IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто македонците низ светот се толку себ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаЗошто македонците низ светот се толку себ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 24252627>
Автор
Порака
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2009 во 15:16
Originally posted by Ssssssssssssss Ssssssssssssss напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 

 

А колку сакаш ти, 2000 долари да ти дадат за да лежиш и да се начукуваш како магаре? Зошто сметаш дека се долшжи да ти даваат пари, за промена ти можеш да заработиш и да им дадеш повеќе од 20 долари.

 

Ja nesakam nisto da mi dadat si imam majka i tatko so ke mi dadat a eve ke ti ja objasnam situacijava posto ne me sfati. Dosle bratucedive od Amerika i sea Sssssssssss odnesigi na pizza Sssssssssss ke gi odnese i normalno posto se gosti on sve ke plati, ajde bratucedive sakaat u diskoteka Ssssssss ke gi odnese u diskoteka i sve ke plati. ajde bratucedive sakaat pak naredniot den u diskoteka posto ubavo im e pak Ssssssss ke gi odnese i posto se gosti pak on ke plati, i bratucedive sakale denski da idat na cafe Ssssssss ke gi odnese i posto se gosti pak Ssssssss ke plati. E sea me nervira mene so ke ti dadat 20 dolari i te tapsa po ramo kao demek mn ti dal pa sea uzivaj u parive offfffffff more majko tesko mene da cekam od niv pa uste 2000 dolari pa da se nacukas hahahahha....I krajno nie tuka ne rabotime samo sedime zatoo prosek plata e 200 evra ama posto vie tamu se utepuvate od rabota vi e 2000 dolari inace i nie tuka da rabotime tolku ke bide samo toa e nerabotnici.Tuka sakam da kazam deka ima posteni isklucoci.


Сссссс ти си бил во странстви и си работел?
замисли има фамилии во странство кои работат „нормално„.... но дџабе да ти кажувам, нај искрено не верувам дека некогаш ке можеш да сватиш
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 23:30
krajno nie tuka ne rabotime samo sedime zatoo prosek plata e 200 evra ama posto vie tamu se utepuvate od rabota vi e 2000 dolari

А знаеш колку повеќе трошоци има ТАМУ отколку ТУКА???Ај пресметај па ќе видиш што сакаат сите да ти кажат СССССС...зошто се себични...хаха..не ми се верува..!!!
Кон врв
Ssssssssssssss Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 197
Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 23:35
Tamu ima trosoci a tuka nie na vozduh ziveeme.1 tamu e duplo poeftin benzinot hranata e mn poeftina zdravstvto e mn poskapo zboram tuka za Amerika i toa e toa a i samoto toa sto nekoj temava ja otvoril generalnoto mislenje e taka deka se sebicni
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 06:33

Генералниот впечаток е дека македонците во Македонија кои немаат странско искуство мислат дека се центар на светот и дека светот им должи, па треба да им даде пари, работа, стан ...

Јас и мои пријатели сме дале илјадници долари во добротворни сврхи во Канада и пошироко во светот - но за жал во Македонија нема конкретни програми и проекти. Се се сведува на муфљузи како оној на претходниве страни што се обидува да ќари некој долар за себе.

Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 16:26
Originally posted by Ssssssssssssss Ssssssssssssss напиша:

Tamu ima trosoci a tuka nie na vozduh ziveeme.1 tamu e duplo poeftin benzinot hranata e mn poeftina zdravstvto e mn poskapo zboram tuka za Amerika i toa e toa a i samoto toa sto nekoj temava ja otvoril generalnoto mislenje e taka deka se sebicni


Збориш ТАМУ за..??и ТУКА за???
ССССС...во USA сметаш дека храната е поефтина??Можеби некои работи се поефтини..меѓутоа ако те запрашам дали сакаш да јадеш убаво месо(без некои отрови во него)или некое 3 класа сигурно ќе речеш дека сакаш квалитетно..
Сакаш да излезеш негде...место 80-100 за чаша вино,таму ќе платиш $5-10-15...се плаќа осигурување за имот..во МК не е задолжително,а таму сите плаќаат..трошоци за кола...една поправка во МК чини 3000-4000 а во USA ако поминеш со $200 добро е...ако немаш сопствена куќа или стан,треба да изнајмиш..епа во USA не е $300 кирија,туку од 900 па нагоре...
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 16:39
еве вака
Apartment Rent(One bedroom)      800-1000..за повеќесобен да не збориме..или ако сакаш да живееш во центарот на градот...
Electricity      100
Home Telephone      40
Cell Phone      40
Cable TV      50
Internet(High speed or Cable) 50
Food & Grocery     400-600
Auto(Car) Insurance      100
Gas(Petrol) for Car      100
Laundry      50(ако користиш таква услуга)
Apartment Rental Insurance      10
некои други детали...обновување возачка..100 долари
Ако имаш кола на кредит..плус прошоци
Ако си купил стан на кредит рачунај нема да бидат 800 долари за рата туку повеќе...сметки за вода...и ред други трошоци...
Па по мојава математика 1800 долари само за обични трошоци....ај сеа??
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 19:30
mackice, dzabe da im kazuvas, sto e kako e.... ne veruvaat.... ti zboruvas za amerika.... tuka vo drzavava kade sto sum jas, racunaj plus danok sekoja godina (1 do edna ipol mesecni plati godisno) zdrastveno osiguranje da ne se zaboravi, osiguranje za stanot....
ne racunaat deka tuka 1 kg telesko meso od prilika 20 evra i pojse mu e....no dzabe i kolku da objasnuvas ....
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 13:36
...Епа Сека..тоа ти е..јас само се обидувам да им докажам дека не е се како што они мислат..Америка и на сите им цветаат цвекиња-како не!!..ама ако..кој нема живеено надвор од МК не знае каков е животот таму..нека пробаат да живеат 6 месеци, па тогаш ќе ги прашам дали се е како што си имаат замислено во главата...
Кон врв
Ssssssssssssss Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 197
Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 14:48
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Генералниот впечаток е дека македонците во Македонија кои немаат странско искуство мислат дека се центар на светот и дека светот им должи, па треба да им даде пари, работа, стан ...


Јас и мои пријатели сме дале илјадници долари во добротворни сврхи во Канада и пошироко во светот - но за жал во Македонија нема конкретни програми и проекти. Се се сведува на муфљузи како оној на претходниве страни што се обидува да ќари некој долар за себе.

Mnogu si se potrosil be nemoj aman hahahahahahahahhahahahahahhahahahahahahha
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 19:32
Originally posted by Ssssssssssssss Ssssssssssssss напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Генералниот впечаток е дека македонците во Македонија кои немаат странско искуство мислат дека се центар на светот и дека светот им должи, па треба да им даде пари, работа, стан ...


Јас и мои пријатели сме дале илјадници долари во добротворни сврхи во Канада и пошироко во светот - но за жал во Македонија нема конкретни програми и проекти. Се се сведува на муфљузи како оној на претходниве страни што се обидува да ќари некој долар за себе.

Mnogu si se potrosil be nemoj aman hahahahahahahahhahahahahahhahahahahahahha
 
 
 
А колку си дал ти?
 
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 22:12
Polar Bear...не се мачи и ти како мене.. ..
Јас ќе ти кажам колку дал он....Ниту еден денар..ете таква е вистината за ВИСТИНСКИТЕ МАКЕДОНЦИ како него...ние иселениците барем донираме кога е потребно..ама тие како него...
Кон врв
Ssssssssssssss Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 197
Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 00:18
Aj ne diskutiram vise na ovaa tema posto nemate blaga veza so zborite i ja inace da iam plata 2000 nema da mi bide problem da dadam 20 dolari a kaj se parite od znameto so go prodadoja ??? LOL Pa i k15 napravija bre parodija za nasive iselenici so sakate poveke LOOOOOOOOLLLLL
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 00:57
.......да да подобро да не дискутираш...
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 05:59
Originally posted by Ssssssssssssss Ssssssssssssss напиша:

Aj ne diskutiram vise na ovaa tema posto nemate blaga veza so zborite i ja inace da iam plata 2000 nema da mi bide problem da dadam 20 dolari a kaj se parite od znameto so go prodadoja ??? LOL Pa i k15 napravija bre parodija za nasive iselenici so sakate poveke LOOOOOOOOLLLLL
 
 
Да, ти имаш врска што збориш... Поарно иди кај тате да се помолиш да ти даде 150 денари да си купиш едно пиво и ефтини цигари, оти ќе поминат уште едно петнаесет-дваесет години пред да можеш да си дозволиш да си купиш пиво на сопствена сметка. 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 24252627>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.