IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Масони
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Масони

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
Прашање: Што мислите за масоните?
Одговор Гласови Статистика
8 [9,76%]
43 [52,44%]
13 [15,85%]
11 [13,41%]
3 [3,66%]
4 [4,88%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2016 во 18:02
ne mora nikoj da mi kazhe suado!

ne trae milo, zatoa!..
едно е - не се две
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2018 во 19:46

првото прашање на темава е прецизно но не и клучно, односно логично е ко и за се' на овој Свет да се гледа низ призмата на доброто и лошото бидејќи знаеме дека преку Слободната Волја како Божји Дар за Луѓето некој може да делува вака или онака а знаеме и дека на овој Свет сме бидејќи некој нашите Прародители ги соблазнал та и јасно е дека соблазната е сеуште постоечка додека не се Освестиме и не ја заобиколиме ако не можеме да ја надминеме заради љубопитство, што би се рекло Народно се сплеткаме во својата радозналост, а сетне иако нам Господ преку Христа не Искупил, заради нашата заплетканост ние пак и пак се сплеткуваме заради дефокусираност од Суштината за нашето постоење на овој Свет т.е. да се вратиме во својата природна состојба како Жители на Рајот а и да здобиеме и повеќе од тоа т.е. Царството Небесно бидејќи сме се одважиле да стоиме Цврсто во Вистината за Бога која ни е од Христа Објавена и кон која сме Повикани, но ние неретко одлучуваме на Ова да заборавиме и се предаваме повторно на заборавот насочувајќи го фокусот кон несуштни нешта како да се основни ко што се распадливи страсти богатсва и владеења кои носат распадлива слава што пак е одлика на оној кој соблазните ги спрострел како би си ја оправдал својата ништовност бидејќи Господ не е искушувач ами Ослободител од искушенијата иако ја Почитува нашата Слободна Волја и не избавува од нашата неукост а што на овој Свет доколку не е така нема ни да се Свестиме дека сме прелажани и тоа постојано заради што Господ Исус Хрустос Благоволил да се спасуваме ко Луѓе преку искушенијата како би ја познале разликата во однос сопствената љубопиност до кај сме дотерале така и каде ја тераме ако продолжиме да бараме преку Леб погача ... не сум Теолог за да речам ова е конечно како мое разбирање но кое ми помага да разберам зошто некои се сплеткуваат во однос дуализмот кој ги носи потем кон апостатски води за да таму потоа помислат дека ако во тиња заглавиле како тиња ќе испливаат од бездната заборавајќи на гравитацијата дека вооппто не е лесно тоа, па вака земено љубопитството ги повлекува Луѓе да забраздат и каде не им е место иако се Предупредени дека така некаде може да заглават колку и да се Свесни дека не треба, што е случај и кога бараме со свој акал и малку а не пак многу знаења умеења или сили, она билдерот почнува заради здравје да крева потем заради упорност се утврдува а на крај силно се зацврстува или оградува во она што го билдал што дури и да било со добри намери на почеток доколку на крајот не е за да се огради од зло ќе му биде попусто, а не пак ако одвнатре му никне злобен бунар па се удави и во својта ограда!

затоа убо е доколку на ачик и јавно ова се прави, а не тајно за да ако има повод за несакани околности некој и да може да предупреди или пак помогне доколку е јасно што е посреди, та тука доѓаме до масонските друштва кои може немале на почеток лоши намери, но денес ко тајни од масони станале месони и не ѕидаат со камења ами со Души почнале не за себе ами за некого друг да прават зандани во кои на сите нивоа ќе сака некој да ја зароби Слободна Волја, а дури и да не е така бидејќи како тајни се потпираат на тајни учења денешните масонски братства та тешко некој да ги отрезни освен да се Надеваме како Луѓе на Бога дека ќе ги разобличи и вразуми бидејќи од Господ е Посведочено дека Нема Ништо Тајно Што Ќе Остане Скриено та кога преку Исуса Христа Сам Господ Бог Ни Се Објави а не пак да не ги разотркие нечии стапици но Поучени сме Барајте Го Најнапред Царството Небесно А Се Што Е За Ваше Добро Ќе Ви Се Придодаде та затоа и немаме потреба како Христијани да бараме насилно разобличување на нечии агенди како тајни друштва во позадина на јавни општества бидејќи Господ сака секоја една Човечка Душа да се Спаси а Господ е Многу Трпелив бидејќи во спротивно ако предвреме се' се разобличи така и како Христијани може да се соблазниме да фрлиме камен на некого а така и ние да изгинеме и оние кои имале и бар малку шанса од тињата да се ослободат бидејќи нападнати да не се одважат за тоа, заради што не треба да ги преиспитуваме Божјите Судови зошто порано или подоцна Господ Ќе Пресече иако Сме Предупредени да заради тоа не треба ко Луѓе вон закон ниту да судиме ниту пак да очекуваме суд врз некого а како Христијани за Нас Најголем Закон е Љубовта та и да се одважиме за човечки земен суд мора да се раководиме во него преку Љубовта та најнапред ада Простиме, посебно кога не ни се јасни сите работи, а и кога би ни биле навидум јасни пак може да се заплеткаме во соблазни од тип на кривоклетства малодушност или вообразеност онаа егоистична самоизмама дека нечија земна мудрост е конечна, заради што би посочил со резерва земајте такви писанија каде дидактички треба со мозок да расудиме а знаеме дека видот ни е поматен посебно во овиие времиња на ессстрано многуглаголие, оние пак кои го избистриле никогаш пак нема дидактички да им објаснат на оние кои не пробале пр. Мед или пак отров што е што и кој е кој та да мислејќи дека ќе се облажат всушност желните за Мед да се отрујат, заради што битно е и кој како вид избистрил, дури мнозина ќе помислат дека тоа е по Божја Промисла а всушност да е од некого индуцирано, она што неретко знам да речам знаење од одозгора, но што ако се прелажале, пример иако јас ем не сум Теолог ем не сум Разузнавач ниту пак Политичар а мислам дека нешто сведочам а згрешам, а всушност и самиот барам одговори дури и кога за тоа немам потреба, заради што би ве упатил да ги запнете оние кои и навистина учеле за некоја Наука дали нечии абери се доносени особено кога некој ко мене ви ги сервира од ракав а преку линкувани спунтови и посебно знаејќи дека не сум утврден во Спасението 100% та да речам евала ако не ме разберете озбилно заминавте удоле, а што ако некој вака сака да ве фрли во смут за да во најдобар случај со памет судите или пак со камен пресудите ќе ве прегори, еве јас сега бев повлечен за рака во некакво ријалити шоу од некого со некакви агенди, а бидејќи се тајни та и се одважив да се отргнувам од истите преиспитувајќи ја нивната тајност, што пак ме доведе до абери како нишката за нсп, или пак овој пост како абер кој стои зад таквиот план, но планот никогаш нема да успее ако не ви го наметнат и вас та може да се рече поубо би било да гледате на таквите спинои како фатаморгани и не им се замарате а Фокусот го насочите кон Спасение бидејќи знамеме дека Водата се Бистри за нас Луѓето Само Преку Бога а кога е растоварена од вишоци и туѓи абери, та и да сте се соблазнале да се интересирате за истите ова нека ви е поука дека од тоа аир немате зар мислите соблазните не доаѓаат и од Луѓе посебно оние кои како мене празнословат иако се трудам да укажам дека тоа е погрешно за и сам да се Свестам дека од склопување мозаици решавање ребуси или пак барање преку Леб погача вистини ни сам никаде нема да дотерам надвор од Црквата и оние кои се опитни во Црковното, а во најдобар случај ќе си изгубам времето во нечии стапици кои не случајно се тајни како би се заплеткале во нив поусрдно а сетне и никој да незнае дека тоа е така та и бар да се обиде да ви подаде рака, конечно ако се Смирувате пред се' и не се возбудувате а така од Бога барајќи Заштита Сила и Спасение ќе разберете и конечно дека Животот е Убав дури и кога вас не ви изгледал така што е невозможно ако сте се завозеле на терсене фреквенции бидејќи ниту пак некое земно знаење е незагадено а ни она од одозгора по дифолт е чисто нели зависно каква ви е антената, та некоја Вода може да мислите дека се избострила а всушност бидејќи не е Изворска да ја загади утре и неа, ако најдат таквите води некакво нзс да се сплотат, еве за тоа интересен земен научен новитет како компарација [1] конечно сета Енергија и секое знаење е од Бога само зависи како ние ги користиме или злоупотребуваме бидејќи сме на Свет во кој сме возбудени за брзоплети решенија ем расчаламени за ко такви да ги наметнеме безусловно на сите насила дури и онаму каде за тоа нема плодна почва!

кога се зборува за тајни друштва или она што за вас е мистерија убаво е да се има предвид дека не треба да се суди од тип на дали панама хат е панама хат или пак оној што ја носи е панамец а не пак така ко Луѓе со памет да сечете [2] посебно ако сте суеверни та си поврзувате аналогии ретроактивно според околности кои некогаш ве затекнале ако имаме предвид дека некој мрси конци по сите страни кривоклетнички на многу начини што пак за резултат ќе има прелест особено ако си толкувате по свој памет така кој е кој и што е што та дури и за работи кои ви изгледаат според нечиј абер јасни [2] ова го велам за да не се соблазните во однос следниот абер за конспиративност меѓу католичките политички елити низ минатото за кои некои велат дека дури тие ко такви кумувале за појавата на Ислам што мислам не е точно бидејќи најавено ни е и во Откровението дека Исламот ќе надојде како Чад Од Штурци врз безбожниците и еретиците [3] што е посведочено и во Стариот Завет дека Исмаил ќе биде Божји бич за Христијаните кои почнале да се омлитавуваат еретички [4] сетете се кога конечно паѓа Византија - кога почнале и јавно комнените да се приклонуваат кон западноевропската хералдика што било ризик за сите потем хиерархиски да се смутуваат бидејќи мора да се покоруваат на власта во нивните одлуки особено кога истата е со Амин од Црквата, заради што погрешно е да се гледа чинам на Исламот како Аврамска политичка ерес бидејќи немале можност да бидат сведоци на Христовата Жртва како Син Божји а која на крај и самите ќе ја разберат конечно, за нас е битно дека и самиот Мухамед како Пророк меѓу незнабожците кога чистел кај Христијаните оставил свој печат во Синај дека ко на Православни не треба да се крене рака и затоа во Калифатите и им било допуштено доколку не сакаат да преминат на Ислам да можат да продолжат да се Mолат како Христијани [5][5] што пак ако не е предочено остава простор за барање разлики наместо сличности, а тоа пак да биде на соблазна како на Христијаните така и на Муслиманите особено како неопитни во дадена Вера да расудуваме дидактички што може да биде повод за суд сакајќи себе да се одбраниме од напади дури и кога тоа го правиме во својот двор [5] а не пак да си земаме за право да се мешаме во туѓиот дури и како секуларисти [6] колку и да мислиме дека така правиме арно а всушност го бериме туѓото гајле наместо своето, заради што за следниот линк ќе речам внимавајте како Православни Христијани како земате здраво за готово нечиј пристап дури кога се однесува за Католици особено што е аберот пуштен на коснпиративен начин кај конспиративен извор за да не судите ами да се држите до својот Извор за дури и да постои сомнеж да не си дозволите да си го загадите со туѓа вода, а потем да речете се беше чисто секуларните елити од западон немаа задни агенди не се пикале на мала врата никаде црковно та и сега нема проблем ако им се придружиме бидејќи тие се слични на нам, незнам јас не сум паметен да кажам дали е загорен следниот муабет но мириса на загорено, што не значи дека е и така, но е чудно објаснување како стигнало до тоа да тајни друштва теоретски се обидуваат ако неможат да ја контролираат и Католичката Црква а не пак друг ако е расцепкан, но и кога би било така зар така тие имаат власт врз Христијани чинам не бидејќи ние не се поклонуваме на луѓе ами го Славиме Исуса Христа а пред Бога достојни сме ако сме очистени од зло и злобни намери ако се трудиме да се исправаме и да не се гордемее, та зар не ни е ослабната и на нам Православните волјата за Изворност со прифаќање на етнофилетизмот што не значи и дека така сме отпаднале од Вистината, но пополека почнуваме да мешаме два различни есхатона како Небесен и земен, а знаејќи дека Црквата е Христоцентрична а не егоцентрична та во најдобар случај во место тапкаме, иако се' е Божја Промисла а заради нашето поведение изнедрено од Слободната Волја да дури и кога стоиме Цврсто во Вистината да фрлиме суд сакајќи да се одбраниме, Простете но треба себе најнапред да се Очистуваме и Спасуваме а потем другите, а доколку и сме се очистиле целосно имаме право да кажеме евала ти Брату Братучеду Комшијо си окален, а и тогаш од тоа ќе немаме фајде бидејќи поарно е со Молитва да делуваме него некого со камшик да освестуваме, иако има моменти кога оние кои зло прават нема како поинаку да се зауздаат, но ете за нас тоа како Христијани кои сведочиме за Љубовта (за да не отпаднеме од Заветот на Љубовта) го сторил Бог преку Муслиманите ... та цел овој вовед беше неопходен за да посочам проста работа дека не може пишаново по дифолт и да е точно сестрано, затоа внимавајте како сркате разни конспирации расфрлани по интерент мрежата!

https://www.truthcontrol.com/articles/secret-suppressed-vaticanteutoniczionist-information

интересно според ваквиот абер трговци и мисионери од запад се мешале на Блискиот Исток и пред 'крстосците' што пак трговски имало за сметка да доаѓаат до разни егзотични антички пагански знаења кои ги синкретизирале потем на западот елитите како и филозофски и уметнички и окултно, но се јавила можност така да го искорумпираат и Православниот Исток та Господ нашол начин како и паганите од блискиот исток да се очистат но и еретици да се изгонат, а конечно со падот на Византија на некој начин Православието е конзервирано за да не се случи при слаба Византија а јако ново римско царство да им се наметнат на Православните еретички абери ко филокве или пак протестантизам покасно, просто се ет Божја Промисла во однос на Исламот, а конечно и Муслиманите денес треба да ги гледаме така, но никако да си дозволиме ко простестантите денес некако да им спинуваме демократија и дополнително да им бидеме како Православни криви зошто и ние сме зеле учество во нивните агенди, кои и воопшто не се Христијански ами научно диктаторски на прва ко што вели Филип Колинс [1] во кој контекст интересно е да се разбере кои биле теутонците - And since the Christian era teutonic tribes appeared in what is now Southern Russia [1] а во линкот за сикрет-супресет-информејшн вели тие токму од таму кај Каспиското Езеро биле познати како хазари кои го негувале маздаизмот, кои пак иако го примиле јудаизмот, што ни е познато од Мисијата на Свети Кирил и Методиј, си ги задржале своите обичаи и така речи ја искористиле кабалата како елитистичка ерес меѓу јудеите та настанале теутонците денес попознати и како ашкенази евреи, но интересно е да се најде кои биле тогаш месоните од југот во европа ако овие се на северот та тоа може да се извлече од еден мој заклучок како Чарлс Вилкис на пристаништето Gamble во Washington именувал некои влезови да неречам портови како Totten и Julia [2] што го сторил исто и на Антарктик [2] а која компарација се надоврзува добро и на штембилот на ВашингТон а за кој немаат исто абер која е Јулиа [2] е сега ако северно европејските месони се теутонци тогаш јужно европсејските се јулијанци, а дезигнацијата и ем од јулус синот на аениј [2] та сега може е појасно дека во моментов тие супер-кланови сплотени и имаат иста агенда иако теутонците тераат хазарски мистицизам додека јулијците си тераат старагрчки, да неречам егејски за да и Ние не влеземе во тој кош бидејќи ние имаме расчистено со паганизмот, иако некој ќе рече ко Православни сме по јулијанскиот календар но сепак цезар него само го реименувал а бил од времето на Александар, иако сметам дека како Црква воопшто не ни се водиме по пагански календари ами времето го мериме Црковно, но за да се аклиматизираат оние кои живејат меѓу цареи та и им се даваат соодветни упаства како стар стил или нов стил во однос Православен пивот како доаше на Исус Христос меѓу луѓет а бидејќи Христос го Исполни Стариот Завет та ја земаме како нулта година Неговото Воплтовуање како Богочовек иако мерењата се прилагодени на календари кои не биле од Свети Отци предетерминирани, та сетне и се чудиме како не ни излегува математиката во однос Библискиот Потоп и како научно истиот се позиционира денеска во однос временски обзервации за малото ледоно доба по кое и научно е востановено дека имало катаклизмичен потоп на земјата, или пак во однос нултата година сега кога ќе биде точно Второто Христово Доаѓање но за што може да има други варијабили за кои работи искрено не се разбирам особено и лаички но сигурен сум има зошто е сето тоа така посреди, конечно чинам од нултата година нема голем простор за грешки освен ако онаа претпоставка на Фоменко не се покаже како точна дека постои некаков средновековен вакум кој дури и да е за по некоја деценија та многу менува како ние претпоставуваме дали веќе и сме во новиот милениум, нејсе ова е тема за друга нишка та би се вратил на основната премиса од постов, односно дали навистина главно прашање за нишкава е дали месоните прават добро или зло, или пак дали тие како тајни друштва можеме да знаеме при самите нивни елитни кругови што точно прават а не пак дали тоа е на арно! интересно е дека во однос овој абер јас имав думање дека дуализмот дошол во европа по линија на патарените меѓу маесонските тајни друштва за што во првиот пост во нишката нсп на форумов има абер во линковите [3] но дефакто дуализмот влегол и од југ и од север значи и преку патарените и преку хазарите, а потем си нашле заеднички јазик и пополека го отфрлале или пак супституирале Авторитетот на Западната Црква бар на она елитистичко ниво ко мецени од сенка! најчесто универзитетски тоа го чинеле ко филозофи уметници и политичари, пример некако чудно во контекст јулиа наидов на некоја академија [4] која кумувала на циам-ците во модерната архитектура каде се школувала Helene de Mandrot една од мецените нивни во чиј замок почнале да се собираат, не ми мерите на досеткава бидејќи тој некој основач на таа академија така се викал, но сигурен сум дека како реекспортирана античка ренесанса влијаеле врз масите да во најдобар случај гледаат ретроградно на Христијанството за пополека ако Црквата имала по инерција од Љубов да не го аметнува насила Христијанството врз паганите та нивните обичаи ги ресетирала давајќи им Христијанска симболика, потем кај Католиците заради ренесансата и неопаганските навики се појавила нова потреба та Црквата таму вметнала и клавир на службите само не жичан ами воздушен, конечно да им ја направи Мисата попривлечна од ренесансните концерти, а многу веројатно тогаш стасидиите како столици за постари станале клупи во цел Храм за да бидне покомфорно за сите и ри пати на ден да одат на Црковна Служба! незнам зошто но јас и за малку отстапување од Изворното Предание како класичност во однос Литургијата се тревожам та дури и архитектенски за материјални промени во Православната Сакрална Архитектура цепидлачам а не пак во однос Службата да внесеме комформизам, дури ми пречи и кога преку камери од Олтар се пренесува Литургија како би се доближила до оние кои не можат да присутвуваат во Црквата но што чинам го релативизира самиот Свет Чин на ниво на фолклор наместо да остане на ниво на Светост која не е тајна бидејќи Иконостасот настанал од сосем поинаква природа она не Народ да не гледа што има таму туку Млади Свештеници да не се соблазнуваат кој има во Црква ... затоа треба Будност та и Ревност конечно затоа треба Трезвеноумие за се' ...Изменето од Zelenikovo - 14.Август.2018 во 01:25
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2018 во 00:55

во однос посетата на меркелка кампњаско предреферндумски се прашувам на која ложа таа и припаѓа, во кој филм и со каква агенда канцелариски ќе ја сместат, каков ксмет годинава Денот на Државата да падне во сабота а меркелка да се насади од толку престапно-упокоени години баш оваа да мора да не поздрави [1][1] симболично како cruel teutonic teacher

туку ложата, хм ако кај теутонците хитлер ги ресетирал масонските братсва како тајни друштва за да може да истера 100% разузнавачки контрола, иако и тој и тие околу него биле елитистички пребројани низ тоа окултистичките тајни тајфи како туле и врил [9] но било поминало па по заминувањето на хитлер масонеријата пак распалува иако некој ќе рече тоа било невозможно во источна комунистичка германија, хм, ко што бил возможен пример комитлак во османлиско царство, нејсе официјален абер на која ложа припаѓа нема, но има чудни коинциденции околу изборот на татко и каде да се населат по нејзиното раѓање [1][1] Темплин топоним кој влече корен од темплар, што било и особена титула Templar, f.- Templin, m. (a member of the Templin-inn) [2] има некоја случајност изгледа и со нејзиното презиме зошто го задржала од првиот брак иако имала и втор а моминското не го вратила односно еден од главешините на германските масони '60-'61 со вакум од 50 години после него е Конрад Меркел можеби стрико на Улрих маж и [2] но дегутантно е некој македонец да им буричка во казан, штета тоа го нема сторено некој теутонец!

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2018 во 04:00

наместо овој абер од болдиранава фуснота

Originally posted by Zelenikovo Zelenikovo напиша:

што било и особена титула Templar, f.- Templin, m. (a member of the Templin-inn) [2]

требаше да оди овој - Prefect of Templin (which was not elective)

значи ваквиот избор за префект на темлин не е изборна титула ами сигурно непотистичка, но зар е можно таму сред ндр да постоел масонски култ, хм можеби не во тие околности, но доколку татко и на таа мисија го испратиле во темлин некои браќа, тоа посекако не му го заборавиле и преку ќерка му се одолжиле и брачно а потем и функционерски она прво да ја врзат крвно а потем да ја форсираат институционално
https://www.washingtonpost.com/world/europe/the-pastors-daughter-how-a-striking-family-history-shaped-germanys-powerful-chancellor/2017/09/08/66b81140-88e1-11e7-96a7-d178cf3524eb_story.html

но не мора по таа линија да е инструирана, можеби токму по фабијански маштаб да ја протуркуваат како подобна во цду односно ДА како нивна источно германска транзициска партија
[1]
https://web.archive.org/web/20160415233558/https://redgreenalliance.com/2016/04/15/merkel-the-revenge-of-the-ddr/

a за да им се фати крајот треба да се види кои се цду, односно партија посена од малтешките витези според следниве абери, одете на поднасловот The Vatican-Paneuropa network во првава фуснота [1][1] тука може да се спомне пример дека цду-овецот михаел-фуш официјално е меѓу главните во трилатералната комисија michael fuchs deputy chairman of the CDU/SCU - executive commitie member of the trilateral commission [2] In 1909, Walter Rathenau of General Electric in Germany, said, "Three hundred men, all of whom know one another, direct the economic destiny of Europe and choose their successors from among themselves." \/\ The Trilateral Commission officially was founded on July 1, 1973, with David Rockefeller as chairman \/\ The total exclusive membership remains about three hundred persons. [2] а ми падна во очи и една друга споредна информација - The Skull & Bones Society is a stepping stone into the Bilderbergs, Council on Foreign Relations, and Trilateral Commission. \/\ The American chapter of this German order was founded in 1833 at Yale
University by General William Huntington Russell and Alphonso Taft who, in 1876, became Secretary of War in the Grant Administration. Alphonso Taft was the father of William Howard Taft, the only man to be both President and Chief Justice of the United States. [2]

мислам смешно е да очекуваме дека јавно ќе се истакнуваат масоните посреди меѓународните политичари, но што недвосмислено го прават со говорот на телото, та чунки и на зајците веќе им е јасно дека сите светски хоштаплери се масонски испреплетени ко свински црева, а екстра гајрет е кога таквите црева скитаат ко аждаи со тапија, капак нсп тапија а не државничка иако неретко сакаат да ја спинуваат флоскулата државнички одлуки знае Народ да носи кога треба да им изгласа федералистичките агенди! мислите локално не се слепо црево во масонеријата локалниве политички елити, неретко и несвесно примајќи малтешки крстои како иницијација, кој во случајот со покојниот Претседател Борис Трајковски имаше негативни последици откако со емф оружје му беше сотрен авионот слично ко негови колеги што е предочено во последната горна фуснота срчнете во текстот E.L.F. за да споредите, интересно конечно го најдов стенограмот од комеморативната седница каде е зачуван, но каде не вели дека постхумно се одликува со малтешки крст туку дека претходно бил одликуван, имаше исто на изложба со негови "државнички" фотки во мала станица портрет со масонски венец на гуша, прашање е само зошто го отепаа, му имаа ветено многу па не можеа да го пишманат или пак одбил да одработи нешто налик промена на уставно име, со оглед дека вњчерта пред летот букмарк оставил во Библијата на Псалмот 131 против непријатели - Za negovite zaslugi, kako dr`avnik i humanist, dobitnik e na Orden od britanskata kralica Elizabeta II (Knight Grand Cros of the Order of St. Michael and St. George, 2000); Orden na ~esta na Suvereniot voen red na Malta (The insignia of the Collar of the Order of Merit "Pro Mento Melitense", 2000); [3]Изменето од Zelenikovo - 06.Септември.2018 во 04:40
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2018 во 12:34


во првиот пост спомнав дека на масоните дуализмот им е и повеќе од мил, а по таа линија веќе се и чекор до сатнизам подоцна како воведени во мистериите за тајна-низ-тајна односно знаење-во-знаење нивниот постулат [1][1] практично инциранисе членовите во тајно друштво како припадници со своја вера и верувања за пополека како напредуваат во службата пример од монотеизам да стигнат до дуализам а потем така и конечно да се свртат на страната на анатемаго почнувајќи луциферијански да не'живеат и окултуваат, та на почеток адептите треба да се приклонат верски кон универзализам како полесно би го отфрлиле Божјиот Аврамов Монотеизам изедначувајќи го прво со паганските идоли за еднаков, како потем дуализмот би го промовирале ко ништо страшно како разбирање, претпоставувам ќе речат неопходно заради баланс а така да ве прелажат дека на Христос има еднаков антипод, а знаејќи по Христовото сведоштво дека Човек не може да им служи на двајца господари подеднакво, јасно е дека ако Христијанин наседне на таква стапица ќе отпадне еретички од Вистината дека Господ Е Алфа И Омега Кому Како Седржител јасно никој Му нема рамен! доколку сме свесни за ова, ем сме поучени од Црквата дека со паганите не треба да имаме ништо заедничко, јасно е дека каква и да е ука а не пак припадност кон масонски друштва, кои не е воопшто дискутабилно или спорно дека на големо синкретизираат пагански мистицизми во своите ложи, на Човека ќе му ја загарантираат погибелта во вечен оган ако не се Покае и Одрврати од таквите синагоги на жреците!

како Христијани ние сме должни да ги разбличуваме ваквите појави меѓу своите Ближни и да сведочиме дека ако некој авторитет не внимава, не само себе ами и мнозина може кон амбис да повлече, што особено денес важи за Македонија во која веќе не е тренд само за политичките елити да бидат месонски врбувани, туку и обичниот Човек се поалчува да стане член на ваквите денес отворени но сеуште мистично тајни друштва! да не чул некој да издало некое македонско-масонско друштво збирка на ритуали кои ги практицираат, а не пак научна студија од каде влечат корен истите!? кои и какви им биле кумовите низ историјата!? дали немаат уки од пагански култови почнувајќи од сета нивна симболика па се до нивните ритуали!? не се работи тука за понекоја од спунт вгенездена симболика која што самите тие ја вметнале како политички елити пример во Христијанството, пример ко што тоа е "давидовата" ѕвезда или двоглавиот орел [1][2] туку е збор за целосно паганско мистично знаење кое се спинува преку извитоперени интерпретации на по некој за ним подобен пасус од Библијата Талмудот или Кyранот, впрочем нивниот мистицизам е претежно магијски потпрен како аркана знаење на кабалистичко-херметичка идеологија, но бидејќи за ова на прва не се свесни многумина, па кога ќе ги учипат со клетви и закани како новововедени адепти поалчувајќи ги со ветување за припадност кон друштво кое се држи цврсто мамонистички и кариеристички, на тие прелажани души колената им клецкаат за да се одвратат од таквата стапица, но речено е од Христа оние кои ќе се одвжат на паганизмот да му се спротивстават како пагани ним Господ и ќе им прости за во незнаење што паднале во отпадништво, иако јасно мора таквиот заразен а не пак парализиран човек да земе не само активно учество во Светотаинскиот Живот на Христовата Црква туку и да заплаче горко за својата прелест - самоизмама! Речено е дека токму тие први ќе горат во геената како Христијани кои го примиле Светиот Дух а се изругале на Бога, та ако ко Христијани отпаѓаме и заради сластољубие среброљубие или славољубие од Божјата Благодат колку повеќе оние кои станале богоборци макар и несвесно, зар рамнодушни да бидеме на ваквите околности, камо мене Ближните да ме потсетуваат и предупредуваат дека пр. и само индиректно гневејќи се и пцуејќи по политички неистомисленици како Христијанин правам голем грев, затоа и не смееме да биде суетни ако некој ни посочи внимавај тоа не е на арно, а во овој контекст како предочувам абери во однос светски или локални тајни масонски друштва или поединци јас тоа го правам без намера да ги осудам оние кои подзаглавиле, па и ако заглавиле, туку и нив и останатите да ги потсетам дека така ќе си изгорат Душа, што е особен гајрет доколку по дифолт ваквата пракса за масонско учипување станала приспивна песничка за мнозина наши политички лидери, кои ги учипуваат на мала врата и против нивна волја пр. на сегашниот Македонски Претседател Ѓорге Иванов по дома јавно и на налик поклон му врачија малтешки крст, среќа знаеме за тоа та и можеме да го предупредиме дека таквите масонски одликувања не само него туку преку него можат и сите Нас да неврзат та биднеме и ние од спунт од масоните топтан зависни ако пополека по масонска линија почнат како наш водач да го масираат, најдобро нека го фрли во нужник таквото одликување бидејќи е магијско, а тоа и да го Исповеда за да случајно ако екако и во незнаење бил искушан така индиректно да сведочи дека нема ништо страшно во тоа и да остави на сите како водач лош пример во најмала рака а речено е дека оние Христијани кои стекнале поголемо знаење или повисоки функции во заедницата тие имаат и поголема одговорност, а по тој аршин и поголем суд не само врз себе туку ко недостојни пред Бога а Народ им поверувал судот Божји ќе падне и врз таа заедница уште тука на земјата дали преку криминал корумпираност разврат изулавеност болести немир и не е толку битно а конечно така сите ќе изгинеме душевно бидејќи навистина е невозможно тешко да во морето на блудот и оние кои се спремни или волни да помогнат сите со лесно да ги спасат, оаобен гајрет денеска кога си велиме не е страшно ако уште малку грешиме дали кога бараме повеќе од што ни е потребно или пак слиниме ситнопаланечки по она што е недофатливо и то на сите нивоа! ако пак ко такви станеме рамнодушни кон глобални агенди со сомнителни а не пак со задни намери која е логиката дека Мир Божји ќе имаме а не пак Душа да спасиме!?

незнам за премиерите дали ја заглаиле, но претседателите треба да имаат и некој Теолог за советник, но камо и Ѓорѓе да има кој вака да го предупреди, ко што немало кој ни Киро антимесонски да го поучи кога во '97-ма го помалтежиле а некој вели дека тро подoцна и го отпортугалиле со навигаторско-хенриева заслуга, дeфинитивно треба трубење дека не е на арно вака ко подобни да ни ги тагираат магијски водачите, а не пак тие вака сами да се полтронизираат или дамбетер да се ритуално завозени, иако реално сите сме свесни дека многу што има сомнително посреди елитните политички кругови и без тоа, дури и во самите политички кругови за и на месонеријата не се гледа пагански туку само елитистички, а што дури и ремиерот Зоран Заев го истакнува уверено во јавна кампања 2006-та [1] но сега некако почна да му е мило со таквите елити да се фотка, а од нигде никаде ојде на посета во Малта нели протоколарно, но не се пофали дали и тој добил орден, може и навистина одбил таков мерит, но да те примат во изворното седиште на ложата и да не примишникакво одликување тоа не ми се верува, а ако е така и тој нека го фрли во нужник тоа за да не ризукувани по себе ни по Нас чиј Премиер е каков и да е склет, иако може политички нема против на евроатланските-детерминисти да гледа и повеќе од неопходни - на копче спроведувајќи нивни агенди! но Простете Ми Браќа и Сестри што се сомневам дека е возможно вака да наседнеме како Христијани и Муслимани чии локални политички елити наместо да не осигуруваат од безбожни глобалистички агенди (како педерастија лихварство без граници и презир кон традицијата на нашите основоположници) тие заради допадливост кон светски центри на моќ се спремни истите да ни ги сервираат како неопходни заради компатибилност како би с надевал на супер-мад & црно млеко, претежно бидејќи некој по инерција ги фокусирал дека друг излез нема, а дека во спротивно дури и неутралноста е демократска ерес во однос Самоодржливоста Независноста и Слободата, дури и чудно слаткоречиво агитпроповски [2] да ќе си рече Човек ако е замаен мамонистички - стварно бе единствено бројлерски фокус ни ет денес чаре за спасение, за жал имало и побетер пример кога сме биле во романтизмот побудeни по инерција револуционерно за и ние ко и комшиите да бараме инстант слобода, но во нашиот случај и без озбилна помош или заложба, а што пак ко на Колевка на Словенството ни се удрило од глава кога на Војводите некој месон им ја лепнал месонската парола слобода или смрт капак со ритуал библиска заклетва преку кама и кубура, да видиш да неверуваш дека сме биле плагијатори илити и за Крушево самоиницијативно ко во Кресна сме се самоорганизирале ненахушкано, што сетне нормано знаеме до каде не има доведено 1913-та во спротивно на која причина би ја свеле брзоплетоста раздорот и гневот меѓу македонските револуционери, незнам за друг но мене и те како ми е јасно дека на цел тој Илинденски процес влијаеле европските месони и претходно, а сигурно агитпроповски им потшепнале на некои војводи терајте се борите против империјата друг избор немате, а всушност истите тие војводи така биле само продолжена рака на британскиот империјализам [3] кој пак е јасно дека играл на грчка карта како би си осигурал средоземна база за BEIC [4][5][6] интересно е дека Египет им бил пивот на британците за преку раздели па владеј пристап за отоманската империја и однадвор и одвнатре да ја растурат наизменично играјќи ги турските и арапските властодршци [6][6][6] a токму откако му е даден ферман за суверен валија на египeтскиот везир (штета загина инаку тука ќе одеше и тамам линк) тогаш конечно и' е иницирана отоманска империјална пропаст, а што британците го истерале преку јаничар од Албанија [6][6][6] но имале масонски пипци насекаде а особено меѓу младотурците [6] иако најнапред јаничарите сигурно биле главната шпионска мрежа или подобен елемент за врбување што пак сигурно и кумувало за нивно распуштање меѓудругото тро подоцна по египетскиот пуч, но египетски-албанци заради мир во својот нов чифлик иако седејќи на неколку столици морале да му бидат сојузник на (или пак може и патка за) султанот при грчкото востание кое било финасирано од англичаните [7][8] а таму тогај пак главна улога одиграла грчка-албанка [9][9] но не биле наивни англичаните та посеале месони по островите пример една од ложите со име и ‘Friendly Society’ и нели нив онака одма им паднало на памет револуција [10][10] а така и задолжувајќи ги грците гледале да си ги осигураат долгорочно како вазали односно безбедно егејско прситаниште за својот импријализам долгорочно, но дека бил масонско енлајтмент-масло муабетот поука е масонската порака слобода или смрт и таму ко во цел свет како еа-детерминистите ровареле [11][11][11] иако некој би рекол ромнтичарски занес постфранцуската револуција, хм така е но истата не е народна ами атеистичко-аристократска чија цел била преку рушење на царевите и кралевите да се суспендира насекаде Верата во Единиот Бог, а откако тоа го сториле на запад вирусот го проследуваат натенане и на исток, конечната цел уште тогаш ја имаат поставено за достигнување утописки рај на земјата [12] иако по неа слинат окултистичко-енлајтментски побајаѓи претходно [13][13] а до тој нивни идеал сред Христијанство дури и секуларно го замајале Народ со национализам не можеле поинаку да растат и окрупнуваат освен преку спинови и тајни друштва, во кои за среќа или несреќа има и денес многу елитни македонци а и порано травелер војводи, велам за среќа ако размислуваме дали поделбата на Македонија не е ко и се' Божја Промисла т.е. е допуштено од Бога така да завозат историските околности за денес што потешко да стигнат до својот нсп идела евроатланските детерминисти на кои напат аега им е грчкиот ариевси модел во однос целосна отанизација на Македонија колку и да изнаоѓаат подобни пиони месоните и кајнив и кајнас, во спротивно пак доколку Македонија останела обединета далеку претходно ќе била главниот отанизиран мотор така тогаш оставена, иако на сите околности влијаеле разни глобални и локални играчи но и стравови дека Македонџите од македонија низ сите епохи биле ризик за римските внуци ко нивни антипод та и многу веројатно не сакале да ризикуваат ем дополнително бидејќи не само што имаме славно земно минато ами и славно духоносно минато како Колевка на Словенството т.е. Охридската Архиепископија која била издигната на ниво со Рим и Цариград некогаш како тампон зонапреку која впрочем и единствено како Цркви логично би можеле и да се помират двете столици односно ги поништат меѓусебно фрлените анатеми, а дали за Христијанството оваа шанса е пропуштена незнам, многуверојатно нашите војводи да не тргнеле револуционерно до коска со масонски ритуали тоа и ќе било случај, но Слободна Волја та кого кога како го прелажале и легнале месоните на брашно и ете и ден денес го јадеме стапот заради евроатлански луршлуси во сите можни варијанти! патем аирлија на паметот ако си мисли некој македонец дека доколку сме отанизирани нас нема да не играат и понатака експериментално или пак користат како топовско месо во своие агенди "меѓународните", зар истата вера ја немале и многу војводи во македонскиот комитлак!? зар не се надевале дека ако направат прва република на секуларна Балканот така социјалистички и ќе се солидаризираат месоните со нас, па пак ги остаиле на цедило!    за да не бидам недоречен во однос таквите војводи еве неколку писанија кои површно посочуваат на ваквиот контекст, иако мора да се знае дека ко и сега не сите месонски адепти биле највисоко во хиерархијата на локалните а не пак на интернационалните ложи, еиднствено може да се каже без подетално сведоштво дека биле учипени по инерција разузнавачки, а тоа пак имало за нусефект да бидат во најмал случај извозени од месонските колеги во однос нивните и своите агенди! по некогаш доволно е и телеграма со спинува содржина да им стигнала и да се сопнат ваквите војводи во однос делувањето за така и на оние околу себе кои не биле масонски учипени да влијаат дефокусирачки во однос неопходни и полезни решенија за иднината на ОМ, претпоставувам да се одложело Илинденското Востание немало ниту на наш грб да паднел цел османлински гнев директно, а и посекако ќе имало кој да не заштити како етникум од налетот на месонски насадените комшии!

https://fokus.mk/masoni-protiv-masoni-vo-borbata-za-makedonija/

https://popara.mk/2011/bez-naslov/masoni/slobodnoto-dzidarstvo-vo-makedonija/Изменето од Zelenikovo - 12.Септември.2018 во 13:19
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.