IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Како на работа во некоја европска  земјa
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како на работа во некоја европска земјa

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
saale Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Како на работа во некоја европска земјa
    Испратена: 09.Јануари.2007 во 11:11
За нашите во странство не е лошо да напишат како е најлесно да се стигне до некоја развиена зжемја. Како се отидени а највеќе ме интересира дали имаат некого повлечено. Си идат од Македонија и се забораваат . Барем мене така ми изгледа. Да не се налутат ама нека ме разубедат дека не е така.
only the best can be N 1
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 01:34
Originally posted by saale saale напиша:

За нашите во странство не е лошо да напишат како е најлесно да се стигне до некоја развиена зжемја. Како се отидени а највеќе ме интересира дали имаат некого повлечено. Си идат од Македонија и се забораваат . Барем мене така ми изгледа. Да не се налутат ама нека ме разубедат дека не е така.Патот е трнлив, не е лесен, само треба да замижиш и да тргнеш.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Diki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 02:00
nemam nikoj povleceno, samo mama mi doaga na sekoi 2 godini u gosti, toa toa. fala mu na boga i za toa.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 15:08
Не знам како е најлесно да се дојде директно на работа во некоја европска земја. Мислам дека е многу тешко, ако не и невозможно. Или, можеби треба да се пријавиш најрегуларно на конк*рс за некакво работно место (за тоа треба одлично познавање на јазик и редовно да пратиш на интернет по разни весници кадешто се објавуваат конк*рси) и можеби ќе упали. Сум чула за такви случаеви..
Јас лично студирав и потоа добив работа на истиот факултет кадешто магистрирав. За помладите тоа е наједноставниот (а не е воопшто лесен) пат.
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 15:18
vo stranstvo se bara kvalitet a ne kvantitet.....ako si sposoben ke najdes rabota kade i da sakas!
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 15:34
Кога викам невозможно мислам на бирократски, административни проблеми од типот дозвола за работа, виза итн. Инаку се подразбира дека кај нас во МК има и квалитетен кадар (не зборувам за оние кои би работеле било што. Бидејки било што може секој, или скоро секој да работи).
Затоа мислам дека ако некој се јави на распишан конк*рс (некаква работа за која треба универзитетска диплома, искуство и сл.) и ако ја добие работата, има шанси да добие и работна виза. Знам дека не се најчести, но дека има такви случаеви од нашите краишта.


Изменето од chuchuliga - 05.Декември.2007 во 15:36
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 18:15
Тема: Како на работа во некоја европска земје


Za pomladite najdobro e da se otide na studii, dali redovni ili postdiplomski seedno. Taka se dobiva (1) prepoznatliva i priznaena kvalifikacija i (2) vreme da se osvesti i navikne covek na drugata kultura, da se pokaze kolku e sposoben i eventualno da dobie ponuda za rabota.
Za povozrasnite e mnogu potesko - prakticno e nevozmozno nekoj da gi vikne od Makedonija, kolku i da se strucni i pametni - pricina za toa se predrasudite sprema MK, ocajnata megjunarodna pozicija na MK, neusoglasenosta i zastarenosta na nasiot obrazoven sistem (cist promasaj) i mnogu niskoto prosecno nivo na poznavanje na stranski jazici megju obrazovanite lugje vo MK.

Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 13:15
[QUOTE=Polar Bear]Тема: Како на работа во некоја европска земје


Za pomladite najdobro e da se otide na studii, dali redovni ili postdiplomski seedno. Taka se dobiva (1) prepoznatliva i priznaena kvalifikacija i (2) vreme da se osvesti i navikne covek na drugata kultura, da se pokaze kolku e sposoben i eventualno da dobie ponuda za rabota.
Za povozrasnite e mnogu potesko - prakticno e nevozmozno nekoj da gi vikne od Makedonija, kolku i da se strucni i pametni - pricina za toa se predrasudite sprema MK, ocajnata megjunarodna pozicija na MK, neusoglasenosta i zastarenosta na nasiot obrazoven sistem (cist promasaj) i mnogu niskoto prosecno nivo na poznavanje na stranski jazici megju obrazovanite lugje vo MK.

Колку што мене ми е познато,БАРЕМ секој втор македонец знае да се разбере со странец на некаков англиски јазик, а најголем дел од високо образованите македонци говорат течно барем еден странски јазик (познавам многу таквисреќа).
Моето искуство до сега ми покажало дека:
Во Франција, 95% зборуваат САМО француски и не се ни срамат тоа да го признаат, а од тие 5 % можеби 1 или 2 %течно говорат некаков странски јазик.
Нешто, само малку поарни се шпанците и итаљаните.
Кај луѓето од англиските говорни подрачја (ок,во Канада има познавања и од француски поради Квебек) ретко се среќава некој кој говори странски јазик. Најчесто се тоа луѓе кои веќе живеат во странство, па го научиле јазикот на земјата во која живеат, или биле на некаков студиски престој.
Во Германија скоро сите зборуваат добар или коректен англиски. Но затоа образованието во основните училишта е на катастрофално ниво, децата поминуваат многу време во училиште и се преоптеретени со домашни задачи, дома најчесто ги работат во придружба на родител (во Франција не е многу поинаку), и кога ќе споредам со она што нашите деца во МК учат и колку знаат  - оди во полза на македонските деца.
Плус, во цел свет е познато дека САД има многу сиромашен и лош (но многу скап!) систем на средно образование. Тоа што кај нас се учи во средно кај нив е на факултет, а се специјализираат дури на пост-дипломски.
Не знам како е во Канада.
Не сакам да кажам дека во МК е се супер. Да, сигурно е дека има многу дупки, празнини, и би рекла дека пред се методите се застарени, а не само материиите кои се учат; но да беше образовниот систем чист промашај, и да имавме толку НЕпознавање на странски јазици, не знам како ќе успееја толку многу млади учени луѓе да завршуваат магистерски, докторски студии во богатите земји на одлични универзитети, и да добиваат одлични работни места на истите.
Кон врв
Marck Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marck Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 13:53

sto siris dezinformacii okolu poznavanjeto na jazicite.eve vo spanija, spancite go zboruvaat dobro angliskiot jazik,a imaat poznavanej na italjanskiot jazik

potoa za italjanite koj od mali noze go ucat angliskiot jazik, kade sto postojat ucilista za angliski jazik na koj se skoluvaat decata i obavezno vtor jazik im e germanskiot ili spanskiot (po nivni izbor) ova ne e novitet vcerase vo obrazovanieto , nego trae psolednite 15 godini.

vo francija ne sum bil i ne mozam da tvrdam nesto za koe nemam poznavanje,a za fermancite osven mladite postarite nemat pojma od angliski jazik.

barvo ma cuculigo ocigledno hitlercinjata praveni od epruveta kako nacija se "najpismeni"

Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 18:08
[QUOTE=Marck]

sto siris dezinformacii okolu poznavanjeto na jazicite.eve vo spanija, spancite go zboruvaat dobro angliskiot jazik,a imaat poznavanej na italjanskiot jazik

potoa za italjanite koj od mali noze go ucat angliskiot jazik, kade sto postojat ucilista za angliski jazik na koj se skoluvaat decata i obavezno vtor jazik im e germanskiot ili spanskiot (po nivni izbor) ova ne e novitet vcerase vo obrazovanieto , nego trae psolednite 15 godini.

vo francija ne sum bil i ne mozam da tvrdam nesto za koe nemam poznavanje,a za fermancite osven mladite postarite nemat pojma od angliski jazik.

Јас напишав дека тоа е моето лично искуство. Редовно имам контакти со сите овие земји - живеам во Германија, зборувам течно германски, англиски и француски и патувам редовно во Франција (кадешто сум живеела повеќе години) и Шпанија, а имам контакти со луѓе од буквално цел свет.
 Шпанците го знаат (поточно разбираат италијанскиот - и обратно) бидејки е јазик од истата фамилија (на латински јазици во кои спаѓа и францускиот). И тие меѓусебно се разбираат како и ние со србите или бугарите. Како германците со холанѓаните. Како швеѓаните и норвежаните.
И во франција има к*рсеви и училишта на/за англиски јазик, го учат во школо, па сепак не се срами студент на Сорбона на 25 год. возраст да каже дека не го зборува јазикот.
Со шпанците е подобро, но не многу подобро (ама е подобро отколку во Франција, факт). За италијаните знам дека се тука некаде со шпанците.
Факт е дека што се однесува до познавање странски јазици, водат германците и скандинавците.И постарите генерации спаѓаат тука. А и таму кадешто си ти (барем така се пишуваш) англискиот е втор јазик.
 
 
barvo ma cuculigo ocigledno hitlercinjata praveni od epruveta kako nacija se "najpismeni"
 
Не разбирам што сакаш да кажеш со ова?
 
 
Поентата на муабетот ми е дека не се македонците ништо помалку образована нација во поглед на јазици од многу други нации на светов. Односно дека не се другите многу поарни од нас.


Изменето од chuchuliga - 08.Декември.2007 во 18:11
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 19:29
Originally posted by Marck Marck напиша:

sto siris dezinformacii okolu poznavanjeto na jazicite.eve vo spanija, spancite go zboruvaat dobro angliskiot jazik,a imaat poznavanej na italjanskiot jazik

potoa za italjanite koj od mali noze go ucat angliskiot jazik, kade sto postojat ucilista za angliski jazik na koj se skoluvaat decata i obavezno vtor jazik im e germanskiot ili spanskiot (po nivni izbor) ova ne e novitet vcerase vo obrazovanieto , nego trae psolednite 15 godini.

vo francija ne sum bil i ne mozam da tvrdam nesto za koe nemam poznavanje,a za fermancite osven mladite postarite nemat pojma od angliski jazik.

barvo ma cuculigo ocigledno hitlercinjata praveni od epruveta kako nacija se "najpismeni"

 
 
Zdravo na site!!!
 
Eve sum jas od Spanija vi pisuvam i moram da ve demantiram
 
Ne znam za drugite zemji ama tuka vo Spanija vRSKA NEMAAT ZA JAZICI. Jas koga dojdov tuka i posle nekoe vreme koga ne znaev dobro spanski gi prasuvav dali zboruvaat angliski. Nekoi sto ucele si priznavaa deka nisto ne naucile. Najsmesno mi bese koga nekoi sto zavrsile i 5-ti stepen angliski (najvisoko) nisto ne znaat. Prvo mi se falat deka 5-to nivo zavrsile i jas radosna si pocnuvav na angliski so niv. Ama posle koga ke videv deka ne me razbiraat si prodolzuvav na Spanski. Tolku pari davaat za da naucat jazik a posle pojma nemaat. Tie sto navistina znaat nekoj jazik se mnogu retki tuka.
 
Jas potalentirani za jazici od nas Makedoncive uste nemam sretnato!
 
Inaku jas zboruvam tuka spanski so soprugot i site tuka, a so devojceto makedonski.
 
Nema sto da se plasam deka ako i zboruvam na Makedonski nema da nauci Spanski. Toa e cista glupost!!! Ne poznavam takov slucaj. Ona sto nas ne buni e deka dvojazicnite deca pocnuvaat pokasno da zboruvaat i nekade okolu 4-5 godini toj ¨problem¨so dvojazicnosta isceznuva. vo meguvreme malku zaostanuvaat od drugite.
 
ona sto se slucuva so tie sto im zboruvaat drug jazik e deka ne go naucuvaat makedonskiot, a ne obratno. treba uste od najrana vozrast da se naviknuva deteto da zboruva i na dvata jazici, togas se pocnuva a ne potoa.
 
Na kraj neka si gi prasaat pedijatrite vo zemjite kade sto ziveat, ke im go kazat istoto sto i jas tuka. Ama izgleda kako i tuka vo Mk izgleda i tamu samo na bajacki im veruvame, na doktori sto znaat i se videle ne!!!
 
Кон врв
zajasna Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zajasna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 02:09
Znam deka vo Makedonija ima nekoi agencii koi posreduvaat za da rabotis vo stranstvo no najcesto ona sto go nudat e za kratok rok i za obicna rabota. No rabota si e rabota i ako nekoj saka da zamine vo stranstvo ke prifati se . Druga posigurna opcija e dokolku imas rodnini vo stranstvo. Za ovaa opcija rodninite treba da se fini i da sakaat da ti pomognat , pa da ti ispratat garantno pismo. Sekoj pocetok e tezok no nikogas ne treba da se odkazeme od rabotite koi gi poosakuvame i sekako ne treba da se odkazeme od edno podobro utre.        намигнување
Sekogas e ubavo da se slusnat razlicni mislenja zasto toa ja zbogatuva idejata
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 04:07
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

[QUOTE=Polar Bear]Тема: Како на работа во некоја европска земје Za pomladite najdobro e da se otide na studii, dali redovni ili postdiplomski seedno. Taka se dobiva (1) prepoznatliva i priznaena kvalifikacija i (2) vreme da se osvesti i navikne covek na drugata kultura, da se pokaze kolku e sposoben i eventualno da dobie ponuda za rabota. Za povozrasnite e mnogu potesko - prakticno e nevozmozno nekoj da gi vikne od Makedonija, kolku i da se strucni i pametni - pricina za toa se predrasudite sprema MK, ocajnata megjunarodna pozicija na MK, neusoglasenosta i zastarenosta na nasiot obrazoven sistem (cist promasaj) i mnogu niskoto prosecno nivo na poznavanje na stranski jazici megju obrazovanite lugje vo MK. <FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Колку што мене ми е познато,БАРЕМ секој втор македонец знае да се разбере со странец на некаков англиски јазик, а најголем дел од високо образованите македонци говорат течно барем еден странски јазик (познавам многу таквисреќа).
<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Моето искуство до сега ми покажало дека:

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Во Франција, 95% зборуваат САМО француски и не се ни срамат тоа да го признаат, а од тие 5 % можеби 1 или 2 %течно говорат некаков странски јазик.

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Нешто, само малку поарни се шпанците и итаљаните.

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Кај луѓето од англиските говорни подрачја (ок,во Канада има познавања и од француски поради Квебек) ретко се среќава некој кој говори странски јазик. Најчесто се тоа луѓе кои веќе живеат во странство, па го научиле јазикот на земјата во која живеат, или биле на некаков студиски престој.


<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Во Германија скоро сите зборуваат добар или коректен англиски. Но затоа образованието во основните училишта е на катастрофално ниво, децата поминуваат многу време во училиште и се преоптеретени со домашни задачи, дома најчесто ги работат во придружба на родител (во Франција не е многу поинаку), и кога ќе споредам со она што нашите деца во МК учат и колку знаат  - оди во полза на македонските деца.

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Плус, во цел свет е познато дека САД има многу сиромашен и лош (но многу скап!) систем на средно образование. Тоа што кај нас се учи во средно кај нив е на факултет, а се специјализираат дури на пост-дипломски.

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Не знам како е во Канада.

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Не сакам да кажам дека во МК е се супер. Да, сигурно е дека има многу дупки, празнини, и би рекла дека пред се методите се застарени, а не само материиите кои се учат; но да беше образовниот систем чист промашај, и да имавме толку НЕпознавање на странски јазици, не знам како ќе успееја толку многу млади учени луѓе да завршуваат магистерски, докторски студии во богатите земји на одлични универзитети, и да добиваат одлични работни места на истите.


Во твојата дискусија има еден fatal flaw. Македонија не може да се споредува ни со Франција, ни со Германија или Шпанија, а уште помалку САД и Канада. На голема и развиена нација како фрацуската можеби не и треба да зборува англиски. На шпанците им треба уште помалку, оти половина свет зборува шпански. Не зборуваме за било кои странски јазици, туку за англиски. И тоа не да се разбере некако, ниту пак за интелектуален престиж, туку да зборува течно, да знае да пишува и чита за професионална употреба. Таков систем на образование во Македонија не функционира - а треба.

Слаба им е утехата ма македонските деца што имаат подобро образование (дали ?!?) од децата во САД и што се попаметни од нив (пак дали ?!?), кога времето им го губат на неважни работи за животот. Мислам дека на никој во Македонија не му е јасно зошто служи образованието. Станува збор за претрупан систем, отсекогаш без концепција, со матријал доволен да се исшколуваат четворица. Чисто силување. Да не збориме за идеолошките ставови издигнати на ниво на наука.

Тоа што млади луѓе завршуваат магистерски и докторски во странство и што добиваат работи на уневерзитетите е затоа што се школуваат во тоа странство (нели магистерски и докторски се школо). Впрочем, тое е еден од најдобрите начини да се излезе од Македонија. Колку примери има докторант од македонски универзитет да биде вработен на странски универзитет? Те уверувам дека во целата историја на МАкедонија ги нема повеќе од десетина.
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 23:39

Во твојата дискусија има еден fatal flaw. Македонија не може да се споредува ни со Франција, ни со Германија или Шпанија, а уште помалку САД и Канада. На голема и развиена нација како фрацуската можеби не и треба да зборува англиски. На шпанците им треба уште помалку, оти половина свет зборува шпански. Не зборуваме за било кои странски јазици, туку за англиски. И тоа не да се разбере некако, ниту пак за интелектуален престиж, туку да зборува течно, да знае да пишува и чита за професионална употреба. Таков систем на образование во Македонија не функционира - а треба.

Слаба им е утехата ма македонските деца што имаат подобро образование (дали ?!?) од децата во САД и што се попаметни од нив (пак дали ?!?), кога времето им го губат на неважни работи за животот. Мислам дека на никој во Македонија не му е јасно зошто служи образованието. Станува збор за претрупан систем, отсекогаш без концепција, со матријал доволен да се исшколуваат четворица. Чисто силување. Да не збориме за идеолошките ставови издигнати на ниво на наука.

Тоа што млади луѓе завршуваат магистерски и докторски во странство и што добиваат работи на уневерзитетите е затоа што се школуваат во тоа странство (нели магистерски и докторски се школо). Впрочем, тое е еден од најдобрите начини да се излезе од Македонија. Колку примери има докторант од македонски универзитет да биде вработен на странски универзитет? Те уверувам дека во целата историја на МАкедонија ги нема повеќе од десетина.
[/QUOTE]
 
 
Почитуван канадски македонецу, иако Франција е 60-милионска земја, Шпанија тука некаде (да, факт е дека пола свет зборува шпански), а во светов доминира англискиот јазик поради политичката доминација на САД и ВБ, и можеби не им се преку потребни странските јазици (на оние од англиско говорно подрачје, не и на другите!), тоа не го намалува ниту оправдува фактот дека имаат лош систем на образование (и воопшто познавање)  на странските јазици. Бидејки тие во нивните школи и к*рсеви ги учат јазиците со години и пак не научуваат (со чесни исклучоци). Јас лично англискиот го научив во основно училиште во Скопје, не одев дури ни на к*рс, а верувај дека ми е прилично добар.
Независно колку се тие земји големи, а нашата МК е мала дво-милионска земјичка, можеме да се споредуваме баш поради фактот дека пропорционално гледано апсолутно водиме. Категорички тврдам.
 
Што ли ти направила таа твоја земја Македонија што цело време само негираш се нејзино, а сепак редовно го посетуваш форумов македонски (значи уште си врзан за неа).


Изменето од chuchuliga - 10.Декември.2007 во 23:40
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.