Испечати | Затвори го прозорот

Мотив , инспирација , елан ...

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Филозофија и психологиjа
Опис на форумот: „Разно“ ама на повисоко ниво
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22653
Датум на принтање: 26.Април.2024 во 19:31
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Мотив , инспирација , елан ...
Постирано од: eptendosadno1
Наслов: Мотив , инспирација , елан ...
Датум на внесување: 05.Јуни.2010 во 23:44
Како до нив . Постои ли некоја вештина , некои вежби со кои би добиле мотив, елан за понатака , за некој нов почеток , за некое ново дело , нова обврска и сл .

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Како се мотивирате Вие ?



Коментари:
Постирано од: Џо
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 00:34
Мотив - Целта.
Инспирација - Патот...
Мотивација - од тишината



-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 00:37
Vo sekoja situacija imam drug nacin na motivacija....Vsusnost elanot se javuva sam po sebe za da ja dostignam celta koja e postavena....mada mnogu pati zaradi x pricini motivot mi splasnuva na pola pat.....Dokolku imam realno dostizna cel togas i motivot mi e pojak i obratno....среќа

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 12:10
Edinstveniot dvigatel na naseto bitie lezi vo genetskiot kod na edinkata.Od tamu i nasata sposobnost za balans pomegu ONA STO GO SAKAME i ONA STO MOZEME.

Nekolku elementi sto odat vo taa nasoka:
-mok na percepcija
-sposobnost za brza analiza na promenite
-vestina na donesuvanje pravilni odluki

MOTIVACIJATA E ZELBA ZA PROMENI---->ZELBATA E SILEN IMPULS VO MOZOKOT---->MOZOKOT E CENTAROT KADE TIE ELEMENTI SE PRETVORAAT VO AKCIJA---->AKCIJATA E USLOVENA OD NASIOT INTELEKT,ISKUSTVO I GENETIKA---->KRAJNIOT REZULTAT E IZVESEN AKO PREDHODNITE ELEMENTI SE DONESAT VO RAVNOTEZAсреќа



-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 12:11
баш инспиративно Џошуа да


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 12:13
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Vo sekoja situacija imam drug nacin na motivacija....Vsusnost elanot se javuva sam po sebe za da ja dostignam celta koja e postavena....mada mnogu pati zaradi x pricini motivot mi splasnuva na pola pat.....Dokolku imam realno dostizna cel togas i motivot mi e pojak i obratno....среќа


Секоја цел бара жртва , бара напор , труд , како до целта ако се нема мотив , доволно добар мотив ( се нема доволно добар мотив поради тоа што треба да го дадеш за да стигнеш до целта ) , ако те фати летаргија ?

Како да го вратам еланот , постојат ли вежби ?


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 14:56
Vezbi?
Eptendosadno?

abe ajde...смеење


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 15:58
за имаш повеќе елан , мислам најзгодно е да ги исполниш ‘кратките цели‘ , т.е. ‘его-желбите‘. -да се дружиш со позитивни луѓе и истомисленици (нешто што сеуште не го исполнивизненадување) , и мотивацијата , визуализирајќи ја целта - тоа не те полни со елан?трепкање



-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 16:06
Koga veke imam zamisleno nekoja cel pred sebe bi bilo  normalno  da imam elan i da vlozam napor za da ja ostvaram istata.Ako i na moment stanam kako shto velish letargichna i bez ideja za "shto ponatamu " mozebi e samo znak deka ne mi  e bash dobar patot shto sum go odbrala i deka treba da razmislam  kade e greshkata i da prodolzam  ponatamu .
A za posebni vezbi ne sum chula збунетост
Nekogash i e dovolno da otvorish forumov i da vidish shto se  se  napishalo pa odma dobivash  motiv i so golem elan si pishuvash.


-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 16:19
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Vo sekoja situacija imam drug nacin na motivacija....Vsusnost elanot se javuva sam po sebe za da ja dostignam celta koja e postavena....mada mnogu pati zaradi x pricini motivot mi splasnuva na pola pat.....Dokolku imam realno dostizna cel togas i motivot mi e pojak i obratno....среќа


Секоја цел бара жртва , бара напор , труд , како до целта ако се нема мотив , доволно добар мотив ( се нема доволно добар мотив поради тоа што треба да го дадеш за да стигнеш до целта ) , ако те фати летаргија ?

Како да го вратам еланот , постојат ли вежби ?



Postoi nacin da se vrati elanot, a toa e preku molitva i meditacija. Taka se zajaknuva duhot.


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 17:36
Originally posted by Џо Џо напиша:

за имаш повеќе елан , мислам најзгодно е да ги исполниш ‘кратките цели‘ , т.е. ‘его-желбите‘. -да се дружиш со позитивни луѓе и истомисленици (нешто што сеуште не го исполнивизненадување) , и мотивацијата , визуализирајќи ја целта - тоа не те полни со елан?трепкање


Па ,на некој начин да .

Вака , целите не ги одбирам јас , тоа животот ми ги определува , потребите се виновни за тоа .

Во друштво со позитивна енергија , со весели муабети каде што го презентираш бенифитот при постигнувањето на саканата цел , да , се јавува елан , доколку истите те ок*ражат , ти поделат некоја убава мисла , убава идеја и сл.

Но тоа е краткотрајно , барем кај мене , затоа што друштвото се растура , секој со своите обврски , проблеми , почнува нов ден , нови проблеми , и ми останува само “ грижата на совест “ ако не ја достигнам целта која предходно сум ја презентирал .
Па потоа во друштвото бегам од темата , измислувам разни причини и виши сили зашто тоа не сум го направил , они ме гледаат онака скептично , со недоверба и според мене си мислат “ возрасен си , сам си знаеш “ .

Да некогаш друштвото и к*ражењето помага , но , неможам да го собирам постојано друштвото кога ми треба елан , постојано да барам да биде позитивно , да ми поделат некој убав збор , да ме натераат да влезам во филм и сл.

Да , ова твоето ќе го земам како еден ритуал пред да тргнам во “ акција “ .
Благодарам .



Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 17:39
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Vo sekoja situacija imam drug nacin na motivacija....Vsusnost elanot se javuva sam po sebe za da ja dostignam celta koja e postavena....mada mnogu pati zaradi x pricini motivot mi splasnuva na pola pat.....Dokolku imam realno dostizna cel togas i motivot mi e pojak i obratno....среќа


Секоја цел бара жртва , бара напор , труд , како до целта ако се нема мотив , доволно добар мотив ( се нема доволно добар мотив поради тоа што треба да го дадеш за да стигнеш до целта ) , ако те фати летаргија ?

Како да го вратам еланот , постојат ли вежби ?
Postoi nacin da se vrati elanot, a toa e preku molitva i meditacija. Taka se zajaknuva duhot.


Оф , не верувам во тоа , ќе нема ефект .

Инаку со духот немам проблем , мислам дека е појак од многу таканаречени верници - христијани .


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 17:46
Originally posted by gazela gazela напиша:

Koga veke imam zamisleno nekoja cel pred sebe bi bilo  normalno  da imam elan i da vlozam napor za da ja ostvaram istata.Ako i na moment stanam kako shto velish letargichna i bez ideja za "shto ponatamu " mozebi e samo znak deka ne mi  e bash dobar patot shto sum go odbrala i deka treba da razmislam  kade e greshkata i da prodolzam  ponatamu .A za posebni vezbi ne sum chula збунетостNekogash i e dovolno da otvorish forumov i da vidish shto se  se  napishalo pa odma dobivash  motiv i so golem elan si pishuvash.



Не се јавува проблемот кај нивото “ Што понатаму “ туку кај “ Мора ли сега ?!?! “ , “ Кој ќе оди ?!?!“ и сл. за да заврши со “ Ај , друг ден “ .





Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 18:00
Прво, основно и најбитно за здравјето на духот. Рекле порано "во здраво тело - здрав дух".

Тоа е најбитното нешто за една личност да има ведар дух, ведри мисли, да е мотивирана и способна за работа и секојдневните обврски.

За да се има тоа здраво тело, треба да се живее и да се храни здраво. Да се спие не помалку од 8 часа дневно, оброците да бидат обилни и колку што е можно во ист термин од денот, најмалку да се има 3 оброци, да се јаде разновидна храна. Физички активна да е таа личност, да вежба рекреативни вежби. Да не се претерува со алкохол, цигари.

Без овие работи, не барај здрав дух.


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 18:03
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:




Не се јавува проблемот кај нивото “ Што понатаму “ туку кај “ Мора ли сега ?!?! “ , “ Кој ќе оди ?!?!“ и сл. за да заврши со “ Ај , друг ден “ .





Ova ne e prasanje na motivacija...motivacijata e mnogu pojak poim.
Ova e- MRZELIVOST.

Citat od eden moj omilen lik, vo kontekstov: Mrzelivosta e najgolemata strast na chovestvoto. Pogolema i od seksot, i od hranata i sonot.

P.S. Vo Makedonija, ovaa strast se neguva-vo izobilie.среќа





Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 18:04
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Прво, основно и најбитно за здравјето на духот. Рекле порано "во здраво тело - здрав дух".Тоа е најбитното нешто за една личност да има ведар дух, ведри мисли, да е мотивирана и способна за работа и секојдневните обврски.За да се има тоа здраво тело, треба да се живее и да се храни здраво. Да се спие не помалку од 8 часа дневно, оброците да бидат обилни и колку што е можно во ист термин од денот, најмалку да се има 3 оброци, да се јаде разновидна храна. Физички активна да е таа личност, да вежба рекреативни вежби. Да не се претерува со алкохол, цигари.Без овие работи, не барај здрав дух.


Ало , си ја промашил темата , прешалтај се .

Не е темата “здравиот дух“ туку Мотив , инспирација , елан ...


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 18:06
Originally posted by Kali Kali напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:



Не се јавува проблемот кај нивото “ Што понатаму “ туку кај “ Мора ли сега ?!?! “ , “ Кој ќе оди ?!?!“ и сл. за да заврши со “ Ај , друг ден “ .



Ova ne e prasanje na motivacija...motivacijata e mnogu pojak poim.Ova e- MRZELIVOST.Citat od eden moj omilen lik, vo kontekstov: Mrzelivosta e najgolemata strast na chovestvoto. Pogolema i od seksot, i od hranata i sonot.P.S. Vo Makedonija, ovaa strast se neguva-vo izobilie.среќаSakam da kazam, mrzelivosta koja ne' napagja ne e sekogas NASA i od nas, tuku sredinata ja sozdava i ja imputira.


Кога ќе снемаш елан , мотив , инспирација , кога ќе станеш летаргичен , тоа е МРЗЕЛИВОСТ ?



Постирано од: Kali
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 18:08
Pa, vo golema mera, daнамигнување
Tvoite 3 vo moeto 1.

Imas druga ideja?




Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 18:10
Originally posted by Kali Kali напиша:

Pa, vo golema mera, daнамигнувањеTvoite 3 vo moeto 1.Imas druga ideja?


Па , мислам дека не е тоа мрзеливот .

Мислам дека мрзеливост е кога немаш цел .


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 18:10
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Прво, основно и најбитно за здравјето на духот. Рекле порано "во здраво тело - здрав дух".Тоа е најбитното нешто за една личност да има ведар дух, ведри мисли, да е мотивирана и способна за работа и секојдневните обврски.За да се има тоа здраво тело, треба да се живее и да се храни здраво. Да се спие не помалку од 8 часа дневно, оброците да бидат обилни и колку што е можно во ист термин од денот, најмалку да се има 3 оброци, да се јаде разновидна храна. Физички активна да е таа личност, да вежба рекреативни вежби. Да не се претерува со алкохол, цигари.Без овие работи, не барај здрав дух.


Ало , си ја промашил темата , прешалтај се .

Не е темата “здравиот дух“ туку Мотив , инспирација , елан ...

Треба џвакано голема%20насмевка некои не знаат да читаат меѓу редови. голема%20насмевка

Епа без здрав дух, најбитно нема елан, нема енергија, нема мотив, нема инспирација. намигнување


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 18:11
Kali,vo tvojata zelba da privleces vnimanie zaboravas na poentata...среќа




-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 18:11
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by Kali Kali напиша:

Pa, vo golema mera, daнамигнувањеTvoite 3 vo moeto 1.Imas druga ideja?


Па , мислам дека не е тоа мрзеливот .

Мислам дека мрзеливост е кога немаш цел .

А, што кога имаш цел, а не превземаш ништо за да ја оствариш истата? Не е тоа мрзеливост? голема%20насмевка


Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 18:15
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by gazela gazela напиша:

Koga veke imam zamisleno nekoja cel pred sebe bi bilo  normalno  da imam elan i da vlozam napor za da ja ostvaram istata.Ako i na moment stanam kako shto velish letargichna i bez ideja za "shto ponatamu " mozebi e samo znak deka ne mi  e bash dobar patot shto sum go odbrala i deka treba da razmislam  kade e greshkata i da prodolzam  ponatamu .A za posebni vezbi ne sum chula збунетостNekogash i e dovolno da otvorish forumov i da vidish shto se  se  napishalo pa odma dobivash  motiv i so golem elan si pishuvash.



Не се јавува проблемот кај нивото “ Што понатаму “ туку кај “ Мора ли сега ?!?! “ , “ Кој ќе оди ?!?!“ и сл. за да заврши со “ Ај , друг ден “ .




 Ne bi sakala da se citirame do besvest  ili dodeka da dokazuvame  eden na drug  koj e u pravo. Otkazuvanjeto od celta e bash koga ke si rechesh "aj utre".Nema  ni motiv poveke ni zelba za stigannje do celta .Neshto nalik na mrza i cekanje drug da ti servira se na tacna. Zivotot ne e tolku ednostaven  za da mozeme da si vikame stalno AJ UTRE .


-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 18:16
Ima varijacii na tema.

Velis, letargicnost. Letargichen si koga ne znaes sto so sebe.
Ili imas ideja, ama ne mozes da se pokrenes.
START kopceto ti go nema.

Mrzelivosta e tokmu toa.



Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 18:17
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Прво, основно и најбитно за здравјето на духот. Рекле порано "во здраво тело - здрав дух".Тоа е најбитното нешто за една личност да има ведар дух, ведри мисли, да е мотивирана и способна за работа и секојдневните обврски.За да се има тоа здраво тело, треба да се живее и да се храни здраво. Да се спие не помалку од 8 часа дневно, оброците да бидат обилни и колку што е можно во ист термин од денот, најмалку да се има 3 оброци, да се јаде разновидна храна. Физички активна да е таа личност, да вежба рекреативни вежби. Да не се претерува со алкохол, цигари.Без овие работи, не барај здрав дух.


Ало , си ја промашил темата , прешалтај се .

Не е темата “здравиот дух“ туку Мотив , инспирација , елан ...
Треба џвакано голема%20насмевка некои не знаат да читаат меѓу редови. голема%20насмевкаЕпа без здрав дух, најбитно нема елан, нема енергија, нема мотив, нема инспирација. намигнување


Друга пат пишувај го тоа што е меѓу редови , затоа што за малку ќе се самонашев


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 18:21
Originally posted by gazela gazela напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by gazela gazela напиша:

Koga veke imam zamisleno nekoja cel pred sebe bi bilo  normalno  da imam elan i da vlozam napor za da ja ostvaram istata.Ako i na moment stanam kako shto velish letargichna i bez ideja za "shto ponatamu " mozebi e samo znak deka ne mi  e bash dobar patot shto sum go odbrala i deka treba da razmislam  kade e greshkata i da prodolzam  ponatamu .A za posebni vezbi ne sum chula збунетостNekogash i e dovolno da otvorish forumov i da vidish shto se  se  napishalo pa odma dobivash  motiv i so golem elan si pishuvash.



