IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Каква улога има кај православните светата водичка?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каква улога има кај православните светата водичка?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789>
Автор
Порака Обратен редослед
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 10:34
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

....Ако се санкционираат сите што мислат спротивно, форумов ќе треба да се вика Православен Форум и секој што мисли поинаку да биде исмеан (како што прават на ИЦ)..

OK e da ima diskusii, debati i raspravii, seto toa e ok, no celo vreme ova izvornive postavuvaat prashanja i kritiki do pravoslavnite, a osobeno se imputiraat provokativni prashanja so cel na devalviranje na pravoslavnata Crkva ( i toa go razbiram) no koga kje gi prashash - a koja e vashata crkva, togash sledat mutni odgovori vo stilot: epaaaaaa ne e bitno toa, ne e sushtestveno, i slichni bozi odgovori.

Pravoslavnite celo vreme treba da objasnuvaat( da go branat pravoslavieto) I toa e ok, no redno e i izvornive da se izjasnat koja e nivnata crkva za da mozhat pravoslavnite a Bogami i nie ateistite da dademe kritichki osvrt na nivnata denominacija, crkva, na nivnite obredi, sveshtenici, rok padavicharski grupi koi im svirat na toa obredite i sl.

Kolku se sekjavam, ti ednashka napomena deka ova izvornive se sobirale vo nekoj hram kade bilo sobiralishte na razvedeni zheni ( a mozhebi sum greshka ?)....

Ako go prasham eve na primer Zlatnik , koj e ateist, vo koja crkva odi po osnov na nekoi povodi, sigurno kje mi kazhe, ako te prasham tebe siguren sum deka i ti kje kazhesh vo koja crkva odish, jas sinokja kazhav - odam vo Sv Petar I Pavel, no vernik na koj pena na ustata mu izleguva od propagiranje na izvornoto hristijanstvo da ja krie svojata crkva e povekje od zabeganost...

Sinokja izvoren mi veli deka nivnata crkva kje ja najdam vo noviot zavet, i kako da mu odgovoram a da ne go majtapish, kako, ednostavno ako toa se premolchi treba da izgruvam chovek so IQ na nivo na sobna teperatura,....logichkiot odgovor e: izgleda tie otvaraat biblija i opaaaa, pravat kvanten skok, vleguvaat vo MATRIX, vo nekoj viruelen svet, i tamu ja dozhivuvaat svojata idealna izvorna vera i crkva.

Kako i da e, tie ili nemaat crkva, ili nivnata crkava e nekoja zabegana institucija koja se sramat da ja pokazhat, nema drugo objasnuvanje, ili pak navistina se vlezeni vo film i zhiveat vo vremeto na progonot na hristijanite pa po peshteri se sobiraat, i ne kazhuvaat vo koja dupka se sobiraat od strav da ne gi pogubam so PIPS. Sega kje treche nekoj: Ma shto se opteretuvash so nivnata crkva, ich ne se opteretuvam tuku koga si zemaat sloboda da ja kritikuvaat PR. Crkva, koga si zemaat za sloboda da kazhuvaat kako treba a kako ne, togash logichki e da im se vozvrati poshteno, vo polna mera, ako se kriesh togash i po tavni spiesh i lazhesh i kradesh....

Abe zabegana rabota, se otepaa o pishuvanje a ja krijat svojata crkva.

Od dosegashnite pishuvanja, mozham da vidam deka tie nemaat nishto realno - suhtestveno, za razlika od pravoslavnite koi pokraj hramnovite imaat sveshtestvo, imaat obredi, i davaat posebno mesto na Bogorodica, ima monashtvo, imaat sveta voda, palat svekji, ima ikoni, ima crkovna muzika, ima sveti otci, ima sajtovi, publikacii, knigi....
E sega, ovie izvornive na ova bogatstvo na pravoslavieto, naogjaat sade zamerki i frlaat kritiki, shto e nivno pravo, no ajde da vidime shto imaat tie, za da mozhat pravoslavnite nivnoto "bogatstvo" da go iskomentiraat da se napravi komparacija..
No ochigledano deka nemaat nishto pa zatoa ne kazhuvaat koja im e crkvata...toa mu doagja kako nekoj koj gradi kukja po site normi i standardi, a komshijata kopuk, sade dofrla kako trebalo da se gradi, a da go vidsh voda u ochi nema nitu pak ima izdrzhani relevantni- iskustveni poznavanja, sade teorija mele i zhivee vo kartonska shupa.

I da zavrsham so edna parabola, ( belkim kje ja razberat)
Za nego ( izvorniot - koj se krie i po tavani spie) standardot e shupata i trskata, kaj znae kopuk shto e vkrsteno armirana betonska plocha - statichki po site oski definirana...



Изменето од Marko sk - 28.Септември.2009 во 10:59
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 09:51
Marija Magdalena

Originally posted by Messenger

Marko sk , ova ne e forum za pravoslavno hristijanstvo i sekoj ima pravo da komentira za bilo koj tema povrzana so bilo koja religija, dogma ili obichaj. Dozvolena e malu shega, no ne e dozvoleno navreduvanje.


Месинџер убаво пишуваш, но лошо работиш.

Темата уште на самиот почеток е ставено со ТЕНДЕНЦИЈА да се омаловажи односот на православните кон осветената вода.

Цитирам: „Во православните цркви се осветува "света водичка" од страна на поповите и потоа верниците си ја носат дома за здравје за срека итн. Додека пак поповите за време на богослужение ги прскаат со оваа вода верниците. Ако може едно објаснување од страна на православните членови на форумот за овој ритуал.“

а) „света водичка“ збунетост баш ме интересира кој православен употребува деминутивна форма за „осветената вода“?
б) поповитезбунетостколку што се сеќавам не толку одамна самиот ме подржа дека во Православната црква нема попови туку СВЕШТЕНИЦИ. Зарем и ова не е пишано со потсмев и сарказамзбунетост
в) на богослужение се прскаат верниците со оваа водазбунетостОд ова се огледа непознавањето на богослужението на Православната црква.
Во православната црква има 9 богослуженија и само на едно од нив има 2 мига во кои на едниот од нив ЕПИСКОПОТ врши МАЛ ВОЛДОСВЕТ и со таа вода ги поросува верниците во храмот.


За повеќе информации за самата вода и односот на православните кон неа погледајте го рускиот документарец: „Големата тајна на водата“ го имаше како додаток на весникот „ПРЕМИН“.



Значи погледајте го документарецот и ќе разберете што е водата и односот на православните кон неа и што се случува при нејзиното  БЛАГОСЛОВУВАЊЕ ОД СТРАНА НА СВЕШТЕНИКОТ (ПОП не постои во Православната црква, имате посебен текст за ова исто тука на форумот).


А слатко ме насмеа: „Евангелос...хмммм...врти сучи-тој е секогаш најповиканиот на одговорност.
Пред да се појават познавачи на православието на форумов, Евангелос за сите беше најдобар познавач на Словото и христијанството. Одеднаш, Евангелос за мнозина престана да чини, па дури и негови тајни “ученици“ (небаре Никодим) лицемерно му го свртеа грбот.“

Хехехе, не толку одамна Аџија го вадеше од каша Евангелос на секој тема што ќе постираше свое мислење. Ама Аџија го нема...

Станува беспредметно пишувањето на овој форум. Беспредметно, бидејќи на темите се бара Православните да го изложат она во што веруваат онака како што веруваат. Но ова е само маска и дволичност, бидејќи откако ќе се објасни веднаш следат нападите дека тоа не е така и дека сме во грешка.
Па луѓе мои ако сме во грешка НИЕ сме во грешка, а ВИЕ сте најмалку повикани да не спасувате. Или сметате дека на тој начин ќе го зголемите бројот на вашите следбеници.

Пред година, година и половина, овде се водеше силна дебата меѓу православните и муслиманите. Сега гледам муслимани скоро и да нема и тежиштето е свртено на „недијалог“ меѓу Православните и Протестантите.
Секоја втора тема има за цел да се понижи и исмее Православието.
Не видов тема која ќе бара некаково објаснување од Римокатолиците (зарем нема Римокатолици на овој форумзбунетост) или од Унијатите (Грчко-католички обред). Не видов тема во која една христијанска протестантска деноминација би побарала објаснување за  некој нејзин став од друга деноминација - неистомисленичка.

Зарем навистина на сите им пречи Православиетозбунетост Очигледно е така, а јас се РАДУВАМ дека е такаголемо%20гушкање

Што мислите зошто?





Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 08:49
Никој овде не се мајтапи со никого и со ништо.
Отварачот ма темата убаво праша.
Постираната фотографија е реалност и е во склоп на темава (незнам зошто не ја гледам повеќезбунетост).
Самата го насочив разговорот барајќи некој вистински познавач да ни објасни за светењето вода и нејзина примена (а примерот што го дадов е вистинит па следствено, некој ете може и не знае зошто се користи па и придава некаква моќ и ги прска и книгите пред испит).

