноевото време, додека се градеше ковчегот, во кој само малку од нив, односно осум души, се спасија преку водата.

Погедни го црвениот стих и кликни го бројот 19 на страната http://svetopismo.com.mk на страната на ова послание за да прочиташ паралелно во споредба со други преводи на Библијата,  и во контекст на приложениот пасус заклучи сам за себе: дали до пред Христовото одење во Подземјето умрените биле во гробовите или на некое друго место и дали Христос беше целосно во гробот или на друго место?



Изменето од Pravoslavie - 27.Септември.2009 во 20:27
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 21:29
Biblijata za besmrtnosta na dusata.
                                           Pravoslavie

Biblijata uste na prvite svoi stranici kazuva deka nema besmrtna dusa, nitu besmrten duh! Citame vo nea; "I Gospod Bog rece;, Ete, covekot stana kako eden od nas, znaeki sto e dobro i sto zlo. No sega da ne ja ispruzi svojata raka i da ne skine od drvoto na zivotot za da ne vkusi od nego i dfa ZIVEE VECNO! Zatoa Gospod Bog go istera nadvor od Edemskata gradina za da ja obrabotuva zemjata od koja i e zemen"[1 Mojseeva 3,22.23].--Jasno, Bog go isteruva Adama od rajot za da ne zivee vecno!
No, ako veke Bog mu duvnal na Adam vo nosot besmrtna dusa ili besmrten duh, sozdavajki go so toa besmrten, zasto sega, koga go isteruva od rajot, kazuva" za da ne zivee vecno"? Ako e sozdaden besmrten, togas toj e i vecen. Ili, Bog prvo mu dava besmrtnost, a sega sega istata mu ja odzema!?Kakva smisla ima toa?


Jasno, zar ne! Besmrtnosta i vecniot zivot na Adam i Eva Bog gi povrzal so "drvoto na zivotot".Ako jadat od nego, ke ziveat vecno, a ako ako ne jadat od nego , ke umrat, nema da ziveat vecno. Spored toa, tie nemaat vrodena vecnost ili besmrtnost vo sebe. Taka i se slucilo. Zaradi nivnata ne poslusnost Bog gi isteral od rajot i tie, nemajki moznost da jadat od " drvoto na zivotot. Sto znaci, Bog ne mu duvnal na Adam vo nosot besmrtna dusa, nitu besmrten duh, tuku samo bezlicen "zivoten duh" ili "zivoten zdiv" koj g stavil vo dvizenje i vi funkcija negovite organi, celiot negov organizam, negovoto telo sto go sozdal odd pravot na zemjata[1Mojsieva2,7].


Komponentata "zivoten duh" ili "zivoten zdiv" nikade vo Biblijata nema prerogativi na licnosts, odnosno, taa ne e licnost, i spored toa, nema nema moznost po smrta vecno da egzistira kako licnost nekade vo raj, vo cistiliste, vo pekol ili na koe i da e drugo mesto vo vselenata.

Pocituvani, Bozjite zborovi; "Da ne ja ispruzi svojata raka i da ne skine od drvoto na zivotot za da vkusi od nego i da ZIVEE VECNO", gi simnuvaat site svetci od rajot na neboto i gi vadat site gresnici od cistilisteto i od pekolot, kade sto gi pratile crkvite, i site zaedno, i svetcite i gresnicite, gi vrakaat vo nivnite grobovi, kade sto im e mestoto, tamu da pocivaat vo mir do prvoto ili do vtoroto voskresenije--da voskresnat vo konecen zivot ili vo konecna vecna smrt.


Ako Adam i Eva bea sozdadeni so besmrtna dusa ili so besmrten duh, togas zabranata "Da ne ja ispruzi svojata raka i da ne skine od drvoto na zivotot za da vkusi od nego i da ZIVEE VECNO" ke bese napolno besmislena.

Treba ova da go svatat zagovornicite za besmrtnata dusa i za besmrten duh, zagovornicite za raj, za cistiliste i pekol, koi se obiduvaat vo orevova luspa da go preplovat Pacifikot vo potraga po navodnib dokazi za da ja opravdaat svojatas pogresna teologija za besmrtnosta na dusata i duhot, dokazi sprotivni na Biblijata! No, Pacifikot e golem, dlabok, nepredvidliv i mosne opasen!.....

Изменето од Blagoj_s - 27.Септември.2009 во 21:31
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 22:21
Грешка си Благој.

Бог ги брка од градината откако тие паѓаат во грев и смртта навлегува во светот. Значи тие ја губат првенствената бесмртност. Стануваат смртници кои живеат во состојба на смрт (таа е натрапник).

Потоа, за да не направат иста грешка, да не вкусат од тоа Дрво на Животот и повторно да станат бесмртни, Бог ги истерува од Еденската градина. Замисли да јадат и од тоа дрво,да станат бесмртни, но во вечна состојба на грев!!! Би немало шанси за спасение!

Вака, после смртта, во зависност дали личноста е верник или не ќе оди во Рајот или Пеколот.

Јасно е дека Бог кажува пепел во пепел, и прав во прав за материјалното тело на човекот, а не за душата/духот. Како би можела тие да се преворат во прав кога се еден вид на животна сила, енергија?
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 22:49
Izvoren, edno prashanje :
Mozhe li da kazhesh vo koj hram odish, samo bez 'mudruvanjene' t.e. ne mi odgovaraj deka odish onamu kade se propoveda izvornoto hristijasnstvo. Ednostavno neznam kade se propoveda toa, i daj kazhi vo koja crkva toa se propoveda , mislam na lokacijata, navedija ja LOKCIJATA.

Eve jas, iako sum ateist, kje ti kazham deka odam odvreme nevreme po osnov na razni povodi vo Sobornata Cekva i vo Sv Petar i Pavel, zashto zhiveam na potegot izmedju ovie dve crkvi, a sum dosta poblisku do ovaa vtorava.
Ajde ednashka da ve chujam vas izvornive kade odite, i ne se plashi, ne doagjam so PIPS da vi isprskam, mozhe samo onie za deratizacija da gi angazhiram, ok, shala na strana, ozbilno te prashuvam, navistina sakam \da chujam , spored vas kade toa vo Skopje se propoveda izvornoto hristijanstvo.
Ako ne si od Skopje navedi kade vo koj grad od Mkd, i lokacija.

ZNACHI SE BARA LOKACIJA I IME NA CRKVATA - HRAMOT DA GO NAVEDETE ?

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Темата е за улогата на светата водичка во православието.Ако сакаш да дискутираме на оваа тема нема проблем, нормално да објасниш и да ја кажеш поврзаноста на светата водичка со христијанството.


OK, GLEDAM NEMASH HRABROST DA ODGOVORISH, AJDE SEGA KJE GO PREFRLAM POSTOT NA OPSHTO, A OVDEKA KJE GO IZBRISHAM, ABE KAKO SE ODNEUVATE KOGA CHOVEK KJE VE PRASHA ZA OVA LOKACIJAVA , KAKO DA STE VLEZENI NEKOJ FILM - DEKA ZHIVEET VO VREMETO NA PROGONOT NA HRISTIJANITE - ONIE IZVORNINE, VO VREMETO NA RIM....OK, EVE SEGA NE SME OFF TOPIC, AJDE DA VIDMIME DALI KJE IMASH HRABROST DA KAHESH KADE TOA SE PROPOVEDA IZVORNOTO HRISTIJANSTVO, ZNACHI SE BARA LOKACIJA



Изменето од Marko sk - 27.Септември.2009 во 22:54
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 22:56
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Izvoren, edno prashanje :
Mozhe li da kazhesh vo koj hram odish, samo bez 'mudruvanjene' t.e. ne mi odgovaraj deka odish onamu kade se propoveda izvornoto hristijasnstvo. Ednostavno neznam kade se propoveda toa, i daj kazhi vo koja crkva toa se propoveda , mislam na lokacijata, navedija ja LOKCIJATA.


Неможе, затоашто го сметам безначајно за форумските дискусии.

Доволно е да ти кажам дека сум христијанин.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 22:57
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Грешка си Благој.

