IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Кој би отишол да работи негде во странство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој би отишол да работи негде во странство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака
bosab Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the greatest legs in the world

Регистриран: 21.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11079
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bosab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2006 во 22:18
 Нема да има додека сме сите песимисти,а кога би се потрудиле малку и оптимисти да бидеме и да не кукаме само може и да се створат услови да имаме леб овде.
Кон врв
Freya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Freya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2006 во 23:53
Не би отишла во странство ,не дека мислам оти тука ќе се опорави состојбата туку затоа што едноставно не сакам да заминам од најблиските.
Во мене се борат две личности,идиот и гение, се плашам да не попушти попаметниот.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2006 во 01:06
samo, budalite se, SAMO optimisti,.................treba i da mrdnat malku,........!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2006 во 01:35
Па можеби и ке биде поубаво еве за разлика од пред 50 год сега гледаме телевизија у боја
Кон врв
JoeyTribbiani Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Септември.2006
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JoeyTribbiani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2006 во 19:09
Originally posted by bojann bojann напиша:

mene licno drzavata ne mi ponudila nekoj uslovi pa da me zadrzi da ostanam vo MK pa mislam deka e i realno ako poveketo od mladinata odi vo stranstvo za podobar zivot. Razmisluva li nekoj kako mene? PISETE!!!!!!!!!

 
Ti preporacuvam ako emigrirash,da zaminesh vo Alberta.Provincijata bukvalno vrishti za rabotnici.Ti garantiram deka rabota ke najdesh ,i toa pocetno za 15 dolarcheta na saat,minimum.Ne doagajte vo Ontario,tapanarija stanuva ,so ovie azijcite sho se nakotija ni se plaka majkata.
Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2006 во 22:39
Originally posted by JoeyTribbiani JoeyTribbiani напиша:

Originally posted by bojann bojann напиша:

mene licno drzavata ne mi ponudila nekoj uslovi pa da me zadrzi da ostanam vo MK pa mislam deka e i realno ako poveketo od mladinata odi vo stranstvo za podobar zivot. Razmisluva li nekoj kako mene? PISETE!!!!!!!!!

 
Ti preporacuvam ako emigrirash,da zaminesh vo Alberta.Provincijata bukvalno vrishti za rabotnici.Ti garantiram deka rabota ke najdesh ,i toa pocetno za 15 dolarcheta na saat,minimum.Ne doagajte vo Ontario,tapanarija stanuva ,so ovie azijcite sho se nakotija ni se plaka majkata.
 
Apsolutino tocno. Alberta mu e majkata, Ontario e tapa. Kanadski Texas.
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
Puma Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Октомври.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Puma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2006 во 21:36
Jas nemam hrabrost da zaminam od zemjava iako gi imam site uslovi da go storam toa.Mozebi poradi toa sto imam solidna rabota pa nemam sto da baram vo stranstvo.Bi sakala nekogas vo zivotov barem nekolku meseci da ziveam vo nekoj Evropski grad na pr.Amsterdam ili Zeneva no koj bi mi ovozmozil prestoj za tolku vreme?
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2006 во 08:22
prestojot se ovozmozuva.....so rabota.....
Кон врв
saale Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2007 во 11:00
Здраво на сите. А како тоа ние нешто у Македонија да направиме? Работам веке 10 години со редовни лични добри примања а стигнав до еден 101 да купам само. Зарем Македонија не треба да понуди нешто повеќе младината да не оди надвор.
Лично барам излез да отидам веќе еднаш од Македонија. На начинот на кој работам овде секој ден и без празници освен верските мислењето ми е дека со такво работење добро би се заработило во странство.
only the best can be N 1
Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2007 во 22:07
Јас би отишла... И најверојатно ќе идам, само уште незнам кога.... 
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
angelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 117
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 05:08
Originally posted by saale saale напиша:

Работам веке 10 години со редовни лични добри примања а стигнав до еден 101 да купам само. 


pa toa e, u makedonija kolku i da rabotes ne mozes da zarabotes nisto.
ke imas sreka ako zemas 20 000 plata u makedonija, ama so mozes da kupes so tie pari? nisto.....

ja nema sansi da ostanam tuka,samo gledam deka da odam po maj.
aj kazete ako imate nekoe dobro iskustvo

ovoa tuka ne go biva


Кон врв
Mishell_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јуни.2007
Локација: Sweden
Статус: Офлајн
Поени: 575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mishell_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2007 во 16:36
Originally posted by bosab bosab напиша:

 Нема да има додека сме сите песимисти,а кога би се потрудиле малку и оптимисти да бидеме и да не кукаме само може и да се створат услови да имаме леб овде.

Auuuu ova kako me isprovocira!!! Ma kakvi optimisti bre. Pred 4 godini zavrsiv fakultet prvenec vo generacijata i uste baram rabota. Velat nemalo a ispozaposlija na cickovci na vujkovci deca, politicki vojnici i sl. A pred edna nedela koga posleden pat se otvori rabotno mesto na mojata profesija i otidov na razgovor, mi velat oti imalo nekoja sto bila kadrovik na VMRO pa nejze i bil red za zaposluvanje, prosekot i ocenite nisto ne znacele. I toa vo faca mi go kazaa bre. E pa sega aj da te vidam bidi optimist. Kaj nas se dodeka go igrame ova oro koe ni go serviraat politicarite i od SDSM i od VMRO, ke ima leb samo za nekolkumina privilegirani.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2007 во 21:29
Auuuu ova kako me isprovocira!!! Ma kakvi optimisti bre. Pred 4 godini zavrsiv fakultet prvenec vo generacijata i uste baram rabota. Velat nemalo a ispozaposlija na cickovci na vujkovci deca, politicki vojnici i sl. A pred edna nedela koga posleden pat se otvori rabotno mesto na mojata profesija i otidov na razgovor, mi velat oti imalo nekoja sto bila kadrovik na VMRO pa nejze i bil red za zaposluvanje, prosekot i ocenite nisto ne znacele. I toa vo faca mi go kazaa bre. E pa sega aj da te vidam bidi optimist. Kaj nas se dodeka go igrame ova oro koe ni go serviraat politicarite i od SDSM i od VMRO, ke ima leb samo za nekolkumina privilegirani.
[/QUOTE]
 
ТРАГЕДИЈА!
 
Како ова да се смени? Јас сум сигурна дека може, некој да сака и да реши. Ама, трагедијата е во тоа што најпаметниот свет воопшто и не сака да се меша во политика и затоа таму се плеткаат и капите ни ги кројат луѓе без визија и со средновековен родовско-племенски менталитет..................
Кон врв
Mishell_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јуни.2007
Локација: Sweden
Статус: Офлајн
Поени: 575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mishell_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2007 во 11:41
Fala za poddrskata a jas samo sto pomisliv deka sum sama so svoite razmisluvanja. E da, koj se odlucuva da se bavi so politika e vistinskoto prasanje.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,174 секунди.