IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - ПАТЕТИКА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПАТЕТИКА

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ПАТЕТИКА
    Испратена: 29.Мај.2009 во 18:18
Со еден пријател водевме долго спор околу тоа што е, всушност, патетика... Тој вели, „Патетика е кога пишуваш исцрпни коментари на глупави песни“, јас пак „Патетика е кога ќе и фрлиш коска на шугава џукела која не ги симнува гладните очи од теем па се полниш со милина во душата додека ја набљудуваш како ја лижи коската“... Кој е во право...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 21:21
jas
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 14:55
хмммм.......вториот случај е најдобриот случај за патетика.......како и да е за мене секое лигавење со или без потреба е патетично

Изменето од marija1000 - 30.Мај.2009 во 15:19
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 14:57
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

хмммм.......вториот случај е најдобриот случај за патетика.......како и да е за меме секое лигавење со или без потреба е папетично


лигушите се ми од наj саканите. немам ни една такава другарка.големо%20гушкање
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 15:12
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Со еден пријател водевме долго спор околу тоа што е, всушност, патетика... Тој вели, „Патетика е кога пишуваш исцрпни коментари на глупави песни“, јас пак „Патетика е кога ќе и фрлиш коска на шугава џукела која не ги симнува гладните очи од теем па се полниш со милина во душата додека ја набљудуваш како ја лижи коската“... Кој е во право...



Од исцрпни коментари на глупави песни може и да има некое фајде.
Од шугава џукела тешко...
Може да дочекаш еден ден во недостиг на коска, да ти ја касне раката со која си ја ранел...
Или да те префати шугатагрицкање%20нокти
Ако притоа уживаш и се сладиш на бедата и мизеријата на чинот и глетката, е тоа е веќе патетика...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2009 во 15:37
патетика е кога некој сака да се прикаже тоа што не е
јас го гледам огромна патетика , башка си живее во лага цел живот
му се смеат зад грбот а не му кажуваат
оти е како ЃОН
е тоа е патетика
сите се смеат а тој незнае дека нему



Изменето од anakin - 04.Јули.2009 во 15:37
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2009 во 23:00
Aj ne bidete tolku pateticni, ke ve molam.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 00:44
и двајцата сте во право......губитник

другарот искажа интелектуално без компарација...........чист исказ !!!
меѓутоа слабо богаство на изразување и  игра на зборови.........зевање

твојот исказ со длабока компаративност народски искажано.......мир
богата ризница на изразување......аплауз


п.с.
коментарот мој се однесува само на двете посочени реченици....
и моментална оцена на двајцата другари.........
тоа не е фиксен заклучок за можност на изразување во другии ситуации.......
да се разбереме .......трепкање



Изменето од bijonse1 - 06.Јули.2009 во 01:12
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2009 во 15:23
aj ne bidi pateticen
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2009 во 10:12
Pateticno go vrzuvam so dosadno na primer " Slusaj da ti kazam, ti ne znaes" i potoa povrakanici izleguvaat od negovata odvratna mucka
Кон врв
Devojcence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Март.2015
Локација: Skopje
Статус: Офлајн
Поени: 497
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Devojcence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2016 во 01:39
Patitika=jas. E toa e. A definiranje na poimot e imenka od zenski rod so presilni prenaglaseni cuvstva, placenje, sozivuvanje, molenje i sl.
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2016 во 08:36
te boli! - znachi , ti znachi!..

ili

deka - ne ti treba!

ama se ushte uchish -

chovechki e nekako, neli!?
едно е - не се две
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2016 во 14:22
Originally posted by Devojcence Devojcence напиша:

Patitika=jas. E toa e. A definiranje na poimot e imenka od zenski rod so presilni prenaglaseni cuvstva, placenje, sozivuvanje, molenje i sl.



Нагласување чувства, плачење, соживување со нешто или некој.... човечки е и да се покаже слабост. Или дека некој ти значи. И не ми е патетично.
Е молењето веќе преминува во патетика. За мене барем.


Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2016 во 15:16
Патетика според мене е човек кога кука за небитни ствари, нон-стоп се жали, самоизмачува и самосожалува.
И со еден збор, патетичен е и беден е. Никому не е сјајно.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.