Бог ги брка од градината откако тие паѓаат во грев и смртта навлегува во светот. Значи тие ја губат првенствената бесмртност. Стануваат смртници кои живеат во состојба на смрт (таа е натрапник).



Toa ne e tochno.

Citiraj kade Bog im dal na Adam i Eva besmrtnost i citiraj kade im ja odzel.


Adam i Eva nikogash ne bile besmrtni i zatoa Bog veli:

I ete reche Gospod Bog: "Ete, Adam stana kako eden od Nas, znaejki sto e dobro i sto zlo, no sega da ne ja ispruzhi rakata svoja i da zeme od drvoto na zhivotot i da vkusi, pa da ZAZHIVEE VECHNO!"
Bitie 3:22

Изменето од Messenger - 27.Септември.2009 во 22:58
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 23:07
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Izvoren, edno prashanje :
Mozhe li da kazhesh vo koj hram odish, samo bez 'mudruvanjene' t.e. ne mi odgovaraj deka odish onamu kade se propoveda izvornoto hristijasnstvo. Ednostavno neznam kade se propoveda toa, i daj kazhi vo koja crkva toa se propoveda , mislam na lokacijata, navedija ja LOKCIJATA.
<span style="font-weight: bold;"></span>
Неможе, затоашто го сметам безначајно за форумските дискусии.Доволно е да ти кажам дека сум христијанин.


Hmmmm, mene navistina mi e neznachajno, ama tebe da ti e neznachajno, malku morgen deka kje e...i sega mozhesh da vidish kolku si slab vo verata tvoja, isto kako i tvoite istomislenici, se sramite ili se plash*te da go navedete imeto na hramot i negovata LOKACIJA, pa kakvi hristijani ste vie, nikoj ne ve progonuva, sega e 21 vek...ok, nema muabet so tebe, toa e isto ako jas celo vreme gi kritikuvam bankite, ama nikako da kazham koja banka e dobra , t.e. nikako da ja navedam bankata kade imam smetka otvoreno....navistina chovek da tera majtap so vas treba, i ich oko da ne mu trepne.
A jasno e zashto ne kazhuvate, jasno kako bel den. Ok.



Изменето од Marko sk - 27.Септември.2009 во 23:13
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 23:10
Kazhi mu deka imash zhelba da se zachlenish vo nivnata crkva, pa ti treba adresata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 23:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Грешка си Благој.

Бог ги брка од градината откако тие паѓаат во грев и смртта навлегува во светот. Значи тие ја губат првенствената бесмртност. Стануваат смртници кои живеат во состојба на смрт (таа е натрапник).



Toa ne e tochno.

Citiraj kade Bog im dal na Adam i Eva besmrtnost i citiraj kade im ja odzel.


Adam i Eva nikogash ne bile besmrtni i zatoa Bog veli:

I ete reche Gospod Bog: "Ete, Adam stana kako eden od Nas, znaejki sto e dobro i sto zlo, no sega da ne ja ispruzhi rakata svoja i da zeme od drvoto na zhivotot i da vkusi, pa da ZAZHIVEE VECHNO!"
Bitie 3:22


Откако тие ќе ја послушаат змијата се случува ова.

Пази:
Битие 3:19 Со пот на своето лице ќе јадеш леб, додека не се вратиш во земјата, зашто од неа беше земен - прав си, и во прав ќе се вратиш.”

22 И Господ, Бог, рече: „Еве, човекот стана како еден од Нас, знаејќи го доброто и злото. Да не ја испружи сега раката, и да набере од дрвото на животот па да јаде и да живее вечно!”
23 Затоа Господ, Бог, го испрати надвор од Еденската Градина, за да ја обработува земјата, од која е и земен.

Значи:
1. 19 стих-прав си и во прав ќе се вратиш-смртта е воспоставена
2. 222 и 23 стих-Бог ги брка за да случајно не јадат од Дрвото на Животот и да добијат вечен живот

Првенствено се беше добро (Битие (1 Moj.): 1:31 И Бог виде си што направи, и ете, беше многу добро. И бидна вечер, па утро - шести ден.), смрт немаше. Тие дури и не јадеа животинско месо-немаше смрт ни на животни.

Смртта е директна последица на гревот. Бог првенствено не го создаде човекот за да умре.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 23:14
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


A jasno e zashto ne kazhuvate, jasno kako bel den. Ok.


На пример според тебе што е јасното?
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 23:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kazhi mu deka imash zhelba da se zachlenish vo nivnata crkva, pa ti treba adresata.

Kazhuvaj Izvoren, kazhuvaj brzo, doagjam so 300 ateisti da gi zachlenam vo vashata crkva, zarem kje i svrtish grb na tvojata denominacija i crkva, zarem kje ne ostavish da 'gnieme' vo ateizmot i da bideme ostaveni na milost i nemilost na MPC.
Zarem kje ja ostavish tvojata crkva bez vakvo pastvo zhedno za izvornoto hristijanstvo...ajde kazhuvaj !
+++++
Ne be Messenger, sram im e, zashto se turbo folk selotejp od verska denominacijha. Sega mozhe da reagiraat deka gi navreduvam, ama nemaat pravo, ne ja navele nivnata crkva koja e, nitu p[ak kazhuvaat koja verska denominacija se, belkim ne se sekta a? ...taka da nenzaat za koi zhrtvi na verskiot turbo folk zboruvam... celo vreme se utepaa od postiranja a nikako da kazhat kade se krstat. Ova ne sum go videl dosega.

Изменето од Marko sk - 27.Септември.2009 во 23:24
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 23:22
Па и да ти каже, која ќе биде целта? Понатаму ќе се мајтапиш по форумов со деноминацијата. Ве знаеме какви сте. И мене Марето ме прашуваше, ама не и кажав, па ме направи баптистка (што мене лично и не ми смета).

Освен тоа, еден верник може да посетува повеќе цркви, не мора тоа да биде една.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 23:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Грешка си Благој.

Бог ги брка од градината откако тие паѓаат во грев и смртта навлегува во светот. Значи тие ја губат првенствената бесмртност. Стануваат смртници кои живеат во состојба на смрт (таа е натрапник).



Toa ne e tochno.

Citiraj kade Bog im dal na Adam i Eva besmrtnost i citiraj kade im ja odzel.


Adam i Eva nikogash ne bile besmrtni i zatoa Bog veli:

I ete reche Gospod Bog: "Ete, Adam stana kako eden od Nas, znaejki sto e dobro i sto zlo, no sega da ne ja ispruzhi rakata svoja i da zeme od drvoto na zhivotot i da vkusi, pa da ZAZHIVEE VECHNO!"
Bitie 3:22


ova mesi da zazivee vecno, kako metafora mu znacelo deka sega kje se sexa koga kje saka, kako coek a ne kako zivotno koga kje dojde vreme da se pari
hehehehehe
abe tolkuvajte malku covecki tova biblijataголема%20насмевка


Изменето од anakin - 27.Септември.2009 во 23:23
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 23:24
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kazhi mu deka imash zhelba da se zachlenish vo nivnata crkva, pa ti treba adresata.

Kazhuvaj Izvoren, kazhuvaj brzo, doagjam so 300 ateisti da gi zachlenam vo vashata crkva, zarem kje i svrtish grb na tvojata denominacija i crkva, zarem kje ne ostavish da 'gnieme' vo ateizmot i da bideme ostaveni na milost i nemilost na MPC.
Zarem kje ja ostavish tvojata crkva bez vakvo pastvo zhedno za izvornoto hristijanstvo...ajde kazhuvaj !....
Ne be Messenger, sram im e, zashto se turbo folk selotejp od verska denominacijha. Sega mozhe da reagiraat deka gi navreduvam, ama nemaat pravo, ne ja navele nivnata crkva koja e, taka da nenzaat za koi zhrtvi na verskiot turbo folk zboruvam... celo vreme se utepaa od postiranja a nikako da kazhat kade se krstat. Ova ne sum go videl dosega.




Јован: 8:44 Вие потекнувате од вашиот татко - ѓаволот, и сакате да ги исполнувате желбите на татка си. Тој беше човекоубиец од почеток и не остана во вистината, зашто нема вистина во него. Кога зборува лага, зборува од своето, зашто е лажец и татко на лагата.

Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 211212213214215 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.