IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Дали да се легализира марихуаната?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали да се легализира марихуаната?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 282930
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 510
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2019 во 23:16

ако се обеспаметите и си терате со постојниот декриминализирачки памет на удбалитичарите аир ќе има мафијата, ако пак некако легализирате марихуана виа кофишопои градски аир ќе имаат бизнисмените, во вториов случај квалитетот ќе биде загарантиран но не и цената, а така ниту пак ќе дочекате нејзина конкyретска корекција, на страна што корпоративно од продажба на рекреативната марихуана нема да види можност за заработка народецот индивидуално а во посредство на државата како колпортер која така би била гарант за квалитетот доставата но и цената ~ (прoизводителот ја симнува нарачката од планина до првиот градски мвр центар за дистрибуција а од таму се разнесува до крајните корисници дневно, така проверувајќи кому колку и по која цена што му е допуштено да продава и да купува, а логично мора и производството бербата сушењето пакувањето и складирањето да е евидентирано со снимка) ...

но каков бонус од заработка нуди Мрмр-от, за почеток би требало да имаме некој стандард кој е максимумот на дозволива цена доколку сакаме да се сруши црниот пазар, а откако рурално би се легализирала за индивидуално контролирано производство и продажба марихуаната - при што мнозина би го зголемувале приносот - та и цената пополека ќе паѓа, иако логично на почеток ќе биде хаотично додека да се види која е побарувачката и колкава е понудата така, но во основа треба да е репер куповната моќ и волјата за рурално некој да преживее произведувајќи и за себе и за бизнис марихуана, но тоа така да е стадардизирано за да не е возможно богатење на мала врата, што ќе биде случај доколку индивидуалнниот-рурален-производител нема да може да натфрла одреден праг на производство, а се останато би требало државата да го помага доколку има недостаток или пак се јавуват вишоци, а за да не се случи пак некој да стане корпоративен бос, евентуално кооперациите да можат да натфрлат со производство но пред се' за марихуана за медицинска употреба заради извоз ... но која би била цената за рекреативна употреба така од рурално произведена марихуана, а тоа да е баланс во однос нашата просечна плата!? та еве пр. во Вашингтон 1 грам е 8 долара [1] а доколку се види нивната просечна плата по саат во месец јануари т.е. 8 часа дневно за 23 дена [2] по 15 долари на саат [3] тоа е значи 184х15=2760 долари што процентуално би било 0,2% од месечните примања по грам, ако математиката се префрли на наша просечна плата од 400 евра и тој процент се искалкулира би требало 1 грам да чини 1,1 евро, а доколку знаеме дека просечно уживател користи 1 до 3 грама дневно тоа ќе биде и супер заработка ако знаеме дека ги има многу донеизнауживани освен уживатели (само колку постари дијазепамџии лексилиумџии и хелексиџии ќе прешалтаат на природно мрмр разбивање напнатост стрес та и депресии ако знаеме дека мрмр ама баш конектинг пипл во секоја приликс, а ова вака ќе биде бонус и за анорексија булимија и слични болести з'ш мрмр апетит отвора како калаус брава) ем на тоа се премерат и туристи ех не вие од еу еу ќе копира од вас модели за решавање сиромаштија, не заборавајте на ова дека ќе се надодаде и марихуаната за јадење каде фрчат грамажи та домакините ќе имаат особен бенефит од продажба освен што ќе си имаат свој бонус за свое уживање ... доколку пак цената е ваква а и паѓа дополнително и се стабилизира на пола евро по грам тоа за црниот пазар ќе биде нокаут, иако истиот сигурно сеуште ќе постои заради малолетниците, но доколку има озбилна кампања уживателите да вртат строго на легална марихуана а за да се декyражи црниот пазар та и полицијата многу брзо би го сузбила истиот, а конечно сите сили би ги насочила кон тешките дроги, што пак не би било возможно ако корпоративно со кофишопови распали муабетот, на страна што така во град истите ќе станат како секојдневие дополнителна соблазна за малолетните, а дури и државата да стане произведувач и дилер прво ниту цената ќе има кој да ја руши ниту пак ќе се сузбие одгледувањето на црно бидејќи мнозина јасно сакаат своја билка кој за да си прави масло за лекување а кој мрмр-зелник за веселење, а така повторно затворите полни мрмрџии наместо вистински криминалци и повторно полицијата дефокусирана од марихуанџии ... но да речеме дека би се дозволило рурално исконтролирано производство ем со државен колпортер до регистрирани крајни корисници, така би морало исто да се има контрола која нема да биде ниту лесна ниту ефтина, но бидејќи би станувало збор за индивидуално производство на рекреативната марихуана та и 30% од заработката од истата би одела за оджување во живот на контролниот и колпортескиот систем околу неа, додека данокот од марихуаната за медицинска употреба која коперациите би ја произведувале би можело да оди во државен буџет, тука би требало назнака доколку некој е болен да може да произведе поголеми количини за свое масло но кое ќе го направи стручно со помош на некоја регистрирана лабараторија односно фармациска компанија мала или голема (веројатно ќе никнат многу специјализирани помали) а потоа државата пак да му го враќа неговото масло (на болниот) периодично за да не дојде до злоупотреба и препродажба на црно како не би им се загрозил домашниот пазар на оние кои се здружиле во кооперации рурално како индивидуални земјоделци, просто може и треба и мора вака да се постави системот за да сите бидат сервисирани правично и осигурани дологорочно, но пред се' да се тргне марихуаната од улиците и како мафијашки ќар и како несигурен и ризичен квалитет, на страна што се отвора простор токму сиромашните да пробаат да кренат глава, а особено доколку државата ги подучи и здружи во коперации т.е. земјоделски задруги како полесно би застанале на нозе, а кога веќе префрлат на Село а постојат и општински машински кругови ем преку земјишна реформа слободна земја за обработување чинам нема само мрмр да садат туку сигурно ќе се опробаат и во други земјоделски (градинарски, овошни или полјоделски) култури, ако вие мислите дека денес младите сонуваат како да станат бројлерски-пролетеријат аирлија на паметот, сигурно од немукает мнозина на тоа и се приморани, но дефакто со отворен работен пазар во еу грото гледаат како само да скубнат од тука, но доколку вака му се даде шанса на земјоделието мнозина мотивирани заради мрмр ако се опробаат за живот на Село ем државата ги поттурне како рурални реемигранти со механизација во општински машински кругови мислам Македонија ќе види аир од Млади Земјоделци кои нема да чекаат таа да им наоѓа пласман туку сами ќе си го најдат ...

... а дека ова е лесно изводливо тоа тнко иако супер звучи, заради што мора озбилна сестрана јавна дебата и сето ова прецизно да се премери како Рурална Легализација на Марихуана заради индивидуално или коперативно производство за рекреативна и медицинска употреба, наместо ко абдали само на буџованите корпоративно да им отварате врата а пак Народ никаков аир од тоа ко што е сега со производството на медицинска марихуана, НО никого не кривете што ним (на буџованите) им погодуваат удбалитичарските елити, јасно лапале предизборно па мора некако да се раздолжуваат на мецени, заради што или ќе си направите нова Здрава Трета Опција во политиката која ова ќе ви го истурка, или ќе ви биде онаа еврејската - Да имаш а да немаш та да си пукнеш од мака ако не си гризнеш од стапала, а наместо вие опинокот да им го збрчите на елитите меѓу рогои тие вам ви го доначуваат со копита по мал мозок, а така инерција јасно ако не затвор или лудница тогаш јабана! каде со тој памет само незнам, мислите кофишоповски-легализирани а не пак мафијашки-декриминализирани ќе имате некаква народна корист, можеби ако сте буџовани или мафијаши, а знаејќи дека грото не се, ме чуди што им требаше таков келепурлук та на маклезет како иницијатива што не дадоа кyраж, а сега чекајте на друг бидејќи мене и така не ми е ниту до мрмр ниту до тоа кој пат ќе го фатите бидејќи јас и така по истиот нема да одам, сум увидел нешто уште поубо од вашиот хедонистички светоглед, но бидејќи свесен за ризиците од недоносеноста на вашите удбачитичари та решив да свикам ако ништо друго, а кој чул чул та доколку му е иднината на својата младина битна, но и како да ја сотре сиромаштијата, нека не се двоуми да се организира и турка отворена агенда за Оштроумна Рурална Мрмр Легализација ...


Изменето од Zelenikovo - 23.Мај.2019 во 01:16
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 510
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2019 во 19:13

потаберуев за 30% економија од Земјоделие т.е. 30% бдп од Аграрот [1] и што да каже Чоек возможно ако менталитетот за фабрички брјлерлук некако се потресетира преку Активна Рурална Реемиграција но преку која мотивација младите би запнале ваква промена и трансфер од урбаната џунгла кон Селска Идила, а дури и да не е Мрмр мотивација политиките на државата на ангро треба да го стимулираат Народ да скубне што подалеку од градса центрифуга како Скопје, а тие за сега скотски форсираат градежен бум макроекономски таман за и оние кои денес се на Село да ги извлечат од таму, ако не нив нивните Деца, се чуди после Народ како тоа во Скопје разни дијалекти а во другите Градои скопски, та за сега сте стимулирани и без ерга'омнесот да биднете шкопјани, ушкопени удбалитичари за Самоодржливост па и ушкопен Народ за Посебност и Припадност кон Својот Изворен Корен, којзнае може некому ќе му стане јасно дека не е излез фатаморганата од банкор'светски'поредок на кај ја терате, туку дека Мрмр Светски Поредок е алтернатива она Мрмр можете да го шалтате потоа и како СамоодржливСП или пак ЗСП/АСП или ПрироденСП, но така месоните ќе го немаат Народ во рака, но вие додека думате глобално делувајте локално и не чекајте другите да го затераат овој за сега само муабет, засукајте ракави и изборете се за Рурална Легализација ...

колку ќе чекате на Самоодржливи Промени!? нели се отрезните од еа-бунилото никогаш нема ни да ги дочекате! еве абер архивиран 1999-та од кој се гледа дека 20 години подоцна сАд само мрднале со прст парцијално, просто тие не можат да си дозволат олраунд зелен шифт и ја направат 30% својата економија природно зелена, а и да сакаат бан'кор елититте нема да им дозволат, зар и ние чекаме да дојдеме на тоа дереџе? посекако на полпат сме, а дали ќе успееме да се отрезниме од евроболшевичкото бунило не е мое да судам, Слободна Волја и Ваша Работа топтан, бидејќи акоо подремете уште малку во тоа бунило и рудници со дијаманти да извадите нема да моќе да се отрезните од бан'кор шемите, зар тоа не е случај и со рубините сега, на чија сметка одат тие, не дека ги вадат во изобилство, но и она малкј што се има ако беше Народно во секој филигран ќе го имаше па бар вие ќе му се радувавте, но нели приватизација рулз бидејќи удбалитичари сакс, а така ќе ви сторат и со Земјата та наместо вие за свој аир да си ја имате на европски ако не кинески корпорации ќе им ја раздаваат, Не Дај Боже зошто така освен политички и економски ќе стане како идеална контролна група и гмо експеримент топтан!

Цитирај Hemp for Victory

The potential uses and benefits of hemp are so vast, it seems utterly absurd that its industrial uses should be barred because a small percentage of the population would rather stick it in a bong than a pulp mill.

As noted earlier, there are numerous maritime uses of hemp. Hemp is also perfect for textiles, and is less harmful to the environment than cotton. Hemp requires no chemicals and has few insect foes to contend with; by contrast, fifty percent of all agricultural chemicals currently used in the United States are used to grow cotton.

Hemp also produces 4.3 times as much pulp fiber per hectare than trees. Hemp paper products can be recycled seven times, while white paper made from wood pulp can only be recycled three times.


The criminalization of marijuana in 1937 presented some difficulties in World War II, when the Japanese seized the Philippines, the source of America's cordage at the time. (The Philippines were seized forty years earlier by the United States during the Spanish-American War, a war which Hearst worked very hard to help initiate -- but that's another story.) Hemp was temporarily re-introduced in 1942 to fill the hemp gap, and films such as the USDA's Hemp for Victory encouraged patriotic American farmers to make good use of cannabis. George Bush, whose War on Drugs would send untold American citizens to prison, was actually saved by hemp during World War II: the webbing of the parachute he used after bailing out of his burning airplane over the Pacific was made from -- that's right -- hemp.

But the practical uses of hemp extend far beyond saving the lives of Rockefeller Republicans. In 1935, 116 million pounds of hemp seed were used in the United States to produce paint and varnish. DuPont got most of that business after hemp was criminalized.

More significant that paints and rope, however, is hemp's potential as a source of biomass energy. Biomass can be converted to methane and gasoline below the current costs of fuel oil, and instead of creating sulfur-based smog and acid rain as by-products, it produces oxygen instead. Plus, biomass is a truly sustainable fuel resource; costs will not rise as resources become scarce. Widespread use of biomass fuel -- and hemp is one of the best sources of biomass around -- would drastically cut our imports of foreign oil, increasing our economic independence as a nation and saving us big bucks at the fuel pump.

With world food reserves currently at an all-time low and bad weather hampering this year's crops, it is worth noting that hemp seed is an excellent source of food. High in protein, oil from hemp seeds has the highest percentage of essential fatty acids and the lowest percentage of saturated fats. Tons of drought- and weather-resistant hemp seed can be produced on a relatively small plot of ground.

The medical uses of cannabis are far too vast to examine in detail here, but to mention a few:

--Marijuana is useful in treating approximately eighty percent of all asthma patients, and could replace toxic legal medicines which reap huge profits for pharmaceutical companies.

--Marijuana could be used to reduce ocular pressure in ninety percent of all glaucoma patients, without the toxic side effects associated with legal medicines.

--Federally-funded research at the Medical College of Virginia was shut down after it was discovered that cannabis was very successful in reducing many types of cancerous tumors.

--Marijuana can be used to control nausea resulting from AIDS medication and chemotherapy.

--Cannabis is useful for treating many forms of epilepsy, reducing the intensity of the seizures and in many cases out-performing legal pharmaceutical drugs.

Marijuana can also stimulate appetite (as any pot smoker who's had "the munchies" can attest), relieve migraine headaches, relieve pain and stop an attack of insomnia dead in its tracks.

http://www.parascope.com/mx/hemp03.htm


Цитирај Hemp World Order

Science Digest and Omni Magazine have reported that energy costs account for eighty percent of every dollar of living expense in America. Eighty-two percent of the value of all stocks traded in the world's major exchanges are tied directly to energy supply companies, energy transportation, refineries and retail fuel sales.

Many Americans are painfully aware that they spend a third of their work-year paying off their taxes. But fewer people realize that they spend more than three quarters of the work week just to cover the energy cost of whatever it is they spend their money on.

Our society, along with the colonized masses of the "developing" world, is being transformed into a global system of totalitarianism controlled by a financial elite. Virtually unseen, this "hidden hand" and their thousands of minions worldwide have manipulated legitimate governments and converted the democratic process into a thinly-veiled sham.

The global elite use numerous tactics in their struggle for one-world economic hegemony, and one of the main pressure points is the oil industry. If you can control a nation's fuel supply, you can exert tremendous influence over that nation's affairs. You can make it do your bidding.

The fossil fuel leg of the globalist pyramid would be yanked out by widespread use of biomass fuel, of which hemp is probably the best source. Hemp would also dislodge certain pharmaceutical monopolies, who charge exorbitant prices for drugs which cost pennies to produce and whose effects can be readily replicated by cannabis-derived drugs.

Ah, but what about the timeless argument that "You people are just using all that as an excuse to smoke pot"? No doubt, the prime motivator for some marijuana decriminalization activists is that they simply enjoy smoking it. Evidence in this article provides plenty of other compelling reasons to support legalization, but the argument can still be made. Well, what of it?

According to the federal Bureau of Mortality Statistics and the National Institute of Drug Abuse, tobacco kills 340,000 to 425,000 per year. Alcohol -- NOT including 50 percent of all highway deaths and 65 percent of all murders -- kills more than 150,000 Americans per year. Even aspirin takes out between 180 and 1,000 people per year.

According to these same figures, marijuana kills not one person per year. Zero. Zilch. Nada. So pick your poison!

In light of the vast economic potential of hemp, does it really matter that some Americans who smoke marijuana anyway would be able to do so legally? In addition to putting a Vulcan nerve pinch on a number of key corporate monopolies, decriminalization of marijuana would cripple the illicit drug trade's use of cannabis to achieve its dirty ends.

So what kind of world do we really want here? One in which we give the Beast eighty cents on its dollar for the roofs over our heads and the shirts on our backs? Or one in which a natural, clean, proven resource -- hemp -- pries the greedy fist of the New World Order out of at least a couple of our pockets? How much are we really willing to pay for a lie contrived in the 1937 Congress at the behest of industrial elitists?

Think about it carefully before you answer. There's a reason you've never been told both sides of the marijuana story.

http://www.parascope.com/mx/hemp04.htm


кога ги читнуете абериве немојте да гледате бизнис конспиративност во однос америчките удбалитичари [1] бидејќи ги предочувам како Мотивација за Рурална Реемиграција, иако може да се забележи дека забраната на почетокот од минатиот век во сАд има вајб кој им погодува на банкорци и фармацијата што денес и би се насетило пример кај нас озбилно доколку почнете да шалтате од урбано кон рурално секојдневие, кој да им чисти клозетите на фабрикантите после!?

ако нешто треба да извлечете заклучок од сето воа е дека Мрмр не е само мотивација за младите зошто би прешалтале на Село доколку таму смејат под надзор да си одгледуваат свои билки, воедно и да поднаправат профит од медицински, индустриски и рекреативен Коноп, туку дека Мрмр е спунт кој Самоодржливоста и Здравјето би ги вратило во игра во Македонија ... јасно за ова треба државен импулс и преку функционална рурална легализација но и општински машински кругови но и фокус за кооперативност ... таман прилика за и со грците во нешто да најдеме нзс ... Та Размислувајте пред се' Рурално за почеток ...

Feeding Ourselves ~ http://cloughjordancommunityfarm.ie/?p=612

http://www.arc2020.eu/feeding-ourselves-2018-rural-revilitisation-cooperative-farming-food/

https://www.hempsteadprojectheart.org/campaign

Hemp is earth friendly to grow. This fast growing renewable crop needs no petrochemical inputs or pesticides and minimal irrigation. It’s a cost-saving crop that helps detoxify and protect the land and water!

https://pevgrow.com/blog/en/industrial-hemp-in-spain/

https://www.linkedin.com/pulse/new-products-from-hemp-association-serbia-hemp-association-serbia?articleId=6262887910471671808

https://canapaindustriale.it/tag/alimentare/https://www.climatecolab.org/contests/2016/materials-matter/c/proposal/1330112

https://www.agriculture.com/news/crops/what-farmers-need-to-know-about-growing-hemp

https://www.hempbasics.com/hhusb/hh2cul.htmhttps://www.agprofessional.com/article/how-grow-hemp-cbd-seed-or-fiber

https://www.courier-tribune.com/news/20190218/growing-demand-lies-at-root-of-hemp-expansion

https://www.bizcommunity.com/Article/196/358/171852.htmlИзменето од Zelenikovo - 09.Септември.2019 во 14:33
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 510
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2019 во 20:03

интересно , нема зијан дури и екстензивно земјоделие да е задолжително по Мрмр Чифлици како би се направило историско-изворен туристички штимунг, а доколку е задолжително секој еден Мрмр Чифлик да мора да има рурално-турстички сместувачки капацитети како полесно би се контролирана руралната легализација но и за некако индиректно да би се раздолжиле мрмрџиите на државата што им е овозможена одредена економска и хедонистичка слобода та да го подржат руралниот туризам односно градење Изворно Рурална Атмосфера како поавтентична за попримамлив рурален туризам, НО приликата за интензивно земјоделие би било смешно да не се искористи како би забрефтало бар органското земјоделие кое кај бара особена предаденост па уште и да оди инвестиција за механизација топтан на рурално-реемигрантски грб, веројатно треба да се размисли што е попаметно дали општински машински кругови да бидат достапни само за мали-органски-фарми, дали тоа би било така пробен пилот проект кој би го туркала државата преку општините, или пак на ангро би се инвестирало во општински-машински кругови како цело земјоделие би се стимулирало особено руралните реемигранти како новопечени земјоделци, но за такво нешто треба буквално Земјоделска Влада која цел фукос ќе го сврти кон Земјоделие наместо ко до сега кон странски инвестиции, што без озбилна Мрмр Партија но и озбилна Земјоделска Коалиција никогаш и нема да бидне случај, но и тие се бадијала доколку уште сега не почнат сите наместо глобализирачки да размислуваат и дебатираат Локално Земјоделски, бидејќи за да се отстапи од банкор инвестициската матрица која до сега е главен пивот во економијата треба сеопфатна дебата далеку поголема и од Мрмр Оштроумност, просто каде и колку да се алоцираат средства за да се стимулира на ангро интензивно земјоделие преку општински(од државата потикнати)машински кругови, која се механизација би била подобна за полесно да се сервисира за да не бидне инвестиција како во случајот со кинеските даблдекери, кој се' и како се' истата би ја работел а да не се раскрчмува брзо, логично се што се користи турбо си има и брза амортизација заради што би требало и професионални општински машиновозачи, всушност треба озбилен есап кој алат и кои машини при општински машински кругови е дозволиво самите земјоделци да ги користат или рентаат за да не се случува да треба општината да покрива зијан заради неисправна механизација, логично што повеќе различни раце користат една машина таа и побрзо рокнува, на страна што така се намножуваат и ризици за несреќи а за кои на крај јасно општината така би сносела последици, тука се изнедрува потреба и од државни(општински) ладилници силоси магацини и конервни или преработувачки погони што би значело лективна субвенција за подигнување на пласманот во форма на финален производ наместо извоз на суровина , НО сето ова има дополнитна гачка бидејќи ваква реформа не е компатибилна со еу стандардите каде е дозволено само индивидуално здружување во машински кругови или зик кооперативи, та ова би значело неопходност да се најде начин како на евроболшевиците да им се објасни дека во Македонија има многу необработена земја ем малку волја за селска идила заради сиромаштија, па мора да се избоксува исклучок дека општинските машински кругови и зик-ои би биле амортизер за сиромаштијата а не државно погодување бизнис нееднаквост, конечно нека ги прашаат зошто тие ги амортизират банките при налет на економски кризи а ние вака да не можеме да амортизираме рурална-реемиграција при налет на градско-гетоизирано сиромаштво!?

навистина општински машински кругови би биле голема помош ако се долгорочен проект кој и одел рака подрака со државно ноу-хау преку апзр во однос едукација т.е. преквалификација на градски бројлери во рурални домакини [1][2] но без просоцијална земјишна реформа [2[[3] и без просоцијална национализација на полураспардната селска архитектура [3][4] руралната реемиграција ќе биде смешка како кревање 30% бдп од Земјоделие, мора да разбереме дека парцијални решеја не носат одржливи а не пак самоодржливи промени! пример која и да е од овие компоненти изоставена инерцијата кон рурален ревајвл ќе биде млака и пак поатрактивно ќе им биде на младите да одат печалба, просто не секој има волја за земјоделие а не пак социјалните случаи за кои прешалтување кон рурален живот е пречакано од старт со страв, заради што и мора државата да биде гарант сеопфатно за да таквите стравови се релативизираат, кој би сакал живот во колиба за сметка некаков социсијален стан во град, но ако има можност во државно ревитализирана камена селска куќа да си проба рурално среќата ем да има од старт земја и механизација на располагање а капак и едукативна и кооперативна подршка та сигурно и ќе проба, нема да боли нели, а ако не му се заарни може да ја препушти таквата фарма на друг кој чека на ред од социјалните или градски бесперспективни случаи, а тие не се малку, но онака како сакаа груевци да стимулираат рурална реемиграција со некакви привремени плати или пак зајковци се надеваат на ипард стимулации тоа е мешно, така рурално ќе се активира незначителен број градски граѓани, и тоа сигурно од тој мал број дали и третина би се зафатиле како активни земјоделци, та тоа и при модел каков што посочувам прашање е колкав број мали фарми ќе распалат екстра профитабилно, но бар голем дел од постојниот гетоизиран ќорсокак би можел да се ресетира за многумина, ако тоа пак профункционира мотивацијата ќе биде и поголема, но и само медицински Мрмр да е така мало-фармерски стимулиран па ќе имаат мнозина услови за пристоен рурален живот [1][1][1] а доколку се стимулира креативноста и рурално туристички а не пак органско земјоделски ем тоа да е здружено посекако Радост Ќе Се Врати По Селата ... може вас овс ќе ви е смешно но сега се радувате на гмо-храна и пм-воздух ем утупени во 4 ѕида!     тро и офтопик ~ кое светло не им пречи на пчелите и мечките навечер?
ЗЕЛЕНО ~ па би било убаво да размислувате освен рурално и оштроумно воедно!

така би можеле да ги снимате медо лопужи [1][1][1] а да не мора да се растрчувате ризикувајќи аирот ко да бркате склет пчелари [2] евентуално со снимката до суд по есапот [2][2] а еве и од каде аберов [3][3] та би рекол Живот на Село е забавна работа особено ако пчеларникот и навечер ви е осветлен [4] но зелено [4] јасно доколку терате со изворен тип на пчеларник [5][5] иако и отворен да ет па нема зијан со зелено светло да е освежен, уште попаметно ако е висечка скулпутура [6] веројатно бидејќи муабетов ми е неостварeна желба па еве да го пуштам од спунт и вака, Ем може некому да му е од корист ако се реши да живеет на Село а не знае како со Мечка најлесно да се справи [7][8] бар да не му бидам јас крив што некако сум го окyражил ...

~

https://www.theleafnews.com/dearherb/dear-herb-im-going-camping-with-cannabis-will-a-bear-smell-it-and-attack-me-489125351.html

[8]


Изменето од Zelenikovo - 10.Јуни.2019 во 08:30
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 510
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2019 во 00:18
вечерва го ислушав монологот на Џон Боснич за Балкан Инфо но во минување битно ги фатив првата и втората третина од истото веројатно како поинформативни бидејќи в среде Чоеко тера инвестициски агитпроп за тоа како медицинскиот канабис е идеална прилика за пирамидална бизнис обланда, та и не би го препорачал како мотивирачки абер (тој в среде) капак на крај од интервјуто зачинет со ефтина мамец поука дека ако ова не е атрактивна бизнис диверзификација за инвеститори, тогаш во медицински канабис нема да вложувале ликои како џорџ буш карл билд бил гејтс па дури и трамп го наброја, претпоставувам спин за бркање партнери бидејќи нема по нет никаде инфо за набројаниве во овој контекст освен абери дека и меѓу големите играчи од насдак има марихуанџии [1] но оставам простор да е вистина таквиот финиш бидејќи посреди цело интервју на страна маркетиншко-инвеститорскиот вајб ЏониБ делуваше концизно, особено то идејата за правење од силос сушара у е навистина оштроумна - бар за интензивно сушење и тонажи, НО повторно аир кому - разбира се - на елите & корпоратисти, таман и 50 евра ги плаќал исполџии на фарма дневно сето ова и да забревта така кога тогаш ќе заглави околу пласман баш ко што кај нас неретко е случај со овошјето за извоз, разликата е што и сурова а не пак преработена марихуаната има повеќегодишен рок на складирање па и може да се тапка во место без многу главоболки, а и посекако пазарот има голем потенцијал за растсамо прашање е колу свеста на Луѓето ќе се измасира подобно за да свикнат на аберот дека подобро е конзумација на цбд него апои, навистина држи "претпоставката" на Боснич дека и кока-кола може да спука цбд напитоци (иако тоа би било дебакл ако занеме каков зијан се по здравје нивните газози) а еве и официјален абер дека атлантскиот концерн го мерка цбд вака [2], сепак треба да се знае дека влетување безглаво во цбд производство или пак берзи не е златна кокошка во најмала ака постои 20% инвестициски ризик дури се одело подмачкано [3] па онаков ентузијазам ко на Џон Боснич не треба никого да залажува на страна што кај нас си има Народ искуство со пирамидиални шеми, ве поздравија полжавите и ноевите, уште тоа фали да ви шиткаат опрема и семе, но бар во таков случај нешто би добиле за возврат додека за секнд-хенд инвестиции надеавјте се на нахдобро додека го чекате најлошото, што вели и самиот ако киднам ќе ме бркате, ете утеха дека ај што корпоратисти имаат аир денес од медицински мрмр па еве се навртиле и финансиски кроудфа(ј)ндери, ако веќе сакате да ќарите така опробајте се во ароматично биље бар затоа има стабилен и сигурен пазар додека цбд индустријата за сега е нерегулирана баш како и органската храна, та може да се случи и многу да ја имате а пак особена цена да збрчите в џеб бидејќи сеуште не завозел озбилно пазар, иако ако споредуваме органк фуд и цбд-лекарства во вториов случај заради очајни здравствени трендови горе доле пазарот почнува да се стандардизира, но имајте на ум дека истиот ќе бива дрман од фејкоина или на црно илити државни регулации па и долгорочно постои голема неизвесност до каде колку и како ќе расте, логично секоја паметна земја би им дозволила на болните сами да си произведат своја реколта засвое здравје која само на крај би им ја обработил само сертифициран пазар, просто бидејќи не станува збор за лек кој се користи кратко туку долго па и превентивно, но секаде немаат стандард ко на запад а таму бидете сигурни локални корпоратисти ќе збрцаат канџи во болни џебои!
всушност повеќе пати истакнувам дека корпоратизмот бар во овј сектор треба да е анулиран и бар преку производство на медицински канабис треба да се проба да се сотрува сиромаштво, еве во најмала рака бар додека не ве апсорбира европа па ве присили да им угодувате на корпоратисти, реално ваков ашин сега зависи само од политичарите иевентуално тужби од оние постојни компании кои би барале компензација бидејќи влетале во либерален мед.мар. пазар а посетне биле ишутирани, но има и полесен начин а тоа е големо оданочување на корпоратистите а никакво или минорно за социјалните случаи кои би влегле во програма за рурална реемиграција и производство на медицински канабис и тоа уште сега вака како стојат работите, евентуално би требало државата да ги помогне со формирање државен лабос за преработка на нивниот иљач а тоа натака да се компензира преку процент од продажбата, битно вака би се амортизирале многу Семејства кои кубурат на раб на сиромаштија кон Рурален Самоодржлив Живот , а потенцијално и многу болни сограѓани кои се социјални случаи би можело вака бесплатно да се субвенционирани преку вакви социјални мрмр реколти т.е. цбд принос од помогнати подучени и здружени екс-социјалци ко новопечени рурални реемигранти, а доколку некако на психијатрите им стане навика да препишуваат мрмр наместо дијазепам вака потенцијално би биле сервисирани и многу депресивни сограѓани (освен болни од рак) кои пак би купувале домашно мрмр масло по поефтина цена, но за што веројатно ќе треба да земат од Лекарска Комора сами да финансираат фармаколошки испитувања дали навистина не е поарно на Народ да му препишуваат канабиноиди т.е. канабисово масло то топсихијатрите наместо со кутлача да го товарат со бензодиазепини односно дијазепам, но фармациски бермуда тријаголник па изгледа додека не се крене Народ на проттести нема ни за ова да го рецнат некогаш, да не говорам за рурална рекреативна легализација за такво нешто изгледа астероид малку ќе биде тука со оглед дека постојните удбалитичари и за копи-пасте реформи немаат осет а не пак за локлна мрмр инвентивност евнтуал декриминизациски кофишоп-ноу-хау, што е жалосно но младите уште поќалосно само на нивен акал се надеваат, ајт нек се тешат не се единствени во свет со сличен гајрет ... инаку дека и само како медицинско цбд масло има антидепресивен ефект еве абер за да не рече некој што блада овој According to the authors of the 2014 review, [color=green]results from a variety of studies indicate that CBD appears to act as an antidepressant and antianxiety compound in animal models of depression - https://web.archive.org/web/20190409020139/https://www.medicalnewstoday.com/articles/324846.php

интересно ако 8 долара е 1 грам рекреативна марихуана во сАд значи 8000 долари кило, споредбата со медицинската е 30 или 40 долари за едно кило суви цветови [1] а ко што вели Боснич 100 кила сув цвет се вади од 1 хектар тоа значи фармерите во сАд вадат денес 3000 до 4000 долари по хектар во реколта, НО тоа е доколку имаат квалитетна сорта и јасно знаат да извадат максимум од неа но кога ќе се стават на кантар трошоците за пазење и маткање колу хектарите веројатно супер брза заработка нема, незнам, тоа е таму, тука посекако ваков инстант аир би немало, што го прашува Деша има ли пласман а Боснич спинуе абе има само не го кажувам, точно сигурно има но додека се избалансира понуда и побарувачка ќе се изначекате на страна што и на локалниве удбалитичари им требаат бројлери за гринфилдерите а и еу туку така нема да допушти надворешни играчи да лапаат медот макар имале вие и мешовити фирми, иако логично вака најлесно би излегле на европски пазар како идни мрмр фармери, но О Бројлери не гледајте на мрмрот како обланда инвестиција без конК*ренција туку како мотивација полесно да префрлите кон Самоодржлив Рурален Живот утре, но О Бројлери пак и пак да се повторам кого утре да шиткаат удбалитичарите како работна маса на странски гринфилдери, та не очекувајте дека постојниве ќе ви испорачаат некаква реформа туку најдете начин и сили сами за да се мобилизирате политички а како пред се би ги зауздале медицински корпоратисти сега или мафијаши утре кога ќе ви испорачаат рекреативна декриминилизација, чунки некој размислува за сиромашните и за младите во земјава!?Изменето од Zelenikovo - 07.Јули.2019 во 00:19
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 510
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2019 во 00:57

вели ЏониБи бам бам бам 10 евра ќе им го плаќал кило на српски фармери,ех предузимачи, а во сАд 30 долари, нормал разликата во џеб, а дека тој виа истата ќе убеди банкари да финансираат кредити тоа е точно,нормал ако има пријатели ко што се фали, гледајте и тука забегајте така, транспортот нему ќе му биде боза бидејќи дестиларан ќе му биде канабис, а со своја мешовита фирма ќе си се пробие виа Канада и во сАд, нормал и кај нас некој би ја туркал шемава ако дрќава дозволи фармери да садат медицински канабис, но зошто некој да не ги организира во мед.кан. задруги и сами да си наоѓаат пласман како кластер понатака, мислам да не е паушално нафрлањено горе дека кај ароматичните билки пазарпт е бар стабилен, еве абер кило цвет од Смиље е 1 до 3 евра, а од 1 хектар се вадат 10 тони годишно т.е. 10 до 30 илјади евра годишна заработка [1] та во споредба со мрмр и 100 кила на 1 хектар по 30 евра ќарот значи е 3000 евра годишно, но кај Смиљето како и кај Лавандата секое чудо три дена бидејќи е интензивна култура бидејќи бара преданост и сигурен откупувач, па мрмр може да се каже би било рентабилна култура земено медицински доколку нема абер ко на Боснич дека од хектар
ќе извадите 100 кила тука ако имате акал како од 1 хектар да извадите 2 тона индика или пак 1 тон сатива суви цветови
Цитирај ...

McNeill (1992) reports yields of up to 2,000 kilograms per hectare (1,784 pounds per acre) from relatively low-tech farming in Morocco.

https://www.rand.org/content/dam/rand/pubs/working_papers/2010/RAND_WR764.pdf


интересни се приносите од конопово семе виа индика 10 тони семе, хм баш ме интересира толку излегува значи од 2 тона цветои ... добар е Тешо вели дали ќе има семе, ех да знае само колку се ранат и ден денес птици од ова семе, претпоставувам плашила не помагаат па би морало и 10 илјади евра мреќа по хектар за загарантиран принос ем осигуран долгорочно од град, инвестиција која и кај Лозјата се исплати а не пак кај медицински па и индустриски канабис ...
Цитирај ...

Few varieties of industrial hemp, like the autoflowering Finnish hemp strain Finola, can produce 2 ton per hectare (ha) yields of seeds. In contrast, Cannabis indica strains are capable of producing in the region of 10–14 tons per hectare. Regardless of whether it’s pressed from cannabis seeds or hemp seeds, the hemp seed oil derived is not psychoactive and contains no THC.

https://www.royalqueenseeds.com/blog-whats-the-difference-between-hemp-seed-oil-and-cbd-oil-n918
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 510
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2019 во 01:36
бреј Смиљето интензивна билка за работа било, простете на фигуративниот лапсус, можеби заедно со ориганото најнесклет култура која ни овца не ја паси ни коза брсти, битно Луѓе инвестираат и вадат од тоа живејачка, но кој, хм кај нас двајца без тројца, како сите од по селата то младите се напикуваат во Скотје добро е ако некој земе и да одржува од време на време дедовина а не пак да распали фармерски, тоа е резервирано денес само за натуралисти во душа, но ко за иронија такви многумина заради воа склет воздухов ги има токму во град, но кој и како нив да ги мотивира, пак ќе речам рурално легализиран мрмр за ова би било добар спунт, но ко што напоменувам не е само тоа, просто и без рурална мрмр легализација ако удбалитичариве некако се смилуваат на Народ и впрегнат општински машински кругови како социјална и субвенцуиска мерка за рурални реемигранти ем јасно аграрна реформа преку која во секое време ќе има на дофат Народ обработлива земја, така посекако мнозина и ќе впрегнат волља да трансферираат рурално, иако би требало Агенцијата за Рурален Развој и ФФРМ да смогнат сили да направат еду портал и форум за сите агро теми секторски ем тоа покриено со 24/7 онлајн советување за да брзо се преквалификуваат руралните реемигранти, за жал мнозина не знаат ни Грав како изгледа во вегетација а не пак да го одгледувале, нормал и јас бев меѓу нив некогаш како бруцош на Земјоделски, а кога ме посрами Тетка Ми на село со оваа фора при испомош во плевење, сконтувајќи колку нема никаква пракса на факс, 1 месец во 4-та година, просто кренав раце од студиите и се намерачив да трансферирам на Село за да се реализирам како Цвеќар и Градинар, арно ама ксмет моите правовремено свртеа инвестициски на берза и бидна што бидна, НО да имаше можност вака некој да ме помогне со механизација сигурно до сега веќе и ќе бев Самоодрќлив Фармер троа пчели за мед колку да не трошам дома шеќер, тро кокошки за ефтино да пумпам протеини во тело, ем компир на декар два за да пикам јаглехидрати при ручек и ето га Ќивот дури сум бил со акал и на социјален бројлер, но акалот ми одеше и потака кон рурален туризам, тро селска уметност и по нешто риба од свој рибник та сигурно Животот ќе беше мелем посреди мала фарма, НО не бидна та еве веќе 20 години си ја терам сеуште гетоизирано градски во 4 ѕида, со по неколку рурални испади но повторно ограничен во еланот бидејќи сум немал никаква почетна инвестиција а не пак механизација, не пак кредит да ми даде некоја банка ако сум сакал да ставам имотот на Село под хипотека, ќе ми дадеа можеби потрошувачи кредит за од град избегани!

незнам како зошто до кога нема да разбираат удбалитичарите дека ако имаше моќности бар како привремена алтернатива мнозина бесперспективни граѓани додека тилтаат во место (чекајќи некаков оглас за да бројлерски се учипат во фабрика) ако префрлат на активен фармерски живот не само што би се одржале во кондиција и би затегнале здравје туку има шанси и да станат Самоодржливи а така во дрќавата да има повеќе потрошувачи, НО затоа ќе туркаат закони за банки за храна и вишоци од маркети, а може виа општински машински кругови како што предлагам да се засадат така и доста ниви со зеленчук и овошје кои ќе бидат Свеќа Храна за социјалните градски фамилии, веројатно чекаат Црквата тоа да го потегне!? проблемот кај нас не е што удбалитичарите се без осет или пак визија, туку што невладиниот сектор не успева да ги седне сите релеватни авторитети на маса долгорочно да дебаритаат т.е. преку е-форум да се здружат сили од сите страни како би се извлекле најдобри заклучоци за тоа како да се искористи Марихуаната и економски и социјално и здравствено, која е поентата пак преку една ваква скапа култура ќарот да им е допуштен на бизнисмени, та малку го имаат исцеден Народ па сега и ова е кусур, ајде дајте им робови ако има критична маса, иако воа бројлерите токму тоа се! ех башибозук и медиокритет цвета а вие и понатака пушајла удбалитичарски депресии!

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 510
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2019 во 12:34

Не сакам да преудицирам дали и нашите власти си нашле некаков изговор за да ја сотрат страницата за архивирање archive.is односно archive.fo а за тоа јас да сум некако крив бидејќи на ангро ја користев за архивирање на маклезет.мк форумот, меѓу другото и за архивирање на многу страници абери и директни линкови до цитати во дадена страница а потоа фуснотирани на овој форум (поприлично и во оваа нишка), којзнае можеби некој од удбашана се изнервирал што не му дала комшика шеќер па ајде некако да му го тупи на Народ за да си истресе од спунт склет гурабии, НО нивна работа ето бар не се единствени [1] хм можам да замислам како и зошто се одлучиле на ваков чекор којзнае може изис и озирис им дремат у двор, нејсе, ако и кога низ фуснтиве во нишкава налетате на од мене линкувани абери на archive.is/fo доколку сакате да ги видите ќе мора да одите преку прокси сајт и се си е ок ...

пр. преку некој прокси сајт налик https://www.kproxy.com

односно линкот од фуснотата

http://archive.is/83tdN#selection-881.0-897.0

копирајте го и срчнете го преку прокси сајтот, тој или кој било друг

https://www.free-proxy.com


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 282930
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.