Испечати | Затвори го прозорот

Како на работа во некоја европска земјa

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6211
Датум на принтање: 03.Јули.2022 во 14:15
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Како на работа во некоја европска земјa
Постирано од: saale
Наслов: Како на работа во некоја европска земјa
Датум на внесување: 09.Јануари.2007 во 11:11
За нашите во странство не е лошо да напишат како е најлесно да се стигне до некоја развиена зжемја. Како се отидени а највеќе ме интересира дали имаат некого повлечено. Си идат од Македонија и се забораваат . Барем мене така ми изгледа. Да не се налутат ама нека ме разубедат дека не е така.

-------------
only the best can be N 1Коментари:
Постирано од: orlov
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 01:34
Originally posted by saale saale напиша:

За нашите во странство не е лошо да напишат како е најлесно да се стигне до некоја развиена зжемја. Како се отидени а највеќе ме интересира дали имаат некого повлечено. Си идат од Македонија и се забораваат . Барем мене така ми изгледа. Да не се налутат ама нека ме разубедат дека не е така.Патот е трнлив, не е лесен, само треба да замижиш и да тргнеш.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Diki
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 02:00
nemam nikoj povleceno, samo mama mi doaga na sekoi 2 godini u gosti, toa toa. fala mu na boga i za toa.


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 15:08
Не знам како е најлесно да се дојде директно на работа во некоја европска земја. Мислам дека е многу тешко, ако не и невозможно. Или, можеби треба да се пријавиш најрегуларно на конк*рс за некакво работно место (за тоа треба одлично познавање на јазик и редовно да пратиш на интернет по разни весници кадешто се објавуваат конк*рси) и можеби ќе упали. Сум чула за такви случаеви..
Јас лично студирав и потоа добив работа на истиот факултет кадешто магистрирав. За помладите тоа е наједноставниот (а не е воопшто лесен) пат.


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 15:18
vo stranstvo se bara kvalitet a ne kvantitet.....ako si sposoben ke najdes rabota kade i da sakas!

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 15:34
Кога викам невозможно мислам на бирократски, административни проблеми од типот дозвола за работа, виза итн. Инаку се подразбира дека кај нас во МК има и квалитетен кадар (не зборувам за оние кои би работеле било што. Бидејки било што може секој, или скоро секој да работи).
Затоа мислам дека ако некој се јави на распишан конк*рс (некаква работа за која треба универзитетска диплома, искуство и сл.) и ако ја добие работата, има шанси да добие и работна виза. Знам дека не се најчести, но дека има такви случаеви од нашите краишта.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 18:15
Тема: Како на работа во некоја европска земје


Za pomladite najdobro e da se otide na studii, dali redovni ili postdiplomski seedno. Taka se dobiva (1) prepoznatliva i priznaena kvalifikacija i (2) vreme da se osvesti i navikne covek na drugata kultura, da se pokaze kolku e sposoben i eventualno da dobie ponuda za rabota.
Za povozrasnite e mnogu potesko - prakticno e nevozmozno nekoj da gi vikne od Makedonija, kolku i da se strucni i pametni - pricina za toa se predrasudite sprema MK, ocajnata megjunarodna pozicija na MK, neusoglasenosta i zastarenosta na nasiot obrazoven sistem (cist promasaj) i mnogu niskoto prosecno nivo na poznavanje na stranski jazici megju obrazovanite lugje vo MK.-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 08.Декември.2007 во 13:15
[QUOTE=Polar Bear]Тема: Како на работа во некоја европска земје


Za pomladite najdobro e da se otide na studii, dali redovni ili postdiplomski seedno. Taka se dobiva (1) prepoznatliva i priznaena kvalifikacija i (2) vreme da se osvesti i navikne covek na drugata kultura, da se pokaze kolku e sposoben i eventualno da dobie ponuda za rabota.
Za povozrasnite e mnogu potesko - prakticno e nevozmozno nekoj da gi vikne od Makedonija, kolku i da se strucni i pametni - pricina za toa se predrasudite sprema MK, ocajnata megjunarodna pozicija na MK, neusoglasenosta i zastarenosta na nasiot obrazoven sistem (cist promasaj) i mnogu niskoto prosecno nivo na poznavanje na stranski jazici megju obrazovanite lugje vo MK.

Колку што мене ми е познато,БАРЕМ секој втор македонец знае да се разбере со странец на некаков англиски јазик, а најголем дел од високо образованите македонци говорат течно барем еден странски јазик (познавам многу таквисреќа).
Моето искуство до сега ми покажало дека:
Во Франција, 95% зборуваат САМО француски и не се ни срамат тоа да го признаат, а од тие 5 % можеби 1 или 2 %течно говорат некаков странски јазик.
Нешто, само малку поарни се шпанците и итаљаните.
Кај луѓето од англиските говорни подрачја (ок,во Канада има познавања и од француски поради Квебек) ретко се среќава некој кој говори странски јазик. Најчесто се тоа луѓе кои веќе живеат во странство, па го научиле јазикот на земјата во која живеат, или биле на некаков студиски престој.
Во Германија скоро сите зборуваат добар или коректен англиски. Но затоа образованието во основните училишта е на катастрофално ниво, децата поминуваат многу време во училиште и се преоптеретени со домашни задачи, дома најчесто ги работат во придружба на родител (во Франција не е многу поинаку), и кога ќе споредам со она што нашите деца во МК учат и колку знаат  - оди во полза на македонските деца.
Плус, во цел свет е познато дека САД има многу сиромашен и лош (но многу скап!) систем на средно образование. Тоа што кај нас се учи во средно кај нив е на факултет, а се специјализираат дури на пост-дипломски.
Не знам како е во Канада.
Не сакам да кажам дека во МК е се супер. Да, сигурно е дека има многу дупки, празнини, и би рекла дека пред се методите се застарени, а не само материиите кои се учат; но да беше образовниот систем чист промашај, и да имавме толку НЕпознавање на странски јазици, не знам како ќе успееја толку многу млади учени луѓе да завршуваат магистерски, докторски студии во богатите земји на одлични универзитети, и да добиваат одлични работни места на истите.


Постирано од: Marck
Датум на внесување: 08.Декември.2007 во 13:53

sto siris dezinformacii okolu poznavanjeto na jazicite.eve vo spanija, spancite go zboruvaat dobro angliskiot jazik,a imaat poznavanej na italjanskiot jazik

potoa za italjanite koj od mali noze go ucat angliskiot jazik, kade sto postojat ucilista za angliski jazik na koj se skoluvaat decata i obavezno vtor jazik im e germanskiot ili spanskiot (po nivni izbor) ova ne e novitet vcerase vo obrazovanieto , nego trae psolednite 15 godini.

vo francija ne sum bil i ne mozam da tvrdam nesto za koe nemam poznavanje,a za fermancite osven mladite postarite nemat pojma od angliski jazik.

barvo ma cuculigo ocigledno hitlercinjata praveni od epruveta kako nacija se "najpismeni"-------------


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 08.Декември.2007 во 18:08
[QUOTE=Marck]

sto siris dezinformacii okolu poznavanjeto na jazicite.eve vo spanija, spancite go zboruvaat dobro angliskiot jazik,a imaat poznavanej na italjanskiot jazik

potoa za italjanite koj od mali noze go ucat angliskiot jazik, kade sto postojat ucilista za angliski jazik na koj se skoluvaat decata i obavezno vtor jazik im e germanskiot ili spanskiot (po nivni izbor) ova ne e novitet vcerase vo obrazovanieto , nego trae psolednite 15 godini.

vo francija ne sum bil i ne mozam da tvrdam nesto za koe nemam poznavanje,a za fermancite osven mladite postarite nemat pojma od angliski jazik.

Јас напишав дека тоа е моето лично искуство. Редовно имам контакти со сите овие земји - живеам во Германија, зборувам течно германски, англиски и француски и патувам редовно во Франција (кадешто сум живеела повеќе години) и Шпанија, а имам контакти со луѓе од буквално цел свет.
 Шпанците го знаат (поточно разбираат италијанскиот - и обратно) бидејки е јазик од истата фамилија (на латински јазици во кои спаѓа и францускиот). И тие меѓусебно се разбираат како и ние со србите или бугарите. Како германците со холанѓаните. Како швеѓаните и норвежаните.
И во франција има к*рсеви и училишта на/за англиски јазик, го учат во школо, па сепак не се срами студент на Сорбона на 25 год. возраст да каже дека не го зборува јазикот.
Со шпанците е подобро, но не многу подобро (ама е подобро отколку во Франција, факт). За италијаните знам дека се тука некаде со шпанците.
Факт е дека што се однесува до познавање странски јазици, водат германците и скандинавците.И постарите генерации спаѓаат тука. А и таму кадешто си ти (барем така се пишуваш) англискиот е втор јазик.
 
 
barvo ma cuculigo ocigledno hitlercinjata praveni od epruveta kako nacija se "najpismeni"
 
Не разбирам што сакаш да кажеш со ова?
 
 
Поентата на муабетот ми е дека не се македонците ништо помалку образована нација во поглед на јазици од многу други нации на светов. Односно дека не се другите многу поарни од нас.


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 09.Декември.2007 во 19:29
Originally posted by Marck Marck напиша:

sto siris dezinformacii okolu poznavanjeto na jazicite.eve vo spanija, spancite go zboruvaat dobro angliskiot jazik,a imaat poznavanej na italjanskiot jazik

potoa za italjanite koj od mali noze go ucat angliskiot jazik, kade sto postojat ucilista za angliski jazik na koj se skoluvaat decata i obavezno vtor jazik im e germanskiot ili spanskiot (po nivni izbor) ova ne e novitet vcerase vo obrazovanieto , nego trae psolednite 15 godini.

vo francija ne sum bil i ne mozam da tvrdam nesto za koe nemam poznavanje,a za fermancite osven mladite postarite nemat pojma od angliski jazik.

barvo ma cuculigo ocigledno hitlercinjata praveni od epruveta kako nacija se "najpismeni"

 
 
Zdravo na site!!!
 
Eve sum jas od Spanija vi pisuvam i moram da ve demantiram
 
Ne znam za drugite zemji ama tuka vo Spanija vRSKA NEMAAT ZA JAZICI. Jas koga dojdov tuka i posle nekoe vreme koga ne znaev dobro spanski gi prasuvav dali zboruvaat angliski. Nekoi sto ucele si priznavaa deka nisto ne naucile. Najsmesno mi bese koga nekoi sto zavrsile i 5-ti stepen angliski (najvisoko) nisto ne znaat. Prvo mi se falat deka 5-to nivo zavrsile i jas radosna si pocnuvav na angliski so niv. Ama posle koga ke videv deka ne me razbiraat si prodolzuvav na Spanski. Tolku pari davaat za da naucat jazik a posle pojma nemaat. Tie sto navistina znaat nekoj jazik se mnogu retki tuka.
 
Jas potalentirani za jazici od nas Makedoncive uste nemam sretnato!
 
Inaku jas zboruvam tuka spanski so soprugot i site tuka, a so devojceto makedonski.
 
Nema sto da se plasam deka ako i zboruvam na Makedonski nema da nauci Spanski. Toa e cista glupost!!! Ne poznavam takov slucaj. Ona sto nas ne buni e deka dvojazicnite deca pocnuvaat pokasno da zboruvaat i nekade okolu 4-5 godini toj ¨problem¨so dvojazicnosta isceznuva. vo meguvreme malku zaostanuvaat od drugite.
 
ona sto se slucuva so tie sto im zboruvaat drug jazik e deka ne go naucuvaat makedonskiot, a ne obratno. treba uste od najrana vozrast da se naviknuva deteto da zboruva i na dvata jazici, togas se pocnuva a ne potoa.
 
Na kraj neka si gi prasaat pedijatrite vo zemjite kade sto ziveat, ke im go kazat istoto sto i jas tuka. Ama izgleda kako i tuka vo Mk izgleda i tamu samo na bajacki im veruvame, na doktori sto znaat i se videle ne!!!
 


Постирано од: zajasna
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 02:09
Znam deka vo Makedonija ima nekoi agencii koi posreduvaat za da rabotis vo stranstvo no najcesto ona sto go nudat e za kratok rok i za obicna rabota. No rabota si e rabota i ako nekoj saka da zamine vo stranstvo ke prifati se . Druga posigurna opcija e dokolku imas rodnini vo stranstvo. Za ovaa opcija rodninite treba da se fini i da sakaat da ti pomognat , pa da ti ispratat garantno pismo. Sekoj pocetok e tezok no nikogas ne treba da se odkazeme od rabotite koi gi poosakuvame i sekako ne treba da se odkazeme od edno podobro utre.        намигнување

-------------
Sekogas e ubavo da se slusnat razlicni mislenja zasto toa ja zbogatuva idejata


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 04:07
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

[QUOTE=Polar Bear]Тема: Како на работа во некоја европска земје Za pomladite najdobro e da se otide na studii, dali redovni ili postdiplomski seedno. Taka se dobiva (1) prepoznatliva i priznaena kvalifikacija i (2) vreme da se osvesti i navikne covek na drugata kultura, da se pokaze kolku e sposoben i eventualno da dobie ponuda za rabota. Za povozrasnite e mnogu potesko - prakticno e nevozmozno nekoj da gi vikne od Makedonija, kolku i da se strucni i pametni - pricina za toa se predrasudite sprema MK, ocajnata megjunarodna pozicija na MK, neusoglasenosta i zastarenosta na nasiot obrazoven sistem (cist promasaj) i mnogu niskoto prosecno nivo na poznavanje na stranski jazici megju obrazovanite lugje vo MK. <FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Колку што мене ми е познато,БАРЕМ секој втор македонец знае да се разбере со странец на некаков англиски јазик, а најголем дел од високо образованите македонци говорат течно барем еден странски јазик (познавам многу таквисреќа).
<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Моето искуство до сега ми покажало дека:

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Во Франција, 95% зборуваат САМО француски и не се ни срамат тоа да го признаат, а од тие 5 % можеби 1 или 2 %течно говорат некаков странски јазик.

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Нешто, само малку поарни се шпанците и итаљаните.

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Кај луѓето од англиските говорни подрачја (ок,во Канада има познавања и од француски поради Квебек) ретко се среќава некој кој говори странски јазик. Најчесто се тоа луѓе кои веќе живеат во странство, па го научиле јазикот на земјата во која живеат, или биле на некаков студиски престој.


<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Во Германија скоро сите зборуваат добар или коректен англиски. Но затоа образованието во основните училишта е на катастрофално ниво, децата поминуваат многу време во училиште и се преоптеретени со домашни задачи, дома најчесто ги работат во придружба на родител (во Франција не е многу поинаку), и кога ќе споредам со она што нашите деца во МК учат и колку знаат  - оди во полза на македонските деца.

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Плус, во цел свет е познато дека САД има многу сиромашен и лош (но многу скап!) систем на средно образование. Тоа што кај нас се учи во средно кај нив е на факултет, а се специјализираат дури на пост-дипломски.

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Не знам како е во Канада.

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Не сакам да кажам дека во МК е се супер. Да, сигурно е дека има многу дупки, празнини, и би рекла дека пред се методите се застарени, а не само материиите кои се учат; но да беше образовниот систем чист промашај, и да имавме толку НЕпознавање на странски јазици, не знам како ќе успееја толку многу млади учени луѓе да завршуваат магистерски, докторски студии во богатите земји на одлични универзитети, и да добиваат одлични работни места на истите.


Во твојата дискусија има еден fatal flaw. Македонија не може да се споредува ни со Франција, ни со Германија или Шпанија, а уште помалку САД и Канада. На голема и развиена нација како фрацуската можеби не и треба да зборува англиски. На шпанците им треба уште помалку, оти половина свет зборува шпански. Не зборуваме за било кои странски јазици, туку за англиски. И тоа не да се разбере некако, ниту пак за интелектуален престиж, туку да зборува течно, да знае да пишува и чита за професионална употреба. Таков систем на образование во Македонија не функционира - а треба.

Слаба им е утехата ма македонските деца што имаат подобро образование (дали ?!?) од децата во САД и што се попаметни од нив (пак дали ?!?), кога времето им го губат на неважни работи за животот. Мислам дека на никој во Македонија не му е јасно зошто служи образованието. Станува збор за претрупан систем, отсекогаш без концепција, со матријал доволен да се исшколуваат четворица. Чисто силување. Да не збориме за идеолошките ставови издигнати на ниво на наука.

Тоа што млади луѓе завршуваат магистерски и докторски во странство и што добиваат работи на уневерзитетите е затоа што се школуваат во тоа странство (нели магистерски и докторски се школо). Впрочем, тое е еден од најдобрите начини да се излезе од Македонија. Колку примери има докторант од македонски универзитет да биде вработен на странски универзитет? Те уверувам дека во целата историја на МАкедонија ги нема повеќе од десетина.


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 23:39

Во твојата дискусија има еден fatal flaw. Македонија не може да се споредува ни со Франција, ни со Германија или Шпанија, а уште помалку САД и Канада. На голема и развиена нација како фрацуската можеби не и треба да зборува англиски. На шпанците им треба уште помалку, оти половина свет зборува шпански. Не зборуваме за било кои странски јазици, туку за англиски. И тоа не да се разбере некако, ниту пак за интелектуален престиж, туку да зборува течно, да знае да пишува и чита за професионална употреба. Таков систем на образование во Македонија не функционира - а треба.

Слаба им е утехата ма македонските деца што имаат подобро образование (дали ?!?) од децата во САД и што се попаметни од нив (пак дали ?!?), кога времето им го губат на неважни работи за животот. Мислам дека на никој во Македонија не му е јасно зошто служи образованието. Станува збор за претрупан систем, отсекогаш без концепција, со матријал доволен да се исшколуваат четворица. Чисто силување. Да не збориме за идеолошките ставови издигнати на ниво на наука.

Тоа што млади луѓе завршуваат магистерски и докторски во странство и што добиваат работи на уневерзитетите е затоа што се школуваат во тоа странство (нели магистерски и докторски се школо). Впрочем, тое е еден од најдобрите начини да се излезе од Македонија. Колку примери има докторант од македонски универзитет да биде вработен на странски универзитет? Те уверувам дека во целата историја на МАкедонија ги нема повеќе од десетина.
[/QUOTE]
 
 
Почитуван канадски македонецу, иако Франција е 60-милионска земја, Шпанија тука некаде (да, факт е дека пола свет зборува шпански), а во светов доминира англискиот јазик поради политичката доминација на САД и ВБ, и можеби не им се преку потребни странските јазици (на оние од англиско говорно подрачје, не и на другите!), тоа не го намалува ниту оправдува фактот дека имаат лош систем на образование (и воопшто познавање)  на странските јазици. Бидејки тие во нивните школи и к*рсеви ги учат јазиците со години и пак не научуваат (со чесни исклучоци). Јас лично англискиот го научив во основно училиште во Скопје, не одев дури ни на к*рс, а верувај дека ми е прилично добар.
Независно колку се тие земји големи, а нашата МК е мала дво-милионска земјичка, можеме да се споредуваме баш поради фактот дека пропорционално гледано апсолутно водиме. Категорички тврдам.
 
Што ли ти направила таа твоја земја Македонија што цело време само негираш се нејзино, а сепак редовно го посетуваш форумов македонски (значи уште си врзан за неа).


Постирано од: brza
Датум на внесување: 11.Декември.2007 во 00:07
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:


.................... На шпанците им треба уште помалку, оти половина свет зборува шпански. ................................
   koj polovina svet?!,...mislish na juzna amerika?,...samo tamu ,..da,...i toa bez najgolemiot sto milionski brazil,...kakov polovina svet?!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 11.Декември.2007 во 05:58
Originally posted by brza brza напиша:


Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

.................... На шпанците им треба уште помалку, оти половина свет зборува шпански. ................................
   koj polovina svet?!,...mislish na juzna amerika?,...samo tamu ,..da,...i toa bez najgolemiot sto milionski brazil,...kakov polovina svet?!


Па да, мислам на Јужна Америка, без сто милионскиот Бразил, но со сто милионското Мексико, а немој да ги заборавиш САД и Филипините, и еден куп поситни држави - се на се околу половина милијарда луѓе.


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 11.Декември.2007 во 06:05
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Почитуван канадски македонецу, иако Франција е 60-милионска земја, Шпанија тука некаде (да, факт е дека пола свет зборува шпански), а во светов доминира англискиот јазик поради политичката доминација на САД и ВБ, и можеби не им се преку потребни странските јазици (на оние од англиско говорно подрачје, не и на другите!), тоа не го намалува ниту оправдува фактот дека имаат лош систем на образование (и воопшто познавање)  на странските јазици.


Уште повеќе почитувана германска македонке, тоа што го зборуваш е во принцип точно, но е ирелевантно. Не доаѓаат шпанците и французите да работа во Македонија, та тие да треба да учат македонски, туку македонците сакаат да работат во странство. Значи македонецот како придобивка од живеењето во мала (и неразвиена) држава, МОРА да има подобро образование и да зборува барем уште еден јазик ако сака успех во светот.

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:


Бидејки тие во нивните школи и к*рсеви ги учат јазиците со години и пак не научуваат (со чесни исклучоци). Јас лично англискиот го научив во основно училиште во Скопје, не одев дури ни на к*рс, а верувај дека ми е прилично добар.


И јас својот англиски многу добро го научив во македонските школи. Но такви како тебе и како мене беа 10% во класот. Останатите не научија ни да бекнат. А учев во добри училишта. Значи не можеш да кажеш дека во просек македонците се јаки со странските јазици. Факт е дека помладите генерации мрднаа, но оние со 35+ се воглавно дудуци.

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:


Независно колку се тие земји големи, а нашата МК е мала дво-милионска земјичка, можеме да се споредуваме баш поради фактот дека пропорционално гледано апсолутно водиме. Категорички тврдам.


Пропорциите апсолутно немаат значење. Токму поради големината на Македонија, течното зборување англиски треба да е дефиниција за писменост. Тој што разбира само македонски за светот е глув, нем и неписмен. Пазар од еден и половина милион жители не е доволен за успех.

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:


Што ли ти направила таа твоја земја Македонија што цело време само негираш се нејзино, а сепак редовно го посетуваш форумов македонски (значи уште си врзан за неа).


Оваа забелешка ќе ја игнорирам, затоа што си земаш право да судиш лично, а тоа право не ти го дадов.-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 11.Декември.2007 во 11:19
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

[QUOTE=brza]
[QUOTE=chuchuliga].................... На шпанците им треба уште помалку, оти половина свет зборува шпански. ................................
   koj polovina svet?!,...mislish na juzna amerika?,...samo tamu ,..da,...i toa bez najgolemiot sto milionski brazil,...kakov polovina svet?![/QUOTE]

Па да, мислам на Јужна Америка, без сто милионскиот Бразил, но со сто милионското Мексико, а немој да ги заборавиш САД и Филипините, и еден куп поситни држави - се на се околу половина милијарда луѓе.
 
среќасреќасреќа
 
1.„...половина свет зборува шпански....“ - така е зборот,   бидејки во голем дел на планетава де факто се зборува шпански.
 
НО
 
2. „....се на се околу половина милијарда луѓе....“ не е половина планета која веќе одамна ја надмина бројката на шест милијарди жители.
 Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 11.Декември.2007 во 11:48
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Почитуван канадски македонецу, иако Франција е 60-милионска земја, Шпанија тука некаде (да, факт е дека пола свет зборува шпански), а во светов доминира англискиот јазик поради политичката доминација на САД и ВБ, и можеби не им се преку потребни странските јазици (на оние од англиско говорно подрачје, не и на другите!), тоа не го намалува ниту оправдува фактот дека имаат лош систем на образование (и воопшто познавање)  на странските јазици.


Уште повеќе почитувана германска македонке, тоа што го зборуваш е во принцип точно, но е ирелевантно. Не доаѓаат шпанците и французите да работа во Македонија, та тие да треба да учат македонски, туку македонците сакаат да работат во странство. Значи македонецот како придобивка од живеењето во мала (и неразвиена) држава, МОРА да има подобро образование и да зборува барем уште еден јазик ако сака успех во светот.
 
Мојот коментар беше коментар на твојата изјава дека во МК системот за образование (и познавање) на странски јазици е лош, што не е вистина.
Во МК она што е многу позитивно и мислам дека придонесува за подобро учење јазици е што сите филмови се даваат во оригинална верзија, а не со синхронизиран превод на локалниот јазик, како во сите западни земји,или со грозен симултан превод како во источна Европа. На тој начин човек пред се го слуша АВТЕНТИЧНИОТ ГЛАС на глумецот (тоа за мене значи почит кон глумецот и кон целиот филм!), а плус и го слуша паралелно странскиот јазик. На тој начин некои луѓе дури и го научуваат јазикот (и ти самиот знаеш колку гледање ТВ на странски јазик го подобрува знаењето на истиот)или ако ништо друго ја развиваме подлогата, предиспозицијата (во мозокот) за учење/познавање  уште еден јазик.

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:


Бидејки тие во нивните школи и к*рсеви ги учат јазиците со години и пак не научуваат (со чесни исклучоци). Јас лично англискиот го научив во основно училиште во Скопје, не одев дури ни на к*рс, а верувај дека ми е прилично добар.


И јас својот англиски многу добро го научив во македонските школи. Но такви како тебе и како мене беа 10% во класот. Останатите не научија ни да бекнат. А учев во добри училишта. Значи не можеш да кажеш дека во просек македонците се јаки со странските јазици. Факт е дека помладите генерации мрднаа, но оние со 35+ се воглавно дудуци.
 
Тоа е сосема ирелевантно бидејки така е во секоја земја на светов. Никој не ни полош (дали??намигнување) ни подобар.

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:


Независно колку се тие земји големи, а нашата МК е мала дво-милионска земјичка, можеме да се споредуваме баш поради фактот дека пропорционално гледано апсолутно водиме. Категорички тврдам.


Пропорциите апсолутно немаат значење. Токму поради големината на Македонија, течното зборување англиски треба да е дефиниција за писменост. Тој што разбира само македонски за светот е глув, нем и неписмен. Пазар од еден и половина милион жители не е доволен за успех.

 
Да, факт е дека треба да се учи јазик. Зборувам многу од нив, редовно жонглирам и планирам и нови да учам. Големо, незаменливо богатство е. Не само за работа, туку воопшто за комуникација, страшно ги шири хоризонтите.
Но, пак ќе речам: ако американецот зборува само англиски, или кинезот само кинески (а тек нив колку ги има?????), или колумбијанецот само шпански, хоризонтот не им е ништо поширок од оној на македонецот кој не зборува странски јазик. Пошто знаеме дека на пример голем дел од американците САД ги имаат за центар на светот, а останатиот дел за неколку мали државички. Па така доаѓаат до заклучок дека пола милијарда жители се веќе пола жители на планетава намигнувањенамигнувањенамигнување.
 
Зборување само на својот (во случајов англиски) јазик, можеби е оправдан, бидејки цел свет го зборува, па автоматски и комуникацијата и пазарот се ширум отворени и големи. Но тоа води кон себе - центризам и своевидна нарцисоидност кои драстично го ограничуваат хоризонтот и видокругот, а може и умот да го заматат, што може да биде погубно во некоја блиска иднина (на пример развојот на кинескиот пазар и економија).

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:


Што ли ти направила таа твоја земја Македонија што цело време само негираш се нејзино, а сепак редовно го посетуваш форумов македонски (значи уште си врзан за неа).


Оваа забелешка ќе ја игнорирам, затоа што си земаш право да судиш лично, а тоа право не ти го дадов.
 
ОК, почитувам.


 


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 26.Април.2011 во 16:49
Од 1 Јули 2011 и граѓаните кои не се во ЕУ ќе може да работат во Холандија.

Тоа значи дека ќе им биде издадено work permit

http://www.euractiv.com/en/enlargement/netherlands-curbs-bulgarian-romanian-workers-news-504028 - ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ


Постирано од: bojan-goran
Датум на внесување: 24.Декември.2013 во 08:49
RABOTA VO SVAJCARIJA

PRED 2NEDELI SLEDESE OGLAS ZA RABOTA VO LUCERNRABOTNICKI ZA VO SHVAJCARIJA
<Претходна   |   Огласи   |   Следна >
Нудам работа од bosko на 16 дек 12:36 Избриши, измени или обнови го твојот оглас
Направи го онлајн овој оглас
Ново!

Цена: -
Локација: Кичево, Кичево

Сектор: Работа во странство

Potrebni se 15 devojki ili zeni na vozrast od 25 do 35 godini za rabota vo Svajcarija potocno vo LUCEERN kako rabotnicki vo cvekarska firma za odrzuvanje i pakovanje na oranzerisko cveke iskustvo ne e potrebno poznavanje na jazik e dovolno da znaete Srpski zatoa sto gazdite se srbi i skoro site vraboteni se od bivsa jugoslavija potrebno je dase ima bugarski pasos ili nekoj drug evropski smestaj vie obezbeden samo sto sami si plakate od mesecnata plata se odbiva se raboti vo tri smeni po 8 casa i se plaka po sat zdrastveno i penzisko ste osigurani so prv dogovor na 1 godina satnica od 15 svajcarski franci za podetani informacii javetese na telefon 078665705 ili na email renevra@outlook.com
<img alt="" src="/Content/Images/new_pack/none.gif" />
Прати e-mail Избриши, измени или обнови го твојот оглас Зачувај го огласот
bosko : 078665705

TESKO NA TIE PPECALBARI STO DADOA PASOSI KAJ BOSKO OD VCERA GO ISKLUCI MOBILNIOT TELEFON SEGA SE JAVUVA VIP SEKRETARKA,COVEKOT SI NAPRAVI BIZNIS KOJ DAL PASOS KAJ NEGO KE OSTANE BEZ ISTIOT BIDEJKI BELOSVETSKIOT PREVARANT GO NEMA IZBEGA


Постирано од: kuracpalac
Датум на внесување: 08.Јануари.2014 во 23:51
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1556514-Rabota-Holandija-i-Belgija Dali nekoj znae neshto povece za ova i dali nekoj apliciral za ovaa rabota neznam kolku e sigurna rabotata pa me interesira dali ima i nekoj shto e zainteresiran.Jas koga iskontaktirav so osobata preku Email mi kaza samo deka treba da i dadam kopija od pasosh i kratka biografija pa da cekam ako me primat treba da uplatam 50e za dukumenti i taa ce ne ceka vo Holandija na avtobuska stanica.Ako ima nekoj kako mene za ovaa rabota shto apliciral neka me kontaktira za Email bidejci rabotata e so MK pasosh.     


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 09.Јануари.2014 во 08:57
Originally posted by kuracpalac kuracpalac напиша:

http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1556514-Rabota-Holandija-i-Belgija Dali nekoj znae neshto povece za ova i dali nekoj apliciral za ovaa rabota neznam kolku e sigurna rabotata pa me interesira dali ima i nekoj shto e zainteresiran.Jas koga iskontaktirav so osobata preku Email mi kaza samo deka treba da i dadam kopija od pasosh i kratka biografija pa da cekam ako me primat treba da uplatam 50e za dukumenti i taa ce ne ceka vo Holandija na avtobuska stanica.Ako ima nekoj kako mene za ovaa rabota shto apliciral neka me kontaktira za Email bidejci rabotata e so MK pasosh.     

Ако ти рекле дека е само за 3 месеци може и има некоја вистина во огласов. Ако не, бегај подалеку од нив!


Постирано од: Angel-Miranda
Датум на внесување: 02.Април.2015 во 20:39
За тие што се заинтересирани за работа во странство, прочитав дека во Германија,Норвешка и Шведска може да сен ајде работа без бугарски пасош.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 20.Мај.2015 во 22:09
Која е прикаската со Малта некој дали знае?
Лично не познавам никој што отишол,
но слушам многумина оделе.Можело со македонски пасош.


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 21.Мај.2015 во 00:22
Orka, izdavaat rabotni dozvoli so MK pasosh.
No toa ti e za niskokvalifikuvan kadar, kako higienichari i za medicinsku personal. Za drugo ne sum prashala dali moze. Verojatno vazi za site deficitarni profesii..
Momentalno toa im e potrebno, prvite zatoa shto lokalnite ne se zainteresirani za rabota, a vtorive zatoa shto se deficitarni.
Uslovot za prvive e da odish preku agencija (lokalna), toa ti e kako eden vid sponzorstvo..
Za medicinski personal, kolku shto znam moze i bolnicata da ti e eden vid sponzor..
Imam vnuka shto raboti momentalno tamu, dermatolog.
Ubava ziveachka imalo..
Ako dobro me sluzi memorijata, im davaat dozvoli na godina dena..

-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 05.Јуни.2015 во 23:42
Originally posted by Орка Орка напиша:

Која е прикаската со Малта некој дали знае?
Лично не познавам никој што отишол,
но слушам многумина оделе.Можело со македонски пасош.


Да побараме врски кај чоеков плазење
http://vecer.mk/life/jas-sum-makedonec-jas-sum-sin-na-aleksandar-makedonski-jas-nikogash-ne-se-otkazhuvam" rel="nofollow - http://vecer.mk/life/jas-sum-makedonec-jas-sum-sin-na-aleksandar-makedonski-jas-nikogash-ne-se-otkazhuvam
Па после можи и ќе не изненадиш со некое видео од таму голема насмевка


-------------
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 06.Јуни.2015 во 15:58
Лелеееееееееј...За Груевски
Да не е ова тажно,смеењево на арно ќе беше.
Нека си ги чува Господ,кој му се отворил патот арно да го снајде...
Ова оти мене убо лошото ме снајде,жив и здрав ама без пари.
Се има по тој бели свет...


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 06.Јуни.2015 во 17:08
Море алал да му е, 300 склека, јас на 30 и ќе колабрирам смеење

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: Nela13
Датум на внесување: 11.Јули.2015 во 01:46
Znae li nekoj za svedski ili norveski zakoni nesto da mi objasni?


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 13.Јули.2015 во 18:20
Не верувам дека некој од тука ќе ти каже нешто во врска со правен систем во Шведска и Норвешка.

Ај пробај со  http://www.pravdiko.mk/" rel="nofollow - http://www.pravdiko.mk/  имаше некаде дел кај што може да поставиш прашања.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 26.Август.2015 во 14:42
Ај ако има некој што работи подолг период регуларно во Германија
со македонски пасош нека ме контактира по лична порака.
Ме интересираат некои детали околу работната дозвола.


-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 26.Август.2015 во 15:56
Site 6-7 drugari koi podolgo imaat regularna rabota i svoja firma se so bg pasosh, so makedonski ne mi se veruva da ima nekoj

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 12.Ноември.2017 во 12:43
Momentalno na pazarot na trudot vo Germanija se bara....medicinski personal , IT tehnicari , vozaci so D kategorija ...i po nesto za magacioneri. Ova e za nekoja solidna plata nad 2000 evra.
Vo Svajcarija kade sto sum jas ima potreba od vozaci distributeri , medicinski personal...i sekako IT tehnicari no samo so EU pasosi.

-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk