IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Медиуми
  Активни теми Активни теми RSS - Медиумски Архиви
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Медиумски Архиви

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Медиумски Архиви
    Испратена: 17.Јуни.2018 во 15:31

Како стојат работите и со новиот, односно измената на Законот за Медиуми, никаде не се обрзаа истите дека мораат да имаат е-архива која и по нивното ветреење ќе биде достапна за Народ да може да се поучи од или спореди локална одмината информација!

Нормално за Печатените ете го НУБ, но и таму додека дочекаме комплетна дигитализација, фајде од таквата дигитализирана печатена архива прашање е дали ќе имаат македонците и по 2050 година.


За сега постојат само рандом сеќавања по Глобалниот е-Аархив, а каде за среќа може нешто онака најслучајно и да се најде, пример Сеирџискиов Портал Козаностра ... од сите слични недостасува само М-Експрес.

https://web.archive.org/web/20140625091819/http://www.kozanostra.net/

28.06.2014 - https://web.archive.org/web/20140822124816/http://www.kozanostra.net/se-zbratimija-suarez-i-gradonachalnikot-na-chucher-sandevo/

21.06.2016 - https://web.archive.org/web/20160625050820/http://www.kozanostra.net:80/eu-zgolemena-pobaruvachka-na-antidepresivi-poradi-zagrizhenosta-za-makedonija-2/
Изменето од Zelenikovo - 17.Јуни.2018 во 15:41
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2018 во 23:53

лично не ми недостасуваат многу многу медиумски архиви, занејќи колку претежно сензационалистички текстови допуштаат портабл уредници, но дефинитивно ми фалат сите оние линкови кои на Премин Портал порано ги бев читнал а сега се како адреси или сменети или ги нема бидејќи кога ќе го пребарам на гугл дополнително писанието од претходно не го вади никако, а и на самиот нов веб сајт тешко низ срчовите да се снајде Чоек, веројатно имале хакерски напад бидејќи не ми е јасно како миграцијата ако веќе била на нова платформа не ги опфатила и старите линкови, а можеби заминал уредникот па и немало кој бар да ги архивира старите абери, кои сигурно и сега ги има но не се веројатно индексирани ...

еве еден линк кој го има на две други места како сведоштво за едно Душепоучно Писание од Свети Игњатиј Брнчјаниновкое посочува дека оној кој ќе се реши да се спасува не смее да се опушта доколку и навистина Спасението на Душата му е императив во Животот, јас пак бидејќи се имам одлучено за иден поусрден Подвиг та и не се однесувам адекватно наоѓајќи си оправдување дека кога си центар пажња поарно е да глумиш тачка него да ти залепат етикета на праведик а всушност не сум ништо поарен од сите останати та и дамбетер бидејќи милувам многу да празнословам посебно за работи за кои нит сум се образувал доволно а не пак да речам дека неприкосновено сум во право, особен гајрет кога од ракав линкувам абери а не сум ги проучил та од крај во крај да ги образложам за да некој не се сопсне од неукост меѓуредои мислејќи сите размислуваат исто ко и јас, на страна што вака пак понекогаш сум и сигурно ко исклучив на многумина и озбилна соблазна за да по мене фрлаат вербално дрва и камења а Господ Да Им Прости за се на сите нив ако јас сум и бил повод за да некако се огрешат бидејќи ниту јас сум имал зла намера а сигурно и тие ко засегнати не реагирале директно бар никој не се јави за дебата а сигурно некаде некако ако не друго ми се потсмевале или пак Господ Да Им Прости ако ме колнеле а и вие сите кои сум ве соблазнал некако Ве Молам Простете Ми ... и не се лутете ако немам време или неможам илити несмеам да ви одговорам дури иако сум во моментов тука а не пак ако заминам на пат, моите писанија на е-Форумов немаат карактер толку ко дебатна колку ко блогерска реторика, а доколку се гледа така на нив ќе ги коментирате како завршени а неопходни за прочистување или пак дополнување, за јас навистина да се посветам на она во што имам какво такво душеполезно искуство, во спротивно и вие и јас ќе си го губиме времето убедувајќи се кој е во право небаре јас сум експерт на темите на кои сум говорел, а ова е уште побитно доколку на е-Форуми и за дурги стане нормаиако за тоа би бил добро одреден конкретен пост-симбол дека пишаното не е експертско ами аматерско, што пак не значи дека нема потреба да се искаже, само не треба на прва да се зема здраво за готово бидејќи едно е учен а сосем друго приучен Чоек среќа затоа користам постојано фусноти и линкови како би се дообјаснил но тоа пак е проблематично ко што реков заради неопходност и од нивна доелаборација ...

Цитирај ...Напуштањето на молитвениот подвиг и прекините во него се крајно опасни.
Подобро да не се започнува подвигот, отколку да се почне, па да се напушти.

