IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Масони
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Масони

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
Прашање: Што мислите за масоните?
Одговор Гласови Статистика
9 [10,84%]
43 [51,81%]
13 [15,66%]
11 [13,25%]
3 [3,61%]
4 [4,82%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака Обратен редослед
Arhimed Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arhimed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Масони
    Испратена: 05.Мај.2022 во 11:53
SVETSKI KURTONI ZA EDNA UPOTREBA
Pomina postot se digna lostot !
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2020 во 17:53

има еден супер-спунт за горнава (комотно разберете ја како) лајв-параноја! само што според истиот тој спунт 12Monkey сценариото не им е во предвид на месоните како ултимејт хаос, туку може да станува збор само за инерција кон контролиран хаос како би ја активирале пополека инерцијата кон nwo, односно филмоттака нема логика да е месонски агитпроп!

а месонакта инерција за nwo почнува да тркала преку one'world'curency што не е нешто ново односно се загвора веќе 30 години [1] а при што ммф би требало да биде светска’централна’банка која ќе има свој дигитален SDR [2] а дека како инерција ја токмат за годинава има една чудна најава од Џим Рикардс од 2017-та година која ја пуштив во нишката за Финансиска Криза во сАд и еу, а еве ја и тука [3][3] а еве го цитирано последното видео од таму, за остнатите абери одeте на линкот од цитатот ...
Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16040&KW=%E5%E2%F0%EE%E0%F2%EB%E0%ED%F1%EA%E8+%F1%EC%E5%F1%F2%E5%ED%E8&PID=3153444#3153444 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2020 во 12:16


бреј се насадив да барам месонски агитпроп низ филмои, и ајде кога во прашање е пропаганда заради аклиматизација на масите та се јаде муабетот, налик ништо чудно секоја стандардизирана заедница некако си форсира идеали па дури и нации дичејќи се низ симболика и социјален инжињеринг преку филмои во кои неретко ќе сретне Чоек и образложување на нивни идеали ете агитпроповски, а колку повеќе тоа би го чинеле елити чиј идеал е во зародиш како нов светски поредок, нормално дека тоа ќе биде и повеќе од пропаганда за со лесно сите да си легнат подоцна на брашно! зар и хитлер своевремено не го правел тоа но низ историско-митолошки наратив!?
сепак не сум толку креативен за да речам дека и филмои ко антивирал се таква шема [1] а не пак wwZ [1][1] попрво уметничка експресија до каде може да забега некоја тема во дадени околности и како е логично во истите да се прилагоди главнио лик со сурвајвл архетип! НО еве има и покреативни од мене ликои на кои фотељата им крцка конспиративно-месонски и во однос оваа категорија сф-филмои, и посекако доколку гледате на постојните корона-филмои како индуцирани [3][3] донекаде и ќе се задумате дали и колку има логика во провирусен месонски агитпроп [4] чинам нема, но зошто некои елити да не си поиграат накнадно мајтап со сите, ако тоа им се може или ми треба, а пореално е дека може духоите навреме замешале прсти та пробале да ги предупредат сите неоконци ако не месони каде со тој памет ситнопаланечки, но crispr технологија па веројатно месоните си релативизирале стравоите за неконторлиран хаос виа пандемиски спинои, е ова би го сконтал како возможно, ете биле предупредени уметнички тоа упалило привремено, но дошол ден кога генетскиот инжињеринг им овозможува да спинуваат склет сценарија без страв дека истите може да го отераат цел свет инстант во аут, нели ним не им треба пепељар парексаланс туку ордо-аб-чао но како контролиран хаос кој би ги позиционирал за да си истераат двовековниот сон за нова-атлантида виа nwo, скоро воможно доколку контролираат се’ од процеси на земјата но и тогаш Кај Е Господ никој не е па пак им е бадијала теоријата на хаосот!

во костец вакви склет-думи некако чудно се надоврзува тоа аберот на франвисканецот дека чумата во европа средновековно ја пуштиле северњаците како би ги ресетирале инстант јужњаците [5] а што сега може да се гледа налик запад кон исток во однос корона-вирусот, доколку пак на тоа се дозакачат муабетите на ЏимРикардс [5] муабетов стануе пополека теорија на која сепак и фали докази дека вирусот е генетски модифициран а тоа велат некој лабос го потврдил во Индија [6][6][6] дали е така само ќе нагаѓаме, битно еве еден пост и за овој муабет некако во нишкава заврши, а тајм вил тел дали пандемијава е тригерот за нов светски рулет, хм хм чудни абери во однос пророштвото на Свети Малахиј посочено во минатиот пост од нишкава!Изменето од Zelenikovo - 14.Февруари.2020 во 12:18
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2020 во 16:16


ако месоните се кабалисти а јасно е дека тие ја туркаат nwo агендата, на сите сигурно им се наметнува прашањето кога ќе биде тоа, според мене погрешно е да се бркаат некакви прецизни временски интервали, претпоставувам тоа ќе биде во наше време, а како референтна точка ќе ја земам ww3 која според ордо-аб-чао премисата на месоните треба да доведе до повторно издигнување на фениксот од пепелта, а доколку се види нивната есхатологија [1] тоа ќе биде откако претпоставувам после ww3 која ете месоните ја сонваат за неопходна кога ќе бидат собрани мировно повеќето светски лидери во Рим а кога според нивната есхатологија ете анатемаго ќе ги потепал топтан и ќе почне да се тркала nwo филмот (во однос датумите во аберов не ги земајте за конечни па така веќе заминати или погрешни та и самиот ТомХ вели во ова интервју неблагодарно е да се премеруват точно годините за што потфрлив пост и во нишката ЕНДТ [2] смешно колку повеќето на тоа се возат мерајќи онака новогодишни секунди) што некако се поклопува со пророштвото на Свети Малахиј кое вели последниот папа ќе му даде одврзани раце на антихристот потоа (можеби и претходно) она што е битно можеби е дека тоа сега со остојниот папа нема да биде случај доколку мојата анализа во однос аберот на Свети Малахиј држи вода (следниот цитат од пост во нишкава) што пак го ресетира тврдењето на ТомХ дека овој папа сега е последен, во секој случај за нас како Православни е погрешно сето ова да го немаме во предвид, а особено колку и како се ита екуменистички кон ватиканска прегртка, макар и во Откровението за нас императив како Пророштво јасно е посочено дека блудницата ќе биде ватикан која ѕвреот ќе ја отфрли откако му одврзи раце, реално ватикан како духовен авторитет на западот најмногу ет и напаѓан и низ вековите ко што може да се види од моите писанија во нишката пробушуван од месоните (ционисти) на повеќе нивоа, та би било глупо ако не идиотски ние заради незнам каква братска љубов да си дозволуваме ризик од типот признавање на влста на ватикан врз нас, и не само што е долгорчно тоа склет туку уште сега тоа значи отстапување од Православната Традиција најнапред со менување на Црковниот Календар, бреј кога цариградскиот патријарх ова го сторил денес и папата го признал за ага ем така пола и појќе православни заминале со паметот навистина ние имаме среќа што досега сме одолеале на ова искушение, иако еве гледаме во ќорсокак од нетрпение МПЦ-ОА се залета да бара преку Леб погача амин за посебност од фанар, без притоа да мучне глава во однос на Правосланвата Есхатологија и дали таквиот чекор всушност не е широко поплочен пат кон пеколот долгорочно земено, проблем проблем јас нит сум авторитет нит пак учен да ги описменувам Епископи тука, но еве си дозволувам јавно да предупредам отворете Браќа ширум четири (со се духовните) а не само две очи, бидејќи штом некому Трпението му скубнало а веќе се фатил на едно оро во случајов низ повеќедецениски преговори со СПЦ да се бара решение, таквиот маневар за анблок прекинување на истите трчајќи капак во бугарска прегратка небаре ОА и била подвластена по укинувањето на БПЦ а не СПЦ небаре во Охрид епископ бил бугарски а не српски свештеник, мислам ок вие си знаете но кога поучуате дека во Христинаство Трпението раѓа Спасение тоа треба и себе да си го премините, Простете Ми што еве вака во некоја склет нишка на ова посочувам, но веројатно корисно за да некој Епископите ги предупреди дека има премногу ризици за да по секоја цена и току сега бркаат на мала врата широки решенија!

Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2617&KW=%D1%E2%E5%F2%E8+%CC%E0%EB%E0%F5%E8%BC&PID=3146243#3146243 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:

...
во тој пасус од истата фуснота пак под точка-це вели the difficulty in ascribing the descriptions to some of the popes, и навистина доколку се види како ги споредувале предочените папи смешно излегува дека папата Франциско е последниот, но еве мое видување онака од нога кое го позиционира две места поназад а преку него воопшто целата листа, доколку е репер “from the toil of the sun” а имајќи го во предвид сонцето во логото на језуитите ова ми е и пологично да е алегорија за Франциско отколку Павле 2-ри пред него за кого би рекол му стои алегоријата бар како беше доживуван од Католиците како "flower of flowers", но тука е и првиот папа во тоа пророштво алегориски предочен кој наместо со Celestine II (Guido di Castello) би го поистоветил со Anacletus II (Pietro Pierleoni) доколку е мерка две позиции поназад да се врати претпоставката во однос From a Castle on the Tiber првичната алегорија а за што чинам поткрепа е и следниот абер [1] а онака од нога што пробав да извадам во контекст моја сличност за уште некој пример еве пр. не е логично за Benedict XIII (Pietro Francesco Orsini-Gravina) да се тврди дека е A Soldier at War ако се знае неговото поведение [2] а како досегашна протолкувана алегорија, но на која пак речиси токму се поклопува папа две позиции погоре на листата [2] но наидов на уште една по случаен избор комбинација пр. две позиции напред и друг папа се поклопува со алегоријата The Rose of Umbria односно одговара за Pius VI наместо Clement XIII [3][3][3] исто одговара аберот и за pius xii одговара алегоријата Religion Devastated бидејќи е папа за време ww2 [4] од друга страна за Paul VI одговара порпво аналогијата The Angelic Shepherd отколку досегашната фловерОФфловерс ако се знае дека кумувал да се запре виетнамската војна [5] а мала дигресија би било поклопувањето за John Paul I (Albino Luciani) како The Shepherd and the Sailor иако навистина звучи смешно како објаснување за средновековна алегорија [6][6] а конечно на сето ова бар знаеме кој ќе биде предпоследен од листата што според мојава логика би бил следниот папа па да видиме [7] не сум паметен да речам ова е точно, та чим и Католици велат дека е дискутабилно тогаш што повеќе [8] но тука во последниов фус говорат за досегашното толкување [9] но не и за вакво поместување ко што го контам [9] намерно го земав тој линк во првата 9-та фуснота за споредба за да видите колку и како Луѓе забегуваат мешајќи баби и жаби додека бркаат егзотично есхатологија, а може да се каже и мојата претпоставка во однос аберот од Свети Малахиј е слична бидејќи така ви навестувам дека многу скоро ќе има ww3 што ни на сон не би сакал да е случај па дури папата живеел уште 30 години [10] но ова нека ви биде потстрек за Будење Преумување и Спасувње во Христа како судниот ден утре да е, бидејќи конечно и не знаете кога смртта ќе ве затекне, а како си затерал Народ хедонистички така и ќе нема никаков откуп за своето поведение, но доколку по утрото се познава денот и гледаме колку е при крај екуменизмот колку светската економија е на колена а империите се повеќе ѕвецкаат ништо чудно буквално да е дојден часот за во овој век во следните децении да бидеме не на почетокот од крајот туку во самиот крај од крајот на апокалипсата, незнам што очекувате да ве направат киборзи месоните па тогаш Господ да донесе суд на земјата, иако и сега како сте медиумски и фејкбуковски учипени и спржени исто ко и да сте си заробиле свеста виртуелно како удбалитичарски корпоративни или хедонистички робови [11] уште фали да почнете да глумите технократски аскети кои на крај ќе почнат да си прават анонимус есхатолошки пророштва [12]
Изменето од Zelenikovo - 24.Јануари.2020 во 16:18
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2020 во 00:34

сигурно мнозина ќе приговорат чекиј а зар вие Христијаните не сте денес водени од идејата за Израил како Божји Народ, точно но сосем поинакво е разбирањето на јудејците отколку на ашкенази кабалистите (предочено во фамозното видео од баптистичкиот свештеник (претпоследниот пост 1-ва фуснота), за нас како Православни нема друг Идеал освен Царството Небесно ... Израил православно видено е термин кој не означува нација ниту етникум туку Верните во Бога т.е. Вистинскиот Израел, сепак има во Окровението поука за илјадагошиното владеење на Христијаните на земјата (имате абер во постот на почетокот од претходната 12-та страница во нишкава) кое сметам со падот на Византија е завршено, та единствено што можеме да очекуваме е Воскресение на Душите а низ Него и ja гледаме таа христијанска посебност како преку Христа Спасени а не дека ние треба сосила некого да христијанизираме, земете ја пример мисијата на Свети Кирил и Методиј кај хазарите потоа кај русите кај сарацените итн. сте чуле ли некој Православен Византиски Цар насила некого покрстува, попрво ќе ги избркаат еретици отколку насила да ги лоботомираат, земете ги павликијаните кои ги селеле од Кавказ во Македонија потоа од тука протерале во Босна итн. , нешто што е сосем поинаку разбрано од кабалистите во однос талмудот на фарисеите при што тие би онака сите да ги стават под нозе дури ниту да ги приведат кон Познание на Бога туку да бидат нешто како полубогови кои ќе владејат над останатите, а што си дробеле изгледа тоа и ќе сркаат, знаете како завршил анатемаго кога се возгордеал колку повеќе оние Луѓе кои го отфрлиле Бога за да низ зороастриски рецдив како што е кабалата да станат вражбинари односно шабани, дали нив нема да г стрефи истата судбина така!? за жал такви Луѓе имало и пред потопот а еве гледаме на ангро има и сега, а трета шанса заради земното општење со паднатите-духови-анатема-на-нив нема да имаме како што ни е најавено во Откровението, та после прочистувањето низ потопот пак не сме се опаметиле, повторно по Христовото доаѓање заради наш Откуп пак памет не ни доаѓа, та конечно сега следува Судниот Ден како кулминација и низ Воскресение Живот во Царството Небесно, за жал на мнозина Православни ваквата Вистина не им е доволна за да Живејат во Подвиг воопшто необрнувајќи внимание ниту на знаците во овие времиња а единствено што ги интересира е или тривијалност или неопаганизам, неретко слинејќи по ејлиени, а така и отварајќи врата за нив како склет-сподоби [1][1] за да конечно и ширум им отворат врата преку разни магии за повторно прпелкање во калта сонив [2] морам да признаам теоријава на I.D.E. Thomas (уште еден баптистички свештеник) за omega-conspiracy преку нефилими како паднати ангели има логика, по која повторно тие нефилими гледаат да се зацарат во светот што логично повторно но и конечно ќе биде запрено како процес веројатно бидејќи сега технологијата замина дотаму да просто после еугеничарската генетска касапана која оди рака-подрака со nwo агендата цела планета на сите нивоа ќе биде параспур, а повторно тоа е заради нашата заслепеност по духот-од-овој-свет заради што и други шанси нема да имаме како Човечки Души ...

барајќи ги ex.te. линкоите од последните фусноти вечерва, уште еднаш разбрав за онаа теорија според која ционистите кои го впргнале илуминати движењето, откако истото било откриено морале да се инфилтрираат во месонеријата а тогаш така се појавуваат тие ритуали кои многу потсетуваат на еврејските-кабалитички, за така да си го продолжат својот nwo план, хм како идеја има логика но немам ѕирнато кога како кои ритуали им станале норма на месоните, логично е да постоел неопагански вајб во средновековна европа, а уште пологично е дека некој просто таквите тајни друштва ги искористил за своја промоција преку неокабализам, а на што некако се надоврзува донекаде и тоа аберот на францисканецот (центрираниот линк во мојот прв пост од нишкава), НО нема да навлегувам колку и дали е точна ваквата теорија, бидејќи оној кој е зад цела nwo шема не е некој човек организација или нација туку анатемаго кој си ги користи сите нему клекнати на колена како пиони, обично преку хедонизам биваат отворени за обработка непочитувајќи го Божјиот Закон за чистота на Срцето, потоа или биваат наградени или изврзани од мамонизам, а на крај со елитизам за почеток биваат возгордеани човечки за конечно терајќи со таков памет се кренат и против Бога да преку контрола на некаква моќ и слава забораваат инстант дека се Луѓе и почнуваат да се однесуваат како фараони, но обземањето ко што реков оди уште од првата фаза а како си ги дозволува домакинот на тие склет-паразити да напредува на ваквата склет-скала се’ повеќе се заглавува и се’ потешко е да се одврати т.е. нему му изгледа тоа неверојатно иако треба само Вера дека Господ Е Севишен и Се’ Е Негова Промисла во случајов Слободната Волја како Дар кој ние неретко го злоупотребуваме, практично додека Постои Црквата ние имаме Сведоштво Можност и Начин како да се избавуваме од склет-стапици на анатемаго протнати индиректно низ систем или директно преку ближни Пријатели Сограѓани Луѓе дури и нив можеме Благодатно да ги Спасуваме Помагаме Освестуваме доколку се Воцрковиме и Молитвено Делуваме, но голем проблем е што си дозволуваме и далечни да ни ги сместуваат ваквите стапици трчајќи системски по нивните антихристијански стандардизирани филмои пр. евроатланската фатаморгана, сред таков карамбол мислам треба поусрдно заеднички да делуваме а ние за жал оставаме сами работите да се одвиваат, та и само Закон за Традиционални Вредности референдумски да армираме та веќе многу што ќе почне да се ресетира од склет околности та и логично прилика за што повеќе Народ да се избавува од месонското бунило најчесто протнато преку вашите постојни елити кои се толку заслепени од таа евроатланска фатаморгана да како единствена алтернатива на неа реторички-уплашено го гледаат брикс, а всушност треба да Бидеме и Тераме Самостојно Независно ... чинам Референдумот 1991 токму таква народна акламација имаше, за жал истата сега некој удбалитичарски ја испогази небаре тој како удбалитичар во собрание е Уставотворен Елемент бидејќи оној кој е Народ му дал изборно гласои, макар што немал таква изборна програма та да се повикува на ерга-омнес легитимитет, макар што Устав изричито вели мора да има Референдум за членство во каков било воен или политички сојуз, хм насила си тераат еа-ботовите а така всушнот повторно по Божја Промисла на нивните еа-мецени тоа ќе им се удри од глава бидејќи живееме на каузален свет каде каузалноста е возможно само Севишниот Господ Бог да ја ресетира, а дека тие се побожни тоа малку морген, та овој факт земете си го како ваша Утешна Посебност и нема што да се тревожите што некој сосила си терал, конечно во дадени околности можете да барате нов Референдум бидејќи ерга-омнес-реф. немало т.е. бил невалиден, но тоа треба да го сторите така да прво мора да се оградите со екстра Божја Благодат низ Светотаински Живот бидејќи во спротивно со лесно надвор од касапничкиот вител на душите нема да ве пуштат, дали вие сте свесни за тоа незнам, но дека сте спремни до последен да изгинете за земен идеал како Етнички Амблем тоа чисто се сомневам, та кога вам за Небесен Идеал како Православие сте рамнодушни т.е. дали го живеете во Полнота што пак за земните идеали како етнички обележја, смешно е што такви рамнодушни кон се’, ви и’ ќе ви протнуваат разни неопаганизми на сите нивоа, а потоа и нормал такви лидери ќе си имате кои при очи слепци ќе ве прават и при вода жедни ќе ве превеслуваат до буништето на заборавот, веројатно за да ова почне да се менува треба и мора од фејкбук воајерницата да се тргате а паралелно мора да почнете на Свои еФоруми во континуитет на Сите Теми да дебатирате дали тоа го сториле системски или граѓански илити како взаемна спрега тоа е ваша работа, но ако продолжите и понатака медиумско-агитпроповски да се возите не ни очекувајте нешто на поарно да биде, освен да ви отворат можеби месонски академии за да полесно станувате христијански апостати дали преку хедонизам мамонизам или егоизам, Трезвеноумоност е кога врне да ненакиснете, а вие се давите бре а ни на крај памет не ви текнува Спасителна Гума Јаже или Дрво да дофатите, ако тоа мислите дека се месонски попарените постојни елити и удбалитичари ве уверувам сте се излажале!

