Испечати | Затвори го прозорот

Што работат нашите во странство?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=9582
Датум на принтање: 26.Април.2024 во 17:58
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Што работат нашите во странство?
Постирано од: Nee*amAnderskor
Наслов: Што работат нашите во странство?
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 17:14

Имам впечаток дека постои стереотип дека македонците во странство работат на места под нивните квалификации т.е. на места многу пониски од оние што би ги имале во Македонија. Какво е вашето искуство?

збунетостзбунетостзбунетост
 


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!



Коментари:
Постирано од: MissSexy
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 18:46
Jas imam svoj biznis ama pak ne sum rastena Mk i nemam raboteno vo MK

-------------
U never get a second chance to make a first impression


Постирано од: LIPS
Датум на внесување: 03.Октомври.2007 во 16:42
moze imate pravo, ima ovde sekakva rabota-za sekoj. E sega koj kako se snajde, mene mi e bas super


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 04.Октомври.2007 во 21:35
Работам и живеам од мојата професија, на ниво кое за жал Македонија не може да го овозможи. Затоа и си заминав.


Постирано од: borec
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 04:58
* Ako otidat na rabota vo stranstvo so predhodno posrednistvo na directno i instantno zaposluvanje vo nekoja organizacija togas SIGUNO deka NEMA da bidat uskrateni od NIKOE PRAVO sto bi go imale vo Makedonija - duri BI IMALE USTE POUBAVI USLOVI I SREDSTVA ZA RABOTA. edinsven problem sto bi imale ovie slucaevi e prilagoduvanjeto so tamosniot nacin mentalitet na ziveenje i rabota - AKO SETO TOA E I PROBLEM ili pak "CHALLENGE".

* A ako toa go napravat na "svoja raka" ne go znaat jazikot sigurno deka ke im treba i dopolnitelno vreme vo koe bi go usovrsile jazikot na zemjata kade sto ke odlucat da odat kako i usoglasuvanje (vklopuvanje) so tamosniot mentalitet i nacin na rabota ako sakaat da prodolzat da rabotat na svojata licna profesija (zboruvam za sekoj so nekoja kvalivikacija ili visoko obrazovanie).

I sega AKO za toa vreme na prisposobuvanje NEMAAT predhodno obezbedeni sredstva za izdrzuvanje (ili necija potkrepa) DODEKA ovoj "proces" se sluci - togas SIGURNO deka ke bidat izlozeni na "prinudna" rabota von nivnata kvalifikacija za da mozat da se izdrzuvaat samite sebe si i si pomognat vo ISPOLNUVANJETO na CELTA - rabotenje po svojata profesija ili pak usmeruvanje vo nekoja druga ili slicna kariera.

Moeto  licno iskustvo bese VTORIOT primer - kade sto SAMIOT se nadogradiv so ona sto mi nedostasuvase od kaj nas a meguvremeno i se IZDRZUVAV sam rabotejki raboti von mojata kvalifikacija - kako fabrika, za izvesno veme, potoa prodavnica kako prodavac so samo NEKOLKU "part time" denovi na strukata SE DODEKA POTPOLNO NE SE VKLOPIV VO RABOTATA NA MOJATA STRUKA.

Sega momentalno rakovodam so svoj biznis a istovremeno i studiram SE NADOGRADUVAM za eventualna promena sto ja planiram za ponatamu.

TAKA DA SPORED MENE NISTO NE E TRAJNO - kako sto bese kaj nas na vremeto "vlezes ednas na rabota nekade i KE OSTANES TAMU NA ISTOTO RABOTNO MESTO DO PENZIJA" - zivotot e poln so NOVI I VOZBUDLIVI RABOTI STO SO TEKOT NA VREMETO GI OTKRIVAME KAKO NAS NOV INTERES I POTENCIJAL STO TREBA DA GO ISKORISTIME.  намигнување




Постирано од: maja_tweety
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 00:26
prodavaat droga vo frakfurt


Постирано од: TM04
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 22:10
jas mislam deka site nasi sto otisle vo stranstvo ( iselenicki ) rabotat kvalifikuvana rabota. Onie sto dosle pred 30 godini bez jazik i bez fakulteti rabotat po fabriki, ama veruvajte site tie imaat pogolemi prava i zastita od site vo Makedonija. Vo site evropski zemji i prekuokeanskite moznosti za rabota ima mnogu i reko koj nas mlad , obrazovan ne se snasol. 


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 20.Октомври.2007 во 04:04
Има луѓе што работат квалифицирана работа и се навистина успешни. Но има и такви што работат не баш престижни работи (чистење по куќи, градежништво, келнери). Кога ќе одат во Мк се претставуваат како менаџери и не знам што, малку лечат комплекси. Но сепак нема срамна работа, подобро ниско-квалифицирана работа и достоен живот (да може човек да си плати сметки, да создаде семејство) отколку да се преценува и да лежи на грбот на родителите на 30 години и да се оправдува дека завршил факултет, ама 5 години не се наоѓа работа.




-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 21.Октомври.2007 во 12:08
Originally posted by Miriam Miriam напиша:

Има луѓе што работат квалифицирана работа и се навистина успешни. Но има и такви што работат не баш престижни работи (чистење по куќи, градежништво, келнери). Кога ќе одат во Мк се претставуваат како менаџери и не знам што, малку лечат комплекси. Но сепак нема срамна работа, подобро ниско-квалифицирана работа и достоен живот (да може човек да си плати сметки, да создаде семејство) отколку да се преценува и да лежи на грбот на родителите на 30 години и да се оправдува дека завршил факултет, ама 5 години не се наоѓа работа.


 
Така е (за жал). Се согласувам.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 21.Октомври.2007 во 16:54
shto i mda rabotat,...najmalku 7-8 pati poveke pari zimaat od ,..tuka!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 02:49
abe ima i nekoj so imaat svoj biznis ama i nekoj so se macat. baj d vej se slozuvam so brza na toa....


