IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто македонците низ светот се толку себ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаЗошто македонците низ светот се толку себ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 27>
Автор
Порака
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2007 во 22:00
Ne samo vo stranstvo tuku i ovde sme beter.
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2007 во 22:05
Originally posted by sensei sensei напиша:

Informacija: Makedoncite od stranstvo isprakjaat nazad vo MK milijarda evra godisno. Brojkata e tuka nekade, mozebi pogolema.Makedonskata ekonomija, i opsto drzavava prezivuva isklucivo zaradi tie pari.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2007 во 22:56
naivni,navni,naivni,...a,be do koga?!,....milijardi dolari!!,.....da puknesh od smeenje,..LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Синдарела Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Бањана Пепелашка

Регистриран: 06.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2604
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2007 во 23:27
Originally posted by bombona bombona напиша:

Kolku luge- tolku razlicni iskustva! Moe mislenje e deka nikogas, za nisto i nikoj ne treba da se generalizira. Nie Makedoncite sme vakvi ili takvi... ne drzi seto toa. Mnogu nerealno da ocekuvas deka nekoj sto zivee vo druga zemja 30-40 god moze da ti najde rabota vo kancelarija! Pa, tie luge, ednostavno, ne se na toa nivo! Ne, ne velam deka se losi, no, ednostavno, tolu mozat, za toa znaat. Zasto site od Mak sekogas ocekuvaat deka nekoj treba da im dade nesto?! Jas ziveam nadvor nekolku godini i znam deka site Makedonci da dojdat na zapad i da rabotat tuka, ubedena sum deka 90% ke se vratat nazad, a samo 10% ke ostanat! Ovde dusa ti vadat! Nema prostuvanje! Iko rabotam vo odlicna firma, na odlicno rab. mesto duri i za vikendi rabotam. Ednostavno moras, ako sakas da prezivees!
Smetam deka kvalitetot na zivot tamu e mnogu podobar od tuka. Ima poveke druzenje, zabava i prijatelstva. Se osekas ziv! Ovde si staven vo krug od koj e tesko da izlezes.
Imam prijateli Makedonci koi ziveat tuka veke 15god. i bas se OK. Sekoj si gleda svoja rabota, koga mozeme si pomagame, ne mozam da se pozalam.
I, nikogas ne me napustila nadezta deka za nekolku godini Mak mnogu ke napreduva i ke bide se podobro.
Pzdrav do site!Smile


се надевам дека вредело тоа што си отишла да работиш таму.....да бидеш робот и да си ги изгубиш емоциите во таа трка за време и успех!
Кон врв
skopje64 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Локација: Argentina
Статус: Офлајн
Поени: 5
Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 22:31

Zar moze da se gubat emocii ako rabotis vo strnastvo ova ne sum go znael.Cindarela dali ti voopsto znaes sto se emocii?

 
jordan23
Кон врв
MisIcA, Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The first MISS suspended

Регистриран: 01.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2007 во 10:30
Originally posted by sweet angel sweet angel напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:

Informacija: Makedoncite od stranstvo isprakjaat nazad vo MK milijarda evra godisno. Brojkata e tuka nekade, mozebi pogolema.Makedonskata ekonomija, i opsto drzavava prezivuva isklucivo zaradi tie pari.

uf vidi vidi, ova "prodadenite makedonski dusi" sto ti pravele za mkd LOLLOLLOL
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)
Кон врв
Strong Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 14
Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2007 во 18:28

Jas ne ziveam mnogu godini vo stranstvo (okolu 10 godini). Ziveam vo Italija imam 26 godini. Sum pomagal na poveke luge i ne sum bil nasteten od nikoj (mozebi za sitnici) , ne ziveam vo toj krug kako da vi kazam no ne mi e golema razlikata od zivotot vo Makedonija. I ako ziveam sam ne sum so familija da mi mislat drugi na mojte problemi no mojte problemi se za doma, Koga izleguvame na zabava ili slicno zivotot ne ni e razlicen od toj vo Makedonija ( normalno baba dedo cico strina nema! ) .. Koga sme site zaedno nikogas ne se pravelo muabet za takvi slicni raboti kako sto citam ovde na forumot, naprotiv nekoj od drugarite zapoznal nekoj sto e vo kriticna situacija ke se javi na site po red da se rasprasa kako stojat rabotite kaj nas za spienje za rabota ili slicno, Ako mozeme da pomogneme sigurno nema da odbieme koga ne mozeme.. Sto bi napravile i vie ? normalno odbies. Toa ne e sebicnost zavisi koj kako e bil precekan vo stranstvo od mnogu pricni. Nemoze nekoj so familija 2 deca 1 plata pola plata za stan plus troskovi itn.. Kolku i da saka da pomogne kako bi go storil toa ??

( a za tiee.. kako sto kazavte sto gledat da si gi vadat ocite da si ljubomorat da si zaviduvat, tie se od isto nivo edniot da ne e takov nema da stigne do tamo, begajte od tie krugovi ne se zarobuvaj so takvi) a toa sto kaza nekoj vo forumot ne se druzam so makedonci poradi toa... hmm Najdi si makedonci sto ke ti odgovarat a ne da se druzes so bilo koj kako vo Makedonija ti odgovaralo so makedonci a vo stranstvo ne??
Srbo
Кон врв
Anetce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 27
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 16:37
vo vrska s temava sakav da kazam deka toa zavisi od covekot kako toj gi svaka rabotite

jas licno imam edno mnogu negativno iskustvo so rodnini vo stranstvo megjutoa ne treba da se pamti samo losoto tuku i dobroto

poradi toa sto sakam da studiram vo germnaija bev so majka mi duri do germnija na fakultetot da se rasprasam so kako posto moite rodnini koi se samo na 2 minuti od fakulteot ne sakaa da otidat i da prasaaat pa nie potrosivme 1000 evra taka na gladno srce

i nema vrska so bidna bidna jas i majka mi otidovme i samo posle 3 dena vo germnaija im se javivme deka sme tamu i deka ke dojdeme na edno kafe da im doneseme pozdrav od makedonnija i znaete sto se desi?
NE NI SVARIJA NI KAFE NI NISO I NE OSTAVIJA DA BARAME HOTEL VO 23 CASOT NAVECER

megjutoa pak ke kazam zavisi do covekot

Zivotot e eden i edinstven zatoa zivej go sekoj den kako posleden
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 20:25
freak girl, ti mi teras na stipski dijalekt, ko moj covek da si Big%20smile

ne trebalo da odes do germanija, preku internet i po telefon mozelo da se rasprasas, na internet ima milion adresi i telefoni od fakulteti, taka da, rabotata i preku internet mozelo da ja zavrsis.

Kako i da e, jas si kazav, kaj mene tuka nema makednski familii, srbi i bugari imam sretnato, a makedonci mnogu slabo Confused
Кон врв
skopje64 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Локација: Argentina
Статус: Офлајн
Поени: 5
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 22:36
Se e do karakterot na covekot, iako nie si imame poseben tabiet i malku sme maandjii sakame da naogame mani na drugi luge i da se pravime najpametni,sepak nemozam da se pozalam na Makedoncite koi sum gi sretnal po svetov.
Ne daj boze da naletas na Crnogorec ili Bosanec toa se problemi pogotovo ako te osetat deka dobro si snajden i ti odi se od raka e od ovakvi e da begas strafta !
jordan23
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2007 во 17:49
Originally posted by skopje64 skopje64 напиша:

Zar moze da se gubat emocii ako rabotis vo strnastvo ova ne sum go znael.Cindarela dali ti voopsto znaes sto se emocii?

 
 
Тешко прашање за Синдарела, постави и полесно прашање.
Кон врв
LEGENDA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 359
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2007 во 02:11
koj e sebicen eve ja ne sum zimi sve eve nudam i rabota koj saka ama da ima bugarski ili hrvatski pasos
Кон врв
teofil Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 16.Јануари.2006
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 61
Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 01:49
abe i ti sega ,gi vikas za da rabotat.
Кон врв
LEGENDA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 359
Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 10:47
e da imas pravo aj da gi viknam ja da rabotam oni da spijat moze i taka
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.