IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Бегај од Македонци кога си во странство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бегај од Македонци кога си во странство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 00:28
Какви дискутанти таква дискусија. ГЛупа поента само ќе кажам нешто..најдобро ќе беше да не претпоставувавте кој што би и како би, тука од форумот. А тие што ги  набројавте сигурно не би барале работа или сместување од вас..не се плашите де до толкунамигнување Значи глејте си ја темата, членовите нека не се тема на дискусијада






Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Многу бараш... Има еден слој луѓе во сите заедници (посебно балканските) кои предпочитаат да се жалат до бесвест, да се вртат во круг, обвинуваат, плукаат и чекаат некој друг да им ги заврши нивните обврски. Работа не се бара од братучед (кој знае кој грев е и тој), туку од работодавец. Најлошо од се е што мислат дека само заради македонштината не се  должни да ги исполнат минималните критериуми за вработување, пред се познавање на јазик и стручни квалификации.


Мене еднаш ми рекоа дека бодело очи оваа сината, па ќе те замолам од сега да пишуваш со црна боја.


Што ако работодавецот ти е братучед? И му се обратиш за работа, а тој те отера во 300 лепи и назад?



Со она црвеното, докажа дека балканското во тебе не е умрено. Кога беше дискусија за животот таму негде у ПМ се утепавте од жалење сите до еден. Да не бевте балканци сигурно немаше ни уста да отворитенамигнување А и во круг се вртевте, немајќи што друго да кажете...
А јас се чудам дали  тоа балканското во мене го снемало, кога ќе се споредам со вас денамигнување
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 01:10
Невидов дека ниту еден од нас кој сме во прекуокеанските земји (Меси, Мечката, Зекси и јас) сме кукале. Напротив ве охрабрувавме да превземете соодветен чекор, како би си ја подобриле сопственат материјална состојба, а богами и душевен мир.

Советите беа давани врз онова на стекнатото искуство, а не мислеење кое е формирано на втора, трета и незнам која рака информации.

Мислам дека советите беа добронамерно дадени, а кој читал меѓу редови ќе осознаел дека советите се насочени и кон превисоките очекувања кои новите мигранти, генерално ги имаат. Брзо вработување, висок стандрад, професионален просперитет..... Да небиде разочарувањето поголемо, па и таму некаде да почне да се кука, едноставно сослушајте. Нема што да изгубите, напротив може само да добиете.

Ќе застанам во одбрана на Мечката во врска со црвениот коментар. Тој коментар не е македонски, ниту балкански. Тој е светски, а тоа може само да се дознае кога имаш интеракција со другите. Да небиде разочарувањето уште поголемо прифатете го црвениот коментар исто така добронамерен.

Никој од ништо не се плаши, а најмалку од лицата споменати во хипотетичкиот пример. Поентата е дали на такви карактери некој воопшто би сакал да им излезе во пресрет. И тука пак нема да го потенцирам само македонскиот и балканскиот ментален склоп, туку дека таквиот ментален склоп е присутен и надвор од географските граници на Балканот.

Јас мислам дека и ова што го пишуваме, на некој начин е помош!

Но, мислам дека не се цени. Причината за тоа наверојатно е кршењето на илузиите и соочувањето со реалноста.

Кои сте пак сега вие(спасените) нам да ни солите памет?! Дојдете тука па да видите? Убаво ве прарафразирав, нели? Ете и јас се фатви во стапица, се делам!


ПС.Не ако работодавецот ти е братучед, туку и ако ти е татко, мајка, брат или сестра може да не ти излезе во пресрет. Посебно кога се работи за приватен бизнис. Многу коцки треба да се сложат. Такви примери имаш колку сакаш и не се балкански.





Изменето од Platenik - 19.Ноември.2012 во 06:42
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 05:06
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Какви дискутанти таква дискусија. ГЛупа поента само ќе кажам нешто..најдобро ќе беше да не претпоставувавте кој што би и како би, тука од форумот. А тие што ги  набројавте сигурно не би барале работа или сместување од вас..не се плашите де до толкунамигнување Значи глејте си ја темата, членовите нека не се тема на дискусијада

Не се секирај за нас од ПМ, не се плашиме ние толку лесно, посебно не од wanna be иселеници кои се веќе до смрт преплашени пред да емигрираат и им требаат роднини да им го држат стравот. Ние сме ја покажале и докажале својата способност да се снаоѓаме по светот.
 
Originally posted by Santijago Santijago напиша:


........... Што ако работодавецот ти е братучед? И му се обратиш за работа, а тој те отера во 300 лепи и назад?
Ако било кој работодавец те отера у 300 ПМ, наместо да ти каже дека кај него во тој момент нема работа за тебе, најдобро е тој работодавец никогаш повеќе да не го контактираш за работа, веројатно не те заслужува.
 
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Со она црвеното, докажа дека балканското во тебе не е умрено. Кога беше дискусија за животот таму негде у ПМ се утепавте од жалење сите до еден. Да не бевте балканци сигурно немаше ни уста да отворитенамигнување А и во круг се вртевте, немајќи што друго да кажете...
А јас се чудам дали  тоа балканското во мене го снемало, кога ќе се споредам со вас денамигнување
 
Не бе пријател, јас не се срамам што сум балканец и македонец. Никогаш не сакам да го снема балканското во мене, тоа само ме прави подобар. Тоа што ти на „балканството“ и на македонците во странство гледаш со подсмев и негативно има врска со твојот животен став, комплекси и фрустрации. Не ти останува ништо освен да избегаш од нив како што сугерира насловот на темата.
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 09:10
Гледам дека дискусијата почнува да се движи во насока на мегусебно обвинување.Значи сличноста помегу парламентарците наши и обичниот Македонец не е случајна.Темата е ...Бегај од Македонци кога си во странство...Значи искуства лични,како да се смени тој менталитет,зошто другите нации се посложни од нас кога се во странство,итн,итн....

Значи генерално,со чест на исклучоци е кажана таа реченица.Значи никој не ја измислил на памет,или ја кажал без врска.Значи има нешто повеке од тоа.Е сега проблемот е како да се реши(искорени..)тој синдром кој владее кај нашиот народ.Дали е од завист,љубомора,или е нешто друго треба да пронајдеме и конечно да се реши тој проблем.Ама како што ми изгледа во догледно време тешко.Семката ни е таква расипана...

Јас лично сум помагал кога сум бил надвор од Мк,колку што сум можел.Е сега за понатаму не знам.Само знам и дека нашиот народ е неблагодарен и дека бара леб преку погача.Можеби и тука лежи проблемот.Лошо искуство со наши кои барале леб преку погача,и сега се влече тој наш синдром кој никогаш нема да се искорени се додека постоиме како нација.

Се додека се делиме таму некаде далеку на Македонци од Скопје,Велес,Куманово.Битола,итн немојте да очекувате напредок.Да ти забие нож во грб туг човек боли,ама свој повеке и затоа дупката ке биде поголема........

Затоа подобро побарај помош од некој кој прв пат го гледаш во твојот живот,туку од клето Македонче.....

Од мене толку.....
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2012 во 07:33
Темава ја следам со огромен интерес од нејзиното создаване . И уште од тогаш сакам да прашам нешто : Штом толку не се поднесувате еден друг како успеавате да си го терате летниот одмор во Грција кога летово цела Македонија се сели таму ? 

Или на одморот сите си одмарате и немате време да се зезате еден со друг ?
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2012 во 09:17
Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Гледам дека дискусијата почнува да се движи во насока на мегусебно обвинување.Значи сличноста помегу парламентарците наши и обичниот Македонец не е случајна.Темата е ...Бегај од Македонци кога си во странство...Значи искуства лични,како да се смени тој менталитет,зошто другите нации се посложни од нас кога се во странство,итн,итн....

Значи генерално,со чест на исклучоци е кажана таа реченица.Значи никој не ја измислил на памет,или ја кажал без врска.Значи има нешто повеке од тоа.Е сега проблемот е како да се реши(искорени..)тој синдром кој владее кај нашиот народ.Дали е од завист,љубомора,или е нешто друго треба да пронајдеме и конечно да се реши тој проблем.Ама како што ми изгледа во догледно време тешко.Семката ни е таква расипана...

Јас лично сум помагал кога сум бил надвор од Мк,колку што сум можел.Е сега за понатаму не знам.Само знам и дека нашиот народ е неблагодарен и дека бара леб преку погача.Можеби и тука лежи проблемот.Лошо искуство со наши кои барале леб преку погача,и сега се влече тој наш синдром кој никогаш нема да се искорени се додека постоиме како нација.

Се додека се делиме таму некаде далеку на Македонци од Скопје,Велес,Куманово.Битола,итн немојте да очекувате напредок.Да ти забие нож во грб туг човек боли,ама свој повеке и затоа дупката ке биде поголема........

Затоа подобро побарај помош од некој кој прв пат го гледаш во твојот живот,туку од клето Македонче.....

Од мене толку.....
 
Богами и толку, многу е! Одамна на сум прочитал нешто посмешно. Се надевам дека си млад (и зелен), па затоа несвесно улетуваш од еден оксиморон во друг.
 
Тој ете помагал на македонци, за понатаму не знае, ама препорачува да се бега од нив оти имале синдром што не се лечи оти е генетски - семката им била покварена. Бара помош само од луѓе кои ги гледа прв пат, никако од македонци, оти тој сите нив ги сретнал, и ги гледа по втор пат, а тој никако не сака да бара помош од човек кој го гледа по втор пат.
 
Иде Дунав, Ризик јак, кој може ќе се спаси.
 
Браос!!! да
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2012 во 04:00
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Гледам дека дискусијата почнува да се движи во насока на мегусебно обвинување.Значи сличноста помегу парламентарците наши и обичниот Македонец не е случајна.Темата е ...Бегај од Македонци кога си во странство...Значи искуства лични,како да се смени тој менталитет,зошто другите нации се посложни од нас кога се во странство,итн,итн....

Значи генерално,со чест на исклучоци е кажана таа реченица.Значи никој не ја измислил на памет,или ја кажал без врска.Значи има нешто повеке од тоа.Е сега проблемот е како да се реши(искорени..)тој синдром кој владее кај нашиот народ.Дали е од завист,љубомора,или е нешто друго треба да пронајдеме и конечно да се реши тој проблем.Ама како што ми изгледа во догледно време тешко.Семката ни е таква расипана...

Јас лично сум помагал кога сум бил надвор од Мк,колку што сум можел.Е сега за понатаму не знам.Само знам и дека нашиот народ е неблагодарен и дека бара леб преку погача.Можеби и тука лежи проблемот.Лошо искуство со наши кои барале леб преку погача,и сега се влече тој наш синдром кој никогаш нема да се искорени се додека постоиме како нација.

Се додека се делиме таму некаде далеку на Македонци од Скопје,Велес,Куманово.Битола,итн немојте да очекувате напредок.Да ти забие нож во грб туг човек боли,ама свој повеке и затоа дупката ке биде поголема........

Затоа подобро побарај помош од некој кој прв пат го гледаш во твојот живот,туку од клето Македонче.....

Од мене толку.....



 

Богами и толку, многу е! Одамна на сум прочитал нешто посмешно. Се надевам дека си млад (и зелен), па затоа несвесно улетуваш од еден оксиморон во друг.

 

Тој ете помагал на македонци, за понатаму не знае, ама препорачува да се бега од нив оти имале синдром што не се лечи оти е генетски - семката им била покварена. Бара помош само од луѓе кои ги гледа прв пат, никако од македонци, оти тој сите нив ги сретнал, и ги гледа по втор пат, а тој никако не сака да бара помош од човек кој го гледа по втор пат.

 

Иде Дунав, Ризик јак, кој може ќе се спаси.

 

Браос!!! да


Како прво нема потреба да пишуваш во боја,не сум корав....Како второ дефинитивно не си го разбрал мојот пост.Реков јас сум помогнал колку што сум можел,но лошото искуство со наши луге во странство те тера да размислуваш поинаку.Значи прочитај ко убаво постот,ако сакаш ке го напишам со црвена боја,ако не догледуваш.....Значи нашите се ем шуто,ем боде....Значи ке му се најдеш за лошо,а после ке стане поголем експерт од тебе самиот.....

Тој синдром на самоуништување никогаш не можеш да го разбереш(тоа со годините доага,нели...)Е па сега ти види и размисли малку подлабоко во врска со твојот пост и она што си го напишал.Или можеби ти си тој кој ги тераш нашите во странство да бегаат еден од друг....
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2012 во 04:02
И до модераторот на форумот
Да се престане да се пишува во боја.Никој не е корав ниту слеп...
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2012 во 07:03
Mene me interesira kako konkretno vie sto tuka se udirate vo gradi deka ste prijatelski nastroeni ste pomognale na nekoj MAKEDONEC? Znaci ne me interesiraat drugite nacionalnosti..
Konkretni primeri (koi se nadevam deka nema da se radi reda izmisleni ) so koi ke go dokazete sprotivnoto od ona sto site OD ISKUSTVO go tvrdat..
Tuku gledam vasata percepcija za nekoi raboti e poinakva...pa si vikam koga ke dojde nekoj vo MK dali ke se smeta za pomos ako samo mu pokazam na nekogo vo koj pravec da se dvizi ?
Jas sum pomognala i na makedonci i na stranci .. ne znam dali bilo dovolno, ama barem ne sum odmognala kako sto mene mi odmognale
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2012 во 09:08
Темата е дефинитивно разбрана погрешно.Дискусијата требаше да се одвива во насока како да се спречи овој синдром кој постои,а не кој на кого му поомогнал или не....Сличноста мегу политичарите наши и нашиот народ не е случајна

Од мене толку.На здравје....
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2012 во 14:14
јас не знам што толку се филозофира на темава... првичната причина поради која си отишол во друга земја е за да избегаш од тукашното лудило, менталитет и општество во целост... и сега тотално разочарување е кога тоа од кое што си избегал ќе го најдеш во друга земја 
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2012 во 16:01
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Какви дискутанти таква дискусија.Click for a larger view (m.z)ГЛупа поента само ќе кажам нешто..најдобро ќе беше да не претпоставувавте кој што би и како би, тука од форумот. А тие што ги  набројавте сигурно не би барале работа или сместување од вас..не се плашите де до толкунамигнување Значи глејте си ја темата, членовите нека не се тема на дискусијада

.........................................................................................................................................................
-tokmu taka! ...neka ne se sekiraat premnogu , ....od niv ...i slichni na niv ,...pomosh sigurno ne bi baral.
..........................................................................................................................................................



Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Многу бараш... Има еден слој луѓе во сите заедници (посебно балканските) кои предпочитаат да се жалат до бесвест, да се вртат во круг, обвинуваат, плукаат и чекаат некој друг да им ги заврши нивните обврски. Работа не се бара од братучед (кој знае кој грев е и тој), туку од работодавец. Најлошо од се е што мислат дека само заради македонштината не се  должни да ги исполнат минималните критериуми за вработување, пред се познавање на јазик и стручни квалификации.

...inache, se gleda deka nekoj  generalno go sfakja toa koga  nekoj ''brmchi'' i se buni   i sere,za nekoj ili neshto   vo zemjava.изненадување
...zarem so cel pamet  pomislile deka ...eve mene na primer:
...skopskiov soobrakjaen karambol me predizvikuva sekojdnevno da gi pcujam i da  gi kolnam site onie odgovorni  ( i neodgovorni) sto imaat dopirna tochka  so nego.
...potoa ,  me vadi od takt seta glupost okolu jsp ...a i së ona shto go dopira gragjabninot  vo drzavava ,a toa  da zavisi  od onie  dembeli shto  bi trebalo da upravuvaat so  nea..
...i sega da gi prasham ''pametnive inozemci'':
-navistina li, so cel pamet mislat deka na brza kaj i da odi ke mu smeta  istoto ona shto tuka ...mu e vekje  prekuuu

...da , bash preku toa!намигнување
p.s...gledam deka temava im se pogodila na ''strancite'', mislam  ...za popuvanje na   domashnite,...posle  tolku vreme ,
...si mislev deka im se ispraznil ''solarnikot'' , ama ete ...sum se izlazal !

Изменето од brza - 21.Ноември.2012 во 16:02
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
lion888 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lion888 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2013 во 14:58
Moeto iskustvo e deka nema potreba da begas od nikogo pa uste pomalku od Makedonec. Prvata rabota mi bese vo firma na makedonec i za pocetok bese super bidejki ti baraat lokalno iskustvo vo CV a posle ke si najdes podobra rabota koga ke zastanes na sopstveni noze.

A ljubomora, zavist i nekultura ima vo site nacii i zemji taka da ako odis da izbegas od taa rabota togas fati nekade pojuzno kako Antartik i so tamosnite ziteli t.e. pingvinite sigurno nema da gi najdes tie raboti.
Кон врв
Leprechaun Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Декември.2013
Локација: Skopje
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Leprechaun Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2013 во 12:24
Синдромот на самоуништување е присутен кај Македонците и во матичната држава(Република Македонија) но исто така и надвор од границите на Република Македонија !
Никогаш не сум бил во прекуокеанските земји каде што живеат многу нашинци но знам дека Македончето е потполно исто и овде во МКД и таму !
Радо би се дружел и живеел помеѓу Црнци, Азијати и др. отколку помеѓу Македонци доколку некогаш би се иселил таму !
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,391 секунди.