IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Мотив , инспирација , елан ...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мотив , инспирација , елан ...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 10>
Автор
Порака
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 19:09
Нема мотив, нема инспирација, нема елан за пишување туказбунетост.Се прашувам зошто?
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 19:19
Originally posted by gazela gazela напиша:

Нема мотив, нема инспирација, нема елан за пишување туказбунетост.Се прашувам зошто?


И не само тука !

Абе да ти е страв тема да отвориш , да напишеш мислење со содржина , со вложен интелектуален труд .

Не е природно да сакаш да бидеш “вреќа “ ја вежбање на егото
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 19:38
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by gazela gazela напиша:

Нема мотив, нема инспирација, нема елан за пишување туказбунетост.Се прашувам зошто?


И не само тука !

Абе да ти е страв тема да отвориш , да напишеш мислење со содржина , со вложен интелектуален труд .

Не е природно да сакаш да бидеш “вреќа “ ја вежбање на егото

Не е природно ни да го вежбаш егото,да си правиш ментална гимнастика бидејќи ти се може и да убедуваш  дека е тоа нормално.Кој ли е мотивот за тоа?збунетост
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 21:01
Zadovoluvanje na egoto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 23:30
Originally posted by gazela gazela напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by gazela gazela напиша:

Нема мотив, нема инспирација, нема елан за пишување туказбунетост.Се прашувам зошто?


И не само тука !

Абе да ти е страв тема да отвориш , да напишеш мислење со содржина , со вложен интелектуален труд .

Не е природно да сакаш да бидеш “вреќа “ ја вежбање на егото
Не е природно ни да го вежбаш егото,да си правиш ментална гимнастика бидејќи ти се може и да убедуваш  дека е тоа нормално.Кој ли е мотивот за тоа?збунетост




Поводот е СТРАВ , мотивот САМООДБРАНА , природна реакција на послабиот .

Се нема капацитет да се прифати РАЗЛИЧНОТО и да се ТЕСТИРА сознанието кое го имаат во моментот .

Полесно е да сокриеш , избришеш , банираш , замолкнеш , да го елиминираш РАЗЛИЧНОТО за да “ победи “ мислењето на тој што моментално ја има моќта за казнување , за да се наметне нешто како темата БОЖЈА УБАВИНА “.


ПАТЕТИКА !!!!!



Изменето од eptendosadno1 - 14.Јуни.2010 во 23:39
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 23:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zadovoluvanje na egoto.
Задоволување на сопственото его  ти е мотив ,инспирација и ти дава елан?збунетост
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 01:18
Ne me prashuvaj mene, tuku onoj koj tvrdi deka egoto i arogancijata se doblest.














Изменето од Messenger - 15.Јуни.2010 во 01:19
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 01:46
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Полесно е да сокриеш , избришеш , банираш , замолкнеш , да го елиминираш РАЗЛИЧНОТО за да “ победи “ мислењето на тој што моментално ја има моќта за казнување , за да се наметне нешто како темата БОЖЈА УБАВИНА “.


ПАТЕТИКА !!!!!



Da ne aludirash na tvojot prilog na temata "БОЖЈА УБАВИНА"? Na ova:



Izvini, ama za Bozhja ubavima objavuvame Bozhji kreacii, a ne chovekovi. Znachi voopshto ne se raboti za mokj na kaznuvanje, nametnuvanje, zamolknuvanje ili eliminiranje na razlichni mislenja, tuku chistenje na temata od komentari i fotografii koi ne se na topik, isto kako shto pravime na site drugi podforumi.

Patem nitu ovaa mesto ne e za vakvi komentari. Povtorno odish nadvor od temata.






Изменето од Messenger - 15.Јуни.2010 во 01:52
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 14:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne me prashuvaj mene, tuku onoj koj tvrdi deka egoto i arogancijata se doblest.


Во принцип , никој не сака да биде богат , туку побогат од другиот .

Е тоа е двигателот на прогресот , а не вербата во Бога

Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 14:22
Izvini, ama za Bozhja ubavima objavuvame Bozhji kreacii, a ne chovekovi. Znachi voopshto ne se raboti za mokj na kaznuvanje, nametnuvanje, zamolknuvanje ili eliminiranje na razlichni mislenja, tuku chistenje na temata od komentari i fotografii koi ne se na topik, isto kako shto pravime na site drugi podforumi.

Izvini, ama za Bozhja ubavima objavuvame Bozhji kreacii, a ne chovekovi.


ИЗВИНЕТО ТИ Е !!!!!

Сега ти извини на мојата неукост , но јас не знаев дека Бог е градинар :


И , каде тука има БОЖЈА убавина ?



Znachi voopshto ne se raboti za mokj na kaznuvanje ...

Да , да , да , друг е мотивот
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 16:20
Vidi sega... ima dve vrsti lugje. So ednite lesno se razbira, dodeka so drugite toa nikogash ne se postiga. Razlikata megju niv e shto ovie vtorite dozvolile egoto da gi podjarmi i tie mu sluzhat nemu. A egoto nikogash nema da dozvoli da bide simnato od negoviot zamislen tron. Toa sekogash e vo pravo i sekogash mora da bide zadovoleno, inaku vo sostojba e da go izmachuva chovekot do samounishtuvanje.

Ako na prvata fotografija ne gledash deka e pretstavena Bozhjata ubavina, togash navistina nemash ochi da ja vidish. Ako ne mozhesh da vidish deka nekoj drug ja zabelezhal, ja vrednuva i ja neguva vo svojot dvor, togash ne ja razbirash porakata na fotografijata i sekoja natamoshna diskusija e neplodna oti taa kje se pretvori vo inaetenje, kako shto znae ponekogash da napravi onaa Bozhja kreacija prikazhana na vtorata fotografija.

A bidejki fizichkata ubavina e samo vo okoto na sopstvenikot, togash nema zoshto da govorime za toa dali Bozhjata kreacija prikazhana na vtorata fotografija za tebe ili za mene e ubava ili ne. Patem, jas ne gledam nishto neubavo vo nea.

Zakluchokot na krajot e ochebien. Ne se raboti za mokj na kaznuvanje, tuku za reakcija na egoto koe sekogash kje se buni koga nema da mu se dade vnimanie i nema da se slozhi so nego. I ova neka bide ilustracija za tematra vo koja govorevme za vrednosta na egoto, arogancijata i samobendisanosta.

Ednostavno, neli?

A sega da se vratime na temata. Dovolno bevme izlezeni nadvor od nea.




Изменето од Messenger - 15.Јуни.2010 во 18:18
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 17:58
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vidi sega... ima dve vrsti lugje. So ednite lesno se razbira, dodeka so drugite toa nikogash ne se postiga. Razlikata megju niv e shto ovie vtorite dozvolile egoto da gi podjarmi i tie mu sluzhat nemu. A egoto nikogash nema da dozvoli da bide simnato od negoviot zamislen tron. Toa sekogash e vo pravo i sekogash mora da bide zadovoleno, inaku vo sostojba e da go izmachuva chovekot do samounishtuvanje.

Ako na prvata fotografija ne gledash deka e pretstavena Bozhjata ubavina, togash navistina nemash ochi da ja vidish. Ako ne mozhesh da vidish deka nekoj drug ja zabelezhal, ja vrednuva i ja neguva vo svojot dvor, togash ne ja razbirash porakata na fotografijata i sekoja natamoshna diskusija e neplodna oti taa kje se pretvori vo inaetenje, kako shto znae ponekogash da napravi onaa Bozhja kreacija prikazhana na vtorata fotografija.

A bidejki fizichkata ubavina e samo vo okoto na sopstvenikot, togash nema zoshto da govorime za toa dali Bozhjata kreacija prikazhana na vtorata fotografija za tebe ili za mene e ubava ili ne. Patem, jas ne gledam nishto neubavo vo nea.

Zakluchokot na krajot e ochebien. Ne se raboti za mokj na kaznuvanje, tuku za rekacija na egoto koe sekogash kje se buni koga nema da mu se dade vnimanie i nema da se slozhi so nego. I ova neka bide ilustracija za tematra vo koja govorevme za vrednosta na egoto, arogancijata i samobendisanosta.

Ednostavno, neli?

A sega da se vratime na temata. Dovolno bevme izlezeni nadvor od nea.






Јас си пишувам за мотивот , инспирацијата , поводот , а некој за егото .

Постои администрација која ќе го санкционира оној кој пишува за егото , нели ?

П.С.

Фотографијата која јас ја поставив ги задоволи моите стандарди за убавина , МОЕТО ОКО , значи се работи за субјективизам во кој улогата и делувањето на “ ВИШАТА СИЛА “ се повеќе од непотребни .



A bidejki fizichkata ubavina e samo vo okoto na sopstvenikot , togash nema zoshto da govorime za toa dali Bozhjata kreacija prikazhana na vtorata fotografija za tebe ili za mene e ubava ili ne.


Бидејки јас повторно пишувам во врска со темата , односно , да речеме дека ГО РАЗБИРАМ мотивот зашто мојот пост е за “ ВИШАТА СИЛА “ , да повторам , за “ ВИШАТА СИЛА “ и нејзиното ОКО надвор од од темата , не се грижи , имам објаснување за таквата примена на сила , го знам мотивот .



Изменето од eptendosadno1 - 15.Јуни.2010 во 17:59
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 18:10
Имам јас некој скриен мотив. задоволство

btw. абе уште он-топик сум а? ха
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 18:13
Или пак оваа тема е тема на која може да пишуваме за било што, што би не мотивирало од останатите теми?

На пр. кого би го легнале? Што прави оваа влада? Последен гледан филм?

Баш ме мотивира нешто да ги поставам овие прашања.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.