Ако се санкционираат сите што мислат спротивно, форумов ќе треба да се вика Православен Форум и секој што мисли поинаку да биде исмеан (како што прават на ИЦ),

Евангелос...хмммм...врти сучи-тој е секогаш најповиканиот на одговорност.
Пред да се појават познавачи на православието на форумов, Евангелос за сите беше најдобар познавач на Словото и христијанството. Одеднаш, Евангелос за мнозина престана да чини, па дури и негови тајни “ученици“ (небаре Никодим) лицемерно му го свртеа грбот.

И сега, пак повикување на Евангелос и црквата.

Јас нема да толерирам лични обраќања, против било кој.

Маран Ата: нема никаква грешка која треба да се признае и која по секоја цена сакаш да ја натуриш. Према тоа нема потреба да се правда за било што. Евангелос не стави слика од тебе за ти да ставиш од него, а од баптистичка црква-стави слободно, но на релевантен топик како што постави он.


Продолжете на тема, инаку ќе бришам.
Без жалопојки.


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
camerlengo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај camerlengo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 08:34
Lele plackovci nevideni ste. Pa kako da vi kaze coek od koja crkva e, koga ke go rastrgnete poradi toa. Ete na primer znaete za EvAngelos i sto korisno proizleglo od toa? Pri sekoja prilika go vadite toa nebare e prljav vesh, a ne nesto na sto treba da se gordee. Maro prestani da places, ti kolku gi imas napagjano protestantite taka ste ne si nikakvo cvekence za mirisanje, a sto se odnesuva za Marko kako pravoslaven ateist ednostavno morase da se stavi so vakov komentar neli? Nazdravje neka vi e i dosta se ligavite za vakvi raboti, ovaj vistinata.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 08:08
Месинџер, или не ме разбираш што сакам да кажам, или се правиш дека не ме разбираш, само за да оправдаш некои девијации кои не ги спречуваш, а и самиот знаеш да паднеш на нив.

Каде јас и Марко спомнавме „водичка“? Зарем јас зборувам за некаква терминологија, или за начин на однесување, начин на пишување и исмевање на туѓите верувања?

И зарем мислиш дека на еден атеист, како што се претстави Марко, му е битна терминологијата дали ќе биде вода или во демунитив, или и тој, како и јас, зборува за исмевањето?

Мислам дека сум доволно јасна...

+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 06:25
Maran Ata , mislam deka so Marko preteruvate okolu navodnata "navreda" za upotrebeniot termin "vodichka".

Kje beshe mnogu poproduktivno da se objaveshe izdrzhan komentar za svetenjeto voda i taka da ja storevte temava seriozna, dokolku mislete deka inaku ne e takva.

Vie so nepotrebni akcentiranje na upotrebenata termnologija ja naduvavte rabotata preku site normalni proporcii.

Ako ste navistina tolku chustvitelni na toj termin nema da mi prichine teshkotija da go zamenam vo site komentari dokolku vetite deka potoa kje objavite odgovor na postavenoto prashanje.

Se slozhuvash so ovoj predlog?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 03:35
Јас не видов никој на темава да стави фотографии од адвентистичка црква каде што е Мараната и да се мајтапи: еве ги адвентистиве што им е срам јавно да се произнесат како адвентисти итн.
 
Јас ставив слика од света водичка, нешто што е сосема он-топик на темава и затоа ве молам не хистеришете непотребно среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 03:10
Месси, апсолутно се сложувам со коментарот на Марко Ск.

На оваа тема јас лично не почнав да пишувам затоа што гледам дека сите почнавте да се мајтапите. Сметам дека коректно би било наместо да се правда целата ситуација, да се признае за грешката. Би можела и јас истото да го направам, да наредам фотографии од Баптистичката црква каде го има и Евангелос, и сега да почнам тука да се мајтапам: ете ги баптистите што им е срам јавно да се произнесат како баптисти, а Господ рекол Кој се срами од Мене... Мислам дека ќе ме сфатиш што сакам да кажам.

Инаку, точно е и тоа што мошне објективно го вели Марко. Прво, темата беше отворена со тенденции да се исмее нешто што ниту самите баптисти не го познаваат (како што кажува и изворен), а второ, ај што беше отворена, нека се коментира, ама со разумни аргументи, а дај кажи ми пред коментарот на Марко колкумина имаше што напишале нешто во врска со отворената тема? Или сето тоа беше само исмевање?