Не се јавува проблемот кај нивото “ Што понатаму “ туку кај “ Мора ли сега ?!?! “ , “ Кој ќе оди ?!?!“ и сл. за да заврши со “ Ај , друг ден “ .



 Ne bi sakala da se citirame do besvest  ili dodeka da dokazuvame  eden
na drug  koj e u pravo. Otkazuvanjeto od celta e bash koga ke si rechesh "aj utre".Nema  ni motiv poveke ni zelba za stigannje do celta .Neshto nalik na mrza i cekanje drug da ti servira se na tacna. Zivotot ne e tolku ednostaven  za da mozeme da si vikame stalno AJ UTRE .


Не се работи за откажување туку за одложување , кое може да заврши со тоа што веќе достигнување на целта нема да биде потребно , со што сме посиромави за “ нешто “ .


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 18:30
Originally posted by Kali Kali напиша:



Ima varijacii na tema.Velis, letargicnost. Letargichen si koga ne znaes sto so sebe.Ili imas ideja, ama ne mozes da se pokrenes.START kopceto ti go nema.Mrzelivosta e tokmu toa. I patem, golem problem na mladite. Mlad si, imas energija, potencijali, a nemas vizija kade da ja nasocis taa energija, zaludno go trosis vremeto- Toa e i nedostig na nadvoresna motivacija, od sredinata.


Летаргичност е кога си во моментален knock down.


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 18:35
Ја поќе мерак и елан да си мера кој имат поголем нема.

Кој си имат таков мерак, елан, слободно нека си пишуват на темава. да


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 18:37
Istoto go mislime, vo druga ambalaza :) t.e. vo mubetov, ne mislam na teska letargija...tuku, na cuvstvoto.

Nastrana od ovie prasanja, mora li, aj drug pat....
Opsto zemeno, vnatresnata motivacija najmnogu zavisi od samodoverbata. Ako covek ne veruva deka moze nestoto da go napravi, ispolni, nema da se motivira za istoto.
Zavisi i kolku procenuva deka celta moze da mu e frustrirana, t.e. sprecena od nadvoresni sili....a bogami i od vnatresni konflikti, na nesvesno nivo, vo fazon-sakam, ama ne sakam.

Kako da se nadmine? Sekoj so svoite resursi, sekoj razlicno. Milion raboti mozat da posluzat kako pokrenuvaci...dokolku celta e vistinski posakuvana i vazna.
Spored mene, ponekogas e OK da zemes vreme da razmislis, vidis sto sakas, kako, zosto....


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 18:43
Originally posted by Kali Kali напиша:

Istoto go mislime, vo druga ambalaza :) t.e. ne mislam na teska letargija...tuku, na cuvstvo.

Nastrana od ovie prasanja, mora li, aj drug pat....
Opsto zemeno, vnatresnata motivacija najmnogu zavisi od samodoverbata. Ako covek ne veruva deka moze nestoto da go napravi, ispolni, nema da se motivira za istoto.
Zavisi i kolku procenuva deka celta moze da mu e frustrirana, t.e. sprecena od nadvoresni sili....a bogami i vnatresni, na nesvesno nivo, vo fazon-sakam, ama ne sakam.

Kako da se nadmine? Sekoj so svoite resursi, sekoj razlicno.
Spored mene, ponekogas e OK da zemes vreme da razmislis, vidis sto sakas, kako, zosto....


Bi trebalo naredniot pat da si gi trgnes od svoeto glavce.oti sveti crvena sijalicka za vnimanie i malku neznost...ljak



-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 18:43
 A odlozuvanjeto e pak otkazuvanje.Samo kao navidum ne vikame  "se otakazuvam" tuku "aj ke odlozam na kratko"I veke nema zoshto da brzame posle zatoa shto proshol momentot koga ni bila vazna celta.I da, za zal sme ostanale posiromashni. 

-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 18:56
Za mazjacite:
-uzivajne do beskraj

Za zenkite:
-uzivajte vo svojata dominacija


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 20:54

Kolku ti e vazna celta tolkav motiv i dobivas....Ne mozes da baras nekoj poseben motiv vo npr. dnevni obvrski, toa vece e rutina....Najgolem motiv se dobiva ako e zivot vo prasanje, togas e i narodnata davenik i za slamka se faca...

Nema vezbi za zgolemuvanje na motivacija, ako ne ti e silen duhot dzabe i molenje i joga i meditacija....ednostavno ili JESI ili NISI...ne e sekoj roden da ispolni sekoja cel , nekoj moze nekoj ne...Ne si postavaj nedostizni celi i nema motivacijata da ti se gubi, step by step....ako te fati mrzlivost....nisto ...odmori si....i dodeka odmaras presmetaj kolku gubis i kolku dobivas so toa sto nemas motiv....motivot sam ce se pojavi ili skroz ce go snema....idemo dalje....намигнување

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 22:21
мотив....инспирација......елан....??
одсекогаш .....од памти века .....кај човекот ???
па се знае ..... докажување пред спротивниот пол.......!!!
како што машкото може свешто да постигне кога ja има за мотивација ЖЕНАTA.....
истото важи и за жените ...најсилна мотивација ....докажување пред МАШКОТО...
еве најпрост пример.....
натпревар било кој спорт....
а бе шо припреми шо тренинзи ништо не ги мотивира нашите играчи да покажат барем резултатот од толкави напорни тренинзи...
Инспирација??
не прва лига.. не европско ...не светско првенство ....не титула ....ништо ...се немит испирација ...
елан?? ма каков елан еден за сите - сите за никаде.....
губитник   СТОП сега....
донесете сега едно дваесет убави женски во публика така малку да навиваат......
што мислите ??? што ќе се случи??
пувка за 5 минути противникот.....ете тоа....
истото важи и обратно....
 друг пример??
кога се напишани најубавите песни?? кога се има инспирација и мотив во сите области на уметноста , книжевноста ??
се знае...кога насредина е никој друг само ЖЕНАТА КАКО НАЈГОЛЕМА МОТИВАЦИЈА И ИНСПИРАЦИЈА  за мажот.....
и обратно МАЖОТ КАКО НАЈГОЛЕМА ИНСПИРАЦИЈА И МОТИВАЦИЈА И БОГАМИ СИЛЕН ЕЛАН  за жената....
колку војни се добиени со преокрет кога се вмешува силната вибрација на жената кон војсководецот на веќе поразени??Мотив??испирација?? бескрајна .....нема посилна!!
се друго е ситница како мотивација инспирација и елан....
сексот да не речам спротивен пол е мотивација инспирација и цунами елан .....NUMBER 1да
п.с.
тој што нема такви ,,разбудени,, чувства ке да има слаб мотив ем ич инспирација....а за елан ич муабет да не прајме...
затоа секогаш .....за било која работа поврзете ја со спротивниот пол....нека во тој процес на мотив- инспирација и крајна успешна цел ви биде мажот/жената ......тогаш не ќе ви треба ни план ни анализа ниту вежби......природата си го прави своето и целта ќе ви биде постигната!!да


-------------


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 22:56
Originally posted by Kali Kali напиша:



Istoto go mislime, vo druga ambalaza :) t.e. vo mubetov, ne mislam na teska letargija...tuku, na cuvstvoto.Nastrana od ovie prasanja, mora li, aj drug pat....Opsto zemeno, vnatresnata motivacija najmnogu
zavisi od samodoverbata. Ako covek ne veruva deka moze nestoto da go
napravi, ispolni, nema da se motivira za istoto.Zavisi i kolku procenuva deka celta moze da mu e frustrirana, t.e. sprecena od nadvoresni sili....a bogami i vnatresni, na nesvesno nivo, vo fazon-sakam, ama ne sakam.
Kako da se nadmine? Sekoj so svoite resursi, sekoj razlicno. Milion raboti mozat da posluzat kako pokrenuvaci...dokolku celta e vistinski posakuvana i vazna.Spored mene, ponekogas e OK da zemes vreme da razmislis, vidis sto sakas, kako, zosto....


Ама баш со ништо не се согласувам , ама баш ништо според мене нема вистина , резон .

Мотивот ама баш нема никаква врска со самодовербата .

Opsto zemeno, vnatresnata motivacija najmnogu zavisi od samodoverbata.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 22:59
najdobro e ako

motiv e borba za opstanok
inspiracija da se site nadvoresni objektivnosti
elan e sekako  vnatresna karakteristika na individuata




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 23:00
Originally posted by gazela gazela напиша:

 A odlozuvanjeto e pak otkazuvanje.Samo kao navidum ne vikame  "se otakazuvam" tuku "aj ke odlozam na kratko"I veke nema zoshto da brzame posle zatoa shto proshol momentot koga ni bila vazna celta.I da, za zal sme ostanale posiromashni. 



A odlozuvanjeto e pak otkazuvanje.

Не , тоа е момент кога нема доволно мотивација , елан , инспирација , СИЛА ...

Доколку би се мотивирале повеќе , доколку би се добило елан , мисијата би продолжила , целта би била остварена .


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 23:16
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:



мотив....инспирација......елан....??одсекогаш .....од памти века .....кај човекот ???па се знае ..... докажување пред спротивниот пол.......!!!како што машкото може свешто да постигне кога ja има за мотивација ЖЕНАTA.....истото важи и за жените ...најсилна мотивација ....докажување пред МАШКОТО...еве најпрост пример.....натпревар било кој спорт....а бе шо припреми шо тренинзи ништо не ги мотивира нашите играчи да покажат барем резултатот од толкави напорни тренинзи...Инспирација??не прва лига.. не европско ...не светско првенство ....не титула ....ништо ...се немит испирација ...елан?? ма каков елан еден за сите - сите за никаде.....губитник   СТОП сега....донесете сега едно дваесет убави женски во публика така малку да навиваат......што мислите ??? што ќе се случи??пувка за 5 минути противникот.....ете тоа....истото важи и обратно.... друг пример??кога се напишани најубавите песни?? кога се има инспирација и мотив во сите области на уметноста , книжевноста ?? се знае...кога насредина е никој друг само ЖЕНАТА КАКО НАЈГОЛЕМА МОТИВАЦИЈА И ИНСПИРАЦИЈА  за мажот.....и обратно МАЖОТ КАКО НАЈГОЛЕМА ИНСПИРАЦИЈА И МОТИВАЦИЈА И БОГАМИ СИЛЕН ЕЛАН  за жената....колку војни се добиени со преокрет кога се вмешува силната вибрација на жената кон војсководецот на веќе поразени??Мотив??испирација?? бескрајна .....нема посилна!!се друго е ситница како мотивација инспирација и елан....сексот да не речам спротивен пол е мотивација инспирација и цунами елан .....NUMBER 1дап.с.тој што нема такви ,,разбудени,, чувства ке да има слаб мотив ем ич инспирација....а за елан ич муабет да не прајме...затоа секогаш .....за било која работа поврзете ја со спротивниот пол....нека во тој процес на мотив- инспирација и крајна успешна цел ви биде мажот/жената ......тогаш не ќе ви треба ни план ни анализа ниту вежби......природата си го прави своето и целта ќе ви биде постигната!!да


Ало , па не сме ние машките Шарпланинци !!!!!

Мала шега , шарпланинецот е најратоборен кога се бори за женка .

Да , има и нешто вистина , но тоа е само малку и не е универзална .

Јас сум атеиста , и тоа ортодоксен , јас знам дека ние луѓето сме животни , дека имаме нагон за размоножување и дека во принцип , подсвесно , жената за нас е објект кој служи за “ продужење врсте “ , но има една фалинка , ние се разликуваме од Шарпланинецот по тоа што знаеме да уживаме во актот на размножување , односно , тоа не го правиме инстинктивно туку со цел да уживаме .
Кај луѓето со помала интелигенција нагонот за размножување преобвладува над можноста за уживање , они не уживаат , они се размножуваат .

Поинтелиѓентниот “ мажјак “ не се докажува пред “ женката “ , он се докажува пред себе , па така да , “ женката “ неможе да му биде инспирација , мотив и сл. во остварување на целта .



Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 23:36
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by gazela gazela напиша:

 A odlozuvanjeto e pak otkazuvanje.Samo kao navidum ne vikame  "se otakazuvam" tuku "aj ke odlozam na kratko"I veke nema zoshto da brzame posle zatoa shto proshol momentot koga ni bila vazna celta.I da, za zal sme ostanale posiromashni. 



A odlozuvanjeto e pak otkazuvanje.

Не , тоа е момент кога нема доволно мотивација , елан , инспирација , СИЛА ...

Доколку би се мотивирале повеќе , доколку би се добило елан , мисијата би продолжила , целта би била остварена .

Samo da ne se vrtime u krug  pishuvajki edno te isto.jas  si go napishav mojot stav, a tvoeto mislenje i stav  za temava treba da gi doneseme  na osnova na  tvoite zakluchoci na nash*te postovi.


-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 08:56
Taka e gazela, se soglasuvamсреќа

Vsusnost, eptendosadno1 moze da ni kaze koe e negovoto mislenje na temava, pa da mozeme da ja proshirime diskusijava.

Nema smisla da se ogranicuvame na odgovori koi treba da ja zadovolat idejata na avtorot; diskusijata moze da ja zbogatime. Oti temata e OK i mnogu moze da se pishuva na nea.
Taka eptendosadno1, napisi go tvoeto mislenje na pocetnoto prasanje, pa da mozheme da si dozvolime da ja razvivame temataнамигнување


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 10:38
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by gazela gazela напиша:

 A odlozuvanjeto e pak otkazuvanje.Samo kao navidum ne vikame  "se otakazuvam" tuku "aj ke odlozam na kratko"I veke nema zoshto da brzame posle zatoa shto proshol momentot koga ni bila vazna celta.I da, za zal sme ostanale posiromashni. 



A odlozuvanjeto e pak otkazuvanje.

Не , тоа е момент кога нема доволно мотивација , елан , инспирација , СИЛА ...

Доколку би се мотивирале повеќе , доколку би се добило елан , мисијата би продолжила , целта би била остварена .


Читам и мислам дека и двајцата имате право на некој начин,еве зошто....
Одложувањето е еднакво на откажување затоа што има недостаток од горе наведениве работи од Ептендосадно,мотив,елан,сила....
Сум се фатила себе си во ситуација кога сум имала силен  мотив нешто да превземам околу дадена ситуација ....или цел подобро кажано,но постоело нешто што ме блокирало во дадениот момент да не стигнам до целта.
Значи имаш инспирација,имаш многу силен мотив да  направиш нешто,се преиспитуваш и знаеш дека имаш елан да го  сториш тоа,свесен си дека целта не толерира одложување.....и  оп застој!!!
Кој е тој мал сегмент што треба да ги спои сите алки во синџирот ,за да се достигне целта?!?!?!
Дали можеби  немањето доволно сила?!


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 14:34
Originally posted by Kali Kali напиша:

Taka e gazela, se soglasuvamсреќаVsusnost, eptendosadno1 moze da ni kaze koe e negovoto mislenje na temava, pa da mozeme da ja proshirime diskusijava.Nema smisla da se ogranicuvame na odgovori koi treba da ja zadovolat idejata na avtorot; diskusijata moze da ja zbogatime. Oti temata e OK i mnogu moze da se pishuva na nea.Taka eptendosadno1, napisi go tvoeto mislenje na pocetnoto prasanje, pa da mozheme da si dozvolime da ja razvivame temataнамигнување


Да , има недоразбирање , но тоа е во однос на тоа што представува местово .

1. ОВА Е ФОРУМ , МЕСТО ЗА ПОЛЕМИКА !

2. ОВА НЕ Е ПАНО , МЕСТО ЗА КОЛУМНИ И СЛ ., КАДЕ БИ СИ ДАЛЕ МИСЛЕЊЕ ЗА НЕКОЈА ТЕМА И СО ТОА СМЕ ЗАВРШИЛЕ РАБОТА .

Не , немам мислење , и доколку го имам може да го сменам во полемика .

Од ЏО прифатив една сугестија , мислам дека е во право , мислам дека таа сугестија би ми користела .

Со бијонсе1 не се согласив и.т.н.

Јас тука , и сега , го градам своето мислење за темата , барам решенија кои ми се потребни , сакам да прочитам туѓи искуства , совети , проблеми .

Па нели знаеме дека ништо не знаеме ?


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 14:45
Originally posted by renatax renatax напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by gazela gazela напиша:

 A odlozuvanjeto e pak otkazuvanje.Samo kao navidum ne vikame  "se otakazuvam" tuku "aj ke odlozam na kratko"I veke nema zoshto da brzame posle zatoa shto proshol momentot koga ni bila vazna celta.I da, za zal sme ostanale posiromashni. 



A odlozuvanjeto e pak otkazuvanje.

Не , тоа е момент кога нема доволно мотивација , елан , инспирација , СИЛА ...

Доколку би се мотивирале повеќе , доколку би се добило елан , мисијата би продолжила , целта би била остварена .
Читам и мислам дека и двајцата имате право на некој начин,еве зошто....Одложувањето е еднакво на откажување затоа што има недостаток од горе наведениве работи од Ептендосадно,мотив,елан,сила....Сум се фатила себе си во ситуација кога сум имала силен  мотив нешто да превземам околу дадена ситуација ....или цел подобро кажано,но постоело нешто што ме блокирало во дадениот момент да не стигнам до целта.Значи имаш инспирација,имаш многу силен мотив да  направиш нешто,се преиспитуваш и знаеш дека имаш елан да го  сториш тоа,свесен си дека целта не толерира одложување.....и  оп застој!!!Кој е тој мал сегмент што треба да ги спои сите алки во синџирот ,за да се достигне целта?!?!?!Дали можеби  немањето доволно сила?!


Да , за тоа пишувам , тоа ме интересира .

Па да кажеме дека некогаш попатно ни се јавуваат нови цели , нови обврски , кои ги сметаме или се поприоритетни , па се трошиме на нив , губиме сила , се уморуваме , ни треба малку одмор , нов залет ( мотив , инспирација , елан ) за да зачекориме кон целта , а она чека .

Тоа не е откажување , тоа не е “ мрза “ , затоа што мрзливиот не си поставува цели , не е амбициозен , не е одговорен , неможе да се пофали со некоја совест .





Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 17:38
Nemoj nikogas svoite nedoslednosti da gi stavas vo usta na onie sto ne gi znaes...motivot,inspiracijata i bla bla bla...se samo slabosti vo tvojata usta...

Vo zelbite sme site isti,eptendosadno1.Toa sto ne pravi razlicni se  nasite principi i krajnata cel...koga znaeme kako...i tuka se vrakame na pocetokot?
NE...koga komforot ke go zamenime so "zelba za bolka"

COVEK VREDI TOLKU,KOLKU GI IMA VO SEBE SVOITE DOSLEDNOSTI!


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 18:22
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Nemoj nikogas svoite nedoslednosti da gi stavas vo usta na onie sto ne gi znaes...motivot,inspiracijata i bla bla bla...se samo slabosti vo tvojata usta...Vo zelbite sme site isti,eptendosadno1.Toa sto ne pravi razlicni se  nasite principi i krajnata cel...koga znaeme kako...i tuka se vrakame na pocetokot?NE...koga komforot ke go zamenime so "zelba za bolka"COVEK VREDI TOLKU,KOLKU GI IMA VO SEBE SVOITE DOSLEDNOSTI!




Vo zelbite sme site isti,....







Постирано од: Џо
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 20:23
што сакаш да покажеш со компарацијава хипик(мировен-поздрав) -скинер(нацистички поздрав)???




-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Kali
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 22:11
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:



Да , има недоразбирање , но тоа е во однос на тоа што представува местово .

1. ОВА Е ФОРУМ , МЕСТО ЗА ПОЛЕМИКА !

2. ОВА НЕ Е ПАНО , МЕСТО ЗА КОЛУМНИ И СЛ ., КАДЕ БИ СИ ДАЛЕ МИСЛЕЊЕ ЗА НЕКОЈА ТЕМА И СО ТОА СМЕ ЗАВРШИЛЕ РАБОТА .

Не , немам мислење , и доколку го имам може да го сменам во полемика .

Од ЏО прифатив една сугестија , мислам дека е во право , мислам дека таа сугестија би ми користела .

Со бијонсе1 не се согласив и.т.н.

Јас тука , и сега , го градам своето мислење за темата , барам решенија кои ми се потребни , сакам да прочитам туѓи искуства , совети , проблеми .

Па нели знаеме дека ништо не знаеме ?


Normalno deka e mesto za polemika, toa mi bese idejata: dokolku site clenovi bi se obiduvale da ti pomogneme da dojdes do svojot odgovor, toj koj ti si go nasetuvas iako velis deka ne go znaes, i da ti gi ponudime argumentite koi ti se prifatlivi, tuka nema polemika, tuku kviz: site kje se obiduvame da go pogodime "tochniot" odgovor, onoj tvojot. A diskusijata e da se razviva, da gi sudrime mislenjata i nadgradime, ama site zaedno, ne site na eden...toa pisuvav, bidejki temata e super i moze mnogu da se zboruva, od mnogu povekje aspekti otkolku tie koi te interesiraat...

Ajde prodolzete ponatamu, i imajte ubav konstruktiven muabet:)
големо%20гушкање

P. S. Inaku, taka kako sto prvicno gi postavi prasanjata, toa E mrzelivost:)
 
A sepak sega mi se cini deka zboruvas za moment na vnatresen konflikt. Ona sto kje ne zakoci/blokira pa izgubime energija i koga svesno imame cel, motiv, itn, e moment koj ni veli deka tuka na nekoe nesvesno nivo, nesto ne si e se taka jasno, posakuvano, prifatlivo, kako na svesno.намигнување
Se nadevam kje si go najdes odgovorot ponatamu vo diskusijata:)




Постирано од: anakin
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 22:22
motivot mi e da stignam do inspiracijata
ELAN imam , no se mnogu stari, ama vezovite ne se loshiголема%20насмевка



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 22:51
Originally posted by Џо Џо напиша:

што сакаш да покажеш со компарацијава хипик(мировен-поздрав) -скинер(нацистички поздрав)???


Имаме различни желби , различни потреби , погледи кон иднината и сл.


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 23:09
Originally posted by Kali Kali напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Да , има недоразбирање , но тоа е во однос на тоа што представува местово .

1. ОВА Е ФОРУМ , МЕСТО ЗА ПОЛЕМИКА !

2. ОВА НЕ Е ПАНО , МЕСТО ЗА КОЛУМНИ И СЛ ., КАДЕ БИ СИ ДАЛЕ МИСЛЕЊЕ ЗА НЕКОЈА ТЕМА И СО ТОА СМЕ ЗАВРШИЛЕ РАБОТА .

Не , немам мислење , и доколку го имам може да го сменам во полемика .

Од ЏО прифатив една сугестија , мислам дека е во право , мислам дека таа сугестија би ми користела .