колку е сето ова во однос месонеријата некому јасно мислам не е ни толку битно, колку да имаат претстава оние Православни кои се интересираат за ваквата појава дека истата е душепогубна од аспект на Христијанство преку месонска релативизација на вистината, односно во никој случај незацапувајте во месонскиот окултизам та дури ни од спунт да го истражувате подробно ко што јас тоа го правам низ постовиве во нишкава, особено опасно доколку не сте Воцрковени та со екстра Благодат да ја компензирате изложеноста кон таквиот сатанистички фолклор и езотерија доколку почнете да нуркате во нивните учења, најдобро откако сте сконтале што им е муабетот Држете се Подалеку! ова важи и за мене бидејќи откако ете сум им ја прочешлал површно приказната какво и да е нејзино понатамошно разглабање може да ме попари, бар еве да си губам време во недоглед, погрешно нелогично непотребно! та не ми замерувајте ако не одгворам на реплики во нишкава натака!

https://en.wikipedia.org/wiki/Judeo-Masonic_conspiracy_theory#Conceptual_influence

[1] https://jahtruth.net/illumin.htm [1]

https://en.wikipedia.org/wiki/Zionism#Anti-Zionism
Изменето од Zelenikovo - 22.Јануари.2020 во 14:48
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2020 во 21:56

ако го земеме за репер аберот од 23-тата минута од видеото во 1-та фуснота дека во зохар-ор (синтеза на кабалистичката традиција) се апострофира ексепшнл револуционерност преку која nwo е неминовно еврејско право за да загосподарат со светот, така поправилно би било да се рече дека јас и грото анти-nwo Луѓе се Антикабалисти, дефакто проблем ако знаеме дека денес кабалистичкото крило на фарисеите е најголемо, а така и највлијателните ашкенази евреи се водат според таа кабалистичка идеологија која го трасира патот до nwo со престолнина во Ерусалим, а знаејќи пак како во Откровението во Библијата ние е предочено дека ќе заврши таа несреќа, така може да се заклучи прецизно дека кабалистите му служат на анатемаго, а сета месонска инерција виа илуминатите може токму на нив да им се препише, впрочем на тоа упатува и осоновата посреди месонството извлечена од стариот завет како соломонов пивот, ќе речам езотеричен кабалистички спин за да што полесно се учипат западноевропските елити како уште полесно кабалистите би си ја истерале својата замисла, процес кој е осигуран дополнително преку појавата на лихварлукот во кој ашкенази евреите се покажале особено мамонистички вични, вака протуркан кабализмот осигурува мизансцен за глобална доминација но неопходен им е и ционизам за да се компактираат како раштркани ашкенази евреи што конечно го прават со формирањето на Ишраел 1948 а со тоа воедно е осигуран и Ерусалим така како нивни nwo мегалополис, речиси ко паштуните утре да тргнат да прават нсп во Пела, смешно но ете во моментов тоа се случува веќе појќе од пола век, што мислите уште колку ќе чекаат за финализација на овој кабалистички идеал!?

незнам како но речиси сите светски елити им се на колена кој директно виа месонерија кој индиректно виа мамонизам, а ете гледаме спремиле чаре и за Слободниот Народ кој ко што вели во втората 9-та фуснота горе полесно би ротирал кон кабализам ако не се бара видни ликои од нивната заедница кои се кабалистички учипени да станат евреи туку да си останат пример Христијани а да промовираат кабализам пример ко во случајот со популарната луиз-чичоне-мудона иако во случајот со литл-нони таа е католички апостата кој така абидејќи е евроатлански-идол влијае врз многу млади луѓе да го заобиколат Христијанство по нејзин пример и свртат кон кабализам за кој самата вели уште сега ја турнал кон супер-универзализам, ништо страшно нели да тргнат вашите Деца по нејзин акал бидејќи ретко каде таа вака е разобличена еве во овие краеви, битно таа и многуте слични нанеа дрмаат соодвтено низ филмската и музичката индустрија, ко што вели во видеото холивуд бил попарен однив, ништо чудно ако се земат во предвид погоре прочешланите блокбастери! за кабалистите може да се приговори дека не се универзалисти туку пан’ишраелисти, ционизам кој нивното наднационално ќе им го втера на сите сосила преку nwo реалност, бар таква им е идејата газејќи на ангро врз Слободната Волја како Божји Дар, вака би рекол нивно право но каде со тој памет ќе стигнат знаат ли!?

http://orthochristian.com/72378.html

https://www.christianforums.com/threads/orthodoxy-on-kabbalah.7777113/

http://www.orthodoxchristianity.net/forum/index.php?topic=43753.0


дали за мене е семантика антикабализам антимесонерија антифарисејство антиашкенизам или анти-nwo не е ни битно во однос оваа тема, колку што е битно да сконатате дека кога некого етикетираат денес како антисемитски расположен дека тоа не значи дека има нацистички табиет како пр. оној на оние од златна-зора соседите, тоа е можеби како современ анархистички спин искористено дополнително токму од денешните ишраелци за да можат натка да генерализираат лесно по оние кои дрско демистификаторски им брцаат во кабалистичко-глобализирачката матрица во најмала рака за да Народ одвратат кога така некого етикетираат ко види го овој ксенофоб зар нему’ли би му верувале, смешно но делотворно бидејќи чим некој тренд завозел стандардизирано ко во случајот антисемитизмот на нацистите истиот потоа може да се користи како негативен-агитпроп-спин во однос секој еден кој би им чепнал кабалистичкиот идеализам, веројатно во краен случај спинувајќи евевака стигнале нацистите до антисемитизам, не би сакал да преудицирам но има конспиративни теории за ционистите дека самите го ѓртвувале еврејскиот народ токму за да можат во ваков контекст да го користат потоа антисемитизмот, незнам не ми изгледа довлно веројатно а не пак поткрепено, но доколку знаеме дека волстрит ги финансирал нацистите можно е и вакво сценарио бидејќи за елитите Народ дури и да е свој е вишок стока која може да се злоупотребува во хаер-коуз, нешто слично во однос трансхуманизамот на еугеничарите кои не бираат средства како да го испозаразат за да им помине некоја шема лек или неопходна парадигма за природна селекција на инфериорните и фараоните, дури би забележам аријанизмот на нацистите многу веројатно е копија на средновековниот-кабализam на евреите, а таквиот вајб се пресликува и кај уберменшен и на болшевиците кои ко за беља исто во голем број лидерски се токму ашкенази евреи!

посекако има поприличн вистина во оваа предожба, но она што ќе ви промакне се евроатланските елити како глобализирачки учипени, на мнозина од нив воопшто и не им е битно дали постои некаква месонска или ашенази кабалистичка агенда, тие се учипени по инерција на проблем-решение, хм впрегнаа кашатализам во плафон така речиси ја изексплоатираат земјата од брзо побрзо а сега нели нема друг излез освен јунајтед-nwo, само што сред тој поредок сакаат главната палка да им е осигурана како евроатлански детерминисти, според кој абер факт е дека има разни испреплетени елити кои ја подржуваат ваквата идеја та погрешно би било да се рече дека истата е исклучиво ционистичка-ашкенази-еврејска туку попрво на паднатиот човечки разум, кој ќе рече чија тимба го има во изобилство некако антрополошки ќе згреши, лажниот пророк може да се појави преку кој било народ а да спинува монотеизам преку јудаизам за така да се спушти копитата во Ерусалим, следствено така никој никого да не суди туку ако може да ги лекува Молитвено арно, доколку може да им сведочи Православно арно, ако гледа да им скубне од шемите исто така убо, но да се фати во стапицата во континуитет да ги таба тоа во најдобар случај му е супер-изгубено време а во најлош повлекување во казанот на омраза преку бекхенд напади кои би ги јал од спут ако ги демистифицира дрско глобалистите како месонски пиони овие пак кабалистички слуги така во раце на паднатите-духови-анатема-на-нив!

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2020 во 18:09

вели последната реченица внимавајте да не стигнете на вештерско дереџе, и ајде тоа ќе ви биде јасно доколку во прашање се политеисти да речеме, но што доколку тоа се монотеисти!? таков пример се џуз, иако џус има во повеќе верзии ... шала на страна, но според аберите за кабалистите во моите постови некој ќе рече види го антисемит батево, јок, иако тие не се ни семити ама ај, конечно генерализацијата антисемитизам попрво треба да биде антиелитизам (во денешни а не нацистички околности) значи јас ги етикетирам како склет еврејските елити т.н. фарасие кои го сотреле Јудеискиот Монотеизам уште пред Христос да дојде на земјата, а и потоа и Спасителот ги етикетира како змиини породи тие еврејски старешни односно фариесите! за ова убава предожба може да најдете во следното баптистичко видео [1] сепак имајте на ум дека тие и на нас гледаат склетџиски нормално им бил загрозен опстанокот на фарисеите преку Христијанство [2] начи за нив Трјството како Христијанска Догма е неприфатлива односно не го признаваат Хрисотс за Едно со Отецот а така според нив ние сме многубошци, ова пак укажува на еден феномен дека ние монотеистите сите денес некако се толерираме а некој не турка кон универзалистички соживот, просто невозможно од аспект на Православие а еве во првата фуснота гледаме дека тоа е дискутабилно и за Протестантите та логично и за Католиците, единствено не би се согласил со толкувањето на Откровението во таа фуснота на крајот од видеото дека развратничката ќе биде некој си јудејски систем бидејќи тој директно не владеел ниту владее над народите туку попрво тоа е ватикан кој откако глобалистите ќе си ја остварат својата nwo цел ќе го отфрлат како ага кој ги јавал дотогаш, сепак едно е толкување на Пророштво а сосем друго толкување на фарисејските закони ко што претходно се таба талмудот во видеото, дали тоа значи дека тој денес не е на сила бидејќи доста од тие правила не се применливи во денешни околности тоа незнам, но јасно е дека кабалата како инструментализирана средновековна неопаганска вражбина на големо е инкорпорирана меѓу ашкенази евреите денеска тоа ни е предупредување да не глумиме никаков соживот во иднина со евреите во смисла некаква религиска блискост преку Стариот Завет, но што не значи дека треба да ги мразиме ниту пак ништиме туку треба да Сведочиме дека преку воведувањето на кабалата асли паднале на паганско дереџе посреди својот монотеистички мистицизам, врпочем не за така да ги тераме да се вратат некако на Ultra Orthodox Jews [3] премиси туку ние да се сеќаваме дека универзализам од која и да е страна понуден треба да го гледаме како опасност за апостасија т.е. Отпаѓање од Православната Христијанска Вера ...

