IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Соја
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Соја

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 22:48
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

зошто
Poslusaj mee Mrzla one day soja no more soja!!! I ugledni toksikolog dr Majk Ficpatrik iz Novog Zelanda, koji predvodi pravu kampanju protiv konzumiranja soje, napisao je 1998. naučni rad u kome je naveo većinu objavljenih otkrića o opasnostima od sojinih izoflavona. Rezultate istraživanja je poslo i američkoj Federalnoj Agenciji za Hranu i Lekove (FDA). Tu se navodi i sledeće:
«Sojini izoflavoni povećavaju rizik od oboljevanja od raka dojke... Sojini izoflavoni dovode do poremećaja menstrualnog ciklusa tokom i do tri mjeseca nakon što su uneseni u organizam... Koncentracija genisteina koji se nalazi u proizvodima od soje dovoljna je da podstakne ćelije dojke na početak procesa ćelijske deobe... Postoji zabrinutost da žene koje jedu izolate sojinih belančevina učestalije oboljevaju od epitelijalne hiperplazije.»



Изменето од bijonse1 - 16.Јануари.2009 во 22:54
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 11:44
Mene pa bas mi preporacuvaat da go pijam toa soinoto mleko na gladno po edna caska mala,za hormonalnite poremetuvanja..
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 18:29
ja pijam soino mleko so vkus na vanila,mnogu e ubavo,a i zdravo normalno!
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2009 во 19:20
Originally posted by nikita nikita напиша:

ja pijam soino mleko so vkus na vanila,mnogu e ubavo,a i zdravo normalno!


Da, toa e poubavo od obicnoto
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2009 во 19:48
ништо од ванила и кокос не сакам......
па затоа не сум пробала од ова
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2010 во 19:54
Соја

    Сојата е позната како ,, чистач на артериите,,.Помага во намалување на лошиот холестерол и мрснотиите произведени во црниот дроб , кој е еден од најважните фактори на ризик за срцевите и за артериските болести.Сојата е целосен продукт и природен лек за спречување многубројни болести , како на пример холестеролот.Дејствува дури и подобро од лек: некои нејзини белковини ги активираат рецепторите на ,,лошиот,, холестерол и го подобруваат неговото отстранување.Во сојата се откриени состојки што се добри во менопаузата кај жените : ги намалуваат и ублажуваат карактеристичните тегоби , од бранови на топлина до промена на расположението и несоницата.Растителните хормони од сојата ја надополнуваат намалената активност на јајчниците, а со тоа го намалуваат губењето на коскената маса.За тоа се доволни 50 грама соја на ден.

Драгоцена мешунка за секого

    За децата и младите : содржи белковини и витамини од групата Б, неопходни за растот.

За жените : ги надополнува состојките што се поребни за половите органи, магнезиум (ја спречува промената на расположението, предменструалниот синдром) и железото против анемија.

За мажите над 40 години : сосема веројатно го спречува растењето на клетките на тумур на простата.

За спортистите : бидејќи содржи големо количество белковини, ја подобрува работата на мускулите.

За постари луѓе : содржи лецитин, состојка која ги поттикнува помнењето и вниманието.

За вегетаријанците : единствен продукт што може да се спореди со месото во однос на количеството белковини.Покрај тоа обезбедува поголемо количество железо ( треба да се комбинира со витамин Ц ).

Сојата наместо лек

    Богата е со белковини и е одличен извор на ,,добри,, мрснотии.Силната страна на овој продукт е во тоа што ќе уживате додека го дегустирате, без да ја загрозите линијата.Сојата, која може да се подготви на безброј начини, е вистинска револуција во нашата исхрана.Но, постојат и други важни причини за да ја јадеме.Оваа мешунка го забавува стареењето и ги ублажува тегобите кај менопаузата, а од неодамна е откриено дека штити и од некои видови тумори (на дојките, простата и на дебелото црево.Тајната на успехот е во нејзините состојки, односно во белковините со висока биолошка вредност, бофати со есенцијални аминокиселини, кои му се неопходни на човекот, но кои организмот не може сам да ги синтетизира од другите продукти.

    - Белковините од сојата се едни од најдобите, затоа што во компинација со тие од житните растенија (ориз, тестенини и леб) имаат хранлива вредност како белковините од месото.

    - Мрснотиите се полузаситени, значи го намалуваат холестеролот и помагаат во превенцијата на срцевите болести и на инфарктот.Покрај тоа, сојата содржи изофлавоноиди, односно фитоестрогени( меѓу другите и даидзеин, глицитеин и генистеин), многу слични на природните естрогени ( женските хормони), кои помагаат во спречување на срцевите болести, ги ублажуваат тегобите во менопаузата(брановите топлина) и го спречуваат развојот на канцерогени клетки.Но, исто така содржат и витамини ( особено Б ) влакна и минерални соли ( калиум, железо, калциум, фосфор и цинк).

Чистач на артериите

    Поради лековите својства, сојата е позната како чистач на артериите.Помага во намалување на лошиот холестерол, мрснотиите произведени во црниот дроб , кој е еден од најважните фактори на ризик за срцевите и за артериските болести.Истражувањата спроведени во САД докажале дека редовната употреба на сојата може да го намали холестеролот за околу 10 %. Тоа дејство првенственоим се препишува на белковините на сојата и на фитоестрогените.По се изгледа дека белковините може да ја променат процентуалноста на некои хормони во организмот, наведувајќи го црниот дроб да произведува помалку холестерол , а фитоестрогените ја спречуваат лошата оксидација на холестеролот.

    За да имаме полза од сојата е потребно секој ден да се внесат во организмот најмалку 50 грама соја.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 14:00
Сум пробала шницли од соја и ок се, сепак не се релевантна замена за месото, вкусот е како гума, тофу сирењето е одлично го сакам, трошките се многу фини во зеленчукови манџи а најмногу користам соја-сос за готвење. За брзо пржен  тенко сечкан зеленчук е измислена, а и сите кинески јадења се најубави кога ги мацкаш во соја-сос.трепкање
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 14:08
Јас имам пробано шницли од соја....амазагриженост....никако не можам да ги јадам...

А и не е убаво...често да ...јадамтага
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2011 во 23:02
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Јас имам пробано шницли од соја....амазагриженост....никако не можам да ги јадам...
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

Сум пробала шницли од соја и ок се, сепак не се релевантна замена за месото, вкусот е како гума,
Затоа што не ги зготвиле по гурмански терк. Месото е исто како гума, дури погадно. До зачинот и начинот на готвење е.

Пробајте соја зготвена како што опишав на стр.2 од темава


Изменето од Majkl - 27.Март.2011 во 23:03
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2011 во 13:22
Ако добро е приготвено јадењато од соја не е многу поразлично од тоа со месо. Убаво јадење што го сакам од сојата е мусака, се прави од соини трошки, пробајте па после причајте. Баш ме потсетивте па деновиве ќе одам до хармонија да си купам еден сендвич со тофу .
Кон врв
Audiofil Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Audiofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2011 во 23:21
Pravata vistina za sojata sto se prodava vo celiot svet a i kaj nas e deka 100% genetski modificirana!Poglednete go ovoj dokumentaren film i ke doznaete mnogu raboti sto ne smeat da se kazuvaat javno po mediumite.
http://www.youtube.com/watch?v=Pdjq5irdzLk
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2015 во 00:50
sojata kolku e dobra tolku i ne cini i zatoa se sto imav doma frliv



Изменето од lotus flower - 07.Јануари.2015 во 00:50
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.