Постирано од: SOPRANOvski
Датум на внесување: 04.Ноември.2007 во 13:29
Jas rabotam za sebe,kako exterminator , no so celosna podrska i logistika na mojata kompanija. Nesto kako franchise. Vo MK rabotev nesto sosema drugo, i nemav nikakvo prethodno iskustvo niti predznaenje koga aplicirav za ovaa pozicija.
 

-------------
If you do what's hard today, then the life will be easy tomorow.


Постирано од: Diki
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 23:48
SE SUNCAT! boze sacuvaj, pa naravno rabotat, ovde se raboti duplo otkolku dole, se plaka troduplo za se, a tek da si kupis nesto, ili pak za hrana boze sacuvaj, zavisi za koj kako naglasuvam, samo deka mnogu se raboti epten.


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 00:32
 super prasanje!!
-stekaat pari za letoto ,prvo za dobra kola(ne se odi sekoja godina so ista kola,sto ke recat komsiite!!)намигнување
-vtora za castenje po kaficite i kafanite (taka site mozat da poveruvaat deka imam svoja firma) i za Mallboro se razbira ,zar ke pusam Bossнамигнување
- da ne go zaboravam nanoviot mobilen telefon od  nekolku stotici evra (kupen na kredit) koj nema da prestane da zvoni bas vo momentite koga ke bidam so prijatelite(taka ke se zalam deka kamionite mi se po granicite )намигнување
-da ne ja zaboravam kukata sto pocnuva da zalicuva na nekoja od filmovite(zemav kredit na 15 godini,ama nikoj ne znae,site mislat imam kes)намигнување
- i ii..........sto e bitno sto ke jadam makaroni i majonez koga ke se vratam!-bitno e sto sum vo stranstvo!!намигнувањенамигнувањенамигнувањеголема%20насмевка


Постирано од: Diki
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 04:02

marija1000.

1.imame kola, i ne ni treba druga, za da slegneme dolu i da se zanesuvame.
2. za castenje po kaficite, mnogu tesko, znam kako gi zarabotuvam tie pari, i nemam vreme  za castenje drugi, i odozgora ni fala nema da mi kazat.
3. imam mob, ne se falam i toa od premnogu stotici evra licno od
t-online.de
 i ne kupuvam na krediti ili potocno ne podignuvame krediti.
4. kukata  e sopstvena na mojot maz i tocno luksuzna e, i od nadvor i od vnatre. ali sepak i toa ne e toa. znaci ne e se vo parite i vo luksuzot, se e vo  nadata, vernosta dusata na covekot i lubovta e toa e ispolnuvanje na zivotot.
5. ne jadam makaroni i majonez ni ovde ni dolu, vegetijanec sum, jadam iskljucivo sto mene mi se jade vo toj moment , kako i na sekoj covek normalen. i sto ako sum vo stranstvo, sto e stranstvo za vas? i dolu se raboti i ovde se raboti,  se e isto, samo sto ambientot  i plakanjeto na obvskite sto gi rabotis ne e isto. toa e toa.


Постирано од: Diki
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 04:03
mrdnat.
a zosto da se simnam dolu?  koga  jas ne mozam da se pozalam toa sto go napisav  toa ti e normalen odgovor. ne se zanesuvam, i ne sum od toj tip na luge da se zanesuvam.


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 10:56
работам во фабрика за Lebensmittel

пред недела дена ме ставија шеф да го котролирам делот каде што се произведуваат donuts и  berliner  трепкање


-------------


Постирано од: KUKOC7
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 11:09
lelel ama uspeh :)


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 11:37
e ti navistina si eden od poglupite i ljubomornite clenovi, aj kazi ti sto pravis i kakov uspeh postigna??svasta

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: KUKOC7
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 11:46
abe ti imas nesto protiv mene!! jas ne sum postignal nisto !! mojot komentar bese na mesto i bese vistinski!! ama nikogo ne navrediv da kazam deka e glup!!!!!
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

e ti navistina si eden od poglupite i ljubomornite clenovi, aj kazi ti sto pravis i kakov uspeh postigna??svasta


Постирано од: trucker
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 11:55
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

работам во фабрика за Lebensmittel

пред недела дена ме ставија шеф да го котролирам делот каде што се произведуваат donuts и  berliner  трепкање
 
a da gi transportirame tie proizvodi za mk ili da nosime surovini od Mk za tvojata kompanija?


-------------
SEX, TRUCKS & DRINKS!


Постирано од: trucker
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 11:59
da se postavi temata obratno?....
 
sto rabotat nasite vo mk?
 
Isprovociran sum denes od edna glupost. dojdov do edna informacija do edna zdelka za transport. poradi strucnosta i zelbata na odgovornite lica koi treba da dadat poddrska za taa rabota i da ja obezbedat postapkata na istiot, TOA NE MOZE DA SE REALIZIRA. Znaci, zdeklkata ke ja zavrsat kompanii od nadvor. !!!!!!!!!
 
Naravucenie:.....Drzaviceto ke ostane bez edno milionce devizi.
 
Koj ni e kriv!?


-------------
SEX, TRUCKS & DRINKS!


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 12:59
Originally posted by Diki Diki напиша:

marija1000.

1.imame kola, i ne ni treba druga, za da slegneme dolu i da se zanesuvame.
2. za castenje po kaficite, mnogu tesko, znam kako gi zarabotuvam tie pari, i nemam vreme  za castenje drugi, i odozgora ni fala nema da mi kazat.
3. imam mob, ne se falam i toa od premnogu stotici evra licno od
t-online.de
 i ne kupuvam na krediti ili potocno ne podignuvame krediti.
4. kukata  e sopstvena na mojot maz i tocno luksuzna e, i od nadvor i od vnatre. ali sepak i toa ne e toa. znaci ne e se vo parite i vo luksuzot, se e vo  nadata, vernosta dusata na covekot i lubovta e toa e ispolnuvanje na zivotot.
5. ne jadam makaroni i majonez ni ovde ni dolu, vegetijanec sum, jadam iskljucivo sto mene mi se jade vo toj moment , kako i na sekoj covek normalen. i sto ako sum vo stranstvo, sto e stranstvo za vas? i dolu se raboti i ovde se raboti,  se e isto, samo sto ambientot  i plakanjeto na obvskite sto gi rabotis ne e isto. toa e toa.
 