Душата на подвижникот кој го напушта применото исполнување на Исусовата молитва, може да се спореди со земја обработена и подготвена, а потоа запуштена.
На таква земја со необична сила израснува плевел, што пушта длабоки корени и добива необична дебелина.
Во душата што се одрекла од блажениот сојуз со молитвата, која ја оставиле молитвата и која е оставена од молитвата се втурнуваат страсти во бурен тек, поплавувајќи ја.


Страстите стекнуваат особена власт над таквата душа, особена цврстина и сигурност.
Втиснуваат во душата жестокост и мртвило на срцето и неверие.
Во душата се враќаат демоните, изгонети со молитвата.
Разгневени заради претходното изгонување, тие се враќаат со поголема разбеснетост и уште помногубројни.

И последната состојба на тој човек станува полоша од првата, според Евангелието.

http://preminportal.com.mk/content/view/9373/119/
http://archive.is/mIZHB#selection-3361.0-3367.1
http://www.prohor.org/277/Изменето од Zelenikovo - 12.Август.2018 во 00:00
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2018 во 11:55

кај беа оние времиња во '90-ти кога м-експрес имаше огласник

ќе речеш денес веќе кибрити не одат по оглас, нормално има одвишок купци на тезга в бондстил

http://web.archive.org/web/20020822215441/http://www.oglasnik.com.mk:80/Default.asp?pGr=5&pID=36

~

ако се види поубаво имаме голем медиумски базен на површност, во него пак удавените портали ретко кој категоризиран педантно наместо вафлаџиски а не пак оштроумно, пречесто без тагови, но и со малку простор за прегледност низ архиви по тема, што конечно знаејќи дека денес Народ вака енциклопедиски се поучува укажува дека е лоботомиран разногласно сензационалистички но не и критички, и тој давејќи се во тамошната неисфилтрирана вода полна инстант електрофизиолошки течности, што можеби е закаснето да се избистри со лесно, но може да се проба да се исфилтрира законски за инфо нуркањето пливањето и џиткањето биде што поздраво, но чинам без задолжителен форумски простор како шанкерски коњопој ќе нема прегледност од повисоко за низ дебата редакциите пардон редарите повлекуваат и промени на тема инфо-пливање т.е. каков стил е логично и корисно сред гужвата да имаат нивните абери теми и агенди, на страна што имаме премалку специјализирани медиуми кои со лесно би пливале а да не се дават посреди сета дефокусирачка вискозност наоколу како не би тонеле и тие и нивните екипи на дното, пр. на ова поднебје недостасуваат психолошки портал, поозбилен за еколошка храна/козметика/живот, посекако SOS портал, можеби за хобија, веројатно и за компјутери и cgi, но дефинитивно за цвеќарство и пејсажна архитектура/урбанизам, сето она што би го направило општеството посреќно и поорганизирано т.е. натака насочено заради потенцијално поголем квалитет на живеење, вака земено и државата треба да субвенционира одредени непокриени области како велосипедизам или пак иновации, но таа сега сенс има само за парцијални кампањски маркетинг проекти, та бар на невладините ова законски да им го наметнат како норма да мораат да имаат активни портали и еФоруми доколку сакаат да се компатибилни за државни и евро-фондови, во спротивно ќе си се дави Народ и понатака во медиокритет и какафоничност, при што како спасувачка гума ниту еден генерален уметнички портал нема, а не пак друго налик субкултурни медиуми како специјализиран портал за Изворна и егзотична светска Музика ...

кој го удрил судијата во глава незнам, но мислам аек треба да биде и мотор за инвентивност а не само џандар за техничка и подобна етика, но како ако немаат еФорум каде Народ јавно би им ч'чкал ут замаец од рутини!? како зарибан редар е покрај базенот, плашејќи се некој коктелче да му фрли случајно да не изгори така во однос кашаталистичката матрица!

24rakomet.mk
basketball.mk
24fudbal.com.mk
alpinizam.org
autobild.com.mk
automedia.mk
derbi.mk
ekipa.mk
gol.mk
ipon.mk
k4t.mk
Kineziologija.mk/
koli.com.mk
krug.mk
sportmedia.mk
sportski.mk

Artkujna.mk
alodoktore.mk
blesok.mk
cooltura.mk
crnobelo.com ?
deca.mk
doktori.mk
ekran.mk
exclusive.mk
fashionel.mk
femina.mk
grouper.mk
Gurman.mk
hajdpark.mk
hitportal.com.mk
idividi.mk
interesno.com.mk
kafepauza.mk
kajgana.mk
kniga.mk
kukuriku.com.mk
kulturno.mk
knowledge.mk
lady.mk
ladybook.mk
magazin.mk
makedonika.mk
majkaidete.mk
mkzabava.com ?
MK.rbth.com/
moirecepti.mk
mojnutricionist.mk
mojportal.mk
motika.mk
http://motivacija.mk/
muzika24.mk
nane.mk
novastrana.mk
nmd.mk
nutri.mk
off.net.mk
panika.be.mk
pharmanews.mk
plagij.at
porta.mk
radiomk.com ?
reborn.mk
reporter.mk
ringeraja.mk
roditeliideca.com.mk
sezadeca.com.mk
sezadomot.com.mk
skopjeid.mk
skopjecasual.mk
srekja.mk
taratur.com
teamoderna.com.mk
365.com.mk
tocka.com.mk
tvoebebe.com ?
ubavinaizdravje.mk
vistina.com.mk
zazabava.com ?
zase.mk
zenskimagazin.mk
zdravjeizivot.mk
zivejzdravo.mk

Arheo.com.mk
avijacija.com.mk
balkon3.com
igeografija.mk
build.mk
porta3.mk
emiter.com.mk
enauka.mk
fakulteti.mk
inovativnost.mk
it.com.mk
gms.mk
usb.mk
mtm.mk
studenti.mk
skopskoeho.mk
skopjeinfo.mk
skopjepulse.mk (активен инфографик)
pravoslavie.mk
https://www.preminportal.com.mk
religija.mk

Akademik.mk
pravdiko.mk
makedonija.net.mk
mn.mk
dudinka.org
kotle.ca
ego.com.mk
civilmedia.mk
licevlice.mk
mcms.mk
nvoinfocentar.mk
proverkanafakti.mk/
respublica.edu.mk
vistinomer.mk
dosie.mk
svedok.mk
okno.mk

agrarplus.mk
Agri.mk
bankarstvo.mk
bankometar.mk
bi.mk
biznisvesti.mk
denar.mk
ekonomski.mk
faktor.mk
kapital.mk
marili.com.mk
medno.mk
pretpriemac.mk
ribar.com.mk
sovremenozemjodelstvo.mk
zelenaberza.com.mk
Brkajrabota.mk
turizam.mk
vino.mk

Makfax.mk
meta.mk
mia.mk
mkd.mk
daily.mk
grid.mk
netpress.com.mk
time.mk
http://mrt.com.mk/
a1on.mk
aberdzija.com ?
alfa.mk
alsat.mk
http://apla.mk/
balkan.mk
balkaninsight.com/macedonia-home/
barkod.mk
bitolskivesnik.mk
brif.mk
centar.mk
denesen.mk
denesmagazin.mk
dokazmakedonija.mk
duma.mk
emagazin.mk
expres.mk
http://falanga.com.au/
flesh.mk
Fokus.mk
globusmagazin.mk
infomax.mk
iportal.mk
istokpress.mk
jadiburek.mk
javno.mk
kanal5.mk
kavadar4e.com ?
kumanovskimuabeti.mk
koha.mk
kumanovonews.mk
kurir.mk
lajme.mk
lider.com.mk
makedonium.mk
makedonskosonce.com ?
maktel.mk
markukule.mk
medial.mk
mis.com.mk
mkd-news.com ?
mkvesti.mk
mms.mk
narodenglas.com
nezavisen.mk
http://novamakedonija.com.mk/
novatv.mk
ohridnet.com ?
ohridnews.com ?
opserver.mk
panoptikum.mk
presscentar.mk
prizma.mk
plusinfo.mk
pogled.mk
post.mk
press24.mk
publikum.mk
puls24.mk
radar.mk
republika.mk
ripostmk.com ?
setaliste.com.mk
sdk.mk
sitel.mk
skopje1.mk
sky.mk
slobodenpecat.mk
smartportal.mk
srbi.org.mk
standard.mk
strugaonline.mk
svest.mk
telma.mk
tera.mk
tv24.mk/
zaman.mk
zhurnal.mk
http://vecer.mk/
vesnik.com ?

либертас е изоставен заради факелот [1] а дојчевеле, радиослободнаевропа и воа се непожелни како удбашки агитпроп на ''меѓународните''

нека извинат сите локални градски портали кои не сум ги навел ги има еден куп, но кога ниту оние кои лапаат грантови или пак тоа им е работа или пак професија не нашле за сходно да направат регистар што пак јас кој чисто од разонода сум ги прибрал адресиве за да мене ми е полесно да кликнам каде сакам, веројатно треба законски да се уреди каде на ачик треба да е некој медиум набројан а за тоа да се задолжени Марнет или пак некој новинарски регистар [1] за сега единствено место ет kliknime.com.mk но никој не го ни ажурира ниту пак навигација ја бива, просто постов е поефективен, туку донесоа нов закон за медиуми но не разбрав за соодветен подзаконски акт за ова кој/како/каде да го истера медиумски, а не пак да има критериуми за оценување и рангирање освен категоризација, ниту пак чув за добра еМедиумска пракса која логично би била надополна на новинарскиот кодекс како рангирање бар во каква категорија кои медиуми влегуваат, имате речиси на секој портал насилство и секс а немате начин како да ги предупредите родителите дека тоа е случај па тие да си блокираат таквите страни индивидуално, воопшто да бидат поучени како да го сторат тоа, но фракинг фејкбук па оди блокирај таму некако портали за и деца да не можат да налетаат на инфо налик 100 начини да исечиш лубеница со сабја, посебен проблем вака би биле игри и филмови освен експлицитни музички спотови иако и сублиминално неприметно интернетот е навјасан така, па Господ да им е напомош на Децата бидејќи уште од мали нозе се вајаат како возрасни, веројатно се надеваат удбалитичари брејв'њу'ворлд сценарио ќе им реши таблетомански утре народните фрустрации, та изгледа и затоа итаат кон н'с'п реалност, но хедонистичкиот тредмил не гарантира дека ова е возможно без сеопшт калабалак, та аирлија што си мислите дека ова вака уште долго ќе трае, бар има надеж дека некој ги архивира аберите и принтано, или пак на помалку расипливи носачи на информации, да се надеваме некој мисли бар за македонската култура како да се сочува ...

http://avmu.mk/pechateni-mediumi/
http://avmu.mk/wp-content/uploads/2017/05/Registar-na-TV-07.03.2019-godina-1.xls
http://avmu.mk/wp-content/uploads/2017/05/РЕГИСТАР-НА-РАДИЈА-12.03.2019-godina-1.xlsx

штета не се најде ниту едно Радио со едукативно-информативна програма како РСМ [1] еве чија архива педантно одеше и на нет ко на ниту еден друг радио медиум, сличен исклучок ет емисијата Стадион на К77 но една капка не прави река таму, додека пак МР чкордепса без никаква национална архива бар за интервјуа ако не друго, изгледа бидејќи сега архивата им дигитална а мањак персонал па нема кој да стистене аплоуд во то старио скопски облакодер, а од склет прсти ќе им се укочат на вработени ако за платата што ја земаат аплодираното и тематски го распределат или бар тагираат, скраја да е поубо ништо нека не прават и натака за да не биднат и тие со повластен стаж!

синкир чунки белким ќе дигитализираат конечно НУБ и бар везниците ги извадат онлајн архивирано како Народ би истражувал и би се поучувал што се имало и врвело од абер порано, бар нека ја направат таквата е-медиумска архива достапна за научните работници и новинарите, се прашувам сакаат развој а не може ни проста политичка аналика Човек да срочи од думањето на неговите претходници, да истражува колку како им сечело на нишај врата земај плата удбалитичарите! колку само намерно СрџоК го згасна МПМ за да не се достапни архивите на дневник, утрински и вест како не би се дофтасувало колку биле извејани сите! каде со таков памет во свет, можеби до подрум во еу-парламент каде ќе си одат удбалитичари по плата но не и за да бранат народни права!?


~

On.net.mk
mmm.com.mk:80/intervjua/intervjua
think.mk/category/intervju
makedonijadenes.com.mk/
komentar.mk
Forum.com.mk
loza.mk
http://macedonianspark.com
puls.com.mk
telegraf.mk
star.dnevnik.com.mk
dnevniK.mk
utrinSKI.com.mk
star.utrinski.com.mk
vesT.mk
star.vest.com.mk
vreme.com.mk


Изменето од Zelenikovo - 12.Јуни.2019 во 12:42
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2018 во 16:32

дод3ка да легнат удбалитичарски СеМ импресии денов, за некако да ги надоврзам во нишката Агитпроп истите на муабетот од последниот пост, еве нека оди една федералистичко сеќавање како словенците онлајн им се закачени скенови од локалните изданија од социјализмот, а кои веројатно побрзале да ги испозакачат повеќе личи за да аклиматизираат Народ како било некогаш убаво во федерацијата од која толку сакаа први да скубнат, нели бидејќи еу на ангро е во фаза на шалтање од унионизам во федерализам

но нивни потенцијално удбалитичарски агенди на страна
, би рекол во секој случај доколку кај нас се случи некое чудо и еФорумски си отворат душа ем нво-а ем партиџии ем инсТИТуции при што и Народ би добил на таквите еФоруми паралелни теми за народни коментари од страна гостински, е токму вакви јавни е-архиви од сите македонски медиуми низ децениите државност ќе допринесат поприлично Никола Тесла да почне да скока на динаркава во најава, во спротивно може да ни најави уште одма инерција кон инфлација ... инаку е-аберот е од GG.si издание 31-Јulija-1971-str.11со следните абери исто можете да се освежите што подразбирам под ол'ин'е-Форумска'дебата поместени во пост #148 и пост #151 во еБилд нишката У'А'О а случајно ако заштекало некаде во меѓувреме еве ви и архивиран абер за муабетот тро поубо да го потфатите меѓуредои [1] а доколку сакате преку ред да надфрлите можете во однос аберот за еФорумса реалност како општествен лост за ескивирање во овие времиња на плутократијата да го потчитнете и пост [#72] во нишката аГитПроП (ова последно П може да си го разбере кој како сака но е втор дел од скратеницата пропаганда т.е. ПаганДА би требало да е одвоено т.е. со профи пагани си имате работа кои ве тимарат удбалитичарско-плутократски како раја налик современи фараони сред современиов феудализам т.н. кашатализам, а во кој вие не само агитирачки субверзивно сублиминално и спинерски што си ги кркате нивните филмои туку и пгански го јадете кајмакот на фора, но не е мое да судам кои удбалитичари удбаши или плутократи ве таманат така, но дефакто на ангро не само од месони туку и од секојдневни нивни ботови на сите нивоа ви се протнуваат пагански тагирања, претпоставувам вие ги знаете како 'магии, пр. во таков контекст е же да семкаже и титовиот спин да на у-пара се стаи НиколаТ на троно како би забревтала економија од спунт преку намерен енергетски фрактал залепен на најчесто посакуваната во оптек 500-динарка, што доколку не се сомневате дека и кај нас некој така си игра дали свесно/несвесно тоа го вовел та и не е битно бидејќи оние кои се обземени од лагата на анатемаго и без да знаат стануваат маша за нечие магијско таргетирање, та ето онака најслучајно сличен пандан на ју-500-тката сега тука е расцветана чушка афион а на нејзиот реверс погребна златна маска од Требениште, но да е само таков склет таму арно туку сите книжни банкноти некој ви ги стегнал ко дуалистички платежни средства, та дури и да немале зла намера и не биле свесни дека Светињи не треба да се мешаат со пагански идоли макар и ко археолошки артефакти спунтирани на банкноти, та конечно дрско е воопшто и Светињи како и да е симболично да се мешаат со мамонизам која идолатрија кон материјализмот јасно дека се гланца токму преку парите како меница за имот, со кое конечно некој прави и зло или за зло ги употребува, а сетне чудете се зошто ни во најдобри околности или и при најизботирана волја не ви тргнува колективно ништо од рака, та би рекол и индивидуално бидејќи оној кој е рамнодушен на вакви муабети несвесно ги вреѓа идниректно Светињите по Иконите во Храмовите лепејќи по нив торза од изида а некој буџо сигурно и од кербер, та аирлија на паметот ситнопаланечки со кој думате дека тоа не влијае на ниту едно ниво!

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2018 во 17:51

еве архивиран абер од Неделниот политички магазин ПУЛС издание на НМ
уште да ги имаше аберите од 90-98-мачунки НУБ ќе дигитализираат бар потиражните новинарски изданија та да може Чоек да срчнуе во слободно време абери за компаративни анализи


https://web.archive.org/web/20000511100027/http://puls.com.mk:80/
овој абер од Ана Гапо ги тимари поголемите афери на sds од крајот на минатиот век, бреј колку смешно излегуваат како спредба тие цени со денешните пр. околу Ск'14 иако реално освен на Фрчко уметнините набавени во време кога Полицијата нема ни по една батериска светилка по Единица а не пак припадник, сите други афери завршија во приватен џеб а ништо да не остане за Народ бар индиректно, ах ретпоставувам конзастарена нефункционалната телефонската централа на ЈанеМ во МНР, навистина е дрско таквото расфрлање, сепак споредено во однос дпмн е ни беа солвентни за да ископаат екстра меѓународни кредити та да модернизираат и Полиција а не пак нешто да изградат, та макар и селски пат, иако се лапаа на големо пари за физибилитки и почна застани проекти како пругата по К8, нели инфраструктурата им била приоритет, а за кинескиот кредит кој го земаа за централата Матка2 т.е. езерото Козјак ко што вели денес Илија Димовски на собраниска говорница радите за отплаќање им доспеале на дпмн во 2008-ма, нејсе дефакто пак во нивно време за една деценија владеење откако се откачија од ммф имаа среќа да почнат да се задолжуваат и до 2 милијарди евра чинам, иако дефакто така макроекономски го стабилизираа градежниот сектор сред светска рецесија ем фатија озбилен залет бар околу бројките и позициите во однос кредитните рејтинг агенции и перцепцијата за позитивна инвестициска клима [1] та бар од сета шарена инерција да рече Чоек евала sds ја решија корупција и сега сме еу-наштимани та ето оправдано беше што ја здрмаа цела економска клима, ако не ја и сотреа бидејќи ниту една нова озбилна инвестиција неможат да договорат, а капак од толку најавуваните ало-бомби како мас-корупција груевци ги судат само за купениот блиндиран мерцедес кој останал патем во МВР, за шамарите кои не им беа испорачани на жерновци, и за незнам уште што не, но дефакто нигде за официјално криминално дејание, ко за иронија пак откако се овластија за ладеење сегашниве не тендерски ами еден куп набавки во 4 очи ги тераат, може сјо и нив утре ќе ги тимари слично ако му продолжат мандат ... а дека дпмн местеле тендери тоа сигурно и било, но ко што знам тие компании кои ги лапаа таквите тендери во однос Ск'14 се градежна оператива која врти едро кон кој и да е на власт, а седејќи на две столици впрочем и ги амнестираат оние кои им погодувале а евентуално за тоа да морале да подмачкаат некоја кафанска провизија за да им е по терк наштиман тендерот, но од толку ало бомби зајковци со ниту една не излегоа за такво нешто во јавност, можеби ибицата бешеко за во бубањ но ко што гледаме ни од тоа шлајфка кај грујо&ко во лапарсан портфолио, дефакто направија само ало-пуч за да спинуваат гласачка наклоност но по цена на економски карамбол, и пак не успеаја да победат на избори, иако ги извозеа сите раштимувајќи го непишното коалиционо правило да победниците меѓу македонците и албанците формираат влада, се прашувам дали утре дуи ако така е заобиколена нема да руши држава будејќи не била испочитувана волјата на македонските албанци, нели ако некоја идна македонска партија го ескивира непишаното правило ...

на следниот линк можете да ги видите сите насомично архивирани абери од пулсовите рубрики

https://web.archive.org/web/*/puls.com.mk/*

Изменето од Zelenikovo - 30.Октомври.2018 во 18:03
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2018 во 08:55


можеби фалеше да имаат и иселениците свој дневен медиум, тук таму по некој но ниту еден помогнат од државата како официјален а целисходен информатор за македонската дијаспора, која имаше дочекано удбашко-евроатлански билтен т.н. Macedonian Time [1>[2> кој излегуваше како месечник со помош и на македонските пласти уште 90-ти, но ко таков немаше ниту озбилна редакција ниту пак на иселениците би им помогнал достатно да се информираат и за стари крај а не пак за меѓуиселенички релации, а доколку не се премерува во ориентацијата како локален медиум Примат кој меѓу сите досегашни појави која ете бар од спунт ет иселеничка колку мене ме држи меморија бидна Македонско Сонце како приватен неделник на ЃорѓијаЏА логично како продолжена рака на МА - Македонска Алијанса која како најзафатен македонист од дијаспората можеше пр. да превземи некоја редакција и како Македонија Денес доколку поозбилно се решеше да ги обедини иселениците во една се'иселеничка партија на америчко канадските, европските и австралиските македонци, така пр. биднувајќи МДМА за ултра десничараките интереси на патриотите локално и глобално застапувајќи го и официјално нивниот став за неменување т.е. задржувањето на Изворното Име Култура Знаме Историја Традиција кој ИКЗИТ ќе значеше и тоа, ик евроатлански аспирации по цена на бесчестие, партија која и ним како граѓани на западот, и сред еа-центрифугите, ќе им беше агитпроп како лост и за тамошните лоби групи 3a не мал број македонци од тамошни македонски заедници да можат да потпомогнат во однос нападите врз Македонија, сепак такво нешто Македонското Иселеништво не дочека ниту во времето на Мак.МатицаНаИсел.(која беше исто така удбашко гнездо) ниту пак подоцна при Агенцијата а едно време и Министерство за Ислеништво, за на крај да остане од спунт само прилика преку Македонско Сонце но и тоа не бидна, бидјќи неделник стана историско-политички портал на крај по чиј терк подцна настана и Македонска Нација незнам само дали инспирација им била и книгава МаНа

Секоја чест за Уредничката ЕлизабетаХС која успеа да го ажурира и интернет освен печатеното издание на МакСон а за да биднеше јуниверзал фалеше да стане и дневен весник просто да вложеше ЃорѓиЏА во една ултрамодерна печатница (веројатно соработката со Европа92 му била токму за да искулира) преку која ќе се штанцаа промакедонски книги на нагро било историски политички или културни, и тоа повеќејазично, нешто за што никогаш не е касно да го стори како идна културна фондација која ќе ги промовира сестрано Македонските Идеали ширум светот, та и в Азија, иако требит сред еу да се спростри тро поусрдно Вистината за Македонија та кога тоа не го чини државата ето од спунт може Ѓорѓија, сега пак и поактивно дневнополитички тимарејќи ја специјалната војна за одродување на Македонците спроведена и парафирана од еу, оној нивни версајски проект од 1919 за затворање на македонското прашање кое откако 90-ти пак им се отвори како поинаку да го решат денеска освен со целосно негирање на Македонците освен поранешно окупирање на Македонија преку нивните балкански полтрони, иако во Независна Македонија денес екогашната версајска ујдурма се финализира виа овдешни удбалитичарско-одроднички елити, што пак ко за беља е и поголем спунт за Обединување и Консолидирање на сите промакедонистички сили утре сред еу ...
... но еве и ова е за поздрав како негова волја, која од неделник премина на ТелевизијаСонце иако сеуште истата далеку од омнипопуларен нацилнален тв канал, сепак едно НИРО нема да биде на одмет, та кога можеше ВелијаР да истера таква шема што пак ЃорѓијаЏА кои не ни оди ни од блиску да се споредуваат по ниту една линија но чисто како поука, сепак да не е без ич и преку МакСон имаше неколку квалитетни изданија извадено по сугестија на Уредничката [1>[/url>> секоја чест и за тоа но во однос можностите можеби и премалку што е резултат на негова перцепција како банкомат наместо спунт бар за Културно-Историски Агитпроп ширум светот имајќи предвид дека како озбилен бизнисмен и републиканец во САД него ни за мал прст нема да можат да му се фатат ниту алкански ниту глобални златнозорски фашисти


број 237 ~ број 760 = http://makedonskosonce.com/old.makedonskosonce.com/broevis/arhiva.html

https://web.archive.org/web/*/makedonskosonce.com/*

број 236 = https://web.archive.org/web/20010125054600/http://www.makedonskosonce.com:80/sonce236/sodbroj.htm

број 200 =
https://web.archive.org/web/19990128084732/http://www.makedonskosonce.com:80/sonce200/sodbroj.htm

број 199 = https://web.archive.org/web/19981207030617/http://www.makedonskosonce.com:80/sonce199/sodbroj.htm

број 181 =
https://web.archive.org/web/19981201084438/http://www.makedonskosonce.com:80/sonce181/sodbroj.htm

180 = https://web.archive.org/web/19981201060046/http://www.makedonskosonce.com:80/sonce180/sodbroj.htm

179 = https://web.archive.org/web/19981203104921/http://www.makedonskosonce.com:80/sonce179/sodbroj.htm

но доколку во едно капиталистичко општество како САД бизнисот е фактор за големи познанства, а тајни фондои или пак субверзивни агитации за подмитување ам.конгресмени или еу.парламентарци немаме, не останува друго него да се надеваме на иселенички бизнисмени како ЃорѓиЏА кој ако не друго по републиканска линија, а ко соработник со НАСА преку неговата Микрофлекс од Флорида, може и треба да агитира за Македонија, што и го чинел но на своја рака без никаква помош а не пак координација со овдешните удбалитичари, дури ме изненади неговото сведоштво дека при приемот на Македонија во ООН како подржувачи пред зградата во НовиотЈорк се биле собрале повеќемина Македонски Иселеници кои ги бодреле оон-ци улично-фолклорно, при што Ѓорѓија преку познаници дознава дека воопшто и апликација за прием не е поднесена до ООН туку дека истата Столе и Кирца бек хоум ја чувале во фиока, по што го алармира Тодор Петров да го постави прашање на собраниска говорница за и така да пукне аферата за тактизирањето со проширена екс-ју и покрај референдумот а што пак им остава простор на грците да се консолидираат и не фиромизираат, сепак затоа денес кога пробував да ги составам и ко иселенички извикани ги седнам на иста маса за формирање иселеничка партија т.е. при Македонска Алијанса како основа да се обединат и ОМД и СМК и австралиските и европските Македонци, чудно надмено (не ни стигнав ОМД да ги исконтактирам) двајцата и Џорџ и Тошо не сакаа да седнат на иста маса, веројатно во однос иселеништво како појави и двајцата ко супер-експонирани-егоа се налик како Мин.заСоц и ЗЕЛС да не сакаат да се навидат оти имале различна диоптрија небаре ако им е иста нема натака да заискри, а ОМД би дошле налик Мин.заТВ но до кои и не ни стигна муабетот, она чим ет параспур на прва за кај па на последна да се оправи што би рекле словенци, поука за идните иселеници и нивни орг.спунтови дека се' додека има исклучивост и чалам меѓу сите извикани нема ни да стигне муабетот до отворена иселеничка партија за што добра подлога ет Македонска Алијанса имајќи предвид дека има традиција на Џорџ личната му партија, но и од почит бидејќи бил еден од ретките иселеници кои дома се навратиле да инвестираат не треба истата да се заобиколи само треба отвореност и пеглање платформа од цело членство низ еФорумска дебата за секој да може да се надоврзи и надоврзува програмски понатака како иселеник на истата, да ет уште посмешно Џорџ има и телевизија така речи доволно подготвен медиумски терен за промоција, но и полтички агитпроп, доколку како иселеници заземат вистинско'десничарски позции преку кои на сите кои им е збоктисано од удбалитичарската локална десница при дпмн би напраиле брз трансфер кај МА, но Џорџ и се е исфлоридизирано, нели сам Чоекот е посилен, ко и секој македонски филантроп, (ве поздрави Трифун иако трифка се налапа државен апитал приватизирано) но Џорџ како бизнис-МК-патриот од САД реално бидејќи локалниве удбалитичари удбаши и паразити го имаат извозено наседнувано и цицано јасно дека ќе ја тера самобендисано опкружен од идејата за лична наместо колективна самореализација, веројатно кога чоек ќе се удави во теглата со мед единствен императив му ет како да стигне до етикетата за да се почувствува ко вреден дел од нектарот, чунки ќе му преседне ваквата фрустрација по следните претседателски избори ...

туку Македонско Сонце ете во ваков контекст и да имал можност да стане семакедонски иселенички агрегатор, кога на секоја втора страна од секое издание ЃорѓијаЏА е присутен мнозина Иселеници и го гледале Неделникот и гледаат на телевизијата денес како чалам од ситнопаланечка природа, та и ги разбирам зошто се демотивирани, од една страна имаат Матица која освен да ги тапша по рамо за ништо друго не им се замара, нели не и се вклопуваат со своите традиционално десничарски позиции во нивниот sds-џпмн ОДРОДУВАЧКО-УДБАШКИ аршин, а од друга страна оној кој финансиски би можел да ги потикне на обеднување си тера ко ван'мен'шоу, за на крај дЈанко да му врати рејтинг во телевизија ко што му беше заминал од Неделникот истиот а откако замина неговата долгогодишна уредничка, а сега нели шоу маст гоу он, иако ето Сонце ниту на терестријално ниво ко двб-т ниту кабловски на телекабел можат мнозина да ја ѕирнат, та може да се каже и Бурекзилница така е повлечена за рака во ендек, бидејќи на рипит е муабетот во недоглед како Народен Бумбокс Мегафон, а кој пак со тоа дневноконтактните бамбаријади по другите медиуми речиси и му отупија оштрица на гласно'народен'амортизер'во'доскок, ако, но доколку има Ѓорѓија Акал би го остаил тој да му е уредник низ македонистичка призма имајќи го технички искуството и од МРТВ и од А1 и од Сител уште К5 не ми текнува дали вокс'попули концепт реализирал ко медиумски доскоци каде како го бери го почитуваат или сакаат да го спинуваат кога не доскокнал та терал расчекор мед.стратегија, но во секој случај знае да Слуша колку и да е бос надворешно-историско-политички како водител, бар има сенс да потпраша и се потруди реално да додемистифицира дадена тема, но мамонизам та не ми се верува дека би се замарал ако Ѓорѓија озбилно не го подмачка, што Ѓорѓија и баш не го прави бидејќи и нема беспрекорни амбиции на удбалитичариве тука да им влета во карамбол ТУКУ ЧЕКАЈЌИ ОД СТРАНА ПОГОДЕН МОМЕНТ ДА СЕ ПОНУДИ ПО НЕЗНАМ КОЈ ПАТ НА НАРОД како спасител да се закити и тој со некој ордо'аб'чао медал доколку некако стане претседателски кандидат на десница, што чинам ниту на СОН кај удбалитичарите во дпмн не би поминало, сам пак нормал аир гласачки ќе види само од тие околу него кои му гланцаат его, ко што бше и порано, веројатно не разбира дека кај нас Претаедател станует или клановско-удбалитичарски кандидат или Професор од спунт кој прифатил да застане на нечија страна, иако ЃорѓеИ и заслужил, бреј неможам да ја најдам колумната од Дневник каде во две три продолженија прилично Оштроумно а јавно говори за Унитарноста на Државата некаде 1999-та, ах удбашана зошто ги тргнавте е-архивите од Дневник на архиве.орг ...

излезе работава освен МакСонце нема ниту еден Неделник кој ја има закачено сета архива на нет ... иако и таму фалат првите 160 броја, ем во доста до 250-те има само наизменични текстови архивирано ...


Изменето од Zelenikovo - 02.Ноември.2018 во 09:00
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2019 во 13:36

линковите од archive.is срчнете ги преку прокси сајт бидејќи марнет скинале пристап до тој сајт за архивирање

пр. преку некој прокси сајт налик https://www.kproxy.com

односно линкот од фуснотата

http://archive.is/h3bv3

копирајте го и срчнете го преку прокси сајтот, тој или кој било друг

https://www.free-proxy.com


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2020 во 16:46

знаејќи колку се труделе да експериментот Југославија го одржат во живот, мислам дека удбашана се најзаслужни да им честитате 1-ви маљчики!

еве некој интересен архивиран абер кој всушност е robots.txt-иран постархивирањето од некој кој можел да се дочепа до софтверските конци на портало Пулс24, сепак з’ш пробуваат да ме саботираат и мене та ми штека прозоро на компјуторо [1">[1] па имам мили секунда луфта додека испари скриншотот да го смрзнам и од спунт лично фотнам со PicPick ... аберов е сејвнат за впост на Билд 2015 а еве 5 години подоцна макар и на archive.org сум го сејвнал ето испарил и одтаму (зато сејвувајте и дупло и тродупло оп разни други архиви како archive.is пример) бреј по ова моит да се види дека и ден денес удбашана се живи односно духоите кои роварат во позадина тајните служби не би да се знае како всушност му перат мозок на Народ на мала врата дури и забавно-пропагадно туркајќи ефтин социјален инжињеринг, ех ако тогаш дрмале озбилно за чем тогаш се чудите што денес ве тресат параноично на секое ниво аособено она фејкбуковското! Се прашувам само дали и околу прерaботките има некој потсвесен штимунг односно форсирале ритмичко-мелодиско масирање на недоистаргетирана популација налик позната мелодија те привлекуе да ислушаш нечиј текст со скриени сублиминални пораки кои останатите по дифолт веќе си ги голтнале, ништо чудно и такви ујдурми да имало во однос плагијатите [1][1][1] бар како ги толерирале и сред екс-ју тоа остава доволно вакум и за вакви сомнежи!

новио скриншот > Стр. [1][2][3][4] ~ ем ево и адреса од старио нефункционален скриншот https://web.archive.org/web/2015*/https://puls24.mk/zanimlivosti/kontroverzni-fajlovi/spored-notite-na-tajnite-sluzbi-ova-e-najgolemiot-zagovor-na-ju-rok-scenata/Next?id=1Изменето од Zelenikovo - 01.Мај.2020 во 16:48
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.