Испечати | Затвори го прозорот

Масони

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Свет
Опис на форумот: Масони, Рокфелер, Ирак, Иран, Балкан Експрес...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2617
Датум на принтање: 15.Јуни.2024 во 21:54
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Масони
Постирано од: White Eagle
Наслов: Масони
Датум на внесување: 11.Јануари.2006 во 17:56
Факт е дека зивееме во масонско општество.Се е диригирано  и со врски.Какви се тие што владеат со светот?Дали воопшто постојат,нивните акции се позитивни или негативни?

-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.Коментари:
Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 11.Јануари.2006 во 18:04
Originally posted by White Eagle White Eagle напиша:

Факт е дека зивееме во масонско општество.Се е диригирано  и со врски.Какви се тие што владеат со светот?Дали воопшто постојат,нивните акции се позитивни или негативни?

ми се допаѓаат ваквите теми...може мошне да се дискутира и да се чујат многу мислења...ти недостасуваат  и др работи во анкетата како на пример го водат светот,чувари на богатството,а тоа добри луѓе не е јасно!


-------------
http://www.fantasytrend.blogspot.com - TRENDY


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 11.Јануари.2006 во 18:08
Не гласав, зш не знам за што да гласам... колку што знам,  тие ја контролираат големата политика во светот, работат во позадина, прават војни контролираат претседатели.... мислам дека постојат... баш пред некој ден читав дека во светот има околу 5000 масони, од нив се 5 македонци, колку е вистина не знам но као 100% сигурно. Е сеа за некој се добри за некој се лоши зависи кај е војната на пример или за кого лошо ќе направат за кого добро, али у принцип е се сведено на пари и територии... Знаете дека еден од најдобрите масони бил Тито и има јавно изјавено он лично...ова барем е 100% сигурно.

-------------


Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 11.Јануари.2006 во 18:59
точно е дека тие го движат цел свет и се причини за многу работи што ни се случуваат!

-------------
http://www.fantasytrend.blogspot.com - TRENDY


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 11.Јануари.2006 во 19:28

За нив не се зборува многу, не се прикажува на телевизија и разНи други медиуми, затоа и малку знаеме ние обичните луѓе. Но и не влијае многу на нас, тоа се глобални работи за цел свет.-------------


Постирано од: Maro
Датум на внесување: 12.Јануари.2006 во 00:05
ја не знам многу нешто за ниф...

-------------


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 12.Јануари.2006 во 16:40

Originally posted by Синдарела Синдарела напиша:

Originally posted by White Eagle White Eagle напиша:

Факт е дека зивееме во масонско општество.Се е диригирано  и со врски.Какви се тие што владеат со светот?Дали воопшто постојат,нивните акции се позитивни или негативни?

ми се допаѓаат ваквите теми...може мошне да се дискутира и да се чујат многу мислења...ти недостасуваат  и др работи во анкетата како на пример го водат светот,чувари на богатството,а тоа добри луѓе не е јасно!

Поке ми беше за нив како личности,добри или лоши сатанисти или нешто друго.Добро,можи како што велиш ти.-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: wonder_answer
Датум на внесување: 15.Јануари.2006 во 21:47
Sum slusnala za masonite,znam deka na svetot postojat 12 najvlijatelni familii,megu koi njavlijatelni se sekako Rokfeler i Rotshildovi.Imam i so drugi diskutirano za ova,i veruvam deka vo niv lezi klucot na svetskiot zagovor.prethodno vidov nekoj deka toa ne ne tangira nas,no jas mislam naprotiv,tie kontrolirajki gi drzavite i pretsedatelite ne kontroliraat site.Toa e fakt.


Постирано од: dino
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 18:04

Сите светски фаци (музичари, уметници, поети, претседатели.. т.н.) биле членови на масонското друштво.

Вреди да се набројат следниве примери

- В. А. Моцарт
- Леополд Моцарт
- П. И. Чајковски..

и мноооогу други.

Никој не знае што прават.. хмм..-------------
http://www.dinoimeri.cjb.net - Shameless Self-PromotionПостирано од: White Eagle
Датум на внесување: 19.Јануари.2006 во 01:15

Највлијателни се масоните,но која им е целта?-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Везо
Датум на внесување: 24.Јануари.2006 во 10:08
А не мислите ли, че те просто бдят над человечеството?


Постирано од: YODA
Датум на внесување: 28.Јануари.2006 во 23:14
МАСОНИТЕ БИЛЕ ОД СЕКОГАШ ЌЕ БИДАТ. ЗАРАДИ ТОА ШТО СВЕТОТ КАКОВ ШТО Е ИМА НЕКАКВА ПОТРЕБА ОД ТАКВА ОРГАНИЗАЦИЈА. ТОА ГО ИМАЛО УШТЕ ОД АНТИКАТА А ВЕРУВАМ ДЕКА ПОЧНАЛО УШТЕ КОГА НА НЕКОЈ МУ ТЕКНАЛО ДА ЗАГРАДИ ПАРЧЕ ЗЕМЈА И ДА РЕЧЕ „ОВА Е МОЕ“. ДУРИ ГО ИМА ОВА ЌЕ ГИ ИМА И НИВ.

-------------
и то...


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 05.Февруари.2006 во 02:42

Како прво!!! Масоните веќе не постојат, тие се претопени и се наречени ИЛУМИНАТИ!!! Во превод Светли личности!!! Масонството како братство се појавило пред околу 600 години!!! Тие живееле заедно во заедници немале жени, речиси и немале ни секс, а меѓу нив не смеело да се се развие хомосексуалноста!!! тие биле чувари на Христовото богатство, и тајните за христос!!! Со тек на време кај нив се насобрале премногу пари и тие станале најбогатите луѓе на светот!!! Тие го измислиле банкарството, и монетарната политика!!! Во поново време Масоните или ИЛУМИНАТИТЕ се всушност светската влада, за која сите знаеме дека постои, и се факторите за сите збиднувања во светот!!! Од најмалите протести до најголемите војни!!! Една од целите на Хитлер во 2 светска војна била да ги истреби Масоните и да го преземе нивното богатство!!! Во тоа време Рузвелт, и Черчил биле во тоа братство, и токму заради тоа објавиле војна на Германија, и поради други Х причини!!! Подетално друг пат!!!!-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Pharaoh
Датум на внесување: 09.Февруари.2006 во 23:00
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Како прво!!! Масоните веќе не постојат, тие се претопени и се наречени ИЛУМИНАТИ!!! Во превод Светли личности!!! Масонството како братство се појавило пред околу 600 години!!! Тие живееле заедно во заедници немале жени, речиси и немале ни секс, а меѓу нив не смеело да се се развие хомосексуалноста!!! тие биле чувари на Христовото богатство, и тајните за христос!!! Со тек на време кај нив се насобрале премногу пари и тие станале најбогатите луѓе на светот!!! Тие го измислиле банкарството, и монетарната политика!!! Во поново време Масоните или ИЛУМИНАТИТЕ се всушност светската влада, за која сите знаеме дека постои, и се факторите за сите збиднувања во светот!!! Од најмалите протести до најголемите војни!!! Една од целите на Хитлер во 2 светска војна била да ги истреби Масоните и да го преземе нивното богатство!!! Во тоа време Рузвелт, и Черчил биле во тоа братство, и токму заради тоа објавиле војна на Германија, и поради други Х причини!!! Подетално друг пат!!!!

Leleeeeeeeeeeeee me unisti denes na forumov so iznenaduvacki informacii 0od kaj gi naogas samo gospod znae. Uste da mi kazes i deka Dedo Mraz ne postoi i kraj aj jas mozda ne ama Carnation ke se samoubie.Ednas veke placese za toa sto snezana e samo lik od bajka.

