IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто македонците низ светот се толку себ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаЗошто македонците низ светот се толку себ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 27>
Автор
Порака
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 20:09
ви ја читам целата дискусија,..... не застанувам на страна на никој,..... само да прокоментирам нешто,..... по сето ова,...... испадна дека македонците низ светот се навистина себични,....... вие можеби си ја сакате македонија,.... тоа никој не го успорува,....  ама по ова што го видов овде,..... како да се борите чија е македонија,....кој колку допринел за неа итн итн,..... не заборавајте,... сепак е ова форум,.... не е целта да се докажуваме..... туку да размениме мислења,........ среќатрепкање

поздрав............ среќа
Кон врв
VIKING Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Локација: Sweden
Статус: Офлајн
Поени: 10
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 22:02
Kolon. Nema da kazam nisto na tvoeto izlaganje zatoa sto ne sum na sud da se branam nitu pak mislam deka sum pogresil nesto. Ne obvinuvam nikogo dali zel ili ne zel drzavjanstvo dodeka ako me smetas mene za predavnik ima mnogu pogolemi predavnici od mene goni gi niv. A sto ke kazes koga za da receme 5 god ke stanam Svedski drzavjanin. Sto ke bidam togas pogolem Bugarin, pogolem Makedonec ili pogolem Sveganin? Jas ne mozam da pogodom pomogni mi ti togas. Ili toa bugarskoto sekogas bode vo ocite? Znaes li jas sto ke ti kazam, krvta voda ne stanuva, jas sekogas ke si bidam Makedonec, bez razlika na se. Zar nikogas nema da svatis deka nie ziveeme eden zivot, a ako mene me prasuvas jas sum graganin na svetot. Sega imam moznost da bidam del od nego. Pred toa dolgi godini bev zatvoren vo MK cekajki da me oslobodot od getoto. Nikoj nisto ne napravi za toa. A sam velis da se snajdam. Jas ne najdov podobar i polesen nacin. Koga dojdov ovde znaes li kolku Srbi me prasale da izvadat BG pasos, ama ne mozat. Tie plakaat na Sveganki od 10 - 15 000 evra da se ozenat da zemat drzavjanstvo. Jas nemam tolku pari, a pak bi stanal Sveganin i pak bi pogresil sprema tebe i dr sto mislat kako tebe, pozdrav klon.
Кон врв
VIKING Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Локација: Sweden
Статус: Офлајн
Поени: 10
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 22:09
Viking a i za toa Pozdrav do site Makedonci jas sekogas ke se custvuvam makedonec kade i da sum
Ova da go kazes vo Bugaria ako imas hrabrost i tamu da se custvuvas makedonec togas ke ti veruvam,a za golemite zborovi samo argumenti treba. I sam se kaes i sto sega treba nekoj da te opravda dobro si napravil da se custvuvas podobro,nema potreba nekoj da te tesi a ke vidis ne za mnogu dolgo vreme i vizite za nas makedoncite ke se ukinat,jas i sega patuvam i so ovoj pasos ima agencii za nekoj denar poveke mi vadat vizi ne e strasno,samo da znaes pisuvas kako makedonec a si se pisal bugarin i parlamentot e kriv a samiot vinata vo sebe ne ja gledas sam si izbral nikoj ne te nateral a toa gospodine e golema cest uzivaj gospodine


E pa mozebi imas vrski ili debelo gi plakas vizite a sto mi vredi mene viza koga nemav pari nikade da odam. Mene mi trebaat dokumenti za rabota a ne turist da bidam. Jas so bugarskite dokumeti dobiv rabotna dozvola za samo 4 dena zatoa sto sum zitel na Evropska unija.

Изменето од VIKING - 30.Јануари.2008 во 22:12
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 07:14
Zosto se kaes si dobil se sto si sakal,i ne se pravdaj
srbite sakale bugarski pasos i makedonija ke dobie olesnet vizen rezim.A toa si nemal pari mene ne mi kazuvaj nikoj sto nemal ne izvadil Bugarski pasos od 150 do 300
evra e uslugata posebno da ne ti nabrojuvam odis vo sofija,jas malku protalkav pa tamu imas trosok treba sam da IZjavis deka si Bugarin,deka se custvuvas Bugarin
ako tamu si daval lazni Izjavi,toa ne znam,ako nemas Bugarsko poteklo i takvi custva drzavjanstvo ne davaat brat,A za moite vizi mnogu lesno ke ti kazam ne davam debeli pari samo dostavuvam M1,2,zdravstveno i patnicko osiguruvanje,2 sliki i treba samo da pocekam, i samiot rece koga si patuval vo stranstvo deka ne te vikale Gospodine si kupil kola 1600 evra si patuval a si nemal pari ne se lazi samiot mene ne mozes da me lazes, vo sporedba so parite sto si gi dal nisto,( i dusata sto si ja prodal)Ako dobies svedsko drzavjanstvo nema sto da
ti kazam osven edna RABOTA koja i sam sum ja osetil kade i da si i 5 drzavjanstva da imas ti ke bides vo taa drzava gostin gragjanin od vtor red samiot znaes ako za tvoeto mesto na rabota konk*rira lice rodeno vo svedska ti nema da go dobies od edna pricina ne si roden tamu.Toa ke ti kazam VIKING a ti da ja prodades Drzavata,svojot narod,da Izjavis deka dedo ti,tatko ti i majka ti se BUGARI a da se custvuvas Makedonec ne ti veruvam,izvini cuvaj si go mislenjeto za tebe moeto mislenje e kako sto ti pisav samo se e tvoja rabota tvoi custva tvoj zivot pravi sto mislis jas licno ne mozam da si ja prodadam dusata za pari,tolku od mene a custvata sto gi nosis deka si Evropeec ti si gi znaes prvo si BUGARIN pa Evropeec,ne se sekiraj site ke bideme Evropejci,Samo koga ides vo Makedonija ne treba da se gordees treba da se sramis ti si veke tugjinec i toa custvo vo dusata sekogas ke te maci.Pozdrav gragjaninu na EVROPA se e tvoe samo dusata si ja prodal.evtina cena za se.Kako sto pisa edno lice na ovoj forum istoriska sansa da se oslobodime od predavnicite na svojot narod tie sto ke ostaneme barem ke bideme Makedonci.
Кон врв
VIKING Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Локација: Sweden
Статус: Офлајн
Поени: 10
Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 21:50
Cuden forum. Na nego Klon gazduva i ne znam zosto klon Makedonija ne ti dade edna pocesna titula NAJMAKEDONEC. Pa tebe Nikola Karev ne moze ni voda da ti nosiod sto si golem Makedonec.
Mislis deka jas tebe ti polagam smetki i deka od tebe ocekuvam da mi dades opravduvanje za toa sto go pravam ili deka bas od tebe ke mi se smiri dusata ako bas ti mi dades poddrska. Od kade dobi takvo mislenje deka okolu tebe se se vrti?
Znaes ova e forum a ne kavgadziska strana pa ostavi i nekoj dr da kaze nesto a ne ti se znaes. Od kade znaes kolku cini toa kade se odi... A da ne te odbile tebe pa sega si revoltiran od toa? Prodadeni dusi... Pa da ti kazam duri bev vo MK i jas se custvuvav otfrlen, napusten bezperspektiven. Pa takva e klimata vo MK. Na sto da se nadeva mlad covek.
A toa graganin od vtor red kazi mu go na nekoj dr. Sto ne mozam da glasam ili ne mozam da dobijam rabota? Ovde ako se dokazes sekoja rabota mozes da ja dobies...
Koga se vrakam vo MK jas ne se falam nisto samo si uzivam vo svojot odmor isto kako sto i koga odam vo BG ili kako sto ke odam bilo kade. Jas nemam predrasudi kako tebe koga se naogam vo nekoja drzava i zatoa sekogas ke bidam so cista sovest. Toa udiranjeto vo gradi ostavi go. I ako nemas da kazes nesto dr togas ostavi gi lugeto moze nekoj ima da kaze nesto popametno i za mojata dusa ne se zanimavaj. Jas sum sovrseno miren...
I da ti kazam deka jas se vrakam vo MK na imotot na dedo mi i tatko mi a ne na nekoi politicari koi se udiraat vo gradi. Politikata odamna prestana da me interesira, samo sakav da stapam vo kontakt so mladi luge koi imaat nekoja ideja vo glava a ne prazna glava i gradi po koi se udiraat.
Pozdrav i veke nema da odgovaram na tvoite obvinuvanja koi ne me zasegaat.
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 16:02
Jas kako prvo nemam namera da gazduvam so ovoj forum,jas si kazuvam svoe mislenje zatoa ova se narekuva forum,jas sum samo obicen Makedonec a ne naj makedonec kako sto pisuvas ti Viking,od mene do tebe ima samo edna razlika,tvojata dusa si e tvoja i slobodno uzivaj za razlika od tebe jas voopsto ne sum ja prodal drzavata a od kade znam sto treba za Bugarin ne se sekiraj znam i nikogas ne sum sakal da ja prodadam
drzavata a za Bugarin nikoj makedonec koj bara nema da go odbijat samo razmisli zosto so toa sto Makedoncite koi dobile drzavjanstvo na Bugarija,oni ke dokazat deka site makedonci se Bugari,a dusata tvoja predavnicka neka uziva samo decata tvoi se Bugari,Ne se zanimavam so tebe jas za razlika od tebe za edna viza ne ja prodavam Makedonija,A ti ako si ja prodal drzavata i uzivas vo odmorot toa si e tvoja rabota za mene si predavnik i takov ke umres,Jas sum nula za Nikola Karev ,Dame Gruev i Pitu Guli i ne se sporeduvam oni se makedonci vo dusa ne predavnici i oni mi se inspiracija
oni se Makedonija,jas ne sum super makedonec jas sum samo obicen patriot za razlika za tebe,megjutoa covek so custva za tatkovinata za razlika od tebe ne sum predavnik za pari prodadena dusa sekoja ti cest jas nemam namera da komuniciram so izdajnici na svojot narod,I DA TI KAZAM EDNA SITNA A MNOGU VAZNA RABOTA BUGARITE OD MOJATA FAMILIJA MI UBIJA 3 LICA I TOA DA ZIVEAM USTE100 godini NEMA DA GO ZABORAVAM JAS SUM OBICEN MAKEDONEC STO TESKO DA RAZBERES MEGJU   TIE    LICA EDNIOT MI BESE TATKO GO ZNAM SAMO OD SLIKA EDINSTVEN GREV BESE MAKEDONEC<IZVINI MEGJUTOA NE MOZAM DA TE RAZBERAM I NE OCEKUVAJ TAKVO NESTO < DRUGITE DVE LICA MI BEA CICKOVCI MOJATA FAMILIJA E ZAPUSTENA ZA NA VEK OVA NEMAV NAMERA DA GO PISAM ,IZVINI NEMA DA MOZAM NIKOGAS DA VE RAZBERAM,IMAM SAMO BOLKA VO DUSATA STO NE VERUVAM DEKA MOZE DA JA SVATIS,JAS LICNO KE UMRAM KAKO MOITE POTOMCI KAKO MAKEDONEC A I PODOBRO ZA TEBE DA NE TE POZNAVAM SMRT ILI SLOBODA ZA MAKEDONIJA.TESKO NA IZDAJNICITE NA MAKEDONSKIOT NAROD KE GI ZAVITKAME VO CRNO JAS I MOITE ISTOMISLENICI SME DOMAKINI KOI SITE KOI JA PRODALE MAKEDONIJA KE GI ZAVIEEME VO CRNO.I OTSEGA NE MI PISUVAJ JAS NEMAM NAMERA DA PISUVAM SO PREDAVNICITE NA MAKEDONIJA UZIVAJTE AMA SE IMA KRAJ.
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 15:00
Zidarski vo vrska so ona seljanciste kako prvo jas sum so tradicija od dedo,pradedo ziveam vo grad,no ako sega mislis deka treba da gi navreduvas onie sto ziveaat na selo tvoja rabota ako ne te cini moeto izlaganje ne moras da odgovaras nikoj ne te tera nisto tvoj izbor.A ovaa tema e za makedoncite i ne znam zosto onie sto veke ne se toa se mesaat,ne moze da si predavnik a da vikas Ja sum Makedonec ili si ili ne si drugo nema.I podobro da ja prekineme diskusijata ne mora da pisuvas nisto,ako navreduvas ke bides navreden toa ti e toa ,Razmisli ako imas so sto,
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 15:15
POZDRAV DO SITE MAKEDONCI KADE I DA SE ne mora da davate pari za makedonija dovolno e da BIDETE TOA STO STE MAKEDONCI I NEMA NIKOGAS NIKOJ DA BIDE VO PRAVO DA VI RECE DEKA STE SEBICNI SO TOA STO SI JA SAKATE DRZAVATA STE DOKAZALE DEKA NE STE SITNI DUSI EGOISTI KOI
OD LICEN INTEREST KE PRODADAT SE DURI I NAJSVETOTO NESTO
SVOETO POTEKLO,DUSATA , AKO STE JA PRODALE MAKEDONIJA TOGAS STE SEBICNI NE E SE VO PARITE SEPAK VO ZIVOTOT IMA I RABOTI KOI NEMAAT CENA,NA KRAJOT NA KRAISTATA ZNAEME KOJ E KOJ POZDRAV DO NASITE ISELENICI SO CISTA DUSA.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 20:49

Дечки (колку и да сте млади или стари), убаво е тоа што Македонија толку многу ви значи па почнувате многу емоционално и жестоко да реагирате.

Само не заборавајте дека форум е место да се среќаваат луѓе да комуницираат, да си кажуваат свои мислења, понекогаш да влегуваат во дискусии, па и жестоки, ако темата се развива огнено брзо и силно...но секогаш треба да внимавате како се обраќате едни на други. Погрдните и навредливите зборови можеби во моментот ја задоволуваат  фрустрацијата што во моментот ја чувствува човекот, но нивната примена кај другиот може да има само спротивен ефект.

Културата на еден човек, меѓу другото, се гледа од начинот на комуникација и општување на светот (делото), а не само од неговите теории, идеи и ставови.
 
Така да, ако сакате да продолжите да си праите муабет на форумов, внимавајте што пишувате (пишување не е исто што и зборување во афект!!!), за да не се случи да не можете повеќе воопшто да го изнесете вашето мислење. Поздрав.
 
 
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 15:21
chuchuliga za se sto napisa si vo pravo no koga ke te isprovociraat mora da odgovoris A i najmnogu me pogodi toa kako da nie vo makedonija sme od Afrika pa nemame nisto,i posebno me pogodi prodavanjeto na svojata Tatkovina za da odis na pecalba vo stranstvo bez viza e toa ne mozam da go razberam nikogas,A za darezlivosta na nasite iselenici ts nivnata sebicnost toa ne e taka eve eden primer vo denesen vesnik VEST pa sami komentirajte jas samo ja citiram sodrzinata.
SVEDSKIOT MAKEDONEC ZLATKO NEDANOVSKI GO PODARI KOSTIMOT ZA KAPENJE KOJ GO NOSELA HOLIVUDSKATA AKTERKA
NIKOL KIDMAN DODEKA VO SVEDSKA SNIMALA FILM DOGVIL I TOJ
KE SE PRODAVA NA AUKCIJA DA SE SOBERAT PARI ZA KRAVI ZA
SIROMASNITE VO IDNIJA.NAJVEROJATNO COVEKOT E MAKEDONEC SO INDISKO POTEKLO.POZDRAV NA SITE KADE I DA STE
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 22:03
za ovaa napisav vece negde no ce pisam pak specijalno za nekoi clenovi na ovoj podforum: ima lud'e so bugarski pasos koi voedno poseduvaat i mkd.pasos i se negde okolu 200 000 zaedno so tie sto cekaat da go zemat no tie lud'e imaat sluzeno vojska vo mkd. i golem del od niv bea braniteli za vreme na konfliktot prasanje e dali znaete deka ima veliki makedonci koi nikogas i nemale mkd pasos ima preko 500 000 makedonci so avstraliski,novozelandski,kanadski i kolku usteso zapadno evropski koi morale da se otkazat od mkd za da zemat drugo ili nikogas i ne poseduvale mkd. drzavjanstvo pa se najgolemi ,,patrioti,, i nikoj nikade ne gi prozvaz ,pa i zosto?i sto ima tuka da osuduvate lud'e ili da pretite ili bla,bla,bla koga site znaeme kakva e rabotata vo mkd. dosta toa udiranje u grudi sramota i koi ste vie avtoriteti da sudite i da plukate...
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2008 во 23:22
Мислам дека дискусијава фати правец кој не одговара на темата „македонците во странство се себични“.
Дискусија на тема - на пример - „македонците и бугарското државјанство“ треба да се отвори на подфорум политика. Оваа тема е од доста чувствителна природа поради „наклонетоста“ на нашиот источен сосед кон нашиот народ и историја. Затоа според мене пред се спаѓа во политичка дискусија.
 
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2008 во 12:09
Баш така некои македонци не се себични само за пари
ќе продадат се.Ова е последна порака од мене толку,освен ако некој не испровоцира ќе мора да одговорем.
Кон врв
laki svedska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 55
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 05:00

   Eve ja ke te isprovociram posto sum so BG. pasos a ti dojdi i odgovori mi.
   Makedonec sum i poteknuvam od zapadna Makedonija iako ja sum roden i sum ziveel vo Skopje (do doagjanjeto ovde pred 4 god). Sega ziveam vo Svedska i ovde sum stignat so pomos na BG pasosot e sega ti kazi mi dalija sum postapil kako treba a siguren sum deka mojot zivot i moite okolnosti koi bile dole go ziveat 90% od ljugeto vo Makedonija
   Moite roditeli se penzioneri i penziite gi dobija kako posledica na teskite uslovi na zivot vo koj ziveele za da mozat da obezbedat nesto poveke koe utre bi ostanalo za nivnite deca , mnogu pati otkazuvajki se od site elementarni potrebi. ja se ozeniv i imam dva sina koi posle razvodot ostana kaj majkata a za koi kako roditel moram da pomagam na sekoj mozen nacin (tuka spagja i plakanjeto alimentacija), jas za seto toa vreme rabotev no tesko se uspevase site potrebi da se zadovolat i kako sin na roditeli koi cel zivot se macele da mi stvorat nesto (kuka vo koja zaedno ziveevme)a koi se sega bezpomosni (finansiski) a i kako tatko na dve maloletni dece ne gledav drug izlez nego da zemam BG. pasos i da izbegam nekade po "bel svet" kade bi mozel da rabotam , zarabotam i pomognam na mojata familija.Trgnav bez nikakvi garanci od nikogo i posle skoro mesec i polovina lutanje po evropa stignav do Svedska , probuvav vo poveke zemju ,srekavav nasi lugje i slusav soveti od lice mesto , nazad za mene vrakanje nemase na toa ne pomisluvav ni na son.Ne bese vopsto lesno koga stignav ovde no sepak dojdov kaj covek kogo go poznavav preku drugi i koj na pocetokot mnogu mi pomogna so smestaj i prvite raboti na crno , se samo da se zaraboti i da moze da im se isprati na moite deca i roditeli.
Bev spremen da rabotam se samo da mozam da im pomognam na moite duri cesto razmisluvav i na sekakov kriminal samo da se zaraboti i da moze da se opstane tuka zatoa sto vrakanje nazad za mene ne postoese kako solucija , no ete imav sreka i ne stanav kriminalec nego poleka ,poleka se rabotese i rabotite si dojdoa na svoe mesto. Tatkomi posle nova godina se operirase kaj dr.Zan Mitrev kade mu bea napraveni 4-ri bajpasi i sega se zakrepnuva a majkami ne mora da trca po apoteki da najde poevtini lekovi na recepti i da se tormozi nego sega mozat kolku tolku da ziveat podostoinstveno kako ljuge , decata dobivaat pomos za kolku tolku da imaat pobezgrizno detstvo (postariot sin veke mu vadam garancija da go zemam ovde da go prodolzi skoluvanjeto i zivotot) i se e kolku tolku posredeno.
Sega ti kazimi dali ja sum postapil pravilno i dali ja sum prav makedonec (iako ja znam deka sum)ili trebase da go ostavam semejstvoto da pati a roditelite da da ispoumirat (tatkomi lezese mesec dena u drzavna se cekase da umre i nikoj ne sakase da go operira i ako ne se operirase vo Filip Vtori sega sigurno ke bese pokoen) pa bidi pameten i kazi mi bas sakam da znam dali sum makedonec !?!?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.