Испечати | Затвори го прозорот

Кој би отишол да работи негде во странство?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3810
Датум на принтање: 08.Декември.2021 во 06:57
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Кој би отишол да работи негде во странство?
Постирано од: bojann
Наслов: Кој би отишол да работи негде во странство?
Датум на внесување: 27.Март.2006 во 01:58

mene licno drzavata ne mi ponudila nekoj uslovi pa da me zadrzi da ostanam vo MK pa mislam deka e i realno ako poveketo od mladinata odi vo stranstvo za podobar zivot. Razmisluva li nekoj kako mene? PISETE!!!!!!!!!
Коментари:
Постирано од: bosab
Датум на внесување: 27.Март.2006 во 10:27
А ако сите млади заминат во странство кој ке остане во насава држава изгледа ке биде етнички чиста како што тоа некои го посакуваат, не би отисла и овде човек може да се избори и да работи ако му се работи.


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 27.Март.2006 во 11:11
koj NE bi otisol da raboti negde vo stranstvo


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 27.Март.2006 во 18:01
Site bi otisle,sekoj na prvata sansa vednas bega...


Постирано од: bomboni
Датум на внесување: 27.Март.2006 во 19:01
Ne bi otisle site, znam luge so moznosti da patuvaat pa ne otisle podaleku od mocanata Grcija... A veruvajte koj ima volja da otide (i finansii malce treba) ima nacin...


Постирано од: maja
Датум на внесување: 27.Март.2006 во 22:49
Zaminuvaat onie sto imaat pogolemi ambicii, koi mozat da se spravat so seto ona na koe kje naidat vo drugata drzava


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 28.Март.2006 во 00:26
И јас би отишол, но само поради добро работно место, т.е. добра понуда. А како што одат работите, со креирањето на глобалното село, ќе можеме од овде да ги работиме сите работи.


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 28.Март.2006 во 23:01
Prednosta da bidesh vo stranstvo e sto tamu mozes mnogu polesno da najdes rabota,bez razlika na stepenot na obrazovanie i bez razlika na politicki opredelbi,sto moze ke imas pogolemi moznosti da proshetash.Megutoa parite sto ke gi zarabotuvash ovde se super za da gi troshish vo Makedonija a za ovde bogami ke treba pak da se pomacish da svrzesh kraj so kraj

-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: antonijo
Датум на внесување: 29.Март.2006 во 00:56
stranstvo ne dobro mi tuka poveke zarabotuvam i nikoj ne me maltretira. sum mozel, a ne sakam si ja sakam makedonija 


Постирано од: preselnica_mk
Датум на внесување: 04.Април.2006 во 16:05

Jas rabotam vo stranstvo i mi e podobro...

Sto nudi Makedonija, korupcija, privatizacija, socijalni slucaevi, ogovaranje, sueverie..........? Pak ke recem: Sekade e doma, zavisi kolku si snajden, i vo stranstvo se uci i se raboti, sto e razlikata?? Sto nemozes da vozis pijan i da da kupuvas na veresija??? Ako nekoj se vratil razocaran i ne uspeal vo toa sto naumil, ne znaci deka e loso nadvor od MKD, ne e loso, podobro e, ama treba da pocituvas zakoni, a Makedonceto toa go nemoze.....Постирано од: angelwings
Датум на внесување: 04.Април.2006 во 16:11

Jas pri prvata ukazana prilika bi zaminala od tuka,zaradi poveke pricini dobro poznati na site .Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Април.2006 во 21:00
nemoj,molim ta Angelw....,.........od tuka nema "poubavo"

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: only_me
Датум на внесување: 26.Април.2006 во 21:23

Za zalenje sme luge

Se nadevam deka ke dojde konecno na vlast nekoj sto ke ima barem malce dostoinstvo  i patriotizam da ni ja zacuva mladinata vo MAkedonija, vo sprotivno crno ni se pisuva!!Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 26.Април.2006 во 23:06
eve jas


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 26.Април.2006 во 23:10
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

eve jas


Ова значи  дека си  кандидат а кој број да го заокружиме кога ке гласаме


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 26.Април.2006 во 23:13
uf... i lista li imate .............ako mozes ....pomogni za mesto pogore na listata


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 26.Април.2006 во 23:19
Ако избегаме сите ке останат само пензионерите и инвалидите и ке ја снема државата,јас сум да се избориме и нешто тука да направиме и да просперираме а не како кукавици сите да бегаме.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Април.2006 во 23:22
Не бе што ке ни е оваа земја ај сите ке си одиме а земјава ке им ја оставиме на Шипците они ке знаат сигурно да се оправат

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 26.Април.2006 во 23:23
Е па тоа е нашето македонче нема муда да се избори за своето па удри на бегање.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Април.2006 во 23:26
Абе клетва е тоа клетва затоа и тврдам јас дека имаме нешто од Античките Македонци - Македонско проклетство на Александар

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 26.Април.2006 во 23:29
jas mislev shega e udrena ama sum se izlagal...........aj da se trgnam da ne izlezam kukavica


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Април.2006 во 23:32
Нема врска сите ние знаеме дека било кој у оваа земја да добие шанса за надвор би отишол одма

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 26.Април.2006 во 23:33
Па не би рекла баш сите


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 26.Април.2006 во 23:36
ако ако терајте си го вие муабетот ........ама чим е надвор од шега контекстот јас отидов..... ...па како за инат мене вратата таму горе ми е ширум отворена повеке години ама еве мееее


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 26.Април.2006 во 23:38
тоа сакав да кажам........гледаш не сите


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Април.2006 во 23:38
Добро знам дека не баш сите еве и јас сум тука али многу од Младиве би киднале а незнаат дури ни што ги чека таму надвор

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 29.Април.2006 во 12:02
Јас би отишла бидејќи не верувам дека овде некогаш работите ќе дојдат на свое место.


Постирано од: marija7777
Датум на внесување: 29.Април.2006 во 22:10
ovde nikogas nema da dojdat rabotite na svoe mesto , begajte od tuka zasto tuka nema leb za nas mladite


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 29.Април.2006 во 22:18
 Нема да има додека сме сите песимисти,а кога би се потрудиле малку и оптимисти да бидеме и да не кукаме само може и да се створат услови да имаме леб овде.


Постирано од: Freya
Датум на внесување: 29.Април.2006 во 23:53
Не би отишла во странство ,не дека мислам оти тука ќе се опорави состојбата туку затоа што едноставно не сакам да заминам од најблиските.

-------------
Во мене се борат две личности,идиот и гение, се плашам да не попушти попаметниот.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 30.Април.2006 во 01:06
samo, budalite se, SAMO optimisti,.................treba i da mrdnat malku,........!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 30.Април.2006 во 01:35
Па можеби и ке биде поубаво еве за разлика од пред 50 год сега гледаме телевизија у боја

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: JoeyTribbiani
Датум на внесување: 05.Септември.2006 во 19:09
Originally posted by bojann bojann напиша:

mene licno drzavata ne mi ponudila nekoj uslovi pa da me zadrzi da ostanam vo MK pa mislam deka e i realno ako poveketo od mladinata odi vo stranstvo za podobar zivot. Razmisluva li nekoj kako mene? PISETE!!!!!!!!!

 
Ti preporacuvam ako emigrirash,da zaminesh vo Alberta.Provincijata bukvalno vrishti za rabotnici.Ti garantiram deka rabota ke najdesh ,i toa pocetno za 15 dolarcheta na saat,minimum.Ne doagajte vo Ontario,tapanarija stanuva ,so ovie azijcite sho se nakotija ni se plaka majkata.


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 05.Септември.2006 во 22:39
Originally posted by JoeyTribbiani JoeyTribbiani напиша:

Originally posted by bojann bojann напиша:

mene licno drzavata ne mi ponudila nekoj uslovi pa da me zadrzi da ostanam vo MK pa mislam deka e i realno ako poveketo od mladinata odi vo stranstvo za podobar zivot. Razmisluva li nekoj kako mene? PISETE!!!!!!!!!

 
Ti preporacuvam ako emigrirash,da zaminesh vo Alberta.Provincijata bukvalno vrishti za rabotnici.Ti garantiram deka rabota ke najdesh ,i toa pocetno za 15 dolarcheta na saat,minimum.Ne doagajte vo Ontario,tapanarija stanuva ,so ovie azijcite sho se nakotija ni se plaka majkata.
 
Apsolutino tocno. Alberta mu e majkata, Ontario e tapa. Kanadski Texas.


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: Puma
Датум на внесување: 23.Октомври.2006 во 21:36
Jas nemam hrabrost da zaminam od zemjava iako gi imam site uslovi da go storam toa.Mozebi poradi toa sto imam solidna rabota pa nemam sto da baram vo stranstvo.Bi sakala nekogas vo zivotov barem nekolku meseci da ziveam vo nekoj Evropski grad na pr.Amsterdam ili Zeneva no koj bi mi ovozmozil prestoj za tolku vreme?


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 24.Октомври.2006 во 08:22
prestojot se ovozmozuva.....so rabota.....

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: saale
Датум на внесување: 09.Јануари.2007 во 11:00
Здраво на сите. А како тоа ние нешто у Македонија да направиме? Работам веке 10 години со редовни лични добри примања а стигнав до еден 101 да купам само. Зарем Македонија не треба да понуди нешто повеќе младината да не оди надвор.
Лично барам излез да отидам веќе еднаш од Македонија. На начинот на кој работам овде секој ден и без празници освен верските мислењето ми е дека со такво работење добро би се заработило во странство.

-------------
only the best can be N 1


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 09.Јануари.2007 во 22:07
Јас би отишла... И најверојатно ќе идам, само уште незнам кога.... 

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: angelina
Датум на внесување: 15.Јануари.2007 во 05:08
Originally posted by saale saale напиша:

Работам веке 10 години со редовни лични добри примања а стигнав до еден 101 да купам само. 


pa toa e, u makedonija kolku i da rabotes ne mozes da zarabotes nisto.
ke imas sreka ako zemas 20 000 plata u makedonija, ama so mozes da kupes so tie pari? nisto.....

ja nema sansi da ostanam tuka,samo gledam deka da odam po maj.
aj kazete ako imate nekoe dobro iskustvo

ovoa tuka ne go biva
Постирано од: Mishell_G
Датум на внесување: 11.Јули.2007 во 16:36
Originally posted by bosab bosab напиша:

 Нема да има додека сме сите песимисти,а кога би се потрудиле малку и оптимисти да бидеме и да не кукаме само може и да се створат услови да имаме леб овде.

Auuuu ova kako me isprovocira!!! Ma kakvi optimisti bre. Pred 4 godini zavrsiv fakultet prvenec vo generacijata i uste baram rabota. Velat nemalo a ispozaposlija na cickovci na vujkovci deca, politicki vojnici i sl. A pred edna nedela koga posleden pat se otvori rabotno mesto na mojata profesija i otidov na razgovor, mi velat oti imalo nekoja sto bila kadrovik na VMRO pa nejze i bil red za zaposluvanje, prosekot i ocenite nisto ne znacele. I toa vo faca mi go kazaa bre. E pa sega aj da te vidam bidi optimist. Kaj nas se dodeka go igrame ova oro koe ni go serviraat politicarite i od SDSM i od VMRO, ke ima leb samo za nekolkumina privilegirani.


-------------


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 11.Јули.2007 во 21:29
Auuuu ova kako me isprovocira!!! Ma kakvi optimisti bre. Pred 4 godini zavrsiv fakultet prvenec vo generacijata i uste baram rabota. Velat nemalo a ispozaposlija na cickovci na vujkovci deca, politicki vojnici i sl. A pred edna nedela koga posleden pat se otvori rabotno mesto na mojata profesija i otidov na razgovor, mi velat oti imalo nekoja sto bila kadrovik na VMRO pa nejze i bil red za zaposluvanje, prosekot i ocenite nisto ne znacele. I toa vo faca mi go kazaa bre. E pa sega aj da te vidam bidi optimist. Kaj nas se dodeka go igrame ova oro koe ni go serviraat politicarite i od SDSM i od VMRO, ke ima leb samo za nekolkumina privilegirani.
[/QUOTE]
 
ТРАГЕДИЈА!
 
Како ова да се смени? Јас сум сигурна дека може, некој да сака и да реши. Ама, трагедијата е во тоа што најпаметниот свет воопшто и не сака да се меша во политика и затоа таму се плеткаат и капите ни ги кројат луѓе без визија и со средновековен родовско-племенски менталитет..................


Постирано од: Mishell_G
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 11:41
Fala za poddrskata a jas samo sto pomisliv deka sum sama so svoite razmisluvanja. E da, koj se odlucuva da se bavi so politika e vistinskoto prasanje.

-------------


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 18:07
Jas bi otisla.Zosto da ne?
I na Mars ako treba-samo da  pocuvstvuvam deka nekoj navistina
zavisi od mojata rabota i ke mi go ceni trudot.-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: shedow
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 22:36
DA CESTO PATUVAM ZA MADZARSKA...NEKAKO MI SE UARNI TAMU....Tongue

-------------
poglednigo svetot poubavo ke najdes prijatno mesto za ziveenje i za tebe


Постирано од: LEGENDA
Датум на внесување: 13.Јули.2007 во 01:51
koj saka rabota neka vidi sajt
 
uslovi nad 27 god da ima vozacka i bugarski ili hrvatski pasos
 
eve da ne kukate nema ponudi za rabota
 
eve vi sansa


-------------
www.hjspain.com


Постирано од: LEGENDA
Датум на внесување: 14.Јули.2007 во 04:12
svi junaci popadase ... ili kako bese stihot veke zaboraiv

-------------
www.hjspain.com


Постирано од: Iblis s.a.v.s
Датум на внесување: 15.Јули.2007 во 16:58
JAS RABOTAM NA KOSOVO I VO SVAJCARSKA

-------------


Постирано од: teofil
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 05:04
mislish te rabotat .


Постирано од: mario291521
Датум на внесување: 25.Јули.2007 во 06:37
Brza sega si vo pravo.


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 28.Јули.2007 во 18:15
                               
PA ZAVISI OD RABOTATA .
BI ODILA AMA NE ZA DOLGO VREME.Постирано од: Mr.Trump
Датум на внесување: 28.Август.2007 во 07:16
??? голема%20насмевка

-------------
You are fired!


Постирано од: icemaher
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 01:42
samo iraq e spas za kumanovci i koi jos sakav da rabotiv , inace ovaj makedonija e userena ss radni mesta


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 05.Септември.2007 во 17:01
Ma ja mislu cela Makedonija da se preseli u Irak, sasve siptari. I takoj na Amerikanci gi treba parking.
 
 


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 14:56
Kako i da e, poleka se uveruvam deka od Makedonija nema da ostane nisto. Kogo i da sretnam go pravi istiot mubet...da se emigrira. Ne slusnav penzioner, a da ne ispratil barem ednoto dete da zivee vo stranstvo...a toj ke go povece i drugoto...i posle so nasolzeni oci raskazuva deka e sam i deka nema komu da go ostavi ona sto cel zivot go steknuval.
Ne veruvam deka vo istorijata na Makedonija nekogas se emigriralo so vakva masovnost...smetam deka brojkata e zastrasuvacka koja sekojdnevno se dopolnuva.
 Politicarite ke moraat da gi laziraat izborite zosto veke nema koj da glasa, a tie sto ostanuvaat nemaat veke nikakov interes za politickite zbidnuvanje...ni vesti veke ne gledaat. Smurteni i vo sekojdnevna panika za sopstvenata egzistencija pagaat kako gluvci zaradi bolesti koi imaat tesna vrska so stresot...a za megusebnite ljubomorstva...postoi edna...koga ke zavladee glad, gluvcite megu sebe se jadat...ovoj narod e napaten od oligarsite koj sekojdneno go ponizuvaat i obezvreduvaat na sekoj mozen nacin i ako istoto se smeta za mentalitet...neka bide taka...sepak se raboti za imenki i zamenki. Sustinata na zborovite nemaat nikakov znacaj, kako i patriotizmot ...koj pocna da se upotrebuva samo vo vicovi, a Makedonija ke ostane samo pesnite...i dali ?
Kako i da e ne ostanaa Makedonci za koj bi mozelo da se komentira, edino ako na nekoj mu padne na pamet ovie poslednive da gi preparira...
Kako trendot na emigriranjeto zavzema galopiracki obem isklucivo vo eden pravec t.e. so namera kade nema mesto da se pomisli na nekakvo si vrakanje...predizvikuva potsmev i ironija zosto Makedonija se smeta za magionicatski trik, a makedoncite za iluzija zaradi koja i ne si pomagaat iselenite...
Moe mislenje deka temite posveteni za Makedoncite niz svetot treba da se zatvorat zosto ne potoi dilema za koja bi mozelo da se diskutira...


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 15:41
Јас и секој што живее у Македонија    голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 15:55
auuu,belja,..zarem sam ke ostanam,.тага..i toa  ,.bash jas ,..shto najmnogu ,..lae?плачење

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: abu al zarkawi
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 16:03
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Kako i da e, poleka se uveruvam deka od Makedonija nema da ostane nisto. Kogo i da sretnam go pravi istiot mubet...da se emigrira. Ne slusnav penzioner, a da ne ispratil barem ednoto dete da zivee vo stranstvo...a toj ke go povece i drugoto...i posle so nasolzeni oci raskazuva deka e sam i deka nema komu da go ostavi ona sto cel zivot go steknuval.a sto steknale cel zivot nisoтага
 Politicarite ke moraat da gi laziraat izborite zosto veke nema koj da glasa, ima koj da glasa,kaj nas glasaat i mrtvite,nekoj den ke vidam deka vo moja opstina glasal i mojot prapradedo
Moe mislenje deka temite posveteni za Makedoncite niz svetot treba da se zatvorat zosto ne potoi dilema za koja bi mozelo da se diskutira... размислувањетага


Постирано од: Hanibal_King
Датум на внесување: 01.Ноември.2007 во 23:28
J A Sголема%20насмевка

-------------
BOGOSLOV


Постирано од: speed
Датум на внесување: 02.Ноември.2007 во 01:55
jas bevrabotev vo strnstvotoest sekoja godinarabotam po 1 ili 2 mseca iza to vreme mi se sk*rcuva od niv i si se vrakam doma...
ZNATE LIKAKVI BINISIMOZE DA SE RVIJAT VOMK...
mk naj dobra drava e za zivot e sega ok akozivees vo selo vo mk togas e stvarno tesko...
ALI BRAKA EDNA RABOTA DA ZNAETE TOA E: NEMOJ DA IDETE OD ONAMU KADE STO STE RODENI...PO STO SEKADE KE VI BIDE TESKO
EEEE PA DA TREBASE DA ZIVEAM VO STRANSTVO KE SUM SE RODEL VO STRANSTVO.
i uste eden fakt koj boli a toa e deka ni 2 posto od makedoncite so gi sretnav  na zapad nemaa visoko obrazovanie i 80 posto rabotat  teski raboti.....koi ja na primer nikogas ne bi girabotel vo makedonija
-------------
speed


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 02.Ноември.2007 во 16:51
Originally posted by speed speed напиша:

......................
 
ALI BRAKA EDNA RABOTA DA ZNAETE TOA E: NEMOJ DA IDETE OD ONAMU KADE STO STE RODENI...PO STO SEKADE KE VI BIDE TESKO
EEEE PA DA TREBASE DA ZIVEAM VO STRANSTVO KE SUM SE RODEL VO STRANSTVO.
.................

 
 
ангел
газење%20од%20смеење Извини, ама ова е глупост невидена!
 
 


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 03.Ноември.2007 во 10:49

[QUOTE=speed]jas bevrabotev vo strnstvotoest sekoja godinarabotam po 1 ili 2 mseca iza to vreme mi se sk*rcuva od niv i si se vrakam doma...
ZNATE LIKAKVI BINISIMOZE DA SE RVIJAT VOMK...
mk naj dobra drava e za zivot e sega ok akozivees vo selo vo mk togas e stvarno tesko...
ALI BRAKA EDNA RABOTA DA ZNAETE TOA E: NEMOJ DA IDETE OD ONAMU KADE STO STE RODENI...PO STO SEKADE KE VI BIDE TESKO
EEEE PA DA TREBASE DA ZIVEAM VO STRANSTVO KE SUM SE RODEL VO STRANSTVO.
i uste eden fakt koj boli a toa e deka ni 2 posto od makedoncite so gi sretnav  na zapad nemaa visoko obrazovanie i 80 posto rabotat  teski raboti.....koi ja na primer nikogas ne bi girabotel vo makedonija

 

тоа е нашиот проблем: што дома сакаме да сме директори или ќе седиме дома на грбот на мама и тато на 30-годишна возраст. А во странство сме спремни на се: и на лента, и како чистачки, амали, итн итн. Снобовска филозофија.

Да се луѓето во МК исто така спремни да работат како во странство што би работеле, се би било многу подобро. Сигурно. Бидејки ДА СЕ РАБОТИ е ЧЕСНО, а не срамно.

Испаѓа дека поважно ни е што ќе мисли комшијата отколку нашиот сопствен живот, опстанок или добросостојба. Тоа само кажува дека комшијата има поголемо влијание врз животот на македонецот, отколку самиот македонец.
 
Сами сме си криви и никој друг.Постирано од: Diki
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 02:58
ako se pruzi prilika, sekoj-a, bi otidel-a vo stranstvo.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 01:03
Сите млади, а и старите би пошле само да можат да заминат.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: inessX
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 13:44
A koj vsusnost ne bi sakal
da raboti vo podobri uslovi
i da prima pogolema plata?


Постирано од: zajasna
Датум на внесување: 04.Декември.2007 во 16:53
Jas otidov vo stranstvo za podobar zivot a mislam deka i sekoj eden na koj ke mu se pruzi moznosta ke zamine. Ne deka ne sum nacionalistka ili deka ne ja sakam Makedonija. Naprotiv . Makedonija ja sakam mnogu ama taa vo momentov ne moze da mi pruzi raboti koi mi se potrebni za normalen zivot.

-------------
Sekogas e ubavo da se slusnat razlicni mislenja zasto toa ja zbogatuva idejata


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 04.Декември.2007 во 18:19
...ЈАС!!!!..И ТОА НАСКОРО...КОЈ ГИ МОЛИ ВЕЌЕ ОВДЕ(ДА НЕ КАЖАМ ДРУГО..ОТИДЕ ЦЕЛ ПОСТ..)...!!!!АКО ЈАС НЕ ИМ ТРЕБАМ..ТИЕ МЕНЕ ...ИЧ!!!!

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: EmIIIjA
Датум на внесување: 08.Декември.2007 во 15:55
Jas rabotam vo stranstvo a sum od Makedonija.bi se vratila koga bi ja zemala istata plata,da mozam da pravam so sakam sekogas so pari v dzeb da si dozvolam stvari so ne mozam da si gi dozvolam tamu.jas si ja sakam svojata zemja,svojot narod i jazik-zatoa i se zacleniv na forumov da citam i na nekoj nacin kontaktiram so makedonci.sigurno deka mi nedostasuvaat moite,moite drugari i drugarki,naseto druzenje......ali i tuka imam svoj zivot,sama vo tuga zemja ,veke podolgo vreme,naviknav na toa:) imam i tuka rabota,prijateli,izleguvanja,druzenja...ali zboruvam na tug jazik a toa ne e isto! e pa jebi ga sekogas nesto mora da se zrtvuva! no ne mi e krivo sto sum tuka a ne tamu!
i da bi se pak rodila vo istata makedonija pak bi zaminala!a do koga,kako sto vremeto ke pokaze.
koga bev pred 2 meseci mk se setiv na edna pesna "jednom stranac stranac zauvjek" lugeto odstrana znaci onie koi ne mi se bliski taka me gledaat,a koj saka da vide sto znaci stranec vo sopstvenata zemja neka zamine nadvor,ne mora da raboti nego bilo koja opcija a posle neka pisuva kolku si ja saka zemjata-i jas ja sakam!!! koja e razlikata?


Постирано од: EmIIIjA
Датум на внесување: 08.Декември.2007 во 16:04
Originally posted by Nee*amAnderskor Nee*amAnderskor напиша:

Originally posted by speed speed напиша:

......................

ALI BRAKA EDNA RABOTA DA ZNAETE TOA E: NEMOJ DA IDETE OD ONAMU KADE STO STE RODENI...PO STO SEKADE KE VI BIDE TESKOEEEE PA DA TREBASE DA ZIVEAM VO STRANSTVO KE SUM SE RODEL VO STRANSTVO..................ангел

газење%20од%20смеење Извини, ама ова е глупост невидена!

TOCNO ,toa e samo necie nerealno gledanje na rabotite!Постирано од: speed
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 12:48
Originally posted by EmIIIjA EmIIIjA напиша:

Originally posted by Nee*amAnderskor Nee*amAnderskor напиша:

Originally posted by speed speed напиша:

......................

ALI BRAKA EDNA RABOTA DA ZNAETE TOA E: NEMOJ DA IDETE OD ONAMU KADE STO STE RODENI...PO STO SEKADE KE VI BIDE TESKOEEEE PA DA TREBASE DA ZIVEAM VO STRANSTVO KE SUM SE RODEL VO STRANSTVO..................ангел

газење%20од%20смеење Извини, ама ова е глупост невидена!

TOCNO ,toa e samo necie nerealno gledanje na rabotite!ok nema za se da vi bide tesko ako se zamine ke ima poveke matrijalni dobra za razlika od makedonija ali rodnoto mesto si sedi sekogas vo srceto i te tera da se vratis nazad, i otsecen si od familijata koja e mnogu vazna za uspeh otsecen od prijatelite so koi si rastel... toa e tesko...i od pocetok sekogas sme robovi tamu kaj so odime kazete mikoj od tie tamu so se rodeni ke ti dade na odis pred nego ili gazda da stanes???голема%20насмевка

P.S OVA VI GO KAZUVAM OD MOE LICNO ISKUSTVO A NE OD NESO SO MI PADNALO TUKU TKA NA PAMET PO SO NAM KLAKO E PO SO SUM RABOTEL VO STRANSVO EVE NA PRIMER ZA ZEMJA KAKMO SVAJCARIJA MNOGU E ZAEBANO ZA PROBIVANJE PO SO SE DRZAT TIE TAMO KO KATANGA
A DO KOGA DOBIJAM PASOS KE POMONAT MNOGU GODINI...


-------------
speed


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 11.Декември.2007 во 06:44
Originally posted by speed speed напиша:


Originally posted by EmIIIjA EmIIIjA напиша:


Originally posted by Nee*amAnderskor Nee*amAnderskor напиша:

Originally posted by speed speed напиша:

......................


ALI BRAKA EDNA RABOTA DA ZNAETE TOA E: NEMOJ DA IDETE OD ONAMU KADE STO STE RODENI...PO STO SEKADE KE VI BIDE TESKOEEEE PA DA TREBASE DA ZIVEAM VO STRANSTVO KE SUM SE RODEL VO STRANSTVO..................ангел

газење%20од%20смеење Извини, ама ова е глупост невидена!

TOCNO ,toa e samo necie nerealno gledanje na rabotite!ok nema za se da vi bide tesko ako se zamine ke ima poveke matrijalni dobra za razlika od makedonija ali rodnoto mesto si sedi sekogas vo srceto i te tera da se vratis nazad, i otsecen si od familijata koja e mnogu vazna za uspeh otsecen od prijatelite so koi si rastel... toa e tesko...i od pocetok sekogas sme robovi tamu kaj so odime kazete mikoj od tie tamu so se rodeni ke ti dade na odis pred nego ili gazda da stanes???голема%20насмевкаP.S OVA VI GO KAZUVAM OD MOE LICNO ISKUSTVO A NE OD NESO SO MI PADNALO TUKU TKA NA PAMET PO SO NAM KLAKO E PO SO SUM RABOTEL VO STRANSVO EVE NA PRIMER ZA ZEMJA KAKMO SVAJCARIJA MNOGU E ZAEBANO ZA PROBIVANJE PO SO SE DRZAT TIE TAMO KO KATANGAA DO KOGA DOBIJAM PASOS KE POMONAT MNOGU GODINI...


Арно велиш, камо среќа Тито да не мрднеше од Кумровец, а и Љубчо наш Војвода да си останеше во Делчево...

-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Idealno_Losha
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 16:07
ufffffffff vednash bi zaminala vo stranstvo ,ovdeka za malku pari te tretiraat cel mesec ko rob da si im a ne covek ,a bashka nemaat ni pocit ni blagodarnost,a vo stransvo i cistac da si ke imash respekt i bashka ke ti ostane nekoj denar na strana

-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 17:48
Originally posted by Idealno_Losha Idealno_Losha напиша:

ufffffffff vednash bi zaminala vo stranstvo ,ovdeka za malku pari te tretiraat cel mesec ko rob da si im a ne covek ,a bashka nemaat ni pocit ni blagodarnost,a vo stransvo i cistac da si ke imash respekt i bashka ke ti ostane nekoj denar na strana
а што мислиш, дека во странство македонците сите се бизнисмени, не се сите, најголем дел ринтаат напорно да го заработат своето
а тоа што кај нас се смета за богатство, кај нив се најситни пари


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: ken lee
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 12:40
da ne se lazime ovde e nevozmozno da najdis rabota vo strukata za koja nervi i pari si potrosil. Luge so zavrseni fakulteti rabotat vo sendvicari za nekoi bedni 5000 den. Vo stranstvo normalno nema odma da ti ponudat ministersko mesto ama barem poveke e vrednuvan trudot. Zatoa i jas ne bi mislela dva pati i ako mi se pruzi prilika bi zaminala vo stranstvo


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 12:43
то0000000000000000000 бе кен ли
тооооооооооооооооо, се појави една со нај нај ник
браос
големо%20гушкање


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: nelson
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 13:24
bi...odma ....da mozam...

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 12.Март.2009 во 01:21
Originally posted by ken lee ken lee напиша:

da ne se lazime ovde e nevozmozno da najdis rabota vo strukata za koja nervi i pari si potrosil. Luge so zavrseni fakulteti rabotat vo sendvicari za nekoi bedni 5000 den. Vo stranstvo normalno nema odma da ti ponudat ministersko mesto ama barem poveke e vrednuvan trudot. Zatoa i jas ne bi mislela dva pati i ako mi se pruzi prilika bi zaminala vo stranstvo


невозможно е да најдеш работа..тоа е точно..меѓутоа во странство нема одма да добиеш добро платена работа бидејки прво и основно јазикот е голема пречка...сигурно тој што ќе замине нема 100% познавање(како мајчин јазик)..кажувам по мене ..после толку години во сад можам слободно да кажам дека не знам се..после тоа многу се цени раб.искуство..бараат раб.искуство од таа држава..а не од македонија(но не е секаде така)..значи има многу препреки додека да добиеш работа со која ќе можеш да кажеш дека си задоволен... што би значело дека и заминувањето во странство не е најдобро решение ..особено не во САД..и не сега

-------------


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 12.Март.2009 во 19:36
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

Originally posted by ken lee ken lee напиша:

da ne se lazime ovde e nevozmozno da najdis rabota vo strukata za koja nervi i pari si potrosil. Luge so zavrseni fakulteti rabotat vo sendvicari za nekoi bedni 5000 den. Vo stranstvo normalno nema odma da ti ponudat ministersko mesto ama barem poveke e vrednuvan trudot. Zatoa i jas ne bi mislela dva pati i ako mi se pruzi prilika bi zaminala vo stranstvo


невозможно е да најдеш работа..тоа е точно..меѓутоа во странство нема одма да добиеш добро платена работа бидејки прво и основно јазикот е голема пречка...сигурно тој што ќе замине нема 100% познавање(како мајчин јазик)..кажувам по мене ..после толку години во сад можам слободно да кажам дека не знам се..после тоа многу се цени раб.искуство..бараат раб.искуство од таа држава..а не од македонија(но не е секаде така)..значи има многу препреки додека да добиеш работа со која ќе можеш да кажеш дека си задоволен... што би значело дека и заминувањето во странство не е најдобро решение ..особено не во САД..и не сега
 
e pa ne e najdobro reshenie... stranstvo ne e lesno voopshto, ama barem za nekoj sto saka i se trudi mnogu vo zivotot i ne e nekoj shto trcha po pari i ministersko mesto uste na pochetokot eden den ke mu se isplati seto toa.
 
a makedonija sto da pravam so fakultet? mozi samo da chekam nekoj od familijata da se iskachi na ministersko mesto za da najdam rabota. druga nachin nema. i da uchish i da se trudish - ne vredi. kvalitetot sekoj go ceni zatoa shto ima korist od nego, a kaj nas obratno.


-------------
Прилепчанка


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 12.Март.2009 во 19:46
Сега со рецесијава богами по западов како што масовно пропаѓаат банки, фабрики, големи бизниси така и расте бројката на невработени во големи размери а со тоа страдаат и малите приватни бизнизи, цената на недвижнините, трошоците за живеачка, даноците....ниедна западна земја од Европа,Австралија, Канада најмалку што посакуваат во моментов се емигранти, работници од страна. Економската клима е толку лоша што никогаш не било позафркнато да се бара работа во странство.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Biolica
Датум на внесување: 12.Март.2009 во 21:01
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Сега со рецесијава богами по западов како што масовно пропаѓаат банки, фабрики, големи бизниси така и расте бројката на невработени во големи размери а со тоа страдаат и малите приватни бизнизи, цената на недвижнините, трошоците за живеачка, даноците....ниедна западна земја од Европа,Австралија, Канада најмалку што посакуваат во моментов се емигранти, работници од страна. Економската клима е толку лоша што никогаш не било позафркнато да се бара работа во странство.

Mnogu tocno ama pa ova klima za tie sto imat sigurna rabota e TOP , kukite od letoto mislam se padnati so 30% , kamatata vestacki e namalena za da ima rast taka da kreditite se povolni , sve odi mnogu poeftino edino sto treba e rabota


Постирано од: Командантица
Датум на внесување: 25.Март.2009 во 20:52
штом завршам факултет одма би идела за странство (доколку би ми се јавила таква прилика)...можеби не засекогогаш но едно 5-6 години сигурно...

-------------
..Живеам за да умрам..!


Постирано од: Saevus
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 12:12
epa zatoa treba da se misli na vreme , sea Grujo zaebava so Vizniot rezim i skroz ne zaeba so provokaciite na grcite, ali neka ke mu ostani kopitoto od konjot na Alexander


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 23.Април.2009 во 09:18
Ne bi go menuvala rabotnoto mesto koe go imam vo Mk. Odlicno plateno plus rabotna sadisfakcija do nebo imam zasto go rabotam ona sto sakam. Ako mora nesto da recam deka ne mi bilo po keif e toa sto ne zavrsiv fakultet no iskreno i ne mi e koj znae kolku krivo. Bi rabotela vo stranstvo samo ako moram da zaminam od Mk. 

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 23.Април.2009 во 11:00
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Ne bi go menuvala rabotnoto mesto koe go imam vo Mk. Odlicno plateno plus rabotna sadisfakcija do nebo imam zasto go rabotam ona sto sakam. Ako mora nesto da recam deka ne mi bilo po keif e toa sto ne zavrsiv fakultet no iskreno i ne mi e koj znae kolku krivo. Bi rabotela vo stranstvo samo ako moram da zaminam od Mk. 
 
големо%20гушкањеМногу ми е кеиф кога гледам дека има задоволни луѓе кај нас во МК. Ете, и тоа го има....( Пошто сите само сакаат да се жалат и кукаат.А кафаните се како и секогаш преполни, луѓето опуштени, се носат добри гардероби).....
Па можеш да си завршиш факултет бе Блу, ако толку ти значи...тоа може и покасно, ако добро се организирашсреќа(не значи дека ако не си завршил во рок од 4 години дека никогаш нема да завршишсреќа)...


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 23.Април.2009 во 11:57
O.o ovaa tepa prv pat ja gledam. Jas vednas bi otisol da rabotam nekade nastrana, ama pak zavisi kade. Ne samo demek da zaminam od Mk.голема%20насмевка

-------------


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 23.Април.2009 во 12:09
 Tesko deka bi otisla,,ovaa rabota sto ja imam tuka nema da ja dobijam nikaden...A i super mi e vo MK...dosta kukame lugeeeee.голема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 04.Ноември.2009 во 01:37
...jas...samo zaradi zakonot za pusenje...azil baram vo Holandija-Amsterdam


Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Ноември.2009 во 12:03
Originally posted by *moon* *moon* напиша:

...jas...samo zaradi zakonot za pusenje...azil baram vo Holandija-Amsterdam
ee,...bash !...najde kaj da otidesh!изненадување....tamu,....ako imash kuchence,...ke morash ( koga ke go shetash),...da si nosish i pribor so teba,...za da mu go soberesh toa shto ke go ostava pozadi sebe.....намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 31.Јануари.2010 во 14:54
луѓето, гледаат многу ( американски ) филмови, голема%20насмевка и доаѓаат до заклучок дека надвор од македонија тече мед и млеко голема%20насмевка а всушност, сите македонци, и воопшто, сите странци во било која земја, се наработиле многу, ама стварно многу,... претрпеле се и сешто за да стасаат до положбата што ја имаат денес, нормален живот, кариера, доволно пари да си овозможат комотен живот... среќа
 
прва пречка, кога ќе стигнеш таму ти е јазикот... како што прочитав подоле, никој не знае англиски толку добро и совршено за да може веднаш да се вклопи во земја каде што англискиот е мајчин јазик... а па тек ако одиш некаде каде што не е... менталитетот е различен, луѓето не се толку топли, ќе ти помогнат, да,.. но сепак мислам дека ние, македонците, во тоа сме добри, имаме голема гостопримливост голема%20насмевка 
 
разликата е во тоа што трудот ти е доволно ценет.... гледаат многу поинаку на работите, на пр. тој можеби не знае математика, ама знае да вози точак смеење 
 
п.с. и многу ми се чудни луѓето кога ќе ми речат - епа тука имаме голема слобода, си испаѓаме на вечер, се шетаме губитник се тоа убаво, ама кај е слободава кога се друго ти е колапс тага


-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 31.Јануари.2010 во 15:03
Mene majka mi na zivec mi gazi denovive ko ke mi rece-ke bides gragjanin od vtora klasa. A so ako ovde sum prva klasa? Ok, ete jas rabotam, zimam ubava plata, na 21god ziveam na moja svetka so celosna zavisnost samo od mene, sto nekoi ni na 40 ne mozat da si dozvolat nekoi raboti, a jas gi imam. Ete jas sum se snasla. NO od kade toa deka ovde sum tretirana kako prva klasa?? Eve sakam da se posvetam na sportot i samo toa da mi e preokupacija. No vo Mk nema sansi od sport da zivees...Zatoa Amerika-here I come.  Tamu bar imam covek koj moze da me vovede i da napravi da se bavam profi so sport.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 31.Јануари.2010 во 16:54
Тие муабети прва/втора класа се очајнички напор на мајка ти да те задржи покрај себе среќа. Во западните демократии, а Америка најмногу, ќе припаѓаш на онаа класа во која самата ќе се замислиш. Ако си способна и вредна, нема ограничувања за тебе, твојата националност по раѓање нема да те спречи да ги престигнеш своите помалку способни врсници родени во Америка. Онли скај ис д лимит фор ју! голема%20насмевка
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 31.Јануари.2010 во 17:00
Celosno si vo pravo Polar Bear. No tie ne deka se pomalku sposobni,tuku se rodeni kako amerikanci i ne se kilavat ko nas da fatat nivo koe veke go imaat. голема%20насмевка Nie od strav napreduvame голема%20насмевка Amerika e mlada zemja koja sto e spored mene najpolna so dojdenci od strana (so vikam jas,ojlevci dojlevci).

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: bodeti
Датум на внесување: 31.Јануари.2010 во 23:15
Za sekoj strucnjak vo svojata struka,ama mislam bukvalno koj si ja razbira rabotata nema nikakov problem da najde rabota vo SAD,Go znam toa od licno iskustvo,vlegov so prijatel vo eden trgovski centar vo Denver i za vreme na razgleduvanjeto po standovite primetiv edna anomalija na sistemot za video obezbeduvanje.Skoro vo site ducani imase ist problem i na eden sopstvenik mu se ponudiv da mu pomognam besplatno,a toj mi kaza ako go opravam kvarot ke mi plati.Obicna indukcija bese,eden konektor ne konektiran kako sto treba i celiot trgovski imase problem so indukcija,site ducani bea prikluceni na centar za obezbeduvanje koj se naoga vo centarot na objektot i kvarot se reflektirase kaj site.Za deset min go otkloniv kvarot i mi ponudija rabota,Serviserite koi doagale na povik gi sisale so golemi fakturi a nikogas ne ja zavrsuvale rabotata kako sto treba.Jas bev otiden da potpisam dogovor za rabota so druga kompanija preku koja otidov vo Gibuti i voopsto ne ni pomisliv da prifatam.Amerite sakaat gladni rabotnici kako sto sme ni balkancite,vreden i poslusen koj nikogas nema da se drzne da gi bara pravata i da se buntuva kako amerikanskite mrzi.Megu 10 kandidati povece ima sansa makedonec da dobie rabota od ostanatite 9 ameri.Tie znaat deka ke te imaat vo race i deka ke dades se od sebe da ja zavrsis rabotata,a amer ne bi potrosil ni 20 % energija za istata rabota a ne mu moze nisto bidejci zakonski e mnogu zastiten.

-------------
VODETE LJUBOV A NE VOJNA.A MOZETE I OBETE.VENCAJTE SE!


Постирано од: bodeti
Датум на внесување: 01.Февруари.2010 во 22:47
Na pocetok na Mart vo Skopje treba da dojdat regruteri od edna US kompanija koja raboti za amerikaskata vojska,i ke regrutiraat rabotnici za vo Avganistan.Glaven uslov e da imas barem malku poznavanje na angliski jazik i da tvrdis deka ja znaes strukata za koja ke apliciras so razime.Se razbira pasosot mora da ti e so vaznost najmalku 2 godini,da ne si osuduvan i red drugi gluposti koi lesno mozat da se sredat.Platata nema da e pomala od 5000$,ti sleduva platen odmor i platen bilet za istiot.povece informacii za imeto na firmata i kade mozete da se informirate ke vi napisam za den ili dva koga ke dobijam uste provereni informacii.

-------------
VODETE LJUBOV A NE VOJNA.A MOZETE I OBETE.VENCAJTE SE!


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 03.Февруари.2010 во 02:44
Gi chitav postovite vo temata i edno mi pagja vo ochi. Site shto pishuvaat deka bi otishle vo stranstvo, velat bi zaminale odma ako im se pruzi prilika,ako im se ukaze shansa. Me interesira na shto tochno mislat,kakva prilika,kakva shansa? Nekoj kje dojde kje kaze,eve ti viza,ti najdov rabota,ti najdov stan ti samo dojdi? Sho znam dali odi bash taka збунетост

-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 03.Февруари.2010 во 15:53

голема%20насмевка 

Белата мечка и волкот се дебели во вратот оти сами си ги бркаат работите...
 
голема%20насмевка


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 14.Јануари.2011 во 12:25
Originally posted by Eleni Eleni напиша:

Gi chitav postovite vo temata i edno mi pagja vo ochi. Site shto pishuvaat deka bi otishle vo stranstvo, velat bi zaminale odma ako im se pruzi prilika,ako im se ukaze shansa. Me interesira na shto tochno mislat,kakva prilika,kakva shansa? Nekoj kje dojde kje kaze,eve ti viza,ti najdov rabota,ti najdov stan ti samo dojdi? Sho znam dali odi bash taka збунетостТака бе Елени , убави си кажа , еве ти еден плус за репутација.

Арно си знајш дека не може се на готово , мора малку да се потрудиш намигнување


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 17.Јули.2015 во 14:28
Одма само да ги добијам документите.

-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 17.Јули.2015 во 14:37
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Одма само да ги добијам документите.

голема насмевка да-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Devojcence
Датум на внесување: 28.Октомври.2015 во 21:38
Dokolku iam moznost i sansa zosto da ne. Sakam da obezbedam podobra idnina i zivot na familijata.Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk