IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Аграријанизам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Аграријанизам

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Аграријанизам
    Испратена: 24.Ноември.2019 во 19:16

имало или не светски економски колапс, сакале или не да си признаеме дека еколошкиот футпринт е фидбек-луп уште сега, факт е дека веќе сме доведени до ендек дали да се сториме киборзи како би колонизирале други планети или пак се свртиме на Самоодржливост за да Опсатанеме како Човечка Цивилизација, што не е возможно освен ако не вртиме брзо на Аграријанизам, на некој начин како сме урбано гетоизирани речиси мишн импосибл, бидејќи ниту научницитте и науката се натака фокусирани здраво, ниту пак Народ има волја да се одџаначи од постојниот трешинг (сметилиште) начин на живот, Чомски ќе рече [1] ако демократијата бидне деелитизирана (веројатно мисли впрегната агилно [2] решенијата ќе си дојдат сами по себе, но заборава дека современите фараони такво нешто би си дозволиле само ако удри соларна бура, а прашање е дали и тогаш та логично единствен корисен чекор кој можеме индивидуално или колективно да го сториме е кој колку може што повеќе да дума за Рурална Реемиграција а кој да се Руралисува, бар совеста ќе му биде чиста дека не го подржувал постојниот трешинг веј-оф-лајф, она думајте глобално делувајте локално, НО лесно да се каже ако имате нешто на Село, а сосем друга работа во Пракса бидејќи откажувањето на едни навики и стекнувањето на нови не е удар со прсти или? а дури и оние кои се рурално распослани немаат свест дека треба и други да повлечат таму, порано или подоцна, а доколку тоа е случај ќе гледаат да се наштимаат така да инвестираат рурално и отповеќе, ова важи како за населението така и претпријатија така и за државата ...

во првиов пост нема да предочувам теории дефиниции и елаборации, туку само ќе потфрлам едно интересно интервју на кое налетав скоро, каде се вергла ЗА тоа што значи да е некој Аграријанистички свесен денеска ...


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2019 во 10:31

едно време и сам сакав да се подангажирам бар на социјалните измрцварените и гетоизираните сограѓани да им подотворам врата за рурално думање и здрувување со политичка волја за промени кон рурална самоодржливост, но очигледно изботирани фејкбуковски и научени на готово друг да им ги решава проблеми та ваквиот обид беше супер-залуден, и тоа за-лудост излезе муабетот наместо да бидне против удбалитичарското лудило кое владее денеска, но ајт бар ете сум се обидел и колективно да потфрлам инерција, секој нека тргне д себе, на крај и да биднете самоодржливи индивидуално кога и блиѓните ваши ја немаат таа среча ни од блиску пак ќе паднете во очај ...

maklezet.mkниз серија думи на билд за климатските промени, немам веќе двојби дека ќе збрчи во блиска иднина потоп [1] прашањето е дали треба неа да ја чекаме за да се освестиме за рурален шифт или доволно ќе биде и следниот економски крах кој логично ќе ни го збрчат еа-елитите [2] како полесно би си истабале терен за да си одржат власта и моќта пред да не потопат со своето индолетно кашаталистичко однесување!

поучно од овие две фусноти е дека ниту предострожност веќе не е на менито туку тревога, која единствено може да се релативизира доколку час поскоро како Човештво успееме да се реогранизираме агријанистички наместо да си дремеме индустријалистички, ако не заради уништувањето на планетата тогаш заради квалитетот на живеење ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=742&OB=ASC&PN=4


сепак за ваква идеолошка и прагматична матрица прашање е колку постои простор бидејќи банкор елитите попрво би го уништиле Човештвото отколку да дозволат да им скубнат бројлерите од рака, тоа е налик како змија која го голтнала зајакот истиот да го поврати и пушти да си брка работа, речиси невозможно освен ако зајакот има Меч па одвнатре ја распоре! но такво нешто би било Чудо та додека истото не се случи апокалиптично како што ни е предвестено единствено паметно што би било е да се отчипуваме индивидуално или колку се може колективно од центрифугата и тоа пред се’ како би биле имуни на месонски јојо вожњи кои треба да постелат килим за нов месонски (сатанистички) светски поредок, дали во истиот нема да се фрлите радосно доколку немате волја и начин самоодржливо рурално да функционирате! сега сте логистички најсотрени за рурално да се осигурате доколку лихварски сте се наштимале коленичејќи пред банките, но чекајте да загусти та ни заштеда ниту кредит ќе ви се до рака! думајте со време!
Originally posted by <a href=http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=559&KW=%D0%A7%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%BA%D0%B8&PID=235511#235511 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:


ова последниов пасус горе колку и да е неверојатен, упатува (или попрво ми е цел да укажам) на Човечки ЕкоЛогос отколку на екофобиа, соочен со фактот дека банкор елитите не оставаат ниту мал простор за репарирање на последиците од индустриската револуција и либералниот капитализам, не наоѓам простор за надеж туку само волја да предупредам давеник дека веќе не е пливач, гледајќи да оК*ражам што повеќе Народ да врти на рурална самоодржливост, што сигурно делува параноично душегрижничка инерција да низ десетина збиени постови укажам на помалку или повеќе скор еколошки колапс на планетава, но и тука можам да повторам дека толку е комплексно времево во кое живееме доволно полно ризици и стапици да не е ни битно дали и како денешниов свет ќе колабира, било тоа економски или еколошки илити политички па и технократски [1][1], односно како Цивилизација сме супер подложни на светски економски крах, суши и потопи или мас миграции и војни - во каков и луп сето ова да врти како причини и последици натака ,,, воопшто како и да звучи сето ова скоро и да не сум озбилно засегнат бидејќи на светов гледам само како патарина до повисоко ниво но сепак не можам да бидам рамнодушен и да оставам ближните да не ги предупредам дека треба со време да му се замислат како ќе си ја тераат натака за да не се доведат во очај а потоа да ги снајде онаа логичната дефиниција дека очаен човек праи очајни работи, за да тоа пак не бидне случај треба бар малку од малку волја за самоодржливост бидејќи штом глобално збрчи карамболот од склет околности нема да имате време ниту за аклиматизирање кон таквиот хаос ниту пак нешто особено со леснотија ќе можете да превземете, во секој случај економскиот хаос е сигурно неминовен а во такви услови сетете се дека од банка пари нема да може да извадите ниту имот некому ќе може да продадете а уште потешко да стигнете до алати и технологии кои би ви осигурале самоодржлив рурален живот како колку толку би ги амортизирале последиците од еко-карамболот, да не говорам што кулминацијата на тој карамбол одамна е предбележана како супер склет пример духоносно преку Откровението а научно пример преку научни абери од студената војна [1] кои подоцна пример во поартикулирана форма се рециклираат постојано како такви a нивна најскромна верзија се еко-тревожењата [2] еве во оваа последново 2030-та ја посочува како типинг поинт, а некако чудно се поклопува со скорешната изјава на џпморган дека следната светска рецесија почнува 2020-та која логично за да експлодира во сеопшт економски крах сигурно ќе треба 10 години, тоа неминовно ќе го зголеми невниманието на индустријата севкупно та во најмала рака ќе здрмаат екстра суши и циклони ако не потоп бидејќи за потоп повторно треба некој посигурен тригер како буминг фракинг индустри која без светска економија на нозе тешко и да вергла ко до сега а не пак и отповеќе,Изменето од Zelenikovo - 10.Декември.2019 во 10:41
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2019 во 16:16каква се’ не мотивација треба за да Народ почне поозбилно да дума за Рурална Реемиграција незнам, но во едно сум сигурен вака или онака светска економска криза ќе има овој пат и со од склет посклет ефекти, налик вирус-ин-жан’мишел’жар-хендс [1] прашање е само колку добацувате дотаму [2] а откако добаците колку имате простор за маневрирање [3] дали таквиот простор со време ви е стандардизиран аклиматизиран и забрефтан или пак се надевате дека Џанго и Трендафил пак ќе ве забаљаат па на склет да не му ја мислите макар ни макара немале при рака за да не си пентарите вреќите по скали до стан, бидејќи нели абер си немате од бекапк-викендичка а не пак Живот во Селка Идила!

Хелоу Можно Ли Мечтате Бољше, да имате и мотивација и луфта ем прилика за Рурална Легализација а Вие пак и пак ете ако не поинаку како надежни млади сили да си ги гласате во континуитет удбалитичарските евроатлнски мастадонти!? НО КОМПРЕХЕНДО, и така индивидуално и да можете да се реосигурате рурално чим таквиот спунт нема да им биде достапен на вашите Ближни та и вие нема баш да сте си радосни, та поарно е сега слободното време да си го посветите на здружено думање и потенцијално вадење трета мрмр политичка опција, но кој да повлече нога, ете имавте една прилака која ја покакавте, гледајте ако ви се укаже следна пак да не глумите покондурено фејкбуковско лудило, само имајте на ум дека и сега немате баш слободно време и екстра државни средства кои потенцијално би ги пренасочиле итно ако не турбо за поттик на Рурална Реемиграција а не пак ако почне да се тетерави светската економска центрифуга! јас немам против да имате ашфалт маинд, само знам дека и сега на мнозина им гори асфалтот под нозе во град, а што ќе биде натака ако здрма некој дали еколошки економски или политички колапс не ни сакам да думам, којзнае може денешните рекетари тогаш заштитнички и космополитски ќе се однесуваат!? еве едно литл офтопик видео но интересна мотивација за што побрз збег во Природа ...http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=559&KW=hakaimagazin&PID=235537#235537лесно е кога овците ви се на број!
не сакам да ве видам ако тоа не е случај!
тогај аклиматизација амортизација акција тнко со лезет!Изменето од Zelenikovo - 13.Декември.2019 во 16:41
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2020 во 18:58

насловот на документарецов се’ си кажует, незнам само колку вие сте свесни дека морате да размислувате локално за да живеете и денес Здраво и Весело а не пак утре да преживеете со лесно какво и невреме да ве снашло, сепак и оние што се освестиле оставени сами на себе малку тешко им оди и топтан трансфер на Село а не пак да седат на два три стола, стан во Град а Куќа на Село, некои и подвижна приколка за на одмор!

EKONOMIJA SREĆE (The Economics of Happiness)


аберов е од пост на билд та ми текна убо би се надоврзал засебно и тука како антиглобалистички докуметарец, всушност Рурална Самоодржливост навистина е клин во срцето на рат-рејс бројлерлукот, само од каде да се почне, мотивирајќи градски староседелци на рурална реемиграција или пак тазе градски емигранти да се пишманат за урбана гетоизација, ова може да се чини и демотивирачки со екстра намети за секој еден рурално-пребеган доселеник НО тоа прво не е Човечки а второ ќе остане градежна мафија и тирз-ои без овци за стрижење и молзење, та конечно најпаметно е мотивирање на младите преку Општински Машински Кругови и минимум загарантирана самоодржливост преку Легална Фармерска Култивација бар на Медицинска Марихуана

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3134&PID=235634#235634


но така кусур нели ќе бидат рекетот на удбалитичарите и кајмакот на корпоратистите, во секој случај тие никогаш нема ни да ви испорачаат во ниту една форма Рурална Самоодржливост! за нив дедо мраз е бришел-вашинг-тон а тие претежно думаат банкорп глобализирачки, вие сте скоро како овци пред колење, а што ќе го узнаете при следната светска економска криза била таа случајна или индуцирана, во такви околности ќе се покаете што сте трошеле парите на бесполезни скитања по летовања и зимовања наместо да сте си уживале на Дедоина т.е. обновувале Огниште, лесно заоние кои од скоро в град се доселиле, голем гајрет за оние што пред пола век тоа го сториле!
а ако некому треба да се лутите за постојната кашаталистичка фатаморгана тоа не се удбалитичарите туку самите себе треба да си удрите заушка пред огледало зошто сте им дозволиле да ве туркаат кон бројлерлук, ајде во титоизмот било тоа мека-диктатура па се немало волја, ама транзиционо дури и кога ве испопљачкаа стечајно зар не можевте да се изборите за Земјоделска Партија, него Вељо Тантаро за вас беше селски Чоек а вие бидејќи градски сељачишта им парафиравте во континуитет арамилакот на постојните удбалитичарски мастадонти, те ве фаќаа на еу пенетрација те ве возеа со квази-патриотизам, сега го немате ниту едното ниту другото се прашувам на која фора ќе си легнете на брашно и овој пат!?
можеби Чаре за почеток се и рурални-хостелски-комуни колку пополека да се ја сетите разликата во однос притисокот од градската џунгла, но мнозина ни од блиску не можат да си дозволат таков спин, во секој случај ова е мотивација за оние кои рурално се ориентирани каква сетуристисчка понудаможат да имаат, а во однос видеово споредете колкава е германската просечна плата и колку соодветно тоа би чинело тука!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2020 во 20:10

видеово горе е убав пример дека и Германија има многу самци и бела чума им хара, сепак тие имаат стандард па и мнозина не му ја мислат за бегство од урбаната џунгла, конечно градовите им се од разбиен тип па и мнозина живејат така речи рурално иако одат секој ден по саат па и два до работа и назад, та и’ не може да биде урнек вааков амортизер за тука доколку целта е да се одомакинат младите и средовечните самци за Рурален Земјоделски Живот, тоа и сега селата се празнат баш бидејќи стана норма за мнозина не повеќе оддве деца да прават и таму апотоакаде кој да одржува Чифлик!?

наталитетот дефакто нема друг начин како да се крене него вака, а дека во Град ќе натерате некого во 30-40-50-60 метри квадратни да дума за проширување Семејство тоа т’нко, капак па со стандард 10 пати помал од германскиот, нормално ние од секогаш сме биле Печалбарска и Земјоделска Земја па и балансот бил секогаш Селото, но денес остана само Печалба како спунт за независна самоодржливост бидејќи ниту сите се богати ниту пак оние што се средна класа имаат волја за претприемачки табиет попрво реинвестирање од празно во шупливо низ недвижности бидејќи така им е посигурно заради рекетот или нелојалната конК*ренција, а конечно и да се ресетираат истите моментумот е загинат начисто а кој евентуално како буст на мали и средни претпријатија можеше така да се збрка до визната либерализација, сега пак ако и Германија на пролет дозволи безвизна работа и на Македонски Граѓани таму, та адио памет дека ќе има државата бројлери и за постојните бројлер-инвеститори по тирз-оите а не пак за нови, тоа пак не доведува до дилема дали да се спремаме со време за по едно македонско градче во нордиските држави или пак Да Најдеме Мотивација Како Младите Да Се Пронајдат Тука што чинам најбрзо и наједноставно за мнозина би било преку Рурална Легализација на Марихуана, може погрешно од етички аспект но посекако неопходно како противотров за белата чума која дури и така мнозина ќе пишмани освен ако таков еден Рурален Модел профункционира беспрекорно, НО за да тоа бидне случај најнапред треба фокусирана јавна дебата од Сите Сограѓани на кој и’ да е Невладин или Проземјоделски е-Форум а потоа со испеглана Идеја Проекти и Агенда да се формира (надежно) Земјоделско-Туристичка Партија која ќе турка вакво брендирање на Економијата преку масовна државна потпора за Рурални Реемигранти а тоа да е самооджрлив државен план преку општински ЗИК-ои кои би го откупувале преработувале и пласирале Производството но така да тоа да се Акционерски Друштва каде 51% ќе бидат во сопственост на државата а останатите вораце на Земјоделските Задруги кои би допринесувале производствено така речи да се мотивираат Земјоделците да размислуваат за Финален Производ што ете би било индиректно помогнато од Државата преку ЗЕЛС наместо ко до сега да се чека сами да се организираат и пак на крај суровина да шиткаат, кому на прекупците и за нивен ксмет!? како И да сте идеолошки обоени И како постојни Земјоделци треба да размислувате Независно а не пак како Идни ... поука: не се лажете дека внуци на директоришта аги удбашана апаши и шиткачи мислат за ваш аир, нека ми извинат оние кои се препознале вака како постојни политичари функционери и нивни приврзоци НО ако ги боли нека не се гледаат во огледало може ќе им помини!?доколку вака не се впрегне Земјоделието просто А од Аграрна Држава нема да имаме ниту за 100 години, а чекајќи вие на постојните удбалитичарски мастaдонт партии имајте ги во предвид сите банкорп локални и меѓународни спреги посреди нивните чекори, та тие и да сакаат ваква реформа да туркаат ем и’ да ја почнат, бидејќи се во нечиј џеб некако стуткани, така тие во најдобар случај ќе истераат половичен просечен ако не потпросечен моментум А ТОа На Крај Ќе Биде Тешка Лакрдија! зошто го велам ова, бидејќи тоа се затворени султан партии каде делагатите се само пуш-д-батн марионети исто ко и нивните пратеници за немо членство и да не говорам, а така не е во прашање само Демократија туку и колективен фокус кон промени кој е возможен само Доколку секој еден Граѓанин може да земе учество во пеглање на некоја Идеја што пак е невозможно кога тие немаат соодветни е-алатки и за самото свое Членство а не пак Гости добронамерно да се нафатат на оро апропо некоја Идеја Проект или Агенда да дебатираат, жалосно се расфрлаа две три децении со транспарентност-лигавчиња а не само институционално туку ни идеолошки а не па програмско партиски ним нешто да им е на ачик, со такви удбалитичари во чиј и џеб да се испикани та дури и свој подалеку од Арестед Девелопмент нема да дотерате, за нив развој е да се заборџуваат без притоа таквиот есап да генерира никаков озбилен воочлив профит ниту пак поголем квалитет на Живеење, сигурно - кога проекциите ги прават на жими мајка телефонски анкети или пак невидливи пописи, во исто време ве тешат почекајте до следната ротација бидејќи немавме време за да видите што тоа уствари праевме, Каде и До Каде Со Тој Памет!?

претходниот пост може беше обид да посочам антиглобализирачки абер тук таму со склет сеирџиска анамнеза, но еве со овој може е почитко зошто така резигнирачки гледам и на постојниот економски модел и на ризиците кои демнат во блиска иднина а за кои тој ваков каков што е сега ниту има амортизер ниту некој од страна ќе му го даде, освен ако не ја свртите ко што велеше порано Џаро на лас-вегас коплерај помогнат јасно со банкарска офшор зона ко што думашше Грујо или пак шиткајла Себство заради жими-мајка еу-цуцла која ви ја пронаа зајковци и без соодветен изборен легитимитет за тоа, НО што се сите тие топтан криви, и нив ги лажеле та и тие вас ве лажеле, а вие и понатака надевајте си се на нив бидејќи волја за друго очигледно немате! да имавте до сега сигурно нешто ќе пробавте и да смените!


Изменето од Zelenikovo - 02.Јануари.2020 во 21:12
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2020 во 21:12

да не звучи горниов пост дрско, убаво е да посочам дека обиди за Земјоделски Влади имало и до сега, тоа не значи дека треба да се забатали цела останата Економија секторски, но сите одред потфрлиле и во проекциите и во мерките, а Народ немајќи алтернатива по дома јасно дека ќе ја бара по надвор, практично денес тоа и дополнително е под притисок заради конзумеристички стимулираната економија што пак ги приморува Луѓе на Печалба дури и да имале отповеќе нели прагот на толеранција расте експоненцијално во однос трендовите, а трендови денес се фејкбук лоботомија виа помодарства од чалам сеир и воајеризам тоа посекако не е плодна почва за Арен Квалитет на Живот па мнозина бегаат и заради таков ќорсокак, а бидејќи нема другде тоа најчесто е туѓина!

проблемот кај сите нас е што почнавме да размислувљаме строго индивидуалистички секој-за-себе а брат-за-брат-сирење-за-пари, јасно криминална транзиција та Народ изгуби доверба и подома, и тука доаѓаме до фазмоното Кој Прв Почна тој е крив, хм никој не е крив, така требало да биде бидејќи матрицата е наштимана и пред Самостојноста односно во титоизмот потоа само надградена и проширена - претходно го уништија селото потоа градот [1][1] НО проблемот е решлив само треба да се канализира сета сега загубена по фејкбук креативна енергија на невладини партиски и институционални е-Форуми, така чинам и брзо и лесно ќе се стигнува до решенија, а доколку истите се недоволно испеглани од ризици чунки некој и ќе се најде да поучи, бар добар дел од дедовците кои онака денгубат време по дневни контактни емисии, а комотно можат да си се ангажираат секој во својата област и специјализација да допринесат е-Форумски работите да се пеглаат ако не подмачкуваат јавно бар со предострожност!

доколку имаат ваква можност и денес Земјоделците сигурен сум многу работи ќе се подобруваат во чекор, но сето ова е ту-мач-ту-хендл за постојните безидејни системски аршини каде и оние кои дебело се платени за нешто да пазат чешлаат или штимаат просто или ги мрзи и нема кој да ги спотера или ги боли систематизација како да се помогнат бидејќи некој административно ги научил на нишај-врата-земај-плата служба за народот, не дека сите се такви НО ко зараза е мрзливоста од каде истата и да се провлекла, а како нема кога постојано во институции се пикаат партиски неквалификувани ’приправници’, Грујо едно време ќе ги луфтираше со закани за преквалификација, но од каде да почне, проблем, затоа и мора систем да се отвори та и сами од пусти срам ќе мора да се потрудат да се доедуцираат и без преквалификација во спротивно шефои ќе немаат три чисти зошто не ги репнале по плата заради неагилност или дрскост! почнете само од подрчните единици на министерствата кој Земјоделец добил обичен документ навреме каде да се пожали тој можеби на второстепена во влада бидејќи во министерство заглавила централа со локали по кафетерии или пуш паузи, мислам нека пушат и на работа ако сакаат само нека си ја работат работа агилно а нека ги сепарираат со паравани пушачи и непушачи, ние прво воведуваме спортски дух а потоа очекуваме така некој улежан ќе натфрли и на работно место, беј пола енергија ќе му бега со се памет кога да ојди на пауза за цигара, ако сакаат правилно да го решат тој проблем нека им организираат терапии можеби доброволно утринска гимнастика семки за грицкање или пак зеолит чибуци итн. со ригидни сатари тоа е налик она што веламко да им се забрани на Луѓе д други Градои да се населуваат во Скопје навистина смешно ако не трегично, но нели сино знаменце па и за тоа ќе ви дојде ден, помалку или повеќе еугеничарски зависно од кризите и нивните нусефекти натака [1][1] да не се лажете дека некако нагло на еу ќе и скубнете од мрежа, НО имате ксмет да ве блокираа и да имаат волја да ве глават, а бонус доколку така пак ви отворат САФАРД наместо ИПАРД фондои земено земјоделски а и сите останати земено индустриски и општествено, та ксметлии бидете паметни наштимајте си систем така за бар малку од малку биде посамоодржлив а не бројлерско-должнички ем притоа така осигурајте си амортизер долгорочно за во склет времиња, а дали и како тоа ќе го сторите мислам веќе нема потреба да думам понатака ... воедно мислете и на Бездомните Сограѓани [2]] а имајте во предвид дека многумина презадолжени или есперспективни Граѓани вака би имале социјален-излез [3] исто секогаш сеќавајте се дека не секој има волја за Самоодржлив Рурален Живот та добро би било да постојат и Еко Комуни преку кои би вкусиле мнозина Слобода во Природа без притоа да живејат со страв дали ќе успејат рурална да се одржат во кондиција, мнозина сигурно и немаат сили заради болести или пак осамени околности, та треба и тро поголема оштроумност за да тие Сограѓани се помогнат доколку сакаат рурално да трансферираат Самоодржливо, бар денес постои ноу-хау како и со минималистички пристап да се добие своја Градина дали саксиски или пак хидропонички илити аквапонички, доколку нивниот род пак е врзан ресторански низ државата та да бидат рестораните ослободувани од ддв така можеби наједноставно во тој случај би се помогнале Немоќните Лица кои сепак сакаат да скубнат од урбаната центрифуга! модели многу, прашање е каде кој ќе се зафати да ги чешла, најдобро при невладина или партија со отворен еФорум како во континуитет сите би можеле да помогнат да се штима некоја идеја проект агенда ...
Изменето од Zelenikovo - 14.Јануари.2020 во 23:10
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2020 во 18:17

горниов пост убо звучи ако економија ет на нозе, но што АКО економија клекне на колена!? а дали тоа ќе биде случај уште годинава незнам [1] но порано или подоцна тоа ќе биде ваша реалност за која прашање е колку од вас се свесни а не пак спремни! останува само да се надеваме дека е останато повеќе време за да се стокмите подобно колективно како би се аклиматизирале на таква реалност! во секој случај надевајте се најдоброто очекувајте го најлошото вели народнота поговорка, а народната ако ви е мерка нема да очајувате дури ни струја ни вода по дома имале, иако така во град би било неподносиво како сте сега комиблоковски по станои скоцкани, иако гасот ветува дека и во град ќе може некако да се функционира и при ничкосана светска економија, сепак и така во Село би функционирале посамоодржливо доколку имате своја цистерна [2][2][2][2] него да сте приклучени на гасна мрежа која во секој момент некој може да ја сааботира при башибозук-околности! но и без гас на Село би живееле поубо тогаш него во градоите што ќе преживувате особено оние големите каде ако храната која сами сте ја произвеле не ви е до Куќа како би ја пазеле ќе биде скоро невозможно да ја осигурате освен ако не е аквапонички по поткровја и подруми вадена [3]

чудно но во Село и ништо да немате од современа механизација, дури и сами биле и немате со кого да се помогнете, бар Мир ќе имате а така и цел товар на секојдневието би го понеле со леснотија, та дур требало и други на грб да носите, сепак за такво нешто најнапред не смеете со духот да клоните и жалите по минатото и комфорот на вересија кој ви бил норма во градот, туку да се прилагодите на околностите и да си фатите рурален ритам а со малку волја за Опстанок така и ќе си ја наредите живејачка весело, но без да засукате ракаи тоа тешко, особено ако немате механизација и си мислите фрли семка сама ќе израсне ... хм, дека ќе биде лесно, сигурно нема, но дека и кога е тешко може да си ја наредите тоа е сигурно, уште Изворни Мелодии да ви заплиснува денот и Срце Да Се Весели што од своја рака своја храна вадите ... за ова мотивација тешко дека би ви биле кадрите со Атиџе [4] туку попрво на една градски-докалена кинескиња која се вратила на Село да си дочува баба си, арно ама екс-диџејката Ли начекала каква таква арпаџик технологија при рака ем ја чекале овошки по сите страни од својте предци, доволно за да со малку креативност сето тоа дорасцвета, иако сметам дека акцентот на убавиоѕ вајб е во природните рурални материјали и форми [5]

Originally posted by <a href=http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3189&PID=236470#236470 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:

места каде урбанлук има само во читанки а дотаму неретко) единствено со Точак [3] но во огромна земја како Кина посекако има се’ и сешто па и рурална збиеност ...[1][2][3] Ли-Зики од Мјанјанг во Сичуан


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2020 во 16:46

Можности Знаење и Технологии имаме [1][1[/ur">">[1] прашање е зошто само низ корпоративна призма ги користиме [2] зошто немаме осет дека може и сред масовно глобално загревање да имаме спремно подобни хајтек системи [3] или уште поубо оние постојните олдскулерски да ги прилагодиме подобно [4] (во су-ов инвестициски фонд муабетот не го перцепирајте туку за Силос-Сушарите) но како кога цел фокус општествено е на интензивна корпоративно-аграрна агенда [5]?[5] што мисли Народ корпорациите имаат државен сенс што е етично подобно или корисно за општеството, можеби ако не живеевме во кашаталистички околности, но и во социјалистички зар тогаш некој ќе може да рече несакам гмо, мислам дека ако не се свестиме дека мора да форсираме Самоодржливост уште сега, додека ни се може со лесно да се прилагодуваме кон Рурална Реемиграција, закаснивме ли, подоцна тоа ќе биде се понеизводливо, особено доколку збрчи светска рецесија натака [6] ко да оставаме на случајностите да не затекнуваат а ние на нив да мора да се прилагодуваме најчесто со закаснети идеи и нивна примена, та бар да имавме разработено физибилитки апропо просторните планови, но што фајде од думање ако истото утре е неприменливо, кој може да каже каков амортизер кога би бил најнеопходен и корисен а притоа да гинема сите варијабили кои можат да влетаат во равенката, еве една како корона вирусот зимава кој може да претпостави каков ефект би имала утре во дадени склет гладни околности, макар имале и Бекап како државни општински пластеници како нус-ефект од некоја зелена-меѓу-агенда [7] која евентуално би ја затерале ... во основа кој и модел на Здружување да се затера, ко Одржлив е неопходен уште веднаш, бар на некое ниво посреди (на ангро стимулирани) Мали Фарми, дали потоа тие ќе бидат мотивирани кон Ко-Оп-ерации, или Општински Машински Кругои и Општински ЗИК-ои илити пак сето ова ќе биде оставено предузимачи да го спинуваат не е ни битно, колку да се разбере дека или Ќе Поставиме Нова Шема за Самоодржливост во Земјоделие, и се мотивираат младите не само да не заминуваат постојно од селата туку и дополнително рурално да реемигрираат, или ќе висиме во неизвесност што и како ко Општество ќе бидеме кадарни утре во евентуални склет околности да амортизираме бар околу Исхраната ...

https://medium.com/age-of-awareness/how-small-farms-can-sustainably-feed-the-future-45baf2ef6b4e


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2020 во 22:24
абер од нишката Видеоарт на Билд од ’15-та а во која заради суспендираниот флеш-вимео-таг видеото е недофатливо веќе, додека тука еве го како централен линк во линкот за Џејковата Приказна, си мислиш ко на мувлосано жито да е екс-маринецов бидејќи китка-матка е муабетов и за скоро овде отанизираните а не пак таму дипстејтовски изботираните, но ето кој би рекол ето и некој алфаш се освестил, иако треба претпазливост да нема некоја патка посреди!

инаку муабетов е амортизер во одсно настаните во дивото насеље своевремено каде 8 Тигра загинаа непотребно заради исклучивоста на удбалитичарите да си тераат терсене-наопаку без никого да прашаат од браќата што мислите бива ли да пуштиме нечија цевка да врви оттаму, нели не можеа да ја стопираат в Тр. и Гр. па нормал ја штопнаа тука на фора, само што фората не чинеше 8 Браќа ... Бог Да Ги Прости ...

Originally posted by <a href=http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3134&PID=195598#195598 target=_blank rel=nofollow><u>Max</u></a> Max напиша:

добро посочува видеово - дека сиромаштијата во најголем дел е крива за сеопштата апатија, макар живееле во времиња на изобилее споредено со нашите предци, но како и да е таквата исфорсирана апатија за идеален комфор ко таква истата предизвикува преврати и дестабилизации, но таман ние сме на крајот од транзицијата и ето некој сака да не врати на почеток од истата, НО поводот за нестабилност ко што е сиромаштијата покрај гетоизирањето лесно ќе ги отклониме доколку народ се разбуди и врати на селочесто знaм да кажам дека на титоистите најголем кабает им беше уништувањето на селото подрака со атеизмот, она чоек ем да нема страв од Бога ем да чека се да му биде на копче - нешто што во капитализмов денес замина уште потака, продолжено отсуство на секаков морал и чест - преку кои оној кој знае да смува и бутне нешто под рака тој е за пофалба, а сето тоа натопено во екстра декаденција со мувлосани идеали како ксенофобија и празен национализам потпрем на симболичен место културен код, а што никогаш нема да може да префрли подалеку од турбофолк!реално се додека селото не го вратиме во живот, ко што е случај во Словенија, и мед и млеко да тече тука од врв планина пак народ нема да биде задоволен од својата положба, и иако има добра инерција кон зачувување на постојните села со ова ипард програмата, веројатно ќе треба и една нова сеопшта идеја која на младите ќе им понуди простор за реемиграција кон село [1] и супер квалитетен органски начин на живот кој во град е само пуста желба на телевизија [2] во спротивно гетоата ќе си растат и понатака ем социјалниот јаз ќе продлабочува уште повеќе, додека 'капиталистите' во недоглед ќе ни ја цицаат крвта со одобрување! видеово е невозможна каша од бои и звуци, но сепак лапни-голтни муабет апропо она што ни се случува! односно кај нас тероризам = криминал, та зар цела младина не е истероризирана од ултра ефтини опијати, халуциногени и сканкои, та зар терористите всушност не се ништо друго него преамбициозни локални нарко босови кои за да го оправдаат својот криминал се прекриваат со национални бои и фанатизам!? сепак и глобалните босови често стојат зад сценаријата на локалните, а особено во места ко нашево каде нема нит окупирани нит репресирани а сепак се појавуваат онеправдани кои би го наштимале животот подобро, каква иронија да не беше трагично ќе беше смешно, но и на село да се врати народ се додека не се стекнат турбо работни навики тешко дека и таму би К*ртулил од апатијата, веројатно нешто налик редовна воена обврска би го ресетирало ова, та да му е на човек мило што живее во земја со изобилство на обработлива почва, чиста вода и екстра количество сончева светлина... конечно треба грото нво-а имајки го ова предвид да ги разработуваат руралните можности за реемиграција на гетоизираните градски бесперспективи и како истите полесно би се аклиматизирале сред селска идила [3] некој ќе рече за вакво нешто соросоид нема акал и дека сет невладин сектор е само нво-агитпроп машинерија, но токму руралноста е удар по нивната агенда бидејки преку истата човек се осамостојува и опстанува изворно    

END The EXTREME POWERTY ~ Jake’s Story

[1] http://www.nuruinternational.org [1">1]

спремни или не ~ Imagine living on $300 a year!!! ~ ќе си дочекаме Та имагинација


но дури и да сакаме озбилно да се откачиме од гетоизирачката колективна свест од последните 7 децении, во основа озбилно ни имаат испарено некои предуслови за реемиграција, инаку само чоек од Село денеска може да извади волја за анархизам та и тероризам, макар ало-петарди продавале и во супермаркет децениски, со оглед дека во град преку летаргично-апатични ем телевизиски изботирани домакини нит еколошка патрола не поминува а не пак револуција, иако за разлика од третиот свет та и пола балкан и во најдобри услови за соодветна кај нас нема никаква потреба ил логика!

[1] Top 10 Reasons Why Macedonians Can’t Be Terrorists
10. 8:45am is too early for us to be up.
9. We are always late, we would have missed all 4 flights.
8. Pretty people on the plane would distract us.
7. We would talk loudly and bring attention to ourselves.
6. Free food and drinks were on the plane.
5. We talk with our hands, we would have put our weapons down.
4. We would all want to fly the plane.
3. We would argue and start a fight in the plane.
2. We would have bragged and told everyone a week before doing it.
1. We would have hung a Macedonian flag and a picture of Goce Delcev in the windshield!


Затоа марш сите на Село ако сакате да живеете ко Луѓе
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2020 во 13:34
да не кобам, но мириса дека светската економија ветува рецесија доволно храбра да овоштарството и тука ќе стане луксуз ко во Кобе! просто сега и да се достапни помокултурите, како светската рецесија се зголемува така и цените ќе растат, посекако на старите органски одгледани сорти и во плафон, та не е лошо уште сега Чоек да си засади за Секое Едно Свое Дете и/или Внуче бар по едно стебло ...

http://www.build.mk/Forum/forum_posts.asp?TID=468&PID=170451#170451


еве нека ви бидат инспирација јапонците каде е традиција да се гледа на овошјето како свечен поклон и тоа на парче си го подаруваат, било тоа Каки Јаболко [1] Фуџи Јаболко [2] Јапонска Цреша [3] Јапонска Дуња [4] Јапонска Круша [5] или Јапонско Манго [6] слободно цениве нека ви се пивот [7] бидејќи какито кај нас го претераа, доколку одите на поголем Овоштарник поубо е да вртите на круши, за што пак мотивација плус нека ви биде фактот дека на ова поднебје за нив донел калем Свети Климент Охридски ... Јадете Овошје Додека Го Има За каква-таква ефтина Цена, ценете го и она што го имате во изобилство, а она што го немате не двојте да го садите, сега веќе комотно и Лимон ...Изменето од Zelenikovo - 12.Мај.2020 во 13:45
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2020 во 06:48

сношти разбрав Техничка Помош и Иноватиност не сме требале/морале да финансираме во Земјоделие, иако се порекна гостино со израелските примери кои сам ги даваше, сепак Чудно ет колку сме хајтековски нафатирани, небаре Македонија сред евентуална светска рецесија ја чекаат вакви пазари за ревајвл на економијата, воопшто посигурен начин за опстанок на Население каков и гајрет да збрчи натака, а особено треба да сме свесни дека уште сега се насеќа склет од досегашните бесперспективно-гетоизирани Сограѓани [1] за кои бар од спунт би требало некој да впрегне Самоодржливи Рурални Комуни кои би биле помагани со механизација од страна на општините, или кај нас се надеваат дека сите кои се во небрано ќе земат екстензивно на раце да ораат, бар на Ветеринарен да почнат Биолици да расплодуваат та и натака нека тера муабетот, уште поубо ќе биде така арпаџик рурална атракција не само на балканите туку и во европата ... но не се лажете, нели обезбедите бар блупринтои за современи-машини, ако не друго, така бар Утре државата може да смогне сили и сама да крене производство на Земјоделска Опрема, а нели во случај да почнит да пука-по-сите-шавои-економија, мислам зошто имаме толку Учени Машински Инжињери ем Металски Завод освен Железара од каде нема што неможат да испорачаат ... но некои работи Уште сега се далеку поефтини да се купак од Кина него да се експериментира утре на свое наврат нанос, иако и тоа ќе мора ако нема друго!

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=468&PID=176465#176465

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=468&PID=114155#114155

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=468&PID=174843#174843


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,531 секунди.