IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Агитпроп
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Агитпроп

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2018 во 03:30

не сакам да коментирам во моментов додека дпмн и sds собираат предизборни поени на говрница, ќе оставам да ви перат мозок со своите недоносени дилови меѓудржавни и меѓупартиски, а ненародни туку глоба'листички, но ќе ја репостирам пораката што ја пратив до Професорт Ферид Мухиќ до неговиот вебсајт, кој ќе беше убаво да е и Блог, а уште поубаво и еФорум, бар за студентитe по Филозофија да можат да фтасаат како Филозоф може да делува реалполитички а притоа да е надсуетното глобалистичко но и надсуетното народно расположен во различни моменти за иста работа, давајќи му предност на едното или другото како независен Пратеник кој сега ретерирајќи од првична позија очигледно станал зависен од инерцијата на коалицијата во која земал учество Парламентарно, може грешам но ми се чини дека го понела олинклузив уцената на зајковци за се' или ништо, но што е чудно бидејќи ко поистакнат Филозоф во земјава така прифаќа дека Република Македонија е ништо, среќа и Брат Ми така не думал иако вели Македонија е послаба и треба да попушти а добра работа е што договорот е асиметричен та ни дава можност откако утре се учипиме во еа-центрифугите ретроактивно ќе можеме честа да си ја вратиме, нели шиткачот не е шиткач ако успее утре шитнатото да си го откупи, ете до некаде навидум слично само што раК*рсот е различен, Професорот вели не е работата заради пари туку заради немање избор, небаре парите Чоек го прават Чоек, небаре ние сме на питачки стап па и навистина ништо друго не ни останува, што реално можеби за многумина кои сакале преку Леб погача та се заборџиле до гуша и навистина е така, но дека сите се такви и дека нешто на поарно ќе се смени доколку повеќе се отвараме кон банкор фатаморганата тоа е благоречено мамонистичка самоизмама преку холограмски очила [1]

се надевам Професорот би нашол за сходно во однос агитпроп спиновите за ерга-омнес дилот ќе се одважи да помуабети во оваа нишка за да подразглобиме дали методите кои беа впрегнати во однос дилот од неговиот предвесник во 1995-та преку неговите довесници во 2001-ва и 2006-та та се до денешниов весник 2018-та се демократски терани натерани ем неистерани во однос Слободната Волја на Граѓаните како Заедница кои за суштни нешта од сите влади за сите политики биле пропагадно извозени и легнати на брашно да ги прифатат државнички а преку земи или остави оправдувања, па бар еден да излезеше од таквите државници да се извинеше за промашувањата кои сега ни велат еа-интегрирањето ќе ги оправи, може ко што подобар чекан би оправил терсене чевлар, напротив ќе бидне и потерсене бидејќи и подалеку чалам ќе стега! слично ко и јас што се обидувам на филозофи да им парирам, но затоа пак сум искрен и повикувам на архивирана јавна е-дебата за да нешто и поднаучам доколку некаде ја грешам! камо и пратениците да ги имаа издебатирано и образложено вака своите ставови пред своите избирачи секој засебно та може и немаше толку да појачуваат децибели во Собрание имајќи ги зад себе како грб Граѓаните а не партиите или коалициите, чунки некогаш и ќе се оправат ...
Цитирај Почитуван Професоре Ферид, нема да биде фер знаејќи дека сте Хуманист да не образложите јавно на што ги теМелите овие изјави вчера од Собраниската Говорница.

"Дали молкот може да го загуши гласното ЗА? Овој референдум всушност покажува дека сме свесни и соочени со ситуацијата дека нема друго чаре" - http://www.libertas.mk/ferid-muhik-se-premisli-dogovorot-gorchi-no-ne-mozheshe-da-bide-podobar/

~ ќе прашам дали не е понуден друг избор за да и речеме дека овој е единствен, тој не треба да ни се нуди бидејќи од секогаш сме го имале а тој е Независност, во случајов истата преку прашање без одговор ако референдумското бидејќи во најдобар случај е двосмислено, нема ни логика да се апстрахира како ништовна бидејќи на двосмислено прашање дале одговор само оние кои го разбрале, по таа логика ако утре слично трик прашање апропо независноста а во однос членство во БРИКС наместо ОТАН некој постави дали молкот ќе биде акламација или револт заради двосмисленост преку апстиненција, која во овој случај е спунт за да Народ не е консултиран бидејќи и така и вака референдумот не е обврзувачки, а се поставува двосмислено прашање кое засега членство во воен сојуз за што треба обврзувачки референдум, та дури и не бил излажан Народ да преку ваква консултација биде заобиколен за да Вие како пратеници на мала врата го внесе утре инстант во ОТАН а без да го прашате, та само и така е премногу нехумано од ваша страна да аминувате недоносена гласност наспроти енормен молк а како би поминал агитпроповски референдумот, бидејќи дефакто преку двосмисленото прашање повлечени се за нос да гласаат ЗА ерга-омнес пример бизнисмени кои како материјалисти битно им е смамо бизнисот да им расте од отанизиран спунт а за што меѓууслов е ерга-омнес договорот, можеби тие не се пред свршен чин каде се наведени иако не сакале да гласаат ЗА истиот да заради ОТАН голтнат кнедла, пример Брат -Ми кој среќа беше на Село та не стигна да се изрезили шиткај ги го Себството заради мамонистички клубови, но доколку пак поминеше референдумот а Вие го ратификувавте мислите ќе се дадеше посетне Обрзувачки Референдум следната пролет за НАТО засебно, чинам не туку пак ќе се повикаше Власта на консултативниот, та и ко сегашното него спинување дури и од ваша страна како Филозоф кој си дозволил како Протагора да се увери дека е се во ред бидејќи конечно зависи од вашата перцепција што е во ред, дури и кога Устав се крши на повеќе нивоа, а на крај можете и како Сократ да ги прашате сите а каде тоа заминавме!?

"Ние сме 120 секој од нас носи на душа 20.000 граѓани. Јас ако сум готов да го изодам патот на чесноста и на праведноста до крај убеден дека нешто е добро за мојот морален став, тоа е еден проблем, но проблемот да ги поведам и 20.000 луѓе ризикувајќи дека можеби грешам, не е така едоставно" https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/politika/мухиќ-ќе-гласам-за-уставните-измен/

~   во однос заминувањето, ќе речам Вие како Хуманист значи сакате да кажете дека НАТО е само одбрамбен сојуз а не и продолжена рака на корпорациите и банките на западниот империјализам, зар Вие како филозоф сте рамнодушни на злото кое додека глуми демократија спроведува диктатура, во послединиот случај со јасмин револуциите наметнувајќи му на Арапскиот Свет либерализам на мала врата ништејќи им го инстант традиционалниот начин на живот за што полесно утре да ги асимилира, веројатно за Вас тоа одеднаш преку ноќ стана едноставно, да замижите пред Вистината дека сакате како пратеници да не фрлите во бројлерска фарма во која ќе имаме почесно место за на други да им наметнуваме и ние официјално либералистичко-корпоратистички јарем!?

ако и кога ќе имате време можете да ја читнете Агитпроп нишката на еФорумот на Идивиди за да се уверите дека сите во оваа држава не се бројлери, ниту пак полтрони, се чудам дали Вие веќе подржувајки членство во евроталанските мамонистички структури дефакто и самите како филозоф наместо Хуманист не станувате Нихилист според вашиот избор излегува дека преку уцени Човек треба да се одважи да го снема, доколку стравот е доволно влезен во коски, тогаш тој не е ни Човек тој е роб на стравот или ако го интегрираат односно асимилираат роб на страшниот ага ако во меѓувреме преживее бидејќи кај агата чалам не се фрла ни во подрум а не пак по керамиди да утре си дозволиме како земја членка да им кажеме не за некоја одлука дури била и апокалиптична, зар во нашето општество се дебатирало на оваа тема и сме се поставиле трезно за да осуетиме вакви ризици наметнувајќи и наши услови при зачленувањето во еа-центрифугите!? Не Значи ако медиумите се пропагандно асимилирани дека и Народот е, а особено не кога преку лаги и спинови е довед да бира меѓу морковот и стапот, а особено што од морковот не е ни на повидок, напротив се раѓа оној стар познат Македонски Инает за кој сигурно сте читале дека Леб и Сол ќе јаде само за да биде Слободен, за жал нашите во најголем број нафатирани политичари не знаат за поголем Идеал од парата која за жал мнозина и ја идолизираат што не значи дека и Народот е како нив, особено бидејќи истиот знае дека тие својот капитал го стекнале преку нивни грб дали рекетирајќи го или пак д мрзливост држејќи го во материјална зачмаеност носејќи само копи-пасте неприменливи за наше поднебје агенди за на крај да го утешат е сега откако ве сотревме ќе ве шитне ме и така ќе бите порадосни надевајќимсе на нови околности, но и сами знаете дека тоа така нема ништо да промени, напротив мизеријата уште ќе биде поголема кога ќе му останат истите удбалитичари а ем и Честа му ја шитнале, на сето ова пак вие сте како Хуманист рамнодушни и велите аирлија, навистина сте станале комформист кој само сака во пензија да му аплаудираат бидејќи полирал нечија суета!

еве ја нишката http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27894&PID=3131850#3131850

Секое ДоброИзменето од Zelenikovo - 16.Октомври.2018 во 03:33
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2018 во 01:44
мал апдејт, меилот не е стигнат до Професорот, заглаил на патарина, та ми се врати известување во форма на: This message may not have been sent by: Nikola Zelenikovo <bravar23@gmail.com> ... This e-mail was sent from a contact form on BeTheme (http://themes.muffingroup.com/betheme) како автоматски одговор од имеил енџинот на промо сајтот на Професорот претпоставувам http://feridmuhic.com иако имеил клиентот може и да не е причината за проблемот бидејќи има чуден спинерски абер во однос проследување пораки до Професорот виа веб администратор претооставувам или кој и да стои зад страницата [1]

се чудам дали воопшто можам и да видам слична веб страница за кој било пратеник, дали воопшто можам јас да ги исконтактирам некако пратениците од мојата изборна единица, сегашни или поранешни, со кого јас пр. да се консултирам како ет Живот сега или како било некогаш + доколку ете сакам нешто да дознаам или пак помогнам, по еду линија Професорот ете има и свој сајт на нет, а сигурно има и при катедрата за Филозофија на УКИМ оставено контакт е-адреса, но дефакто сакав да го побарам Професорот како Народен Избраник, и ето ендек, транспарентност ќе речеме немаме она на некој еФорум да се објаснуваат и премеруваат политики проекции стратегии и меѓу Собраниските Пратеници а не пак со Граѓаните да имаат таква јавна дебата, ето каде пример бар со академските сограѓани да бидат обврзани да говорат, колку и да е тоа сгрегаторски однос оние кои од различни причини се одлучиле или биле приморани да се стекнат со Високо Образование, та остај друго бар вака Блогерски да можеше некој да скрши муабет во однос официјални писанија, и со Политиколози или Научници а не пак со Пратеници ... евала има тук таму по некој интерактивно активен како Професорката Ванковска која можеби е една од ретките како Научник и за малку нереализиран Кандидат за Претседател на Државата, а со која пред десетина години имав прилика на неколку наврати да дебатирам низ коментари на Писанија од нејзиниот Блог [1] која пак прилика денес ја нема на нејзиниот вебсајт [2] интересно токму оние писанија од блогот кои ги архивирав каде со Професорката Ванковска дебатираме апропо нејзин блог-пост за Референдумот а ги бев архивирал токму тие абери веб.архив.орг ги редиректира ко што можете да видите од првата фуснота односно дотичниот пост од следнава адреса [3][4] а на кој блог-пост низ коментари споревме со Професорката дали и зошто Референдум како обврзувачки е неопходен за да еднаш за секогаш знаеме на што сме како Народ, (а ко што и тука во нишкава веќе спомнав како на Маклезет~е~Форумот од спунт пред една година ја анализирав нејзината логиката како чудна ако не удбашка дека заради страв од фалц-фикшн сценарија не требало да има Референдумн   иако во исто време властите во континуитет преговараат за промена на Име за која немаат побарано ниту изборен легитимитет со програма во која ќе речат пример гласајте за ерга-омнес дилање како и теоретски со такво мнозинство би имале бар три чисти за такво преговарање а не преку спинови на крај да ве легнат на брашно преку консултативен референдум кој не е ниту возможен ко таков бидејќи во прашање се круцијални Уставни а не технички Законски промени, сепак Референдум треба и требаше [5] само ниту најдоа нзс постојните политички елити ниту пак истиот е осигуран некако од фалш-ризици пр. биометриски [5][5] зар не е тоа удбаликратијата, незнам само до кога Народ ќе си дозволува да прават поли(удба)тичарите државнички абдал од него преку своите спинови, непосредна демократија кај нас е само параван сличен на фирма-ќерка во сивата економија само што во прашање е трансферирање или затајување на Волјата на Народот преку штимање дали на немање изборен легитимитет преку фалц-референдуми, или пак штимање референдуми за да се инструира пратеничка инклузивност, олинклузив нема што Зајко бидејќи ол-ин е само дефокусирање од удбалитичарскиот табиет за шарај-барај-суши-лажи спинувани агенди кои само и заради Нечесност треба да се повод за оставка, зар на морална одговорност не се повикувало во минатото и за помалку, а не пак за вакви зицери ко клетвите на зајковци [6][6] просто државнички излезе дека не сме легалисти туку стегнати од премиерски опортунисти бидејќи Народ во континуитет на сите избори е лажен од сите партиски лидери ...

над ЛејдиБлу пентхаусот


... и грујо слично думаше па пак потем се истовари одродувачки 2006-та на буК*решкиот отанизиран самит на еа-детерминистите каде со Банко ојдоа со под маса дил та ниту со консултативен референдум не го стори тоа туку со готов предлог Република Македонија (Скопје) замина со ветување дека отпосле ќе референдумувал, не знаеш кој се поодлепени легалистички дали зајковци со консултативен реф. што сакаат пратенички да мсенат име или пак груевци кои ојдоа на отан-самит со сменето при сама инаугурација за прием, зар навистина верувавте ако станевме '06-та отан-членка на тој самит ние ќе организиравме ретроактивни референдуми за Името на Државата а не пак ретроактивно да организиравме задолжителен референдум за членство во воен сојуз како постфестувам народна акламација за отан-пенетрација, зајковци ве прават глуви при уши ама груевци ве правеа слепи при очи само среќа на караманлис и бакојани им проработеа во хипофиза македонски жички та тие наместо ние го абдалисаа бушавио жорж кој очекуваше во отан ги внел уштемден претходно МК, АЛ и ХР, та ете во тој случај многу слепци но блефирајќи на ваша сметка грујо искористи да го подостават премиерски на мира по што се осоколи дека ќе биде волјата на народот референдумски а кој референдум требаше да е веќе претходно истеран за да и воопшто поднесат молба за отан-прием удбалитичарите така слично и ко зајко собирајќи на мала врата изборни поени само што зајко нив ги бери кај своитемеу мецени бидејќи тие заедно со дипстејтовци и го донесоа на власт преку шарен целофан, зар не глумат тие ко удбалитичари демократска држава а всушност станува збор за плутократија [6] што мислите со вакви спинери вам некогаш арно ви се пишува!? ова морам да го повторувам бидејќи еднаш за секогаш мора да се разбере дека Референдумот е Непосредно ПравоПарексаланс за/на Граѓаните а кое право се третира како екс-нихило уставна норма од удбалитичарите, што мислите каузално тоа нели им се удира од спунт на сите заради таквите нивни спинови, И На Бога Не Му Е Мило во колевката на Словенството да се манипулираат дрско Уставот Законот и Законските Механизми како кому му чини по линија на власт, зар толку е тешко да разберат удбалитичарите дека иако Државата е секуларна сепак бидејќи поголемиот број нејзини Граѓани се Монотеистички Верници ги фтасува сите каузалноста на Божјиот Поредок за што не треба врз Библија или К*ран да се заколнуваат за да ги стигне туку доволно е што се радуваат кога мир и напредок има а што директно е врзано и од нашата Свест за тоа да му Благодариме на Бога низ ЛитургискоСлавословие како Христијани и ЏумаНамаз како Муслимани, дури и тоа сме го правеле традиционално само за Големите Верски Празници) ... интересно од архивираните абери од некогашниот МК блогерај оние блогови на интелектуалци како Самакоски Ванковска Петровски итн. ги немет, еве на Ванковска во однос мојата конверзација низ коментари со Професорката го бев архивирал аберот 2013-та откако One најавија дека го затвораат блогерај, а и снапшот-от беше прегледен до 2016-та, та јасно е дека ги превзеле дискоите и днс-от удбашана ставајќи robots file и на нејзиниот блог но и на многу други каде сметале дека не е потребно во јавност да останат абери од таквите дебати, ко што беше слично и со мојот блог, чунки ќе се одважеа да ги пуштат ако можеа и на archive.org снапшотите да ги сменат како едитирајќим ретроактивно да спинуваат нечии абери можеби, навистина законски така стојат работите да блоговите тогаш иако беа авторски не беа никако обврзани на нешиткање затворање или неедитирање Пепи&Тренди а зошто ко он.нетовци го офнаа и блогерајот не ми оди во глава освен ако на тоа не биле принудени од некоја удбашана!? логично кај нив треба да се архиви, сигурно на VIP не им ги шитнаа, којзнае за добра пара австријците и тоа може го лапнале а како инстант би ни сотреле слободниот простор за локална блог платформа каде почнаа пополека да се актуелизираат многу интелектуалци и левичари и десничари и социјалисти и капиталисти и оптимистички песимисти и песимистички оптимисти, но имаше ликои ко сегашниот понадвореш министер НиколаП кој ни за лек не фрли еден пост за него ко елитиста тоа беше мрско да се измеша меѓу Народ, затоа пак ИвицаБ ко негов претходник немаше ништо против, но АЛО блог треба тоа е налик научен уметнички домакински личен Ддневник, но дефакто требаат еФоруми каде ќе се дебатира во однос домашните ставови бидејќи низ блогерски коментари речиси фејкбуковски завршува енергијата оди некогаш срчни ги и поучи се или разбери се, блогерај или фејкбук коментари одат од најблиски пријатели како кyраж и понатамошна инспирација, додека коментирање на еФоруми треба да има клинч идеолошка атмосфера која доколку ет елоквентна и добро модерирана јасно е дека ќе носи на маса издржани решенија кои доколку не се тематски натрупани ко во општи форуми со милион теми за секоја една работа туку се' е прецизно подредено и групирано а притоа стои така како интелектуален абер подолгорочно архивиранo аир навистина ќе имаме сите потаман ... еве пример уште '93-та да се дебатирало вака денес пример ќе бевме поучени колку оригинални агнди имале банко&ко веднаш ко втора влада после експертската а кога приоритети биле приватизација&систематски прегледи веројатно за да оценат кој може да одолее на заразниот модел за менаџерско абдалисување на вработените акционери по наследство чие пак наследстцо откако ќе биде превземено ќе треба да се реекспортира во офшор банки у близина како оние кои им се под рака не би фрлиле дамка а не пак бојаџиски фрактал на ајмладиот премиер во еу ако не во авет донесен на позиција како удбалитичар парексаланс кој ќе потпишуе шеми и разрушуе дилеми од спунт за негои мецени (кои и да биле тие) а така да стигне утре и до почесно претседателско столче, но зар на иста фора и груевци тро покасно синдикалци под нозе не ги ставал [1] никој никого да не осуди, што се криви удбалитичари што удбашана ги создала!?до кога удбашите ќе ве возат незнам, но редно време е вие да ги извозите, како Молитвено та спрегата дбк-мафија-полиција-пратеници-администрација да се ресетира во нејзиниот вајб од интриги зло и сплетки испари, чејс'д'девил'аут, та доколку ситните мачители ве држат во недоглед онемени оглушени или заслепeни Вие како Граѓани секогаш ќе бидете бројлери во животинската фарма на удбалитичарите и нивните мецени од евроатланските детерминисти кои всуношст ссср експериментот треба да го надградат и прошират до оон-светски-наднационален нсп-nwo-њу'ворлд'ордер, едноставноста со која ве држат во пропагандни медиумски кампањи каде ве стимулираат дестимулираат и лоботомираат ко глобалистичко подобни експериментални маусдонци се должи строго на фатаморганата дека постои Слобода на Говор но за да стигнете до неа немате никаква Независна Локална Блог Платформа освен елитистичко соросоиден спунт како блог-простор на республика или цивилмедиа каде ај што ништо не е категоризирано та каде нели се влегува по покана или подобност, а и да има волја некој на сите да им овозможи локална Блог платформа наместо цијанизиран фејкбук (а не пак тематски граѓански наместо општи фантомски еФоруми а не пак институционално тоа да е осигурано така долгорочно) удбашаната одма ќе го ресетираат правовремено доколку така не им се по мерак на своите мецени, така се случи и со неподобни блогери претходно т.е. избрана е група блогови (меѓу кои и мојот kojekoj.blog.com.mk) кои биле Слободоумни и нив ги ресетирале во однос архивираните абери, не ме чуди најнапред заради сличен вајб каде почнаа блогерски да се експонираат во јавност трезни македонци неопиено од евро-отанизирачкото-бунило да ојде К*рбан и цел блогерај, опипаа пулс словенците откако од Он.нет ко Оne-вци го превземаа блогерај ја рестартираа платформата за кратко наводно заради нов интерфејс та кој разбрал разбрал му преживеа блог т.е. требаше да побара реактивирање, но пак Народ продолжи да блогира, за кога видоа дека блоговите се реактивираат наводно скапо им било хостирање и најавија гаснење на блог.ком.мк, до душа оставија простор кој сака да мигрира на блогспот, но дефакто го урнисаа единствениот Македонски Слободен Блог Простор претпоставувам по евроболшевичко барање ко тазе европеизирани словенците немаa против, зато така веќе завозениот моментум на македонска интелектуала на купче да се дружи и надополнува беше запрен дрско останувајќи им како алтернатива цијанизираниот фејкбук ко копи-пасте фејкњуз-бунар зачинет со твит анегдотска себепромоција таман да го ограничат сестрано Народ да се преиспитува а само сеир да фаќа, и навистина удбашите и глобални и локални си истресоа прашината од ногаици бидејќи веќе нема простор за Слободоумност иако навидум е присутна, но така сите се раштркани по сите страни да просто и на фејкбук да земат по групи да дебатираат бидејќи мрежата е за денгуба и маркетинг пред се' јасно е дека интелектуалниот капацитет се сведува на бројлерско кокодакање во кафези посреди цианизираната глобална е-фарма!
да не излезе дека шпекулирам та еве на оние кои им биле подобни архивираните абери им стојат на арцхиве.орг пр.
Боцевски - https://web.archive.org/web/20060221052154/http://theskopjetimes.blog.com.mk/
Трифуновски - https://web.archive.org/web/20080424032002/http://capitalism.blog.com.mk:80/
едикојси професор пријател на кашаталистот - https://web.archive.org/web/20080412203805/http://www.drzavnik.blog.com.mk:80/
охридскио проточен пѐинтер - https://web.archive.org/web/20061102191204/http://mislam.blogspot.com/
на оние пак на кои блогерството им е ко дрога се трансферираа меѓунардоно на блогспот платформата но тоа е налик македонски пратенник во европски или оон парламент просто ниту домашните а не пак сограѓаните го перцепираат, а каде заживува една оригинална поговорка со античко-кинески глинерај [1] пр. скОПски феномени како
НЛО Шоферо - http://volanskopje.blogspot.com/2008/ - чии фото филтри на линкуваниов пост најсимболично го доловуваат мојов монолог во неколкуте нишки на форумов каде кршам клечки за ова или она како спунт за оваква или онаква живејачка в Македонија денеска ...
или јо'но'со'јо'ецот Жарос - http://jasnesumjas.blogspot.com/2006/07/ кој ќе рече na 06.07.2006-та мк.блогерај има перпективи ... и оп инстант го ангажираа Чоек експертски во то gem караванот на Милчин [1] пред речиси една деценија да низ трибини им треби ориз по вијуги на гладни сограѓани за глобализациски ветер&магла, а бидејќи невработеност била регионално најголема, и оп груевци тоа го ресетираа, и оп зајковци сакаат да го повратат, а на крај ќе излезе дека Попис не праеле и едните и другите за да спинуваат партиски агенди, бидејќи ако видиме дека 300к сограѓани се заминати а забораиле да се одјават оп ето ја бројката со која груевци се фалеа како ја вработиле откако пуштија бесплатно здравство за сите, а банковци и зајковци ја прикажуваа пак истата како фактор дека мораме да се одродиме за да еа-детерминистите им бонусираат чекмеџе бидејќи овие тогај ќе направат попис со кој оп откако сме пенетрирале евроатлантски бројките ќе биднат подобно наштимани да во земјава нема ниту еден невработен, опа иха инстант ќе ве оправат, ако се изземат оние кои по некој основ дремат тука а не сакаат т.е. не мораат за 200 евра да трпат мобинг или полтронство како би се пофалиле дома дека тие 200 евра најграѓански ги дале назад во целото на скопската центрифуга преку превоз и хранарина, а нели им останало бонус за да си купат шверцани маици и патики во Шутка, логично поарно ќе оди на три месеца туристички да подзачисти некоја пицерија по еу а со тие пари цела година да живее кабадајџиски тука него да се глави ситнопаланечки во филмои на ситни мачители на кои им се погодило да се учипат во системот од услужни дејности, префабрикат аги од титоизмот, или пак greedфилдери кај кои ќе тренираат менмашин рутинирање подобност за идни нсп околности, нормално живеејќи ко пушачи како непушачи сред скотските пм-ки, бреј велат то ти е исто ко да си испушил 17 цигари и без да ги испушиш :) ќе да ги проколнал скотјани ВладоЈ кога им го истовари '90-та чинам Пуш Пуш Пушиме пуши цела нација со гаранција гајле си нема бидејќи удбашана од секогаш пм-ки им шверца вака или онака во белои дробои и без да знаат!
... туку думањево јоносојојско стои, само неговата математика оит тро удбалитичарски, она наместо сите душа да си отворат, оние што тоа го сториле да се поклановчат за да зеле еден двајца пратеници а мотивација за обединување ќе им била блогерска диоптрија, бреј оштроумност таман адекватна за шортпенсил табање [1]
Цитирај Ако земеме предвид дека само на „блогерај“ има над 6.000 блогери, испаѓа дека политичкиот претставник што би го избрале сите блогери од „блогерај“ би имал повеќе легитимитет отколку некои народни пратеници.
Ако претпоставиме дека барем половина од блогерите се во „1-ца“ и „2-ка“, на следните избори „блогерското политичко лоби“ би можело да се надева дури на две места во Собранието - под услов секој/а блогер/ка да убеди барем двајца членови од нејзиното семејство дека иднината на Македонија е во блогерите.
З'ш да не?


но ок удбашана си е удбашана, на кое и да е ниво од нивната пирамида во сенка која кога татне знаеш дека или лапнала или ќе лапне за сметка на Народ а заради подмачкуење зглобои коски или сива маса нормално и белекожни торбари на медиумска периферија у пирамидална систематизација на кланот над власт, кои пак оПтан-ептен за да се додворат на своите мецени денеска од бришел&вашингтон (ко некогаш во бељаград&дедињак) ето ресетирале каква и да е Трезвеноумност, во мојот случај бидејќи сум освестувал Народ тогај блогерски и тоа пред се' анти'конзумер'стич'ки и анти'империјали'стич'ки апропо себството но попрво како Христијанство отколку македонизам, иако посекако вака или онака се надополнуваат и двата идеала како небесен и земен есхатон доколку се знае дека уште од дамнина и двата била анти'вавилон'ски, но ето ме таргетирале мене и сличните намене, но бар да им обезбедеа на оние мамонистички хармонизираните простор да думаат економски и научно за да ги премеруваат својата елитистичка исклучивост и кашаталистички табиетлукт та за од ачик-спунт да олабават Народ од спинерско-медиумски агитпроп, односно простор за непосредната комуникација на плутократите т.е. удбалитичарите со Граѓаните, ем така не би ескивирале секојдневно соочување со Народ кое денес иако го има кога е на улица се сведува на селфи-сеир, додека пак кога е на фејкбук се сведува на мачо-нарцисоиден-окултизам, НО тоа се само PR маркетиншки спинои кои не дека не треба да ги има напротив поарно да си ја покажат и приватната страна платените-народни-душегрижници него да нагаѓа Народ какви се по дома, но дефинитивно, тоа не е нивната интелектуална страна која пак на Собраниска Говорница ако мислат дека ја исполирале се излажале - таму освен инает и пропагандна реторика збиена во минута две ем развлечена со капаче реплики, не само што не може да ги претстави нивните разбирања знаења идеали туку генерира урнек дека така сите треба да си тераме, она сочекај ги своите 5 минути и удри со тупаницата на маса - кажи им на сите колку Култот на Личноста ти е зашмирглан или исполиран автократски, ЕГО секојдневие преку фејкбук деџурлак во слободно време, професионално истерано преку собраниски канал пред столбот на срамот врз собраниската бема (ако имате предвид дека политиката ви станала религија), и коечно спотерано демон'стративно на улица палејќи кршејќи а во последниот случај тро покреативно боејќи дифтарски на јуриш јавни згради
(џин-шарповски-тертип) [1] ко да се диви животни кои обележуваат територија преку гневни или гнасни извичници кога им се може каде им се сака, зар тоа не е урнек младите да размислуваат сетне анархистичко-дифтарски дека сосила убаина биднува а таквото секојдневие е нормална работа, бар да знаеја младите што-е-што и кој-е-кој та да не лутаат, но ко некому да му одговара да е се' матно или какафонично офарбано та да не се знае кој каков аршин има, чунки затоа немаат ко Народни Пратеници или пак политичка перјаница ниту Блогови ниту еФоруми освен фејкбук профили заради површен анегдотски маркетинг кој мора катадневно да се штима бидејќи од непрегледност ни тие самите ко интелктуалци веќе не се сеќаваат ниту што рекле ниту зад што стоеле, сетне ќе си рече Чоек празноглаи, ноу ноу вака фејкбуковски им е комфорно да спинуваат 24/7 з'ш во спротивно ќе треба да научи Народ какви идеали имаат и дали стојат зад нив, дали се за Традиционализам или за трансхуманизам виа глобализам, а кои ко такви ќе треба и да ги елаборираат а нанив и да даваат одговори на потпрашања, посетне ќе рече некој немаат време та неможеле, ноу ноу мај маусдонианс, така на ачик ќе излезат работите и брзо ќе се востанови од сите дека тие ко удбалитичари погодуваат не за доброто на Народот туку за корпорациите заради народен бројлерлук, а бидејќи сиcтемот станал самоодржлив врз банкор идеали - мамонизмот станува политичка и граѓанска стапица во која од хјуман-рејс стануваме рат-рејс, за кога веќе затерал муабетот да граѓаните живеат за таков систем а не системот дури и ко таков да постои за нив, доколку ова не го ресетираме нормално по логика на хедонистичкиот тредмил инстант-научно чим економијата тера кон автомазиција заради рационализација јасно дека така ќе се консолидира општеството кон киборг трансхуманизам! та зар и сега веќе не сме на пат од бројлерска раса да дотераме до пуш'д'батн мен'машин'држава, а која бидејќи е мала така истата е идеална за експериментална контролна група, дури и пред Eu да се федерализира и да се спои со USA во EA'SS евроатланска-трансфедерална-супер-држава која би довела до нов светски поредок во кој еугеничарите [1] заради ограничените планетарни ресурси, но и неминовниот колапс заради експлоатациските економски агенди (да преку планирана застареност низ трешинг конзумеризам и декаденција) ќе свртат на ордо-аб-чао чистка [2][3] за да остават простор за новата-ариевска-супер-раса не од киборзи туку од мутанти со бионички тела, кои се наадеваат ќе можат така да колонизираат други планети и ресурси за што пак не само што на 'меѓународните' банкор елити им се брза туку постојниот научно-општествен бихејворизам врти неверојатно брзо кон технократско-еугеничарски егзистенционализам, а за кој ние сме ко што реков преку нашиве пуш'д'батн удбалитичари идеални заморчиња за експериментирање, за сега само национално-идеолошки, но за да кога тоа ќе си го дозоволиме доброволно ќе речат ок спремни сте за следната фаза при која сакаат мулти'културализмот да се супституира со глобализам во мало, каде ко технократско-граѓански наместо фолклорно-етнички би можеле да се наместите и за бионичко-хуманистички експеримент, а во кој заради дадена контролиран хаос креиран од нихилистичките концептуални кујни на западот, заради меѓуетнички спинувана супер-касапана би биле потенцијално идеални заморчиња за нови бим-импланти сајбер-протетика и јасно учипени 'слободни' логораши во својата СеМ енклава, а тоа така месоните би сакале конечно да бидне не само експеримент туку и урнек за останатите дека не боли, а дали не е натака тргнат муабетот, ко што неретко знам да кажам во однос фироМ лабосот мнозина веќе пеколно се подобни ко агитпропоско опрани да веќе на ангро си горите Душа со тв,фејкбук,медиумска инерција за полнење&тресење зорт'гурабии преку плукање колнење и завист на ангро, така речиси заглаени во виртуелен змијарник од медиокритет искушенија и гревови, макар биле истите само и ко помисли, а не пак вербални, за конечно заради е-навлечеснот прашање е само кога на улица ќе излезете и навистина живи луѓе ќе јадете, зар гревот не почнува симболично и на мајтап во мотивациска форма за веќе час потоа во дадени околности да се олицетвори во применета анимална уметност заради премерување чалам по средновековен тертип, но почекајте бидејќи моралот ниту евдемониски а не пак сотиролошки [1] да е укрепен туку сензационалистички на рати се разградува како економски оправдана декаденција, така прашање е само на време ма' од која и' да е култура традиционалистите да ги фанатизирате и предизвикате на анархија, заради каков таков отпор кон либерализмот мамонизмот и индивидуализмот, што пак ќе биде повод за сето тоа еа-детерминистите да го сотруваат заради одбрана наводно на светскиот-поредок, при што глобално сите би запнале да ве учипуваат нели безбедносно просто и сега им сместуваат на запад терористички спинови како би прошле 'патриотски-актови' што така и доброволно ќе ве втера во инстант-орвеловска-фарма, за веднаш потоа и во брејв-љу-ворлд пси'хохо'делија преку фармациско-бионичака-еугеника заради земен-боргоиден-рај, сигурно ќе ве уверат неопходно и заради колонизација на други планети, СПИНДЕРЕЛА ДО НЕМАЈКАДЕ, врпочем станува збор за колонизација на што повеќе души за в пеколот, ако можат би ве чекирале уште одма при раѓање како што повеќе храна би си обезбедиле демоните-анатема-на-ним во пеколните лавиринти на заборавот, и што да кажам аирлија ако ова ви звучи поетски гледајте само на мајтап да не си го разберите, но дефакто nwo инерцијата преку еа-центрифугите има паганска позадина зад која стојат луцеферијаните преку енлајнтмент европеизмот кој покрај разни окултузми е изнедрен и од средновековниот неопагански сабеизам, а што во однос Христијанството не можел директно да се наметне туку најнапред преку дуализмот кај Луѓето е протнувано рамноправност меѓу Доброто и злото, а потем и рамнодушност кон Бога преку атеизмот за да кога Човек ќе изгуби Благодат или заради измачување да клекне на колена пред анатемаго или пак да се самоубие од притисок а така пак да ја пополнува квотатата на вечно-пеколно-мени за паднатите духови-анатема-на-ним!!!

фасадата на зградата од кај излезот на кино Култура


размислете убаво за следот на околности тука набројани зар вие не сте во казанот на енлајтмент внуците чии агенди веќе по француската револуција заминале озбилно во филозофијата политиката културата во западниот свет, каде ордо-аб-чао како контролирана катаклизма во која и' да е форма треба како Човештво (пак ќе повторам за што сме предупредени во Откровението) да ве фрли на колена пред анатемаго, штo мислите работите вас вака нема да ве закачат, бреј сите уште сега директно се закачени од декаденцијата како економски мотор за глобална самоодржливост, само што сеуште имате Слободна Волја и можете истата да ја приклоните кон Бога и природно да растете и еволуирате во посветли битија кои се поканети да станат Богови по Благодат т.е. да стигнат блиску до Бога но кои сега се под озбилно искушение да го отфрлат Него преку самоидолизирање ако не преку идолатрија кон разни окултизми (почнувајќи од култови на личности преку култови на пари'власт'моќ па се до култови кон сласти како секс'драгс'глобалфолк) на што единствен пандан е изворна класичност (која својата кулминација ја достигнала природно низ векови а не вештачки низ децении како стилови музики трендови) која ко таква го држи на куп а не го растура Семејството како основна општествена клетка, иако и тоа може да премине во чалам и да бидне повод за осуда наместо спунт за сведоштво и шанса за каква таква избалансираност помеѓу традиционализмот и глобализмот нели во случај да се изнедри некој сестран изворно будење, но да видиш да неверуваш дека денешниот глобализам ќе дочека културен пандан, дури и религиски статистички бакор конзумеризам како земен идеализам е поприсутен во мисли кај Луѓето него Спасение на Душата ~ онака битно е колку и што имаш него каде тоа ќе те однесе, мамонистички чопор кој ќе биде како глутница послушна кон оние кои му ветиле земен рај а всушност не само што го прелажале дека мед&млеко е муабетот туку и робството му го сервираат како Слобода, без разлика дали се склони кон западен или источен империјализам, зар не сте свесни дека кој Лаже му е милениче на таткото-на-лагата-анатемаго, што треба да се случи Честа да си ја вратите и на лагата да не и оставате веќе ширум отворени врати барајќи транспарентност 24/7 од секој еден денешен плитичар кој нема 24/7 да биде затворен во кабинети а само еднаш неделно агитпроповски ќе шмиргла рејтинг на јавни седници заседанија или работни групи, туку постојано ќе дебатира на сите ниво преку институционални еФоруми образложувајќи и правдајќи ги своите политички потези и научно и народно за да биде искрен подеднакво пред сите Граѓани , што треба да се случи патем никого да не Обвините дека тој е уникатен лажго туку дека системот ваков каков што е удбалитичарски самиот генерира скришност~~непотизам~~корупција~~мрза~~аздисаност~~шерифлук~~чаламење~~недоносеност, кој медиокритет вие посетне си го сркате агитпоповски по спинерски мамонистичко/маркетиншки наштимани медиуми, а така и вие по инерција што јадете тоа и станувате, само што толку многу се имате низ цела транзиција и овој посттранзиционен период налапано подпросечност да дури и да сакате да размислувате Слободоумно вие сте уморни за каква и да е промена, заглаени во најдобар случај од безидејност, а во најлош заради омраза кон оние кои се пари'ти'зирани, (оние кои партиски во најдобар случај идеолошко-клановски се заглибени во ровови на самобендисаност, а во најлош случај во удбашки извозени непотистички тајфи кои и во двата случаи подалеку од својот нос не ни можат да дофрлат на ниту едно поле ко такви), та бар да имавме големи мецини низ минатото та и ние ко сервирлни кон еа-центрифугите да сме се налапале од нечија туѓа мака колонијалистички та и да се тешевте ајде тоа е може да се глобализираме бидејќи по таков основ тоа и така сме си го заслужиле, туку толку сте за жалење што допрва тоа ви го ветуваат, а всушност толку се' распродадоа/купија да останавте уште вие како човечки ресурси за експлоатација, сетне Професорот Мухиќ нека ве потапша по рамо и кога толку ви сече што да ви каже него што сте си дробеле тоа и сркајте, кој е тој да на себе го земе цел гнев како независен и утре да му се свртите и речете тебе те послушавме, реално и самиот не е опитен во глобализмот ко трговец та и си признава како тој да ве соочи со самоодржлив егзистенционализам како Земјоделие кога вие самите освен бројлерлук за ништо друго не покажувате интерес, нормално реалполитички ќе ви рече ојте тоа ви било судбина бидејќи поголем идеал во вашиот живот освен парите и ниските страсти немате, та ете застанете во редот на цуцлаџии за на туѓ грб да си триете мевот, но тој грб не заборавајте станал голем бидејќи се дуел повеќе векои колонијалистичко-робовладетелски зар така и вие не земате учество во крвта која паднала на нивните раце, што си мислите дека не е проклето краденото богатство кое внуците го наследиле, за да не ви бидам за последнава дума евроатлански демотиватор (напротив никого да не судите, бидејќи не е наше да судиме ко кратковиди туку да се Смируваме Какво И' Искушение Да Не Пресретне, често знам да речам ако груевци или зајковци не ви чинеја кузнај какви ко удбалитичари ќе ви дојдеа, бидете оптимисти и кога тоа е невозможно, а само така можете да расудувате Трезвеноумно, но она во што сте се претвориле заради тв или фејкубовски агитпроп мнозина ми наликуваат како на се' да гледаат дека е проклето, небаре не живејат на Свет кој од Бога е Создаден, не заборавајте Слободната Волја како Луѓе како ја употребуваме или злоупотребуваме си има свои причини и последици и довела и доведува до недоносеност, кој се Спасува и понатака нека се Спасува нека не очекува рај на земјата во ниедна форма бидејќи на мнозинството им е помила фатаморганата отколку Вистината, но заради тоа немаат право рака да креваат или револуционерно некого да таманат, иако смејат да се бранат но секогаш треба на Мирот да му отстапат простор наместо на чаламот, сите сте едно пред Бога а Бог е Праведен затоа на Него надевајте се и не се понесувајте од безаконие или нетрпение и така да судите, а за такво нешто ако се одважите одете бар аргументирано и по човечки важечки закон, но и тогаш барајте разбирање за да не расудувате животински туку милостиво, иако ако фрлите суд навистина треба и да се трудите да помогните во соротивно сте лицемери да без алтернатива некого за некои политики најчесто таманите, иако јас најмалку имам право за руралностнда говорам од позиција на гетоизиран, но имам пробано и имам увидено каде и зошто за такво нешто треба многу повеќе од добра волја, за што повеќето ни на сон не би се одважиле, но во различни околности различна мотивација, до следната светска рецесија,мсамо сетне да не ви биде прекасно за самоодржливо рурално думање а не пак опуштено делување)   еве една Христијанска анегдота за Божјите Судови но во скратена верзија ...
Цитирај
Третиот ден наутро, одејќи двајцата покрај некое село,
стигнале до некоја куќа покриена со слама и трска. На куќни-
от трем седеле дечиња, петмина, и плачеле. Стариот монах од
торбата извадил нешто и им го дал. Потоа ги запрашал:
-Зошто плачете?
-Вчера ја погребавме мајка ни!
-А имате ли татко?
-Татко ни умре лани.
Немале, сиромашките, ниту татко ниту мајка.

Откако заминале, младиот монах се вратил назад и ја за-
палил куќата. Децата безглаво се разбегале.
   Стариот монах помислил: "Дали е овој човек? Ја запали
куќата! Господи, уште колку ќе го трпам овој убиец? Онаму
се поклонува на гостилница, потоа удираше врз црквата! Овој
само зло прави!" Но молчел, бидејќи вечерта требало да стиг-
нат во Александрија, во населбите.
   Кога стигнале во Александрија, веќе било вечер. Таму
имало некоја висока куќа, а нејзиниот сопственик не бил до-
ма. Младиот монах погледнал по малку на куќата и за брзо
време веќе се искачил на нејзиниот врв. За еден час ја униш-
тил целата куќа. Го искршил покривот, вратите, прозорците,
се што имало во куќата искршил.
   Стариот се зачудил како успеал за еден час да ја искрши
целата куќа и се исплашил гледајќи го тоа. Но сега, бидејќи
веќе стигнале во Александрија, можел да зборува. И кога из-
легол младиот, откако ја искршил целата куќа на човекот, го
тргнал на страна и го запрашал:
   -Еве, слушни ме еега, брату! Од сега повеќе не можам да
молчам! Оти нели беше завет меѓу нас да не зборуваме се до
тука? Да ми кажеш мене што си ти? Ѓавол ли си, човек ли си,
или ангел си?

...

   -А онаму, пак, зошто им ја запали куќата на децата? Ти
ги виде дечињата и Зар не ти беше жал за нив?
   -Та ми беше жал и тоа повеќе од тебе! И затоа направив
многу добро. Виде дека дечињата немаа ниту татко ниту мај-
ка, а беа останати со оној остаток од куќа. Но тие не знаеја
дека под куќниот трем постои богатство скриено од нивниот
прадедо, едно грне со чисти златници. И јас ја запалив куќата,
бидејќи тие живееја во сиромаштија и не знаеја дека имаат
богатство под куќниот трем.
   По неколку дена децата ќе бараат на тоа место да видат
да не останало нешто, и ќе го најдат богатството, па ќе го пови-
каат еден нивен дедо, кој е црковен тутор. Тој, пак, бидејќи е
богобојажлив човек, ќе ги земе под своја грижа оние деца и со
најденото богатство ќе им направи голема куќа, со се што им
треба, ќе ги школува и тие ќе станат големи луѓе и верници.
   И ти велиш дека зло направив бидејќи ја запалив куќата,
a јас, пак, добро направив, оти ако не ја запалев куќата, тие не
ќе го најдеа богатетвото.
   -А овде, пак, зошто ја уништи куќата?
   -Оче, оваа убава куќа беше направена со пари од краде-
ње. И вака беше заповедено од Бога: "Бидејќи е направена со
туѓ труд и со пари од кражби, овде мажот и жената никогаш
нема да живеат! Жената требаше да умре при првото породу-
вање. Само мажот вдовец ќе требаше да живее цел век во
оваа куќа.
   И јас ја растурив куќата, бидејќи тие беа заминати на не-
која свадба, и кога ќе дојдат и ќе видат дека се им е разурнато, на
тоа место ќе направат некоја помалечка куќа, со сопствен труд,
и тогаш жената нема да умре при раѓањето на првото дете.
   И ти велиш дека зло чинев, a јас, пак, добро правев, спо-
ред Божјата волја".

Тогаш монахот запрашал:
   -Тогаш ајде да ми кажеш, брату, бидејќи направи толку
големи чудеса, што си ти?
   -Но и ти да ми кажеш, свет оче, што бараше во молитва
од Бога?
   -Јас неколку години се молам да ми ги покаже Бог Сво-
ите судови, бидејќи ми се чини дека многу неправедни нешта
ги дозволува Бог во овој свет.
   -Да? А зар не си го слушнал пророкот Исаија? Но, како
што е небото повисоко од земјата, така се и Моите пати-
шта повисоки од вашите патишта, и мислите Мои - пови-
соко од вашите мисли (Иса. 55, 9).
   Зар не си го слушнал Соломон што вели: Она што е
потешко од тебе не ГО кревај И она што е подлабоко од
тебе не го испитувај, за да не умреш.
   Зар не си го слушнал пророкот Давид кој вели: Судов-
ите на Господа се премногу длабоки.

   И како се осуди ти, еден човек, да знаеш за Божјите су-
дови, кои ниту архангелите, ниту херувимите ги знаат? Но Бог
не посака да те сотре, оти можеше да те сотре поради таквото
испитување, но знаејќи ги твоите трудови, ме испрати мене,
оче, да ти покажам дека Божјите судови не се како човечките.
   Гледаш ли како судеше за мене? Што и да направев тебе
ти се чинеше дека е зло: дека сум убиец, дека го украдов са-
дот, дека ја запалив куќата, се што бев направил. А сето тоа
беше многу добро и сето беше сторено за голема корист. Тоа
беше добро според Божјите судови, а не според човечките
судови!
   И ти нешто расудуваше, но Божјите судови не беа како
твоите, бидејќи тие беа многу добри! Ти рече дека зло правев,
a јас, пак, чинев само добро. Значи, од сега повеќе никого да
не судиш и за се што ќе видиш да речеш: Господи, Ти се зна-
еш. Јас не ги познавам Твоите судови!

   Значи, свет оче, никој од луѓето повеќе да не се осудува
да ги испитува Божјите судови, бидејќи и ангелите не можат
да ги знаат Неговите судови!
   Но бидејќи си човек, Бог ти прости, но ме испрати да те
вмудрам повеќе да не се осудуваш да ги следиш Неговите еу-
дови, бидејќи Божјите судови се многу длабоки и никој не
може да ги знае, ниту ангелите од небото.
   Значи, да запамтиме од ова раскажување дека во се во
овој свет што нам ни изгледа криво и зло, многу пати се пре-
лажуваме! Бидејќи не ги познаваме Божјите судови, скриени и
неопфатни.
   He го испитувај неиспитливото и не посакувај да го
достигнеш недостижното! Амин.

... за цела да ја читнете како аскетска поука одете на страна 71 од книгата Голем Е Бог и размислете дали некој ви е крив што сами сте фатиле крив правец, или пак не сте можеле поинаку но сепак и не зависело од вас, та постојано се возбудувате, конечно имајте свест зошто нешто бркате и по која цена треба да го добиете, доколку пак и ви е јасно дека некој застранил зошто да фрлате по него со дрва камења ако можете да му помогнете тоа и чинете го, а како подобро него преку Молитва за Господ да ги разбуди или изврзи оние кои се во заблуда, тие бркајќи ја среќата во туѓ казан зар нема во истиот да се удават и на тивок оган да крчкаат додека не загори чорбата, а бидејќи зад еа-детерминизмот се нихилистички-концептуални-кувари кои на човештвото гледале до вчера екаплоататорски а сега гледаат како товар од кој што поскоро мораат да се ослободат, во тој случај вие како Македонци навистина сте пред големи искушенија да бирате меѓу самарот и товарот, но зато постои и Референдум та и вие политичарите да ги ослободите од преголемо бреме, но затоа требаше истиот гласно да го барате како меѓупартиски договорен и биометриски осигуран за конечно и да бидеме на чисто на што сме, вака што пак ли шуткање и кошкање во недоглед, а зошто ето од пусти чалам прво дпмн им го стегаше цела деценија на sds сега овие им враќаат и нормално дека дрма шизофрено нашиот политички компас, иако лично сум за Неутралност но кој сум јас на другите кои ко синфонија одлучиле еу-нато дека може поинаку а Самоодржливо, што пак не е ниту едноставно ниту весело доколку сите не се фатат на такво оро, а што ќе беше возможно доколку зајковци го фалцнеа ето конс.реф. а грците нормално и ова го отфрлеа, но ето чаламот им беше во прашањето та ол'инклузив ја заглаија, освен ако и така намерно некој не им ја нарачал!? за еа-детерминистите ние сме најмал проблем баш ко балкански лабос сме им сред налетот за нсп-реалност, но додека тие во меѓувреме растеле низ лихварлук империјализам и ненаситност кашаталистички им било убо посекако, а сега ги фаќѐ паника бидејќи на многу се навикнати а има се помалку кога и третиот свет крева по нивни аршин да расте, и оп чукш не сакале рамноправност, та некои меѓу нив сметаат малтуско-еугеничарско-месонски уште од поодамна (неколку века) дека треба да протнат контролиран хаос за да се истребат меѓусебно што повеќе земјани како полесно би дишеле банкор 'меѓународните' елити и аристократи посреди својата власт моќ деволуција, што нормално може да се случи преку глобална воена криза за што побрза светска економска стагфлација, но и обратно, а потем и сеопшта тепачка заради основни предуслови за раст на Масловата Пирамида што неминовно ќе доведе до еугеничарски фортрес-јуроп наспроти дивјачки трет свет, оние добро познати сф-филмои кои ви го претскажале тоа апокалиптично сценарио низ наслови како MadMax иако се ми се чини дека ќе биде муабетот на крај ко во UnderwateWorld сценарија, а реално сега живеете во Underground каде прашање е колку ќе се натерате на Самоодржливост и Сплотеност преку Рурална Реемиграција како бар апокалиптичниот и постапокалиптичниот период посреди востанувањето на новиот и последен современ вавилон го преживеете што помалку стресно, ексик веќе од уфилменост дека ќе дочекате некогаш европски стандарди, напротив ќе ви биде ко во Хрватска европски цени балкански плати со пусти села и градска гетоизираност потпрена на печалбарлук, но тие се 4 милиони а ние 2 милион население, дури и Косово на овој план се поарни од нас, само што им е земјата сардисана со екстра фини количини слободарски осиромашен ураниум та наместо со радост со склет живејат, зар треба да останат ко и во ХР по селата старците - кај нас по градоите остарените - та за сето ова да се свестите, може туристи ќе поалчувате да ве посетуваат хуманитарно ко во колективен дом за пензионери натрупани во Скотје ко Скотои чекајќи на Ликвидна Семејна Дотација по фатаморгана разгледници за мед&млеко аргатлук, ајт кој бар нема да е по дома за бедни испушени пари низ смог реалност на сите нивоа од тв-медиуми преку градски-воздух па се до депонија удбалитичарство, О апо(т)'ка'(псу)лчето веќе сте го лапнале - дури и хенри форд може да ви позавиди како отанизирано системски ко на трака сте обработени, клон по клон сите гласно пејат ајде бато или нато или се' ќе ни биде сакато, иако се сопнавте пак на некој грчки камен, но тешете се има и побетер од вас ко то срби кои нато ги осакати а овие веќе во ПМ се претпристапни, иако со вбризгување на турбофолк уште на почеток од транзиција културно ги попари, чиниш заради секси њускул чочечлук веќе им загинал човечлук иако се Православно озбилно утврдени, дури и смешно ќе биде некој да поверува дека има логика да не се nwo компатибилни за во први редови заедно со црногорци бугари и хрвати уште малку Ислам да подлиберализираат во БиХ та и босанците да им се фатат на културно глобалистичко оро каде севдахот ќе го пеат на техно ритам со чирлидерска позадина на шипка онака силиконски подмачкано да лизга ко на сапуница секој збор и секоја нота во свеста на глобалистичкиот им ајвар меѓу рогои, зар грците и албанците се поарни едниве спржени со ладен тропикализам сестрано а другиве пораперчени со гето чалам повеќекратно, оставме уште ние, а и ние побајаѓи имаме нафатирано од сличните мулти-култи трендови само што сеуште не вади мелозвучноста изворна низ етно аудио зарзавати, но зато со СеМ самоцензура и тоа сакаат да ви го ресетираат наскоро дал преку ерга-омнес или омни-ергас унисекс реалност, АЛО освен правото оро кое и во трезна состојба го играте раштимано, а не пак пијани, чинам повеќето чим волку се разгневени ето ако не Литургиски бар Фолклорно да имаа испустен вентил, но не знаете ниту една изворна вибрација да истерате а да ве подочисти од безидејност и кога на свадби ги мотивирате Млади како на Живот да му се радуваат, а не пак секојдневието вака да ви е наштимано, што не е за жалење туку е за трампање та поарно донесете си сиријци може тие ко придојдени да посакаат да се аклиматизираат изворно, а и така добар дел од нив сигурно имаат некоја изворна македонска жичка која ко на поклонета чиста земја воздух и вода бар од скромна Благодарност ќе сакаат да ја растресат затегнат и наштимаат наместо вас, та ете и од спунт да К*ртулите малку од малку онаму каде сте тргнале без алтернатива да главите бројлерски, во секој случај со зајковци тоа не ви гине, иако е поместено од агенда како еу-полтронство за шеред-бурден имиграциско-гетоизирање по градои за јужниот сосед да го подрастоварите дури тој не се ни одважил ниту на ваков ерга-омнес глобал-ријалити шоу, е сега како пак зајко'вци ко дилери ја заиграа еуротрансерски чинам догодина ќе можете кај меркелци по дома да истерате заеднички куд-ови та да не губат време од таму вишоците допрва тука да ги учите и на оптан-топтан а не пак новокомпонирани тешкотии, оти на Црногорка или Тешкото и вие не можете да им се израдувате што ги знаете а не пак некој друг придојден, зар мислите дека оваа глобал-спона во еуротранс агенда ошла во ендек, ноу сега е во гепек за да не ви дојде многу ако ве возат одма на четири тркала, моментално ерга-омнес има преднос да ви праи шлајфки во потсвест а потем и ммф дрифт не ви бега, а и избеглички кондоминиуми ќе ги скупчат во дуп-ови од еу'фи'јока, за на крај да ви пуштат 4х4 балкан федерализам за да можете и вие и тие мирно да спијат, мислам ова сето директно или индиректно ви е официјализирано од sds уште при самата мината ротација на власт, а дали вие ќе им ја аминувате откако е веќе јасно дека спинерски ви лапнале гласои за наводни ало-милијарди на груевци тоа од вас зависи, и така немате друг избор на повидок него удбалитичариве те одлево те оддесно, реално тоа десничарите сеуште не се издишани топтан, само оп'артовски што ве извозеа психоделично, она и за нив нема алтернатива освен еа-центрифугите а во исто време немало да сменат Име ерга-омнистично, ето од тој аспект нека не глумат дека се искрени ами исто толку спинери, дури и отповеќе бидејќи и Алексо го беа спремиле ко џокер за шиткање чим без дозвола на Плоштад го кренале, да видиш да неверуваш дека толку им сечело на толку милиони та ова да им промакне, туку абдали си праат и едните и другите од вас ко гласачи, ајде бар дпмн немаше да го даде воинот'на'коњ на поклон онака ко sds од К*ртоазна добра волја и прес дилање, мислам смешно ве шитнале и пред за тоа да дознаете ... туку незнам што е подостоинствено ако sds си затера цел мандат та и непоминал ца-зи дилот, дали го тргнат Алексо од плоштадот или да му донакитат некакви грчки споменични претставки, може и во алфабет да ги срочат за и грците кога ќе доаѓаат на кафе да се чувствуваат ко дома та од спунт да олабават посетне и пуштат срце дури и за ваков дил кој за нив не е прифатлив, но и да бидне реалност ќе извиси бидејќи набрзина недоносено е склепан, мислам комисиски утре не ме чуди и лични освен државни имиња да побараат да ви менуваат за да помирно спијат нели од траен уплав од иредентизам, а всушност тие се плашат кутрите од внатре-виножитен-шовинизам и тоа малцински да не побара некој абецедар да се реиздаде, навистина ами абецедарот како мислите да го ретуширате, но што праиме со песните ко на ВаскаИ Земјо Македонска или пак на СимеонГ Народе Македонски илити на ВиолетаТ и КирилМ Македонско Девојче ќе може ли Eгеј да се запеат или како магариња ќе јадат СеМакедонци ќотек ако на вакво нешто се одважат, мислам убо би било да направат список каде што ќе може да тера ако ви помине северниот-ерга-омнес-дил за да не ви биде бадијала изгубено времето да фокусирани на еу интеграции и бројлерлук ви скубне каква и да е алтернатива, ајт да речеме ова ко во соновник поминало, ќе почнат лида никнуваат изворни пиратски радија за во етер бар од спунт Македонизам да дрма нсп-империјализам ...

      

Изменето од Zelenikovo - 18.Октомври.2018 во 03:55
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2018 во 05:05

горе верглам ли верглам за потреба од е-Форуми, но денес се случија два интересни момента, прво на 24Тв имаше удбалитичарски клинч меѓу ВлаткоЃ и ХариД од кој ситнопаланечки агитпроп ти доаѓа да си удриш глава од радио (зошто сум забораил дека постои), а вечерва заради слична дилема која Админите ја имаат ми беше на Билд скастрен пост во нишката за ЕРА-Сити веројатно од страв да не предизвика нечиј партиски бот да трола по форумот, еве архивиран абер на крајот од линкот [1][1.2] јасно и моите информации се можеби шпекулации, но има за нив основан сомнеж, и конечно убо би било некој да го демистифицира бидејќи впрочем затоа постојат и еФоруми заради активна архивирана дебата, но како на истите да се изескивира агитпроп, просто едно е да речеме и спинуван коментар, а сосем друго постојано спинување на иста тема, но на прва да биде скастрен нечиј пост и тоа без никакво образложение тоа не е креативно модерирање туку напротив боење на форумот како подобен за оваа или онаа страна, среќа не сум страничен та и тоа толку не ме засега, но зато трпи дебатата, за која впрочем Администраторите на Билд за да еФорумот привлече што повеќе членови од стручната фела се трудат форумот што помалку да се политизира, но што малку е смешно бидејќи во прашање се теми кои директно се врзани или пак одврзани од политика, посекако треба ред, но едно е општ јавен градежен форум, сосем друго би било универзитетски, а сосем пак трето институционален, но немајќи никаков освен општ та може се надеваат Администраторите дека тој ќе стане институција што може и ќе беше случај да прифатеја да прерасне истиот во НВО но повторно оправдано се плашеа истото да не биде случајно исполитизирано и од спунт искористувано такво Билдерско Здружение на Граѓани заради терање дневнополитички агитпроп, што чинам тоа беше само оправдување, а во прашање беше страв од супер-експонираност во јавност и нормално недостаток на екстра-волја, јасно и форумот е терсене работа за модерација а не пак НВО за урбани теми да се истера без главоболки [1] ем така при НВО форумот логично немаше да остане приватен што пак не би можел да генерира никаков фидбек за основачите, сепак заслужни се и минимум награда што можат да добијат како компензација е тук таму по некоја реклама на Портал, на страна што реално самото хостирање на форумската платформа си има трошоци ...
вистината е дека Македонија и да дочека е-Форумска Транспарентност на сите нивоа, посекако некој ќе гледа истата да ја саботира нормално под разни изговори како се излегло од рамките на правилникот и слично, но дефакто доколку институционалните јавни е-форуми од спунт се тимарат паралелно и на партиските јавни е-форуми, она што не би можело да се пушти на едното ќе оди на другото место и обратно така надополнувајќи каков и да е вакум, а тоа би било добар повод пр. ЈО да покренува сомнежи по јавен абер, нормално тука треба да се регулира и законот за повреда на углед на личност, односно на јавни форуми да не е казниво да се гиба нечиј авторитет како административец или пак партиски чоек во каква и да е форма освен пежоративно-дрска, во спротивно пак нема корупција да сотрете ниту некој и ќе се уплаши од таквите ачик околности, но да видиш да неверуваш дека удбалитичарите би нашле нзс вака да ги отворат карти и да се надополнуваат макар и низ спинови, бидејќи стите ефективно и архивирано ќе можат да се ресетират во од а не да се користат во недоглед како фантомско обвинување! пример за тоа се фамозните 130к пасоши кои косоварите ги добија '90-ти а за возврат изборен глас за sds кој факт сега дпмн постојано им го качува на нос, иако дефакто sds на тие пред години доселени сограѓани само им го легализираше правото на престој, впрочем бељата е кај удбашите кои дозволиле некој непречено без документи да се населува во земјата иако законот и тогаш бил изричит дека странец не може подолго до 90-дена да престојува тука освен ако нема работна виза ето со оние земји со кои имаме комшиска или полабава комуникација, што пак доколку sds не го искористија ќе го искористеше дпмн, но ми се чини истото и сега се случувабар имам чуено шпекулации за Скопско Поле дека на ангро од косовари се населува заради склет од осиромашениот ураниум кој отан на Косово им го истури но никој тоа не го есапи, имаше и една смешна случка каде при поплaвата во Стајковци [1] жител на Маџари спасил Мајка и Дете од кал [2] но во ниту една Болница немало пријавено таков случај та почнаа Чоекот да го прават абдал како сакал да се исчалами ко Спасител при таква голема трагедија, што мислам дека е глупост бидејќи навистина треба да е крајно нечоечен да при толку жртви некој се реши да си праи ни помалку ни повеќе личен маркетинг, на видеото кое беше снимено од Алсат се сеќавам коментарот кој го даде Чоекот беше прилично самоуверен и присебен, но ете наместо да испитаат новинарите како тоа и на што можеби се должи такво нешто, удбашки заташкаа работата за да не се крене прашина токму заради новиот наплив на косовари во Скопско, ссетне уште понормално после деценија две која е логиката ним да не им се дадат документи, што е случај секаде, но нели ќе се занимаваме тука со глупости слушајќи ги постојано партиските агитпроп мегафони за една те иста работа, а сето ова може многу лесно како страв од фиктивни-гласои едноставно да се изескивира со отисок+камера Биометриско Гласање на избори и референдуми та да нема простор за вовче гласачки ливчиња, иако така треба оштроумност како од хакови таков систем да се осигура со двојно гласање или механички бројач кој при гласање на неколкумина гласачи одеднаш одеднаш и ќе ги преброи гласови транспарентно пред сите набљудувачи, мисалм во удбалитичарска држава со удбашка оштроумност не сум паметен да кажам до каде се треба да се оди за да речеме 100% имаме фер гласање ...
та ај друго, ете да речем за институционални е-Форуми не сме дораснати, но бар за универзитетско-научни интерактивни 24/7 дебати мислам сме кадарни [1] но 'ксмет да мора за се' за уши сите да се тегнеме за да конечно, му скубнеме на влечењето за нос преку тв-пропагададни мегдани на кои само ќе си губите Божја Благодат заради
фаќање сеир - исмевајќи им се на нивната упорност и сами да се увераат дека се опозит едени на други ко удбалитичари а тајно по удбашки терк работење им е и заедничко и невозможно непоправливо! се надевам веројатно на сите ви е јасно зошто ги етикетирам како удбалитичари лока'лните и глоба'лните политичари, иако дефакто не работат за удба, уште помалку дека слепо по налог сите делуваат, но дефинитивно бидејќи се' им се случува како дејствување од програма преку избори па се до работа во собрание влада или администрација Скришно, речиси ко нвогодишно изненадување се' им е постојано тајно, што пак така упатува на тоа дека има голем простор да тераат елитистичка недоносеност корумпираност или чалам ем во недоглед во однос агендите, небаре само нив мајка Македонија ги родила, онаа која им е преголем товар ако за неа треба искрено да се посветат ... но пополека чим ова му стане и на еден политичар јасно и запне јавно да отвори партиски е-Форум за почеток за да висат и другите дека не боли глава јавно и транспаретно да се посочи како некој доаѓа до решенија за дадени идеи, а по тој основ и почне да лапа гласои, сетне сите останати сакале нејќеле ќе мора и самите да го следат тој урнек, за конечно пополека да сконтаат дека така идеално би било и администрацијата да се чешла од еГраѓани но и да се помага јавно меѓусебно во својата фела ...
интересно во последната емисија во МНШ гостинот СтефанВМ изјавува како удбашки бил повлечен за нос за формирање проруско ориентирана партија, та еве убав пример да доколку имаа јавен партиски форум многу брзо ќе се воочеле какви и да е стапици него да треба да помине време и време додека сконтаат членовите кој како од каде ги вози, но сето ова со СтефанВМ било толку добро истемпирано да прашање е дали и при јавен партиски форум би се раскринкало правовременобидејќи партијата имала веќе одредена инерција, логично како оние кои се хардкор Македонци би ги етикетирале топтан за амерофоби или русофили утре топтан удбалитичарите нели како полесно би плашеле Народ кој е за изворност по дифолт е за втурнување на Македонија во конфликт, што чинам е глупост, особено бидејќи на крај ќе и се испостави дека руски играч се грците, но веројатно полесно е да лапаат односно осигуруваат така гласои удбалитичарите од неутралното гласачко тело за свои удбалитичарски шеми демек чим не сте спремни да им ги следите истите значи сте против убава иднина, нормално во исто време дефокусирајќи ве дека секогаш може да бидете воено неутрални макар сте за еутаназија, иако и во двата случаи зарди грчка штопна приморани сте на одродување, спинувајќи ви дека како граѓани на СеМ вам пак ви е осигурано себството бидејќи така некој ќе ви загарантирал стабилност, напротив Стабилност произлегува од спремност да се биде црвсто застанат на своето, што не значи и бирање геополитички страна, иако тоа е бонус да во кој и да е случај некој да сака да ве дестабилизира од која и да е страна да имате од спротивната помош, но некому помило му е да е беспомошен бројлер него оштроумно самоодржлив, а дали тоа се должи на изботираност или пак слепило тоа и толку не е битно, но нивно право да размислуваат како удбалитичари виа удбаши вака или онака, но и тие нека се одважат за сите ризици да дебатираат јавно а не двосмислено агитпроповски, така и далеку полесно би ги придобиле на своја страна неутралните гласачи, но очигледно поареди се далеку позамрсени агенди кои мора да ги одработуваат та затоа и ја тераат цела работа скришно и подло спинерски на сите нивоа!Изменето од Zelenikovo - 19.Октомври.2018 во 05:55
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2018 во 16:38
откако пимп'ресивните сити легнаа, та да помуабетам тро сам со својто јаве (постов почна касно навечер мислев ќе заврши рано наутро), додека и мене некој не ме навјасал, нормално онака агитпроповски преку визијата на телетo и неговите поданици [1[ кои Рембрант и Карамаз ги имаат истимарено фотопоетично најонака културнонуште пред деценија две, не ми текнува точно кога подизлезе стихозбирката ЖтП во која сите случајности се ненамерни доколку пр. Чоек земе симболичнонда ги распознава современите инајџии оџ овие простори на кое и ниво да се биле и се учипиле што најчесто погрешно кај нас ги гледаат ко обоени ко бојаџии а всушност донекаде се тетовирачи ко екс-титоисти и жигосувачи ко екс-врхушисти, едните аблемосани трнливо [2] а другите пак се извајани опашесто [3] она што повеќето не го разбираат дека тие впрочем се како братучетки или сестри зависно кога се поблиски кога подалечни во ставовите, но уште помалку тие повеќе сограѓани забораваат дека имаат ко удбалитичари заеднички мајка и татко, дека знам точно кои им се тие генетски незнам, дали се луѓе машини или демиурзи уште помалку, но она што ми е јасно дека како насадени и навлечени на комплексот за пониска вредност посекако имаат мецени порано едни сега други утре трети бидејќи само така се чувствуваат и посреќни и поголеми, тaка речи за ним (локалните удбалитичари) идеал е да се биде потчинет бидејќи во спротивно нема да можат и тие да потчинуваат, налик си имаат аги за да и тие бидат некому ага, е сега ко за беља тие не им се ко затворено удбашки партиџии аги на својте парти поданици, туку преку визијата на телето од вас прават поданици кои им ја поклонуваат својата свест на целодневно цицање мезење и рециклирање за на крајот од денот да можат мирно да заспијат бидејќи секој ден е иста песна по собраните нанкушче локални тв-канали меѓу кои имаат и еден навидум пособран, ко таков веројатно околу имањето усул колку е доста да крчка агитпроповски, чиниш не само крвта и мозокот што ви ги испија туку еве дочекавте и сржта да ви ја шитнат, бар еднострано за сега а во однос пазарџиите од долниот комшилук, их камо да го искористеа овој спин нашите Семци та да се мајтапевме ако не друго како утеха кога на гости ќе им објаснувавме кои се долномакедонци, НО еве денес е Недела па би рекол Слава Богу За Се' бидејќи Луѓе сме и грешни сме а никој нема право да суди дали братот е брат или душман оти Бог ни го дал за да преку него се спасуваме, та иако ние сме спремни по секоја цена (ето ако е за поголема утеха не како Народ туку само удбалитичарски) да се фрлиме во котелот на мамонизмот тука за среќа ги имаме грците по комшиска линија да не потсетат од спунт да се подосвестиме купувајќи ни време индиректно осуетувајќи една ваква работа (иако преку нивна суета) како веќе опитни од веслање во таквата каша, но нели ние гледаме само ко коњи зауздани во чалам и не разбираме дека Се' Е Божја Промисла особено кога станува збор за место како што е Македонија ... та бар да се смирувавме и чудевме колку Голем е Бог и на Него да се надевавме наместо постојано да филмаме на еа-агитпроп истурен преку визијата на телето во кој глумат сите јапонски кловнои со француски манири низ претро-психодетлична-футурама [1]

може пресамобендисано од моја страна, но би им порачал на сите бидете КосмополитскоАктивниБашУлтраМакедонци и кога ќе се решите да КАБУМ така до крај да терате та и сите да се начудат до каде може да заминете, но нели нема да биде таквата оптимистичка инерција ниту интересна ниту весела доколку вие како избезумени десперадоси онака најсељачко скопски би се истрчале на прва на секој еден сограѓанин кој е со мамонистички идеали (а заради тоа е спремен на секакви компромиси та дури утеpе и борг да му станат внуци ако не и тој самиот уште сега, зависно колку на тоа тредмилот некој ко заборџен ќе подзабрза траката) та инстант да ве втаса сите Лер без конК*ренција сестрано ... и ок разбирливо, немате трпение ни за на пешачки да подзастанете, а не пак некој во макази со шлепер да ви улета, бреј лани на автопат во Германија ми се случува ваква сцена мислам батето му дремеше како си се престројува (она ти мисли му ја како зад 4-ри тркала) та иако јас веќе стигнат напола од неговота должина, оп културно ти влегуе у средна лента на фул разлетани 4-ки наоколу, и ајт бар да имав АБС (e-сопирачки) или да имав брзо авто ем ГПС (ем сензорско) (или бар УМТ (ултра маусдонски табиет) и со хебла да можев да срипам или му ја фрлам од прозор во гума како утеха) та и некако, него само што се бев вратил од манастирски прошетки та имав какво такво смирение и трпение, ем без таа ситуацима немаше да познаам дека и сред европа се вози дифтарски ко во азија [1] што пак ми е памет за друг пат дека не значи дека ако возикаш по еу-патишта дека се ет ко мед&млеко опуштено нормално додека наскоро не ги автоматизираат но тогај нема ќеифои поваму потаму да подзастанеш и скитнеш вон предетерминиран план, сепак така за среќа бидејќи некако изескивирав несреќа и успеав да го оставам то успанио шлеперџија намира самосовладувајќи го адреналинот наједноставно низ Молитва Прославувајќи Го Господа што ми дал прилика дека и сред германски автопат и сред бел ден и сред овие времиња ќе се најдеш некому под тркала макар ти си возел ако не профи бар чоечки и тоа не на некоја периферија туку речиси на влез од Келн, просто вие мои мицковци ако имаме предвид како груевци ви го натоварија најдемократски Мицковски (кој пак уште подемократски глумеше професорски лудамара кога (можеби живеел до праудмери во моментот) велеше дека нели секој во дпмн има неприкосновена самостојност наспроти бројлерлук, но ето сега истрча да ги осуди и шутне сопартијци кои наводно тој нели случајно и не знаел дека ќе гласале за за-ци дилот, ниту пак му било јасно како и тој дошол со се' нив во партија веројатно по линија на 'да шефе' ко што и нивнио шеф претходно си дошол, иако можеби тро не толку непотистичко-комшиско-удбашки ко последнава им партиска ротација, нели небил нечив внук немал брачеди ни тој) е токму овој наш тв-комшија каде го беше 2006-та да срипа кога грујо&банко улетаа со РМ(Скопје) сред буК*решкото потенцијално отанизирање на сите сограѓани без и воопшто задолжителен референдум за тоа да имаа дадено, може му поверувал на Груевски кога велеше ќе дал откако Буш му акнел ѕвездата меѓу залистоци та ретроактивно Народ референдумски да прифати како веќе отанизиран дали ќе се одродует ил ќе се пишмани за отанизирање ... незнам чив на кој од локалните шлеперџии е поголем или потрезен акалот, но очигледно Народ заборава дека го возат сите кој како застане зад волан без пардон, а најчесто под удбалитичарски меѓушоферски дил за нему несвесно дека правецот и тркалата и горивото и гумите и столчињата на кои седите некој фино и без да знаете ви ги предетерминирал за во кашаталистичка жива кал, хм, дека тоа биле само еа-детерминистите тн'ка работа, дека биле само комшиите уште потн'ко, него опулете се наоколу по директоришчата и банакришчата кои ко локален банкор елитизам во сенка кумувале на локланите удбалитичари и тук таму и на тајните служби посреди, иако удбашите по дифолт се само службеници дури мижиби и најмалку се криви ко такви, само што имаат чест да бидат сведоци како духои си играат мајтап и со банкор'елити и со полутрички ентузијасти и со сите кои го разбираат овој свет површно духоносно немајќи абер дека токму духовниот е моторот на сета оваа Реалност која можете комотно да ја перцепирате како ви чини дедуктивно научно [1] а сигурно ко сведоци најпојќе им се чудат на оние Луѓе кои мислат дека седејќи на две седишта отспреди ко возачко и сувозачко неретко и мокрозачко (мислам ако се има предвид како се попаруваат оние напред во кабина при ротација и воопшто не се помагаат ами се грабаат кој за воланот мељачот или ретровезирот, јасно ако е темница и светлата е фрка кој ги кулундрисва){/font] иако и ним ко сведоци тоа не им е логично бидејќи посреди не се само седењето како стил (било тоа социјалистичко или капиталистичко) туку и табиетот како срцев ритам бил тој Христијански или мамонистички, за на крај за таквите шофери да узбуричкаат обично за нив стоката која ја имаат во гепек, а за така исперцепираниот извозениот и насмарениот Народ да почне меѓусебно да се ќљофта бидејќи навалувале кон оваа или онаа страна во делот за товарење, на што нормално удбашите се ко индиски автостопери на кров, но наместо воз или автобус се перцепираат ко на корв од цистерна, а преку оние отвори каде можат подшвркнуваат по раце те шофери те нафталин, те залутани птици животни или риби во нафтата (ова под претпоставка вие како општество заради доволното испиено количество терсене удбашки агитпроп по линија што пиеш тоа стануваш, сте биднали заним нафта за домакинство) за на крај кога топтан сите ќе завршите ко легитимно допуштени по еа-автопатите да прегазуете и вие од вас помали или придојдени бидејќи ви се може, ах ех ох шоферлук, ух народе извозен, што да каже Чоек кој од спунт ви влетал пак во кашаталистичкиот табиет та и да сака истиот нема да би го разбистри бар да не се возбудувате зошто самите сте си барале такви шофери кои пари ќе бркаат - нели вам тоа ви е најбитно, заборавајќи дека Квалитетот на Живеење најнапред се потпира на Заедништво, што пак дополнително збунува кога ви е помило да си речете Христијани сте а во исто време сонувате за милиони и живот ко во рајски градини виа мамонистички центрифуги, та зар не ве спопаднало она што сте го посакувале!? нормално за сметка на тоа тој некој кој е мамонистички скретничар сред таквата биполарност ако не и идеалистичка мултиполарност ќе си игра мајтап како сака со вас, зар тоа и не го прават и комшиите, НО и овој пат радувајте се' заради нив и Свеќа Да Им Запалите и Молитватва Да Кажете бидејќи заради нив пак имате Ксмет да не се удавите ко нафта во рафинерија (ако не отанизирачката бар еуротрнсерската), која нормално некаде така евроатланските-рафиниранерџии мислите синкир ќе ја чуваат како стокова резерва, ноу ќе ве пуштат во нивниот фатаморгана мотор од економско'живо'октански раст, но ето ќе се радувате оти глобалната центрифуга сте се одважиле и по цена на мас-рафинирање на сите нивоа да ве искористат за поарно подмачкуење ако не збревтување да ја подмачкуете, која попрво ко во мамонистичкиот океан завозена ет налик евроатланската хоботница, онаа тајфа духоносни хобо-вци кои и самите може абер немаат кај заминале сонеа, бар не сите, да видиш да неверуваш дека на оние кај кормилото('рбетот) и перископот(очите) и перките(пипците) тоа не им е јасно, макро или микрокозмозлук та и ним не им е лесно, не треба да ве потсетувам како чоечки организам бива лекуван или пошкампуван доколку затера упорно вака или онака во животот, зар ВојданЧ не немет оучено Парите Се Утепувачка, а нам нели бидејќи малку нит се и неможеме топтан на Живот да му се изнауживаме и ајде дај копачот и вади камења барајќи го и бркајќи го посетне и поголемиот и најголемиот, бидејќи оние кои ќе одолеат на сите неприлики сред рудникот кој сами си го ископале, ако не ги затрпа истиот, тогај чиломот на крај ќе им биде награда, ете го нашле најголемиот камен кој потем мнозина та и ко најден ќе го зашмирглуваат гордо во витрина небаре тие и го измислиле, кутар НиколаТ ошол и тој по таков акал кај еа-детерминистите и си помислил Светот ќе добие бесплатна енергија, ах, ни фала не му имаат кажано, единствено од спунт домашните што се присеќаат нанего колку голем бил што си заминал а таму на крај сам останал, што би било во ред доколку тоа и сам си го посакувал, но напротив ниту кренал глава радосно ниту пак остарел спокојно, го извозеле и него ко млад'мајмун кој сакал меѓу бабуните да се раскока! кај еден негов далечен племенски аберџија по мијачко-далматинска линија именуван ко НиколаЛ пак обратно оти не сакал да оит кајнив и со него мајтап да си играат тие решиле да му дојдат кајнего, а бидејќи и тој ко спунт-земјакот немал намера да се самореализира низ земна призма а уште помалку во нивни двор тамајт брзо брзо да му врзат машна како знаат и умеат фрлајќи му невестински стапици чунки така си мислат се К*ртулиле и тој ќе си загине фокус за Душевно Спасение бидејќи пак ако го купат или шитнат ко екс-паганин а сега цврст-Христијанин така духоите ќе ги остават на мира бидејќи им скубнало од рака она што претходно си го теќеравеле / знам ова за мнозина е неразбирливо, но еве може по слух ќе ви бидне посфатливошто мислите за таквите паднати духои-анатема на ним, што е поинтересно да се ашкаат по загорени души или пак на својот господар да му принесат очистени, колку повеќе ако таквата душа пак веќе бар еднаш ја имале потфатено озбилно иако истата само површно влетала во толтечки мистицизам, а тек замислете ако им е склет на оние кои заради откажување од жречки патишта стекнале Божја Милост заради храброста на паднатите духои да им се спротивстават та и наним од сите страни нагрнале искушенија, како пак им е на оние кои меѓу мамонистички аждаи се фрлиле да пливаат, а не пак на оние меѓу чаламџиските за кои аир е што повеќе крв и гној ако се може и по сите страни, ех да знаете само како тие аждаи си наоѓаат лесно домакини, та си ги теќерават како сакаат, гледајќи набрзинка преку нив раздор и склет да посејат и тоа најубо ако е тоа меѓу браќа кои инајџиски си завозеле шоферлук шерифлук или елитлук, ХЕЛОУ американ дрим виа јуропиан фриџ вит балкан брич, зар си мислите со таквите духои со боксои и карате ќе се справите, аирлија на визијата кусогледа, наместо да земете сонив преку Христа да се борите та и себе да се очистувате но и најблиските а бидејќи сте остаиле некој возо камионо или автобусо да го тера колку повеќе и занего ... хм, претходно ја бев оваа аналогија завозено автобуџиски и јас од спунт лезетски само беа други околности та затоа сега чунки вака ја предочувам како би ви била поразбирлива, бидејќи ако сега ја исперцепирате ситуација како застаклена сестрано ем со еден куп резервни шофери во автобусо а камионџијата залетан, нормално ќе почне ифрит џевалук заради заседнати шоферџии по удбашки видуклук од чатија, при што доколку почнат сите да нишаат уште понормално ќе се разлетаат и куфери и приоколки и дозакачени муабети та сетне оди најнормално да те сервисира инстант глобални механичари, кај кои впрочем и сте си остаиле автобусо подолго на рутинирани проверки та може и самите тие си стаиле граничници нитро-боцички кукички или дотовариле гепекот со свои мирудии та за да трајно ви конфискуваат возачка или во најдобар случај исфрлајќи ве од колосек да ве натераат да стопирате кај стигнете а така да ве обвинат од спунт дека сте вие криви што некој друг позалетан навас се залепил, опуштено запејте некоја Македонска Песна Весела оти ниту еден шофер имаме ниту пак тој сака намерно да ве потепа, напротив уверен е од појќе сообраќајци дека на прав пат ја затерал и да видиме каде и до каде со таков шоферлук ќе подзамине, јасно подалеку од првиот паркинг тешко, што беше случај и со сите слични нанего досега, но зато глејте натака веќе на жими мајка не и вервајте туку кој и да седне зад воланот барајте 24/7 транспарентност во однос вожњата, што нема никогаш да го фтасате доколку не ги приморате сите шофери своите дозволи умеења и патешествија да не ви ги товарат ко туристичко книже предпат пред шоферлук, ами со присуство на јавни институционални еФоруми да ги полираат докажувајќи ја својата умешност пред воопшто и да излезат во политика, наместо постојано да ви доаѓаат по фамилијарна клановска или рушвет линија како шофери без конК*ренција разно разни камионџии ето кои во овј случај мислат ќе минат крај заринканта грчка подморница во ариевската тињата, токму си имаат оправдани стравои бидејќи и во вакви околности се плашат камионо да го пропуштат за да не се случи посетне со истиот којнимда емиден шофер не почне шлајфки да си праи, а не пак од куфер да му испадне притоа некој антички средновековен или современ прљав веш за кој бидејќи самите го искашкале стравуваат ќе мора ко срамен да си го закачат на предница не заколнување не амандмани а не пак ветувања ќе ги ресетираат нивните стравои, бидејќи утре како рамноправни јасно е дека ќе мора да поќутат во каква и да е форма ко европеи, туку и самите ко грчки'удбалитичари се свесни дека дилот е недоносен, a под притисок и тие мораа да го потпишат како концепт, но за кој се уште посвесни ce дека ко таков и да го ратификуваат нема да можат да го наметнат како конечна вистина туку симулиран фабрикат, кој посекако ќе биде повод за многу занив озбилни ризици [1][2] та дури само еден професор и само по потекло од Македонија излезе сред бришел да отвори самоиницијативно и еднодневна историска трибина ќе им биде премногу а не пак тоа да тера налик целогодишно опенаир шоу за белгијци каде би канел јасно и грчки историчари на муабетење та и бугарски та и српски нормално и албански, бидејќи европеите решиле да помешаат лончиња, та им остаиле на своите балкански приврзоцимда малтретираат комшии преку историски спинови како политички аршини за добрососедство, небаре еу е заедница на историски членки а не економска унија, просто тоа треба самите европеи да си го расчистат, на кое ниво кој консензуален или мнозински механизам за одлучување е делотворен ... во спротивно Ние треба буквално да се самоукинеме за да на грчката и бугарската историографи им угодиме, а кои тамошните политичари си ги користат ко суфлери дали заради свои фобии или пак лечење комплекси малтретирајќи некој комшија кој не е ниту закана по нивниот туристички екслузивитет, а не пак територијален интегритет, та дури не признале и како Република Македонија и Македонци! бар македонски мастреф купувајќи ... ова се' како 'меѓународен' агитпроп притисок врз нас е толку сулудо да и во театар да беа дечките некој ќе требаше да почне кловн да изиграва за да ги олабаи, нормално треба и некое упатаство да подели, нели за да нема недоразбирања, з'ш се толку буквалисти да паѓаат на грчките паранои, а всушност не се ни грците криви што уште во среден век се заглаени иако современа маска имаат метнато налице, та тие се поголеми кловнои и од нас самите како се глупираме, само не ја разбрал никој пораката од спунт дека сето тоа е Божја Промисла та дури дипстејтовци сите нас не напраиле киборзи, та пак сосе глава и петици во ендек ќе ја тераат заради грците, та бар малку од малку бе да се опуштеа и не олабавеа ...

Изменето од Zelenikovo - 21.Октомври.2018 во 16:43
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2018 во 07:38

да ја свртам комедионската аналогија ако не и приказна, од последниот пасус преку последната сугестија од последното видеото, а во однос претпоследниот пост имво него аберите за СтефанВМ и ЈанкоБ како експотпретсесател и претседател на некоја вонаби проруска локална партија, ко што вели Мицов скроена удбашки најверојатно за да ги пребројат сите потенцијални русофили кои преку неа официјално ето би можеле и да ги играат и тоа не само од спунт туку пуштајќи им директ масло на кое ќе ги прават македонисти со афинитети за уметничко лизгање, за на крај да им дозакачат ко што е предочено во горното whatIScomedy видео surreal конотација како балетаниве сите ќе ве изедат бидејќи нормално чим руси а не пак русофили ко натуршци се здромбија кои здробуваат со поглед а не пак да те дофатат за џеб од кошула, нели оној евроатлантски агитпроп наратив кој дури и на Трамп му го беа закачиле бидејќи од спунт му организирале преку двојни играчи индиректна средба на која бидејќи зет му ошол како овој не би се бламирал ако го местат а да види што му сместуваат, што откако стана јасно дека заседнува та почнаа еа-детерминистите тоа и судски индиректно од нос да му го тријат, гледајќи некако за импечмент уште додека незаседнал да го импичментираат небаре е редавник, иако Трамп беше и е центриста кој во САД дури проба така и да им влета ко независен претседателски кандидат, за откако увиде (пред три претседателски изборни циклуси ~ второто видео од линков) дека удбашките политички центрифуги толку здраво им опрале-сомлеле-здрвиле на америте памет да освен ж'мигвачки лево и десно не добацуваат поинаку, та им влета како републикански кандидат самостојно (конечно неудбалитичарски) во нивниот филм правејќи им карамбол, дефакто од спунт изборувајќи се како центриста низ републисканската партија да стане прв современ независен Претседател на САД кој не само што им стапна на опаш на неоконско-месонските агенди за глобалистичка агенда, туку и го сврте фокусот од банкор елитит кон американските граѓани ... нешто што нормално ги извади од кожа та и ден денес крекаат од болка како тоа воопшто и некој да им го забави налетот и тоа не само за ттип како економски спунт за побрзо еа-мерџање на сад и еу во фул-он-еа-емпаер, нормално откако еу набрзина би била федерализирана од спунт заради безбедносни ризици од напливот на мигранти заради неоконско-месонската агенда на блискиот исток која откако Обама не се одважи да ја истера до крај требаше неговата секретарка понего тоа да го исфура при што шорош избегличкото душегриништво требаше да впрегне брза фалц еу криза по што ќе мораше еу федарилистички инстант да се консолидира за после веќе реален ттип да се случи неопходната прва спојка за nwo-реалност, до душа федерализам кој и од сам зачеток на еу се турка но кроце (по кроце, абер во првиот линк од следниот линк) [1] но заради дадени околности еа-детерминистите билдерберговски се сложуваат да го забрзаат за и побрзо да се случи спојката еу-сад, да е уште поинтересно инерцијата и кон религиозна хомогенизација оди и далеку претходно бидејќи им е јасно на еа-детерминистите дека догматски далеку потешко би ги легнале на брашно религиите на универзлиам кој е неопходен во еден утопистички нов светски поредок [1]туку да нсе вратам на ЈанкоБ, мислев чоекот е постар бар така делува изгледа во убк го остареле предвреме, за кого дури сега дознав дека бил младич од емисијата со екс-потпретседателот му во интервјуто во МНШ, а ми личеше искрено ко да е Чоек во години пред 10 15 години кога се појави на политичката сцена, всушност колку што пратам а не ги есапам многу локалниве удбалитичари, дечкото ко и да не остарел туку си ја има истата свежина и истата стaрост налице, чиниш ко да напраиле однего пилинг'бот негоите екс?убдаши, сепак на страна ова мое согледување од спунт како асоцијација виа СтефанВМ, јас за Бачев имав порано искрено онака колку малку го бев заприметил ко појава по медиуми мислење дека е предан на македонската кауза [1][1][1] но со сегашните потези и како во кое време ги вади на маса како вонаби проруска партија, од авион се гледа дека или е удбаличарска патка или пак е ко екс-удбаш кому му пукнал филмот 2001-ва а знаејќи ги сите режисери сценографи костимографи светломајстори и нормално претстави се одважил со глава во ѕид да оди дрско САМ до крај, но виа нему понзати удбашки шеми а во однос директно зближување со Русија, што ако не е дилетантски за еден македонист ќе биде налик врховистичкиот упад во ВМРО'1903-та да предвреме некој македонците ги на'сска за антиимперијален удар, иако за волја на вистината ние не сме ниту сеуште учипени евроатлантски ниту пак од нив директно нападнати за да и вртиме страна, иако можат да не играат како што не играа преку прокси војна заради омекнување на ставови или пак позиционирање дадена агенда односно шема, но исклучивоста во овој момент значи најнапред раздор внатремакедонски а што сметам дека е тешка глупост веројатно Чоек како него е свесен дека какви и удбалитичари да има во дпмн и sds доколку оди со контра во најдобар случај Народ ќе се исполаризира дополнително а во најлош ќе почне да се сопиња и јаде меѓусебно како од спунт припадник на некој од двата главни удбалитички клана, затоа најмалку што треба е терање отворени агенди во моментов со Русија колку и тие да се романтичарски навистина во дадени околности Не Дај Боже и единствени, но кога цела Нација е свртена кон еу-нато а нема сеуште никаква официјална опасност такво ротитарање е безпредметно и само може како Народ да не раслаби, иако ко што вели Миленко во таа епизода од неговото МНШ треба избалансираност чисто кој и да е на власт како Слободоумност во однос потенцијални идни ризици и околности, наместо дрско полотронско глумење дипстејтовски бројлерлук а за сметка одработување нивни агитпроп агенди за демонизирање на Русија како антипод на еа-детерминизмот и неговиот нов'светски'поредок, просто Слободната Волја ниту тие нам не можат да ни ја скршат како на Народ освен виа удбашите и удбалитичарите да тераат ефтино или дрско свои експериментални филмои дали бихејворални илити геополитички, но колку ова и да е неопходност та и императив како независно мнение (еве да речеме мое а вервам и на мнозина македонци) сепак Волјата на Народот безусловно да сака евроатлански да се интегрира заради поуба мамонистичко-бројлерска иднина не смее да е спорна за никого, иако очигледно е дека истата се спинува во моментов на ангро, нели прво со патка како консултативен референдум како удбалитичарите си исперат раце од својот грев како корумпирани ботови кои заради својата елитистичка вообразеност одлучиле најдржавнички да го извозат Народ, а велат заради негово арно бидејќи тој Народ и така сам сакал еа-утопија та овие само биле порешителни и подзеле нормално како мотивација и по некој денар за да се одважат онака шарено револуционерно да истераат спиндерела позиција, а преку која иако не успеале да си операт раце низ фалц референдум, ем такa еве успеваат да ви ја исполнат желбата за еа-пенетрација преку откупени опозиционери визави Честа која и така тие вам ви ја сотреле неформално кога ко македонци ве запирале кај оон-ци и да се зачлените, веројатно чакајќи за подоцна ко фиромјани да ве извозат, може биле неспремни, бар Ѓорѓија Џорџ Атанасовски ова лично ми го пoсведочи во телефонски разговор како пријавата за приемот ја држеле во фиока СтолеЧоеци и КирцаСамец двоумејќи се тогаш сеуште за скратена срфрј, што пукнало како јавна афера откако Џорџ и Македонците Иселеници кои авале подршка пред оон биле информирани дека лба за членство не е ни подадена, драгоцено време кое впрочем им остава фор на грците и да се консолидираат и подмачкаат виа то нивните црни тајни фондои во секое министерство по некој удбалитичар од нсп зградата во новио'јорк, по што Џорџ ко што ми кажа го запнал Тотор Петров Гевгелиски да интервенира во Собрание знам се сеќавам ко дете за ова се дигна голема џева, но удбаликратија та ќе да некому мунчинеше да не бодеме во ист бубањ со Словенија после бадинтеровиот амин, за така нели да можат удбалитичарите виа удбашите да мутат уште долго вода ем си ја вртат и на свој рибник ако не воденица, и тргна како тргна работата ја заглавија пак демек одглавувајки ја преку привремената која исто ко што и тогаш им го пуштија грцајзлите на Мицкотакис така и сега им го пуштаат оние Црпас иако сега е кулминацијата на бришењето под со Честа и Слободата на Македонците иако верваат зајковци дека ќе успејат сорошоидно и кај границите да истераат докрај муабетот, иако кај грчките удбалитичари ни ова нема да помине! ta tie si igraat majtap so golemite nema so vas, O amambajaldi, kade so toj pamet, im trebavte samo zaradi poslednata trasna evro-cadorce i tolku!

https://sputniknews.com/business/201504151020940527/
http://en.protothema.gr/greece-russia-sign-agreement-on-extending-life-of-weapon-systems/
https://en.wikipedia.org/wiki/Cypriot_S-300_crisis#Cypriot_agreement_with_Greece
https://www.telegraph.co.uk/news/0/natos-united-front-under-threat-after-greece-signs-arms-deal-wit/
https://www.strategic-culture.org/news/2018/10/13/background-russia-greek-summit-december-greek-defense-chief-makes-landmark-foreign-policy-proposals.html
https://nationalinterest.org/feature/russias-alliance-greece-threat-nato-16998
https://themoscowtimes.com/articles/is-greece-russias-greatest-ally-in-europe-43560


ко што ги разбрав зајковци дилот итака пропаднат го враќа последниот достоен Устав колку и сега да глумат лудило со амандманите, што пак од друга страна е Поволно за нас во секој случај апропо евентуални ризици од комшиски фолклорни-мафијаши, бидејќи во најмала рака бар знаеме и ние и сите останати дека не е до нас проблемот та и да не ни спинуваат дипстејтовски преку хардпауер виткање кичма, додека во подобар случај може некако да помине дилов и кај грците та вие да си го добиете толку посакуваното отанизирање ко СеМ а за првиот момент кога ќе дојде доле НеДе да ви го раскине инстант дил притоа пак така враќајќи ве на свое Уставно како Македонци а по што чинам и уште појако логично би требало оон-ски притисок за признавање под Уставно Име бар таму, мислам колку знам заради немање дебата во ова општество и како се ви сервираат надробено и со лажичка ем ако сте колебливи и лоботомирачко-агитпроповски и тоа самивте локaлни удбалитичари иако тоа го подзашминкуваат културно за да си помислите дека тие немаат нништо со такви корумпирани муабети пардон дилои, та нормално тука оправдување и ним им се сите досегашни спинувани анкети за еа-народна-наклоност, ајт сега гледам нешто потпопуштиле инаку цело време едно 20 год процентите на истите им беа 99% македонците биле за еа-пенетрација, додека реално СЕКОЈ ЕДЕН САМОСВЕСЕН СОГРАЃАНИН би рекол ик подалеку од бројлерска стапица ко Еу или пак глобални еа-касапи како отан, а капак не смеело никој да зуцне ни у кафана или им пишувале казни за немање ланци во зима или елек во лето, а доколку такви сограѓани се одважеле и блогерски да размислува поразлично од матрицата на удбаличарскиот табиет ко на останатите - ко што мене ме таргетираа на разноразни начини, сигурен сум и нив доколку си дозволиле и дамбетер ги спуштале и пред да повлечат поозбилно внимание, но оние пак кои се Воцрковени имаат доволно Благодат да одолеат на стапици, но дури кога ќе почнат да живејат Светотаински преку Исповед и Причест е тогаш се приклонуваат по Божјата Волја и имаат храброст на ачик да ги вадат работи во својот домен т.е. доблесно да работата за Заедницата пред се' а дури потем за себе, за така стоејќи праведно пред Бога и да стекнат особена Благодат во форма на Смирение пред уцените и заплашувањата стравовите од мафијашка природа бидејќи стануваат свесни дека се под закрила на Бога но за што треба и Духовник кој нема да им биде само Исповедник туку со кого ќе се советуваат во однос искушенијата од јавна природа во која мера како најдобро Христијански да постапат доколкунсенјавни личности како Политичари како Бизнисмени како Забавувачи кои нема ни всшиот ни својот живот да го забават туку ќе го оплеменуваат кон што подобар Квалитет на Живеење ... но не ја правете мојата грешка да кога Духовникот не ви е блиску вие да се одважите да импровизирате онака како си мислите дека најлесно би поминале, што во однос мојот Живот има сосем поинакви околности него вообичаено та и ризикувам, но немојте со глава во ѕид да терате бидејќи не секој има таква волја ... заради што би ги посоветуал сите Ближни кои ќе се одважат за Светотаински Живот својот Духовник да им е (го бараат во поблиската околина) онаму каде живејат за да можат со него да бидат во континурира комуникација, бидејќи тој е како Матичен Духовен Лекар а дури потем доколкј има потреба тој би ве препратил кај Специјалист во Манастир, наместо сите и кој треба и кој не треба Манастирите да ги опседнувате туристички неретко, а реално тие како Православни Светилници се Духовни Болници та убаво е да одите на поклонение но уште поубаво е наму каде живеете Постар ѐпарохиски Свештеник да ви биде Духовник освен ако немате големи искушенија и болести или пак намера да се Монашите та да изберете Монах за Духовник ... нека ми извинат Браќата Теолози и Свештенството што јас ко недостоен некого подучувам а за што немам никаков Благослов освен книгата ГОЛЕМ Е БОГ и книгата ТАЈНАТА Нѐ СПАСЕНИЕТО што ми е допуштено да ги споделувам лично, а за кои иако пробував да добијам Благослов и да ги објавам во пдф на интернет не успеав во тоа, бар не од Митрополитот Агатангел, но сепак се понесов според Божја Евангелска Поука БЕСПЛАТНО ДОБИВТЕ БЕСПЛАТНО ДАВАЈТЕ и како некаков личен христијански агитпроп се решив преку споделување четири Православни е-книги, и една во два тома за црковно-историски основи (на Јустинијана Прима и Охридска Архиепископија како локални Црковни Симбионти) се одважив да ги споделам јавно како книги кои го утврдиле мојот пат кога се исправив Воцрковено ем истите се и понародни што би се рекло ко за млечни заби, православна Сакрална Архитектура истите ќе ги најдете страна претходно во горниот линк од нишката Православна Сакрална Архитектура на буилд.мк но ете бар од др.Петар Поповски добив дозвола за објавување на двотомната монографија, додека сличната книга во прилог за МПЦ чинам и имаат поминато авторските права бидејќи НИП-от веќе не постои а за Тајната на Спасението се надевам о.Серафим нема да се лути оти ја качив на нет ако потсетник за оние идни Апостоли да видат навистина поучен абер како живееле Монасите во Тиваида и то во поблиското минато која може да се види линкувана во истиот линк горе само на крај од посот, истите се воедно и начин како да ги имам прирака каде и да заминам ете ако не друго утре пак некој ќе ги сподели, чинам ги имам остаено да можат да се симнат ем се срчабл повеќето та можете да пребарувате по клучен збор а сето тоа се надевам заради Дај Боже Спасение на Многумина, простете ми сите и помјанете ме и мене во вашите молитвите Грешниот брат Никола, кој ето директно или индиректно сакајќи или несакајќи се одважил да ви се вмеша посреди сета пропаганда во вашиот Живот повикувајќи ве да не наседнувате на омраза заради нечии политики, иако истите реално се недоносени пречесто како удбалитичарски тајно донесени и спроведувани на крај агитпроповски натурени, во спротивно сите од тука ќе испарите мнозина и африка ако се свесни дека во еу ќе ги учипуваат, но кому колку му сече ...
... а на што единствено можете да го осуетите доколку од политичките клановски елити барате целодневна Транспаретност преку институционални научни и политички еФоруми бидејќи живеете на Крстопат и во Земја која е Колевка на Словенството та за мнозина сте плен низ раздели па владеј шеми, заради што треба сплотеност а што не е возможно да се постигне без 24/7 дебата и од надлежните и од авторитетите но и граѓаните во ова општество, што сега без компас си го чините сеирџиски на фејкбук ко залудени од омраза и сеир дури и кога не сакате удирајќи ви се од глава онаа српската Ским Си Такав Си, наместо да дебатирате нормално та и мајтапџиски но бар онаму каде е место и со оние Луѓе кои имаат сродни знаења или познавања, ех кога Административците и само и по еден саат дневно да имаат обврска на административни институционални еФоруми да одговораат на прашања или пак елаборираат на какви проекти работат, та и вие како Граѓани ќе ги помагате дури и во странство сте ошле, а и тие ќе се растеретат бидејќи за повеќето прашања и дилеми веќе ќе најдете архивиран одговор на такви институционални еФоруми, од друга страна и партиите фатете ги зауши или верувајте им на оние кои на ачик еФорумски разработиле платформа та нив гласајте ги доколку понуденото е добро образложено повеќестрано научно, не само на копи пасте абери да им верувате ли пак на готови платформи склепани во некоја кафана или пак ресторан, нешто што до сега чинам ниту една од нив го нема сторено, т.е. сигурен сум, единствено што дпмн вовде тро промени пр. институционално го стори тоа преку услуги.гов.мк но таму толку се' е поставено на диспечер основа, ем нема ниту дебата ниту пак за проекти може некој нешто да чуе или разбере да просто како е-сервис нема научна ефективност за да се создаваат услови за пеглање на законите туку само се информираат Граѓаните што каде смејат можат, та дури и од тој аспект колку каскаме, бреј и Собрание сеуште ги нема на својот сајт закачено сите Стенограми од Седници од Осамоаотјување навака, а не пак по историски основ да ги закачи и оние од СРМ и НРМ за Народ да се поучува какви ставови имале некогаш сред тоталитаризмот народните избраници кои ампак морале да бидат партиски полтрони, што и сега не е поразлично небаре чиниш не партски клан ами политички секти се тоа, она каде ко Независен со различно мислење ќе влезеш само ако си спремен ќотек да јадеш, или мора како предавник да бегаш, фракционерство какви, тоа ниту индивидуален кариериразам не може Чоек да затера бидејќи се' им е удбалитичарски наштимано да само по непотистичко-лихварска линија имаат право во партија членовите да думаат а не пак Програма да креираат, ајде дпмн тро одглуми лани пред избори некаква партиска е-реформа кога извади некакво народно е-сандуче за предлози кои ниту некој можеше да види кој ги разгледувал ниту пак знае некој дали ко такви завршиле во програма, та ето ако се демократи навистина бар тие нека направат ако не друго Јавен Партсики еФорум каде членството ќе им дебатира ставовите агендите политиките, нормално требаат да си имаат и интерен подфорум, треба и простор за гости да постават прашање, а им требаат и подфоруми за секое Министерство та еве од опозиција јавно а не во сенка секојдневно да ги тимарат на власта потезите, НО ТРЕБА РАЗБИРАЊЕ КАКО И ВО СЕКОЈ ПОЧЕТОК ОСОБЕНО ВАКОВ НАРОД ДА СВИКНЕ НА ДОБРО ОДНЕСУВАЊЕ а и еФорумите да имаат соодветни модратори кои ќе имаат живци пак и пак Народ да корегираат дека излегол надвор од рамки на правилник ЈАСНО ВАКВИ КИЛОМЕТАРСКИ ПОСТОВИ ОДАТ НА БЛОГ ИЛИ БЛОГ-ФОРУМ а сетне од таму се линкуваат онаму каде завозeлa некоја дебата каде фокусот е на тема по тема а не ко што јас си дозволувам заради немање никаде другде та да збивам низ дигресии различни абери во еден пост та муабетот нали0кува каша-попара но тоа е само огледало на околноститеа во кои се наоѓаа вашата интерактивна е-реалност во која ниту аматерски астрономски еФорум немате а не пак нешто друго, нормал пари се нема за хостирање или пак немет ентузијасти кои и од свој џеб тоа би го финансирале та паметно е и за нво-ата законски да ви бидат загарантирани државни сервери и еФорум платформи, та бар научно и граѓански да се отпушти и и' скубне Народ на фејкбуковата мрежа, чиниш ако остане пак немо ко што е сега дури и астероид кога ќе ја закачи земјава вие пак ќе си терате вообразено удбалитичарски, што пак доколку биде обратно а така и нивните колеги од sds излезеат на свој мегдан јавно, дури и не дале институционални еФоруми, бар нема на Народ да му перат 24/7 памет агитпроповски преку тв и еМедиуми, во најмала рака ќе преатанат на фејкбук да тераат некаков ефтин маркетинг од позиција на уникатност туку ќе почнат реално да ги премеруваат свлите политики научно и практично бар меѓу истомисленици, НО ИЗГЛЕДА ДЕЧКИТЕ СЕ ИМААТ ЗАГЛАЕНО ВО ЕДНОУМИЕТО НЕБАРЕ ТИЕ СЕ ДОГМА НА КОЈА СИТЕ ТРЕБА ДА СЕ КЛАЊААТ а веќе толку се имаат избламирано и ко левица и ко десница на сите ниво дали коруптивно дали планерски да просто Народ не се ни интересира кој е пратеник туку кој само кој е Лидеро а сетне ајт по роднинска или раблтничка линија закопувај се гласачки во ровови за на крај да се фатат во пајажината на агитпроп горење Души на ангро на тони на прва, АЛО ИМА ЛИ БЕ НЕКОЈ СО АКАЛ КАЈ ВАС ПО ПАРТИИ ИЛИ СЕ Е ИЗБОТИРАНО УДБАЛИТИЧАРСКИ, ете Лавицата има вебсајт но и тие немаат ефорум но ако не друго бар имаат така ко еПортал блог, но повторно и тоа е елитазам кој води кон Плутократија да не може никој низ активна дебата која ќе биде прегледна ко на еФорум да ги тимари нивните ставови та и ко гостин ако се има предвид дека имаат мало членство а треба да привлечат што поголемо нели ултралевичарско ...Изменето од Zelenikovo - 22.Октомври.2018 во 08:28
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2018 во 22:55
всушност јас во однос еФорумиве се раскокав од спунт откако ЛДП пред минатите избори се одважи да лапа гласои од младите најавувајќи дека ќе подржи декриминализација, онака копи-пасте само како на ЗаСтоениотЧоекВнуците да изескивираат комеморација на партијата, мислам колку очајно делува да сакаш преку најзорт политичко решение да им остаиш на мафијашите ширум отворена врата преку Декриминализација на Марихуана онака како е по Еу, иако ние ко земја која се граничи со три региони каде на ангро се одгледува на црно Марихуана тоа ќе значи експлозивно зголемување тукашниот на црн пазар, а за сметка одење пари во џебои (по незнам кој пат треба да повторам) на корумпирани удбаличитари и џандаромафиози како посредници и нормално мафијашки кланови како производители, читнете линкот да не се повторувам, да е посмешно сега нема ЛДП да ја праи таа предизборна шема туку sds или и двете партии, но јасно sds ќе гледа да ушуќари така и гласои од младите на мала врата но заради зијан на сите, а нормално по тој основ удбалитичарски ќе си го делат кајмакот со мафијата со оглед дека на ангро ќе се зголеми конзумацијата на видело и продавањето во матно на Марихуана со кузнај каков квалитет, капак утре да биде и дополнителен ризик тоа да стекнатиот црн пазар кој би го изгубиле мафијашите дали кога дпмн ќе ја ресетираа таквата глупост или пак некоја центристичка партија успее да издејствува Рурална Легализација [1][1][1] во таков случај мафијата и дополнително ќе се осоколи да прави глупости и да бара како енормната заработка да ја компензира што треба на сите да им е јасно бидејќи во Македонија се пуши Марихуана далеку повеќе од Хрватска та можете да замислите што ќе се случи доколку се споредат хрватските ефекти од нивната декриминализација во 2013-та [2][2][2] а веќе на ангро почнуваат да ја легализираат по свет сваќајќи дека декриминализацијата е голем зијан та после САД и Канада сега и Германија дума да премине од декри'маф'џокер на легализирано контролирано одгледување како ги декриминализирала сега младите кои преку декриминализирана марихуана се повеќе се во контакт така со уличари и мафијаши што генерира уште поголема хипокризија [3] иако без осет терајќи со урбани модели ќе се генерира дополнително градско гетоизирање, наместо тоа МрМр-от треба ем да се искористи како џокер за какво такво заживување на Селото ем да не се соблазнуваат најмладите во град, за што не дека нема ризици но секогаш има начин како истите да се ресетираат (за што имате абер на крајот од постов), а сега тука удбалитичариве токму контра, Оштроумна Рурална Легализација пак пред се' е шанса за многу Млади да земат воздух и да пробаат земјоделско~туристички да се наштимаат, доколку смогнат сите партии сили субвенциите што сега одат за бројлерски greedфилдери во континуитет да бидат пренасочувани за рурална реемиграција за Млади со предност на Брачните Парови како би се стимулирал и демографскиот прираст што полесно да емигрираат рурално здружувајќи ги преку општински рурален туризам но и бесплатни општински машински кругови итн. самото пак здружување им овозможува да размислуваат и кооперативно како би влечеле од ипард екстра субвенционирање на заедничка земјоделака опрема и до 90%, освен основната која би им била на располагање преку општински машински кругови како агро-механизација која во секој случај ќе мора да ја работи професионален општински работник како би немало ниту кавги ниту апансаз дунстерски оштетувања, нормално предност да имаат тие како реемигранти а потем и останатите соселани, што е возможно преку е-роковник т.е. machinnering online manager, но без земјишна реформа преку која би Ќе ја ослободила земјата по планинските села каде логично би било дозволиво одгледување индивидуално а рурално Марихуана чинам се' ќе биде бадијала, ова можеби ќе биде и најсклет за спроведување бидејќи многу земја на жими мајка се држи како дедовина иако има по сто до илјада наследници по парцела дури и да ја имаат преведно на себе од дедо, а што би морало да се стегне и за оние кои имаат катастарски чисти ниви доколку не ја обработуваат земја, а ко такви или да ја отстапат на уживање на државата или по европски терк доколку не ја обработуваат да плаќаат дупли данок, сакаме каква и да е Земјоделска Земја нема друго, но се плашат удбаличарите за ваква реформа за да не им гинат од селаните гласои кои сега и мнозина на бафтанана си држат и рентаат на други по наследно а нерегулирано право одредена земја, та не и постојните немаат вака ко сега што е аир зјае празна земја на многу места, а не пак да има за новопочени MрМр селани каде и како да засукаат ракави та дури сaкале и сами се' да финансираат, но и тоа е малку просто треба и е-едукација (еду-портал-ефорум) за таквите млади во организација наод ЗФС иако најлесно и најпрактично би било истата да оди преку ветеринари кои и така се на терен присутни, само треба да се дообучат да бидат и сертифицирани рурални едукатори кои би терале и општински семинари но и директно би ги помагале и советувале и придојдените и староседелците, уште попросто преку задолжително вмрежување во рурален туризам оние мигранти кои би одгледувале Марихуана за свои туристички но и државни потреби ќе се контролираат без инда знаат кога инспекција им влетала, а за што би требало да имаат слободна соба два дена неделно за државни социјални воздушно-бањски бонуси за стари лица кои здравствено или по заслуга би имале ете бесплатно сместување во таква мрежа, што дефакто ќе ги им помогне и ним да видат што значи од дијазепам да свртат на мрмр-зарзават како природна лековита алтернатива која сетне верувам редовно во форма на чајче или баничка ќе си ја конзумираат ... дека ова е озбилен начин да се заобиколи бројлерлук за мнозина тоа е точно, но без сеопфатна дебата преку Мрмр Партија најнапред од сите заинтересирани за подобро утре а потем и од сите институции ако една таква партија земе гласои и стане некаков фактор ќе биде ко и моето само тарапана изгубено време, а ако сте думале плитарски сето ова протуркано преку удбалитичарските кланови се плашам дека ќе предизвика дебакл ако не и касапана, нормално тие се заинтересирани само како своите полтрони да со книшка да ги наградуваат, а веројатно наједноставно им е сите што можат од тука да ги избркаат или примораат да си заминат, за на крај на туѓинци да ги дошитнат планините и реките (уште тоа остана јасно и бројлерите) како би донапикале по зебои и тоа што не го испикале а нормално за да по комшилук или јабана да си прават хациенди и штедилници како би можеле мирно да спијат, за посетне уште и да се навраќаат ко чалам-спасители иако самите тие ја сотреле земјава, нормално дека рамнодушни се и за Име и за Устав и за Традиција тие просто ко арамии или доарамии веќе чеата и си ја фрлиле во канализација,а единствено што им останало да се надеваат дека ако се доволно ботовски наштимани нивните внуци некој од понадвор ќе им пушта жетончиња за да глумат глобализам традиционално партиско клановски, ексик капак ќе си лечат комплекси со кој и да излезе и проба да им ги осуети изботираниот и удбаличираскиот табиет!
туку ќе беше навистина весело да имаше некој од мрмр маусдонците Храброст ако не Чалам та да излезе на Мрмр дебата, и натенане да се преброиме и видиме дали сме способни за да истераме Мрмр Партија со оштроумно агенда, при што бидејќи на отворен еФорум ќе остаевме доволно простор за една до две години да стигнеме до озбилна програма разработена на сите ниво, и вервам така да се привлечеа подоста млади гласои, но што ми стана јасно дека ќе им ги повлече поотповеќе од младите од sds иако може на ангро и од дпмн доколку навистина балансот ко за центристичка партија со можноат за секакво фракционерство станеше реалност, сепак паралелно имав намера Иселениците да ги здружам во заедничка ултра десничарска партија за која веќе има и подлога кај МА на Џорџ, но ето прво небидна ништо со мрмр активизам, посетне и со СМК т.е. Тодор кога се видов и за иселеничка партија ми вели тој со Џорџ не се мирисал бреј да видиш да неверуваш каква суета, а пак со Џорџ кога се чув чичо вели ил херкулес и сам се можел оти некако во кашатализмот закашкал та сега кашата ја очистуе преку инает бидејќи и тој со Тошо не сакал да седне оти не биле сијамски близнаци во глаите, ех кусогледост или кусоглавост незнам но и двајцата ме пишманија за со ОМД да зборнам иако веќе се бев чул со еден од првите членои да ми даде од помладокот контакти но кренав раце, та ниту лево ниту десно нема потреба да ае ресетира ко што гледам супер ви ет на сите ВОА УДБАЛИКРАТИЈАТА ПЛУТОКРАТСКА мое беше да пробам во однос декриминализацијата да посведочам, иако и тоа немав намера налик некаков залутан пингвин да го правам, но кога сконтав дека удбашиве наполниле гашти и заради тоа ме пуштиле некако во јавност удбашки, уште пред минатите избори ако не и претходно, та порсто прво се разлајав на фејкбук маркетиншки, а немав намера туку требаше да се соберат најнапред за така да се расталаса сите веќе истурени во јавност з годините мрмрџии, налик Васкобумбикс, Белчо, Рембрант, Џамбаз, Глиш, Готра, Ориѓанецо ит. и од десно и од лево уметници кои ќе ве повикаат нѐ еден заеднички ефорум сите македонски тајфи поединци или иселеници да думаат да се дружат и да речат во најмала рака нс нз декриминализација а наместо таква глупост после која може тешко и да се смени нешто на поарно, иако на мнозина им изгледа ко да мора да и ние ко сите мастадонти да експериментираме како е да се полнат на ангро со наши пари црни џебои ем да се докорумпираат џандари и удбалитичари, а логично наместо што треба да се истера Оштроумна Рурална Легализација, но Слава Богу се уплашија маусдонци ко по обичај со недоверба кон секој независен, иако удбалитичарите ви го пуштија преку некакво ријалити шоу та нели пусти страв да не се експонирате иако на фејкбук скриени зад тоа вашите фејк маски знаете да лаете да дури и Ванковска ја извозевте дека ќе и соберете потписи за претседателски кандидат, но јас немав слична намера, ниту сум учел ниту сум стручен да бидам политичар, но изреагирав најчовечки во однос глупоста на ЛПД од чиј кусоглед либерализам не ме чуди така утре со копи пасте и педофилија да ви протнат ко нормална работа, нели имало таму некаде функционален модел, но ваша работа ето не ни стигнав да соберам екипа за Мрмр Идеализам да расталаса а јас веќе од удбашите бев пуштен веројатно на фејкбук претпоставувам аудио или видео или кузнај како си го терале сеирот, ако и претходно не врвел бидејќи тенеќињата изботирани не е дека немаат абер астрално низ визии видено што ги чека натака, та знаејќи колку им сече и кои им се мецени, особено не се ни возбудив, но кога веќе ме фрлија во јавноат и испинуваа фејк експонираност, та и јас се излајав агитпрповски, сепак ко пто реков во меѓувреме Белчо у некој филм влезе демек готово чим Тврдокорни кои ги извозеа удбалитичариве и ги пуштија низ вода ко млади мајмуни најнапред ме искулира ко чекај Брат сега ова е побитно, та ајт го почекав, но откако бидна санкањето ми вели Омбре батали јас ти давам подршка ти терај си работа, небаре го барав тој да праи статут а само евентуално му потспомнав дека логиката е да се седне и договори фејкбук маркетинг а потем да се иницира форум и да почнат млади да се дружат во најмала рака и дјмаат како понатака во Македонија од позиција на идеолошко-политичка неутралност, и така мнозина не ни садат, секоја чест на оние кои се трудат да си имаат свој мастраф и да не полнат мафијашки џебои со пари ем за ич'пари да си имаат Мрмр а заради тоа не можеле да се активираат на МАКЛЕЗЕТ, но ете откако Белчо на прва ме пишмани велам може покасно ќе се надоврзи, удабалитичариве не жалеа да организираат односно кумуваа погибел на дел од моето Семејство - на Баба Ми Сестра чиј маж бидејќи екс-удбаш веројатно изнервиран како на жена му внук (иако немаме никаква директна меѓусебна поврзаност освен од спунт преку Золва познаник) ето зборел против зајковци ем претпоставувам афирмативно според него за тешка дрога ко Марихуана, по што направи удбашката животиња дома маскр оној во Бутел лани кога беа убиени мој втор Братучед Тетка и Баба Господ Да Ги Прости и Мир Вечен Да Им Даде, колегата нивни бидејќи се самоуби ќе гори, туку дали нема и оние кои кумувале на тој масакр кога спротивно на моја волја ме беа пуштиле во некое нивно ријалити шоу ПЛЕМЕТО ВАШЕ УДБАШКО, но пак ќе речам може јас да ги запцујам и така да си лечам комплекси но дефакто не сум јас тој што ќе им Суди, а и сами нека се покајат бидејќи Господ Е Милостив, иако сигурен сум дека нема тајна која ќе остане скриена ниту зло кое нема да се разобличи, та со време и сето ова кое сега го читате ако е Божја Промисла и по Божја Волја се' ќе биде демистифицирано, од кого и кога мене и преку мене сакале и како сакале да ве играат или возат, многу веројатно и тоа глупоста на ЛДП беше спин со кој очекуваа/знаеја дека би срипал така, но не сум сигурен за тоа иако неретко патките по таа линија одат, бидејќи ниту на избори сетне со таква програма излегоа дечките а капак кога се појавија на sds билкарите декриминализирачки (билкаМВРилка) како би ги дефокусирале младите овие либерално инстант се ујдисаа сонив, сетне почнаа спинои кои во нишкава се наведени понапред од различна агитпорп природа, за капак да биде тоа исто нивното срање со погибелта на моите Ближни, а конечно откако веќе се излајав претходно на фејкбук ем се случија сите удбашки спинои та и се решив да напрвам сам еФорум за Мрмр идеализам http://archive.is/search/?q=maklezet но на кој фpакинг не се јави ниту еден да дебатира a ко и тука сам завозев, иако тука дефакто е продолжеток од спунт кога за миг го беа саботирале МАКЛЕЗЕТ та се распишав од спунт на идивиди, тенеќињата во меѓувреме на првите архивирани страни од еФорумот ставиле и на арцхиве.орг и роботс.тхт штопна за да архивата не можете да ја видите, незнам како го прават тоа, но после успеав со помош на Малезискиот пријател кој ко програмер на бесплатната елкарте платфрома ми помогна да го инсталирам а после хакирањето и пак да го кренам форумот, отпосле веќе архивите почнав да ги дуплиран и на архиве.орг и на архив.ис просто од гнаси кои глумат демократија а впрочем не се ништо друго него ситни мачители кои подалеку од носот не добацуваат што друго да очекуваш!? сепак последната тура постови не стигнав да ги архивирам, а тоа е моја грешка, распишан чекав премногу пред да ми истече закупот за сервер за кој потем немав кеш да го продолжам, та бар бе еден од пријателите да се јавеше и да речеше Омбре еве 10 евра терај уште некој месец, мислам фала им мене ме ослободија така, бидејќи конечно ова не беше некаков проект или моја потреба, јас и така ќе си заминам од тука, туку ете се најдов во небрано фрлен без согласност во јавност, та и се нафатив да ја истуркам работа бар свестувајќи луѓе за тоа што е правилен начин на дебата, просто што е фејкбук маркетинг што Блог а што еФорум, но аирлија вие ќе да се уплашивте дека ако имам јас антиимперијалистички размисли како мрмрџија дека и вие треба да ги имате, мислам во тој случај навистина не сте поарни од постојниве удбалитичари, а дека после ова некој ќе ме пишмани пак ја нешто да тркалам ВЕРУВАЈТЕ МИ НА ЗБОРОТ : ЈАС ЌЕ СИ ЗАМИНАМ и нема да се вратам, иако ќе ми го тупат ко што ми го тупат во меѓувреме, освен ако не ме депортираат од негде, или пак ми требаат некакви документи, ниту барам извинувања ниту сакам сожалувања, само гледајте утре ако некој ве повикува пак на еФорумска јавна дебата не го игнорирајте особено ако е за склет тема, норално најблиските секогаш треба да се таков Чоек, но во мојот случај токму тие најголем игнор ми удрија откако на форумо не се појавија а додека тераше мартенг најавата на фејкбук (фала им и за тоа) ме подржаат фејкбуковско лајкохоличарски непотребно пувеќемина онака пупу-скраја да е што си ми пријател но со лајк од немајкаде а имаше и такви кои скубнаа џенем небаре јас сум тој што ќе ги изгори, ало вие во фејкбук како се ќљофтате меѓусебно веќе и' сте изгорени како општество, најнапред умствено од цијашите а посетне и душевно од демоните, ако не ви стават навистина онакви ригидни закони за дрскост (ко на Миљенко) по социјалки, каде/бидејќи и деца секојдневно ве читаат - набрзо ни К од македонскиот космополитизам нема да ви остане, но бадијала и еФорумска атмосфера сред која пак ќе си терате дрско и подпросечно, но таму пак ко на институционални заради биометриско членство и со мандатни бонуси треба инстант да ве закопуваат за да се научите бар креативно да бљуватени заканувате иако и тоа е подло како форма на дрскост за на институционален еФорум, та отворете си свој приватен и таманете колку сакате, чудно пр. Владиката Зоран Вранишковски беше гостин во МНШ но видиш знае Миленко да биде учтив, та ниту на неговиот приватен еФорум тогај не го табаше, та чунки има надеж ако почнете ко домакини бар кон гостите макар и од спунт да сте човечки, за така пополека оние кои се умни да скубнат од фејкбук тињата, во која сега да видиш да неверуваш дека ќе фтасаат удбалитичарите по цел нет каде што сте рекле да ви премерат, иако ете тоа удбашки го чинат а кај беа Шфрчко да го уапсат кога на тв изјави Македонски Народ треба да се бомбардира, а да не говорам шаржените кога потепаа се' живо и диво од бивша позиција по фејкбук дереа и колеа ем град кога го палеаа та и џандари тепаа ко да се гумени кукли, нека си земат огледалото и да се повидат за да цело посетне од глава не им се скрши, но почекајте nwo со ваков памет не ви бега обострано ако на удбашките спинои ко македонци наседнувате, та таму не само на јавни места туку во атоми ќе ви мерат понашање и ќе ви тренираат послушност, но не се наивни-абдали цијашите ко амерудбаши зошто фејкбук го напраиле прво ќе ве горат, а сетне преку него и ќе ве прегорат! затоа думајте како знаете од таа пајажина да скубнете, и со бош форуми ако треба, а не пак некој општествен или пак политички, што конечно требаше да биде и во однос пр. дилот ца-зи, но мајмунска работа та ем скришно го дилаа, ем амандмани ретроактивно ги тераат, ем ни самите немаа дебата, туку само агитпроп, а да беа демократи а не удбалитичари ќе седнеа сите карти ќе ги отвореа и на долго и широко се' со Наорд ќе премереа, додека вака оставија простор утре ко нелигитимен дил ако некому му се може и да го руши, значи гнаси кои само за своите мецени мислат а долгорочно освен за на буниште на заборавот да завршат и ако можат таму сите да ги повлечат абер за друго си немаат! зар со спинови лажење криење потплаќање корумпирачки и како се не оросписки стојат смерно во Вистината и со чисто лице пред Народ и Бога кому така да ве прашам му служат!?
еве кому <<<Д>>> ако воопшто и семсвесни за тоа, инаку овој абер би бил соодветен ко за во нишката Ав.Роб. на буилд.мк но мислам посоодветен во оваа, за од спунт да посочам како локалните удбалитичари всушност ве фрлаат во зеро-ван матрикс без воопшто и да мучнат главчината дали и навистина е така, та ајт тие што се изботирани, и не им е тоа јасно, та и оние кои се свесни за нивната глобалистичка инерција ко зорт'склет'лук инстант ги таргетираат агитпроповски индиректно ил директно a како би ги девалвирале некако, бидејќи навистина им е тесно во својта фатаморгана која е ветер&магла а ви ја продаваат како мед&млеко, гледајќи да не излезат капак И јавно ко абдали како копи-пасте банк-корп полтрони, за кои единствена слобода е коленичење пред трансхуманистичко-еугеничарските светски-елити, нели бидејќи така се осеќаат важно бидејќи ги штипнале по обравчиња а фактички само гнасно ги учипиле да одработуваат занив 0/1 зеро-ван агенди за nwo(нсп) инерција, што е разбирливо доколку знаеме дека генетски и самите низ 70 години федерализам за поарно и незнаат, та ако и во телеславија Селото го сотреа како експериментален федералиатички гајрет, колку повеќе во скорешниот евроболшевички федерализам каде и сега 80% од обработливата земја во еу ја држат корпоративни аграрни мастадонти и големи фарми, т.е. 52% имаат 3% фарми, можете комотно да сочекате на еу-пенетрација та да им ја дадете за ич'пари на поклон [1] а што дефакто значи НИКОГАШ САМООДРЖЛИВОСТ ЗА НАРОД, СО СЕГАШНИВЕ УДБАЛИТИЧАРИ ПРОСТЕТЕ СЕ ОД ТАКВО НЕШТО, А ЖИВОТ ПОДАЛЕКУ ОД ГРАДСКИТЕ ЦЕНТРИФУГИ НИКОГАШ, ОСВЕН ПРЕКУ ПЕЧАЛБА ЕВЕНТУАЛНО ЗАРАДИ ПЕНЗИЈА НО ПОТПРЕНА НА БАНКО'ЛИХВАРСКИ'НАЕМЛУК ах забораив ќе имате во саксии шанса да засадите зачини, но и тие од гмо семка! во продолжение имате зеро-ван абери кои ја демистифицираат либералната научна инерција кон сајборг раса (која со вакви удбалитичари не ви гине) а кои абери укажуваат УШТЕ ДЕНЕСКА на склет примена на Роботиката, освен нејзиниот во моментов извикан Медицински тренд, и не бидејќи Луѓе треба во страои да живеат, но ко што е наведено во пост #4 во нишката Ав.Роб. склет инерцијата кон која стремат еугеничарите, а заради нсп-агенда, којанинерција на деншните еа-детерминисит може да се каже дека им е копира ко што таму е наведено од екс утопистите од ссср чија максима е навистина култна во однос која и да е идна тајфа со сличен стремеж за утописки рај на земјата - Automation is a universal law of development - the 22nd Congress of the Communist Party of the Soviet Union in 1961 - но не заборавајте кој го посеал таму глобалистичмото експериментално семе [1][1]но додека да бидне новиот светски поредок трансхуманистичка реалност, според еугеничарите во моментов има премногу ризици кои мора да се ресетираат, најнапред растот на светската популација а преку тоа и загрозување на комфорната светска елитистичка позиција на еа-еугеничарските-детерминисти да не скоро туку веќе се соочуваат со брзорастечки економии и држави кои биполарната геополитика како полесна партија шах до нсп расцветува и мултиполарно, та ко и што самите имаат предвидено како ризици произлезени од нивните еа-стравои за светска доминација во недоглед уверени се дека нема друго чаре туку да се впрегне воен и економски белосветски карамбол, во тој контекст освен конвенционалните К*ршлус сценарија за таква партија, на маса се и супер-сф-стратегии за неконвенционално таргетирање дали неистомисленици дали противници а со наноботско-биолошки кyршлуси, кyршлиго овој кyршлиго оној паралелно со пепел подоле аш повнатре итн.


http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3059&PID=215115#215115


та би рекол во однос минатовековниот абер за нанобoтoи од пост #16 во н.Ав.Ро., денес чудно се надоврува драпа'џиски дарпа'ерлај [1] кој би требало да се кр кр кр крене и завергла во рој како комарци кои ќе испорачуваат инстант гајрет ајде да се надеваме заради холографска дружба преку топтан осигурано испорачување протеини до заслужна таргет група за колективно халуцинирање (постпоентирано кратко) [2] разбира се во најлош случај доколку чоек на овој свет гледа како конечен стравоите можат да се распараноичат и тро потака та да речеме целта не ет халуцинирање ами калибрирање бројлерски стандарди во одреден регион за одредена популација во даден интервал [3] a заради еве да речеме не ради глобалистичка подобност, туку за глобалистичка рамнодушност како Народ не би се заќљофтал меѓусебено како резултат на лоботомирачко експериментирање, та вака онака културно комарците кои никако еве и сред октомври да ги снема ko да ги нафурал некој да ве поздравуваат како тој некој мислел дека треба, Не Дај Боже таквиот да имал империјален маштаб, иако навидум комарците се оние истите локални а за кои веќе стандарни методи не помагаат [1] туку мора да се тера и по'кре'актив' но [1] нели користиш бакарни завеси и како емф-штит и против пенетрирање робокоп-комарци, но кој се одважи да 'рк 'рк 'рка по трансајлата нсп-болшевичка, него и ќе го 'ркат та и сами ќе си ја тргнете завесата ако доброволно налетувате ко натуралисти на робокоп-помади роко-шампони или роко-пасти за заби и слични општествено коминтерновски амортизери (за планирана подобност) ворлд'ситизен агенси [4] > нели ко што вели жбигнегнатиот елит римоут кинчрол е аутмоуст нидед тул фор елит утоп'пион ворлд [5] во кој биониката е само еден аспект на трансхуманистичкиот сом во чив тињовит сон место за натуралист има во е-архивата на хичкок како глобалистички антисоцијално страшило на тогашно-сегашните земјани за кои единствен идеал за живот соживот и надживот е мамонизмот како земен есхатон на постоење на хомосиликонот [6>[6>[6> што неминовно ќе води кон хомоанатемаго бидејќи паралелно со киборзирањето ќе се одвива процес на дехуманизација на познајната етика та и естетика нели пополека и ткивата нема да бидат толку атрактивни како металните и легугурските најнапред импланти и протези а потем дронови ко Душа во сајборг школка, за да таквиот процес на трансцеденција од Човек од Бога создаден премине во дељмиург од анатемаго впрегнат или попрво топтан навјасан за така ако може и цел свет да го парализира за отфрлање Христа како Бог а прифаќање за бог на од спунт преку научните диктатори својот сccс'пинуван'создател, интересно во однос Слободната Волја уште сега и без бионичка реалност а заради технократско мамонистичко брашно во кое ве легнуваѐт повеќето им ги прегоруваат Слободата и Спасението на Душата како смисла цел свест за она што е Вечно Блаженство наспроти минлив автоматизам на ниски страсти во кои ве поховаат за што позагорено да сте примамливи како плен за во геената, на оние пак ова ШТО ИМ Е И САМО РАЗБИРЛИВО а се автоматизирани од спунт во мамонистичката градска центрифуга па и рурални места, бар гледаат да го задржат фокусот кон отштопување од системот потпрен не на хуманост ами дрзок мамонизам кој наводно сее Живот преку максимата 'парите го вртат светот' затоа жнеете изботираност и ко индивидуални изботирани Чоеци но и ко заедници кои наликуваат така наштимани како покер автомат ако не е-рулет за планирани случајности на ки џек пот премија ви ет еконосмки раст, наместо хит д роуд џек на Село што побрзо додека не ве напраиле елитите тенеќиња, што конечно и на село не ви бега ако муабетот ви е строго загарантиран пласман од државата наспроти самодоволност преку самоодржливост лишена од мамонистичка идолатрија, под претпоставка дека утре за да продавате ќе треба да сте целосно учипени платежно ако не поинаку бидејќи системот ве третира како ресурси кои слободна земја на претек нема да ви даде ако плодоите од истата пример ги давате бесплатно за сиромашни, а наместо ко таков да поджри напротив заради суета&себичност ако не корумпираност&алчност ако не вњ рекетираат ко во феудализмот со арач од под маса посекако ќе ве изреметат со мал милион стандарди и ставки за да можете да функционирате самоодржливо а во исто време така да сте отшопани центрифугално системски, бидејќи несистемска аутомата за политиката е ризик кој може да повлече нога за и други така да здрмаат самоодржливо, при што системот навлечен нанив не ни зане како да го компензира евентуален таков спунт, навикнат на се повеќе нови и нови бројлери, што пак нормал ќе проба да го надополнува со увозна ефтина бројлерска маса, иако сега имаме и уште поголем парадокс, каде народ брка бројлерлук и понадвор бидејќи нормално бар таму е тро и повеќе платен за наши стандарди та лесно ко печалбар мможе посетне тука да се пензионира и побрзо ако фокусот му е само на бркање пари, та сетне да сврти кога ќе се врати на самоодржливст, но знаејќи какви хедонисти сме со префинет вкус како заедница особено помладите, нормално штом излезат тие таму понадвор подзапекуваат за така и таму едвај да преживеат штом се опуштат и на тамошниот живот се аклиматизираат, тоа пак и дополнително тука дома мора да ја ограничува популацијата да ја напушти центрифугата економско-системска та може немаме за сега некакви екстра намети како демотивација за оние кои сакаат преку рурална реемиграција бар заради чист воздух да се спасат од градскиот бројлерски веј'оф'лаиф, но немаме ниту екстра субвенционираност или подршка освен ако не сте и таму џентрифугално расположени та да ве стимулираат заради бизнис логика, ЗАТОА И НИКОГАШ НЕМА ДА ВИ ДОЗВОЛАТ ОШТРОУМНА РУРАЛНА МрМр ЛЕГАЛИЗАЦИЈА бидејќи така потенцијално ќе ве изгубат ко ботови за полесна контрола, и од потенцијален статистички бројер за привлекување ко систем едикои нови greedфилдери преку кои ќе се штимаат постојан ненаситен економски раст за системот за сметка на раст и слобода на Граѓаните та макар и минорна, БАР ВАКА КАКО СЕГА СЕ ПОСТАВЕНИ РАБОТИТЕ ВИЕ ВЕЌЕ ИМАТЕ СИСТЕМСКИ ЕНТИТЕТ КОЈ Е ЕКОНОМСА АУТОМАТА која само гледа кого ќе прождере пред себе, да е посмешно преку неа пак се богатат на маката на другите оние кои истата успеале да ја впрегнат за узди и ко таква да ја возат лево десно, веројатно верувајќи дека некогаш истата ќе стане доволно стабилна за да ви донесе на вас ко бројлери бар хедонистичка слобода преку урбан скоцкан квалитет на фастфуд живеење кое како конзумеристички послушници ќе ви биде центрифугално надградена и надополнета со ешто повеќе шкарт фалц и бижутерија производи со планира3на застареност АКО И ТОА Е НЕШТО РАДУВАЈТЕ СЕ И НА ИЗВОРСКАТА ХЛОРИРАНА ВОДА НИЗ АЗБЕСТНИ ЦЕВКИ но и на суперприсутниот осиромашен ураниум кој како фин прав ви го нанесуваат косовските северни ветрови ЗА НЕЛИ ВИЕ ВО СКОТЈЕ СИ МИЛИТЕ ДЕКА САММО ПМ-ки ДИШЕТЕ бреј бројлери до немајкаде ем експериментални рат-рејсери без рајт-ту-фритинк енивер, БИТНО ЦЕНТРИФУГАТА ВЕ МЕЛЕ а вам животот ви е убаво нашминкан кога скопско лето или целодневна година имате некаква опен'ер забава, оние кои можат да си ја дозволат, оние пак кои неможат истата од спунт преку тв ги забавља со закаснуење во четири ѕида, но бар помалку така се изложени на пм-ки и аеро-осиромашенки та комотно можат и од спунт да се тешат ако не се радуваат што во костец бројлерлукот должништвото и зависноста некако ете ко доброволни робијаши имаат и тие некаков ксмет да подзачуваат коски за што подолго системско подмачкуење со бројлерлук, кој пак сега кога ќе треба во еу да пенетрирате просто ко таков и експоненционално ќе се намножи бидејќи и ќе немате право никому од комшиите да му речете ајт ик од тука после три месеци на црно аргатлук! АЛО зар не гледате дека ве мелат во мизарница ко мизерлук заради мизер-чорба а во која впрочем распливани сонувате сред распадната свест сласт од хедонистички мамонистички или егоистички кратко и стинопаланечки радости, што на крај нормално ќе ви зашмелца Душа трајно ако не ви ја пререже со шмишајбна или циркулар во раце на некој локален удбалитичар на светло или фараон во сенка, кои наизменично си подавааат автоматските режачи додека одржуваат центрифугата да меле пере ждере, НО РАДУВАЈТЕ СЕ ВАС СЕУШТЕ НЕ ВЕ ЗАКАЧИЛ КАШАТАЛИЗАМ ОЗБИЛНО зато почитувајте се надевајќи се дека тоа ќе се случи кога ќе станете офицјално еа-пенетрирани, но Аирлија на Паметот ако си мислите дека таму аир ќе видите, напротив ко послаби центрифуги на поголемите ќе им биднете топтан месо од кланица, сигурно мислите ним до ваша Самоодржливост им ет, бреј треба да се токму акмаци ако вервате дека еа-детерминистите апансас би си дозволиле некој да им биде самоодржлива варијабала во систем на врзани и зависни садови за така да може да одлучува НЕЗАВИСНО И ПОТЕНЦИЈАЛНО ИМ РЕМЕТИ ПРОЕКЦИИ ЗА САЈБОРГ ЕВОЛУЦИЈА НАКАДЕ Е ТРГНАТАЦЕЛА РАБОТА, но не очајувајте пополека што сте си посакувале тоа и ќе ве снајде, иако сајберлакот вашите внуци во блиска иднина ќе ги спржи ко денешните што ги похува така низ фејкбук и конзумеризам, НЕЛИ ШТО ДА СЕ ЗАМАРАТЕ КАКВА ИДНИНА ИМ ТРАСИРАТЕ ТАМАН ЗА ТАКВА ДУРИ И СЕБСТВО СТЕ СПРЕМНИ ДА СИ ФРЛИТЕ НА ГОРЕЊЕ КАКО И ВИЕ И ВАШИТЕ ПОКОЛЕНИЈА ШТО ПОУБО БИ ДОЗАГОРУЕЛЕ И МАТЕРИЈАЛНО И ДУХОНОСНО, уште еднаш терајте си магарето и понатака удбалитичарско плутократски и гласајте им ги на копи-пасте склепаните програми кои предизборно ви ги товарат како идеални, а потем и меѓусебено доизвадете си очи губејќи си Благодат низ фејкбук или тв сеир илити омраза судејќи ги своие Ближни околу себе заради немање свест дека самиот систем како е скришно устроен генерира погодни услови за КВАЛИТЕТН РАСТ НА КОРПОРАТИЗМОТ ИНДИВИДУАЛНО (за група акционери најчесто мафијашана) А НЕ НА САМОДОРЖЛИВО ЗАЕДНИШТВО кое е возможно само преку Рурален Живот потрпен од својот труд преку свој плод за подобро почесно и повкусно утре, но нели за такво нешто ниту имаме абер ниту волја ниту пак рака подадена ниту семејно а не пак државно, евентуално комшиски ако онаму каде сте придојден ве знаат од дете та да ве потпомогнат а и тогаш и тие таму насело ако не се зафатени пак ги нервира што им дошол уште еден да им ја надгради самотија со преживување, бидејќи денес најчесто луѓе бегаат ко поразени во градот та бар да си смируваат зортот како ко сомлени не го изгубат човечкото во себе и тие да почнат да мелат како би преживувале и растеле понатака пак во градот, просто ГРАДОТ Е ГЕТО КАСАПАНА во која буквално поголемата риба мора да ја изеде помалата за да преживее, каде место за самоодржливост нема ниту кај тротоарските продавачи а не пак меѓу компаниите кои капак никогаш и нема да се стандардизираат во доволен број за еу-околности кои стандарди пак токму се нафрлени за да не им ремети секој филмот тамошен, та тука можат по тој основ да растат само корпоративни феудалци и тежнеат кон олигополи и концерни, а кои пак во еу-околноати та и без нив само и доколку влетаат странски инвестициски фондови заради нато пенетеација ќе се офајдат само мал,умина кои ушуќариле од грабежот на акции или пак коцкарска парадокс инвестиција на лонг асет фјучарење додека останатите ајт КАМШИКЛАР ОД СИТЕ СТРАНИ СО ЕВРОПСКИ ЦЕНИ ЗА БАЛКАНСКИ ПЛАТИ нешто што се случи и во Хрватска и во Бугарија и во Романија [1>[1>[1> а ги фтасува и Bо Грција само заради геострашкиот рекет од сите страни та и некако додржуаат на тој план, иако во 10 милиони заради '08-та веќе почнаа и многу гладни уста да липсуваат кои немаат ниту под перница а и да имаат во недвижности немаат кој да им компензира, та дури сега почнаа ко такви да се враќаат на село без компас бркајќи самоодржливост, НО кај нас таквите не се ниту малу ниту пак смејат да си дозволат да чекаат на грчки сценарија, туку не најпаметно туку најнеопходно е како знаат и умејат да се самоорганизираат и удбалитичарите да си ресетираат принудувајќи ги да отворат институционални еФоруми ако не партиски каде и онаа каква таква научна фела ќе биде обврзана ако не со граѓаните со политичарите и администрацијата да дебатираат за да постават баланс од самоодржливост и бројлерлук кому што и колку му треба, а по тој основ да постават и инфраструктура од рурално-реемигрантски спунт за НеДајБоже сценарија како глобален еконосмки политички или природен К*ршлус, но прајте си вие филмои дека тоа еу или нато ќе го стори за вас, или пак ако не се тие брикс и знд, мислам АЛО ДОСТА ГЛУМИТЕ ЛУДИЛО / КАКО ЗНАЕТЕ УМЕЕТЕ СПАСУВАЈТЕ СИ ДУША што конечно можете да го чините и ко бројлери било корпоративи или административни, но не очајувајте што самите сте избрале така да живеете, а како би се радувале на овој свет Благодатно ко Воцрковени и тро удобно да неречам комфорно, бидејќи веќе во град комоција немаат ни директорите знаејќи колку криминалот е намножен та цело време стрeпат кој рекетар може да им улета во фотељата со клизачи, ко што овие им улетуваат на политичари, а политичарите на Граѓани за овие децата да си ги малтретираат ко исфрустрирани а без друга алтернативно место за тресење гурабии, до душа фејкбук стана како амортизер тоа, но бидејќи и деца го конзумираат на ангор та ето од спунт пак децата си го кркаат вашето срање, сетне се чудите се дрогирале, добро е што не се потепале сите во каква безидејност и омраза сте ги фрлиле заради вашите кусогледи удбалитичари и мафијашка подобна плодност, која оплодува само урбана сељачана и азгани наместо урбани интелектуалци и домакини, а оние пак случајно што ќе се испилат ко такви нормал бидејќи немаат услови за земјоделие та бркаат печалба логично ако веќе треба да тераат бројлерлук гледаат тоа да им биде еу (чим можат да скубнат и тро поубав избордури и административно се учипиле), само што ко такви сетне не сакаат назад за да не се замараат со удбалитичарска атмосфера во недоглед, та заглибуваат таму на запад, иако не сите можат лесно и брзо таму да кренат глава та да си дозволат и комфор ко кај нас, бидејќи не се веќе печалбари кои шеткаат за по дома евра, туку нормални еу граѓани кои со таквите плати исто едвај крпат таму крај со крај, како ќе ги примамите нив да се вратат назад незнам, но глејте сега откако ќе ви отвори меркелка вратите да не останете инстант преполовени бидејќи така удбалитичарите ќе почнат да и навистина да ве јадат живи кога ќе нема кој да им застане од младите напат со оштроумност, туку во најдобар случај ќе ве закачи воено-полициска хунта ко порано кај долнион сосед, којзнае може и тоа е решение, сетне да удрат спартански закони и така да ушкопат мафијашлук и јавашлук, но се плашам дека така само ќе се донатоварите со автократски азгани ко што беше случај во титоизмот, иако не секогаш тоа било случај во телеславија, но имало бре Народ, дури и се множел, а сега дилит или во подобри околности рисит на младите им е само во агенда, ако знае некој поубав термин од еутаназија за ова слободно нека каже! до душа порано таквата еутаназија важеше најчесто на индивидуално ниво кога како ког го закачила, додека денес дочекавме симболично и колективно харикири да сториме за да нели ни преседне индивидалното си мислиме можеби, напротив така мизеријата само се зголемува кога и покрај се' изгубено на крај и Честа чоек си ја фрли под тркала, а зошто бидејќи забораил дека ИМА АЛТЕРНАТИВА КОЈА СЕ ВИКА РУРАЛНА САМООДРЖЛИВОСТ но која не е нит лесна нит возможна доколку индивидуалистички се тера и со смешни субвенции и' за зафатени земјоделци а не пак за придојдени дустабанлии ...

забелешка симболот <<<Д>>> погоре се однесува на дуалистите, оние кои го изедначуваат доброто и злото за еднакви, кои веруваат дека можат да седат на две столици, и тоа не експериментално туку самоуверено без и себе да се запрашаат а не пак друг да побараат за мислење, оние кои мислат дека пак дуализмот имаатмдржавничко право на сите да им го наметнат како пожелен, за нив компромис со злото е помало зло, пр. да се влезе во воена империјална центеифуга како би одолеале од нивни индиректни уцени, мислејќи дека истите така нема да ги стигнат па капак тоа го истерале автократски наметнувајќи им ја својата волја на сите како неприкосновена, слично може да се дума и за руралната легализација која бинсе впрегнала заради ескивирање ризик од хаотична декриминализација, кој чекор без широк консензус и сите да сложно да го осигураат сестрано е навистина глупоат бидејќимпак ќемдоведендомхаотичен мрмр ефект само што олеснителна околност ќе биде што паритембиноделемво народни наместо мафијашки раце, заради што доколку и се случи рурална легализација треба контра мерки за да мрмр-от не стане култ а што единствено е возможно доколку 100% се вложи државата во спортот > почнувјќи од релокација на спортско-обложувачки приходи 100% во спортот за истиот да се доведе на државен здравствен столб а што е возможно самомдоколкунспортските кладилници се исклучиво државни, но потребни се и многу други спунтови за ресетирање ризик младите да гледаат на мрмр-от како пуш авантура од бесплатни железнички и автобуски билети за секој купен билет за спортски натпревар па се до градење спортски објекти во костец европски идеали [1][1][1] , кога би ја споредувале вака ерга-омнес насилната легализација за одродување може ли да се каже како се осигурани ризиците не само на честа туку и заканите односно јасно е дека Чоек без свое јас лесно бива уценуван и отповеќе и тоа мајтапџиски, како ќе се компензира укинувањето на шансата турситички да имаме бенефит од антика и среден век па и нов век со оглед дека ова е радикално нова држава, потоа кој ќе биде амортизерот откако за младите се отворат само и германски врати за работа без виза колку популација заради ќорсокак позициите и агендите изгуби државата, колку пак е доволно за да можеме да речеме ни требаат сиријци за да воопшто преживеат пензионерите здравството образованието како некој би ги полнел фондовите, ова и само визната либерализација каков удар напраи а не пак безвизен работен режим, ние требаше да стигнеме до ниво од 500 до 1000 евра просечна плата та да се надеваме дека младите нема да си одат а дури тогаш да се отвориме кон еу, та макар и само туристички безвизно, но која е алтернативата за нив да бидат бројлери во некоја корпоративна фарма за 200 евра просечна плата а пуширани до лимит на робо-тенеќиња, пречесто и без да се синдикално здружени, а неретко и како стажанти со години     

...Изменето од Zelenikovo - 23.Октомври.2018 во 23:23
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2018 во 12:55

чатали-купатали колку писма се, минатата недела се случи интересна агитпроп ујдурма во САД ЗА џин'шерман'туршија која ќе рече чоек да не ти се верува дека по иста матрица делуваат социјалдемократите и тука и таму, односно штом се во опозиција а сакаат да направат предизборен пуч ЌЕ ДА не бираат средства за спинување, сега ама баш виа санкилотска бурлеска чие шоу било срочено ако не нарачано како автентично ко потенцијален ексПИС'16провокатор на стендбај кој и во сурат ко да му е бутнат бушон за уште тогаш да релира ко слипер К*ршлус, иако може отпоздравуел и како самоиницијативен блеџек блефер заради лична промоција ах колку не му личи стаилинг за патриот без конК*ренција ама ај, а директ-индирект ќе му донесе целата џева посекако слава и милиoни натака виа бестселер бомбон биографија, но и да не СЕ дрзнале демократите на ваков спин кога замирисуе и отаде барата на шорош ујдурмлар не туктаму него опен'соурс'постојано што да се каже него сОрОс'ГоУ'хОмЕ ако ти фатат воа ромпер'тромперов како чоек'от'доверба низ младоамеричкиот'ти'антифлар или филантропскиот'ти'кукбук за улична“демон“кратија за која 'демократите' в САД се неоконски-сорошоидно прецизни vo odnos proglasite za junajted usa'lar бидејќи ттип им ет ресетиран та им се брза им се брза и не бираат средства МОЖЕБИ скенирајќи публика доволно долго за да најдат подобен предизборен бот ко манчуријан кандидат кој би одработувал поени агитпроповски за контото на хиларка за првпат светските медиуми слушајќи го пак нејзиниот глас дека време е америте да се обединат во сега навидум дипли маинстримедиа дивајдет американ сосаети, чунки мисли по следни избори 2020 дека тоа ќе го стори, битно да пуштат ретроспективна вода дури истата и глумец им ја опраИл,                                                                                                                                                                                                                   иако кога се на власт тераат нешто поискрено, што би рекла мадам'дип'секретари што толку крши клечки оној Асанж дајте дронирајте го, веројатно и за тоа фолирајќи жмигање со лево око врвејќи крај фактот кадешто викиликс е од дипстејтовци пуштен за да може да спинуваат кога како им треба [1] а сега ете го користат и во однос Трамп како тој да имал некакви од спунт контакти со него, иако самите тие го инсталирале како патка Асанж, за што чоекот може и да не е ни свесен, што сигурно не ет случај и со председничкиот фанатик кој на 'демократите' в сад им испратил писма со некакви анархикукбук експлозивни средства, слично ко што на локалниот агитпроп мегафон на соц.дем.сој. му беа пратиле некои патриоти погребен венец, што не значи дека тие и тоа не биле но зар удбашите не сместуваат од спунт патки, најчесто наоѓајќи некого да врбуваат за да им послужи како маша за истерување агенди, дефакто тоа е случај и со Асанж но оди фати им крај,                     јасно зависно од интересите делувајќи од сенка си тераат спинои во милион комбинации сред милион околности, што не значи и дека ќе им поминат но како кога, пожелно ил не тоа удбашите (глобални или локални) битно гледаат ццц...................................... инерцијата да им е кон одредена цел, во кој контекст има различни цели низ различни нивоа кои треба да доведат до нивниот нсп што побрзо, Асанж во тој контекст е како патка за мас-дефокусирање низ вистини за да ја фокусираат светската јавноат кон таквиот удбашана агрегатор, потем полувистини за да можат да уценуваат потенцијални политички жртви во однос кариера или пак позиции, и агитпроп невистини за да завозат јавност и ја легнат на свое брашно, но како удбашана штом некој почне да се освестува во однос нивните шеми пристност и подмукли цели, тој некој гледаат во од да го ресетираат на мал милион начини иако најнапред по линија на сластољубие среброљубие ии славољубие, а ако во тоа не успеат во најдобар случај да му изгубат време или пак го дефокусираат од негова демистифицирачка волја, нешто налик како мене ме повлекоа за нос да се распишам на Билд, откако ви                                       доа дека претходно сум се завозел на локален Блог и по белосветски форуми а каде ете требало во најдобар случај да ми проверуваат пулс, нешто штo сега со повеќето на ангро го чинат на фејкбук бидејќи пулсот таму тера и тро апла лично отколку општествено, а неретко баш бидејќи им изостануваше личниот пулс та локалните удбашана правеа многу грешки во чекори тука сомене, какви и агенди да имале претежно да ме шитнат или подзапрат некако за да не се Замонашам, зошто не ни сакам да знам иако претпоставувам, и на навистина се завозев на Билд како социјално наштиман што особено станува случај кога Чоек го презрел кашатализмот та веќе фокусот не му е на себе туку на Заедницата, но на нивни или од нив исконтролирани еФоруми лесно ќе ти кинат постои доколку не им се по мерак, иако за волја на вистината тоа го прават сугестивно до некои модератори на Билд наместо директно, но смешно и додека за некои членои е дозволена безрезервно дури и дрзок политички сеир за други ниту аргументирана дебата со сличен набој не поминува, иако ова е модераторска пристраност по политичкo клановско симпатизерство, иако дефакто ќе рече некој јас сам неоправдано параноичам, бреј да знаете како распалив кај Миљенко на форум може и нема така да думате, ем во костец блогот Антиотанизација 2008/09-та и ето га се појави 2010-та еФорyмот Билд.мк веројатно најслучајно, но можеби и по нечија сугестија до Админот дека доста е препирање со балканци на скај'скрејпер'сити и ајт прајте си свој еФорум момци, но параноја ко параноја особено здрава доколку веќе на Чоек му е јасно дека го таргетирале, та дотаму да бев забегал да барам кој може да стои зад Билд ко муабет, кој кумувал, што чинам ко во случајот со Асанж што го извозеле за викиликс, та слично чинам и Панкс како програмер го повлекле за рака, дефакто Членоите кога ги запознав на првата средба далеку од профил на удбашана зрачеа, Лондон Паб мислам беше дури се сеќавам и цигара бев запалил после две години апстиненција, ем во однос спинои немаа ниту абер дури и е-порталот кога го отворија, иако затоа од спунт удбашана на ангро си беше присутна на форум, но најчесто фаќајќи си сеир апропо секојдневни случувања на Омбре кој аимго тераа низ смешни двосмислени спам коментари по нишки во главните теми, нормал им пукнал филм бидејќи одбив каков и да е контакт во меѓувреме што сакаа со мене да го воспостават кога веќе им стана јасно дека неможат во рака да ме имаат, затоа пак најчесто возејќи ме преку Пријатели индиректно, иако си продолжија и интерактивно индиректно да ме тормозат оние периоди кога одбивав да се опуштам во скопската центрифуга, НО каква случајност полирајќи параноја ми замириса на германско масло муабетот а според аутобилд аналогија, ајт си велам да срчнам дали има некој сличен сајт во ДеРеГа, И оп некоја елитна фирма за информациски да неречам информатички технологии, со директор еден од потешките месони во швабија, а помошникот извршен vorstand одбор пак еден од потешките цијаши за европа [1][2][2][2] мислам ок случајност и јас ќе речам, но знаејќи си го животот во постојана трка да им скубнам на стапиците и патките на локалниве удбаши за незнам како се' не да ме легнат на некакво брашно како би ме имале во бубањ, та во најмала рака овие аналогни абери ги пречекав како кармична честитка, а впрочем токму вака од спунт се случуваат местенки и некој се легнует на брашно, иако некој сигурно ќе рече чим е толку очигледна случајност можеби целта на цијашите им е токму обратна да продолжам да гледам со недоверба на локалниве удбаши бидејќи во моментот когa на Билд се распишав и баш немаа 100% подобни пиони на маса, но посекако преку мое навлекување на е-социјален-дијаог кој потем прејде и во монолог, натенане озбилно бев дефокусиран од монашка агенда ставајќи ја истата на стендбај пред половина деценија, color=green>но живеејќи на периоди Литурски поредовно и сред Град , просто низ време сконтав дека колку повеќе сум натопен Воцрковено во Божја Благодат толку повеќе и се Смирувам, а посетне и пооштроумно асиметрично делувам ескивирајќи ги удбашките стапици за ѓуле да си метнам на нога в светов, бидејќи во истиот колку и јас да сум добар демитификатор тоа нема да допринесе нештата во овој свет да се менуваат на поарно, туку дека тоа е случај само кога се предавам на Ревносен Христијански Живот дури и само во град, а не пак кога сум   сум во Манастир потпрен на Послушанието, при што Призивајќи литургиски~молитвено Благодат од Бога која го чисти и локално и глобално злото и без никаква потреба од демистифицирање во однос сета банкор декаденција разврат богоборство, затоа и ми е смешно што толку се упорни да ме ресетираат бидејќи И САМИОТ СУМ ДАЛ ЗАВЕТ ПРЕД БОГА ДЕКА ЌЕ МУ СЛУЖАМ што можеби ет и инерција за да анатемаго токму мене се намерачил да ме ресетира а што посекако го чини преку удбашана ко најистурени играчи во политичко-безбедносните агенди било локални или глобални, што ет и разбирливо бидејќи и на Воцрковените Верници кои Живејат Светотаински не им е лесно да одолеат на обземеност напади или сопки од духовна природа ем сето тоа сред карамбол од секојдневдност низ масовна спиндeрела од разни настани, заради што и не им земам јас за зло, но сами треба да се свесни дека поесно ќе се справуваат со сите ризици доколку делуваат Воцрковено наместо кафански! но и без да им се замарам колку навистина учипеле се' околу мене те духои те тие удбашки, мое е да се Смирувам а особено да не се возбудувам и паничам каква и агенда да имаат посреди, но откако дпмн се дрзна да игра на карта да исполнува мишн'импасибл архи'идеја јасно ми стана дека посреди е далеку поголема агенда односно апропо мојот избор за Монаштво и нивната упорност да ме врзат за светот со жена/ни како би ја ресетирале таквата моја намера, а знаејќи кој им беше агитпроп во кампањата на дпмн 2006-та при матрикс промената она портокаловите плакати каде во црно беа наредени грујо&ко знаев дека одработуваат за нсп-еугеничарите кои сакаат Човештвото да го сведат на киборг раса виа трансхуманизам за што повеќе Души на својот господар да му принесат, всушност мое ресетирање пробаа да истераат најнапред сакајќи да ме возгордејат дека јас сум нешто посебно за така и да ме фрлат во прелест, на што од сеир шетајќи се по Кеј13.11 почнав на мајтап умствено да им тресам ако е така наредете неокласичен кинески ѕид пред мнт (кој ни во МаџарМ не би поминал а да не потоне ко таков) [3] довлечкајте го Алексо на Плоштад ем 100 споменици во Центар (немав абер дека споменичномсличнанидеја имале титоистите порано), плус сплавои на (а не бродои во) Вардар и капак висечки (а не масивни пеш.мостои) в кај кејот врз Вардар, а и панормаско тркало над Вардар им слупав низ сеирот, но удбашка работа си мислеа изгледа каузално така ќе ми врзат машна та тргнаа да одработуваат, дури и сред светска економска рецесија чудесно економија кај нас процвета, но дури и да можеа така да ме сплеткаат, самите преку импровизации како би ја оправдале таквата сулуда архи ексК*рзија се сплеткаа додавајќи и музеј на вмро, театар, офицерски, патиниран гтц, патинирани фасади, триумфалка и обелиск, паганизам како ника&прометеј, капак и жрец врз Вардар сред мостот око, та и ја заглавија, иако им беа одврзани раце бидејќи опозицијата за ништо не им дигна џева бидејќи и тие се миленичиња на иста мецени, изботирани топтан удбалитичарски доаѓајќи на партиска позиција строго по удбашка подобност, смешно sds тогаш ја покрена фабрика само против идејата на дпмн за гтц чунки како конзумеристички храм и најжестоко против Црква на Плоштад чунки бидејќи истите не биле дел од нарачката, само се плашам да не е од страв од што поголема Божја Благодат за Македонија преку Литургиски Живот и сред епицентарот на метрополата (иако ќе беше тежок зицер да наспроти алексо има Црква) во спротивно ќе срипаа за се партиски што изостана освен што собираа поени агитпроповски низ сеир што на овие им паднало да одрботуваат, иако да беа тие на власт и самите муабетот ќе го тераа [4] иако на цела инерција претходно токму sds кумуваа но тие гледаа прљаво да ме наместат, само среќа почнав да живејам 2004-та Светотаински та само им се удираа од глава какви и стапици да ми беа поставиле, а кога другиве земаа власт тргнаа со друг пристап за да испорачаат што им посакале нивните мецени а како така би шитнале некоја Душа, дури ниту самите немаат абер зошто толкава тепачка за оваа Душа еве ако не разбрале до сега, бидејќи САМ ПРЕД БОГА ИМАМ ДАДЕНО ЗАВЕТ ДЕКА ЌЕ МУ СЛУЖАМ, а токму тие Души на паганите им се најдрагоцен дар пред нивниот ага анатемаго, едноставно ГОЛЕМ Е БОГ И ВЕРЕН за оние ко се откажале од паганизам да ги закрили заради таквата Храброст да се борат со сите удари сиџими и стапици, на тоа и дополнително мотивиран незаборавајќи ја поуката дека оние кои се одважиле да дури и површно да се интересираат за паганизам (во мојот случај низ толтечки астрални техники (не ритуално и магијски)) тие најдлабоко ќе пропаднат во огненото море заедно со оние Христијани кои фарисејски го исповедале Христа а живееле свесно во незапирливо насладување со сластољубија среброљубија или славољубија а особено ако се прифатиле на Црвна Служба и без поајание падовите си ги терале како авторитети ...
слично одговорни пред Божјиот Закон се и оние кои Ближните ги предале против нивна Слободна Волја, сетете се на Втората Божја Заповед Сакај Го Ближниот Како Самиот Себе Си, што се однесува и како индивидуално така и ко колективно дејание, ко во мојот случај со дпмн, а во случајот со Македонците и Македонија со ерга-омнес дилот кој дпмн бидејќи не беше одважен да го спроведе та речиси ко и да се договорија со sds тие да го протуркаат ако им се може, а бидејќи заеднички мецени та воедно и им се може, иако дпмн одработува повторно од спунт преку 'купените' пратеници, а доколку не беа догворени ќе извадеја и Народ на улица наместо Тврдокорни да ги повлекуваат за нос најнапред пред Собрание при неделовничката ротација на власт, или пак сега мијалче наводно заради брачедот да мора да гласа за ци-за дилот, додека на кољо му остава луфта за пак да се врати утре во партија, нормално додека си го задржуваат и членство и гласачко тело во кондиција а сепак терале подло удбашки одработувајќи го ерга-омнес дилот! но пак ќе речам јас не им земам за зло напротив и за мене важи истата Божја Заповед та им простувам иако се одважив да проговорам правдајќи се така индиректно како Сведоштво дека штом мене се одважиле да ме продадат ќе се одаважат и други идни Монаси та ни на мајтап да не се насадат на стапиците, Иако јас уште одма откако се случи ваквиот умствен излезе и како сеир истиот и го Исповедав и ми беше Разрешен како сеирџиски грев преку Разрешителна Молитва од мојот Духовник како Сведок пред Бога ...
сепак би рекол во однос делувањето на удбалитичарите не можам да кажам во кој % колку се учипени пред нивните мецени, дали при одработувањето и намерно не сплеткареле самите како не' би поминало шиткањето, иако глумеле дека го спроведуваат, та по таа линија може и ги торподираат со ало-карпетирање, а за и да не се одважи Никола Груевски да проговори официјално по чија нарачка морал да го одработува Ск'14, што може да ет исто случај и со ерга-омнес дилот знајеќи дека грците и во вакви околности нема да се одважат за компромис, но дали Народ ќе им прости на удбалитичарите ко што јас сум спремен на тоа (бидејќи знам дека и ним не им е лесно кога ќе седната на фотеља та соочени со еугеничарски аждаи и она во што се колнеле јавно не можат пред Народ да го додржат) тоа не е мое да судам, бидејќи прашање е колку Народ Христијански е Навистина Наштиман и навистина е свесен дека без Светотаински Живот кој и да седне ќе си го текерават ако не еа-детерминистите тогаш нивните мецени паднатите духови Анатема на ним, та тоа и Воцрковени Луѓе се сопнуваат ако и малку подвигот им е дефокусиран а непак стаписан некако а не пак традиционалните Верници, та би ви порачал не се лутете кога некои удбалитичари се обидуваат Народ како Уставотворен Елемент да си земаат за право Уставно да го редефинираат, така пак и ресетирајќи ја шансата за конечно демонтирање на етнофилетизмот како ерес преку нас како единствени со Космополитска Волја (каква тнко да најдете кај другиве браќа) за на стапиците на анатемаго да им стапнеме на опаш, бидејќи М-то во МПЦ во ерга-омнес околности ќе стане последниот бастион за бранење на Македонштината, што пак би значело ризик за од кај нас да почне таквата разединувачка ерес да се демонтира, која е пуштена токму со цел Православието да остане разединето а така и помалку Благодат да можат од Бога да призиваат Православните како Соборни, чекор кој пак во такви ЕО околности е дополнително искушение за Традиционланите Верници да паѓаат во смут и осуда доколку Владиците се одважат да се вратат на изворност и преминат од МПЦ на ОА како и би дочекале како Народ официјална Канонска Афтокефалија а со тоа и поголема Божја Благодат преку Заедничарење со сета Православна Екумена ...
морам да признаам во однос стапицата да си тераат некакво омбре'ријалити'шоу удбашаната со мене, речиси ко ГПЦ со МПЦ, се чувствувам помалку ко БританиМ во нејзината последна улога во филмот Абандонет при што те извозеле ако не извисиле сите, од најблиски преку роднини и пријатели па се до познаници, кој кога како бил под притисок од удбашите или да ме ескивира или да ме шпионира, а со цел не тие да ме шитнат а удбашите купат, напротив за да удбашите ме легнат на некоја нивна шема за потем така да ме шитнат на своите мецени односно одработат занив одредена агенда, на која секој еден потенцијален Христов Воин им стои напат за нов светски поредок и поплочување на патот за тронисување во паднатиот-ерусалим на анатемаго, за што и сме предупредени во Библијата преку Откровението, просто голема борба е во овие последни времиња за секоја една Душа а особено за оние кои се трудат да бидат запишани во Книгата Живите и заслужат низ Живот во Подвиг на овој свет Вечен Живот во Царството Небесно ... затоа доколку сакате да си спасите Душа никој никого да не осуди, иако никој не треба кон злото да биде рамнодушен, пр. ко што срипав јас при најавата за декриминализација на Марихуаната посочувајќи дека тоа ќе ги досотре Младите та или уште појако нека ја запрат продажбата на црно или пак нека ја осигураат системски за оние кои се уживатели а како потем би удриле со сета сила Безбедносните Служби на тешките дроги, НО тоа не ми дава за право да ги судам оние Луѓе кои размислуваат поразлично од мене, иако се случува чудејќи се на нечија кусогледост да реагирам возбудено етикетирајќи ги како кусогледи и слично, што иако исто така е грев, сепак е тивок револт в себе или јавно, без да ги плукам дрско да ги уценувам или пак колнам, што за жал се случува со многу мои Ближни кои на тој начин на ангро си ја трошат и онаа Благодат која ја имаат, та бар малку од малку да ја надоместуваа чистејќи си ги срцата од такви помисли а не пак такви ставови преку Светотаински Живот во Христовата Црква бидејќи нема никој меѓу Луѓето кој е совршен, освен Господ Исус Христос, ако можете нешто на поарно да сторите тоа правете го, секогаш има начини дури и кога ете ко мене повлечен за нос во нечие ријалити шоу бидејќи некој се одважил удбашки да буричка во мојата Слободна Волја правејќи од Народ интерактивен кум та и јас сум се одважил на тоа да влетам со здрмаворазумски повик меѓу Младите за Рурална Мрмр Легализација иако така дефакто се мешам неповикан во нечија удбалитичарско-системска слободна волја да си играат со недоносени експерименти во недоглед со Народ, но Слава Богу да никој не се одважи за дебата на од мене покренатиот маклезет форум, та и заврши таквиот обид ко што заврши и нивната желба за ријалити шоу и јавно абање, та кој кого табал дочекал од спунт сам табање, но Простете Ми што вака ве соблазнувам да се изначудите како тоа нему ова му се случува ете одважете се за Монашки Подвиг та видете што ќе биде ... битно се досетив и јас Народ да викнам за сведок како полесно би се раскринкала ваквата стапица и наместо да бегам од истата така сама да изветрее, воедно и да ги потсетам сите оние што некако ги вплеткале претходно во истата од каква и да е причина тоа да го Исповедаат за да не им се земе некако за грев бидејќи во незнаење ги наседнале да бидат од каква и да е причина удбашки спунтои за што поубаво наштимано шоу, иако јас Искрено Им Простувам и не им се лутам за тоа, од кој аспект та ако си дозволам да изгорам и останам во светот ивеејќи по трендоите во него не само што јас ќе изгорам туку и сите нив од апунт ќе ги повлечам со себе бидејќи кумувале вака или онака на таквата стапица, во најмала рака фаќајќи сеир на нечие јавно табање од каква и да е природа дури истото е завозено и како весел штос во очите на мнозина, особено знаејќи дека сум им биднал со своето поведение за да некако не станам нечиј уличен идол соблазна за со презир или суетно гледа на моето кловновско поведение пр. да ресетирам стапицата покажувајќимсе во некое старо светло иако конзумирајќи фармациски лек, можеби и како огледало за јавноата да види дека многу млади се оочени со слични околности та и да проба како Заедница да најде поусрдно начин како да им се помогне, а и оние со сличен гајрет да знаат дека има излез и не очајуваат туку преку Христа да се спасуваат, дури и за Воцрковените да имаат во предвид дека не смејат да си дозволат и најмало отпуштање од Литургискиот Живот бидејќи злото токму ним ги напаѓа силно бидејќи повеќето веќе и ги има замаено во најдобар случај да си ги трошат таланти како таленти на живот во 4-ри ѕида со идеал даљинско или маус во рака, чекајќи да дојде еу-недојдија за да почнат Живот да Живеат и се Самореализираат Домакински заробени во трендови или норми за достоен живот по хедонистичко-мамонистички урнек, лутејќи се на сите само не на себе што сред бројлерски околности дома се очајни бидејќи немаат волја за Домакинлук на Село заради самоодржлива идила и преку своја труд за свој чифлик да си најдат мир во вијуги ако не Слобода на Духот ко независни од урбаните центрифуги и гетоизирањето вонив, надевајќи се дека некогаш и ним ќе им се укаже прилика за печалбарлук за да стекнат доволно богато чекмеџе за потем се вратат назад и во градската центрифуга додадат уште неколку ѕида за што пофино глават доброволна робија, што е за неверување бидејќи многу малку фали за да мнозина и се фокусираат сред Македонски Гори и необработена земја Еколошки да се Самореализираат ...

... ми се чини друг начин за да се Сочува Себството и нема [5] особено ако ни е јасно дека со нас глобалистите што директно што индиректно експериментираат подолго време, веројатно свесни дека ако некој им застане на патот им во европа тоа е Православието, та се потрудиле сред Православните Земји да внесат смут и раздор, последно истурајќи атеизам преку марксизам или паганизам преку фашизам, а претходно пак ариевски-национализам, фрлајќи им ја Македонија како коска за глодање наместо да биде Пивот за Обединување бидејќи индиректно е сродна со сите нив, но не секогаш експериментите им поаѓаат од рака инаку тие уште многу одамна ќе си истерале своите утописки агенди, та Македонците и покрај што од сите страни биле сардисани успеале по Божја Промисла пак да кренат глава во екс-ју, што пак биднало ризик за еа-детерминистите и нивната балканска стапица за разединетост заради фингирана алчност како прокси-империјализам, што пак изнедрило итна потреба некако тоа да го осуетат, за што пр. тиле&ко истерале моментум за урбана миграција а заради гетоизирање на Македонците, може и не толку за културно да ги ресетираат од Македонизам кон југословенство коку полесно да ги контролираат бидејќи за разликата од словенците ко сличен на нас ју-ентитет каде слични мерки за релативизирање федералистички страои не се спрегнати, кај нас тоа е сторено дефинитивно заради револуционерниот дух кој имал континуитет а кој го сметале за опасен откако СРМ станала реалност и не само титоистите туку и светската месонерија да неречам оон-ци, но што дефакто озбилно има напраено и од нашата изворна култура музејски експонат, ко за беља затоа пак од Словенија почнува разградувањето на екс-Ју како слаба алка во однос биг-брадер димензионирање на републиката и нејзините граѓани на некој начин со ресетирањето на ссср веќе не ет потребна сега екс-ју како федерација за случајно брзо да не се компактира балкан ако не еу, та и се впрегнува кашаталистички-цијанизирано сценарио преку кое и геостратегијата и воената сила на западен-балкан нема да останат во раце на Народот туку ќе си ги користат технократите&еугеничарите виа банк'корп елити, ем Добрата како материјални ресурси ем и Народ како човечки ресурси за свои агенди, оние кои порано ја контроирале послушноста на еу низ конфликти во централна европа додека денес им е неопходно односно лесно изводливо по линија на етнички карамбол низ екс-ју нетрпеливост истото да го прават (за која потенцијална нетолеранција И сами кумувале при нејзиното формирање што сега е очигледно дека е димензионирана за да може да генерира кризи по потреба, за што по потреба има и слична регионална шема да во 2св се потрудиле да нема балканска држава која ќе нема региони разграничени по автохтоно население) создавајќи супер услови преку кои послушноста на еу ќе се контролира преку вештачки кризи на балкан, иако тие вештачки кризи се и на друго ниво подоцна корисни за еа-детерминистите за да си осигураат своја компактност (нели отан си најде нова смисла за растење глумејќи светски полицаец, но и на најврбуваниот нивни играч САД да му се обезбеди бонус за воената-економија иако не и единствен што вели Крум Велков неоконската доктрина на анакондата, која економија како експанзионистичка така е предетерминирана во '70-тите години од минатиот век заедно со петродоларот како спунт за поголема економска флексибилност него доколку си останеше златото како валутен осигурач кое ко такво е далеку потешко да послужи за штанцање девизи во недоглед) за така европските нации да се повиваат на евроболшевичките елити за перфидна инерција кон федерализам сред унијата, што е можен спин за нсп-филм и пред втора светска војна а пробуваат на разни начини да го истераат што побрзо, ето прв правовремен експеримент им бил и Југославија штом им скубнала национал'социјалистичката по падот на хитлерова германија, кој експеримент имал своја повеќеслојна намена но конечно требало да видат еа-детерминисите до која мера и на каков начин оние кои биле олабавени национално а затегнати наднационално пак би се вратиле во првобитна форма, за на крај послужат и како урнек по која основа тие како федерална еу најнапред би се устроиле а да се изескивираат ризици од типот на ју-претседателство, за посетне конечно како федералистички компатибилни еу и сад би се соединиле во евроатлански економско-политички мастадонт кој по логика на империјализам треба да ги принуди останатите светски империи на оон-идеализам за нов светски поредок како земен утописки рај, кој пак ново-аталантидски идеал го имаат зацртано социјалните алхемичари од енлајтмент движењето [6] во европа, кои и кумувале на формирањето на сад, а кои како елита во тајни месонски друштва всушност се оние еа-детерминисти за кои Слободната Волја е само препрека која им стои на патот за нсп(nwo)реалност односно матрикс, а бидејќи Слободната Волја е Божји Дар за Човекот по инерција тие детерминисти дури биле и само автократи та се богоборци, а не пак да се пагани, што пак може да се констатира дека е така бидејќи дефакто јавно нагласуваат дека се дуалисти како членство додека како елити неретко и не ни кријат дека се луцеферијани анатема на ним, иако претежно се кријат зад хуманизмот како неспорно право да тие си тераат пагански ритуали и секти, што можеби нема да беше спорно доколку тоа не го прават сред Христијански Земји во кои по француската револуција почнува да се отфрла Авторитетот на Црквата како Благослов за Владеење на Царевите врз рајата кои така дефакто дури и да сакале да делуваат антихристијански го навлекуваат на себе Божјиот Гнев и нивните агенди биваат инстант ресетирани, та знаејќи го ова како пагански елити во сенка немајќи фајде и да сместиле свои ројалистички пиони, втеруваат револуции со кои преку превезот на хуманизам глумејќи волја на Народот поставуваат шема преку која се понадевале полесно би го истерале нивниот утопски рај на земјата, која инерција веќе е и' јасно дека води кон трансхуманизам чиј идеал не е фокус кон Спасение на Душата и заслужување на Царството Небесно туку нивен антипод за што поголемо робство низ киборзирање на Човекот во нов вид на суперчовек нова-програма за која земјата би била сигурна инка кон пекол, среќа во оваа димензија вирусите се норма та и не ни може да се стигне до апсолутна самоодржливост по Човечка Волја та и да се случи еа-детерминистичката сингуларност за трансферирање на свеста од Човек во тенеќе што како шема и ќе пропадне, абер кој индиректно може да се дофаќа преку сф-абери како гоуст'ин'шел или пак матрикс само што во вториот случај сублиминално пораката е ребел против Божјиот Закон налик логично ако Светов е по Божја Промисла еа-детерминистите за да ја заобиколат сакаат ако неможат да го побунат Народ против тогаш да го фрлат во непослушност преку супер'транс'хедонизам пред Бога за луѓето така губејќи ја Божјата Благодат како заштита пополека да им отворат пат на глобалистите да стигнат до егеничарски'транс'хуманизам / иако флат левел предожбата во филмот сепак се однесува на изботирана од машините реалност од која треба да се скубне, а на крај балансот е осигуран преку нео-вото прифаќање на дуализмот како норма, вака видено нео влетува во светот преку морфиумот како негов пријател чија цел е будење на луѓето астрално за како предизвиквајќи револот како ребелс (бунтовници) да го разрушат постојниот матрикс [6] дури и во филмот онаа која е папетмастерот е пророчицата која ги впрегнала и морфиумот и пробудениот како би ги искористила за своја агенда превземање на матриксот за себе [6] дефакто вачовци двосмислено алудираат на монотеизмот како зијан (ако се има предвид на која публика и во какви времиња се пушта двотомниот филм, кој заради поголема мамонистичка и подолгорочна идеолошка спона биднува трилогија) против кој треба да се побунат традиционалистите прифаќајќи го либерализмот како самоодржливост, но зар така отстапувајќи од Законот Божји не сте фрлени во казанот кој потем треба да го исрка анатемаго, зар тоа и навистина не е така да еа-детерминистите блокбастерски низ такви филмои протнуваат сублиминални тагови инерција идеали, пр. незнам за аватар го немам гледано но претпоставувам идејата е пополека да се спрема Народ за мутантска реалност со оглед дека (за разлика од икс-мен кај која очигледна акцентот е на соживот) кај аватарци претпоставувам идејата е мутантска љубов преди се, во авалон пак тоа е посреди нивоа на Игра каде целта е будење од играта во игра до реалност, според кој доколку се следи келтскиот мит за авалон се аладура дека ние веќе сме во пеколниот лавиринт од кој треба да излеземе, што не е точно, сепак сублиминалните сугестии за барање вистини преку уметничка нарација така фино ни го губи времето во склепување белетристички сценарија да вам животот ќе ви помине трендсетерски бркајќи ултимејт кларити што ве уверувам нема да ве доведе до никаква катарза туку Души кои чекаат ред за рециклажа, кои губејќи си го времето додека да дочекаат да ги фтаса некое чудо како Традиционални Верници веќе и на големо тоа го пропуштаат бидејќи за Укрепителни Чуда треба Достојност, тешко пак на оние што видоа а не стојат цврсто во Вистината потоа претежно мислејќи дека ако увидат полесно ќе се носат со искушенијата напротив повеќе ќе се плашат бегајќи од Луѓето околу себе, НЕ Е СЛУЧАЈНО СКРИЕН ДУХОВНИОТ СВЕТ ОД НАС иако истиот е МОТОР НА СИТЕ ПРОЦЕСИ ОД ОВАА СТРАНА, и навистина Блажени се оние кои Поверуваа а не видоа чуда бидејќи не им се отворени духовните очи, ОД МОЈ АГОЛ ЌЕ РЕЧАМ ЈУРОДИВИТЕ НАЈДОБРО ПОМИНАЛЕ deneska, ШТО ВЕЛИ ЛОРИН ХИЛ ОТКАКО ИМ ОБЈАСНИВ НА ОСТАНАТИТЕ ДЕКА НЕ ГЛУМИ ЛУДИЛО ТУКУ НАВИСТИНА Е СИГУРНА ДЕКА ОСВЕН ХРИСТОС И ЖИВОТ ВО ПОДВИГ НЕМА НИШТО ДРУГ ИЗЛЕЗ тоа бидејќи за хедонистичкиот и научниот ум истото е безумство та и ја остаиле на мира БИДЕЈЌИ ТОА ШТО ИМА ДА ИМ ГО КАЖЕ НЕМОЖЕЈЌИ ДА ГО ПРИМАТ ГИ ОПТОВАРУВА, А ВСУШНОСТ КОГА ГО СЛУШААТ СЛОВОТО БОЖЈО на мнозина им е тешко бидејќи се чистат при што вгнездените а паднати духои одма се бунтуваат или во најдобар случај ве успиваат просто таквата супер селебрити личност нашла инстант мир откако свртела на Православен Христијански Живот кој за мнозина е лудост, но оние кои се одважиле во Православието да се Воцрковат Литургиски а особено земат учество во Светотаински Живот на Црквата како Христова Заедница ним утре какво искушение и да ги здрма или поплави не очајуваат и пак и пак на Христа се надеваат почнувајќи ако не поинаку бар НЕ СУДЕЈЌИ ГИ ОСТАНАТИТЕ ДА СЕ СПАСУВААТ иако треба свест дека еа-детермимистите не бираат средства како на тој пат ќе ве ограничуваат додека демоните Анатема на ним пробуваат да ве прелажат и натераат да заборавите ако веќе не сакате да го отфрлите Спасението заради што мора духовно да се наоружа секој еден Христијанин особено во волку либерални бесчесни времиња со ревност низ добри дела [7] конечно разберете колку повеќе намалувате на земното толку повеќе кревате на духовното но што не е гарант дека така ќе си спасите Душа за такво нешто мора Човек да научи да Трпи и неправди и измами и резил бидејќи поинаку и нема да научи да се Смирува ШТО РЕЧЕ ХРИСТОС АКО НЕГО КАКО ГОСПОД БОГ ГО ПРОГОНУВАА И РАСПНАА зар нема и нас КОГА ГО ИМАМЕ ХРИСТА КАКО СПАСИТЕЛНА РАКА И ВРАТА дури тогаш Човек ја разбира поукате Бдејте бите Будни бидејќи иако телето е кревко низ трениг се челичи бидејќи Духот е Бодар а како поинаку Човек до таков Подвог да стигне без Литургиски Славословија како што повеќе би се очистувал и радувал во Срцето а така и да може да претрпи и сито и решето без страв за денот што го одминал a со Благодарност за денот што му доаѓа Знаејќи дека на овој свет ЕДИНСТВЕНО НЕШТО ШТО Е БЕСПЛАТНО А ВОЕДНО И НАЈСКАПОЦЕНО Е БОЖЈАТА МИЛОСТ а бидејќи немаме достоен откуп пред Бога единствено ја заслужуваме Истата само преку Искрено Простување но наивно е да поверува Човек дека меѓу волци ќе остане кроток ко овца заради што Мора да се клони од оние Луѓе и Места кои му внесуваат немир или го потикнуваат на грев а особено гнев, КОИШТО денес и само преку еднна информативна емисија или медиум а не пак повеќе и ќе ве стигнат заради што КАКО ХРИСТИЈАНИ ИЛИ трудете се да ги ескивирате или менувајќи ја својата Заедница питомо а кон поарно, преку свој пример нормално, или одвојте се однеа доколку истата гледате дека одлучила да застранува либералистичко-индивидуалистички-декадентно, можеби тро поблиску на Село можеби тро повисоко во Манастир или пак тро подалеку доколку мислите дека можете да осамувате без да ве попари носталигија имајќи ја индиректно Исусовата Молитва како Утеха и Контакт со оние кои ви се Ближни а сте далеку од нив [8] што е така впрочем и кога сте меѓу нив а ним не им е мило та морате да претрпите презир или резил бидејќи сте различен од нив и не сакате да глумите правичност ниту да имате маска на побожност a знаете дека попрво од ласкање ќе си изгорите душа и се умислите за правични него ли преку искреност кој всушност вистински сте, но на што ако јас сега останам рамнодушен ко таков ми се заарни тука да си дремам како полуписмен сведок за ќорсокакот во овие времиња кон кој сите сакаат безрезервно да поитаат ако веќе не итаат бркајќи го сонот за пиедестал под златното теле, така пополека и јас ќе си дозволам асимилација особено што сум сред фамилијарни околности кои сеуште не ми даваат одврзани раце спокојно и веднаш а не пак брзоплето да си заминам, ајде бар се надевам не сум ви повод за да се удирате од гредите во моите очи додека ги тре**м раските од вашите, ТИЕ ГРЕДИ СЕ ЕКС-ПАГАНСКИ гледајте и вие нa такви да не се насадувате ни директно њуејџерски експериментирајќи со разни спиритистички а не пак окултни учења или пак индиректно заробувајќи си ја свеста преку од спунт посакана та и АЛО видовитост астрологии или амајлии, КАКО МОНОТЕИСТИ И КО ХРИСТИЈАНИ И КО МУСЛИМАНИ ГЛЕДАЈТЕ ПРЕБРОЈТЕ СЕ И АКО СМОГНЕТЕ СИЛИ НИЗ ЈАВНИ ДЕБАТИ РОЧИСТЕТЕГО ЛИБЕРАЛИЗМОТ И ЛИХВАРЛУКОТ БЕЗ ГРАНИЦИ СТРЕМЕЈЌИ КОЛКУ МОЖЕТЕ КОН ЗАЕДНИШТВО КООПЕРАТИВНО ДАЛИ НА ТОА ДОБРОВОЛНО ИЛИ СИСТЕМСКИ СТЕ СЕ ОДВАЖИЛЕ ДА ПРИСТАПИТЕ, место дремејќи да чекате еу да ве допопари со инвестициски фондови кои по 'теоријата на игри' [9][9] како сте им оставиле врати отворени и од вашите Деца ќе направат ако веќе не прават средство за корпоративна експлоатација, не оставајте да ви ги корумпираат истите лесно вашите народни избраници кои пак принудете ги да ви овозможат бар локална децентрализација на биометриско секојдневно одлучување [10] за тоа што може смее или не смее да се случува во вашата општина повикувајќи се на правото на Децентрализација и Уставно загарантирана безбедност, та кога немате Цар а терате Народно тогај одете во таквиот идеализам колку можете поздраво доколку веќе сте востановиле дека тесно-преставничлата-демократија ви продуцира плутократско-коруптивни вибрации, зар е безбедно во традиционално опкружување да ви шета некој и полугол/гола зар не гледате дека од неморалност бесоите уште што не напраиле од оние на геријатрија медиумски педофили кои го чекаат следниот бикини мис каде ко за беља се помала е старосната граница, АЛО што очекувате ако 24/7 во Охрид дрмаат фестивали зар тешките дроги така некогаш ќе ги запрете [11] зар треба да си заминат сите охриѓани пред да разберете дека така фестивалски сте им остаиле зад себе духовно буниште на кој начин најубо и се ругате Hа вашата волја Охрид да го етикетирате како Словенски Ерусалим за во него наместо Православие декаденција да цвета, зар мислите со масовен туризам така ќе се обогатите, не ќе биднете само душевна еколошка и духовна депонија во која најубавиот кадар ќе биде огласен тотем за продажба на души незготвени или зготвени за шиткање а заради осигуран комфор виа економски раст заради општо добро


Изменето од Zelenikovo - 29.Октомври.2018 во 12:58
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2018 во 16:08


^^^


дека груевци или Груевски ќе излезат за ова да потврдуваат или негираат не очекувајте, но доколку некако ви е битено горенаведеното како Мое Сведоштво, инсистирајте на одговор зошто и по кои норми кој урбанист го посоветувал тогашниот Премиер за кинескиот ѕид пред мнт, како е возможно тоа капак и на уставенсуд да падне како иницијатива на Жерновски пред Уставен Суд, чудно пак и во тон случај Црвенковси го немаше дали, се' на страна да речеме се' нему му текнало, зошто тогаш вцртуваше маркички и понатака околу МНТ импровизирајќи урбанист ко екс-брокер т.е. економист во Влада, можеби требаше на негово место да седне да премерува распределба и менаџирање на буџет Борис Чипан, та бар од почит требаше да го прашаат Архитектот што каде мисли како налик претоп би поминало најдобро!? и Слава Богу што ја утнаа та зато и Душа не ми шитнаа, За што Искрено им Благодарам, но дали заради тоа потем мораа Крстот на Водно да го надвиснат со визијата на телето[1][2]

после ваков абер пост погоре, за потака да не остане вакум во вијуги требит чинам едно ЕПП од акустични акробации со фин зарзават од лесно-интересни рецитали, иако како интро патоказ во однос лично~колективниот мизансцен од скопски-потемкинов-епицентар ќе потфрлам три поуки од анплагтот на ЛоринХил

Цитирај 1. You can’t get it from the outside in. Truth is from the inside out ... And I’m telling you, true healing is from the inside out. You know, we’ve been told to protect our outer man while our inner man is dying.
2. when I was trying to keep it a, a secret, it was all over the place, you know ... What else would you like to know?” Yeah, I’m crazy and deranged, you know, and I’m free, you see, I’m free. You know, I might play these songs and twitch a little bit, just so people know, you know, look [laughter] Dont, I’m telling you, when they think you crazy, they don’t mess with you. I’m telling you, you think, y’all think that that’s a curse, it’s a blessing, it’s a blessing. When I was, uh, you know, uh, a politician, boy, everybody, just all over me, you know, I didn’t have a private moment at all, not, not one private moment. And now that people think I’m crazy and deranged, we have peace, total peace. And so I, listen as far as I’m concerned, I’m crazy and deranged. As far as all y’all know, I’m crazy and deranged, I’m emotionally unstable, and,ќ
and uh, I’m not gonna ch- and that’s my story and I’m sticking to it. [laughter]

3. It’s like, if you give yourself up, listen, nobody can blackmail you at anything (kids story Macedonia rising again through too much others guilt) all that repression, all that stuff just holdin’ you,

фактички цел анплакт на Мис Марли Хили е премин од протестантизам кон Православие откако со Зиги Марли се земаа, ПО ШТО ОТКРИВАЈЌИ ГО МОМЕНТОТ НА Светотаински Христијански Живот низ ИСПОВЕСТ И ПРИЧЕСТ а преку Венчавка подоцна и Крштевка на Децата Лорин доживува лична катарза која метаноја како промена Јавно преку музички анплагт проект ја срочува во еден лапни голтни зарзават која наситка се најдвид навистина за Душа на оние Луѓе кои од модерен раК*рс бараат да дофатат што е Живот за еден Христијанин на овој свет и дали истиот е вредно да го предаде на минливи земни наслади за возврат откажување од приликата за Вечен Живот преку ако не аскетска исклучивост бар умереност во однос похотите ставајќи го и во двата случаи повеќе или помалку телото во подредена положба во однос на Духот ~ (поелаборирано во последниот пасус од овој пост)ова првава фотка од золошка [1], куде два лава ут двор со када, има неверојатно живописен кров на барака, можеби живеалиштето трајно, кадарот кус та не ми крепи акал каде како беше разместен нивниот кафезариум и дали тој дел не е нов или пак постарата проширена летна резиденција ~ веројатно, не се ни сеќавам како изгледа зоолошка откако последен пат ко дете имам таму скиткано, а и сега претежно фамилијарни или заљубени тури сигурно тераат, и тук таму некоi зоолози по вокација да скитнуваат, логично туристи би требало да не ја одминат оваа локација бидејќи со парк е врзана, но тоа треба навистина да се подзаглавени во градов бeкпакери или експат интернационалци кои откако се' од архео и културно-забавна понуда претрчале, а останало само во оваа мала но заборавена оаза на диви кафезосани атракции да се чудат зошто сред урбана џунгла потреба од анимална музејска фарма во која ќе си опуштаат животни мигови заскетани атракционери кои би сакале во куферот на скитнати инвестиции да ја прибројат и Скопската Золошка Градина каде фали само уште препарирани животни по кафези за да сред еконосмкиот подем во место да можат да речат, богато е богато, богато е таму со кафези, има/ше и еден за хомо-масим сликарска категорија на перформансирани скопски сапиенси кои заради фиром контрапункт уште од поодамна се одважиле преносно да ги поздрават своите сограѓани дека живеат сред центрифугата бројлерска како доброволни затвореници како македонски експонати за светски патници да се начудуваат ако едни вакви граѓани на светот во некое граѓанско општество успеваат на Живот да му се радуваат а притоа да немаат ни вода да си фрлат на плеќи а истата да не е со каменец во доволни количини за да се отвори едно ново крило во лапидариумот при Природно Научниот Музеј во склоп на ЗооСклоцирана симболично меѓу Илинденска и Рузвелтова, до душа треба едно крило при кафезариумот за сапиенс рбетници ќе има место за секој еден скопски урбан херој како претставник на својата фела скотјани како подвидови на центрифугални архетипи на урбани феномени и преживувале и прежи'ву'ваат восред секојдневието во современиот македонски метрпополис, хомо-масим е можеби ко прв исклучок заради одважноста да се покрене една ваква иницијатива (која сега е во лер) да биде почестен со индивидуален генеолошки титулар од својата фела, додека сите останати треба да си имаат своја професиоална етикета која би ги класифицирала скотските архетипи по кластери на психијатриски подвид на современи ментални т.е. душевни болести, па така покрај хомо-коруптивус меѓу првите кои би требало да имаат централно место во една таква постојана поставка, незаобиколни егземплари би требало да бидат и: хомо-сеирус, хомо-непотизмус, хомо-депресидос потем хомо-шерифус, хомо-агатус, а посетне и хомо-админ'истра'тиво'бот'ус виа хомо-мас-зоонполитикон фон хомо-клано-чопорлукос, за на крај да се заокружи еден таков кафез'урне'бес'сектор со хомо-сештологус, з'ш оваа последна категорија на скотски егземплари ет всушност и најуникатна она да види Чоек на едно место како е возможно шофер да биде слаткар и кондураџија платнар во секое време а притоа со менување на попатна фреквенција во cкотски околности да стане и кандидат за Независен Претседател на Држава доколку за урнек го имаме Петрит Аме кој како ниту еден дотогашен сештолог во општествово ни ги поздрави на прес присутните хомо-дамус-новинарус со парфемичина за да му напудрат имиџ и при прва репортажа како вона би Татко-на-Нацијата хомо-легал-кримииналус кој цела штета на балоите удбашки не ги канел и глобалните хомо-ага'тус покрај веќе нивните локални резиденцијални хомо-амал'ус за да топтан на едно место секој може да се фотка покрај нивната аура на хемо-државникус-терапикус вит биг'бенг'смаил бихајнд~д~циркус ин~д~аир за неколкумина а ч'аир~ин~д~маинд за многумина, а зошто споредбава, бидејќи мнозина глyмат соживот а веќе не се ни толерираат посреди скопската урбана џунгла, иако самите хомо-пратеникус многу фино си се ујдисани по пријателска линија, со ретки исклучоци на меѓусебни мајмунски кореографии за он'д'аир оптаан'топтаан алвин ли блузоини сред хомо-клано-чопорликус На'родна'Поди'ум'aрница т.н. Собраниска Говорница каде говорот го собираат нашите ни современи преродбеници кои си метнале крила на еконосмки јастреби, на правни стршлени, на културни бовои, на здравствени комарции, на социјални албатроси, на комуникативно-транспортни колибри, на надворешно политички ноеви, на ванатребезбедносни трутови, на научноедукативни безбојни фламингоси кои поруменуваат единствено ако технократското им јато одлучило да смени клановско-политичко надморска висина во однос своето со врталиште за мелозвучно гракање сред флок-пируетите посреди племенските агенди за пораскрилено утре од чија ведрина на откровително трезвеноумни струења сета симбиоза од растителен и животински свет во природниот резерват Македонија ќе биде весела ако не богата, а за што нема да треба потем кафезирани егземплари на психолошко јунговски архетипи на сограѓани како мотивација за раскрилување, туку мотивација ќе биде Слободата на Честа и Правичноста за кои нема да има на секој чекор пинцети за кубење и ножици за поткастрување на Среќата (срештата, средбата, заедништвото) и нејзините фино-мазни влакна како пердуви кои ја милуваат симбиозата на Македонското Општество на за ко такви метнати на рамена на перјаницата водачи од секое современо племе во општество како меинстрим'фела или суб'култура kако омилени при нужда од решенија, но во зорт расчекор кон, крајни рабни или маргинални граници на само'раскрилениот пол.и.тик.систем ( ако не колективна општествена заедница која цивилизацискиот прелет > и на розевите и на шераните и на проѕирните а не па зелените фламингоси од интелктуална научна фела, која фрла и потфрла по грешка или несакајќи, та некој-едикој (претпоcтавувам ултраудбаш во сенка) наместо да ја пушти да раскрилува високо високо високо, ја држи и неа во хомо-скотикус кафезариум ко експонат меѓу орли мршојадци и соколи, нижејќи тој некој така експоненцијално егезмплари за заробениот развој на едни македонски крилати потенцијали, арестед девелопмент како интелктуален џбун скастрен како да е домашен бонсаи зачин за кулинарските способности на чуваро на золошката и негоите амигоси од хранители ветеринари и забављачи оил'ин табиетлии од пазачи на урбано-центрифугалниот-ќумезарник од вона-би македонска идилична градина на раритетни ако не уникатни симбиотични околности од етикети мапи карти корпи клупи видиковци витрини жардињери во на или по кои отисок од колективното свесно или несвесно ќе оставаат вибрациите на синдикатот од активни невработени потенцијали како де'ла'соул'вајбои од поздравни бесплатни честитки за сите добронамерни или не административци егземплари и посетители, дека оваа ЗООЛОШКА работа е НЕХУМАН ќумезарник од РОБСТВО без согласност за приграбените животи на привремените жители во даден циклус на минливост во Македонскиот овоземен континиум сега ограден од безидејноста на плутократско-олигополни инерции на се' што егземплар не е, а кутрите егземплари мораат и кловнои ако не мечки на дајре кои ќе скокаат на една нога заради сеопшта смешка и разбибрига разонодена реалност дека почнуваме конечно да дочекуваме сите посреди се' да си ги менуваат местата и улогитее во СУЗ ск.универзал.золошк пред која ниту дроновите не молчат колку е истата потенцијално промашена инвестиција од планирани гупирани геоположби посреди коридорот ЏонКенеди-Рузвелтова виа детелинки кај ам.ам и влезот на золошка [2][3][3] патна артерија од која потенцијално може да се изнедри најпрометниот север-југ коридор за скопските каубојци индијанци македонци и албанци, без сите останати бидејќи официјално во Устав сите останати иако се рамноправно прогласени за Народи наместо малцинства немаат простор симболично и тие да си накитат вожњата од до под над Золошката Македонија ...

само подуспорете миксот на х0.75 обострано ~ https://youtube-dj.com//PapjsKgdp_Q/wyDjRd0Tjss/1http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=373&PID=181239#181239                                                     веројатно на мнозина Млади во Македонија може да им помогне да разберат која е Силата на Христијанството да преку Христа конечно се Ослободуваме и никако поинаку а заради вечен Мир и Блаженство кои и сега преку Причесната ги вкусуваме донекаде и на овој свет по степенот на очистеност на Срцето од страсти, но ете секој Христијанин ја нема таа среќа да може да биде сведок на Изворното Христијанство и како Служба и како Церемонија ем потпрено на апофатичко наместо катафатичко делување низ Православна Заедница како што е Црквата која токму и заради Болните е востановена, за острастените и нивно Лекување а воедно и пред се' заради нивно Спасение, устроена како Соборна за да преку Верните се очистуваат и неверните што побрзо , но за така и Верните да не очајуваат доколку се сплеткаат пак во светот подзаживувајќи по страсти повторно заради дефокусираност од страси, но и Праведниците денеска бидејќи се соочуваат со сестран наплив од искушенија смешно е што ни како Штит ако не како Радост ги ползуваат Литургиските Славословија усрдно ... (се прашувам кога фармацијата како хемиска лековита закрпа е зијан по Душа, неретко причина заради што и не е Благословено Човек да се Причести под какво и да е дејство на хемиски лекарства освен ако истите му се неодложно битни та и да му биде разрешено така дѐ се Причести, може да си мислите ништо сташно, но дури и на рецепт да е препишан дијазепам а со оглед дека легална фармациска синтетичка дрога за смирување (она црвеното триаголничето како опомена на опаковкпата) недозволиво e да така намачкан Човек да заедничари Светотаински со Христа та дури и под такво дејство одењето на Литургија е чинам грев и тоа не видeно зилотски туку здраворазумски дека душeвните рани не можат да се лечат ако телото е зачмаено со хемикалии т.е. во најдобар случај ќе биде налик миење коса преку целофан, што е слично пак и во однос нецелосната Исповед бидејќи се занемарува фактот дека целта на Исповедта како би можел Христос во душата да делува е сесрдно очистување на раната за и лекарството да делува, што пак конечно и не значи дека Бог автоматски така не Лекува, напротив доколку сме инстант Благодатно наградувѐни или пак чудесно лекувани тогаш која е наградата зз оние ккои се Трудат, зар би се бојале пак да грсшиме ако лесно од стапиците се извлекуваме и така почнеме да ја злоупотребуваме дадената прилика за Спасение седејќи нз две столици во исто време и лумперај во каква и да е форма најчесто мамонизам ненаситно задолжувајќи се а така да мислиме ако пијанствата сме ги исповедале дека простено ни е за се' и обратно та и ќе се израдуваме Благодатно дури цело поведение ни е правично, но сепак сме заборавиле да се очистиме од чаламот кое славољубие денес најчесто низ фејкбук или фејкњуз не тера за некого да речеме дека бил нечовек или пак и пониско споредувајќи го со патогени паразити или животни зар така не сме во Безаконие по Втората Божја Заповед? ЗАТОА НАЈ СПАСИТЕЛНО Е какви и страсти да не закачат НИКОГО ДА НЕ СУДИМЕ бидејќи никој од нас Луѓето па ни Ангелите не ја знаеме НИ БОЖЈАТА ПРОМИСЛА НИТУ БОЖЈИТЕ СУДОВИ од кој аспект зајковци се ко и груевци претходно од Богом Дадени но нашите ситнопаланечки табиети си дозволуваат да одлучуваат кој е достоен а кој недостоен да биде волку или онолку подобен за оваа или онаа позиција држење думање, најжалосно што така вообразени забораваме славољубето како суетна грешност да ја Исповедаме дури и пред телевизор сами сме ги сеиреле Ближните или Комшиите, сетне чудете се зошто и ониие кои се Воцрковени ем Живеат Светотаински пак и пак паѓаат, просто се фаќаат на ситни стапици неприметно преку прзнословиеи оговарање та дури и во мојоот случај кога и само од спунт анализирајќи одредени околности етикетирам пежоративно колку четивото да биде мелозвучно, веројатно бидејќи на туѓа кожа та неболи, но затоа еве со Лична Молитва ниту можам така да се исправам а прашање е дали и доколку се Воцрковам сега повторно поусрдно со тоа ќе ги надминам лесно сопствените стапици вака што сум си ги расфрлал, за да не само сам да се фрлам во умствен грев , туку и други да соблазнам без сите факти при рака да ги имаат 3a некого и да го осудат или пак ги навeдам на терсене впечаток, та дури и во однос самиот себе посочувајќи работа во минатиот пост како каузална инерција за Ск'14 кое сведоштво iako за мнозина ќе биде фантазмагорично сигурно мнозина и од спунт сум ги навелат да речат види која будала, и Простете ми а и Бог да ви Прости ако така сте се понеле а јас за тоа сум ви бил причина, дури и сам често ја користам разговоно етикетата Тачка онака насмеано, а бидејќи за етикетата будала и во самата Библија е подвлечено дека голем суд паѓа врз нас Луѓето кога за некого така фрламе суетни клевети та биле и весели, но и во двата случаи Чоек на грешно конто насобира екстра бонуси, а одете сетете се денес во наплив на медиуми мрежи и ојави вие сетете се колку кого се не сте закачиле вербално со негативни вибрации, одете сето тоа Исповедајте го, просто се' ќе заборавите, а така долгорочно и никогаш нема доволно да се очистите макар секој ден сте се Исповдале, просто треба во разговор со својот Духовник и да се менувате, да се натерате да Живеете во Подвиг Никого Да Не Судите особено Ако Знаете А Знаете дека овој Свет и минлив и ништо на него не постои А Господ Да Не Позволил БИДЕЈЌИ ГОСПОД САКА АКО МОЖЕ И СЕКОЈА ЕДНА ДУША ДА СЕ СПАСИ Заради Што Е И Многутрпелив Чекајќи грешниците да се Покајат и до последен час, навистина Блажени се Оние Кои Поверуваа А Не Видоа бидејќи сите ние останати живеејќи рамнодушно а свесни сме за Духовниот Свет за нас откуп прашање е дали и Замонашување како Чин на самоодрекување заради Усрдна Служба заради Христа е доволно) ... само немојте да си речете јас не сум достоен, бреј калта од чевли се чисти со своја крпа значи и со малку Лична Молитва Човек веќе се очистува за да може без совест да го јаде да отиде на Литургија и препушти Светиот Дух да ги очисти не само надворешното недостојание и срам туку и внатрешните рани и болки, но за такво нешто неопходен е и матичен лекар т.е. Духовник а потем бар и со малку Славословија како Благодарствен Фокус кон Милоста Божја да стекнува Чоек смиреноумна трпеливост која раѓа и кроце по кроце како се повеќе стариот адам се раслојува отворајќи простор во Душата да се вселуваат и Божји Енергии и Христијански Доблести како нивни нус ефекти во оној кој се Воцрковил како Радост за реанимирањето од посесивно себељубие ко нусефект заради бројлерска изботираност виа хедонистичкаќ самодоволност оној посесивен индивидуализам заради кој се ослепуваме за Живот во Подвиг Чест и Правда ... што не значи дека не може да паднеме, или пак пукнеме од пренапреграње бидејќи со свој памет се фрламе на инстант аскетско подвизување штом и навистина ја сетиме Благодатта онака пробувајќи да свиткаме веќе атаро круто дрво како да е ластарка, од друга страна пак малку по малку раслабувајќи си го фокусот сред урбаната џунгла како центрифугален агрегатор на безидејноат пр. преку дољинско или маус во рака, за да ко такви при првиот налет на Душевно Емоцилнално Торнадо одејќи да подзапалиме некоја свекичка мислиме со лесно така низ Лична Молитва за миг ќе се исправиме, та бар додека гори Свештата на Шанданот да кажуваме Молитви, а не штом одма нема по заслуга стекнување обнова да се фрлиме кон синкретизирање неопаганизам како астрологија или паганизам како бајачи и гатачки, што уште повеќе би важело 3a Јавни Личности кои за да го задржат и своето и народното Достоинство а во исто време и одолувајќи на притисоци и вадејќи на маса се на ачик што безбедносно не ет о д склет природа ...


Изменето од Zelenikovo - 01.Ноември.2018 во 16:44
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2018 во 15:51


ова можеби ќе остане во историја најтерсен труел т.е. удбашки дуел меѓу Ристо и Павле и двајцата по професија удбашана помеѓу ко спојка новинарка со удбашки тренинг онак во право време да те прекине пред да си каже чоек што му лежи на срце, и на сето тоа вмешување на удбалитичарски мегафони во емисија, пред да се случи најудбалитичарскиот спин досега во историјата по независноста на Македонија, само уште сред емесија што не дочека Народ да чуе за дил No2 за алиБубѐ&80тифс виа резигниранКоѕијас в'в екс-бановинска-скупштина осветена сос месонски ритуал ут кутија коски%лобањи на некојси месони, се чудите зошто и на Владици им е ифрит да флегнат на едикоја комеморативна седница, се прашувам на кои нема да им биде откако свечено ќе ги поканат за еутаназијата на АСНОМ (дај бе некој нека ја качи то ВЦентар емисијата со ЗдНенезич от април 2007-ма каде за ритуалот говори, уште фотки што не извади ќе се правдат денешнивњ скушпинци биле тоа од ближните еврејски гробишта под паркчето меѓунсобрание и дом на арм) е сега зѐ павле знаеме дека ет екс-удбаш само до сега не знаевме дека е спремен да шитне чест заради страв од уцени, бреј ако вакви ни ја чувале/чуваат држава се чудам како додржува, од друга страна Ристо по амбасадроска линија удбашлук му ет битна обврска и тоа најекспонирана од сите останати тајни службеници т.е. амбасадорите се јавна удбашана, а по таа линија и разбирливо ет неговото сведоштво дека дипстејтовци далеку од поодамна се чинат да не ресетираат како Македонци, само се плашам не му ет јасно зошто, а и да ет оди на Народ спржи му вистина во телевизор за каузални папочни врвци со локален неолит [1] што ако бидне случај нема да го етикетира интершарена импекстуала како контрѐцептивец туку ќе му организираат експорт у аеpдовци,злокуќ ИЛИ каде и да ја прават новата државна болница зајковци, која многу веројатно може да биде К*ршлусот за колапс на нашата економија бидејќи откако ќе ги саботират за во еу без колегите им ципровци бдп-то тука ќе попари све sds-iкономски-експертi, а овие заминувајќи во тоа новиот клинички на лечење ќе искулираат попарлук но ќе заборават дека ресор ги чека, ко што е и сега, само што сега сеуште стариот клинички е у форма, а бидејќи таму е гужва бар седат у канцеларија2 макар дремеле пред телевизор додека ги кулираат онлајн, се надевам лоботомирање веќе прошло!? про.др. Трајко Славески в-то му киднало бидејќи е от мро-дпмн ќе рече неолит е на повидок прерано, нели еу без ук че ја нема голем баџет, така голем шизик носи голем ризик, а потем спектакл ~ што би рекол у скеч$секвенца оној кој се бањал во ТЛН-ртс диаолужн епизода ...
Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27894&PID=3127344#3127344 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:


ќе биде весело ако не знаеме да се аклиматизираме на испарена еу, она ко заљубени во некоја девојка која таман требало да не напои со нејзиното млеко оп тоа секнало, она ко што БорисВМ ме праша имаме ли друга опција #18 [1] на штонавистина е тешко да му одговори Чоек ако знаеме дека две децении сме залудени по еу, а сега заради неа сме cпремни и да си напраиме харикири од љубов, нели доколку на уставот гледаме како личност која треба со друга да се спојат, она не е прашање само табиет-тело-навики ами топтан обезличување заради некој друг нејзин љубоBџија, а нели како среќно би живееле во полигамија,

во линкуваната ПП нишка од вМ-еФорумот во 2-от коментар претпоставувам МакНарод ќе го одбие дилот дал референдумски дал парламентарно, и тоа се случи, само ко што велам во 9-тиот коментар поарно дпмн да даде амин за истиот за да бидеме на чисто когѐ истиот овој дил кај грците ќе падне порано или подоцна така да имаме три чисти кој и чекор или зицер утре да ни се случи апропо еа-интеграциите за тоа како Држава и Народ да не бидеме ние тие кои биле некоперативни, потем така и да сме ападнати од дипстејтовци во кѐква и да е варијанта и да можеме да возвратиме без да се секираме дека одвнатре ќе не раштимуваат по линија на нереализирани одродници кои сега вака после ова ќе немаат изговор дека до нас некогаш нешто било во однос македонско-грчки компромис, дефакто нашите удбалитичари изиграа како еу им свирна и на оние одлево и на оние оддесно, иако спинуваат поени десница како тоа тие не одработувале одродничка еа-агенда, а многу веројатно бидејќи маркалка на мицко му се подзакани и тоа подома или ќе одработите или утре има да ве нема ко што велам погоре во коментарите ова ци-за дилов е спунт за почнат европеите да ги европеизираат грците ако и навистина би биле истите проевропски наштимани бар во однос човековите права, флоскула која толку многу ја верглаа за јасмин интервенциите како оправдување при геополитичкото позиционирање на нивниот им отанизиран сојуз кој се шири ширејќи 'демократија' во кој вие мои мили маусдонци си барате официјално членство како би ви била загарантирана нивната демонкратија, ескивирајќи ги сите шанси за тука да им го отстапите Криволак - наместо само за оригинални вежби со боева, и за прокси вежби со жива муниција, навистина и јас велам зошто да им отстапите простор на неоконците да си ја користат Македонија како левериџ за воената економија на САД, иако таквиот влог е пред се' масло на нсп-глобализирачкиот естаблишмент во USA како би искористиле нов простор за геополитички-клинч, а наспроти долго штиманата шанса што ја пропуштија во Сирија за глобален конфликт меѓу истокот и западот, кој простор откако Трамп им го стесна во С.Кореа, вриеја да си го осигураат тука, за што може да се каже дека озбилен спунт им беше силезиакото протурање ерга-омнеа агенда за која се понадеваа дека можеби Македонcкиот Народ ќе се заќљофта меѓусебно а за во такви раздели па владеј околности потпалат од спунт нечии комшиски мегали аспирации, но токму ваквите три чисти ако во грција не помине ца-зи дилот а дипстејтовци потпалат сламени глави да си бараат преку Леб погача, не ни остава нам ништо друго туку да свртиме страна та бар да имаме од некаде грб доколку неоконците така застанат исклучиво ко што се застанати на една страна регионално, но што значи повторно потенцијал за глобален-клинч, но бар сега би имале оправдување дека за тоа немало кај нас т.е. не сме биле ние повод, та и логично европеите би требало да застанат на наша страна, ако ништо друго бар тие да не не' саботираат во одбраната на унитарноста а потенцијално и да не помагаат како час поскоро би се ресетирала нечија мегалифолклорна аждаја, но не се радувајте премногу на таквата можна варијабила во ордо'аб'чао равенката за инерција кон nу'ворлд'ордер виа глобален конфликт каде и' истиот регилнално да распали, бидејќи реална непозната за такви варијации е стравот од каузално ехо во однос версајскиот параф за конечна поделба на Македонија минатиот век 1919 која ко што вели Претседателот ни ЃорѓеИ е разнишана целосно со Независноста на Македонија во еден свој дел по 1944-та година [1] што пак значи koмшиско-ариевски-страв да дури и како северномакедонци преку ресетирани граници во еу ќе иницираме обединување на сите Македонци културно, што би имало за нив како резултат Бесчестие апропо разобличување на нивната ксенофобија изнедрена од минатовековното распарчување на Македонија и сред истото ариевските методи за колонизација, а така за'бздување на каква и да е ВИНА ЗА ГЕНОЦИДОТ ТОРТУРАТА И АСИМИЛАЦИЈАТА на локалното население минатиот век, која никогаш нема од плеќи да ја симнат додека и не се извинат за истата, а која вина во каква и да е варијанта и да сме интегрирани во еу вака или онака ќе им се истовари пред нозе и ќе им биде озбилна сопка како во однос државниот так во однос и културниот односно туристичкиот имиџ, на некој начин сеуште дрско тековно однесување сред еу врз одредена група нивни граѓани било во Бугарија или Грција на кои им се ускратени сите човекови права, налик мјанмарски околности сред европа при кои доколку некој кај нив утре се каже официјално за Македонец ќе биде затворан протеруван а по линија на фанатични локалци налик златнозорци и убиван заради сопственото уверување за одредена посебност, што може вам сега ви изгледа како ресетирано со ца-зи дилот но кој може да ги спречи и западноевропските новинари да си освежуваат сензационалиатички рубрики во однос грчките фашисти и ја поставиле ариевската шема како официјална метаксова доктрина сред Грција а на која потем се надврзуваат и англичаните и америте аминувајќи им ја истата [1] само што сега сеуште европските новинари на грчките партизани гледаат строго ко грчки но доаѓа ден кога на сите ќе им стане јасно дека ЕЛАС потем и ДАГ пред се биле како топовско месо пополнети од Македонци иако водството ет грчко кое на крај и самото ги предава на фашистите, спин кој имал за цел да ги хомогенизира егејските македонци на куп со ветување за граѓански права за потем и со ритански авиони полни амерички напалм да ги пеплоса и прогони како би си ја истера целосно чистката која е почната уште во балканските војни, но пополека да видиме дали за ова грците се спремни, само ми се чини дека со непочнати преговори за еу-членство ем стопирани интегративни порти и во самата еу, сета наша добра волја за понижување до срж нема да вроди со плод да и ко такви пенетрираме во еу, што пак пред и ако некогаш се случи тоа ќе биде пред нејзината дезинтеграција како унија, односно би влегле потенцијално како СеМци во федерална европа, но во која можете комотно да се простите од Македонија еднаш за секогаш бидејќи освен музејски никаков друг суверенитет нема да имате', кој суверенитет и сега донекаде е предаван адакта при членство во унијата на кој и да е аспирант, гачка заради која и британците срипаа и сакаат надвор од истата, односно ако сега може секоја членка на разни начини да ескивира имплементација на регулативи кои не и одговараат а за тоа се пенализирани смешно, во федарлна еу таквите евроболшевички агенди ќе бидат спроведувани и насила преку еу-лекс-лекс-операнди механизми!интересно лично ова не го очекував со ца-зи дилот знаејќи колку грците се исклучиви, што вели РистоН во труелот СамоВнаК5 се ет овА грчки спин, бреј зошто тогаш не беше порано или покасно, туку баш кога теебаше да го земат последното еу-чадорче, та дефинитивно е европско масло во отанизиран казан, битно им е само како да не бутнат во отан, но и тоа не е сигорно, а и да бидне тоа потем инстант греци ќе ресетираат ца-зи дилајла бидејќи сред еу каква и да е независна Македонија нив им е системски К*ршлус апропо хомогенио-државен-ариевски модел, така видено пак фолклораши от комшилук ЌЕ БИДАТ НЕЗАДОВОЛНИ БИДЕЈЌИ БАРААТ СИ ПРЕКУ Леб погача она одма во еу без граници заради мир полуостровски, НАШ ГРБ битно верваат локалниве удбалитичари ко отанизирани ни ет осигуран, неразбирајќи дека ОCИгурањето им е прегорено во однос едикоја неолитска каузалност! може вам реал политика ви е у интеркортекс, но на оние кои се запознаение со месонската хипофиза која стои зад еа-детерминистите за нив само мртов маусдонец е добар маусдонец! но чунки допрва ќе учите што е паганизам, и како истиот денес се протнува како просветителски спиритуализам низ разноразни емисари кои најнапред за тоа ќе ви ресетираат традиционален Монотеизам за да ве фрлат во најдобар начин дуализам, а за дуализам читајте тро во нишката месони [1]

но кое е навистина чарето, просто морате да се одчипите од центрифугите дали телевизиски мамонистички хедонистички и сл. А ШТО Е ВОЗМОЖНО САМО АКО СТЕ САМООДРЖЛИВИ што и не е така сложено, но за Народ кој е намерачен да брка трендови, единствено чаре е колективна инерција кон една таква суштна за секого а не само за земјава работа, бар од аспект на квалитет на живеење преку здрав природен Живот ... по овој аршин ето се излетав си реков ќе се одважат бар 1к млади за Мрмр идеализам да дебатираат, кој засегнат кој не од истиот како Шанса за послободно утре, иако ако ви се случи декриминализација сите ќе бидете закачени терсене однеа и задутрото, и се понадевав дека таква дебата ќе се најде волја за независна центеистичка партија која јавно и јасно би моделирала програма преку еФорум, имајќи пак предвид дека ваква инерција може да лапне отпојќе гласои од лево ориентираните млади, а знаејќи дека оние от десница се тро поучипени патриотско идеолошки, ЗА ДА СЕ ОСУЕТИ ТАКОВ ДИСБАЛАНС И НЕФЕР ОКОЛНОСТИ истовремено додека завозуваше Маклезет како идеја, почнав да ги бркам и иселенички фаци за да се истера исто така еден јавен ултрадесничарски еФорум [1] кој пак поприлично ќе избалансираше ресетирање на удбалитичарските бастиони sds и дпмн, а со тоа не дека ќе се напраи јак центар ами се ќе се извади на АЧИК сетне по природа на нешта немаше да има гајрет доколку маклезет го цепатбидејќи ако јавно се пеглаат агенди Народ ќе ги гласа оние кои имаат три чисти а не само со копи-пастe товарат во најдобар случај недоносени стратегии [2] но среќа моја да на ваквире обиди никој не затза та и се решив од каков и да е гјрет натека како одоворност што би било кога било пто јас сум потегнал, КАПАК СЕГА СО ОВА ЕРГА-ОМНИ'САКАЛОТ уште долго ќе ве шуткаат те одлево те оддесно, особенно што не им верувате веќе ниту на едните ниту на другите, а ќе ви истоварат како во хрватска некој МОСТ кој пак удбалитичарски ќе си ги спои и заджи уште долго политичките кланои во вашата реалност како ваши аги феудалци и фараони, од кои освен бегачка каде било само подалеку оттука нема друго, дури и оние кои се партиски здраво учипени, зар има таков или таква што за пишливи 200 евра душа ќе си продава на милион начина!? честа забораветеја таа одамна ви е шитнатата, оно момент кога некој удбалитичар прифатил фироМ сеир за на крај да ви каже СеМ ерга-омнеа нема друго решение, АЛООООООО ВЕ ШИТНАА КАКО ПАРТАЛ!!! само допрва ќе дознавате за колку пари, та ако на геците биле апремни да им фрлат 300 милијарди чадорчиња, што па на овие тука удбалитичаривњ топтан и одлево и оддесно чунки на стендбај и по неколку милијарди ако се спремни да им го начукаат еу експериментот а за да ви го истераат АСНОМскиот крвоток сетне не биле тие изботиране и вас не ве изботирале, но чекајте не е уште ЗАМИНАТА СКРОЗ ВО АУТ РАБОТАТАТА кога ќе ви го побараат Срцето онака културно од Христа да се откажете правејќи разноразни пагански компромиси како легална педерастија и слично тогаш знајте дека е СВРШЕНА одготовката за нво експеримент, може е веќе така незнам, кој експеримент знаете чунки веќе дека треба да се случи преку 3та св.војна, од кој аспњкт пуста надеж е дека ерга-омнесов нешто ќе опраи за да дипстејтовци тука не распалат погоре или подоле а ние сетне ко в среде нормал ќе го јадеме и обесчестени! АЈТ МОЖЕ ТОГАШ ЌЕ СЕ ОПАМЕТАТ НЕКОИ И ЌЕ ЗЕМАТ НА СЕЛО ДА СЕ ПРЕСЕЛУВААТ!!! незнам каква се не мотивација ви треба, но очигледно и да сакате лесно не ве пуштаат, како да привлечат гридфилдери ако нема в граб бројлери, ем се повеќе и повеќе јабана фаќаат, НО ЧУКШ НЕКА ПУКНЕ ГОЛЕМАТА ИМА ДА СЕ НАПОЛНИ МАКЕДОНИЈА 17 МИЛИОНИ МАКЕДОНЦИ И ДО КАДЕ ОШЛЕ И КОГА И ДА ОШЛО, оти ко што тука има чиста вода и земја тнко дека другде по континентите ќе најдат а да домородци во склет околности да ги остават да се напојат обработат и најадат! Е ТОГАЈ МОЖЕ ДА ПРАИМЕ МУАБЕТ ПАК ПЕЛАЗГИТЕ ДА ГИ ОБЕДИНИМИ ВО НЕКОЕ НОВО МАКЕДОНСКО ЦАРСТВО КО НЕКОГАШ ШТО СТОРИЛЕ НЕКОИ ПЕЛАЗГИ ЧИЈА ФАЛАНГА СЕ РАСТЕЛА И СЕ БОДРЕЛА ВО ПЕЛАГОНИЈА ... дотогаш ојде дремете праед тенеќиња, и така сте попарени од агитпроп од глава до петици та освен истиот ко дневна доза џаначење да го лапарсан ништо друго не знаете, фракинг фејкбуковски исфилтрирано! ДУША ДА НЕ ОЈТЕ ДА СИ СПАСУЕТЕ А, КАМО, но имам разбирање ево и јас тор потро се потсопнав иако намерно НО АЈТ ОДИ СТАНИ СТРЧАЈСЕ ПАК СЛОБОДА ПЛАНИНСКА ДА ПОТФАТИШ ...


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2018 во 13:19

но што јале Пелазгите забораив да потфрлам, нашата АнгелаМарк имаше за то и книга напишано [1][2] но го немам нит разлистано а не пак да сум се задумал за аберот, но скоро еден вонаби пелазг бил закачил зачинско биље кое ко симбол од прва светска војна по урнекот на своите мецени (кои ги беа стаиле во трет ред на парискиот јубилеј за стогодишнината од првата современа сеопшта земна војна веројатно бидејќи не им се дово.но сервилни ко некогаш) нели кому како му требало одтука си земал што му треба та дури и симболично, односно РаткоМ си окитил (за време перипетијата од својата точка сред хашкото шоу (за момент ќе помислиш бидејќи генералскио табиет го полирал в Македонија)) то бесмртното Цвеќе кое за волја за вистината србите си го сметаат за свое иако го има само на Матка в Скопје [3][4] што симболично може да одава разни смисли за кого како, но за мене потсетник дека ето пелазгите имале најуникатни зачини ако не храна, па може затоа и речиси стигнале да го обединат цел познат антички свет некогаш ... ех пуста желба на воа внуците на француската револуција кои стојат зад сета современа мамонистичко-корпоратистичка бан'кор'ујдурма за нсп колонизација на цел свет!... после им расипале диета, а на мени завршувало најчесто увозни рецепти, макар од локален зарзават здробени, кои лека полека низ векоите станале дури и синоним за секоја една микс салата т.е. Македонска [5] во таа салата дресингот номрал денеска амерички а топингот масонски, и ето Чоек да вкуси како ет од лав си прават дроб сарма за да завиткана во грчки лозов лист и сред зима сите се накркате убо, хм зајковци ја изедоа зелката та што е тоа е не се лутете зошто Грујо не ви е сервиран ко зимница у шпајз за кризни времиња, туку морало туршијата кај друг да иот оти ако остане подома од тро склет климатски промени моит да скисни и замириса дур до ленгли од каде како вовскот срце било клепано за да стане дилер во дпмне, мислам вожњата низ нато земји членки до нато земја членка каде треба да се побра азил доволно семси кажует, само уште да на кого таквата тегла ќе му ја сместат на крај како кукавичко јајце, сигурно некој и ќе се нафати и така има премногу желни по свет домакини за егзотични балкански зарзавати способни да дораздробат по уште некоја реформа, пр. балкански ако не европски познат стана Грујо по фискализацијата во земјава, дури му нудеа едно време и во Србија да биде советник апропо нивната фискална консолидација, но што е тука е, што заминало заинало, битно од сето тоа само еден Голем Срам за Македонија и Македонците, та зар не помисли на ова Грујо кога ојде да го шверцаат шврцерски шверцери шверцалија!? се прашувам дали од Чалам не сакал да легне во затворски кревет или од страв да не настине, чунки сега се сетил дека и тие затворени Луѓе таму се токму тоа Луѓе, но тој ќе да е надчоек, или пак можеби бега од судбата да бидне утре вистински лидер наместо само дилер, нели откако би станал евентуален македонски Мандела, мислам ако си невин си невин и тоа е тоа трпи и надевај се на Божја правда бидејќи сме сред неправеден свет! но во вакви времиња навистина ифрит работа е да си Лидер, бидејќи никој не сака Не Дај Боже утре да треба да заврши ко СлобоМ или РаткоМ и тоа првиот апла ко амерички удбалитичар ко што си ет и наш Грујо за во даден случај кога ќе го притиснат откако му сместат да треба да дрма налик кому иде во куглање, вториот пак може ќе се најде кај екој тековен генерал пр. ко што испушти Стојанче(му заборавам презимето ностоп ко медиумски нусефект) минатиот пат прилика, скраја да е, но кој и да е на власт како и да е спремен на нешто, ако заигра Големата ќе си голта кнедли и ќе си игра орото, е сега бар ние не сме Поводот, иако не треба многу за да некој подмачкан фино турне пак инерција натака макар бил само мегафон удбалитичарски [6] и си затера карамбол онаму и меѓу оние кои тоа ни на сон не го посакуваат иако сакаат и имаат секакво право да покажат резигнираност кон малодушноста на локалните елити и нивните удбалитичарско-квинслишки агенди! за колку пари какво сценарио блокбастерски на штиците од реалноста може да се протне како вешта спиндерела од агитпроп а заради одреден евроатлански транс у публика, мислам ако не сте во транс и на оние по штици не им е интересна глумата та мираат да ве мотивираат дополнително трошејќи екстра време пари и волја за да ве возат и понатака а вие со аплауз тоа да го пречукувате дали пред или по самарење и не ет толку битно, но експеримент сии е експеримент, кој знае зошто на кровот од театарот понекогаш стојат гулаби понекогаш чавки, како тие допринесуваат за сета атмосфера метафизички!? ЗАТО БИ ВИ ПРЕПОРАЧАЛ НЕ ПАЃАЈТЕ НИКОГАШ ВО ТРАНСОИНИ ТА ДУРИ И КОГА СТЕ НА ЛИТУРГИЈА А НЕ ПАК ВО ТЕАТАР ПРОСТО СЕКОГАШ БИДЕТЕ ПРИСЕБНИ!!! само ненаивни можат да си дозволат да бидат глумци, а вие наивно не се замарајте зошто некого сосила го тераат да глуми друг зошто по одглуменото пак глуми а трет и сред глума не ет глумец, комбинзции во недоглед, но наивните за жал пречесто се возбудуваат, а всушност единствено чаре е да се смируваат инаку ојде стомак од смеење или од плачење ако се понесат ептен од штичарите!

~ Once Upon A Time ~
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=492&PID=179496#179496


но да видиме што е нусефект од балканското грување на екс-премиеро, нормал Македонија е обележана прво заради него како корумпирано дувло паркесаланс, чинам до сега во бество немало ниту еден премиер во еу, а сетне откако сите на втора ќе дознаат за што му ет прва пресуда околу тоа блиндираното мерџо која и од авион ќе падне во Стразбур така уште толку ќе бидеме обележани како тешка корумпирана лакрдија од држава, а упте по нормално за тоа нели нема да бидат криви дипстејтовци туку Македонците иако тие им кумувале на сите нивни дилери во досегашната окална удбалитичарско-штичарска реалноста! арно ама има уште една позната иако невидлива во оваа равенка а тоа е НиколаГ стана пак Чоек, бидејќи оној култ на личност кој го беше претходно избилдал и како реформатор и како просветител (иако под кожа секојдневен брокерски дилер) чиниш веќе и му попари душа, та вака сега брзо лесно инстант скубна на таквата судба да стане идол а заради што и лесно би си изгорел душа доколку влезеше во историјата на Македонија како единствен македонски удбалитичар без тужба, иако еве сега излегува прв и тоа надвор со пресуда, а сонего и сето его од вијуги што им останало ко ехо на негои исмпатизери, зато пак би питсетил нникогаш несе возбудувајте сите сме Луѓе и нема некој кој е совршен, има само совршени прилики за докажување на нашет несовршенство и како обични Луѓе и како цареи кого каква судба го закачила или попрво ја закачил бегајќи од својата професија, сега сигурно си вели каде и да ет ах како не си останав брокер ...

исто додека чекав да се подсобере абер за ново тлачање агитпроповски спинои, налетав деноиве и на хитот од '90-ти ху'д'фак'ис'мицотакис кој кога сакаше дедому на денешниов неодемократ грчки да ја дели со СлобоМ Македонија на севеерносеверна вардарска бановина и северсно'северна'северна'гревка'македонија, овој внук му изгледа не ја бил слушал, та сега од спунт вели ај и за мене ремикс ако може, дефакто неговово значи карамбол, а карамбол тие едвај чекаат за да си решат многу авои општествени неприлики дали како азиланти, мигранти, малцински фолклористи итн. но чунки и нас пополека ни станува јасно дека ние не сме фактор на стабилноат туку фактор за поткусурување во недоглед нормал се додека не одлучиме дека е доста со таквата спиндерела комшиска која трае речиси век ипол и како пропаганда и како колонијализам кој сега им е срам да си го признаат та ајт полесно е да ни го донаметнат само'рефлексно'асимилаторски!

https://vecer.mk/balkan/micotakis-dogovorot-od-prespa-ne-go-reshava-tuku-go-intenzivira-problemot


во секој случај од грчки аспект во право е Мицкотакис дека и вакис и такис Македонци во каква и да е форма утре се озбилен К*ршлус за грчката ариевска хомогена средина, зар и јас не го говорам ова постојано низ нишкава дека за ним само ашмак пардон шашмак е арен комшија, онака ко они народности посреди шашматскиот комунизам во минатото кои смееле да размислуваат за посебност само додека чмаат во веце на казанче! но туку навистина збунува неговото пуптање вода сред еконосмка трибина, веројатно сака да каже кинезите сите ќе не попарат наскоро та дајте не се брзајте инвестирајќи по комшилук туку реинвестирајте капитало назад дома и мејк гриц грејт агаин, мислам како ида го разбере Чоек неговиов излет европеите озбилно ќе му го тагнат како минус, но ови пак доле не дека од минуси се плашат, тоа за америчките им дреме а не пак европските, туку што истиот пак ќе гледаат преку наш грб да го амортизираaт!АХ ќе забораев Грујо со последниот били'д'кид'стаил статусен проглас официјално го напраи фејкбук наш политички агитпроп мегдан, иако од позиција на екс опозиционер во егзил, а сега недостасува кога и официјално сите удбалитичари со се институции ќе си отворат јавен профил за комуникација со граѓаните за да официјализираат веќе еднаш дека сме фракинг дипстејтовски ушкопени до немајкаде та дури и во однос на јавачите на нашите системски столбои! КО ПАПАГАЛ ПОВТОРУВАВ едно време, мораме ние да си опнеме или свој фејкбук или фејкбук целосно овде да е под наша контрола институционално за да не ни се случува да ни перат мозок во недоглед утре дипстејтовци и нам ко Граѓани но и на нашите дилери меѓу кои сеуште не се најдвит ниту еден Лидер кој ето учел школо за тоа, мислам ако се иземме Ѓоре бидејќи ко Претседник многу многу нема луфта за реорганизација и стабилизација на Македонија освен од спунт да корегира недоносеност привемно, иако и тоа е нешто ко за утеха ...

за меверето пак нема да коментирам аков им ага таков им агатлук, но по удбашка линија чудно би било ако диверзантски им скубнал Грујо од пред нос, иако се ет можно, но попрво е веројатно дека ко екс-џокер во дипстејтовски раце вака сите се на свое, та и тој мукла за што се знае а и тие осигурани дека нема да прозбори, бар додека да си истераат новио план докрај апропо ерга-омнесот, не заоравајте дека неговиот спин беше и поголем од на зајковци кога со банко ојдоа двајца во БуК*решт со спремно име иако без устав да чепка, сепак тоа име РепубликаМакедонија(Скопје) макар и само за надворешна употреба е далеку понедостоинствено, иако ова со ресетирањњто на АСНОМ пак е без преседан до сега на светско ниво најуникатен случај за официјална удбалитичарско-автократска еутаназија на својот Корен Држава Народ ...

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2019 во 19:39

од предавства, распродавања местења шиткања понижувања и какви се' не за грст сребро коленичења пред душманите и анатемаго, што се немавме дочекано како Македонски Народ низ историјата но уште ова не било да негови навидум легитимни претставници со легитимни изборни политики да му ја пуштат низ вода душата заради идни ветувања за поарен живот како еугеничарски заморчиња, преседан кој ако ги помине и останатите пречки на својот пат ќе си го користат евроболшевиците и дипстејтовците за убедување на останатитеевропски Народи дека ето не боли дури и европеи официјално да станат како федерализирани заменувајќи го националното со федералното официјално на хартија т.е. по устави ајт нели ќе си бидат културно што си сакаат во својта глава и никој тоа нема да можел да им го спори, но се плашам и тоа ќе мора да фати спори по вијуги зошто во федерализам каков и да е национален порив дури и од уметнички аспект значи поделба заради што ко во титоизмот каков и да е изблик на самосвест ќе биде ресетиран удбашки и голооточки, но отом потом бидејќи дотогаш она што ќе ги атрефи не само европеите туку сите земјани повеќекратно ќе биде посклет него уставни или национални цунамија, разликата е што кај нас чудовиштата излеваат на пивршина и пред да надојде цунамито!

туку последно еве што ет реалност е дека чудовиштето од преспа се довлечка и до Македонското Собрание а пополека лази да стигне сестрано да се официјализира, инаку како временски интервали кога се е забележано, се поклопува некако чудно во однос грчките фрустрации заради Македонија, речиси секогаш кога спремале или требало да се случи некаков погром од грчка страна, иако сеуште биваат обзнанени само ситни примероци кои пак ги сметаат и ко такви за големи, нели чиниш етикетата Северна некого ќе успокои од грчките националистички хидри, ех сега да видат оние северно македонци што ќе им прават кога халкидики ќе одат на полнети лигњи и октопуси салата, ко ѕиѕаки ќе да ги враќаат назад дома со бузуки трзаи успатаирлија на паметот на зајковци и сите слични северно македонски оптимисти дека сега мед и млеко ќе потекло, дури допрва сиртаки ќе ви шмиргла мозок додека со тази песен блгарите ќе ви полираат аорти, а со шоте мори шоте албанерос ќе ви удараат инфаркти, мозочен удар ќе да ви испорачаат срби зошто од Вардар сте извадиле ВерНадЉуб Врби ... но за се' сами сме си криви, комшилук само си фаќал сеир колку сме си биле сами себе абдали, иако трњбаше да го дочекаме и ова за да разбереме дека со мшилуковв ни нема разбирачка ниту вака!

1985 - The absence of a predator is a feature frequently and that they then start to gain weight. The capture encountered in fish populations in the Balkans of "monster" eels (e.g. in May 1985, we captured in Lake Mikri Prespa, Criveel 1430 mm long, weighing 3170 g) [1]

2012 -
The Monster of Lake Prespa

2017 - https://www.mirror.co.uk/news/weird-news/loch-ness-monster-spotted-alive-11764538


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2019 во 01:50Заев води преспа монстер на поило, студентски дрил за време посета на еугеничарскио лондонски лабос, целта ет да се напое суштеството грчки вибрации низ наша призма, а според вчерашното може да се востанови тренингот му бил сплатлив, биџејќи и бомбардирањето му се исплатело за да дојава преспанскиот монструм, а и зајковци за това биле исплатени уште за време студии а посекако и сега ко што пред некое време обзнани Каменос дека колегите им од комшилук за преспанското вадење на чудовиштето на површина биле подмачкани екстра по што Коѕијас мораше да биде катапултиран од таборот на Ципрас, прашање е само дали ашната ија му ја врза северниот му колега беше од некој пипец од преспанското чудовиште?

да ги појаснам патем фотките горе, онаа од минатиот пост е монтажа од Собрание и колажи од блогот на Папата1962 [1][1] во која Заев е врз торзо на ким-ил-сунг таман прикажан ко дух за да се апострофира автократското водење на цела нструозна преспанска фатаморгана која завршува со востоличување на монструмот како уставен кадија коој ќе им суди утре на сите Македонци доколку се дрзнат да покажат Македонска Слободоумност пример во форма на Роман па и Поезија со политичка позадина, а дефакто на цел овој процес кумуваше уште од 90-ти Банко ри што ко нивни претседателски кандидат кој ќе треба монструмот се надеваат да го одврзи од ланец и да им го ссне на Македонците таму е Радка која може да го скрие истиот и ко фишек во коса а никој да не знае дека се спрема напролет да го потпишуе, освен ако ветер не дувне та се обзнани дека тоа сака да го стори уште сега виа импичмент увертура до се надева своето столче, прашање е само зошто би ја смениле тактика и не би ја пуштиле зајковци неа за претседнички кандидат а. има проблеми со циклусот б. сака да го замени зајко ко премиерка в. ја боли рака хронично та не може да додржи монструмот од преспа да и полни налив перо пред отпишуење, може Банко ќе стаи младалачка маска та ќе превземе ретроактивно таква улога ко бивш претседник во сенка доколку тоа нема околности во кои ќе се случи Македонецот да земе да испохува мекотелната утвара?

фотката пак од овој пост ет од студентски денови на Заев кога сметам бил регрутиран од еугеничарите за да промовира ваква монструозна експериментална касапана врз својот Народ, земајќи му душа преку одамна спремниот монструм за прошетка и јавна претстава, превземена е од факултетски е-алманах [2] а само додадено ет КалеидоСкопскоОгледало како потсетник дека Заев може и од лево и од десно да го прошета преспанскио монструм, само заборава дека исто така може сето тоа да му се врати и го поклопи ако не се удави онаму од каде и бил изваден преспанскиот монструм, нормално доколку некаде заштека муабетот попат на патарина, ето кај Ѓоре мнозина мислат не било проблем, дури велат и кај анел ќе мине, но заборавија на Прокопис кој бара проширувања на монструмот налик екстра гаранции, де, уште некој пипец плус, пардон за повеќето перцепиран како амандман, ништо страшно моќе и екстра понатака нели и јазикот треба да биде парализиран како северно македонски илити ссм словенско северно македонски, АЛО кај ви е апетан кука зајковски да ви објасни дека најпиратски ви шитнал цело азно уште и пред Македонскиот Брод да ви го киднапира насила, односно било поодамна спремано сценариото по кое треба да стигне до кормило а потоа да ви довлечка монструмот кој ќе треба сите да ве лапарсан а потоа метаморфозирани ве испушта низ својата утроба во форма на северно македонско мастило, гледајте да не се залепите само така негде каде не ви е место!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2019 во 04:38

отпишувањето на Македонија и Македонците од историјата од сегашноста но и иднината може да се каже дека е спин не на луѓе туку на поднебесни сили, а ова го велам како претпоставка дека Мирот не е возможно да се сочува ако Македонија не постои, бидејќи Македонија е Свето Име кое како такво е последно кое е сеуште Живо меѓу сите набројани топоними во Библијата, сите останати денес имаат нови именувања единствено Палестина постои но повторно истата не е Слободна и Независна територија туку потчинета угнетувана и негирана, Простете ако има некоја друга земја а јас незнам та претпоставката да не ми држи, Рим како царство не постои, Ватикан пак како топоним не се ни спомнува во Библијата, пак ќе речам може грешам па не ме земајте здраво за готово а нека ми прости и Господ за да не паѓаат Луѓе во смут НО оваа земја воедно вака како Библиска а сеуште Жива официјално би била и првата која е спомната во Библијата а да го прими штембилот на отан, за која организација како империјалистички ги навјасува сите земји кои и стојат на патот не мириса туку делува како змевот со sedum глави и deset рогои - зар тоа не е G7 односно д'скарлет'бист ху реин овер д кингс оф д рт [1] заради што и наоѓам оправдување Зошто Господ Благоволил волку долго Грците да не држат надвор од преговори а не пак членство во евроатланските кулоари, што пак е повод речиси редовно да ги К*ражам своите Браќа да не им се лутат воопшто за тоа тукундамим Благодарат и Свеќа да им палат а не со дрва и камења понив да фрлаат, дури дочекаа како држава да бидат урнисани од буш како евроатланските детерминисти би си поставиле свои пиони на власт во грција кои би ја одработиле оваа ујдрума, а незнам само колку повторно истата е доволна за да Грците ни дозволат да се фрлиме безглаво во прегратките на ѕверот, што пак се надевам доколку се случи тоа нема да биде на Глава и Совест на Народот туку на удбалитичарите, иако колку што знам референдум за членство во отан треба дополнително, иако пробаа со трик прашање да го спинуваат и тоа при последниот неуспешен референдум зајковци, за на крај да поверуваат дека тоа што имало во 90-ти парламентарен консензус за еа-пенетрација тоа им дава за право да поднесат кандидатура за членство без Народ да прашаат на Референдум иако уставот е Изричит дека за такво нешто како членство во воен сојуз мора Референдум!!! не заборавајте сега ѕверот е ранет откако милото не е во раце на кандидат на евроатланските детерминисти и не треба да се плашите, а ни потоа бидејќи Голем Е Бог и нема да ги напушти Верните Следбеници, но не задремувајт бидејќи гневот разоружани од Смирение кое е потпрено на Молитвен Светотаински Живот го фрла Човека во очај а очајот во пропаст, затоа Не Судете и Совладувајте Се во такви моменти а оној миг кога ќе увидите дека нападите се засилиле И Вие Засилете Ја Молитвата бидејќи поинаку со поднебесните сили и не ни можете да излезете на крај!

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2019 во 04:11

dr.strangeloveKissinger sincere welcome 2 otanask urself: why we question everything except nato i.e. otan, who to blame acting blind?


moze na angliski ili latinica ako pisuvam ke vi bidam porazbirliv?
туку ги жигосав отановци како ѕверови, па По делата ќе ги познаете е речено, Простете што сметам дека нивните отанизирани дела не се ниту хумани ниту пак демократски, туку империјалистички и автократски кон оние кои навидум ги ослободуваат а всушност ги колонизираат, за тоа сум сведок уште од 90-ти кога ја нахушкаа војната во Југославија а како би си нашле ново оправдување за свое постоење по падот на железната завеса односно се прогласија за "меѓународна заедница" која како западен империјализам се промовира ако светски полицаец, за што до душа од рака им појде широката меѓународна коалиција во првата заливска војна, а веќе со последната балканска војна го спинуваа тој статус консолидирајќи ги слабите алки меѓу европските сојузници во отан принудувајќи ги пополека на експанзионистичка стратегија за континуирано проширување на отан со нови источно европски членки, иако лицемерно уште во времето на перестројката му Ветија јавно и гласно на Горбачов дека за возврат демонтирање сссР нема да се случи проширување на отан, што на крај знаеме го изиграа како ветување штом сссР се раздружи, тоа е уште една поука дека тоа не е коалиција за Мир туку коалиција хаос која како грабливец само чека прилика да апсорбира што повеќе земји во својата сфера на влијание директно или индиректно, но да не ја растегнувам без анализа отанизираната фатаморгана уште веднаш би го елаболирал предочениот факт дека војната во Југославија е масло на евроатланските детерминисти како што посочив за да ја искористат таквата гачка за консолидирање на своите редови и агенди!

https://curiousmatic.com/bomb-map/

Countries attacked by bombing, sabotage or atempted government overthrow since wwII
фалат Сирија, Украина, Турција, Македонија, Бугарија и Србија од скоро пак итн.


НО би напоменал немојте слепо да ги прифаќате моите предожби, напротив проучете ги, слободно тука на форумов оспорете ги, но не ја развлекувајте темата со дигресии во недоглед, а доколку сакате поподробно да елаборирате некоја тема отворета засебна нишка каде ќе се дебатира конкретно за дадена тема надвор од раК*рсот на Агитпропот, иако може да се каже дека горниот пост така тука е вишок, но дефакто го користам како амортизер или попрво мој апокалиптичен агитпроп за да посочам колку отан е бесно куче во рацете на господарите на хаосот, а на кое куче сакаат нашите удбалитичари и ние да му станеме песјак, нели без разлика што тоа куче има направено толку многу зулум и хаос во овој век да просто за чудење е како неговите локални освен светски пропагандисти успеваат да протнат розева слика за крвавиот западен империјалистички сојуз најчесто под изговор - сите комшии се таму мораме и ние илити дел од нашите сограѓани се запалени да се отанизираат да секој друг што е против е жигосан не како предавник туку како зло, во исто време спинувајќи дека цел Народ едвај чека да бидне отанизиран, фатаморгана која е осигурана со екстра милиончиња за удбалитичарите но и машинерија од спинери кои пред се' се користат со замена на тези налик ако не си за запад тогаш си за исток, небаре центар како неутралност не постои, нешто што за нас би било ќе рече некој невозможно, но што правиме ако "гарантот на безбедност отан" не застане на наша страна доколку некои сограѓани се одважат да халуцинираат дека бидејќи касни за во еу без граници или ако закасниме да си затераат шовинистичко-сеционистички табиет, што тогаш и тогаш ли ќе веруваат дека западот ќе им помогне да ја зачуваат унитарноста!? Слава Богу за се' та Слободна Волја и Господ ќе ја почитува нашата определба но и маловерност па и малодушност доколку од страв гласаме за членство во отан макар ете знаеле т.е. е очигледно дека отан не е одбрамбен туку колонизаторски сојуз кој во трката за ресурси не бира средства како на своите аги ќе им сервира нови територии на светската шахофска табла, претежно влечејќи пиони како ловци но неретко осигурувајќи си позиции пуштајќи ги и своите кучиња да неречам коњи и топови, за жал таков пион треба да бидеме и ние иако успеавме вешто да ги ескивираме до сега сите нивни стапици та дури и официјално здружување со нив, сега пак отидоа локалните удбалитичари дотаму да одлучија дека веќе нема друг начин туку да се обезличиме како би опстанале, коленичејќи пред западните хегемони како да се богови заборавајќи во исто време дека само пред Единиот Бог Исус Христос како Православни смееме и мораме да се унизиме, што пред се' тоа значи да живееме во Мир и Љубов а дали тоа ќе биде така ако се приклучиме на воена коалиција која ги запали Балкан и Блискиот Исток а нејзината глава претходно палеше и гасеше во Јужна Америка и Азија по втората светска војна, иако имате цела една нишка на форумов од мене именувана nwo во која озбилно е подвлечена улогата на америте заробени од банкор елитите како кумови на првата и втората светска војна, аирлија на паметот ако вие си мислите дека ако на ѕверот му клекнете на колена дека тој ќе ве поштеди напротив ќе му бидете само заморчиња понатака за кои ќе нема никаков респект, нормално доколку пак се спротивставите треба да опулите здрава Оштроумност Чест Искреност и јасно да се потпрете на Бога целосно Молитвено, но очигледно на мнозина тоа им е сувишно како Принципи а особено на локалните удбалитичари, чунки ако истите го испочитуваат Уставниот Принцип за Задолжителен Референдум за придружување на воен сојуз та Народ да изненади дека има и Свест која сеуште не му е опрана односно отанизирана, само се плашам дека и ова двотретински ќе го спинуваат со Купени Уценети Распродадени пратеници дури Народ и се изјаснил против членство во отан, НО крвта така ќе биде на нивните глави кога утре ќе вазалуваат во идни империјалистички војни затерани од отан ширум светот, прочем за Хриатијаните токму Референдум од овој аспект и би бил неопходен за да бидат на чисто пред Бога дека не дале глас за крвава центрифуга која е ножот во рацете на западните банкор елити кои стремат час поскоро на свој господар да му го спрострат новиот светски поредок како цел свет би му паднал на колена на анатемаго, Не Дај Боже тоа да се овие времиња, од овој аспект пак не ни би знаел точно дали g7 е навистина scarlet beast with seven heads кој како таков е предочен во Откровението, затоа и би додал Немојте Да Судите ако не сте сигурни, а и тогаш Судот оставете му го на Бога та само ескивирајте ги стапиците и не се плашете доколку сте присилени на очигледно приклонување кон светски џелати, Смирувајте се почитувајќи ја Слободната Волја на мнозинството а доколку можете клонете се од таквото мнозинство, доколку не тогаш Трпете а Кој Претрпи До Крај Тој И Ќе Се Спаси ...

за екс-ју во следниот пост, а само би додал зошто се чудите, реално како воена центрифуга која е збирштина од сите светски апаши кои ја разграбале земјата на Домородните Американци не ни може друго да се очекува туку да стане светски наследник на римското царство особено имајќи предвид дека европските масони кои биле негови внуци токму таму виделе своја слободна територија за имплантирање на своите инфантилни халуцинации за атлатска утопија преку нов светски поредок затоа и всушност и таква експанзионистичка воена политика во континуитет без и тронка здив да земат итајќи кон таквото утопистичко бунило загрцнати!
Изменето од Zelenikovo - 15.Јануари.2019 во 04:22
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,215 секунди.