-------------
Fortune favores the bold - Среќата ги прати храбрите


Постирано од: Стевче
Датум на внесување: 10.Април.2006 во 13:48
НРГМКД- Масоните постојат и не се претопени како што велиш! Масоните се посебна група, Илуминатите се посебна група. Кај масоните постојат степени според кои се определува нивната влијателност. Инаку покрај нив постојат и низа други структури, како Билдербергерите итн.

-------------
СТЕФАН


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 12.Април.2006 во 13:01
Си се групирале луѓето, си се нарекле масони - ѕидари, затоа што поголем дел од нив во тоа време биле ѕидари. Сега ај да ги етикетираме.
Богатите само им се приклучувале одвреме-навреме, обидувајќи се да добијат некоја корист од здружението.
Почитувајќи ги правата на луѓето да си остваруваат правата индивидуално или преку здруженија треба подлабоко да се истражува оваа област - масонството. Инаку без подетални познавања од темата смешно е да се дискутира. А дека е примамливо за љубопитноста на луѓето, се‘ она што е тајно, тоа е друга работа.

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: sard
Датум на внесување: 08.Јуни.2006 во 20:15
Идејата за постоењето на масоните е поопасна и од нивното реално постоење. Кога луѓето мислат дека некој има толку моќен што им ги регулира животите на масите не сакаат да мрднат со прстот за да си го подобрат животот бидејќи мислат дека ништо не можат да сторат. Идејата за моќна масонска организација одлично им одговара на политичарите, затоа што масите народ се покоруваат под замислените организации кои наводно управуваат со се.

-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: YODA
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 18:17
Види вака сега : самата организација негира дека постојат. Ако прашаш масон дали е масон ќе ти речи дека такво нешто колку тој шо знај не постој. Така да поголем дел од народо мисли дека такво нешто не постој. Тие шо се уверени дека таква организација е реалност ( и јас влегвам во таквите) се малкумина. Не дека можиш да се бориш против таков конгломерат, ама барем си свесен дека таквите КОПИЛИЊА М.М.Е. се криви за некој поголеми катастрофи во свето.

-------------
и то...


Постирано од: buceslatko
Датум на внесување: 03.Август.2006 во 03:07
srce, Iluminatite se eden vid na izvrsno telo na masonite koi sto gi vrsat site nivni necisti raboti... Mislam deka oni vise javno si se kazuvaat koi se, a ti so sigurnost tvrdis deka ne postojat, pa mislam deka tuka nesto ne stima....

-------------
Read an cry!!!!!


Постирано од: vipro
Датум на внесување: 25.Август.2006 во 14:21
Celta im e uni{tuvanje na crkvataПостирано од: JoeyTribbiani
Датум на внесување: 17.Септември.2006 во 09:35
Originally posted by White Eagle White Eagle напиша:

Факт е дека зивееме во масонско општество.Се е диригирано  и со врски.Какви се тие што владеат со светот?Дали воопшто постојат,нивните акции се позитивни или негативни?
 
Da ,imam slusnato za niv.Velat deka se e masoni,od Eminem pa se do Dzordz Bush.Cel Holywood i slicno.Sho znaci ti ne mozi da si kopuk od Detroit i za dva dena da postanish najslaven raper i milioner.Seto toa se znae odnapred.Se znae krvnata vrska.Taka velat,jas nemam poima sho da mislam.


Постирано од: bela
Датум на внесување: 18.Септември.2006 во 22:52

Masonstvoto bi trebalo da ostanane tajno. Se dodeka ne dojde Spasitelot, a Toj ke ja krunisa Zemjata kako cista voskresnata dusa, na onie sto ziveele po Bozjite zapovesti.

Prasanjeto e:
- Dali masonstvoto ja cuva apokalipticnata tajna, za da se nasladuva na materjalizmot i laznite velicini?
- Ili e edinstven cuvar po  Isusov rod, na Krvta Negova, koja vo denesno na kloniranje i zgresena materija, bi doprinela za neprirodno cistenje na nivoata na dusata kaj covekot?

Cuvari na tajnata za Svetiot Gral, krstosuvackite vojni, pojavuvanjeto na Crkvata kako institucija i nejzinata zloupotreba, cuvari na mokta?

Koja mok? Civa?
Za ili protiv Nego?


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 18:30
Tito bil mason pa vie videte sea

i

Lenjin

i

Marx

i

takanatamu


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: buceslatko
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 02:01
da znam deka tito na vremeto bil eden od najjakite masoni na svetot..


-------------
Read an cry!!!!!


Постирано од: kandid
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 21:45

Tito,Ljenin i Marx masoniLOLLOL...znaci komunizmot e masonska stvar?LOLLOL

A toa oni licno vi se doverija deka se masoni,ili...?LOL


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 26.Септември.2006 во 00:10
Ne zaedno po burek idevme pa mi shepnaa Wink

-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: sandicka
Датум на внесување: 09.Октомври.2006 во 22:33

Абе луѓе, факт е дека се луѓе што го движат светот.И оној ако имате слушнато клуб 300, со кралицата Елизабета, се стоа луѓе што ги имаат во раце решавачките битки во светот. Тие одлучуваат што е денес, што ќе биде утре, каде треба да има војна, каде не, каде кој треба да владее а каде не. Се е математикаПостирано од: Dogi
Датум на внесување: 12.Октомври.2006 во 12:09
и тоа чиста математика.
убаво си кажа Игор, агент-от на КГБ, вчера, во емисијата на Канал5.
вика, ние агентите измеѓу себе имаме големо почитување. секој си ја брка работата најпрофесионално колку што може, а ако примени сила, му следува истото.
тоа го потврди и миловановиќ, вика, мора да се договараат, ако се од спротивни партии.
Луѓето одамна сфатиле дека заедничката цел се остварува ако се здружат. А сите викаат дека тоа е најстарото здружение, иако е најтајно. Најзатскриено.


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 12.Октомври.2006 во 12:16
e vaka od tie masoni ne mozeme glava da krenemi
tolku lazele i kradele i bog zna sto drugo! od damnesno vreme sto sega nikoj ne moze od kolenica da stane
tie vo toa vreme imale povece uslovi za narodot da gi razberi i poslusa pa taka da nie sme vozeni od niv od damnesno vreme duri pred isusa i drugite prikazni
pa taka da uste gi ima sega da en nabrojuvam se znaat od precedatel do .......
se dodeka ne dojdet toj tolku ocekuvan od niv world domination!
taka da spremete se:)
 
 


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 12.Октомври.2006 во 12:18
pandorinovata kutija e resenieto
 
ubistvo ili ne
zivot ili smrt
silata na dusata !


Постирано од: raging bull
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 08:26
Najgolema glupost...Iluminatite bile napredni naucnici koi poradi razbivanjeto na crkovnata dushevna i nauchna tromost so svoite nauchno potkrepeni fakti bile progonuvani od crkvata..Vakvite prosveteni licnosti sami se narekuvale Osvetleni-ilumni- vo vid na pismenost...Nivni clenovi bile N.Kopernik(so tezata za heliocentricen sistem),G.Bruno(negov sledbenik,L.Da Vinci(umetnik),Mikelangelo(umetnik),Hugo Boss(umetnik),Issac Newton(naucnik),G.Galilej(naucnik) i mnogu drugi...So eden zbor intelektualniot krem na toa vreme...koi bile goneti od crkvata koja se opirala na ovoj naucen progres koj gi pobival nejzinite postulati...Vaka loveni od inkvizicijata tie formirale tajni drushtva ...i od tamu za niv se vrzvit okultot na satanisti i negativci-od strana na crkvata zs tie indirektno ja demistificirale...Kako matrijalna potkrepa za istrazuvanja a i zasolnishta dobivale od bavarskite kamenorezci-cidari-MASONITE....tie bile narekuvani masoni ...ekstremno bogati sidari koi ja pocituvale naukata i to bilo to....
I nemojte so nekoj bezveze muabeti...sakale svetov da go unishtet....LOLLOLLOLalllooo drva pa i tie vo ovoj svet ziveet i za volja na vistinata  najmnogu imaat doprineseno za istiot....A ako i denes postojat i vladeat vo red e ,,a koj inace bi vladeel...nekoj nepromoviran politicar od delcevo??? ili skopje....Koj ke se grizi za nivniot ogromen latenten kapital ako ne ja institucionaliziraat mokta preku drzava?????
Amante so nekoj bosh muabeti abe strashna rabotaShockedShockedShocked
 
тие биле чувари на Христовото богатство, и тајните за христос!!! Со тек на време кај нив се насобрале премногу пари и тие станале најбогатите луѓе на светот!!! Тие го измислиле банкарството, и монетарната политика
 
Mislish na templari...krstonosen red zacnat vo anglija...nemoj da si slushnal ne doslushnal ,ne tresi zeleniDead
 
Како прво!!! Масоните веќе не постојат, тие се претопени и се наречени ИЛУМИНАТИ!!! Во превод Светли личности!!! Масонството како братство се појавило пред околу 600 години!!! Тие живееле заедно во заедници немале жени, речиси и немале ни секс, а меѓу нив не смеело да се се развие хомосексуалноста!!! !!! Во поново време Масоните или ИЛУМИНАТИТЕ се всушност светската влада, за која сите знаеме дека постои, и се факторите за сите збиднувања во светот!!! Од најмалите протести до најголемите војни!!! Една од целите на Хитлер во 2 светска војна била да ги истреби Масоните и да го преземе нивното богатство!!! Во тоа време Рузвелт, и Черчил биле во тоа братство, и токму заради тоа објавиле војна на Германија, и поради други Х причини!!! Подетално друг пат!!!!
[/QUOTE]

-------------
Anger is a gift


Постирано од: rome
Датум на внесување: 14.Април.2007 во 16:19
za grev se novite chlenovi vo masonite oti na niv odprven ne im je kazano vistinata,lagani se oti mislat deka se molat na Hristos duri da stignat do 33 sprat the grand master togash im je kazano oti ne je Hristos shto mu se klanjaat tuku gavolot no togash je kasno ne mozat da izlezat od sektata.chudno je oti mnogu katolici popovi i golemi lue se vo sektata,eden od niv je george bush i ova new world order je od niv (masonite.luminati) izmislena i praat se i seshto za da go donesat vo vlast.ama teshko nas  koke uspeat,a toa je naredeno ushte pred 200 god i dosega se odeshe poleka no vo posledno ideata odi mnogu brzo kon nov svetski zakon da dojde na vlast.pred nekolku godini tony blair reche oti toy so george bush ke imaat meeting za new world order.strashno je ama poveke za Hristianite oti ke bidime trazeni kako jagnina od volcite oti nie nema da im go prifatime nivniot plan za gomiti poodubrevanje na nashiot zivot.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: speed
Датум на внесување: 15.Април.2007 во 15:52
Pa znaete li deka pred okolu edna godina vo makedonija potocno vo skopje vo aleksandar palas e formirana masonska loza toest od togas i vo mk ima masonska loza...naj intresno od se bese so nikoj ne znaese deka se formira togas vo mk masonski ogranok toes mediumite doznaa duri tri dena po formiranjeto...od ma kedoncite se spekulira deka vasil topurkovski bil mason,i trifun kostovski...Inace fakt e deka postojat pa sega ke vi kazam edna informacija na primer vo svajcarija se najjakite banki i veruvam deka niv gi drzat nivni clenovi i vo tie banki se perat milijardi a nikoj ne znae za toa se e prikrieno i lici deka e se ok...so mislite zaso do sega vo swiss nemalo vojna i zaso ne se raspadne taa drzava pa ja drzat nea golemive toest perat pari vo nea...a vo svajcarija se naogaat i mnogu instituti naucni koi sakaat da dojdat do vistinata a eden od toj institut e i CERN i toj ja proucuva antimaterijata i se ocekuva od taa naucna institucija vo koja se sobranoi okolu iljada naucnici od cel svet za nekolku godini da dadat odgovori za toa kako nastanala vselenata detalno a i sakaat da sozdadat antimaterija a i so uste ne...a fakt e deka pozadi taa institucija stojat masoni i drugi organizacii...P.S- KOLKU OD OVA E VISTINA KE SI POKAZE VREMETO  A DO TOGAS NIE OBICNITE SMRTNICI OSTANUVA DA POGODUVAME I DA GLEAME SO KE SE SLUCI...POZDRAVSmile

-------------
speed


Постирано од: Champion
Датум на внесување: 16.Април.2007 во 09:56
eve vaka ... prvo dobro ve najdov :)

sega za masonise malku .... sponma nekoj clen pogore deka veke ne se vikaat Masoni nego Iluminati ... tocno ... toa se ustvari najvlijatelnite luge na planetata bilo toa najbogati familii, predstedateli , ministri , ambasadori , sopstvenici na golemi korporacii i mediumi ... veke nekoilku stotici godini ja planiraat i ja vodat politikata na zemjata so edna cel sozdavajki "Nov Svetski Poredok" koj bese vo koristenje do pred izvesno vreme ... sega nivnata fraza e "Globalna Unija" ...

Ne znam dali ste slusanle za nekolu povazni organizacii koi gi oformuvale
- Bilderberg
- Trilateralntaa Unija
- Komislija 300
- The Skull and Bones

na interent postojat i oficijalni web strani na ovie organizacii no navodno tie se vodat samo kako neprofitabilni organizacii koi go ja nadgleduvaat svetskata politika ....

prasanjeto e ... zosto javnosta ne e zapoznaena so vistinskata rabota na ovie organizacii .... ednostavna pricina .. javnosta moze da se informira samo preku mediumite ... No?? - sopstvenicite , glavnite urednici se clenovi na ovie organizacii koi ja krojat planetarnata politika bilo finansiska,politicka ili voena ... ke vi gi objasnam deluvanjata na ovie orhanizacii vo naredna prilika ..... sega begam na faks

Pozdrav ;)


-------------
Live Free Or Die Hard


Постирано од: rome
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 01:44
Danijel i Jovan otkrovenieto od Biblijata kazuvaat oti rimskata impirija pak ke pokusha da vladej,i shto se sluchuva denes?vo evropskata zaednica 90 posto se katolici i tie ke go vladeat cel svet za tri i pol godini.prv znak je znameto oti ima 12 zvezdi na evropskoto zname, a vo otkrovenieto pishi deka toa je eden znak na anti ristos pa zatoa ovie secti ke se proshirat niz svetot oti gavolot tolku gi ima izlagano i sakaat svetot da go drzat vo nivni race,ama nie vernicite znajme oti nas ne ni mozat nishto i ako go ubijat teloto oti ne sne so niv ke imame vecen zivot so Hristos vo Rajot,ama teshko na tie shto zaradi shto sakaat sila da imaat na ovoj svet kade ke odat.vo pekolot.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Champion
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 17:01
Originally posted by rome rome напиша:

Danijel i Jovan otkrovenieto od Biblijata kazuvaat oti rimskata impirija pak ke pokusha da vladej,i shto se sluchuva denes?vo evropskata zaednica 90 posto se katolici i tie ke go vladeat cel svet za tri i pol godini.prv znak je znameto oti ima 12 zvezdi na evropskoto zname, a vo otkrovenieto pishi deka toa je eden znak na anti ristos pa zatoa ovie secti ke se proshirat niz svetot oti gavolot tolku gi ima izlagano i sakaat svetot da go drzat vo nivni race,ama nie vernicite znajme oti nas ne ni mozat nishto i ako go ubijat teloto oti ne sne so niv ke imame vecen zivot so Hristos vo Rajot,ama teshko na tie shto zaradi shto sakaat sila da imaat na ovoj svet kade ke odat.vo pekolot.


teska glupost Shocked


-------------
Live Free Or Die Hard


Постирано од: rome
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 23:44
ох вистина од каде дојде со таа големо размислување.првен провери па после коментирај и кази нешто што је за казвање.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 21.Април.2007 во 23:46
..........ХХХХХХХХХМММММММММММММ,НЕ ССЕ СО НАЈДОБРИ НАМЕРИ........Tongue


Постирано од: rome
Датум на внесување: 22.Април.2007 во 13:58
па тоа се знае оти несе со најдобри намери но повекето народ не знае и несака да знае .ама тоа не значи оти  нивните планови не се остварваат пред нашите очи .

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 02:13
Originally posted by black-eyes black-eyes напиша:

..........ХХХХХХХХХМММММММММММММ,НЕ ССЕ СО НАЈДОБРИ НАМЕРИ........Tongue
)P


Постирано од: rome
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 00:14
drugo masonite se kriat zad gomiti dobrinite shto gi praat nis svetot.i mnogu od niv obichnite luge veruvaat oti se je dobro no samo ko ke navlezat podlaboko duri togash doznavat oti ne je vo red ama je kasno ne smeat da izlezat od taa secta.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Champion
Датум на внесување: 04.Мај.2007 во 04:54
Originally posted by rome rome напиша:

ох вистина од каде дојде со таа големо размислување.првен провери па после коментирај и кази нешто што је за казвање.


od eden ednostaven fakt sto se se vrti okolu mokta ... a zaebi religija i pekol i raj ... otvori se malku i razgledaj gi rabotite od drug agol ... ili pa mozebi nesto si cital ama ne si docital ili ne se svatil kako sti treba ... preispitaj se ili pa najdi nekoi drugi podatoci ... bez navreda ova bese samo dobronamerna replika Smile

Pozdrav


-------------
Live Free Or Die Hard


Постирано од: rome
Датум на внесување: 04.Мај.2007 во 16:25
добро ајде ти кажи што знајш за масоните или еу ќе те послушам и ќе одлучам.секој има право да кажи своја мисла,но дали је вистината тоа је друга работа.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: pecko
Датум на внесување: 13.Мај.2007 во 12:59
kolku sto sum cul za ovie lugje nema labavo......

-------------
leeeeeeeeeeee


Постирано од: Champion
Датум на внесување: 05.Јуни.2007 во 05:44
Originally posted by rome rome напиша:

добро ајде ти кажи што знајш за масоните или еу ќе те послушам и ќе одлучам.секој има право да кажи своја мисла,но дали је вистината тоа је друга работа.


ajde malku da objasnime .... vo ova parce zemja kade sto nie ziveeme nisto ne se slucuva "slucajno" ... se e isplanirano i izrezirano od strana na nekolku organizacii ... dokazano e deka spored moknosta na Zemjata sirokite covecki masi se na poslednoto mesto ... potoa sledat mediumite, pa ON , pa EU i trgovskite blokovi , pa Bilderbeg Organizacijata i uste 9 drugi organizacii ( koi me mrzi da gi nabrojuvam ) i na vrvot e "Komisija 300" formirana od najvlijatelnite 300 luge na planetava ... na prv pogled nikoj ne bi poveruval vo ova grupiranje ... a zosto ? zatoa sto ne se vklopuva vo veke formiranata slika za svetot .... pametno neli ?Smile .... kratok primer : Bilderberg organizacijata sekoja godina ima svoe sobranie kon krajot na maj i pocetokot na juni ... nikoj medium ne objavuva nisto za ova zasedanie ... a sopstvenicite na ovie mediumi se pokaneti na ova zasedanie .. interesno neli ?  .... primer 24-28 Maj 2001 vo luksuzniot svedski hotel Stenunsbaden e organizirano 48 zasedanie ... Rotschild i Rockfeller ( veruvam deka ti se poznati ) zaedno so Henry Kissinger ( dobitnik na Nobelova nagrada za mir i covek koj stoese zad odlukite na predsedatelite vo voenite pohodi vo Vietnam i Irak ) go pripremaat dnevniot red i listata so clenovi . Ovaa organizacija ima 39 stalni clenovi i plus oklolu 80 koi se menuvaat na sekoe zasedanie ... megu tie 39 se : Lord Carrington , Giovanni Agnelli ( sopstvenik na Fiat i na Juventus ) , Rockfeller ( Chase Manhattan Bank ) , Peter Jankovic ( bivsi avstriski minister ) Vernon Jordan ( blizok sorabotnik na Bil Klinton ) , Kissinger i mnogu drugi ... ovaa grupa i cesto se vika " Nevidliva Svetska Vlada " .. Sto pravat na tie sobranija .... eve eden primer : 1993 togasniot portparol na Laburistickata partija vo UK, Tony Blair povikan e na sostanokot na Bilderberg organizacijata na togasata sredba vo Grcija . posle edna godina nenadejno umira predsedatelot na KOnzervativnata  partija John Mayor ... vo serija skadali i slucki i go unistuvaat kredibilitetot na Konzervativnata Partija .... Blair stanuva nov Angliski premier ..... i vtor primer ... Rockfeller go povikuva na sostanok dotogas nepoznatiot guverner na Arkanzas Bil Klinton ....slednata godina guvernerot Klinton e predsedatel Klinton Smile .....

ako nesto ne e jasno samo prasaj i jas so zadovolstvo ke ti objasnam .... i ke ti povtoram uste ednas deka ne se vrti se okolu religijata , rajot i pekolot ... Smile

Pozdrav i no hard feellings mate Smile


-------------
Live Free Or Die Hard


Постирано од: Mizantrop
Датум на внесување: 24.Јуни.2007 во 07:09
Писателот на книгата “Кодот на Да Винчи “- Ден Браун е член на Масоните, а дали ја имате читано книгата
“Декодираниот код на Да Винчи “?


-------------
Коцката е Фрлена?


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 07:10
Мизантропот е Масон.

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: skepar
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 15:38
Kako prvo DALI NEKOJ SLUSNAL STO E TOA GEOPOLITIKA? Nie ovde vo Makedonija ne i davame nekoe znacenje ama ima golemo vlijanie vrz vladeenjeto so svetot......LOL


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 29.Јуни.2007 во 18:28
Originally posted by skepar skepar напиша:

Kako prvo DALI NEKOJ SLUSNAL STO E TOA GEOPOLITIKA?LOL
 
Некој слушнал, а некој не.


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 00:35
Со светот прават што сакаат.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: KikoMC
Датум на внесување: 11.Декември.2007 во 16:38
hehehe... Vo Makedonija nema masoni od tipot na Donald Tramp,koj go drzi Bush!ama ima masoni od tipot na Trifucho, Sterjo Nakov, Hari Kostov..i da 1st..Stariot Lisec - Kiro Gligorov - osnovopoloznik na masonite vvo Makedonija,Branko Crvenkovski isto...

-------------


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 17.Декември.2007 во 18:04
Gi chitam postinzite tuka i ne mi se veruva kolku mozhe lugjeto vo deneshno vreme da se slabo informirani... a se smetame za najpametni i obrazovani na cel svet...
Prvo malku istorija - Iluminati i masoni se dve sosema razlichni raboti. Masonskoto dvizhenje postoi pred da postoi grupata shto denes ja poznavame kako Iluminati. Iluminatite nastanale vo edna od masonskite lozhi vo Bavarija, postoele okolu 12 godini i potoa bile zabraneti, zatoa shto vlegle vo konflikt so lokalnata politika (ova se sluchuva vo krajot na 18-ti vek). Se zanimavaat so so podlaboki ezoterichki idei koi gi ima vo masonstvoto, no gi razgleduvaat od okulten aspekt. Zatoa - ne se na pochit nitu kaj masonite, nitu kaj crkovnite vlasti. Emigriraat vo Shvajcarija i potoa nekoi od niv vo Shvedska. Ostavaat zad sebe nekolku pishani dela, koi sluzhat ponatamu vo 19 vek kako osnova za mnogumina koi se zanimavaat so okultizam i magiski obredi. Ordenot kako takov prestanuva da postoi ushte pred 1800-tata.
Masonstvoto od druga strana, e verojatno najstariot postoechki nereligiozen orden vo svetot. Ne se zanimava so religija, ne se zanimava so politika, ne se zanimava so vladeenje na svetot. Nema nikakva vrska megju masonskiot orden i Bildeberg Grupacijata, nitu pak so Skull&Bones ili neshto slichno. Da, vo site ovie grupacii ima lugje koi megju drugoto se i masoni, no ednoto so drugoto nemaat nikakva vrska. Toa e kako da kazhesh - Boris beshe chlen na VMRO, beshe protestant, znachi VMRO raboti za protestantite...
Nekoi fakti... ne postoi "svetska organizacija" na masonite. Voopshto! Organizacijata funkcionira na lokalno nivo - sekoja zemja ima svoja Golema Lozha i tolku. Vzaimno se posetuvaat, si pomagaat vo rabotata, no ne si vlijaat edni na drugi. Nema taen orden shto ja rakovodi celata rabota, nema prikazni od tipot "lugjeto shto vleguvaat prvo ne znaat, pa posle koga kje otkrijat im e kasno" i slichni raboti. Nema niski i visoki masoni... site se ednakvi megju sebe... ima vlijatelni i nevlijatelni lichnosti - no toa e nadvor od lozhite, vnatre - site se ednakvi.
Prichinata zaradi koja site diktatori bile i se protiv masonstvoto e vo toa shto samoto bratstvo promovira slobodna misla, razvoj na opshtestvoto, na obrazovanieto, promovira dobrina kaj lugjeto. Toa e opasna ideja vo opshtestva kako nacistichka Germanija, Stalinistichka Rusija, islamistichki Iran...
Vo Makedonija mnogu patime od ideite za zagovori. Se nekoj ni e vinoven zatoa shto nashiot zhivot ne e kako shto treba... i namesto da zememe i da go sredime, vikame "eh, toa ne mozhe da se opravi, toa e zagovor, tuka garant masonite, iluminatite i site drugi se umeshani, kaj ja i ti kje go sredime toa"... i prodolzhuvame da si pieme pivce i da bockame salatka... Kamo srekja koga svetot ili Makedonija kje ja vodea Masonite, togash kje beshe daleku podobro opshtestvo od ova shto e sega.

p.s. George Bush ni stariot ni mladiot ne se masoni. Posledniot pretsedatel na USA koj beshe mason e Gerald Ford. Eminem ne e mason. Definitivno ne e mason Brown - avtorot na Kodot na DaVinci, naprotiv, vo momentov se smeta kako eden od najvidnite anti-masoni.


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 19.Декември.2007 во 12:38
интересни податоци од некој кој си ставил nick zidarski, со оглед на тоа дека првите масони биле ѕидари, а масонството е всушност здружение на слободни ѕидари. или барем толку сум разбрал за нив...

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 19.Декември.2007 во 15:00
Prevodot na zborot mason e zidar, odnosno - freemason = sloboden zidar. Edna od teoriite za nastanuvanje na bratstvoto e deka poteknuvaat od zidarskite gildii vo sredniot vek. Golem del od simbolikata shto se koristi e vrzana so zidarskata profesija. Prochitav tuka nekoj imashe pishano deka nastanale vo Shvedska, nekoj vo Germanija... Prvite podatoci za masonski lozhi se vo Shkotska. Oficijalno prvata lozha (koja seushte postoi) e vo Shkotska.
Prvata organizirana Golema Lozha (zdruzhenie na povekje lokalni lozhi) e vo Anglija i i den denes se smeta za "majka" lozha na ostanatite. Od niv poteknuvaat pravilata za formiranje na lozhite, pravilata za rabotenje i slichno.
Realnosta za masonskoto bratstvo ni oddaleku ne e tolku interesna i zanimliva kako shto se teoriite na zagovor...:)


Постирано од: KikoMC
Датум на внесување: 02.Јануари.2008 во 04:28
Jas sepak mislam deka kaj shto ima chad deka ima i ogan...Starite toa go rekle!!

-------------


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 02.Јануари.2008 во 09:35
Vo sluchajov ima premnogu teorii, od koi povekjeto ne se tochni. Ednostavno lugjeto imaat potreba da veruvaat vo zagovori, za da mozhe da si objasnat mnogu raboti.
Istotaka imash mnogu pogreshna ideja ako si mislish deka site politichari ili "mokjnici" se masoni po avtomatizam (kako shto gi imash navedeno vo eden prethoden post).
Naprotiv - povekjeto od "mokjnicite" vo Makedonija ne mozhat da se najdat sebe si vo masonskata ideja za chesnost i vozvisheni ideali. :)


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 02.Јануари.2008 во 21:27
Iskreno????Se poveke i poveke mi se dopadjaat
postovite na zidarski-ov,no mi e zal shto na
anketata rezultatite se takvi(zasega)...
znam deka e poradi nepoznavanje....


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: YImI
Датум на внесување: 05.Јануари.2008 во 08:15
Ima i vo makedonija takvi luge...Shterjo Nakov(na chesen nachin se zbogatil za razlika od slednive: ),Hari Kostov,a za branko crvenkovski i nikola gruevski da ne prajme moabet veke..


Постирано од: sex_porn_orgies
Датум на внесување: 11.Јануари.2008 во 21:13
Masonite postojat , i toa e realnost .No toa ne se luge kako tie sto se prikazuvaat na televizija ili vo nekoi glupi knigi.Chest e da se bie Mason ili brat vo nekoj red ili loza .Kkako prvo toa se zaednici formirani megu luge so slicni interesi , za da mozat vzaimno da si pomagaat.Problemot za Crkvata i za nekoi drugi moralisti e toa sto vo Redovite se koristat nekoi rituali koi se parganski i se ostanati uste od drevnite istocni religii.Toa e taka zatoa sto tajnite opstestva se formirani uste od vremeto na drevnite egipjani , a kako osnovopolozni se smeta faraonot Seti III , koj formiraL grupa na luge , koi da go cuvaat kultot na bogot Anibus , koj bil Bog na zloto.Potoa prodolzuvaat vo vremeto na Helenizmot , fakt e deka i Alexandar Veliki bil mason , so toa sto bil clen na nekolku drevni Redovi , no i samiot toj formiral Red , na Makedonisti , vo koj od taa mogromna imperija bi clenuvale samo potomci na starata makedonska Aristokratija.
 Ne mi e jasno zosto se kreva toklava vreva okolu tie obstestva , koga tie se realnost , i veke postojat, i mozebi blagodarenie na niv Svetot denes e takov.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 11.Јануари.2008 во 21:17
Izmesha, kasha popara napravi se so postov...


Постирано од: sex_porn_orgies
Датум на внесување: 11.Јануари.2008 во 21:20
MOLAM


-------------
DEUS MEI ERUS EST


Постирано од: naum 1518118
Датум на внесување: 11.Јануари.2008 во 21:22
masonite se chuvari na deneshnata civilizacija...намигнувањеголемо%20гушкање

-------------
После рата сам добио ово садашње звање
За паре убијам,ломим кости и слично срање
Избегавам конфликте,нечу да се тучем
знам да бит че мртвих ако ја своју берету извучем!!!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 11.Јануари.2008 во 21:36
Paganski rituali? Drevni istochni religii? Kultot na Anibus?!?!?!
Nishto od ova ne e tochno prijatelu... bez navreda - no voopshto nemash jasna ideja i informacija za masonstvoto.


Постирано од: naum 1518118
Датум на внесување: 11.Јануари.2008 во 21:57
hahahhaha
mozda
prijatellu... ne si pomislil deka ti ja imash taa ideja so saket da ja imash???/големо%20гушкање


-------------
После рата сам добио ово садашње звање
За паре убијам,ломим кости и слично срање
Избегавам конфликте,нечу да се тучем
знам да бит че мртвих ако ја своју берету извучем!!!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 11.Јануари.2008 во 22:00
Prijatelu, jas ja imam taa ideja shto e!
Znam mnogu konkretno i tochno za shto zboruvam.


Постирано од: naum 1518118
Датум на внесување: 11.Јануари.2008 во 22:03
ne velam ne... da.... ti citirahs...
dobro si ja nauchl lekcijata,...,, vlezen si veke vo konspirativniot mediom od koj ochekvet da go shirish..
a na koj nachin bi seele strav za sebe..???
so nivnata mekotelnost za poseduvanje multililijarderski kompanii po usa??/
bashka level sme.. ok e...
samo ne vervi se so ke prochitash... hartija trpit se...
POZZZ


-------------
После рата сам добио ово садашње звање
За паре убијам,ломим кости и слично срање
Избегавам конфликте,нечу да се тучем
знам да бит че мртвих ако ја своју берету извучем!!!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 11.Јануари.2008 во 22:09
Pak kje ti kazham - a ti razberi kako sakash - znam za shto zboruvam. Ne e od hartija i ne e zatoa shto nekoj mi kazhal neshto na ovaa tema.
Informacijata shto ja imash e netochna i izmeshana! Masonstvoto e sosema druga rabota od toa shto ti go kazhuvash (a i za toa shto go kazhuvash ne ti se do kraj jasni rabotite).


Постирано од: naum 1518118
Датум на внесување: 11.Јануари.2008 во 22:20
lol...  more.,.. dete golomeshe.. ko me vlechish jazik...
znam i zosho se potpishvish zidarski, ne deka si od berovo...LOL
se personificirash so niv>???
sedi umen na gazot...
ne mu kazvi na tatka koj e koj... ok>??
mnogu raboti mi se mene jasni... pojke nego so mislish,,,
 


-------------
После рата сам добио ово садашње звање
За паре убијам,ломим кости и слично срање
Избегавам конфликте,нечу да се тучем
знам да бит че мртвих ако ја своју берету извучем!!!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 11.Јануари.2008 во 22:26
Naume - prvo - te molam bidi malku pokulturen vo obrakjanjeto.
Vtoro - ne se personificiram so nikogo. Jas sum toa shto sum. A ti, nemash nikakov poim shto se masoni, shto e masonstvo ili lozha. Kolku povekje pishuvash, tolku pochigledno e.


Постирано од: naum 1518118
Датум на внесување: 11.Јануари.2008 во 22:38
ko taka da prekinam...
LOL
ne e problemmmm,,,, ke prekinam.. samo izlezi od cyber.. ela vo realnosta...
pij malku,,, ebi,,, opushti se,,,
koj gi ebit i niv i site...
so se furash more man... ne se sekiraj.. se e ok.....
easy livin... me razbirash.. opushtise.. things can only get better... ne znam dali me svakash...
ok...
vo pravo si,,,,,LOL
ne se sekiraj,,, jas sum,,,,, seljak,, provincijalec,, gjuptin,, ne znam so zborvam,,, ne se sekiraj.. se e ok...
more man.,.,, jas sum zaljuben.. me mrzit da ti objavam za masoni,,,
me bolit k*rov za niv...
se e ok,,, se osekam ubo,,,,големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


-------------
После рата сам добио ово садашње звање
За паре убијам,ломим кости и слично срање
Избегавам конфликте,нечу да се тучем
знам да бит че мртвих ако ја своју берету извучем!!!


Постирано од: sex_porn_orgies
Датум на внесување: 12.Јануари.2008 во 23:12
SAMO PROVERI ZA:
 
SINOVI NA RA
 
CUVARI NA SET
 
ANGELSKI RED
 
Pa ke vidis za sto zboruvam , e ova ti se Redovi koise stvarno Masonski ,
a ovie lozi formirani pred 2-3 godini , mozat samo da go pravat toa osnovnoto ( ako se vratime 1789 vo Francija )
 
FRATERNITE EGALITE LIBERTE
 
POZDRAV


-------------
DEUS MEI ERUS EST


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 13.Јануари.2008 во 01:29
Nieden od ovie redovi ne e vrzan so masonstvoto, i koi se toa lozhi formirani pred 2-3 godini...?
Masonstvoto e eden od najstarite ordeni na zemjata. No, pak kje povtoram, nema vrska so ovie shto gi nabroi.


Постирано од: priory
Датум на внесување: 13.Јануари.2008 во 17:55
DA NO , UBAV NICK SI IZBRAL "MASON" ZNACI ZIDAR.
AKO SE VRATIME VO ISTORIJATA KE SVATIME DEKA TOKMU TIE LOZI , NASTANUVAAT , BLAGODARENIE NA ZDRUZUVANJE NA FRANCUSKITE ZIDARI VO ORGANIZACII VO KOI BI SI POMAGALE EDNI NA DRUGI, OD OVDE SLEDUVA DEKA IMENKATA SE NASLEDUVA ZA SITE TAJNI OBSTESTVA.
ZA DA SE VRATIME NAZAD I DA GI POVRZEME RABOTITE , KE SVATIME DEKA VO ISTORIJATA SEKOJPAT POSTOELE TIE OBSTESTVA , KOI KAKO PRVO IMALE NEKOJA CEL ZA DEJSTVIE,
A KOGA NEKOLKU LUGE SE OBEDINUVAAT OKOLU NEKOJ INTERES , NASTANUVA ORGANIZACIJA.TOA STO DENES SE KORISTI POIMOT MASON , NE ZNACI DEKA SEKOJPAT SE KORISTEL.ZA TOA MOZEME DA SVATIME DEKA SEPAK NEKOI OD TIE REDOVI SE ZASLUZNI ZA NASTANUVANJETO NA DENESTITE LOZI.
A TOA STO VO MAKEDONIJA TOA NE POSTOI I STO LUGETO MISLAT DEKA ZNAAT STO E TOA , TOA E ISKLUCIVO PROBLEMOT NA NEZNAENJETO I NE PROSVETENOSTA.


Постирано од: priory
Датум на внесување: 13.Јануари.2008 во 17:56
A I MALA ISPRAVKA MASONSTVOTO NE E RED(ORDEN).
TUKU REDOVITE SE DELOVI OD NEKOJA VELIKA LOZA.

ANGELSKIOT RED NA PRIMER SE DELI NA :
SIONSKI
LOARSKI
ORIENTALEN


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 13.Јануари.2008 во 19:08
Vaka... po red...
Prvo - pogreshna ti e tezata za nastanuvanje na masonstvoto vo deneshniot negov vid... prochitaj povekje imam napishano za toa tuka i vo temata "masonstvoto i religijata" vo Veroispoved.
Masonstvoto e orden, bratstvo (terminot orden se koristi za sekoe zdruzhenie na lugje koe bara posvetuvanje za da bidesh chlen). Vo masonstvoto postojat nekolku drugi "pod" ordeni, no toa e druga tema.
Vo istorijata sekogash postoele tajni opshtestva, tochno. No - masonstvoto postoi mnogu odamna (zavisno od koja teorija gledash na nego, no vo "najlosh" sluchaj e staro okolu 500 godini kontinuirano postoenje). Poimot "mason" - sekogash se koristel vo dve znachenja - ednoto bukvalno "zidar", drugoto ona za koe denes se koristi "mason" - i so toa znachenje se koristi ushte od nastanokot na masonstvoto (koe ne nastanuva vo Francija!).
Problemot e shto denes, rechisi site "tajni" opshtestva ili organizacii koi imaat za cel da shirat mokj i ekonomsko vlijanie, lugjeto zaradi nepoznavanje gi stavaat vo grupata Masoni. Shto ne e voopshto tochno.
Ushte neshto - nema nikakva razlika megju masonstvoto takvo kakvo shto e denes, i toa shto bilo vo vremeto na Mozart ili vo vremeto na Isaak Newton. :)


Постирано од: priory
Датум на внесување: 13.Јануари.2008 во 19:34
DA NO DA SE PODSETIME NA REDIVITE STARI PO 2000 GODINI , KOI I DO DEN DENES POSTOJAT.
I TOKMU TIE REDOVI SE TIE VISTINSKI TAJNI OBSTESTVA ,
A NE DENESNITE MASONI.

-------------
DEUS MEI ERUS EST


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 13.Јануари.2008 во 20:02
Terminot "deneshnite masoni" ne e adekvaten - zatoa shto masonite se isti od pochetocite svoi pred stotici godini do denes. Toa e edna od najgolemite vrednosti na bratstvoto.
Denes ima nekolku "tajni" opshtestva, no niedno od tie koi gi naveduvash ne postoi vekje... bidejki potrebata od nivnoto postoenje ne e vekje validna, a nivnite funkcii se prevzemeni od drugi.


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 13.Јануари.2008 во 22:52
ЗИДАРСКИ, ПРЕПОРАЈЧАМ МИ НЕКОЈА ЛИТЕРАТУРА ЗА МАСОНСТВОТО (САМО НА МАКДЕНОСКИ, АКО ИМА, ЕВЕНТУАЛНО НА СРПСКИ ИЛИ ХРВАТСКИ)

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: priory
Датум на внесување: 13.Јануари.2008 во 23:15
DALI SI SIGUREN DEKA NE POSTOJAT , PA NELI SE TAJNI.
A RAZLIKATA MEGU DENESNIVE ( SOVREMENI ) KOI VEKE GI IMA I VO MAKEDONIJA , I TIE KOI POSTOJAT VEKE 1000-2000 GODINI E OGROM , I NE POSTOJAT ZAMO ZATOA STO IMA POTREBA , TUKU ZATOA STO EDEN RED NE MOZE TUKU TAKA DA SE IZGUBI , A OCIGLEDNO I DEKA BRAKATA VO NEGO NE MOZAT NAEDNAS DA NE SE BRAKA.
NE MOZES DA KAZES "NE-POSTOI" BIDEJKI NEMA POTREBA , BIDEJKI NE JA ZNAES POTREBATA ZA KOJA SE FORMIRANI.
A TOA DEKA NE SE DOSTAPNI NA OPREDELENO MESTO E DRUGO PRASANJE.


-------------
DEUS MEI ERUS EST


Постирано од: priory
Датум на внесување: 13.Јануари.2008 во 23:17
AKO MOZE I IMAS INFORMACIJA , KAZI KOJ BI GI ZAMENIL

SINOVI NA RA

ILI ANGELSKIOT RED

-------------
DEUS MEI ERUS EST


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 13.Јануари.2008 во 23:31
Priory - kako shto samiot kazha - ako se tajni, kje bidat tajni. Nema da znaesh ni ti za niv, a kamo li da gi imenuvash. Zatoa - site tie ordeni i organizacii se ili "polu-tajni" - odnosno se znae za nivnoto postoenje, no koj chlenuva i shto se sluchuva zad zatvoreni vrati e apsolutno nepoznato ili se javni ordeni, so jasni znaci, simoblika, objekti vo koi se sretnuvaat itn, no so odredeni tajni ceremonii i odredeni tainstva (kako masonskoto bratstvo).
Se ostanato e samo potrebata na zapadot da prodava knigi i da pravi filmovi. Sum prochital stotici knigi na ovaa tema, no niedna ne sum nashol kade shto da ima jasni dokazi ili smisleni tezi vo vrska so takvite "zagovori". Site se baziraat na pretpostavki. Vo prvata glava na knigata vadi edna pretpostavka, vo narednata glava veli "...kako shto dokazhavme vo prvata glava, toa e taka i taka...". I taka vo krug dodeka ne si ja "dokazhe" sopstvenata teza so koja trgnal da ja pishuva knigata. Ako imash neshto navistina dobro vo predvid, preporachaj.
Masonskoto bratstvo e neshto mnogu povekje od obichen orden, mnogu povekje od organizacija so tajni, mnogu povekje od zdruzhenie na gragjani koi se obiduvaat da lichat na onie od pred 300 godini. Zoshto - teshko da ti go objasnam tebe, toa mozhe da go razbere posveteniot.


Majstorche - ne znam shto tochno ima na makedonski shto e dobro na temata. Skoro 3 godini sum nadvor od MK i edinstvena kniga na makedonski shto ja imam prochitano e "Masonite - brevijar za drevnoto bratstvo" od Jovan Brigiski. Ne e losha knigata, iako ne mi se dopagja stilot na pishuvanje, kako i nekoi od tezite koi gi vadi vo vtoriot del, zatoa shto i toj navleguva vo delumno "konspirativno" viduvanje na rabotite (iako so pozitiven pogled kon masonite!). Sepak ja preporachuvam, dava osnoven pregled na del od istorijatot i na del od simbolikata.


Постирано од: oAr
Датум на внесување: 14.Јануари.2008 во 03:19
Факт е дека секогаш постоел крал и народ. значи кралот за да биде крал треба да има начин како да го направи тоа и огромна одговорност. е сега, над кралот има крал, и над тој крал има крал.

Како сакаш кажи ги, дали масони дали чудаци.
Кој владее, тој владее, нека му е со среќа.

А без контрола не би постоел светов. природна селекција.


Постирано од: priory
Датум на внесување: 17.Јануари.2008 во 01:27
DRUGAR , ME PRASUVAS KAKO ZNAM ZA TIE REDOVI?

PROSTO ISTO KAKO STO SE ZNAE DEKA VO MAKEDONIJA SE FORMIRA GOLEMA LOZA,I KAKO STO SE ZNAE ZA GOLEMATA ANGLISKA LOZA.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 17.Јануари.2008 во 03:10
Chekaj, chekaj... Za UGLE (Golemata Obedineta Lozha na Anglija) i za Golemata Lozha na Makedonij se znae, zatoa shto toa e javna rabota, toa ne e taen orden, a organizacija so tajni. Ogromna razlika.
Za site tie "tajni ordeni" se pishuvaat razno razni knigi, od lugje koi tvrdat deka znaat neshto zatoa shto slushnale od nekoj koj znael ili zatoa shto prochitale vo nekoja kniga, chij avtor nema nikakva jasna osnova.
Zhalam priory, ama ne e na mesto sporedbata voopshto.


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 29.Декември.2008 во 23:18
chekaj, chekaj... Za UGLE (Golemata Obedineta Lozha na Anglija) i za Golemata Lozha na Makedonij se znae, zatoa shto toa e javna rabota, toa ne e taen orden, a organizacija so tajni. Ogromna razlika.a koj me ceka tamu

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: somoteitbe
Датум на внесување: 30.Декември.2008 во 21:02
Interesni izlozuvanja znaci CITAM ama NE POSTOJAM mi zvuci nekako progrcki ovaa teza hehehehehe.Za da ne se povtoruvame vo postovite site zainteresirani na ovaa tema bi gi nasocil vo drugiot posting na ovaa tema-Celta na Masonstvoto


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 18:58
zidarski ubavo objasni mnogu raboti za masonite, nego mozete podetalno da go prasate, bidejci toj samiot e clen na masonskata loza vo Kanada.

Ima i tema: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15145 - Koja e celta na masonstvoto


Постирано од: somoteitbe
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 23:42
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

zidarski ubavo objasni mnogu raboti za masonite, nego mozete podetalno da go prasate, bidejci toj samiot e clen na masonskata loza vo Kanada.

Ima i tema: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15145 - Koja e celta na masonstvoto

Da ne bideme vo zabluda ima raboti koi mozat da se kazat,raboti koi mozat da se najdat na internet iako "NE BI TREBALO OFICIJALNO"no za da ne navleguvame vo nekoi temni zaveri scenarija i slicni tezi samo ke vi kazam deka Masonerijata e drustvo so tajni a ne e TAJNO DRUSTVO.Se nadevam deka eden den tuka na forumot sem Kanadski i USA Masoni ke se javat i Makedonskite masoni za da se priblizat do narodot i da go trgnat prevezot na tainstvenosta.NEKA BIDE SVETLINA!!!!!!!!


Постирано од: Tor
Датум на внесување: 10.Април.2010 во 21:47
Mitomani!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Април.2010 во 06:05
Originally posted by somoteitbe somoteitbe напиша:

Masonerijata e drustvo so tajni a ne e TAJNO DRUSTVO.
 
Dobro srocheno.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 11.Април.2010 во 20:18
Originally posted by Tor Tor напиша:

Mitomani!Kako mislis mitomani збунетост


Постирано од: Хирам Абиф
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 03:17
Originally posted by Везо Везо напиша:

А не мислите ли, че те просто бдят над человечеството?


Не, друг бдее над човештвото. Неговото име е Бог.

-------------
Γνοτισ αβτον


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 16:38
Демократијата не познава тајни друштва а се што е тајно буди сомнежи.


Постирано од: mozaicnik
Датум на внесување: 03.Јуни.2010 во 21:53
Temata e odlicna. Odgovorite na prasanjata mislam deka ne se dovolno soodvetni.

Masonerijata se veli deka e najmnoknata najtanjata najbogatata sila na svetot koja veruva deka toj red e prekrasen siste od moralni vrednosti humanost pozrtvuvanost i milosrdie.


Постирано од: phillip123
Датум на внесување: 30.Декември.2011 во 07:03
spored moeto istrazuvanje, vo makedonija ne se znae dali postoi t.n. LOZA, t.e. masonska grupacija koja ima ime, registarski broj itn...
no, vo srbija gi ima povekje, i javno se istaknuvaat kako masoni, imaat svoi sajtovi, regrutiraat ludje, imaat svoi misii i planovi, isto taka moze da najdete literatura i edukacija za istite.

eve vi nekolku linkovi pa mozete da pogledate

http://bagremov-hlad.net/

http://www.vmls.org.rs/index.php?option=com_content&Itemid=16&id=11&lang=sr&view=article

http://www.djordje-vajfert.org

http://www.mason.org.rs/

http://www.rgls.org/

Pozdrav


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 30.Декември.2011 во 07:39
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Демократијата не познава тајни друштва а се што е тајно буди сомнежи.


Masonskoto drushtvo ne e tajno drushtvo.

Ako sakash i ti mozhesh da bidesh chlen, pa taka od prva raka kje doznaesh kakvo e toa drushtvo.
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 30.Декември.2011 во 09:59
Originally posted by phillip123 phillip123 напиша:

spored moeto istrazuvanje, vo makedonija ne se znae dali postoi t.n. LOZA, t.e. masonska grupacija koja ima ime, registarski broj itn...


Pozdrav


http://www.recognitioncommission.org/2006/03/28/2006-commission-report/" rel="nofollow - Тука пишува нешто во врска со тоа што истражуваш.


Постирано од: Radijator
Датум на внесување: 30.Декември.2011 во 19:10
http://www.youtube.com/watch?v=-iDq0Tdja4A" rel="nofollow - Illuminati - The Music Industry Exposed

Голем дел од населението во светот слуша музика, но, за жал, само многу мал број го разбираат вистинското значење на текстовите и нејзиниот ефект врз слушателите.
Познатите песни на познати музичари кои ги слушате нон стоп и се наоѓаат на топ места на музичките листи низ цел свет се со многу важни значења. Многу од нив содржат или референци за сатанизам, секс, окултизам, и/или други духовни значења во форма на стихови,потсвесни пораки, симболика и други референци кои обично се ИГНОРИРАНИ од нашата свест и не им обрнуваме апсолутно никакво внимание, а се регистрирани од нашата потсвест.

Rihanna, Jay-Z, 50 Cent, Lil Wayne, Lady Gaga, Madonna, Britney Spears, Christinna Aguilera, Eminem, DmX, Michael Jackson.....итн.

http://www.youtube.com/watch?v=Osgr7yERvmY&feature=related" rel="nofollow - Rihanna - Umbrella
А ова е едно кратко видео од 50 секунди. Ви препорачувам прво да го изгледате ова за да отприлика имате во предвид за што станува збор.Инаку се работи за еден од најголемите хитови во последните неколку години. Rihanna - Umbrella

-------------
Just because i see the world with my own eyes, that doesn't make me a sinner !!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 30.Декември.2011 во 19:23
Peachite i kompozitorite se kako i site drugi lugje... sekoj si ima svoi soznavanja i veruvanja i toa gi prezentiraat preku svojata umetnost. Istoto mozhe da se zabelezhi i vo likovnata umetnost, vajarstvoto, literaturata, tancuvanjeto... Rabotata e shto toa ni pagja vo ochi bidejkji tie se "poglasni" poradi objavuvanjeto na svoite dela pred shirokata javnost za razlika od nas koi go pravime toa samo vo nas samite ili megju mala grupa poznanici.

Shto treba sega da se ochekuva, deka site moraat ISTO da veruvaat i da mislat ?

Ushte povekje, da veruvaat i da mislat tokmu kako NAS ?-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Radijator
Датум на внесување: 30.Декември.2011 во 20:31
Па токму затоа и документарниот филм е наменет за позадината на цела МУЗИЧКА ИНДУСТРИЈА а не само за поединци, реално, има голема разлика. Изгледи го документарецот до крај и ке видиш што се случува со некои од познатите личности како Eminem, Michael Jackson, DmX и др.
Да ти кажам искрено, и јас имав слично мислење како и ти до пред некое време, ама веќе не.
Ова е само еден од многуте документарци за музичката индустрија, да видиш какви работи постојат во цртаниte филмови на Walt Disney Production, а кога ке се сетиш дека повеќето филмови и цртани се наменети за забава на малите деца, страшно.

-------------
Just because i see the world with my own eyes, that doesn't make me a sinner !!!Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk