IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто македонците низ светот се толку себ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаЗошто македонците низ светот се толку себ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 27>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 23:53
...a nie tuka...edni darezlivi...shto da ti kazam...
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2008 во 21:00
mamamd,e kako taka? sekogas sum dobila barem edno kafe od Makedonec, koga sum vo makedonija... tukaaaa...tu,tu,tu... begam podaleku od niv!!! Nikoj ne saka na ubavo da te vidi, site se razvedeni ili pred razvod... begam od takvi!!!
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2008 во 16:24
Originally posted by seka seka напиша:

mamamd,e kako taka? sekogas sum dobila barem edno kafe od Makedonec, koga sum vo makedonija... tukaaaa...tu,tu,tu... begam podaleku od niv!!! Nikoj ne saka na ubavo da te vidi, site se razvedeni ili pred razvod... begam od takvi!!!


ZAVISI KAKVI MAKEDONCI POZNAVAS.

JAS IMAM POVEKE POZITIVNO OTKOLKU NEGATIVNO ISKUSTVO SO MAKEDONCITE OD GERMANIJA.

EDINSTVENO STO E HENDIKEP KAJ NIV E TOA STO EDNOSTAVNO NEZNAAT DA SE DRUZAT KAKO LUGETO VO MAKEDONIJA:
DOLGITE GODINI ZIVEENJE VO STRANSTVO SI GO NAPRAVILE SVOETO.
IAKO VOODUSEVEN SUM OD TIE STO I POKRAJ TOA STO SE RODENI VO STRANSTVO NE JA IZGUBILE LJUBOVTA KON MAKEDONIJA I GORDOSTA DA SE BIDE MAKEDONEC.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2008 во 21:12
Nikoj ne saka na ubavo da te vidi, site se razvedeni ili pred razvod... begam od takvi!!!
----------------------------------------------------------------------------------------------------
...e toa ne e zatoa shto se od Makedonija...tuku zatoa shto stana nekoe pomodarstvo...mi se cini deka sekoj vtor brak se razveduva...
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 13:38
a koj toa re4e deka se sebi4ni makedoncite vo stranstvo???
od kade dojdovte do toj fakt???
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
engie Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2005
Локација: Zimbabwe
Статус: Офлајн
Поени: 2775
Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 22:51
Se si zavisi od lugeto......site sme razlicni,bez razlika na nacionalnost,rasa,vera......zatoa pazi na kogo mu veruvas.намигнување
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 05:41
Originally posted by engie engie напиша:

Se si zavisi od lugeto......site sme razlicni,bez razlika na nacionalnost,rasa,vera......zatoa pazi na kogo mu veruvas.намигнување
 
 
Но верата, нациналноста и расата ги прават луѓето уште поразлични ...
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 10:11
Jas tuka Spanija sum sama. I toa ne deka nema makedonci tuku eve zosto...
 
Se obidov da pobaram Makedonci tuka Spanija i navistina najdov. Se vidovme ednas i se dobro. Potoa po nekolku meseci pak im se javiv praznik da im chestitam na site i.t.n Soprugot mi e Spanec i toj i jas presrekni bevme sto najdovme Makedonci. Ama nie kako sto sme onaka chuden narod uste ednas nikoj ne mi se javija makedoncive... Vaka na msn ili skype ke im pisam ako sakate da izlezime, ama tie eve so meseci samo ¨rachki¨naogaat i eve sega konechno se otkazav.
 
Nie si imavme i pred niv prijateli Spanci arno ama ni bese kef i Makedonci da najdime, ama konechno posle tolku molenje mislam deka jas ke si ostanam da si se druzam so Spancive. Toa sto ne mozam e da mu objasnam na mazot mi sto se sluchi so Makedoncive. Nego navistina mu e chudno. Zatoa sto toj e mnogu drushtven i naviknat e so Makedonci vo Makedonija ama tuka ne razbira sto se sluchi so ovie sto mu se javivme. Uste ednas ne se javija! Se prasuvame chesto pati da ne rekovme neshto shto ne treba, ama ne ni teknuva takvo nesto...
 
Chuden narod sme nie...
 
 
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 10:18
site nie sme sebicni makedoncite!!!!
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 20:49

Нема врска. Сегде има и такви и такви. Македонците се во принцип прилично дарежлив народ, ако сме решиле да генерализираме (чест на исклучоците).

Во Германија на пример кога децата одат по журки, секој носи по нешто - ЗА СЕБЕ - и тоа си го јаде и пие. Не му ни текнува да подели со другите, или многу ретко. Или, ако биде послужен од домаќините, најчесто после тоа се собираат пари.  Скоро никогаш не те викаат на гости, вечера или слично. Секогаш средбите се во кафана, кадешто секој своето си го плаќа.
 
Французите ни се послични: тие канат дома, на вечера, има секогаш многу јадење пиење.
 
Шпанците уште послични: и канат, и готват, и уживаат во кафани(кафулиња), храната секогаш се нарачува заеднички за сите и потоа се дели.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 17:49
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 00:13
Денес  бев поканета и присуствував  на македонска  забава во Јакобс Универзитетот во Бремен.

На почетокот имаше презентација се за Македонија, а потоа на хумористичен начин беше преставен секојдневниот живот на македонците и  големата желба да влеземе во Европската Унија.

Се пееја  песни од Тоше Проески, се играа македонски ора,  имаше  сервирано македонско тавче  гравче, зелник,  ајвар ,  ракија  и скопско пиво и некои  благи работи .......

Бевме само 20 македоснки студенти, а останатите беа студенти од  цел свет ,ма шо да  ви кажувам, секакви  фацички кои љубопитно се пулеасреќа

Во целата таа атмосфера таму, додека  се пееја македоснки песни, не можев да издржам а да не заплачам,,,,,почна носталгија да ме  фаќа ,  душа ми плачеше тага

Верувајте ми дека лицата на  секој од нас македоците кои бевме таму , блескаа и зрачеа со топлина и љубов ,,,,,сите странски студенти го почувствуваа тоа.

Навистина  беше прекрасно,,,,токму вакво журкање им  беше потребно на  сите присутни кои беа  таму ----Журкање на македонски начин забава

Позитивно сум изненадена од односот кои го имаа останатите македонци кон мене,  само една работа не ми се допадна...

ПРИСУСТВОТО НА БУГАРСКИ СТУДЕНТИ КОИ НИ СЕ  ПОДСМЕВАА ОД ВРЕМЕ НА ВРЕМЕ , САМО ПОРАДИ ПРИЧИНАТА ДЕКА МАКЕДОНИЈА НЕ Е  ДЕЛ ОД ЕВРОПСКАТА УНИЈА лутина
лутиналутиналутина



Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 21:19
Баш убаво. Кога секој од време на време би правел нешто вакво, едноставно, скромно и убаво, во својот свет и своето опкружување, тогаш Македонија и македонците нема да му се непознати на светот.
 
Но тоа треба и државата да го прави за себе и својот народ. Во МК, но и надвор од неа, преку амбасадите. Треба да го искористи фактот што по светот се расфрлани многу успешни, креативни млади луѓе и истите да ги „искористи“ локално, во државата во која живеат за да се презентира себе си. За жал, до сега не сум чула за такво нешто. Оние кои имаат позиции се загрижени само за себе, евентуално нивните фамилии. И никој друг.Најчесто презентациите на МК (уметници од било која бранша, или од други професии како на пр. луѓе од сферата на економијата, информатиката, науките) ги организираат самите луѓе, а на тие презентации понекогаш ќе се појави и локалниот амбасадор.....Би сакала тоа некако да може да се смени, да има вистинска соработка за НАС а не филозофијата „само јас и никој друг“...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2008 во 11:35
Dodeka ne svatime, dodeka na komsijata i na bliskiot ne mu e ubavo i nema uspeh ke nemame i nie.
Mene odkoga sum vo Germanija me vodi samo toa moto; da im pomagam na Makedoncite kolku sto mozam poveke, i na toa posvetuvam mnogu vreme.
Znam deka samo ako se drzime i ako se pocituvame deni so drugi ke imame uspeh, ako brat ti ili sonarodnikot ne te podrzuva kako ke ocekuvas toa da go napravi nekoj drug.

Poglednete gi Evreite na primer , sto mislite sto gi pravi tolku silni?

Изменето од kultuzin - 20.Мај.2008 во 11:35
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,235 секунди.