вистина дрско и непотребно е да се генерализира дека евреите владејат со светот, но доколку се има во предвид нивната ексепшнал догма [4] која некои ашкенази елити кои го држат банкорп секторот на запад или исток си ја контаат како си ја контаат, односно ексепшнл, тоа е озбилен проблем бидејќи тие елити не се Верници туку се водат од етнофилетистички национализам на европските евреи т.н. ционизам што и самите Вистински Евреи го апострофираат [5] надменост речиси слична со пристапот на современите грци во однос македонците визави пристапот на ашкенази евреите во однос палестинците, а дури и симболично имаат некако сличен месонски вајб [6] дали тоа значи дека ционистите се зад формирањето и на Грција ко што се зад она на Ишраел!? хм ако се види грчкото знаме јасно е дека е нусефект на енлајтерите по урнек на нивното америчко, значи месоните мискале прсти, хм хм ако ционистите пак подоцна тоа го прават со ишраел значи ционистите се месони или месоните ционисти, хм хм хм логично британија го сторила тоа и за едните и за другите значи месонеријата со ционистички набој е длабого вгнездена во незвисниот сити-оф-лондон преку кој си ги возат сите па и англиската кралица, нема да расфрлам фусноти за финансирањето на грчкото востание од страна на месоните во Британија ниту како ги искористиле британците и за формирање на ишраел тоа протарашкајте сами, тука ќе се задржам околу трендот како денес се разбира антисемитизмот е спин за да се дефрагментира отпор кон антиелитизмот на ашкенази евреите кои всушност се ционисти та наречетеме слободно антиционист попрво, евреите како и сите Народи во роматизмот се месонски изботирани националистички виа енлајтерскиот концепт за хомогена нација кој им бил неопходен на месоните за да се секуларизира светот како полесно би се отфрлил Авторитетот на Христијанската Црква како Заедница која била сплотена како на исток така и на запад, така извозени (ко сега) потоа пак треба да не изботираат универзалистички како нациите би исчезнале и би се сплотиле во еден нов религиски универзализам сред нов светски поредок, бар тоа им е идејата, само смешно е колку слепо ја бркаат!

всушност мнозина евреи и денес се будат за прелеста на фарисеите да не го познаат Христа а потоа затеруваат и фанатично антиционистички [7] тука во видеово - вен џуз рулз д ворлд - брадер Натаниел пример така ги генерализира сите евреи како склет а всушност се работи за банккорп елитите кои ги влечат многу полуги така посреди секуларизмот терајќи своја месонска агенда, нам дефакто не ни е потребна ксенофобија по ниту еден основ, туку разобличување на некои склет елитистичи агенди на прагматичен начин што вели во видеото од првата фуснота ционистите гледаат како да го стават цел свет под нозе како избран народ логично преку и со nwo, иако ова е парадокс во однос глобализацијата и постојниот етноцентризам на Ишраел, но ако се знае дека месонеријата се потпира во многу што на кабалата и стариот завет но и колку се' ционисти се испикани како банкорп елити посреди билдерборг бандата која е мототор на nwo, тогаш станува дека така од спунт тие ционисти си го тераат својот план за светска доминација, тоа и дополнително е воочливо ако за репер се земе аберот на францисканецот од мојот прв пост во темава каде вели тие го имаат парализирано северното европско крило преку кое раасчистуваат со Христијанство во континуитет за да на крај се наметнат како главни, коцките така ги редат да тоа всушност е и неприметно иако е на ачик, веројатно со ова нема да се согласат многу конспиративни думачи пример АлексоД [8] арно ама на ова не упатува само мојата теорија туку и разни склет постојни појави [9][9][9] ко што вели во последнава фуснота - прескајбед веј ту универзализам фор традишнл крисчнс, проблем проблем, ватиканци бркаат екуменизам ишраелци бркаат универзализам месоните тријат раце нивното ќе било последно, ех фатаморганџии, кои својата самоизмама ќе ви ја шиткаат како неопходен ван-лов идеал заради запирање на војните во светот, а всушност во голем дел самите кумувале на нив, хипокризија која вас пак спинувано ви е шиткана низ агитпроп центрифуги како глобални така и локални, немој некој новинар да гукнел во некој медиум за ова, ако не самоцензура ќе го стигне глобалистичка ломача со антисемитски оган, како тоа Ишраел ишраелци и ашкенази смее некако да ги прозива конспиративно како оние кои го формирале од спунт месонство а и денес на разни начини си влечат конци во дебела сенка пр. во однос светските околности чинејќи го тоа сред односно преку ФЕД (федерал-резрв-оф-сАд) или пак СОЛ (елитите на сити-оф-лондон) преку кои мамонистички центрифуги односно банкорп шеми со леснотија сите си ги легнуваат топтан повеќето на брашно!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2020 во 14:00

во овој контекс добро е да посочам соодветен њуејџ пример на емисија која педантно ги апострофира темите и гостите ко што е НаРубуЗнаности, а така бар Чоек има можност да пребере тоа што му чини, та неретко и сам редовно сум проследувал емисии во кои тема се бигбрадер и nwo муабети или пак компаративна езотерија колку да видам разлики помеѓу еден и друг пагански мистицизам, сепак кога би го слушале КрешоМ засебно од негови прдавања тоа е сосем друг вајб него интервјуа, речиси на БалканИнфо аберите на ГоранММ одат токму како предавање на кое нема потпрашање од типот на што се должи дадениот светоглед, бреј кумранските записи ги спомна чинам гостинот, а јас би му рекол нека ги ѕирне и оние од НагХамади та да може теоретски и пошироко да дума, иако секогаш треба да имате во предвид што е теоретичар а што практичар, бивајќи лично ко пагански уфилман во младоста и теориски и практично олмечки т.е. толтечки можам денес и’ да кажам од аспект на паганизам каква е разлика во однос Православие во кое пак имам повеќе практично искуство отколку теоретско, та не би можел да бидам апологет но можам да бидам демистификатор со тапија! и иако запдниот пагански мистицизам ќе речете е сосем поинаков од источнио, јас би рекол имаат заедничка духовна нишка како астрал искуства, само што кај хиндуистите и будистите ви треба по цели денои медитација за да излезете со Душа од тело додека кај индијанците постојат техники тоа да го сторите за 5 до 10 минути доколку сте шабански наштимани! а штом излезете хм опуштено демоните не ве гибаат туку пробуваат да ве придобијат и навлечат на своја воденица, а дури оној момент кога ќе пробате да се осамостоите почнувате да јадете ќотек за веќе ако почнете да вртите на Православие да почнат да падавичарат бидејќи почнувате да се ослободувате од нивни канџи а потоа и да им свртите низ Христијански Подвиг и културно шут меѓу рогои за што не треба големи усилби бидејќи нив Благодатта ги гори а ваше е само во Светотаински Живот да Живеете Смерно преку Христијанските Доблести за Вера Надеж и Љубов ...

интересно е што пак кај месоните додека да стигнете до тоа ниво да бидете елитен-адепт на кој ќе му дозволат да читне некој пагански мистични техники прво едно пола век ќе ве претпоставувам искористуваат некои мајстори-гуруа по нивните ложи, а на крај ако сте коленичеле доволно ќе ви дадат некакво аркана книжуле или слично, за на крај повторно да ве врзат низ клетви и заклетви дека вашата душа братски ним како елити им припаѓа, О Абдали маусдонски кои сте се помесончиле та да теравте пагански и ќе разберев, ама што лутате по неопагански шашми тоа никако не можам да го разберам! всушност тие ве намамуваат по ложи виа некаков братски вајб а посреди е можеби најдрска хиерархија на манипулација злоупотреба и ништење на вашата Слободна Волја, било сте се закачиле директно на нивните ложи или пак сте сркале индиректно од нив инструирани њуејџ секти, битно тоа така фино синкретички ви е спакувано во шарен спиритистички цeлофан да вие ко деца во слаткарница си сркате душепогубност без воопшто да се запрашате зар абдали биле вашите предци што го отфрлиле паганизмот и свртеле на Монотеизам!?

мислам дека крајно време е Овој Народ како мнозински Монотеистички да ги прилагоди закони така за да децата не биваат уште од најмали нозе атакувани со разно разни масонски и њуејџ шеми доколку нели држите од Верата на Своите Дедовци, а потоа исто когаќе пораснат треба бар јасно да е предочено што некој тоа медиумски или клубски им сервира, дали тоа ќе го сторите преку некаков Закон за Традиционални Вредности или пак ќе најдете друг модел како задолжително педантно означување ресторански менија како подобни за вегани или месари незнам ваша работа, но доколку и понатака оставате вакум тоа некој ќе си го користи и искористи а потоа немојте да се жалите кога ќе почнат екими да ви бидат вештери!

https://zakonvremeni.ru/publications/23-outlook/2986-the-six-principles-of-global-manipulation.html

Principle 1. Ideological (worldview)Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2020 во 10:38

сигурно во однос мојата рефлексна дума до паганизмот или неопаганизмот на ГоранММ ќе речете види каква хипокризија, тој сака други да таба а не сака да го табаат (му табаат идеологија), и оп туј ет еден голем мој проблем, јас сосем поинаку ќе дрмам доколку постоеше јасна припадност на чоекот, значи тоа е и најголемата гачка кај денешниот њуејџ агитпроп, слично како и месоните во завиена форма некој ќе допре до Христијанство и така ќе ве поучува без да потенцира кои му се фундаментите туку треба вие сами да откривате! можеби лесно за некој што е упатен во духоносните науки, но многу тешко за лаици, кои пак така биднуваат лесно извозени да од Традиционални Верници станат апостати, прифаќајќи на прва туѓа слаткоречивост без да се свесни каде ги води тоа! ко што реков онаму каде е вичен како физичар (и тоа на тие теми го истакнува ГоранММ) јасно е се’ та земните меинстримерски научници можат прецизно и да му дадат одговор или пак јас да го разберам без притоа во трансои да паѓам! Чинам ова треба и законски да е уредено дека секој Јавен Говорник во медиуми мора да има цели генералии чија доктрина застапува за да нема мешање лончиња постфестум од страна на неупатени, тоа би било нешто налик регистарска табличка на возило која доколку постои вожњата е лишена од каубојко однесување во голема мера бар кога тоа е случај на народен пат во овој случај медиумите преку кои Народ свесно или несвесно па и потсвесно бива возен од разни шофери, кои неретко ко мене се и’ без тапија односно немаат официјално дозвола како учени во некоја област стандардизирано да излезат по медиуми! сепак јас не дрмам на портали ниту весници ниту пак официјални емисии, туку преку еФорумско блогирање во случајов (бидејќи никој не се јавува за дебата) пробувам да укажам дека постои голем простор за чешлање разни извртени полувистини и недоречности или пак намерни патки, а притоа гледам и да нагласам дека сето тоа најнапред треба секој во својот двор како официјални заклучоци (на некоја група заедница или клан) да си го изведе за да пред да се втурне во дебатен карамбол да постои нзс меѓу сличните како не би имало еден куп разногласие и спинови! слично ко што велам дека Мрмрџии прво треба да се соберат на купче и дефинираат што е најлогично а потоа да истапат политички наместо да чекаат некој хемичар тоа за нив да го пегла преку негови интереси виа постојните удбалитичари!
чудно ај ќе речеш перење мозок виа натурање њуејџ доктрини оди по сите страни денеска, јасно секуларизам та кој медиумски ага за што е склон тоа и ќе си промовира, нели либерализам без граници налик тормозење на буљашко малцинство на цело мнозинство 24/7 неопходност за аклиматизација кон перверзност бидејќи така нечии права го правеле поеднаков - само каде се оние на мнозинствот!? чинам кај нас медиумите имаат прекардашено, каде и ’национална телевизија’ како Канал5 не да ви промовира иноверни религиозни абери како БалканИнфо на тјуб, туку ви ШИТка асли демонски техники на гатање, ете вчера чиниш во транзициските 90-ти си па после полноќ некоја тетка гата ли гата на телефонски јавувања, ало К5 газда Емиле директоре Иван уредничке незнам која немате л.к. нигде по нет, имате ли бе вие Памет!? мислам убо што сте беспамет (ваша работа) ама тоа да си го лупнете како етикета и на лого! национална телевизија, хм, незнам дали постои сеуште ваквата лиценца, но телевизии со голема гледаност треба законски да се спречат да протнуваат на кој било начин антимонотеистички содржини за да не предизвикуваат некаква нетрпеливост или револт во Народ, што особено ќе биде случај кај муслиманите бидејќи за разлика од христијаните немаат толеранција до болка, туку штом се загрозени од сатанизам во некаква форма на тоа реагираат старозаветно дрско, но бидејќи не се во мнозинство та таквиот моментум ќе си се билда додека да дојде до крешендо кога пак немајќи на кој да удрат ќе удрат на кого стигнат! после немојте да речете биле фанатични, ноу мои мили маусдонци вие сами сте повод за склет бумеранзи бидејќи не сте си мучнале глата со време!

