IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Мотив , инспирација , елан ...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мотив , инспирација , елан ...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
Автор
Порака Обратен редослед
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 18:10
Имам јас некој скриен мотив. задоволство

btw. абе уште он-топик сум а? ха
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 17:58
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vidi sega... ima dve vrsti lugje. So ednite lesno se razbira, dodeka so drugite toa nikogash ne se postiga. Razlikata megju niv e shto ovie vtorite dozvolile egoto da gi podjarmi i tie mu sluzhat nemu. A egoto nikogash nema da dozvoli da bide simnato od negoviot zamislen tron. Toa sekogash e vo pravo i sekogash mora da bide zadovoleno, inaku vo sostojba e da go izmachuva chovekot do samounishtuvanje.

Ako na prvata fotografija ne gledash deka e pretstavena Bozhjata ubavina, togash navistina nemash ochi da ja vidish. Ako ne mozhesh da vidish deka nekoj drug ja zabelezhal, ja vrednuva i ja neguva vo svojot dvor, togash ne ja razbirash porakata na fotografijata i sekoja natamoshna diskusija e neplodna oti taa kje se pretvori vo inaetenje, kako shto znae ponekogash da napravi onaa Bozhja kreacija prikazhana na vtorata fotografija.

A bidejki fizichkata ubavina e samo vo okoto na sopstvenikot, togash nema zoshto da govorime za toa dali Bozhjata kreacija prikazhana na vtorata fotografija za tebe ili za mene e ubava ili ne. Patem, jas ne gledam nishto neubavo vo nea.

Zakluchokot na krajot e ochebien. Ne se raboti za mokj na kaznuvanje, tuku za rekacija na egoto koe sekogash kje se buni koga nema da mu se dade vnimanie i nema da se slozhi so nego. I ova neka bide ilustracija za tematra vo koja govorevme za vrednosta na egoto, arogancijata i samobendisanosta.

Ednostavno, neli?

A sega da se vratime na temata. Dovolno bevme izlezeni nadvor od nea.






Јас си пишувам за мотивот , инспирацијата , поводот , а некој за егото .

Постои администрација која ќе го санкционира оној кој пишува за егото , нели ?

П.С.

Фотографијата која јас ја поставив ги задоволи моите стандарди за убавина , МОЕТО ОКО , значи се работи за субјективизам во кој улогата и делувањето на “ ВИШАТА СИЛА “ се повеќе од непотребни .



A bidejki fizichkata ubavina e samo vo okoto na sopstvenikot , togash nema zoshto da govorime za toa dali Bozhjata kreacija prikazhana na vtorata fotografija za tebe ili za mene e ubava ili ne.


Бидејки јас повторно пишувам во врска со темата , односно , да речеме дека ГО РАЗБИРАМ мотивот зашто мојот пост е за “ ВИШАТА СИЛА “ , да повторам , за “ ВИШАТА СИЛА “ и нејзиното ОКО надвор од од темата , не се грижи , имам објаснување за таквата примена на сила , го знам мотивот .



Изменето од eptendosadno1 - 15.Јуни.2010 во 17:59
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 16:20
Vidi sega... ima dve vrsti lugje. So ednite lesno se razbira, dodeka so drugite toa nikogash ne se postiga. Razlikata megju niv e shto ovie vtorite dozvolile egoto da gi podjarmi i tie mu sluzhat nemu. A egoto nikogash nema da dozvoli da bide simnato od negoviot zamislen tron. Toa sekogash e vo pravo i sekogash mora da bide zadovoleno, inaku vo sostojba e da go izmachuva chovekot do samounishtuvanje.

Ako na prvata fotografija ne gledash deka e pretstavena Bozhjata ubavina, togash navistina nemash ochi da ja vidish. Ako ne mozhesh da vidish deka nekoj drug ja zabelezhal, ja vrednuva i ja neguva vo svojot dvor, togash ne ja razbirash porakata na fotografijata i sekoja natamoshna diskusija e neplodna oti taa kje se pretvori vo inaetenje, kako shto znae ponekogash da napravi onaa Bozhja kreacija prikazhana na vtorata fotografija.

A bidejki fizichkata ubavina e samo vo okoto na sopstvenikot, togash nema zoshto da govorime za toa dali Bozhjata kreacija prikazhana na vtorata fotografija za tebe ili za mene e ubava ili ne. Patem, jas ne gledam nishto neubavo vo nea.

Zakluchokot na krajot e ochebien. Ne se raboti za mokj na kaznuvanje, tuku za reakcija na egoto koe sekogash kje se buni koga nema da mu se dade vnimanie i nema da se slozhi so nego. I ova neka bide ilustracija za tematra vo koja govorevme za vrednosta na egoto, arogancijata i samobendisanosta.

Ednostavno, neli?

A sega da se vratime na temata. Dovolno bevme izlezeni nadvor od nea.




Изменето од Messenger - 15.Јуни.2010 во 18:18
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 14:22
Izvini, ama za Bozhja ubavima objavuvame Bozhji kreacii, a ne chovekovi. Znachi voopshto ne se raboti za mokj na kaznuvanje, nametnuvanje, zamolknuvanje ili eliminiranje na razlichni mislenja, tuku chistenje na temata od komentari i fotografii koi ne se na topik, isto kako shto pravime na site drugi podforumi.

Izvini, ama za Bozhja ubavima objavuvame Bozhji kreacii, a ne chovekovi.


ИЗВИНЕТО ТИ Е !!!!!

Сега ти извини на мојата неукост , но јас не знаев дека Бог е градинар :


И , каде тука има БОЖЈА убавина ?



Znachi voopshto ne se raboti za mokj na kaznuvanje ...

Да , да , да , друг е мотивот
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 14:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne me prashuvaj mene, tuku onoj koj tvrdi deka egoto i arogancijata se doblest.


Во принцип , никој не сака да биде богат , туку побогат од другиот .

Е тоа е двигателот на прогресот , а не вербата во Бога

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 01:46
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Полесно е да сокриеш , избришеш , банираш , замолкнеш , да го елиминираш РАЗЛИЧНОТО за да “ победи “ мислењето на тој што моментално ја има моќта за казнување , за да се наметне нешто како темата БОЖЈА УБАВИНА “.


ПАТЕТИКА !!!!!



Da ne aludirash na tvojot prilog na temata "БОЖЈА УБАВИНА"? Na ova:



Izvini, ama za Bozhja ubavima objavuvame Bozhji kreacii, a ne chovekovi. Znachi voopshto ne se raboti za mokj na kaznuvanje, nametnuvanje, zamolknuvanje ili eliminiranje na razlichni mislenja, tuku chistenje na temata od komentari i fotografii koi ne se na topik, isto kako shto pravime na site drugi podforumi.

Patem nitu ovaa mesto ne e za vakvi komentari. Povtorno odish nadvor od temata.






Изменето од Messenger - 15.Јуни.2010 во 01:52
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 01:18
Ne me prashuvaj mene, tuku onoj koj tvrdi deka egoto i arogancijata se doblest.














Изменето од Messenger - 15.Јуни.2010 во 01:19
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 23:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zadovoluvanje na egoto.
Задоволување на сопственото его  ти е мотив ,инспирација и ти дава елан?збунетост
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 23:30
Originally posted by gazela gazela напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by gazela gazela напиша:

Нема мотив, нема инспирација, нема елан за пишување туказбунетост.Се прашувам зошто?


И не само тука !

Абе да ти е страв тема да отвориш , да напишеш мислење со содржина , со вложен интелектуален труд .

Не е природно да сакаш да бидеш “вреќа “ ја вежбање на егото
Не е природно ни да го вежбаш егото,да си правиш ментална гимнастика бидејќи ти се може и да убедуваш  дека е тоа нормално.Кој ли е мотивот за тоа?збунетост




Поводот е СТРАВ , мотивот САМООДБРАНА , природна реакција на послабиот .

Се нема капацитет да се прифати РАЗЛИЧНОТО и да се ТЕСТИРА сознанието кое го имаат во моментот .

Полесно е да сокриеш , избришеш , банираш , замолкнеш , да го елиминираш РАЗЛИЧНОТО за да “ победи “ мислењето на тој што моментално ја има моќта за казнување , за да се наметне нешто како темата БОЖЈА УБАВИНА “.


ПАТЕТИКА !!!!!



Изменето од eptendosadno1 - 14.Јуни.2010 во 23:39
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 21:01
Zadovoluvanje na egoto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 19:38
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by gazela gazela напиша:

Нема мотив, нема инспирација, нема елан за пишување туказбунетост.Се прашувам зошто?


И не само тука !

Абе да ти е страв тема да отвориш , да напишеш мислење со содржина , со вложен интелектуален труд .

Не е природно да сакаш да бидеш “вреќа “ ја вежбање на егото

Не е природно ни да го вежбаш егото,да си правиш ментална гимнастика бидејќи ти се може и да убедуваш  дека е тоа нормално.Кој ли е мотивот за тоа?збунетост
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 19:19
Originally posted by gazela gazela напиша:

Нема мотив, нема инспирација, нема елан за пишување туказбунетост.Се прашувам зошто?


И не само тука !

Абе да ти е страв тема да отвориш , да напишеш мислење со содржина , со вложен интелектуален труд .

Не е природно да сакаш да бидеш “вреќа “ ја вежбање на егото
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 19:09
Нема мотив, нема инспирација, нема елан за пишување туказбунетост.Се прашувам зошто?
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 13:57
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

Што ми е мотивација?-Исполнување на целта.
А моите цели се сите оние нешта кои ги сакам и се залагам во животот, а ги има многу.



Обратно е .

Определувањето на целта е последица на мотивацијата .
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.