IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Самоуправна Надеж
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Самоуправна Надеж

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Самоуправна Надеж
    Испратена: 23.Декември.2018 во 23:00


САМООДРЖЛИВА НАДЕЖ би значело фундаментално ресетирање на централизираниот систем на повеќе нивоа освен локално, иако и локалното е далеку од идеално доколку се знае дека за втората фаза на фискална децентрализација не се ни третина Општини подобни, но она од што ни куца магарето ет ЗАТВОРЕНОСТА НА СИСТЕМОТ, иако не е се' црно та има промени на арно и досега пр. дпмн воведе регулаторна гиљотина и достап до информации од јавен карактер, sds сега сака тоа до некаде да го надгради и припитоми, но сето тоа е козметика, бидејќи суштински уште долго Царот нема да биде разголен а тоа нормално ќе си генерира коруптивност! за ова да се надмине чинам требаат неколку константни промени:

1. еОпштество заради еТранспаремтност 24/7

2. шалтање на иста еОснова од Претставничка кон Непосредна Демократија бидејќи сме мала држава и секој треба да помогне процесите да се штимаат компаративно а не подмачкуваат со рѓа на исклучива самобендисаност на политичките елити

3. алтернатива како Рурална Револуција преку прешалтување кон масовно субвенционирање Самоодржливост наспроти наменички greedфилдери кои штом немаат погодни услови веднаш стагнираат та и си заминуваатвидот на Демократија одредува каков развој ќе има одредено Општество во однос околностите ресурсите и мотивацијата како би растело пр. на Пирамидата на Маслов, кому што му треба - исто е фактор кој допринесува дали ќе бидеме социјално ориентирани или клановски гетоизирани, во вториот случај денеска најчесто во спрега економски интереси на дадени властодршци односно узурпатори на моќ и власт, иако може да се каже дека олигарсите се тие кои ја одредуваат долговечноста на кланоите, кај нас пред се' издигнати на ниво на партиско племе, кое потоа аплицира односно наметнува својата волја врз мнозинството Граѓани јасно глумејќи Претставничка Демократија а всушност истата е само параван за она што всушност е Плутокатија како коктел од непотистичко корпоративно политички апарат за одржување во живот одредена моќ имвласт, речиси автократија на која и недостасува само пендрак домакинлук штом Народ се побуни апропо нивните зицери, нешто што пречесто се случува и на запад само забораваме дека во тие нели се поеднакви од нас та толку и не им мериме кога свој Народ реметат зошто не нашле за сходно да седнат да бараат нзс со него, нели си имаат супер оправдување ко секој може да излезе на Избори нека повели та нема проблем нека наметне свои решенија, а таквата фатаморгана е дозачинета со уверување дека како политички мастадонти имаат супераметни идеолози кои им креираат еконосмко-општествени политики ... КОНЕЧНО ОВА ПРОДУЦИРА САМО ПО СЕБЕ КОРУПТИВНОСТ БИДЕЈЌИ КО АРШИНИ И ЕСАПИ ЗАД ЗАТВОРЕНИ ВРАТИ НЕ НИ МОЖАТ ДА СЕ ЕВАЛУИРААТ ОД ТРЕТА СТРАНА (НАРОДНА) ЗА ДА СЕ ИЗБЕГНЕ ЗАКАСНЕТ АМАНДМАНСКИ СЕИР КОГА РЕЧИСИ Е И ПРЕКАСНО ЗА НЕШТО ДА СЕ ДОШТИМА БИДЕЈЌИ НАЈЕЧЕСТО УШТЕ ОД СТАРТ ПРОЕКЦИИТЕ СЕ ИСТИМАРЕНИ КАКО БУЦКО ЗАЛЕТАН НА АЛПИНИЗАМ, БУЦКО Е БУЏЕТОТ АЛПИНИЗАМ СЕ РАСХОДИТЕ КОИ САМО ЧЕКААТ СЛЕДНА СВЕТСКА ЕКОНОМСКА КРИЗА ЗА ДА ПОЧНАТ ЛАТИТЕ И ПЕНЗИИТЕ ДА ПАЃААТ ИНФЛАЦИЈАТА ДА РАСТЕ А БЕЗИДЕЈНОСТА КОЈА И СЕГА ВИРЕЕ ДА ПРОДУЦИРА СТАГФЛАЦИЈА ...

воведов е повеќе поука дека исклучивоста и самобендисаноста на постојните политички елити кога вадат на улица партиски ботови нема никогаш да не доведе до ЗДРАВА ДРЖАВА доколку на нив се надеваме како соодветна алтернатива, бидејќи во најдобар случај истиот систем се наследува, реформите се површински наместо суштински, иако груевци имаа навистина револуцинерна козметика доколку исфорсирано спроведената Фискализација е репер, но сето останато беше половично во ефектот бидејќи не беше неисполнета системска алатка туку Инерција кон Инвестициси Циклуси потпрени на задолжување а кои не генерираа озбилен фидбек, ниту тирзовите ниту пак туризмот а уште помалку нулта корупција тендерите ко такви осигурани со најефтина цена при бодување, а и сивата економија воопшто не се заузда бидејќи Малиот Човек немаше никаква алтернатива на дофат освен тук таму greedфилдери кои го запознаа дека Македонија може да биде блиску до рабтните услови кај азиските тигри како би биле конК*ретни за да некој тука си фрли своето инвестициско портфолио, Пописот чинам меѓу другото и заради нив не се истерува Правично и Чисто дури и кога е на повидок, а како не би имале властите адут минус во однос Човечките Ресурси, исто Земјоделието си остана на шкрги, а претприемништвото резервирано за елити, производството иновативно сведено на услужни дејности, за ноу-хау ниту кредитоспособни а не пак здружени инкубаторски ко продакшн 2.0 бројлери, само апатијата се зголеми и волјатѐ за гурбетлиски филмои ...

ДА СЕ ЧУДИ ЧОЕК КАКО НЕ МОЖЕМД НИТУ ОД ИЗВОРНАТА МУЗИКА БРЕНД ДА НАПРЗВИМЕ БАР ЗАРАДИ СОПСТВЕНЗ САМОСВЕСТ А НЕ ПАК ДА ОЧЕКУВАМЕ ОД КЛАВИР ТОА ДА ГО СТОРИМЕ ...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2018 во 23:12
ОВАА НИШКА МОЖЕ ВО НАСЛОВОТ ЗВУЧИ АНАРХИСТИЧКИ НО ВО ОСНОВА ЌЕ БИДЕ ОБИД ЗА ДЕТЕКТИРАЊЕ ЗОШТО ПОСТОЈАНО ПОТФРЛАМЕ ОКОЛУ ПРОЕКЦИИТЕ И ПРОЕКТИТЕ ЧЕКАЈЌИ ДА НЕ ПЦОЈСАМЕ ДО ЗЕЛЕНА ТРЕВА, КОРИСТЕЈЌИ ГО ИНАЕТОТ ЗА БРКАЊЕ ГНЕВ И ГНОЈ ЗАРАДИ НЕДОНОСЕНОСТА НА СИСТЕМОТ КОЈ КО ТАКОВ ИМ ПОГОДУВА НА ЕЛИТИТЕ

нешто што кај нас не би требало да биде на ниво како кај атиљаните [1] да се фрла за секое парче амандман граѓански глас, но Референдумите треба да се што подостапни [2] за што полесно да се преиспитуваат политиките на политичките елити кои конечно ко такви треба и да се ресетираат биднувајќи токму застапници на своите Избирачи а не нивни аги изврзани во партиски племства, кога на тоа би се додало и еОпштествена реалност [3][4[ бар Академска [5] и ето брзо процесирање недоносеност од срам на инстант рециклирање, бар чаламот ќе им спласне на оние кои денес се чувствуваат супер посебно бидејќи ко послушници ваму или онаму дотерале до власт!

Par.Dem. small scale compatibleИзменето од Zelenikovo - 24.Декември.2018 во 00:00
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2018 во 01:21
поучно видео колку кај политичките мастадонти како сад немаат друг избор за ефективност него преставничка демократија, па пак и во такви околности имаат изнајдено начин како преку изборни референдуми наречени балоти (за да не трошат време и пари ко масивни) да им овозможат на граѓаните непосредно изјаснување во однос крупни општествени чекори, иако надворешно политичките се изоставени, а ние одиме и понатака да и Уставните Прашања ги префрлуваме од Уставотворниот Елемент како што е Народ на нговите политички претставници небаре за тоа имаат и уставен мандат,одејќи по линија дека она што не е изричито забрането е дозволиво, иако сам по себе за промена на Устав треба бар широка мнозинска согласност којa пример во случајот со преспанскиот ци-за дил е заобиколена терајќи удабалитичарски купување пратенички гласои откако беше подметнат консултативен референдум! премиум банана дрважа нема што, плутократија со сервилен евроатлански штембил! но Слава Богу бар знаеме до кај ни е дното! нели плашејќи се дека во спротивно ќе сме изгубеле државност верувајќи дека ако истата сега ја сакатиме утре ќе ни опстои, по која логика само незнам!?

НЕПОСРЕДНА ДЕМОКРАТИЈА посекако нема да може 100%-тотно да се реализира, но доколку постојат инстант механизми за нејзино активирање преку Биометриско еГласање од Дома посекако многу работи ќе мора да се свртат кон партиски еФоруми и широка јавна медиумска дебата наместо собраниски агитпроп спинови, а што пополека ако не брзо ќе доведе неопходноста за Институционална еФоруми каде стручните лица од фелата на долго и широко постојано ќе ги дебатираат ако не ги правдаат одредени решенија на кои пак секојнеден Сограѓанин ќе може да даде забелешка, кога пак Граѓанската Партиципација таму така би се земала како аршин за напредување во кариера дал државно или приватно, посекако и ќе се активира македонската интелектуала каде и да е во моментот скитната нииз светот, можеби чисто од носталгија или волја за активна чомош до сонародниците дома ...

НО како да се стигне од претставничка до непосердна демократија, хм, прво треба некоја идна ако не сегашна партија да промовира Гласачки Систем кој ќе биде подобен и за Малите Партии т.е. Една Изборна Единица кога станува збор за Парламентарни Избори бидејќи Пратениците преставуваат Идеолошка а не Локална Матрица ... во такви пак услови заради поголем натпреварувачки дух во однос Идеологиите треба ресетирање на маркетиншкио мегдан каков сега го познаваме Т.Е. ЗАБАРАНА ЗА РЕКЛАМИРАЊЕ НА ПАРТИИТЕ ПО АРШИН НА КОНЗУМЕРИСТИЧКИ ИДОЛИ ПО БИЛБОРДИ ТЕЛЕВИЗИИ РАДИЈА, АЈТ ФЕЈКБУК НЕКА СИ ГО ИМААТ КО ЗА УТЕХА, НО ЗА ТАКВИОТ ТАБИЕТ УШТЕ ДА БИВААТ ПЛАТЕНИ ОД ДРЖАВНА КАСА ДЕМЕК ТАКА КОРУПТИВНОСТ БИ СЕ СПРЕЧИЛА ТОА Е ЛУДОСТ, НЕ, САМО ТРЕБА ДА СЕ РЕСЕТИРА НИВНИОТ ЧАЛАМ А ДА СЕ ПРИМОРААТ ПРЕКУ СВОИ ФОРЈМИ И БЛОГОВИ ДА СИ ПРОМОВИРАААТ ПОЛИТИКИ, ДА ВИДИ НАРОД КОЈ И КАКО РАЗРАБОТУВА КАЈ НИВ ОДРЕДЕНА ИДЕА, А ПОТЕМ ДУРИ ДА ИМА МЕДИУМСКИ МЕГДАН КАДЕ АКО САКААТ И 24/7 НЕКОЈ НЕКА ГИ КАНИ ДА СИ ПРЕМЕРУВААТ АРШИНИТЕ ...

ако е јасно дека Маркетингот Агитпроповски е нивната главна алатка уште појасно треба да биде дека истата инстант треба да се отсече или се редуцира до ниво на беџ на крагња, во спротивно ќе ви шиткаат шит&шут ко мед&млеко претежно насила турајќи ви го со кутлача и ко приспивна песничка, рецепт кој имале од каде да го копираат ко ол'инклузив агитпроп пристап [1][2] елитизам кој дури и кога би бил изземен од коруптивност е доволно надмен за да е неразбирлив дури и кога онака државнички и навистина превзема слепи ризици и останатите Граѓани не ги ни перцепираат а не пак разбираат, пр. идно сценарио полно стравои од празна пензиска каса а заради што неопходно би било нели задолжување за да се обезбедат зацртаните бонуси, наместо да се понуди социјалистички пакет на бенефиции и кооперативност како на сите засегнати Пензионери сложно би им се помогнало за сметка на задолжување за паметни инвестиции пр. во однос Рурална Реемиграција за нивните Децами Внуци што конечно и ним ќе им годи да можат да биднат ако не Самоодржливи покрај нив бар Еколошки мотивирани да си закачат природна насмевка на лице, но каде се патишта водоводи куќи нивни механизација итн. итн. за да речат и самите Пензионери ајде Аирлија нека се даде на Земјоделието вистинска шанса да бидне вистинска алтернатива за безидејноста по градоите, НО како тие да се согласат на тоа кога голем дел бонуси одат за greedфилдери денеска, груевци не можеа а полоша шема од запад да ископираат бидејќи ние сме мала и неразвиена земја за да бркаме субвенционирање незаинтересирани, дури и самите инвеститори се свесни дека тоа што доаѓаат тука во толку мал пул на хјуман ресурсес е голем зицер но сега додека сеуштенима пазен ход та се залетуваат, но еве зајковци секнаа пристапот а бидејќи претходниите не го армираа заедно та сега без рамни даноци ем екстра бонуси за оутасајдер фабриканти оп стагнација, сетне Чаламот и на едните и на другите оправдан, битно Народ во апатија, до кога со вака ќе тераат не ми е јасно!? чекаат да падне астероид за да земат и самите да се оправаат ли!? треба да им се случи земјотрес до пепел за да исчезнат ли!? колку семкадарни да глумат како удбалитичари рамноправност и праведност, а всушност се само ситнопаланечки елити кои сосила и насила ќе си вадат очи агитпроповски, просто ко секој за себе да си брка работа, верувајќи дека ако инфраструктурно коридорски сме турбо нафатирани дека ќе бидеме посреќни а тоа пола Народ нема ни тркало од кола да тркала а попат да не се сопни, најчесто утешен од среќата да има мноштво тв канали за сркање фатаморгани, за на крај кога ќе го прегази живот и не формирал или пак растурил Семејство да се спакува и замине некаде другде каде бар нема свои луѓе да му ма цицаат крвта ко да им е должен што меѓуннив се родил, бидејќи реално за да денес успееш некако треба на сите околу себе да заборавиш и што се вели лреку лешеви да газип за да си осигураш урбан опстанок, што може и не е најжалосно од материјален кол,у од емоционален аспект, станувајќи изботирани бројлери кои и во ваква Прекрасна Земја ќе паѓаат депресија ако не заради друго туку бидејќи мнозинството е во таков мод фрлено од страна на жими мајка филмоите на sds и дмпн ем дуи, зошто, бидејќи традиција ни стана Самоуправа да немаме ниту во Куќен Совет та сега требало надворешни играчи да не играат за да не сме се скарале, каква само глупост централизиран домакинлук е тоа ама ај, да немаш волја ниту својот влез или зграда а не пак месна заедница да ги помагаш да си активен бар еднаш месечно ако не неделно макар и кафе да испиеш со Комшиите, а зошто се шитнале заедничките простории, та бар една печурка со клупи или пред клупи настрешниц да извадат та да се чујат кој што има да каже, бар законски да беа принудени на соживот а така тоа да им се смета за позитивна општествена одговорност кога утре би излегле на суд за некоја мандатна казна та да им се зема во предвид станарското поведение како шанса за помала казна ... којзнае Можеби некој ќе почне по форумиве да вади вакви досетки, но на општ еФорум сето ова делува како упад него како конструктивен есап на ораво место во право време, ШТО ДРЕМАТ НЕВЛАДИНИТЕ САМИТЕ НЕКА АМЕТНАТ ЗАКОНСКА НОРМА ДА МОРА СЕКОЈА ЕДНА НЕВЛАДИНА ДА ИМА СВОЈ еФОРУМ ТА ЧУНКИ ТАМУ НАРОД ЌЕ ПОЧНЕ ИНТЕРАКТИВНО ДА ДУМА НЕГО НА ФЕЈКБУК ДА ТИЛТА!?

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2018 во 22:33

денеска пишувајќи за синхронизирани абери на тема Енергии и колку истите се манифестираат и мултициплираат многупати и без да сакаме, налик ским си такав си (по некое време иако тоа и не си, онака културно повлечлен во матната, бидејќи си зацапал таму или си роден во ткви околности), потфрлив есап и за елитизмот [1] па би било убаво и во контекст нишкава да посочам мое видување како стојат работите кај нас, и пак да отсетам што може да се стори за да се оправаат ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Elitism#Characteristics

конечно елитизмот кај нас како и сегде се должи на Хиерархијата како појава во случајов политичка, а она што ги прави нашите елити технократски и плутократскии наспроти меритократи [1] иако на сите им е заеднички популизмот, е што неможат да се ослободат од бирократијата како корупциски лост за просечност ако не подпросечност на механизмите во системот, што пак е резултат на ЗАТВОРЕН Систем каде транспаретноста е сведена на Граѓанско Молење за абер како стојат или до каде се работите, иако токму Граѓаните им даваат легитимитет на политичарите и од нив наштиманиот систем, штим ала хаџиват т.е. насредин оџа, кој ако тогаш бил невозможен сред феудализам да се ресетира чунки денес е возможно, само треба елитизмот најнапред добро да се дијагностицира а сетне Народ итарпејовски да го екимува ...

до сега озметичко отварање на системот по титоизмот дочекавме на два пати, првиот груевци кога впрегнаа регулаторна гиљотина која навидум профункционира со се право на пристап до јавни информации, и пред некој ден зајковци што го промовираа Порталот за Отворени Информации т.н. data.gov.mk кој навидум исто треба да е функционален, и толку, ајт за почеток некој ќе рече и тоа е на арно, но додека го фтаса Народ арно вака ќе да треба да причека еден век додека работите се отпушат озбилно, ех што ксмет дата.гов.мк да треба каузално да потсетува дека технократи ни се постојните властодршци, иако и претходните беа тоа само што ко технократи груевци се покажаа далеку поцентрифугални, затворено изботирани ко партиски бројлери, а зајковци иако ветуваа промени ги надополнија но млитаво во однос технократијата затоа пак наддадоа во однос плутократски табиет и како заради ненародни интереси менуваат Устав на мала врата, демократски маскембал во кој им плута табиетот меѓу евро-болшевиците и локал-олигарсите ако е јасно дека од членство во евроатланскиот казан аир ќе имаат токму само тие, иако гомуверуваат Народ дека мад&млако ќе течат, само какви!?

е сега новиот портал, ок би рекол Аирлија за иницијативата, НО без институционална еФорумска атмосфера каде во однос дадени јавни информации ќе може да се прозиваат одговорните инстант да одговараат на недоречености или недоносености во системот, во дадениве околности ваков Портал ќе биде Партал кој ќе го кошкаат агитпроповски партиите и новинарите, трошејќи дополнително енергија во однос системските гачки а понив и системските реформи, налик одиш на вебсајт на Тинекс читаш цена таа и таа а дури во Маркет ќе разбереш дека рокот е пред истек или пак дека декларацијата е принтана во Зимбавбе пред да згасне ...

сигруно елитизмот брзо и лесно не може да се ресетира без некој НОВ политички фактор кој ако не самите Граѓани би го иницирале невладините организации како Граѓански Спунт за Непрофитно Здружување иако сега и таа можност ја имаат нво-ата т.е. да бидат профитабилни заради своја самоодржливост, НО тоа повторно е стапица доколку и самите тие не се 24/7 еФорумски отворени сестрано за да ја разголат својата самоуправна душа, да ги имаат сите Проекти Приходи и Расходи со се имиња и презимиња на Ачик (макар и под шифра ако не аватар за некој да не ги таргетира алгоритамски анализирајќи како да ги корумпира како личности) за секој еден Граѓанин да може да ги тимари како јавни, што веројатно треба и сами колективно законски да го издејствуваат, само што знаејќи дека најголем дел од невладиниот сектор функционира заради лапарсан фондациско-технократски снобизам тешко дека до ова и ќе се дојде брзо, та паметно е некој самоиницијативно да повлече нога кон една таква еФорумска атмосфера каде одредено движење би прераснало утре во Партија доколку се нафатат јавно и гласно да склепуваат Идеи во Проекти не само Иницијаторите туку и Членоите на едикое Граѓанско Движење ...

друг начин за да се стигне блиску-до 100% транспаретна атмосфера нема, знаејќи дека постојните политички мастадонти за такво нешто немаат интерес плашејќи се дека така ќе си ослабат врховизмот а со тоа и шансите за перење агитпроповски мозок на Гласачите, бидејќи така и ќе мора да узнаат кој им ги склепува програмите односно од каде како терала копи пасте инвентивноста, oд друга страна постојните мали партии пак се исто така елитистички наштимани дури и покомпактно него политичките мастадонти односно бидејќи веќе затерале затворено малџиски се од старт со фабричка мана, веќе издиференцирани егоистички во однос онуе кои досега си ја терале таму работата клај приклај слично ко и кај големите партии само внатре групирани во еден малџиски економски или идеолошки клан, иако поарно и така тие да повлечат нога но да видиш да неверуваш дека Народ ќе ги препознае како реформатори со тро закаснета транспаретна инерција!? АЈТ да не е без ич ето имало еден обид за таква инвентивност ко што беше МАКЛЕЗЕТ но тро зорт идеализам веројатно за многумина та никој не се ни одважи да се фати на Мрмр оро а што само покажува колму како Народ сме скептични за новини, јасно има и зошто пр. ДА на Циле им има изгледа поматено сметки иако бетер и од малџиски склепана партија, а можеби стравот да се дума јавно на место како еФорум им ремети на Луѓе да излезат од својата комфорна фејкбук зона, чекајќи веројатно пак некој малџиски да повлече нога но што повторно води кон елитизам да одредена тајфа наметнува раК*рс аршин правец идеализам конечно, а што е погрешно бидејќи така Самоодржливост на крај ќе биде повторно резервирана за дадена врхушка наместо за Народ, што би рекле толку од Самопридонесот на Младите во однос МАКЛЕЗЕТ инерцијата [1][2] за која може требаше тро отпојќе време, но Лично премногу беше и што се нафатив да стркалам Мрмр топка, таман работа да требаше сам да ја жонглирам додека се собере екипа, просто екипи многу но наполнија ќе да гашти та Аирлија сега нека си бараат или чекаат нов миг од другде за да пак не ја оплескаат, којзнае може екологистите имаат најдобри шанси вака да ја затераат пркосејќи му на ДОМ како партија на ''зелените'' а потем можат комотно и да ја окупираат на следно партиско изборно собрание реформирајќи ја во 100% транспаретна политичка партија ... бреј колку елитистичко непотистичка е дури и ДОМ тоа е навистина фантазмагорија од чудесија та откако Лиле се пензионираше доброволно за свој заменик донесоа Личност која чиниш ко во инкубатор да е правена за да има компатибилна силуета но во ново пионерско пакување, зар дпмн не беше тоа случај колку не се јајце на јајце како физиономија Љубчо и Грујо само што вториот ќосе, а и по Банко зар Зајко не е негова копија само струмичка, ќе си рече Чоек зато изгледа Киро го беа избрале за десна рака на тито, само што неможел да се здебели соодветно, ех ко кралски династинастии се удабалитичарско наштимани за старо млади лидери, чии маски така тепко им стојат да ко музички ѕвезди не би додржале, НО немајќи Народ алтернатива тоа му ет ќе им ги гланца додека не им натежнат доволно да сами им паднат од штафелај!

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2019 во 03:33

стоичко прашање е кој би го довел Македонскиот Народ до ниво на Непосредна Демократија, логично веќе е јасно грчките удбалитичари го сторија тоа, откако ни помогнаа да разбереме дека кај нас претставничката не функционира бидејќи Народ ова не го бараше а уште помалку вака диктаторски спроведено го очекуваше како ерга-омнес удалитичарско харикири, ваков дил нашите парадни удбалитичарски претставници можеле да прифатат уште на почетокот на 90-ти та со време да ни скрателе маките, но изгледа заради супер себична самобендисаност како би задржувале извршна моќ на ниво на пенкало, ете тоа го прават на крајот од втората декада од овој век, што ако не е злобно е измачувачки како се до сега Народ си го возеле на емоционален национален тобоган а чекале само подобен момент кога и како да му го пуштат глобализмот како земи или остави иако фиктивно бидејќи тој тоа него ни стори туку тие дрско и земаа државнички прав оада го сторат за него што само по себе така сторено е само Најнедемократско Преспанско Чудовиште коеја проголта Македонија анационално, како поинаку Човек да си ја објасни ваквата нивна државничка глупост да Честа на еден Народ ја сведат на тоалетна хартија уставно со која сега ќе треба да си ги полниме џебоите, зар тоа не можеа да го сторат во 90-ти, ќе да си имаат оправдување дека еволуирале закаснето во екстремни глобалисти, но тоа не е точно, тие и претходно си беа наднационални ко југословени а еве созреало време и сега да обзнанат дека ним таквата наднационалност не им избледела туку била тро успана а сега само правовремено ја разбудиле како би станале европеи, уверувајќи ги сите и покрај сета фалц легитимност дека тоа било легално бидејќи сме станале од втор ако не прв балкански вагон претпоследен ако не последен на железната евроТРАНСферзала кон за нас повторно и скорешно федералистичко ботирање, но им вети самарас&ко дека при следната тамошна собраниска ротација која е повеќе од очигледна ќе ги насамарел толку добро да и таа прилика ќе им скубнува ако (или се додека) и Јазикот официјално не го сторат северно македонски освен Народот и Државното Име, значи недоносеноста на дилот им оди дотаму да еутаназија нема да дочекаат, освен милитаризирање на земјата ако и тоа бидне случај бидејќи си ризикуваат натовци така каузален бумеранг заради насилно спинување Народна Волја за одродување, та пак аирлија за грчките удбалитичари што не се целосно спремни ова да им го удоволат на локалниве, а за што повторно треба Поздрав и Пофалба освен Молитва за Нивно Здравје ... ајт налет се' проговoрија бaр кроце за посебноста на Македонците во северна грција и толку скромно да не разбравме дали се гордеат со тоа дека имаат и наднационално глобалистички удбалитичари кои ссе дрзнале да чепнат во грчкиот аријанизам или пак ова е почетк на официјално нивно малцинско демократизирање ете со некакви земјаци на едикои северни македонци   

од друга страна недоносеноста на ерга-омнес дилот (за кој како беше брзоплето протурен велев и при неговото бркање дека уште одма како обезличување наспроти интеграции) е толку голема да натака ќе продуцира не само екстра ризици туку и екстра рамнодушност кај Македонскиот Народ кон институциите кои се приграбени од удбалитичарски мастадонти, што може да се одрази на разни начини но најнапред како изборна апстиненција, нешто што јас го практикувам веќе две децении со исклучок на еден изборен циклус со надеж дека дувнало ветре промени, но после антиасномсково цунами чинам тоа ќе бидне реалност и за многу други сограѓани кои сега се сведени на уште поголема лажна надеж дека уште ова не сме го пробале за да се учипиме во глобалистичките еа-центрифуги, што не е точно, бидејќи во најдобар случај доколку и навистина ова е нормален потег а не шизофрен како ерга-омнес дил, требало да е последна очајна мерка пред кукавичко самоубиство без борба, ако вака се борат со демоните анатема на ним тие никогаш (без разлика што се удбалитичари) како Луѓе нема да си спасат Душа, нејсе, вака дотера Македонија и Македонецот до загарантирана рамнодушност, особено ако и земните Народни Идеали не се субституирани со Небесни како наднационални туку со корпоративно наднационални како земни, среброљубие кое на крај нема да ја крене а не пак исправи Честа ниту пак одржи Моралот на ниво, напротив вака тие само можат да колабираат целосно заради општа резигнираност како новокомпонирани, иако за убава поука е тукашната новокомпонира народна музика дека тоа и не мора да биде случај доколку мнозинството и навистина се среќни со ваквата околност, што може и ќе биднеше реалност ако бар сред одродувачкиот дил Освен Барање Народен Амин да беа и зајковци здрави блефери та и тие ко сите ја условеа блудната европа на инстант коплерај односно или одма инстант интегација или ништо, та можеше таа на грчките удбалитичари да им удоволи 300 милијарди еу спасителни чадори, а ние како 100% неусогласена регулатива сме биле ризик, ќе да се плашат тоа да не е неправедно кон останатите на паркингот предпорти, да речеме нелогично пак во однос Себството но во такви околности и ќе ги разберев сите оние кои најмамонистички својот државен национален код се спремни да го фрлат во корпа, додека ова вака сега е само тешка лакрдија во која ќе си го одбројувате не почетокот на новокомпонираноста тука крајот на изворност топтан целосно, зошто го велам ова бидејќи неспособноста на досегашните удбалитичарски елити кај нас не ветува дека сме кадарни брзо да ги релативизираме сите ризици туку од година во година само нови излегуваат, старите се трупаат, што не е резултат на немање дебело чекмеџе, туку на нефокусираност заради коруптивна закржлавеност, која нема друг начин како да се надмине освен на ачик сите политики да бидат извадени уште кога се во фаза на концепт, а на тоа секој еден администртивец задолжително секторски да мора да допринесува со чешлање ако не штимање на истите, што без институционални еФоруми нема никогаш ни да биде случај ...

но дали ова е возможмо да се случи со постојните удбалитичарски мастадонти, хм, незнам бидејќи се сомневам дека дури и самите да се отворат, ем и инерција кон институционално отворање да пуштат, па дури и впрегнат Непосредно Демократско Секојдневие, тие просто се удбашки насадени а тоа каузално секогаш ќе иницира спиндерела табиетлук во дпмн и sdSSm, не дека не можат да доживеат катарза и тие, но тоа би значело разобличување на цел удбашки табиет кој низ сите овие години Македонска Независност се калемел кај нив, на страна што се удбашки насадени, зар некој мисли дека тоа е возможно, јас не, но како да се тргнат тие од како сраснати за политичката сцена, нормално најнапред Правичност во однос изборниот систем како Една Изборна Единица, иако и тоа не е подобна реалност за Непосредна Демократија бидејќи народните избраници така утре ќе се правдаат како не ги познавале доволно локалните проблеми та и не можеле да впрегнат поголема волја за нивно таманење, ем така ќе се централизираат озбилно партиите, СЕПАК предноста единствено оди во прилог Кревањето Глава на помалите партии, но минус е екстра загубено време за коалиционо здружување или раздружување, но за да се релативизира ваков ризик и профункционира Македонија како Една Функционална Изборна Единица, треба изборна Норма при која ќе им биде заповедано на партиите и независните кандидати да мораат конечна коалиција да имаат предизборно а не да прават постизборно без можност за раздружување по волја бидејќи така и не им бил аминуван изборниот легитимитет, ко што имав забележано пред некое време дека и да не бидне ваквата изборна пракса реалност, да мора секој Пратеник да одговора пред своите избирачи и во најмала рака да мора да биде принуден на брзо биометриско еГласање во својата изборна единица доколку си зема за право да излезе од својот мандат или политиките за кои добил глас [1] да не може да функционира како зајковци на жими баба умрена или пак како груевци на мижи да ти бајам без исаф, но како и да е стокмен изборниот систем, доколку не се случи да админстративците мораат да думаат јавно секојдневно во својот домен на својата позиција и за секторските политики, и како предлози и како закони но и механизми за спроведување на истите, а на тоа еФорумски да смејат да се надоврзуваат експерти од фелата (за што би требало и некоја нова стандардизација пример само магистри или пак нивни колеги со над 20 години работно искуство) и јасно професори или раководители кои ги засега даден сектор, но и граѓански здруженија кои се активни во тој секторски домен, тогаш ни коруптивноста но ниту недоносеноста во однос системот никогаш нема да се надминат правовремено, а фрустрациите и дополнително ќе се зголемуваат бидејќи сме далеку од тоа да станеме Самоодржливи туку попрво се повеќе и повеќе задолжени а така и зависни и заробени, а логично тогај и купени со се партали, но ова сега што се случи со ци-за дилот не фрли на тоа дереџе и пред воопшто некој да не купи односно не распродаде беспари а заради удбалитичарско слинење по столче меѓу западноевропските империјалисти, славољубива похота заради мрзливост за Самоодржлива инерција, дури ни грчката шизофрена надворешна политика кон нас европеите не ја откупија туку попрво ги условија да попуштат околу она што и од секогаш го сакаа иако гчките удбалитичари бар опозиционо глумат дека тоа не е сеуште 100% решен случај, да не треба и да не обесат попат повисоко, којзнае може златнозорци и тоа ќе им го прават на халкидички посетители од северот, да се надеваме компасот им е расипан па ќе си останат дезориентирани, разбирливо сами си дозволивме ваква новокомпомирана реалност, иако се плашам дека ова е и дамбетер како турбофолк, налик народен еуротранс, при што сменивме знаме, сменивме име и дерогиравме нација, остана уште и културата да ја сотреме како северномакедонска на сите нивоа, та да зажалиме зошто не прифативме СлавоМакедонски Идентитет наместо овој аморфно глобалистички, вака сега сме на милост и немилост на 'случајностите' меѓу кои најзорт искушение е што денес во своја држава самите сакаме да станеме граѓани од десетти ред, бреј се надеваат мнозина дека ко такви и ќе опстане Македонцот, што чинам е невозможно долгорочно бидејќи при првиот светски економски колапс или пак Не Дај Боже wwIII, како колектив ќе мора националното да го издигнеме до плафон за да останеме колку толку компактни и спремни да преживееме, но што чинам и нема да се случи, тку попрво клановски пак ќе си затера Народ бидејќи преку ноќ доверба не се гради, ниту пак преку ноќ се разградува, реално нашата Посебност одамна е разнишана уште во времето на титоизмот, а по неговото ресетирање не смогнавме сили да расчистиме со удбашката гангрена та еве сега истата ситен попари со обезличено ветување засреќа меѓу колонизатори и убијци, Среќата како и да ја барате мои мили маусдонци со пари нема да ја купите, а ниту пак ваков или онаков устав ќе ви ја загарантира, таа е како лисица ако ја сведете на физкус материјалистички т.е. ќе ја имте само ако и дозвлите сржта да ви ја испее, но колку долго без срж ќе опстанете!? но да непреудицирам, ниту сум проОК, ниту пак депре, се' зависи кој како и зошто гледа на чашата ко полуполна ил како полупразна, кој сум јас некому да му кажам дека ци-за дилот е дебкл, ваша Слободна Волја кому ќе му верувате, знам само едно деа ве возеа бајаѓи време а ко што гледам ќе ве возат уште побајаѓи додека дочеката Среќа од Самоодржливост, што конечно е вистинска среќа она фамозното цело е кога има се' за сите, но проблемот е што денес мнозина се ненаситни а тоа овој систем им го има загаратирано како кашатализам, тоа пак е повод за 'социјалистите' елитистички да ви најавуваат глобализација која еве изгледа од кај нас експериментално започнува, но која нема да донесе Среќа туку пак подобни и неподони граѓани на новата атлантида заради што инстант истата и ќе пропадне, иако и вавилонската блудница сега не е цвеќе за мирисање, но бар мора преку спинови и агитпроп и глумење демократија да ви продава ветер и магла, а колку вие сте спремни од истите да сркате ко така набавени тоа е друга работа и не би за тоа нонстоп и тука во оваа нишка, имате цела една за тоа, битно Самоодржливост никогаш нема да дочекате ни вака ни така доколку не се свртите озбилно како заедница кон Аграријанизам и тоа здружено помагајќи се без резерви срам или страв, а што ќе биде возможно само ако се случи да думате Рурално Реемигрантски што на крај заради правичност и еднакви можмости за такваинерција за сите социјални групо ќе мора да се ефектуира преку Општински Машински Кругови освен земјишна реформа со предост и тоа на бесплатно користиње во стандардизиран интервал за комотна рурална реемиграција до Самоодржливост, логично има и друга страна на парата а та е да си се гетоизирате и понатака по урбамите џунгли чекајќи од ва да направат удбалитичарските елити најнапред фармациско еугеничарски заморци, а потоа и технократски да ве сведат на киборзи и нивниот идеал хомо-силикон, преку кој С нема да има од слободна волја ако до тоа доје, а единствена надеж за да таквата реалност се сотре и ресетира кон Повисоко е Второто Христово Доаѓање на овој Свет како Месија Кој сепак ќе Го пречекаат како шо ни е кажано и многу Верни бидејќи егеничарите и нивните месонско-пагански мецени нема да можат сите да ги учипат, мнозина уште сега одбиваат кога е очигледно ека сме нампочетокот од крајот н апокалипсата да се слејат во бездушната маса хедонисти кои нандекаденцијата гледаат како благослов, а всушност е чекор до инстант робство потерсене и од физичкото бидејќи доброволно го спрема човек за вечна погибел така, не барајте оправдувања дека не може поинаку, разисете двпати пред да кренете трајно сите четири во вис и на атеизмот и секуларизмот му оставите 100% простор да си ровари по вашите срца, доволно е и само малку волја за погледнете Нагоре и да стекнете Страв Божји преку кој ќе се трудите да се одржувате во Живот се додека не се одважите на искушенијата да удрите Светотаински Христијански наместо безумно да им се предавате, иако дека е лесно не е лесно, денес повеќе специфично отколку напорно, бидејќи преку визијата на телето демоните анатема на нив на ангро си поигруваат со Волјата за Спасение на секого, доволно е и малку пред тв да се опуштите пример една две недели за да се заслабите и за нормален Молитвен Подвиг ако воопшто сте сфатиле дека ви е неопходен, тоа денес не е инфо кутија туку реален театар на соништата во кој вас ве возат не само духови туку и ситни мачители кои се потфаќаат од спунт цицајќи ви ја како идоли така вашата Благодат како животна енергија, енргетски вампири кои и преку фејкбук тоа озбилно го прават доколку сте таму учипени здраво секојдневно, но духовите како си ја возат ни самите елити си немаат претстава, Самоодржливост да, со даљинско и маус во рака, ако тоа ви е идеалот над идеалите аирлија на среќата допеколна, за што убаво е секогаш да се сеќавате на Христовата Поука за Талантите како би се избавиле!
   

Изменето од Zelenikovo - 27.Јануари.2019 во 04:44
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2019 во 17:23

би било корисно заради мотивираност кон што поголема инерција за непосредна демократија да се освестува Народ дека постојниот меритократски систем ќе биде заложник на удбалитичарско-клановски елити се додека не разбереме дека тие во системски затворено општество (каде самите себе тие си се контролори без никакви ефективни граѓански механизми за контрола) дека како такви никогаш и нема на поарно да се менуваат, а својата недоносеност ќе ја маскираат во недоглед ветувајќи копи-пасте реформи чиј евентуален бенефит го дочекува претежно легислативно хартијата но не и реално народот!

реално и да ги запази Народ е-општествено ако нема ригиден начин за награда и казна виа независна интелектуална оцена , онака технократски Народ да ги есапи законодавците извршната власт и администрација па и судуите, така е-општествена реалност прашање е пак дали ќе изнедрува ефективност во системот ако како репер навистина држи поентат ан др.Милан Брдар дека удбалитичарите никогаш не знаеле за етика терајќи си макивејалистички само низ призма на интерес за моќ и власт [1]

би заклучил за да дочека Македонија подобро утре треба да ги искористи сите современи алатки кои како општество може да ги впрегне заради системско подмачкување, најнапред штимајќи од 1. Инстиционални еФоруми како конечно би отпочнала активна јавна дебата правовремено а не ко сега медиумски и постфестум најчесто, тоа пак изнудува од 2. биометриско впрегнување поозбилно за секој еден учен во фелата и кога е на пат та дури бил и Иселеник или надворешен експерт да може да пристапи лесно и брзо на соодветниот Институционален еФорум во својата област каде како стручен нешто би фалел кудел или предложувал, а така тоа ќе доведе и до под 3. голем простор за Непосредна Ддемократија бидејќи кога би се одважиле да ја користиме секојдневно биометрсиката технологија така би извадиле и брзи Референдуми Избори Анкети кои ќе помогнат сиатемот да не биде злоупотребуван ако ништо друго од недоносени проекти агенди идеи во најмала рака истите брзо ќе се редивираат штом и експертите имаат слободен и отворен простор за делување ем Народ има начин како нешто што не му е по ќеиф да го осуети и застане на пат на клановско-елитистичкото самоволие кое сега и до сега вирешее во државава, што не значи дека мед и млеко така ќе потече но ќе вадиме максимум што може да се извади од политичарите и административците кои доколку вака транспартно им е отворена фиока сакале нејќеле ќе мора да почнат да се помагаат наместо агитпроповски или непотистичи да се тапшаат по рамо додека Народ паѓа во депресија од ден во ден се повеќе, вака судиите малку тешко дека ќе бидат реформирани со лесно ко што вели Тортевски кој е тој што може да им мери во правосилноста, но доволно е на ачик да им се предмети за да се плашат дека некој може да им најде јајцево влакното и да им го скрши така од глава виа екстра правна помош и постфестум а што докол,у е репер потоа за апелациските и врховните судии ем според вота на вратени предмети им се одбива од плата па фино и тие ќе си легнат на агилно брашно, а нека одат нека се корумпираат кога се е на ачик, НО малку зорт би биле Институционални еФоруми ако истите се директно врзани за систем туку треба да се паралелни т.е. да има еден ист тков интерен еФорјм во секоја институција и еден за јавност како не би улетувале хакерски муабети од задна врата некако што може изгледа кнап но на толкава администрација што имаме чинам ќе се систематизира подобно истата за една ваква е-општествена реалност, НО ќе треба можеби и посебна академија за Модератори на Дискусија за да се запази некоја добра културна пракса на комуникација без која вакви еФоруми ќе биднат бетер и од фејкбук касапана, а сетне Народ ќе се научи што се и зошто служат Блогови па и ќе си најде баланс каде може на долго на широко да дума а каде концизно евентуално фуснотирано со абери од свој Блог како би се допкрижал, сетне логично доколку се навикне на ваква системска реалност ќе се отргнува се повеќе од социјалки налик фејкбук а денгубата таму ќе ја тера онаму каде е потребнокога би знаел дека таму некој го чита и разбира како во соодветната област упатен, просто ќе се мобилизира интелектот на право место во право време макар бил скитнат некаде понадвор во меѓувреме, а ако на тоа граѓаните се мотивирани со некакви бенефиции заради е-општествена агилност пример бесплатно јавно здравство и ето и дедовци макар не биле пензионери наместо да киснат по тв-бурекџилници ќе си киснат на пензионерски еФоруми како социјален спунт во нивното локално граѓанско здружение а од каде здружено би дрмале сетне по некој институционален еФорум, само општината од спунт на еѐфорхм на ЗЕЛС да си ја пеглаат така па и нормално ќе дочекаат видливи промени во своето опкружување, вака сега како стојат работите турни ме да кинисам ќе си нишаат врата надлежните, сетне и воркохолик ко Грујо што беше кој и во Недела најнехристијански да оди да делува во звршна власт пак бадијала налет непочитувањето на Верата и Добрата Црковна Духоносна Пракса дека тоа е ден за одмор од Бога Блогословен така, за жал мукает кој им е наметнат ко таков и на мнозина во приватниот сектор а бидејќи тие си немаат синдикат или пак се уценети некако па ќе си голтаат кнедли и пополека рамнодушноста во однос Верата ќе им се наголемува, и кој има за ова кабает бесвестието на удбалитичарите или Свеста на народот а како Народ да се позиционира над нив ако не ги запне и нив да си отворат еФорумски партиите аместо онака блогерски да лиферуваат само агитпроп памфлети со кои ќе гимдржат на купнучипените дека некој таму нешто активно работи, можеби копи-пасте е навистина тешка работа!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2019 во 12:40Не сакам да преудицирам дали и нашите власти си нашле некаков изговор за да ја сотрат страницата за архивирање archive.is односно archive.fo а за тоа јас да сум некако крив бидејќи на ангро ја користев за архивирање на маклезет.мк форумот, меѓу другото и за архивирање на многу страници абери и директни линкови до цитати во дадена страница а потоа фуснотирани на овој форум (поприлично и во оваа нишка), којзнае можеби некој од удбашана се изнервирал што не му дала комшика шеќер па ајде некако да му го тупи на Народ за да си истресе од спунт склет гурабии, НО нивна работа ето бар не се единствени [1] хм можам да замислам како и зошто се одлучиле на ваков чекор којзнае може изис и озирис им дремат у двор, нејсе, ако и кога низ фуснтиве во нишкава налетате на од мене линкувани абери на archive.is/fo доколку сакате да ги видите ќе мора да одите преку прокси сајт и се си е ок ...

пр. преку некој прокси сајт налик https://www.kproxy.com

односно линкот од фуснотата

http://archive.li/5m2tW#selection-2095.142-2095.156

копирајте го и срчнете го преку прокси сајтот, тој или кој било друг

https://www.free-proxy.com


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2020 во 15:21
за да се надминат стравовите од технократско општество натака, значи онакво каде ќе ви наметнуваат стандарди научни елити без контрола од Народ туку во спрега со транснационални банкорп ентитети, итно е неопходна Народна Соработка која сред Отворен Административен и Политички Систем би спречиле на мала врата во иднина секакви ризици па и трансхуманистички илити ко сега технолошки [1]
како очекувате и кој очекувате тоа да го стори за вас ако не самите вие, безбедносните служби и да наидат на некаков основан ризик од таква природа мислите ќе тревожат ноу туку гоу вит флоу бидејќи е преголем залак за да некој од тие безбедљаци излезе во јавност а потоа во најдобар случај го изнасеират колегите а во најлош таргетираат како паничар кој предизвикува вознемиреност така инвеститорска сомничавост та или ќе заќути или ќе го заќутат или еветуално да го сврти муабетот на нешто налик свиркачко тв или нет шоу! значи и кога би сакале да таласаат за такво нешто нема подобни околности, а доколку вам фејкбук ви изгледа за соодветна веројатно циа веќе ви опрала Слободоумноста! таму освен спиндерела шеми друго нема ни да дочекате налет можноста за социјално и емпатично вмрежување!
сепак грото фејкбук вмреженост е заради денгуба, што вели рабниот научник КрешоМ таму невропластичноста на мозокот [1] ви се штима за сензационализам конзумеризам и елитизам, иако јас би рекол воедно и ве програмираат потсвесно [2] во секој случај потенцијалот за Заедничко делување сведен е на -1 ниту на 0 а не пак на +1, на свое т.е. на 0 би биле доколку сте прешалтале на некоја локална социјална мрежа доколку некогаш таква бидне некако тренд а на+1 би биле кога преку таквата мрежа е-општествено би можел да допринесувате или пак гоштимате Систем преку Портал за Институционални еФоруми комбинации многу [3] а една побитна би била како тие институционални еФоруми бидна навистина отворени т.е. сита јавна документација да биде извадена на ачик јавно за чешлање од страна на Граѓаните, бидејќи сегашниов е-срвис на зајковци data.gov.mk [4] полош дури и од оној на груевци uslugi.gov.mk нема никогаш ете пример во однос свлечиштата да повлече абери кои би ја унапредиле детекцијата на истите [5] во најмала рака треба интерни институционални еФоруми, но бидејќи Администрација е во Служба на Народ па по која логика некој стручен па и лаик да не може да посочи идеја за да се подобруваат нештата а ете ниту сака партиски да дума ниту пак го интересира која партија е на власт но сепак сака даден ризик во однос својата околина што повеќе и што побрзо да се минимизира ако веќе не може да се ресетира!

за вакво нешто освен ФИНКИ и Мин за Инф., би требало и една Агенција а не само Служба за дигитализација која сега ја има во мин за Култура заради е-архива за културното наследство, која ако не да координира еден ваков процес на Отворени Институционални еФоруми бар да ги поучува како најбрзо тоа да се прави за да паралелно постои и пишана и електронка документација по институциите која и во двата случаја би му била на дофат на Народ бар преку Граѓански Здруженија ако не директно, просто само досегашните архиви по институциите да се дигитализираат та треба екстра време и волја кои само доколку постои соодветна агенција бар на определено време таквиот процес би бил ефективен инаку едно три четири децении наатака ќе чекате на Отворен Систем дури и утре законски го стокмиле! но бадијала сите Абери да се на Ачик доколку нема официјален простор каде истите да се дебатираат низ анализи, претпоставувам така и на мнозина би им бил Живот поинтересен дали во слободно или работно време истражувајќи од каде до каде можат да претураат од празно во шупливо сред кашаталистички збрцаните политики! верувам една ваква инерција доколку види бел ден ќе не Сплоти во фактот > дека во мала држава како нашата со стандард како нашиот нема друг начин да се форсира Самоодржливост (и Ефективност воопшто) освен ако државата не инвестира во вистински државни (а не строго во јавно-приватно партнерство) проекти, Но проблемот се приоритетите кои доколку постои ваква Континуирана на право место Јавна Дебата многу прецизно ќе бидат лоцирани, а така и со ефектен аир спроведени било тоа станувало збор за Бездомни Сограѓани или пак за бизнисмени, оние пак в среде така и да се бројлери бар ќе имаат каде брзо да го пријават мобинг, а така анализирајќи ги околности да се изнаоѓаат подобни решенија или санкции кои нема да бидат пенолошки за да полнат затвори туку пенолошки за да обновуваат Стари Села кои ако ги имаме та во небрано некогаш и ќе ги искористиме, зошто некој склетџија да мора заради некакви зицери да лежи меѓу асли-криминалци зандани поарно нека оди нека реновира по државни-комуни Селска Идила можеби одржува јавни патишта итн. ОВА БИ БИЛО И ЗАКЛУЧОК вам вакви идеи двајца без тројца експерти и да ви ги пуштат низ партиски филтер пак на крај ќе испродуцираат недоносени ефекти во политиките освен ако истите не се во континуитет разработувани од Секој кој би сакал да помогни, нешто што не е возможно поинаку освен преку Самоуправна Надеж виа Институционални еФоруми но и брза е-Непосредна Демократија како ако не секојдневно бар еднаш неделно поозбилни Референдуми ќе аминуваат или отфрлаат озбилни политички маневри ...

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2020 во 03:25

пишувајќи на тема светски економски кризи, од спунт се наметна муабетот за наш опстанок, а во тамошниот последен пост [1] спомнувајќи ги двокатните скопски старо-нови духои од јавни превозни кочии, се потсетив на нивната нишка на Билд, каде ме изненади еден концизен коментар во однос Билд како своевремен тазе Тематски еФорум во Македонија кој уште веднаш имал капацитет за влијание низ самата фокусирана дебата како појава [2] но за жал влијание врз удбалитичарските агитпроп табори наместо врз стручната фела да и таа се вклучи во думањето и се стркала бар невладина инерција за општонародно добро, што сега пак во ултра-фејкбук учипеност на грото сограѓани е уште понеопходно како не би си губеле тривијално времето на алајкохолизам по туѓи мрежи и ќумези, туку би гледале секој во својата област да може да помогне општонародно дали експертски или пак опен-маиндед креативно, што ете како инерција треба да е некако и законски стимулирано да Граѓанските Здруженија мора да имаат свој еФорум како би биле легитимни за регистриција, а што пополека потенцијално би ја актуелизирала 1-та точка од 1-от пост во нишкава за неопходност денеска и од Институционални еФоруми заради поголема Транспаретност но и самоцензура на кабадјџиите корумпираните и неинвентивните административни сограѓани, иако сето тоа далеку побрзо ќе се постигне доколку младите истераат отворена трета опција која би се наметнала така да просто без неа неможе ни левица ни десница да се одржи на власт та да се истурка инстант е-нституционална реформа која ако не друго ќе ги отпуши постојните агенди на ангро, а посекако ќе отвори простор за многу нови кои општесвено се битни неопходни или ургетни а сепак заради недостаток на нивна турбо разработка пред да се планираат и проектираат официјално денеска на крај или не се остваруваат или потфрлаат озбилно во своите проекции резултати нусефекти ...

назнам зошто но паметни Чоеци би искористиле максимум што имаат од алати и алтки во својата работа, кај нас пак ко по обичај работат без алат, војска нема оружје, полиција нема светилки, болничари немаат кислород како за нив така и за пациенти бреј наместо тоа да е стандард во сите клиники исклучок само за на пулмо (да не верглам за сите ставки) А КОНЕЧНО админстрација која е затрупана во папирологија нема еФоруми како полесно и меѓусебно би имала евидеција ако не испомош и дебата за поарно, а не пак така со Народ да е на ачик Транспаретно отворена како ете би се самоцензурирала ако не друго да не си тераат како им драго или на шефои им дремело за тоа, бидејќи регулаторна гиљотина и да има исто ко да ја нема! битно ќе чекаме или алатот да ни ќидне па да мјакуме како веќе е прекасно, или пак ќе се чека на сино-стартно знамеце од еу нели реформи на своја рака во еа-казаните виа постојните удбалитичари се само пуста желба, но треба да знаат дека тие во еу се мастадонти и просто неизводливо им отварање на систем со лесно, а доколку некаде имаме ние вишоци за вакви отварање тоа е токму во администрација, ноу нема потреба да се бркаат истите како би се задоволиле некакви ммф рационализациски клими, туку треба правилно да се впрегнат и распределат како би понеле модераторски и административно такви институционални еФоруми кои така на самите административци би им биле од помош доколку е Законска Норма да мора секој одел предметите кои би биле и така на ачик мора кумалативно како структура да ги решава ТА и логично ќе се помагаат колегите таму како кумулативно не би им кинеле групно под казна од плата, бреј дообука требало, дома сами ќе си ја тераат ако сакаат на Народ да му служат а за тоа бидат наградувани! исто корисен момент да сите оние избегани понадвор исто потпомогнат бар со совет до својте екс-колеги! што ко што верглам особено ќе биде корисно доколку стане норма и за Научните Институции [3][4] ех чекаме на другите, а’ ние нив да ги потикнеме на вакво нешто може и ним ќе им се заарни, иако веќе локално имаат некои во еу потпуштено ваква инерција но која наликува повеќе на пи-ар комуникација со Народ, она наместо по меил низ блогови, него ли активна-дебата по теми и прокети ко на еФоруми, за која инерција имате абер во следниот цитат од пост на Билд во првите две фусноти ...
Originally posted by <a href=http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=552&KW=zagreb&PID=228963#228963 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:

единствен лек за сето ова е да се надмине и локалниот и националниот и комшиски и меѓународниот јавашлук на сите нивоа, почнувајќи еве од ова архитектонско-градежното затерување озбилна и сеопфатна реформа за Транспарентност и Соработка меѓу институциите и граѓаните т.е. озбилно терање е-Општество [1][2][3] во спротивно плутократијата и корпцијата и понатака ќе ги држат сите како заложници ако не бројлери пред касапење на овој или оној начин дал индивидуално или колективно, а за што уште треба да се извинува Чоек доколку им закачил суетата некако додека ги коментира нивните зицери промашувања и дебакли!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2020 во 04:41

еве муабет ко врзан абер од нишката ЕИЕ, но во контекст потребата од барање пофункционален политички и административен спин, за не’ само реформите туку воопшто функционалноста на системот да крене на поарно, така речи да се сврти од арестед-девелопмент кон Слободарска Самоодржливост ...

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31574&KW=70%2B1%25&PID=3156389#3156389


Поента > едно е Отворање Систем на Невладино и Партиско Ниво, а сосем друго на Институционално ... за што треба ко што потенцирам голем ако не озбилен консензус од минимум 70+1% Сограѓани, јасно сето тоа да е биометриски подобно осигурано за да не се случува некој резултати некако да спинува! ова е неопходно (како широк народен консензус) за да се разбере дека најнапред за една ваква реформа како Отворена Влада а не само еВлада т.е. отворена администрација систем општество топтан, треба најнапред да се релативизираат на ангро какви и да е скриени стравои на многу елити, ботои, кланои, удбаши, власти и секакви тронои та и секој еден најобичен административец, за да не се случи од паника и пред да завози некој ваква реформа истата да предизвика хаос, бидејќи Сите си знаеме дека после 70 години затворен и зачаурен систем многу што се пикало под тепих наместо да се рециклира правовремено и систем да се ослободува метаболички од сите коруптивни непотистички или апашки вишоци, просто толку имаат метастазирано ваквите навики да многу Луѓе дури и по линија на Син или Внук утре ќе се плашат некој да не извади нешто на ачик а за тоа некако не од одговорниот туку од наследниците да се бара сметка, која пак нормал ако не е испорачана а не постои соодветна амортизација, јасно дека Народ онака изулавено, ко што нема и така каде правилно да канализира вишок склет енергија, ќе земе да се иживува нели според него оправдано врз некој ете нечиј Внук бидејќи тој некој се востановило дека терал некако системски терсене наопаку, многу јасно при даден Отворен Моментум мнозина и ќе излегуваат самите на ачик за да посведочат како биле мобирани за да извршуваат полтронски нечии заврзлами и апашки политики, а нели како би се амнестирале себеси за своето противзаконие за време службувањето, НО и да сакаме кој има време и доволно прецизна истражувачка луфта правилно да се замара дали и навистина тоа било така, просто мнозина само и по овој основ ќе бидат при Отворен Систем исклеветени неправедно а нема да бидат во позиција да можат тоа да го повргнат дали во недостаток на документација, дали заради страв од закани на други од спунт вовлечени не само во криминални ујдурми туку и секојдневна но несовесна работа додека биле во Служба На Народо, нели мнозина Честа им е над се’ макар нечесно работеле во живото, ЗАТОА и најнапред треба Отворање на Партиски и Невладини еФоруми, а дури потоа низ сеопфатна реформа Систем да се Отвора виа Институционални еФоруми, но откако Народ за тоа Референдумски во голем процент се изјасни позитивно ...

но за таква Референдумска Согласност бидне реалност Мислам Чинам И Знам дека треба Амнестија Да Предничи во однос самите дебати како водилка за да цела енергија се насочи кон Подобро Утре наместо бркање вештерки и закопвање во жива кал така, небаре некој ќе спречи иден пожар ако изгорените чкорчиња од претходниот ги крши, напросто тоа ќе биде само добро изгубено време сред вакви околности, што не значи дека не треба да се истражува некоја појава или појави од каков и’ да е склет карактер кои порано вирееле сред зачауренио систем, но тоа треба да е научен приоритет за да не се повтори, односно се лоцираат структурните проблеми, ем за да некој не ќарува утре виа рециклирање пропаганда или сеир на туѓа мака, реално Сите биле жртви на Самиот Таков Систем та дури и неодговорните или коруптивни административци, а посекако и елитите таман биле од глава преку петици реформисти коко Груевски кои и ко такви малу помалу си легнувале на брашно макар и’ немале најнапред склет намери, во најмала рака бар не ко своите претходници, бре толку е замината работа да веќе и најетичкио Примариус пр. ко др.ФеридМ стигнало време кога Слободата ја трампал заради уцени од најнизок удбалитичарски вид, но за што конечно и не е токму неговото клонење со моралнио дух кусур, туку во тиња намакан и на кристал калта ќе му затне одблесокот! чинам треба да е дозволиво секој Сектор во Системот доколку таму вработените се согласни ете бар 70+1% (значи немора сите) Да Може Свештеник Да Влезе И Им Освети А Така И Очисти Работното Место Зграда Институција, доволно и’ читајќи Молитви, јасно ако таму грото се Монотеисти та логично Православен и Исламски Свештеник да е за такво нешто подобен а заради нашата Духоносна Традиција на ова Поднебје, поентата ми е дека во системо има многу што метастазирано и по овој основ, некаде еве пример знам за Собрание дека се случувале супер-склет работи [1][1][1] та зошто соодветно тој што е Специјалец во дадена област во случајов Наши Монотеистички Свештеници такви места да не ги очистуваат, арно ама додека стигнете до ова ниво треба и’ отпојќе Волја за Самоуправна Надеж, а не само ваков декларативен идеализам кој додека види бел ден и ко таков се разработи на Арно за сите, ќе почекате може уште цел век како сте трфнале недоносено, а ваквата трома-реформска-инерција е возможно Правично да се ресетира единствено преку Сплотеност и Волја за Подобро Утре, што пак нема како поинаку да се впрегне него со Сестран Дијалог, но на Право место да е теран истиот, а на кои Невладини и Партиски еФоруми треба и Оштроумна Дебатна Модерација, освен Техничка Администрација на која пак примарна цел треба да и ет да спречи хакирање и технички диверзии, наместо глумење е-агалук, само додека се стекне Добра Модераторска Пракса па треба време а мора од некаде да се почне, но низ константна евалуација и надградба на таквиот еСоживот што е возможно доколку тоа е Прв Социјален Приотитет така етаблиран доколку е јасно дека истиот денес е неопходен од повеќе аспекти, ама како локален-еФорумски-креативен, а не некаков глобалистичко-фејкбуковски-нефункционален, сепак прилагодување ќе треба та и разни модели за што поголема мотивација за Народ да свикне на артикулирано дебатирање, при што би помогнале и пофлексибилни модели пр. за да не се фрустрираат Членои заради скинати постои да има начини како со лесно да се пегла јуруш-табиет а сепак Сите да задржат и фокус и разум воедно имајќи луфта да не ја тераат сувопарно или бројлерски [1][1][1] реално ова се само Алатки ко еФоруми и како ги штимаш така ќе возат, та дури еве вака и Блогерски на еФорум т.е. на долго и широко дробено, наместо прецизно и концизно нешто да е посочено ... што ми велат Пријатели ои Омбре кај со овој Памет кој да ти чита то ферманите, и точно, но немајќи Македонска Блог Платформа ко некогаш та приморан сум тука вака да импровизирам блогерски, а и така нема никаква Дебата па и не ни пречам некому, дали!? но ова не е Добра еФорумска Пракса, сепак низ даден фокус кон фуснотирани поткрепи на дадени идеи аргументи во моите постои упатувам дека и вакво думање може да повлече интерес, бар кај оние кои одредена тема ја контаат, иако кога само нечиј стил е наметнат тоа преоѓа дури и вака во тивка-индоктринација небаре моето е последно, иако јас сум на Јавен Народен еФорум и секој може да влета во Дискусија артикулирано нешто да оспорува демантира и дополни, можеби прочисти, бидејќи на Блог и да сака Чоек да завози дебата во коментари повторно таму егото на домакино е над сите та и мнозина би се устручувале да распалат здраво, зато и паралелни еФоруми на главниот и само за вака спона се неопходни, а потоа на коцинзните Постои во главнио форум таквата елаборација да е просто низ фусноти акцентирана ...

Originally posted by <a href=http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=646&PID=180192#180192 target=_blank rel=nofollow><u>+Protagorist</u></a> +Protagorist напиша:сепак оние кои се Живо засегнати од некоја тема, дури и немале незнам каков идеален простор за фермансување уките разбирањата инфо-мозаиците, сигурно и’ ќе најдат каде да Блогираат апропо истите, сетне и само да фуснотираат опширнио-абер сред еФорумска Дебата без потреба од правдање некому можат своето на право место да го пуштат доволно и како Идеја, можеби некој друг наместо нив нивното така ќе го потенцира, арно ама кој да ги Поучи зошто е неопходно да си имаат Свој Блог, кој Млади да Поучи дека ним таква работа им е неопходно а притоа нема Македонска Блог Платформа а не пак Македонска Социјална Мрежа која може да има таков блогерски штимунг на категоризирање тагирање фуункционалност, што ако бидне случај тоа втемелено така ќе им биде од аир токму на самите Граѓани та и само пр. во Месната Заедница, каде потем тамошниот Одбор артикулирано-избрани (значи локално месно е-реферндумски) ко нејзини Претставници ќе премеруваат Дебати од своето нзс на Општински еФоруми! И вистина може да има еден генерален Општински еФорум утре за се’, но поубо е тоа да ет класифицирано побашка како Област за да фокусот биде што поизоштрен пр. Урбано-Градежен Општински еФорум ем Културно-Забавен ОеФорум и разбира се Економски Општински еФорум, можеби и еден баш Администратвен каде тековни потреби на Жителите на дадена Оптина би се разгледувале Јавно и Гласно, сигурно некои теми подфоруми и категории би се дуплирале, но, постојат линкувања та и во самиот опис можеби како сродни нишки по другите ОеФоруми и ето ќе се искристализира брзо и лесно што и каде како Абер Муабет Прашање Потреба од кого може да врви а да нема вишок фрустрации, кои сепак ќе ги има сакале или не’ по кој и да е основ, та вака бар малку од малку да се растерети евентуална какафоничност помеѓу тековни проблеми и вона-би идеализам на дадена Урбана Заедница Единици а зошто утре не’ и Маало ... Просто се постави ли погрешна основа, ојде ваквата Самоуправна Самоодржилива Надеж во ендек, а имајте На Ум дека сето ова ќе има и озбилни обиди да се осуети не само од земни елити туку и духовни аждаи, бидејќи на сите ним во матно полесно им е да си одработуваат некаква агенда, ним Сложност не им оди од рака бидејќи така се стигнуе до Соживот а потоа и потешко можат да си полнат џепои или горат души, ко сега по сред општ-вакум, смешно но заради вакви стравои болшевичкиот елитизам не допуштил појава на Интернет во ссср, што велат некои комуњари зафурале кашаталистички-исклучиво системски-затворено [1][1] иако тоа нема логика, но елитизам ет елитизам дури и сред комунизам, а не пак денес сред кашатализам!

но освен Системска Амнестија која е логична во вакви склет времиња како би се Сплотиле и Опстанале Самоодржливо чинам ваквиот СОС треба да се пушти и во однос баш криминалците, но за нив само со даден-покајнички грејс период, во најмала рака за да им се каже дека после зацртаниот период на таква асли-криминал амнестија а откако се Отвори Систем и особено се констатирално дека некој однел големо Народно Азно понадвор а не го вратил ем преку истото сеуште остварува екстра профит та и ќе си го јаит со се’ максимални законски пенали, та бар основица да ја вратат ете нек си задржат бонусите од екстра профитот што во меѓувреме го сториле, а посекако така ќе има луфта и многу сторени кривични дела да се затворат бидејќи Мнозина и сами Сред Таква Амнестија ќе се пријават во Полиција за да посведочат дека ошло што ошло и немаат што да вратат, а ним ко Искрени нормално треба и’ да им се Прости, но повторно без сето ова да се издебатира на долго и широко како Идеја и Потенциален Модел За Самоодржлива Реформа нусефектите ќе бидат ко и на досегашните удбалитичарски реформи да многу се ветува та и впрегнува а никаков ефект од сето тоа, или уште полошо контраефект од посакуваното, што пак е директен резултат токму на оние затворено-зачаурени кулоари на системски уфирцани експерти елити и евнуси! по кој основ Народ сите ним да не може да им премерува во реформските пориви или пак тековните одлуки, зошто Невладино а артикулирано да не може да им удира заушки и тоа на сред експертска или советничка маса!? како е затерано не ме чуди од безидејност низ копи-пасте инвентивност да ве сторат и навистина киборзи виа нивните добри намери за кои нормално кога нема кој да им буричка независно вонив јасно е дека во најмала рака се инерција кон некаков иден склет за кој ни самите можат да се свесни макар имале дебело подмачкан бирократски миксер ко оној во европските институции, та и таму каде речиси е невозможно тешко да се влијае на тромоста на системот та пак се Отворени Врати, а овие тука и тоа сред минијатурен апаратчук во споредба таквиот, се’ под клуч држат и покондурено стегаат чалам, или пак ама баш за се’ им дреми чуе илити боли, да видиш да неверуваш ако сами некогаш земат да се оправаат, не дека не е возможно Болен Чоек да оди да се Лечи, но Убо е ако има кој на тоа да го К*ражи, ем потсеќа дека Транспарентност и Искреност не се иста категорија, а за да некој бидне Искрен треба и дадени подобни околности, во овој случај а во однос зачаурениот досегашен систем > туркање Отворено Сплотено а не само еОпштество ... но таквите еФоруми не треба да се само гачка туку активни и Народ мотивиран таму да земе Учество ...

https://webgate.ec.europa.eu/fpfis/forums/h5ncp/
Изменето од Zelenikovo - 31.Мај.2020 во 14:55
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,531 секунди.