IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто македонците низ светот се толку себ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаЗошто македонците низ светот се толку себ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 27>
Автор
Порака
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 15:44
Originally posted by VIKING VIKING напиша:

Malku za mojata prikazna. I jas kako i mnogu drugi zedov bugarsko drzavjanstvo ne od nacionalisticki pobudi tuku od edna strana od ekonomski pricini a od druga zatoa sto se custvuvav zaroben vo Makedonija i poveke ´ne mozev da disam ako ne izlezev nadvor od MK. Toa bese edinstven nacin da dojdam ovde. Sega sum vo Svedska i sto da vi kazam ne sum ni pobogat ni posreken, t.e koga se vrakam vo MK imam nesto pari so sebe koi gi imam zatoa sto ne ziveam raskosno tuka. I koga ke vidis dobro tie pari i ne se mnogu ako sakas da napravis nesto poveke. Drugata strana na prikaznata e sto jas se obidov vo MK da vodam biznis so farmerstvo, odgelduvanje kravi i svinji pred se. Znaci iako zagubiv nekolku godini vo studiranje, stanav masinski inzener ama ne vredi toa vo MK, poradi ljubovta kon farmerstvoto jas pocnav so taa rabota. I posle 10 godini jas dojdov do toa da mora se da prodadam i da zaminam od MK. 2007 god e katastrofalna za farmite vo MK a za ovie 10 god mozam da kazam deka na sekoi 4 god zafakaat krizi so plasiranje na mlekoto i mesoto. Doagav do situacii da ne odam vo ekonomski kolaps mi doagase da gi ubijam svinjite i da gi frlam za da ne gubam sekoj den. Ke mi kaze li nekoj kako da se zivee vo MK i pokraj toa sto stranstvo ne nudi mnogu poveke sepak ovde imam samo 8 casa raboten den i sekoj mesec sigurna plata koja mi gi pokriva trosocite. Na farmata rabotev leten period i do 12 casa na den. Mozam da vi kazam deka poveke od 300 evra ne mi ostanale nikogas (mesecno). Ve molam koj ima komentar ili sovet kako pak da se vratam vo MK. I pokraj BG drzavjanstvo ne se osekam pomal makedonec od nikogo i vo vremeto na ednoumieto jas bev sekogas za nasa Makedonija. Da ne dolzam se nadevam ne zasegam nikogo.
 
A dobro...jas neznam kako odi so zemanje na Bugarsko drzavjanstvo - treba li da se otkazesh od Makedonskoto za da zemesh Bugarsko t.e. dali kaj niv vazi zakonot za dvojno drzavjanstvo???
 
Ova chisto informativno.  Pozdrav среќа
 
 
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 15:46
Originally posted by klon klon напиша:

Borec ako si peder vikaj gi toa e kaj vas vo moda,a sega spij utre treba rano da stanes i da rintas.
 
Mnogu dobra slikichka si stavila - EPTEN TI ODGOVARA!!!!  намигнување
 
 
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 17:47
Nemam namera da gubam vreme vo pisuvanje gluposti so takvi kako tebe ako nemas argumenti mozes da vregjas toa e toa a gledam deka toa peder i ne te vregja ti pisav namerno da vidam dali ke se navredis IZVINI stvarno ne znaev deka stvarno si bil a toa so drzavjanstvoto na Viking pusti go covekot si bese iskren toa ne e za zafrkavanje mislis deka si duhovit a stvarno si glup duri i na slikata ne se prepozna,ako sakas da pisuvas gluposti nema problem a za sakanje najdi si nekoj topol brat mene ne mi dosaduvaj ne mi se pisuvaat gluposti so nedozreani licnosti.
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 17:51
Uste nemas drzavjanstvo vo Avstarlia pa se interesiras za Bugarsko ne se sekiraj nie ke ti dademe MAKEDONSKO ako se otkazes od pedarlakot uslov e da ne si peder.
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 18:01
Originally posted by klon klon напиша:

Nemam namera da gubam vreme vo pisuvanje gluposti so takvi kako tebe ako nemas argumenti mozes da vregjas toa e toa a gledam deka toa peder i ne te vregja ti pisav namerno da vidam dali ke se navredis IZVINI stvarno ne znaev deka stvarno si bil a toa so drzavjanstvoto na Viking pusti go covekot si bese iskren toa ne e za zafrkavanje mislis deka si duhovit a stvarno si glup duri i na slikata ne se prepozna,ako sakas da pisuvas gluposti nema problem a za sakanje najdi si nekoj topol brat mene ne mi dosaduvaj ne mi se pisuvaat gluposti so nedozreani licnosti.
 
Pa neli gledash deka bash toa i go pravish - PISHUVASH GLUPOSTI!!!!   голема%20насмевка
 
 
 
 


Изменето од borec - 27.Јануари.2008 во 18:06
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 18:09
Borec pa toa e normalno so glupavi se pisuvaat gluposti i toa ti e se od mene POZDRAV,samo glupostite i gi razbiras ,morase da se spustam na tvoe nivo.
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 18:16
Uporen glupak si znachi....dobro e. газење%20од%20смеење
 
 
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 18:31
Borec ne znaes sto da pises pa kopiras vrati go filmot nazad pa ke vidis koj e glup se pravis Avstralianec od makedonija si glup,se interesiras za Bugarsko drzavjanstvo,cisto onaka sto se sramis se sramis da kazes deka sakas da zemes Bugarsko drzavjanstvo a ne se sramis sto si glup peder rasipan.
Кон врв
VIKING Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Локација: Sweden
Статус: Офлајн
Поени: 10
Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 20:11
Ne treba da se otkazes od makedonsko drzavjanstvo samo zemas dvojno kako sto imaat i mnogu drugi luge. Najmnogu panika se diga za bugarskite drzavjanstva a ako nekoj zeme italijansko ili germansko togas ne e problem lugeto duri im cestitaat. Sekoj ima pravo da izbere so saka i veruvam deka ako dojde da se bira edno drzavjanstvo site ke se vratat na makedonskite. Pozdrav do site makedonci i posakuvam da sme malku poveke edinstveni i da se pomagame megu sebe. Zaedno sme posilni a znam deka sme mudar narod samo ni fali pojako vodstvo za da odime napred.
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 20:50
Viking Bravo mnogu vistinito treba da se pomagame bas taka ne se maci da objasnuvas so veke napisanite raboti se e kazano sto i da imas vo dusata si makedonec,taka e samo vodac i patriot ni treba. Ne vodaci od licen interest,a sto mislis na Avstralianecov za sto mu e bugarsko drzavjanstvo ti si bar iskren a ne ovoj vrti odokulu,ako nemas izbor ke se snajdes,ti si otisol od ekonomski pricini i si zemal bugarsko drzavjanstvo ama ne plukas na Makedonija kako nekoi toa e ispravno mislenje i pravilen stav Pozdrav.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 00:33
Originally posted by klon klon напиша:

ZIDARSKI da ne zaboravam napisi konkretno kako si ja Afirmiral drzavata zatoa sto ako ti ne bese nemase da postoi Makedonija pa za taa golema Afirmacija moze i za nekoja nagrada ke te predlozime ,nasite Sportisti,peaci i humani lugje kako Tose Proevski ja afirmiraa Makedonija za nivnite dela site cuke kako na Balkanot taka i vo cel svet a za tebe koklu sto mi e poznato emigrant sto pridonel za miljardi ili milioni dolari ne pametam deka sme cule ako nekoj slusnal neka pise predhodno navedenite ne davaa pari samo za familijata tuku za opsto dobro a koj znae moze tebe cim si 3 god tamu sto najverojatno e vistina i od doma seuste zimnica ajvar i dr, a mozebi i pari ti prakaat.


Klon... prvo, nachinot na koj se obrakjash kon povekjeto chlenovi na forumot, dovolno zboruva za tvojata lichna kultura i vospitanie. Ochigledno, uspeshnosta vo biznisot i vo zhivotot ne pomaga koga stanuva zbor za osnovni principi na odnesuvanje...
Vtoro... Da ne ti ostanam dolzhen so muabetot - da, pomagam na Makedonija. Mnogu povekje, otkolku shto bi bil vo mozhnost od tamu.
Kje ti dadam konkreten primer, koj shto vekje go napishav nekade ushte na pochetokot na temava, no ochigledno ne si prochital pred da pishuvash.
Vo Toronto postoi taka narechen Kanadsko-Makedonski Olimpiski Klub. Celta e na sportisti od Kanada i SAD, koi se so Makedonsko poteklo da im se pomogne da se natprevaruvaat za Makedonija na megjunarodni natprevari. Korista e vo dva pravci - prvo, Makedonija dobiva sportisti vo disciplini koi vo Makedonija se totalno nepostoechki (Skokovi vo voda) ili mnogu slabo razvieni (Gimnastika); vtoro - site troshoci za natprevarite (a mnogu chesto i za treninzite) na ovie sportisti se pokrivaat od Klubot i Makedonija i MOK nemaat nikakvi troshoci kon niv. Nitu za pat, smestuvanje, treninzi, licenci i shto li ne.
Tretata korist i najvazhna od se - prezentiranjeto na Makedonija.
Minatata godina, na svetskoto prvenstvo vo skokovi vo voda, uchestvuvashe natprevaruvachka finansirana od klubot. Natprevarite, koi se oddrzhaa vo Sidnej, bea emituvani niz cel svet. Nastapot na Lauren traeshe okolu edna minuta. Za toa vreme, na ekranot stoeshe znameto na Makedonija, skratenicata MKD, a na nejziniot dres pishuvashe Makedonija. Toa e chista reklama za Makedonija. Ovde rabotam vo TV marketing, i kje ti kazham shto toa znachi i vo brojki. Edna takva reklama, od edna minuta, na site televizii koi vo toj moment go emituvaa nastapot, bi chinela malku nad 2 milioni dolari. Znachi - Makedonija dobi afirmacija, vo vrednost od nad 2 milioni dolari, zatoa shto nekolku lugje tuka, vlozhivme desetici saati trud i sopstveni sredstva, za da mozhe toa da se sluchi.
Nieden od chlenovite na klubot ne dobiva nikakvo priznanie za toa, kako shto gledash i jas pishuvam od nick, a ne od vistinsko ime.
Ova e samo eden primer. Pak kje ti recham - imash mnogu pogreshna pretstava za emigracijata tuka, osobeno za novata emigracija. Krajno vreme e da se prestane so obvinuvanje na emigracijata deka si otishla, zatoa shto golem del od nas tokmu zatoa shto tuka se vo povolna ekonomska situacija se vo sostojba da napravat neshto za Makedonija.
Idejata deka ovde site rmbame kako konji i ne gledame bel den, ne e voopshto tochna. Ako si videl nekolku emigranti koi se udiraat vo gradi pri sekoe doagjanje vo Makedonija i frlaat dolari po masite, nemoj da mislish deka site emigranti se takvi. Naprotiv!
Makedonija e verojatno edinstvenata zemja koja ne se obiduva da vospostavi seriozni vrski so emigracijata. Site ostanati - Grcija, Bugarija, Srbija, Hrvatska, a da ne zboruvame za Italija, Shpanija, Polska i Irska imaat mnogu stabilna vrska so emigracijata i go pomagaat odrzhuvanjeto na rodnata kultura vo stranstvo - zatoa shto na toj nachin se zachuvuva nacionalnoto chuvstvo.

Okolu bugarskite pasoshi - povtorno me chepna kaj shto ne treba. Jas zavrshiv fakultet vo Bugarija, no kako Makedonski drzhavjanin! 5 godini plakjav polna shkolarina kako stranski drzhavjanin, zatoa shto smetav deka drzhavjanstvoto i nacionalnoto chuvstvo ne se za prodazhba! No za razlika od tebe - nikogash ne obviniv nikoj shto toa go napravil, zatoa shto sekoj si ja znae svojata prikazna.
A takvi kako tebe shto se udiraat vo gradi so svojot patriotizam i zborat kolku ja nosat Makedonija vo srce, takvite samo go prodlabochuvaat jazot megju Makedoncite nasekade po svetot.
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 11:52
Originally posted by VIKING VIKING напиша:

Ne treba da se otkazes od makedonsko drzavjanstvo samo zemas dvojno kako sto imaat i mnogu drugi luge. Najmnogu panika se diga za bugarskite drzavjanstva a ako nekoj zeme italijansko ili germansko togas ne e problem lugeto duri im cestitaat. Sekoj ima pravo da izbere so saka i veruvam deka ako dojde da se bira edno drzavjanstvo site ke se vratat na makedonskite. Pozdrav do site makedonci i posakuvam da sme malku poveke edinstveni i da se pomagame megu sebe. Zaedno sme posilni a znam deka sme mudar narod samo ni fali pojako vodstvo za da odime napred.
 
Fala na odgovorot Viking.  Jas bash zaradi toa, kako sto i ti si zakluchil "deka se diga mnogu prashina okolu zemanjeto bugarski pasoshi" sakav da znam STO E FINTAVA, i sto zemanjeto na Bugarski pasosh e porazlichno od bilo koe drugo....pa zatoa i te prashav...si rekov da ne e vo prashanje mozda odkazuvanje na Makedonskoto PA ZATOA TOLKU DZEVA DIGAAT. Megutoa sepak bi rekol deka poveke digaat prashina i go politiziraat ovoj "sluchaj" samite Bugari a i ostanatite neprijateli na Makedonija...koi baraat sekakva "rachka" da ne prikazat niz svetov a i ubedat NAS samite deka ne sme Makedonci. 
 
Jas lichno dosega ne sum bash slushnal mnogu negativni kritiki od samite Makedonci...kolku od Bugarite koi se falat naokolu so toj fakt, Grcite isto, koi napagaat deka "toa bilo dokaz deka sme Bugari....a i Shcipite koi sekoja shansa ja gledaat kako NIVNA PREDNOST.  E sega normalno deka se naoga i po nekoj "kloniran Makedonec" koj izbezumen od postojanite pritisoci....bara spas za sopstvenata sostojba vo napadot na nekoj drug Makedonec....taka da sebe si ke se vidi mozda vo podobra situacija.  голема%20насмевка
 
Taka da brat...uzivaj...voopshto da ne mu se sekirash koj kako rekol...gledaj ti da si ja sredish rabotata, pa ako dade bog, poskoro da si se vratish...ako toa ti beshe zelbata...kolku sto razbrav.  намигнување
 
I od ushte eden aspekt mene lichno me interesirashe dali Bugarija priznava dvojno drzavjanstvo....a toa e od aspektot DEKA VIE STE VO PREDNOST sto se odnesuva do bilo kakvo glasanje vo Bugarija....znachi SAMO NAPRED NASHI....смеење   Gi slusham Shkipive kako se falat so nivnite dvojni i trojni drzavjanstva...i kako nasekade trchaat da glasaat za da si gi zadovolat nivnite baranja....PA SI REKOV - ZOSHTO I NASHIVE TOA DA NE GO PRAVAT, vo sluchajov so Bugarija....a i so ostanatite naokolu. 
 
Imanjeto na povekekratno drzavjanstvo NE E NIKOKASH ANOMALIJA A PAK NAJMALKU PREDAVSTVO, TUKU E PREDNOST sto treba da se iskoristi....a takvoto poseduvanje NIKOGASH NE JA NAMALUVA LJUBOVTA I ODDANOSTA KON SVOJATA SOPSTVENA ZEMJA. намигнување
 
Pozdrav
 
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 15:06
ZIDARSKI eve vaka sega kulturata zavisi od covekot sto mi se obraka a ako vidis nanazad so site na ist nacin kako so tebe ne napisav,drugo emigracijata nikogas ne ja poistovetuvam so poedinci kako sto ti mislis, a kako e nastrana dobro mi e poznato uste ednas ke se potrudam da me razberes.JAS NAVISTINA OD SRCE JA SAKAM MAKEDONIJA
a ti pokusa toa custvo na nekulturen nacin da go ismees pak ke ti povtoram JAS SUM GORD NA SVOJATA DRZAVA i licniot uspeh e samo moj a sum spremen da go podelam so sekoj dobronameren i da pomognam ako mozam,megjutoa TATKOVINATA ja sakam od srce a ne prifakam mislenja kako tvoite koi ja proizvedoa mojata nekulturna reakcija UTRE NA SITE NA RABOTA KE IM VIKAM SRCKA DOSTA NE SAKAS KE ME RAZNEZNIS toa se tvoi zborovi na custvitelna tema koga jas pokusavam da vospostavam most pomegju nas vo Makedonija i vas nastrana ti gi ISMEVAS moite custva,samo za toa ti razmisli JAS po priroda ne sum covek sto navreduva i sto e nekulturen no vo mojot zivot sum videl se pa zatoa ke ti kazam povtorno Jas gi pocituvam site no tie sto me ismevaat za moite custva za mojata MAKEDONIJA ke im vratam so ista merka,a ne se sekiraj znam kako e nastrana i ti kazav mojot uspeh ke bide celosen koga ke pomognam na sto pogolem broj lugje
a nikogas ne rekov deka jas imam pari ako ne sum jas makedonija nema da postoi naprotiv site sto ja sakaat Tatkovinata mi se istomislenici Zatoa uste ednas ke ti povtoram sum go ziveel tvojot zivot treba da si gord sto si makedonec i nikogas ne rekov tie sto imaat Bugarski pasos deka ja prodale Makedonija za mene MAKEDONIJA se obicnite lugje ne Politicarite i ako stvarno si pomognal jas ne meram na Vaga i da se falam jas se custvuvam gord ako pomagam i zivotot mi e ispolnet ne mi propadnal bez potreba Razmisli pa pisi pa moze i ke svatis deka sekogas ne se ismevaat custvata i deka parite ne se i najbitnoto vo zivotot a za Makedonija kako sto kazav ne 1 ke otvoram 1001 tema ako drzavata ne e najbogata jas narodot si go pocituvam zatoa sto tuka mi se korenite kade i da odam sto i da pravam jas se custvuvam Makedonec.
vo dusata se custvuvam Makedonec POZDRAV.
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 15:18
Da ti Razjasnam Borec vaka,moze nesto ne razbiras jas na VIKING ne mu prefrliv nisto ako citas kako sto treba mu rekov toa ne e moja rabota toa e licen izbor ako sum postavil Klon ne mora da navreduvas kako nekoj klonirani i da ti kazam Ako tolku Sakas Bugarski pasos jas ke ti pomognam site trosoci vo vrska so toa ke ti gi podmiram samo ne vrti odokulu ako nesto sakas imaj hrabrost pa kazi.A i toa e isklucivo tvoj izbor megjutoa nekoi raboti izgleda ne gi razbiras koga ke bides BUGARIN nema MAKEDONIJA i prava. Bugarskata drzava Vika vo BUgarija nema Makedonci kako ke se boris ti za makedonskite prava kako bugarin toa objasni mi a ne detski mislenja da mi kazuvas so zemanjeto na Bugarsko drzavjanstvo ti dusata ja prodavas megjutoa toa si e samo licen stav ako parite se vo prv plan ti si znaes megjutoa PRAVA GLUPOST E SO ZEMANJE NA BUGARSKO DRZAVJANSTVO DA SE BORIS ZA PRAVATA NA MAKEDONCITE,se e licen izbor a ne ne ubeduvaj nas ako sakas zemaj i ne vrti odokulu jas sum covek koj kazuva vo lice tolku od mene.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.