IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Пелазги
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Пелазги

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2019 во 21:35

ако меѓу јудејците постои име како Илија, а сега меѓу евреите има глеам и Дардан [1] дефакто тоа е некоја заедничка смиксана нишка меѓу јудејци и филистејци, во тоа време имало и познат тамошен мудрец Дарда [2][2] а интересно подоцна пример се среќава и меѓу арапските племиња големи имиња како Абу Дарда [3][3][3] сепак потеклото на неговото племе е од Јемен [3] што може е резултат на мешње со јудејските племиња или пак може и сосем друга етимологија е во прашање, нејсе, битно тарашкајќи дали има нешто како јеменска конекција, налетав на интересен абер дека филистејците се смиксале и со минојците > Pelesati: the original Philistines, that subsequently mixed with Cretans and the Anakim. [4][4] што пак ја прави конекцијата и симболично со Лавот [5] кој бил белег и за минојците а потоа и за македонците логично пелазгите воопшто ако знаеме дека таквиот мит е наследен преку Херкулес кој впрочем бил палазг [5] последнава фуснота вели дека пелазг бил и Атлас, a еве и негова конекција како син на Јафет (Ноевиот Син) [5] оваа пак фуснота фрла ново светло како теорија, а на која треба да се види како доданимците се пелазги ...

.. просто сето ова го деваливира денешниот модерен грчки ексклузивитет врз Егејската Цивилизација како нешто автохтоно и ексклузивно нивно а заради што можат да стават рака на се што им се сака од бронзено доба навака во егејот, смешно но ете некој им угодил, знаеме и впрочем кој, но зошто тоа не ни мора да е толку европско маслоили пак истото не ни мора да е буквално заради геостратешки аршин скроена меинстрим теорија, можеби ги мрзело да се замаарат европеите па удриле шалвара крој како егејски ексклузовен за грците, иако на овој свет ништо не е случајно, вклучително и палењето на Александискрата Библиотека во антика од римјаните а потоа и раздели-па-владеј комбинациите за т.н. балканци не се освестат и обединат пак како би станале некако на римјаните и нивните внуци опасност, зар не!? аирлија на паметот ако мислите дека тие биле хумани а не геноцидни империјалисти та склет од нив имале и помали племиња а не пак некои кои имаат заедничка нишка а претходно се обединиле под водство на Македонија, не заборавајте рим и атина биле парексаланс копии една на друга како република а Македонија прво европско Царство, та муабетов е хистори рипитинг но во друга форма, иако за волја на вистината не треба да е биде исклучив напротив миксање меѓу пелазгите со данајците се одвивало преку македонците а како пелазги со римјаните виа етрурците, така и може да се најде и заедничко нзс, но прво треба да се запрашаат аите зошто од цел балкан Пелагонија и Пела како топонимија постои токму во Македонија ... истото до душа нека го влечат како аналогија од Дардан ако сакаат ...A Classical Dictionary: Containing an Account of the Principal Proper Names Mentioned in Ancient Authors ...
Charles Anthon - Harper & brothers - 1847

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2019 во 23:55

земено од денешен национално-митолошки аспект дефакто ако албанците се сметаат за дарданци ете така пелазгиско бронзено нзс имаме, преку кое би го надминале меѓусебниот анимозитет за тоа кој е постар или кој е придојден, та да речеме како што кај нас така и кај нив има придојдени, но воедно сигурно има и староседески вајбои, доколку тие пак како современ етникум не се исклучиви и посесивни како грците ќе гледаат ваквото нзс максимално да не сплоти, во спротивно заради Ислам мислам претежно ќе контаат по дифолт дека ако духоносно сме различни иако монотеисти така и културно-историски немаме ништо заедничко, но тоа не е точно, зошто, еве како пак имаме нзс со србите земено неолитски а така и србите со албанците ако воедно за пелазгите Дардан е посочен како митски крал ете по кого Горна Македонијаво даден момент била позната и како Дарданија, значи неолитскта нишка која имаме со срвите преку винчанско и вршничко-аназбеговската неолитска група потоа се префрлува и бронзено пелазгиски т.е. преку винчанското писмо се стигнало до пелазгиското чие постоење се потврдува преку новоотркиените филистејски (пелазгиски) табли од Ашкелон (за кои веќе пуштив абер во третиот пост) пелазгиско писмо како филистејско кое е во корелација со лемниското писмо [1][2][3][4][5] следствено и Линеарното А и Б сите од егејот, можеби навистина одговорот дополнително лежи во Кносос та да разбере кој би јазикот на античките македонци кој бил неразбирлив за античките грци ... интересно аберот од последната фуснота се совпаѓа со новите откритија дека пелазгите се втемелувачи на хититската империја [5] но таму пелазгите го превземаат асирското клинесто писмо [6] којзнае од кое можеби го извадиле подоцна пелазгиското пр. лемниско писмо, она пак што ги поврзува македонците како пелазгиски нусефект со хититите е симболиката за Лавот [7] кои пак хитити не е можно да се асирци бидејќи асирската симболика изобилува со разни претстави [7] иако токму кај асирците се среќава и сонцето во разни форми слични на егејското, но кај асирците неретко и со месечина како дуализам што не е случај и тука, евентуално подоцна во мала азија и селеукидите, нејсе, ваквата моја шпекулација во однос пелазгиското писмо како изнедрено од асирското бива демантирана со пронаоѓањето на глинените табли од Ашкелон од кои заклучокот е дека филистејците (пелазгите) пишувале и говореле античко словенски, што може ќе ви делува смешно но прочитајте го следниот цитиран текст кој ги видоизменува досегашните разбирања за историјата на писмата [8] чудно но меинстримерите чинам уште долго ќе тилтаат дека грчкото писмо е изнедрено од феникијското, а што ако и двете се изнедрени од пелазгиското!?

Цитирај https://www.researchgate.net/publication/305817709_The_Philistine_Inscription_45_from_Ashkelon_Israel

...

The inscription appears to be written in a not survived Proto-Slavic language. This explains why the inscription was correctly recognized as non-Semitic (Cross & Stager, 2006) and why it remained un-deciphered up to now, i.e. simply because its Proto-Slavic nature was not identified. The characters in the Ashkelon inscription, i.e. the
characters of the Philistine alphabet, adhere well to the Cipro-Minoan alphabet which is linked to Linear A and Linear B alphabets
(Evans, 1961; Chadwick, 1987; Chadwick, 1995). All said three alphabets and consequently also the Philistine alphabet appear to descend from the characters and alphabets developed by the South Balkan cultures of Gradeshnitsa, Karanovo, Tartaria, Vincha, Turdosh, Valchi Dol and Magura cave (Stein & Tomezzoli, 2016), because of the influences of said cultures towards the Mediterranean area. It is therefore reasonable to formulate a first hypothesis that the Philistines of the ancient Ashkelon, or the Philistines in general, originated in the area in which said cultures, said characters and said alphabets developed, i.e. the south Balkan, Danubian and Aegean region and a second hypothesis that they were a Proto-Slavic tribe or people. The nature of the Philistines as Proto-Slavic people is not surprising because of the presence in said region of other Proto-Slavic tribes or peoples recently recognized by several authors through the deciphering of South Balkan, Minoan and Linear A inscriptions based on their similarities with the present, surviving Slavic languages (Ambrozic, 2005; Serafimov, 2007; Serafimov & Perdih, 2009; Serafimov & Tomezzoli, 2011; Serafimov & Tomezzoli, 2012; Tomezzoli & Serafimov, 2013; Stein & Tomezzoli, 2016). Unfortunately, the most part of ancient Slavic inscriptions and inscriptions from peoples not yet formally recognized as Slavs, have been lost because written on
perishable materials such as leaves, wooden boards and animal skins. Only in few cases, they survive, because
written on non-perishable materials such as ceramic fragments, as in the case of the inscription 4.5, stone tablets, rocks and metal artifacts. Therefore, only now, on the basis of said surviving inscriptions it is possible to recognize the presence of Proto-Slavic tribes or peoples in Europe and Middle-Orient in the antiquity. The only regret
is that the excavations of the Ashkelon port have not provided further long inscriptions (Cross & Stager, 2006) which could have permitted further confirmations and extensions of the above two hypotheses.

5. Conclusion

This inscription and the above considerations indicate that the Philistines of the ancient Ashkelon, or the Philistines in general, was a Proto-Slavic tribe or people which spoke a non-survived Proto-Slavic language, which settled in the south part of present Israel in the Iron Age, i.e. well before the VII century A.D. generally accepted
period of the Slavs arrival in Eastern Europe.


кој вели дека на балкан не можеме да најдеме нзс, само треба да спуштиме тоа романтичараките новокопомнирани националистички патки за раздели па владеј евроатлански шеми, и бар култоролошки да имаме едно меѓусебно разбирање дека вака или онака имаме еден древен заеднички корен никому ексклузивен, иако Македонија и македонците како наследници на пелазгите ќе им бидат на мнозина трн во око бидејќи Македонија биднала светска космополитско-глобалистичка античка империја, иако дефакто во нејзин основен состав биле и илирите и тракијците просто како сродни пелазгиски племиња, е сега бељата грците без Македонија освен филозофите и полисите тук таму лигата немаат империјален штембил па затоа крекаат пред се' туристичко-маркетиншки денеска дека златното доба на Егејската Цивилизација т.н. хеленизам кое било за време на Македонакото Царство е исклучиво нивно наследство, арно ако можете и Илинден шитнете им го бидејќи Питу Гули бил влав - а тие нели си ги сметаат и власите за грци бидејќи Москополе по балканските војни го лапнале, мислам ок ги разбирам и нашите историчари и нашите удбалитичари што им е мака и во фотеља да седат а не пак нешто да работат за аир на земјава, но треба да се разбере дека преку пелазгите трудот на оние кои ќе се одважат нема вака земено пелазгиски да им биде ниту напорен а уште помалку залуден бидејќи со сложни сили заедно со цел комшилук би думале теоретизирале и пред европеите излеземе и натераме да им го оспорат романтичарски лапнатиот ексклузивитет на грците врз Егејската Цивилизација која дефато се простирала и по цел полуостров угоре па и сите локални Народи и држави имаат право на неа ...Изменето од Zelenikovo - 20.Мај.2019 во 03:44
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2019 во 06:44

би ја потспомнал конекцијата со Китим и Доданим но и Елисеј(Елишах) и Тарсус(Таршиш) како внуци на Јафет (синот на Пророкот Ное) од неговиот син Јаван [1] по што преку филистејците се добива чиста конекција меѓусебно на сите јафетови внуци од Јаван и како се предочени на мапата од првава фуснота, единствено багира нели дека Македонија е позната и како Китим а на мапата е обележана како место каде се населило племето Доданиним кое било спред мапата и на Родос (Роданим), а пак за Китим на мапава е обележан Крит, но дефакто сите тие биле сродни, а за Родос има и посебен момент со етимологијата Род и Раѓање во однос словенскиот јазик, а еве кој сега тврдат научниците не е некаков средновеков сплет на околности туку бил протословенски присутен уште и во бронзено па и неолитско доба ко што вели цитатот горе, само незнам колку постои писмо за споредба меѓу аназабеговската и винчанската култура, логично печатот од Говрлево има доволно абер за споредба со она уникатниот превод Сам Со Бог Сум, но за тоа можеби истражувачи како др.Васил Иљов би помогнале, иако на една таква споредбена анализа најдобар одговор би бил пр. некој како упокоениот др.Ташко Белчев ... туку дали е чиста конекцијата за Елисеј и Тарсус , чинам ет, спореди со предоченииот абер во 5-тата-втора засебна фуснота од горниот пост со мапата за Тарсус од првата фуснота во овој пост каде вели филистејците таму дури не ни придошле покасно туку биле и претходно присутни, а кои потем ја создале Хититската Империја, од друга страна за Елисеј немет многу чист абер (само претпоставки кои можете да ги ѕирнете во аберот од првата фуснота занего) но етимолошки ми звучи на елини ил илири кои како браќа со останатите јаванови синои логично би биле околу нив а не некаде џенем, значи дефакто и библиски се потврдува во претходните постови изнесеното дека пелазгите се филистејци кои биле староседелци (веројатно и со други од внуците на Јафет) во Егејот т.е. биле главното јадро на Егејската Цивилизација, а како тогаш да ги најдеме етрурците, велат тие биле од Тирас еден од Јавановите браќа [2] значи братучеди со Китимци&КО, конечно кога на сето ова ќе се придодаде егејскиот митолошки абер за Атласт од прекминатиот пост а каде е предочен како син на Јафет се доаѓа до заклучок дека т.н. грчката митологија е всушност пелазгиска ...

но има една друга интересна појава, како пелазгите политички комуницирале со останатите правнуци на Пророкот Ное, нормално сигурно си ваделе и очи пр. фригијците(бригите) иако брачеди со хититите ете тие и ги сотреле, нешто што и плдцна пример било случај кога о заминувањето на Алксо3Македонски диадохите се таманеле меѓусебно, но сепак имале и обострана соработка брачедите, а така и движело знаењето иако дефакто златното руно како железо врз која технологија (ете посочувам и на претходната страна од нишкава) имале монопол филистејците им отворало голем простор за рано-железна соработка, а така во сослух биле и со јудејците и со египќаните иако јасно се таманеле, но египќаните ги оставиле на рајат да си владејат со Палестина иако како нивни вазали [1] а така веројатно преку нив и стигнале дорските столбови во Персија а потоа и во Македонија [2][2] е сега ближни сродни или роднински, пелазгите вака ширум егејот сигурно и не биле топтан со ист табиет, што пример и подоцна е случај со сродните антички племиња на Македонскиот Полуостров (ако сметаме дека географски истиот треба да го носи името по најславната империја на него ем која пак ни е и заедничка нишка) кои како илири македонци и тракијци се мирисале (и обединиле под Александар) но посекако и се табале, но воедно и секој си имал тро поразличен пагански култ, иако се' упатува на тоа дека хелиолатрискиот култ постнеолитски станал доминантен локално, но така оние пелазги од Мала Азија пример заминале по паметот на сумерите и акадите кои го величале догон, но интересна е одредена хелиолатриска нишка која се јавува во Египет и Асирија а потоа и меѓу пелазгите во Егејот а симболично типична подоцна за Македонија, ова пак ме замислува како тоа филистејците (пелазгите според ашкелонките табли) ги тимарат меинстримерите како лоза излезена од Кашлухим син на Мизраим овој пак син на Хам-египќаните (братот на Шем-семитите и Јафет-пелазгите, тројцата синови на Пророкот Ное), имате и на крај од потцртаниот вики линк абер дека таквата теорија од старт е недоносена а како резултат можеби на нечии можности од разбирање или може некому му чинело така да ја штима та си ги вклопил во неа и филистејците како египќани! ако пак се прифати таквата претпоставка, тогаш јас би терал и потака со тезите па би рекол пелазгите и египќаните се поблиско јаваново коленошто би го врзал не само за хелиолатрискиот култ тукуни за хорус односно соколот како симбол птица кој бил белег и на македонците, а така Хам наместо кај египќаните би го лоцирал кај азиските народи зар тие од марс паднале т.е. од него произлегле индијците кинезите монголите чудно титулите Кан и Хан звучат интересно во ваков контекст дека, но овз се паушални тези воопшто без аргументи изнесени, па би рекол на Хам ете востановено е дека внуци му се египќаните ноне ми држи тезата дека филистејците се лоза од Мизраим ...

може ќе речете еве го овој сега е и' алтернативен историчар, арно да имаш аналитички ум нели малку е туку денес мора да имаш и докторат, а и да го имаш во случајот ко со др.Белчев др.Иљов и др.Тентов пак ќе те прават меинстримерски недоветен, конечно јас само склопувам мозаик од оние информации кои се достапни на интернет, можеби сум грешка, но бујрум некој нека ме демантира за тоа и абериве одат на еФорум не и во книга или блог за токму да се развие дискусија! и јас би сакал да научам нешто, но не само едноумни меинстримерски теории кои се наметнуваат како догми, небаре историјата е решена мистерија, попрво вас паметот ви е индоктриниран да морате беспоговрно да им ги лапате шемите на евроатланските детерминисти кои немам двојба си имаат своја цел за која повеќе од вас и кога би ја сконтале пак ќе барате влакно во јајцето за да се уверувате бидејќи не ви е јасно дека победниците ја пишуваат историјата онака како ним им одговора а како би си осигурале што поздрава империјална инднина во случајов д романтизмот навака н'с'п евроатланска фатаморгана! нејсе, еве колку да имате абер дека не само јас туку и мнозина други думаат дека постојните меинстримерски теории треба да се преиспитуваат или дополнително поткрепуваат, па на следните три линка ќе најде мислење дека прашање е колку и пелазгите се филистејци, но и поука дека и Стариот Завет можел да претрпува во однос лозите прекројувања на историскиот аманет, што и самите евреи констатираат дека не е спорно [1][1][1][1] значи од старт самата методологија за наметнување меинтримерски заклучоци како конечна вистина е погрешна работа, ниту пак јас имам таква намера со нишкава само упатувам на добра основа за одржлива прото-словенска бронзена теорија преку пелазгите, која и како алтернативна да ја форсирате туристичко-маркетиншки па ќе имате ќар, а не пак да се сплотите така денес бар за едно нешто на балкан, проблемот најчесто е посесивноста па штом во свој двор си извади уникатен артефакт пример 'нашиот' Адам од Говрлево биднува чаламџија над сите останати, ние пак за жал иако чинам за среќа и баш не сме такви во спротивно др.Милош Билбија пример во Грција за слично откритите ќе бидне почесен граќанин на својот град а сигурно и наградувам, кај нас пак онака опуштено си тераме не замарајќи се премногу којекој и штоешто бидејќи нормал си имаме попаметни работи, само проблем е нечиј остојан самоомаловажувачки комплекс, но зар на изботирани сограѓани ќе им мерите во засллепеноста од еа-детерминистичката меинстрим историска сложувалка!? конечно треба и со западот да наоѓаме родни нишки ете го пример Аениј како тројанец итн. но дека така со западот ќе станеме рамноправни тоѐ тнко зѐ нив сме само ресурси и колонии, а којзнае може ќе ве потапшаа по рамо да не постоеше денес Русија како светска сила која по задобиена-словенска линија може да се сплоти со тукашните локални племиња т.е. народи и како словенски етникум уште поголема империја да излезе него Македонско-античката ...

http://www.biblemysteries.com/lectures/philistines.htm

http://www.biblemysteries.com/lectures/philistines1.htm

http://www.biblemysteries.com/lectures/philistines2.htm

http://www.biblemysteries.com/lectures/shishak.htm

http://www.biblemysteries.com/Lectures.htm


треба барање нзс, но низ себичлук тоа не е можно, грците за жал го имаат стиот историски во плафон удрено, а така денез се и смешно-дрски ко Православни Христијани, што пак им ја сотрува Благодатта, ех камо да имаа тие нешто македонско тогаш космополитски ќе делуваат а робовладетелски во однос корењата наследството историјата, затоа и сме поучени од Христа да не придаваме толку значење на генеологијата бидејќи истата е буре без дно во кое ќе ја удавите Слободната Волја на ближните за сметка на стекнување на некој чалам колку лозата ви е посебна и можете коренот да и го дофатите а така и посекако да станете ситни безбожни мачители на неистомисленици, речиси банална ако не погубна работа во однос Потребата од Спасение на Душата наспроти шмирглање на чаламот, но во случајов јас не се обидувам да докажам нешто за да некого сегрегирам туку посочам дека грчко-европската исклучивост за нас денес на балкан како историска е крајно глупа ако не погубна работа, и наместо да ги релативизираме посесивните националистички табиети и се сплотуваме бар за една историска работа ние сеуште си премеруваме акалот онака чив е најубав најстегнат најголем, што да каже Човек освен ваша работа давете се и понатака во евроатланското меинстрим бунило кое како геостратешко-политичко нормално рефлексии фрла и врз Историја, та ве има толку сите на балкан закоравено себично речиси детски инајџиски да мора еве денес како современи македонци да се самоукинеме и официјално како би ги надминале комшиските фобии, но така ништо не сме решиле ем рамнодушен ризик врз себе сме си повлекле, како да мислевме дека сме направиле историски компромис а гледаме ни од блиску грците се немаат аклиматизирано позитивно на ерга-омнес промената, но демек мали сме биле па сме морале сме немале друг излез, гледајте сега само од задна врата така да не сте си отвориле простор за да ве тамани кој стигне бидејќи без патриотизам макар и вештачки како очекувате Народ да е спремен на евентуални идни искушенија да одговори од каква и да се природа дали политичка економска или катастрофална, ете надевајте се сега дека европеите ќе дотрчаат, но ко што гледам ни симболично не ве наградија за удбалитичарската СеМ жртва!


Изменето од Zelenikovo - 20.Мај.2019 во 14:16
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2019 во 14:55


имајќи го во предвид горниов абер за изворна конекција меѓу израелците и пелазгите, а потврдено и митолошко-егејски со погорниот абер за Атлас како син на Пророкот Ное, може да констатирам дека пелазгите биле израелци, но кое од израелските пламиња, логично Дан

http://www.biblemysteries.com/lectures/dan.htm

http://www.biblemysteries.com/lectures/seapeoples.htm

http://www.biblemysteries.com/lectures/wenamun.htm :) шекер виа османлии

според аберов една нишка од тоа племе ошло кон Египет а друга кон балкан, ДоДАНим назнаката на мапата за израелските племиња исто ова го потврдува етимолошки, а дали вас ви светнал ден или дан кои сте тоа е ваша работа, секој си верует во она што сака да верует, конечно како тогаш доданимци станале филистејци т.е. пелазги, одими дојдими и денес после неколку колена китнати низ светвам односно на вашите внуци ќе им се потсмени поприлично и табиет па и личен опис, нејсе, интересно е дека израелското племе дан било највоинствено способно меѓу останатите израелски, во исто време и праведно ако е репер аберот во линков горе, дали е тоа космополитска нишка која потоа ја наследиле и пелазгите незнам, но ако вака се постават работите е е далеку од памет дека и ние сме едни од Избраниот Народ, вака пак поубаво би се разбрала Божјата Промисла да токму македонците имаат чудна улога во распростирањетона Христијанството, прво заради алексондровиот глобализам кога Коине станал античка-лингва-франка по што Христовото Евангелие на Љубовта и ширум светот брзо се распространува, потоа пак чоек од овие простори Свети Константин (нишки) дава инерција за признавање и стандардизирање на Христијанството, а конечно Свети Јустинијан Први (скопски) го конзервира расчистувајќи со сите ереси ...

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2019 во 18:48

што е теорија чунки ви е јасно, што е меинстрим теорија сигурно контате, а дали наметната научна согласност по дифолт е и вистинита тоа не сте се замислиле, мозаикот чим го поставиш на дадена основа тој потем и по неа ќе врви, така и теоријата за стари грци ем пак истата накалемена врз постоен романтичарски национален мит, навистина што се современите грци криви што некои европеи им поставиле одрдена основа како вистинита а тие сега врз истата си одржуваат во живот романтичарскиот национализам!? остај друго не само тие што се заглавени во таквиот филм туку и речиси цела светска научна јавност, но зар не ве прават еа-елитит абдали за многу работи па пак вие си ги сркате како подобни пр. еу е формирана како федералистичка идеја а вие си мислите ќе остане засекогаш унија, хм, како учипени сетне и да сакате да излезете нема да ве остават бидејќи ќе им пореметите на еа-д3терминистите н'с'п агендата, такаи за историјата, но нека ви биде, чим со децении во најдобар случај некој е индоктриниран левооди ти макар и сите факти ги извадил на ачик сврти го десно, и да ска мозок ќе му тилта па ќе се пишмани!

ајт да пробам да фрлам уште тро инерција кон демистификација на еа-спинот дека сите бронени и антички грци според меинстримерите се едно исто, заборавете, логично ако се оди по симболика ќе увидите дека хелиолатриски полисите секаде немале таков култ за главен чиј антички мит е положен на плеќи на Аполон, значи онаму каде него го има тоа во антиката се Дорци, тие пак јасно е дека се античките македонци но и илири и тракијци, ова за тракијците не ми е најпоткрепено но е логично бидејќи се напат кон Троја а и на тројанците што Аполон им бил заштитник така сигурно и на оние меѓу ним и македонците, како илирите имаат врска со Аполон и дорците еве мала поука зар би имале град именуван како Аполонија ем дорски столбои [1] потоа како тие се истоветни со македонците освен што грците не им разбирале јазикота еве за тоа мала напомена [2] понатака бидејќи во вторава фуснта станува збор за абер од книга насловена како За Дорската Раса би посочил интересен абер за теорија како тоа филистејците се воедно и дорци, а бидејќи знаеме дека и оние на Крит и Родос биле дорци тоа фино си се вклопува во мозаикот за преселбата на израелците во неолит н балкан ...

https://lekythos.library.ucy.ac.cy/bitstream/handle/10797/6375/Vogazianos.pdf

имајте на ум дека потопот бил ~12к години пред Христа [1] по што потомците на Пророкот Ное се вели дека почнале пак да ја населуваат земјата, така и доволно време за да израелците првично се шират и кон балкан а востановат неолитски култури како винчанската и вршничко-амзамбеговската кои дефакто биле сродни за сега докажано орнаментално [1] што е и логично сигурно не дремеле во место, но треба да се види натака како писмата терале ил пак карпестата уметност е поврзана ... но и потоа сигурно имало сличности, но од бронзено време веќе има од разни страни влијанија претпоставувам, сепак не би требало да е склет да се бараат орнаментални и лингвистички линкови и сличности помеѓу т.е. како сроден етникум тука познат како пелазги а во Мала Азија како фелистејци кои биле (ко што вели и Вогазианос во предочениот абер горе) Дорци, оние кои меинстримерите денеска ги сметаат како грчки род а всушност грците ако се земе за точен аберот на Мартин Бернал се со египетско афричко потекло т.е. како т.н. класични грци прават инвазија врз оние староседелци кои тука биле не само од бронзено доба туку и од неолит, нормалноко придојдени ги примиле/превземале и митовите и уката, а бидејќи биле на маргини ем трговци па истите и полесно ги сочувале или пак унапредувале, иако аберите од стариот свет поприлично некој се потрудил да ги сотре ко римјаните во Александрија што сториле или денешните грци ко што праеле и прават да многу артефакти и факти кои не им се вклопуваат во нивната аривска мантра да ги фрлаат во море или дробат во каменолом со оглед дека сигурно и не се малку, та кога можеа по Цркви словенските написи да ги стружат и словенските книги да ги палат без никаков стар од Бога што пак за пагански работи и муабети чинам ама ич не им чуе како ќе ги отруваат за да си ја штимаат водата на своја бетоњерка смешно е што вие меинстримерски подоста им ја армарите, во псоледниот случај и политички ерга-омнично бидејќи нели малку е што имате индоктринирани историчари туку треба на нив да им удрите и државен штембил за да случајно и да не се соблазнат да ѕиркаат во вистината ...

за хелени веќе предочив дека е пелазгиски момент, а изведен од хелиолатриска етимологија т.е. Ел исто ко и Ил се префикси за светлина одтаму елини и илири се едно те исто, прашање е само дали навистина дошол култот од египет навака или пак израелците го имале, видете кај Пророкот Захарија дека истиот кај нив бил присутен, додека во Египет доколку сте чуле не бил главен за сите династии напротив само за една како хелиолатриски ајде некаков пагански монотеизам, иако дефакто истиот можам слободно да кажам бил прелест на израелците во однос Единиот Бог бидејќи откако им се Јавил Господ преку Мојсеј немале оправдување понатака за непознание на Вистината, но не само египќаните туку и претходно пред потопот сумерите и акадите исто го немале хелиолатрискиот култ како главен туку е присутен како дуализам од сонце и месечина бар од она што може да се види по стелите, но ова и толку може не е битно бидејќи подоцна митраизмот се провлекувал по сите страни, навистина прашање е како хелиолатрискиот култ завршил во Македонија за да стане доминантен симбол на Македонското Царство ... вели тоа е периодот кога Аполон го сотрел Питон во Делфи, а знаејќи дека тамошниот храм тогаш бил посветен на магна-матер, јасно е дека симболично ова укажува на неков премин на паганско шалтање од земни кон небесни принципи т.е. од матријархат во патријархат, но што мислам е погрешна теорија или попрво претпоставка, бидејќи јасно ни е дека и пред Проркот Ное постојат Патријарси од Адам па се до него мажите биле глави во племињата земено Библиски, иако жената сигурно имала значаен дел како онаа која племето го одржува во кондиција ... мала дигресија земено од денешен аспект бидејќи племето ви е сега еа-глобалистичко се прашувам што и кому ќе му одржуваат жените!? знаејќи пак дека глобализмот има каша духоносно-универзалистичка духовноост та не ни ви треба нели ни Христијанство ко што не ви ни требаше да бидете свои на своето како Народ туку си се пограѓанчивте 100% пуштајќи некаков нов евроатлански маштаб, но лоза која еугеничарите ќе ја кастрат растат и уживаат ! SEGA MOZE POARNO ODETE BARAJTE NZS SO ESKIMITE !
Изменето од Zelenikovo - 20.Мај.2019 во 19:19
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2019 во 21:16

да не кобам онака ко горе, немора да значи дека ќе завршите ко евреите од персијците - а заради похотата да одите со декадентен лајфстаил кој и сега помалку кубури масовно но ве чека евроатлански на ангро, но бидејќи сте го примиле Печатот на Светиот Дух како Православни трчајки по евроатлански либерализам нормално ќе ве закачи судбината на евреите, но надевајте се дека оние Израелци меѓу вас ќе успејат да измолат поштеда од зла судба! вака видено она горенаведеното Израилци во неолит и не звучи баш ко лапсуз, напротив Пророкот Ное самиот бил исто така Избран како достоен да биде Спасен, логично и неговите поблиски потомци како синои на негоите синои Јафет Шем и Хам исто така биле, додека повторно родот човечки не почнал да забегуе пагански, а од кои внуци ете оние од Шем лозата се евреите кои здобиле пак Божја Милост како Израилци, но знаеме и тие отстапувале од Благочестивоста ко што е наведено во Стариот Завет, а заради што конечно и не го познале Спасителот Христос заради што пак Милост здобиле оние кои Го Познале, но зар очекувате дека нема да ве снајде судбината нз евреите вака како и каде со акалот евроатланско неопагански сте тргнале!?

веројатно вас ќе ве снајде глобалистички судбината на лемнијците кои биле пелазги, а во однос она како биле асимилирани од класичните афрички грци [1] мислам линков е повеќе пуштен како поткрепа за нечија волја да бара сличност меѓу пелазгискиот јазик на лемнијците и хититскиот на малоазиските пелазги, сепак има прецизна прва реченица во текстот која се вклопува добро во контекст вашата идна асимилација, та ако титоистите виа југословенство ве свртија на скопјани сотрувајќи ви дијалектите обичаите традицијата воопшто, понатака евроболшевиците виа федерална европа ќе ве сторат веројатно кинези доколку истата бидне реалност, таман ќе инкубирате некој брус ли или џет ли родум од Македонија, мислам не е толку трагично ако се има предвид какви се' не катастрофи поминале на ова поднебје низ вековите, ако не друго сега бар во тоа си уживате!

веројатно класичните грци дојдени од африка се феникијци односно кананити видено библиски ако сконтаме дека феникијците и кананејците биле слични [1] потоа мешајќи се со пелазгите тука превземале локална митологија но и надодале своја, велат на феникијците посејдон им бил мил, така веројатно и догон им станал фора на оние смиксани филистејци со кананитите, а конечно ако знаеме дека грчкото писмо е изнедрено од феникијското [2][2] та и сето ова е логично, впрочем фенекијската колониззција на Малта [3] е во исто време со онаа на Пелопонес од страна на т.н. класични грци кога и првпат се појавува гpчката алфабета во егејот [4] чудно но библиски нивната лоза излегува акадска односно кананитска преку феникијците [5][5] од таму и полесно разбирливо движењето на митот за посејдон односнo догон кој знаеме дека и некои филистејците го синкретизирале во одреден момент [6][6][6] акадите ете станале и таласократи кои конечно денес и од Слободна Македонија ве наталасаа ерга-омнично како серво-македонски еа-трансери чии политички компромиси наликуваат на оние историските кога крстоносците ошле да ја помагаат Византија а цела ја опљачкале, така и вам навидум ви подале грците рака а всушност се' ви земале бидејќи сте си удриле печат дека веќе национално не постоите, што и може не ќе беше склет ако не бевте соседи со ултра-националистички наштимани држави, така ова ви бидна и современ тројански коњ, бар така изгледа, може сум се прелажал, зависно колку јавето ви е сон, само да не ви стане на крај еугеничарскиот кошмар јаве!?Изменето од Zelenikovo - 21.Мај.2019 во 05:55
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2019 во 16:48
Originally posted by Zelenikovo Zelenikovo напиша:

може да констатирам дека пелазгите биле израелци, но кое од израелските пламиња, логично Дан


ова е избрзан лапсуз, тука треба да стои пелазгите биле израилци преку Пророкот Ное и некоговиот син Јафет т.е. неговиот Јаван, но од јудејските Шем племиња едно Дан скитнало и во Македонија, така да да не ве буни жонглирањето со поими требаше да се држам до аберите попрецизно но сакајќи да потенцирам дека имаме тука и изворни и придојдени и постојни ко што горе во потцртаниот линк упатува дефиницијата Израилци, но да мне лутате од линк во еве ја инкувана поентата и тука [1][2] ова и порано го апострофирав а каде пак убаво напоменувам што и во овој случај требада се земе здраво за готово дека гледајќи на пелазгите како заедничка локална нишка не треба да се фатиме денес ко во стапицата во којѐ се фатени грците се' е наше ние сме најдобрии никој ништо не ни можи, мислам убаво упатувам и во нишкава дека барањето пелазгиско нзс не е за да се фрлам чалам туку за да се сплотат лижните и сличните на балкан т.е закопаат ситнопаланечките романтичарско-национѐлни секири, може во таков контекст ошол и овѐ горе цитираново племето да е и пелазгиско, напротив тоа е јудејско а придојдувајќи во Македонија се измешало со локалните пелазги, дали од тој микс се изнедриле некои македонци незнам но логично ет! ко што реков ова и претходно го верглав (четврти пасус во следната 3-та фуснота) та внимавајте како што сркате [3] сепак убзва прилика да сконта секој кој всушност се Израилци т.е. оние денес кои се Побожни Христијани ко што посочувам во првите две фусноти од овој пост ...

исто друга двосмислена појава која произлегува до абериве за пелазгите како филистејци, ет она нивното предбележување во Стариот Завет како догонови следбеници, дури во првата фуснота од минатиот пост во арч-от од книгата на стр.98 претпоставува дека догон е амон-ра, но боли ли глаава од думање може и навистина е така, ете и јас на многу пати велам ѕвездата деница анатемаго е сабејанска оставштина логично извлечена од акадите бидејќи за разлика од сумерите биле одадени на поголеми магијски езотерии, не дека сумерците биле цвеќиња за мирисање, но иедните и другите ги стигнала казна за своeто недоветно однесување во форма на Потоп [1] јас пак гледам на Сонцето од Кутлеш и воопшто хелиолатрските мотиви ширум светот како сончеви, но што не значи дека тие не се склет појава со сабеански вајб [2][2][2] битно на сета овдешна античка бронзена и неолитска историја гледам културно-пагански, и воопшто не се тревожам којекој знаејќи дека во одреден период едни биле вакви едни онакви земено духоносно, та зар и тоа денес не е случај, иако тогаш било поочигледно пример кога јудејците отстапувале од Заветот даден пред Бога [3] во линкот писанието тсрана десно, но го предочувам тој старозаветецстих за да посочам дека засебно се цитирани филистејци и кананити, што не значи дека тамошните филистејци биле имуни на миксои како антропогено така и духоносно, та по дифолт ако во Стариот Завет е наведено дека малозиските пелазги(филистејци) го милувале догон дека сите пелазги угоре кон балкан и потака имале ист духоносен печат, просто дури и денес е воочливо колку не сите етнички слични народи имаат воедно и иста вероисповест, да не набројувам, но очигледно е дека така и не сите кананити од кои произлегле феникијците а потоа од нив т.н. класични грци имале сосем иста нишка, факт е дека на балкан мешајќи се со пелазгите попримиле од локалната митологија иако логично посејдон си го донеле сосебе како догонски рецидив, но возможно е да и преку филистејците да стигнал аберот на запад, но по таа логика а виа сродни племиња пота за македонците би имало и соодветна симболика наместо сонце, иако некои велат морско-кољче постоел како орнамент некде некако в Македонија, во секој случај и зевс -како култ постоел но аполон бил заштник на пелазгите, од сето ова би извлекол чоек заклучук дека не треба да е исклучив напротив да гледа на историјата како мистерија со многу варијабили но кои на крајот од денот е смешно денешните грци да ги присвојуваат зарѐди туристички-маркетинг и ариевски чалам или може попрво компактност на својата држава плашејќи се дека ако раслаби историската индоктринација ќе почнат да им е појавуваат многу малцинства а така и потенцијално ризик за дефрагментација, којзнае, порано или подоцна тоа во федерална европа посекако и ги очекува, бар виа хистори рипитинг процес заради економски и политички бранои на азиски и афрички мигранти ...
     
   
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2019 во 00:12

би било учтиво да ја дообразложам теоријата дека т.н. класични грци не биле пелазги ами феникијци а тие пак имаат кананитска лоза многуверојатно од акадите што би се извлекло заклучок од слични јазични корелации, но прво да видиме дали грчкиот пантеон каков го знаеме не е изведен од феникијскиот та еве предожба која ги потспојува [1] доколку било случај во бронзено доба да имаат такви култови пелазгите тука ќе ги сретневме и на Крит и на Родос и на Троја та и потака, (Крит може е исклучок бидејќи го има бикот за свето животно како што е и во сите вавилонски и египетски религии но како и малоазиските филистејци што го синкретизирале догон така и критските бикот), а дефакто и тројанците не би војувале така жолчно со класичните грци (данајци) да биле сродни, значи ако зевс го нема како појава во бронзено доба тогаш дефакто е донесен од феникијците тука, посеидон исто но и европа исто така, смешно но денес нововалонци се римските внуци европеите кои ја превземаат митологијата за зевс и европа а истата е навистина склет античко-луциферијанска [2] да не е без ич еве уште по некој абер дека зевс и европа се феникијски мит [2][2][2] иако си мешаат историчари тези кaко им чини [2] значи данајските т.н. класични грци немаат ништо ниту со минојците ниту микенците [3] воопшто со пелазгите како етнос туку се феникијци по потекло, а ете и митолошки абер од последната фуснота дека потекнуваат од египет, иако мене повеќе ми држи современата лингвистичка аналогија дека се кананити односно тие рецидив од акадите ко што се рецидив и вавилонците, кои влетувајќи меѓу пелазгите (кои го имаат Линеарно А и Б лемниското итн.) го наметнуваат своето феникијско писмо [3] а и јазикот сигурно онаму каде загосподариле, како поинаку да се разбере моментот дека не ги контале пр. македонците на нивниот јазик а види богати македонците биле грци, не т.н. грци биле феникијци, а феникијците впрочем кананити ...

Цитирај The name Phoenicians, like Latin Poenī (adj. poenicus, later pūnicus), comes from Greek Φοίνικες (Phoínikes). The word φοῖνιξ phoînix meant variably "Phoenician person" .... The folk etymological association of Φοινίκη with φοῖνιξ mirrors that in Akkadian, which tied kinaḫni, kinaḫḫi "Canaan" to kinaḫḫu "red-dyed wool"

The land was natively known as knʿn (compare Eblaite ka-na-na-um, phn|ka-na-na) and its people as the knʿny. In the Amarna letters of the 14th century BC, people from the region called themselves Kenaani or Kinaani, in modern English understood as/equivalent to Canaanite.
https://en.wikipedia.org/wiki/Phoenicia#Etymology

Цитирај Phoenician was a language originally spoken in the coastal (Mediterranean) region then called "Canaan"
https://en.wikipedia.org/wiki/Phoenician_language

Цитирај The Canaanites (Phoenicians, etc., Gen-esis 10. 15–20) are traced in the Bible back to Ham, probablyon account of their being a mixed race and also because, ow-ing to their paganism, they were regarded with contempt bythe biblical writers.
....
Some experts - mainly on the basis of language analysis - assert that the Akkadians, Ammonites, Aramaeans, Assyrians, Babylonians, Cannanites, Edomites, Hebrews, Moabites, and Phoenicians were all Semites originally.
....
876-605: The Assyrians dominated the Phoenicians and the Hebrews. The main cities of the Phoenicians were Acre/Akko, Tyre/Sur, Sidon/Saida, and Byblos (from whence the Greeks, and others, were to take their word for book). The ancient city of Baalbek (in today's Lebanon) was originally center of Baal worship. Baal was the main male god of the Phoenicians/Canaanites and was worshipped in an orgiastic manner as a fertility/phallic icon. (The Greeks much later renamed Baalbek after their Sun god Helios.)
....
http://e-learning.tsu.ge/pluginfile.php/5961/mod_resource/content/0/Chomsky_Hebrew_-_Eternal_language.pdf


ете и времето кога асирците ги сотруваат феникијците се поклопува со наездата на т.н. грци во егеј кај пелазгите, имајте на ум дека како придојдени кај пелазгите феникијците ги миксале своите култови со локалните, па затоа впрочем и толкава збрка на различни антички митолошки толкувања, така и тешко дека според митологија некој ќе врзе крај со крај а единствено логично е јазично да се премеруваат движењата, но кои филолози кај нас се бафтаат со оваа проблематика, за меинстримери нема чуено да извадиле некоја книга, освен што имавме алтернативец како др.Ташко Белчев, кој јасно сигурно нашиве меинстрим археолози историчари и политичари го гледале на криво битно меѓусебе си распределуваат народен кајмак, да му дадат од истиот на некој алтернативец, затоа треба некој од македонистите да смогне сили да основа евладин институт кој би ги подржувал напорите на слободоумни филолози историчари и етнолози, веројатно за такво нешто сега би морало иселениците да се самоорганизираат бидејќи такво нешто пост-ерга-омнично тука ќе наидува на сопки и диверзии нали заради полтронски односи кон ненаситните современи грци кои лапале што лапале и пак малку им веројатно додека не биднеме прав и пепел комплетно дали асимилирани од постојниот глобализам или пак друга наезда, но ако е утеха не има многу по светот но колку од тие многу се самосвесни а не пак сплотени, заради што сето ова ми наликува на изгубено време ако знаеме дека живееме во последните времиња, навистина треба Чоек да се замисли за аберот од првата-втора фуснота во овој пост, бидејќи така земено во прашање е месонско неопаганско насрнување врз Правослвното Христијанство со оглед дека Католиците им се во нивни двор па ги имаат сигурно обработено далеку претходно пред и воопшто неопаганските-месони да тргнат во поход кон Исток каде милом каде силом учипувајќи ги сите кои им стојат на пат во однос нивната геостратешка агенда за евроатлански светски поредок, конечно истиот може не би бил проблем за нас ако не беа во позадина неопагани иако во секуларна волја кожа, дури ни христијанскиот карактер на овој континент не го ставија на ачик туку само паганската симболика ја имаат испреплетено по сите страни, а остај друго и масоните ги имаат издигнато на ниво на религија официјално [1] колку и овие пак да глумат дека не се [2]

веројатно нема меинстримерски нешто особено да се промени во блиска иднина, што не значи дека алтернативно вие не можете да бркате нзс со албанците и србите а попат да ги освестувате и бугарите, бар онаа половина која има македонски корени, бидејќи со нив нема да се разберете низ античка призма бидејќи имаат доцноантичко влетување како кагани во Бугарија та и далеку по слепо ќе држат до доцноантичко словенство него што ќе свртат на бакарно и неолитско словенство, поентата е дека ако на историјата се гледа како заедничка нишка нема да треба никој никому да се чалами или наметнува, но ајт кога ќе здрмаат некакви природни катаклизмични или светски геополитички искушенија и без ова ќе си се сплотат сите тука на полуостровов, брат брата нерани тешко кој го нема!Изменето од Zelenikovo - 22.Мај.2019 во 14:14
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2019 во 12:23

Не сакам да преудицирам дали и нашите власти си нашле некаков изговор за да ја сотрат страницата за архивирање archive.is односно archive.fo а за тоа јас да сум некако крив бидејќи на ангро ја користев за архивирање на маклезет.мк форумот, меѓу другото и за архивирање на многу страници абери и директни линкови до цитати во дадена страница а потоа фуснотирани на овој форум (поприлично и во оваа нишка), којзнае можеби некој од удбашана се изнервирал што не му дала комшика шеќер па ајде некако да му го тупи на Народ за да си истресе од спунт склет гурабии, НО нивна работа ето бар не се единствени [1] хм можам да замислам како и зошто се одлучиле на ваков чекор којзнае може изис и озирис им дремат у двор, нејсе, ако и кога низ фуснтиве во нишкава налетате на од мене линкувани абери на archive.is/fo доколку сакате да ги видите ќе мора да одите преку прокси сајт и се си е ок ...

пр. преку некој прокси сајт налик https://www.kproxy.com

односно линкот од фуснотата

http://archive.is/3Dbq6#selection-1817.0-1817.415

копирајте го и срчнете го преку прокси сајтот, тој или кој било друг

https://www.free-proxy.com


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2020 во 18:41

ајт да сторам Ниет за Дорците кои всушност се исто што и Македонците, може го јавале Дорчо многу тие некои Пелазги :) мајтапо на страна читне го последнио пасус за да потскопчате колкава е нивната големина ... доколку убо се проследи генеологијата низ античките абери за тоа кој~е~кој во тие времиња, дефакто дорците се по потекло Пелазги, а од дорците пак преку Аргос се изнедриле Македонци, ех велат Аргонаутите биле токму тоа Дорци та и Златно Руно сме му донеле на Свето нели премин од бронзено во железно време, еве потфатете ги сите релации во следниот центриран линкуван абер, на кој јас би дозакачил неколку мои сугестии, имате и погоре во нишкава аберисување за Дорци ко Македонци ... но еве и нешто што сум пропуштил да потспомнам [1][1][1][1][1] ете фората не има и ко Столбои #84 ")

1~ https://linguistics.osu.edu/herodotos/ethnonym/european/pelasgians [1]
2 ~ https://linguistics.osu.edu/herodotos/ethnonym/european/pelasgians
3~https://linguistics.osu.edu/herodotos/ethnonym/european/pelasgians
4 ~ https://linguistics.osu.edu/herodotos/ethnonym/european/pelasgians
5~https://linguistics.osu.edu/herodotos/ethnonym/european/pelasgians


но ко што велам во минатио пост за митолошките миксои, внимавајте тешко некој и да врзе етнолошки крај со крај ако не е свесен за миграциите [1] иако ко што може да се види од цитиранио абер во последнава фуснота дефакто постои голема разлика помеѓу македонците и фрците, до некаде слободно би констатирал помеѓу Дорци и Јонци, донекаде видејќи и самите јонци се микс од феникијци и пелазги од кои се издиференцираат грци кои заради својот феникијски корен пологично би било да се етикетираат како Фрци, мислам најубо кога сами тоа себе би си го приуштиле нели заради добрососедските односи денес не би ни се нарушиле откако сега и официјално ние како Народ немаме право (а заради локални евроатлански-трансери) да чепкаме низ Историја по корените, што донекаде е корисен спунт во однос Христијанство како не би си губеле непотребно време во однос минливоста и чаламењето посреди неа за тоа кој е кој и колку е тој! (со др.ПетарМ не го вади во линков та еве го, што вели фокусирајте се на Вечноста)

сепак би рекол за да Чоек се Смири полесно Христијански убо е доколку знае дека во овој Свет мнозина се самоизмамени од чалам/егоизам/славољубие, ем и поубо е да се сети на Божјите Зборови Во овој Свет (а заради Слободната Волја која ја имаат како Луѓе кои го имаат овој Совршен Божји Дар од кој само е поголем Божјиот Дар На Љубовта) посилните го грабаат од послабите животот пример, ова пак ако се аплицира врз историјата како неретко посесивна наука денеска, а во однос потребата од Чалам на оние кои денес завладеале со светов, јасно ќе ви биде дека некому одредена Вистина му боде очи, та за да си осигура своите стравои истата не само што ја спинувал туку и понатака ја спинува, во случајов околу Егејската Цивилизација правејќи го тоа од спунт преку грчка маша, бидејќи оние кои се згнале да ја сотрат научно-спинерски вистината за Македонија и Македонците т.е. ПЕЛАгија и Пелазгите тоа се порано римјаните а денес римските внуци, ете тие си нашле за сходно (иако фактите се на наша страна земено и историски и етнолошки и културно, сепак) низ спинови да ги бутнат под тепих и низ исполитизиран вајб да си етаблираат своја вистина во однос европа а преку грчка маша, небаре некои стари грци сеуште се живи, небаре нивниот јазик и ден денес е тој исти старогрчки а кој всушност не е ништо друго туку античка лингва франка од сите јазични варијации кои постоеле посреди Златното Доба На Егејската Цивилизација т.н. хеленизам, односно времето на постоењето на Македонското Царство, логично чиј корен ако се Пелазгите а тие по цел (т.н.) Балкан се распространети, вистина и повеќе од логично таа Егејска Цивилизација треба да го носи името Пелазгиска а овој балкански полуостров Пелазгиски, сепак бидејќи географски земните региони го носат името на најголемите империи кои таму вирееле логично истиот би требало да го носи името Македонски Полуостров ...

вака видено нам ако ни е јасно дека на овој Свет ама баш се’ е Божја Промисла ние треба со лесно да се смируваме еве знаејќи ја сопствената големина која сепак сеуште се релативизира во денешен контекст и околности изнедрени од романтизмот навака односно месонскиот концепт Нација [1][1][1][1][1] за раздели па владеј шема како никогаш браќата не би се обединиле и му застанат на патот на современиот западен империјализам! всушност Нас треба да не радува фактот што некој до толку се плаши од Нас да мора не само себеси да се прави мутав туку од петни жили преку своите локални ботови и Нас да се обидува да не мутави, тоа само става голем извичник која е нашата големи посреди човечкиот цивилизациски континиум низ вековите, во кој контекст би рекол во однос историјата нам треба да ни е доволно што Ние сме од Бога избрани за многу арно на човештвото да му сториме кога директно кога индиректно, не дека дургите не чинеле, но од аспкет на Спасителен Монотеизам преку Христа нам ни припаднала таа Чест, повторно По Божја Промисла 1. прво да го обединиме стариот антички Свет преку Цар од ова поднебје (роден во Пела) чија најголема мисија како антички глобализам е обединувањето на сите учени преку Коине јазикот кој станал токму тоа античка-лингва-македоника А преку која тро потоа кога Господ Исус Христос Доаѓа на земјата експлозивно по сите страни да се прошири Евангелието На Љубовта т.е. Новиот Завет во Библијата та денес токму најизворната верзија е т.н. Септугинтот напишана токму на Коине, потоа 2. повторно Човек од ова поднебје (роден во Наисус) кој исто припаѓал на хелиолатрискиот култ не само што го руши римското царство и го возобновува во очите на т.н. Византија Второто Македонско Царство преди се’ го Признава Христијанство За Главана Религија во империјата ... потоа 3. Свети Јустинијан (роден во Скупи) расчистува со ересите како најзначајна негова усилба како Византиски Цар воедно формирајќи ја Архиепископијата Јустинијана Прима како трета по примат налик доцноантички амортизер меѓу Христијански Рим и Христијански Цариград кои се препирале за превласт во Илирикум и Македонија т.е. ги прекинал нивните натегања на наједноставен начин доколку се има предвид дека Рим веќе стаил свој Викарен Епископ во 4-ти век во Солун односно претендирал пополека да го подвласти духоносно и Цариград, конечно Царо сторил и многу други големи добра како изградата на Црковниот Храм Света Софија во Цариград, но и воспоставуање цилисходен правен кодекс денес познат во светот како Римско Право кое всушност е византиско или попрво македонско ... потоа 4. Свети Кирил и Методиј го Описменуваат и Покрстуваат Словенскиот Свет изборувајќи повторно рамноправност меѓу латините и грците повторно налик средновековен амортизер помеѓу Христијанскиот Исток и Христијанскиот Запад, а конечно 5. откако Охридската Архиепископија ја наследува и превзема титулата на Јустинијана Прима ги Покрстува браќата Олег и Глеб освен мајка им Олга со што и официјално во Руската Империја станува главна религија Христијанство а подоцна и е главен фактор во историјата за да Московската Архиепископија добие Хиерархиски Статус на што цариградските патријарски во континуитет се противеле, но воедно Охрид и претходно во времето на Свети Климент и Наум Охридски станува Словенски Ерусалим заради големата преведувачка активност на Црковните Духоносни Книги што пак најблиску не упатува до фактот дека денес без таквата инерција ниту Русија а не пак останатите ќе останеле Словени ... Вака видено впрочем на секој еден Македонец и без многу џилитење и чалам ем признанија треба да му е доволно што Живее во ваква Света Земја макар сите останати не шиканирале грабале асимилирале понижувале итн. што се не правеле, бидејќи е речено од Бога дека Последниот Ќе Биде Прв Во Царството Небесно а тешко на оние кои се туркале напред а забораиле на својте Браќа а не пак да ги сотрувале за да си полираат славољубие т.е. чалам односно егоизам им бил главна водилка, дефакто Ние ним им сме Искушение а не тие Нам иако ние треба да Трпиме и се Смируваме, конечно да ги молиме да се Покајат и доколку дакаат и самите да се наречат Македонци тоа да не им го спориме бидејќи никој на овој полуостров нема ексклузивно право особено не денес низ призма на Христијанство да му наметнува или забележува некому што треба сака или може да биде, едноставно речено треба да им подадеме ние ним рака а не да се тревожиме зошто тие би изворното да го приграбуваат било тоа во антички средновековен или современ контекст, нека им е Слава Богу За Се’ а камо да се освестеа сите дека и пред Македонија имало некој тука кој е коренот нејзин Пелагија т.е. Пеласиа и Пелазгите, но и тогаш некој ќе ја бара Пелагонија да ја лапне или да не праи мутави при очи дека македонската котлина е наречена и запомнета како Пелагонија бидејќи им било криво на пелагонците и пајонците зошто ја немаа Пела ко македонците, смешно трагично да и ден денес не контаат сите дека Изворо им е Тука земено генеолошки, а комотно ќе речам по хелиолатриска линија едно исто се како Пелазги подоцнежните етникуми Илири Тракијци и Македонци во кои влегувале разни Племиња и Кралства ...Изменето од Zelenikovo - 06.Мај.2020 во 18:41
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2020 во 00:30

имав пуштено абер на Билд за уредувањето во античка Атина а кој интересно се надоврзува во однос пелазгите и асирците т.е. какво уредување имале асирците логично имале пелазгите, но треба да се види каква слична врска имале филистејците во однос асирците, логично тие биле асирците така да пелазги, но интересно е дека низ ваква претпоставка може конечно да се извлече теорија какво им било општественото уредување на пелазгите ... го имав еднаш чуено Кире Илиевски говореше колку македонците и асирците имаат заедничко, најчесто таквите заклучоци одат по линија на орнаментика пример лавоите и сонцата пр. стелата од нимрут итн. а така може некои ја бркаат конецијата и со Микена итн. сепак ова во однос поредокот најбрзо ја пегла сродноста, иако немора да значи дека истата е културна туку копи-пасте поредок кој и пелазгите го усвоиле ко кралски, зошто да не и обратно а асирците да го прошириле и надградиле ...

значи грците по род феничани т.е. претходно акади, имале градои држави, додека асирците кралства ... исто може да се види сличен моментум меѓу македонците (како наследници произлезени од пелазгите) и асирците во однос припоени или платени војски ... единствено прашање е дали и персијците имале нешто пелазгиско, логично нешто!? бреј какви се не лапсуси прават Луѓе ги стаиле македонците во градои-држави на следниот фус [1] но нејсе сакам само да укажам дека треба да се тераат токму вакви компаративни анализи за да се бара евентуално нзс меѓу асирците и македонците, но низ различни епохи па се до пелазгите далеку порано пред воопшто грците и да се населат на овој полупстров ...

https://go.gale.com/ps/i.do?p=SUIC&u=dist214&v=2.1&it=r&id=GALE%7CEJ3048600011&asid=1592366400000~10669029

Originally posted by <a href=http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=746&PID=240464#240464 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:[1] https://mesopotamia.mrdonn.org/government.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Ostracism#Purpose

https://www.nationalgeographic.com/news/2016/11/greek-ancient-origins-modern-politics/

https://blogs.getty.edu/iris/voting-with-the-ancient-greeks/

многу веројатно за време илјадагодишното владеење на асирците пр. земено митолошки и култовите биле слични тука Магна Матер таму иштар, иако и двата многуверојатно влечат корен од египетскиот за изис, Но подоцна и македонците и асирците го исправаат сонцето односно главен култ им стануе хелиолатрискиот, нешто што пак не било случај во Египед освен за време една династија колку се сеќавам беше в онаа в Мемфис!? дали колку и каква културна слично влијание или сроден корен имале асирците и пелазгите не би можел да кажам, дали сите тие биле миск од постојните околности или пак од една автохтона заедничка нишка се изнедриле, тоа дефакто може да се брка виа филистејците и оние абери за нивната писменост ...
Изменето од Zelenikovo - 16.Јуни.2020 во 01:44
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,152 секунди.