IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Дали МВР врши пртисок над судовите?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали МВР врши пртисок над судовите?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2010 во 23:51
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Секако дека МВР е засегната токму од причините ФАТИ ПУШТИ игра на мачка и глувче.
Точно е тоа дека од правен и етички аспект не треба да се коментира одлука на судовите од страна на министерството, но тоа е така само во држави каде институциите си ги вршат задачите согласно со законите. Тоа што се случува во нашите судови е навистина МАСАКАР на законодавството кој за жал досега никој ненашол начин и инструмент да го спречи.
Целта не ми е да ја бранам Јанкуловска туку само да укажам на тоа дека нејзината изјава и реакција е само капка во океанот на проблеми кој ги стварат судовите во Македонија.
Ако нејзината изјава е недолична тогаш што се одлуките на судот.
Навистина е смешно да очекуваме од министерката да се однесува како Швеѓанка кога судот ни е Бангчадеш.

Со ова се согласувам од едноставна причина што- само по себе се наметнува прашањето -Зошто полицијата апси, ако судот пушта?
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 00:23
Кога сме кај судовите еве еден интересен текст за МОЌТА и на нашето судство:

Според последниот документ за Македонија објавен на Викиликс, сопственикот на А1 го попречувал судството.
Во доверливиот дипломатски документ испратен од амбасадата на САД во Скопје се наведува дека македонските судови се попречени во носењето правилни одлуки. Како пример за ова документот го наведува неисполнувањето на обврската сопственикот на македонската ТВ станица А1 да ги врати долговите кон американскиот непрофитен Кредитен Фонд за Медиумски Развој (МДЛФ).

Доверливиот документ на тема „Македонија и НАТО членството: Правец на одбранбените реформи“ кој датира од 2 февруари 2006 година ги анализира пречките на политичките и економските реформи.

Сегментот кој се однесува на Велија Рамковски се наоѓа во проблемите со владеење на правото. „Способноста на обвинетите во граѓанските парници да поднесуваат бесконечни и несериозни жалби го спречува судството од носење правилни одлуки“, пишува во документот.

МДЛФ е Фонд за развој и поддршка на медиуми од САД. Со посредство на тогашната директорка на А1 Телевизија Гордана Стошиќ и Фондацијата за отворено општество Сорос, Велија Рамковски во 1997 година успева да добие исклучително поволен кредит од 1,8 милиони долари со стриктна намена - парите да се употребат за набавка на телевизиска опрема и предаватели. Кредитот бил земен преку фирма на Велија Рамковски, Вемакс Скопје.

Но, наместо за телевизиска опрема, Велија Рамковски парите ги потроши за набавка на пилешки батаци од Турција„. За трговија, а не за телевизија. Освен што ги користи надвор од намената, парите не ги враќал. Фондот МДЛФ почнува постапка за измама и наплата на долгот од Велија Рамкоски. Постапката против Велија ја добива но, заради немање можност американска пресуда од овој тип да се изврши по автоматизам во Македонија, случајот заглавува. Рамкоски го знае тоа, и во тоа време изјавува: Дали должам или не, тоа е моја работа, и Судот во Македонија нема право да се меша.

Ваквите случаи континуирано нанесуваат штета на судскиот систем и на македонскиот имиџ надвор од државата и постојано се наведуваат како негативност во извештаите за македонската евро-атланска интеграција.

http://k*rir.mk/makedonija/vesti/10981-Gazda-Velija-tretiran-od-Vikiliks

Така да мислам дека со наметнување на темата бегаме од вистинскиот проблем.Зборовите на Јанкуловска неможат да се споредат со штетите кои ни ги нанесува судството.

Изменето од kultuzin - 10.Декември.2010 во 00:24
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 13:00
Сејдиу останува во притвор


Тутунскиот бос Бајруш Сејдиу останува во притвор во Шутка, ќе се испитува и работата на претседателот на Апелацискиот суд Јордан Митриновски и на неговиот колега, судијата Исман Лимани, кои ја донеле одлуката - на Бајруш Сејдиу да му се укине мерката притвор во Шутка и да му се замени со домашен притвор.
http://www.time.mk/read/88eb695f0f/b1b96f8421/index.html

Е ова веќе наликува на правна држава.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 15:34
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:


Кога министерката би била запрашана на улица како ГРАЃАНИН за судска одлука, изнесеното мислење ке биде како и моето, мислење на еден ГРАЃАНИН. Сепак се работи за прес конференција и изјавата е од службено лице од МВР! Што тука не е јасно?


Истото го говорам и јас. МВР не треба да коментира судска пресуда затоа што е дел од извршната власт.Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:


За обвинителот немам коментар, тоа е негова службена дејност но некако доцнеше со изјава па КОИНЦИДЕНТНО се случи да после реакцијата на министерката и партијата ВМРО да се појави така одеднаш, цел поспан. КОИНЦИДЕНТНО, нели?


Buggyman, пресудите веднаш не се извршуваат, се остава простор за реакции, како што е онаа на обвинителот, а со тоа не се извршува пресудата, односно се чека одлука од повисока инстанца.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 15:36
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Со ова се согласувам од едноставна причина што- само по себе се наметнува прашањето -Зошто полицијата апси, ако судот пушта?


Секој е невин додека не се утврди вина со правосилна судска пресуда, во соодветна судска постапка. Полицијата со самиот факт што апси некого, не значи дека и прави правилно нешто. Зарем не постојат невини граѓани кои се уапсени?
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 16:00
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Со ова се согласувам од едноставна причина што- само по себе се наметнува прашањето -Зошто полицијата апси, ако судот пушта?


Секој е невин додека не се утврди вина со правосилна судска пресуда, во соодветна судска постапка. Полицијата со самиот факт што апси некого, не значи дека и прави правилно нешто. Зарем не постојат невини граѓани кои се уапсени?Две години во притвор и одлуката сеуште не е правосилна, па колку им треба да ја докажат вината , кога жив го фатија со полни шлепери фалсификувани цигари.
Што е тоа според тебе „соодветна судка постапка„...
Според мене соодветна судска постака во вакви случаи нетреба да трае повеќе од месец два, зошто делото е очигледно.
Факт е дека судовите не ни функционират , дека се бавни и корумпирани , негледем никаква потреба да се бранат.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 16:05
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Со ова се согласувам од едноставна причина што- само по себе се наметнува прашањето -Зошто полицијата апси, ако судот пушта?


Секој е невин додека не се утврди вина со правосилна судска пресуда, во соодветна судска постапка. Полицијата со самиот факт што апси некого, не значи дека и прави правилно нешто. Зарем не постојат невини граѓани кои се уапсени?Две години во притвор и одлуката сеуште не е правосилна, па колку им треба да ја докажат вината , кога жив го фатија со полни шлепери фалсификувани цигари.
Што е тоа според тебе „соодветна судка постапка„...
Според мене соодветна судска постака во вакви случаи нетреба да трае повеќе од месец два, зошто делото е очигледно.
Факт е дека судовите не ни функционират , дека се бавни и корумпирани , негледем никаква потреба да се бранат.


Кај нас навистина се проблем долгите судски постапки, тоа е факт. Сепак, не можеме да кажеме дали една постапка треба да трае еден, два или пет месеци, затоа што сето тоа е законски определено, иако секако, треба да се води сметка и за тоа. Во јануари ќе почне да важи новиот Закон за кривична постапка, па многу нешта ќе се сменат. Ќе се прифати американскиот систем за водење на казнената постапка.

Изменето од Македон - 10.Декември.2010 во 16:07
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 16:08
Дај боже да се сменат работите и да се забрзат постапките, зошто ретко кој во Македонија освен ситните риби ги одслужува казните.
Се се сведува на притвор и чекање добра понуда да се ослободи судениот.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 19:54
gospod nishto nema da ti dade изненадување,...ako samiot ne zapnesh!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 20:04
Originally posted by Македон Македон напиша:


Секој е невин додека не се утврди вина со правосилна судска пресуда, во соодветна судска постапка. Полицијата со самиот факт што апси некого, не значи дека и прави правилно нешто. Зарем не постојат невини граѓани кои се уапсени?

Која се одлага те не дошол обвинителот, те не дошол бранителот, те ти реков /ми рече.  Зборуваме за криминални дејанија каде обвинетиот е фатен на дело.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 20:13
...ma i toj e nevin se dodeka sudijata ne kaze deka e  vinoven...да

....ako kaze!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 20:13
Ненавремена пресуда..скоро секогаш е неправедна...па како и да се пресуди....Тоа го кажале ми се чини и старите Евреи...( со примерите беше во Талмудот???)...Инаку притисокот ги даде резултатите...и тоа ВЕДНАШ...А ене го и Маневски по телевизии...а каде е таква брзина за ЗЕКИРОВ....???Има шртва...луѓе...а целосен молк???Е правдо правдо...под закритието на моќта...и злоупотребата на власта...па која и да е...Инаку оној босот требаше досега да биде осуден стопати...
Јасно ми е зошто судтвото ни е најизвикано...греота за чесните судии...кои ги има ..секако...и од грижа на совеста можеби и не можат да спијат...Но ова е Македонија и се е можно...дада
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 20:15
Originally posted by brza brza напиша:

...ma i toj e nevin se dodeka sudijata ne kaze deka e  vinoven...да

....ako kaze!намигнување

Ma bez son ostanav- za onie milion i polod kumanovskiot bos - ke imase plata, vaka sega ne se znae koga ke ima priliv vo budzetotизненадување
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 20:17
...ama , tie ke bea "tvoi" samo ako ti kidneshe  bosot....zatoa , ne se raduvaj predvreme!намигнување

inache,...ne gledam kolku golema garancija e mikion ipol ...od nekoj shto ima desetina pati povekje,...deka nema da  izbega!изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.