Ве молам, бидете малку објективни!

п.с. и навистина е траги-комедично атеист да им кажува на протестантски христијани како не треба да се однесуваат. Чукнете си ја главата за тоа:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

таа света вода е смешно и чиста мангупско-гатачка измислица.


Токму затоа и избегав од вашите протестантски организации, затоа што како фарисеите не знаете што е љубов и милост, за жал, туку веднаш напаѓате ако некој не го дели вашето мислење. А Бог е Љубов, и на љубовен начин треба на човек да му се објасни ако греши!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 00:22
  За жал од цврсто утврдените православни нема никаков сериозен коментар во однос на светата водичка.

Дали не постојат или не постоеле вистински православни верници на форумов?


Изменето од izvoren - 28.Септември.2009 во 00:26
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 00:18
пчелка, благодарам што си се потрудила да нешто ни објасниш од аспект на православни учители, меѓутоа нивното размислување во однос на таа света вода е смешно и чиста мангупско-гатачка измислица.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 00:16
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 
Еве нешто повеќе за светата вода...!!!среќа

Во чинот на на големото осветување на водата свој израз нашле многу од библиските слики, особено евангелскиот образец за «живата вода» – која е знак на благодатта на Светиот Дух. По зборовите на светиот пророк Исаија: „Зацврстете ги ослабнатите раце, и утврдете ги растреперените колена; кажете им на ропските по душа: бидете цврсти, не плашете се; еве го вашиот Бог… Тој ќе дојде и ќе ве спаси… и ќе се претвори пустината во езеро, и жедната земја – во водни извори (Ис. 35, 3–7), и со радост ќе црпите вода од изворите на спасението (Ис. 12, 3).

 
Што мислиш ти pcelka, дали во наведените библиски цитати, водата има симболично или буквално значење?
Дали таму станува збор за водата или пак за нешто друго?
 
Прашање до сите: Зарем е можно некој да ги наведе овие цитати како "библиска подршка" за светата вода што се користи во православието за бркање демони и сл?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 23:54
 
...Сакам да ве читам , сакам и да напишам по нешто, ама ич не ми
се допаѓа кога се карате ....тага
Еве уште некои податоци за светата вода, сигурно  не се мои
..измислици......читав и сакав само да ви пренесам нешто, а сите вие
како и на повеќе теми...забегавте.....тага...простете за изразот...тага...
 

Својствата на светата вода навистина се чудесни и восхитувачки! Во историјата на Црквата постојат многу примери за тоа. Уште свети Јован Златоуст, во IV век, говорел дека светата богојавленска вода во текот на многу години останува нерасиплива, свежа, чиста и пријатна, како тукушто да била донесена од жив извор. Тоа е чудото на Божјата благодат, кое и денес секој може да го види!

Светителот Теофан Задонски вели: „Целата благодат што доаѓа од Бога преку светиот Крст, светите икони, светата вода и др. – има сила само за оние, кои се достојни за таа благодат преку покајание, молитва, смирение, служење на луѓето, преку милосрдни дела и пројавување на другите христијански добродетели. Значи, благодатта не спасува и не дејствува автоматски, таа е бесполезна за нечестивите и лажните христијани (без добродетели).”

Светата вода е од голема полза за христијаните кои цврсто веруваат во силата на Божествената благодат и само во тој случај случај се отвора можноста за нејзиното исцелително дејство. Ако пак човекот не верува и ја зема само од љубопитност или како што некои размислуваат: „за секој случај” а, без покајание за своите гревови, тогаш не треба да се очекува помош. Благодатта на светата вода не може да дејствува во затворено и тврдо човеково срце. Човекот што чува зло во себе никогаш не ќе може да ги прими благодатните дарови кои ни ги дава Господ....!!!

Не треба да си дозволиме ни лоша мисла, ни лош збор, никаква неблагочестива постапка од кои светата вода ја губи светоста. Осветената вода останува света долго време, односно додека ние со нашите гревови не ја обезсветиме...!!!

секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 23:38
Има ли историски податоци за тоа кога (во кој век) се вметнала оваа пракса во православието?
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 22:52
Не! мора да почнете конкретно да дискутирате за одредени прашања.

Секогаш кога немате храброст за дискусија по некое прашање, веднаш надвор од темата.


Изменето од izvoren - 27.Септември.2009 во 23:39
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.