Со бијонсе1 не се согласив и.т.н.

Јас тука , и сега , го градам своето мислење за темата , барам
решенија кои ми се потребни , сакам да прочитам туѓи искуства , совети
, проблеми .

Па нели знаеме дека ништо не знаеме ?


Normalno deka e mesto za polemika, toa mi bese idejata: dokolku site
clenovi bi se obiduvale da ti pomogneme da dojdes do svojot odgovor,
toj koj ti si go nasetuvas iako velis deka ne go znaes, i da ti gi
ponudime argumentite koi ti se prifatlivi, tuka nema polemika, tuku
kviz: site kje se obiduvame da go pogodime "tochniot" odgovor, onoj tvojot. A
diskusijata e da se razviva, da gi sudrime mislenjata i nadgradime, ama
site zaedno, ne site na eden...toa pisuvav, bidejki temata e super i moze mnogu da se zboruva, od mnogu povekje aspekti otkolku tie koi te interesiraat...Ajde prodolzete ponatamu, i imajte ubav konstruktiven muabet:)

големо%20гушкањеP. S. Inaku, taka kako sto prvicno gi postavi prasanjata, toa E mrzelivost:)  A sepak sega mi se cini deka zboruvas za moment na vnatresen konflikt. Ona sto kje ne zakoci/blokira pa izgubime energija i koga svesno imame cel, motiv, itn, e moment koj ni veli deka tuka na nekoe nesvesno nivo, nesto ne si e se taka jasno, posakuvano, prifatlivo, kako na svesno.намигнување Se nadevam kje si go najdes odgovorot ponatamu vo diskusijata:)




Као јас сум професор , као барам точни одговори од тебе , као јас се знам ?

Како се мотивирате Вие ?

Мислам дека ова не е прашање за оценка , прашање со кое би се согласил или не .


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 08.Јуни.2010 во 13:48
Немам Мотив , инспирација , елан ... да пишувам во врска со темата , гледам дека немате и Вие .

Не остана ништо друго , СКИЈАЈТЕ СЕ !!!!

П.С.

Имаме 13.587 регистрирани членови

Како не бе !?!?!?


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 08.Јуни.2010 во 14:57
skijanje se brzo uci
koj e blesav zime da sjedi kuci

imam bre ELAN so ubi vezoi


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 08.Јуни.2010 во 18:28
Mnogu inspirativno  ova navezenovo  so golem motiv i ELAN napishano изненадување

-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Јуни.2010 во 18:50
Mozhe da se bide inspiririan od razlichni neshta (govor, muzika, pishan zbor, prirodna pojava...) i toa da ne sozdade nikakov motiv ili elan za nekakva rabota. Inspiracija, vo korenot na svoeto znachenje, e produhovuvanje (in spirit).

Chovek mozhe da bide motiviran za neshto od razlichni aspekti (materijalni, zdravstveni, spiritualni...) i mozhe, no ne mora da bide inspiriran od nishto posebno.

Elan za rabota mozhe da se ima sekogash i za sekoe neshto, vkluchuvajki ja i sekojdnevna rabota za koja dobivame nadnica, dokolku sme raspolozheni za toa, bez da sme posebno inspirirani ili da imame nekakov specijalen novootkrien motiv.

Rabotata e shto site ovie neshta egzistiraat posebno i tie kako takvi se dovolni samite za sebe, a ponekogash koincidiraat vo sekakvi megjusebni kombinacii. Sekako deka maksimalniot efekt od niv, realiziran kako chovekova performansa, se dobiva koga se prisutni site tri.

Tokmu zatoa pred golemi ili vazhni zbidnuvanja, liderite na lugjeto se obiduvaat da deluvaat inspirativno, da kreiraat i potenciraat motiv koj bi bil od zaednichki interes za site i da sozdadat elan za maksimalno dejstvuvanje.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 09.Јуни.2010 во 11:06
Што ми е мотивација?-Исполнување на целта.
А моите цели се сите оние нешта кои ги сакам и се залагам во животот, а ги има многу.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 09.Јуни.2010 во 13:57
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

Што ми е мотивација?-Исполнување на целта.
А моите цели се сите оние нешта кои ги сакам и се залагам во животот, а ги има многу.



Обратно е .

Определувањето на целта е последица на мотивацијата .


Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 14.Јуни.2010 во 19:09
Нема мотив, нема инспирација, нема елан за пишување туказбунетост.Се прашувам зошто?

-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 14.Јуни.2010 во 19:19
Originally posted by gazela gazela напиша:

Нема мотив, нема инспирација, нема елан за пишување туказбунетост.Се прашувам зошто?


И не само тука !

Абе да ти е страв тема да отвориш , да напишеш мислење со содржина , со вложен интелектуален труд .

Не е природно да сакаш да бидеш “вреќа “ ја вежбање на егото


Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 14.Јуни.2010 во 19:38
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by gazela gazela напиша:

Нема мотив, нема инспирација, нема елан за пишување туказбунетост.Се прашувам зошто?


И не само тука !

Абе да ти е страв тема да отвориш , да напишеш мислење со содржина , со вложен интелектуален труд .

Не е природно да сакаш да бидеш “вреќа “ ја вежбање на егото

Не е природно ни да го вежбаш егото,да си правиш ментална гимнастика бидејќи ти се може и да убедуваш  дека е тоа нормално.Кој ли е мотивот за тоа?збунетост


-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 14.Јуни.2010 во 21:01
Zadovoluvanje na egoto.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 14.Јуни.2010 во 23:30
Originally posted by gazela gazela напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by gazela gazela напиша:

Нема мотив, нема инспирација, нема елан за пишување туказбунетост.Се прашувам зошто?


И не само тука !

Абе да ти е страв тема да отвориш , да напишеш мислење со содржина , со вложен интелектуален труд .

Не е природно да сакаш да бидеш “вреќа “ ја вежбање на егото
Не е природно ни да го вежбаш егото,да си правиш ментална гимнастика бидејќи ти се може и да убедуваш  дека е тоа нормално.Кој ли е мотивот за тоа?збунетост




Поводот е СТРАВ , мотивот САМООДБРАНА , природна реакција на послабиот .

Се нема капацитет да се прифати РАЗЛИЧНОТО и да се ТЕСТИРА сознанието кое го имаат во моментот .

Полесно е да сокриеш , избришеш , банираш , замолкнеш , да го елиминираш http://mk.orthodoxwiki.org/%D0%95%D1%80%D0%B5%D1%81 - РАЗЛИЧНОТО за да “ победи “ мислењето на тој што моментално ја има моќта за казнување , за да се наметне нешто како темата http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16745 - БОЖЈА УБАВИНА “.


http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19246 - ПАТЕТИКА !!!!!



Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 14.Јуни.2010 во 23:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zadovoluvanje na egoto.
Задоволување на сопственото его  ти е мотив ,инспирација и ти дава елан?збунетост


-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 01:18
Ne me prashuvaj mene, tuku onoj koj tvrdi deka egoto i arogancijata se doblest.














-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 01:46
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Полесно е да сокриеш , избришеш , банираш , замолкнеш , да го елиминираш http://mk.orthodoxwiki.org/%D0%95%D1%80%D0%B5%D1%81 - РАЗЛИЧНОТО за да “ победи “ мислењето на тој што моментално ја има моќта за казнување , за да се наметне нешто како темата http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16745 - БОЖЈА УБАВИНА “.


http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19246 - ПАТЕТИКА !!!!!



Da ne aludirash na tvojot prilog na temata "БОЖЈА УБАВИНА"? Na ova:

http://img821.imageshack.us/i/communismisevil.jpg/">

Izvini, ama za Bozhja ubavima objavuvame Bozhji kreacii, a ne chovekovi. Znachi voopshto ne se raboti za mokj na kaznuvanje, nametnuvanje, zamolknuvanje ili eliminiranje na razlichni mislenja, tuku chistenje na temata od komentari i fotografii koi ne se na topik, isto kako shto pravime na site drugi podforumi.

Patem nitu ovaa mesto ne e za vakvi komentari. Povtorno odish nadvor od temata.






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 14:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne me prashuvaj mene, tuku onoj koj tvrdi deka egoto i arogancijata se doblest.


Во принцип , никој не сака да биде богат , туку побогат од другиот .

Е тоа е двигателот на прогресот , а не вербата во Бога



Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 14:22
Izvini, ama za Bozhja ubavima objavuvame Bozhji kreacii, a ne chovekovi. Znachi voopshto ne se raboti za mokj na kaznuvanje, nametnuvanje, zamolknuvanje ili eliminiranje na razlichni mislenja, tuku chistenje na temata od komentari i fotografii koi ne se na topik, isto kako shto pravime na site drugi podforumi.

.... - Izvini, ama za Bozhja ubavima objavuvame Bozhji kreacii, a ne chovekovi.


ИЗВИНЕТО ТИ Е !!!!!

Сега ти извини на мојата неукост , но јас не знаев дека Бог е градинар :


И , каде тука има БОЖЈА убавина ?



Znachi voopshto ne se raboti za mokj na kaznuvanje ...

Да , да , да , друг е мотивот


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 16:20
Vidi sega... ima dve vrsti lugje. So ednite lesno se razbira, dodeka so drugite toa nikogash ne se postiga. Razlikata megju niv e shto ovie vtorite dozvolile egoto da gi podjarmi i tie mu sluzhat nemu. A egoto nikogash nema da dozvoli da bide simnato od negoviot zamislen tron. Toa sekogash e vo pravo i sekogash mora da bide zadovoleno, inaku vo sostojba e da go izmachuva chovekot do samounishtuvanje.

Ako na prvata fotografija ne gledash deka e pretstavena Bozhjata ubavina, togash navistina nemash ochi da ja vidish. Ako ne mozhesh da vidish deka nekoj drug ja zabelezhal, ja vrednuva i ja neguva vo svojot dvor, togash ne ja razbirash porakata na fotografijata i sekoja natamoshna diskusija e neplodna oti taa kje se pretvori vo inaetenje, kako shto znae ponekogash da napravi onaa Bozhja kreacija prikazhana na vtorata fotografija.

A bidejki fizichkata ubavina e samo vo okoto na sopstvenikot, togash nema zoshto da govorime za toa dali Bozhjata kreacija prikazhana na vtorata fotografija za tebe ili za mene e ubava ili ne. Patem, jas ne gledam nishto neubavo vo nea.

Zakluchokot na krajot e ochebien. Ne se raboti za mokj na kaznuvanje, tuku za reakcija na egoto koe sekogash kje se buni koga nema da mu se dade vnimanie i nema da se slozhi so nego. I ova neka bide ilustracija za tematra vo koja govorevme za vrednosta na egoto, arogancijata i samobendisanosta.

Ednostavno, neli?

A sega da se vratime na temata. Dovolno bevme izlezeni nadvor od nea.




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 17:58
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vidi sega... ima dve vrsti lugje. So ednite lesno se razbira, dodeka so drugite toa nikogash ne se postiga. Razlikata megju niv e shto ovie vtorite dozvolile egoto da gi podjarmi i tie mu sluzhat nemu. A egoto nikogash nema da dozvoli da bide simnato od negoviot zamislen tron. Toa sekogash e vo pravo i sekogash mora da bide zadovoleno, inaku vo sostojba e da go izmachuva chovekot do samounishtuvanje.

Ako na prvata fotografija ne gledash deka e pretstavena Bozhjata ubavina, togash navistina nemash ochi da ja vidish. Ako ne mozhesh da vidish deka nekoj drug ja zabelezhal, ja vrednuva i ja neguva vo svojot dvor, togash ne ja razbirash porakata na fotografijata i sekoja natamoshna diskusija e neplodna oti taa kje se pretvori vo inaetenje, kako shto znae ponekogash da napravi onaa Bozhja kreacija prikazhana na vtorata fotografija.

A bidejki fizichkata ubavina e samo vo okoto na sopstvenikot, togash nema zoshto da govorime za toa dali Bozhjata kreacija prikazhana na vtorata fotografija za tebe ili za mene e ubava ili ne. Patem, jas ne gledam nishto neubavo vo nea.

Zakluchokot na krajot e ochebien. Ne se raboti za mokj na kaznuvanje, tuku za rekacija na egoto koe sekogash kje se buni koga nema da mu se dade vnimanie i nema da se slozhi so nego. I ova neka bide ilustracija za tematra vo koja govorevme za vrednosta na egoto, arogancijata i samobendisanosta.

Ednostavno, neli?

A sega da se vratime na temata. Dovolno bevme izlezeni nadvor od nea.






Јас си пишувам за мотивот , инспирацијата , поводот , а некој за егото .

Постои администрација која ќе го санкционира оној кој пишува за егото , нели ?

П.С.

Фотографијата која јас ја поставив ги задоволи моите стандарди за убавина , МОЕТО ОКО , значи се работи за субјективизам во кој улогата и делувањето на “ ВИШАТА СИЛА “ се повеќе од непотребни .



A bidejki fizichkata ubavina e samo vo okoto na sopstvenikot , togash nema zoshto da govorime za toa dali Bozhjata kreacija prikazhana na vtorata fotografija za tebe ili za mene e ubava ili ne.


Бидејки јас повторно пишувам во врска со темата , односно , да речеме дека ГО РАЗБИРАМ мотивот зашто мојот пост е за “ ВИШАТА СИЛА “ , да повторам , за “ ВИШАТА СИЛА “ и нејзиното ОКО надвор од од темата , не се грижи , имам објаснување за таквата примена на сила , го знам мотивот .



Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 18:10
Имам јас некој скриен мотив. задоволство

btw. абе уште он-топик сум а? ха


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 18:13
Или пак оваа тема е тема на која може да пишуваме за било што, што би не мотивирало од останатите теми?

На пр. кого би го легнале? Што прави оваа влада? Последен гледан филм?

Баш ме мотивира нешто да ги поставам овие прашања.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 18:21
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Или пак оваа тема е тема на која може да пишуваме за било што, што би не мотивирало од останатите теми?

На пр. кого би го легнале? Што прави оваа влада? Последен гледан филм?

Баш ме мотивира нешто да ги поставам овие прашања.


На овие прашања(неконструктивни  по темата) ,мислам дека member_profile.asp?PF=4933&FID=43 - Messenger ќе ти даде најдобар одговор.


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 18:24
Па штом пишувате на темава, би требало отприлика да знаете што е офф, а што не е офф-топик.

Затоа јас ко неук, да ве прашам, да ме упатите, да знам во која насока да се мотивирам.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 18:26
Temata e: Мотив , инспирација , елан ...

Ako ima shto da kazhete vo vrska so toa - povelete. Ako ne, poshtedete gi chlenovite od nesoodvetni komentari i repliki.

Se slozhuvam so Anarchy, temava ne znachi deka mozhe da se pishuva za bilo shto, samo da se motivira za nekakva diskusija.

Topikot e shto e motiv, insipiracija i elan, a ne "Daj ti mi nekakov motiv, inspiracija i elan".









-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 18:28
Originally posted by gazela gazela напиша:

Нема мотив, нема инспирација, нема елан за пишување туказбунетост.Се прашувам зошто?


Ако веќе се вклучуваш на темата ...еве да помогнам,пробај од овде.намигнување
Ајде почни,па да се надоврземе .среќа


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 18:29
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Temata e: Мотив , инспирација , елан ...

Ako ima shto da kazhete vo vrskja so toa - povelete. Ako ne, poshtedete gi chlenovite od nesoodvetni komentari i repliki.

