IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто македонците низ светот се толку себ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаЗошто македонците низ светот се толку себ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 27>
Автор
Порака
rome1 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 55
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 07:53
zdr jas sakam da kazam za ovaa tema oti bile sebicni makedoncite vo stranstvo.
po na koj um i razum sne sebicni?po na nekoi koi cel zivot vikaat nemame a so najnovite mobilni tel se?ili ne sakale da se vrabotat za 200 evra mesecno ni da odat po zemjodelstvoto?
izvinete ama jas sum vo avstralia i site i vervav koga se placeja nemame .se duri ne pojdov i vidov vo makedonia kako ziveat.
za zal ima navistina narod sto nemaat i za niv mie zal ama ne se site isto kako i sekade vo svetot.samo me nervira oti nikogas nikoj vo mk ne rekol imam i ako ima.
   kako mislite nie se osekame koga bara mk pomos nie pustaj a kaj otisle tie pari i se ?kaj bogatite a ne kaj sto se potrebni.pa nie tesko i se lutime.
da ima sebicni ama toa e seto od postarite kako tie cenele svoite vo mk taka im kazvale na decata i tie taka ke reagiraat.ne zaboravete i ako se mk decata po poteklo ama sega se mesani imaat i drugo drzavljanstvo i se rasteni na drug sistem ,pa moze i da se gledaat ko sebicni ama ne se bas i ne se tie krivi.
Кон врв
rome1 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 55
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 08:01
laki svetska za zal sto dotolku tesko si pominal vo zivotot ama jas se pak te racunam za makedonec ne je vazno sto pasus imam ,vazno e sto se osekas vo srce i dusa.
pa naravno sekoj ke si bara nacin za da prozivee a toa ne znaci oti se i site si zaborajl ili se otkazvas od koj sto si.jas imam 2 drzavljanstva i ne mi preci ic, a ako mu preci na nekoi toa e nivni problem, ne moj i nema da se sekiram za nivnata misla.
dali tie sto te narekuvaat bugarin ili kuznaj sto ti bi pomozile za se i sesto ?za da ne odes stranstvo ili za da ne se pises bugarin?ne mislam .
pa ko taka neka molcat,ako nemaat nesto dobro da kazat poarno neka ne zborvaat neka si zatnat ustite i neka ne osudvaat na drugiot motivata.nikoj ne znae za drug kako mu e na dusata i zosto napravil sto napravil,i ne treba na nikoj da mu se dokazuvas.za mene si makedonec isto ko i jas sto sum .pa nemoj da dozvolis nikoj da te razocara za glupostite nivni sto se mal mentalitet.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 11:39
Originally posted by laki svedska laki svedska напиша:


   Eve ja ke te isprovociram posto sum so BG. pasos a ti dojdi i odgovori mi.
   Makedonec sum i poteknuvam od zapadna Makedonija iako ja sum roden i sum ziveel vo Skopje (do doagjanjeto ovde pred 4 god). Sega ziveam vo Svedska i ovde sum stignat so pomos na BG pasosot e sega ti kazi mi dalija sum postapil kako treba a siguren sum deka mojot zivot i moite okolnosti koi bile dole go ziveat 90% od ljugeto vo Makedonija
   Moite roditeli se penzioneri i penziite gi dobija kako posledica na teskite uslovi na zivot vo koj ziveele za da mozat da obezbedat nesto poveke koe utre bi ostanalo za nivnite deca , mnogu pati otkazuvajki se od site elementarni potrebi. ja se ozeniv i imam dva sina koi posle razvodot ostana kaj majkata a za koi kako roditel moram da pomagam na sekoj mozen nacin (tuka spagja i plakanjeto alimentacija), jas za seto toa vreme rabotev no tesko se uspevase site potrebi da se zadovolat i kako sin na roditeli koi cel zivot se macele da mi stvorat nesto (kuka vo koja zaedno ziveevme)a koi se sega bezpomosni (finansiski) a i kako tatko na dve maloletni dece ne gledav drug izlez nego da zemam BG. pasos i da izbegam nekade po "bel svet" kade bi mozel da rabotam , zarabotam i pomognam na mojata familija.Trgnav bez nikakvi garanci od nikogo i posle skoro mesec i polovina lutanje po evropa stignav do Svedska , probuvav vo poveke zemju ,srekavav nasi lugje i slusav soveti od lice mesto , nazad za mene vrakanje nemase na toa ne pomisluvav ni na son.Ne bese vopsto lesno koga stignav ovde no sepak dojdov kaj covek kogo go poznavav preku drugi i koj na pocetokot mnogu mi pomogna so smestaj i prvite raboti na crno , se samo da se zaraboti i da moze da im se isprati na moite deca i roditeli.
Bev spremen da rabotam se samo da mozam da im pomognam na moite duri cesto razmisluvav i na sekakov kriminal samo da se zaraboti i da moze da se opstane tuka zatoa sto vrakanje nazad za mene ne postoese kako solucija , no ete imav sreka i ne stanav kriminalec nego poleka ,poleka se rabotese i rabotite si dojdoa na svoe mesto. Tatkomi posle nova godina se operirase kaj dr.Zan Mitrev kade mu bea napraveni 4-ri bajpasi i sega se zakrepnuva a majkami ne mora da trca po apoteki da najde poevtini lekovi na recepti i da se tormozi nego sega mozat kolku tolku da ziveat podostoinstveno kako ljuge , decata dobivaat pomos za kolku tolku da imaat pobezgrizno detstvo (postariot sin veke mu vadam garancija da go zemam ovde da go prodolzi skoluvanjeto i zivotot) i se e kolku tolku posredeno.
Sega ti kazimi dali ja sum postapil pravilno i dali ja sum prav makedonec (iako ja znam deka sum)ili trebase da go ostavam semejstvoto da pati a roditelite da da ispoumirat (tatkomi lezese mesec dena u drzavna se cekase da umre i nikoj ne sakase da go operira i ako ne se operirase vo Filip Vtori sega sigurno ke bese pokoen) pa bidi pameten i kazi mi bas sakam da znam dali sum makedonec !?!?
 
 
Еве еден убав пример дека се е релативно во животот и дека не треба да судиме или осудуваме некого веднаш, не знаејки ја неговата приказна...секое зло за добро, рекол нашиот мудар народ.
Плус, од приказнава се гледа дека митот дека се сите македонци себични е само мит но не и реалност (моето мислење е - ни помалку ни повеќе од другите народи): за да успее Лаки во својот пат му помогнале многу луѓе,во странство, како што и тој самиот и помага на неговата фамилија.


Изменето од chuchuliga - 18.Февруари.2008 во 11:42
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 12:16
Originally posted by rome1 rome1 напиша:

zdr jas sakam da kazam za ovaa tema oti bile sebicni makedoncite vo stranstvo.
po na koj um i razum sne sebicni?po na nekoi koi cel zivot vikaat nemame a so najnovite mobilni tel se?ili ne sakale da se vrabotat za 200 evra mesecno ni da odat po zemjodelstvoto?
izvinete ama jas sum vo avstralia i site i vervav koga se placeja nemame .se duri ne pojdov i vidov vo makedonia kako ziveat.
za zal ima navistina narod sto nemaat i za niv mie zal ama ne se site isto kako i sekade vo svetot.samo me nervira oti nikogas nikoj vo mk ne rekol imam i ako ima.
   kako mislite nie se osekame koga bara mk pomos nie pustaj a kaj otisle tie pari i se ?kaj bogatite a ne kaj sto se potrebni.pa nie tesko i se lutime.
da ima sebicni ama toa e seto od postarite kako tie cenele svoite vo mk taka im kazvale na decata i tie taka ke reagiraat.ne zaboravete i ako se mk decata po poteklo ama sega se mesani imaat i drugo drzavljanstvo i se rasteni na drug sistem ,pa moze i da se gledaat ko sebicni ama ne se bas i ne se tie krivi.



браво  роме аплауз  одлично кажано.
И мене  тоа ме чуди, зошто оние кои се  во македонија викаат дека немат , а  живеат во луксуз ?
Кон врв
koki68 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 12:04
Zatoa sto imaat evrejski geni. Zatoa sto poveketo se seljacista i uste ziveat po selski maniri ( site u edna kuka, itn)
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 16:12
laki svedska ne znam kako mislis da me isprovociras jas sum covek koj ne izleguva lesno od kontakt pa da ti odgovoram,voopsto ne se somnevam vo toa sto si napisal
no tvojot slucaj e 100 % razlicen od predhodniot i ne go
ni sporeduvam megjutoa,jas ne mozam da ti kazam sto si ti,toa si znaes samiot,tvojot predhodnik so bugarski pasos imal kola od 1600 evra odel redovno za bugarija za razlika od tebe,taka da ve poistovetuvam dvajcata ne e fer,dali si vo pravo ili ne e moe da sudam,megjutoa jas pak ke ti objasnam nesto jas ne mozam da te opravduvam,kako sto pisav mojata familija e zapustena od
Bugarite,pa kako mislis jas da opravduvam nekoj koj zemajki pasos gi opravduva Bugarite deka vo makedonija
ziveat Bugari,ni na son megjutoa za tvoite postapki ti
si znaes,Ako trebalo da postanes Bugarin za da imas pari
tvoe si e ,jas samo na kratko ke ti kazam moe mislenje
za mene site sto zemale Bugarsko drzavjanstvo ja predale
tatkovinata ,a dali pravilno si postapil ti si znaes neka ti e so sreka ete imas pari pa sto drugo bi posakal
imas se ,Za mene e sebicno gledajki go svojot interest
da ja prodades dusata,Jas toa nikogas nema da go napravam a sto si ti si znaes samiot mene i bas ne me interesira.
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 16:28
chuchuliga BRAVO pa jas ne mozam da ve razberam Bravo zivotna prikazna golem uspeh ,istoriska tragedija Prodaj ja Makedonija za pari,Pa sto vi e cudno ako i Makedonija ne ve saka vas pa sekoj so germanski pasos ili bilo koj drug koj ne ja negira makedonija moze i bi prifatil,pa lugje vie ste bile uste duplo posebicni od toa sto nekoj i bi pomislil na ovoj forum,ima li posebicno da ja prodades dusata ,tatkovinata za pari pa makar i kakva da ti e prikaznata,pa vie se vo pari gledate,pa zar se so pari se kupuva,Bravo postana Bugarin se snajde otide vo stranstvo pa zar toa e se vo
zivotot PARI i samo PARI ne ,Ima vo zivotot raboti koi nemaat cena i so pari ne se kupuvaat no toa tesko izgleda da go razberete,pa zatoa i vo stranstvo ste podeleni eden so drug si zaviduvate a da si pomagate megju sebe tesko,a i tesko na makedonija ne daj Boze od vas nekoj pomos da ceka,pa na vas vi treba pomos,Gospod neka vi e napomos mnogu ubavo da se snajdete.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 18:07
Originally posted by klon klon напиша:

chuchuliga BRAVO pa jas ne mozam da ve razberam Bravo zivotna prikazna golem uspeh ,istoriska tragedija Prodaj ja Makedonija za pari,Pa sto vi e cudno ako i Makedonija ne ve saka vas pa sekoj so germanski pasos ili bilo koj drug koj ne ja negira makedonija moze i bi prifatil,pa lugje vie ste bile uste duplo posebicni od toa sto nekoj i bi pomislil na ovoj forum,ima li posebicno da ja prodades dusata ,tatkovinata za pari pa makar i kakva da ti e prikaznata,pa vie se vo pari gledate,pa zar se so pari se kupuva,Bravo postana Bugarin se snajde otide vo stranstvo pa zar toa e se vo
zivotot PARI i samo PARI ne ,Ima vo zivotot raboti koi nemaat cena i so pari ne se kupuvaat no toa tesko izgleda da go razberete,pa zatoa i vo stranstvo ste podeleni eden so drug si zaviduvate a da si pomagate megju sebe tesko,a i tesko na makedonija ne daj Boze od vas nekoj pomos da ceka,pa na vas vi treba pomos,Gospod neka vi e napomos mnogu ubavo da se snajdete.
 
Баш ми е жал што не си го разбрал мојот коментар...
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 18:15
makedoncite sebiçniизненадување
ma daj ve molam ,ne vadete muabetiлутина
 
 samo nemoj da gi barate vo humanitarnite akcii,a pogotovo ako tie akcii se za Makedonijaголема%20насмевка
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 18:53
Chuculiga jas dobro te razbrav toa sto go pisa moze ima nekoja vistina samo zavisi od mnogu nesto od kade znaeme koj mu pomognal na laki svedska moze ne se makedonci,moze mu pomognale lugje od Bugarskoto VMRO na Karakacanov,a toa sto im pomognal na familijata,pa toa mu e dolznost roditelite go izgledale samo ne mu go pokazale praviot pat,Ne znam zosto sekogas SEBICNOSTA ja povrzuvate so PARI mozes da bides sebicen na poveke nacini,dali ste razmislile za sebicnost sprema svojot narod na primer,Po zelba za PARI se prodavate sebe,istorijata na svojot narod, i idninata na mladite pokolenija,pa ima li pogolema sebicnost od toa.Poradi vas tie sto ostanale vo makedonija gi narekuvaat Bugari.Da se razbereme da zemete germansko,italijansko ili drzavjanstvo na bilo koja drzava koja ne ja negira Makedonija i da razberam megjutoa da ovozmozite da Bugarite gi ostvarat svoite vekovni zelbi Makedoncite da gi napravat Bugari,da go prisvojat Ilinden,Goce Delcev,Pitu Guli,jane sandanski i site koi nesebicno zaginaa za Makedonija pa i oni bile siromasni pa ne ja prodale Makedonija,Jas mislam deka ako si go zadrzis potekloto togas si bogat vo dusata,ne e se vo parite,a makedoncite vo stranstvo jas smetam i ni edno evro da ne dadat dosta e da ja razvivaat svojata kultura,da gordo kazat JAS SUM NAKEDONEC ke napravat 1000 pati za Makedonija poveke od nekogo, koj ja prodal Makedonija pa makar toj dal i 1000 evra za Makedonija,Zatoa sto ke kazat Bugarinot dade 1000 evra ne Makedonecot,ne mora da mislite kako mene jas samo si go kazuvam ona sto go mislam za sebicnosta.
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 06:33
Marija pa dosta so tie humanitarni Akcii za makedonija od koi eden denar ne dosol tuka,konkretno koga ovde donirame jas licno sum doniral na Dom za deca so posebni potrebi toa nikoj ne me nateral,pa sto treba,tie deca koi imale potreba od pomos vecno da se dolzni,sam sum sakal sam sum doniral,a vie sigurno pojma nemate kade davate pari dali i eden denar stignal na potrebnoto mesto,pa ako ste tolku darezlivi jas ke ve upatam na konkretni institucii kade pomosta ke otide na pravo mesto,Pa preteravte humanitarni akcii i ne znam sto,pa ako nekoj saka da pomogne sto ima vecno da go kazuva toa pa nikoj nikogo na sila ne go nateral,A jas licno ke vi kazam vaka sekoj Albanski emirant sekoj mesec dava po 10 evra za Albanija i ne prasuva kade odat tie pari,a vie ako i dadete ednas 10 evra ke umrete od maka pa koga ne vi cini Makedonija ne mora da
napagjate a vistinata deka ste sebicni neka ne ve vregja
nikoj nisto ne vi ni bara imajte si za sebe dosta ni trievte sol na glava za nekoi pari koi nikoj vo makedonija i ne gi videl.Blagodarime na humanosta.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 14:27
Originally posted by klon klon напиша:

chuchuliga BRAVO pa jas ne mozam da ve razberam Bravo zivotna prikazna golem uspeh ,istoriska tragedija Prodaj ja Makedonija za pari,Pa sto vi e cudno ako i Makedonija ne ve saka vas pa sekoj so germanski pasos ili bilo koj drug koj ne ja negira makedonija moze i bi prifatil,pa lugje vie ste bile uste duplo posebicni od toa sto nekoj i bi pomislil na ovoj forum,ima li posebicno da ja prodades dusata ,tatkovinata za pari pa makar i kakva da ti e prikaznata,pa vie se vo pari gledate,pa zar se so pari se kupuva,Bravo postana Bugarin se snajde otide vo stranstvo pa zar toa e se vo
zivotot PARI i samo PARI ne ,Ima vo zivotot raboti koi nemaat cena i so pari ne se kupuvaat no toa tesko izgleda da go razberete,pa zatoa i vo stranstvo ste podeleni eden so drug si zaviduvate a da si pomagate megju sebe tesko,a i tesko na makedonija ne daj Boze od vas nekoj pomos da ceka,pa na vas vi treba pomos,Gospod neka vi e napomos mnogu ubavo da se snajdete.


а што требало лаки да направи ?? да остане и да гледа како најблиските му гинат ?? како тој да гледа за македонија,... кога се што македонија направила за него,..... т.е македонија ништо не направила за него тага јас си ја сакам својата земја,... горда сум на своето потекло,... и можам да кажам,... јас сум македонка,... а прашање е зошто си ја сакам земјата,... затоа што и јас,... и ти овде имаме удобен живот,... не ни се проблем ни лековите,... ни храната,.... ни ништо,... а се што лакишведска овде имал биле многу усти за ранење,... тагапа како тој да остане патриот,... кога татко му умира,... ти не би го направил истото ако си во таква ситуација ?? размисли малку... намигнување
 и да,... не е се во парите,... понекогаш среќата на најблиските,... е поважна од парите,...

п.с го прочитав твојот пост и видов зошто си толку против вадењето на бугарските пасоши,... и јас да сум на твое место би била лута,... но свати дека луѓето што вадат бугарски пасоши не ти згрешиле ништо ни на тебе ни на твојата фамилија....

поздрав ............среќа


Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 15:42
Biserna nikoj ne rekol deka ,mi zgresile onie sto vadat bugarski pasosi toa e nivni izbor a toa sto si procitala e vistina i znam deka me razbiras Blagodaram za TOA A ZA TOA JAS SUM MAKEDONKA I SUM GORDA NA TOA , ZA TOA MOZAM DA KAZAM ME IZRADUVA MNOGU I SEKOJA TI CEST
STO I DA MOZAM DA TI POMGNAM VO ZIVOTOT SEKOGAS KE GO NAPRAVAM TOA- sega za nekoi raboti i moe mislenje ova sepak se vika forum i iznesuvame svoe mislenje,JAS NE GI OBVINUVAM TIE STO ZEMALE BUGARSKI PASOS ZA TRAGEDIJATA VO MOJATA FAMILIJA- SAMO NE MOZAM DA RAZBERAM DEKA TREBA DA SE ODRODIS ZA DA IMAS PARI I NE
VERUVAM VO SITE TIE PRIKAZNI KOI LICAT EDNA NA DRUGA
PRIMER TATKO MU DA SE OPERIRA I SL. PA DECA ZA HRANENJE
A SI POMISLILA LI KAKO I E NA MAJKATA MAKEDONKA NA TIE DECA KOJA DECATA KE I GI ZEME SO PARITE KOI GI STEKNAL KAKO BUGARIN I KE GI NAPRAVI BUGARI NELI E TOA SEBICNO
AKO NE MISLIS TAKA TI SI IMAS SVOE MISLENJE MEGJUTOA JAS
ZNAM I EDNA DRUGA RABOTA SITE VIKAAT STO NAPRAVILA MAKEDONIJA ZA MENE PA ZAR TOLKU E TESKO DA SVATIME NIE SME MAKEDONIJA STO SME NAPRAVILE NIE ZA DRZAVATA AKO SAKAME DA IMAME DRZAVA TREBA DA SE IZBORIME NESEBICNO SAMITE ZAR OCEKUVAME NEKOJ NA POSLUZAVNIK DA NI DADE DRZAVA A ZA MENE DA IMAS SVOJA DRZAVA NEMA CENA I NIKOGAS NEMA DA BIDAM SEBICEN DA GI PREDADAM MAKEDONCITE ZA PARI ZA MENE LICNO MAKEDONIJA E SKAPA RABOTA,POLEKA ETE I VO NATO KE NE PRIMAT I VO EU SAMO SEGA MOZE DA RECAT VO MAKEDONIJA IMA 20000 BUGARI,I DRUGO DA KAZAM TOJ STO NEMA PARI NE VADI PASOS BUGARSKI ZA DA GO IZVADI TREBAT PARI A ZA DA PATUVA ISTO TAKA PAK TREBAT PARI A BOLESTA NA BLISKITE ILI NEMAM PESRPEKTIVA ZA MENE NE E OPRAVDUVANJE PAK KE POVTORAM
NE ZNAM ZA DRUGITE JAS KE UMRAM KAKO MAKEDONEC MAKAR I DA SUM SIROMAV NEMAM NAMERA DA SE ODREKNAM OD SEBE I DA JA PRODADM DUSATA ZA PARI-POZDRAV
Кон врв
laki svedska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 55
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 00:31

   Dolgo razmisluvam kako da pocnam , ne da te razubedam nego da ti otvoram uste eden prozor za da mozes ( ako sakas) da gi vidis rabotite i od poinakov agol.
   Velis deka tie prikazni ti se poznati: bolni roditeli , deca itn , slicajot na mojot tatko e stvaren i ja mozam da ti dadam adresa i da go posetis ne moras nisto da mu kupis posto problemot so srceto ne bese edinstveniot koj go ima od pred toa ima seker i sigurno ne ke mozes da pogodis sto toj sme a sto ne sme da konsumira.
   Sto nie sme napravile za drzavata , pa mozebi jas i ne sum napravil mnogu no moite roditeli kako i mnogu drugi ja izgradija ovaa drzava a kako taa im vozvraka (lezese so denovi vo drzavna i mu konstatiraa deka najlosoto pominalo i deka sega se e vo bozji race, kako tatkomi da lezese vo crkva a ne vo bolnica)i veruvaj deka mojata storija e i storija na 90 % od zitelite vo Makedonija.
   Jas ja sakam mojata drzava Makedonija no moite deca gi sakam poveke i go zalam onoj koj ke ja saka drzavata poveke od svoite deca . Za toa ne sakam poveke , ni da se opravduvam nitu pa mislam deka imam potreba od toa.
   Dali nasincite pomagaat sto se nadvor !?! pa ke ti kazam licen primer , sega vo nedela treba da trgne moj bratucet od Kicevo i da dojde ovde da zivee nekoe vreme a ako se snajde i izdrzi ke ostane za stalno , pa ke moze da si ja povlece i familijata i toa ne e edinstven primer sto jas licno go poznavam.
   Za kraj ja dusata ne sum ja prodal za pari nego jas dusata ja davam za mojata familija !!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.