IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто македонците низ светот се толку себ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаЗошто македонците низ светот се толку себ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 27>
Автор
Порака
UK25 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2006
Локација: Vatican City State
Статус: Офлајн
Поени: 102
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2006 во 21:04
Ne se nishto porazlicni makedoncite na strana od makedoncite vo Makedonija. sekade sekakov narod - normalno deka covek koga ke iskusi takvo neshto, toa i ke go zapameti i ke go donese zaklucokot deka site se 'sebicni.'
Zavisi, se e individualno, i koj za shto dosol. POmladive generacii kako shto nekoj spomena, se lugje koi dosle za doobrazuvanje, i dokazuvanje na malku po drug nacin od onoj pecalbarskiot - mozebi - neznam, samo pretpostavuvam. A vo trkata za pari, nacionalnata pripadnost ne pravi razlika, sekoj udara noz.
Moe mislenje (od iskustvoto ovde vo vatican :)) e deka generalno (ako vekje mora da generalizirame) kako narod sme zajadlivi i sebicni - moze gresam, daj boze da e taka.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2006 во 00:31
<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Ова што го читам е застрашувачки. Ама, морам да го кажам дел од моето искуство: во текот на почетоците на моите студии во Франција имав голема помош од некои македонци, со кои станавме големи пријатели. Живеам во Германија и колку можам помагам на наши луѓе кога доаѓаат тука, исто како што ми помагале и мене. На располагање сум за било што можам да помогнам - за колеги и пријатели Не мислам дека сите македонци се себични и завидливи.

Мислам дека ние македонците по природа некако најчесто ги гледаме негативните страни на работите, и ---- мнооогу сакаме да се жалиме!

Изменето од LouWeed - 04.Септември.2006 во 08:41
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.
Кон врв
laki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1107
Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2006 во 01:26

    Ne e bas taka barem ja taka mislam a ima i zosto:
    Pred eden mesec vo Svedska prestojuvase edna fudbalska ekipa od s.Petrovac  Ekipata sose trenerite bese okolu 30 clena i ucestvuva na gotia kupot kade dovagjat ekipi od cel svet od 7 godisni do 18 i da ne dolzam mnogu ekipata celo vreme bese gostin na klubot Goce Delcev od Geteborg.Ekipata ne bese najavena deka doaga nego nasi luge gi videle decata po grad i taka se stapi vo kontakt. Za celo vreme na prestojot bea pomognati na sekoj nacin i od se srce taka da vo ovoj slucaj se pokaza nasata makedonska gostoprimlivost.
Moze toa i ne kostase mnogu no nikoj ne sakase na bilo koj nacin da izbegne od precekot na decata.
Кон врв
JoeyTribbiani Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Септември.2006
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 23
Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2006 во 09:01
Originally posted by martin_mk martin_mk напиша:

I jas nesto da vi kazam od licno iskustvo... Od majka mi licni cicko i tetka ke se potepaa da gi piknat majka mi i tatko mi da rabotat vo fabrika da skapaat tamu od rabota.. Ejj, svoja krv da im stetat. Od cista ljubomora nisto drugo. Tie se macele koga dosle vo Kanada pa sega sakaat i na nas istoto da ni bide, da ne pomineme polesno od niv. Mizerija....
A se soglasuvam so toa deka novata generacija na Makedonski imigranti se sosema poinakvi. Sto se vika nozete uste ne im se na zemja probuvaat da im pomognat na drugi.
Toa e, ovie se obrazovani licnosti, 90% se intelektualci, a tie starite se malogracanski selski nekulturni licnosti. Samo sto izlegle od shtalata ti se pravat "koj sum jas, ziveam vo Kanada 40 godini". Ako sakas zivej uste 20, pak ima da ostanete takvi maloumni...
 
Eh kolku si vo pravo.
 
Mada mene makedonec mnogu mi pomogna koga dojdov vo Kanada.Iako poveketo starodojdeni se mnogu loshi lugje i ne sakaat da pomagaat voopsto.Sakaat da projdish niz istoto ,niz koe tie pominale.Toa im e od prostotilok.Kazi mi,koj e visoko obrazovan od starodojdenite? Koj e od grad,koj e vistinski makedonec?
Batali gi niv,dale, zele.Nie drugite megu nas da se drzime.Luge sme,pred se.
Кон врв
david69 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 19
Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2006 во 15:31
I jas veruvam deka novite generacii iselenici ne se i ne bi trebao da bidat takvi.I dvajcata sto go napisavte e tocno iamm malku iskustvo vo stranstvo i koga mi kazuvaa ne veruvav no stvarno edni od najlosite sme.Ne sakaa d ane primat u klubovi nasi(baska sto se razedineti po mnogu i n ese sakaat megusebe) a i nadvor d agi sretnes isto.Mnogu podobro me prifatile srbi,bosanci,crnogorci,hrvati,bugari i albanci i nego nasite.Edinstven isklucok bese popot inaku to starite bea uzas,ne znam otkade tolku omraza
Moze ima isklucoci ,no kaj starite ne veruvam,vo mladive DA bar nekoi sto gi zapoznav preku forum
Pozdravi do site kade i da ste  i Bog da ne opameti i da se sakame i cenime poveke


Изменето од david69 - 05.Септември.2006 во 15:34
Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2006 во 23:26
Novite i starite generacii iselenici se dva razlicni svetovi. Ne moze da se ocekuva nekoj sto se simnal od nekoe mariovsko selo na magare vo sredinata na seesetite, ne videl struja, cesma i normalno WC do svojata dvaesetipetta godina da bide oduseven so pojavata na nova generacija makedonci, koi za volja na vistinata se mnogu poblisku do svoite kanadski vrsnici otkolku do ovie prvite. Novata generacija iselenici zboruva angliski tecno, a mariovecot zaboravil makedonski a angliski nikogas nema da nauci. Noviot ima profesija, a toj ostanal nepismen. Vo slobodno vreme, mariovecot ja opravduva svojata odluka da se iseli preku sporedba na Kanada od dvaeset i prviot vek so povoena Makedonija. Najgolemo zadovolstvo za mariovecot e da gi vidi ovie obrazovani generacii vo kulturen shock, i posakuva toj vecno da trae. A koga posle prvicniot tezok period, noviot SAM ke si go najde mestoto, mariovecot go proglasuva za izdajnik na makedonskata kauza oti ovoj ne saka da se druzi so nego.
 
Neka mi prostat site mariovci, imav edna facka na um, no gi ima od site zafrleni kraevi na Makedonija.
 
Na site novoiseleni makedonci bi im preporacal: ne se oslonuvajte na rekla-kazala informacii od crkva ili nekoj klub. Obicno se sveduva na rasipan telefon, a protagonistite obicno ne znaat ni zbor angliski da procitaat, vklucuvajki gi tuka i popovite. Rabota nikoj nema da vi ponudi, duri ni za opstanok, zatoa sto toa e von nivniot vidokrug. Vo razvienite zemju informaciite ne odat preku Stojceta, tuku za se ima 1-800 broj i internet stranica. I nekoj platen da dade TOCNA informacija. Sum bil svedok na tolku banalni dezinformacii, koi na nekoi lugje im odzemale meseci. A odgovorot e najcesto vo prviot telefonski imenik.
 
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2006 во 15:27
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Е да Македонското мото секогаш било Сите за маене а јас за никој



Bas taka ispagja ,ama ne mora da znaci deka site se takvi ( se tece, se se menuva) Big%20smile
Кон врв
raging bull Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Ноември.2006
Локација: Afghanistan
Статус: Офлајн
Поени: 145
Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 14:10
Originally posted by patriot1 patriot1 напиша:

ima li nekoj vo svetot sto go sledi ovoj forum,da ni kaze zosto Makedonskite pecalbari niz svetot se tolku sebicni i ne si pomagaat vo nisto?,gledaat samo da si nastetat eden na drug,dodeka Siptarite gi lapaat site najjubavi mesta.

ClapClapClapClapClap
ti si prav patriot so mu go mislit dobroto na svojot narod...na koj i da pripagjash...Mi se bendisa prashanjevo ama odgovorot mi e mn. dolg samo znaj deka te svakam
Pozdrav
Кон врв
podrummuz Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1
Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2006 во 12:23
Nemoj da bidesh siguren deka samo makedoncite se sebichni.

Изменето од podrummuz - 01.Декември.2006 во 12:23
Кон врв
Vlad Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 63
Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2007 во 01:47
Originally posted by patriot1 patriot1 напиша:

ima li nekoj vo svetot sto go sledi ovoj forum,da ni kaze zosto Makedonskite pecalbari niz svetot se tolku sebicni i ne si pomagaat vo nisto?,gledaat samo da si nastetat eden na drug,dodeka Siptarite gi lapaat site najjubavi mesta.


 Makedoncite imaat mnogu dusmani, ama najgolemi dusmani sme si samite na sebe.Zasto? Najverojantno nikoj nemoze da objasni.
Koga bev pomal mi kazaa edna prikaska za makedonecot sto ja fatil zlatnata ripka, i toa donekade mi dade odgovor na tvoevo prasanje.
Znaci, nekoj makedonec si lovel riba, i fatil zlatna ripka. Standardno, ripkata mu ponudila da mu ispolni 3 zelbi, za da ja pusti, Makedonecov odma se soglasil, ama ripkava mu rekla deka sve sto toj ke pobara, taa ke mu ispolni ama na komsijata ke mu dade duplo. Covekov se zamislil, sakal da pobara Mercedes za start, ama  komsijata ke dobie 2.Sakal da pobara kuka na 3 sprata, ama komso ke dobie na 6 sprata. Sakal da pobara milon dolari, ama komso ke dobie 2 milioni. Se mislel edno 10 min, i i rekol na zlatnata ripka deka ima samo edna zelba. I rekol,Sakam da mi izvadis edno oko .
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN
Кон врв
Vlad Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 63
Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2007 во 01:51
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Е да Македонското мото секогаш било Сите за маене а јас за никој



Bas taka ispagja ,ama ne mora da znaci deka site se takvi ( se tece, se se menuva) Big%20smile

Vo pravo si, ne se site makedonci takvi. Za da bide nesto pravilo, treba da ima i isklucoci.
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2007 во 11:39
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Е да Македонското мото секогаш било Сите за маене а јас за никој
 
 
И јас би се сложила со ова али штета Ermm
Кон врв
nikoloskir Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Февруари.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 4
Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2007 во 15:07
site mislat na pari,pari,pari i samo pari
rabotime kako robovi
nema vremo so familijata i prijateli da se vidime
Censored
Кон врв
Vlad Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 63
Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2007 во 01:19
Originally posted by nikoloskir nikoloskir напиша:

site mislat na pari,pari,pari i samo pari
rabotime kako robovi
nema vremo so familijata i prijateli da se vidime
Censored


Ziti majka, mnogu ti e tesko sto imas rabota i sto site okolu tebe imaat rabota, sto ne moras da zivees so tatko ti , majka ti, sestrati i brat ti , a zgora na toa i da ja doneses zenati pa site da ste vo edna kuka. Epten ti e tesko sto mozes da si kupis nova kola, i sto nemoras da se setas so prazni dzdebovi kako mnogu mladi makedonci sto nemaat po 100 denari vo dzeb da izlezat na kafe ili da si kupat sendvic. Mnogu ti e tesko zasto majkati ili tatko ti ne se socijaliziraat kako poveketo Makedoncite vo Makedonija, na strajkovi pred sobranie zatoa sto ne zemale plata vo poslednite 6 meseci, a zgora na toa i dzandarite ke im gi iskrsat koskite koga ke izlezat na ulica da si gi pobaraat pravata. Mnogu ti e tesko zasto smetkite ti se plateni na vreme, a ne kasnis  so plakanje smetki po edna godina.
Eve be brat, jas ke te oslobodam od Ropstvoto, jas sum spremen na tebe , na tvoite i na sekoj drug sto se zali od stranstvo da vi platam karti vo eden pravec , da si se vratite vo Makedonija i da ste slobodni i srekni , da ne ste im poveke robovi na kapitalistickite svinji .
Koga sakas pusti mi podatoci na VLATKOTRAJCEVSKI@GMAIL.COM, jas ti plakam aviobilet za nazad.
Ako imas uste prijateli i rodnini robovi tamu kade sto si, slobodno napravete eden spisok, jas ke ve finansiram, samo vratete se vo Makedonija.


Изменето од Vlad - 16.Февруари.2007 во 12:26
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.