uou,uou koci malku Diki!намигнувањеne se revoltiraj i nemas potreba da se pravdas!jas samo gi opisav 90% makedonci sto rabotat vo stranstvo!!!
ijas sum vo stranstvo i znam kako se zarabotuva tuka ,ali bidi iskrana i priznaj deka vo globala ne zgresivнамигнувањеголема%20насмевка


Постирано од: Diki
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 00:36
marija, tocno vo pravo si, ama priznavam ima mnogu luge , od makedonia sto se dojdeni ovde, ne samo tuka, i vo drugi drazavi, i iskreno kazano mnogu se zanesuvat, kako da se koj znae sto, a dolu se zanesuvat. i ne se pravdam , zatoa sto , nema zosto, jas  sum taa i niedna druga. ne se zanesuvam, ovde sum cisi 4 godini, i go nauciv zakonot, kako sto treba, drugo i znam kako se raboti, zavisi vo koja firma, zavisi kolku te plakat, mnogu zavisi ovde za mnogu raboti, ali sepak ne e kako dole, dole mozes da rabotis sto sakas, i za nokniot zivot  i za se, ali ovde ne e taka, za edna cigara na patot da ja frlis , plaka se kazna. sto da kazam, ni ovde ne e med i mleko,. toa e toa, ogranicuvanja premnogu gi ima ovde.


Постирано од: sikter
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 00:48
zatoa sto ne mozes kaj sto sakas da ja frlis cigarata? ili pak ,da mu se kacuvas na glava na sekoj i nisto nikoj da ne ti moze? takvi li ogranicuvanja ti precat?
e pa, dojdi  vamu, vrati se,i nema da bides ogranicena vo sekoj pogled!
tuka e rajot na bezzakonieto,iako postojat"milion" zakoni.
ma kakov div zapad!! moze toj, samo da mu se fati na ova tuka!


Постирано од: Diki
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 01:01
sikter, dali ti vo svesna sostojba go napisa toa? dali si normalen , vo normalna sostojba, ili napien? sto zboruvas be ti? ja frlam cigarata kaj sto treba, sto mislis ti kaj ja frlam, na ulica, gospodi boze. na koj ti mislis jas mu se kacuvam na glava, dali si ti normalen sto si napisal? kakvi jas ogranicuvanja imam, ajde so idiot kako tebe ne vredi  da se raspravam, kolku godini imas ti decko? a sigurno si lubomoren a, e dobro prodolzi da se jades i daleku ke stignes, koja zloba  ja imas!


Постирано од: sikter
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 01:14
kolku ubavo od tebe sto cigarata ja frlas kaj sto treba,
barem tamu!,

tuku,
 namali
gi malku,kolku i da se ,
zasto,gledam ti vlijaat na nervniot sistem!


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 11:32
хахахахахха sikter  газење%20од%20смеење

добро бе sikter , еве ке си кажам искрено, баш тој муабет го правев тука со 2та македонци што ги запознав оваа година + со 2 членки од форумот кои живеат во странство:

сите си признавме дека кога дојдеш на одмор у мк , се лигавеш  (  е сега, секој на различно ниво ) поради фактот дека луѓето те гледат со "други" очи , ама тоа не значи дека имаш пари туку се лигавеш од причина што имаш можност да живееш во држава со повеке можности одколку македонија.Сакаш-несакаш да признаеш, точно е дека секој се лигави: ама баш секој

Е како да негирам дека сакам да се вратам во мк, кога тука условите за младите луѓе, барем додека траат студиите,  се далеку подобри од оние  во мк. Тука секој ден, секој саат се нуди работа, така да секој си е способен сам да се издржува и да си плаќа за живеење.Само штета што е ограничена работата годишно за странските студенти.

Немој да очекуваш дека ке ти признае некој ( зборам за младите генерации ко мене кои се дојдени тука ) дека не му било добро тука.

Еве искрено ти кажувам: секој си прави споредба како е ваму-таму и си тера понатаму.

И доста веке со провокации: точно е се што кажуваш и ти и сите други што ги читав


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 02:49
Мнозинството од нашите во странство работат во угостителски објекти, во фармите берат јагоди, малини, јаболка, брокули, цвеќиња... работат по бродови, по нафтени платформи, по воени бази (Ирак), по опасни подрачја... водени и заслепени од зелените банкноти, поклонувајќи му се на доларот, среќата ја бараат надвор, заборавајќи на малите добри нешта што ги пропуштаат дома, кои ја чинат среќата... а животот е толку краток тага


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Јабанџиче
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 10:00
Од старите 90% се во фабрика и 10% шофери
Помладите родени надвор од Македонија....е сеа на кој како му фака лејчето


-------------
One life,one love!
M A C E D O N I A


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 12:36
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Мнозинството од нашите во странство работат во угостителски објекти, во фармите берат јагоди, малини, јаболка, брокули, цвеќиња... работат по бродови, по нафтени платформи, по воени бази (Ирак), по опасни подрачја... водени и заслепени од зелените банкноти, поклонувајќи му се на доларот, среќата ја бараат надвор, заборавајќи на малите добри нешта што ги пропуштаат дома, кои ја чинат среќата... а животот е толку краток тага


Vcera mi kazuvase edna za sto ne smetaat nasite vo Amerika...pazi molim te...nasite...i potoa sakas stranec da te ceni...nasite ne prikazuvaat vo najloso svetlo niz svetot, plukaat po Makedonija vo sekoja prilika...

Makedonija gi ima site potrebni preduslovi za razviena zemja ja sprecuvaat samo siptarite vo nejziniot razvoj...ne im odgovara...


Постирано од: Diki
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 18:26

 taa sto ti go kazuvala toa e se e golema laga, i pred se zavisi i sto raboti taaa?голема%20насмевка



Постирано од: pako
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 21:31

pa imam raboteno u hrvatska,italija, germanija, holandija  anglija

sekade makednocite se poslednata dupka na sivraloto , rabotat po cel den  na nivi po fabriki  amali cistaci  ako ima sreka nekoj da bide kelner ili sofer u globala e toa. ali ko pukne leto se pribirat u mak i se falat koj kuce setal , koj cvekinja prodaval koj imal biznis ,A veruvajte nikoj ne sreken so ne si e doma, ali drzavata ni e katastrofa taka da poarno ke se maceme u stranstvo otkolku da gnieme u taa mizerija. 


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 00:42
Аргатуваат и мизеруваат.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 07:12
Diki  мила,  пиши им ти во колкава палата живееш  па нека пукнат од љубомора

ма не е точно, ние што сме странските студенти воопшто не мизеруваме ,  постојано сум со германскиве цимери и правам исто што и они прават


Епа македонче : сакаш пари за лигавење, епа  ке работиш македонче

Сва срека што не сум тип да шета по дискотеки , ниту тука, ниту во Македонија сум одила по дискотеки, пошто не ме влече срце


Затоа си работеш и трошеш пари за живеење и за поклони   


-------------


Постирано од: pako
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 12:33
[QUOTE=Mona Liza]Diki  мила,  пиши им ти во колкава палата живееш  па нека пукнат од љубомора
 
 
offfffffffff  e alal  neka i e  super..  obicno golemite palati personalo e live in taka da alal neka i e, :)))) ne sala nastrana odalecime se od temata, u globala  makedoncite  u stranstvo  posteno zarabotuvat ali  na teski rabotni mesta , a zaso e taka  ???????????? oti sme nogu prosto pleme i ne se podrzuvame , pomagame i zatoa  na  mladite so sakat da zaminat na pecalba i preporacuvam podaleko od makedonci , naucete si podobro jazik  i sami  po ke uspeete odkolku da cekate od nekoj makedonec so zivee u palataa ::)))))))))))))))


Постирано од: Diki
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 13:04
pako toa e tocno sto si napisala, pardon neznam dali si zensko ili masko pogore vo postot, ali sto ziveam  i kade ziveam, bogami ocite ke ti isprsnat, drugo ne se falam, treto ne mi e ni do toa kade ziveam i vo sto, nego mi e da mi bide dusata ispolneta so mir, da se cuvam da se ne razbolam ili nesto drugo poloso da ne mi se desi. treto na mona ke i pratam i sliki kade sto ziveam, i kako mi e vnatre vo kukata sredeno, e posle ke zboruvame, dali jas lazam, ili e taka. 4 bilo koj da e na tvoe mesto i jas da sum dole a ne ovde, isto bi reagirala i ne bi veruvala, a zosto, zaradi toa sto ne sum videl-a neli e taka, cista logika!


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 13:27
ja dann komm ich doch gleich mal auf besuch vorbei....

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: city_girl
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 22:03
А зошто е толку тешко да се поверува дека е возможно да се биде и Македонец и Успешен во странЦтво?


-------------
Swallow the fiction you are fed and your life will be yours no longer!


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 04.Декември.2007 во 08:30
Jas vo momentov nisto ne rabotam tuka Spanija. Imam edno slatko bebence od 8 meseci i si se grizam za nego.
 
Toa sto sakav da go kazam e sledno. Tuka vo Mk se zalime deka nema rabota ama koga ke pojdime vo stranstvo se zadovoluvame so nekoi rabotni mesta od tipot: bebisiterki, cistenje po kuki, raboti valkani po fabriki i sl. Nema nisto loso vo toa, veruvajte! Toa sto sakav da vi poracam e deka ona sto go nudat nadvor od Mk iskoristuvajte go.
 
Ke recite pari nemaat, ama preku opstina kade ziveete organiziraat besplatni k*rsevi odrucek ili nautro, ako ste za fakultet ne e skapo kako kaj nas, a mozis i odrucek da si odis i.t.n. Ima bezbroj varijanti.
 
Zatoa sakam da kazam tamu kade sto ste i kade sto odite iskoristete! Ne e deka ne sme vredni, tuku naprotiv!
 
Pozdrav!  


Постирано од: zajasna
Датум на внесување: 04.Декември.2007 во 16:44
Koj kade ke raboti zavisi od toa koj kakvo obrazovanie ima ili nema. Makedoncite koi ziveeme vo stranstvo imaat poveke moznosti. Prvo imaat moznosti za obrazovanie, dousovrsuvanje i izbor na rabota. Sekoj saka kvaliteten kadar, tuka ne postojat vrski. E sega kako sto kazavte koj kolku ima vo glavata. Mislam deka nasite imaat dobri rabotni mesta zasto sme vredni, ne ni smetaat nikakvi rabotni uslovi, nemame verski i nacionalni predrasudi, tolerantni sme i sme doverlivi. I ona ste e najbitno , odnosno ona sto ne otslikuva nas Makedoncite - nie sme   pametna nacija
 
A i nacionalisti sme i gordi Makedonci, samo ne koga treba da dademe od svojot geb.


-------------
Sekogas e ubavo da se slusnat razlicni mislenja zasto toa ja zbogatuva idejata


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 04.Декември.2007 во 17:18
Originally posted by orlov orlov напиша:

Аргатуваат и мизеруваат.



Кисело е грозјето што не можеш да го дофатиш пријателе...




-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: ich_liebe_busen
Датум на внесување: 13.Декември.2007 во 21:24
Rabotime da, kupi-prodaj, trci-l'zi, barame dupki u zakonot, ili krshime noga za da dobieme nekoe evro od osiguranje. Emi shto da se prai...


Постирано од: ich_liebe_busen
Датум на внесување: 13.Декември.2007 во 21:38
Originally posted by Maja_volume Maja_volume напиша:

prodavaat droga vo frakfurt


Slushnav i preveduvac baraat u zatvorot u Frankfurt, veleshki-germanski.


Постирано од: seka
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 16:12
Tuka vo svajcarija, nema trt mrt... sekoj mesec ima racuni da se platat... tuka podobro ubi nekoj nego racun da ne platis... zatoa si imam rabota koja mi se dopagja... tehnicki supporter za internet i telefonija


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 17:51
OK... prashanjevo e dobro, ama treba malku da se precizira... Jas sum vo Kanada, pa kje zboruvam za tuka (iako e slichna sostojbata vo USA, a malku se razlikuva i vo EU).
Prvo - ima ogromna razlika dali si vo stranstvo so dokumenti ili ne... Ako ne si so dokumenti - edinstvena rabota ovde shto mozhesh da ja dobiesh e ili vo diskoteki, ili chistenje po kukji, ili rabota na farmi...
Ako si so dokumenti - zavisi od kolku si sposoben, kolku znaesh jazik i kolku si spremen da sfatish deka ne si vekje vo Makedonija. :)
Mnogu od nash*te doagjaat ovde, prethodno rabotele kako menadzheri na primer ili kako administrativci na dobri pozicii, i ochekuvaat deka ovde kje go rabotat istoto. Chekaat so meseci, nekoi duri i godina-dve, dodeka ne sfatat deka Kanagjanive, bez da imash rabotno iskustvo tuka, nema da ti dadat dobra rabota (so chest na iskluchocite). Zatoa - najdobro e da se vratish dva chekori nazad, da pochnesh na malku poniska pozicija (pak dobra rabota!), i ako si sposoben i odgovoren, mnogu brzo se napreduva.
Jas rabotam vo nacionalnata tv na Kanada, vo marketing i sum mnogu zadovolen i od firmata i od platata. Soprugata raboti vo advertising agencija i isto dobro zarabotuva. Odlichno zhiveeme i nemame nikakvi prichini da se pozhalime od bilo shto...
Ima dve generacii na emigranti. Tie shto doagjale vo 60-70tite, i tie posle 90-ta.
Prvite, doagjale bez obrazovanie, zatoa shto togash za niv vo MK nemalo rabota, pa soodvetno, pogolemiot del rabotele ili rabotat vo fabriki i slichno, no golem del (mnogu golem del) si pochnale privaten biznis so gradenje mali objekti, renoviranje, popravki i slichno, od shto mnogu dobro se zhivee ovde... Novata generacija se obrazovani lugje, za koi sega nema rabota vo MK, i soodvetno rabotat podobri raboti (mozhe e malku chudno, no ponekogash od "dobrite" raboti se zarabotuva pomalku otkolku od drugite). Ne poznavam nikoj od nash*te koj ovde zhivee losho. Da, mnogumina se zhalat, kukaat i patat po Makedonija - ama ne poznavam nieden koj zhivee losho ili shto trgnal da se vrakja nazad. :)
Problemot kaj mnogumina e toa shto ne mozhat da sfatat deka prvite meseci ili prvata godina dena kje ti bide teshko i deka ne mozhesh da ochekuvash da ti e super... vtorata godina se sreduvash malce po malce, tretata se stabilizirash sosema i pochnuvash vekje da zhiveesh normalno - kukja so 3 spalni, dve koli, pochnuvash da sobirash pari za fakultet na decata (ako si so deca), odmor na Karibite (toa e ovde, kako odmor na Halkidiki) itn... Tie shto go znaat ova odnapred, mnogu podobro pominuvaat... tie shto imaat pregolemi ochekuvanja od prvata godina, mnogu im e teshko.


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 20:23
jas sum vo germanija sto kaza covekot za dokumenti e 100%vo pravo jas gi dobiv pred tri meseci prethodno bev student i sto se desi mesto dobra rabota i plata me zakacuja so lohnsteuerkarte porezi,osiguranja:penziski,zdravstveni,140%osiguranje za auto -pocetnicki procenti a normalno e 45% i sto da zboram 60%ti zema drzavata.a se zaposliv vo posta i koga dbiv norma da ispolnam 12h. radno vreme i patot cas ipol pa sega vidi.Ostaviv rabota posle 2 dena a ne sum nikade vo gore navedenite klasi za socijalna ti treba staz najmalku tri godini.Sega stanav privatnik na baza ,covek firma,pa da projdat slavjata startuvam po oglasot sto go dadov vo t.z.imam primamlivi ponudi 3h.na den za platata sto ja dobiv u posta.A koga bev student ne mi odbivaa nisto mada i togas rabotev po 3 meseci.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 20:30
Зидарски точно ја опиша ситуацијата.
Многу иселеници почетниот културен шок го поистоветуваат со животот во странство. Оние што се свесни на фазите низ кои се проаѓа, поминуваат полесно. Некои, за жал, остануваат во шок и по дваесет години. Се на се, за две три години, поновиве генерации иселеници се оправаат и веќе им е многу подобро од што им било во Македонија.

Инаку Канада е рај за плукни-залепи мајстори. Водоводџии, столари, електричари, лепачи на теписони и плочки, ако се паметни (а нашите воглавно се) може да живеат многу подобро од просечен инженер.



-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Ania
Датум на внесување: 15.Јануари.2008 во 21:33
скоро сите македонци кои живеат во мојот град работат според струката - повеќето се со високо образование - стекнато, во главно, исто така во Полска. Некои овде студираа па после тоа емигрирале во Англија или Америка за таму во главно да не работат според струката....
инаку јас сум филолог и работам како лектор и преведувач од/на англиски - пред се како фриленсер.


Постирано од: ilko
Датум на внесување: 16.Март.2008 во 01:40
VO KOJ DEL OD GRADOT SI CISTACKA ANIA
NE TE RAZBRAV
AJ POVTORI SO SI PISALA
SE SEGUVAM


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 21.Ноември.2008 во 17:31
Зошто на некои им е тешко да поверуваат дека има македонци што успеале надвор од МК? Не мора да се директори или незнам што,ама имаат работа во канцеларија(или сл.мислев на чиста работа)фамилија и желба да останат каде што се!!


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 21.Ноември.2008 во 17:49
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

Зошто на некои им е тешко да поверуваат дека има македонци што успеале надвор од МК? Не мора да се директори или незнам што,ама имаат работа во канцеларија(или сл.мислев на чиста работа)фамилија и желба да останат каде што се!!
 
 
 
Затоа што капацитетот на македонскиот народ се намалува секојдневно со иселувањето на најдобрите и најспособните. На тие што остануваат се потешко ќе им биде да сфатат и поедноставни работи.
 
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 21.Ноември.2008 во 18:11
Кој што работи зависи исклучиво од самата особа, нивото на образование и СПОСОБНОСТИ што ги поседува,нивото на познавање на јазикот во земјата во која се наоѓа, говорен и пишан, во кој дел од светот се наоѓа и во кој дел од земјата каде престојува се наоѓа.
И многу битен фактор-колку е особата прилагодлива на тамошните вредности и интегрирање во странскиот систем.
Моето лично искуство при аплицирање за работа не беше најпозитивно во прво време и покрај тоа што имам уникатно раб.искуство од Мак. кое сепак успеав на некој начин да го пренесам во она што моментално го работам но на волонтерска основа.
Како последица на непризнавањето на дипломите стекнати во образовните институции во Македонија наидов на неразбирање и неприфаќање на локалните вработувачи овде.
Уште поголема недоверба имаат кон луѓе кои почнуваат од 0 и кои немаат локални препораки и локално работно искуство што може многу да ги отежне шансите за брзо вработување и вработување по желба.
Системот е така поставен да секој мора да си го докаже знаењето на некој начин а доколку некој сака да просперира повеќе во секое време може да се преквалификува, со тоа што ќе се запише на флексилбилен к*рс.
Конкретно не обожуваат странци кои се релативно краток период во државата да им работат во државниот сектор администрација, полиција , војска(нема шанси), законодавни тела но и тоа е релативно.
И како што веќе наведоа некои членови многу зависи на кој начин се престојува во некоја земја.
Ако си фул легално имаш многу опции но обично се почнува со не многу инспиративни професии:)но доколку особата се доселила во дотичната земја бидејќи добила работа во некоја фирма како професионалец тоа е др. приказна. Тие високо квалификувани кадри обично и почнуваат со високи примања и не поминуваат низ секакво сито и решето.
Сепак ќе кажам дека многу е важно дали имате тенденции кон интелектуална или физичка работа бидејќи тоа го определува човека по каков пат ќе оди и какви искуства ќе стекнува на професионално поле.
Јас сеуште не работам платена работа, но си завршив к*рс на добар колеџ и работам многу интересна работа со луѓе со оштетен вид. Се определив за волонтерство бидејќи ми отвори нови видици, си ги подобрив своите работни способности и воедно ме наведе да мислам за вработување во слична област, како социјална работа или работа за луѓе со нарушени сетила. Можеби тоа нема да е мојот краен избор но дефинитивно овакви опции немав во Мк. ниту имав интерес за такво нешто бидејќи сметав дека не се живее од тоа како и од многу други професии.
А тоа што работат другите Македонци помалку или повеќе не ме интересира зашто познавам многумина кои што го работат тоа што го сакаат.


Постирано од: SiReNaTa
Датум на внесување: 14.Декември.2008 во 21:13
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

работам во фабрика за Lebensmittel пред недела дена ме ставија шеф да го котролирам делот каде што се произведуваат donuts и  berliner  трепкање


a tebe za toa i te privlekuvaat popunicki mazi?


Постирано од: dusito
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 16:19
Arhitekta sum so rabotno iskustvo od 20 godini vo Makedonija.Prvo bev mnogu iznenadena i razocarana sto i pokraj ,,bolonjska konvencija,,nasata diploma za zavrsen arhitektonski fakultet e mnogu tesko,skoro nemozno da se nostrificira vo Spanija.Tolku e jaka spanskata komora na arhitekti sto e nevozmozno posebno od balkanskite zemji da se nostrigicira diplomata.
Toa e navistina zalno,od pricini sto so isto obrazovanie ne mozeme da bideme ramnopravni.
Ziveam vo Barcelona i ako ima nekoj od Makedonija sto zivee tamu da mi se javi,zosto retko imam sansa da komuniciram so nasi tamu.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 02.Март.2009 во 23:54
Јас ја отворив темава поодамна, па реков време е да направам пресек.
 
Резултатите до сега го потврдуваат моето искуство.
 
Македонците во странство или работат работи што домашните НЕ ЗНААТ да ги работат (префесионални) или НЕ САКААТ да ги работат (амалски). Работите за средниот слој, админстративни, во канцеларија, но не многу стручно захтевни, не се лесно достапни за новите имигранти.
 
Добро е што има се повеќе студенти на универзитетите по светов.
 
Имате ли некој коментар на ова?
 
 
7 [15,91%]
14 [31,82%]
2 [4,55%]
3 [6,82%]
14 [31,82%]
4 [9,09%]


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 04.Март.2009 во 23:46
Има голема вистина во ова...Polar bear мислам дека има добар дел од нашите иселеници што работат тешка работа...но има и голем дел што работат нормални од 9 до 5 канцелариски работи..така да...мислам дека помладите што заминале сега брзо и не работат нешто со што би се пофалиле(со ретки исклучоци) меѓутоа мора да се земе во предвид дека има и иселеници што живеат таму и по 15 години..и голем дел од нив имаат канцелариска работа или нешто уште повеќе од тоа...
А за студентите...па да добро е што има наши студенти..тажно е што си заминале од МК меѓутоа не се гледаат сите во МК..образованието во Мк е такво какво што е..и во брзо време нема да се измени..позитивно е тоа што нашите студенти заминуваат за нови знаења,па каде ќе ги применат(во Мк или таму кај што се) е нивно

-------------


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 05.Март.2009 во 13:35
[QUOTE=Polar Bear]
Јас ја отворив темава поодамна, па реков време е да направам пресек.

 

Резултатите до сега го потврдуваат моето искуство.

 

Македонците во странство или работат работи што домашните НЕ ЗНААТ да ги работат (префесионални) или НЕ САКААТ да ги работат (амалски). Работите за средниот слој, админстративни, во канцеларија, но не многу стручно захтевни, не се лесно достапни за новите имигранти.

 

Добро е што има се повеќе студенти на универзитетите по светов.

 

Имате ли некој коментар на ова?

 

 



Епа работава е Или-Или, јас во мојот пост поопширно пишав за оваа појава особено во делот за работење во државните институции администрација и службеници која е нешто помеѓу професионална и тешка физичка работа.
Доколку си некој кој живее помалку од 5/10 год во било која земја немаат доверба да го вработат во државна администрација од проста причина што не знаат колку личноста е доверлива (уверение од локалната власт,полиција понекогаш не се доволен доказ), колку навистина го владее јазикот особено во стручна комуникација и корепонденција, колку добро ги познава државните и локалните структури на власта.....и сл....но најлошо од се е тоа што не сакаат ни да се замараат со ваков тип на проблеми,зашто им одзема време, пари и енергија. Затоа вработуваат нивни луѓе, доселеници кои постанале државјани и се стекнале со квалификации за административна работа или службеничка (или преку волонтерско работно искуство во истиот сектор или невладиниот) или луѓе од различно национално потекло но родени и школувани во домашниот образовен систем.

Прашање зошто потешко се добива ваков тип на работа?
Не оти работата изискува незнам каков талент, способности или степен на образование туку поради самиот факт дека лицето треба да е добро интегрирано, запознаено и инволвирано во процесите на државните работи како и целокупниот систем.
Администрацијата е гигант, огромна маса на луѓе кои секојдневно извршуваат задачи поврзани со правата и обврските на граѓаните на една држава.
И како што знаеме сите оваа златна средина секогаш им нуди релативно спокоен живот на вработените, од аспект на стабилна позиција која не проаѓа низ невидени економски турбуленции и која не зависи од светската економија во големи размери, добра здравствена и социјална заштита и загарантирана пензија.
Тоа многу тешко се постигнува или наоѓа во приватниот сектор дури и во најразвиените земји во светот, затоа мое мислење е дека сепак да ја наречам „привилегирана„ маса на луѓе може да работат во државниот сектор не затоа што се подобри туку затоа што исполнуваат одредени услови. Ете така


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Saevus
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 12:27
mene mi e Supeerr si ja sakam rabotata


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 14:24
nekoj gore mami (mislam na rezultatite od anketata)

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 20:16
 
Зошто мислиш дека некој мами?
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 14:22
poradi tockite 6,7 i 8 najpoveke...a i mislam deka ne e realna anketata!

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 14:30
Zavisno e. Sepak e bitno prvo da vlezes na dobro mesto a potoa i dobro da se pokazes. Primer ke ja zemam sestrata na moite kumasini. Taa e vo Holandija veke 12 god i momentalno e vtor covek na Narodnata banka.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 03.Април.2009 во 06:46
Originally posted by nelson nelson напиша:

poradi tockite 6,7 i 8 najpoveke...a i mislam deka ne e realna anketata!
 
 
Не можам да гарантирам дека некој не штракнал невистинит одговор... Но моето искуство во Канада скоро идеално се поклопува со анкетата. Познавам македонски иселеници со сопствени бизниси, а ги има многу и на професионални места, инженери, лекари, професори, брокери ... И тоа луѓе што емигрирале во последните десетина години. Од друга страна има и такви што се препелкаат на дното на синџирот на исхраната, без задоволително познавање на јазикот, не многу подвижни и сл. Најмалку се на т.н. места адекватни за просечно образовани домашни жители - административни позиции за кои треба средно школо или године-две колеџ, веројатно затоа што конк*ренцијата за нив е најголема.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 04.Април.2009 во 00:03
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by nelson nelson напиша:

poradi tockite 6,7 i 8 najpoveke...a i mislam deka ne e realna anketata!

 

 

Не можам да гарантирам дека некој не штракнал невистинит одговор... Но моето искуство во Канада скоро идеално се поклопува со анкетата. Познавам македонски иселеници со сопствени бизниси, а ги има многу и на професионални места, инженери, лекари, професори, брокери ... И тоа луѓе што емигрирале во последните десетина години. Од друга страна има и такви што се препелкаат на дното на синџирот на исхраната, без задоволително познавање на јазикот, не многу подвижни и сл. Најмалку се на т.н. места адекватни за просечно образовани домашни жители - административни позиции за кои треба средно школо или године-две колеџ, веројатно затоа што конк*ренцијата за нив е најголема.

 

 


се согласувам со тебе...во Канада е така, а и во USA не е поразлично...т.е.исто е...има многу луѓе на менаџерски позиции, доктори, сметководители..и што уште не и тоа во мн.добри фирми (NetApp, Cisco, Genentech, Edward Jones..итн)..и колку и да звучи невистинито..вистина е..и сметам дека пола од луѓето на форумов не го земаат во предвид факторот дека нашите иселеници се претежно со високо образование(дури и повеќе) па со самото тоа им се зголемува шансата да го работат тоа што го заслужуваат....


-------------


Постирано од: julphoto
Датум на внесување: 17.Октомври.2009 во 13:00
Koj moze da mi kaze kade mozam vo Germanija da gi nostrificiram dokumentite od fax i sto i kako priznavaat vo Germanija???I kade mozam da vidam dali mi e fax po bolonjska konvencija??Diplomirana sum 2006
odnapred vi blagodaram i ubav den na site
pozz


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 22.Октомври.2009 во 09:35
Можеби најдобо ти е да прашаш на ист таков факултет дали би ти ја нострифицирале македонската диплома. Јас кога се пријавував за постдипломски тука во Германија со мојата пријава (на универзитетот кадешто сакав да студирам) им ги дадов моите претходни дипломи од МК и Франција кои тие ги испратија некаде во Бон и се чекаше одговор дали ќе ги признаат тие дипломи за да можам јас да запишам постдипломски во Германија. И ги признаа.
Така да, по моето искуство, најубаво на конкретниот универзитет/факултет да си прашашсреќа.
 


-------------
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.


Постирано од: IGOR-CRNI
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 20:43
Originally posted by Diki Diki напиша:

mrdnat.
a zosto da se simnam dolu?  koga  jas ne mozam da se pozalam toa sto go napisav  toa ti e normalen odgovor. ne se zanesuvam, i ne sum od toj tip na luge da se zanesuvam.
da taka i treba no navistina koj e podobar zivot dolu vo MK ili vo stranstvo


Постирано од: IGOR-CRNI
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 20:51
sakam da znam koj e podobar zivot vo stranstvo ili tuka


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 03:18
мое мислење Игор...се зависи како ќе си ја наредиш работата...т.е и во МК може да се живее убаво ако имаш кој да те турка напред или ако си се вработил во некоја стабилна фирма...а и надвор може да се живее лошо...е таму зависи од тоа кој колку е способен..

-------------


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 22:47
Ех пуста канцеларија, зар мора секој да има таква работа? Што е важно што ке работиш, многу поважно е тоа што го работиш да има профит па со стекнатиот капитал и со пар добри идеи да си започнеш свој бизнис.

Македонија

- Цел живот плаќаш данок и нема никаква категорија за даночна обврска

СТранство

- Данокот се плаќа според категорија од 1-5
• Неженет, категорија број 1 и плаќаш повисок данок.
• Оженет, избор на категорија, 3 или 5 зависно од НЕТО платата во договор со сопругата.
• Оженет со 1 дете и повеќе, плаќаш многу помал данок и добиваш детски додаток...

Македонија

- На крајот на годината НЕМА шанси да ти се врата парите од преплатениот данок

Странство

- На крајот од годината пополнуваш формулар со кој во формуларот внесуваш информации за колку работни часови си обработил таа година, вклучувајки го времето од дома до работното место, колку километри имаш поминато од фирмата па до одредената локација каде си работел. Тоа се пресметува со одредена сума за потрошеното гориво. Колку прекувремени часови имаш за таа година.

Македонија

Сметките во кој е наплатувано ДДВ, не се враќа

Странство

-Сметките со пресметаниот ДДВ на крајот на годината имаш право да ги поднесеш и да ти бидат вратени.

Македонија

- Сметка ненормална ти вели плати па жали се

Сѕранство

- Цената на ел. енергија е измерена паушално поделена со бројот на членовите на смејството, накрајот на годината ако е си во претплата се враќа.

Македонија
- Парното греење се наплаќа 12 месеци во годината без калориматар.

Странство

- Парното греење се наплаќа според калориметарор кој е вграден во секој радијатор во куќата, станот, и се наплаќа само потрошената енергија.

Македонија

- Водата се наплаќа со многу висока цена, ако не се плати, целата зграда е исклучена поради неплаќачот.

Странство

-Водата се наплаќа минимално и во некои социјални случаеви не се наплаќа воопшто поради европскиот закон за заштита на основните човекови права за нормален живот. До исклучување НЕ СМЕЕ НИТУ СЕ ПОМИСЛУВА.

Македонија

- 13 плата е само сон.. а за друго да не говорам!

Странство

- !3 плата се дава пред божиќ и ред други бенифиции. Ако фирмата работела рентабилно и има заработувачка повеќе од 50% од очекуваното, еден мал дел од тој профит служи за стимулација на своите вработени.

Македонија

- Немаш никаков договор со здраственото осигурување ниту знаеме што ни следува како осигуреник.

Странство

- Имаш повеќе видови на здраствени осигурувања и си одбираш кое осигурителнио друштво ти одговара. Има осигурителни компании кој не покриваат трошоци за очни болести и заболекарска услуга но затоа има и такви осигурувања кој го покриваат и тој дел но поскапи се.
Истите тие поскапи осигурувања имаат заштита на многу видови на тешки заболувања и трансплантации на некои органи... и.т.н

Македонија

НЕМА синдикат

Странство

- Има синдикати кои се независни од државата бидејки си нивни осигуреник на некоја симболична месечна сума и во случај на спор со работодавецот нивната адвокатура е веднаш достапна за твојот пробле. Сем ако си мрзлив и не ти се оди на работа и ако докажат дека грешката е твоја, тешко дека ке се завземат за тебе следниот пат бидејки тешко да ке добиеш таква синдикална заштита.

Да не набројуваме многу други детали....




-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: Античкиот
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 18:03
Секаде нашите „експерти “ работат како помошник ббагеристи..лоллл


Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 19:34
Originally posted by Античкиот Античкиот напиша:

Секаде нашите „експерти “ работат како помошник ббагеристи..лоллл
ama , kaj i da e,..koga-togash,..k'o ke odapne bageristot moze i on ke bide,...na mestoto negovo !намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 10.Јуни.2010 во 14:01
врска немам,ама гарант не она, што ние го работиме ...овде.



-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: seka
Датум на внесување: 21.Јуни.2010 во 16:39
kolku loso mislenje imate od Makedoncite vo stranstvo, toa cudo.... c c c... ama toa ti e koga covek cel zivot naucil da lezi .... плазењеплазењеплазење

-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 21.Јуни.2010 во 19:37
Originally posted by seka seka напиша:

... ama toa ti e koga covek cel zivot naucil da lezi .... плазењеплазењеплазење
 
Jbg....Kolku pari tolku muzika....плазење


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: na oko
Датум на внесување: 25.Септември.2010 во 12:00
ako se plaka lezarina ima da lezam cel zivot ako treba i poveke:)))))))))

-------------
na kamen shto se trkala mov ne se nafaka


Постирано од: XStrongAngelX
Датум на внесување: 04.Јануари.2011 во 15:40
Originally posted by zagor zagor напиша:

врска немам,ама гарант не она, што ние го работиме ...овде.

потполно се согласувам трепкање


-------------
Дедо мраз злато
мое љубов неверна
неможам без тебе за нова година
Дедо мраз злато мое
жива превара
сал не моташ пак не заеба




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk