IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Свет полн вирусИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Свет полн вирусИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака Обратен редослед
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Свет полн вирусИ
    Испратена: 23.Април.2020 во 04:44
... За Многу Години Духовден ...

Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31605&PID=3154246#3154246 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:

имајте при рака Канон За Болен


... Љубов Мир и Спасение Низ Света Тројца Барајте ...
... Барајте И Ќе Добиете Ни Вели Господ ...
... Да Ве Потсетам Се’ Е Божја Промисла ...
... Не Се Плашете И Не Очајувајте ...
... Но Не Се Ни Опуштајте ...
... Ова Е Идеално Време За Покајание ...
... А доколку не простувате Ни Простувањето Ве Стигнува!

...


Изменето од Zelenikovo - 08.Јуни.2020 во 04:44
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2020 во 03:53

... ГОСПОД ДА ГИ ПОМИЛУВА Упокоените А На Живите Да Им Придаде Мир И Спасение ...


... Дочекавме Авторитет НЕКА БИЈАТ КАМБАНИТЕ ЕХ Конечно Фридом ... Нашиот Велевирусолог Проф.Др. Вело Марковски [1] иако Реално Искрен дефакто Најоптимистично од сите досегашни Експерти кои излегле по нашите медиуми Потенцира дека Трезвеноумие Рулз!!! Прекинете Со Паранои О Вие Удбалитичари!!! Посочувам И Јас Погоре Стресот Зема Пола Имунитет!!! Но би додал и Пола Економија!!! Бидете Умни доколку постојат ризици, а очигледно е дека постојат, Истите нека се демистифицираат ... Така Ќе Можеме и Превентивно да делуваме, и Предострожно да се поставиме, тоа значи пред се’ Свест дека утре и сред Лето кој е инфициран да внимава да не настинува (седење на промаи и слично) како не би кивал а посекако и задолжително да носи маска за да не го шири вирусот додека Народ се воозбили околу превенцијата преку Алкализирачки Веј Оф Лајф во однос Исрана, но ако чкордепса економија тој ни за конзерви ќе нема камен а не пак за Лимони + Цинк ... но без да баталува Цигари бар да намали на нив тешко нему но уште потешко на Пасивните Пушачи а особено Деца а уште позначајно сите оние околу пушачи а имаат Хронични Болести или Ослабен Имунитет!!! може паметно е да се строи Итно Закон та пушачи да се самоцензурираат дека не само на јавно место што не смејат да пушат туку и Дома само на тераса да можат цигара да запалат, та вас ако не ви е мил Живот тоа незначи дека немате одговорност и за другите! јас разбирам имате засебна просторија добро изолирана во однос останатите Соби но и проветрена та да пушите пр. мене ме дрма промаја каде престојувам 24/7 сега па и не се секирам, но посекако си продолжив со овој памет ќе изгинам, бидејќи KERBS циклусот така го стимулирам а со тоа и помал ефект од алкализација т.е. rKERBS рамената на CO2 во организмот што е потикнатаод Цитричната Киселина, сепак би потенцирал и НИКАКО СОДА БИКАРБОНА НЕ ВНЕСУВАЈТЕ!!!

Значи Разгласете Ги Аберите Од Претходните Постои што вели MedCram Пулмологот уште од поодамна а тоа фино го елаборира во линкуваните видеа ЦИНКОТ го сотрува вирусов додека Хлорокуининот ја зголемува неговата апсорпција во клетките MC~Пулмолого Истакнува, значи не е по дифолт Куининот сам по себе лекот ко што многу верглаат, туку Цинк-от, та Грицкајте Ореи Семки од Тиква или земете одвреме навреме Цинк Суплементи, а бидејќи вие на дофат посекако подома немате ХлороКуинин просто ИСТИОТ ЕФЕКТ ГО ИМА ЦИТРИЧНАТА КИСЕЛИНА Која Ја Има Во Лимонот!!! ПРЕКИНЕТЕ ДА ПАРАНОИЧИТЕ!!! Земете Од Лимонада Праете Челенџи, Но Не Заборавајте Ниту Премногу Од Неа Ет На Арно Бидејќи така Ph Вредноста на Вашата Крв ќе се Зголеми а тоа повторно е проблем, ЗНАЧИ ВО СЕ’ УМЕРЕНО!!! Сега Останува И Да Причакаме На Сонце-то И Да Расфрламе Д3 По Имунитет Уште Пролетва, а за што на Сите Хронично Болни И Постари Сограѓани Би Им Посакал Да Можат Да Се Поткачат Уште Пролетва На Планина, иако внимавајте таму навечер и Лето е Кочан, Па Мора И Да Загревате Куќа! НО!!! Не Заборавајте Кога Ложите Дрва Вие Исто Така Вдишувајќи Го Димот Внесувате Енормни Количини Јаглерод Диоксид, така со едно ложење ако не внимавате се наголтувате Чад ко да сте испушиле многу многу цигари, ем и Јаглерод Моноксид а тоа ќе ви го Дрма Имунитет, та кога ложите Оган носете Маска и Проветрете, Исто Исчистете Си Оџако!!! незнам зошто конечно некој не направи МултиСкајп Панел од Експерти, можеби екоја Невладина, каде не само Епидемиолози и Доктрои туку и Спортски Медицинари Ќе Земат да посочат Официјално зошто Циркулација Рулз во Однос Имунитет, што значи за телото ова карантинот однос нагол шок да после турбо активност Некој одеднаш телото го става во екстра мирување!!! свесни ли сте дека така всушност здрмуваат налето мнозина инфаркти и мозочни удари, откако цела година трчале на работа а потоа зеле да се излежуваат на плажа или планина, Погрешно, но токму тоа сега исто ви се случува со карантинот!!! а дека јас ќе ви кажам така е, И вие ќе ми поверувате, а и сам постојано Потенцирам јас сум Полуписмен Приучен и Православен нели Тврдам Не Ви Требаат Ниту Лекови Ако Сте Воцрковени И Живеете Светотаински Низ Исповест И Причест Ем Сте Редовни На Неделните Литургиски Славословија, Та Затоа Ве Молам земете Лекари нека ве Описменах за Превентива А НЕ ЈАС, кој ниту сум во Црквата некаков авторитет а не пак во медицината, ТУКУ НАЈЧОВЕЧКИ ВЕЛАМ НЕ ПАНИЧЕТЕ ХРИСТОС Е ВЛЕЗ ВО ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО!!!

тоа не значи дека ковид-19 е мајтап, напротив доколку постои и мала веројатност вирусов да е лабараториски штиман, а постои, ем доколку и на сето тоа влијае емф зрачење не само од Вифи јас тврдам и 3G и 4G а не само 5G воопшто Далеководи [1] та внимавајте и на тоа особено ако сте Болни, што би ве чинело бар подома интернет модемот да ви врзан за комп виа нет-кабел наместо да бркате цело време мрежа преку рутер, мислам ќе разберам ако сте сиромашни па немате камен за кабел, но изгледа сте сиромаи во умот што не сакате да се Информирате зото базните станици исто бербат прават по вашиот Имунитет, колку незнам, ете барајте мерења, експериментирајте, конечно вие се плашите од 5G утре од 6G сигурно Параноја ќе ве Треси и во мал мозок така а воопшто не ви е гајле што Спиете Со Телефонот До Глава вклучен, Бидете Умни Стајте Го Нека Лета в него то авиончето!!! но каде се Микровалните, но каде се тв-ресиверите, каде се музиките полни разни фреквенции за кои вие абер си немате, воопшто свесни ли сте дека не е во прашање преку нив само физички гајрет туку и духовен, но нели вие би да сте во тренд и да Дрмаат хитои и подаома и понадвор, дали, та бар гледајте тоа нека е од тјуб или стари касети, А Преку Нив бустајте и Сонце во Вијуги [1][1][1] ( I Ne Se Opushtajte So Zloa vo srcata zada ne zazhalite em namalite so sierot vrtete na Humor a ne Satara Читајте Марко Цепенков ) и баталете се од компјутери туку и сред карантин Излезете на Тераси, но проверете си гелендер, мислам кога мора да сте партали ко фосили ви музеи , та што друго Чоек да ви каже, Аирлија Тресајла Парноите сами се Стресуете, Простете За Дрскоста но може и тоа би помагнало пред да почнете челенџи за 24/7 тревожење, прво короната сега 5G-то потоа сигурно економијата покасно веројатно газозата, кузнај може ќе им поверувате на филмаџии ww3 распали, бреј АЛО секогаш иајте наум дека некој и да запалил склет-оган Ваше е да се Смирувате И Надежта на Бога Да Ја Потрпрете, што не значи дека не треба да сте свесни за ризиците, ниту пак да си терате со паметот онака фејкбуковски лајкохоличарски!!! Човек и да е дрзок и да е елоквентен и да е најпаметен, чим Вие сте си се заглаиле во Мрежата на дипстејтовци ќе ве возат онака како им драго и како им чини само за да ве легнат на nwo брашно, жално ама вие со вашата наивност уште сега со истото иако не постои официјално си месите тесто! наместо да си се префрлите на Своја Македонска Социјалка, вас си прават од вас на фејкбук касапана!!! окапавте бе таму како не ви здосади!? ви остана ли воопшто простор за Спасение Душа по Вијуги!? ајде ако Др.Вело не ви е потаман како мотивација, та земете да возите Точак бар Подома заради Циркулација, еве ви од КомшиЛук преку рака Уште по некоја Оригинални Докторски Поуки од Др.Сречко Сладојев ... [1][1][1] ... се прашувам сега и нашта ли Лекарска Комора ќе го осуди Проф.Др.Вело Марковски бидејќи има-фридом-маинсет!?

Дали Ќе Ви Се Посреќи и Власти Да Престанат Да Тресат, Коски, Незнам, Барајте Јавна еДебата!!!Изменето од Zelenikovo - 04.Април.2020 во 10:10
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2020 во 13:19

ех колкав буџет имет Џапанска национална телевизија 111 а колкав МАграТВ (Македонска граѓанска ТВ) та добро е кај нас што сме на какво такво ниво од ’90-тите, иако имаме и техника и кадар ем идеи и за во 31-от век, само што штедиша табиет па се нема волја да делуваме ко за по 100 години бек’ин’д’фјучр социјален инжињеринг ... туку поучно интервју со Др.Жан Митрев вчера на 24ч речиси епско во однос вирусологијата, која кај нас до сега чинам никој Доктор вака мелозвучно не ја демистифицирал, сепак Др.ЖанМ, антивирал-џем-сешн’ов ама баш од лична кардиолошка гледна точка го презентира, што и го апострофира уште одма, само прашање е како вие сте го свариле неговио абер (пуштен како Антички ДЖМ со суво грозје лешник и ореи, за жал го беа најавиле агитпроповски ко близок на дпмн на почетокот од интервјуто, но Чоеко професионалец та прв емисиски Збор му ет Добровечер (а не Каде Бе Со Тој Памет а може и требаше з’ш ќе да му се намерачиле изгледа локал-глобалисти да му преименуваат Кардиологија од Филип2Македонски во Лаз.Кол.југос.), а прва реченица му потекви како ~ Па вии ова е една кризна сос-тојба која малку кој ја памте во вакви размери (значи) во светски рамки, Да Ни Е Жив И Здрав Доктор Жан бидејќи е Специјалец кој прво и основно со Збор Не Спасува а потоа и Занаетчиски (било или не 5-до-12 и не е битно) чим имаме Чоеци ко него кои иако имаат Приватни Болници делуваат ко да се Државни та Секоја Чест И Господ Да Ги Помилува За Долго Да Живејат И Не Спасуваат во овој случај и Од Хистериите на удбалитичарите, бидејќи нели стресот моит да ве чини пола здравје, но и напола плата уште одма во постојните карантиносани околности колку и истите да се неопходни! но сакаме ли да ко Народ да им подадеме рака за да ко Власти полесно со се’ справат може најбрзо би успеале во тоа доколку 31-во вековниниот маштаб за соулшл-ин-џинеринг го впрегнеме и самите народно без субвенции или тантиеми, налик Весела Антивирал Математика во аудио-видео-театарска опаковка за Поуба Иднина, а што нормал изнедруе потрева од кросовер меѓу К-8 (ориџинал-кру’г&Мр.Кљок) и 1-ОКИ (ани’ма’л’тори&режи’сјори) но и инфериорни приклучоци на муабето како Бездомни Сограѓани бидејќи тие на прсти ама повисоко ќе го кренат муабетот Но и разбра се и семиспиналис Експерти чиј носечки абери би биле ’рбето на кросоверумот ... сепак за сега (додека не сконтаме дека природно е да се миксаат езгии во ора маниња во мелодии и синкопи во ритмои) вистината ќе мора да сме Благодарни што и во денешната форма на ѕидосани емисии ја имаме (т.е. во едноставен нотен запис ни е сервирана низ сувопарни интервјуа но битно знае Чоек дека постои некаков запис на кој може да се врзува надоврзува или одврзува натака) ...
е сега што би издвоил јас од интервјуто како битно, хм, можеби треба се а може најубо и ништо за да го проследите целосно, но заради критична мисла да не ми скубне од разонода ќе речам Со некои работи во однос личното мислење на Докторот не се сложувам, кусо, Др. Жан вели по медицински морталитет под 1. се кардиоваскуларни пацинети потоа 2-ри се мозочните удари сетне 3. карциномите а посетне 4. пневмониите оние бронхитис&ко инфекции на дишни патишта ... потоа потенцира мора Превентивно да се делува [1] за да не се случи потоа да трчате по државни или надри-хемии ко пиење сода-бикарбона или хидроген-пероксид подоцна онака паднатине во параноја туку во очај, бидејќи така ќе си ги сотрете и арните вонземјани [2] но чудно за лекарствата вели бадијала се ок мислејќи специфично на маска-ефектот кортико-ата сепак ко што вели MedCram Пулмолого што го цитирам на ангро ви нишкава Лек има за оваа последнава склет-корона а истиот веќе е стандардизиран и во Кина и во Кореа и во Русија та конечно и во сАд како Хлорокуинин + Цинк, а на што јас се надоврзувам дека постои и Природна Превентива која ја има истата функција како Хлорокуининот односно апсорпцијата на цинкот ја зголемува инстант то цитричната киселина од лимонот, та бар ова да го прашаше водитело ама ето бидна толку од нивната водителска информираност!

научно видено Др.ЖанМ речиси за малку не фтаса (з’ш немаше простор и за народни смс-ки до мелевизискио-водител) да ја демистифицира и средновековната ако не античката виросологија та да ни каже јасно и гласно Луѓе вам единствено не ви е страв од Господ а од се’ и сешто ќе ви клецкаат колена иако и тоа и колената Господ Ги Даде и Господ Ќе Ги (Земе доколку вие си останете замаени од земни идеали или пак (почнете да се прибирате тро од тро со памето параноичен! Интересно ЖанМ најнакрај вели Скафандери не требало иако по економијата карантин-паранојата праела штета а реално суперспредер е вирусот бидејќи е лабараториски штиман, мислам чие и масло да е или чија и патка да е ковид-19 (којзнае) а Впрочем Се Е Божја Промисла makаr lugjeto znaat ozbilno da ja zloupotrebat slobodnata volja, сепак нам не ни е битно ко Христијани колку и како на овој Свет ќе живееме туку дали сме се Сподобиле Спремиле Спасуваме за да Царството Небесно Да Го Заслужиме затоа и не треба од ништо ни да се плашиме (Освен Од Бога да не согрешиме непоправливо) но треба да бидеме Внимателни и на стапиците па и ризиците кои сами си ги бараме неретко да пристапуваме Трезвеноумно без парноја [1][1][1][1][1][1] битно за да се спречи веќе армираната параноја во Народ, и се тргнат колку и да се тие ноја што ја држат сега во песок пара-та Лично сметам нзс би било Добра Антивирална Пракса по сите страни макар и со лесни работнички скафандер-одела за бар оние Сограѓани кои имаат Хипохондрички Синдром под пазуви не го впрегнат некако погрешно а не пак улаво и посебе а не пак по другите! тоа не значи дека некој би морал да носи Скафандер за да оди на Работа, туку да е спремен штом Муштерија или Шеф илити Директор (и све остали раководители) тоа го побараат Веднаш да си се облече чоечки без да крши клечки како бројче немало а му се сака парата но не и паранојата! Но стандардизација ли е стандардизација, дури и непишана, чинам натака сакале или не а знаејќи дека на светов има многу фаи-ин-д-хед микробиолози по воени лабоси, паметно е бар ова да е Норма за Болници, но и ред други антиибактериолошки стандарди како UV-C или остали џрм-клинери да станат задолжителни за да Народ не се плаши од Својте Матични Лекари, бидејќи почнаа ли сите дома да си бидат сам’свои’фармацевти нека не ве чуди ако утре некој посака да биде и регионален миракулис исцелител со шпајз-концетрати кои бидејќи би му требало многу лиценци и стандарди би си ги путал по сива-неинтелигентна-маса виа сива-еминенција од надри-факири!

поентата ми е дека ако Народ изгуби доверба во систем иако нема потреба, a бидејќи ко што вели Др.ЏиноM : Свето полн вирусИ си ет од секогаш, а jaс ќе дододам Но сега не ви е јасно дека ве здрвил озбилно и еден помалку воочлив по Болници иако надалеку распространет т.н. фејкбук од кој (не знаете) и вам и на сите ви клецкаат не само нозе ами и малите мозочиња а така и оние големите се дезориентираат полесно за најнакрај да си речете наместо > зошто сме на овој Свет (Логично Бидејќи Сте Добиле Шанса Да Си Спасувате Душа И Растете Духоносно Низ Бога), вие во уплав да си кажете лелеле што не снајде дај да скубнеме за помалку да патиме (уште пологично бидејќи вам ви тргнале јунаштво од читанките а за јунаци сте ги зеле денес или мамонистите или егоистите за на крај да си речете единствен спас е кај хедонистите за онака да замижите со ширум отворени очи во однос оние вистини пр. кои јас ги посочувам во нишката за Еугеника или Месони) но Слободна Волја па и мнозина ја злоупотребуваат плашејќи се не само себе си туку и сите наоколу, демек ако сите паднат во депре ќе се усреќат нели требало некој параноикот да го отпрати до амбис, само што на крај тој некој одејќи му вие по негов акал вас ќе ве заака а тој на крај бидејќи вие ко маса сте фатиле инерција а свесен однапред затоа нели најонака ќе се потргни за некој да не го прегази ама сетне наместо вие него тој вас ве испратил во амбисто а на крај ќе дојде до работ и ќе ви рече ама зошто не прашавте кој треба прв да скокне!? одтука натaка како ви чини вам терајте си иако нормално секогаш Ви Праќа Господ Помош За Да Ве Предупреди И Порача Внимавајте Зошто Сте На Овој Свет а ваша работа дали на заборавот ќе му посветите цело (повеќето или ич) од својто драгоцено време за Спасение! велат карантин не е опасна работа, точно Но ќе сторам еден пост и за циркулација се надевам па да видиме дали во 4-ри ѕида кога Чоек ќе го заглават дали така не страда нешто, хм посекако вашиот стомак бидејќи научени сте си на многу месо лапарсан а нема каде истото сетне вака да го сотрете со лесно, мислам не дека не е возможно, но во прашање се навики ноухау и волја, арно ама кога се мора се мора, арно ама глобално-село сте сакале па така биднал и глобален-проблем вонего, а сега иако Село Гори бабиците зачешлале шема дека треба да породат nwo по секоја цена, точноо треба промени, но тие повторно Народ не упатуваат на Самоодржливост тука на некаков нов бројлерлук, што веќе и ќе станува се’ поочигледно бидејќи и официјално веќе рекоа дека светската економска штикла се рецнесирала појако и од 2008-ма, да видиме дали карантинот ако го надградат и прошират заради икс-околности ќе го дотера светот и до штиклерај од 1928-ма [1][1][1] praktichno od kade da znaeme deka ne e ova spin so karantinot tokmu za da se inducira od nekoi sklet-eliti kontroliran ekonomski krah koj bi trebalo da povleche noga za nwo, затоа НЕ ПАНИЧЕТЕ туку ако трба и со скафадери враќајте се на работа, еве јас тврдам Алкализација Рулз та пијте Лимонада и Смирувајте се’, Конечно ако досега си теравте фејкбуковски избезумено сега приберете се и мобилизирајте се низ континуирана Дебата на сите ниво впрегнувајќи Итно ОштроумноеОпштество за да Максимум Извлечете Од Себе Како Заедница, та бар за да не изгинете од безидејност тргнете се од тоа глобалистичката социјалка [1] бар оние што се Свесни невладино и партиски нека почнат да се отвораат помагаат и сплотат ... за Сложни Браќа Куќа Да Градат прво треба на право место да се Соберат, колку побрзо толку подобро бидејќи ќе треба да се мери да се мери да се мери пред некоја Самоодржлива Реформа да се стори,а дека сеуште време имате имате, но Вие ко што гледам од индиферентност си го трошите и параноично или пак надевајќи се дека друг е одговорен а не Вие, та бар Блогови правете ако немате Тематски еФоруми секој несебично нека предложи што може да се Подобри да се Промени На Поарно да се Осигура да се Внимава ...
може единствена позитивна работа од карантинов е што Чоек ќе разбере и за кинески билбили за кои инаку никогаш не би чул освен можеви ако скитка в Кина по етно-свирки [1][1][1] ех шчо вели музичето в среде стеј~хелти нека мириса на лимонови цветои ... Само за да биде Тоа Така Треба На Земја Македонска Да Си Засукате Ракаи и БавЏAнџиски Да Делуете ... него во однос центрираната мелодија од бразилецо а апропо аберот за патки погоре, чукш ви текнуе за пинот со Зика сред олимпијадата, кога мораа пак бразилци да смислуваат оштроумно дефокусирање водата во базените се залгуеше а можеа да одат и пооштроумно да се сетеа да викнат некого од Оп.Македонија, вервајте нема друго чаре па и самите со патки да им се с’снете нели на паторите но и патењата - што вие единствен начин на самоодбрана (а без Молитва) за да справите со nwo-агендите на еа-детерминистите, но најпрво од паранојта да си се одвратите а потоа и на Корените Да Си Се Враќате, наместо њуејџерски да си верглате дали со апоите или идеологиите, но како кога сте се изврзале за вештачкио и виртуелнио начин на живот, нормал терај си пато и понатака така з’ш за Селска Идила волја мислите ќе најдете в Град или пак на фејкбук, сигурно некому и ќе му успее, но така на колективен Здрав квалитет на живеење не се надевајте, мислам ок може вие мислите доволно е раце што ќе почнете да миете и се ќе си дојде на место, точно дрмајќи си ја днк со umeteni-zarzavat за хипохондрички маиндест, од доволни подоволни ќе ви бидат crispr-они кои на вас ќе си ги (ако веќе и’ не си ги) мерач’ат еугеничарите!

     

Изменето од Zelenikovo - 31.Март.2020 во 13:29
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2020 во 08:30

анадер постпоунед цирку ток ... аууу колку волјата за критична мисла на фејкбук е испарена заради оверлоуд од информации тоа е не Чудо ами Чудесен Фаномен да дури и’ на Луѓе кои се оштроумни им загинал фокус бидејќи се заробени во рат-рејс центрифуга која е виртуелна надградба на нивната секојдневна работна, онака битно е што повеќе да имаш односно шернуваш или лајкаш а не што и во каков контекст, нормал така тривијалност рулз а фекњуз конквер д фримајд! ова може да се воочи од скорешната супер-параноја за 5G при тшо повторно никој нема по форуми за да анализира педантно се’ [1] туку ко да станува збор за некаков ефтин блокбастер и потанака Народ си тера онака е-лектрофизиолошки до срж со потпросечност! си мислиш дека поарно е така бидејќи во спротивно нешто и ќе научи а тоа може да има потоапоследици по сеирџискиот табиет за кој најубо е да се одржува ду-натинг освен кабадајлук диоптрија! нејсе може ова е супер прилика за да видиме дека и при големи К*ршлуси ние не сме ниту волни ниту способни да се мобилизираме и здушиме, за делувајќи сплотено не само поголеми позитивни ефекти да изнедриме туку и на помладите добар пример да оставиме, бар ќе си знаеме дека поарно е од оваа #заедница# да си се тргнеме натака како не би не попарила до крај Рамнодушност или Параноја ...

МОРАМ да потенцирам ко Нам навистина не ни е јасно дека МОРАМЕ да се воозбилиме турбо бидејќи немаме системски капацитети ниту за постојните околности а не пак за уште полоши, битно повторно Народ во недостаток на оштроумен социјален инжињеринг од страна на властите експертите и медумите речиси ко да e силуван со петпарачки решенија без притоа цилисходно да му ги предочат предностите од таквите мерки (тука мислам на карантинот но и на полицискиот час иако ете не им текнало дека Денес многу Наорд си има Кучиња подома на кои навечр им треба кратка прошетка што во Србија ете се досетија да дозволат 20 минути компензација но кај нас изгледа ќе се чека да видиме дали ќе потрае временава водредна мерка) ним битно им е одат по некаков протокол, но очигледно е дека далеку се од ефективен учинок! Господ На Сите Да Ни Е Напомош!!! наместо самите тие да фатат за уши некој Микробиолог кој еве ако не сo мене на овој вафла форум бар на некој нивни би зеле да го предупредуваат зошто и што е неопходно за да не се случи голем помор на Луѓе а не Врапци, во секој случај се трудат, но дали тоа ќе биде и доволно!? вер ис мај маинд прво мораат да Потенцираат а тоа не го чинат дека ќе мораме да живееме и понатака со овој подвид на корона-вирус а тоа значи Фокус кон поздрав Живот и бустање Имунитет преку Здрава Исхрана, за среќа имаме ние и Нутриционисти кои сега се главни ѕвезди по телевизии, но баш онака ко да живееме во 19-ти век најопуштено само тврдат без никаде од нив утврденото бар некако научно да е поткрепено, иако сепaк Информативно, но кој е гарантот дека така некој нема да си стори проблем!? пр. ЦветаД која секоја чест за волјата и знаењето [1] сепак кога чув вчера на Телма како тврди дека сода-бикарбона рулз, си велам зошто не нагласува дека истата е абразив!? [2] кој не само што ако редовно се внесува може да предизвика озбилни проблеми како отоци едеми сотрена микрофрлора бидејќи oсвен лошите и убаите бактерии ги ништи бидејќи желудникот треба пo сама природа на функција да има пoкисела средина [2] туку заради KERBS-циклусот и внесот на екстра концентрациите на јаглеродни (C) атоми (исто ко и кај пушачите) озбилно се ремети Плуќа та аирлија експериментите со СодаБик. [2] ок, еве да речеме е во право ЦветаД но нека викнат и Микробиолог кој нјзините абери ќе го потврди порекне или пак упати на токму-нзс налик колку за каков ѓелудник или црева која количина е подобна! и конечно не мора тоа да е преку директно гостување туку моит да оди и индиректно [3] но во емисија која трае 1 саат ова би било тапа изгубено време туку треба да си издвојат поголем простор бар онлајн каде емисијата односно дебатата ете за Превентива би траела 3-4-5 саати а потоа од истата новинарот да ги издвои најбитните поетни за на тв-епизодата т.е. за таму да си направи рекапитулар фуснотирајќи ги поентите низ времнски-тајм-таг во однос знајност приорите на инго или пак потреба од доекспликација која гостите дополнително би ја сториле низ експертски коментари под јутјуб видеото како можеби таму би приложиле линкови до научни студии, нели додека си сторат навика да си имаат блогови каде веќе тоа им е елаборирано одкрај докрај ... НЕЈСЕ поентата ми бише за тапа пристапот на властите во однос информирањето преку своите медиумски трабанти! та ако неможат да здрмаат онака ко кинезите виа документарци ко тоа Epicenter предочен две страни понапред еве нека истераат научен ко јапонците, во кое инфо-видео од националната NHK ќе видите не само поучни туку и прецизни абери пример во однос пренесувањето на микрочестичките при кашлање во затворен простор (ѕирнете аберите од 29-та минута до 39-та) а исто корисно е што велат не проветрување туку Промаја е неопходно за да се излуфтира правилно просторот, хм, оди сторија во Маркети да те видам, значи UV-C е и повеќе од неопходна работа за навечер, а преку ден доколку сте Ризична Категорија Граѓани поарно е со Скафандер Да Си Се Шетате, точно маските спречуваат ширење (зависи кои хм кај обичните хируршки што заболен кивне ојде исто многу што отстрана во околина од вируси) но не и закачување бидејќи вирусот допре ли до која и да е слузница пример Око или Уво пак бадијала, значи сакате ли 100% заштита понадвор та освен перење раце ув-ц неонки треба и скафандери! комотно можете со онакви работнички ко од Дворник и маски и најлон-комбинезони [3] туку видеото, убо би било да се побараат МТВ и офцијално од NHK да им го позајмат та да го преведат за Народ да разбере дека утре вирусов и да продолжи и да ослаби или изумре дека други вируси постојано се во оптек и треба да си има Акал на готовс постојано, посебно правните лица кои имаат јавен продажен или производствен простор Каде колку што знам поимот ЗПР (Заштита При Работа) од овој аспект ко и да не постои макар го имало, иако не сум сигурен дека имаат некаква Добра Антизаразна Пракса бар немам сретнато! јас ќе речам се скафандерисувале вие или не мора да форсирате Имунитет но никако со антибиотици, конечно тие се за инфекции не и за вируси како настинките т.е. за Пневмонии, но и тогаш во однос овој Вирус а знаејќи дека е подмолен не гледам зошто кога веќе и во Кина се експериментира со Големи Дози ВитаминЦ при инфекцијата во последен стадиум пред умирање да и тука со согласност на Пациентот кој и така ќе скине конци да се проба и вакво Чаре за да се запре пневмонијата! но наместо нашите Инфектолози односно нивните колеги академици бидејќи претходните се до гуша во Акција да земат за ова со своите колеги во Кина да комуницираат речиси ко да сме оставени на милост и немилост на околностите и само Надеж на почек која би требало да стигне од еу или сАд, аирлија, а да видите што е и’ со Куба и Интерферонот кој посекако кај нас го аплицираат но нека информираат Јавност дека тоа е така [4] а не пак во однос сето ова да сторат ко јапонциве ако не кинезите и некој Корисен Социјален Инжињеринг за да Народ ем не беснее бидејќи нагло е затворен во 4 ѕида, ем да се олабави знаејќи дека масксимално и над наши сили се вложуваме бар сведочејќи дека внатреекспертските дебати постојат т.е. би ѕирнал од спунт што прават зад затворени врати кризните стожери (незнам претпоставувам имаме повеќе во секоја институција засебно а сите топтан од ЦУК раководени) а конечно и да почне и самиот Да Внимава а не на фејкљуз да се навлекува по тоа фејкбук пајажината каде ко муви без глави сите се расфрчеле без компас! ... кинезите рулз ама јапонците да им се чудиш на комшиските статистики, единствено никако да разберам како им е на Браќата Македонци кои беа на укотвениот Крузер, им пратил ли некој Морална Подршка или веќе ги забораивме, но ние и оние што се тука сме ги отпишале [4] а не пак оние потаму, бар не разбрав ни од спунт нешто официјално дека МНР чини освен за мајката и детето во Шпанија ои завршиле на улица, Господ Да Им Е Напомош ... конечно NHK репортажата од Јапонија [5]

Изменето од Zelenikovo - 29.Март.2020 во 08:40
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2020 во 07:38

пак ќе мора да ги рипнам аберите за Циркулација! сега разбрав се крева нова паника непотребно за хантавирусот, иако убо е да се знае дека истиот постои! всушност постајат многу вируси за кои постојано се предупредува ем случаи кои се евидентираат, но никогаш ко досега сензационализмот по медиумите не сторил толку бербат по психата на Народ заради фејкбукот! А зошто ова е проблем? Просто е, Колку повеќе стрес толку поголем ризик вашиот имунитет да се бори со вирусите туку се справува со кортизолот односно е згрчен заради него! а веќе имате претходно уште на првата страна абер стресот ви зема пола Здравје, ем погоре на оваа 3-та цел пост полн корисни антистрес абери [1]

https://www.simplypsychology.org/stress-immune.html


Исто да си имате постојано Наум дека сте Православни Христијани а тоа значи поучувајте се од Христовото Евангелие а освен Свето Писмо пожелно е да се смирувате учејќи и од поуките на Светите Отци ...

Overwhelming Anxiety - http://ww1.antiochian.org/node/20772


ако ова е случај Вам единствено што ќе ве тревожи е дали сте Милосрдни доколку веќе знаете дека Несебична Грижа за Ближните ако не Туѓинците значи Голема Милост од Бога потоа кон Вас, тоа го потенцирав и скоро на фејкбук преносно во однос ситуацијата во Италија [1] но и во Хрватска [2] веројатно ќе се соблазните како смеам ова да го говорам, но целта не ми е да окривувам туку да потсетам дека Сами Си Ја губиме Благодатта пришто Господ не не’ казнува туку сами се казнуваме така оставјќи му отворена врата на злото, но посекако прекардашивме ли и почнеме да напаѓаме Верни Луѓе Во Бога Господ Нив И Ќе Ги Заштити!!! ако Вие си мислите дека има нешто случајно на овој свет каде сме дојдени за да си Спасуваме Душа а не пак дури и нејќеле (бидејќи имаме Слободна волја како Најголем Божји Дар после Љубовта) на оние кои Сакаат тоа им го браниме или пак нив ги соблазнуваме со своите постапки, особено најмладите, во овој случај дури и јас кога имам најдобри намери потенцирајќи дека канабисот може да биде Лек за сите знаејќи дека во општествово нема активна Јавна Дебата ризикувам од Надлежните Експертите Докторите ризикувам да им бидам оправдување утре на несовесни сограѓани кои би барале и инстант преку Леб погача, иако најнапред прискокав воопшто токму заради тоа а кога беше во најава декриминализација на марихуаната од страна на постојните политички партии во власта дека ама баш ни тронка совест не ги јаде што на таков начин дури имаа за цел да прибираат предизборно поени, Слава Богу се подприбраа, но тоа не е гарант дека утре некој друг нема да посака да ја злоупотреби на мала врата марихуаната за да втера во општеството декаденција на ангро, а што ќе биде резултат токму на изборен егзибиционизам, Просто треба со закон да се забрани крупни круцијални промени во општеството без Широка Јавна Дебата која најмалку 1 година ќе се одвива на сите нивоа помеѓу властите и Граѓанските Здруженија како Претставник на Народ а потоа и да мора да има и задолжителни Референдуми кои за да не бидат со ризици ко вовче гласање да мора да се реосигурани и Биометриски освен Пописно, што треба да е случај не смо за марихуаната туку иза членството во еу, но еве и за Цивилна Заштита која кај нас воопшто и ја нема [1][2] а гледаме во вакви времиња е повеќе од непоходна бидејќи не станува збор за парцијални и краткорочни проблеми туку големи гајрети, просто физички ќе се исцрпи Администрација оние кои се во првите редови доколку се оставени сами на себе и само со Директна Помош од Црвен Крст ...

~

еве корисно инфо за Ханта вирусот
не паничете и порано го имало
и понатака ќе го има
но ако на оваа тема сте Правовремено Информирани
не гледам причина да стравувате за својот Живот
камо бар ОНО да имаше сеуште [1][1][1] ем и како Еду за Вируси

http://www.bu.edu/buohc/files/2009/07/hpsslideshow.pdf

камо во видеово да спомнеја дека постои и Вакцина
но и дека редовно има инфицирани
https://en.wikipedia.org/wiki/Hantavirus_vaccineа доколку сте скептични во однос вакцините
секогаш можете да имате Оштроумен Начин за борба ...
(иако дрско е да не сте Здрави ем Атеисти ем АнтиФармациски)
... што го советуваат во следниов цитат од COEM [1]
Знаењето Не Убива Ако е Проверено и Репроверувано
пр. Витамин Е и Витамин А знаам да сторат голем проблем [2][2]Изменето од Zelenikovo - 25.Март.2020 во 07:39
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2020 во 14:51

овој пост ќе закасни во однос аберите за Неопходност од Рекреација т.е. Циркулација за посаглам Имунитет, бидејќи на Билд во нишката за Граѓани Со Посебни Потреби пуштив абер кој ценам дека би бил како издвоено-потенциран арен и за тука т.е. бидејќи таму заради нужност околу тематските абери е на крај од постот, а тука нека оди обратно ...
Originally posted by <a href=http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3465&PID=237617#237617 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:

паметно е ко што вели MedCram пулмолот да се размислува како по Болници да се користат респираторите поергономично [2][2]

...

линкот за Сакраменто на идивиди не функционира (ќе го оправам), еве требало аберот да оди издвоено тука, односно информациата најнапред ја разбрав кај MedCram Пулмолого [1] а еве го издвоено и написот на фоксњуз [2] а интересно е дека и Бездомните Граѓани Се Згрижени Во Хотели!!! ех камо да беа волку оштроумни и кај нас!!! ѕирнете го следниот линк ...

Sacramento County identifying hotels where homeless will be sheltered during COVID-19 crisis
[1] https://www.sacbee.com/news/coronavirus/article241247646.html [1]


дали е ова возможно кај нас, хм, Вондредна Состојба и нема што не е можно! оние кои го познаваат законот ќе им биде јасно дека комотно може државата да удри и масовна цензура не само по медиуми туку и на интернет, но нели нам ни е побитно да си тераме парцијално за да не се загрцне Народ случајно предизборно, еее да не се влечкаа до последно ем да не убацуваа адхок стандарди како пржински влади вакви зицери немаше да имаме како калкулантски филмои во очи озбилни склет времиња, сепак Слава Богу за се’ бидејќи да ги имавме пак Декември или Јануари парламентарните избори можеше да се случи голем зијан! речиси ко да не беа свесни властите дека ќе има пандемија, а тоа беше случај и со sars1 и со h1n1 и со птичјиот претходно, а нашите пол.тв.маскоти си глумеа рамнодушно опуштена предизборна атмосфера, Но не се ни тие криви што никој од фелата Микробиолози Пулмолози Медицинари воопшто не се одважи да им свика бар онака блогерски Каде Бе Со Тој Памет, ко што никој сега не ги ни К*ражи привремените Луѓе Бидете Умни Ко Во Сакраменто, просто немате доволно Респиратори ако Не Дај Боже почне масовно да се јавуваат кај бездомниците пневмонии, ем имајте Наум сега залади нагло па оние кои спијат на отворено се на озбилен ризик доколку го закачиле вирусот брзо да развијат инфекции на дишните патишта!

Ако ништо друго бар ним редовно да им се дели Лимонада и Цинк > видете ги аберите од вториот пасус на следниот пост [1] а паметно е ...

ова излезе корисно за да во нишкава не го едитирам постот каде фуснотата за Сакраменто сум промашил да ја линкувам правилно, Божја Промисла за да некој не рече утре ете едитирал за да замаскира киксои, но искрено дури и кога ќе згрешам во вакви нишки ако е неопходна исправка тоа во едитот го потенцирам нормал нема активна модерација па сам си се модерирам, а најчесто кога едитирам е за да освежам испарени линкоиви кои не сум ги сејвнал на archive.org или archive.is


Изменето од Zelenikovo - 24.Март.2020 во 16:51
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2020 во 01:40

ова последново видео бидна екстра упад од уметничка дигресија, можеби како мотивација попрво за да пак се навратам на фејкбук, иако кренав раце одтаму бидејќи мрежата е пред се’ војаерско-пазачко дувло полно медиокритет безидејност и сеир најчесто, ем со потенцијал за скорешно мас-контрол сценарио налик дигитален-рејтинг клуб ко во Кина ѕирнете ги следните две видеа [1][1] при што како Граѓани ќе бидат сите учипени во фин евроатлански социјален инжињеринг, иако за сега речиси во слободен ход се сите, но практично ако светската економија клекне на колена цела либерална спона ќе се ревидира налик вируал ситинзеншип, мислам и јас се сложувам дека небива без ред ко до сега да е се’ таму, но едно е утре некој на мала врата да ве учипи во глобална виртуелна центрифуга, а сосем друго доколку ако Народ си има своја локална социјална мрежа [2] и тоа праводобно додека се најдвид време за да не бидете заглавени ко во Кина, а всушност е-Општество е неопходно најнапред институционално е-форумски по сите страни та да биде и колективно спремни за секакви кризни или тековни ситуации [3][3][3][3][3][3] на невладината едукативната законодвната извршната и судската фела А пристап до сите нив да има Народ од спунт и директно преку Македонска Социјална Мрежа, а дури потоа светските да бидат како хајд-парк сврталиште но од кое ќе бидат тргнати децата а си останат само тинејџерите и безидејните Сограѓани з’ш конечно не ни треба да се ограничи таквиот простор БИДЕЈЌИ ЕВЕ ко и јас сега [3] во кризни моменти Можам од спунт да помогнам некако таму Народ да не падавичари, иако спремен на право место ко нишкава шерувајќи и дебатирајќи ги овдешните Иљач абери, но воедно обидувајќи се да поттурнам инерција додека трае карантинот да се стори Анимација За Младите да не се досадуваат подома и да се Отвори Група (бар она мене што ми е Вокација) за Графички Дизајн [4] (ќе пуштам здравје инфо во следниот пост од фусов) камо да имаа и имав услови па за Грнчарија да терав некакви виртуелни работилници! претпоставувам вака Можат бар бабите да сторат на фејкбукот Работилници за Плетење, дедовците за Хаусмастојрлук, батковците за Калистеника, сестрите за Поезија или Поење онака дури и со лајв Часови незадолжително подома Познати Пејачки да споделуваат искуства, посекако Музичари бар еден саат во денот да одвојат за подучуваат Млади инструменталистички итн. итн. Просто секој може да попмогне Креативно да се пополни времето на и така учипените Млади и Стари Сограѓани ...мислам Учителите можат исто да отпочат да блогираат! сепак да имавме Тематски еФоруми на лагер сето тоа немаше утре да пропадне во вода од заборав заради натрупаност и некатегоризираност туку ќе си тераше како појава и понатака ...

НЕГО и Трамп и Путин [1] со ХИЛИНГ Изјави т.е. ДЕФИНИТИВНО ЛЕКОТ Е ХЛОРОКУИН (1)[1][1] односно ВО ПРАВО Е ПУЛМОЛОГОТ од MedCram и неговите сугестии, А ДАЛИ СУМ ЈАС ВО ПРАВО ДЕКА ПРИРОДНА АЛТЕРНАТИВА за Хлорокуинот е ЦИТРИЧНА КИСЕЛИНА која како и хлорокуинот ЌЕ ЈА ЗАБРЗО ИСТО АПСОРПЦИЈАТА НА ЦИНКОТ искрено се надевам НЕ ТРЕБА ДА ВЕ МОЛАМ МИКРОБИОЛОЗИ елате ПОТВРДЕТЕ ГИ или демантирајте ги аберите кои тука ги имам пуштено неколку поста погоре [1][1][1] Ако Навистина Вака Превентивно Се Сузбива Уште Подома ковидот ЗОШТО НАРОД ТОПТАН СИТЕ ДА НЕПИЈАТ бар додека трае карантинот ПО ЕДЕН ЛИМОН НАУТРО со млака вода ете и тро Мед за да на децата не им е терсене рутина, иако на гладно срце најубо за да апсорпцијата биде несметана ем медот колку што имам абер го позакиселует организам но може ова лошо сум го разбрал порано чинам од Цонев беше аберов за медот, БИТНО ЧИМ ИМА ЛЕК КОНЕЧНО МОЖЕ ЧИНАМ СИТЕ ДА ВОЗДИВНАТ макар бил и вештачки ИАКО УШТЕ ПОУБО АКО ИМА И ПРИРОДНА АЛТЕРНАТИВА ЗА ИСТИОТ!!!
е сега зошто е неопходна хемијата! мислам да бевме сите самоодржливи и да си садевме Лимон подома арно ќе има за сите, ама бидејќи не сме кога би сакале сите во земјава цела година по еден Лимон наутро да пиеме математиката вели ќе ни требаат грубо речено 73 илјади тони Лимон т.е. на два милиона Народ еве со фира годишно тоа 360 лимона по Чоек годишно а бидејќи средна големина Лимон во едно Кило има десетина лпга ќе помножите 360 со 2 милиона добивате 730 милиони парчиња лимон делено со 10 тоа ќе дојде токму 73 милиони тони годишно Лимон дека ќе ни треба за Природно да внесуваме сите постојано Цитрична Киселина за полесно да се апсорбира Цинкот како би се акнале со лесно сите вируси во организмот, мислам чим истата шема имала ефект ос маларија со риновирост со сарсот а сега и ковидот Логично ова е чаре за многу гајрети од природни вируси, но бидејќи се поочигледно е дека овој е лабараториски па Би ви требало и општ Здрав Живот значи циркулација непушење непијанчење инт. инт. но за тоа во следниот пасус, а во однос математикава ќе речам тоа е невозможно ни приватник да набавува таква количина та ниту државата макар сакала дачува во стокови резерви волкава количина Лимон! на страна цената која увозно не е исто мала за наш стандард [1]неопходна и огромна логистика бидејќи во еден бродски контињер собира грубо 20 тона Лимон [2] затоа глејте ако имате и бар малку волја за Здрав Живот да си се свртите на Селоа таму да си засадувате Лимон оранжериски за по дома или пак за на поле калемен на поиздрлива подлога, мислам чим во Русија можат да го гајат што па тука [3] сепак повторно проблем е мразот а тоаако имате тро волја со оштроумен ноу-хау може да го решите и предвреме, но наместо да палите гуми во овштарници, садете ги дрвата вкопани за навечер полсно да ги покриете со 2 Мрежи во кои в среде е на/за/втисната Слама, ем совкопувањето пак можеда постигнете супер инверзивен ефект помеѓу температурите на почвата и воздухот а така и да имате и без прскање екстра принос, бар ова го велат ботаничари кои туркаат оригинални идеи за одгледување Зеленчук и Овошје во екваторски околности [3][3] за ова ѕирнете го задолжително видеото во 2-рата фуснота од последниов трет линк ...ТАКА ДА ХЕМИЈА ЌЕ БИДЕ ЗА МНОЗИНА ГЛАВЕН СПУНТ ЗА СПАСУВАЊЕ ЖИВА ГЛАВА сепак не очајувајте почнете што поитно да живеете Спортски бидејќи вие во самото ваше тело имате многу цитрична киселина која е фактор во однос кребс циклусот, ѕирнете ги погоре аберите за ph вредноста на крвта ...

И СЕГА ШУ ПРАИМЕ фокусирајте се итно на економијата што велам можеби со амнестија за огрешените многу свежи средства да вратите назад кои порано фатиле нозе одтука! бидете умни а не исклучиви РАЗГОВАРАЈТЕ но не на фејкбук туку на невладини и институционални па и партиски еФоруми та верувам ќе најдете брзо нзс и за ваква идеја поместена на средината од следниот фус [1] мислам Внимавајте не е само да ви гргнат Пари тука сетне да не зажалите пак некако заради екстра декаденција [2] најубо е истите такви инвеститори да ги стимулирате во внатрешноста строго да инвестираат како би помогнале на ангро Оштроумна Рурална Легализација макар истата е дозволена само за Болни Сограѓани иако паметно би бил оној аберот за Колективни Народни Расадници под државна капа односно контрола [3][3] но и тогаш ако неотворите од озбилно поозбилно Ширум за Спорт Народна Врата така може да си ги сотрете најмладите кои од досада ако не аздисаност почнат да си вртат на ќумурдисување плуќа, сетне и илјада години да живејат ако си изгорат Душа бадијала ќе им е! Просто нашето Тело е Храм на Светиот Дух а штом истото го уништуваме ама баш исто ко и Црква да сме рушеле макар малку по малку! дефакто ние така му пркосиме на Бога за приликата која ни е дадена за Спасение на Душа во овој Свет бидејќи конечно во истиот сме и за тоа а не да бркаме некаков рај на земјата! колку ова ви е јасно незнам но мене лично иако ми е јасно еве ве уверувам не е лесно да се откачи Чоек и од прости навики како пишување по еФоруми а не пак од онакви антидепресантски како прејадување препивање или препушување за жал сето тоа неретко и во Народ оди хемиски дали виа легална или нелегална фармација, нели мнозина злоупотребуваат дијазепам ко да станува збор за пез-бомбони, а зошто за да го издржат стресот на кашатализмот, а зошто бидејќи не им се одело на Село да си Живејат во Мир Самоодржливо, штоконечно не е лесно но доколкуи малку Оштроумно се помогне Руралната Реемиграција дури и без МрМр Легализација во сторго определени обасти или места, мислам дека Многу Народ попрво би избрал да биде Свој на Своето него бројлер во туѓото! но дека сето ова некој друг прецизно за вас ќе го испорача тоа тешко, затоа засукајте си ракаи и штом добиете од некого невладини партиски или државни еФоруми земајте учество во дебатите наместо на фејкбук ко денес да рециклирате мал милион глупости секојдневно!


Изменето од Zelenikovo - 23.Март.2020 во 01:59
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2020 во 01:20

wow или попрво њоњ ако ова со ковид-19 е спин за Народ потсвесно утре да се самоцензурира онака суеверно за да проба да пиет МрМр Пиво ко што имале намера констелејшн’брендс да го сторат виа корона-пивото бреј ќе биде ту-мач-ту-хендл ако тоа ет фората, а зошто да не доколку на овој начин со ЦБД збогатено Пиво всушност на мала врата и на ангро многу Народ би си лечел и без да знае многу склет гурабии, можам да замислам како инстант хит би била пак оваа појава доколку маркетиншки подобно се промовира, ех фармација во аут , но да не е и голем дел од банкарскиот систем, кој сега во голема мера е врзан и за медицината директно или индиректно, само ’што пари Народ фрла на скрининг а не пак лекување канцери, вклучително и државите за персонал и апаратура, хм ако ние се споредуваме тоа е малку, но замислете во западниот свет колкав обрт е во прашање!? но за да не ме обвинат ко Питер Туш и ми сторат и мене туше-паси-мачор(рис или лав незнам), па ќе речам свиркајте си претпоставкава е само една од вишокот останати антиеугеничарски, mislam poubo e za site онака nie da si gledame vo svojot a tie vo nivni dvor, hm, no sega веќе otanizirani незнам дали ќе ја имаме таа среќа, уште повеќе ако веќе утре светов сврти од фиат на диџитал мони та со пуш’д’батн уцени да бидеме одвратени од Оштроумна Рурална Легализација! сепак колку и да звучи ова возможно никогаш нема да бидне ни очигледно, најонака да излезе некој еугеничарски инсајдер и да рече евала тоа/ова е анти-фиат гачка, иако на некое ниво може да се рече ко нусефект од намерно пуштен ваков вештачки вирус од тоа корист би миале еугеничарите, но сепак логичен заклучок во костец сите светски околности, ќе повторам доколку ова е нечие задкулисно масло Е инстант туркање на светот од книжни пари на пластични картички, мислам веќе разбрав дека станует тренд да припаѓа Народ во транс бидејќи вирусот можел лабараториски докажано да издржи ко активен и недела дена на хартија, та логично каде засигурно него по банкнотите, конспиративно, да, но далеку поплаузибилно него антимрмр гачка ко што еве паушално нагаѓам а во костец големиот бенефит од МрМр-от по ендокриниот систем т.е. имунитетот на организмот што пак ете имале намера некои пиваџии на ангро да го пуштат во оптек, сепак смешно веројатно бидејќи како тренд би требало по сите страни ова да е случај како мрмр-инфузирани бевераџис (алкохолни и безалкохолни пијалоци) кои доколку постои контуинирана здравствена кампања макар и онака независно ко во случајот со ЗелАлт тоа и ќе го етаблира сето ова т.е. МрМр Барајте МрМр Користите МрМр Споделувајте За Здави Да Бидете ... ова особено е битно за оние автоумино болни па и сите хронично болни воопшто сето населени, Зошто навистина да не се внесува превентивно ЦБД и тоа од свои Растенија уште од мали нозе, мислам во Граво, зар Нане не ставате, з’ш и МрМр една рака да не посолувате ... вируси бреј канцери решава а не пак напад на вируси или бактерии чим со ЦБД природно е стимулиран имунитетот!

ТУКУ ме чита ли некој воопшто, сам ли морам да се исправам за лапсус превиди!? во однос Цитрична Киселина од ЛИМОН во 1-та втора фуснота (кај Ананас и Ц.К. во прекминатиот пост) вели истата е присутна во лимонот и до 4 грама на 100 грама а не 4 милиграма, значи според тој абер не е ананасот 200% понастеган со Ц.К. од лимонот туку лимонот има 5 пати повеќе Ц.К. од ананасот т.е. со 1 Лимон ќе постигнете ефект ко две конзерви ананас да изедете, сепак гледајќи ја сега цената на лимонот ако го нема ете има супер алтернатива ко ананас таман и да лижете прсти со овошје дневно екстра и за баталување бел шеќер, а да не почнам да верглам за Бромелинот вонего ... но eве од PumChem абер што би рекле официјално треба да е најрелевантен извор вели ананасот има повеќе Цитрична Киселина од лимонот [1][1][1] но таму исто вели цитричната киселина Има силно изразен кисел вкус, а во конзервите ананас тоа не е случај но воопшто и самиот ананасот е благ како свежо овоштие, та би сакал некој поупатен ова да го демистифицира, можеби некој од Катедрата Овоштарство на Земјоделски Факултет за и навистина Чоек да си е комфорно опуштен дека вака како замена за лимонот исто може да ет ананасот во однос цитричната киселина и апсорпцијата на цинкот како супер-екстра превенција во однос Ковид-19, но и други склет вируси воопшто а доколку се потврди дека генерално цинкот ги таба и нив топтан, но за што не сум сигурен бидејќи нит сум побарал абери та да можам тоа да го потврдам или повргнам експериментално-научно! НЕГО шчо праиме ако успат оваа комбинација земете и екстра Бакар, Ќе Почнете Ли И Вие Да Светите :)Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2020 во 22:33

Ех, дури и како плацебо ефект ова со анансот па колку би помогнало, а дефакто доколку аберите од научните студии за ефектот кој го има цитричната киселина во однос апсорпцијата на цинкот (оние кои горе како прочистен текст ги имам фуснотирано во фусот за рускиот форум) покажуваат турбо-здрав апсорпциски ефект на цинк во клетките тогаш ова аберот за ананасот како уникатен извор на големи количини Ц.К. е Драгоцен особено за сите што се хронично болни воопшто покревките имунитети кај децата и старите ... незнам само колку е ова лсучај со оние концетрат сокоите по маркетите [1] но посекако е со конзервите, најубо Свеж ама кој да си го приушти!

но Ах шо ми требаше да мешам и од спунт МрМр во горнио пост, сигурно многу баби ако не дедовци ако читнат ќе ме кудат ете внуците сега ќе ни бараат пајнапл-експресно да можат да си го пушат, Ја би им рекол дајте им го само во форма на зарват по благи и солени јадења евентуално како додаток во свежо исцедени сокои и сл. здрави начини на исхрана, но Зошто > сигурно се прашувате што е толку значајно кај марихуаната во борба не само со вируси туку и секакви склет имунолошки појави, хм, од кај да почнам, прво би рекол ЦБД-ата од канабисот се имунолошка спона за поздрав лимфен ефект во организмот, а за што еве ќе приложам само неколку студии кои го потврдуваат тоа [1][1][1] ко по обичај првите и што сум ги сретнал при срч на гугле [2] за да не биде ко агитпроп муабето та да пребарувам што треба да флегне подобно во наративот за Оштроумна Рурална Легализација, но за да ги разберете овие абери ви треба и нешто ука како функционира лимфниот систем како бустер за антитела т.е. t-cell's чек дис аут цело видео по можност иако тагиран е на следниот фус делот каде вергла Чоеко за lymh-nodes [3] а што веќе и претходно го има шернато Трендо пред годиње дека токму лимфниот систем е главниот гајрет за појава на канцер [4][4] но не заборавајте во случајов станува збор за Канабис Сатива (мое непоколебливо мислење) за која понешто може да разберете од гостувањата по трибините кои ги организираше Зелена Алтернатива пр. она на РикС [5][5] хм кој во првото видео вели индиката а не сативата била потокму како извор на ЦБД-а претпоставувам бидејќи лесно се концентрира ко скувана, но така само неколку канобиноиди ќе ушуќарите, додека со онаа нашата домашна марихуана за која разбрав рекол чинам баш Рик Симпсоне е најбогата со ЦБД-а, логично поубо е неа како смути свежа да ја конзумирате редовно, макар виа собрани и листои само од тодивата во Источна Македонија, сепак за цветоите треба ем автохтоно семе да имате прирака ем истото да го израснете во Жена висока уба смолеста ... но кој се одважуе за ова денеска онака здравствено, или од каде до неа кога претежно денес увозни гурабии имет на лагер и тоа претежно на црно но и оние корпоративните кои легално се во оптек се од кузнај каде и кузнај со каква генетика! сепак не заборавајте та да се опуштите бидејќи пушењето е Грев, туку Зобајте Зобајте Зобајте за Здрави Да Бидете, што ќе рече Старец Гаврило сви шта пуше гориче у паклу [6] а ова комотно можам да потврдам ќе биде случај, не прашувајте за искуства, паметните учат на туѓи грешки! ајт бар мотивација може да ви е токму постојнава пандемија за да се деК*ражите за ќумурдисување џоинти онака друштвено бидејќи нема ни поента да се опуштате сами ко џанаци, ајт бар ќе се научите која е предноста од Наргиле и секој да си има свои резервни Чибуци по џебои, но сеќавајте се дека МрМр ет Иљач а секој Иљач што поизворен толку пооригинален бидејќи штом се навикне Чоек на концентрати штом истите ги снема ех тоа ет голема беља ... бреј дури и Корона инвестира во муабетов :) Аирлија Превенцијата ако ве уапсат не ме клеветите мене!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2020 во 03:55

додека чекаме на ЈСП и ПетреШ за УВ-Ц катарза на градските кочии, племето трговачко во меѓувреме ги удри цените на Лимоно во Плафон, од 80 на 180 денари, а како тргнало ќе снема Лимон з’ш Народ би да си чува залихи и за следна година, мислам ок оние кои подома имаат Деца Стари и Болни па донекаде оправдано да имаат предност, но што е со браќата и сестрите кои живејат на Улица!? Убо би било и ним и на сите останати да им се Подели волја за Слобода и помалку стравои додека трае пандемијава та би рекол почастате ги Експресно Ананас, гледајте само да не ја утнете локација за набавка [1][1][1] Ја Ман ананасот макар купен конзервиран има 200% повеќе Цитрична Киселина од лимонот односно 800mg vs 4mg на 100g токму една конзерва неделно од Чоек по еден круг дневно би било Турбо бустер за апсорпција на Цинк-от но и регулирање на ph вредноста на Крв-та во организмот ...
Ананас и Ц.К. ~ [1][2][3] исто треба да знаете вештачката ЦК била склет [4][5][6][6] битно не можете да станете алергични на неа [7] евентуално да претерате со алкализирање на крвта а што ко што велам понапред е исто голем гајрет, Та Терајте Умерено со анасот!

Цинк во Храна ~ [1][1][1]

сепак долгорочно мислам цитричната киселина е поголема Фора да се брка преку Лимон бидејќи Чоек не знае какви зицери и конзерванси имало при процесирањето и пакувањето на ананасот во козерви, но еве во вакви пандемиски случаи дај што даш само за Цинк да врти ко балетан низ клетки! плус лимонот дополнително виа аскорбинската киселина т.е. витамино Ц ќе ви се најде од рака за неутрализирање на хлорот од чешмарската Вода [1]

да напоменам во однос Ц.К. пуштив прашање и по свет бидејќи тука еве нема никаква дебата, прво до руски форум на популарно научно списание [1] а додека чекам од таму нечие посаглам мислење, воедно тој абер како потпрочистен им го пратив на меѓународните пулмолози на мислење [2] нели да добијам и официјално инфо колку е во ред да продолжам да ги промовирам цитричната киселина и цинкот како Чаре за ковидот, мислам камо да имаше со кого тука да се посоветувам, но што е тоа, чунки некој поупатен ќе се јави да ги потрвди или повргне абериве!? а за да имам три чисти со транспарент да им излезам пред Влада макар ме затвориле заради ко и секаде неопходниот мас-карантин кој го најавуваат за деноиве И да им порачам Ало Бели Мечки не само цената на свежото и конзервираното Овошје да ја сторнирате кај племето предузимачко-трговско, туку и да донесете бар за медицинските волонтерските полициските Служби но и сите по болниците Пациенти колку треба Карго-Чартер летои Ананас Свеж или во конзервиран Ананас ... а можат за мотивација и по некоја национална-видео-честитка да пуштат по телевизии, макaр била и арпаџик ко 3-тава од видеава [1][2][3] ... а зошто да не и некоја егзотична саксија за заслужни [4][4]

следниов абер од пред 1-на годинa велат е фејк-шљуз
но некако супер си се вклупува денес од спунт
во однос цитричната киселина како бустер за цинк апсорпција
но и пх-регулатор на крвта ко што верглав претходно [1][1][1]
Изменето од Zelenikovo - 20.Март.2020 во 04:00
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2020 во 08:44

Всушност Кој Е Квалификуван во општествово да пушти Лимонада да имунизара Народ од разни закиселени склети, нормално Лимонаџија кој има своја специјализирана Лимонаџилница во која евентуално белио шеќер ако е доминантет наместо Мед некако народ го заобиколуе, но тоа не еше случај со Лимонаџилница Вардар кај стар Дрводекор (каде сега има лесковачка скара) ех откорнав видеа фотоа и фељтони по нет да најдам фотка но немет, можеби има некоја сцена во Наше Маало серијалот на РТС таман и во тоа маало се наоѓаше, а изгледот и беше налик ова кавадаречкава Бутка за Мекици [1] само тро потесна пократка и лимена и јасно со Епрувета Калеидоскоп од Сокои предпорти на пулт или зад џамче, единствено месо каде сеуште можат да се видат овиее реликвии се во бурекџилницата кај Порта Чаршија од страната на чешмичката, Ех кога би субвенционирала државата Напумпан Овошен Бурек со бонус Лимонада за секој административец мислам во кризни времиња нема да видат склет нашите општествени амортизерџии, арно ама треба и Олдскул и Њускул Бутки и Киосци каде и Сиромашен Народ би си купил чаш Лимонада за 5 до 10 денара евентуално беспарии за оние Сограѓани кои имаат регулиран социјален статус [2] нормално треба бар Виџеј/Диџеј на некое Локално или Нет Радио да им затапшаат по рамо на ФРЕШари ЏУСари и СОКари како би биле поатрактивни за домакини и турстки та да се буста и наталитет додека локалните Дами да почнат да думаат повтрно локал-но [3] нормал постои и меѓукатегорија на странски и домашни бекпакери за кои најубо е да се пушти Лимонада преку Арпаџик Мелодични Инсталации [4][4] така сите Освежени дури и некој во Рашче да пушти еболи вас ама само Уво Ќе Ве Заболи евентуално да ве зачеша џеб за хазмат одело [5] дефакто водата со која денес би се праеле Лимонади вака треба да се потрудиме дабиде Озонирана, логично поубо е да сторат хуманитарно во овој контекст на ЕТМ и ТФ Озонатори за Вода па и Јонизатори за Прашина за сите Лимонаџиски Добротворци бидејќи од нив би ни зависел општонародниот имунитет, или уште поубо во Рашче за сите да инсталираат ваква голема направија, но каде се другите Градои па ова последнава идеја може да причека додека Скопје не стане мултимилионски град ви идни мигрнтски економски брнои ...

додека пак други да ги научиме што е Добра Општествена Антивирус Пракса, требаиние да се поучиме од нивните, пр. ко што известуе MedCram пулмолого каква регулација сториле во Сакраменто Каунти во однос ставање нарасполагање на хотелско-хостелската инфраструктура во функција за Карантин локално [1
] бидејќи ко што вели др.Мајк погоре ниту во сАд имаат доволно медицински капацитети за подобна борба со пандемиjава! вака видено Лимонаџии Денес Итно се потребни во Амбуланти Поликлиники и Клиники кај нас, но не онака да им носат во термос пациенти на својте Лекари и Медицински Сестри Цеден Лимон туку тоа да е некаква Он-Вилс Услуга на Волонтери на Црвен Крст како би се стандардизирал процес подобно да нема импровизации околу чашите флашите и цедалките кои нормално треба да се претходно стокмени во некоја стерилна околина ...ќе рече некој за тоа доволни се и кафематите да се полнат цитрично, но јас сметам дека ако нема Сертифициран Лимонаџија па дури и да има донив пазач до дринкајла-тенеќето секакви ризици можат да настанат пр. шутирачи на заглавени монети кои можт д’прешс’цус да го подистураат, мислам наведувам банален пример за да не се дефокусирате од Црвен Крст Опцијата, а и таму волонтерите добро би било за од километар да се препознатлви ем да опуштат атмосфера да се облечени во Маскоти Хамат Одела можеби со скафандер во форма на Шише а одозгора со Сомбреро Цедалка од Шешир, хм како поинаку да ги излажеш Деца секојдневно наутро да пијат Лимонада и грицкаат оревчиња полни цинкоина ако не вака некако, инвентивност која секоја година ќе мора да има нов тренд за да на Ангелчињата лимонадите не им здосадат ...

+++++++++++++++++++++++корона Околиско Дезинфекциски Едит

Originally posted by <a href=http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=21&PID=237401#237401 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:

Originally posted by my Macedonia my Macedonia напиша:

Среќа што откажав за 22. И тоа фали да се лекувам по македонски болници.

зависи некој е посреќен тука вервај ми, Да Си Во Македонски Болници нив насекаде Молитва ги заплиснува од Цркви и Џамии, па види дали тоа не е поарно ако знаеш дека Благодатно се ресетираат многу гајрети [1]

туку кај нас имаат ли ваква дезинфекциска предострожност ко кај кинезите по аеродромите и авионите?... ultra-low volume spraying with hydrogen peroxide in key areas https://www.iata.org/contentassets/7e8b4f8a2ff24bd5a6edcf380c641201/airport-preventing-spread-of-coronavirus-disease-2019.pdf ... h2o2 Хидроген Пероксид [1][1][1]Изменето од Zelenikovo - 14.Март.2020 во 22:55
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2020 во 18:00

значи и Сурутка кога давате/земате неопходна е свест од каде е. каква е, колку е неопходна и кому му се сака да ја прими во која форма, мислам за Татко ми авторитет е само Доктор та бадијала јас и по цел Ден да верглам немој ова немој она и не дека не би послушал но не мене, затоа и неопходно е да постои Нутриционист при секоја Клиника и Поликлиника ако не една Нутри Државна Клиника та да им се срочуе освен привремени хемија рецепти воедно и долгорочни природни менија за Исхрана, бреј може по цел западен свет ова да е Пракса (bbc horizon vitamin доку. погоре) а кај нас нели ќе чекаме за следниот живот можеби, а така и за музиката, иако ова не е стандардизирано поозбилно на Запад попрво на Исток, камо да можеа да имаат по болничките соби некаква подобна атмосфера за соодветна музика на што би работел Музикотерапевт како би го погодил соодносот на цвеќињата и звуците во собата т.е. како пациентот полесно и побрзо холистички би се дооправал покрај цела останата медицинска нега ... а декa Господ помога на разни начини тоа на оние кои се Воцрковени им е повеќе од јасно, та и преку фармацијата, мислам како поинаку да им се помогне на оние кои сета Надеж си ја потпреле на медицината, конечно секогаш имало потреба од Еким бидејќи нам ни се брза одма да ги поправаме работи заборавајќи дека Господ допушта да страдаме како би се свестиле дека треба Угоре а не удоле да се фокусираме додека сме Живи сеуште, разликата е што денешните Лекари за разлика од екимите некогаш се врзани за дадена стандардизација, што не дека како процес е терсене напротив регулацијата во секој еден домен е неопходна за да се брка Добра Пракса, иако денес во однос фармацијата И низ трјаел&ерор банкорп-интереси та неретко дури и кога нусефектите од некој Лек се сведени на минимум Оверпил е некаков рецепр-ќорсокак бидејќи на Лекаро му се врзани раце озбилно од Фондот та да земе да внимава како некој Лек индивидуално на секој Пациент му се одразува во однос неговиот биоритам лајфстаил и терсене навики, мислите за контролна група фармациските компании земаат различни старосни групи, ноу, штом младите минале +18 тие се третираат ко Возрасни иако дефакто заради континуал лрнинг процесот мнозина дури и на факс живејат тинејџерски односно хормоналниот баланс не префрлил понатака, мислам циркадиалниот циклус да е пореметен па ете бек-ту-тинејџерлук, а потоа удрија ли некако болни муабети а им препишал некој на факултетлии тешки хемии доволно и диазепам а не пак безпроблем директно или од спунт да си стигаат до него, И Ето Га проблем вери биг бензо проблем значи и Сурутка кога давате/земате неопходна е свест од каде е. каква е, колку е неопходна и кому му се сака да ја прими во која форма, мислам за Татко ми авторитет е само Доктор та бадијала јас и по цел Ден да верглам немој ова немој она и не дека не би послушал но не мене, затоа и неопходно е да постои Нутриционист при секоја Клиника и Поликлиника ако не една Нутри Државна Клиника та да им се срочуе освен привремени хемија рецепти воедно и долгорочни природни менија за Исхрана, бреј може по цел западен свет ова да е Пракса (bbc horizon vitamin доку. погоре) а кај нас нели ќе чекаме за следниот живот можеби, а така и за музиката, иако ова не е стандардизирано поозбилно на Запад попрво на Исток, камо да можеа да имаат по болничките соби некаква подобна атмосфера за соодветна музика на што би работел Музикотерапевт како би го погодил соодносот на цвеќињата и звуците во собата т.е. како пациентот полесно и побрзо холистички би се дооправал покрај цела останата медицинска нега ... а декa Господ помога на разни начини тоа на оние кои се Воцрковени им е повеќе од јасно, та и преку фармацијата, мислам како поинаку да им се помогне на оние кои сета Надеж си ја потпреле на медицината, конечно секогаш имало потреба од Еким бидејќи нам ни се брза одма да ги поправаме работи заборавајќи дека Господ допушта да страдаме како би се свестиле дека треба Угоре а не удоле да се фокусираме додека сме Живи сеуште, разликата е што денешните Лекари за разлика од екимите некогаш се врзани за дадена стандардизација, што не дека како процес е терсене напротив регулацијата во секој еден домен е неопходна за да се брка Добра Пракса, иако денес во однос фармацијата И низ трјаел&ерор банкорп-интереси, та неретко дури и кога нусефектите од некој Лек се сведени на минимум Оверпил е некаков рецепр-ќорсокак бидејќи на Лекаро му се врзани раце озбилно од Фондот та да земе да внимава како некој Лек индивидуално на секој Пациент му се одразува во однос неговиот биоритам лајфстаил и терсене навики, мислите за контролна група фармациските компании земаат различни старосни групи, ноу, штом младите минале +18 тие се третираат ко Возрасни иако дефакто заради континуал лрнинг процесот мнозина дури и на факс живејат тинејџерски односно хормоналниот баланс не префрлил понатака, мислам циркадиалниот циклус да е пореметен па ете бек-ту-тинејџерлук, а потоа удрија ли некако болни муабети а им препишал некој на факултетлии сепак тешки хемии доволно и диазепам а не пак беспроблем директно или од спунт да си стигаат до него, И Ето Га проблем вери биг бензо проблем [1][1/url">">[1][1] но еве во последниов фус абер дека немора на некоја системска потреба, во случајов смирување народен стрес, по дифолт и кога заб ќе ве здоболи да ви е понудена на прва хеимска закрпа, но стандризација е таква да немајќи ни маргинален Фитотерпевски пристап денешната медицина нема друго него да ви даде биг-фарма-рецепт, претежно како да си похувате мозок бидејќи нели битно е да се накркате а не во корен да ја излечите болест нормал бидејќи за такво нешто најчесто е неопходно промена на Животниот Стил неретко од закиселен фаст-фуд гетоизиран во урбаната џунгла неидиличен штимунг кон идиличен рурален органик соживот, но со кого кога на Село денес освен изворни-хардкорци никој друг немет, или пак и в Село станало тренд да се тера градски бидејќи само неколку раце неможат идиличен Живот да сејат жнејат и преработуваат ... од друга страна исто голем проблем е што Фитотерапијата (лечењето со билки) е оставена во вакум сама да се саморегулира, без никакви гаранции дека биљарот и билките се топтан од токму потокму, утрово фатив интересна инжињерска емисија од која може да се извлече супер заклучок дека и во смешно воочливи работи систем може да закаже, а не пак биљари да нема кој да ги испрва ниту едукативно ниту експериментално ниту пак системски иако еве јас сметам природниот пристап на лекување има поздрав синергиски ефект него вештачкиот фармациски, што ќе речат и самите Трезни научници [2][2][3] посреди сите фармаколошки варијабили пред некој Лек да стане достапен има многу вакум и во бенефитот од истиот а не пак склет нус-ефектите по негова често злоуоптреба од страна на пацинетите та макар станувало збор и за бенигни работи ќе рече некој ко што се витаминските концетрати!
нормал биг ?, што ваков муабет во оваа нишка во пасусов горе, ХМ, MedCram Пулмолог-от вели веќе има медицински Ветувачки Лек во однос Цинк-от, ко што претходно наведува [1] но за цинкот да делува инстант во ново видео дообјаснува неопходен е катализатор т.е. вели ХлороКуин [2][2] е тој бустер транспортер [3][3][3][4]4][5][5] кој процес ете вели веќе во Јужна Кореја е ефективен во запирање на агресивноста на Ковид-19, што е за поздрав и реално штом некој доспеал до апарати за вентилација и јас не гледам друг начин за да се спаси таквиот организам, иако ете во Кина веќе експериментирале и со големи дози на Витамин Ц врз пациентите но сеуште нема официјални резултати ко што е случај со Цинк-от во Ј.Кореја, но во видеото од болдираната 3-та фуснота вели кинезите исто го користат хлорокинот но двапати дневно него еднаш дневно ко јужнокорејците ... сепак што со оние Луѓе кои не се пациенти зар тие немаат право на Превенција ко што велам јас преку Здрава Исхрана, дефакто ним ко што може да се види од 4-тиот болдиран фус земање таков ХолороКуин бустер на цинкот во организмот не е сигурно дали нема да предизвика долгорочно некаков гајрет дополнително, ко што нагласувам фармацијата пречесто нема време сите аспекти да ги опфати кога експериментира со нови имуно-терапии, а неретко и Народ чул недочул ко и со витамините си почнуе на своја рака да си брка хемиски подобна имунизација несвесен дека така ризикува и повеќе од класичен наркоман кој бар знае од прилика кои се склет нусефектите од злоупотреба на некоја улична хемија!

еве да пробам онака неписмено колку ми држи акал, да укажам дека ефектот кој во клетката го имаат Куин-ите како бустери за поголема апсорпција на Цинк-от може и превентивно да се постигне преку внес на Цитрична Киселина т.е. Лимон [1][1][1][1][1] од последнава фуснота пак може да се види дека врз Инфлуенца А е позитивен експериментот во однос клеточната дифузија та логично цинкот полесно ќе ја минува мембраната ако бустер е истата наместо куините, конечно истите се дериват од катранот [2] мислам можат и од расдтенија да го вадат дефакто тоа ет скапо, колку и како има разлика од органски и неооргански извлечените Куини незнам но јасно ми е дека колку што може да има ефект една растителна клетка ко што вели проф.др.Зиберовски неможе ни грамои вештачки соединенија [2] та лично попрво би пиел редовно Лимонов Сок во хронични времиња отколку да се товам со апои [3][3][3][3] но зависи и како ќе ме посоветува Матичниот Духовник а знаејќи дека јас ама воопшто не сум експерт на оваа тема ... зато добро е Чоек да има доверба и во Телесните Матични Доктори, но како кога тие ни од блиску не се фармаколози ниту пак имаат време да се посветат на тема што е попаметно најнапред Превенција преку Здрава Исхрана или пак од фондот наложените лекарства, реално тие и не се Нутриционисти како Медицинари, а конечно не ни смејат да ви спремат рецепт што треба да се храните доколку сте одредена ризична група на Пациенти, капак пак ако и лимонот го злоупотребувте повторно постои ризик од предозирање но и внес на разни пестициди [4][4][4] чија каренца е всушност повторно отров иако помалку концентриран [4][4][4] бидејќи нели кај нас и да има некој дрво Лимон подома тоа е од украсна потреба и со плодови во смешно мали количини, а дека има Народ средства за органик Жолти Овоштија тоа тнко ... Сепак Може Да Се Интервенира И Во Овој Случај Со СодаБикарбона како би се очистиле од надворешните пестицидни и фунгицидни вишоци лимоните иако за да ги искористите Пектини-те од лимоновата кора дефакто ви треба органик-третиран-Лимон, но да речеме не сум најпаметен та распрашувајте се кај Стручни Сограѓани колку што како со муабетов ... сепак би потенцирал Терајте И Со Лимон Избалансирано Во Живот, нормално во Зима зачестен внес но и Лето заради освежување од време на време ... Ех, Навистина Ни Треба Една Нутри Клиника ем истата да ет со свој еФорум како за интерна така и за дебата со Граѓаните а пред се’ за приучени ко мене не ви држат лекции а попат Не Дај Боже да ви замрсат конци, мислам кој паметен сето ова што го пишувам (а јасно потенцирам дека не сум експерт) ќе си го врзи во крпче како конечно точно, зато земете сторете Притисок оние кои и така ги плаќате да излезат 24/7 на ачик ко експерти да дебатираат по Институционални еФоруми (бар меѓусебно) колку од она што им е норма наметната од удбалитичарите држи или треба да се ревидира ...
    
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2020 во 17:44


...ете не жалете туку низ Песна маката и неизвеснота амортизирајте ги ... што Посветли песни толку Поубо [1] особено ако имате дисаѓи полни стравои од короната и нејзините нусефекти како можна светска економска не рецесија ами стагнација, Е за ова веќе треба да паничите бидејќи ковид-19 некаде Април почетокот на Мај како појава ќе чкордепса заради Сончеви Денои и мноштво Витамин Д на Слобода, а ете конечно подобро е да Сте искулирани додека тој дрма како полесно би го прележале, НО економските ризици хм мое мислење е занив имајте постојано оправдани стравои [2] иако повторно не и паранои, но лесно е од моја позиција што говорам а на две страни и мајчина и таткова дедоина на Село сум си спремил какво такво скровиште да во случај чкордепса економија да имаат моите Ближни кај да поткопнат Нива насадат Лук Компир Зеленила ... вистина стравот како емоционален механизам во ваков случај ко неопходен Бекап налик рурално скровиште може да биде супер релативизиран, прашање е дали Чоек ќе има простор и време до Село да се однесе, мислам што доколку здрма тешка болест или пак некој ти окупирал к’шчата насело итн. сепак Во Однос Екологијата ваквиот моментум може да биде Кул најава за иден ако не скорешен Аграријанизам [3] што вели Амер во вторио фус ембрејс’д’винд’оф’чеинџ но не оној nwo-градскио туку фридом-селскио ...

... а она што в град максимум што може да го дочекате тогаш а како би ве намамиле за в град да дремете се теслини закрпи против болести наместо вакцини или хемии [4] но вие речете им ние си тераме и потака програмирајќи си водата со Ологосени Молитви иако имаме и посебни Исон вајбои но не се чаламиме ниту некого уценуваме дека може или мора Душа Да Си Спасува слободна волја иако на сите им е Посведочено дека поубо е И еден Ден Со Христа Во Црква него илјада во палати на земните заборави, Блазе Им На Оние На Кои Божјиот Храм Им Омилел, а ако знаеме дека најнапред тоа е Секое Човечко Тело Како Храм На Светиот Дух логично така истото ќе го полниме со Миомириси на Христијански Мелодии Поуки Знаења за кога дојде ден и во Црковниот Храм со Сите Браќа и Сестри Да Заедничариме За Радост Да ПоТече Од Сите Срца Ко Дожд во пустината најчесто градско-емоционална но и индустриско-ненаситната итн. Просто Така Најлесно Се Обновува не само Народ туку и сета Околина та не војни и корони астероиди се запираат Бидејќи Господ Даде Господ Зема а кому му е дадено многу ако не е Благодарен и пак си бара преку Леб погача нему и отпојќе ќе му се одземе ... А Колку Малку Треба За Да Среќно Го Живееме Овој Живот Во Полнота та и со малку да сме Радосни ...водата Вака можете На и За Арно да ја Освежувате т.е. оправате кристалната решетка [5] едноставно [5] ритмички хармонично скаларно :) [5] а можете и да ја растурате со паранои склети сеири суети агитпроп-подлост и агитпроп-чалам онака на фејкбук его да се виори по сите страни и на сите меѓи, Каде Со Тој Памет само Незнам, радувајте се што со коронава сме предупредени дека треба да се прибереме!!! Бог Да Им Е Напомош на Болните и Да Ги Помилува Упокоените ...Изменето од Zelenikovo - 12.Март.2020 во 17:55
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2020 во 10:04

Цитра , Женг, Канун .... но бадијла музиките ако ви е ден недела месец година ко да сте на факир постела кауч столица, она и малку стрес е многу стрес а не пак паранои да ве дрмаат, за што обично најлезет Иљач за Чоек да е Ослободен Ограден и Осигуран е својта Надеж да ја има потпрено во раце на Бога дури и не бил Воцрковен но бар имате при рака Канон За Болен, во спротивно и малку колено да врти почна да падавичари, мислам не дека не треба да е внимателен ама да припаѓа во трансоите зошто имало корони красти илли крастаици со кого да сади - тоа е баш смешно од страна видено - бар за оние кои им е јасно колку е часо - и дека штом се на овој свет дојсени исто ко да се зајсени бидејќи тука се за да сочекаат возот за угоре или удоле т.е. знаат дека секој миг можат да бидат повикани од кондуктеро, а нели има такви кои си резезрвирале карта или други кои ја загинале а и онакви кои се забораиле со памето па си велат на крај абе остај имам уште 5 минути до работа а потоа и ка’фана и таканатака Аха може ут некој стрипуван таимлаин /// за жал мнозина стрес ги дрма и кога немора, а така живеејќи во стравои бидејќи немале минути одвишок или пак не си спастриле топтан куферите за на пат ... нели мнозина за жал мораат бидејќи насобрале многу гајлиња за чување, бреј велат најтешко им било на оние кои многу имаат било вкусои џебои или акали, и’ вистина кому цело тоа азно од страсти да му го остават, бреееееј на поклон да ти го дава некој да не го прифаќаш, з’ш дофатеното може многу да ти отфати, а како, Хирхируку ќе ви каже, Тежок Чоек Потешко Се Смее му виснале многу работи наглава та имал и само 50кг насебе по алишта влече 2/3 тона задсебе по улица сетне кога ќе се растовари некаде оди ти насмеј го, си викаш Тури Мајко Тури Му ќе олабаи хм точно ако туреното веќе не му е истурено од сите бочви па за да се окези не му требааат трансформато бочви пола саат Вино пола Ракија посетне за пау казан пиво на ферментација ...http://babinlek.com/sirutka-blokira-stres-regenerira-tsrni-drob-topi-masti/


ако не сте по Молитвата како со Радост во Срцата би се Смирувале, би препорачал извегнувајте Натурени Опуштања бидејќи така единствено што дезинфицирате е своето Спасение з’ш велат алкохол најтешко бива оставен штом ви влезе под кожа, дури и на Жена ќе и избегате ама на чашката чоканчето бардачето буренцето казанчето и се’ по ред се до лозјето, хм каде, [URL]та макар само на прво ниво сте се изврзале [1][1] Но исто и цигарите се склет за оставање, та макар и неопходен МрМр-Витамин ви станале за да се Смејате, иако поубо е бар ако веќе пушите од тоа да имате некаква привремена Насмевка на лицето, јасно ако Иљачо е Природен, а најубо ако место пушење џоинт луле бонг наргиле, марихуаната си ја спремите ко М.Зарзават за в Зелник, М.Прелив за Салата или пак М.Медоина за во Милибродои ... за жал мнозина немаат време за да бираат од убо поубо ресетирање стресои туку дај што даш што е прирака, а така неретко тераат со хемија од првата Аптека и тоа ретко во форма на концентрирано канабисово масло зошто е скапо ем не се хронично болни за со што поприродни концентрати да се смируваат, туку тераат Дизи Лекси Хели Прази Анси Морфи по тоа ксилофоничните скали на модерно 4-вол опуштање, мислам ок нивна работа на корпо-фармациите како ви вадат од ракав решенија, но дс Живеете во Земја во која Природен Мрмр вади од убаи поубаи Насмевки а вие да си товарите глаите со хемии од кузнај чии подруми макар биле и сертифицирани тоа е жално! Многу Жално Жалосно!!!

DONT PANIC

Originally posted by <a href=http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2056&KW=stres&PID=178194#178194 target=_blank rel=nofollow><u>+Protagorist</u></a> +Protagorist напиша:


da go pozdravam amerov preku ushte eden negov vlog, a koj bi pomognal sekomu da si izlechi umorot no i depresijata, a so toa i emociite da gi osigura vo denot! odnosno aber za potreba od pravilno spienje, iako bez pravilno (svesno) dishenje od vreme na vreme samoto pravilno spienje ne e mnogu od korist - odnosno osven top cirkulacija ova (pravilnoto dlaboka svesno meditativno dishnje) osiguruva i regulacija na kortizolot, ta moze umorot kje si tera i ponataka kaj nenaspan no bar opushteno bez stres

definitivno ne e lesno chovek da si vrati ritamot na spienje, osobeno ne ako ne mora ili dreme navecher pred televizor, za ova chare kako i kaj zavisnostite reshenie e adaptibilnost pr. prigushete svetloto pred spienje kako bi se naterale na pospanost [1] no za seto ova treba svesnost deka e izmesten ritamot i jasno motivacijata istiot da se vrati vo normala, motivacija koja moze da bide ko volja za zdrav zivot, voopshto nadminuvanje na mentalniot sklop od strav i mrza za aktiven zivot (brak, sport, humanost itn.)
ta na vreme legnuvajte i na vreme stanuvajte, shto porano toa podobro, a kako bi se odrzal cirkadichniot ritam [2][3] a so toa duri go osiguruvate teloto i protiv kancer t.e. za regulacija na onkoloshkiot mehanizam 15ta min od intervjuto na linkovhttps://www.unifr.ch/biochem/assets/files/albrecht/publications/Albrecht2013.pdf


Morning-evening typology n. An arbitrary classification of organisms into morning types, evening types, and intermediary types according to their usual phase of entrainment under a light-dark cycle. [1]

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23834706eden kuriozitet, velat kaj mladite i decata ovoj ritam deka e neshto po izmesten odnosno prirodno tro pokasno se legnuva i prirodno tro pokasno se stanuva, i bez televizija i bez zabava posredi [1]

kortizol muabetov bi go zaokruzil so edna duma nalik dobrite naviki dolgorochno dobro se odrazuvaat po choveka, blaze si mu na onoj koj e svesen za ova, ostanatite neka se nadevaat na sluchaen energetski ili ekonomski kurshlus kako bi pochnale brzo da praktikuvaat pravilen bioritam, ili ushte podobro toj da gi ispraktikuva niv :) no za se treba vreme a i rezultatite ne se instant pozhnejani
Цитирај
efficiency must be like
happiness
, which someone
once said "cannot be
achieved in less than a
complete lifetime." That
sage meant, I think, that
contentment isn't the result
of a few isolated events, but
is — instead — the
interweaving of the rhythms
and events that make up a
person's entire life.


20+1 пост за влез - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2056&KW=stres&PID=145239#145239

Музикотерапија

20+1 пост за влез - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2056&KW=stres&PID=158964#158964


Изменето од Zelenikovo - 12.Март.2020 во 10:45
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.