IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Што работат нашите во странство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што работат нашите во странство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Прашање: Вие што живеете надвор од Македонија, што работите за да преживеете?
Одговор Гласови Статистика
1 [1,79%]
0 [0,00%]
7 [12,50%]
16 [28,57%]
2 [3,57%]
6 [10,71%]
20 [35,71%]
4 [7,14%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 02:49
Мнозинството од нашите во странство работат во угостителски објекти, во фармите берат јагоди, малини, јаболка, брокули, цвеќиња... работат по бродови, по нафтени платформи, по воени бази (Ирак), по опасни подрачја... водени и заслепени од зелените банкноти, поклонувајќи му се на доларот, среќата ја бараат надвор, заборавајќи на малите добри нешта што ги пропуштаат дома, кои ја чинат среќата... а животот е толку краток тага
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Јабанџиче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Јабанџиче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 10:00
Од старите 90% се во фабрика и 10% шофери
Помладите родени надвор од Македонија....е сеа на кој како му фака лејчето
One life,one love!
M A C E D O N I A
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 12:36
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Мнозинството од нашите во странство работат во угостителски објекти, во фармите берат јагоди, малини, јаболка, брокули, цвеќиња... работат по бродови, по нафтени платформи, по воени бази (Ирак), по опасни подрачја... водени и заслепени од зелените банкноти, поклонувајќи му се на доларот, среќата ја бараат надвор, заборавајќи на малите добри нешта што ги пропуштаат дома, кои ја чинат среќата... а животот е толку краток тага


Vcera mi kazuvase edna za sto ne smetaat nasite vo Amerika...pazi molim te...nasite...i potoa sakas stranec da te ceni...nasite ne prikazuvaat vo najloso svetlo niz svetot, plukaat po Makedonija vo sekoja prilika...

Makedonija gi ima site potrebni preduslovi za razviena zemja ja sprecuvaat samo siptarite vo nejziniot razvoj...ne im odgovara...


Изменето од zbunet - 28.Ноември.2007 во 13:08
Кон врв
Diki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 18:26

 taa sto ti go kazuvala toa e se e golema laga, i pred se zavisi i sto raboti taaa?голема%20насмевка

Кон врв
pako Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pako Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 21:31

pa imam raboteno u hrvatska,italija, germanija, holandija  anglija

sekade makednocite se poslednata dupka na sivraloto , rabotat po cel den  na nivi po fabriki  amali cistaci  ako ima sreka nekoj da bide kelner ili sofer u globala e toa. ali ko pukne leto se pribirat u mak i se falat koj kuce setal , koj cvekinja prodaval koj imal biznis ,A veruvajte nikoj ne sreken so ne si e doma, ali drzavata ni e katastrofa taka da poarno ke se maceme u stranstvo otkolku da gnieme u taa mizerija. 
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 00:42
Аргатуваат и мизеруваат.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14585
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 07:12
Diki  мила,  пиши им ти во колкава палата живееш  па нека пукнат од љубомора

ма не е точно, ние што сме странските студенти воопшто не мизеруваме ,  постојано сум со германскиве цимери и правам исто што и они прават


Епа македонче : сакаш пари за лигавење, епа  ке работиш македонче

Сва срека што не сум тип да шета по дискотеки , ниту тука, ниту во Македонија сум одила по дискотеки, пошто не ме влече срце


Затоа си работеш и трошеш пари за живеење и за поклони   
Кон врв
pako Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pako Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 12:33
[QUOTE=Mona Liza]Diki  мила,  пиши им ти во колкава палата живееш  па нека пукнат од љубомора
 
 
offfffffffff  e alal  neka i e  super..  obicno golemite palati personalo e live in taka da alal neka i e, :)))) ne sala nastrana odalecime se od temata, u globala  makedoncite  u stranstvo  posteno zarabotuvat ali  na teski rabotni mesta , a zaso e taka  ???????????? oti sme nogu prosto pleme i ne se podrzuvame , pomagame i zatoa  na  mladite so sakat da zaminat na pecalba i preporacuvam podaleko od makedonci , naucete si podobro jazik  i sami  po ke uspeete odkolku da cekate od nekoj makedonec so zivee u palataa ::)))))))))))))))
Кон врв
Diki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 13:04
pako toa e tocno sto si napisala, pardon neznam dali si zensko ili masko pogore vo postot, ali sto ziveam  i kade ziveam, bogami ocite ke ti isprsnat, drugo ne se falam, treto ne mi e ni do toa kade ziveam i vo sto, nego mi e da mi bide dusata ispolneta so mir, da se cuvam da se ne razbolam ili nesto drugo poloso da ne mi se desi. treto na mona ke i pratam i sliki kade sto ziveam, i kako mi e vnatre vo kukata sredeno, e posle ke zboruvame, dali jas lazam, ili e taka. 4 bilo koj da e na tvoe mesto i jas da sum dole a ne ovde, isto bi reagirala i ne bi veruvala, a zosto, zaradi toa sto ne sum videl-a neli e taka, cista logika!
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 13:27
ja dann komm ich doch gleich mal auf besuch vorbei....
Кон врв
city_girl Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај city_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 22:03
А зошто е толку тешко да се поверува дека е возможно да се биде и Македонец и Успешен во странЦтво?
Swallow the fiction you are fed and your life will be yours no longer!
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 08:30
Jas vo momentov nisto ne rabotam tuka Spanija. Imam edno slatko bebence od 8 meseci i si se grizam za nego.
 
Toa sto sakav da go kazam e sledno. Tuka vo Mk se zalime deka nema rabota ama koga ke pojdime vo stranstvo se zadovoluvame so nekoi rabotni mesta od tipot: bebisiterki, cistenje po kuki, raboti valkani po fabriki i sl. Nema nisto loso vo toa, veruvajte! Toa sto sakav da vi poracam e deka ona sto go nudat nadvor od Mk iskoristuvajte go.
 
Ke recite pari nemaat, ama preku opstina kade ziveete organiziraat besplatni k*rsevi odrucek ili nautro, ako ste za fakultet ne e skapo kako kaj nas, a mozis i odrucek da si odis i.t.n. Ima bezbroj varijanti.
 
Zatoa sakam da kazam tamu kade sto ste i kade sto odite iskoristete! Ne e deka ne sme vredni, tuku naprotiv!
 
Pozdrav!  
Кон врв
zajasna Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zajasna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 16:44
Koj kade ke raboti zavisi od toa koj kakvo obrazovanie ima ili nema. Makedoncite koi ziveeme vo stranstvo imaat poveke moznosti. Prvo imaat moznosti za obrazovanie, dousovrsuvanje i izbor na rabota. Sekoj saka kvaliteten kadar, tuka ne postojat vrski. E sega kako sto kazavte koj kolku ima vo glavata. Mislam deka nasite imaat dobri rabotni mesta zasto sme vredni, ne ni smetaat nikakvi rabotni uslovi, nemame verski i nacionalni predrasudi, tolerantni sme i sme doverlivi. I ona ste e najbitno , odnosno ona sto ne otslikuva nas Makedoncite - nie sme   pametna nacija
 
A i nacionalisti sme i gordi Makedonci, samo ne koga treba da dademe od svojot geb.
Sekogas e ubavo da se slusnat razlicni mislenja zasto toa ja zbogatuva idejata
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 17:18
Originally posted by orlov orlov напиша:

Аргатуваат и мизеруваат.Кисело е грозјето што не можеш да го дофатиш пријателе...


Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.