толку многу абери во нишкава а се’ се сведува на тоа дека во овие времиња постои екстра сива медиумска зона која некој како таква си ја користи за да соблазнува и Младо и Старо фрлајќи го во смут сите ако не преку сатанизам тогаш неопаганизам, мислам ќе немав против паганизам да се чешла каде точно се знае кои се' догми и учења се на ачик, нешто налик дообјаснување симболично не само за каква старосна граница е емисијата туку и за каков духовен абер станува збор, но кај вас е и дамбетер та њуејџ факири ви се аги, ех тоа е налик механичар специјализиран за ауто од секаков вид сетне ви пукнал блокот бидејќи тој ви поправал ауспух и карбурато преку електрика од дома! во основа едно е да се чешлаат ваквите аги ко што се обидувам јас, а сосем друго такви да ви шиткаат доктрини идеали и веј-оф-лајф на јавни медиуми! за жал понесени од либерализмот вие ете и гатање сте си официјализирале нерегулирано, значи не некаква едукативн аемисија за тарот туку буквално тарот во пракса односно спиритизам на дело и тоа по јавни гласила, кој да ви праи вам егзорцизам, се чудам може и Зајко ко Љупче да имал таква гатачка за советник како еден од многуте та тоа пак вибрирало така и до медиумите, само нек се сетат каква искреност од Преумување неа ја стигна што е за пофалба бидејќи низ јавна исповед се Покаја [1]

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2020 во 01:33
но да речеме свесни сте за месонеријата како скриен сатанизам, и што мислите така стапицата за вас како Христијани завршува со тоа!? јас би рекол тие месонски елити имаат далеку позамрсен пристап како да го декомпонираат Христијанство за да ве легнат на брашно од спунт, а тоа е њуејџ движењето, односно неопаганизмот протнат виа секуларните рамноправни врати при што сред вашата Монотеистичка Традиција се истура на ангро многубоштво или пак деизам всушност секакви форми на неопаганизам преку кои што повеќе Народ би се отргал од Спaсителниот Христов Пат, ете во нишкава низ постовите претежно е закачен дуализмот а треба да внимавате и на политеизмот но и на монизмот на њуејџерите, што не значи дека таквите упади треба да ги линчувате но треба да сте Свесни која е вашата Вера и што тоа некој гуру ви нуди како карамела! КОНЕЧНО едно е да се информирате а сосем друго да почнете да нурнувате во езотерии експериментирајќи со нивните техники! јас ќе рачм прво Осознајте ја својата Духоносна Традиција а доколку Таа е за вас неделотворна тогаш ваша работа ако не ве држи место скитајте со паметот!
инаку упадот обично се одвива низ селф-хилинг гуруа, и тоа ни помалку ни повеќе преку сите медиуми кои бар ги цитираат нивните поуки, а штом се фатите во таквата њуејџ шема јасно ќе се нурнете и во нивната матрица за да потоа дотерате до некој синкретизам од паганизми како што е теозофијата виа агни-јога, интересно е дека ваквиот блупринт веќе е копиран од сАд каде ова било протнувано како шема на почетокот на минатиот век а при што се појавиле протестантски гуруа кои синкретизирале со пагански мистицизми пр. како блаватски која миксала хиндуизам (имате поназад) или пак едгар кејси кој забегувал по егејски мистицизми и митови [1] всушност не му се ни замарам како терал бидејќи нема крај таквото буре без дно! посекако овој вајб не е воопшто нов кај нас, само тро покасно во титоизмот распалил јавно бидејќи до 70-ти односно новиот устав во екс-ју било табу да се размислува не само религиски туку и секташки, иако тито бил месон а викаат и многу други околу него, сепак не можеле да отворат инстант врата за неопганизам сред атеизам та почекало тоа да го протнат малку за подоцна кога пак се појавува наплив на езотерија по литература па и весници замаскирано и како белетристика или пак астрономски како фамозното списание галаксија, а по што во екс-ју здрмува на ангро њуејџот та никнуваат јогија по сите страни, се оди на аџилак кај саибаба, почнуваат да паѓаат во трансои млади од лсд, но сепак тоа не е толку масовно кај нас попрво обратно географски со најголем интензитет во Словенија чии ефекти можат да се приметат реципрочно и ден денес! сепак Србија е феномен како екс-ју центрифуга каде ваквиот њуејџ вајб низ амплитуди наплиснува речиси упорно ко да е субкултурен турбофолк, а последно што го приметив е дека преку јутјуб ваквата шема се истура со екстра набој и тоа пример преку професори како ВелиборА кој форсира теозофија или пак последно што ме закачи случајно професор ГоранМ кој го бев чул во однос неговата струка [1] no se zabezknav koga na slednoto intervju cuv kako raspalue antihristijanski iako vo zaviena forma nalik vie mantrajte hristijanski za monoteizam ama vrtete hinduisticki kon monizam, а чунки знаете што е монизам all-in-one доктрината [2][2][2] саундс фамилиар нели универзализам! нешто што Христијански е отфрлено како возможно бидејќи така чоек е сам свој господ а што доколку е случај тогаш која поента од Спасител и Спасение [3] одете да ве видам сами спасете се! инаку горе го посочувам едвард кејси за да полесно ја сконтате аналогијата на ГоранММ за четири принципи на егзистенција [4] кои очигледно ги влече од некаков будизам [5] само се препакувани ко во случајот со кејси и атлантида веројатно за да не бидат толку склет воочливи како неопаганизам, мислам ако ги споредите како негови 4-ри принципи "ti postojis" "sve je jedno" "kauzalnost" "sve je u vecitoj promeni" со предочениве од 5-тата фуснота "first, one is one" "second, all in one" "third, one in all" "fourth, all in all" кои се изведени од кинескиот dusan култ [6] како сублимат на хуа-јен будизмот сличностите се поклопуваат, веројатно тој му е филмот!? инаку она со месонските фоур кардинал виртјус немаат допирна точка бидејќи тоа се платонови принципи та да не измешате брзини, значи тука говорам за протнување њуејџерски а не месонски вајб, иако може и баш не тера некаков неопгански филм ГоранММ туку чист пагански, иако будизот како дуализам виа јинг-јанг принципот самиот е разгранет низ разни синкретизми кои мешаат разни суштини низ разни будистички школи, и нивна работа, мислам ок немам против по Дарот на Слободна Волја секој да си цапа каде сака, но да ви пере мозок некој дека тоа е едно исто со Христијанство бидејќи според нив Христовата Молитва е најголем коан тоа мислам е дрско, имам разбирање потполно дури и самиот нагласувам дека дури и будистите ќе влезат на крај во познание на Вистината но дали нема тоа да биде прекасно за да си Спасат Душа!? на тоа посклет видео кое го бев чул од него пуштив рефлексно и коментар бидејќи чоекот се обидува да го релативизира Христијанство на дидактички начин преку претпоставки а без никакви аргументи, но еве го риспонсот на тоа видео и тука, бреј го ислушав цело и има доста слаткоречиви абери неки точни некои исфалширани Но смешно е како такви појави како гуруа успеваат да станат тренд во Србија, очигледно титоизмот има многу што пуздер напраено како оставштина!? но вејт а минит, и кај нас ги има само се понадвор бидејќи тука пари нема! несакам да кобам но со воа јутјуб монетизацијата и кај нас прашање на време е кога ќе распалат!? та овој пост е обид да посочам дека нападот на Православие не само индиректен туку и директен, а тоа на месоните и еугеничарите им годи бидејќи Православието е Прв и Последен Бастион на Христијанстото! патем како ќе познаете Православна Мистика ако одите по пагански мистицизми а потоа таквиот пагански расчекор го споредувате со Христијанска Теологија без никакво практично Светотаинско искуство во Православната Црква!? ГоранММ токму така споредува, сепак сеуште не е гуру туку вона-би гуру, ех вели Исус тргнал по индијски академии за да учи да биде нивни студент, бреј веројатно не разбрал дека уште на 12-есет години во Храмот во Ерусалим ги подучувал првосвештениците што и во Новиот Завет е посочено, а вакумот кој го вергла е значаен заради Послушанието кон Богородица веќе да не прави така, друга работа вели од сите напишани Евангелија само цензурирани поминале небаре Светите Отци на Вселенските Собори биле во својата Светотс лажни, небаре не биле Аскети и немало во Православие Аскети кои сето ова доколку не е точно не би го преипитале, мислам најголемиот проблем не е како тој го разбира Новиот Завет туку како ја сконтал Апокалипсата, бреј Светители не сакале да ја кажат правата вистина, ау србијо на какво дереџе си ти денеска!
Цитирај recimo da Gost je u pravo, a nije, ondak nasa Vera U Hrista je zaludna, prosto najjaci udar na Hriscanstvo danas je negovo spinovanje kako paganski sinkretizam dali preko odnosno sa egipatske mesopotamske ili hindu mitologije, samo se pitajte jeli moguce Hristos da ispusti pouke o indijski misticizam svojim ucenicima, konacno jeli moguce za 2000 godina Pravoslavnog Asketskog Iskustva niti jedan Svetitelj da nas ne uputi prema hinduizmu? GoranM u svojoj oblasti fizici vrlo elokventno demistifikuje naucni humanisticki drajv, tamo mu srce i drugacije vibrira dok prica, a tu na ovoj neopaganskoj prici nekako duboko vergla, njegovo pravo u sta i kako ce verovati ali greota je da neopaganizam se glatko sipa u mozak ljudima kroz BalkanInfo, ako vako produzite u Srbiju ostace samo S od Slobode! kaze joga nije poshast, brej mozda dualizam po njemu je idealna misticna doktrina, jeli Gorane kundali nije li dualizam, jel stari svet nije potopljen bash zbog opshtenja sa palim duhovima i izvrtavanje Monoteizma u politeizam, zar tako olako ides od svoga Pravoslavnog Korena prema njuejdz fantazmagorije, jeli ti uopste si se uhvatio na megdan da se tuces sa demonima ili samo si citao za te fajtove u vedama? porbaj da zivis Hriscanski u Podvigu pa ondak imajuci prakticno iskustvo u ovoj oblasti ko sto imas u fizici uzmi usporedjuj i analiziraj dali svi moraju prema univerzalizam kao sta predlazes!? pretpostavljam zakljucak da svi su isto na to aludira, a ni smo niti ideoloski niti dogmatski, ako ti mislis da te razlike mogu se lako pomiriti ondak cemu Slobodna Volja i konacno jel ne bi Gospod Isus Hristos to ucinio do sad za nas, ili uopste dali smatras ti da je Isus Hristos Gospod ili samo jos jedna inkarnacija bodisatve kako sta je buda, ti Brate imas veliki problem a to je sta ocigledno ni si iskusio Pravoslavlje u Punoti a pricas kao da si bio eks-episkop koji se pre*acio na hinduizam!

Изменето од Zelenikovo - 17.Јануари.2020 во 02:33
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2020 во 18:51

сублиминални пораки како бреинвош техника ете се означени како псевдонаука, а сродна област нанив е и NLP [1] исто така техникаетикетирана како псевдонаука [1] значи според меинстримерите на кои ко зајци во кафез со змија им верувате опиени од нивната експериментална хипноза за вас нема никаков зијан од натурање склет месонски симболи по сите страни во забавната филмска и музичка индустрија, хм се прашувам зоштотогаш дарпа пушта грантови за соодвени проекти [2][2][2] оправдано ете безбедносно ќе речете да и најшпекулативните теориисе земат во предвид, хм може уште поголема конспиративна гачка опсреди ваквото потсвесен сатански бличинг е што велат перјаницата на NLP техниката биле месонски адепти [3][3] но било или не така научно-технолошки перењето мозок денеска, јас сметам дека станува збор за метафизичка гачка односно вака ко во горните постови предочено веројатно ве тагираат попрво душевно [4] отколку психички, сеоак дали е така неможам да потврдам никако научно, но ете имам насетено би рекол дека штом гледам некој филмои со таков набој со сиктер скришно истурена симболика просто духоносно штитот почнува да ми паѓа т.е. ко да сум без сили за Молитва или попрво безволен за Спасение, она во Православие позната состојба на душата како униние! интересно но ова како случај го имам заприметено и во однос гледање некои тв-канали како cnn илити вафла сериски ко fox axn hbo cinemania и слично!


колку и како ова би ви помогнало незнам, дека ќе фрлите телевизор во подрум или уште поубо на сметлиште тешко да поверувам дека тоа би било случај со повеќето од вас т.е. дека сте толку свесни или пак ви се отворени духовните очи та да ескивирате разни од спунт налети на неопагански тагови! Но еве овој абер можеби ќе ве замисли за да се подзаинтересирате како и дали ви пере некој мозок непримтно! во контекст можетеда г ѕирнете аберите и од следниот пост ...

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31572&PID=3144818#3144818


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2020 во 00:00

сеј ват!? груевци го јале на фора!? и тоа каква, поука, дека Традиционални Христијани заради некакво невнимание или пак ложење би прифателе некакви компромиси, проблем и тоа голем, кога такви сонародници ви се аги и бегои, денес замижувајќи пред склет скулптури и како сред град ви се истоварени, а утре замижувајќи пред екуменизам и како преку промена на Црковниот Календар тоа почнува да се одвива! ги потенцирам Традиционалните Верници кај нас како поука бидејќи и Утврдени Воцрковени Православни Христијани биваат искушувани и знаат да се соблзнат да згрешат па и во униние да паднат од невнимание, а не пак оние кои Верата во Христа си ја разбираат како нешто онака фолклорно адетски како обичаи кои ни ја осигуруваат посебноста некако, уверен сум дека така погрешно се фокусирани кон земното наместо Небесното т.е. да се свесни за нашиот самоволен човечки прогон на земјава та така да можат да се фокусираат на Можноста која ни е дадена преку Господ Исус Христос за Спасение на Душата ...
може ќе речете што бара ваков вовед во овој пост на ваква склет тема како месонерија, но еве за да направам споредба па си дозволувам ваква експликација! поентата ми е дека Ние Не Треба Да Судими!!! корисен абер во однос моиве постови тука, дека јас укажувам Но не сум тој кој има право и да суди зошто некој сопствената Слободна Волја ја фокусира вака или онака, та биле тие Сограѓани Традиционални или пак Воцрковени Православни Христијани, биле тие пагани или неопагани илити месони, А мое да укажам на некои погрешни елитни трендови и култови, бар се трудам тоа да е што поартикулирано, иако знам зависно од денот да распалам онака малџиски дали сеирџиски или галамџиски НО не со намера некого да барам да биде спален на ломача! освен тоа неопаганските споменици од скотскио центар! НО дури и во тој случај повторно велам треба Народен Параф референдумски за да таквото нешто е конечно и оправдано!
можам да кажам мојот револт во каква и да е форма не е со омраза туку со зачуденост како цело Општество е рамнодушно кон либерализмот кој е нусефект од ’хуманизмот’, а единствено вака сакам да посочам дека така си дозволувате ако не рамнодушно тогаш наивно да ви се етаблираат како норми разни туѓи идеали кои ви го и ќе ви го разградуваат Културниот Код, а тоа пак неминовно ќе доведе и до есенцијален освен фактички колапс на вашиот идентитет како Македонци! а дали тоа ќе го геннерализирам како идеологија на глобализам, дали истата ќе ја препознаам како месонско масло, и конечно дали така ќе ги изедначам прогресивните унои во заедницата кои свесно или не ја бркаат таа матрица тоа е мое Право, просто бидејќи она што го нудат и подметнуваат виа сини знаменца ги дефрагментира ако не сотрува Етиката Заедништвото и конечно Спасението на Душите како Типична Слобода која не’ одржала низ вековите, а сега инстант истата е заменувана со енлајтментска слобода посеана токму од $напредните$ кумови на хуманизмот односно месоните, чија пак револуционерност стреми кон билдање некаков земен рај, некакво усовршување на човекот на разни начини како би стекнал некаква херметичка просветленост преку универзалистички моментум, мулти-култи соживот помеѓу контрадикторни идеали, а таквата каша од неспоиви суштини јасно е дека подоцна ќе биде и ресетирана и субституирана диктаторски кога ќе се покаже дека е неодржлива бидејќи за истата така да биде одржлива мора да се ресетираат досегашните идеали како неподобни за ван-лов универзализам кој ќе ги турка на заедничарење Овците и козите, можам само да претпоставувам каков амалгам би произлегол од ваквата глобалистичка инерција, а таквата претпоставка најкреативно ви е ете предочена во филмот Диверџент кој го есапам во минатите постови, од што заклучок е дека еугеничарте чарето јасно го гледаат низ мас-лоботомија експериментирајќи во недоглед додека го бркаат тој свој идеален нов’светски’поредок, сепак за сега сме налик сред WWZ сценариото каде вирусот на енлајтмерите напаѓа по сите страни а единствен лек е Човек да се оградува со Божја Благодат како не би бил подложен на глобалистичко лоботомирање! [blockqute]сигурно повеќето знаат што е енлајтмент, но еве абер за оние ки не чуле [1][1] банализирно ен ОлИнклузив лоботомија кон религиски универзализам на кој му претходи nwo глобализам, сигурно вие си мислите зарди мир и просперитет месоните го бркаат тој нов’светски’поредок, но иако маската е таква, суштината под неа е религиозна, бидејќи како елити тие се задоени со некаков идеал посекако поголем од мамонистичкиот, а тоа е напросто луциферијанизам, се полакомиле некои нивни предци во минатото за преку Леб погача да бркаат, а сега нивните внуци од таквото лакомство си направиле дури и масонска религија која е перфидно скришна и спинувана во своите идеали како оној за колумбија од 1/2 фуснота во пасусов или пак користењето на Библијата како спинува мамка за регрутирање наивни Христијани [2] логично за да не и го дофатат на месонеријата вистинскиот копитарско-идолски облик, кој пак цели што повеќе Луѓе да повлече со себе во геената, може така надевајќи се дека помалку ќе гори или пак ќе се теши како не е единствено битие прогонето во вечно проклество, а жалосно е што ние како Луѓе имајќи Слободна Волја дури и кога сме Свесни за сите ризици не сме доволно фокусирани за да ги изескивираме таквите стапици како и ние не би заслужиле Суд после кој нема враќање [3] фокусот пак е возможен само доколку како Црква сме упорни да во овие времиња не клониме со духот индивидуалистички, бидејќи многу што како стапици се примамливи и од сиромаштво или безидејно досадување на современиот градски човек кој дури и не се интересирал за неопаганизам од спунт ќе си го крка бидејќи не знаел што со себ па дремел пред тв, на фејкбук или во кафана, особено голема одговорност кога станува збор за Најмладите кои како Општество си дозволуваме на ангро да ги стимулираме кон вакви околности, зар некој од Црквата како Заедница на Сите Верни во Христа се потрудил да прави Детски Сотиролошки (христијанско-eтички) Сликовници, Цртани, Емисии, Детски Кампови, Планинарски Домови итн. итн. сите чекаат некако некој друг тоа за нив да го стори, можеби но тоа ќе биде со сино ’хуманистичко’ знаменце заради склет месонки агенди, та берете памет бидејќи оној кој сака да си ја Спаси само својата Душа тој така индивидуалистички наштиман и ќе си ја загине, чинам Зборот Заедничарење значи т.е. снисходи и Сострадание освен Дружба, а дали тоа е доволно ако само со Сиромашните сострадувате или треба уште повеќе со Најмладите кои виа либерализам се туркани кон на ангро секуларно промовираните хедонизам мамонизам и егоизам, како и колку на Најмладите мислиме кога и преку ден крвопролевање е дозволено да слушаат и гледаат по телевизии или пак нон-стоп да бидат од транс-корп алгоритми и мас-глоуб агитпроп касапени по тоа фејкбукот и оснатите социјалки, за конечно да им се пере мозок на ангро месонки (луциферијански) дури и преку цртани филмови, во најмала рака треба бар да се направи Прирачник за Добра Христијанска Родителска Пракса, но како ќе стигнете до него ако нема континуирана еФорумска дебата на некој Христијански еФорум кој порано го имаше на ПреминПортал но веројатно заради немање адекватно модерирање што допринесе до тривијални дебати та и го затворија, иако токму тој еФорум беше најголема шанса за сотрување и на белата чума бидејќи беше шанса да се посочува колку некој не мора да биде незнам како писмен или елоквентен за да има изобилство на Љубов во Срцето заради Христијански Светотаински Живот, а посекако тоа беше е-простор каде многу полуписмени можеа да се поучуваат низ прашања и одговори за Православие ... денес за жал норма се или вакви обланда еФоруми, или пак фејкбук некатегоризирано разногласие, во такви околности најдобро се снаоѓаат агитпроп центрифуги со озбилни агенди, а тоа денес се банкорп-ци но и еугеничарите и нивните мецени месоните, та буквално сте како овци пред колење, само што ножот треба сами да си го тргнете бидејќи така паднатите духови си осигурале победа, бидејќи ако сте терани сосила кон воајеризам ниски страсти или алчење по богатства вас тоа ќе ви биде и одбивно, но како и да го рецклирам месонството како мецена на еугеничарите или пак паднатите духови како мецени на месоните, вам никогаш нема да ви се отворат очи освен ако не Почнете Да Се Оградувате Со Божја Благодат Низ Воцрковен Христијански Живот! дека е лесно тоа тнко, еве после деценија и кусур не гледање блокбастерски хитои, значи не само што апстинирам туку буквално ги ескивирам, сега од спунт бркајќи склет аналогии за да посочам апропо темава последнава недела и кусур се разгледав на филмпоток многу што од сф-ои, таман за една недела надокнадив поприлично што не сум фатил за цела деценија, сепак авалон тој со помодрените ејлиени го ескивирам сеуште, јасно е како ден дека е склет ејлиен сатанистичка агенда при то треба демоните да си ги прифатите како нормал појава, претпоставувам тоа е идејата иако нит сум читнал за сценарио а не пак да сум го гледал филмот, но еве капка по капка ако не се фокусирам поусрдно на Христијански Подвиг та не само сф-ои што ќе продолжам да си гледам туку и кон неопганска фантастика ќе свртам налик титански екранизации и слично, а потоа јасно ќе биднам подобен и за по некој хорор бидејќи некому околу мене му омилело даљинско или пак на фокс сериите не изгледале толку опасно крваво, бреј компромиси, ама така и сте врзани за земја духовно, всушност поентата денес за Христијанско Постење е токму одврзување најнапред од ваквие аудио-визуелни сластења а дури потоа од храна, а колку повеќе намалувате на земното толку повеќе ќе кревате на Духовното низ Светотаински Живот во Црквата, арно ама, лесно ако не ви беа шибале месоните разни астрални тагови (душевни жигови и рани) порано преку филмои а сега и преку фејкбукои, но нели за ваква метафизика бидејќи нема да дочекате емпириски потврди па и ќе ви изгледа како глупост во најмала рака, но ќе речам само внимавајте бидејќи стапиците како пластови од пајажиа врз светот анатемаго ги фрлил, та дури и во минатите векои паѓале во очај од жал Светители од ваквото познание пример Свети Антониј Велики [4] а можете да замислите во овој век како е кога грото демони си завршуваат искушувачка работа со еден блокбастерски филм и можат во лер да тераат плажерски на одмор да промовираат потурбо содома и гомора - денес дури и сред Охрид [5] пардон може работат на трендови и нивни маркетинг - бидејќи уз секс им е мила и обитељска идила [6] а ако со нешто најфино бивате сотрувани тоа е сублиминалната пропаганда виа филмови музика и книги, слично ко и со политичката и со бизнис пропагандата така и со идеолошката месонска пропаганда 24/7 сте таргетирани [7] а дали боли, незнам ќе си научите веројатно натака!?

сигнификант е соблазнта
сигнификант е свикнувањето
сигнификант е сугестибилноста
сигнификант е натурањето
сигнификант е алфа-стејт <2> делта-стејт
но’у риал пауер вели следново видео
јас би рекол итс хиден инаф ту кук бихајнд
ас луциферијанизам биинг легитимајз!
корисен edit:

Цитирај while classical hypnosis depends on techniques for putting patients into suggestive trances (even to the point of losing consciousness on command), NLP is much less heavy-handed: it’s a technique of layering subtle meaning into spoken or written language so that you can implant suggestions into a person’s unconscious mind without them knowing what you’re doing.
...
An NLP person essentially carefully fakes the social cues that cause a person to drop their guard and enter a state of openness and suggestibility.
[1]

~


Some people don’t even recognize that they make pictures in their heads. If you are one of them think about the color of the walls in your childhood bedroom. [2][2][2]


~

NLP > an placebo suggestions gone refined > covert trance inductions


Цитирај Most people think hypnosis is a trick.
Hypnotist and acclaimed Filmmaker Albert Nerenberg, (Laughology, You Are What You Act) asks: What happens if you run a series of standard hypnotic inductions on a large crowd such as the audience at TEDXQueens. Is hypnosis fake? Let’s find out. The results are stunning. This comical presentation may finally provide a street science explanation for how hypnosis actually works.

nowadays mesonic ideals and nwo agenda are
pushed down our brain via subliminal e-medium programming
resistance is futile if u stay hooked on them

Цитирај Zelenikovo] сите фино пропржени на тивок оган во глобален ријалити шоу ко фејкбук, кој пак е понапредна форма од телевизијата која заедно со печатените медиуми ве хипнотизираат ендонасочно [1][2] додека нетот треба да ве стрефи повеќенасочно особено доколку си дозволите холографсконили холограмско учипување утре [3] што можеби нема да ви е склет ако нема во позадина никој со задни намери, но има!


бреј какви гнаси удараат од све страни сугестибилно предетерминирано
и тоа толку е смешно бидејќи си паѓаме на фората топтан без исклучок
чим е-тенеќињава не сме ги фрлиле во подрум ако не контињер!

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31572&KW=телевиија=3144818#3144818


ПОЕНТАТА доколку немате штит во случајов доколку не сте Воцрковени така сте бланко отворени кон сугестии на месонската матрица, така сподобени пак бивате плен за паднатите-духови-анатема-на-нив, во кој случај дури и Христијани кои не живејат Светотаински иако Веруваат во Бога тро по тро се олабавуваат, ним може нема да им скубне фокусот кон Спасение но дефакто стануваат ранодушни за случувањата наоколу а потоа ги повлекува слепилото на заедницата која стреми кон хедонизам мамонизам и егоизам, та дури си ги кркнале истите онака лабаво медиумски како дај да видам што има по тв или нет, жално но никој во Црквата не предупредува дека мас-медиумите денеска се во раце на месоните директно или индиректно, на ангро лоботомирање за што полесно да можат да ве туркаат кон nwo! речиси ко да мора да ги замразите е-медиумите ако сакате да си Спасите Душа, со оглед дека либерализмот денеска единствено што филтрира е Христијанска Етика, навистина жално што тоа е легитимизирано преку секуларизам, а вие потоа чудете се како тоа тинејџери закачувале своја сексологија по телеграм, а што кога станало норма за старлети што пак децата да не ги глумат, табу денес е што ова сеуште не е на топтан ниво на содома и гомора иако натака е тргнато имајќи во предвид какви се не тешки дроги има во оптек, зар некој приговорил што инерцијата била така стокмена уште во кес-ју, зар го чуди некого кон каде сето тоа води!?Изменето од Zelenikovo - 27.Јануари.2020 во 16:52
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2020 во 19:19

туку уште еднаш за филмо Диверџент, бреј си велам мора да има и нешто поочигледно апропо фоур ликот и тетоважите по чакрите негови, односно симболите на она lament box-от (кој носи порака во себе од ’сеачите’ на дотичните гини-пиг-ои од тој некој постапокалиптичен чикаго), И оп имало И тоа озбилна порака, значи еугеничарите се месони директно упатува филмот, а што може да се извлче заклучок од 4-те месонски особини до кои мора секој еден месон да држи односно да биде диверџент ако сака да стане месон, ех кој би рекол дека ин-плеин сајт односно на ачик и на ангро виа сф-блокбастерски сериали си тераат не само ’кондитионинг’ Туку и месонска едукација!
Цитирај It is universally recognized that the four principal Cardinal Virtues in Masonry are Temperance, Fortitude, Prudence and Justice. These are often represented by various figures, usually female [1][1]

ау до каде тера муабетов, просто ’хуманистите’ не само што си тераат отворено свој месонски агитпроп, туку според последната фуснота истиот во даден момент озбилно го фурале и виа свои папи во ватикан, зошто го велмам ова скроз нехристијански ако не антихристијански пристап за дефинирање неопходни навики за Спасение на Душа, бидејќи Христијанските Доблести [1][2][3][4] сосем поинаку се дефинирани и акцентирани него ’хуманистичките’! уште колку аргументи треба за да сконта Народ дека си има работа со религиозна организација која е антипод на Христијанство, а дококу е така зар не е очигледно чии слуги се тие месони, иако ќе ви верглаат абе ние исто веруваме во бог, но кој, светлоносецот луцифер анатема-на-него! вистина како можеа ’народњаци’ ко груевци да ви го протнат така прометеј, та имаше ли некој бар малку акал макар на слепо си ја терал, бар некој од Црквата да срипаше, уште да ви го исправеа со надрвен налет гаќите подоцна, вистина до толку ли е работава замината да сите при очи слепи се праите!? рециклирање, какви со динамит да се руши малку е, ако сакаме да претендираме на Охридска Архиепископија како Мајка на Словенството!!!

вака Видено сите вие сте за жалење повеќестрано! Но кој да ве жали кога вам ама баш рамнодушно сеисто ви е дали сте Православни екуменисти или емесони, бидејќи во спротивно ќе имаше бар гласен Протест од страна на Мирјаните ако не за друго за паганските споменици истурени виа Ск’14, што треба малку беше поплава што ве здрма треба ли поозбилен земјотрес за да почнете да се опаметувате!?


