IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Агитпроп
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Агитпроп

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2018 во 08:38

интересно е дека живееме во свет на ват гоус араунд комс ароунд, а бидејќи ние по нашата вера, оние кои делуваат пагански паганизам и ги фтасува! вака земно видено, може да се гледа на денешниов абер кој го пуштив на Билд [1][1][1] та ако некој исклучиво несакал всушност си се сплеткл во исклучивоста та и без да сака станал антички ...

во овој контекст добро е за Христијаните пример на сината боја да гледаат како Небесна а на Црвената како Христова Жртва т.е. на боите да им даваат христијанска симболика за да не се сплеткаат и тие во некаков пагански или пак неопагански формализам, капак па кога истиот е политички протнат како некакво искушение кај нас, на да преку бои некој си одбележува територија или моќ, интересно иако кај нас политички тераме контра цел свет на овој план, каде социјалистите се сини а треба да се црвени и обратно капиталистите треба да се сини а не црвени, иако може и на место се работите само со различна етикета, бидејќи sds думаат строго корпоративно а дпмн думаше екстра социјално, во најмала рака начинот на кој т.н. македонски социјалисти сакаат на мала врата да не учипат во корпоративна центрифуга ко еу не остава простор за поинакво думање апропо нивните идеали!

затоа не наседнувајте на нечии спинои, дури истите ви ги протнувале ситнопаланечки а пагански ето и инфраструктурно, што неретко кај нас е случај, чудно приметив мал милион примери како ја спинуваат зелената боја деноиве нашиве агитпроп елитисти, но дека нешто се оптоварувам со тоа, туку разгледувајќи нови абери на билд приметив над патарините со јарко зелена боја таиле лед табли со CASH назнака, претпоставувам некој сакал така да остаи посебна порака некому, можеби на баба дудинка дека е руски шпон, ех камо да имаше на светов разум та да не се плаше елитите толку од обични Луѓе на кои бидејќи се обиделе да им врзат некаква машна сами се обесиле со неа, она ват гоус араунд комс ароунд, а во таквата акција реакција тие ко пагански наштимани јасно е дека ќе се сплеткаат повеќе него на оној на кого сакале конци да му замрсат, посебно ако тој некој не е паганин ами Христијанин ...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2018 во 23:00

земено Верски интересно е дека зеланата боја е исто синоним за Христијаните како симболика за Светиот Дух а воедно е и' за Муслиманите само незнам која е симболиката кај Нив, та треба внимавање доколку некој ја спинува политички без да има абер дека така може некого верски да навреди ... од овој аспект не се работу за суеверност кај верниците та затоа некој да се самоцензурира туку за традиционалност која треба чисто да се почитува како општа норма за соживот ...

за да нема недоумици утре за кого била шкртната оваа или онаа политичка боја некако, треба оние кои спинуваат и шкртнуваат и ова да го имаат на ум, за да не биде извадена од контектст задутре ваквата недоносеност и се спинува од сосем друг како мотив за омраза ...

но како сето ова да се надмине, а во костец делувањето на агитпроп машинериите, но и во однос Слободата на Говор, јасно неопходна е озбилна јавна дебата и следствено закон за Агитпроп т.е. и Експерти и Здруженија и Народ да најдат баланс што е дозволиво како на кое ниво во општеството, особено за оние од позиција на власт, но и оние во опозиција, а како не би се протнувале и соблазни за Народ на мала врата дали паганска или етничка природа, она во која мера може некој да си поигрува јавно со нечија симболика и како тоа нема да биде земено за зло пр. мајтап со Крст или Полумесечини, со македонско Сонце или албански Орел, нормално и симболите на другите Народи и Вери во Македонија ... дали тоа е дозволиво само за сатиричари, дали и за нив на секое место или строго сатиричен магазин или сатирична веб страна но не и во дневен печат или вафла медиуми итн.
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2018 во 23:23

значи не посочувам само за говор на омраза, доколку некој не ме разбрал подробно, туку и за потсмевање на подли начини со нечии традиционални чувства на припадност, кои обично нели не болат на туѓ грб, но и те како болат на свој кога некој официјален лик пр. професор ко Фрчко што фигуративно претпоставувам бараше јавно да ја бомбардираат Македонија или пак овој пример на некој дизајнер кој дрско си поиграл со чувствата на Православните индиректно потсмевајќи им се кога на документарец за кој се земени дури и државни пари откако продукциски го закачил на јутјуб го наместил фрејмот за презентација на видеото апла дрско претпоставувам со атеистички потсмев [1]

слично се делува на сите нивоа, но тоа не е слобода на говор уметнички, ами слобода на дрскост задкулисно, што можеби е дозволиво политички во однос партии и нивни официјални симболи и ликои, но е погубно доколку се тера етнички или верски ... конечно треба јасна градација во која мера на каков начин нешто во медиуми или јавност е допустливо, а како не би се нарушил соживотот меѓу граѓаните, бидејќи вака сега како стојат работите и на деца од градинка можат воспитачките да ги подучуваат дека нивниот Месија или Пророк може бил геј бидејќи нели таа како воспитувачка ет а во законски педерастијата е протната како нормална едукативно, каква хипокризија!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2018 во 01:19

еве еден задкулисен спин од денеска на позициско пршање од позиција на МРВ Министер кој спин толку добро мистериозно звучи, да чиниш секој еден денесмкој говори антиотанизирачки и антиевроболшевички е руски платеник, во овј костец сигурно многу и мене би ме сместиле, но чисто информативно нека имаат во предвид деканјас вака делувам официјално од 2007-ма кога дпмн беше на власт кога имав отворено на блогот kojekoj.blog.com.mk категорија Антиотанизација а каде имаше и категорија Изворна Музика покрај неа како антипод дека само со песна може да ги истераме дерманите особено ако е Ологосена ...

но читнете за да може да доелаборирам колку изјавата на министеро звучи спинерски кон секој еден кој делув некако во случајов ко мене пропагадно анти небулозите со кои еа-детерминистите го товат односно му перат мозок медиумски на Народ дали директно или индиректно!

[1] https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/politika/спасовски-мала-криминална-група-стои/ [1]

интересно, кога беа протестите на Тврдокорни пред собрание јас не земав никакво учество бидејќи оред се' делувам денес во животот Христијански што значи дека преку револуција од Христијански аспект ништо не се менува, ами еден режим се заменува со друг, а така беше и со "шарените" кои иако навидум се бореа за промени и демократија сега откако заседнаа на власт прво се виде дека немаат ништо врска со промени ами оние кои се повторно со партиски книшки само тие видоа некаков абер од промена, сетне начинот нанкој sds лажеше пред избориндека нема да прифати ерга-омнес а сетне ојде на брза рака и го потпиша дополнително излезе режимска доктрина парексаланс, за сега сето тоа насила на Народ да му се спинува медиумски како земи или остави односно или одроди се или одрони се, за на крај да речат мед и млеко потече само вие не можете да го видите оти нели требало многу време за бардачињата да ви се наполнат!

нејсе, таа некоја група која велат дека била руски финансирана претпоставувам алудира на оние кои се во притвор заради упадот во Собрание, а којнупад на начинот на кој sds превземаше на мала врата власт и самите го испровоцираа, та еве сега кукаат како тие немаат со тоа врска ами некој друг за тоа Тврдокорни ги платил, упс сеуште ги бараат врските и трагата на платените пари, да не е спин ќе биде службена грешка или во најдобар случај агитпроп келепурлук!?

и наместо министерот јасно да посочи кого тоа следеле и која е таа криминална група, во завои своите рани ги чисти преку собраниски прашања од свои сопартијци, а така вадејќи жешки костени и за оние кои немаат никаква врска политички со Русија, иако во мојот случај јас имам духоносна преку мојот Духовник кој е патем македонец замонашен во Руски Манастир, а по која логика веројатнони мене ќе ме етикетира утре некој ко руска пропаганда, иако јас далеку и пред да отидам во Русија по Благослов од Духовник во Македонија бев пишувал за масонската позадина на еа-детерминистите и нивниот сон за возобновување на НСП како нова-атлантида, која токму заради паганизмот некогаш во далечното минато била истребена [1][1][1]

вака видено јас не ги етикетирам западните елити како пагани, туку знаејќи дека за нивна политичка кариера кумуваат масонски ложи, упатувам на озбилна претпазливост кога како Православни сакаме стрмоглаво пример заради еу да си дозволиме педерастија или целосно предавање на суверенитетот доколку таа е очигледно дека ќе стане федеративна што пак ќе има инстант ефект за мумифицирање на Македонскиот Идентитет а што гледаме заради нивни фабрички мани уште предпристапно е загарантирано, додека во однос отанизацијата имам свои стравови од друга природа кои пак според начинот на кој делува отан во најдобар случај упатуваат дека тоа не е одбрамбен сојуз туку воена центрифуга чиј интерес е продуцирање кризи како таа центрифуга би обезбедила нови слободни територии за сметка на своите мецени каде овие би терале своја геополитичка економска или културна асимилација а што утре нас може да ни се удри од глава кога некој ќе се разгневи и бидејќи не може по магарето ќе удри за одмазда по самарот, често знам да кажам утре за сите измрцварени блискоисточни Народни токму балканот може да бидне топовско отан месо! дали ова е точно или логично незнам, но и само заради ваква слободоумност сигурно во МВР водат за мене досие како дисидент, бидејќи нели ова е демократија денес и секој има право да си го каже своето мислење јавно, би сакал да чујам од некој министерот дека за мене минативе десет години немало вакво досие и дека не сум бил врбуван на разни начини од безбедносните служби и директно и индиректно, иако ниту сум официјално политички активен ниту пак имам некаква агенда за да политички делувам, иако кога увидов дека некако си прават со мене некакво ријалити шоу пробав т.е. сакав на оние кои делуваат некако политички а се неутрални, да им посочам кој е начинот и кој избор го имаат за да останат воено неутрални или се придружат на еу само во случај да им е загарантирана нивната традиционалност!

посекако ја сум антиотанизирачки расположен што е добар повод да ме имаат во тефтер ако не друго, но еве гледам спинуваат на мал милион начини како Народ полесно би одродиле и го дефокусираат од реален избор дали и навистина сака да се самообезличи заради воени центрифуги вчера од исток денес од запад утре кузнај од каде, додека евроскептик сум заради федерализирањето на еу кое иако до сега беше јавно веќе и почнува да се официјализира пополека иако има уште многу чекори попат додека дојдат до НСП реалност иако ќе гледаат сигурно истата да ја спинуваат час поскоро ко неопходна дали со нова светска економска криза или пак воени глобални геополитички К*ршлуси! дали и вие ко останатите европеи утре ќе си го дозволите ова, незнам, но доколку не сте самоодржливи, како сакаат ќе ве учипат топтан и еугеничарски чешлаат на ушка!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2018 во 16:28

во контекст чисто да напоменам кога го отворив блогот чинам крајот на 2007-ма почетокот на 2008-ма, таа адреса беше претходно регистрирана од некој друг, и фала му, оти сега има архивирано инфо од него, додека иако јас го архивирав и подоцна како мој блог на archive.org оп некако ги снема тие архиви во однос моите теми!


еве абер од стариот сопственик на таа адреса

https://web.archive.org/web/20071203021315/http://kojekoj.blog.com.mk:80/

а еве од моите писанија што веројатно некому убо му брцнале во око та се одважил да ги ресетира и ко архивирани

https://web.archive.org/web/20130603172011/http://kojekoj.blog.com.mk/

веројатно со некој ROP вирус заради кој на архивираните страници вади само краток абер too many connections чиниш свиркачки поубо би стоело too manu secrets ...
... не ми се верува дека archive.org топтан спинуваат во корист на еа-детерминистите или се лажам, видов има накнадно robots фајл во архивираното, кој фајл јас не сум го архивирал, а и кога архивирав доколку го имаше нема да дозволи архивирање, иако тоа не беше случај бидејќи на арцхивњ.орг стоеја аберите подолго, значи некој дополнително интервенирал, прашање е само кој ако не сум јас!?

~

се прашувам ако навистина ова моиве абери се конспиративни спинои, зошто тогаш некој ги скастрил, зарем ако не е Вистина некој ќе наседне на неа ко конспирација, хм, веројатно се уплашија оти во Антиотанизација имаше абери од научници и воени лица, др.Благоја Самакоски или пак адм.Давор Домазет, па немајќи простор како поинаку да делуваат удри сатар удбашки, но ајде еве на блог немале волја да дебатираат та затоа се одважиле за упад, но еве сега по форуми аберот е спрострен па пак никој од еа-детерминистите и нивните пиони не се одважува на посочено да дебатира, а доколку тоа го сторат претпоставувам ќе одат со пропагандни техники наместо вистинска научна дебата, и кога тоа би било случај ќе пристапат со научна исклучивост небаре изнесеното е конечно, а можеби ет та и мораат така од позиција на страв за да не биднат демистифицирани некако нивните агенди за нов светски поредок врз еугеничарски плеќи!

евала нема ништо скриено што ќе остане тајна, ниту тајно што нема да стане јавно, проблемот е што тие и не ги кријат овие агенди, само добро ја дефокусираат јавноста со ветер и магла како мед и млеко!

но немојте да мислите дека ако си покажат рогоите дека сте завршиле работа и сте се ослободиле, напротив дури тогаш е весело ако не знаете дека само преку Божја Благодат може да им се спротивставите ... но многумина демистификатори ќе тргнат наопаку та прво ќе се излетаа со дрва и камења таман да ја изгубат и онаа благодат која ја имаатпр. Црногорецот од поскоро кој откако кај Мишак бидна гостин го сотреа, наместо јако да се Воцрковат а дури потем да се одважат да излезат на мегдан, на кој еве јас бев повлечен за рака од сосем друга причина ...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2018 во 22:44


Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27894&PID=3126752#3126752 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:


вечерва прочитав интересен агитпроп на сратфорд, пренесен од швеќер

https://web.archive.org/web/20180715135756/https://vecer.mk/komentari/vecher-analiza/evropa-se-deli-na-tri-dela-nie-odime-vo-pravoslavniot-sojuz


агитпропов Макрон скоро и го потврди, ако е така треба да се причека со референдум и воопшто дилот Ци-За бидејќи може да се случи еу да пукне ко меур од сапуница,а ние да биднеме пишман за интеграција, авистина не ми е јасно која е понтата наврат нанос да се брза за еу-пенетрација во очи вакви најави ако толку време чекавме уште од времето на Бадентер и неговите препораки полеток на 90-тите минатиот век, но веројатно сето ова е заради отан сега а не заради еу, бидејќи ако беше заради еу таа не само одма што ќе отвореше преговори туку и ќе ветуваше прилично моркови, вака сега излезе работава навистина некому не му се брза ко што е еу додека пак на отан му гори под нозе, а ризиците за нас се енормни ако еу чкордепса а ние заглавиме во отан а да не сме еутанизирани! зошто тоа е друга работа, и не би на форум да премерувам објективни ризици што би било кога би било доколку сме член на воена центрифуга која не се меша во внатрешни работи нели отан е одбрана однадвор, а воедно не сме член на еу која може внатрешно да не кохезира и помогне на сите нивоа, вакум кој посекако некој ќе се обиде да го искористи, капак ние одродени нели без опозициски параф а со вовче цензус на земи или остави референдум ... хм овие од еу треба да ги поучиме како кај нас се спинуваат референдуми оти и тие имаат мака нели со нив [1]

туку дали стратфор се спинери, хм, кога е во нивна корист некој абер нормално го спинуваат, јасно во случајов или еу топтан да се федерализира, што пак ќе наиде на инстант ендек бидејќи ко инстант процес ќе повлече лавина од отпор, а бидејќи се во реален ќорсокак заради Брекзит мораат да делуваат осигурително што значи федерализација на еден дел унионизам на друг и придружно членство на трет дел, што ете Макрон го спомнал дека е во игра како опција, но стратфор вели ќе биде така што веќе е јсно дека не спин, а знаејќи дека се продолжена рака на циза е биде весело ако се одродиме референдумњки а остљнеме пак во балканска чекална, иако поарно и тоа него ништо доколку чкордепса еу топтан, но смешно е како и европеите а не само грците ни го пуштија прво одродување а посетне во грчкиот случај нели ратификација а во европскиот отворање преговори, иако еу доколку навистина не сакаше кај нив ако не почетокот на девеести тоа сега требаше уште на оследниот самит каде го потапшаа Зајко по рамо требаше да ги отворат бар преговори, нивната добра волја завршува кај нашата наивна надеж дека утре навистина ќе ни биде мед и млеко во еу, туку сратфор
Цитирај Barron's once referred to Stratfor as "The Shadow CIA".[10] Barrons' Jonathan Laing has called Friedman "one of our favorite experts on geopolitics," saying, "His judgments tend to be more nuanced and long-term than those of the press or Wall Street." [1]


интересно е како се врти тркалото, еве чуден спин од гардијан, во кој требало да има и лајкли то егзит, навистина по која логика да смееш да влезеш, а да не смееш да излезеш, ова ќе да е феудализам парексаланс само завиен во метросексуален целофан, зок ви испија пак малку им е!

https://web.archive.org/web/20010820200615/http://www.guardian.co.uk:80/flash/0,5860,408196,00.html


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2018 во 08:58

ќе биде весело ако не знаеме да се аклиматизираме на испарена еу, она ко заљубени во некоја девојка која таман требало да не напои со нејзиното млеко оп тоа секнало, она ко што Борис на ВМ ме праша имаме ли друга опција #18 [1] на штонавистина е тешко да му одговори Чоек ако знаеме дека две децении сме залудени по еу, а сега заради неа сме апремни и да си напраиме харикири од љубов, нели доколку на уставаот гледаме како личност која треба со друга да се спојат, она не е прашање само табиет тело навики ами топтан обезличување заради некој друг нејзин љубоџија, а нели како среќно би живееле во полигамија, што можеби политички е за многумина во ред, дури и кога еу нема друг излез туку од брачна жена да стане федерален хемафродит односно и жена и маж како би надминала љубовните комплекси кои ја фтасале во меѓувреме преку лажната полигамија која ко таква уште најнапред била ко фатаморгана мрежа фрлена за што појќе љубовници да се вплеткаат а сетне ко зависни од нејзиното млеко да си дадат медот сури ете таа е хемо, мислам аирлија ако тоа е нормална работа на овој свет, иакои самата сака да си релативизира стравот од предрасуди убедувајќи ги љубовниците да рифатат дека среден род е пожелна работа во секој аспект од животот, што би рекле ниваму нитаму е најубо, и може навистина за некои работи е така, но тоа во случајов етнички дури и без да се одродиме утре ќе значи еутаназија, а да не говориме то личност без јасен став е дволична, што и не е избалансираност туку мултиполарност, која пак утре мора да се релативизира со нов нсп-еа-брак помеѓу еа и сад за да си дојдат на свое таквите геополитички ентитети, јасно ако биполарноста во меѓувреме не ги изремети некако што нели денес се средует со апои, но кај млади енетите тешки апои имаат за последица тешки ризици дури и кога хромотераписки хемичарот ги обележал како возите слободно со зелено светло [1] абер кој важи и за нас денес доколку сакаме да влеземе во брак со еу, она мислејќи дека можеме да го издржиме тој полигамијски занес ко помлади на крај да се загрцнеме од млекото бидејќи медот ќе почнат нејзините љубовџии без пардон да ни го грабаат во различна форма, интересно сега пак не силуваат озбилно пред да не пуштат и ние да цицаме, чиниш мора да те проверат дали си достоен за полигамиски околности, што ние нели ко залудени веќе побајаѓи време си го дозволуваме, што не е толку трагично колку што е смешно да имаш Личност и Став а да си дозволуваш да прават од тебе абдал, та мал,у им беа прекари и сеири сега треба и ами да се етикетираме и сеириме утре на цела ваква небулоза, да млекото сетне ќе мораат да го фарбаат оти за многумина дури ко обезлечини че се свестат дека во меѓувреме им поцрнело!

вистина постов може звучи како пропаганден спин, јас не сум научник та да сум ви мера, иако ќе биде по вашата Вера, што и Христос го има објавено суштно, а и протагора го обзнанил филозофски, но за млади политички деца дефинитивно не се тешки федералистички дроги, дури и кога дозирањето е токму бидејќи хемија си е кемија, а логично нејзин пандан е Природа за која ко природни сме покадарни дури сме е прејдувале без осет, што конечно долгорочно неоит оти треба здраворазумски баланс, но немојте да ме разберее погрешно дека сакам да ги етикетирам еуротрансерите како екстази или лсд навлечни, туку сакам да посочам дека ризиците кои одат со таквите екстреми се озбилни, можеби и тешки еве и од малку предпристапно кркање да веќе имаме стекнато такви навики да видот ни е заматен а паметот зашеметен, што е пак погубно доколку утре скроз се навлечеме на хемии, бидејќи ко помлади во случај хемичарот да се успие или не се разбуди, паднавме сетне во тешки депресии од кои турски тутн тешко да не извади, а кинески опиум ќе не отупи посекако, та треба разум дали и како природно сред сето ова бунило уште сега може иднината да си ја осигураме, конечно никој со сила не не' натерал да ѕенѕаме на трансатланска журка тоа самите си го дозволуваме бидејќи на своето оро сме заборавиле, за што и не сме ние толку криви колку некоја блудница што пред еден век решила како ќе си игра со љубоџиите, вртејќи ги не на мал прст ами со сите прсти во мал мозок!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2018 во 23:53

апропо денешната посета на Меркелка кај За-ев убаво се лепи во сеќавање што значи подобност, односно нашите новинари колку се спремни да истераат подобен агитпроп во однос позицијата, пр. на крајот од горното видео А1 промакедонистички го интервјуира Ханс Лотар Штепан во однос тогашните позиции на тогашното сдсм, додека сега наштимани соодветните мегафони обратно за постојната sds матрица, а штимот оди дотаму да "основачите на вмро" ќе речат аирлија [1] оние кои беа удбашки насадени а ко бугарско крило ваквите околности веројатно им одговараат [2] можеби за некоја нова наша поделба односно конфедерација со бугарите [2]
интересно е што ако за поделбата на Македонија во 1913 кумувал геманскиот регент во Грција фамозниот Ото индиректно, денеска може да се каже тоа го чини Меркел директно овдека за конечно и да не редефинираат освен што не делеле некогаш, судбина или ксмет да историјата се повторува, но сега во Независна Република Македонија! ќе речете како кумувале ото&ко за сето ова уште тогаш, ќе речам според ариевскиот теутонски модел барајќи си повод за да речат германците дека имаат антички корен кој им дава за право империјалистички да распалат без да ги јаде совест, зар сите алчни нации не бараат слични оправдувања за мас-хегемонизам иако посреди се јасно територијални претензии виа вазали освен чалам во пазуви [1] One thing is very interesting..."When king OTTO arrived in Athens,: [2]

уште поинтересно е во овој контекст како уметнички може да се спинува одредена порака во однос ерга-омнес агендата на постојната влада [1] иако може да се каже дека и јас делувам слично агитпроповски во однос македонската кауза а преку форумско жонглирање абери, бреј не сум ничија маша инаку сигурно и јас ќе снимав филмои она да ти платат бе некако за маката [2][3] но мојот наратив не е спинерски и двосмислен туку искрен и директен во случајов апропо Откровението дефинитивно со апил'ту'фиар но посекако без да ја наметнувам својата волја преку исклучивост како искрена, напротив упатувам секој нека си се консултира со Теолог во однос мојот изнесен страв бидејќи конечно јас сум недипломиран и приучен та може оние што не се ќе пресечат ко што треба а така и вие ќе знаете на што сте, но чисто се сомневам дека ќе видиме теолошки есхатолошка дебата на оваа тема, него попрво медиумски телевизиски спинови каде во рок од 1 час треба некој да ви надроби зарзават а вие наситени да си ојте на спиење, реално за ова никој не е крив зошто немаме како навлечени на телевизија независен политиколошки тв канал каде дебатата додека не се исцрпи посреди трибина на експерти емисијата нема да заврши а воедно и ќе има продолженија доколку гостите сметаат дека не е исцрпена! единствен пак спунт денес за нешто слично би биле е-форумите но кај нас упатените тераат умотворно на фејкбук, а доколку се одважат за форумско думање немајќи со кого затеруваат блогерски пристап, но јаде и тоа да беше случајтуку ни така нит пак асли блогерски експерти веќе нема за анализа а евентуално по весници ако потфатите пребројани зборои во колумни, бреј каков мерак беа за читање блоговите на Самак на Ванковска или Боцевски порано на блог.ком.мк а сега и тие фејкбуковски во празно тилтаат, тман и да кажат нешто тоа веднаш се губи во напливот на фејкбук агитпроп од сите страни, сетне ми велат пријатели Омбре каде бе толкави постови пушташ кој да чита, нормално се навикнал Народ на кратки фејкбук или твит досетки да се описменува, си велам изгледа и Ѓоре треба ко Претседател така да ве забавува, но што би било во ред доколку сите овци ни се на број а се работи само за рејтинг апгрејт! ех аботава денес не е агитпроп веќе туку ГИТ-преп попрво онака сите да киднат од одговорност во однос својата позција или свесност, а Народ нека се информира преку уметнички трубадури, што може и е поарно ако знаеме дека мамонизмот е главен фактор денеска за учените да се одважат поусрдно да думаат, што впрочем е жалосно, но ете разбирливо!

бујрум тро контрапропаганда за да не судите кој прв почна


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2018 во 05:55ќе речам дека спин е и преспанскиот ерга-омнес дил сублиминално, а слично ко со филмот на Јани Бојаџи кој филм како и кога е извикан медиумски во јавност, исто го разбирам како предетерминиран агитпроп спин, та може да се каже ко договор каде е потпишан има потсвесен политички спин до аудотиориумот дека ако ова не го потпишевме ќе мора можеби утре во охридско нов рамковен да преговараме, мислам и најслучајно да било избрано местото за официјализирање на Ца-Зи дилот та добива ваква конотација ... јас би спинувал котрапропагадно а каузално дека дилот делува ко средновековен акцент на самоиловиот ксмет преку беласичани да му е предадена војската односно му загине силата а тој од жал се упокои в Мала Преспа баш спроти Нивици!

вечерва ја фатив последната анализа на тв24, во која беа гости Никола Димитров и Мерсел Биљали, та би издвоил нивни абери во очи референдумот пр. министеро Кољо Вртикапа посочи поука од Платон веројатно платонист во душа та и го зема за репер, та вели Платон рекол - јасно ми е зошто децата се плашат од мрак но се чудам зошто возрасните се плашат од светлина", хм каква, онаа што во втоеата фуснота горе на постот посочувам дека тоа е илумитаска светлина од ѕвездата деница, браво минестерѕ спинот дека се што некому му светнало е светло а не пак свето хм тоа ни платонски не држи, може попрво протагоровата максима во овој правец да се земе како филозофски содветна дека самите сме генератор на уверувањата и разбирањата [1] што Господ Исус Христос ќе ни го предочи како Ќе Ви Биде По Вашата Вера но членството во мамонистички култови и воени центрифуги е може да се разбере поинаку него она што се а ние ко на такви безрезервно да им веруваме а по цена на моркови кои посекако ќе ги отплатиме отповеќе кaко помали и поинфериорни во однос нивните центрифугални агенди! во однос пак на Професорот Биљали ќе речам имаше навистина раритетнии поенти во однос еа-агитпропот кај нас, вели Премиерот не убедувал остојано дека самиот тој е озбилен отанизиран-верник и верувал верувал и оп иако Луѓе не биле фанатични отан-верници опа иха почнале сите да веруваат, та и повеќе дури вирусот се проширил и во комшилук, мислам секоја чест за народната дефиницијата од ефектот на пропагандата! која пак кај нас бидејќи веќе две децении ја тераат постојано тука и локалните евротрансери директно но и евроболшевиците индиректно мислам ретко да се наоѓа и научник трезно да дума во однос дилов и референдумот понего, со ред исклучоци пр. Професорот Ферид Мухич [1]

после оваа емисија се отвора навистина прашањето доколку ја одгледате цела, дали ова и навистина не е максимум што може некогаш да извлече од грците како компромис, што пак е смешно ако се знае дека поприлично рампи има попат додека истиот трајно се зацементира, и кај нас но и кај грците, и иако овде во постојниве околности има шанси да помине ако навистина на Народ акал му е по склон на еу-материјализам него македонски-идеализам та гласа за ваквиот недоносен дил кој натака ко таков би генерил ред други ризици, или пак ако тоа не е случај да биде фалсификуван од страна позицијата пред се бидејќи цела надеж ја положуваат на евроатланските детерминисти како фактор на безбедност и економски напредок, што и не е точно дека е така бидејќи не мал број пати се покажало дека и еу и нато имаат екстра двојни стандарди во однос Македонија, а се уверивме минатата деценија дека ако сме фукусирани претежно на економијата наместо на грчката националистичка фатаморгана и те како можеме да имаме екстра економски раст ем така да ја стабилизираме државата и мултињтнички бидејќи има за сите отповеќе, што не им се бендиса на еа-детерминистите идејќи така нема да можат да не принудат на одродување визави неможноста за омекнување на грците, та удрија оние од кои се надеваме дека ќе потече мед и млеко прекунив со платеници во диво насеље каде загинаа Осум Специјалци за сметка на ваквата директна уцена за дестабилизација организирана платена и надгледувана директно од бондстил преку дипстејт црни оперативци, а жртвата на Специјалците не убедуваат sds сега ние треба да ја аминуваме референдумски преку глас за самоукинување на АСНОМ, но за-јко зар ова не го беше посведочил и ден потоа какоо опозиционер кога ојде таму да се селфка насмеан, та може ви е и појасно дека и тој е платен ако не откупен вазал, а нели вие ќе си речете тој е власт не не лаже не ни мисли лошо, бреј кратковидост ли е во прашање или пак навистина лоботомирачки агитпроп!? мислам ако секој има право да размислува дека ако АСНОМ го погазиме така ќар ќе имаме, само што чим и вакоов експеримент помине мислите ќе престанат да експериментираат потем со Македонија и Македонците, напротив кога ќе видат дека кај грците дури и ваков ерга-омнес дил нема да помине ќе удрат бе Браќа по нас и појако за целосно да се обезличиме, не треба ние да се плашиме туку треба трпеливо да делуваме знаејќи дека ако предвреме се издуваме и меѓусебно се закрвиме така утре при некое цунами топтан ќе се исподавиме од братска омраза! но во овој контекст се случува еден меѓупартиски клетнички спин, сега sds откако бараше власт и собра гласои на тема тие биле антитоталитарен вид'оф'чејнџ оп-цуп станаа до сега најдрзок политички играч во Независна Македонија, та наместо ако имаа навистина таков табиет да бараа консензус со дпмн во однос референдумот како и кога да се изведе а како конечно и би се пребројале, овие ај што дпмн ги шуткаат при дилањето на уставот, туку и ги откачија во однос изборната комисија што пак на дпмн им дава за право целосно да се повлече од гласање на еден ваков централизиран референдум кој така може со лесно да се фалсификува, лично ќе сакав да гласам за да не бидам рамнодушен кон тоа ерга-омнес галиматијасот бидејќи така индиректно би го подржал во најмала рака оставајќи простор некој да го фалсификува мојот глас, но чим сето ова е организирано без консензус и околу изборната комисија но и во однос релативизирање секакви ризици од фалсификат за еден ваков суштен момент [1] јас би бил душман нна идеалот за Слободна Македонија така колку и цела една деценија да се убедувам со ванковска директно на нејзиниот блог а годинава и индиректно на маклезет форумот [2] но зар некој мисли дека круша под круша не паѓа, та доколку предците на sds ги сотреа висктинските АСНОМ-ци зошто сега нивните внуци да не ги ресетираат Темелите на Македонската Самобитност за нив тоа е налик тесто за пица кое само ако е по европски рецепт ќе ни биде вкусно заборавајќи дека житото за истото е жнеено сеено и сомлено од Македонци во Македонија та и логично од самите нив треба да е и тапијата, мислам разбирам да имавме воена капитулација та да прифатевме ваков дил бидејќи ко недостојни да го износиме на плеќи АСНОМскиот Идеал и сме морале да каптулираме вака, но тоа да си го дозволиме мирнодобски значи дека по ист аршин утре сме спремни да се одредиме и Духоносно како Православни нели полесно е да биднеме Католици или пак Протестанти што дури од инат кон комшиите и да го помислил за миг нашиот национален херој Гоце Делчев тоа и не го сторил!

видеото од претходниот пост убаво кажува дека еу станува федерација, се прашувам дал сте свесни дека во една таква империја македонците ќе ги снема!? зар јаремот тогаш ќе биде помал таму така!? заради што не само што не треба да брзаме во однос дилов туку утре заради отпаѓањето на консензуалниот механизам во еу што беше скороа како полесно би истерале евроболшевиците федерализација ние во еу треба и можеме утре да влеземе и без согласност на грците, заради што постојниов ерга-омнес галиматијас е најблагоречено смешен како се форсира како незаменлива прилика! на страна што вака би добиле на време да се осигураме аналитички како и зошто би станале дел од федерална европа за да таму не биднеме музејски експонат и ништо друго! тоа албанците кои тука се 20-тина посто па колку бараат екстра ецентрализираност како би се осигурале дека во унитарна Македонија нема да бидат маргинализирани, а колку повеќе треба ние македонците за ова да сме свесни дека ко милион и кусур ќе исчезнеме во федерална европа и тоа без пардон, така не можејќи никако да бидеме независни т.е. суверени наспроти бриселската бирократија во иднина, но нели нам Идела ни е цицање млеко бидејќи политичките елити сеуште кај нас ко удбашки се чувствуваат како недораснати односно изботирани марионети од светски центри на моќ виа удбашки маши, наместо да разберат дека Идеалот за Слобода е поголем и од еврејска окупација на Паластина, а нашиве елитни-семантичари пак не убедуваат дека ние ќе бидеме слободни и ко уставно гетоизирани или пак федералистички поробени, но ако кога како индијанци ќе завршите утре во некој резерват за еподбни бројлери при федеративна еу ќе се чудите како тоа се сте имале а на крај ниту вода немате право да се напиете бидејќи по мед и млеко некој ве поалчил!
во однос сето ова предупредував и во нишката на маклезет е-форумот Името Аамблем или Мевлем а каде потенцирам јасно дека за мир на балкан треба да сме спремни за космополитски компромис со грците ко промена на Името на Државата за надворешна употреба, но ова сега ерга-омнесов што ни го истоварија не е космополитизам ами Предавство, а чалам фрлаат шарените-глобалисти дека предавство е да не се предавник, каква смоа замена на тези но ајде Господ ќе суди не е мое да речам дека се предавници, но ни предаваат дека преку ветер и магла нема да ни биде бетер туку ќе не биде саглам извозени кон нивниот идеал за поклоништво и вазалство пред оние кои го имаат на своите чела и рамена симболот на ѕвездата деница, што може и ним не им е јасно па во незнаење да ве извозеле, но немојте да речете дека никој за тоа не ве предупредил, а ваша Слободна Волја е како ќе делувате и што ќе прифатите како Пат веројатно знаејќи дека патос е работава вака или онака во овие последни времиња, но не е равот тој што ќе ни изгори душа туку ррамнодушноста! затоа Простете Ми што сум се одважил вака форумски душегрижнички да сведочам што ми е при срце како разбирање во однос постојните политички случувања!

https://www.maklezet.mk/community/index.php?PHPSESSID=lggddv784fti166qqa5npg5r6b&topic=22.0;all


внимавајте утре што и да се случи околу отанизацијата да при федерализација на еу освен на вертикалната воена центрифуга да ве распнат ационално на хоризонталната федералистичка еу греда, веројатно јасно ви е дека си имате работа со внуците на рим кои пак имаат персиски односно вавилонски корења, ако се смета митот за аенија за вистинит, а сигурно не сте се свесни но токму со ато вие се отргнувате од Идеалот на Љубовта во Христијанството застанувајќи во редот на оние крстоносци кои криејќи се зад Крстот други империјално под нозе ставаат гмечат поробуваат спинувајќи дека тоа е демократија на поклон бидејќи арапите биле старозаветни а морало да се ресетираат за во новиот свестки поредок не им дигаат џева на еугинарски хегемони кои конечно пак ќе изгорат само гледајте и вас да не ве соберат така во вечна бездна!

а напоменам кратко фотката од горниот пост има за поука дека треба да ја следите трагата на парите, но и порите, бидејќи сите наши политички елити се во ист котел спотнати, а почнувајќи од Бранко навака сите по инерција, зар треба да веруваме дека случајно култот на личноста кој го имаше избилдано како Папа нели онака гитпроповски преку копани стигна односно кумуваше на криминалната приватизација, а пак заради чешлањето на истата се одважи за удбашко-дипстејтовска шема за државен преврат прпво во 2001-ва а потем и во 2016-та нормално откако претходно беше изборно патосиран па го издресира Зајко за да го осветува додека тој во сенка влече конци, нели гневен на Народ што немал респект кон него кога со Нивата собираше во мал ринг подршка а на крај бидејќи Народ не го подржа та му го пушти ерга-омнесов преку зајкова рака, нормално дека сега ќе ќути за да никој утре и да не се посомнева бидејќи заедно со Ефтов и остали sds пулени кои делуваат удбашки од сенка ќе ве играат како јојо како им се сака, а на крај откако Зајко ќе склизне и не му помине овој галиматијас папата да се врати како суверен кој ќе го реанимира sds, ах какви сеништа има на тоа бихачка, мислиш деа не е Црковниот Храм на Света Петка во близина ќе навјасаат се' во ме-ве-ро-то!Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2018 во 01:02кога Бранко во празно спинуваше преврати откако дпмн дојде на власт пред една деценија, често знаев да кажам аман бе нека престане да го мрцвари Народ и нека го пушти Заев да го смени а откако ги истроши сите други, бидејќи ко што гледаме на дебатава од 2006-та кај Чом во А1 батето тука делува тро свесно за околностите во кои се заглавени постојните локални политички елити та си вели Чоек чунки ќе бидеме така олабавени, но пак ко што сега гледаме откако дојде на еу-ушка на власт, а споредено со тогаш чаламот му е намножен во х10 и не само во ораторство, некој ќе рече созреал јас ќе речам факт е дека и него месонски го учипиле како му имаат светнато очите денеска, можеби ко глобал-струмичнцтриејќи раце дека ќе расте екстра во висина трговскиот натака ко на уставен-трговец, можеби радувајќи се дека ко беласичанец го примиле и него во некоја империјална ложа за вазали! но како Заев од ова 2006-та стигнал денес до она 2016-та, да делува и тој ко Банко удбашко-месонски со УВО-2 спинови односно ало-бомби, да се колне во меѓувреме во семето на својот клан дека Устав нема да смени, а потем со ширум затворени очи да се испроституира групно во Нивици, незнам само кое пенкало кому подлабоко му го пикнале во џебот еа-детерминистите за да онака ладно потпише пред-капитулирачки дил во однос АСНОМ, може да го потшетнеа и до Грамос а таму да допотпише дека никогаш ниту еден македонец не бил со напалм полиен, а сигурно тоа го сторил во државниот му штаб на бихачка, каде сето ова најнапред било скувано како еу-фикс за нацијата!? бреј какви сеништа таму се накотиле низ децении безбожност, та не Света Вода да прскаат и Темјан да кадат секој џен прашање е дали во иднина кое и да е партиско раководство ќе одолее а да не го обземе некоја глобалистичка сподоба од сенка, треба можени тие да си го срушат ако неможат да го демонтираат седиште за да немаат ризик во иднина од никакво сениште посреди политичките агенди на sds, но откако стигнале дотука да на АСНОМ гледаат како гс-папир ако го сторат тоа ќе биде ко и дпмн за да бидат наградени за својата сервилност кон евроатланските детерминисти и туркањето на нивните агенди, та и тие да си направат некој елитен брод, додека сите останати се дават во нивната жабокречина!

туку спин, погоре велам ЈаниБ спинувал уметнички со апеал-ту-фиар техника, но вечерва разбрав од гостувањето на Муамед Зекири од sds потпрашан од домакинот што мислел ахмети кога на КланТВ вчера дал изјава дека (парафразирам) ако ова ерга-омнесот не помине стабилноста на Македонија е готова, на шо Зекири вели незнам треба него да го прашате, небаре не се заедно во влада, ниту пак тој му е сонародник, та фино да кажеше дека тоа е официјална најава за нов конфликт доколку Македонецот не е спремен да се самоукине! нека му ја стават истава дилема на косовскиот протоколарен гостин денеска што му беше гостин на зајко та да видеа што ќе им одговореше дали Косово ќе прифати и ко новокопонирано да вика јужно косово уставно, ќе им извадеше кашикара на прес како одговор немаше ни да се замара да објаснува! но што е али крив што зајко му го намести ерга-омнес дилов како оправдување за да очекува и бара уште денес преку Леб погача то марксистичкиот дилер на неодамнешната увезена днстил агресија, а сега најавува и автохтон политичко-воен конфликт ако не видел погача, ова значи веќе свртија од неофицијално новинарско или уметничко ѕвецкање со оружје на официјален политички иредентистички спин! но го поздрави Доналд, со хиларка можеби ќе се понадеваа дека ако навистина не помине ваков ерга-омнес референдум и дека ќе можеа пак да си прават бајрам на паметот револуционерно владините екстреминистри, но како велат еднаш џанак секогаш џанак особено ако џанакот е искушан озбилно некако од некого, иако во случајов е силуван од еа-дипатејтот слично ко што некогаш негов египетски сонародник го користеле за раздели па владеј сценарија во отоманската империја тоа дипстејтерите на елизабета-винѕорска, но нели Борис рамковно им поверува на пердју&ко дека мора да ги пушти во власт, односно да не им биде забрането на оние кои си окрвавиле раце да влезат ниту на мала а не пак голема врата во собрание а не пак во влада, демек бидејќи така најлесно ќе се рехабилитирале а всушност пуштија страшило во албанскиот политички блок партии за кое само камиказа би се одважил да му контрира, но уште тенеќе-жетвата кога помина само ревијално наместо да се разоружа учк озбилно веќе и на Борис му стана јасно дека дуи се патка, но батето си потпиша па нема пупу-неважи а тоа да не повлече нова војна, камо и кичевчанецот вака да размислува кога вели дестабилизација та бар да знаеме на што сме - нека е искрен ако има мадиња туку изгледа има мудиња, па во кој муд е та така политички спинува, но знаејќи дека али е заглавен во супер мачо филм иако тивок, дефитивно упатува дека ако не му е по кеиф нешто тој ќе се откачи, нели го искушале па може тоа да си го дозволи!? но да видиш да неверуваш дека е некаков наци-фанатик кој би се расчаламил на своја рака, туку бил е' и ќе биде маша во рацете на еа-детерминистите, бреј дури и грујо наседна кога поверува дека може да му биде медијатор за во диво насеље, а сетне сигурно горко се покаја што така во стапица фрли 8 Македонски Тигра кои со спуштен гард влегоа терористите од дивото дувло да ги вадат, може требаше ко потсетник на то фонтаната в центар на оние војниците под Алексо да им стави по една плочка плус после сето тоа!?
но што е али крив што дипстејтовски на сите нивоа плитичко-удбашки сме завозени од многу поодамна, но не само политички туку и економски и медиумски!? воа медиумите мислам се дури и најпарализиран сектор агитпроповски! бреј А1 ако ви текнува почна како телевизија со телоп за паднатиот Фокер и погибелта на 200 и кусур патници на СКП, имаше едно анимирано авионче како скршено гори во кадар, да не ти се верува дека баш тогаш случајно онака се појавиле пари за некој магационер да отвори прва приватна телевизија, или може попрво не беше ли сето тоа дипстејтовска уцена до тогашните политички елити да внимаваат какви потези влечат бидејќи сега имаат нов мецена а не Белград, но да беше само А1 таква уцена арно, но да не беше и Фокерот пакет арнажман за штимање политичка свест на задна врата така, којзнае што се' имаат истерано од експерименти во оваа земја тоа еа-детерминистите та и ова не ми изгледа воопшто како невозможно сценарио! не ми текнува само кога го добил кредитот '93-та или подоцна [1]

е сега дали А1 била нивни спин, нормално не смејат да делуваат ниту пак сакаат така дирeктно диктаторси да се замараат да тераат свои геополитики еа-детерминистите туку во најдобар случај имаат свои пиони, а во најлош во од спинуваат дали преку поткуп или пак патки дадени агенди! та еве некој след на инфо кој на ова упатува, да чуеме што вели Велија, а кој беше акнат од земја заради непослушност, односно го искористија повеќестрано Велија, онааоткако го уцениле да ја пушти телевизија а овој одбил му го сснале индиректно за извршител Грујо, зар вториов пак во портокаловата кампања во вториот мандат главен советник не му беа америте, онака удбашки му шепнале ето Велија иа за што да го репнеш овој пак на прва абдалски на јуриш го руши, а всушност фората било да новинарите кои ги држи Велија и му се лојалн да останат без работа како би ги прибрале во директно контролирани медиуми однос левиот аудиториум не е некако дефокусиран од Велија кој нели милувал да биде суфлер ( „Рамковски: Нормално е да се мешам во уредувачката политика на А1“ -
Utrinski vesnik, 16 October 2006 [
1]) а така потенцијално да им се меша на еа-детерминистте во агенда, потем пак откако срипаа новинарите на А1 за Велија речиси ниту еден амбасадор не излезе со нив пред влада освен филипине ако добро се сеќавам, што доволно кажува дека уште тогај Грујо го имале легнато на свое брашно, а оној момент кога не можеше да им испорача ерга-омнес си дојсоа ново дете за да им одработува 'демократија' и покрај цел негов плафон-рејтинг, иако сигурно го уцениле или ротација или ти ќе одродуваш или пак хард-павер сценарија, диво насеље можецда се каже е истото сценарио кое а Велија му го сторија, само што на грујо у го земаа младенчо за да звучат поуверливо во однос ерга-омнесот!
Цитирај На прашањето на новинарката (10м:32с) зошто го одолговлекувал враќањето на кредитот кон американската МДЛФ, Велија одговара: “Пак беше ствар на, би рекол, конфликт… Си имаа други амбиции, Сорос, и МДЛФ. Истото тоа што го платив, во 2006 година, 2001-02 им го нудев да го платам. Не сакаа. Намерите кои им беа? Оговорање би биле. Али би рекол дека тие ја сакаа телевизијата, не парите.” [1]
Американскиот фонд за развој на медиуми (MDLF) во средината на деведе- сеттите години од минатиот век го помогна создавањето на ТВ А1 со кредит од 1,5 милиони долари. Рамковски овие пари, наводно за девизите да ги претвори во денари, ги употреби за купување трговска стока (пилешки копани) со чие продавање на пазарот кредитот ќе го оплоди, по што дел од парите ќе намени за градење на терестријалната предавателска мрежа на ТВ А1. Рамковски со години одбиваше да ги враќа парите на американските кредитори, што предизвика MDLF да ја стави Македонија на „црната листа“ за помош на медиумите и да ја сопре поддршката за други медиумски проекти. Дури во 2006 г., кога амери- канските финансиери се заканија дека ќе го продадат ненаплатениот кредит (што достигна сума од 3 милиони долари со пресметани камати) некому кој, врз таа основа, судски ќе ја преземе сопственоста врз А1, Рамковски се согла- си да почне да ги враќа кредитните долгови. Во интервју за магазинот Форум плус (08.10.2005) Рамковски изјави: „Уште во 2002 г. им нудев да им платам, а тие ми испратија посредник да ми каже дека не ги интересираат парите, туку сакаат да ми ја земат телевизијата“, тврдејќи дека наводниот „посредник“ била Фондацијата Сорос. [2]
МДЛФ е Фонд за развој и поддршка на медиуми од САД. Со посредство на тогашната директорка на А1 Телевизија Гордана Стошиќ и Фондацијата за отворено општество Сорос, Велија Рамковски во 1997 година успева да добие исклучително поволен кредит од 1,8 милиони долари со стриктна намена - парите да се употребат за набавка на телевизиска опрема и предаватели. Кредитот бил земен преку фирма на Велија Рамковски, Вемакс Скопје [3]

значи Велија бил подобен како магационер, Гордана како локален агитпроп дилер и меѓународен агитпроп пимп(поводаџика), а мдфл е пропаганда инвест.фондот на циа, Велија убав пример е дека и смешен кредит да ти дадат ако со нив си се фатил на оро а сакаш да тераш самоодржливо на крај ќе завршиш во зандана, комотно ова можете да си го примените и околу стабилноста и соживотот во Република Македонија а во однос подадениот рамковен договор, кој не само што не е гарант за стабилноат гледаме постојано се апострофира како не бил истиот доволно астегнат и настеган со екстра зарзават, туку истиот треба да е повод за што повеќе да се глупираат политичарите пред да ви речат кои се опции се во игра и на што се' се спремни еа-детерминистите во однос унитарноста на Македонија дури ние и сме се одродиле и отанизирале, за нив ние сме монета за поткусурување та што им треба ќе не играат како сакаат чим на нивно оро сме фатени, а залог не е мирот туку што поголема сервилност, нас сакатејќи не коомшиите наградувајќи ги, аирлија на паметот ако си мислите дека ко Велија нема да завршите колективно макар се' сте им испушиле од отанизирачката фатаморгана!

еве неколку абери како посочен прст кон мдлф за да се свестат оние новинари и медиумски инвеститори како биднуваат нечиј сублиминален агитпроп харпун, а со новите тв-технологии и астрален а не само сублиминален ин'д'бокс дилер! значи не е само сорош во игра, туку еа-дипстејт шема најчесто до вчера кришум преку фоом-от за бричење на сорош, претходно мдлф, а сега и директ усаид, просто специјаллна воена доктрина за пропаганда, при што им требаат долгорочно вазали шпиони ботови за пари и сл., кои преку манипулација ќе ви продаваат ветер и магла како мед и млеко, што може пред 2008-та и светската економска криза и ќе им држеше вода како соблазна, но сега е се' поочигледно дека немаат екстра моркови за расфрлање ами им требаат екстра ресурси за експлоатирање, иако некој ќе рече ние и така се' распродадовме [1] оп а душите!? иако и тапијата еве уште ја имаме, но таа пак еве референдумски велат ќе ја шитнат, дури и по фрчко-аршин ако треба ќе бомбардирале а не пак да се фалсификува народен амин за одродување, иако како Мицко сношти ги договорил сопартијци ко неедногласни секој да си тера со свој памет, остава супер порака за мнозина дека треба да пополнат цензус, а всушност се работи за пуш д батн елитна сугестија, по таа логика и на следни избори така нека остаи изборна комисија во лер, а и во таа кампања така нека повика кој што сака да си прави, ќе речев ебате мадињата, но и тој мудиња кои и сите останати, та вака морам да останам рамнодушен и да не излезам на референдум, но утре Господ ќе ми рече но ти така беше не неутрален ами рамнодушен, а јас ќе треба да се правдам, не оние кои требаше како политички фактор од опозиција да се гарант дека ваков референдум нема да се фалсификува тие рекоа кој што сака нека праи односно тие не знаат што треба да прават како политичко одговорни, та во такви околности и самиот не би се нафатил да дадам цензус за одродување, иако од петни жили уште од времето сакам еднаш за секогаш да се бевме сите преброиме (и тоа задолжително она сакаш пасош мораш да гласаш) за да и конечно знаем на што и за што сме, а не вака во недоглед да не играат манипулираат и шуткаат и како Народ и како Држава што пак за сметка има и дефокусираност од земен живот ако не духоносен додека сите во недоглед изиграваме политичари ко Македонци а сао не оние кои имаат завршено политиколија, но и тие со стипендии од оваа или онаа амбасада ако не фондација, та се' од ред спржено!

Exporting Press Freedom - Craig L. LaMay - https://books.google.mk/books?id=weRYdbtm72MC&pg=PR20&lpg=PR20&dq=mdlf+usaid

мдлф во источна европа -
https://zajednohrvatska.wordpress.com/2015/09/08/kada-gledate-rtl-i-nova-tv-gledate-televiziju-cia/

мдлф и сорош - http://sorosfiles.com/soros/2011/10/media-development-loan-fund.html

мдлф и викиликс - https://veritaze.wordpress.com/2010/12/01/wikileaks-is-manufactured-propaganda/

балан акшн концил - https://books.google.mk/books?id=JyFbDQAAQBAJ&pg=PT154&lpg=PT154&dq=%22Stuart+Auerbach%22+%22propaganda%22&source=bl

радио фри јуроп -
https://www.nytimes.com/1977/12/26/archives/worldwide-propaganda-network-built-by-the-cia-a-worldwide-network.html

2018 - УСАИД со опрема и обуки и помага на МИА за развој на фото и видео сервисот - https://grid.mk/c/aqLROWUBKbq5uwD7ZfiU/2018-08-14/usaid-so-oprema-i-obuki-i-pomaga-na-mia-za-razvoj-na-foto-i-video-servisot

2017 - USAid funds MakFax, 6th leftist portal funded by US Govt - https://macedonia-mk.blogspot.com/2017/04/usaid-funds-makfax-6th-leftist-portal.html

2016 - Сервис за проверка на факти од медиумите (проект на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија) - https://znm.org.mk/wp-content/uploads/2017/03/Предлог-Извештај-за-работењето-на-Агенцијата-во-2016-година.pdf

27.01.2018 - заев/сорос - Владата на Република Македонија и Џорџ Сорос остануваат и понатаму отворени за соработка на планот на развојот на демократските капацитети на општеството - http://denar.mk:80/168030/ekonomija/zaev-se-sretna-so-soros-moznosti-za-novi-biznisi-i-direktni-investiciiЦитирај When we talk about training of the managerial staff in the media, we can conclude that in Macedonia very little has been done in this domain. Training and other activates for strengthening the capacities
of the media managers are rare and sporadic. In that context we can mention the training of managers and radio owners in Macedonia,
which were conducted by the Voice of America and Radio Free Europe in
2000, as well as the training which was conducted with the help from the Media Development Loan Fund,
also at the beginning of the new millennium. Some media companies, such as MPM (part of the corporation WAZ), which publishes the newspapers Vest, Dnevnik and Utrinski Vesnik, conduct internal training and
organize study visits for the managerial staff of this company. [1][1]Изменето од Zelenikovo - 13.Септември.2018 во 03:04
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2018 во 04:33

дека се мешаат односно мешаат политичко-медиумски дипстејтовци по сите страни во македонската жабокречина е јасно, но кога си зеле право и научно да се натураат како стимулатор и коректор што повеќе Човек да каже, зар е дозволиво удбаш ко бејлис да ги опива со својот ликер и академиците и тоа ни помалку ни повеќе на трибина на МАНУ!?

https://civilmedia.mk/dogovorot-pominuva-niz-filtrite-na-manu/

чув и Столе Чоеци имал излагање, но нема да ги чешлам ваквите академски спинови, само ќе речам чиниш почесни титули на сите дипстејтовци локални и глобални што имале излагање таму лабараториски ќе им закачат академско звање, та и тие да застанат во редот на академиците кои своитњ титули ги заслужиле обработувајќи теми за поленот на отанизираните пчели!?

наместо со Уставниот Суд да се координира МАНУ ако веќе отвара некому во државава врата за дебата, тие тераат ко највисока научна институција во Македонија сервилно до болка во однос дневнополитички агитпроп за постојната жарена влада, која не врелите костени ами ладните жарои ги фрлаат во очи на сите како би не мотивирале да се оладиме преку насила закажан еднострано референдум за одродување, одноно се самозапалиме за да национално оладиме а така глобалистички се загориме ко идеално подобни како урнек за поука во однос агендата на еа-детерминистите за нов светски поредок, таман преку Македонија на сите невозможно заглавени во нивните агенди да им е посочат ете не боли гледате дури цел еден Народ прифатил уставно самоодродување а не пак вие другите да не прифатите политичко-економско федерализирање! ние не само што сме кусур за грчката шизофрена политичка ксенофобија туку и за европскиот национализам како неподобен за федерална европа!

туку интересно е да се види како уставните судии ќе ги спинуваат претставките на Лавица, иако истите најверојатно постреферендумски ќе се разгледуваат како би се амнестирале од одговорност судиитеако замижат на двете очи за цело постојно погазување на Уставот, прво како институцијата Претседател е заобиколена во однос дилање со Ма,едонскиот Устав во Нивици, а потем и ако е возможно да се мешаат баби и жаби во референдумското прашање кое како имаат намера да го истоварат за-јковци се коси со закон повеќекратно бидејќи сакаат преку овој референдум да заобиколат следен ко уставно задолжителен во однос членство на Македонија во воен сојуз ко нато, бидејќи мнозина левоориентира сограѓани може се за овој ерга-омнес дил заради еу но не и заради нато, просто ссето ова е впрочем сите ако можат да не извозат на мала врата, но спинот е таков бидејќи не е автохтона идеја туку сервирана шема од мецените на шарените, та бидеќи знаат дека има многу непознати во оваа ергапомнес равенка, онака ако можат на прва да потикнат внатрешен гнев и раздор, а потем да ни иснталираат 'меѓународен' протекторат ако при фалц референдум и подкупено двотретинско мнозинство срипаме на прва да си вадиме очи меѓусебно ко македонци, нормално во исто време отворајќи им така на македонските-албанците врата и тие да срипаат и оп ето га протекторат после контролиран хаос, бидејќи е јасно дека грците ни ова нема да го прифатат, особено не сега кога се извлекоа преку последното еу-чадорче [1] заради што и глумеа коперативност ликои ко Каменос а очигледно е дека нема да доoдглумат [2][3][4]
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2018 во 07:44
Зелениково,дечките од левица знаат дека пензионерите кој се 320000 и администрацијата која е 139000,земаат плата и пензија од кредититте кој се подигнуваат месечно бидејки државата не е солвентна да го издржи товарот без стопанство..Да??
Доколку се случи стопирање на исплатите кон овие групи,мисли некој дека државата сеуште ќе функционира,или пак се очекува дека некој друг ќе го исплати долгот кон кредиторите и се ке си тече по старо..
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2018 во 10:30

ова е убав начин да се разводни нишка надвор од тема, можеше да го цитираш линкот од видеото во соодветна нишка, нејсе, кога веќе пушти ваков абер за Лавицата, би одговорил најголемиот спин е народ преку страв да се легнува на брашно, порано империите тоа го праеле даночно крваво, а сега агитпроповски психички, и навистина не знаеш што е посклет да нашите предци и при робство не пуштале глава топтан, или ние кои и ко Слободни си дозволуваме да бидеме рамнодушни кога психички не таргетираат те одвнатре те однадвор! што вели збигњев без медиумски мулти-октопод тнко дека ќе истераат нсп агенда [1] но реално нас не играат и економски односно гледаат да ни ја скршат слободната волја преку страв од гладен стомак, што може да се каже дека како не гетоизирале титоистите урбано во минатото, а на таквата геотизација се надоврзуваат и посттранзиционалистиве денеска, има и те како озбилен агитпроповски ефект бидејќиво костец мас-потрошувачките кредити и животот на вересија дури и со плата од 500 евра нема Чоек да се чувствува смирено, а не пак да размислува за себереализација низ уметност или духовност, заглавен во рат-рејс центрифугата постоејќи тој за ситемот а не системот заради него, уште пореално сега за да системот пак има осигуран чалам и константен раст бара Чоек доброволно да ја прекршува својата Слободна Волја гласајќи низ призма на страв погазувајќи го дури и основното човеково право - правото на Самоидентификација дури ете го живеел идеалот за кој нашите предци и при феудализам не се одродувале во надеж за Слобода по цена и на жртвување на животот а само како не би ја изгубил Честа, иако нормално дека имало секакви вртикапинод секакви причини, но во споредба со ова денеска светлосни години сме ние од таква Волја многу веројатно бидејќи сме навикнати на екстра комфор а слиниме и сонуваме и за отпојќе она нели грев е според мамонистички аршин ако имаш шанса да станеш милијардер тоа и да си го ускратиш макар по цена да се одродиш или пак загинеш човечлук бркајќи профит а газејќи преку лешеви, мислам ги разбирам материјалистите се плашат дека акциите нема да им пораснат, рушвет при помал стандард помалку ќе примаат, аздис и декадентност нема така во изобилство итн. и ајде ок да речеме имаме европски стандард оваа цела гачка околу грците не постоела на ниво на словенците сме, мисли Народ така среќен ќе биде, ете ги братја словенци пола од Словенија се иселени, а на место на иселените доселени се екс-југословени од кои пак на домашните им се гади во изобилство само бечка школа та немаат многу ултра-скинхед-десница ко златна зора во Грција, а по оваа инерција ако кај нас се случи вакво сценарио ќе го прашам утре така Народ колку ќе се радува кога ќе се наполни земјава блискоисточни и афрички еконосмки или политички имигранти, а со оглед дека стандард ни од блиску нема да бидне на ниво на словенскиот јасно дека одливот на македонци ќе продолжи та ако и таму кај словенците и при таков стандард тоа биднало норма а не пак тука со тродупло помал стандард, во кои пак услови како македонци пополека за 20-30 години ќе биднеме малцинство во својата држава, та сето ова одродување кое сега агипроповски не си сервира како мед и млеко да не изулави и живот ни зацрни кога ќе се ссне некој да си зграби или распарчи земјава а нема кој со срце и без страв да ја брани! ќе увеземе ли полиција која ќе биде спремна за државен интегритет така да ја гарантира унитарноста!? но еве затоа сега не плашат со активирање екстремистички К*ршлуси јасно грото платеници и увезени нормално и со по некојамлокална зовриена глава и ќе не плашат ако не се одродите ќе ве грабаме, бреј та поарно во постојниве околноати да расчистиме на што сме и покрај се што сторивме за да подадеме рака но еве дошол ден некој сака и глата дал директно или индиректно да ни ја скине, но треба навиатина да се запрашаме кога ќе бидеме побезбедни во какви околности како Унитарна Држава, дури и Борис заради мир во 2001-ва кога сеуште етикетите за учк беа терористички меѓу 'меѓународните' на барањето на Љубчо воена состојба како инстант би се решила бондатил-агресијата рече не ќе тераме со лесно бидејќи навистина има простор за проширување на малцински права, и навистина бидна мир, но гледаме дека она на што го договориле негоите масонски браќа сега е проширено и се растегнува во недоглед, бреј да те уценува политички албански воџа со црни сценарија и покрај тоа што сме постигнале мир, ајде спинувал некој кој не учествувал во тие околности ќе разберев, ама ова каде со тој памет, во друга држава уште одма ќе уапсат за потикнување нетрпеливост! и иако се тоа може фрустрации од нереализираност во однос кој бил и како сега преку уцени тера политика, но во тој случај каква гаранција имаме да дури утре сме си дозволиле ерга-омнес рсетирање на себството дека нема да срипа пак барајќи преку Леб погача, но во кој случај ќе се понадеваме изгледа пак дека бондстиловци ќе бидат медијатори, сигурно експериментирајќи со еополитички аршини за награда и казна во однос послушници и непослушници, а заради еден куп причини попрво ќе и угодат на албанската мафија него Македонската Држава, мислиш сигурно ние ќе испратиме во некое блискоисточно жариште повеќе војници, него мафијашите платеници!? кого ќе наградат за сервилноста!? јасно тоа нема да биде на прва поклон ќе мора тие да се грабаат а доколку во тоа успејат та и ќе им угодат и меѓународно, но аирлија на паметот ако некој мисли дека во такви услови да ние сме во нато и ни се учипени сестрано тајни служби по институции, дека истите нема да не шитнат на мафијашите та макар нивните аги тоа не им го дозволиле фоцијално политички, дипстејтерски нема што не поминува, што и сега се случувашепри последната изборна ротација, а не пак во такви околности! затоа е и битно да нема гнев меѓу македонците во ниедна околност како и да не силуваат или некој одработуваеа-детерминистички шеми меѓу политичарите за да Не Дај Боже и во такви околности бидеме сложни, а кои околности зависат пред се' од грците, а не од нас, тие пак знаејќи го ова играат удбашки озбилно и на таа карта како еднаш засекогаш би го затворило за нив македонското прашање, затоа и не треба да се лутиме какоми sds да го тера овој ци-за дил бидејќи истиот ќе запне од таа страна на границата ако не тука, се прашувам и тогаш ли али ќе ја има истава реторика, но во кој случај логично би требало да ја сврти кон грците а не кон македонците, но нели одат по ред па полесно им е тука да ја уценуваат еу за инстант членство за да не би терале тие инстант балканизам, но што ним ќе им се удри од глава, веројантно се уфилмани дека кога можеа Бугарија и Рроманија онакви какви беа во пакет да ги спастрат та зошто не и Албанија да ја позиционираат во следниот топтан пакет кој го најавуваат некои европеи за во блиска иднина, комбинации еден куп а факт е едно дека Овој Народ во Македонија од која и да е Народност не сака војна, ниту пак му е до милијарди, уште помалку дека ќе изгине ако не е отанизиран бидејќи нели русите ако ни се сснеле ќе немало кој да не брани, туку сака што побрзо да заврши сето ова лудило и црнило во кое го држат постојано меѓународните, иако веќе е и речиси наполно паднат консензуалниот механизам во еу бидејќи им се брза за федерализација, но при очи да го прават слеп тоа чинам е премногу, малку и беше што бевме спремни за дил та сега зошто дилот да не е 70 ако не 100% во грчка корист, а кои околности утре во федерална европа ќе бидат уште попогубни во однос идентитетот кога во Брисел ќе одлучуваат кој каде и како ќе живее во Република Македонија доколку таа шема им помине, но гледаме се кројат нови, а нас со комшииве во трета зона сакаат да не остават каде пак без горди македонци интегритет же ќе бранат оние шарените, ќе се спакуваат и први ќе заминат од тука, иако сега за сега се спремаат да се спакуваат и заминат токму оние гордите бидејќи не можат да се помират да спуштат глата иако мнозина и ќе останат, но малку по малку ќе бидат асимилирани нивните поколонија дали со педерастија дали со европејство, глобализам кој од македонецот ќе напраи екапонат за во музеј и ништо друго, иако веќе на културно ниво поприлично за тоа се погрижиле титоистите кога почнале да не гетоизираат по градовите [1] иако од линкуванава статија може да се заклучи дека тие планери не биле титоистите туку оон-ците со нсп агенда а македонците како експериментално глувче во нивниот лабос! зошто веруваме дека и сега не сме!? просто тие гледаат на нас македонците како опасност доколку не сме под јарем и сме слободни, а за да некако така не се роди некој нов Александар и тргне против новиот вавилон кој сега е во западниот двор, хистори рипитинг е озбилен страв меѓу кабала-глобалистите, уште еднаш аирлија на паметот ако вие мислите дека тоа се хуманисти кои ги влечат конците! но сигурно тоа нема да ви го фрлат ко абер на ачик, за и случајно некој да не се освести за ова, иако има многу ашинци кои вака фолклорно сонуваат, заборавајќи дека денес сме Христијани а не пагани, и дека дури и да имаме некој таков одвраќач тој не смее да делува окупирачки туку ослободително најнапред полагајќи ја надежта на Христа заради што и не смееме да делуваме револуционерно бидејќи се знае кој татко на насилните преврати а кој на Поредокот по Правда ...


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2018 во 11:15

после ова интермецо во однос агитпроп нишкава, простете изнудено, би се вратил на локалната пропганда која во моментов ни ја товарат како земи или остави спин, кој доколку е иземен од воени спинови, треба навситина да се премерува економски што добиваме што треба да дадеме и кога добивките а отсапките ќе ги дочекаме доколку се одродиме, заради што убо ќе беше да имаше еконосмки дебати дали сега ова се супер времиња за пример да се ресетираат ТИРЗ-овите бидејќи истите како офшор слободни еконосмки зони во еу не се добредојдени, бреј не чув каква алтернатива ќе имаме за нив, нели и тие озбилно го полнат чекмеџето за плати и пензии, сетне што ќе биде доколку влетаме во нато и треба 2% од буџет да одвоиме за воени потреби настрана топосвско месо та и космополити да изигруваат окупатори нели ширејќи либерализам меѓу традиционални исламски општества дали во азија или африка, дали отанизирана клима ќе биде магнет за инвестиции или за корупција а при што ни оние 2% што ќе ги дадеме дали ќе ги покриеме, што не значи дека ако климата е неутрална нешто ќе се промени доколку си останеме гетоизирани, а заради што треба озбилна рурална реемиграција, но нашиве партии и оние кои сега се на село ги стимулираат да избегаат од таму, а не пак ако сме во еу нека оди некој да ги стигне нивните норми, ниту во Хрватска не се кадарни а не пак тука, сетне кој е ќарот економски ако кренеме стандард, ќе станеме инстант привлечни за сите оние економски имигранти ко се заглавени ниваму нитаму на балкан, а бидејќи навистина може да станеме офшор зона и банкарски ко што думаше едно време Грујо та посекако тука така ќе кренеме стандард дури и останале трајно надвор од еу, но што е ризик по етничкиот баланс, дали сме ние спремни за сите овие сценарија, има ли бар една физибилитка за ризици од инстант кревање стандард, мислите ќе се вратат со трчање сите оние иаелени македонци!? капак сите така фино урбано гетоизирани и со експлозивен наталитет во урбана џунгла накотени зар тоа нема да биде масивна врата за декаденција тоа сега и без пари тераме разврат до болка, а не пак ако имаме по 1000 евра плата, иако ќе биде ко на запад освен ефтина храна со тие 1к евра ќе живееме исто ко и денеска бидејќи потрошувачката кошничка вептачки ќе се крене кога стопанството ќе брка за сметка на поголеми плати и поголеми маржи а со тоа и државата поголеми даноци логично системот треба да расте, но сос е оние либерални ризци како гетоизираност и педерастија добро е ако и понатака се раѓаат македонци него да не почнат да се раѓаат маусдонци ако не мавританци!

аман сигурно ќе рече некој, ок, еве да ставам розени очила, Македонија е во еу, таа не е федерална ами сеуште унија, комшилук не е ут мачо-ситнопаланечки филмои истрипан, Живот тече ко никогаш овдека, и оп се случува колапс на светската економија, кажете каде да ги скријам розевите и какви на себе да метнат, можеби со средновековен диоптер, мислам дека од фантазии реалноста нема да ја направиме фантастична, ниту пак фикцијата реална, ние сме на балкан и на балкан ќе останеме, а за ваша информација мирот кој во европа е изнуден е платен со милионски жртви, додека тука во исто време загинале едвај 100к македонци топтан низ последните светски и балкански војни, карикирам немам пресметувано ниту пак колку процентуално сме на европско ниво, но дефакто нам не ни е да сме против мир, но на некому му ет да фантазира и во 21 век мегаломански национализам, иако сето тоа е спинувано од некој друг, но не е мое да судам, дали некој е ваков или онаков, ниту пак да паѓам на претпоставки што би било кога би било, се надевам имаме аналитичари кои би не соочиле со аите ризици како правилно Чоек би пресекол, иако сега како ни го спинуваа еднострано референдумот факт е дека така ја наштимале sds да и да успее да е неприфатлив (што би рекле македонаките-албанци) за многу македонци, та ако на 4-тина од население сме им попуштиле озбилно за многу работи, колку да им попуштиме на оние многу македонци кои нема да се одважат на референдум да излезат вака како е протуркан!?

тука доаѓам до навистина неодговорното однесување на дпмн, да нема став дали излегува или не на ерга-омнес референдумов, со кој памет онака удбашки истеруваат цензус, сакајќи да си исперат раце и се амнестираат од одговорност а имаат 40 и кусур пратеници!? и Амбди мислам не бил волку оштроумен! ме чуди дали биле толку многу самоуверени при последните избори та сега се волку рамнодушни, или пак и ова не е удбашки договорено за да си ја пробаат како политички елити среќата!? да видат sds за да после бидат на рајат при следната ротација каква и политика да тераат!? политички аналитичар ќе ви рече не е договорено ништо, јас знаејќи дека ништо не е случајно, а имајќи предвид како месоните делуваат од спунт воопшто немам сомнеж дека вака цензус се штима на мала врата, а утре Шоре онака заради ароден амин и ќе си потпише дилов, иако попрво ко равник ќе си даде оставка, но што и во двата случаи е погубно, а пак заради што може да му смрсат конци и насила да го тргнат доколк тактизира и чека те на Уставен Суд те на следни избори, просто лично ми беше битно ако дпмн рече излегуваме на референдум да не дојдам во позиција така на рамнодушноат ако јас не излезат а така индиректно и сум се согласил со ваквиот галиматијас, иако јас сум против истиов воопшто и да помислам да гласам на вакво прашање за АСНОМ-ска еутаназија, бреј може бидејќи сум раснел на тој скопски булевар бр.16 та не ми е сеисто суеверно дури и ме лоботомирале агитпроповски незнам како, но дефинитивно вака дилемата ми е расчистена, иако дпмн не ет на чисто, но чим не одат со кампања ниту пак биле дел од цел процес исто ко да рекле НЕ иако вака тактизираат како месоните не би ги рушеле некако одвнатре и ги остават рајат пак со sds утре да си премеруваат акал изборно, но во којнслучај ко шти велам во предпоследниот пост тоа така нека им го кажат на гласачи и на следни избори ваша работа дали ќе не гласате ние нема за тоа подршка да побараме, та да видат дали рамнодушноста не раѓа рамнодушност! преку глава од спинови кои прават да се чувствуваме избезумено!имаат ли во дпмн систем за внатрепартиско гласање, како извагале и стигнале дека се пата пата, или чим не се едногласни свиткај опашка и ко да не се политичари ќе скубнат од сцена, капак па и за Свети Јован Главосеч излегоа да не поздрават со ваквата избалансирана порака, чиниш не се традиционална партија та и за таков ден ко е строг пост можат да си дозволат Народ да возбудуваат, незнам само до кога вака Народ ќе го шуткаат со недоносеност!?


Изменето од Zelenikovo - 13.Септември.2018 во 11:16
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.