Se slozhuvam so Anarchy, temava ne znachi deka mozhe da se pishuva za bilo shto, samo da se motivira za nekakva diskusija.

Topikot e shto e motiv, insipiracija i elan, a ne "Daj ti mi nekakov motiv, inspiracija i elan".


Нема што да се сложуваш со господинот , ТЕМАТА НЕ Е ТЕМА !

Имате http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21835 - Забелешки и коментари за ИДИВИДИ




Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 18:32
Не е проблемот јас да почнам. Проблемот е што се мешаат темите, се мешаат подфорумите. Ако сакам да читам нешто на вероисповед, ќе одам таму, нема да читам тука. Неосновано е да се пишуваат коментари и да се отвара дискусија за божја убавина, кога веќе постои таква тема во вероисповед, а притоа се скршнува од првобитната идеја и насока по која треба да се движи темава.

Затоа прашав јас дали е дозволено ако јас сум мотивиран од било која тема која постои на форумов, да коментирам токму на оваа тема.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 18:35
Sekako ne!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 18:58
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Не е проблемот јас да почнам. Проблемот е што се мешаат темите, се мешаат подфорумите. Ако сакам да читам нешто на вероисповед, ќе одам таму, нема да читам тука. Неосновано е да се пишуваат коментари и да се отвара дискусија за божја убавина, кога веќе постои таква тема во вероисповед, а притоа се скршнува од првобитната идеја и насока по која треба да се движи темава.Затоа прашав јас дали е дозволено ако јас сум мотивиран од било која тема која постои на форумов, да коментирам токму на оваа тема.


O tempora o mores!

Неможам да те натерам да ја согледаш горната реченица како ИЗРЕКА .
Дозволено е , во демократска и плурална средина да згрешиш и да ја прифатиш горната реченица како

“ ИНТЕНЗИВЕН к*рС ПО ЛАТИНСКИ “ .


А тоа значи дека јас одговорив на учесник на оваа тема за МОТИВИТЕ И ИНСПИРАЦИЈАТА на “ вишата сила “ како една од причините за немање мотив , инспитрација и елан кај друг учесник .
Божјата убавина е пример а не тема , во темата мотив ......

Патетиката е што тебе ти е дозволено да бидеш офф-сиде само затоа што некој не е сигурен во себе па му треба некој да го к*ражи


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 19:06
Поштеди ме од изреки  нареден пат.

Јас не знам дали воопшто самиот се читаш и гледаш што имаш напишано по темава. Не знам дали гледаш од каде започна, каде продолжи и каде ја водиш дискусијава. Оти вистински калабалак коментариве ти се.


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 19:10
Ова , и нема нареден пат :

Нема мотив, нема инспирација, нема елан за пишување тука... Се прашувам зошто?

Јас само полемизирав во врска со темата и одговорив на поставеното прашање ...

П.С.

Сигурен ли си дека е изрека ?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 19:11
Vratete se na temata.

eptendosadno1, ti navistina ne se sekjavash kako ja postavi temava? Temata ne bila tema?    

Da te potsetam:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Како до нив . Постои ли некоја вештина , некои вежби со кои би добиле мотив, елан за понатака , за некој нов почеток , за некое ново дело , нова обврска и сл .

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Како се мотивирате Вие ?


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 19:20
Цицерон не бил плачко плазење

-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 21:44
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

Цицерон не бил плачко плазење

Различни времиња, чудни обичаи среќа немало у негово време -Pending Approvalнамигнување


-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 14:35
Za sekoj ke dojde momentot koga ke mora da se potrudi...........
........i koga na vrvot na listata so prioriteti ke treba da se stavi samiot sebe..

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: Blue Scarlet
Датум на внесување: 23.Јуни.2010 во 23:45
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Како до нив . Постои ли некоја вештина , некои вежби со кои би добиле мотив, елан за понатака , за некој нов почеток , за некое ново дело , нова обврска и сл .

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Како се мотивирате Вие ?
 
 
Mozes da gi naucis site bukvi no toa neznaci deka ke znes da citas ....
 
Kako se motiviram?
Dovolno e moeto JAS da me potseti koja sum ... голема%20насмевка


-------------
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!



Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 23.Јуни.2010 во 23:52
Originally posted by Blue Scarlet Blue Scarlet напиша:

Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Како до нив . Постои ли некоја вештина , некои вежби со кои би добиле мотив, елан за понатака , за некој нов почеток , за некое ново дело , нова обврска и сл . http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Како се мотивирате Вие ?


 
 

Mozes da gi naucis site bukvi no toa neznaci deka ke znes da citas ....

 

Kako se motiviram?

Dovolno e moeto JAS da me potseti koja sum ... голема%20насмевка


Одлично , браво !!!

Моето ЈАС ги знае моите недостатоци , па подобро да не ме потсетува


Постирано од: Hedonistka
Датум на внесување: 24.Јуни.2010 во 00:06

Ami lepam livchinja sekade i na niv pishe" Sekoj den vo

sekoj pogled se chuvstvuvam se podobro"

..taka se motiviram za celiot den i + 5 kafinja

..se nadevam po temata sum

-------------
If you are reading this, get a life!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Јуни.2010 во 00:08
si bre kako ne si
vo odnos na pola postovi tvoj e TOP


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Hedonistka
Датум на внесување: 24.Јуни.2010 во 00:09
Originally posted by anakin anakin напиша:

si bre kako ne sivo odnos na pola postovi tvoj e TOP


.. ova na mene se odnesuva?

-------------
If you are reading this, get a life!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Јуни.2010 во 00:10
pa daсреќа

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Hedonistka
Датум на внесување: 24.Јуни.2010 во 00:12
Originally posted by anakin anakin напиша:

pa daсреќа


..jupiii mislev deka ja lufnav temata koga gi chitav drugite postovi ne mi izgledashe deka sum na prav pat

-------------
If you are reading this, get a life!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Јуни.2010 во 00:13
ne moze patot da ne e ispraven ako pisuvas toa sto go mislis
да


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 24.Јуни.2010 во 00:16
Originally posted by Hedonistka Hedonistka напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

pa daсреќа


..jupiii mislev deka ja lufnav temata koga gi chitav drugite postovi ne mi izgledashe deka sum na prav pat

Фрлај ливчињата веќе го достигна врвот, не ти се потребни повеќенамигнување


-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 24.Јуни.2010 во 00:20
Originally posted by gazela gazela напиша:


Originally posted by Hedonistka Hedonistka напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

pa daсреќа


..jupiii mislev deka ja lufnav temata koga gi chitav drugite postovi ne mi izgledashe deka sum na prav pat
Фрлај ливчињата веќе го достигна врвот, не ти се потребни повеќенамигнување


Ќе и требаат за утре , нека ги чува


Постирано од: Hedonistka
Датум на внесување: 24.Јуни.2010 во 00:21

Ne be ke se najdat ponekogash ko ke se demotiviram toj e samo eden od nachinite da se motivira chovek ima ushte mnoooogu

-------------
If you are reading this, get a life!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Јуни.2010 во 00:29
najdobro e ako

motiv e borba za opstanok
inspiracija da se site nadvoresni objektivnosti
elan e sekako  vnatresna karakteristika na individuata i tuka se nemoze nisto


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 24.Јуни.2010 во 00:31
Ама, нам ни треба мотив, пред да биде загрозен нашиот опстанок. голема%20насмевка


Постирано од: Hedonistka
Датум на внесување: 24.Јуни.2010 во 00:34
A be kako se motivirate vie???

-------------
If you are reading this, get a life!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Јуни.2010 во 00:35
Originally posted by Hedonistka Hedonistka напиша:

A be kako se motivirate vie???


VAKA----------> забава


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Јуни.2010 во 00:35
INSPIRACIJA---------- >  трепкање

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk