IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Агитпроп
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Агитпроп

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2018 во 13:19

но како првите така и вториве, недоносени до немајкаде околу искреноста, нешто во што можам да се пофалам дека не потфрлам, но немам право да ги земам за криви некако бидејќи какви такви се нафатиле Народ да водат, иако непотистички ако не удбашки напредувале низ политичка кариера, сепак чим не се нашол маж да им застане на опаш а Народ ги гласал, кој сум јас да кажам нивниве спинови не се на арно, којзнае може неискресноста е бидејќи знаат дека Народ е аздисан а ко таков логично нема Благодат та дај се' распродај за да не изгинеме во спротивно! хм, немам статистички информации како стоиме на ова ниво, но посекако се осеќа преку напливот на аморалност дури и кај научниците, дека може и навистина каузално работите се редат сами за да избегнеме поголем неблагодатен гајрет како сме завозеле либералистички, она дајте 100% да се осакатиме така најлесно ќе се аклиматизираме на нсп инерцијата која ко за беља озбилно експериментално завозува тука!

вака како стојат работите а во костец промените во Фанар, можно е да дочекаме официјално признание и на МПЦ-ОА како ОА бидејќи сме послушни во однос грчкиот ерга-омнес, та навистина аирлија ако вака дочекаме Црковно признание од Цариградската Патријаршија, во кој случај сигурно лично немаше да гласам позитивно за ваквиот ци-за дил на референдумов бидејќи истиот повторно ќе генерира кризи, но ќе отидев да пополнам цензус и згужвам ливче, но за што требаше да се случи истиот после Патријаршиско признание на ОА, а што го има побарано и МПЦ и Владата од Севселенскиот Патријарх [1] но така сигурно се плашат дека Народ ќе биде посклон против зи-ци договорот бидејќи така сестрано етнички ќе се ресетираме околу етикетите, но што е логично во однос црковното но не и во однос државното [2][3][3] во последнава фуснота идеализирам 100% разумски, но не секој е идеалист ниту пак сите прилики идеални за да биднеме изворно Свои на Своето ...

од овој аспект Заев требало да ризикува да го препраша Севселенскиот Патријарх дали и кога ќе дочекаме признание како Црква, а за да така биде искрен до крај кога ќе повика за ерга-омнес референдумот и се понадева на поголема подршка, во кој случај ко што реков водејќи се од Христијанството како повисок идеал лично за мене ето бар би пополнил цензус така, доколку ето преку признание од Севселенскиот Патријарх и нам референдумов е мотивација, некој ќе рече види лицемер вака е спремен АСНОМ да го погази, бреј навистина дилема која би ја имал доколку гласав а не згужвав ливче, а бев спремен и да гласам во други околности, зар не велам претходно камо дпмн да излезеше на референдум за да можев негативно да гласам во однос дилов, но кој дил ако беше вака условен ето ќе згужвав ливче, а што немаше многу да влијае на исходот но пред Бога и во двата случаи ќе бев искрен и така, иако и сега сум бидејќи ниту зајко ниту мицко се искрени а уште помалку ферски расположени, иако мицко го бара за дебата, но ферка ќе беше овој да ја изнудеше низ активна политичка борба преку ненасилни протести и демократки притисок, и тоа уште одма кога зајко најави референдум, а како мицко би го принудил да таков е возможен само ако и дпмн се прашаат за процесот, од изборна комисија преку начин на гласање па се до референдумско прашање, ова излезе меѓусебно се извозеа дал од страв или сервилност кон 'меѓународната' заедница, а што на Народ му се удира од глава преку мафијашки агитпроп уцени, на кои јас пак се дрзнувам да уверувам Луѓе не се плашете што е ваше ќе си дојде дали вака или онака, а дали вие имате Смирение и Благодат на тоа да одолеете тоа е друга работа, за која признание на МПЦ-ОА како ОА е навистина неопходна работа земено Молитвено бидејќи по сила на Божји Поредок утре и да не отанизираат, оние кои ќе бидат смели да не ја прифатат како неопходна ѕвездата деница, ко словесни тие и ќе се спасуваат, затоа и пред се' сакав да гласам на референдумов доколку дпмн излезеше партиски нанего бидејќи пред се' сум антиотанизирачки настроен апропо мојов страв дека нивниот симбол е бележје на војската на антемаго, а пак ќе повторам за ко референдумски апстинент да не останам рамнодушен и така да излезе ко да сум го подржал зачленувањето на Македонија во таков воен сојуз, верглајќи упорно дека за нас е поарно да останеме неутрални и по цена да сака некој да ги однесе Тетово и Гостивар на антартик или во сахара иако тоа е мишн импосибл, но немам право некого да поучувам вака бидејќи не сум Теолог та одете за вакво нешто посоветувајте се со својот Парохиски Свештеник ако немате Духовник а не ви се јасни овие работи, конечно кој е гарантот дека утре нато и брикс нема да се спојат некако, та нам воопшто не ни е место во ниту еден воен сојуз од таков калибар, ем така ќе имаме луфта при агресија од една страна да бараме помош од друга, но ако се закопаме некаде а таа страна потфрли ојдовме кyрбан заради нечија кусогледост, еве ако сакате толку многу геополитички да думате - речено ни е бидете помудри и од змија во вакви околности, а не на аждајата да и се фрлите во челуст топтан ко зајци бидејќи за-јко ви споил во исто референдумско прашање две прашања, ко што велам погоре може некој е социјалист по убедување ко што сум и јас а да е супер-против отан заради свои причини, ето јас заради духоносен страв или ко што е и' проф. Димитар Апансиев од лавицата заради антиимперијалиатички пориви, но ултра левица идеолошки е на линија со евроболшевиците па тоа и тро ми нема логика како делуваат двосмислено ко партија, нејсе спасувајте се како знаете и умеете но не наседнувајте на подли неискрени и манипулирачки ветувања дека се' ќе биде поубо откако се одродиме, флоскули кои по секое едно ретерирање низ овие две децении независност ни ги продаваа но освен еднек ништо друго не видовме, чудно во сите случаи sds ретерираше на чело со банко, ме чуди зошто верва Народ дека и ова не е негово масло само сега ко постар делует тро помесонски влечејќи конци од сенка, баш денес се беше огласил душегрижнички демек ова е помало зло него ако не се озлобиме и тој ко али алудирајќи но двосмислено на војна, се прашувам зар со вака насила потпишан и туркан дил зар тој не кумувал на сето тоа!? ајде ко што многу пати знам да кажам, бар вака пред сите ќе бидеме на чисто ако некој ни срипа, онака дека се' сме сториле што е во наши сили и да не остават на рајат да си одбраниме интегритет и унитарност од каков и да е ризик или кyршлуслана, се надевам нема да дојде до тоа, а за што треба трезвеноумност од сите, најнапред меѓу македонците да не се с'скаат дрско и подло меѓусебно, но и меѓу македонците и македонските-албанци бидејќи освен мафијашите и ред групи на ултранационалисти, грото сограѓани не би се одлучиле да тераат со акалот ситнопаланечки или средновековно ко што вели уредникот на Лајм во емисијата Отворено на Алфа од 11.09.2018 линкувана три поста погоре во однос уставните претставки на Лавица, овој политиколог Џенис Сулејмани навистина е глас на македонските-албанци додека али-села-касами се баш ситнопаланечко изборно нафурани, иако не ме чуди ако не им се ќефне нешто да си го бараат чаре со средновековна дипломатија!


Изменето од Zelenikovo - 13.Септември.2018 во 14:20
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: од вчера во 09:03

случајно од последниот митингот на sds фатив на мтв-Вести утровоговор на Заев и оп око ми истера тоа нивната стејџ позадина, која во однос ЗА ерга-омнес логото е наџиџана со помали што пак одма дрма абер од Црвенкапа, чиниш не е референдумов за лисицата европска ами волкот отанизиран виа волјата за уставно редефинирање која ја има последнава sds позиција, која ко што ми се чини има бекап, може грешам може така ми се чини, но како ја имаа изолирано Солза Грчева а претходно сам се изолираше и Васко Ефтов ем како двајцата се контра ерга-омнесов делува дека sds виа банко си остаиле фор за рестартирање на партијата доколку ваков ерга-омнес спин не помине, дури и Солза и Васко абер немале за ова, а подоцна ги исфорсираат по наследна партиска генетика дека нема кој друг и мораат да се заложат нивното фракционерство потем при евентуален ерга-омнес дебакл да го положат на право место, тактика која претходно ја возеше Тито Петковски со НСДП но кога Лазе му излезе од колосек, што можеби е само моја фрактална параноја како делуваат удбашко-партиските стратези во однос својата долговечност и како партии и како партиски апаратчук кои топтан смејат да рокнат бидејќи така ќе почнат да се одважуваат Луѓе да говорат за партиските октоподи од минатото ...


...
туку од симболична оштроумност на Маркетинг Агенти, да ја свртам и на Медоумски Таленти, кои во однос минатиот пост сигурно редакторски би рекле - како прават првите така ќе им вратат вторите, а што може е анамнеза за последните медиумски спинови од минатиот викенд кога (во ко што велат самите редактори во првиот линк удбашкиот-вечер) налетав на два агитпроп тертипа, ова да видиш да неверуваш дека круша под круша не паѓа ами сега откако вечер има нов газда под крушата јаболки паѓаат ") едниот агитпроп спин е политички, а вториот културен, а зошто спин бидејќи на театарски начин аудиториумот го дефокусира од етничкиот набој како апил-ту-фиар со кој завозеа отанизираните маусдонци кампањско предреферендумски, а откако ви ја пренесоа повеќе или помалку оштроувно таа порака како маст-воут фрст-хенд честитка (за ерга-омнес еутаназија) брзо брзо мораат да ве измеатат од таа фреквенција и да ви свртат нова атмосфера во фон додека сте пред театарски штици а бидејќи Живот ви е театар а штиците Медиумски т.н. Living Newspaper та референдумскава пиеса треба да сврти и на втор чин освен нова мелодија за фокусирање/дефокусирање односно од-до техники за приемчивост за што помалку да треба на крај да прибегнува тајфата на насилна наплата карти ко данок за нова театарска зграда, но бидејќи за тоа треба многу данок па не ме чуди на крај да не им остаите вие ко набљудувачи клуч од дома како компензација за потписот кој сте го дале при влез во театарот, но за среќа сега сме во однос таа претстава на улична предпремиера блиску до главниот театар, што пак може и не е толку склет бидејќи може и да побегнете или да се одалечите ако режисерот запне актерите да плукаат оган во публика, но флегнафте ли во ерга-омнес филмот вие ќе бидете актери во претставата наречена еа-жабокречина со се' сите нејзини тиња чинои членои и ченгели, ништо страшно во најлош случај ко актери може да ви падне само скеле ут глава или евентуално да пропаднете во оркестарски џеб под штица, а во кој случај добро би било ако имате при рака њускул направија [1] слично ко што сега уличните режисери нашле нешто соодветно како фон, за вториот чин претпоставувам!?

и ќе речам охохо дедо мраз од дебар маало пак на сцена годинава, та кога веќе никој не го есапи за устав, да си крене сам завеса за да ви светне поубаво кога ќе истрча и се сетите дека бреј тој е бе sds-чоекот кој го пишуваше уставот '91-ва и го дополнуваше 01-ва ко уставниот ферман, а сега треба да дознаеме дека кумувал ако не го надробил и последниот ерга-омнес предтекст, но заради склет поведение во меѓувреме sds-pr-от одлучил дека поарно е да го нема на плажа во микри Преспа, но душа јуначка не издржа та ето да доодработи ми се чини и отповеќе, а некој вака и да потсети дека тоа не е случајно, иако можно е кумството да е само синергично како согласност виа банко&ко а сега про.фРчко да се одважил да помогне ретроактивно бидејќи и така утре него ќе го бараат ако некаде им запне пиесата дали околу вајбот во позадина или пак околу плочникот додека се дочепаат северин-маледонците на еу-штички да заиграат турбофолкерски брејкденс со рап&транс ликивикс кореографија, а се надеваат македонските политеатарски тајфи дека така и својот и животот на комшилукот ќе го направат повесел, што ќе беше може и навистина така ако не беа прегореле рефлекторите за тој дел од сцената тро поодамна а и оние кои од ЈИЕ ги подосветлува ветуваат некои дека ќе ги пуштат топтан во балканска сала, а се надеваат нашиве тајфи дека истата нема да бидне салата туку и таа ќе стане палата, и ајде друга сала што им спремаат европеите на балканците туку што на мала сцена нема место за сите тајфи одеднаш, а се прашувам таму ќе аи ротираат побашка или пак бидејќи западната дворана сакаат да ја федерализираат почесните-режисери дали и во источнава тие пак ќе бидат одговорни за светло мајсторлук, веројатно да, нели кој пушта струја тој и кажует кој заслужил да е на стејџ осветлен, а тоа повлеквит чалам ако не друго, иако оние пак кои имаат се' чалам секогаш им малку, а ние бидејќи немаме се' иако имаме чалам ко ниеден друг сепак ќе го шитнеме на жими мајка за после да го бркаме на жими татко, а кукуво лело ќе ни биде плафон колку и гласно да рокаме ут позадина демек така и оние кои се во слип мод ќе се израдуваат на фоаје атмоаферата во пуплика при мала сцена, но пасаран логика особено во однос чаламот на про.фРчко кој зел' има но секогаш чалам му малку, уба поука дека ќе бидете пишман аџии макар ерга-омнес идентитет сте метнале на рамена, иако мезо-грци ни тоа задоволство нема да ви го иштават (оние што уште од мезозоик се и пелазги и пелини и елини и микендонци и македонци и бис'антијци и јунанистанци и капак грејсци)

бек ту ливинг тхе'атер, ќе речам спинот на фРчко е повеќедимензионален и мултивременски, та кутар-ни 21-ви претседател Кир'О два пати бива сред перипетија протнат, првиот пат за да преку бугарска врска се дефокусира од српски дил'ајли [1] а втор пат сега за да преку српски карти забораиме на бугарски шпил, иако сето ова е повод за да се аплицира анодер апел-ту-фиар спин во ерга-омнес пиесата, она ако не сте за одродување ќе треба да ојте во унија со србите, а нели бидејќи србите ви отепаа претаедникот та вие улаи ќе да сте, но улаво убави се сите кои верваат дека евроболшевиците поарно тераат ве поздрави босанскиот вентил на Борис, а и не ми е јасно до кога ќе верва Народ дека ако не е отанизиран мора во друг сојуз да е опран, можеби ако навистина има некоја балканска или светска војна, но во мирнодобски околности ваква логика е налик ако не пиеш боза мора лимунада, иако најубо е домашна боровница, но проблем е што неретко некој коктели сервира а убедува Народ дека тоа не е така, капак па кога смешал слаткара со театар и оп ето га Народ полн во грклан среќа, не дека вон еу ќе ја имате ако дремете гетоизирани во урбани џунгли, но еу освен бројлерски табиет и регионални центрифуги не стимулира друго, доволен факт е статистиката дека 80% од обработливата земја таму ет во корпорациски раце, што појќе муабет за Слобода Идила Самоодржливост, да во еу-бумбокс или еу-дримбокс, но горко слатко спинче и оп сте забораиле на алИах кој пак за да е извини веќе на следната јуриш агитпроп трибина проговоре на Македонцки ура ура в Македонија има простор да најдеме заеднички јазик, само да не почне на следните да поручуе ко фРчко по бонд'џејмс'стиловски дека иако порано црното били бело сега белото е црно а црното бело додека вие сте сиви бидејќи Киро не бил подскинат од сива еминеција ко и неговиот претходник кој по претседателскиот мандат '79-'82 останал и понатака член на Претседателството на СРМ но тогаш токму таму во 1986-та го губи својот живот според сведоштво од мојата Мајка за кое веќе пишував на маклезет [1] ова може нема да е супер бомбастично доколку тој не е Секретарот на АСНОМ и негов Потпретседател кој иако на почеток ја немал на крајот од СРМ ја имал истата судбина со Ченто иако далеку неспоредлива бидејќи Ченто бил измачуван ниту пак видел некој аир во Слободна Македонија!

синкир сега фрката е само ова, може сака фРчко да 'рчне односно да посочи оригинално дека ко што Слобо го уценувал Кирца за проширена-екс-ју така можеби можат Јункер или Трамп да го уценуваат Ѓоре за проширена-екс-еу но бидејќи истата се федерализира Џанкер нема особена мотивација за сличен касапана притисок, додека пак Трамп не е свампер у душа, а дипстејтовски вака може да одработи само некоја локална зовриена глава ако не му е по мерак што за Претседател сега имаме Правник а не пазарџија, со цел респект кон пазарџиите но ниту политичар знае што е пазарлук ниту пак пазарџија политика во полна смисла, иако гледаме дека со таков акал Заев тера, па на крај дури и сам е убеден дека истргувал шлепер бостан за два диња, а тоа му увалиле помија за свињи, а тој си вели сигурно ако ќе бидеме може така некогаш и ние главни во животинската фарма на евроболшевичките муфлони, можеби ко муфљузи за ЈИЕ секција!?
но Вечер е ко кечер та мора да пушти спаринг муабет при вакви околности, дали само спарингот не е топтан сместен ко дефокусирачки спин во продолженија, тоа времето ќе покаже, мислам дека и да не е, како се користи во моментов апансаз, небаре сега ако дознаеме кој го подскина Кирца така гласоите ќе се стрча Народ да ги даде за инстант извесна еутаназија во која на рати треба да умираме чекајќи уште годиње натака во еу да стигнеме на мала врата ко ус(п-р)ани и со см(е-к)нати земни идеали меѓу земни идолатристи во еу-идолистан, зар вака ќе гланцаат референдумски пр. кој референдум доколку набрзо не го вратат на бис со дпмн во шема, ќе мора преку уставен суд да го паузираат та да се обидат од втора, комбинации многу но факт е едно, дека ко аудиториум ни од блиску не сме свесни како спинуваат долгорочно политичко-удбашките тајфи, сигурно вервате импровизираат ко мене или пак немаат бекап план илити најслучајно се' им се може кога е во прашање задржување власт или пак шиканирање ако не подскинување неистомисленици!? кратко ќе прокоментирам, иако пред фРчко клучевите од дбк биле кај Мијалков а спона меѓу двајцата е чинам Трајанов, сепак Павле и да наредил фотки (еве ќе се завозам на политичкиот фон сред ер-ом-пиесата) ко што знам мадам-Чо и бате-Бо имале изнајмено стан во кулите карши Бристол - инфо кое беше активен дел од истрагата, но немале удбашите докази како да најдат конекција помеѓу нарачателот извршителот и јатаците, но еве синкир предреферендумски ќе дознаеме, и сето воа не е спин-ми-скоти агитпроп за да бим-бам-бум-Киро се разреши референдумски, апил-ту-фиар, ноу - фиар-ту-апиал ол-тугедр ако знаеме чива десна рака беше СБ, бреј како се римува СБ БЦ, но смешно е ако навистина ЉФ закаснил помеѓу римуваното, или тој бил кул пиар на тимот!?

14.09.2018 - https://vecer.mk/makedonija/zoshto-ne-e-otkrieno-koj-go-izvrshil-atentatot-vrz-gligorov

14.09.2018 - https://web.archive.org/web/20180916040817/https://vecer.mk/makedonija/skandalite-na-frchkoski-shverc-kriminal-povrzanost-so-atentatot-na-gligorov

интересно е што на крај демек случајно у макази им влетал хип-хоп клинч на режисерите, слично ко и во случајот со оф-мори-мајко, а всушност ваквата цела клин чорба треба да ја сркнете што пооригинално за да забораите што бил муабетот и доколку се разбудите дента пред референдум весели да си речете ајде доста е вакви заебанции, небаре натака друг ќе се заебава со удбашко-насадениве партии!? кои и естрадно ви покажуваат нели креативно среден прст на рати агитпроповски, демек не у лево накривен, но ако и понатака пушираат огледалото од спунт ним ќе им ја врати сета стапица која сакале на Народ да ја спинуваат! но може ваквиот брејк нема цел да ве дефокусира од реалноат ами фокусира кон надреалност, што морам да признаам би било пооригинално доколку имало поареди агитпроп мецини, но да речеме случајно е сето ова, зошто да не, нели ниту духовите кумуваат на слични спинои тие нели не делуваат преку уметници, ниту пак уметниците се пристрасни ами неутрални, и конечно сето ова во очи пристигнувањето на некој мат-ис пента-гонец, кој порачува дека русите можело да се вмешаат во фалсификување референдумот, небаре бондстиловци тоа веќе не го организирале повеќеслојно!?

15.09.2018 - https://web.archive.org/web/20180915162146/https://vecer.mk/zabavna/referendumot-ja-zapali-estradata-probugarskiot-slatkar-i-nacionalizmot-na-bizi
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: од вчера во 17:05

ова со страста по еа-јагоди може ќе ги довлечка и Паркети на бина да пејат за евроатлански строубери, таман за да разберат и битолчани дека патос е работава со ерга-омнес дилот, и не бидејќи Паркети се терсене колку што грците се ифрит упорни во однос се' што е македонско од таде нивните граници, на што гратис спин е матиц кој не гледа руско мешање кај нив ами кај нас, сигурно сега ќе го стават и МАКЕДОНСКИОТ-КАНАЃАНЕЦ ко руски шпион на својта ветер&магла листа за шиканирање МАКЕДОНЦИ без влакна на јазикот апропо насилната специјална војна за официјално ерга-омнес одродување на МАКЕДОНЦИТЕ, но ќе рече некој ене Тодор Петров ги организирал, а тој нели на сега упокоениот Руски Патријархот Алексеј II му беше врачил 2007-ма чинам Владичка Митра од Македонија па сигурно по таа основа ќе го етикетираат ко еа-неподобен ако не ко руски шпион, а сигурно така во тој ред историски ќе го сместат и Дедо Доситеј кој сослужувал во Охрид со Рускиот Патријар Алексеј I [1] но не се проблем агитпроп етикетите туку што така се прави нова специјална поделба помеѓу Македонците како проамерички и проруски слично ко со она патката за антички и словенски, иако вторава е далеку попогубна бидејќи грото десничари гледаат романтично во однос антиката, додека на прсти можат да се избројат политички или медиумски експонирани сограѓани кои би рекле јавно аирлија нам не ни е место на запад! лично неретко знам да кажам дека ко Колевка на Словенството нам поглема гаранција за опстанок можат да ни бидат русите него америте, доколку веќе мора да бираме страна, иако во постојните геополитички околности на балкан тоа би било самоубиатво освен ако не сме директно нападнати од нато земја додека дремеме во грчката отан чекална! што пак значи дека до тогаш освен директна неутралност заради ризик од локални отанизирани-К*ршлуци е добредојден, иако заради 20 годишното перење мозок дека или нато или се' ќе ни биде сакато, за неутрален статус единствено ксмет е индиректно грчката ксенофобија, сепак чим нив ги закачија еконосмки со евро-фалшоина, што пак нас со уставна ерга-омнес-касапница, за која често ќе речам дпмн не можеше да ја одработи та им остаи на sds да ја тера, а што и разбирливо е бар во однос ризикот кој беше пред грујо или гитла - и така тие месонско маркетиншки го донесоа на власт, та и тие го изротираа, колку и батето да се оК*ражи дека може да тера независно, но еве ги sds нека се радуваат на шансата за одродување која треба да ја испорачаат, битно меѓусебно не си извадивме очи непотребно, за утре и ова кога нема да помине, а земат да не уценуваат еа-детерминистите и појако да можеме да К*ртулиме сложно, иако секогаш ќе има политички спинери, но бар Народ меѓуаебно да не се закрви, а што важи не само национално туку и меѓуетнички! затоа па и пречесто знам да кажам дека сето ова е Божја Промисла и не треба Народ премногу да се возбудува иако треба претпазливост како ќе гледаат аетне да не насанкаат екои светски центри на моќ, дали од запад или исток ко заглаени ниваму нитаму а со волја за супер-западно полтронство! неутралноста пак би значела чаламот на рамена а ксметот на чело, но за што бидејќи идеализмот им е послеба страна во животот од материјализмот на многу сограѓани, дефинитивно ова ќе бидне норма само ако се случи озбилен геополитички К*ршлус кој ќе ја засегне некако Македонската Унитарност! до тогаш смешно е и да се очекува дека Република Македонија може да смени еополитички К*рс! ќе биде смешно ако и тогаш некој ве убедува дека со розеви палтолони ќе бидете помалку провокативни, бреј ќе ви го акнат со розев цвик штепот на заден џеб, а после барајте вие така личната карта кај ви завршила!

туку за земот од јагоди, ајде да речеме навистина е вкусен, некој таму во еу го пробал а некој купил та и залихи продава, но која е логиката Могерини да виси над енкалата во Нивици, за потем на грците за тоа да им исплатат чадор-бонус, а на зајковци ниту мираз за К8, овие пак и оние што им беа за К8 пругата кон Бугарија мораа да ги пренаменат за тунелите кај Кичево, нели бидејќи им стегнаа чалам на кинезите околу проектот, но еве тоа да било голем залак, кога веќе на Косово му пуштија визна либерализација, можеа за нас уште одма да дадат работни дозволи, а не да чекаат на референдумски параф за до година Меркелка да каже пупу неважи бидејќи Народ не е на иста фееквенција со Могерини и Зајковци, да видиш да неверуваш дека немаат двојни стандарди а морковите не ги спинуваат како јагоди без шлаг! ако внимателно се следи агитпропот кај еа-медоумите овдека, Човек лесно ќе примети дека претежно сме возени преку страв него ли преку бонуси, очигледно дури и во однос преговорите ни велат евала вие одродњте се та пак ќе чекаме и може нема да дочекате бидејќи ко европеи не знаеме кој се може да стисне пауза, та она што грците не го докрајчиле ето околу ѕвездичката со Македонскиот Јазик тоа бугарите да го сторат потака со уште неколку ѕвездички, може на крај Македонскиот Јазик ќе биде во европско лого вметнат насекаде! и конечно во постов, но не и последно за табање во муабетов, би спомнал во однос ерга-омнес договорот, што праиме со оние Македонци од дијаспората, нив како бе мислат да ги еутанизираат, ќе ги апсат ли по европа ко диви животни бидејќи му ае коселе со ерга-омнес дилот на зајко и другарите евроболшевички!? нели ако случајно некаде шкртнат графит Македонија на Македонците, таквите сигурно ко терористи ќе ги третираат бидејќи прекршиле ерга-омнес фантазмагорија, а бидејќи во еу нема граници на ова мислам во однос грчката територија, бреј апсана каде, зандана каква, и така пак ќе замине работата дамбетер него што очекувале зајковци и компанија!

работава јасно е дека е заради пари, само кој од нив ќе види фајде, кај грците буџетот, а кај нас, сигурно мамас, и оние сличните кои биле послушни до коска, само да не се загрцнат со истата, и при евентуален фалц-референдум кој е се поочигледен за-да/доколку закачи цензус, на крај грците нормално речат јок сте ураниле во веселата математика, како тогаш зајковци ќе се правдаат, ќе ви речат абе ние сме морални победници!? или можеби е измислат во еу посебен статус за пиши-бриши аџии, бидејќи метросексуалците ќе си заминат инстант по европски градои заради најавената работна дозвола, а оние кои ќе останат в Македонија ќе бидат оние најхардокор Македонци, кои не само што нема да глумат полтрони ами ќе баталат и еу и нато макар им се заканувале и во сон дека се' ќе им биде сакато, и тогај чуму цела оваа фрка, ето заради фри работни виз, и тоа за сега само во најава в Германија!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: Денес во 10:36

сношти имаше до сега најелоквентна дебата про и контра ерга-омнес дилот на зајковци или попрво банковци, бидејќи очигледно е дека материјализмот им е поголем идеал од себството на шарените, иако демократијата им е флоскула за на улица кога тераа шарена револуција по џин шарповски антидиктароски аршин, а всушност сега тие до крај истеруваат диктароски спин за насила спроведен референдум без опозициски параф за истиот односно без опозициска согласност во однос изборната комисија и референдумското прашање та и агресивната кампања со агитпроп мешање на странските им мецени, глумење демократија а спроведување тоталитарно одродување! дебатата во СамоВистина на К5 меѓу Никовски и Муслиу може ќе беше крајно одлучувачка бидејќи рално овој дил зајко&ко не го направија заради македонците туку од страв од албанците кои јасно ја уценија европа или ќе ги придвижите процеси или сите албанци ќе си се обединат во една држава, зар еди рама беше двосмислен кога ова го кажа пред година и кусур чинам? реално и грујо го уценија со диво насеље - или легни си на брашно или замини си и остај да ја турка работата некој кој има волја да одработи одродување, оној кој со селфијата недвосмислено укажа таму дека таков дил му бил таму така парафиран, ем како дојде мицко удбашки на чело на партија и како после средбата со меркелка ко партија излегоа со став дека немаат против ко опозиција кој како сака да даде или не глас за цензус (ако не за одродување) тоа недвосмислено упатува на ваков дил меѓу 'меѓународните' + дпмн + sds, да заради ескивирање нова балканска војна заради албански чалам сето тоа се обидат подобни еу играчи да го ресетираат в МКД и ГР, и аирлија за волјата, но кои се ризиците а кои придобивките од таков спин, дали истиот не е на грб на македонците а заради евроатлански фрустрации попрво со грците, и агендата што побрзо и тука да стават офцијално отан знаменце, но овие 'зајковци' чинам се преценија дека вака е возможно удбашко-диктаторски да спроведат инстант дил со грците, кој дил на нив им одговараше како би ја измолзиле последната транша за евроболшевиците дури и на самите европеи би ги прикажале грците како коперативни, иако ни од блиску ги имаа истерано реформите ко норма, а за да по регуларен пат го добијат финасиското еу-чадорче /// но сето тоа на крај пак ќе излезе терсене по нас со се сите ризици почнувајќи од грчка ратификација па се до македонски прием во еу преку чист простор во преговорите, а евентуално зелено светло за отан амблем да се протне на мала врата некако кај грците, иако и тоа не е извесно, бидејќи ко што велам понапред грците озбилно играат на карта, ко и во девесетите што си имаа агенда, да ја дестабилизираат Република Македонија која ко таква полесно би прифатила целосна еутаназија, бар затоплувањето на односите меѓу Грција и Албанија упатува на ова фрактално до некаде доколку се случи нова балканска војна, во исто време албанските фанатици осеќаат дека за такво нешто сега имаат и критична маса во очи екс-исис муџахедините кои се без ресор раштркани низ европа, а кои како и оние вишоците од босанската криза повторно ко во 2001-ва некој има за цел преку контролиран конфликт тука да ги неутрализира, нели под предтекст дека ќе се борат за обесправените браќа албанци и нивната кауза за етнички чисти територии во рамки на голема албанија, иако на мнозина локални зовриени глави ќе им се продава ваквата приказна како реална за да биде што поуверлива кога ќе треба да се отераси европа од америчкиот блискоисточен шљам, иако ко таков пред се им боде очи на америчките интереси заради кои бондстиловци во најмала рака мораат да ги пребројат учипат и фрагментираат сите исисовци кои сега слободно се шеткаат низ европа! хм, сигурно воа делува ко сф-геополитичко-сценарио, но доколку ви е познато дека и 2001-ва беше конфликт со ист аршин нема да се чудите, како во спротивно да се разбере битката за арачиново или генералските дилови на скп меѓу АРМ и учк, она кога кој на кого во колку саат да пука! просто за еа-детерминистите ние сме експериментална зона во која покрај рециклирање вишоци, може воедно да споредуваат на помал контролиран примерок потенцијални идни решенија за своите општества, глобален социјален инжињеринг кој не е за среќа или несреќа норма само тука, а за тоа да бидне реалност треба соодветен предтекст и околности, заради што за Поздрав е што Грујо не легна на брашно да одработи наивно братоубиствено сценарио, а така и директна протекторатска шема за исис-чистиката -миако испорачана индиректно од страна на боднстиловци! ако ова не го сторат тука ќе го туркаат во Босна, минатиот пат работата таму беше кревка за ваков спин, но овој пат имаат дипстејтовци избор, иако албанската мафија нема да пропушти шанса да играат на оваа карта и да се обидат да ја искористат националистичката хидра за мегали идеја, прашање е дали на ваквиот спин ќе паднат и албанците верувајќи им на мафијаши и корумпирани или уценети политичари и заминат со акалот понив, во кој случај ко и нив ќе биднат колатерална жртва на нечии геополитички филмои, претстави и пиеси, како и да се жанровски истите извозени или пак ко техники измиксани, во кој случај влог нема да биде ниту мирот ниту војната ами балансот кој сега го имаме како толерантност бидејќи соживотот е одамна заложник на задкулисно-материјалистички ситнопаланечко-изборни интереси!

туку емисијата, Муслиу ќе беше доследен да кажеше за досетката на Никовски, дали албанците доколку беа ко сега што се силувани 'меѓународно' македонците и тие така би прифатиле нешто слично како одродување, можеби кај косоварите ко кај пиринците би поминало вакво нешто но во Албанија, бреј 1000 години леб и сол ќе јадат ама Чест за пари нема да продадат! иако во однос Ислам и приклонување кон евроатлански либерализам (декаденција на рати и степен на хедонистичка обземеност) може да се каже дека тоа го сториле, но кај нив национализмот е поголем идеал та влогот за голема албанија е поголем него за Смерност пред Бога, што пак е резултат на марксистичкото минато а преку истото во костец сиромаштвото - изнедрување на корумпираност до коска во однос криминалот, за да стигнат како етникум до една од најголемите мафијашки организации во светот! која пак мафија и албанците да не сакаат војна ќе си увезе слободни борци, изнајми мпри генерали за тренинг, капак ќе убедуваат или уценуваат сонародници дека ако не им подржат мегали каузата ќе ги касапат ко предавници, нешто што кај нас се случувало со Комитлакот пред еден век, но тогаш рајата била навистина под империјалистички јарем, додека денеска албанците во Република Македонија се на исто ниво со македонците освен во однос Унитарноста на Републиката, која пак е возможно да се измени само во услови на војна, бидејќи реално нема реципрочност ни во однос процентите ниту пак системски има след на околности ко покраина п арепублика па федерализам, ам пак уште помалку е возможно за македонците при немање друга национална држава ко кај етникумите во Швајцарија или Белгија да си дозволат федерализам, што пак за сметка би имало инстант воено разграничување, а плафон кој во такви услови ќе закачат албанците е анексија на Гостивар и Тетово, но по која цена и каква жртва!? во овој контекст Човек може да се запраша па како тие да имаат таков табиет а ние поинаков, зар не сме на ист балкон израснати, за што пак ќе речам повторно кај нас кумувале други околности во титоизмот, каде со ресетирањето на изворниот вајб на АСНОМ-ци за Обединување на Македонија во тие воени времиња, доаѓаат на власт послушници кон централата во Белград, што пак посејува корумпиран менталитет пополека, оној кој би живеел преку нишај врата земај плата, илити за пари да си продадеш и мајка а не пак држава!

дебатата меѓу Николовски и Муслиу, фрла фокусирано светло на референдумот во однос негово разбирање како се користи консултативно за перење раце од предавство на Првиот Државен Столб во очи Македонскиот Устав, како обид на постојната позиција на sds да одработи по табиет на сервилност порано кон белград а сега бришел и вашинг'тон, а притоа да спречи уцени од војна, што е во ред и е разбирливо, бар во однос експресијата на зајковците и колку неубедливо ја тераат кампањата, а во однос земи или остави мотото, иако реално нема ништо што на повидок би добиле освен надеж дека ќе биде кога тогаш на поарно, а за возврат се откажуваме од Суверенитетот на голема врата! но што пак отвора мала за да утре дури и во отанизирани околности, та и чекор пред влез во еу, некој мафијашки пак тука да срипа, но во кој случај без Чест а со смкнат морал и прелажани од своите корумпирани политички елити, македонците нема ревносно да се одважат да застанат на браникот на татковината, а во кои услови не само Гостивар и Тетово ами и Кичево и Дебар и Струга та и добар дел Куманово може да отидат К*рбан, но не е мое да претпоставувам туку да соочам Народ со моето гледиште дека ризици има многу, а разбирање за истите малку, нели бидејќи никој не се одважува да дума јавно апропо истите, небаре така ќе предизвикал нетрпеливост, хм, може али не ја предизвикува кога двосмислено уценува со своите спинои, иако побрза ден потоа да се извини, и како ретко кога да излезе на митинг и проговори македонски, што е за разбирање, бидејќи и нему не му ет лесно знаејќи какви шеми треба за бондстиловци да одработува, а воедно балансира со чаламџиите во свои редои, но и партнерите во влада! вака видено зајковци и немаат лоша намера, и јасно е дека по секоја цена ќе го протуркаат овој ца-зи дил, та кога можеа да заобиколат озбилно Претседател и опозиција со диктаторска исклучивост а нели ветуваа демократски промени, многу јасно дека одработуваат по нарачка бидејќи имаат зад себе и поголем авторитет кој и ги донел на власт, така речи протекторат во сенка, а нели заради големоалбански уцени од еди рама, но заборава зајко дека со мафијаши нема разбирачка, а она што му останува е да се надева дека после ерга-омнес спинов грците нема истиот да го испоискинат на парчиња, и до крај заиграат на карта за конечно распарчување на Македонија, процес кој за нив сеуште е активен, колку и на мнозина да им личи дека истиот завршил 1949 со тамошната граѓанска војна, сепак во кој случај тука македонците не си извадиле меѓусебно очи ами конечно ќе бидат на чисто до каде вредело понатака да се замараат со сите 'меѓународни спинои' и засукаат ракави да си осигураат иднина безбедност и самостојност со свои сили, а не преку туѓи аршини протуркувани од корумпирани власти! камо да сето ова биде заради Мир и Благосостојба и Дај Боже на Спасение на Душите, а доколку не помине дури и вака насила како ерга-омнес дил од таа страна на границата ко што минува од оваа, тоа да не ни биде за да дополнително меѓусебно се срдиме кој бил крив а кој прав за еа-дилањево, бидејќи дпмн немал сили да одработи па тоа им го остаил на sds а како не би ги десеткувале ко партија нивните 'пријатели' и мецени во 'меѓународната', иако се колебаа до каде да одат со македонски отпор апропо глоаблистичкиот напор за спинуван-ало-преврат, иако реално сами се криви што не биле 100% со чисти раце и без непотистички табиет ут вијуги - та и така се насадиле и за малку во многу! ајде, битно конечно ќе знаеме на што сме, бидејќи идеализмот на македонецот нема да му биде ресетиран доброволно ами тоа се турка на сила, а дали таквото силување ќе има ефект врз македонскиот континиум тоа е само Божја Промисла ...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: Денес во 12:30

гарант мнозина ќе речат види го знае многу или тропа многу, но ќе речам не бидете површни, не е само еден аршин во игра, ниту минатиот век ниту овој, кога се случуваат крупни промени нормално посреди се многу комбинации на фактори, а најчесто не сме ни свесни дека има многу и духовни комбинации бидејќи во позадина на овој свет главен мотор е духовниот, затоа ние како Верни во Бога надежта треба мора и конечно вака или онака ќе ја положиме врз Божјата Благодат а која логично треба да ја призиваме преку Литургиски Славословија како Христијани, што бидејќи се помалку го правиме та и немаме право да се сомневаме денес во оние кои сме ги бирале да бидат водачи а тие својата надеж ја положуваат на земни меѓународни центрифуги кои спинуваат преку земни есхатони!

јас би спинувал вака видено дека Народ премногу се возбудува, а треба повеќе да се смирува, за да смирено пријде на какво и да е искушение, а како мудро би се избавувал, та не ги обвинувајте политичарите кои се такви какви се бидејќи од старт уште при формирањето на Републиката биднале генетски изботирани за сервилност односно им биле ресетирани идеалите за национална исклучивост, заради што пак и сме најмалку националистички наштимани во однос цел комшилук, а што е предност во однос космополитизмот да пробаме да решаваме геополитички стапици преку компромиси наместо исклучивост, што пак во спротивно ќе значи спремност на средновековен табиет и жртва во однос концептот Нација кој пак е истурен токму од кујната на евроатланските нихилисти кои преку таквиот концепт имале за цел да го ресетираат Авторитетот на Црквата меѓу Христијаните или пак Умата меѓу Муслиманите, а за така атеистите и паганите здружени во месонски идеали да секуларно се наметнат како авторитети од сенка, но кој концепт сега кога треба да си го доистераат истите својот утописки рај на земјата во очи новиот светски поредок неопходно им е таквиот концепт да го супституираат преку глобализирачки аршин, што експериментано е сторено и со америчкиот федерализам, и со шашматскиот комунизам та и титоистичкиот солидаризам, но заради одредени недоносености ваквите експерименти доживувале или редефинирања или ресетирања, битно во нашиов случај денес ние како меѓу последните кои сме биле заразени со концептот на национализам сега сме и најподобни за негово експериментално ресетирање и редефинирање како би биле не само подобни за федерална европа како балканцитуку и пример за другите дека тоа не боли доколку залогот е поголем од влогот, залог е уцената за Мир а влогот е самооткажувањето од Суверенитет, што конечно и сега при восојузување со еу до некаде е случај, но при федерализрање на унијата наскоро ќе биде далеку поголем отстапка, та ако ние сме биле спремни и националното да го трампаме заради грејтер гуд што пак другите да не ги трампаат оние ненационални постулати, псајоп агитпроп преку македонски грб така речи! ова е некој исход виден од оптимистички ракyрс, од песимистички пак во прашање е далеку позорт сценарио!

интересно навистина до сега издрживме голем притисок меѓународно, дури прифаќајќи и пјрМ именување, кое пак сега велат конечно со уставно самоукинување ќе било рестирано ко голем срам, небаре ова е не е поголем бидејќи е уставен, додека пјрМ е наметнат меѓународен услов за оон членство (ем срам за нив) иако извисен како компромис во однос останатите 'меѓународни' интеграции, но што често знам да кажам дека е Божја Промисла како и ние да не станеме активен член на отанизирачката окупациска алаткаили пак евроболшевичкиот проект наскоро во очи федерална европа, а заради што верглам треба и свеќа да им палиме на грците, бидејќи ко македонци би биле некомпатибилни кон наследството да не му коленичеме на вавилон и порано но и на модерниот вавилон денеска, што и каузално не е возможно, затоа пак се надеваат еа-детерминистите дека ко одродени тоа нема да ни биде проблем, а заради што се случува и цел овој уценувачки притисок кога внатрешен кога надворешен, на сето тоа пак паднатите духови мрсат раце бидејќи така ќе возбудуваат по сите страни за да што повеќе Народ турнат во амбис ако можат, заради што пак треба смирение, но смирение доаѓа преку трпение, а сетне заради Христа ниту една жртва што можеме да ја принесеме ко заедница дали ко сиромаштво или пак осамеништво не е тешка, но дали сме спремни Христијански да Трпиме и дали и на Христа се надеваме или пак о вавилонска идолатрија слиниме дали во отан или еу форма склепана тоа е веќе друга работа! и не треба да се лутиме на Браќата на кои материјализмот им е поголем од идеализмот, во која и да е форма и количина, доколку тие пак некако фалсификуваат некој филм каузално истиот и ќе се распадне ако воопшто и зачне, а сетне и вирусно ако не на прва бактериски ќе предизвика инфекции и распад и на поголемо ниво, о некогаш доволно е и мала рана за голем гајрет и кај мастадонти, но вакво резонирање е непотребно доколку Човек не е духоносно наштиман бидејќи така може да се соблазни да бара кривци и пак душа да загини, заради што битно е да се знае дека Господ е Ред и Поредок а оние кои закон прекршиле м и ќе им се земе мерка директно или индиректно кога тогаш, а барајќи и чекајќи правда во супер-корумпирани времиња ако не е смешно ќе биде трагично, но ова со поатојната етикета пјрМ не е наш резил ами 'меѓународен' во однос нивното евроатланско кумство за апокалитичното блиско минато и како ги менаџираат нусефектите од истото! налет веќе од малодушност да обвинуваат Луѓе меѓу себе додека на локални или глобални аги им светнале очи заради корумпирана кохабитација, ниту македонци ниту албанци грци бугари или срби се криви што некој далеку претходно им фрлил коска за глодање и така преку раздели па владеј шеми им го ресетирал заедништво! денес не е ни случајно што дури ниту еу не гледа друг начин како да го ресетира балконскиот табиет со федерален атриум на кој претходно пробаа да умуваат и со регионални ходници но се испостави дека таквиот пристап е залуден и закаснет во однос светската да неречам глобално-селската економија, та мораат да го забрзаат инстант процесот за малџиска компактност избалансираност и послушност, а како би одолеало евроатланскиот сокак од идни поголеми економски политички или природни гајрети ЕПП кое посекако ако не денес или утре задутре може да ги закачи, зависно како малџиите гледаат односно ги проектираат ризиците алегорично ден-година илити ден-деценија, што доколку се пресретне во стратегиите кај нивните џомби ќе се види дека праноичат за многу скоро [1] та и затоа форсираат вака и преку наша куќа ко да е нивна под изговор што да ви праиме што во наше маало сте! сепак ваквите паранои може да се и од друга природа, за да час поскоро се легализираат мас-контрол и мас-бреинвош техники, а за да одредени елити полесно си го тераат нсп проектот, сепак без или со нов светски поредок срочен преку месонски наратив Светот е соочен со предетерминиран колапс за да се случи нсп, ние ко македонци сме само една непозната в таква равенка, но многу реално истата може да се спинува и за отпочнување на тој контролиран хаос, чим веќе им скубна шансата со Сирија, а е искулирана онаа со Северна Кореја, та се лажат зајковци дека дипстејтовци не ги играат до последно, прво како ги форсираат да туркаат под уплав инстант агенда за одродување како би предизвикале братоубиствена војна, што за среќа не им успеа, а сега играат на втора преку грците за да ги взбудат локално тука албанците, комбинации многу, но за нив ние сме колатерлна штета вака како сме се фатиле во нивната национална романтичарска стапица низ постојната глобалистичка нсп агенда, која пак инстант е возможна само доколку се случи трета светска војна и Народ сестрано прифати да биде и учипен и потчинет и заробен од еугеничарските елити а само како би дочекал некаков Мир! чинам за нас најдобро е до последно да тактизираме оштроумно и да не анседнеме на вакви шеми, бидеме оштроумни и со лесно надминуваме ризици, што може да се каже дека ерга-омнесов е еден таков државно-удбашки спин, но ако тој не помине а пак гледаат да ни збрчат склет шема, и наместо национален да ни протнат меѓуетнички раздор, треба повторно флексибилност за да Унитарноста ја одржиме со што помалку жртва, ето може уште сега да се размислува да на прва им се понуди во такви услови на гостиварци и тетовци да се отцепат, ни се плашам дека некој нема на ум таква лесна разврска, туку сака да се испотемаме барајќи не само преку Леб погача ами и преку очи Глава, малку беше соживотот што олабави после 2001-ва, сега сакаат и толеранцијата да ја сотрат а така ако може и да бидеме поводо преку балканска за светска војна, бидејќи ако на албанците во ров напомош им се стрчаат муџахедини напомош, зар тогаш нема на македонци да им додтрчаат комити од цело Православие, и каде со тој памет, зар до толку ли се изботирани и албанците ко мафијашите, заради што треба и тие ко Народ озбилно да престанат да паѓаат и на мегали фолклор а не пак на филмои, нека не се возбудуваат ако машијашки некој посака да прави ршум а така добие законски одговор! мора еднаш да разберат сите дека сме извозени како млади мајмуни во нечии глобалистички агенди, коолку и зајковци да се со ширум затворени очи насмеани! не сакам да замислам колку им гори под фотеља!
Изменето од Zelenikovo - Денес во 12:55
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: Денес во 21:31

кога горе посочувам на сепаратизам како реална опасност тоа не го чинам со намера некого да уплашам, ниту пак Уставот да го релативизирам, уште помалку да бидам некому кyраж, но дефакто во услови кога сме колективно силувани агитпроповски во однос ерга-омнес дилов со страва-пароли како земи или остави, избор или амбис, за или против еу, јасно е дека се наметнува прашањето на кое никој не нуди одговор навистина која е алтернативата а во костец уцените од одредени политички партии дека ако македонците ова не го прифатат албанците сами ќе си ја земеле судбината иднината животот, небаре живееме уште сега во некаква федерална држава па и законски е дозволиво вака јавно да се размислува она ќе се распадне федерацијата ако не се одродите мили сограѓани македонци, што пак упатува на особени крајности во нашата политичка реалност во Унитарна Држава т.е. дека некои партии во земјава имаат сепаратистички амбиции а други истите пак ги гледаат како изборен фолклор, по која логика се отвора простор така утре и некоја партија на македонски бугари или срби да размислува соодветно, тогај чуму Кривичен Закон во кој е казниво какво и да е повикување на нетрпеливост или пак атака врз Уставот и Поредокот, особено смешно кога атаката врз уставот ја промовираат како земи или остави компромис заради грејтер гуд, уште посмешно кога глумејќи правна држава се заобиколува јавно и гласно Изборниот Закон, за што говореше професорката по Уставно Право Гордана Силјановска во емисијата Отворено на Алфа вечерва 18.09.2018 при што изнесе озбилни забелешки, или попрво озбилни прекршувања на Изборниот Закон, трезвенојмно излагање и во однос новиот и ороширен Правилник за добра изборна пракса кој ДИК го донел за референдумот , но и во однос владиниот агитпропоп кој за министрите и премиерот мора да е изоставен или пак функциите да им се во мирување додека агитираат, но очигледно е дека пропагандата во овој случај може да го заобиколи закон ете заради грејтер гуд, та по таа логика утре не им се ни лутете на македонските албанци доколку сето воа им е мотивација да излезат изборно со официјални сепаратистички партиски програми! Законите а еве сега и Уставот шарените решиле дека можат во недоглед да ги растегнуваат размесуваат и редефинираат без никаков есап на опозицијата а смешно ветуваа промени, аирлија на паметот ако ова е европска атмосфера и во таква треба да се живее, иако факт е дека нема да биде далеку од памет ваквиот филм набрзо и во европа ако истата се федерализира! нејсе, Уставотворноста и Унитарноста не смејат да се чепкаат, освен ако навистина не се воени околности и тоа ко во 2001-ва е некое политичко нзс заради мир, но додека зајковци не се искрени зошто вака насила спинуваат одродување, ете имале озбилни стравои во пазуви та затоа терале вака како тераат но што повторно е погрешно, тие со гибање вака на Уставот унилатерално во однос македонските политички блокови, не само што е незаконски во однос ерга-омнес одродување, туку со тоа се дава повод некој така утре да ја преиспитува и Унитарноста! имав некаде од Претседателот Иванов писанија чинам во рубриката Анализа во Дневник како како професор каде уште пред или околу 2001-ва ги соочува правно некои македонски албанцк со фактот дека федерализам не е возможен кај нас а дека залогот за Унитарност законски е поголем дури и од волјата за белгиски модел, што пак треба да му е поука на Заев доколку остане Премиер и се случат некои несакани околности, како и да помине тука ерга-омнес дилот со голед дека е се позивесно дека истиот нема да помина кај грците дури тука сите излегле и гласале за уставно редефинирање!
можеби тоа што си дозволувм на стравовите да им погледнам во очи воедно и ме довело во живот да надминам озбилни искушенија, знаејќи дека не е лесно да се случи промена а човек да не се подвизува, иако има некои околности кога тоа е невозможно она да се оди со глава во ѕид, но ако се случи некаков земјотрес некој и би се обидел, е сега дали дилов е земјотрес по Унитарноста незнам, но посекако референдумот е шанса за промена, да се надеваме на поарно, но како го отсвирија изиграа и сервираат дилов очигледно е дека истиот ќе генерира многу недоносености ко недоносен и наврат нанос промовиран како уникатен, а всушност не е, освен што е раритет како масовно евроболшевички индоктриниран ко никогаш до сега наметната спогодба помеѓу евро-уценета грција и мегали-уценета еу капак преку удбашко инсталирани македонски евротрансери, на крај сите весели, а пак македонците извисени, бидејќи дилот е таков да истиот може во недоглед да се одолговлекува од грчка страна а во меѓувреме ние да си живееме во вакум како одродени без никаква компензација, та бар ако веќе одеше зајко на шиткање можеше ко грујо тоа да стори по озбилен компензаторски аршин, вака ниту нус за К8 европеите не му пуштија, но не се ни споредуваат трговски со брокерски табиет, а во случајов трговецот освен ветувања што друго не доби та и не ни му понуди на Народ та оние неопределените да ги мотивира за одродување односно македонскиот идеал да го трампаат за европски материјализам, вака на жими мајка пак не и остана ништо друго туку али да го активираат ржи друже за да одработиме, и навистина али заржи, да видиш да неверуваш колку оштроумен агитпроп имаат во влада!

каде и до каде оди и ќе не однесе сето ова не сакам да шпекулирам, но ќе речам озбилно треба да се запрашаат македонските политичари зошто вака недоквакано се однесуваат, и не само индивидуално туку и партиски, бидејќи едно е пропагадно да се вози Народ идеолошки друго е тоа да се чини под присила или пак спинови, како тоа секој еден што не е подобен за системо ко и во титоизмот се наоѓаат разни начини како да се шиканира ако не се ресетира, нели зависно колку би било очигледно дека вака или онака лошо би било тоа по имиџ, односно денеска се применуваат специјални мерки но спинерски а не само надзорски, еден ден ќе одговора некој сигурно и во дпмн и во sds што таргетирале неистомисленици со емф 'нон летал' оружја онака незаконско удбашки бидејќи им биле таргетираните системски товар ко некорумпирани искрени и самосвесни! воедно треба да се запрашаат идните политчари дали е во ред толку во недоглед да масираат Народ со политичка пропаганда по вафла медиуми, каде ги навлекуваат и стари и млади по сите страни 24/7 дневно политички на сите канали, заради што чинам треба посебно подзаконско уредување во однос тематските содржини на медиумите та да може политички да думаат вон Вести само политичко ориентирани имедиуми, во спротивно неприметно но долгорочно го навлекувате вака Народ секојдневно да се возбудува заради визијата на телето како реквием фор а дрим ецепт за инсивидуално самоуништување! вакви политички тематски тв канали се неопходни и за што поисцрпна дебата, а не ко постојниве каде освен недреченост и гневништо друго не кркаат гледачите!


Изменето од Zelenikovo - Денес во 21:32
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.