IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Како на работа во некоја европска  земјa
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како на работа во некоја европска земјa

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака Обратен редослед
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 15:34
Кога викам невозможно мислам на бирократски, административни проблеми од типот дозвола за работа, виза итн. Инаку се подразбира дека кај нас во МК има и квалитетен кадар (не зборувам за оние кои би работеле било што. Бидејки било што може секој, или скоро секој да работи).
Затоа мислам дека ако некој се јави на распишан конк*рс (некаква работа за која треба универзитетска диплома, искуство и сл.) и ако ја добие работата, има шанси да добие и работна виза. Знам дека не се најчести, но дека има такви случаеви од нашите краишта.


Изменето од chuchuliga - 05.Декември.2007 во 15:36
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 15:18
vo stranstvo se bara kvalitet a ne kvantitet.....ako si sposoben ke najdes rabota kade i da sakas!
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 15:08
Не знам како е најлесно да се дојде директно на работа во некоја европска земја. Мислам дека е многу тешко, ако не и невозможно. Или, можеби треба да се пријавиш најрегуларно на конк*рс за некакво работно место (за тоа треба одлично познавање на јазик и редовно да пратиш на интернет по разни весници кадешто се објавуваат конк*рси) и можеби ќе упали. Сум чула за такви случаеви..
Јас лично студирав и потоа добив работа на истиот факултет кадешто магистрирав. За помладите тоа е наједноставниот (а не е воопшто лесен) пат.
Кон врв
Diki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 02:00
nemam nikoj povleceno, samo mama mi doaga na sekoi 2 godini u gosti, toa toa. fala mu na boga i za toa.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 01:34
Originally posted by saale saale напиша:

За нашите во странство не е лошо да напишат како е најлесно да се стигне до некоја развиена зжемја. Како се отидени а највеќе ме интересира дали имаат некого повлечено. Си идат од Македонија и се забораваат . Барем мене така ми изгледа. Да не се налутат ама нека ме разубедат дека не е така.Патот е трнлив, не е лесен, само треба да замижиш и да тргнеш.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
saale Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2007 во 11:11
За нашите во странство не е лошо да напишат како е најлесно да се стигне до некоја развиена зжемја. Како се отидени а највеќе ме интересира дали имаат некого повлечено. Си идат од Македонија и се забораваат . Барем мене така ми изгледа. Да не се налутат ама нека ме разубедат дека не е така.
only the best can be N 1
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,143 секунди.