Изменето од Zelenikovo - 11.Јануари.2020 во 19:27
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2020 во 13:45

после посочениве примери на сублиминален агитпроп веројатно си мислите перење мозок и не е толку склет работа, дури е и’ забавно нели, логично не ни боли, а следствено нема ниту некој склет ефект бидејќи не сте до толку мулиња па утре да не можете да разликувате црно од бело, НО токму ваквиот популарно-културен амортизер енајбитен за месоните за да полесно сторат јавно идеолошка сива зона иако во вашата сива маса, што вели збигњев најголемиот трик денеска е како масите да се лоботомираат за да со лесно си ги лапнат стапиците на nwo елитите [1][1][2] што би рекол Сем Вакнин во следниот документарец плагед-ин вие сте вака кондитионед [3] и тоа (conditioned) подготвувани подолго време - што би рекла демистификаторката во линкот на крајот од следниот пост апропо сф блокбастерските предожби низ последните децении [4] навистина поентата и е на место, онаква ментална кондиција која колективно се надградува за да правовремено бидете спремни да си ја лапнете nwo мамката, во најмала рака да бидете рамнодушни кој што како ви сервира натака како еугеничарски решенија за од нив инструираните кризи, билд а проблем гив а солушн енд ноу ван вил комплеин! хм зар не е очигледно дека така ќе ви го супституираат и Христијанство со универзализам откако испровоцираат намерен карамбол помеѓу Христијани и Муслимани!? колку треба за да паднете на брашно и вие што цел живот Живеете Заедно, та ако вас ве легнуваат на брашно, колку полесно сред еу миксајќи насила глобалистички некомпатибилни традиции!?

ваквото мешање и самите од спунт ќе констатираат не е возможно со лесно, а за истото имаат и експериментални лекои како еугеничарски екранизирани спинови, што е најдобро портетирано преку екранизацијата на Диверџент [5] роман кој треба да ве кондитионира односно ве стори кондиторски подобни во некоја подобна фабрика европа онака каде и како ви е местото во кутијата со крембанани или румштангли! во секој случај сите млади книги не читаат па ето сториле и супер-фенси блокбастерски хит ем со a.скajвокер лепенка за да што помалку млади го пропуштат кондиционото [6] чиниш последното продолжение случајно го изоставиле, мене ми личи дека еугениката во истото уште повоочлива би била него од заплетот и расплетото во 3-тото продолжение на овој филмски серијал, само изгледа им треба да смислат поприфатлива амбалажа за да не сте толку запрепастени од еугеничарските експерименти и нусефекти а на крај да си ги прифатите како логично неопходни, всушност како сф-белетристика повеќе ја доловува постојната клима која треба да не дотурка до технократија која би ја заменило постојната плутократија, а за тоа јасно симулација и чаре имаат еугеничарите како и да завози работата, според нив недвосмислено 3-та светска војна мора да има а тие и сега и тогаш ви имаат нели спремно решенија, уште да не беа самите тие поводот за таква криза и арно, но ете што е тоа е вам пополека еугениката ви ја шиткаат како неминовен процес на еволуција кој ќе ве дотурка до нивната фамозна нова атлантида која е цршета на новиот’светски’поредок во кој ќе мора многу што да се селектира и рециклира за да стигнат до тоа за нив земно рајско ниво, ех колку фино и во овој филм месонската симболика успат ви ја товарат тоа е чудо!

земено пак окално вие сега сте на ниво на кое пред еден век биле америте, иако во центрифуга заедно сонив во однос трендовите, та освен што ве ’кондиционираат’ трендовско филмски музички книжевно, вас ве тагираа и споменично, зар случајно ви ја увалиле поставка за прометеј карши Собрание, андрогено во Жена Парк некој си маж директно ја претставуе либерти како златна статуа му фали уште тоа златното теле од мала станица да го јава, но ете ја напомош изида вам претставена како ника која на липицанери ќе ве доведе до прометејот, значи преку еу кога ќе стане сЕд преку турбо коњажа и мерџање со сАд ќе стигнете до nwo одма а таму ага е тој некој прометеј, мислам убо што вие сте слепи со се’ Грујо ко ваш доскорешен удбалитичарски-пастир кој овозможи ваква поставка илити Зајко кој глумеше дека ќе ја ресетирал а всушност ви го пуштил и ниту еден бар склет споменик што е не тргна, та бар јавна дебата да отвореа нели биле за Народни Промени, бреј си поќутеа, като ги удриле по уши нивните месонски мецени така и тукашните удбалитичари си одработуваат, спинувајќи се’ што можат за да што повеќе души шитнат, иако и самите не се свесни за сето тоа, некому од удбаша сигурно му е јасно, но убдалитичари абер си немаат, арно ама бидејќи си ја тераат онака како им го светнале месоните кога им редат малтешки ордени па што е тоа е, макар имале најдобри намери! незнам како но мора да си ја ресетирате ако не рецеклирате ваквата ваша постојно тесонски тагирана поставка и неопганските споменици сред скотје ако не ги фрлите на рециклирање тогаш да ги замените со нешто фораџиско [7] иако јас би ви препорачал да си ги рециклирате [8]

бре No.4 го збрцале сега карши постариот No.5 чинам знаете дека собранието ви е пентаграм кој ем месонски е осветен во време вардарска бановина, референците за броевите извадете ги од следниот линк!

https://www.illuminatirex.com/illuminati-symbols/


инаку аберот за Собрание е од емисијата ВоЦентар од 2007-ма [9] каде Зоран Ненезиќ како најупатен екс-ју месон тврди дека собранието е осветено со месонски ритуал тогаш 30-тите минатиот век, формата повеќе или помалку може да речеме ете оставија на страна, НО ова за ритуалот месонски дека таа зграда така е осветена ниту може ниту смее ниту треба во таква зграда да заседава Парламент на Независна Македонија, може сега бидејќи веќе не сте независни откако ве направија воа постојните удбалитичари уставна-флека сесрдно та и нема да ви е битно, но како Монотеисти и Православни и Муслимани треба поозбилно да се задумате кој и каде кави политики ви протнува не под нос туку во мал мозок! за да ви освежам муабетов пробав преку фејкбук го исконтактирав ЗоранН за снимка од емисијата немал, ВаскоЕ исто го замолив да ја извади од архива истата и ја закачи на канал, но освен лајк-палец ништо не бидна т.е. рече не знае дали ја има таа епизода во архива и дека ќе проверел, па еве и јавно да побарам може некој друг ја има чим Васко си ги нема своите емисии па нека ја качи на bitchute премер, нели за да не го саботира ВаскоЕ некако, види богати немал своја архива од својата емисија, чудно претходно беа и тие епизода од таа 2007-ма сезона закачени на нет, а токму тие се тргнати подоцна и му почнуваат од 2008-ма сега на тјуб-каналот, не дека ова е некаква конспирација, но може удбашана го предупредиле пази тоа интервју со ненезиќ може да биде проблем, нели што посвесен Народ за ризиците кои духоносно врват толкупотешко на месоните Македонија да си ја теќерават со лесно!

вие мислите ако иате Црква и Попови на сигурно сте, не, Слободна Волја, та немате ништо против во месонски осветено собрание да ви се зацртува иднина тогаш не се ни жалете што ве снајдует постојано склет реалност, и ајде разбирливо е паметник на Алексо бидејќи бил од Македонија император, но споменик на идол како прометеј во женапарк или жрецот во сред мост око тоа е фрлање колективно на својата слободна воја кон величање не само неопганизам туку и сатанизам а притоа никој и да не приговори та не се чудете утре кога и вас ќе ви облекуваат месонски гаќи бидејќи така помалку ќе ви боде очи содома&гомора вајбот во кој пополека виа сини знаменца педерастично борделски и коцкарски ве буткаат локалните удбалитичари! Православната Црква не може да ве огради од сопствената наивност, НО би можела да побара Референдум за да се ишутира споменичниот паганизам од Скопје, а бидејќи вие самите треба да сте Црква како Христијанска Заедница па не чекајте Владици или Ппови ова да го сторат за вас, тие и воопшто не се радикални ниту пак озбилно свесни што им се крчка пред очи, мислам чим немаат против да вртат кон екуменизам кој чекор најбрзо се случует преку ресетирање на Традицијата со Календарот и признавањето така на Ватикан за Примат тогаш што да чекате на водачите забафтани со свои проблеми наместо колективни [1] може ќе речат ама календарот е колективен проблем, ноу Црковениот Календар станува Личен бидејќи ко во сите православни земји каде ваква промена се случи Црквата се расцепи на непризнати старокалендарци и ’признати’ новокалендарци. ако Викарот вака размислуе не значи дека сите во МПЦ-ОА вака думаат, напротив, иако агитпороповски локалните глобалистички фабриканти сакаат на фора да ги легнат на брашно Православните Верници, среќа ако Верниците не им веруваат на нивни спинои туку на Трезни Свештеници [2] ех можно ли е и тука да бидне ова случај, зар и тука треба Народ да го носи тој јарем бидејќи на некои владици им се брза да сослужуват со католици!? јасно ни е посочено од Светители кон што води екуменизмот, а вие и понатака мижете со ширум отворени очи односно сте опулени со ширум затворени очи [3] да не ме разберете погрешно дека велам Католици се склет, туку некој ги подзаглаил, та нема логика ние како Изворни да главиме во таквата новокомпонираност, бидејќиако тоа денес си го дозволиме утре ќе бидеме спремни и за повеќе, што порано пример го верглав во однос Сакралната Архитектура како стил [4] но тоа е бенингно а не малигно расчекорување како нарување на еден веќе со векови утврден циклус, како тоа не е раскинување со традиција ако само Вегден старокалендарски е задржан, се’ сменете си бионички Главата ви останала природна и п вие пак сте Чоек ноу така само Киборг односно Робот со човечка глава, е сега сте почнале со менување од утробата далеку сте цело тело да го парализирате вештачки, хм чекор по чекор сте тргнале натака стандардизирајќи си табиет за компромиси, слично е и со вашати земни идеали освен Духоносни, та ако не ве боли што денес устав ви испокасапиле удбалитичари зошто утре да ве боли ако ве учипуваат глобалистички, вие вака пополека кондиционо веќе сте спремни како експериментални глувци дури и отпојќе него младите лоботомирани виа филмои музики или книги! па нек ви се угоде празноглавоста чим немате ништо против, ваша Слободна Волја, зар очекувате дека јас терористички нешто би менувал, ноу не треба промени во мозокот туку во Срцата а потоа мозок ќе сам ќе се прилагоди, но како да си прмените Срце кога вам истото ви е врзано за месонски традиции наместо Христијански, па што сте дробеле тоа и’ си сркате!


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.