IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Соја
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Соја

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2006 во 20:49
s;u[nav deka soja vo golemi koli;ini predizvikuva sterilnost
Точачиња.
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2006 во 22:46
Не е точно, напротив, сојата овозможува да се лачи естроген, а тоа помага жената што подолго да остане млада. Жените што користат соја во исхраната подоцна влегуваат во климакс и изгледаат многу младолико.
Кон врв
kokolo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2960
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kokolo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2006 во 11:56

Soja, interesna hrana, si ja sakam ponekogash, koga nemozam mevce da si kasnam, se lazam so sojaLOL

ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2006 во 13:30
jas postignav mnogu rezultati vo bildingot so sojata , i se osekav odliccno , ja koristev pred nekolku godini , arno ama koga procitav za estrogenite, se uplasiv malku pa proucuvav poveke . Na edno mesto procitav deka taa sodrzi fitoestrogen*(rastitelen estrogen) i so samoto vnesuvanje , organizmot  prestanuva da ti laci estrogen , zenite imaat problem od premnogu estrogen , zenite sto imaat premnogu estrogen predvremeno stareat i imaat pogolemi sansi za rak . Vo sekoj slucaj jas mislam deka deluva kako inhibitor na prirodniot estrogen .
toa e voglavnom vo kratki crti
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
Синдарела Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Бањана Пепелашка

Регистриран: 06.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Синдарела Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2006 во 19:04
мене ми е многу криво ама сеуште неможам да се привикнам на вкусот...
Кон врв
Dana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3018
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2006 во 13:24
Za pocetok, mozes da ja gotiv so meso, koga dinstas meso da ja spremis i sojata istovremeno, ke ti primi site vkusovi na mestoto, taka mnogu luge se naviknale...
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />
Кон врв
Emus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Emus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2006 во 14:50
jas imam pieno mleko od soja ama blajk ic ne go sakam
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 01:06
многу ми е убаво соиното млеко, посебно ако му се додаде ванила, а и сојата како храна е вкусна ако се спреми добро, во последно време дома често го замнуваме месото со соја.
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 01:22
дечки ако мислите дека сојата е мн диетални или здрава грешка стеDead
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2007 во 15:43
И јас сакам соја во секаков вид (сирење, млеко, шницли), но е едно од најчесто генетски модифицираните култури. Околу 90% од сојата на светскиот пазар е ГМ. Така да, не знам колку е здрава...

Јас не сум престанала да јадам затоа што во САД скоро се е ГМ, па си викам подобро генетски модифицирана соја отколку телешко со хормони и антибиотици Wink

Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2007 во 23:58
Ja koristam ednas nedelno vo forma na snicli,,troski i
upotrebuvam soja sos vo sekoe jadenje namesto sol.

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 13:33
Originally posted by SeXY SeXY напиша:

дечки ако мислите дека сојата е мн диетални или здрава грешка стеDead
ova ne mislis deka treba da go potkrepis so fakti .
Spored poslednite istrazuvanja za sojata i za toa kolku e zdrava imase objaveno na stranicata www.bodybuilding.com  , nakratko kazano , dolgo vreme se zboruvase za toa deka sojata predizvikuva problemi so tirodnata zlezda , namaluvanje na absorpcijata na minerali i namaluvanje na testosteronot kaj maskiot pol . Spored najnovite istrazuvanje dokazano e deka sojata nema nikakvo vlijani vrz nivoata na testosteron vo organizmot .
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2008 во 22:47
За оние кои сакат да откачат месо а сакаат скара:

Шницлите од соја сварете ги во вода со ВЕГЕТА од Подравка-Хрватска. Потоа исцедете ја водата и издинстајте ја на масло за јадење со многу кромид. Така издинстаните соини шницли ставете ги на скара на ќумур пржете 5-7 минути колку да го попримат чадот.


Ќе забележите дека навистина нема ралика во вкусот со месото. И кај месото е до зачинот и начинот на готвење. Сојата инаку сама по себе нема вкус, само куп растителни протеини.

Послужете со компир пире, буковец и салата од зелена марула прелеана со ладно цедено сончогледово масло и лимон и малку морска сол.

Bon Apètit!

P.S. Во денешно време на ген-манипулација, радијација, онечистени води, не-мирољубиво земјоделие и тн. Малку нешто е останато здраво. Гoрниот рецепт го наведов повеќе од етичко-вегетаријански аспект.

Изменето од Majkl - 05.Јули.2008 во 22:54
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2008 во 22:54
премногу ми удира на месо ....а мразам месо...
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.