Испечати | Затвори го прозорот

Зошто македонците низ светот се толку себ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4132
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 02:36
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Зошто македонците низ светот се толку себ
Постирано од: patriot1
Наслов: Зошто македонците низ светот се толку себ
Датум на внесување: 06.Мај.2006 во 12:50

ima li nekoj vo svetot sto go sledi ovoj forum,da ni kaze zosto Makedonskite pecalbari niz svetot se tolku sebicni i ne si pomagaat vo nisto?,gledaat samo da si nastetat eden na drug,dodeka Siptarite gi lapaat site najjubavi mesta.Cry




Коментари:
Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 06.Мај.2006 во 13:26
bratce....nie nikad ne sme se borile zaedno...taka bilo,taka ke bide i taka ke ostane....

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 06.Мај.2006 во 13:41
Е да Македонското мото секогаш било Сите за маене а јас за никој

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Везо
Датум на внесување: 06.Мај.2006 во 14:52
Ще се поправи.


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 10.Јуни.2006 во 10:37

od sto sme golemi goveda ke ne snema i kako drzava



-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: eli1
Датум на внесување: 11.Јуни.2006 во 20:45

pojma nemam..

znam deka ovde vo Anglija gledas da begas od makedonci..zosto? zatoa sto site se zavidlivi, malograganski licnosti...

Postoi ogromna zavidlivost megu Makedoncite ( osobeno strumicanite)...

Smesna rabota: eden odi na k*rs za smetkovodstvio (CCNA) i red drugi po nego...se kopiraat....:-))

A vo vrska so ogovaranje, uste pocudna rabota..so nekoi luge si zeveel vo makedonija t.e. se znaes po 20-25 godini...a tuka se ignorirame...se zaboravame..

Jas dosega ne sum naisla na makedonec, koj ke ti dade sovet vo vrska so zakoni ili nekoi imigracioni pravila,...sekoj gleda da te nasedne...
 
nemam poveke komentari..
zalosno e...


Постирано од: teona
Датум на внесување: 19.Јули.2006 во 14:33
 e toa e, za zal Disapprove

-------------
kako da sonuvam za idninata,koga site okolu mene hrcat...


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 19.Јули.2006 во 14:48
младите скоро заминати не влегуваат во оваа категорија !! лични искуства мои и искуства од мојата најблиска фамилија......
 
старите печалбари !!! ..........тоа е нивно обележје ...апсолутно се согласувам ........и тоа лично го искусив....доколку личното искуство го пренесам ке звучи увредливо и некултурно , затоа до тука....


Постирано од: martin_mk
Датум на внесување: 19.Јули.2006 во 18:46
I jas nesto da vi kazam od licno iskustvo... Od majka mi licni cicko i tetka ke se potepaa da gi piknat majka mi i tatko mi da rabotat vo fabrika da skapaat tamu od rabota.. Ejj, svoja krv da im stetat. Od cista ljubomora nisto drugo. Tie se macele koga dosle vo Kanada pa sega sakaat i na nas istoto da ni bide, da ne pomineme polesno od niv. Mizerija....
A se soglasuvam so toa deka novata generacija na Makedonski imigranti se sosema poinakvi. Sto se vika nozete uste ne im se na zemja probuvaat da im pomognat na drugi.
Toa e, ovie se obrazovani licnosti, 90% se intelektualci, a tie starite se malogracanski selski nekulturni licnosti. Samo sto izlegle od shtalata ti se pravat "koj sum jas, ziveam vo Kanada 40 godini". Ako sakas zivej uste 20, pak ima da ostanete takvi maloumni...


Постирано од: Sekretarka
Датум на внесување: 20.Јули.2006 во 12:18
Eve i edno moe iskustvo so Makedoncite vo svetot. Imam jas cicko vo Avstralija sto mu e prv bratucet na moj cicko tuka vo Makedonij. Na pocetokot koga otidoa stalno se slusaa po telefon i se bese vo najdobar red, se dodeka cicko mi od tuka ne mu ja pobara adresata na ziveenje. Tie tolku se isplasija sto prvo se pravdaa deka uste ne se so postojano mesto na ziveenje, a potoa pravea se samo da ne ja kazat. Inace cicko mi od tuka nikogas ne bil so takva nemera, samo sakase koga ke dojde nekoj golem i ubav praznik da mu prati po nekoja cestitk, da mu kaze deka tuka se uste ima nekoj na kogo mu znaci. Ama toa e nie Makedoncite megu sebe ke se unistime i koga nekoj ti misli dobro sam ke go otfrlis.


Постирано од: teona
Датум на внесување: 27.Јули.2006 во 14:45
A sigurna si deka samo adresata na ziveenje bila vo prasanje?,mislam,sto ima loso vo toa ako kazes kaj zivees,ja na pr.namerno koga im prakam na moite luge vo Mak.dali cestitka ili karticka,si ja pisuvam odnapred adresata,pa mosh ke mu tekne nekomu i mene da mi prati   :)) haha

-------------
kako da sonuvam za idninata,koga site okolu mene hrcat...


Постирано од: Sekretarka
Датум на внесување: 28.Јули.2006 во 10:12
A sto drugo bi bilo vo prasanje? Na sto mislis?


Постирано од: ok-girl
Датум на внесување: 30.Јули.2006 во 01:11

JAS OD OVDE OD KIPAR NEMAM TAKOV VPECATOK, IAKO NA MALKU NASINCI SUM NAUSLA



-------------
NOSTALGICARKA


Постирано од: spaski
Датум на внесување: 27.Август.2006 во 10:46
da skoro sekade e taka    mislam deka dolgogodishnoto ropsvo pod drugite nacii ne napravi taka ,ne unazadija za mnoguuuuuuuuuuuuuu    godini ???????


Постирано од: UK25
Датум на внесување: 29.Август.2006 во 21:04
Ne se nishto porazlicni makedoncite na strana od makedoncite vo Makedonija. sekade sekakov narod - normalno deka covek koga ke iskusi takvo neshto, toa i ke go zapameti i ke go donese zaklucokot deka site se 'sebicni.'
Zavisi, se e individualno, i koj za shto dosol. POmladive generacii kako shto nekoj spomena, se lugje koi dosle za doobrazuvanje, i dokazuvanje na malku po drug nacin od onoj pecalbarskiot - mozebi - neznam, samo pretpostavuvam. A vo trkata za pari, nacionalnata pripadnost ne pravi razlika, sekoj udara noz.
Moe mislenje (od iskustvoto ovde vo vatican :)) e deka generalno (ako vekje mora da generalizirame) kako narod sme zajadlivi i sebicni - moze gresam, daj boze da e taka.


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 02.Септември.2006 во 00:31
<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Ова што го читам е застрашувачки. Ама, морам да го кажам дел од моето искуство: во текот на почетоците на моите студии во Франција имав голема помош од некои македонци, со кои станавме големи пријатели. Живеам во Германија и колку можам помагам на наши луѓе кога доаѓаат тука, исто како што ми помагале и мене. На располагање сум за било што можам да помогнам - за колеги и пријатели Не мислам дека сите македонци се себични и завидливи.

Мислам дека ние македонците по природа некако најчесто ги гледаме негативните страни на работите, и ---- мнооогу сакаме да се жалиме!

-------------
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.


Постирано од: laki
Датум на внесување: 04.Септември.2006 во 01:26

    Ne e bas taka barem ja taka mislam a ima i zosto:
    Pred eden mesec vo Svedska prestojuvase edna fudbalska ekipa od s.Petrovac  Ekipata sose trenerite bese okolu 30 clena i ucestvuva na gotia kupot kade dovagjat ekipi od cel svet od 7 godisni do 18 i da ne dolzam mnogu ekipata celo vreme bese gostin na klubot Goce Delcev od Geteborg.Ekipata ne bese najavena deka doaga nego nasi luge gi videle decata po grad i taka se stapi vo kontakt. Za celo vreme na prestojot bea pomognati na sekoj nacin i od se srce taka da vo ovoj slucaj se pokaza nasata makedonska gostoprimlivost.
Moze toa i ne kostase mnogu no nikoj ne sakase na bilo koj nacin da izbegne od precekot na decata.


Постирано од: JoeyTribbiani
Датум на внесување: 05.Септември.2006 во 09:01
Originally posted by martin_mk martin_mk напиша:

I jas nesto da vi kazam od licno iskustvo... Od majka mi licni cicko i tetka ke se potepaa da gi piknat majka mi i tatko mi da rabotat vo fabrika da skapaat tamu od rabota.. Ejj, svoja krv da im stetat. Od cista ljubomora nisto drugo. Tie se macele koga dosle vo Kanada pa sega sakaat i na nas istoto da ni bide, da ne pomineme polesno od niv. Mizerija....
A se soglasuvam so toa deka novata generacija na Makedonski imigranti se sosema poinakvi. Sto se vika nozete uste ne im se na zemja probuvaat da im pomognat na drugi.
Toa e, ovie se obrazovani licnosti, 90% se intelektualci, a tie starite se malogracanski selski nekulturni licnosti. Samo sto izlegle od shtalata ti se pravat "koj sum jas, ziveam vo Kanada 40 godini". Ako sakas zivej uste 20, pak ima da ostanete takvi maloumni...
 
Eh kolku si vo pravo.
 
Mada mene makedonec mnogu mi pomogna koga dojdov vo Kanada.Iako poveketo starodojdeni se mnogu loshi lugje i ne sakaat da pomagaat voopsto.Sakaat da projdish niz istoto ,niz koe tie pominale.Toa im e od prostotilok.Kazi mi,koj e visoko obrazovan od starodojdenite? Koj e od grad,koj e vistinski makedonec?
Batali gi niv,dale, zele.Nie drugite megu nas da se drzime.Luge sme,pred se.


Постирано од: david69
Датум на внесување: 05.Септември.2006 во 15:31
I jas veruvam deka novite generacii iselenici ne se i ne bi trebao da bidat takvi.I dvajcata sto go napisavte e tocno iamm malku iskustvo vo stranstvo i koga mi kazuvaa ne veruvav no stvarno edni od najlosite sme.Ne sakaa d ane primat u klubovi nasi(baska sto se razedineti po mnogu i n ese sakaat megusebe) a i nadvor d agi sretnes isto.Mnogu podobro me prifatile srbi,bosanci,crnogorci,hrvati,bugari i albanci i nego nasite.Edinstven isklucok bese popot inaku to starite bea uzas,ne znam otkade tolku omraza
Moze ima isklucoci ,no kaj starite ne veruvam,vo mladive DA bar nekoi sto gi zapoznav preku forum
Pozdravi do site kade i da ste  i Bog da ne opameti i da se sakame i cenime poveke


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 05.Септември.2006 во 23:26
Novite i starite generacii iselenici se dva razlicni svetovi. Ne moze da se ocekuva nekoj sto se simnal od nekoe mariovsko selo na magare vo sredinata na seesetite, ne videl struja, cesma i normalno WC do svojata dvaesetipetta godina da bide oduseven so pojavata na nova generacija makedonci, koi za volja na vistinata se mnogu poblisku do svoite kanadski vrsnici otkolku do ovie prvite. Novata generacija iselenici zboruva angliski tecno, a mariovecot zaboravil makedonski a angliski nikogas nema da nauci. Noviot ima profesija, a toj ostanal nepismen. Vo slobodno vreme, mariovecot ja opravduva svojata odluka da se iseli preku sporedba na Kanada od dvaeset i prviot vek so povoena Makedonija. Najgolemo zadovolstvo za mariovecot e da gi vidi ovie obrazovani generacii vo kulturen shock, i posakuva toj vecno da trae. A koga posle prvicniot tezok period, noviot SAM ke si go najde mestoto, mariovecot go proglasuva za izdajnik na makedonskata kauza oti ovoj ne saka da se druzi so nego.
 
Neka mi prostat site mariovci, imav edna facka na um, no gi ima od site zafrleni kraevi na Makedonija.
 
Na site novoiseleni makedonci bi im preporacal: ne se oslonuvajte na rekla-kazala informacii od crkva ili nekoj klub. Obicno se sveduva na rasipan telefon, a protagonistite obicno ne znaat ni zbor angliski da procitaat, vklucuvajki gi tuka i popovite. Rabota nikoj nema da vi ponudi, duri ni za opstanok, zatoa sto toa e von nivniot vidokrug. Vo razvienite zemju informaciite ne odat preku Stojceta, tuku za se ima 1-800 broj i internet stranica. I nekoj platen da dade TOCNA informacija. Sum bil svedok na tolku banalni dezinformacii, koi na nekoi lugje im odzemale meseci. A odgovorot e najcesto vo prviot telefonski imenik.
 


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 19.Септември.2006 во 15:27
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Е да Македонското мото секогаш било Сите за маене а јас за никој



Bas taka ispagja ,ama ne mora da znaci deka site se takvi ( se tece, se se menuva) Big%20smile


-------------


Постирано од: raging bull
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 14:10
Originally posted by patriot1 patriot1 напиша:

ima li nekoj vo svetot sto go sledi ovoj forum,da ni kaze zosto Makedonskite pecalbari niz svetot se tolku sebicni i ne si pomagaat vo nisto?,gledaat samo da si nastetat eden na drug,dodeka Siptarite gi lapaat site najjubavi mesta.

ClapClapClapClapClap
ti si prav patriot so mu go mislit dobroto na svojot narod...na koj i da pripagjash...Mi se bendisa prashanjevo ama odgovorot mi e mn. dolg samo znaj deka te svakam
Pozdrav


-------------
Anger is a gift


Постирано од: podrummuz
Датум на внесување: 01.Декември.2006 во 12:23
Nemoj da bidesh siguren deka samo makedoncite se sebichni.


Постирано од: Vlad
Датум на внесување: 07.Февруари.2007 во 01:47
Originally posted by patriot1 patriot1 напиша:

ima li nekoj vo svetot sto go sledi ovoj forum,da ni kaze zosto Makedonskite pecalbari niz svetot se tolku sebicni i ne si pomagaat vo nisto?,gledaat samo da si nastetat eden na drug,dodeka Siptarite gi lapaat site najjubavi mesta.


 Makedoncite imaat mnogu dusmani, ama najgolemi dusmani sme si samite na sebe.Zasto? Najverojantno nikoj nemoze da objasni.
Koga bev pomal mi kazaa edna prikaska za makedonecot sto ja fatil zlatnata ripka, i toa donekade mi dade odgovor na tvoevo prasanje.
Znaci, nekoj makedonec si lovel riba, i fatil zlatna ripka. Standardno, ripkata mu ponudila da mu ispolni 3 zelbi, za da ja pusti, Makedonecov odma se soglasil, ama ripkava mu rekla deka sve sto toj ke pobara, taa ke mu ispolni ama na komsijata ke mu dade duplo. Covekov se zamislil, sakal da pobara Mercedes za start, ama  komsijata ke dobie 2.Sakal da pobara kuka na 3 sprata, ama komso ke dobie na 6 sprata. Sakal da pobara milon dolari, ama komso ke dobie 2 milioni. Se mislel edno 10 min, i i rekol na zlatnata ripka deka ima samo edna zelba. I rekol,Sakam da mi izvadis edno oko .


-------------
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN


Постирано од: Vlad
Датум на внесување: 07.Февруари.2007 во 01:51
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Е да Македонското мото секогаш било Сите за маене а јас за никој



Bas taka ispagja ,ama ne mora da znaci deka site se takvi ( se tece, se se menuva) Big%20smile

Vo pravo si, ne se site makedonci takvi. Za da bide nesto pravilo, treba da ima i isklucoci.


-------------
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 10.Февруари.2007 во 11:39
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Е да Македонското мото секогаш било Сите за маене а јас за никој
 
 
И јас би се сложила со ова али штета Ermm


-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: nikoloskir
Датум на внесување: 15.Февруари.2007 во 15:07
site mislat na pari,pari,pari i samo pari
rabotime kako robovi
nema vremo so familijata i prijateli da se vidime
Censored


Постирано од: Vlad
Датум на внесување: 16.Февруари.2007 во 01:19
Originally posted by nikoloskir nikoloskir напиша:

site mislat na pari,pari,pari i samo pari
rabotime kako robovi
nema vremo so familijata i prijateli da se vidime
Censored


Ziti majka, mnogu ti e tesko sto imas rabota i sto site okolu tebe imaat rabota, sto ne moras da zivees so tatko ti , majka ti, sestrati i brat ti , a zgora na toa i da ja doneses zenati pa site da ste vo edna kuka. Epten ti e tesko sto mozes da si kupis nova kola, i sto nemoras da se setas so prazni dzdebovi kako mnogu mladi makedonci sto nemaat po 100 denari vo dzeb da izlezat na kafe ili da si kupat sendvic. Mnogu ti e tesko zasto majkati ili tatko ti ne se socijaliziraat kako poveketo Makedoncite vo Makedonija, na strajkovi pred sobranie zatoa sto ne zemale plata vo poslednite 6 meseci, a zgora na toa i dzandarite ke im gi iskrsat koskite koga ke izlezat na ulica da si gi pobaraat pravata. Mnogu ti e tesko zasto smetkite ti se plateni na vreme, a ne kasnis  so plakanje smetki po edna godina.
Eve be brat, jas ke te oslobodam od Ropstvoto, jas sum spremen na tebe , na tvoite i na sekoj drug sto se zali od stranstvo da vi platam karti vo eden pravec , da si se vratite vo Makedonija i da ste slobodni i srekni , da ne ste im poveke robovi na kapitalistickite svinji .
Koga sakas pusti mi podatoci na VLATKOTRAJCEVSKI@GMAIL.COM, jas ti plakam aviobilet za nazad.
Ako imas uste prijateli i rodnini robovi tamu kade sto si, slobodno napravete eden spisok, jas ke ve finansiram, samo vratete se vo Makedonija.


-------------
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN


Постирано од: Vlad
Датум на внесување: 16.Февруари.2007 во 02:03

da humanosta e dobra odlika na sekoj covek...prodolzi da bides human...taka ke mozas barem delumno da se iskupis od nekoj grev no ne i da ti se prostat site,nazalost
[/QUOTE]
Koj mi e mojot Grev spored tebe? Zatoa sto ne ziveam vo Mk?


-------------
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 16.Февруари.2007 во 02:09

Mu se pridruzuvam na kolegata gore i na site sto mislat deka vo razvienite zemji se zivee poloso od makedonija im nudam ednokratna pomos vo vid na karta za makedonija vo eden pavec, od bilo kade vo svetot pod slednite uslovi:

- da se otkazat od site drzavjanstva osven makedonskoto, i
 
- se sto imaat vo razvienite zemji, kolku da e malku ili mnogu, da ponesat so sebe vo makedonija. Site biznisi, smetki, penziski akaunti i slicni izvori na prihod da gi zatvorat i parite da gi deponiraat vo makedonski banki. Neka prenesat se sto imaat vo makedonija i neka si pocnat biznis tamu.
 
 
Cekam ponudi!
ClapClapClap


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: Vlad
Датум на внесување: 16.Февруари.2007 во 03:20
Originally posted by Nee*amAnderskor Nee*amAnderskor напиша:

Mu se pridruzuvam na kolegata gore i na site sto mislat deka vo razvienite zemji se zivee poloso od makedonija im nudam ednokratna pomos vo vid na karta za makedonija vo eden pavec, od bilo kade vo svetot pod slednite uslovi:

- da se otkazat od site drzavjanstva osven makedonskoto, i
 
- se sto imaat vo razvienite zemji, kolku da e malku ili mnogu, da ponesat so sebe vo makedonija. Site biznisi, smetki, penziski akaunti i slicni izvori na prihod da gi zatvorat i parite da gi deponiraat vo makedonski banki. Neka prenesat se sto imaat vo makedonija i neka si pocnat biznis tamu.
 
 
Cekam ponudi!
ClapClapClap

 Imam nekoe pretcustvo deka nema da kupime niedna karta od bilo kade  do Makedonija Cry


-------------
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN


Постирано од: Vlad
Датум на внесување: 16.Февруари.2007 во 12:24
Originally posted by T-viki T-viki напиша:

Originally posted by Vlad Vlad напиша:


da humanosta e dobra odlika na sekoj covek...prodolzi da bides human...taka ke mozas barem delumno da se iskupis od nekoj grev no ne i da ti se prostat site,nazalost

Koj mi e mojot Grev spored tebe? Zatoa sto ne ziveam vo Mk?

neznam sekoj licno za sebe si znae najubavo i za grevovi i dobri dela
[/QUOTE]
Pa doiskazi se, koga veke spomna deka plakam za nekakov  grev, ama "nazalost" nema da moze da mi se prostat site, kazi na sto mislis, i odkade znaes ti za moite grevovi, niti me poznavas , niti nekogas si me videla. Da ne si vidovita slucajno, da ne si nesto rodninski povrzana so Sase factor X, koga vaka od prva , pa sve mi pogodi. Bravo Clap. Alal da ti e. Ma kakov sase, ti i od nego i od Vanga si podobra.


-------------
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN


Постирано од: david69
Датум на внесување: 16.Февруари.2007 во 20:21
Originally posted by Vlad Vlad напиша:

Originally posted by Nee*amAnderskor Nee*amAnderskor напиша:

Mu se pridruzuvam na kolegata gore i na site sto mislat deka vo razvienite zemji se zivee poloso od makedonija im nudam ednokratna pomos vo vid na karta za makedonija vo eden pavec, od bilo kade vo svetot pod slednite uslovi:

- da se otkazat od site drzavjanstva osven makedonskoto, i
 
- se sto imaat vo razvienite zemji, kolku da e malku ili mnogu, da ponesat so sebe vo makedonija. Site biznisi, smetki, penziski akaunti i slicni izvori na prihod da gi zatvorat i parite da gi deponiraat vo makedonski banki. Neka prenesat se sto imaat vo makedonija i neka si pocnat biznis tamu.
 
 
Cekam ponudi!
ClapClapClap

 Imam nekoe pretcustvo deka nema da kupime niedna karta od bilo kade  do Makedonija Cry
So da dodadam.Clap.se ubavo kazavte samo si stvorivte probemi ke ima golema guzvaWinkpa da ne bankrotirateOuch a znaes kolku nasi ima na zapad poveke od sto gi ima u MKCryno moze eden zaem da raspiseme na vremeto imase takvi pa ovoj ke bide za povratnici...Samo moze i da imate probem so zapadnite zemji oti ke nemapoveke iselenici  od MK ..moze ke propadnat i tieShockedoti od drugi zemji nema interes da se odi vo takvi losi zemji Crykoji sekoj agodina se izbiraat od strana  na OON za najdobri za zivotShocked Jas ne mozam da im ponudam pari za bilet ama im go otstapuvam moeto mesto za rabota 130evra mesecno bez socijani i zdrastveno....i toa  e denes premija u MK Big%20smile


Постирано од: Vlad
Датум на внесување: 16.Февруари.2007 во 22:54

So da dodadam.Clap.se ubavo kazavte samo si stvorivte probemi ke ima golema guzvaWinkpa da ne bankrotirateOuch a znaes kolku nasi ima na zapad poveke od sto gi ima u MKCryno moze eden zaem da raspiseme na vremeto imase takvi pa ovoj ke bide za povratnici...Samo moze i da imate probem so zapadnite zemji oti ke nemapoveke iselenici  od MK ..moze ke propadnat i tieShockedoti od drugi zemji nema interes da se odi vo takvi losi zemji Crykoji sekoj agodina se izbiraat od strana  na OON za najdobri za zivotShocked Jas ne mozam da im ponudam pari za bilet ama im go otstapuvam moeto mesto za rabota 130evra mesecno bez socijani i zdrastveno....i toa  e denes premija u MK Big%20smile
[/QUOTE]
Ne ja biva rabotava.Nema nieden zainteresiran patnik za Makedonija.


-------------
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN


Постирано од: nikoloskir
Датум на внесување: 18.Февруари.2007 во 03:10

јас бев македониј..........

таму имам работено и живеено.
 
знам дека е тешко тамо и затоа заминаф.  да се отворет услови, подобар стандард, би се вратил.....и ваму е скапотија


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 18.Февруари.2007 во 04:42
Si mozel i malku skolo da zavrsis vo Makedonija, besplatno bese...

-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: Vlad
Датум на внесување: 18.Февруари.2007 во 05:19
Originally posted by nikoloskir nikoloskir напиша:

јас бев македониј..........

таму имам работено и живеено.
 
знам дека е тешко тамо и затоа заминаф.  да се отворет услови, подобар стандард, би се вратил.....и ваму е скапотија


ZNACI ,NIKOGAS NEMA DA SE VRATIS, A MOZEBI NI TOGAS.


-------------
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN


Постирано од: lile
Датум на внесување: 25.Февруари.2007 во 01:52
sakam da kazam isto za makedonsite tuka vo Avstralija deka se sebicni i ljubomorni sekoj gleda da ti nasteti i sekoj gleda da ima poke kuki od tebe se raboti nenormalno po 12 saati na den i nikogas ne se pojdeni vo makedonija da si vidat braka sesri za pari se alcni  samo na rabota i doma vo gradot nemaa pojdeno da go vidat e takvi se i zatoa izbegavam da se druzam so  makedonciteWink

-------------
lile


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 25.Февруари.2007 во 02:01
Originally posted by lile lile напиша:

sakam da kazam isto za makedonsite tuka vo Avstralija deka se sebicni i ljubomorni sekoj gleda da ti nasteti i sekoj gleda da ima poke kuki od tebe se raboti nenormalno po 12 saati na den i nikogas ne se pojdeni vo makedonija da si vidat braka sesri za pari se alcni  samo na rabota i doma vo gradot nemaa pojdeno da go vidat e takvi se i zatoa izbegavam da se druzam so  makedonciteWink
 
трагедија.ConfusedConfusedConfused


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 25.Февруари.2007 во 02:13
cudna rabota, jas kaj sto sum u ovaj grad tuka nemam stretnato makedonec, turci, bugari, srbi ima kolku ti dusa saka, a makedonce tesko ConfusedConfusedConfused

-------------


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 25.Февруари.2007 во 11:57
Јас кадешто сум сме „тројца и пол“, со тртетиот не се гледаме баш, а „половинката“ е полу-македонкаSmile. Во еден поголем град во близина има една македонска фамилија која со децении живее тука и се многу фини, многу ми се најдоа на почетокот.
Јас еднаш веќе напишав: имам живеено и во Франција и сега во Германија: и таму и тука многу македонци ми имаат помогнато за многу работи...Јас сега помагам на заинтересирани наши...Не знам, можеби македонците во САД и Австралија се други? Или пак различната средина (сепак Европа има друг менталитет и начин на живот) различно делува?


Постирано од: david69
Датум на внесување: 25.Февруари.2007 во 13:06
Od moe malo iskustvo a poveke od prijateli..treba da se pravi razlika megu novite iselenici koi zaminaa posle 1992 i tie pred nim.Novite se poveketo obrazovani i pocivilizirani a prethodnite se direktno so se veli od planina ,kaj sto nemale skoro nikavi uslovi za zivot naednas vo civilizacija..toa e sok golem i mnogu nemozat da se naviknat..no problem e sto i nivnite naslednici ne se smenile...Sekoja cest na isklucoci..i ne sakam nikoj da se navredi za ova od planina sepak na site nie  potekloto od tamu ..
Pozdravi do site nasinci kade i da se i da se osvestime malku i da si pomagame 


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 03.Март.2007 во 02:19
Clape ajde de:)

-------------


Постирано од: speed
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 02:52
pa sebicni se zatoa nemaat vreme za nisto drugo osven za rabota toes najgolem del od vremeto go minuvaat na rabota i toa pod visok pritisok taka da nemaat vreme mnogu za zabava i druzenje i posle nekoe vreme stanuvaat i oni svabi i egoisti. taka e tamo vo zemjite so razvien kapitalizam jabe im se parite i uredenosta sto ja imaat koga se nesrekni i zatoa vo tie zemji najveke se konsumira droga i alkohol se druzat so srekata na pogresen nacin...bratce tuka vo mk nema kes mnogu ali veselo nie srceto ne se raboti mnogu toa tie zivot....Tongue

-------------
speed


Постирано од: speed
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 02:55
toa tie i ja rabotev edno vreme vo stranstvo i osetiv pocnav da se menjavam nekako nervoza napnatost i slicno  ali tuka vo mk se vrativ vo forma kako sto si bev pred toa  

-------------
speed


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 19.Март.2007 во 15:05

specijalen pozdrav do darko ( eden clen od forumot) koj zivee vo francija i fala mnogu sto mi se javi vcera , me rasplaka more Big%20smile pa ako ides naskoro nakaj mk zvoni mi pak za da se videme oti i jas se spremam za doagjanje Wink



-------------


Постирано од: Гостин
Датум на внесување: 20.Март.2007 во 11:37
LESNO E DA SI DAREZLIV KOGA NEMAS STO DA DADES
POZDRAV DO SITE MAKEDONCI KADE I DA SE


Постирано од: Miss_Naughty
Датум на внесување: 21.Март.2007 во 00:51
Koi se tie Makedonci shto se sebicni? Kolku stho razbrav od vash*te postovi toa se tamu nekoi...
Znaci li toa deka na forumov e sobrano THE BEST OF MACEDONIA? 


Постирано од: Miss_Naughty
Датум на внесување: 21.Март.2007 во 01:17
Originally posted by T-viki T-viki напиша:

Originally posted by Miss_Naughty Miss_Naughty напиша:

Koi se tie Makedonci shto se sebicni? Kolku stho razbrav od vash*te postovi toa se tamu nekoi...
Znaci li toa deka na forumov e sobrano THE BEST OF MACEDONIA? 

ne se ni somnevam vo toaWink


A ok, znaci vo pravo sum Tongue


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 14.Мај.2007 во 11:30
македонците надвор од македонија биле себични?!?!Dead
е не ке донираат тука за некој апаш да им ја лапне донацијата...

што има па да изиграваат црвен крст, снајди се па живеј!!!!


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 14.Мај.2007 во 12:15
Informacija: Makedoncite od stranstvo isprakjaat nazad vo MK milijarda evra godisno. Brojkata e tuka nekade, mozebi pogolema.

Makedonskata ekonomija, i opsto drzavava prezivuva isklucivo zaradi tie pari.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 14.Мај.2007 во 14:57
ama nashive nerabotnici bi sakale ushteLOLLOLLOL 

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Мај.2007 во 00:53
eden edno vika,...drugiot sprotivno,...aj sega vidi shto,..

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 16.Јуни.2007 во 15:56
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

младите скоро заминати не влегуваат во оваа категорија !! лични искуства мои и искуства од мојата најблиска фамилија......
 
старите печалбари !!! ..........тоа е нивно обележје ...апсолутно се согласувам ........и тоа лично го искусив....доколку личното искуство го пренесам ке звучи увредливо и некултурно , затоа до тука....


До некаде се согласувам со тебе, меѓутоа факт е дека голем број млади, поучени од постарите, го прават истото што инаку претходно го плукале... Иако и тоа како младите што ќе заминат таму, се многу покомуникативни меѓу себе (зборам за млади од мкд кои заминале таму)...


-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 16.Јуни.2007 во 16:00
имаше еден пример за Канаѓаните какви се, т.е. нашите у Канада... Некое семејство (македонско), иначе ова е жив пример, иде у продавница да купи камера. После само недела дена нешо ја сјебале, и ја враќаат назад, меѓутоа не ја носат на сервис туку си ги бараат парите назад. Овие продавачите нема проблем, им ги вратиле парите, ја зеле назад камерата, и ја спуштиле цената на камерата за упола... Истово семејство после дав дена се враќа, и ја купува истата камера но сега за пола цена нормално... Меѓутоа, после само една недела повторно ја враќа назад камерата и повторно си ги бара парите назад, и овие нормално цивлизирани и културни таму у продавницата, повторно им ги враќаат парите и ја зимаат камерата, но сега уште за упола ја симнуваат цената. И ова нашево семејство (македонско) гледаќи дека камерата е спуштена уште за толку, уште дента попладнето идат у продавницата, и ја зимаат истата камера... LOLLOLLOL Епа од ова ако има поголема трагедија на луѓе, јас не знам LOLLOLLOLLOL

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: bombona
Датум на внесување: 18.Јуни.2007 во 21:57
Kolku luge- tolku razlicni iskustva! Moe mislenje e deka nikogas, za nisto i nikoj ne treba da se generalizira. Nie Makedoncite sme vakvi ili takvi... ne drzi seto toa. Mnogu nerealno da ocekuvas deka nekoj sto zivee vo druga zemja 30-40 god moze da ti najde rabota vo kancelarija! Pa, tie luge, ednostavno, ne se na toa nivo! Ne, ne velam deka se losi, no, ednostavno, tolu mozat, za toa znaat. Zasto site od Mak sekogas ocekuvaat deka nekoj treba da im dade nesto?! Jas ziveam nadvor nekolku godini i znam deka site Makedonci da dojdat na zapad i da rabotat tuka, ubedena sum deka 90% ke se vratat nazad, a samo 10% ke ostanat! Ovde dusa ti vadat! Nema prostuvanje! Iko rabotam vo odlicna firma, na odlicno rab. mesto duri i za vikendi rabotam. Ednostavno moras, ako sakas da prezivees!
Smetam deka kvalitetot na zivot tamu e mnogu podobar od tuka. Ima poveke druzenje, zabava i prijatelstva. Se osekas ziv! Ovde si staven vo krug od koj e tesko da izlezes.
Imam prijateli Makedonci koi ziveat tuka veke 15god. i bas se OK. Sekoj si gleda svoja rabota, koga mozeme si pomagame, ne mozam da se pozalam.
I, nikogas ne me napustila nadezta deka za nekolku godini Mak mnogu ke napreduva i ke bide se podobro.
Pzdrav do site!Smile


Постирано од: sweet angel
Датум на внесување: 18.Јуни.2007 во 22:00
Ne samo vo stranstvo tuku i ovde sme beter.

-------------


Постирано од: sweet angel
Датум на внесување: 18.Јуни.2007 во 22:05
Originally posted by sensei sensei напиша:

Informacija: Makedoncite od stranstvo isprakjaat nazad vo MK milijarda evra godisno. Brojkata e tuka nekade, mozebi pogolema.Makedonskata ekonomija, i opsto drzavava prezivuva isklucivo zaradi tie pari.



-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Јуни.2007 во 22:56
naivni,navni,naivni,...a,be do koga?!,....milijardi dolari!!,.....da puknesh od smeenje,..LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 18.Јуни.2007 во 23:27
Originally posted by bombona bombona напиша:

Kolku luge- tolku razlicni iskustva! Moe mislenje e deka nikogas, za nisto i nikoj ne treba da se generalizira. Nie Makedoncite sme vakvi ili takvi... ne drzi seto toa. Mnogu nerealno da ocekuvas deka nekoj sto zivee vo druga zemja 30-40 god moze da ti najde rabota vo kancelarija! Pa, tie luge, ednostavno, ne se na toa nivo! Ne, ne velam deka se losi, no, ednostavno, tolu mozat, za toa znaat. Zasto site od Mak sekogas ocekuvaat deka nekoj treba da im dade nesto?! Jas ziveam nadvor nekolku godini i znam deka site Makedonci da dojdat na zapad i da rabotat tuka, ubedena sum deka 90% ke se vratat nazad, a samo 10% ke ostanat! Ovde dusa ti vadat! Nema prostuvanje! Iko rabotam vo odlicna firma, na odlicno rab. mesto duri i za vikendi rabotam. Ednostavno moras, ako sakas da prezivees!
Smetam deka kvalitetot na zivot tamu e mnogu podobar od tuka. Ima poveke druzenje, zabava i prijatelstva. Se osekas ziv! Ovde si staven vo krug od koj e tesko da izlezes.
Imam prijateli Makedonci koi ziveat tuka veke 15god. i bas se OK. Sekoj si gleda svoja rabota, koga mozeme si pomagame, ne mozam da se pozalam.
I, nikogas ne me napustila nadezta deka za nekolku godini Mak mnogu ke napreduva i ke bide se podobro.
Pzdrav do site!Smile


се надевам дека вредело тоа што си отишла да работиш таму.....да бидеш робот и да си ги изгубиш емоциите во таа трка за време и успех!


-------------
http://www.fantasytrend.blogspot.com - TRENDY


Постирано од: skopje64
Датум на внесување: 20.Јуни.2007 во 22:31

Zar moze da se gubat emocii ako rabotis vo strnastvo ova ne sum go znael.Cindarela dali ti voopsto znaes sto se emocii?

 


-------------
jordan23


Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 21.Јуни.2007 во 10:30
Originally posted by sweet angel sweet angel напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:

Informacija: Makedoncite od stranstvo isprakjaat nazad vo MK milijarda evra godisno. Brojkata e tuka nekade, mozebi pogolema.Makedonskata ekonomija, i opsto drzavava prezivuva isklucivo zaradi tie pari.

uf vidi vidi, ova "prodadenite makedonski dusi" sto ti pravele za mkd LOLLOLLOL

-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: Strong
Датум на внесување: 21.Јуни.2007 во 18:28

Jas ne ziveam mnogu godini vo stranstvo (okolu 10 godini). Ziveam vo Italija imam 26 godini. Sum pomagal na poveke luge i ne sum bil nasteten od nikoj (mozebi za sitnici) , ne ziveam vo toj krug kako da vi kazam no ne mi e golema razlikata od zivotot vo Makedonija. I ako ziveam sam ne sum so familija da mi mislat drugi na mojte problemi no mojte problemi se za doma, Koga izleguvame na zabava ili slicno zivotot ne ni e razlicen od toj vo Makedonija ( normalno baba dedo cico strina nema! ) .. Koga sme site zaedno nikogas ne se pravelo muabet za takvi slicni raboti kako sto citam ovde na forumot, naprotiv nekoj od drugarite zapoznal nekoj sto e vo kriticna situacija ke se javi na site po red da se rasprasa kako stojat rabotite kaj nas za spienje za rabota ili slicno, Ako mozeme da pomogneme sigurno nema da odbieme koga ne mozeme.. Sto bi napravile i vie ? normalno odbies. Toa ne e sebicnost zavisi koj kako e bil precekan vo stranstvo od mnogu pricni. Nemoze nekoj so familija 2 deca 1 plata pola plata za stan plus troskovi itn.. Kolku i da saka da pomogne kako bi go storil toa ??

( a za tiee.. kako sto kazavte sto gledat da si gi vadat ocite da si ljubomorat da si zaviduvat, tie se od isto nivo edniot da ne e takov nema da stigne do tamo, begajte od tie krugovi ne se zarobuvaj so takvi) a toa sto kaza nekoj vo forumot ne se druzam so makedonci poradi toa... hmm Najdi si makedonci sto ke ti odgovarat a ne da se druzes so bilo koj kako vo Makedonija ti odgovaralo so makedonci a vo stranstvo ne??


-------------
Srbo


Постирано од: Anetce
Датум на внесување: 22.Јуни.2007 во 16:37
vo vrska s temava sakav da kazam deka toa zavisi od covekot kako toj gi svaka rabotite

jas licno imam edno mnogu negativno iskustvo so rodnini vo stranstvo megjutoa ne treba da se pamti samo losoto tuku i dobroto

poradi toa sto sakam da studiram vo germnaija bev so majka mi duri do germnija na fakultetot da se rasprasam so kako posto moite rodnini koi se samo na 2 minuti od fakulteot ne sakaa da otidat i da prasaaat pa nie potrosivme 1000 evra taka na gladno srce

i nema vrska so bidna bidna jas i majka mi otidovme i samo posle 3 dena vo germnaija im se javivme deka sme tamu i deka ke dojdeme na edno kafe da im doneseme pozdrav od makedonnija i znaete sto se desi?
NE NI SVARIJA NI KAFE NI NISO I NE OSTAVIJA DA BARAME HOTEL VO 23 CASOT NAVECER

megjutoa pak ke kazam zavisi do covekot



-------------
Zivotot e eden i edinstven zatoa zivej go sekoj den kako posleden


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 22.Јуни.2007 во 20:25
freak girl, ti mi teras na stipski dijalekt, ko moj covek da si Big%20smile

ne trebalo da odes do germanija, preku internet i po telefon mozelo da se rasprasas, na internet ima milion adresi i telefoni od fakulteti, taka da, rabotata i preku internet mozelo da ja zavrsis.

Kako i da e, jas si kazav, kaj mene tuka nema makednski familii, srbi i bugari imam sretnato, a makedonci mnogu slabo Confused


-------------


Постирано од: skopje64
Датум на внесување: 22.Јуни.2007 во 22:36
Se e do karakterot na covekot, iako nie si imame poseben tabiet i malku sme maandjii sakame da naogame mani na drugi luge i da se pravime najpametni,sepak nemozam da se pozalam na Makedoncite koi sum gi sretnal po svetov.
Ne daj boze da naletas na Crnogorec ili Bosanec toa se problemi pogotovo ako te osetat deka dobro si snajden i ti odi se od raka e od ovakvi e da begas strafta !


-------------
jordan23


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 29.Јуни.2007 во 17:49
Originally posted by skopje64 skopje64 напиша:

Zar moze da se gubat emocii ako rabotis vo strnastvo ova ne sum go znael.Cindarela dali ti voopsto znaes sto se emocii?

 
 
Тешко прашање за Синдарела, постави и полесно прашање.


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: LEGENDA
Датум на внесување: 30.Јуни.2007 во 02:11
koj e sebicen eve ja ne sum zimi sve eve nudam i rabota koj saka ama da ima bugarski ili hrvatski pasos


Постирано од: teofil
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 01:49
abe i ti sega ,gi vikas za da rabotat.


Постирано од: LEGENDA
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 10:47
e da imas pravo aj da gi viknam ja da rabotam oni da spijat moze i taka


Постирано од: Neda
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 15:05
Ne za dzabe Makedoncite se poznati po:
"Da mu umrit kozata/kravata/ovcata/kokoskata ... na komsijata"


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 17:16
aa,ne,...ne e veke taka,...da umre komshijata,...ako e drzaven lopov,.....a,kravite kozite,..kokoshkite,...dolgo neka ziveat,..

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: kocko
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 19:23
a be koj saka da bide podolen .....


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 19:27
kochko,...so sakashe da ,...tropnesh?Big%20smile

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Neda
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 10:31
Da da da sekako BRZA, bolje pogolemite zivotinji otkolku siten i krupen dobitok, so ni zgresile tie NISTO, no seuste e kaj nas udri po poslabiot!!!!!!


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 15:06
море утепај го послабиот, а не само удри LOLLOLLOL

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 15:17
pa,,,vidi sega,...tuka sme site poslabi od ,..tebe,...neli?,..LOLLOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: MENANY
Датум на внесување: 11.Јули.2007 во 22:48
Sebicnost postelo nasekade taka i vo nasiot narod a dokolku se raboti za tie so se nadvor od Makedonija bi rekla deka povtorno zavisi od toa na kolku dalecina gi odnesol avionot.Tie so se niz Evropava se trpat nekako a tie nakaj Avstralija i Amerika se golemi debili.So se odnesuva za tie so se kaj mene ne gi ima mnogu i tie so se ne se tolku losi!Sve e samo Srbi taka nareceni falbagiiSmile.


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 28.Јули.2007 во 18:17
                        POIMA NEEM .Tongue


Постирано од: is no good
Датум на внесување: 31.Јули.2007 во 04:15

Makedoncite vo svetot se sebicni i ne davaat pari za Makedonija od iskustvo,znaat deka ke zavrsat po necij dzeb



-------------
www.komiti.org


Постирано од: brza
Датум на внесување: 31.Јули.2007 во 21:15
jas ne sum,...ama,ne sum i niz svet-ot,..

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 07.Август.2007 во 16:09
                                           POZ DOBRO KAZANO


Постирано од: Mr.Trump
Датум на внесување: 28.Август.2007 во 07:11
Дали се стварно себични?
 
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------
You are fired!


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 14.Септември.2007 во 01:28
Originally posted by nikoloskir nikoloskir напиша:

site mislat na pari,pari,pari i samo pari
Censored


Во право си, али зборот ми беше дека старците се посебични од младите

Иако кај мене тука не сум сретнала македонци, но имав една случка со македонци ... старци кога идев од Хамбург за Бремен.

Срамота,,,,само на пари да се мислело лутиналутиналутина


-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 29.Септември.2007 во 07:34
Originally posted by patriot1 patriot1 напиша:


ima li nekoj vo svetot sto go sledi ovoj forum,da ni kaze zosto Makedonskite pecalbari niz svetot se tolku sebicni i ne si pomagaat vo nisto?,gledaat samo da si nastetat eden na drug,dodeka Siptarite gi lapaat site najjubavi mesta.


Иако подфорумот е за македонците во странство јас овој пат ке бидам офф топик и ке пишам на македонците у македонија.

Нема да се задржувам во детали, што -како, но морам да кажам дека во мк постои 100 процентна љубомора и завист.
Средношколските години си течеа во најдобар ред со пријатели и заебавање,,,,,,ама од кога тргнав на приватен факултет, секој пријател што го стекнав , се дружеше само од корист со мене(во случај да му завршам некоја услуга или слично )
Во ред, се навикнав и на тоа и сега зборот ми беше:
оние мои колеги кои заминаа 6 месеци во Америка на работа , откако се вратија во МК, абе здраво не кажаа, сите со дигнати глави, кој од кој поголем фраер се прави.
Пред 1 година , откако заминав во Германија, ги изгубив сите контакти со колегите што ги имав од факултетот и еве тука продолжувам и во наредните 5 години да живеам,,,,,и да бидам искрена,,,,ама ич,,,,ич не ми се доваѓа во Македонија...
Со такви лицемерни луѓе, кои умираат од завист и љубомора, многу сум разочарана.
Од ко сум дојдена тука,,,,,секој,,,,,ама БАШ СЕКОЈ што го запознав покажува максимален респект кон мене и се чувствувам слободно да си прашам ако ми треба некоја услуга да ми завршат.

Значи дефинитивно македонскиот менталитет е копнеш по странство , а потоа прави се фраер.
А во врска со мојот карактер,, еве цело време додека сум тука се однесувам исто како да сум у Македонија,,,,ма нон стоп се заебавам и се смеам.
А за тоа македонците колку се себични, е тоа зависи со кои се дружат постојано и каков муабет се прави 24h дневно додека се вртат трачеви кој , каде и со кого заминал




-------------


Постирано од: Anetce
Датум на внесување: 29.Септември.2007 во 21:45
i sekako jas da se nadovrzam na mona liza :) :)
 
imas pravo za se toa sto kaza i jas go pocustvuvav toa na moja koza...dodeka bev u makedonija site lelele kolku si ti dobra licnost i se poradi korist zosto nikogas nemozam da kazam ne....a sega nema eden od tie so mi zvonea sekojdnevno i so mi se umilkuvaa edna poraka da pratat a jas na sekoj 2 dena prasuvam kako se i so pravat.....
 
moze i jas ne sum mn dolgo tuka i nema da bidam doglo do nova godina ama sepak koga dojdov vidov deka lugjeto u mk i ne se tolku iskreni i dobrodusni kako so izgleda....moze tuka komsijata ne me vika na kafe ama barem ne mi go kopa grobot od zad grb...
 
pozdravce do site i edna guska :)големо%20гушкање


-------------
Zivotot e eden i edinstven zatoa zivej go sekoj den kako posleden


Постирано од: borec
Датум на внесување: 30.Септември.2007 во 06:56
Originally posted by Синдарела Синдарела напиша:



се надевам дека вредело тоа што си отишла да работиш таму.....да бидеш робот и да си ги изгубиш емоциите во таа трка за време и успех!
[/QUOTE]






A ti  mislis deka gi pokazuvas SVOITE "EMOCII" so ovoj komentar????  збунетост


Постирано од: LIPS
Датум на внесување: 03.Октомври.2007 во 16:49
Takov svet sme, gledaat samo da nastetat,ovde nema makedonci, i zatoa mnogu retko se gledam so niv, i bas mi e ubavo vaka


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 03.Октомври.2007 во 18:40
Глеј си работа и подалеку од нашите „гастарбајтери“ намигнувањенамигнувањенамигнување

-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: vlado1979
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 09:40
E.....Makedonce,Makedonce....i jas moram da kazam deka na svoja kozha go pocustvuvav toa sto bi se nareklo"sebicnost".Od skoro sum vo Avstralija potocno vo Melbourne.Moite od doma postojano mi vikaat najdi nekoj od nasive prijateli tamu,kontaktiraj gi da te "ushemat".Jas postojano im velev deka nemam namera za takvo nesto zosto znam kako ke zavrshi seto toa.,,,,Nejse...Po uporno nateganje od nivna strana se javiv na onoj na kogo najmnogu mu imav doverba.Luigjevo se vo Melbourne veke 20 tina godini.
Muabetot odese vaka:
--Zdravo Cicko P......Ovde e Vlado.Eve jas da kazam deka pristignav posle tri dena patuvanje,vo Melbourne.
--E ubavo,arno stom si stignal.Ako nesto ti treba ja imas adresata pa dojdi.
--Ama cicko p......samo sto stignav i gledam ovj Melbourne ogromen grad,tesko covek da se snajde od prva vamu...
__Ne se sekiraj i nas taka ni bese pred 20 godini,,Ama ke se snajdes ti,pameten decko si.Pozdrav od mene da si zdrav ziv a nie sme tuka ako ti treba nesto...
.....
Natamu nema sto da se dodade.
Ona sto ne go spomnav e deka uste na pocetokot zapoznav eden germanec ,covek vo kasni 50 ti koj se ponudi da me proseta do Dandelong potocno Healesville sanctuary so svojot avtomobil,potoa do branata na Melburn kade doziveav da vidam stado kenguri i nakraj vo negovata kukja na svez caj i pizza....Na covekot mu stanalo zal koga mu rekov deka nikoj ne me ferma od nasive i deka ne sum viodel nisto od Melbourne,
Kolku samo nie si pomagame-neka e bog na pomosh.




Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 31.Октомври.2007 во 01:47
Aj jas da kazam neshto malku vo nasha odbrana:-) Mislev vo odbrana na makedoncite vo stranstvo. Dali vie nekogash ste se prashale nas kako ni e? Vie pretpostavuvate deka nie shtom sme nadvor od mk nie sme se spasile i nas ni e super.Vie ochekuvate deka nas sedenjeto ovde ke ne smeni i deka koga ke dojdeme doma ke se zanesuvame so mobilni i so koli i vie veke imate zazemeno laden stav sprema nas. Site ochekuvate deka nie treba da zapametime na vas koga vi e rodenden i da vi pratime kartichka,da vi se javuvame,zatoa shto neli nie mozeme da si dozvolime i koga ke si dojdeme da doneseme pokloni.A malku da razmislite deka nie ili najgolem del od nas ovde se sami i nas ushte poveke ni treba taa kartichka za rodenden ili za Nova Godina ili taa poraka shto ke ja pratite a shto e 3 ili 5 denari ne znam tochno. Site nashi ostanale tamu i nie ne mozeme sekogash na site isto vnimanie da im posvetime. Tocno i deka ima takvi shto se zanesuvaat koga ke si dojdat,ama najgolem del od niv toa ednostavno go pravat zatoa shto ne sakaat da se zalat,zashto ako se pozalat znam deka nema da gi razberete. Osven nekoi najbliski luge shto si gi sakam najmnogu,nikoj ne me prasal kako sum,edinstveno shto znaat e da mi rechat ''alal da ti e'',a ne znaat nishto za mene osven kade sum i shto rabotam. Ne te ni soslushuvaat,toa i edinstven komentar i ushte eden ''pa ti si luda ako se vratish vo Makedonija''. Zatoa pred da kazete kolku makedoncite po svetot se sebichni,prashajte se sebe si dali mozebi vie makedoncite vo Makedonija ochekuvate malku poveke otkolku shto treba.
 


-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: zmejko
Датум на внесување: 31.Октомври.2007 во 09:45
Originally posted by Eleni Eleni напиша:

Aj jas da kazam neshto malku vo nasha odbrana:-) Mislev vo odbrana na makedoncite vo stranstvo. Dali vie nekogash ste se prashale nas kako ni e? Vie pretpostavuvate deka nie shtom sme nadvor od mk nie sme se spasile i nas ni e super.Vie ochekuvate deka nas sedenjeto ovde ke ne smeni i deka koga ke dojdeme doma ke se zanesuvame so mobilni i so koli i vie veke imate zazemeno laden stav sprema nas. Site ochekuvate deka nie treba da zapametime na vas koga vi e rodenden i da vi pratime kartichka,da vi se javuvame,zatoa shto neli nie mozeme da si dozvolime i koga ke si dojdeme da doneseme pokloni.A malku da razmislite deka nie ili najgolem del od nas ovde se sami i nas ushte poveke ni treba taa kartichka za rodenden ili za Nova Godina ili taa poraka shto ke ja pratite a shto e 3 ili 5 denari ne znam tochno. Site nashi ostanale tamu i nie ne mozeme sekogash na site isto vnimanie da im posvetime. Tocno i deka ima takvi shto se zanesuvaat koga ke si dojdat,ama najgolem del od niv toa ednostavno go pravat zatoa shto ne sakaat da se zalat,zashto ako se pozalat znam deka nema da gi razberete. Osven nekoi najbliski luge shto si gi sakam najmnogu,nikoj ne me prasal kako sum,edinstveno shto znaat e da mi rechat ''alal da ti e'',a ne znaat nishto za mene osven kade sum i shto rabotam. Ne te ni soslushuvaat,toa i edinstven komentar i ushte eden ''pa ti si luda ako se vratish vo Makedonija''. Zatoa pred da kazete kolku makedoncite po svetot se sebichni,prashajte se sebe si dali mozebi vie makedoncite vo Makedonija ochekuvate malku poveke otkolku shto treba.
 
 
Tuuuuuuu bre ova momevo, samo ze zali deka nema koj da go slushaнамигнувањеголема%20насмевка


-------------
OK, let's START NOW


Постирано од: borec
Датум на внесување: 31.Октомври.2007 во 10:56
Originally posted by Eleni Eleni напиша:

Aj jas da kazam neshto malku vo nasha odbrana:-) Mislev vo odbrana na makedoncite vo stranstvo. Dali vie nekogash ste se prashale nas kako ni e? Vie pretpostavuvate deka nie shtom sme nadvor od mk nie sme se spasile i nas ni e super.Vie ochekuvate deka nas sedenjeto ovde ke ne smeni i deka koga ke dojdeme doma ke se zanesuvame so mobilni i so koli i vie veke imate zazemeno laden stav sprema nas. Site ochekuvate deka nie treba da zapametime na vas koga vi e rodenden i da vi pratime kartichka,da vi se javuvame,zatoa shto neli nie mozeme da si dozvolime i koga ke si dojdeme da doneseme pokloni.A malku da razmislite deka nie ili najgolem del od nas ovde se sami i nas ushte poveke ni treba taa kartichka za rodenden ili za Nova Godina ili taa poraka shto ke ja pratite a shto e 3 ili 5 denari ne znam tochno. Site nashi ostanale tamu i nie ne mozeme sekogash na site isto vnimanie da im posvetime. Tocno i deka ima takvi shto se zanesuvaat koga ke si dojdat,ama najgolem del od niv toa ednostavno go pravat zatoa shto ne sakaat da se zalat,zashto ako se pozalat znam deka nema da gi razberete. Osven nekoi najbliski luge shto si gi sakam najmnogu,nikoj ne me prasal kako sum,edinstveno shto znaat e da mi rechat ''alal da ti e'',a ne znaat nishto za mene osven kade sum i shto rabotam. Ne te ni soslushuvaat,toa i edinstven komentar i ushte eden ''pa ti si luda ako se vratish vo Makedonija''. Zatoa pred da kazete kolku makedoncite po svetot se sebichni,prashajte se sebe si dali mozebi vie makedoncite vo Makedonija ochekuvate malku poveke otkolku shto treba.
 


BRAVO Eleni!!!!  аплауз

Potpolno si vo pravo i JAS istoto go chuvstvuvam!!!!! 
тага








Постирано од: AK47
Датум на внесување: 01.Ноември.2007 во 15:07
A zosto mislite deka samo makedoncite od stranstvo se sebicni, pa site ste takvi, nikako ne se pomagate, sekoj gleda za sebe, ova e losa navika, se cudam jas , kako nekoj pitach makedonec poveke ochekuva od nekoj musliman da mu dade pari, nego od makedonec, ne se osiromasuva chovek so 10 den,


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 01.Ноември.2007 во 15:10
Eleni ne ti veruvam koga vikas deka i vie si nemate, za vas mozebi e nemanje da si kupite kukja vo stranstvo, ali sepak ubavo si ziveete,


Постирано од: Hanibal_King
Датум на внесување: 01.Ноември.2007 во 22:29
Deka na makedoncite vo stranstvo im e podobro toa e fakt i neka nikoj ne kazuva mnogu!

Site so se po amerika avstrlija samo se zalat mnogu sakaat da ziveat vo tatkovinata im ama nekako se ne im se ide!

Ednas eden taka mi se zalese i mu velam aj da se smenime jas ke odam kaj sto si ti i ke ja rabotam tvojata rabota i ke gi zemam tvoite pari vo stranstvo a ti odi doma i zivej bez rabota i pari...?

Znaete sto ....?Nekako ne mu se bendisa ovaa idejaголема%20насмевка

Zato neka ne kazuvaat mnogu skazni!

ZABORAJLE KAKO E VO MAKEDONIJA ETE ZATO SE SEBICNI PARITE IM GO PREVRTELE UMOT!

Toa e isto kako koga si ucenik i gi mrazis profesorite i ona sto se strogi i takvi gluposti!
I togas ti ke stanes profesor i se ke zaboravis kako ti bilo tesko vo skolskite denovi i ti ke stanes nekoj gad!

ETE TOA E ISTO!!!!!не%20знам

A vo onoj filmon e mnogu ubavo kazano makedonski film mislam deka se vikase BABA ZUMBULA.Ima tamu eden covek italijanec glumi i veli vaka (od ova potocno nesto nema) veli:
-VIE BALKANCITE STE MAL NAROD AMA MNOGU PROKLET-

ZA TO SME SAMI KRIVIплачење


-------------
BOGOSLOV


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 01.Ноември.2007 во 22:36
  аплауз


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 02.Ноември.2007 во 00:49
Originally posted by Hanibal_King Hanibal_King напиша:

Deka na makedoncite vo stranstvo im e podobro toa e fakt i neka nikoj ne kazuva mnogu!

Site so se po amerika avstrlija samo se zalat mnogu sakaat da ziveat vo tatkovinata im ama nekako se ne im se ide!

Ednas eden taka mi se zalese i mu velam aj da se smenime jas ke odam kaj sto si ti i ke ja rabotam tvojata rabota i ke gi zemam tvoite pari vo stranstvo a ti odi doma i zivej bez rabota i pari...?

Znaete sto ....?Nekako ne mu se bendisa ovaa idejaголема%20насмевка

Zato neka ne kazuvaat mnogu skazni!

ZABORAJLE KAKO E VO MAKEDONIJA ETE ZATO SE SEBICNI PARITE IM GO PREVRTELE UMOT!

Toa e isto kako koga si ucenik i gi mrazis profesorite i ona sto se strogi i takvi gluposti!
I togas ti ke stanes profesor i se ke zaboravis kako ti bilo tesko vo skolskite denovi i ti ke stanes nekoj gad!

ETE TOA E ISTO!!!!!не%20знам

A vo onoj filmon e mnogu ubavo kazano makedonski film mislam deka se vikase BABA ZUMBULA.Ima tamu eden covek italijanec glumi i veli vaka (od ova potocno nesto nema) veli:
-VIE BALKANCITE STE MAL NAROD AMA MNOGU PROKLET-

ZA TO SME SAMI KRIVIплачење
 
 
A zashto da se smenite? Ne mora da se menuvate.Ne mora on da se vrati vo Makedonija,za ti da otidesh vo stranstvo...ete biraj imash Avstralija,Anglija.Amerika,Germanija....biraj kaj sakash.Koga veke si siguren deka tamu navistina e sve mnogu podobro,zashto si ushte vo Makedonija?
I aj neka nekoj mi definira sebichni?Site shto doshle se snashle sami.Shto sakate da ve fatat za raka i da ve odnesat rabota da vi baraat?Ne e ova Makedonija,ovde ne funkcioniraat rabotite taka. Edinstvena pomosh shto e realna da se ochekuva e nekoja informacija,kade da izlezesh,kade e poeftino da pazaruvash,posle 2-3 nedeli dogovaranje da se vidish na kafe,da razmenish nekoe iskustvo i tolku. Sve drugo e sebichno da se ochekuva.


-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: kocko
Датум на внесување: 02.Ноември.2007 во 01:17
Originally posted by Eleni<div>..biraj kaj sakash.Koga veke si siguren deka tamu navistina e sve mnogu podobro,zashto si ushte vo Makedonija?</div>
<div>,,,,,,,,,,,,,,.....................................<br> </div>[/QUOTE Eleni
..biraj kaj sakash.Koga veke si siguren deka tamu navistina e sve mnogu podobro,zashto si ushte vo Makedonija?
,,,,,,,,,,,,,,.....................................
[/QUOTE напиша:


   ja pa, bi irekol
ako ne vi cini tamu kaj sto ste (kaj i da e toa)
pa ,vratete se tuka!!лутина
sto samo serete za
   ja pa, bi irekol
ako ne vi cini tamu kaj sto ste (kaj i da e toa)
pa ,vratete se tuka!!лутина
sto samo serete za djabe!


Постирано од: Hanibal_King
Датум на внесување: 02.Ноември.2007 во 02:32
Ne vredi da se rapravame
taka samo poveke si pravime omraza eden na drug
sto e bitno koj kaj e i koj kaj saka da bide
Ednostavno koj se snajde se snajde koj ne
lesna mu zemjaголема%20насмевка(surova shega)


-------------
BOGOSLOV



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk