IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Што работат нашите во странство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што работат нашите во странство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Прашање: Вие што живеете надвор од Македонија, што работите за да преживеете?
Одговор Гласови Статистика
1 [1,79%]
0 [0,00%]
7 [12,50%]
16 [28,57%]
2 [3,57%]
6 [10,71%]
20 [35,71%]
4 [7,14%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 22:47
Ех пуста канцеларија, зар мора секој да има таква работа? Што е важно што ке работиш, многу поважно е тоа што го работиш да има профит па со стекнатиот капитал и со пар добри идеи да си започнеш свој бизнис.

Македонија

- Цел живот плаќаш данок и нема никаква категорија за даночна обврска

СТранство

- Данокот се плаќа според категорија од 1-5
• Неженет, категорија број 1 и плаќаш повисок данок.
• Оженет, избор на категорија, 3 или 5 зависно од НЕТО платата во договор со сопругата.
• Оженет со 1 дете и повеќе, плаќаш многу помал данок и добиваш детски додаток...

Македонија

- На крајот на годината НЕМА шанси да ти се врата парите од преплатениот данок

Странство

- На крајот од годината пополнуваш формулар со кој во формуларот внесуваш информации за колку работни часови си обработил таа година, вклучувајки го времето од дома до работното место, колку километри имаш поминато од фирмата па до одредената локација каде си работел. Тоа се пресметува со одредена сума за потрошеното гориво. Колку прекувремени часови имаш за таа година.

Македонија

Сметките во кој е наплатувано ДДВ, не се враќа

Странство

-Сметките со пресметаниот ДДВ на крајот на годината имаш право да ги поднесеш и да ти бидат вратени.

Македонија

- Сметка ненормална ти вели плати па жали се

Сѕранство

- Цената на ел. енергија е измерена паушално поделена со бројот на членовите на смејството, накрајот на годината ако е си во претплата се враќа.

Македонија
- Парното греење се наплаќа 12 месеци во годината без калориматар.

Странство

- Парното греење се наплаќа според калориметарор кој е вграден во секој радијатор во куќата, станот, и се наплаќа само потрошената енергија.

Македонија

- Водата се наплаќа со многу висока цена, ако не се плати, целата зграда е исклучена поради неплаќачот.

Странство

-Водата се наплаќа минимално и во некои социјални случаеви не се наплаќа воопшто поради европскиот закон за заштита на основните човекови права за нормален живот. До исклучување НЕ СМЕЕ НИТУ СЕ ПОМИСЛУВА.

Македонија

- 13 плата е само сон.. а за друго да не говорам!

Странство

- !3 плата се дава пред божиќ и ред други бенифиции. Ако фирмата работела рентабилно и има заработувачка повеќе од 50% од очекуваното, еден мал дел од тој профит служи за стимулација на своите вработени.

Македонија

- Немаш никаков договор со здраственото осигурување ниту знаеме што ни следува како осигуреник.

Странство

- Имаш повеќе видови на здраствени осигурувања и си одбираш кое осигурителнио друштво ти одговара. Има осигурителни компании кој не покриваат трошоци за очни болести и заболекарска услуга но затоа има и такви осигурувања кој го покриваат и тој дел но поскапи се.
Истите тие поскапи осигурувања имаат заштита на многу видови на тешки заболувања и трансплантации на некои органи... и.т.н

Македонија

НЕМА синдикат

Странство

- Има синдикати кои се независни од државата бидејки си нивни осигуреник на некоја симболична месечна сума и во случај на спор со работодавецот нивната адвокатура е веднаш достапна за твојот пробле. Сем ако си мрзлив и не ти се оди на работа и ако докажат дека грешката е твоја, тешко дека ке се завземат за тебе следниот пат бидејки тешко да ке добиеш таква синдикална заштита.

Да не набројуваме многу други детали....
Изменето од Buggyman - 06.Јуни.2010 во 22:49
Homo homini lupus est...
Кон врв
Античкиот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Поглавица Тешки Очи

Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Античкиот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 18:03
Секаде нашите „експерти “ работат како помошник ббагеристи..лоллл
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 19:34
Originally posted by Античкиот Античкиот напиша:

Секаде нашите „експерти “ работат како помошник ббагеристи..лоллл
ama , kaj i da e,..koga-togash,..k'o ke odapne bageristot moze i on ke bide,...na mestoto negovo !намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 14:01
врска немам,ама гарант не она, што ние го работиме ...овде.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2010 во 16:39
kolku loso mislenje imate od Makedoncite vo stranstvo, toa cudo.... c c c... ama toa ti e koga covek cel zivot naucil da lezi .... плазењеплазењеплазење
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2010 во 19:37
Originally posted by seka seka напиша:

... ama toa ti e koga covek cel zivot naucil da lezi .... плазењеплазењеплазење
 
Jbg....Kolku pari tolku muzika....плазење
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
na oko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

koj sum jas koj sum jas

Регистриран: 25.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4866
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај na oko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2010 во 12:00
ako se plaka lezarina ima da lezam cel zivot ako treba i poveke:)))))))))
na kamen shto se trkala mov ne se nafaka
Кон врв
XStrongAngelX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
секојдневна форумџика

Регистриран: 15.Август.2010
Локација: Argentina
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај XStrongAngelX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2011 во 15:40
Originally posted by zagor zagor напиша:

врска немам,ама гарант не она, што ние го работиме ...овде.

потполно се согласувам трепкање
Дедо мраз злато
мое љубов неверна
неможам без тебе за нова година
Дедо мраз злато мое
жива превара
сал не моташ пак не заеба

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.